PRIMA RUNDVLEESCH JAC. KENTER Garage Werkplaats Heringa SWuthriiMaarlem Centraie Verwarming GEMEENTERAAD. VAN BLOEMENDAAL. Stolzuigerliuis MAÜRTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 „HELP U ZELF' Een geheimzinnige geschiedenis De Lente in ons (and Inspecteurs der directe belastingen Om den N. V. E. beker Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem. Vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" Aanbesteding Waalstraatklinkers Mevrouw Klinkenberg overgeplaatst. Het belastingpercentage op 3 bepaald. De Bouwverordening. Avondschool voor Handels onderwijs NED. R.K. VOLKSBOND Kinderlijkje gevonden Excursie R.-K. Lyceum Subsldieverleenlng Ernstig# vechtpartij Een belangrijke aanhouding te Maastricht HALFWEG -4 Het bezoek van Chamberlain aan de bollenvelden HAARLEMMERLIEDE. BURGERLIJKE STAND. Ongeluk ZANDVOORT HAARLEMMERMEER HOUTRAKPOLDER MARKTNIEUWS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Minister Kan in Nijmegen De heer J. M. S. Heackeroth 7S j Aardschuiving in Italië De Moordpartij bij Z. Vogelkop MARKTNIEUWS Palmpaschen Rollade 50 en 60 ct. Linschotenstraat 43. Uitgegeven door de Drukkerij T. Timmer, te Bioemndaal is een nieuw adresboek „Help U self" voor 192S verschenen. De technische uitvoering is welverzorgd, terwijl het boek met eenige fraaie foto's ver lucht is. Nieuw ingevoegd is de stratenlijst met de daarachter vermelden naam van postbestelling. Ter vergemakkeling bij het naslaan zijn de namen van wegen en stra ten, van buitenplaatsen en huizen en van beroepen op papier van verschillende kleur gedrukt. Het boekje bevat gegevens over gemeente bestuur, gemeentelijke instellingen, vereeni- gingen, postzaken en -bestellingen, scholen, enz. In de tweede helft der vorige maand werd iemand op den openbaren weg in de omge ving van Antwerpen vermoord aangetroffen. De politie, hiervan in kennis gesteld, nam het lijk in beslag. Zij kwam echter voor de moeilijkheid te staan, de identiteit van den verslagene vast te stellen. Door den naam van een kleermakersfirma uit Haarlem, welke In de Jas van het slachtoffer was genaaid, meende men in de richting van Haarlem te moeten gaan zoeken. De politie te Haarlem van het geval in kennis gesteld, werd een foto van het slacht offer overgemaakt. Deze meende aanvanke lijk, toen zij de foto ontving, in het portret het afbeeldsel te herkennen van een schil der, die wel eens te Haarlem vertoeft en sprekend op den verslagene leek. Om echter zekerheid te hebben werden de vingeraf drukken vergeleken, en ook om het mlnitieus onderzoek beter te leiden werd een vergroo ting van de photo gemaakt, en wijdde men speciaal de aandacht op de ooren van beide personen, op de foto's voorkomend. Bk werd echter een afwijking in de oorstructuur tus- schen het conterteitsel van den verslagene en die van den schilder aangetroffen. Van deze laatste had de politie toevalliger wijze een portret in verband met een eenige jaren geleden behandelde zaak. Men kwam dus tot de conclusie, dat de schilder in casu het slachtoffer niet was. Eenige dagen later verscheen deze dan ook in levenden lijve in zijn logement te Antwerpen, waar hij gere geld verbleef. Door een brief uit Antwerpen aan de Haarlemsche recherche gezonden is men later te weten gekomen, wie vermoedelijk de verslagene wezen kon. Een familielid van een en ander ingelicht, vertrok hierop naar Antwerpen en herkende de onderkleeren van het slachtoffer als dien, welke toebehoorden aan een zijner familieleden. Op den dag, dat deze vermoord was, was een briefkaart ont vangen. waarin stond dat hij naar Canada was vertrokken. Het lijk is niet opgegraven. Ten zeerste wordt echter betwijfeld of het slachtoffer, de W. genaamd, zelfmoord heeft gepleegd. Om 10 uur 's morgens was de ver slagene met een browning met scherpe pa tronen geladen in de omgeving van Antwer pen aangetroffen. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. Alhoewel men nog niet mag zeggen, dat er gras is, toch hebben al enkele landbou wers wat vee in het land gedaan. Dit zal ook wel gedeeltelijk z'n oorzaak hebben in het feit, dat de hooibergen en schuren zoo zoet jesaan uitgeput raken. Begrijpelijk wordt reikhalzend uitgezien naar malsch groeizaam weer, want als de boer behalve zijn z.g. kort voer ook nog hooi moet gaan koopen dan is rijn winst spoedig geteld. uit den Handel, waarbij de leerlingen wer den toegesproken door den directeur en den heer P. A. van 't Wout. Een der leerlingen dankte in een een aardig toespraakje voor het genoten onderwijs. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der directe be lastingen mr. W. J» D. C. Hirschman verplaatst van de inspectie der directe be lastingen te Amsterdam naar Hagriem en is de inspecteur der directe belastingen, enz. D. J. Rietveld de Hondt, met 'ntrek- king van zijne verplaatsing naar Haarlem verplaatst raar de inspectie der directe belastingen te Amsterdam, en zijn zij bei den toegevoegd aan het Hoofd van de inspectie. Voor Maandag a.s. 2e Paaschdag is door den N. V B. een beker-programma inge- lascht. Gespeeld wordt o.a.: ZandvoortHeiburgia. Bloemendaai—Rapiditas HaarlemOosterpark. Kinheim—Electra. O.V.V.O.—De Kennemers. Op de Donderadg gehouden Algem. verga dering van aandeelhouders werd dcor de directie het jaarverslag over 1927 uitgebracht. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op 6K pet. (v. j. 6J4 pet.) De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer Ch. J. Engelberts, werd her kozen. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat in 1927 88 aanvragen inkwamen tot een bedrag van 583.040. Afgewezen werden 30 aanvragen tot een bedrag van 185.000 en in nadere behande ling genomen 58 aanvragen tot een bedrag van 398.840. Deze aanvragen gaven aan- ding tot het sluiten van 57 leeningen tot een bedrag van 334.740. 31 December 1927 stonden nog uit 337 lee ningen, tezamen groot 2.064.211.50. De netto-winst over 1927 bedraagt ƒ5.876.60. Aan het reservefonds is toegevoegd 1.500 en voor diverse belangen is gereserveerd 575. De balans sluit per 31 December 1927 met 339.151.24 en de winst- en verliesrekening met 153.917.50. Dinsdag 3 April hieiü ueze Vereeniging haar jaarvergadering. Uit het uitgebrachte jaarverslag bleek, dat per 1 Januari 1928 het aantal leden 500 bedroeg, terwijl er voor het fonds 6488.12 bijeengebracht was. Dit jaar zei nogmaals een bazar met verloting gehou den worden, terwijl er een krachtige actie ingezet zal worden om het ledental belang rijk op te voeren. Einde 1928 zal de Ver bands Commissie Nazorg voor alle groepen van het buitengewoon onderwijs de alge- meene acties op zich nemen. Als vertegen woordiger der vereeniging voor deze Ver bands Commissie werd mevrouw Van Bom mel-Van Heusde aangewezen. Tot eere-lid der vereeniging werd benoemd mevr. Vincent Loosjes-Sangster. De notulen en jaarverslag werden ondet dankzegging goedgekeurd, terwijl de af tredende bestuursleden de heeren A. H Bloem en L. Broekhuizen, herbenoemd wer» den. Als nieuwe bestuursleden werden geko zen mevrouw Van Bommel-Van Heusde, rabbijn S. Ph. de Vries Mzn. en de heer W J. B. van Liemt. Het bestuur kreeg tevens volmacht hier aan nog een lid uit Bloemendaai toe te voegen. De levering van Waalstraatklinkers voor de gemeente Haarlem is opgedragen i volgt: 200.000 stuks Waalstraatklinkers k 28.50 per 1000 stuks aan de firma Van Meeuwen, te Haarlem; 100.000 stuks Waalstraatklinkers, k ƒ29.85 per 1000 stuks aan de firma F. Fillippo, te Haarlem; 200.000 stuks Waalstraatklinkers A 28.75 per 1000 stuks aan de firma De Jong van Lekkerkerk, te Rotterdam; 300.000 stuks Waalstraatklinkers ét 25.85 per 1000 stuks aan de N. V. h. D. v. d. Leest, te Haarlem; 100.000 stuks Waalstraatklinkers a 23.35 per 1000 stuks aan de N. V. v. h. Gebr Schornagel te Haarlem. De uitslag van het eindexamen, dat van 26 Maart tot 2 #pril werd gehouden onder toezicht van de commissie van vertegen woordigers uit den handel, bestaande uit de heeren H. J. M. Bartels, dr. S. van Velzen Camphuis en P. A. van 't Wout, is als volgt: Het diploma zonder aanteekening voor een vreemde taal werd toegekend aan de heeren J. Gouwentak en J. Nijenhuis. Het diploma,, met aanteekening voor Fransch werd uitgereikt aan de heeren W. Kuyk en B. R. Smit, dat met aanteekening voor Duitscn aan mejuffrouw M. B. Baars en aan de heeren W. Costers en H. Wólff. Het diploma met aanteekening voor En- gelsch werd behaald door de dames S. M. van den Broeke, L. Fabel. A. Lasschuit. E. M. van der Lugt, A. C. Muler, S. van Olst, E. Prins. H. C. Rompelman en J. B. Wey- land en door de heeren H. C. van Bilder- beek, J. H. J. de Bruin, R. Cats, F. F. Groos, H. Klaassen, P. Kleefstra, J. de Klawer, G. Martin, R. Meinstna, P. A. Scherpenhulzen, J. D. Y. Schultz, B. van der Sluis, P. van Veller J. S. Zuêlen en A. Zwlersen, terwijl 10 leerlingen moesten worden afgewezen. De uitreiking der diploma's had plaats in tegenwoordigheid van directeur en leeraren en de Commissies van vertegenwoordigers Woensragavond had in gebouw ..St. Bavo" de maandelijksche algemeene ledenvergade ring plaats van den Ned. R.K. Volksbond, De Voorzitter, de heer J. Ph. H. van Cas- tricum, opende de vergadering met den christelijken groet en verwelkomde de aan wezigen. Door den secretaris, den heer F. Keesen, werden hierop de notulen voorgelezen, die onder dank onveranderd werden goedge keurd. De voorzitter Installeerde hierop een 19- tal nieuwe leden. In verband met deze in stallatie werden de statuten voorgelezen, om vooral voor de nieuw bijgekomen leden het doel en streven van den Volksbond uit een te zetten* met aansporing dat zij krachtdadig hun standsorganisatie zullen steunen, heette spreker de nieuwe leden welkom. In enkele welgekozen woorden bracht spr. naar voren den zeer ernstigen tijd. dien wij doorleven, daartegenover stel lende één der redmiddelen, een hechten goed vereenlgingsleven. Vervolgens ïfas aan de orde het behan delen der ingekomen stukken. Mededeeling werd gedaan, dat voortaan iederen len en 3en Donderdag van de maand des avonds van 7-AVt een algemeen adviesbureau zit ting houdt in gebouw St. Bavo, ingesteld door den Centralen Raad, waar de leden in zaken van algemeen strekkenden aard, ad vies kunnen bekomen. Tevens werd voorle zing gedaan van verzonden adressen aan B. en W„ inzake aanvrage om subsidie voor het Rechtskundig Bureau en voor de Com missie van arbeidersontwikkeling. Bij de behandeling van eenige interne aangelegenheden werd ter sprake gebracht de viering van het Rerum Novarumfeest in vereeniging met de omliggende gemeenten, alsmede het triduum in September a.6. In verband met de te houden algemeene ver gadering van den centralen Raad te Haar lem op 6 en 7 Mei a.s. en de daarbij ge paard gaande festiviteiten, werd een en arider nader overwogen en ontspon zich over enkele voorstellen, die ter zijner tijd op deze vergadering aan de orde zullen worden gesteld een aangename discussie. Sympathieke woorden wijdde de voorzitter thans aan den heer Jan Smit, één der pio niers van den Volksbond, die ernstig ziek is, alsook aan de nagedachtenis van den helaas te vroeg ontslapen Chris Jansen en werd ter hunner intentie staande de ver gadering een kort gebed gesproken. Bij ontstentenis van Pater Frankenmo- len. welke door ambtsbezigheden verhin derd was ais spreker op te treden, nam de Z.Eerw. heer Rector J. P. J. Kok het woord. De gewijde spr. behandelde in zijn toe spraak de laatste dagen der Goede Week. Op Witte Donderdag schonk de Godde lijke Bruidegom aan zijne geliefde Bruid, de K Kerk, den kostbaarste aller schatten, het hoogheilige Sacrament, dat de hartader is van het leven der Kerk, het voorwerp van al hare feestvieringen, hare kroon, haar sieraad en haar roem. Daarom was deze dag, van de apostelen af, een groote en plech tige dag in Gods Heilige Kerk en ls deze steeds door alle eeuwen feestelijk en vol jubel herdacht. In treffende woorden ont vouwde de gewijde spr. vervolgens de ge heven liturgische plechtigheden van deze dagen, hare beteekenis en haren vorm. Na dc vreugde1 op' Witten Donderdag volgt de droefheid op Goeden Vrijdag, waarop de verzoening tusschen God en den gevallen mensch tot stand kwam. Op dezen dag wordt geen H. Mis gelezen, om meer het bloedig offer op Calvarië te doen laten uit komen. Als heerlijke bekroning wordt dan op Faasch-Zaterdag door den Priester den overwinningskreet aangeheven, het alleluja. Wat er dan op dit oogenblik in het geloo- vlge hart omgaat, welke zalige vreugde dcor bloed en aderen stroomt, welke heilige geestverrukking den christen aangrijpt en tot diep in het binnenste doordringt, werd door spreker vol enthousiasme uiteengezet. Nadat de voorzitter aan Rector Kok had dank gebracht voor zijn gloedvolle rede en zijn vreugde had uitgesproken over het druk bezoeken van deze vergadering tegen andere maanden, sloot spr. na gehouden rondvraag de geanimeerde vergadering met gebed. Woensdagmiddag is in 't Snaame. nabij den Schalkwijkerweg het lijkje drijvende gevon den van een pasgeboren kindje van het mannelijk geslacht. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Bloemendaai onder voorzitter schap van den burgemeester. Begonnen wordt met een geheime verga dering. Tegen half 5 wordt de openbare vergade ring geopend. Het. vellen van een boom De heer DE WAAL MALEFIJT stelt voor, den eik, staande aan den Blosmendaalsche- weg bij den Militairenweg, te vellen, Spr. acht dit in het belang van de auto mobilisten. De heer BORN WATER vindt het jammer, als deze mooie eik omgehakt moet worden. De heer SCHULZ is van oordeel, dat geen zotte verkeersregeling in het leven geroepen moet worden. De heer PRINSENBERG zou het raads besluit, den boom voorloopig nog een jaar te laten staan, willen handhaven. Zooals de toestand thans is, is hij vrij goed. Wethouder LAAN deelt mede, dat de boom een sta-in-den-weg blijft. Met den eigenaar van Villa „Djember" zal onderhandeld wor den, om daar een afronding te verkrijgen. Besloten wordt, den boom te laten staan. De VOORZITTER wil punt 2 aan de ord: steilen, doch de heer SCHULZ is van oordeel, dat over punt 1, waarover in besloten ver gadering is gesproken, een mededeeling aan de pers gedaan moet worden. Punt 1 is het voorstel van B. en W. tot overplaatsing van leerkrachten B. en W. stellen voor, mevr. G. M. Klin kenbergMeeter over te plaatsen naar de openbare lagere school C. te Bloemendaai en in haar plaats mej. J. B. Paesie over te plaat sen naar de openbare lagere school E. te Vogelenzang. Bij de behandeling van dit voorstel in.de vorige raadsvergadering staakten in een ge heime vergadering de stemmen over een voorstel, de kwestie in openbare vergadering te behandelen. De VOORZITTER vraagt, of het noodig ls, een mededeeling te doen. De 'pers weet het toch wel. De heer PRINSENBERG: „Het is toch het eenvoudigste, mede te deelen, dat voorstellen van B. en W. aangenomen zijn." De VOORZITTER deelt mede, dat het voorstel van B. en W. is aangenomen. Het belastingpercentage B. en W. stellen voor, het heffingspercen tage van de inkomstenbelasting voor 1928— 1929 op 3 te bepalen. Aldus besloten. Vergoeding volgens art. 10C der L. O.-wet 1920. B. en W. stellen voor, de vergoeding vol gens art. 100 der L. O.-wet 1920 voor de Schoolvereeniging „Aerdenhout-Bentveld" te bepalen op 1504. Aangehouden. Uitbreiding klasselokalen, enz B. en W. stellen voor, het bestuur der Schoolvereeniging „AerdenhoutBentveld" medewerking te verleenen door het verleenen van gelden voor de uitbreid'ng van het aantal ^Ja6selokalen en voor de aanschaffing van schoolmeubelen en gymnastiekwerktui- gen. Aldus besloten. Overplaatsing onderwijzer B. en W. stellen voor, den onderwijzer W v. d. Hoef op diens verzoek over te plaatsen van school B naar school A en met Ingang van 28 Augustus 1928. Aldus besloten. Heffing extra watertarief. B. en W. stellen voor, den bewoners van den Hoogen Duin en Daalschenweg een watertarief van 0.10 boven den normalen prijs in rekening te brengen wegens het maken eener automatische pompinstallatie ten behoeve van die bewoners. De heer SCHULZ vraagt enkele inlich tingen welke de heer HOGENBIRK geeft. De heer NUIJENS wijst er op, dat de be woners van Vogelenzang in nog ongunsti ger positie verkeeren, omdat die het water van de Provinciale Waterleiding moeten be trekken, welker waterprijs veel hooger is dan die van de gemeente. De heer PRINSENBERG wil het resul taat der aanschrijvingen afwachten en aan de hand daarvan later een beslissing ne men. De heer HOGENBIRK deejt mede, dat, indien er geen voldoende animo is, de ge heels zaak vervalt. Wethouder LAAN zou het voorstel willen aannemen, onder voorwaarde, dat alle be- b woners zich verbinden tot wat het voor stel inhoudt. t Aan den heer Nuyens antwoordt spr., dat de waterkwestie voor Vogelenzang in on derzoek is en nader aan de orde komt. B. en W. voelen het ook als een onbillijkheid, dat de bewoners van Vogelenzang een hoo- geren waterprijs moeten betalen dan de andere bewoners. Het voorstel wordt aangehouden. Wijziging Bouwverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging en aanvulling der Bouwverorde ning. Over dit voorstel ontstaat eenige bespre king, waarbij o.m. bezwaar wordt gemaakt tegen het feit, dat op vele plaatsen slechts woningblokken van één woning mogen ge bouwd worden. Wethouder LAAN merkt op, dat het voor stel beoogt, Bloemendaai te behouden zoo als het nu is. De duinstreek moet zooveel mogelijk mooi gehouden worden. Énkele menschen zullen daardoor wel benadeeld worden, maar toch moet een mooie bebou wing voorgestaan worden. Ook menschen met kleinere beurzen moet gelegenheid ge geven worden, in Bloemendaai te kunnen wonen en die gelegenheid bestaat in het Kinheimpark en op Rijnegom. De speculatie maakt, dat, hoe kleiner de afscheidingen worden, hoe hooger de prij zen worden. Het nadeel, uit het voorstel voortvloeien de voor enkele menschen, mag niet geteld worden, omdat het gemeentebelang voor- gaat. De heer SCHULZ is van oordeel, dat het voorstel de arbeiderswoningbouw bemoei lijkt. Als men hoogere elschen gaat stellen, zul len de prijzen nog meer oploopen. Wethouder VAN NEDERHASSELT wijst er op, dat het hier betreft reeds bestaande wegen'. Waren 'Kbt nu slechts hoofdwegen, dan kon spr. zifti er nog mede vereenigen. Door de wijziging kan men echter elke ver bouwing tegengaan. Spr. kan er zich wel mee vereenigen, dat het aantal woningen onder één dak ver mindert. De heer PRINSENBERG gaat na, dat aan den feitelijken toestand niets verandert. Voor de parken blijft een kleinere bouw mogelijk, eveneens in het plan-Eldering. Bij nadere vaststelling der bebouwing wor den de grondprijzen goedkooper. Bij ruime re bebouwing houdt men de grondprijzen laag. Aanneming van het voorstel zal bijdragen tot behoud van het nog in Bloemendaai aanwezige natuurschoon. De VOORZITTER verdedigt het voorstel van B. en W., waarbij hij o.m. wijst op het uitnemend betoog van den heer Prinsenberg. Duin-en-Daal is z.i. het voorbeeld van een slechte verkaveling, waartegen gewaakt moet worden. De wijziging wordt met 85 stemmen aangenomen. Wethouder LAAN: „Nu houden Wij ten minste een mooie gemeente." Tijdelijk wethouder. De VOORZITTER deelt mede, dat wet houder Laan om gezondheidsredenen eeni- gen tijd naar het buitenland gaat. Spr. hoopt, dat de wethouder daar algeheel her stel van gezondheid zal vinden. In verband met zijn afwezigheid moet echter een tij delijk wethouder benoemd worden. Benoemd wordt mr. dr. J. Luden. Aankoop faecaliën-wagen. B. en W. vragen een crediet van 18 000 aan voor de aanschaffing van een facaliën- wagen annex veegmachine. Wethouder LAAN verdedigt den aankoop. Zoo'n machine geeft groot nut en het geld betaalt zich in een jaar terug. Terwijl de putten geledigd worden, veegt de machine ook de straat en sproeit ook. De heer PRINSENBERG wil aanhouding van het voorstel. Hij ziet vooralsnog niet in, waarom zoo'n auto met veegmachine aan geschaft moet worden. Waarom moet zoo'n groot ding aangeschaft worden? Het voorstel wordt j&angehouden. De overige punten der agenda worden aangehouden en de vergadering gesloten. O. K. schrijft ons: Door de H. B. S.'ers van het R.-K. Lyceum, die dit Jaar de school hopen te kunnen ver laten, werd Woensdag als slot van het trie- mester nog een excursie gemaakt naar Am sterdam, om, na 3 maanden lang met theorie te zijn volgepropt, ook eenige kennis uit het practische leven op te doen. Begeleid door pater Rector, den heer Hoek en een Gymnasium-indringer, werd 's-mor- gens vroeg uit Haarlem gestart, zoodat het gezelschap reeds om 10 uur in het Koloniaal- Instituut was gearriveerd, om de kennis van Insulinde door een uitgelezen collectie van voorbeelden .te zien toegelicht. Na een kort bezoek aan de afdeeling, der Ind. houtsoorten, arriveerde men aan de zaal, waar het in hoofdzaak om te doen was. De expositie der inlandsche producten, waarvan door de uitgebreidheid der voorbeel denreeks en de toelichting van den heer Hoek een juist beeld werd gekregen. Ver volgens werd nog een kort bezoek gebracht aan den stand der B. P. M. en de schitte rende hal van het Instituut, waar de diverse typen der inlandsche huizen in miniatuur stonden opgesteld. Na de lunch, ging het gezelschap over tot het 2de gedeelte van het programma, n.l. de rondvaart door Amsterdam's grachten en havens en het bezoek aan de terreinen der Maatschappij Nederland; om half twee was de aftocht bepaald. Helaas, een der excur- sisten had schijnbaar nog eenige bezigheden in Amsterdam af te handelen, althans, er was geen spoor meer van hem te vinden en de boottocht ving aan met een man minder. Pas echter waren wij in een van Amster dam's bekende kolken gearriveerd, toen het ïjeerschap werd opgemerkt, kalm wandelend langs 's Heeren straten. Na eenige halsbre kende toeren was het verloren schaap weer teruggekeerd en werd de tocht voortgezet naar de havens. Langs de dokken en laadhavens, de kranen en kolen stations, bereikte men, terwijl de taxi-kapitein ondertusschen 'n gratis-coilege in het binnenvaarts-onderwijs gaf, de ter reinen van de „Nederland". Onder geleide van een der employé's werden hier de wijze van laden en lossen, de loodsen, de opslag plaatsen, de diverse werkplaatsen en andere gebouwen in oogenschouw genomen. Typisch was vooral het laden der „P. C. Hooft" (die juist aan den steiger lag), door de lange rij van Madoereezen, allen, hun pakken op het hoofd dragend en sjokkend achter elkaar Doch, Pluvius wilde ook op dezen dag nog even van zijn medeleven blijk geven en on der een flinke bui ging het terug naar Haar lem, waar het gezelschap uiteenging met groote voldoening, over dezen, zoo uitsterst leerzamen dag. Indertijd heeft de heer J. G. van Kessel voorgesteld aan het Ziekenhuisfonds „Voor zorg" voor het jaar 1928 een bijdrage te ver leenen van 80 cent per lid en per Jaar, be rekend naar het aantal Haarlemsche leden op 1 Juli a.s. B. en W. schrijven nu aan den raad; Nadat te dezer zake het gevoelen was ge vraagd van den Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst werd door ons college een advies ingewonnen van de Commissie van Bijstand voor Openbare Ge zondheid. De commissie ontraadde bij brief van 12 Maart j.l. tegemoetkoming in den vorm van een jaarlijksch subsidie, doch gaf tevens aan, op welke wijze naar haar meening ten deze kan worden tegemoetge komen. Zoolang voor de Haarlemsche Ziekenfond sen, met welke de gemeente heeft gecontrac teerd voor ziekenhuisverzekering, de Bloe- mendaalsche geneesheeren niet werkzaam zijn, is toetreding tot een dier ziekenfondsen voor de leden van „Voorzorg" wel eenigs- zins bezwaarlijk, wil voor hen de vrije art senkeuze niet in gedrang komen. De Com missie adviseerde daarom, voorloopig, zoo lang toetreding tot de ziekenhuisverzekering wegens de artsenkeuze niet mogelijk ls, een reductie op den prijs der verpleging voor de leden-ingezetenen van Haarlem van het fonds „Voorzorg" toe te staan overeenkom stig de met het Onderling Ondersteunings fonds van het personeel der Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij getrof fen regeling zulks alsdan met inachtneming van dezelfde weistandsgrens als bij de zie kenhuisverzekering wordt gevolgd. Ter toelichting zij opgemerkt, dat aan be doeld ondersteuningsfonds voor de verple ging van haar leden-(ingezetenen) in een der ziekenhuizen te Haarlem een bedrag van 2.per patient en verpleegdag In reke ning wordt gebracht. Een vrouw met een dolkmes gestoken. Hedenmorgen half acht heeft een zekere V„ in de Haarlemmerliedestraat, na twist met zijn echtgenoote, die hij den laatsten tijd van ontrouw verdacht, deze met een dolkmes in de zijde gestoken, waarbij ver moedelijk een der longtoppen is geraakt. Op het hulpgeschrei der vrouw kwamen de bu ren toesnellen, welke inmiddels een dokter en de politie van het posthuis Amsterdam- sche Vaart waarschuwden. Per ziekenauto is de vrouw naar het St. Elisabeths-Gast- huis vervoerd. Aldaar bleek, dat de toestand der vrouw ernstiger was dan oorspronkelijk werd gedacht. De man is gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Ook de dolk is In beslag genomen. Het onderzoek is in vollen gang. Op verzoek van de Haarlemsche Politie is door de maréchaussee te Maastricht aan gehouden J. F. K„ wonende alhier. In begin Maart had hij ten nadeele van de familie V. op den Verspronckweg, waar hij schil derwerk had verricht, uit een waschtafel- lade een doosje met een gouden ring met brillanten ontvreemd ter waarde van 45. Tevens heeft de aangehoudene bekend de inbraak te hebben gepleegd bij de familie C,. ruim twee jaren geleden op Kerstmis 1925, waar ongeveer 250 in geld was ontvreemd. De aangehoudene heeft bekend beide feiten te hebben gepleegd. Hij is naar hier over gebracht en aan de Justitie overgeleverd. De gouden ring had hij aan een meis je cadeau gedaan, terwijl het ont vreemde geld door hem, kort na den diefstal in Amsterdam was opgemaakt. De dader is, in verzekerde bewaring gesteld. Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties Naar we vernemen, zullen de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir Aus ten Chamberlain en lady Chamberlain voor het aangekondigde bezoek aan ons land, speciaal ook voor de bloemenvelden Vrijdag 13 dezer te 's-Gravenhage aankomen. Zij zullen vergezeld worden door een zoon en een dochter. Tooncelultvcering. Maandag 9 April, 2e Paaschdag, geeft de R.K. Tooneelvereeni- ging „Sint Gerardus Majella, alhier, een uitvoering in het St. Jozefgebouw. Opgevoerd zal worden „Napoleon's Hor loge", kluchtspel in drie bedrijven, van Jan Verhoeven. Ds aanvang is half acht. Re gie A. Vloeimans. Na afloop is er gezellig samenzijn. Loterij Het R.-K. Harmoniekorps „St. Jacobus", alhier, zal op zijn uitvoering op Zondag 15 April a.s. een loterij houden ten bate van de St. Adelbertkerk te Haarlem- merliede. R.-K. Tooneelvereeniging. De R.-K. Tooneelvereeniging „St. Gerardus Majella" zal Maandag 9 April a.s. een uitvoernlg ge ven in het St. Josephgebouw alhier. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk: „Napoleon's horloge". Ondertrouwd, 4 April: J. W. H. de Rooij en A. Bonger J. T. M. v. Banning en W. H. M. Vromesteijn H. J. v. d. Meij en D. v. d. Aar"C. Spronk en H. J. v. Zoelen S. Zwiersen en J. M. Gerdez C. Ren tenaar en M. Hofer. Getrouwd: 4 April, C. G. v. Poelgeest en E. Droog J. B. Brinkman en P. Disco F. M. Lazones en E. Hooning A. A. Lieffe- ring en S M. Klarenbeek L. v. Ling en A. W. M de Best L. F. Franssen en J. Vemooij J. R. Bel en A. v. Dansik J. L. Munnik en B. B. F. M. G. Heeroma H. A. Wolter en E. J. Groen. Geboren: 31 Maart, z. v. H. M. Jonker- Vos - 4 April: d. v. T. Kuiper—Kleene d. v. H. Kan—Gooijer z. v. H. M. J. Kol— Rosenhart. Overleden- 3 April, A. G. M. Pohlv. d. Naaten 46 j., Overtonstraat 4 April, J. P. Brühelm—Schultz, 75 .j., Bilderdijkstraat. L. I., voorslaander, wonende De Clerq- straat 127, had Doensdagmorgen 't ongeluk toen hij aan den arbeid was, op de werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij., een wegvliegende staalsplinter in het been te krijgen. Een lid van O. D. verleende de eerste hulp waarna het slachtoffer naar het St. Elisabeth-Gasthuis werd overgebracht. Nadat de splinter verwijderd was, kon de man zich naar huis begeven. OFFICIEELE HULDIGING VAN HOOGEN- DIJK EN VISSER Morgenmiddag om 4 uur zullen Hoogendijk en Visser in het Raadhuis te Zandvoort of ficieel worden gehuldigd voor hun moedig op treden bij het spoorwegongeluk alhier op 7 Januari 1.1. Gemeenteraad. De Raad van dere ge meente kwam Donderdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de bur gemeester Mr. A. Slob; afwezig de heer Bras. Allereerst werd aan de orde gesteld een voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der rij lisinkomstenbelasting. Na een breedvoerige discussie en een uit voerige verdediging van den voorzitter werd dit voorstel met groote meerderheid van semmen verworpen, omdat het gevolg daarvan zou zijn een evenredige plaatse lijke ikomstenbelasting; bovendien meen den verschillende raadsleden dat de lage re inkomens te zwaar werden belast en de hoogere- inkomens te veel werden verlicht. Verder werd besloten machtiging te vra gen om het vermenigvuldigingscijfer voor de progressieve plaatselijke belasting van 2 te verhoogen op 2.5. Het voorstel van den voorzitter om de heffing van plaatselijke belasting door eigen administratie te ver schuiven tot het volgende belastingjaar werd eveneens verworpen, zoodat na ver kregen koninklijke vergur-'ng vanaf 1 Mei 1928 de belasting door eigen admi nistratie zal worden geheven. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Een uitvoerig verslag moet om plaats ruimte blijven liggen. Bnvgnrlijke Stand. Geboren: Jan z. v. H. van der Ree en T. de Vries. Petrus Jo seph, z. v. N. van Duin en G. P. Zoetelief. Levenlooze d. v. W. H. Bakker en M. M. Franken. Ondertrouwd: Adrianus Spaargaren, 59 j. en Barbara van Diest, 51 j. Reinier van Eióeren, 31 j. en Jenneke Tos, 24 j. Theo doras Johannes Schrama, 32 j. en Maria Elisabeth van Schie. 28 j. Willem Trouwen 21 j. en Louisa Maria Boelé, 20 j. Johan nes de Regt, 34 j. en Betsy Hagen, 32 j. Jacob Beemsterboer, 42 j. en Agatha Theo dora Lamers, 33 j. Getrouwd: Adriaan Gerrit Middelkoop, 21 j. en Hermina Johanna van Breenen, 19 J. Arie Klomp, 23 j. en Louwerina Cor nelia Kardol, 22 j. Lauwrens van Kuijk, 21 j. en Aafje Terlouw, 23 j. Overleden: Gerrit Sprangers, 56 j., geh. m. J. van Dranen. Petronella Johanna Lammerse, 21 mnd., d.v. J. Laramerse en C. A. Nijs. Feestavond H. Z. R. Woensdag 11 April a.s. zal de Halfwegsche Zwemvereeniging en Reddingsbrigade in café Oornelissen, al hier, een feestavond houden, waarbij een verloting wordt gehouden. Personalia Mej. W. D. van Dokkum, assistente aan deO. L. School, alhier is met ingang van 1 April jJ. benoemd als onderwijzeres aan een O. L. School te Edam. VOLENDAM, 4 April. Gisteren is zeer veel haring aangevoerd, per span gemiddeld 70 tal. Ook van fuikharing was flinke aan voer. De prijs is dalende, van 6025 cent per tal. Hedenmiddag bracht de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, in gezelschap van den Inspecteur van Landbouw, ir. Kakebeke, een bezoek aan Nijmegen en Groesbeek, ter bezichti ging van de landgoederen Puntberg en Volgberg. In de auto reed de minister, in gezelschap van den volledigen boschraad naar Groes beek en nam deze beide natuurrijke land goederen in oogenschouw. De mogelijkheid bestaat, dat c> T?-~«erlng de landgoederen aankoopt ter behoud van natuurschoon. Zestig jaar toonkunstenaar AMSTERDAM, 5 April De nestor der Nederlandsche dirigenten, de heer J. Martin S. Heuckeroth hoopt op 17 April as, zijn vijf en zeventigsten verjaardag te vieren. Daar hü op 15-jarigen leeftijd als violist ver bonden werd aan het Park-orkest te Amster dam, onder den heer Stumpf, zal de heer Heuckeroth binnenkort ook zestig jaar uit voerend toonkunstenaar zijn. ROME, 5 April. Door een omvang rijke aardschuiving, welke zich zeer lang zaam beweegt, wordt een gedeelte van het dorp Calano, in de provincie Arezzo be dreigd. De autoriteiten hebben maatregelen geno men, om ongelukken te voorkomen. TERNATE, 5 April. Aneta-Vaz Dlas De vermoedelijke oorzaak van de moordpartij op Nieuw-Guinea, waar de bevolking van den Zuid Vogelkop 5 patruilleerende landschaps politiedienaren vermoord heeft, schijnt gele gen te zijn in een heerschende ontstemming over inning van belastingen onder de be volking. Er liepen geruchten, afkomstig uit het buitenland, dat eenige in de bergen gelegen kampongs op hun fiscaal vermogen getaxeerd zouden worden. Bij de verzetsplannen, die naar aanleiding van deze geruchten zouden zijn gesmeed, zijn 500 personen betrokken. HOOFDDORP, 5 April 1928. Tarwe, rood 11 y,12 Tarwe, nieuwe 11.7513.50. Gerst Chevalier 11K13)4. Haver 13-14. Witte Duiveboonen 14—16. Groene Erwten 22—27. KarwijJ 3839. Gele Mosterd 21—23. Blauw Maanzaad 34—35. Kanariezaad 13—14. Prijzen per 100 K.G. De padvindsters van de afdeeling Haarlem hebben gepasseerden Zondag (Palmzondag) met hun versierde en met lekkers behangen „palmpaschen" diverse ziekenhuizen be zocht en vreugde gebracht in kinderzalen Ook eenige armenwijken werden bezocht. Hollandsche Maatschappij van Landbouw In een te Hoofddorp gehouden vergader- ring van de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd in de plaats van wijlen den heer J. H. M. Evelein tot voorzitter van deze af deeling benoemd de heer Charles Reinders Folmer, te Heemstede. per 5 ons. OF te huur, in het centrum van Bever wijk, op zeer gunstigen stand (Peper straat). Oppervlakte lokaal ca. 65 M2. Open terrein circa 190 M2. Breedte aan de straat ca. 9 M. Breede in rijpoort. Geschikt voor vele doelein den. Indien noodig, na overleg, uit breiding der lokaliteit. Te bevragen: Makelaar C. J. MIER- MANS, Breestraat 71, Beverwijk, Te lefoon 2167.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2