DE WAEREI.D ROND mm '\mww EEN REPUBLIEK VAN KINDEREN. Tweede Blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vrijdag 6 April 1928 jö ■- Tennissen als leervak. Op verschillende Amerikaan sche scholen worden de leerlingen des avonds bijeengeroepen om onderricht te krijgen in de tennissport. i'aascneiercn-inaustne. Decora- trices in een groote Londensche suikerbakkerij versieren dit enorme paaschei van zeer bij zondere grondstoffen, dat onge veer 300 gulden kost. De heeren H. v. Geilswjjk (links) en J. Kramer (rechts) zullen 9 April Tweeden Paaschdag, hun veertigjarig jubileum vieren als lid van het kerkkoor der St. Pancratiusparochie te Sloten. De heer A. Rustenburg te Hoorn viert morgen zijn zilveren jubileum in dienst van de Ned. Spoorwegen. De Mexicaansche Vesuvius, de Popocatepetl, werkt eer zoo sterk, dat de nederzettingen aan den voet van den berg door de bewoners zijn verlaten. Verdwijnende molens. De watermolen te Dirkshom, die reeds vier jaar buiten werking was gesteld, is verkocht om gesloopt te worden. Wat er overbleef van den graanmolen tusschen Dirksliorn en St. Maarten. De torpedojager-woonschip in de Oostvest te Haarlem gaat verdwijnen; het schip zal voortaan dienen als logies voor grondwerkers op Texel. In Frankrijk heeft men op de vliegvelden lage, wit-zwart gestreepte banken met een rood licht opgesteld, ter oriënteering voor vliegers. gen. Toch schijnt hem dat openlijk gewe tensonderzoek niet erg aangenaam geweest te ztjn. Indien deze vraag echter rfiet beant woord wordt, behoeft men niet op bijdra gen van beteekenis te rekenen om Engeland te bekeeren; van de andere zijde zou men zich steeds bezig blijven houden met dit vraag, nu de oproep eenmaal gedaan was. zoo bleef er dus sieents een uitweg. De terugtocht moest geblazen worden Spoedig verscheen dan ook in het dagblad „Mahabodhvi" een z.g. brief der Boeddnistei, uit, Londen, waarin deze meedeelden dat een Boeddhistisch klooster in Londen genee. overbodig was en dat er maar weinig voor uitzicht bestaat voor de beneering der Cnris- tenen. Daarna scheepte de goede Dharma- paia zich in naar Indië. In ieder geval benoeven wij voor een aan val op het Christendom van uit Ceylon geen gevaar U vreezen. Daarom is het van zoo'n groote beteeke- nis, dat de katholieke missie juist hier een .uitureeie mnentmg voor oe uitbreiding van de Katholieke Waarheid gesticht heeft. Van alle kanten waren de oud-studenten opge komen om dit feest te vieren. De aanwezig heid van kerkelijke en wereldlijke autoritei ten van Frankrijk en Egypte gaven aan deze plechtigheid een feestelijk aanzien. Koning Fuad I van Egypte had zijn vertegenwoordi ger gezonden. Het College telt tegenwoordig meer dar 150 leerlingen en men mag verwachten, da' het aantal leerlingen in de eerstvolgende jaren wel tot 600 zal stijgen. De vjjfde kolom. ten zulk een H. Mis opgedragen en ook in de Westersche kerk heeft men waarschijnlijk GOEDE VRIJDAG 1 het H. Misoffer in dezen vorm gekend Hoe het zij, de Kerk heeft nooit toegelaten, dat Op geen enkelen dag van het jaar schijnen door de H. Mis, zooals die het geheele jaar de plechtigheden zoo vreemd en onsamen- wordt opgedragen, op onbloedige wijze het hangend als op Goede Vrijdag. Er is oogen- offer des Kruises wordt vernieuwd op den schijnlijk geen verband tusschen de deelen fjag zelf, dat het op bloedige wijze werd vol der plechtigheid. Niettemin is deze plechtig- trokken op Calvarië. heid zeer oud; Goede Vrijdag wordt nu nog Evenals dit met de Goede Week het geval pp dezelfde wijze gevierd als in de kerken iSi moet de naam Goede Vrijdag opgevat van Rome in de zesde en zevende eeuw, worden in de beteekenis van Heilige Vrijdag, terwijl er gedeelten van de plechtigheden zijn, De liturgische naam Feria sexta in Paras- welke uit de eerste tijden van het Christen- cevej 0f korter: Paraseeve (Voorbereidings- dom dateeren. Aldus ziet men in de kerk op dag), zinspeelt cp de voorbereidingen welke den morgen van Goede Vrijdag een getrouw de Joden maakten op den vooravond van beeld van de wijze, waarop de Christenen den Sabbathdag. In de Grieksche kerk heet van het oude Rome baden. iedere Vrijdag Paraseeve, maar in de Wes- Het begin der plechtigheden reeds, als de tersche kerk bleef de naam voorbehouden priester en zijn assistenten zich ter aarde Voor Goede Vrijdag. werpen, doet ons vreemd aan. Dit is eenter Andere namen zijn Karvrijdag (klaagvrjj- niets anders dan een akte van aanbidding, dajj) en Lange Vrijdag (Deensche naam, in welke vroeger de Paus steeds verrichtte vóór den zin van Groote Vrijdag). Schrijvers van het altaar te kussen bij het begin der Hoog- de tweede en derde eeuw spraken van mis. In de negende eeuw geschiedde deze pascha, omdat op dezen dag het ware aanbidding op Goede Vrijdag voor elke H. paaschlam, Christus, werd geofferd. Later Mis. In de liturgie van Goede Vrijdag is zij gebruikte men den naam Kruis-Pascha. in tot heden bewaard gebleven; op de overige tegenstelling met Verrijzenis-Pascha (Pa- dagen van het jaar wordt zij vervangen door schen). Vanaf pl.m. 600 duidde men met iet in gebogen houding hidden van 't Con- pascha uitsluitend den dag der Verrijzenis, fiteor. Paschen,, aan. De Missa Praesanctificatorum (H. Mis der /an te voren geconsacreerde hostie) aan het einde der plechtigheden is geen eigenlijk Misoffer. Het is slechts een plechtige Com munie in een zekeren liturgischen vorm, welke aan de H. Mis is ontleend. In de Griek sche kerk wordt alle weekdagen van de Vas- In het dal Ermek in Palestina, bestaat een .iorp, dat den officieelen naam Kfar Jeladir d.i. kinderdorp draagt. Deze plaats is uitslui end voor kinderen bestemd en door kinderen lewoond. In 't dorpje van hoogstens 3000 in- .voners zijn slechts 3 volwassenen, een pae- lagoog, een oeconomist en een arts. Alle ndere „burgers" van dit plaatsje zijn kin leren van 5 tot 16 jaar. Zij zijn afkomst it Rusland, Oekraïne, Polen, Roemenië ei Clein-Azië. Hun ouders hebben bij progroms en re olutics den dood gevonden. Het actieve kief echt begint met zes jaar, het passieve me 0, alle politieke rechten inbegrepen. D< burgers" kiezen telken jare uit hun m'd len een gemeenteraad, die uit zeven leden oestaat en alle gemeentezaken moeten rege len. JUBILEUM VAN EEN MISSIE-COLLEGE IN EGYPTE Te Tanta, dat als een gewichtig middel punt van handel en verkeer halfweg tus schen Alexandrië en Cairo ligt en 80.000 inwoners telt, vierde men kort geleden het 50-jarig jubileum van het Missie-college St houis, dat onder leiding van missionarissen uit het Missiehuis te Lyon zich zeer sterk uitgebreid heeft. Tanta is voor den Muzel man een heilige stad. Hier rust n.l. het gebeente van den Sheik Saidel Bedani in een der schoonste moskeeën van den Islam, anTta is daardoor een druk bezocht bede vaartsoord geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5