Buitenlandsch Nieuws Goudregen VMAGlN'S MILKO EN RUMCO. Re altijd gewilde bonbons RADIO-OMROEP. FEUILLETON. r'o*- v.'.V.Uas.s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 6 April 1928 DE GEBEURTENISSEN AAN BOORD VAN DE ROYAL OAK. DE BRITSCHE NOTA IN EGYPTE GOED Het Vrouwenkiesrecht U&L AIV J f MORSwÊqËN Jr'-L V V /Yv.lV GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNIEUWS c"» HET ONZEDELIJKE WEENEN Jsn betoog van den Kardinaal Aartsbisschop van Weenen Dr. Piffl In den Oostenrijkschen Bondsraad is de er dagen een voorstel van Christelijk-soci- as zijde aangenomen, volgens welk de re gering wettelijke maatregelen moet nemen tigen verspreiding van „Schmutz- und Shund" literatuur In het debat over deze TCt heeft Dr. Seipel op de groote gevaren giwezen, die door een verdere verbreiding nn dit soort literatuur dreigen en hij riep aler medewerking m tegen dit kwaad, dat let volk bederft. En nu heeft ook, naar aan- l'iding van de bijeenkomst van den volks tand der Katholieken in Oostenrijk, de kar- (inaal-aartsbisschop van Weenen, Dr. Frie- drich Gustav Piffl, in een opzienbarend be toog zijn meening gezegd over het zedelijk verval, dat vooral in Weenen en Oostenrijk is op te merken De Kardinaal-Aartsbisschop wees er in 'n groote rede op, dat Oostenrijk er sedert tien jaren voor strijdt, om den vreeselijken eco- nomischen nood van het land eenigszins te overwinnen en een economische katastrophe te voorkomen. Maar nog onrustbarender dan de economische nood is het zedelijk verval in onzen tijd. In plaats van na de bezoeking van den wereld-oorlog gelouterd en beter op te staan tot een leven van zedelijke hernieu wing, geeft de menigte zich over aan een le ven van woeste genietingen en als krank zinnigen dansen ze in zinnelijke lust en bid den alleen menschelijke dingen aan. De kar dinaal sprak ook over de moderne opera Jonny spielt auf, die aan de Weensche staats- opera wordt opgevoerd. Hij meende dat dit stuk niet alleen 'n comedie op de planken is, maar het gewone, dagelijksche treur- en sa- tyrspel in het mondaine leven van Weenen zelf. Elke Oostenrijker, die van zijn land houdt, moet daarom bezorgd zijn voor de toekomst van dit volk. Deze zorg neemt nog toe, als men er op let, op welke wijze de jeugd in de openbare scholen wordt opge voed. Er wordt daar een geslacht gekweekt zonder den minsten zedelijken band aan God en Zijn geboden, zonder verantwoordelijk heidsgevoel tegeover 'n hoogen rechter zonder eerbied voor de overheid, een geslacht zonder geweten. Wat moet er van Oostenrijk worden vroeg de Kardinaal, als deze generatie zon der gevoel voor zedelijkheid eens aan het woord zal komen? Het is daarom hoog tijd, om in te grijpen. Sedert tien jaren, zei Kardinaal Piffl, wordt er aan het zieke Oostenrijk gedokterd, maar zijn nood is niet geringer geworden. Men moet gaan denken, dat en de diagnose, en de behandeling van den patiënt zijn op gebouwd geweest op verkeerde veronderstel lingen. De groote fout ligt daarin, dat men in Oostenrjk sedert tien jaren altijd slechts een zuiver economische, of zelfs slechts een zuiver fir.ancieele kwestie ziet, terwijl het hier in de eerste plaats om een moreele kwestie jaat, de kwestie van een zedelijke hernieuvmg van het heele Oostenrijksche volk. Als Oostenrijk gered moet worden, moet het volk in zedeiijk opzicht opstaan. Maar dit is niet mogelijk, wanneer een volk ge heel ondergaat in het aardsche, met het ge loof aan God ook al zijn plichtgevoel heeft over fcoord gegooid en den arbeid enkel als een hst beschouwt, dién men vloekend be gint en waarmee men niet gauw genoeg weer kan ophouden. Godsdienstige hernieuwing van het heele volk en van eik afzonderlijk is het gebod van dezen tijd. Vooral de jeugd moet leeren, dit in te zien. Ten slotte vroeg - Dr. Piffl, of men wilde wachten, tot er in Oostenrijk toestanden uitbreken zooals in Mexico. Zoo ver mag men het in Oostenrijk niet laten komer: men moet er zich van be wust worden, dat de taak van het oogenblik is die der religeuze herieuwmg. (In ons numner van gisteren gaven wü van het betoog var kard. aartsbisschop Dr. Piffl, een beknopt tericht. Uit hoofde der belang rijkheid nemei wij het heden in zijn geheel op). HET BEDOEK VAN PARKER AAN LONDEN, PARIJS EN ROME Fransche persstemmen De „Matn" merkt in verband met de reis van Pirker Gilbert naar Rome na zijn bezoek aar Parijs op, dat Parker Gilbert op het oogenlik een ernstig onderzoek instelt naar dentoestand. Zoo heeft hii de vorige week te jonden met de vertegenwoordigers van de Bhk van Engeland en met de leiden de persoen van het Ministerie besprekin gen gevcifd, terwijl hij ook gedurende vier dagen te Parijs met de leiders van de Fran sche Btfk onderhandeld heeft. Thans be geeft hi zich naar Rome om daar met den ministc: van Financiën, Graaf Volpi, het schadevrgoedings- en schulden vraagstuk te besprebn. Parker Gilbert heeft er reeds eemge naanden geleden in een officieel rap port o gewezen, dat het verstandig is het bedrag der schadeloosstelling deiiniaef vast te steen inplaats van aan net zuiver theo retisch verdrag van 132 milliard vast te houdö. Paker Gilbert, zegt het blad, is goed op de pogte van de politieke en financieeie verPudingen in Duitschland, en hij weet dat Duitschland de eerste de beste gelegen heid zal aangrijpen om een herziening van het Dawesplan te verlangen, wanneer de jaarlijks te betalen bedragen niet verminderd worden. Aan den anderen kant weet Parker Gilbert echter ook, dat de Fransche regee ring zich tegen een dergelijke vermindering niet zal verzetten, wanneer tegelijkertijd hei intergeallieerde schuldenvraagstuk wordt ge regeld. Daar geen definitieve regeling voor de Amerikaansche verkiezingen mogelijk is. zou het voorbarig zijn thans reeds een strijd over den aard der wijzigingen te openen. Daartegenover is het echter toch tijd om zich met de technische zijde van het vraag stuk bezig te houden en de meeningen van de betrokken regeeringen te leeren kennen. Het blad meent dat Parker Gilbert zich voor namelijk hiermede belast heeft, en roemt daarbij zijn ijver. Volgens de „Excelsior" heeft Parker Gil bert voornamelijk een bezoek aan Parijs ge bracht om met Poncaré te spreken. Het blad van Loucheur de „Petit Journal' merkt op, dat het voorbarig is reeds thans te spreken over het op de markt brengen van de Dawes-obligaties. Het blad wijst er even wel op, dat in verband met de laatste rede voeringen van Poincaré en de verandering in de openbare meening in Amerika meer hoop gekoesterd mag worden "op een alge- meene financieeie regeling tusschen Amerika en Europa. GRENSINCIDENT De Straatsburgsche „Demières Nouvelles" melden, dat toen bij de aankomst te Kehi van een trein uit Duitschland een Duitsche gendarme de papieren van een der reizigers vroeg, deze de vlucht nam in de richting van de Rijnbrug, klaarblijkelijk om aldus Frankrijk binnen te komen. De gendarme slaagde er in den vluchte ling te pakken. Hij had geen enkel papier bij zich, verklaarde Kaufmann te heeten en Nederlander te zijn. Hij werd naar een politiepost overgebracht wegens verzet te gen een ambtenaar van het openbaar ge zag. Onderweg poogde hij opnieuw te vluch ten, doch werd toen met een revolverschot neergeschoten. Men is van oordeel dat de man een Duitscher was, die poogde Frankrijk bin nen te komen om bij het Vreemdelingenle gioen dienst te nemen. OPSTAND IN EEN POOLSCHE GEVANGENIS. WARSCHAU, 5 April. Naar uit Plotsk wordt gemeld, is gisteravond onder gevan genen der strafgevangenis een opstand uit gebroken. Daar de bewakers de situatie niet meer meester konden blijven, werd hulp van de politie en later van de brandweer in geroepen; de brandweer slaagde er in met waterstralen den opstand te onderdrukken. t UITSLUITING IN DE SAKSISCHE METAALINDUSTRIE. ESSEN, 5 April. Nadat gisteren de onder handelingen in het rijksministerie van ar beid tot bijlegging van het conflict in de Saksische metaal-industrie zonder resultaat waren gebleven, heeft de vereeniging van Saksische metaal-lndustrieelen besloten, al het personeel met ingang van Donderdag 12 April a.s. uit te sluiten. Door deze uit sluiting worden ruim 100.000 arbeiders ge troffen. HET TANGERSTATUUT. PARIJS, 5 April. De Fransche, Spaan- sche, Britsche en Italiaansche deskundigen hebben hun beraadslagingen over de bepa lingen betreffende de Fransch-Spaansche Tanger-overeenkomst beëindigd; er werd al- geheele overeenstemming bereikt. LONDEN, 5 April. De krijgsraad heeft he denavond de behandeling van de zaak tegen den vroegeren bevelvoerder van de „Royal Oak" beëindigd. Kapitein Dewar werd schul dig bevonden aan inbreuk op de goede orde en de marine-discipline. In zijn verdedi gingsrede, welke 50 minuten duurde, eischte Dewar niet alleen vrijspraak, doch tevens een vrijspraak in eere. RYKOV OVER GENEVE. MOSKOU, 6 April. Rykov heeft een rede voering gehouden in de vergadering van de Vereeniging voor de Luchtvaart en de Chemische Oorlogsvoering. In deze rede sprak hij ook over de voorbereidende ont wapeningsconferentie te Genève. Hij ver klaarde dat de Russische voorstellen in deze conferentie het begin beteekenen van den strijd tusschen de voorstanders van den oorlog en de voorstanders van den vrede. Hij betoogde verder dat alle werkelijke tegen standers van den oorlog de voorstellen toe juichten. Deze strijd voor den werkelijken vrede zal nauurlijk langer dan een jaar du ren om tot een werkelijk succes en ontwa pening te komen Thans is de macht in de burgerlijke lan den in handen vari de voorstanders van den oorlog en niet in die van de voorstanders van den vrede. Rykov wees in dit verband op de groote be- teekenis van de Vereeniging, voor welke hij sprak, daar ingeval van oorlog de staten zich in de eerste plaats tegen Rusland zullen keeren. De rede van Rykov doet verwachten, dat Rusland zijn actie voor de ontwapening zal voortzetten. DE DEPORTATIES ROME, 5 April. Uit Milaan wordt ge meld, dat Mussolini ter gelegenheid van Pa- schen aan meer dan 500 Italiaansche gede porteerden gratie heeft verleend. Vier per sonen, wier namen niet worden genoemd, zijn definitief in vrijheid gesteld. twaalf personen, onder bepaalde voorwaarden. Van 43 personen is de deportatie veranderd in politietoezicht, terwijl van de overigen de tijd der deportatie verkort is. In December j.l. heeft Mussolini aan 400 gedeporteerden gratie verleend. Het aantal gedeporteerden is onbekend. ONGEREGELDHEDEN TE MEXICO. NEW-YORK, 5 Arpil. Naar uit Mexico .vordt gemeld, hebben botsingen plaats ge- .ïad tusschen rebellen en regeeringstroepen; 34 rebellen en tal van soldaten werden ge wond. ONTVANGEN. Het antwoord van Groot-Brittannië op de nota van Egypte is door de pers gunstig ontvangen, terwijl de politieke atmosfeer aanzienlijk verbeterd is. In nationalistische kringen is men van meening, dat Groot- Brittannië klaarblijkelijk een vriendschap pelijke houding tegenover Egypte bewaart. Het verdient opmerking, dat Groot-Brit tannië niet vasthoudt aan den inhoud van het aide mémoire van 4 Maart, doch zich in zijn antwoord bepaalt tot een bevesti ging van zijn politiek, bekend gemaakt in zijn Verklaring van 1922. Nahas pasja, de premier, zeide in een ver klaring in de Kamer dat de Egyptische no ta van 30 Maart de politiek weergeeft, uit eengezet in de ministerieele verklaring van 19 Maart, welke door de Kamer was goed gekeurd. Deze politiek beveiligt de belangen des lands en bewaart tevens ten volle de vriendschappelijke betrekkingen met Groot- Brittannië. Algemeen is men hier van meening, dat het incident met de verklaring van Nahas pasja gesloten is en dat er geen nieuwe wis seling van nota's zal plaats hebben. waargenomen; ditmaal werd echter geen schade aangericht In den loop van de ern stige aardbevingen der laatste dagen zijn 575 huizen, zeven moskeeën en vier scholen in 17 dorpen van hetzelfde district ver woest. EEN MINISTER GEDOOD. De Perzische minister van Openbare Wer ken, emir Tahmaspi, die een inspectiereis maakte in Loeristan, is bij Khormadabad in een schermutseling met Loers vermoord. De Medzjlis werd op staanden voet verdaagd. De Sjah is met bestemming naar Khorma dabad vertrokken. EEN ORKAAN MAAKT DUIZEND PER SONEN DAKLOOS. Uit verschillende plaatsen in de staten Oklahoma en Texas wordt melding ge maakt van een orkaan, die duizend perso nen dakloos heeft gemaakt en minstens aan twee personen het leven heeft gekost. AARDSCHOKKEN IN EN OM SMYRNA. In den nacht van drie of vier April zijn te Smyrna en Torbali weer aardschokken In Europa Buiten Europa Het kaartje, dat wü hierbij reproduceeren, is een reclamebiljet, dat, de Fransche vrou wen bij de a.s. verkiezingen in haar land in alle steden en dorpen van het land zullen verspreiden. Het toont ons, hoe de politieke rechten aan de vrouwen op gelijken voet als de mannen, in 't meerendeel der Europee- sche landen zijn verleend; in de Anglo- Saksische landen, in de Scandinavische lan den, in Rusland en in sommige Balkansta- ten. In Engeland hadden de vrouwen tot nu toe slechts kiesrecht, wanneer ze den leef tijd van 30 jaar hadden bereikt. Thans zijn zij stemgerechtigd en verkiesbaar op 21- jarigen leeftijd, evenals de mannen. Politieke rechten zijn gedeeltelijk verleend aan de vrouwen in Spanje, die stemgerech tigd zijn voor de gemeentereden. Bovendien heeft Primo de Rivera een aantal vrouwen aangewezen om een zetel in te nemen in de Nationale Vergadering. In Italië mogen de vrouwen stemmen voor den gemeenteraad op denzelfden voet als de mannen. In Roemenië zijn de vrouwen stemgerech tigd voor den gemeenteraad; evenwel geeft het systeem van kiezen haar niet geheel de zelfde rechten als de mannen. In Joego-Slavië zijn. de vrouwen stemge rechtigd voor den gemeenteraad. De nieuwe grondwet in Turkije vermeldt, dat de vrouwen op gelijke basis als de man nen kunnen steimmen; in de practijk is evenwel dit beginsel nog niet toegepast. Op het kaartje is Turkije derhalve gerangschikt onder de landen, waar de vrouwen niet stemmen. Vijandig tegenover vrouwenkiesrecht staan: Zwitserland, waar een wetswijziging slechts kan verkregen worden door het inge wikkelde en langzame systeem van het re ferendum. Verder Griekenland, waar de regeering naar het schijnt, bereid is aan de vrouwen kiesrecht te verleenen, zoodra zij daartoe hare wenschen kenbaar maken, Bulgarije, Portugal en ten slotte Frankrijk. In Noord- en Zuid-Amerika. In de Vereenigde Staten hebben de vrou wen alle politieke en burgerlijke rechten, die die de mannen bezitten. In 1869 heeft de staat Wyoming het eerst het kiesrecht aan de vrouwen verleend. De overige staten heb ben de een na den ander dit voorbeeld ge volgd en hebben aan de vrouwen stemrecht verleend voor den gemeenteraad, voor de scholen, in de kamer der volksvertegenwoor digers, enz. en vervolgens de verkiesbaar heid voor deze mandaten. In 1925 bezaten de burgeressen der 48 staten alle politieke en burgerlijke rechten, kiesrecht en waren verkiesbaar. De laatste staat, die niet deze hervormin gen had ingevoerd, Illinois, is anderhalf jaar geleden daaroe eveneens overgegaan De Britsche dominions hebben politieke rechten aan de vrouwen verleend. De landen van Zuid-Amerika zijn de vrouwelijke rechten niet vijand.g gezind, maar zij wenschen het voorbeeld van Frankrijk af te wachten. In 't gezicht van deze feiten hebben de Fransche vrouwen besloten met de a.s. ver kiezingen een monster-propaganda-campag- ne op te zetten, die alles zal overtreffen, wat tot nu toe door de verschillende vrou wenbonden afzonderlijk of in samenwerking is gedaan. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN SCHOTLAND. Een nederlaag voor de conservatieven. LONDEN, 5 Aprü. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Linlithgow, noodzakelijk ge worden door het overlijden van den Lager huis-afgevaardigde (conservatief) is de La- bour-candidaat met 14.446 stemmen geko zen. De conservatieve candidate (de vrouw van den overledene) verkreeg 9268 stemmen, de liberale candidaat 5690 stemmen. 'f.'A* 'J u.v„4«„ a<«r' 0*cclf«lt«t V»«wW«M K««t H tlt vn>vivoi -FlNt ANfli» ™!i. KuSL/lND 0 E ri E M I f Vil KltKENt TEGEN VERDOOVENDE MIDDELEN. Blijkens ingewonnen inlichtingen worden er in toenemende mate verdoovende mid delen in de Vereenigde Staten ingevoerd. De V. S. hebben daarom een regeling ge troffen met Engelland, Frankrijk en Duitschland en hopen een dergelijke rege ling te treffen met andere landen o.a. de vrije stad Dantzig, om inlichtingen nopens dezen handel uit te wisselen. Getracht wordt het misbruik van opium en cocaïne tegen te gaan en wetten te maken tot beperking der fabricage tot geneeskundige behoeften. De „Kleinstaaterei." Bij de vereeniging van Waldeck met Prui sen is wederom op de noodzakelijkheid ge- .vezen nu toch eindelijk een einde te maken aan de belachelijke „Kleinstaaterei" in Duitschland. In het „Berl. Tag." heeft de oud-rijks- minister dr. Külz thans weer met een voor- oeeld aangetoond waartoe die anachronisti sch.! toestanden leiden. In den vrijstaat Lippe, met een bevolking van 166.000 zielen, is een nieuwe bestuurs- -Cgeling ingevoerd. Om de 166.000 inwoners „e regeeren is een „Landesprasidium" noo- dig van drie leden; verder een regeering in de hoofdstad Detmold met zes zelfstandige afdeelingen, en natuurlijk ook een eigen Landdag met 21 leden. Het land is verdeeld in vijf bestuurskringen, waarvan er twee 30.000 inwoners hebben, twee resp. 13.000 en IS.000 en een 1600. Aan het hoofd van zulk sen district staat een „Landrat", bijgestaan door een raad van zes leden. Verder zijn er tien zelfstandige gemeenten, elk met eigen bestuur. Slechts drie daarvan tellen meer dan 10.000 inwoners, het meerendeel zijn kleine dorpjes met een 1000 tot 3000 zielen het kleinste, Schwalenberg, heeft er 891. In het geheel zijn er 300 menschen betrokken bij het bestuur van dit dwerg staatje. Naar aanleiding van dezen grotesken toe stand stelt dr. Külz de vraag of men nog langer zulke dwaasheden moet bestendigen. Wellicht, dat de nieuwe Rijksdag een meerderheid telt, die in staat is op dit ge bied eens duchtig aan het snoeien te gaan. Kwajongensgrap Te Friedland (Mecklenburg) hadden een' paar jongens van een jaar of twaalf zonder er verder bij na te denken, de electrische ge leiding van een huis op een of andere wijze m verbinding weten te brengen met den deurknop. Toen nu een arbeider, die daar werkte, in het huis wilde gaan om gereed schap te halen, viel hij bij het open doen van de deur plotseling op den grond. Twee ka meraden die toeschoten om hem te helpen, kregen bij aanraking van het lichaam een electrischen schok en brandwonden aan de handen. De gedoode arbeider laat een vrouw met drie kinderen na. De kleine boosdoeners hadden den man slechts willen verschrikken. Bomaanslag te Karlskrona. Te Karlskrona, het voornaamste station der Zweedsche vloot, is in den nacht van Woensdag op Donderdag een bomaanslag ge pleegd op de woning van den kapitein-luite nant ter zee Wachtmeester. De bom werd naar een venster geworpen waaraan de zee officier zat te werken. Zij trof evenwel niet het vertrek maar viel op het dak van de veranda waar zij ontplofte. Er werden een dertigtal ruiten verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van de daders ontbreekt elk spoor. Op de marinewerf wordt thans wegens een loonge- schil gestaakt. Een crematorium zonder iijken. Na vele moeilijkheden is ongeveer een jaar geleden het eerste crematorium in Rusland gereed gekomen en wel te Moskou. Men komt thans echter tot de ontdekking, dat zich nie mand vrijwillig wil laten verbranden. On danks alle omwentelingen heeft men het ge loof niet van zich kunnen afwenden, dat het lichaam in den dood blijven moet zooals het In het leven was. De strijd van een vereeni ging voor de bevordering van het cremato- torium blijft vruchteloos, terwijl de tegen- propaganda der orthodoxe geestelijkheid het crematorium als een uitvinding van den dui vel kenmerkt. Terwijl het gebalsemde lijk van Lenin den Russen geen schrik aanjaagt, schijnt het foun zeer vreemd, dat het lijk van den mensch door mechanische middelen tot stof verwerkt wordt. Zelfs overtuigde communisten die zich tijdens hun leven noch om God noch om Zijn gebod bekommerd hebben, moeten van crematie niets weten en in de meeste gevallen verbieden de verwan ten gewoonweg de verassching. Deze vindt gewoonlijk slechts dan plaats, wanneer er een druk op de familie uitgeoefend wordt. ZATERDAG 7 APRIL HILVERSUM 1069 M. 12 uur Po- litieber. 12.302 uur Lunchmuziek door het Trianon-Trio 3.50 uur Ita liaansche les 4.305.15 uur Fransche les 5.156 uur Duitsche les 6 uur Uurslag 67.15 uur Concert door het Omroep-orkest 7.157.45 uur Tuinbouwpraatje (Ned. Tuinbouwraad), door den heer W. Balk 7.45 uur Po- litieber. 10.30 urn Persber. 10.30 uur Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam, Orkest o.l.v. Hugo de Groot. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.30 uur K.R.O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels" 34 uur Kinderuurtje K.R.O. De dames Rie Mul der en Janny Leeflang en de heer Jac. Suerink 56 uur K.R.O. Dinermu- ziek 66.30 uur K.R.O. Litterair halfuurtje. Spr. Herman de Man; Styn Streuvels „Werkmenschen" en „De drie Koningen aan de Kust" 6.307 uur K.R.O. Dinermuziek 77.30 uur K.R. O Cursus Hollandsch door D. G. G. v. Rineglestein 7.308 uur K.R.O. Spr. Mr. F. Vorstman uit Haarlem: „De in richting van Onzen Staat: De Rijksfinan ciën" <2e deel) en „Rechtspraak" (le deel) 8 uur Opera- en concert avond. K.R.O. Het Trio del Fino en het K.R.O.-orkest o.l.v. M. v. d. Ede, spr.; Dr. J. Teulings uit Haaren. „De list van Pierrot", opera-comique in 1 bedrijf door het Trio del Fino en het KR.O.-orkest o.l.v. M. v. d. Ende 10.30 uur Persber. DAVENTRY 1600 M. 10.35 uur Kerk dienst 1.202.20 uur Het Carl ton- Octet 3.50 uur Concert door de mi litaire kapel en solisten (sopraan, bariton) 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Het Gershom Parkington Kwintet 6 A0 uur Nieuwsber. 7.10 uur (Vervolg) Kwintet 7.20 uur Muziekpraatje 7.35 uur Moderne Fransche pianomu ziek 7.45 uur Causerie 8.05 uur George Robey en „Bits and Pieces" 8.20 uur Engelsche opera-comique. O. Gro ves, sopraan. G. Stroud, bariton. Koor en orkest 9.20 uur Nieuwsber. 9.35 uur Paaschgebruiken, causerie 9.50 uur Nieuwsber. 9.55 uur Vaude ville. De dansband en solisten 10.50 12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.5011 uur Concert 12.502.10 uur Klassieke trio's en vocale kwartetten 4.055.05 uur De Homonyme Jazz 8.5011.20 uur Galaconcert. Orkest, jazzband, vocale en instrumentale solisten, u. d. Parijzer theaters. LANGENBERG 469 M. 12.25—1.50 uur Orkestconcert 5.055.50 uur Con cert door R. Grünewals, cithervirtuoos 5.506.20 uur Klokkengelui (Dom in Keulen) 7.208.20 uur „Stemmen des tijds" (4), „Sport", H. Küpper- voor dracht, F. Ettel en H. Probst, de*ama- tie 8.20 uur Concert. Wittener a capella koor. A. Kosmann, viool. G. Bunk, orgel. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (Zee- sen) 11.104.20 uur Lezingen 4.20 5.20 uur Orkestconcert 5.207.05 uur Lezingen 7.25 uur Her-uit zending van München, „Ostem", van Strindberg 8.5511.20 uur Sympho- nieconcert uit München. HAMBURG 395 M. 4.20 uur Bach- concert in de St. George kerk 5.20 uur Vroolijk concert 7.20 uur „Lucifer", gedicht van KL Wagenfeld 10.0511.20 uur Het Rathje-kwartet. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 uur Dansmuziek 8.3510.35 uur Gala concert. Orkest ensolisten. AMSTERDAM, 5 April. Aardappelen. (Bericht */d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 6.758, id. blau wen f 78, id. roodstar f 5.756, id. industrie f 4.40— 4.60, id. juin per 50 kg. f 910, id. blauwe poters f 3.75 4.25, id. bonte poters f 3.754.25, IJpolder roodstar f 5.60 6 p. hl. Winter Malta f 1617 per 100 kg. Andijker blau wen f 4.254-50, id. bonten f 4.254.50, Hillegomraer Zandaardappelen f 5.507 per hl. AMSTERDAM, 5 April. Eierveiling. (Veiling Prinsen gracht.) Aanvoer deze week 600.000 st. Kippen- hoogste prijs f 7.20, middenprijs f 5.505.60, laagste f 4.50 een- den- f 4-905.50. BARNEVELD, 5 April. Eieren. Aanvoer 2.000.000 st. Prijs f 56. Handel vlug. HALFWEG, 4 April. Eieren. Aanvoer 18.000 stuks kippen- f 5.106.30, eenden- f 4.605.30. Handel vlug HOORN, 5 April. Kaas. Aangevoerd 17 stapels fabrieks- kaas f 48 1 st. boerencomm. f 47 totaal 18 stapels we gende 35.179 kg. Handel matig. SCHAGEN, 5 April. Vee. Aangevoerd 9 paarden f 150 300 25 magere geldekoeien, f 140300 52 vette koeien f 300450 40 kalf koeien f 210360 4 pinken f 110-—140 327 nuchtere kalveren f 818 322 over- houders f 3240 11 magere varkens f 1822, 78 vette varkens 5861 c. per kg. 126 biggen f 815. Handel in vette koeien vlug, in kalfkoeien goed, overigens matig. Boter. Aanvoer 131 kg. f 1.602.10 per kg. ENKHUIZEN, 4 April. De totale han'ngaanvoer van gisterenavond bedroeg hier 1.168.000 stuks reepharing. Laatste markt 25 ct. per tal. Heden was er zeer weinig haring, doordat vele visschers het bedrijf hebt«r. gestaakt een gevolg van de lage prijzen. Eerste markt van reep haring 3233 ct. per tal. ENKHUIZEN, 4 April. Heden hebben 40 vaartuigen hier aangevoerd 9 tal tot 130 tal reepharing per vaartuig. Totaal 1600 tal of 320.000 stuks. Ook heden betrelkkelijk weinig haring. Marktprijs 3143 ct. per tal. IJMUIDEN, 4 April. In de week van 27 Maart tot en met 2 April werd door 4 Duitsche- en 73 Nederlandsche stoomtreilers 2 Deensche motor kotters 13 motor- en 24 zeilloggers, 1 zeil- en 95 motor kustvaartuigen, alsmede 2 open booten, te zamen 598*800 kilogram treilvisch ter waar de van f 247.632 aangevoerd. Van de IJslandvisscherij keerde terug, één plaatselijke stoomtreiler, met een vangst van 55.443 kilogram versche visch, waarvan de opbrengst f 15.591 bedroeg. Door vier stoombeugers, welke van dc beugvisscherij binnenkwamen, werden 25.775 kilogram beugvisch, met een opbrengst van f 9.633 aangevoerd. De 91 van elders aangevoerde consignatiezendingen brachten f 6.130 op. De totaalomzet bedroeg deze week f 278.986, tegen f 232.270 in de daaraan voorafgaande verslagweek. IJMUIDEN, 4 April. Van de beugvisscherij kwamen heden aan den afslag de stoombeugers VL. 86 (Vooruit) met f 1404 en VL. 207 (Uranus) met f 1698 aan besom ming. IJMUIDEN, 4 April. Heden kwamen van de treilvis- scherij hier binnen de stoomtreilers IJM. 81. (Lt. Gen. de Beer v. Poortugael) met f 2086 IJM. 326 (Hibernia) met f 2300 IJM. 101 (Gerbrig) met f 4616 IJM. 418 (Derika V) met f 4509; IJM. 53 (Derika VI) met f 2408 IJM. 127 (Derika XIII) met f 1684 IJM. 176 (Holland III) met f 1784 IJM. 365 (Holland VI) met f 2100 IJM. 290 (Avanti) met f 1990 IJM. 154 (Protinus) met f ;276i IJM. 118 (Beatrice) met f 3014 IJM. 52 (Dordrecht) met f 1611 IJM. no (Zaanstroom I) met f 1623 IJM. 22 (Ita) met f 261-/ IJM. 5 (Inie) met f io<J3 IJM. 232 (Westland) met f 1559 de loggers KW. 97 (Wïlhelmina) met f 459 KW. $38 (Wilhelmina II) met f 905 en SCH. 297 (Hubertha) met f 556 aan besomming. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS- -ZELION 24 IX. TELEURGESTELD. De tijd van den oogst was gekomen en bracht druk leven. Als goud glansde hef arenveld in de stralen der Augustuszon blinkend sneed de zeis door de rijpe halmen Wel bevochtigde menige zweetdroppel het voorhocud vau ue maar iOc.i was c. vroolijkheid onder de werkers, want een be ter herfstweer kon men zich sinds jaren nie. herinneren. Irma, die met haar schetsboei. langs dp velden wandelde, keek lachend naa. dit landelijk tooneel. Terwijl hier een maaiei zijn zeis scherpte, een ander haar zwaaide door het g Dl vend goud, ging reeds een wagen hoog beladen met den last der gele garven Daarbij klonk zoo opwekkend het lachen der knechts en arbeidsters en het gejuich der kinderen, die op den wagen waren geklom men en guitig van hun hoogen zetel neerke ken. In ieder geval kon hier de edelvrouw zien, dat er geen rijkdom noodig is om vroo lijk te zijn. De jonge dame richtte haar schreden naar een zaagmolen, die In de schaduw van een dennenheuvel stond en welks raderwerk door den schuimenden boschstroom werd gedreven Een paar eikenstammen noodigden tot rusten uit en Irma ging zitten. Het was haar lievelingsplek en zij had reeds den wensch geuit de afbeelding van dit tooneeltje aan haar schetsboek toe te voegen. Nog niet, had de jonge lesraar gezegd, dat is nog te moeilijk voor een beginner. Het trok haar aan, hem van het tegendeel te overtuigen Zy nam schetsboek en potlood en arbeidde eenige uren met zulk een levendigen ijver, dat zij nauwelijks bemerkte, dat de zon die per zonk. Eindelijk naderde het werk zijn voltooiing. De teekenaarster legde het pot lood terzijde en terwijl zij met de linkerhand ie bruine lokken van haar voorhoofd streek waarmede de avondwind zijn spel had ge- geeld, hieid zij het blad op eenigen sfstand van zich af. Een vroolijk lachje gleed ovei .aar lief gezicht. Zij was tevreden over haar arbeid en dacht erover na, of Walter het óók :ou zijn. Zij hoorde een voetstap, keek or en daar stond Walter In levenden lijve bij aar. De jonge heer van den Zwamwenbei t zag er in jachtcostuum zeker op het voor- deeligst uit. Hij was dan vooral een krach- ige mannelijke verschijning. Irma kwam ge heel onder dezen indruk en zij riep uit: Jam mer, dat ik niet beter kan teekenen, de jager met zijn hond zou een prachtige groep zijn Hij trad snel op zijn leerlinge toe en riep: Dus nu eens op een ongehoorzaamheid be trapt. Hü strekte de hand naar de schets uit. Irma was opzij gesprongen en trachtte met roode wangen haar kunstwerk in de plooien van haar witte japon te verstoppen. Vergeefs, Walter had het haar met vasten greep ontnomen en stond nu met het blad in de hand, de teekening ernstig keurend. De oogen van de leerlinge hingen met span ning aan die van den meester. Eindelijk keek hij haar aan. Het lachje, dat zijn ernstig jong gezicht zoo vrooiyk stond, speelde schalks om zijn lippen. Is 't goed of slecht? vroeg ze Goed, kleine kunstenares, zeer goed, was het antwoord, daarom zal de ongehoorzaam heid vergeven worden. Is het geoorloofd hier wat te rusten? vroeg hy daarop en nam, na dat Irma vrooiyk „ja" zeide, zyn jachtbuit, een paar patryzen van den schouder, legde die op het hooge gras neder en nam naast de jonge dame plaats. De hond legde zich aan hun voeten. Die patrijzen zyn op het gebied van den vryheer van Guldenpforten geschoten, maar toch ben ik geen strooper, vertelde hy. Je vader en ik ontmoetten elkaar op de grens van ons gebied, en hy noodigde my uit, met hem te jagen. Ik heb ook een ultnoodiging aangenomen, den avond op 't slot door te brengen, natuurlyk als de slot- vrouw daar niets tegen heeft. Lager daalde rfc zon, de rust van den avond liet zich over de aarde neer. Het drukke rad van den molen bedaarde en alleen de beek ruischte stil voort. Uit het dichtbyzijnde bosch kwam een koppel reeën om aan het water, dat de weiden doorstroomde, den avonddronk te zoeken. Voorzichtig rekten de dieren den slanken hals en spiedden naar links en rechts, of geen gevaar dreigde, zy konden gerust zyn! De jager, die uit de verte naar ze keek, dacht er niet aan hen leed te doen; ook over hem was de zoete vrede gekomen, welke het avondlandschap omzweefde. Hij zat stil naast zijn gezellin. Het was hem of een zoete droom hem gevangen hield, als hy haar aankeek en als hy naar haar ge babbel luisterde. Langzamerhand was ook zy meer en meer stiller geworden. Gevoelde zij de kracht van den magnetischen stroom, welke van het hart van den man naar haar heen trok? Zyn oogen hadden een oogen blik met zulk een eigenaardige uitdrukking op haar gerust. Het was slechts een oogen blik geweest, maar het openbaarde haar een vreemde, een nieuwe wereld. Irma stond op wy moeten aan den terugweg denken, zeide ze, het is al laat. zy sloegen den terugweg naar het slot in. Ook op de velden, waar serst zulk bont leven was, was het een zaam geworden, slechts de opgehoopte gou den tarwe getuigde van den arbeid op den dag. Uit de weiden klonk het gesnerp van den krekel en het klokken der salamanders. Het paar was een smal pad genaderd, dat over de beek voerde. Walter bood zyn nicht den arm. De weg is smal, laat ik u geleiden, zeide hij. Nauweiyks waren zy de beek over of daar zagen zy aan den oever der beek, die met elzenhout begroeid was, iets raad selachtigs uit de donkerte komen. Het zag er vreemd uit, half grys, half zwart, als de kop van een dier. De hond wilde er op los stormen maar zyn baas riep hem terug. Irma schrok In elkaar, zy behoorde niet tot de moedigsten van haar geslacht. Het eigen aardige wezen kwam meer in het half licht en nu bleek het een in lompen gehulde oude vrouw te zyn. Ach, die Ganze-Hanne, riep Irma met een zucht van verlichting, doch zy voegde erby, laten we haar spoedig voorbygaan. Maar de onaangename oude had het paar bemerkt en op hen toetredend, knikte zij ze goeden dag, terwyi zy onder honend gegrin nik zei: Aha! Die groote luidjes van het slot en den burcht! Ja In de avondschemering wandelt het prettig arm in arm. Maar, myn edele heer, vertrouw die schoone, die daar, zoo rustig en zedig naast je stapt, niet al te zeer. Ik, ik. De oude hield de hand voor het gezicht en siste. Toen het paar haar voorbU wilde gaan, trad zy het In den weg. zy ging met wyd uitgebreide armen voor hen staan en steeds achteruit voor hen heen en weer springend riep ze: Maar hoort toch, wat ik vertellen wil. Ja, Ik heb haar gezien, die lieve Irma, ik heb haar gezien, hoe zij op dezen zelfden weg naast den mooien prins liep, hoe zy met hem schaterde en hem i toelonkte! O jou arme jongen, in je grauwe buis, met je ernstig gezicht. Wat kan je wil- I len tegen den mooien prins in zyn mooie t kleeren van fluweel en zijde. Laat ze loopen, j die lieve kleine eer ze je den bons geeft. By de laatste woorden lachte de oude zoo luid, dat het overal weerklonk. By het noemen van den prins was Irma plotseling in elkaar gekrompen. Walter voelde het beven van haar hand op zyn arm. Haar lippen klemden zich vast op el kaar en een donkerrood overtoog haar ge zicht. —Ga ons uit den weg, Hanne, gebood de heer van den Zwaluwenberg nu op zulk een dreigenden toon, dat de oude nu toch te rugweek. Ueem 't niet kwalyk, zei ze, opzy gaand, ik wou u slechts waarschuwen. Haar akelig lachen volgde beide na en daarna zong ze met krakende stem een liedje ter waarschuwing! Over Irma's lippen was geen geluid ge komen. En ofschoon een eigenaardige kou ziel ook van Walter had meester gemaakt, zei de hy zoo rustig mogelijk: Men moest di ongelukkige schepsel niet zoo aan haar zei overlaten. Ik zal eens met uw oom er ove spreken of er iets voor haar te doe* Is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9