IN EGYPTE VARIA UIT HET RADIOLABORATORIUM. Engros Firma G. H. S. HEILKER, Haarlem IIETWONDERDER NATUUR. RADIO-NIEUWS Een historisch document in de geschiedenis der radio-telefonie VERKEER EN POSTERIJEN Onze dure spoorwegen Luchtpostdienst RECHTSZAKEN Gevolgen van twist kende men reeds vanaf de oudsfe tijden de gunste ge werking van de pepermuntolie op de spijsvertering, zoodat men de pepermuntplanten als een kuituur- gewas verbouwde. Daar de KiNG-PEPERMUNT be reid is uit dezelfde origineele pepermuntolie, mist ze don scherpen smaak van de later ontdekte kunst middelen en heeft ze eveneens een gunstige werking op de spijsvertering. De smaak en geur van KIng-pspermunt zijn niet te evenaren. Vraagt Uw winkelier eens een ons van deze peper munt en U zuit het ook erkennen. De brutale brand kastdief stal in de Kuiperstraat te Amsterdam LUCHTVERKEER De Poolvlucht van generaal Nobile UIT ONZE OOST Een conflict SOCIAAL LEVEN Het hoogte-record zeilvliegen Dreigende conflicten KUNST EN KENNIS Het internationaal Linguïsten- congres LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Nederlandsche vliegvelden gedurende Maart 1928 Stamboek van het Ned. T rekpaard door JOH. SCHNABEL Opgepast. We hebben de eerste gevaarlijke spannin gen op onze antenne al weer geconstateerd en dit deed ons naar de pen, of juister: naar de schrijfmachine grijpen, om onze lezers te waarschuwen voor den komenden zomer. Naast de talrijke, ongetwijfeld prettige eigenschappen van dit jaargetijde, zijn er twee, welke voor ons, radio-luisteraars, min der aangenaam zijn. We bedoelen hier op de eerste plaats de luchtstoringen, welke in lente en zomer altijd heftiger zijn dan in de andere jaar getijden. Daarbij komen de onweders, welke onze ontvangst totaal bederven kunnen. Oppervlakkig gedacht zou men in derge lijke tijden kunnen volstaan met het uit schakelen van den ontvanger, maar daarmede is men er niet af! Bij inslag b.v. zou de heele boel finaal afbranden, terwijl ook, zonder directen inslag, er nog veel kans op verbranden van toestelonderdeelen be staat. Juist een dezer dagen bereikte ons een tweetal brieven van abonné's, die mei- daig maakten van het feit, dat zonder eenige zichtbare aanleiding, een spoel van het ontvangtoestel in brand was geraakt, terwijl het tweede geval het inwendig smeu len van een ontvanger betrof. Gelukkig wa ren in beide gevallen de eigenaars der resp. toestellen in de bewuste kamer, daar anders grootere schade niet uit was gebleven. Had den de abonné's de noodige maatregelen genomen genomen, om dergelijke ongelukjes te voorkof-ien, dan waren zij niet zoo gewel dig geschrokken! Zooals bekend mag worden verondersteld, is de bliksem een zuiver electrisch verschijn sel, dat ongevaarlijk is, zoolang de ontlading der electrische geladen wolken een onder linge is. Ontlaadt een wolk zich echter naai de aarde, dan gaat dat meestal niet zonder ongelukken, daar de bliksem in dergelijke gevallen meestal de hoogste pun ten uit de omgeving opzoekt, en onze anten nes meestal tot de hoogste punten behoo- ren. Het is dus zaak om, om deze tegen mogelijken inslag geprepareerd te doen zijn. „Vergessen Sie nicht, Ihre Antenne zu erden!" roepen de Duitsche omroepers ons na afloop der uitzendingen steeds toe. Ver geet niet, uw antenne te aarden! Daartoe moeten we een z.g. antenne-aard-schake- laar aanbrengen, welke op de meest vlugge wijze met de aarde verbonden moet worden. Zoon schakelaar bestaat uit een geïso leerde grondplaat, waarop drie aansluitklem- men gemonteerd zijn. Door middel van een hefboom-contact, aan de middelste aansluit- klem doorverbonden worden met de boven ste of de onderste. Deze laatste is dan met de aarde verbonden, de bovenste met het ontvangtoestel, terwijl het middelste con tact aan de antenne ligt. Zetten we den hef boom dus naar boven, dan is de antenne op normale wijze met het ontvangtoestel ver bonden: zetten we de schakelaar naar be neden, dan is de antenne, met uitschakeling van het ontvangtoestel, doorverbonden met de aarde. Mocht de bliksem dus onverhoopt inslaan,, dan zal deze in geen geval in huis schade kunnen aanrichten, want hij wordt direct naar de aarde afgevoerd. Zoodra we dus een onweersbui zien aankomen en direct na afloop van ons Iuiteren, zetten we den schakelaar, welken we 't beste aan de bui tenzijde van het raam kunnen aanbrengen, op „aarde". Willen we later weer gaan luis teren, dan behoeven we den hefboom slechts om te zetten op „toestel", om „de wereld in ons huis te halen". Maar ondanks allen goeden wil, zal het nog wel eens een keertje gebeuren, dat we vergeten onze antenne te aarden, zijn we dan eenmaal goed en wel van huis, en ont dekken we donderkoppen aan den horizon, dan staan we doodsangsten uit! Ook hier tegen is alweer kruid gewassen in den vorm van z.g. edelgasveiligheid. Dit is een pa troon, welke twee contacten herbergt in eén met gas gevuld glazen buisje. Zoodra er nu tusschen deze contacten een spannings verschil optreedt van b.v. 100 volt, dan wordt het gas geleidend, en de overspanning kan direct naar de aarde afvloeien. Ook in geval van inslag doet zoo'n edelgasverzekering veel goed. Het is dus een automatische beveili ging van ons toestel, welke aan geen enkele ontvanginstallatie mag ontbreken! Zoowei in de stad, als op het platteland, achten wij deze zekeringen absoluut noodig. In de stad kan men hiermede volstaan, is dus een antenne-aard-schakelaar niet noodig, ten minste niet als de antenne niet zoo schrik barend hoog en min of meer ingesloten is. Zijn er nl. in de naaste omgeving meerdere hoogere punten, b.v. torens, boomen en schoorsteenen, dan kan men met een zeke ring volstaan. De edelgas-veiligheid beschermt ons toe stel ook tegen de spanningen, welke over trekkende electrisch geladen wolken op onze svitenne mduceeren. De twee gevallen in den aanvang van dit artikel genoemd, hadden zulke wolken tot oorzaak. Zonder oogenschijnlijke oorzaak kunnen ze soms veel schade berokkenen! Zij komen in den regel voor, als er regen, sneeuw of een hagelbui op til is, doch ook wel bij andere gelegenheden. Uit bovenstaande waarschuwingen moet men nu niet concludeeren, dat het hebben van een antenne in den zomer gevaar op levert! Integendeel, oen goed beschermde antenne is juist een bliksem-afleider in ons huis. Maar we mosten met het aanbrengen der bovengenoemde veiligheden niet wach ten tot het eenmaal zomer is. Ook in de lente kan onweer optreden, en deze on weders zijn soms gevaarlijker dan in den zomer. Dus zoo spoedig mogelijk een antenne- aard-scliakelaar en/of een edelgas-zekering. Wat we onder golflengte verstaan. „Hoe kan dat nu .Huizen heeft 1950 M en Toulouse maar ruim 400, toch kan ik ze beide hooren? De afstand van m'n ontvanger tot de beide stations is toch heel anders? Hoe dikwijls krijgen we deze en dergelijke vragen niet te hooien en het is daarom, dal we hier een algemeen antwoord op willen geven. Evenals bij de lijn telegrafie en telefonie, is bij het radio-verkeer een zend- en een ontvang-station noodig. Tusschen deze beide stations bevinden zich in tegenstelling met het Hjnverkeer geen draden, vandaar de naam „draadiooze telegrafie en telefonie". Wat zich wel tusschen beide stations be vindt, is een zeer ijle, onzichtbare stof, aether genaamd. Het bestaan van deze stol berust slechts op een hypothese, maar we hebben ze noodig voor het verklaren van vele natuurverscnijnselen. De wereld-aether, welke, zooals wordt aangenomen, uit uiterst kleine deeltjes bestaat, bevindt zich overal: zoowel m massieve voorwerpen, als in de lucht. Het mag als bekend worden beschouwd, dat men veronderstelt, dat het licht en de warmte niets anders zijn, dan aether-trii- lingen. De snelheid, waarmede deze trillin gen zich voortplanten, is enorm. Ze bedraagt ca. 300.CGO K.M. per seconde. De grootte van deze snelheid blijkt voldoende uit de ver gelijking met b.v. een reis naar Ned.-Indië; doen we hierover in normale omstandig heden een dag of dertig, een aether-trilling volbrengt de reis in minder dan de helft van een seconde! Het aantal trillingen van b.v. het licht is kolossaal groot en varieert voor de verschillende kleuren. Zoo heeft het roode licht het kleinste, het violette licht het grootste aantal trillingen van alle kleuren. Wordt het aantal trillingen grooter, dan gaan de violette stralen over in ultra-vio lette, welke onzichtbaar zijn. Wordt het aan tal trillingen daarentegen kleiner, dan gaan de roode stralen over in eveneens on zichtbare inira-roode warmte stralen. Nog kleiner wordend, komen we op het ge bied van de radio-trillingen. Behalve in trillingsgetal of, zooals dat meer technisch gesproken heet, in frequen tie, onderscheiden de diverse soorten van aether-trillingen zich door verschil van golf lengte. Wat verstaan wij nu onder het voor ons radio-enthousiasten zoo gewichtige begrip GOLFLENGTE? Zooals wij reeds opmerkten, bedraagt de voortplantingsnelheid der radio-trillingen ca. 300.000 K.M. per seconde. Stel, dat we een installatie hadden, welke in staat is, den aether tweemaal per seconde in trilling te brengen. De tweede trilling, volgt een halve seconde n a de eerste. Wordt de tweede stoot aan den eather gegeven, dan heeft dus de eerste trilling zich met een snelheid van 300.000 K. M. per seconde van de eerste verwijderd. De EERSTE trilling is dus: 300.000 of 150 K. M. 2 ver, als de tweede trilling volgt. Deze af stand nu noemt men de golflengte. Nemen we nu een voorbeeld uit de prac tijk. Een zend-installatie wekt een frequen tie van 1 millioen per seconde op. 1 millioen maal per seconde wordt de aether dus uitge- stooten. Er ontstaan dus 1 millioen golven, die zicli met een snelheid van 300.000 K.M. voortplanten. Iedere golf zal zich dus: 300.000 1.000.000 of 0.3 K.M. of 300 M. hebben verwijderd voor de volgende golf weggaat. De golflengte van de installatie met een frequentie van 1.000.000 is dus 300 Meter. Met behulp van de bekende factoren voortplantingssnelheid en frequentie kun nen we de golflengte bepalen met de for mule: golflengte is Voortplantingssnelheid Frequentie waaruit volgt, dat, hoe GROOTER de fre quentie is, dus hoe grooter het aantal tril lingen, hoe KLEINER de golflengte is. Dus: hooge frequentie: kleine golven; lage fre quentie: lange golven. Men kan de frequentie, dus ook de golf lengte van een installatie hetzij ontvang- of zend- wijzigen met behulp van een z.g. slingerkring, welke bestaat uit een draadspoel en condensator. Met een spoel vergrooten we de golflengte van een slingerkring, met een condensator verkleinen we de golflengte. Stenografisch verslag van het perkruïsgesp Stenografisch verslag van het perskruis- sprek met Indië. Zooals men weet, is Zaterdagmiddag 31 Maart j.l. een uitstekend geslaagd pers- radio-krulsgesprek met Ned. Indië gevoerd. „Aneta" heeft de goede gedachte gehad, dit gesprek stenografisch te laten opnemen, welk verslag thans gereed is gekomen en niet minder dan 31 getypte vellen groot is. Aan het eind der bijeenkomst in den Haag op 31 Maart is voorlezing gedaan van eenige dichtregelen, ter gelegenheid van hei gedenkwaardig gebeuren vervaardigd, en die mede in bovengenoemd verslag een plaatsje hebben gevonden. Deze dichtregelen als besluit van een historisch gebeuren in de geschiedenis der radio-telefonie in Nederland luiden aldus: De pers, vereend aan weerzij van de aarde, heeft tijdelijk de schrijfstift neergelegd en nu eens niet geschreven maar gezegd, hoe men elkaar te schatten weet naar waarde. Het was een rustpoos in een lang gevecht, waarin de strijders zich tot koorzang schaarden en blijden groet aan tegengroeten paarden en 't vlijmscherp zwaard te rusten werd gelegd. Geen sprak het luidst en niemand wist het heter, zooals men 't doorgaans in den persstrjjd doet, Men sloot het harnas los en het gemoed wijd open voor de trilling van den aether. Men heeft elkaar verstaan. Begrepen te vens 't Is moog'Hjk, want de trilling overmant nog meer 't gevoel dan het getraind ver stand en draagt ons naar den dieperen grond des levens. De pers gaat prat op 't redelijk overwegen en breekt zich met het zwaard der meening baan. Maar voor het wonder van den afstand staan de scherpste geesten kinderlijk verlegen. En toen de klank uit 't onafzieb're welde, wie dacht toen aan het wapen van den geest..,...? Want was dit niet het hooggestemde feest Waar geesten tot eikaars begroeting snelden Zooals reeds is gemeld, stellen de Ned. Spoorwegen van 15 Mei tot met 31 Augus- sus a-s. abonnementskaarten verkrijgbaar, welke gedurende acht dagen op alle voor naamste lijnen van het spoorwegnet in ons land geldig zullen zijn. De „Tijd" oppert nu de volgende bezwa ren tegen de voorgestelde regofüng, hoe wel zij allen lof heeft voor het, zij het dan ook wat laat, initiatief der spoorwegdirec tie. In de eerste plaats is de regeling be perkt. Zij loopt slechts van 15 Mei tot 31 Augustus 1928. Waarom? Geldt cto rege ling slechts voor dit jaar, omdat er in ons land Olympische Spelen worden ge houden? Of heeft men hiert te doen met een proefneming? Is het de bedoeling, na gebleken succes, ook de volgende jaren 8- daagsche abonnementskaarten verkrijgbaar te stellen? En zoo ja, waarom alleen in de zomermaanden? Is er niet alles voor te zeggen om de regeling over het geheele jaar uit te breiden en ook in dit opzicht het buitenlandsche voorbeeld te volgen? Het tweocle bezwaar is van ernstiger aard. De prijzen der abonnementskaarten zijn n.l. veel te hoog. Toevallig heeft dezer dagen in België de regeerine het nieuwe tarief van de Natio nale Maatschappij der Belgische Spoor wegen goedgekeurd. Daar zijn de tarieven voor abonnementen op korten termijn pas verlaagd. De houders van abonnements kaarten. welke in dat land niet alleen op de voormarrete, maar op alle lijnen geldig zijn kunnen naar hartelust reizen over een net, waarvan bet aantal kilome ters het onze waarschijnlijk overtreft. Toch zijn de prijzen daar heel wat lager dan bij ons. De valuta kan geen voldoende ver klaring geven van dit verschijnsel, want de Belgische munt is sedert maanden ge stabiliseerd en het indexcijfer heeft zich aan de in het buitenland geldende prijzen aangepast. Toch is bet verschil enorm, zooals uit hst onderstaande vergelijkende staatje blijkt (de Belgische prijzen zijn gemakshal ve tot guldens herleid): Nederland België 8 dagen 5 dagen 14 dagen Eerste klasse f 29f 19.25 f35 Tweede klasse f 22.50 f 14.f 24.50 Derde klasse f 16.f 7.70 f 14. Zooals men ziet, het Belgische tarief is veel gunstiger dan het onze. Een veertien- daogsch abonnement derde klasse kost in België twee gulden minder dan een acht- daagsche in Nederland: de houders van abonnementskaarten tweede en eerste klas se mogen in België resp. voor slechts twee gulden en zes gulden méér zes dagen lan ger reizen. Hieruit blijkt,dat onze Spoorwegen niet ..konkurrenzfëhig" zijn. Met het gevolg, dat de bewoners van onze Zuidelijke provinciën zich allicht laten verleiden om hun vacan- tie In België door te brengen: terwijl aan de vreemdelingen, die tijdens de Olympische Spelen beide landen bezoeken, het enorme prijsverschil der spoorwegabonnementen wel niet zal ontgaan. De luchtpostdienst Rotterdam—Amster damHamburgKopenhagenMalmö wordt met Ingang van 10 April a.s. heropend. Evenals in 1927 zullen ^e gewone en aan- geteekende brieven en briefkaarten voor De nemarken, Zweden en Noorwegen weder met dezen dienst worden verzonden, zonder hef fing van luchtrecht en zonder dat de afzen ders overbrenging per vliegtuig hebben ver zocht. Stukken met aangegeven waarde worden voorloopig niet met dezen dienst vervoerd. Aan uitdrukkelijke verzoeken om corres pondentie niet per luchtpost te vervoeren, zal worden voldaan. Het luchtrecht voor drukwerken naar ge noemde landen bedraagt 5 cent per 10 gram of gedeelte daarvan. ken drank, op 8 Nov. j.l. ruzie gekregen. De Ozaar Peterstrater zou toen zijn tegenstan der in het water geduwd en diens hoofd senige malen onder water gehouden heb ben. Gelukkig kwamen eenige personen den woonschuitbewoner te hulp. Zij trokken den Czaar Peter-strater van hem af en brach ten hem op het droge. Ter zake van poging tot doodslag heeft de bewoner der Czaar Peterstraat voor de Amsterdamsche Rechtbank terechtgestaan. Thans vonnis wijzende, verklaarde de Rechtbank het ten laste gelegde niet wet tig en overtuigend bewezen en sprak den verdachte vrij. Een bewoner van de Czaar Peterstraat te Amsterdam en een woonschuit-bewoner hadden, beiden onder den invloed van ster- Voor de Amsterdamsche rechtbank hebben drie verdachten terecht gestaan terzake in braak en diefstal, die zij in den avond van 2 Maart j.l. in de fabriek de „Cemsto" in de Kuiperstraat te Amsterdam gepleegd hadden waarbij zij een brandkast, waarin ruim 4800 aan geld, een hoeveelheid ze gels enz. hadden gestolen. Een vierde ver dachte zou wegens heling terecht staan. De eerste verdachte, werkman van be roep, had, zoo verklaarde hij, met zijn ka meraden de zaak reeds een week van te voren besproken; men had het terrein ver kend en besloten op een Vrijdag, wanneer het geld voor uitbetaling der loonen op Zaterdag, aanwezig zou zijn, den slag te slaan. Over het dak was men met zijn drieën naar binnen gekomen door zich door een ruit in de garage te laten zakken. Van de garage werd het kantoor bereikt waar de brandkast stond. De brandkast werd naar üe garage gesleept, op een daar staande handkar geladen en weg gereden. Het ding is door de stad vervoerd naar een garage aan den Haarlemmerdijk. Over negenen had de verdachte de fa briek verlaten; het openen van de brand kast had enkele uren geduurd. Verd. ver klaarde op een vraag van den president dat hij zijn aandeel in de winst, een 1100 in een op straat staande rioolbuis had gebor gen! Het verdere gedeelte van den nacht had hij over straat gefietst. Later had de politie hem aangehouden. De tweede verdachte, een ijzervlechter. had eerst aan de zaak niet mede willen doen, doch later had hij geholpen het plan in elkaar z;ijen. De derde verdachte, chauf feur van beroep, bekende alles; hij had het plan voor de inbraak geopperd en de an deren hadden het daarna uitgewerkt. Het O.M. eischte tegen den eerste ver dachte 2 Jaar en drie maanden, tegen den tweede 3 jaar en tegen den derde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De behandeling van den vierde verdachte werd wegens verhindering van den verde- Naar gemeld wordt, is het basisschip voor Nobile's luchtvaartexpeditie naar de Noord pool voor Plymouth aangekomen om levens middelen en brandstof in te nemen. Tegen het eind van de week vertrekt de „Citta di Milano" naar Koningsbaai, Spitsbergen. Zoodra het schip daar zal zijn aangekomen zal generaal Nobile in zijn luchtvaartschip „Italia" uit Milaan vertrekken. De „Cittö dit Milano" heeft een equipage van hónderd zestig man aan boord. Het schip is extra versterkt tegen den ijsdruk en het dek is dusdanig gebouwd, dat de ruimte daaronder zooveel mogelijk tegen de koude zal zijn beschermd. dam, werd gedurende die maand aangedaan door 191 verkeersvliegtuigen en door 96 mi litaire, terwijl er 39 speciale vluchten Cproef- en fotovluchten) met K.L.M.-machines plaats hadden, 280 vluchten met Pander vliegtuigen van de Rotterd. Aeroclub en 3 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleizierreizigers bedroeg 84; het aan tal bezoekers 2862 waarvan 32 schoolkin deren. Aneta seint uit Eatavia: De geheele pers van Java bespreekt gedurende de laatste dagen met levendige belangstelling eene mededeeling, die door den gouverneur van West-Java, den heer Hillen, in de bladen is gelanceerd. De mededeeling van den gouverneur is gericht tegen den heer J. H. Ritman, waar nemend hoofdredacteur van het „Bat. Nieuwsblad", tegen wien door den procureur generaal ambtshalve eene vervolging is in gesteld in verband met een hoofdartikel in het „Bat. Nwsbl.", waarin het optreden van den heer Hillen werd gecritiseerd. Het ar tikel behandelt het ontslag van den waar- nemenden regent van Bandoeng, den patih Raden Demang Wiradiatmadja en de om standigheden, die vooraf gingen aan dat op zienbarend ontslag. De meeste bladen erkennnen de juistheid van den materieelen inhoud van het arti kel, waarin de heer Ritman dit ontslag be spreekt. Zij meenen, dat men hier te ma ken heeft met het eerste geval van toe passing der nieuwe maatregelen tot beteu geling van de pers. Uit Hirschberg wordt gemeld: Gisterochtend heeft de kampioen van den langdurigsten tocht mot een zeilvliegtuig Ferdinand Schulz, bij een zeilvlucht in het Reczengebergte een hoogte van 570 meter bereikt. Deze prestatie werd in binnen- noch buitenland ooit verricht en is des te merk waardiger omdat Schulz niet in een voor het maken van records gebouwde machine is opgestegen, doch slechts een schoolvlieg- tuig van de Segelflugschulde gebruikte. Gisteren is een ultimatum gesteld bij een zes-tal werkgevers in de stoelenindustrie te Oirschot, meldt de „Volkskrant". Door den R. K. Houtbewerksbond is als eisch ge steld 10 procent loonsverhooging en doorbe taling der katholieke en christelijke feest dagen. Het geldt hier een dreigend conflict waarin 60 man worden betrokken. Naar het blad voorts verneemt, is ook gis teren aan de firma Piet Prins te Haarsteeg en een 4-tal kleine werkgevers in de man denindustrie aldaar een ultimatum gezon den. Wanneer de firma Prins te Haarsteeg de gestelde eischen niet inwilligt, dan wordt ook haar bedrijf te Ammerzoden in een con flict betrokken. Voor beide dreigende conflicten geldt, dat wanneer op 16 April de eischen door de werkgevers niet zijn ingewilligd, dien dag de staking bij de betrokken werkgevers een feit zal zijn. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal namens de Nederland- sche Regeering de deelnemers aan het Eerste Internationaal Linguïsten-congres, dat van 1015 April te 's Gravenhage gehouden wordt, ontvangen. De ontvangst zal plaats hebben in de Ridderzaal op Donderdag 12 April a.s. om 9 uur voormiddag. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand 1928 aangedaan door 383 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 354 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, terwijl 8 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er aantal proéf- en rondvluch ten plaats, terwijl het aantal pleiziervliegers 121 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rotter- Een buitengewone algemeene vergadering Het hoofdbestuur van de vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard", heeft in deze week gehouden ver gadering besloten tot het bijeenroepen op 10 Mei e.k. van eene buitengewone alge meene vergadering in „De Twee Steden" te 's Gravenhage, waarin naast wijziging der statuten en van het reglement op de stam boekhouding een voorstel tot royement van eenige leden der vereeniging aan de orde zal worden gesteld. Voorts besloot het hoofdbestuur aan in haar Stamboek ingeschreven paarden, toebe- hoorende aan leden van het nieuw opge richte Zeeuwsch-Belgisch stamboek, op naam van een anderen kooper over te schrijven. Ter bevordering van den afzet van paar den werd het dagelijksch bestuur opdracht gegeven tot het doen samenstellen en ver spreiden van brochures e.d., en stappen te doen ter uitzending van een propagandist. Gemeenschappelijk met het „Reichsver- band der Kaltblutzüchter Deutschlands" is bij het Belgische Stamboek op wederzijdsche erkenning aangedrongen. IETS OVER WIEREN Het is U waarschijnlijk reeds allen be tend, wat wij onder wieren te verstaan nebben. Het zijn planten van een bijzonder maaksel, die heelemaal afwijken van onze gewone tuinplanten, zoowel in de uitwen- digen vorm als in de inwendige organisatie. Men heeft zich de Wieren ten nutte wil len maken. Zoowel voor het huishouden (kussens, matrassen e. d.) als voor de in dustrie (jodiumbereiding) werden deze plan ten uit zee opgevischt. Zij werden met scheepsladingen tegelijk verhandeld en over de geheele wereld verspreid. Alom sprak men over de groote deugden, die deze or ganismen de maatschappij bewezen en de groote winsten want dat was buiten twijfel die zij den industrieelen en fabri kanten opleverden. Maar niemand was er, die eens dieper dacht dan louter materieel, die zich eens afvroeg wat het voor dingen waren en welke plaats zij innemen in de Natuur. En toch is dit laatste heel veel interessanter; de kennis over het leven der wieren zal ons veel wonderlijks openbaren en zal ons tevens een blik doen werpen in dien geheimzlnnigen mikrokosmos, welks ele menten voor ons oog verborgen blijven, zoolang wij onze toevlucht niet nemen tot de microscoop. De wieren of algen, zooals zij ook ge noemd worden zijn deels uitermate kleine plantjes géén diertjes deels zóó groot, dat zij met de grootste woudreuzen kunnen wedijveren. Men meene niet, dat wij deze groote wieren in een van onze bosschen zullen tegenkomen; met een metersdikke stam. met machtige takken en oen eer- biedwaardige kroon. Niets van dit alles: want een wier van 70 meter lengte is slechts door één persoon gezien geworden en die persoon waseen duiker. Daaruit blijkt, dat deze zonderlinge wier in het water groeit. En dat is inderdaad het geval. Fig. 1 toont hem U. Het stengel tje is dun. de blaadjes klein en teer. In het ijskoude water van de Zuidpool is deze plant in haar element. Zij tiert welig in water, dat niet dieper is dan 2025 M. en kruipt dan aan de oppervlakte van de zee nog een heel eind voort. Wanneer er meerdere van deze soorten bij elkaar zijn, vormen zij een dicht netwerk, waaruit het niet gemakkelijk is zich los te werken, in dien men er in gevangen raakt. Ook sprak ik van heele kleine wiertjes en zij zijn zoo talrijk, dat zü een geheel wereldje op zich zelf vormen, een mikro kosmos. Gewoonlijk zijn zij een honderd ste milimeter lang, doch daarnaast vin'/: men er, die grooter zijn alle overgangen welhaast tusschen 70 meter en een hon derdste milimeter en ook, welke kleiner zijn dan het gemiddelde. Wanneer wij over planten spreken, den ken we steeds aan een organisme met sten gel en bladeren, waaraan zelfs ook een of meerdere bloemen kunnen voorkomen. Plan ten zonder bladeren zien wij wel in den winter, maar dan troosten we ons met de gedachte, dat die individuen zomers weer in hun oude glorie hersteld zullen zijn. Maar toch zullen we moeten wennen aan de voorstelling, dat planten niet altijd op planten behoeven te lijken, dat die organis men, die wij in het dagelijksch leven plan- i ten plegen te noemen, slechts een miniem gedeelte uitmaken van de ontelbare soor ten, die wij tot het plantenrijk hebben samengevat. De planten, die wij in bos schen, velden, tuinen en straten zien, zijn in waarheid leden van dat eene, groote plantenrijk, doch zü vullen slechts een be scheiden hoekje. De groote massa der plan- t enalhoewel niet de voornaamste zien er geheel anders uit: geen bladeren, geen stam of stengel en geen bloem; rnaar iets, dat het midden houdt tusschen deze drie begrippen: dat blad, stengel en bloem tegelijk, doch geen van drieën afzonder lek is. Zoo zün de meeste wieren. Ze hebben uiterlük niets, dat hen op een plant doet gelüken. Zelfs zijn er velen, die dlerenallures gaan aannemen, door op eigen gelegenheid te gaan rondzwemmen of rondkruipen (zie fig. 2) door middel van een draadvormig orgaan (zweep) of door een staart. ZU bezitten allerlei vormen, van de een voudigste tot de meest ingewikkelde. Zoo wel kogelronden, naaldvormigen als ster- vormigen zijn er in onze slooten te vinden. Zeer eigenaardig zün de wieren, die de rid derorden gelüken, doch zij zün mooier en menige goudsmid of ontwerper van derge lijke fraaiigheden kan aan die kleine fi guurtjes een voorbeeld nemen. Ook zün zü nooit allen van dezelfde kleur. Groene, blauwe, roode, bruine, ziet meii tussch de kleurlooze wieren rondzwemmen. Wanner er talrüke van eenzelfde kleur bü elkaar zitten, is dit ook voor het bloote oog te zien. Het water is dan zeer duidelijk aan de oppervlakte ge kleurd en menigeen zal dit verschijnsel aan iets anders toeschrüvèn dan aan mUlioenen kleine plantjes, daar hij van het bestaan dezer organismen niets of ternauwernood iets afweet. Het is wel bekend, dat enkele soorten van wieren aan enkele industrieën 't bestaans recht hebben verzekerd. Zoo o.a. de jodium- industrie. In deze planten zit zooveel van deze chemische stof, dat 't de moeite loont de jodium eruit te halen, om weer voor andere doeleinden beschikbaar te worden gesteld. Ontzaglijk groot zijn de hoeveel heden, die hierdoor vrü worden gemaakt; men behoeft slechts de bruinwier uit het water op te visschen, om er machinaal de zoo waardevolle stoffen uit te halen. Uit alles blijkt, dat deze organismen het bestudeeren waard zijn. Hoewel zü 'n zeer eenvoudigen levenswandel hebben en hun be hoeften zich beperken tot het minieme, blü- ven zü behooren tot een zeer büzondere klasse van organismen, die ons grootere ver rassingen zou kunnen bereiden, dan welke andere plant ook. Alleen reeds door hun buitengewonen vormenrijkdom wekken zü in hooge mate onze bewondering; steeds nieuwe individu en met de verschillendste en meest ingewikkelde contouren treffen ons oog. Zoo mooi en kunstig zün zü door de Natuur gevormd, dat de kundigste kunste naar nog moeite zou hebben ze na te maken. Het is nog niet zoo lang geleden, dat wü van het bestaan dezer organismen nog on kundig waren. Immers, de afmetingen, die i zij bereiken, zün van dergelijken aard, dat wii hen onder dè microscoop moeten leggen, om er iets van te onderscheiden. Maar juist die microscoop is een uitvinding van de laatste anderhalve eeuw en daarom waren wü voordien nog onbekend met alle gehei men, die dat instrument ons langzamerhand zou ontsluieren. Fig. 2. Langzamerhand! Want niet van den eer sten dag der uitvinding af vermochten wü in dat wereldje rond te speuren. De micros coop, zooals van Leeuwenhoek de uit vinder er een had geconstrueerd, was nog zoo onvolmaakt mogelük; er moest eenlgen tüd overheen gaan, vooraleer het instru ment tot een dergelijke hoogte van vol maaktheid zou zün gestegen, dat er ver grootingen van twee duizend keeren en meer zouden worden bereikt. Het gewicht van deze ontdekking is niet alleen gelegen in 't feit, dat wü nu talrüke eencellige wieren kennen, die anders altijd voor ons verborgen zouden zün gebleven; maar ook uit de omstandigheid, dat wü een blik kunnen werpen in den bouw van alle levende organismen. We weten nu ook. waaruit ons lichaam is opgebouwd, zooals u weet uit cellen, en dit is van groote be- teekenis geweest voor de geneeskunde. Ge- makkelüker, dan anders het geval zou zün geweest, konden de geneesheeren ziekten bestudeeren en hun oorzaken nagaan tot in de cel van het lichaam. Zü konden onder de microscoop waarnemen de verwoestingen, welke een ziektekiem had veroorzaakt en daarnaar hun maatregelen nemen. En het vergemakkelijkte de genezing en nam veel lijden weg. Het is hier niet de plaats, diep op het leven der wieren in te gaan. Daar zou zoo veel verscheidenheid gevonden worden, maar ook tevens zulke moeilijke problemen, dat wij deze rustig aan wetenschappelüke tüd- schriften kunnen overlaten, om ons slee, its te bemoeien met de meest interessante rre- dedeelingen, waaraan deze stof zoo rijk >8. De wieren zün zoo oud als de aarde. En dat wil wat zeggen! Want, vergissen we om niet dan bestaat de aarde zoo ongeveer 2000 millioen jaren. Het is natuurlijk maar een globale schatting, maar hkt is toch al genoeg, om ons een idee te gev*m van de enorme tüden, waarmee we in de aar^ee- schiedenis te doen krijgen. En al dien tüd hebben de wieren hun kleine leventje op aarde gesleten. Zij heb ben alle wederwaardigheden van onze pla neet meegemaakt van het begin tot nu en zü zullen ook wel de laatsten zün, wier le ven vernietigd wordt. Immers, met schier niets zijn ze tevreden en er is geen stukje grond, waarop zü niet willen gedijen. Een naakte kalkrots is reeds voldoende, om een horde van enkele millioenen individuen In het leven te roepen en waar zulk een stand plaats voldoende is, zullen ze het met hun nietig leventje ook wel tot het eind der wereld volhouden. R. VORSTMAN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11