Stadsnieuws Rembrandt-theater. BURGERLIJKE STANL. Zilveren jubileum St. Vincenfiusvereeniginu Glazenwasscher gévallen Jubilea ARBEIDSBEMIDDELING „Gysbert Japix" bekroond De post op Pasciieu „De Stille Omgang" UIT DEN OMTREK 7ELSEL IJMUIDEN BEVERWIJK. HEEMSKERK CASTRICUM HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Mevrouw Klinkenberg overgeplaatst. Het belastingpercentage op 3 bepaald. De Bouwverordening. HALFWEG HAARLEMMERLIEDE. HOUTRAKPOLDER ZANDVOORT Charlie Chaplin in „Het Circus" Er is een tijd geweest, dat iedereen dacht en sprak van Charlie Chaplin, den komiek, die met zijn onbetaalbare geste en koddig spel zoovele duizenden aan het lachen wist te maken. Evenmin echter ais een mensch altijd kan lachen (anders is hij meestal niet goed snik) evenmin bezat Charlie een onuitputtelijke dosis origineele humor, zoodat na een zekeren tijd Chaplin uit de mode geraakte en de taassa geen extra gang meer naar ae bioscoop maakte enkel en al leen om Charlie te zien. Trouwens, dit is een algemeen bekend verschijnsel, dat personen die om een of andere reden enorm gefêteerd worden, plot seling, als 't ware vergeten zijn; 't groote publiek vindt het wel prettig een feestvar ken, te hebben maar het beestje mag niet oud worden ,want dan verveelt het. „Immer etwas neues" is nu eenmaal het verlangen en daaraan hebben zich beroemd heden te onderwerpen, vooral wanneer hun beroemdheid afhangt van een gril. Toen het publik „Schlagers" ging eischen kwam óók Charlie in een „Schlager" uit en daarmede kwam ook zijn oude roem weer wat naar voren. De „Gold Rush" vloog er in, dat herinnert men zich nog wel. Even na het overlijden van „Gold Rush" hoorde men, eerst fluisterend, later harder en harder van een geweldige film. genaamd „The Circus" waarin Charlie Chaplin op zijn best was. Nu heeft een der gelijke reclame, een groote schaduwzijde en wel deze, dat men zich van het nog niet geziene een wereldwonder voorstelt van on- metelijken inhoud. En het valt heel moeilijk voor den mensch om een stuk of tien spor ten van de trap zijner illusie af te dalen en het schoone beeld zijner gedachten zoo maar prijs te geven. Dat kriebelt altijd. De Charlie Chaplin's menagers hebben nu in hun kasboek ontdekt, dat indien Charlie een coml-tragische figuur is, het publiek dat dubbel waardeert. De „Gold-Rush" was in letterlijken zin een goude triomf tocht en het moet gezegd Charlie was hier in subliem. Op deze basis heeft men ook „Het Circus" geborduurd. Dat het resultaat niet van gelijksoortigen aard is, is niet de schuld van Chaplin dan wel van den regis seur, die op een zeer stomme manier de film in elkaar heeft gezet. (Of ligt het misschien ook aan de bewerking?). De film, zooals hij thans is, heeft niet meer waarde, dan een geïllusstreerd ver haaltje van heel bescheiden kwaliteit. Bo vendien kan men meer opnoemen van wat men niet, dan wel ziet. Men ziet 't hoepel missen, men ziet niet het halve leege cir cus, men ziet niet, waarom Charlie zoo'n succes heeft, evenmin als men ziet dat zijn succes gaat tanen enz. enz. Men leest allesen ziet het niet. Na tuurlijk doet dit niets af aan de spelkwa- liteiten van Chaplin, die vele momenten heeft waarop hij het publiek laat bulderen van het lachen, maar we hadden hem toch liever gezien als een figuur waar alles om draaide en niet als een bijhangertje, tus- schen andere bijhangertjes. Zij, die naar deze film gaan om eens har telijk te lachen kunnen hun best doen, want, zooals gezegd, aan grappigheden is er geen gebrek Aan het einde neemt de film even een draai, en ziet men Charlie als de eenzame vagebond met zijn lachende bee- nen de ruimte intrekken Een speciaal variété-nummer Jass en Jessie verhoogt deze week nog de Rem- brandt-attractie. Het is bekend dat deze nummers altijd tot de beste van de goede behooren en ook thans weder is dit extra nummer alleen reeds de moeite waard. Wel willen we nog verklappen dat hoewel het geheel en al buiten de film staat, het in de verte een geestig verband met elkaar houdt. Ondertrouwd: 5 April, W. B. v. Castelen en A. M. v. Stijn; H. Cordes en J. F. v. Dijk; M. L. Thepen en J. C. Bruggink; R. v. 't Hul en J. Starrenburg. Getrouwd: 5 April, G. J. Meijer en J. M. v. Wort; M. J. Creemers en G. Steenkist; P. J. M. de Mooij en J. Sikkema; J. Jon- ges 'en B. Stemler; C. Schipper en J. M. Theel. Geboren: 4 April, P. A. E. v. d. Bos—Mo lenaar, d.; 3 April, M. Kobes—v. Egmond, d.; 4 April, M. M. de Haas—v .Wonderen, d. A. HartSpoelstra, z. A. M. Alkema— v. Ommeren, z. 3 April, P. A. Janssenv. d. Zwet, d. 4 April, M. E. Vink—v. Alphen, d. 5 April, M. W. H\;m-Bouwman, z. 4 April, M. Timmermansv. d. Plas, d. 3 Apr:» H. A. Winnubst—Goossens, z. Overleden: 4 April, P. J. Karreman, 76 j„ L. Magarethastraat. 4 April, D. Koning, Burki, 71 j„ Spaarne. H. Mis willen bijwonen, om aldus blijk te ge ven van hun belangstelling in en medeleven met de vereeniging. Men zie verder de advertentie in dit num mer. De conferentie H.H. Elisabeth en Barbara va nde St. Vincentius-Vereeniging viert 11 April haar zilveren bestaansfeest. Dien dag zal in de parochiekerk om 9 uur een plech tige H. Mis worden opgedragen, waaronder Algemeens H. Communie der leden. Ook de ondersteunde gezinnen zullen het feest medevieren, waarvoor bons voor extra levensmiddelen verstrekt zijn Omstreeks 4 uur gisterenmiddag stond een glazenwasscher, H. Blommaert genaamd, in het raamkozijn van de le verdieping van perceel 54. Hij hield zich aan een spionhaak vast, welke echter plotseling losliet. B. sprong hierop van 4 >4 meter hoogte op straat. Na den sprong klaagde hij over pijn in de voeten. Hij is door' een lid van O. D. ter plaatse behandeld en vervolgens per zie kenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, alwaar werd geconstateerd dat eenige voetbeentjes waren gekneusd. Hij is later naar zijn woning overgebracht. Na ue repetitie in gebouw „Zang en Vriendschap" van het Doopsgezind Zang koor, had Woensdagavond de huldiging plaat- van de navolgende damps en heeren, welke onafgebroken 25 of 12 jaar aan de vereeniging waren verbonden: H. v. Boek hoven (25), J. F. H. Bontjema (25), J. Zwart (25), Mevr. N. v. d. BergBielen (12)4 j.), J. v. d. Berg (12j.), J. Groen (12)4 j.), Mevr. E. H. Groen de Jongh (12)4 j.), mej. S. H. Martens (12'A j.), J. Blok (12)4 j.), mej. A. Meijer (12>A j.), A. v. Waateringe (12)4 j.). De voorzitter, de heer C. Overbeek, over handigde hun een eere-inslgne in zilver, vervaardigd door het Kunstnijverheidshuis „Andréa". De heer v. Boekhoven dankte naméns de gehuldigden in hartelijke woorden voor de treffende bewijzen van waardeering. Gedurenae het afgeloopen winterseizoen heeft een door den Bond van Friesche Sels- kippen buiten Friesland georganiseerde wed strijden plaats gehad tusschen de tooneel- clubs van een achttal aangesloten gezel schappen, waarbij elke club een stuk naar eigen keuze in eigen woonplaats opvoerde De rondreizende jury bestond uit de heeren P. T. van der Meulen, van Den Haag, Tj Nawijn, van Apeldoorn en Y. C. Schuitmaker De le prijs werd behaald door het Selskip van Leeuwarden. „Rjucht en Sljucht" te Den Haag met 85.45 pCt. van het maximaal te behalen aant al punten; 2e pr. „Fryslan" te Amsterdam (82.56); 3e prijs „It Pcmpeblèd" te Bussum (80.80)4e prijs „Fier en. Hüs" te Middel burg-Vlissingen (75.19) en 5e prijs (na loting met „Dr. Eeltsje Halbertsma' te Arnhem.) „Gysbert Japicx" te Haarlem (72.57) De prijzen bestonden uit gouden en zilve ren eere-penningen. De Directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat op Maan dag 9 dezer (2en Paaschdag) een ochtend- briefpostbestelling en een ochtendpr.kket- postbesteiling zullen worden uitgevoerd. In verband hiermede bestaat op dien da tum geen gelegenheid tot het afhalen van niet-aangeteekende stukken. Op den tweeden Paaschdag zal. gelijk elk jaar het geval is, een plechtige H. Mis wor den opgedragen in de parochie van den H. Joannes den Dooper, aan de Amsterdam straat, voor de leden van „De Stille Om gang." Dezen keer draagt deze plechtigheid een bijzonder karakter, omdat tevens herdacht wordt het 20-jarig bestaan der afdeeling De Weleerw. Heer De Lugt zal de feestpre dikatie houden. Ongetwijfeld zullen in nog grootere mate dan andere jaren de lede* nc deze plechtige (Ingezonden) Onder aanvoering van den heer Mr. J. Gerritsz bereikte den gemeenteraad van Haarlem de dato 24 Maart 1927 een voorstel terzake de arbeidsbemiddeling, hetwelk een belangrijk voorstel genoemd moet worden, doch waaraan ook eenige gevaarlijke kan ten zitten. Het werd, ondanks herhaalde verzoeken er toe, maar niet op de agenda gezet, tótdat ongeveer op den verjaardag van deszelfs indiening een van te Voren geuit dreigement in vervulling kwam. Een nieuw voorstel en nu door vele raadsleden van di verse pluimage onderteekend, wil de open bare behandeling van het voorstel bespoe digen. De inhoud van het voorstel Gerritsz luidt aldus: I. De Raad der gemeente Haarlem be sluit B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot een betere bemiddeling van vakarbeiders. II. De Raad der gemeente Haarlem be sluit B. en W. uit te noodigen na overleg met de ondernemers- en arbeidersorgani saties voorstellen te doen, inzake het be houden van vakbekwaamheid en arbeidsge schiktheid van werkloozen en inzake verdere ontwikkeling van vakbekwaamheid en ar beidsgeschiktheid van werkloozen. Oppervlakkig gelezen is er weinig tegen in te brengen. Immers eene betere verdeeling van den arbeid zal een te overladen werk periode kunnen voorkomen, doch vooral het werkloozentfjdvak kunnen verkleinen. De werkloozen, die we hebben, geschikt te hou den voor den arbeid en zelfs meerdere vak bekwaamheid bij te brengen om daar later van te kunnen profiieeren, verdient aller in stemming. Maar zóó eenvoudig is hét vraag stuk niet. Zooals de voorstellen daar liggen zijn het gewone beginselbesluiten, welke na aanneming door andere dienen te worden gevolgd, welker omvang en resultaten ab soluut niet zijn te overzien. Een prae-advies van B. en W. zou voorzeker niet misplaatst zijn, wil de raad niet in dezelfde onver kwikkelijke en onregelmatige discussie her vallen als bij de behandeling van het huur- koopsysteem. De financieele zijde van het vraagstuk lijkt schrijver dezes van zeer groot belang, doch het te werk stellen van werkloozen niet minder en wanneer er niet tijdig voor ge zorgd wordt, dat er in den komenden win tertijd werk is, dan valt er wederom groote werkloosheid te vreezen. In het meest gun stige geval zullen de voorbereidingsmaatre gelen een half jaartje duren; mocht eens, wat ik gelukkig zou achten, het werk niet noodig blijken, dan is er nog niet veel over boord. Evenwel zitten er ook gevaarlijke kanten aan, welke bestudeering vorderen. Op een enkel gevaar wil ik wijzen, n.l. het bebosschen van duingronden. Is het een voorstel op zich zelf? Erg dui delijk staat het er niet, omdat de andere twee onderdeelen van hec voorstel met een I en een II worden gemerkt. Duinbebossching in de eigen gemeente is eigenlijk uitgesloten, omdat we binnen on ze gemeentelijke grenzen geen duingronden hebben, zeker niet van zoodanigen aard en omvang om die voor het beoogde doel te bezigen. Buiten, de gemeentelijke grenzen heft de gemeente niet veel in te brengen. Om dan de Onteigeningswet in werking te stellen is iets meer noodig dan een door den raad aangenomen voorstel. Gesteld, dat er voldoende duingrond bin nen de grenspaion dezer gemeente aanwe zig was, wat clan nog, durven verschillen de personen te vragen. Is het productieve werkverschaffing of moet het als improductief werk beschouwd worden? Mag er gerekend worden op finan- tieelen steun van andere officieele lichamen of moet alles ten koste van de gemeente ge schieden? De duinbossching is om den drommelgeen nieuw vraagstuk, want reeds een honderd jaren terug sprak men er over en kon men sr een of ander over lezen. Onze gemeente was toen de bezitster van aardige complexen duingrond, welke later in het bezit van de familie Enschedé kwamen voor een bagatel. Voor een appel en een ei werd dit kostbare bezit (nu kostbaar, omdat er bouwgrond van gemaakt is) van de hand gedaan, omdat men er geen heil in zag er iets van te maken. Officieele1 en onofficleele commission maakten van dit vraagstuk werk, maar de resultaten waren niet overeenkomstig de ge brachte offers. Schrijven de heeren Gerritsz c.s. dat de aanplantingen te Schoorl en Texel bewijze^, dat het goed kan gaan, anderün komen met hetzelfde Schoórl aandragen om te bewijzen, dat het daar niet goed gaat. Zoo schreef mij een mijner vrienden, die een heel bekende figuur op dit gebied is, de heer Sta ring, en die na veel gewrijf en geschrijf met steun der Regeering te Schoorl de naar hem genoemde Staring-bosehjes deed aanplanten, dat de resultaten daarvan niet erg bemoedi gend zijn. De kosten waren enorm en tot op heden is nog geen enkel stuk beplant duin, waar boomen geveld of verkocht kunnen v/orden. In de onmiddellijke omgeving van onze stad is het aanplanten van heesters en boomen waarschijnlijk nog te eerder tot on vruchtbaarheid gedoemd, om van dood-gaan niet te gewagen, daar de twee groote water leidingen zooveel water aan den duinbocBm onttrekken. Maar zien wij ook deze moeilijkheden over het hoofd, dan blijft nog de loonkwestie. De Haarlemsche werkloozen, geschooid of niet, zullen een loon vragen, dat minstens iets uitsteekt boven den te vcrleenen geldeüjken stbun en enzes inziens terecht; maar ben ik goed ingelicht dan verdienen de menschen in het boschbedrijf niet meer dan twee a drie gulden per dag, welk loon te 'aag geacht wordt; best, maar hoeveel zal men dan Ilaar- lemschen werkloozen moeten toekennen? Wordt dus al ingestemd met het groot aantal raadsleden, dat verzocht heeft het voorstel Gerritsz op den 18en April aan do orde te stellen, indien men een vruchtbare behandeling wil, zal het college van B. en W. er vóór dien tijd ernstige aandacht aan die nen te wijden en zich de vraag voor moeten leggen of het uitbrengen van een gedocumen- teerd-prae-advies niet allernoodzakelijkst is. Besloot de raad niet op voorstel van Ti. en W. om het voorstel Gerritsz c.s. naar B. en W. terug te zenden, om prae-advies? M. L. A. KLEIN. r« ij verheidsavondschool Lijst van gedi plomeerden en bevorderden. Gediplomeerd afd. Bouwkunde: P. Zwart, A. O. v. Dongen, S. Nuyen, P. J. Veenstra, J. v. d. Boogaard, J. Drijver. Gediplomeerd afd. Werktuigkun dig teekenen: B. G. Luttikhuizen, J. Rosier, S. Korver, A. M. Luster. Gediplomeerd afd. Electrotechniek: A. Koudenburg, A. Gouda, Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse afd. Bouwkunde: M. A. v. Kaam, A. Rasmussens, Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse afd. Bouwkunde: R. Laan, D. Koning, J. C. Pel, G. Wessel, Bevorderd van de 2e naar de 3e klas se afd. Bouwkunde: G. Helles, J. Timmer, P. Blais, G. J. Versteeg, J. Wijker, P. Hamers, M. Slootmans. Bevorderd van de lste naar de 2e klasse, afd. Bouwkunde: J. Meesters, C. v. d. Kolk, C. de Haan. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse afd. Metselaars. R. Masereeuw, Bevor derd van de 2e naar de 3e klasse afd. Metse laars: H. Koster, J. Bilder, Bevorderd van de lste naar de 2e klasse afd. metselaars: L. Ommering, J. Weber. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse afd. Werktuigkundig tee kenen: A. W. v. d. Meer, W. Oldenburg, II. Teeneman, Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse afd. werktuigkundig teekenen; A. J. Jacobs, W. v. d. Outenaar, Ingelse. Bevor derd van de 2e naar de 3e klasse afd. werk tuigkundig teekenen: J. H. Roodenberg, E. de Waard, G. Wilderom ,J. H. Hennik, Land- vliet, G. Schaar. Bevorderd van de lste naar de 2e klasse afd. werktuigkundig teekenen: O. v. Shelen, W. G. Groeneveld, E. de Vries, H. J. de Vos, Wilbarinus, O. D. Diepgrond, J.F. Hennlnk, M. J. de Zwarte, C. Tuinen- breger, S. Gooier, Schoone, van Kempen, K. Zwart. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse afd. electrotechniek: H. G. Smakman, Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse afd. electrotechniek: J. Huisman, J. Schuurman, H. v. d. Wel. Bevorderd van de lste naar de 2e klasse afd. electrotechniek: F. Asselman, B. M. Kuhfus, K. Zwart, B. Hamers, Kuilen burg. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse afd. schilders: v. d. Outenaar, Bevorderd van de le naar de 2e klasse afd. schilders: Cra mer. Door den Voorzitter werden met eenige toepasselijke woorden aan de gediplomeerden en bevorderden de diploma's uitgereikt. De heer Sluters zegt het Bestuur, directie en leeraren dank, als gedelegeerde der ge meente Velsen. Centraal Drankweer-Comité. Het Cen traal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen hield Woensdagavond zijn jaarverga dering in het Koning Willemshuis. De op komst der leden was niet groot, hetgeen de voorzitter, de heer G. Voet, in zijn openings woord betreurde, vooral nu dezen avond de heer P. v. d. Meulen van Zeist, algemeen voorzitter der Nederl. Vereeniging tot Af schaffing van Alc. Dranken, zou spreken over „Een praatje, bij plaatjes over Ame rika." De causerie van den heer v. d. Meulen, die zelf Amerika doorreisd heeft, was on derhoudend, leerzaam en gezellig. De plaat jes waren zeer scherp en gaven mooie kiek jes van dit groote land te zien. Daarna bracht de secretaris, de heer A. Rolloos, het Jaarverslag uit Daaruit bleek, dat de Blauwe Week-actie verleden jaar bijzonder goed geslaagd was en dat het Co mité in die week wel van zich heeft doen spreken. Dan werden vele duizenden vlug schriften verspreid, twee propaganda-colpor- tagetochten werden gehouden en met St. Nicolaas verspreidde het comité de St. Ni- colaasbode in 7000 exemplaren. Bij afwezigheid van den penningmeester, den heer F. Meekers, werd het financieele verslag door den secretaris uitgebracht. Bij een totaal aan ontvangsten van ruim ƒ700 was er een batig saldo van 3.S0. In do commissie tot het nazien der bescheiden werden benoemd de heeren P. van Campen en A. Lindhorst. De bestuursverkiezing leverde nog geen volkomen resultaat op. Indien mogelijk zui len de fungeerende bestuursleden aanblij ven, doch de functies zullen anders ver deeld worden. Reeds dezen avond werden de plannen voor de komende Blauwe Week-actie ampel besproken. De uitvoering zal telkens aanvangen om kwart voor 8 uur. De opvoering in net Patronaatsgebouw wordt door den K. R. O. per radio uitgezon den. Zondagmiddag 3 uur wordt een generale repetitie gehouden voor kinderen beneden 14 jaar tegen zeer gereduceerde entree-prijzen. Men. verzoekt ons te will enmelden, dat de uitvoering alleen wordt gegeven te IJmuiden en IJmuiden-Oost. Voor de prijzen verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van Zaterdag 7 April. Zonnescherm vernield. Gisterenmiddag reed een vierwielig motorrijtuig van den eigenaar G. wonende te Santpoort, door de Oranjestraat.. Bij de galanteriezaak van den heer G. F. gekomen, reed men zoo dicht langs het trottoir, dat het zonnescherm werd aangereden en vernield. Door den heer G. F. is aangifte gedaan bij de politie al hier, die een onderzoek instelt. Onbestelbare stukken Lijst van onbe stelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1928. Brieven Binnenland: H. Bakker, zonder adres. C. Boon, zonder adres. R. J. Hollander, Arhem. 4. Th. Niemeijer, Groningen. 5. Pa trimonium, IJmuiden-Oost. Briefkaarten binnenland: Gerritje, Alde- ring, Arnhem. B. Boers, Santpoort. Jac. Bos, Rotterdam. Smidt, Rotterdam. Tjerk de Vries, Amsterdam. 1 Zonder adres. Brieven buitenland: J. Maier, Paris. Briefkaarten buitenland: Willi Schultz, Hamburg. Gemeenteraad Openbare vergadering van den raad der gemeente Beverwijk, op Woensdag, den 11 April 1928, des namiddags ten 7 y, uur precies. Punten van behandeling zijn: 1. Benoe ming van een ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. 2. Benoeming van een Haven- en Marktmeester. 3. Benoeming van 4 leden der Commissie van bijstand voor de financiën. 4. Benoeming van 4 leden der Commissie van bijstand voor openbare werken. 5. Benoeming 9 leden der Commissie tot wering van school verzuim. 6. Ingekomen stukken. 7. Mededee- ling van den voorzitter in besloten zitting, en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. De stukken liggen ter inzage. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Jo seph, z. van A. Pëkel en Th. de Wildt. Petrus Joseph, z. van J. Beentjes en A. Hen- neman. Cornells, z. van P. de Bies en Tr. Kempe. Anna Agatha, d. van Th. Stengs en W. H. de Wildt. Pieter Theunis, z. van J. Spruit en A. Winter. Overleden: Elbsrtus van Eijk, 50 jaren. Gehuwd: Hendrik van der Kolk, 22 jaar en Maria Fiseier, 20 jaren. Bioscoop Den 2en Paaschdag wordt in het Parochiaal Vereenigingsgebouw een bioseoopavond gegeven. Op het programma staan twee hoofdnummers, getiteld resp. „De Groote Weldoenster" en Klein maar Dapper". Het eerste filmwerk is gemaakt naa- de beroemde roman van den Franschen pries ter-schrijver Pierre l'Ermite. Zij, die 'n prettige gezellige avond wen- schen te hebben, in eigen plaats, kunnen we 'n bezoek ten zeerste aanbevelen. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes, zoon van J. Verdwaald en A. Verver. Werkverruiming. Naar we vernemen zullen de werkzaamheden op het provinciaal Landgoed, waartoe een 40 tal arbeiders in de maand Januari waren aangenomen, deze week worden beëindigd wegens het gereed komen van de werkzaamheden. Naar ons is medegedeeld zijn verschillende werkzaamheden tot verbetering van toe gangswegen naar de landerijen en dat van het kampeerterrein gereed gemaakt. Binnen kort zullen we daaromtrent nader berichten verschaffen, om in verband met het bad seizoen te laten zien wat de liefhebbers van Bosch en Duin hier dezen zomer kan worden geboden. UITVOERING R. K. ZANGVEREEN. „ZANG EN VRIENDSCHAP", IJMUIDEN. Dir.: Jan Nibbcring. Maandag 2en Paaschdag, 9 April, zal bo vengenoemde vereeniging in het R. K. Ver eenigingsgebouw aan het Kennemerplein te IJmuiden en Dinsdag 10 April in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost opvoeren de operette „De Meikoningin", zangspel in 3 bedrijven; muziek van O. Ludwig (Wer- nècke), onder regie van den Weled. heer A. i H. Holtslag, met medewerking van het be- kende orkest „Kunstkring" onderleiding van Sam Vlessing. Men heeft voor deze operette schitterende costuums. Ook de koren, kwar- tetten, duo's en soli zijn van zeer goed ge- I halte. I Vereeniging van poldcrbelangen Don derdagmorgen had in hotel „De Beurs" te Hoofddorp een vergadering plaats van de le den der vereeniging ter bevordering van de belangen, van den Haarlemmermeerpolder. In verband met het overlijden van den voorzitter der vereeniging, den heer J. H. M. Svelein, werd de vergadering geleid door den -waarnemend voorzitter, den heer Ch. Rein- ders Folmer. In zijn openingswoord herdacht deze in warme, dankbare en waardeerende bewoor dingen de veie goede diensten, welke de heer Evelein aan de vereeniging in dezen polder heeft bewezen. Tot leden van het bestuur werden gekozen: in de vacature ontstaan door het overlijden van de heeren J. H. M. Evelein en W. Bies heuvel, de heeren W. Slooten en P. Ran en in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Joh. Verkuijl, de heer Chr. Biesheuvel. Voor de a.s. verkiezing voor hoofdingeland van den Haarlemmermeerpolder werden de aftredende leden weder candidaat gesteld, n.l. de heeren Jhr. Mr. J. A. de Ranitz, A. Roo- denburg en M. A. Noordam. Verder werd in de vacature, ontstaan door het bedanken vén den heer Jhr. Rutgers van Rozenburg, voorgedragen de heer Joh. Lan- ser, terwijl voor de vacature-Mantel de hee ren H. van Schorten en J. Lanser een gelijk aantal stemmen verkregen, zoodat de heer van Schooten, als zijnde de oudste in jaren, werd voorgedragen. Graanbeurs Donderdag was de aanvoer op de graanbeurs te Hoofddorp als volgt: tarwe (rood) 11.5012; tarwe 11.75 13.50; rogge 12—13; gerst chevallier ƒ12.50 —13.50; haver 13Hz witte duivenhoonen 1410; groene erwten 2227; ke.wvij 3839; gele mosterd 2123; bla uw - maanzaad 3435; kanariezaad 1314; alles per 100 K.G. Gemeenteraad. De Rand van dezn ge meente kwam Donderdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de bur gemeester Mr. A. Slob; afwezig de heer Bras. Allereerst werd aan de orde gesteld een voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der rijksinkomstenbelasting. Na een breedvoerige discussie en een uit voerige verdediging van den voorzitter werd dit voorstel met groote meerderheid van semmen verworpen, omdat het gevoig daarvan zou zijn een evenredige plaatse lijke ikomstenbelasting; bovendien meen den verschillende raadsleden dat de lage re inkomens te zwaar werden belast en de hocgé're inkomens te veel werden verlicht. Verdér werd besloten machtiging te vra gen om het vermenigvuldigingscijfer voor de progressieve plaatselijke belasting van 2 te verhpogen op 2.5. Het voorstel van den voorzitter om de heffing van plaatselijke belasting door eigen administratie te ver schuiven tot het volgende belastingjaar werd eveneens verworpen, zoodat na ver kregen koninklijke vergui''-g vanaf 1 Mei 1928 de belasting door eigen admi nistratie zal worden geheven. Na de. gebruikelijke rondvraag werd de Vergadering gesloten. Een uitvoerig verslag moet om plaats ruimte blijven liggen. BurgnrUjke Stand. Geboren: Jan z. v. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Bloemendaal onder voorzitter schap van den burgemeester. Begonnen wordt met een geheime verga dering. Tegen half 5 wordt de openbare vergade ring geopend. Het vellen, van een boom De heer DE WAAL MALEFIJT stelt voor, den eik, staande aan den Bloemendaalsche- weg bij den Militairenweg, te vellen, Spr. acht dit in het belang van de auto mobilisten. De heer BORNWATER vindt het jammer, als deze mooie eik omgehakt moet worden. De heer SCHULZ is van oordeel, dat geen zotte verkeersregeling in het leven geroepen moet worden. De heer PRINSENBERG zou het raads besluit, den boom voorloopig nog een jaar te laten staan, willen handhaven. Zooals de toestand thans is, is hij vrij goed. Wethouder LAAN deelt mede, dat de boom een sta-in-den-weg blijft. Met den eigenaar van villa „Djember" zal onderhandeld wor den, om daar een afronding te verkrijgen. Besloten wordt, den boom te laten staan. De VOORZITTER wil punt 2 aan de orde stellen, doch de heer SCHULZ is van oordeel, dat over punt 1, waarover in besloten ver gadering is gesproken, een mededeeling aan de pers gedaan moet worden. Punt 1 is het voorstel van B. en W. tot overplaatsing van leerkrachten B. en W. stellen voor, mevr. G. M, Klin kenbergMeeter over te plaatsen naar de openbare lagere school C. te Bloemendaal en in haar plaats mej. J. B. Paesie over te plaat sen naar de openbare lagere school E. te Vogelenzang. Bij de behandeling van dit voorstel In de vorige raadsvergadering staakten in een ge heime vergadering de stemmen over een voorstel, de kwestie in openbare vergadering te behandelen. De VOORZITTER vraagt, of het noodig is, een mededeeling te doen. De pers weet het toch wel. De heer PRINSENBERG: „Het is toch het eenvoudigste, mede te deelen, dat voorstellen van B. en W. aangenomen zijn." De VOORZITTER deelt mede, dat het voorstel van B. en W. is aangenomen. Het belastingpercentage B. en W. stellen voor, het heffingspercen tage van de inkomstenbelasting voor 1928 1929 op 3 te bepalen. Aldus besloten. Vergoeding volgens art. 100 der L. O.-wet 1920. B. en w. stellen voor, de vergoeding vol gens art. 100 der L. O.-wet 1920 voor de Schoolvereeniging Aardenhout-Bentveld" te bepalen op 1504. Aangehouden. Uitbreiding klasselokalen, enz. B. en W. stellen voor, het bestuur der Schoolvereeniging „Aerdenhout—Bentveld" medewerking te verleenen door het verleenen van gelden voor de uitbreiding van het aantal klasselokalen en voor de aanschaffing van schoolmeubelen en gymnastiekwerktui- gen. Aldus besloten. Overplaatsing onderwijzer B, en W. stellen vóór, den onderwijzer W. v. d. Hoef op diens verzoek over té plaatsen van school B naar school A en met ingang van 28 Augustus 1928. Aldus besloten. Heffing extra watertarief. B. en W. stellen voor, den bewoners van den Hoogen Duin en Daalschenweg een watertarief van 0.10 boven den normalen prijs in rekening te brengen wegens het maken eener automatische pompinstallatie ten behoeve van die bewoners. De heer SCHULZ vraagt enkele inlich tingen welke de heer HOGENBIRK geeft. De heer NUIJENS wijst er op, dat de be woners van Vogelenzang in nog ongunsti ger positie verkeeren, omdat die het water van de Provinciale Waterleiding moeten be trekken, welker waterprijs veel hooger is dan die van de gemeente. De heer PRINSENBERG wil het resul taat der aanschrijvingen afwachten en aan de hand daarvan later een beslissing ne men. De heer HOGENBIRK deelt mede, dat, indien er geen voldoende animo is, de ge- heele zaak vervalt. Wethouder LAAN zou het voorstel willen aannemen, onder voorwaarde, dat alle be woners zich verbinden tot wat het voor stel inhoudt. Aan den heer Nuyens antwoordt spr., dat de waterkwestie voor Vogelenzang in on derzoek is en nader aan de orde komt. B, en W. voelen het ook als een onbillijkheid, dat de bewoners van Vogelenzang een hoo- geren waterprijs moeten betalen dan de andere bewoners. Het voorstel wordt aangehouden. Wijziging Bouwverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging en aanvulling der Bouwverorde ning. Over dit voorstel ontstaat eenige bespre king, waarbij o.m. bezwaar wordt gemaakt tegen het feit, dat op vele plaatsen slechts woningblokken van één woning mogen ge bouwd worden. Wethouder LAAN merkt op, dat het voor stel beoogt, Bloemendaal te behouden zoo als het nu is. De duinstreek moet zooveel mogelijk mooi gehouden worden. Enkele menschen zullen daardoor wel benadeeld worden, maar toch moet een mooie bebou wing voorgestaan worden. Ook menschen met kleinere beurzen moet gelegenheid ge geven worden, in Bloemendaal te kunnen wonen en die gelegenheid bestaat in het Kinheimparken op Rijnegom. De speculatie maakt, dat, hoe kleiner de afscheidingen worden, hoe hooger de prij zen worden. Het nadeel, uit het voorstel voortvloeien de voor enkele menschen, mag niet geteld worden, omdat het gemeentebelang voor gaat. De heer SCHULZ Is van oordeel, dat het voorstel de arbeiderswoningbouw bemoei lijkt. Ais men hoogere eischen gaat stellen, zul len de prijzen nog meer oploopen. Wethouder VAN NEDERHASSELT wijst er op, dat het hier betreft reeds bestaande wegen. Waren het nu slechts hoofdwegen, dan kon spr. zich er nog mede vereenigen. Door de wijziging kan men echter elke ver bouwing tegengaan. Spr. kan er zich wel mee vereenigen, dat het aantal woningen onder één dak ver mindert. De heer PRINSENBERG gaat na, dat aan den feitelijken toestand niets verandert. Voor de parken blijft een kleinere bouw mogelijk, eveneens in het plan-Eldering. Bij nadere vaststelling der bebouwing wor den de grondprijzen goedkoóper. Bij ruime re bebouwing houdt men de grondprijzen laag. Aanneming van het voorstel zal bijdragen tot behoud van het nog in Bloemendaal aanwezige natuurschoon. De VOORZITTER verdedigt het voorstel van B. en W., waarbij hij o.m. wijst op het uitnemend betoog van den heer Prinsenberg. Duin-en-Daal is z.i. het voorbeeld van een slechte verkaveling, waartegen gewaakt moet worden. De wijziging wordt met 85 stemmen aangenomen. Wethouder LAAN: „Nu houden wij ten minste een mooie gemeente." Tijdelijk wethouder. De VOORZITTER déélt mede, dat wet houder Laan om gezondheidsredenen eeni- gen tijd naar het buitenland gaat. Spr. hoopt, dat de wethouder daar algeheel her stel van gezondheid zal vinden. In verband met zijn afwezigheid moet echter een tij delijk wethouder benoemd worden. Benoemd wordt mr. dr. J. Luden. Aankoop faecaliën-wagen. B. en W. vragen een credlet van 18.000 aan voor de aanschaffing van een facaliën- wagen annex veegmachine. Wethouder LAAN verdedigt den aankoop. Zoo'n machine geeft groot nut en het geld betaalt zich in een jaar terug. Terwijl de putten geledigd worden, veegt de machine ook de straat en sproeit ook. De heer PRINSENBERG wil aanhouding van het voorstel. Hij ziet vooralsnog niet in, waarom zoo'n auto met veegmachine aan geschaft moet worden. Waarom moet zoo'n groot ding aangeschaft worden? Het voorstel wordt aangehouden. De overige punten der agenda worden aangehouden en de vergadering gesloten. H. van der Ree en T. de Vries. Petrus Jo seph z v. N. van Duin en G. P. Zoetelief. Levenlooze d. v. W. H. Bakker en M. M. Franken. Ondertrouwd: Adrianus Spaargaren, - j. en Barbara van Diest, 51 j. Reinier van Eideren. 31 j. en Jenneke Tos, 24 j. Theo- dorus Johannes Schrama, 32 j. en Maria Elisabeth van Schie, 28 j. Willem Trouwen 21 j en Louisa Maria Boelé, 20 j. Johan nes de Regt, 34 j. en Betsy Hagen, 32 j. Jacob Beemsterboer, 42 j. en Agatha .heo- dora Lamers, 33 j. Getrouwd: Adriaan Gerrit Middelkoop, 21 j en Hermina Johanna van Breenen, 19 j.' Arte Klomp. 23 j. en Louwerina Cor nelia Kardol, 22 j. Lauwrens van Kuijk, 21 j. en Aafje Terlouw, 23 j. Overleden: Gerrit Sprangers, 56 j.. geh. m J van Drunen. Petronella Johanna Lammerse, 21 rnnd., d.v. J. Lammerse en C. A. Nijs. Hollandscbe Maatschappij van Landbouw In oen te Hoofddorp gehouden vergader- ring van de afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd in de plaats van wijlen den heer J. H. M. Evelein tot voorzitter van deze ai- deeling benoemd de heer Charles Reinders Folmer, te Heemstede. Tooneeluitvoering. Maandag 9 April, 2e Paaschdag, geeft de R.K. Tooneelvereeni- ging „Sint Gerardus Majella, alhier, een uitvoering in het St. Jozefgebouw. Opgevoerd zal worden „Napoleon's Hor loge", kluchtspel in drie bedrijven, van Jan Verhoeven. De aanvang is half acht. Re gie A. Vloeimans. Na afloop is er gezellig samenzijn. Loterij Het R.-K. Harmoniekorps ..St. Jacobus", alhier, zal op zijn uitvoering op Zondag 15 April a.s. een loterij houden ten bate van de St. Adelbertkerk te Haarlem- ruerliede. R.-K. Tooneelvereeniging. De R.-K. Tooneelvereeniging „St. Gerardus Majella" zal Maandag 9 April a.s. een uitvoerMig ge- Ven in het. St. Josephgebouw alhier. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk: „Napoleon's horloge". Feestavond H. Z. R. Woensdag 11 April a.s. zal de Halfwegsche Zwemvereeniging en Reddingsbrigade in café Cornelissen, al hier, een feestavond houden, waarbij een verloting wordt gehouden. Personalia Mej. W. D. van Dokkum. assistente aan de O. L. School, alhier is met ingang van 1 April j.l. benoemd' als onderwijzeres aan een O. L. School te Edam. OFFICIEELE HULDIGING VAN HOQGEN- DIJK EN VISSER Morgenmiddag om 4 uur zullen Hoogendijk en Visser in het Raadhuis te Zandvoort of ficieel worden gehuldigd voor hun moedig op treden bij het spoorwegongeluk alhier op 7 Januari 1.1. STICHTING „DR. SCHAEFMANFONDS" 12 April aü„ om acht uur, zal Pater Borromaeus de Greeve op uitnoodiging van het bestuur der R.K. Kiesvereeniging in de zaal van „Monopole", Stationsplein, een rede houden over de stichting en doel van het Dr. Schaepmanfonds. Alle Katho lieken worden tot bijwoning uiigenoodigd en verwacht. R.K. Tooneelciub „De Vriendenkring". Zondag 15 April geeft des avonds te 8 uur in de groote zaal van Zomerlust „De Vriendenkring" zijn laatste uitvoering van dit winterseizoen. Tot dezen avond, die meer in het bijzonder belegd is voor dona teurs en kunstlievende leden en genoodig- den, belooft een zeer gezellige avond te worden. De tooneelciub zelf zal opvoeren het blijspel „De Doodenrit", en overigens zal de hoer Nieten, humorist, voorzitter van Alberdingck Thym te Haarlem, den avond met zijne voordrachten vullen. Gedurende de pauze zullen eenige at tracties gehouden worden. Hoewel de tooneelciub voor zich over tuigd is, dat wel wat veel in één week wordt aangeboden, vertrouwt zij er toch op, dat de belangstelling even groot zal zijn als voorheen. Zondag 2e Paaschdag geven „The Zand voort Boys" een feestavond; 11 April is 'n uitvoering door de damestouristenclub „H. Agatha" en 12 April a.s. komt Pater Bor romaeus de Greeve spreken over het Dr. Schaepmanfonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6