Rinnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws HET XlIIe GROOT-NEDERLANDSCH STUDENTENCONGRES TE LEUVEN Om een lastig raadslid mores te leeren De wijziging der Pensioenwet 1922 Hetvertrek van den Deenschen gezant De paleisconferentie met de regenten De geruchten omtrent het mijnveld Vlodrop De bestrijding van het socialisme in Noord-Brabant De nieuwe Portugeesche gezant Het tijdelijk invoerrecht op klompen De Staatsbegrooting 1928 De slotrede van Wies Moens Het 100-jarig jubileum der Landsdrukkerij Het verleggen van den rijksweg A msterd am-A mersfoort Een tekort van 15.000 Door een' stier aangevallen De beste oplossing Ook een truc Als paarden op hol slaan Van een zolder gevallen Inbreker-telepaath SOCIAAL LEVEN De herziening van het bezoldigingsbesluit Het congres inzake de wijziging der Ziektewet LUCHTVERKEER Een vliegtuig te pletter gevallen STOOMVAARTLIJVEN „De eer van een gemeenteraad gedoogt dergelijke tooncelen als in Rotterdam niet/'. De waarnemende burgemeester van Rot terdam, mr. A. de Jong, heeft, naar aanlei ding van het optreden van den neer Van Burink in de Raadszitting van 29 Maart J.i. aan den Officier van Justitie net volgende schrijven gericht: „Tot mijn leedwezen, zie ik my verplicht, mij tot u te wenden. in den raad der gemeente vinden meer- ma.en wanordelijkheden plaats door net iid den heer Van Burink. Zijn optreden belemmert herhaaldelijk de geregelde Behandeling en afdoening van zaken. Om wetten en reglementen zegt hij zich weinig te bekommeren. In de raadszitting van 6 Januari 1926 heeft hij o.m. uitgesproken, dat hy zich aan de regiementen van orde voor dezen raad heel weinig gelegen liet liggen en dat hy, als hij het noodig zou vinden, zich daaraan met zou storen. In de zitting van 15 Juli 1927 heeft hy de volgende woorden gebezigd: „Gij kunt heele moo.e boomen opzetten over even redige vertegenwoordiging en gij kunt heel verontwaardigd zijn over mijn ronde verkla ring, dat ik reglementen van orde, en al die dingen aan myn laars lap In de zitting van 8 Nov. 1927 heeft hij zelfs ronduit verklaard, dat hij in den raad zit om den boei op te ruien, te saboteeren en bespottelijk te maken. Na aflegging van de eeden en beloften by den aanvang der nieuwe zittingsperiode, her haalde hij nogmaals openlijk, dat uit zyn vierjarige practijk in dezen raad wel geble ken was, wat die verklaring en belofte voor hem waard was. Bij zulk een gezindheid is geen orde ver zekerd en geen burger is veilig, dat hem in eer en raam schade wordt gedaan, waar tegen hij zonder verweer staat, omdat een raadslid volgens het bekende art. 47 der gemeentewet niet gerechtelijk vervolgbaar is, wegwas de stem of meening, door hem in de vergadering geuit. Vele malen komt het in den raad voor dat het genoemde lid zich om den hamer van den voorzitter absoiuut niet bekommert en doorschreeuwt, als de hamer valt en de voorzitter zeil of een der leden rustig wu spreken. Ik beklaag mij thans bij u, over hetgeen in de laatste zitting is voorgevallen, terwiji naar mijn overtuiging het gebeurde niet door artikel 47 der gemeentewet wordt gedekt. De heer Van Burink diende in deze zit ting van 29 Maart jX een voorstel in, het welk niet genoegzaam werd ondersteund en alzoo krachtens het reglement van orde, niet in verdere behandeling kon komen. Zonder het woord van mij te hebben bekomen, sloeg hij toen over in een scheldparty tegen zijn medeleden, en een beschimping van niet m de raadszaal aanwezige Nederlandsche in gezetenen, waaraan ik ten slotte met vele hamerslagen een einde kon maken, door hem tot driemaal tot de orde te roepen. Dit, door den heer Van Burink gepleegde feit, acht ik strafbaar. Deze strijd tusschen geschreeuw van een lid en den hamer en het stemgeluid van den voorzitter, is mij hoogst onsympathiek en kan niet immer voortduren. Een tweede feit is, dat de heer Van Bu rink, toen ik mij, vanwege zijn orde-versto ring en kwetsing van raadsleden en van den raad zelve, genoopt zag ingevolge art. 18 bis van het reglement van orde een voorstel te doen, om hem den toegang tot en het verblijl in de raadszaal en de daarbij behoorende lokaliteiten te ontzeggen, onder de stemming over dit voorstel, die stemming door voortdurend geschreeuw vergezeld deed gaan, die moeilijk maakte en blijkbaar trachtte haar zoo min mogelijk ce doen gelukken. Ook dit feit acht ik strafbaar en niet door artikel 47 der gemeentewet gedekt. Nadat mijn voorstel tot ontzegging van den toegang tot en het verblijf in de raads zaal en de daarbij behoorende localiteiten met 31 stemmen was aangenomen, heb ik in de openbare zitting den heer Van Bu rink verzocht ingevolge raadsbesluit heen te gaan. Art. 18 bis zegt in het slot: „Bij aanneming moet het lid de vergadering on middellijk verlaten." Hij weigerde zich te verwijderen, zelfs onder de opmerking, dat hij het beter vond, dat ik eerst de recherche liet komen. Toen heb ik hem voorgelezen de artikelen 144 en 185 van het Wetboek van Strafrecht a hem gezegd, dat hij zich bloot stelde aan een proces-verbaal, indien hij niet heen ging. Hij weigerde echter. Ten derde male neb ik hem gelast te gaan, hij weigerde en gaf te kennen, dat wy het maar eens justitieel moesten uitmaken. Ik heb daarop geconstateerd, dat hij de zaal niet wilde verlaten en mij toen, wegens deze gedragingen van den heer Van Burink in de noodzakelijkheid gezien, de openbare zitting te schorsen. Ook dit optreden van het genoemde raadsiid acht ik wettelijk strafbaar en stel lig allerminst door art. 47 der Gemeentewet gedekt, wijl het geschiedde na aanneming van het voorstel tot ontzegging van den toegang tot en en het verblijf in de raads zaal en de daarbij behoorende localiteiten. Het doet mij oprecht leed, dat ik tot dezen stap moet overgaan. Veel liever had ik gewenscht, aat de heer van Burink in de da.ten, die sedert de raadszitting zijn voorbij gegaan over het gebeurde spijt had betuigd. Maar de eer van den gemeenteraad in onze stad gedoogt niet de tooneeien, die telkens voorvielen. Mij bij U beklagende, verzoek ik U dan ook, dat tegen den heer Van Burink ter zake van het gepleegde, proces-verbaal worde opgemaakt. Ik heb uiteraard noch over veroordeeling, noch over de straf maar iets te zeggen. Toch hoop ik, dat voor dezen eersten keer de den heer Van Burink bij schuldverklaring door de rechtbank op te leggen straf zoo gering mogelijk moge zyn. Het gaat men thans meer om de veroor deeling op zich zelf, dan om 't aan 'n raads lid toebrengen van een gevoelig leed." aiis land worden verkocht, worden hoofdza kelijk by het werken op het land en in de boerderijen gebruikt, zoodat een verhooging van den prijs dan in hoofdzaak de levenskos- :en van de boerenbevolking zal verhoogen. Adressant verzoekt daarom de Kamer haar goedkeuring aan het initiatief-voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk niet te willen geven. Memorie van Antwoord. Thans is verschenen de memorie van ant woord op het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1922. Hieraan is het volgende ontleend: Jaren aan een nijverheidsschool doorge bracht vóórdat deze school in het genot van Rijkssubsidie was, behooren niet voor de berekening van het pensioen mede te tellen. Het zou aldus de regeering tot bedenkelijke consequenties leiden als men liet inkoopen dienstjaren, gedurende welke het personeel in een situatie verkeerde, welke ook thans nog aan het toetreden tot het pensioenfonds in den weg staat. Het in het leven roepen van de bepaling, ten gevolge waarvan zij, die na in een standplaats der eerste klasse te zijn werk zaam geweest, naar een lagere standplaats worden gedirigeerd, een pensioenuitzicht zouden hebben naar het salaris, dat zij zouden hebben genomen indien zij op het tijdstip van hun ontslag op een eerste- klasse-standplaats werkzaam waren geweest zou het beginsel der pensioenwet aantasten, in zooverre dan immers niet meer met de werkelijk genoten wedde rekening zou ge houden worden. Gisterenmiddag, met den trein van 3.20 uur is de afgetreden gezant van Denemarken, de heer Axel Nörgaard, uit de residentie ver trokken met bestemming naar Parijs. Verschillende autoriteiten, waaronder de minister van Buitenlandsche Zaken, -jV. Beelaerts van Blokland, waren bij het af scheid aanwezig. Aneta seint uit Weltevreden: De Gouver neur-Generaal presideerde de jaarltjksche conferentie met de regenten. In zijn ope ningswoord sprak jhr. De Graeff de hoop uit, dat, waar het vorig jaar de conferentie 11) wijze van proef gehouden is, deze thans moge worden tot een definitief instituut- De Landvoogd zeide veel prijs te stellen op het oordeel van de Inlandsche bestuurs ambtenaren, aan wier positie hij een groote beteekenis hechtte. Het practisch nut van dergelijke conferenties, zoo zeide de Gou verneur-Generaal, blijkt uit de maatregelen die getroffen zijn naar aanleiding van de conferentie van verleden jaar en van de resultaten van bij die gelegenheid gehouden besprekingen. De conferentie behandelde vervolgens de politieke stroomingen onder de Inlandsche bevolking in al haar geledingen. In di; verband werd ook besproken, hoe het pres tige der Inlandsche bestuursambtenaren versterkt kan worden. Ook het vraagstuk van een burgerlijken stand voor inlanders kwam in behandeling Deze burgerlijke stand zou sommige groe pen van Inlanders omvatten. Voorts werd gewezen op het gevaar van de onrechtmatige aanvaarding van Inland sche adellijke titels, tegen welk euvel maat regelen in overweging werden genomen. De Gouverneur-Generaal sloot de confe- rentie met een slotwoord. In verband met de geruchten, die de ronde doen over verbetering der kansen van ont ginning van het mijnveld Vlodrop bij Roer mond, meldt de „Nieuwe Koerier": Het zal wel velen bekend zijn, dat de com binatie, welke zich interesseerde voor ge noemd mijnveld, dezelfde is als die, welke o.m. de mijn „Laura en Vereeniging" te Ey- gelshoven exploiteert en welke door de „Ban- que d'Outremer" te Brussel gefinancierd wordt. Het waren dan ook de ingenieurs van de „Laura", die te Vlodrop steeds de aan boring van kolenlagen constateerden. Men heeft op de „Laura" de laatste jaren de han den vol gehad met den bouw van de nieuwe mijn „Juliana", welke thans haar voltooiing nadert. Verwacht wordt, dat daarna de be sprekingen omtrent het irynveld Vlodrop op nieuw een aanvang zullen nemen. Uitgaande van de Priester Derde Orde in het bisdom Breda zal Dinsdag 24 April te 3 uur in het E. K. Huis, Marktkade no. 6 te Breda een bijeenkomst gehouden worden waarop alle priesters van het bisdom Breda worden uitgenoodigd. Als eerste spreker zal volgens „S. M." optreden de heer C. J. Kui per met het onderwerp: De toestand van het socialisme in Nederland, speciaal in Brabaht. In een tweede rede zal prof. Hezemans van het Groot Seminarie te Haaren de middelen ter bestrijding aangeven. Daarna zal er gele genheid bestaan tot onderlinge gedachten- wisseling over deze onderwerpen. Tot, gezant van Portugal bij het Neder- andsche Hof is benoemd de heer Antonio M. B. Ferreira, thans Portugeesch gezant te i Bern. Een adres van het Kon. Ned. Landbouw- Comité Naar aanleiding van het wetsvoorstel tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op Hompen heeft het Kon. Ned. Laudbouw- comité aan de Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin gezegd wordt, dat een invoer recht op klompen van ^ïiet minder dan 12 pet. gedurende 5 jaren den prijs van dit ar tikel zeer aeker zal verhoogen. De zeven millioen paren, die per jaar in MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE MARINE Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Marine voor 1928. Naar aanleiding van de bezwaren door eenige leden tegen het beleid van den minis ter naar voren gebracht, in verband met diens verandering van inzicht, geeft hij een verdediging van zyn houding inzake splitsing van de marine, opheffing van het vliegkamp de Mok, de organisatie van het korps mari niers en de eventueele overbrenging van het loodswezen naar een ander departement. Wat de mariniers betreft, wordt de sterkte geraamd voor 1928 op 373 man voor Indië en 589 voor Nederland. Op 1 Januari j.l. waren aanwezig 361 man in Indië en 660 in Neder land. De minister acht de onderzeeboot yoor de Hollandsche defensie noodig, in de eerste plaats vanwege de groote preventieve kracht, die van dit wapen uitgaat als gevolg van de in den Jongsten oorlog behaalde successen bij het optreden van onderzeebooten tegen andere oorlogsschepen. V/at betreft de vraag of thans de tijd nog niet gekomen is om een derden kruiser aan te bouw'en, staat de minister op het stand punt, dat zoodra tot verderen uitbouw der vloot zal worden besloten, in de eerste plaats het aantal jagers en onderzeebooten voor Indië zal moeten worden uitgebreid. Wat het personeelvraagstuk aangaat, bleek den minister, dat naar zijn meening in Nederland in de toekomst zou kunnen wor den volstaan met 2800 mun beroepspersoneel, waarbij het personeel in eerste, opleiding niet is medegeteld, omdat dit voor oorlogsgebruik nog niet volwaardig is. Het aantal van dit laatste personeel, hoewel min of meer wis selvallig, kan gemiddeld op rond 500 man orden gesteld. Het ligt in het voornemen, doch eerst nadat het ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet tot wet verheven zal zijn ter bemanning van de vloot in Nederland als regzl in te deelen rond 160 dienstplichtige korporaals en 680 ongegradueerden. In verband met de gestelde vraag of niet ta veel technisch personeel wordt afgeschaft, merkt de minister op, dat hiervan niet alleen geen sprake is, doch dat het wordt uitgebreid en de aanneming juist krachtig is bevorderd. Den leden, die aanmaak van oorlogsma teriaal door particulieren een euvel achtten, merkt de minister op, dat z.i. bij de aan schaffing van dit materieel de tusschen- komst van particulieren nimmer zal kunnen worden ontbeerd. Tegen het maken van te groote winsten door particulieren wordt, zooals vanzelf spreekt, gewaakt door het stellen van con currentie en door controle door het dep. van Marine. De tocht naar de gevangenis van Borms Het optreden der Belgische overheid Gisteren herdacht de Landsdrukkerij te den Haag den dag, waarop zij voor 100 jaar naar den Fluweelen Burgwal aldaar werd overgebracht. Een herdenkingsbijeen komst had in tegenwoordigheid van het personeel en tal van genoodigden plaats in de benedenzetterij. De directeur, de heer de Goede de Ko ning, hield een luid toegejuichte feestrede. De heer J. v. Santen zeide, dat Minister Kan tot zijn groot leedwezen niet aanwe zig kon zijn. Z.Exc. draagt de Landsdruk kerij een goed hart toe en hij heeft zich groote verdiensten verworven voor de reor ganisatie. Ten slotte dankte spr. namens den Mi nister de commissies voor haar aanwezig heid en den waarnemenden directeur, waarna hij mededeelde, dat het H. M. be haagd heeft den heeren A. H. van der Mey (magazijnmeester), L. Jansen, J. G. A. Pa- schier, A. W. Adam en G. v. d. Hert, den vier eersten de zilveren en den laatste de bronzen eere-medaille van Oranje Nassau te verleenen, wegens lange en trouwe dien sten (meerendeels boven de 40 jaar). Verder werd neg het woord gevoerd door den heer N. A. W. Delfos, namens het per soneel en den heer Van Vuuren, voorzitter der commissie van toezicht. Da hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland zal Vrijdag 4 Mei a.s. aanbesteden het ver leggen van den Rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort tusschen Crailo en Baarn onder de gemeenten Huizen, Blaricum, Hil versum, Laren, Eeriines en Baarn. De ra ming is 580.000. Reeds in den namiddag van 2 April werd de stemming onder de congressisten wat opgewondener. Er waren een 70-tal Wa len aangekomen uit 't Luiksche, klaarblij kelijk met de bedoeling het de Groot-Ne derlanders lastig te maken. Na de Meulemans-uitvoering, waarop vele Dietsche liederen door 't gemengde Meule- manskoor zeer mooi werden gezongen, trok ken een kleine driehonderd studenten in stilte naar de gevangenis. Op 't grondge bied van een aangrenzend dorp knielden al len neer, in d» stilte klonk de heldere stem van een voorbidder, luidop antwoordden de anderen, 't Was een aandoenlijk oogenblik de hoop van Dletschland te hooren bidden voor een gevangene. Daarop dreunde de Vlaamsche leeuw door den stillen nacht zóó krachtig, dat zeer waarschijnlijk Broms in zijn cel de klanken van het levenwek kend lied zal hebben gehoord. Absoluut ongemotiveerd werd in den loop van de volgende uren door de Leuvensche gendarmen aan Hollandsche deelnemers hun passen gevraagd. Toen de voorzitter der Amsterdamsche afdeeling, de heer N. van der Ley. weigerde zijn naam te noemen omdat hij niets deed wat met de politiever ordeningen in strijd was, werd hij geboeid tusschen vier gendarmen naar een bureau gebracht, waar hij schrik niet lezer drie uren aan een ketting, die aan een ijze ren ring in een muur bevestigd werd, door bracht. Toen deze student een boekje uit den binnenzak wou halen om zich niet al te zeer te vervelen, grepen een paar gendar men hem vast, roepende „Ah vous avez un revolver", O, Leuvensche gendarmen, wat hebt ge u belachelijk gemaakt. Niet omdat er, zooals foutief in sommige Hol landsche bladen werd vermeld, gevochten is, maar om de stille manifestatie voor Borms werd het congres vanaf Dinsdag ge dwarsboomd dooralweer schrik niet lezer een staat van beleg. Alsof er nog altijd oorlog is. O Franskil- jonsche burgemeester van Leuven, wat hebt ge u aangesteld! De sectievergaderingen van Dinsdag wer den een groot succes. Uitstekende debatten werden gevoerd over den economischen toe stand van Vlaanderen, waarbij vooral op 't belang van Nederlandsche kapitaalbeleg ging in Vlaamsche ondernemingen werd ge wezen en over de Zuid-Afrikaansche Unie- mogelijkheden. Om 4 uur ving de derde congresvergade ring aan. Voorzitter Custers deed de verheugende mededeellng van de oprichting der afdee ling Tilburg, terwijl Nijmegen in wording is. C. Shumann sprak nu over 't Zuid-Afrika van nu. Spr. zette uiteen, dat Zuid-Afrika een heel modern land is met een blanke be volking van 170O.C0. waarvan 1.000.000 Ne- derlandsch sprekenden. Hij behandelde daarna de verschillende methodes door de Engelschen gebruikt om het land te ver- engelschen. Vooral legt spr. den nadruk op 't feit, dat Engeland in den Boerenoorlog 26.000 vrouwen ombracht in de concentra tiekampen, waardoor het bevolkingscijfer voor de Boeren nu veel ongunstiger gewor den is. De moeilijkheid voor de Zuid-Afrikanen is, dat de Engelschen veel meer voeling heb ben met Engeland en de Afrikanen te wei nig met Holland. Een groot gevaar is ock dat de Engelschen de kaffers trachten te verengelschen met hun scholen. Spr. besluit met een opwekking tot 't streven naar cultureele en economische banden. Daarna werden een paar films over Zuid-Afrika vertoond. Het woord kwam nu aan ds. Dries de Vos, die sprak over „De Vlaamsche bewe ging van nu en straks." „Het Vlaamsche nationalisme", aldus spr., „is een beweging waardoor de Vlaming zien zelf heeft weergevonden. Het is een we zensbeweging en geen reactie op een prik kel. Scherp nationale gedachten zijn er bij vele leiders vóór 1914, de geschiedenis der VI. beweging biedt teksten te over om die dit bewyzen. Spr. haalt nu tal van uitlatingen aan van bekende persoonlijkheden vanaf 1830 tot 1914 toe, die allen neerkomen op de zelf standigheid van Vlaanderen. De vertroebe ling der Vlaamsche gedachte is uitgeloopen op het Belgicisme, dat een stilstaand water werd, zonder stroom. Iedereen in België weet, dat de middelpuntvliedende krachten in België steeds talrijker worden. Vlaande ren heeft een bij België sinds lang uitstaan de rekening. Niemand der politici durft de crisis oplossen. Bij de Vlaamsche jeugd is België absoluut dood. Men probeert op ve ler manieren de liefde er weer in te krygen alles tevergeefs. Vlaanderen moet zijn achterstand In cul tuur inloopen en Holland moet het hier bij tot gangmaker dienen. Voor ons Vlamingen is Holland het Diet sche kernland, dat onaangetast moet blij ven. Daarom grepen de Vlaamsche natio nalisten in 1919 het annexionisme naar de keel. Spr. richt zich tot de Vlaamsche studen ten. Ieder student zal een stuk van Vlaan deren moeten opbouwen. Vlaanderen zal worden wat des studenten innige overtui ging is. Om uw overtuiging wordt er gekerkerd en gebanvloekt en gevonnist, hoe vol studen ten, ééns stijgt er een formidabele jubel uit ons op als we zullen zijn aan de bron van het licht, dat we van zoover hebben zien schijnen. Staande aanhoort de vergadering een hul- de-telegram aan dr. Aug. Borms. Daar pTof. Burger wegens ziekt» ver hinderd was de slotrede van 't congres uit ,te spreken, werd diens plaats ingenomen door Wies Moens. Spreker zegt te behooren tot de groep die de geuzen zijn van Vlaanderen tegen België, dat als een grafsteen op Vlaande ren rust. In de eerste congreszitting had Ellen Russe gesproken over den regenboog der kunst, die Noord en Zuid zou verbin den. De heer Moens wilde 't hebben over de brug der Vlaamsche tragiek. Er zijn-flamin ganten die grieven in een trommel verza melen en voor hen bestaat de Vlaamsche tragiek niet. Spr. wijst op de schilderij der blinde suk kelaars van Breughel die den weg afloopen. „Ons volk", zegt hij, is als die blinden, dat op zoek is naar een beetje glans van zijn verloren ziel,' naar zijn vroegere zelfstandig heid. Het is de tragiek van het Vlaamsche volk -dat het wordt prijsgegeven aan het verlies van zijn zedelijke zelfstandigheid. De tragiek van Vlaanderen is de klein burgerlijkheid die vreet, niet alleen aan on ze letterkunde, maar zelfs aan ons Vlaam sche nationalisme, 't Is de tragiek van het Vlaamsche volk, dat het niet meer spreken kan, dat het een volk is geworden Van stot teraars en broddelaars. En het kleine Vlaamsche meiske van zeven jaar, dat de dagen aftelt, die haar van haar vader schei den spr. bedoelt het dochtertje van Jef van Exterghem hoort ook tot de Vlaam sche tragedie. De dooden, die Vlaanderen /erloor in de gevangenis en in ballingschap, de Vlaam sche gekerkerden en gebroodroofden, ook zij hooren tot die tragiek en deze traditie Ver waarloost men te veel. We weten nu al lang, dat we een volk van kunstenaars zijn, maar dat we een volk van onderdrukten zijn, al leen menschen met gevulde brandkast zien dat niet. Die gedachte moeten de Noord- Nederlanders met zich dragen. Noord-Ne derland moet niet alleen sympathie voor Vlaanderen krygen, maar ook begrip van den Vlaamschen strijd. En een einde moet er komen aan het exotisme in Holland, waardoor een Holland sche jonge man er toe komt zijn bundel ver zen aan een meisje gewijd „Songs of garden" te noemen. Europa wordt niet weer gezond, voor de kleine wondeplekken der verdrukte na tionaliteiten geheeld zijn. Door te werken aan de gezondmaking van Vlaanderen, werkt men aan het heil der menschheid. De Vlaamsche strljl belet ons cultuurmenschen te worden. Bevechten we hem daarom zoo spoedig mogelijk. Voorzitter Custers dankte allen, dis had den medegewerkt om het Congres te doen slagen. Want het is geslaagd. 187 Holland sche en ruim 700 Vlaamsche deelnemers hebben alle records geslagen. De vergade ringen waren druk bezocht, de sectie-bijeen komsten werden een groot succes. 's Avonds kwamen 300 deelnemers bijeen aan het banket, waar prof. Daels, prof. Schayé, mr. P. de Koning en prof. Van der Weyer het woord voerden. Woensdag vond het congres te Antwerpen plaats, terwijl „De Dietsche blazers" den avontuurlijken aftocht bliezen en er aan alle stations den moed inhielden door hun vroolijke marschen. Het Dietsch Studenten Verbond heeft door dit grootsch opgezette congres opnieuw getoond, welk een levensvatbaarheid de Groot-Nederlandsche gedachte heeft. In Holland teruggekeerd, zullen de Diet sche studenten voortwerken aan de toe komstige vervulling van hun ideaal. En Vlaanderens jeugd is weer gerugge- steünd door het bewustzyn dat Hollands zo nen met haar zijn. In de kas van den oud-gemeenteontvanger te Halsteren Te Halsteren is een belangrijk tekort ont dekt in de kas van den oud-gemeenteontvan ger R. Intusschen moet dit tekort reeds vele jaren hebben bestaan, maar doordat R. penning meester was van den Auvergnie-polder, secretaris-penningmeester van den Beymosr- poolder, penningmeester van de Halstersche Brandassurantle, penningmeester van de Harmonie en penningmeester van het Arm bestuur, was hij bij het controleeren van een kas steeds in de gelegenheid gelden van de andere kassen te gebruiken ter dekking van een tekort in de te controleeren kas. Hier door bleef deze fraude jarenlang verbor gen. Dezer dagen kwam de zaak aan het licht doordat het bestuur van de Auvergnie-polder een groot werk, dat uitgevoerd was, betalen moest. Daar dit bestuur overtuigd was, dat een bedrag van 9300 in kas was, droeg het de betaling op aan zijn penningmeester. De 9000 die R. moest betalen, waren echter niet in diens bezit, doordat ook in de andere kassen zoo goed als geen geld meer aanwezig was en R. de som dus niet daaruit kon nemen. Daar betaling uitbleef, liet het polderbe stuur de boeken en bescheiden controleeren door het accountantskantoor Nijst en Co. Het resultaat van dit onderzoek was, dat bleek, dat de oud-ontvanger deze gelden niet meer in zijn bezit had. De officier van justitie te Breda werd met dit geval in Kennis gesteld, en een nader onderzoek had plaats en de navolgende tekor ten werden ontdekt: Auvergnie-polder 9300, Beymoer-poolder 1430, Halstersche Brandassurantie 4200. Echter waren de gelden, die R. als penning meester van het armbestuur en van de Harmonie onder zich had, nog aanwezig. Donderdag is R. door den burgemeester van Halsteren in diens hoedanigheid van hulpofficier van justitie voor den rechter commissaris geleid. Bij deze instructie waren ook aanwezig verschillende bestuursleden van bovengenoemde polders. Deze 70-jarige R. tot 31 Dec. 1923 werk zaam als gemeente-ontvanger van Halsteren, stond in deze gemeente in hoog aanzien. Het gebeurde heeft in die gemeente groot opzien gebaard. De landbouwer A. Wouters te Sommeren, die dezer dagen door een stier werd aange vallen en ernstig verwond, is aan de bekomen verwondingen overleden. Het gebeurde te Amsterdam. Daar reed gistermiddag een ledige vracht auto van een expeditie-firma langs de Heerengracht ter hoogte van perceel 67. Op een gegeven oogenblik sloeg de motor terug en op hetzelfde moment vloog de auto in brand. De vlammen sloegen aan alle kanten uit den motor en daar het reservoir nog een groote hoeveelheid benzine bevatte, nam de chauffeur een kloek besluit en reed den wagen te water. Hij was zoo verstandig intijds er af te springen. De inmiddels verschenen motorspuit van de brandweerkazerne be hoefde geen dienst te doen. De auto, waarvan de motor geheel vernield is, werd later door het reddingstoestel van de brandweer na veel moeite op het droge gebracht. Het stond natuurlijk op de gracht zwart van de nieuwsgierigen, die het geval met belangstel ling gadesloegen. Dezer dagen geleden kocht een winkelier te Leiden van een onbekend man een kastje met reclameletters. Nadat hij het had be taald en de man was vertrokken, kwam dei- ze terug met het verzoek of hij de letters even ter leen mocht hebben, omdat hij nog enkele dezer kastjes kon verkoopen, maar geen letters genoeg bij zich had om ze te demonstreeren. De winkelier voldeed aan dit verzoek, doch de man is niet terrggeko- men. Gebleken is thans, dat hij by verschil lende winkeliers op dezelfde wijze is te werk gegaan. Te Woudenberg sloegen de paarden van den landbouwer van K. op hol tengevoig I van het schrikken van een auto. Van K., 'n 70-jarige, werd uit den wagen geslingerd en kreeg paard en wagen over het lichaam. Hevig bloedend en met inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen en onder genees kundige behandeling gesteld. Een Jongen, die mede op den wagen zat, kwam met een der paarden in het water terecht, doch kwam met een nat pak vrij. Te Groningen heeft een aanrijding plaats gehau tusschen een auto en een met twee paarden bespannen vrachtwagen. De paarden sloegen op hol, met het gevolg dat de wagen tegen een lantaarnpaal botste. Een der paarden werd gedood; de voerman, H. M., uit Hoogkerk, kreeg een beenbreuk. Zekere arbeider B. K. is te Musselkanaal van een zolder komen te vallen. Zwaar ge wond is de ongelukkige opgenomen en na korten tijd aan de verwondingen bezwe ken. Nu de inbrekers, dis dezer dagen door de politie te Eindhoven op heüterdaad be trapt. werden bij een inbraak op het kantoor van den huidenhandel van den heer' Har- tog aan het Eindje, te Eindhoven, veilig achter slot en grendel zitten, blijkt eerst, al dus de „de Tel.", welk een goede vangst de gemeentepolitie hiermede heeft gedaan. Het onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat beide personen al een paar jaar ons land door zwierven, waarbij zij in café's optraden als telepaath. De laatste drie maanden hadden zij hun bivak in Eindhoven opgeslagen. Van dien tijd dateeren de verschillende inbra ken in deze omgeving. Er zijn redenen te over, om te vermoeden, dat deze personen daarvan de daders zyn. In elk geval werd het reeds bewezen, n.l. bij een in'oraak een paar weken geleden gep.eegd in de schoen fabriek van de firma Van der Sanden, te Veldhoven, waar o.m. ook twee schoenen werden ontvreemd, en wel een linker en een rechter van verschillende nummers. Een der verdachten had deze schoenen aange trokken. Commentaar overbodig. Er zijn meer anwijzigingen dat zij ook de andero inbraken hebben gepleegd. Daar het on derzoek nog in vollen gang is, kunnen door de politie hierover nog geen nadere bij zonderheden worden verschaft. Verdachten ontkennen echter alles. De inbraak te Eind hoven kunnen zij echter moeilijk ontkenner daar zij op heeterdaad betrapt werden. Zj zijn naar Den Bosch overgebracht en te beschikking van de Justitie gesteld. Een breed gemotiveerd antwoord op de regeeringsmemorie. De organisaties, vertegenwoordigd in de Centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg van burgerlijke rijksambtenaren, heb ben aan de Regeering een breed gemotiveerd antwoord gezonden op de regeeringsmemo rie in zake de herziening van het bezoldi gingsbesluit voor burgerlijke rijks-ambte naren. Hoewel de organisaties zich er over verheu gen, dat de Regeering er in heeft toegestemd een technische herziening der wedden ter hand te nemen, kunnen zy zich toch niet bevredigd gevoelen, omdat in de memorie wordt betoogd, dat de tegenwoordige sala rissen in het algemeen behoorlijk worden geacht. De organisaties meenen onweerleg baar te hebben aangetoond, dat het tegen woordige salarispeil over het algemeen te laag is en lager dan dat van de in de jaren vóór 1918 meer normaal bezoldigde groepen. Het beroep op de noodlijdende schatkist, waarmede de weddeverlagingen indertijd werden gemotiveerd, heeft zijn beteeeken's verloren, aldus de organisaties; zij wijzen er op, dat zelfs een buitengewoon voor zichtig en bedachtzaam financier als de heer v. Gijn in de 2e Kamer voor een algemeene verhooging der wedden heeft gesproken. Uitvoerig betoogen de organisaties, dat ook in 1920 het personeel laag werd bezoldigd en de salarissen in het algemeen bleven beneden die van de normaal bezol digden in 1914. Zij vertrouwen echter, „dat de Regeering omtrent het algemeen niveau der wedden het laatste woord nog niet heeft gesproken en alsnog bereid zal worden gevonden om het bij 't gansche personeel levende verlangen naar een hoogere geldelijke waardeering in een zoo groot mogelijke mate te gemoet te komen." Reeds Is medegedeeld, dat op initiatief van een aantal organisaties, vertegenwoor digende de belangen van nijverheid, handel, landbouw, middenstand en hujpvrojwen, op 11 April a.s. in „De Twee Steden" te 's-Gra- venhage zal gehouden worden een 'ergade- ring over het Wetsontwerp tot wijzigng van de Ziektewet. Nader meldt men, dat mr. A. de Graaf, te Zeist zich genoodzaakt zag terug te komen op zijn aanvankelijke toezegging op deze vergadering een spreekbeurt te vervullen over het onderwerp: „moederschapssorg" doch dat dr. A. Heijmans, te Giessen-Neuw- kerk bereid werd gevonden deze taak over te nemen. Rnuter meldt uit Londen: In de hoofdstad van het dtrp Dunmurry, op acht K. M. afstand van lelfast, is een vliegtuig te pletter gevallen. E<n meisje, dat juist daar op straat speelde, werd gedood, De bestuurder van het vliegtu? kreeg ern stige verwondingen. NEDERLANDSCHE SCHEPiN BATAVIER II 5/4 v.m. 9 u. 31 v. Rott. teGravesend. BATAVIER VII 5/4 v. Antwerpen te Sunerl. BELLATRIX 4/4 Ouessant gep. Ibicuy n.Duinkerketu JOHANNA 5/4 v. Lorient te Granville. LEKHAVEN 4/4 180 mijl N. O. v. Bermud, Bremen n. Philadelphia. LIMBURG, sleepb., met 2 lichters, 5/4 Liz.*d gep. Li verpool n. Vlissingen. MIRACH 4/4 v. Huil n. Rotterdam. PROCYON 5/4 Finisterre gep., Santa Fé n.Sharpnesa. ROTTERDAM 2/4 v. Amst. te Baton Rougt RIJSWIJK 5/4 v. Santander n. Rotterdam. SPAR 4/4 v. St. Vincent, San Nicolas n. STAD ZAANDAM 4/4 v. Decido n. Rotterdau STOLWIJK 5/4 Gibraltar gep. Rott. n. Oran. STIJN 4/4 Ouessant gep. Rufisque n. Rott. SULTA1V v. Langkat 4 4 v. Rott. te Constanz- VECHT 4 4 Gibraltar gep., Sfax n. Nantes. WAAL 4/4 Gibraltar gep., Ganadia n. Huil. WM. BARENSZ, sleepb., 4/4 te Port Said, metinmolen „Weltevreden" Rott. n. Banka. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND PRINSES JULIANA (uitr.) te Genua. KON. HOLL. LLOYD ORANIA (uitr.) 5/4 v.m. 2 u. 40 Dover gep. SOEKABGEMI (thuisr.) pass. 4/4 Finisterre. WATERLAND (thuisr.) 4/4 te Rio Grande j v»moe- delijk vertrek 5/4» ZAANLAND 6/4 nam. 2 u. v. Buenos Ayres te IJntideo verwacht. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AURORA 4/4 v. Cadix. BOSKOOP (thuisr.) pass. 4/3 Wight, n. Antwerpen. CRIJNSSEN (thuisr.) 4/4 v. Havre n. Amst. FAUNA 4/4 v. Valencia n. Rott. JUNO 3/4 v. Smyrna n. Piraeus. MEDEA 4/4 v. Barcelona n. Tarragona. MEROPE 5/4 v. Rott. te Amsterdam. NEPTUNUS 4'4 v. Genua n. Burriana. OE'YSSEUS 4/4 v. Kopenhagen te Stettin. PERSEUS 4/4 v. Kopenhagen n. Aarhus. STELLA 4/4 v. Constanze n. Constantinopel. STUYVESANT 4/4 v. Barbados n. Plymouth. VULCANUS 4/4 v. Hamburg n. Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA LIJN AALSUM (thuisr.) 5/4 te Rotterdam. HEEMSKERK (thuisr.) pas3. 5/4 Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK 54 V. Rott. n. Boston. BREED!JK 4/4 v. Rott. te New York. MOERDIJK, l-'acifickust n. Rott., 1/4 v. Cristobal. NICTEHROY, v. Rott. n. de N. Pacific, 4/4 te Colon. NIEUW AMSTERDAM, Rott. n. New York 4/4 v. Sout hampton. RADNORSHIRE, v. Rott. n. de N. Pacific 4/4 te Colon. SAMBRE (charter) Rott. n d. Pacifickust, 2/4 te Swansea. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK (thuisr.) 5/4 v. Port Said. HOLLAND-BRITSCH ÏNDIE LIJN ALDERAIvIIIN (thuisr.) 4 4 te Antwerpen. HOOGKERK 4/4 v. Hamburg n. Antwerpen. JAVA—NEW YORK LIJN MENADO, Batavia n. New York 5/4 v. Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD BLITAR 5/4 v. Hamburg te Bremerhaven. BONDOWOSO 5/4 v. Rott. te Batavia. DJEMBER tfhuisr.) pass. 5/4 Ouessant. JACATRA 5 4 bv. Batavia te Rotterdam. SLAMAT (uitr.) 4/4 v. Suez. TABANAN (uitr.) 5/4 te Belawan. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALWAK 5/4 v. Hamburg te Antwerpen. POELDIJK (thuisr.) 4/4 v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN TROILUS, Japan én Singapore n. Amst., 5/4 v.m. 8 tf. te IJmuiden verwacht. EMZETCO LIJN JONGE MARIA 5/4 v. Valencia te Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10