Gemengd Nieuws. lp! Beurs-Overzicht 1 JMWi? El CK WAT WILS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 7 April 1928 Broeiing in rietmatten Een jacht op smokkelaars Het testament van de eenzame 1927 1926 1927 1926 13.2 12.7 1046 931 10.5 9.2 516 426 8.7 8.4 577 486 14.7 14.9 299 280 7.1 8.6 40 50 10.8 10.5 71 76 7.6 10.1' 98 101 2.3 3.6 23 32 11.2 9.2 92 74 7.9 6.8 105 74 12.- 11.1 139 113 5.1 4.5 28 24 11.2 11.- 84 78 5.8 11.3 83 105 werkloosheid per werk- DE SPAARNE-BANK HAARLEM-AMSTERDAM Door den mast getroffen Op vrije voeten gesteld SOCIAAL LEVEN De iverkloosheid en werkloos heidsverzekering in 1927 VRAGENBUS Een Paaschidylle Dr.H. MANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvormend versterkingsmiddel. f2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Vz flesch MARKTNIEUWS 5 Trekjes No. 544 Te Loosduinen is brand ontstaan in een houten schuur, gevuld met rietmatten, eigen dom van den heer Lelieveld en staande in de Geest, aan het eind van de Gevers Deynoot- straat. De vrijwillige brandweer te Loosdui nen rukte uit en trachtte per boot zoo dicht mogelijk bij de brandende schuur te komen hetgeen evenwel niet gemakkelijk was, daar deze op vrij grooten afstand van het water stond. Ook de Haagsche brandweer rukte uit met een motorspuit van den post Archime- desstraat. Er was echter niets meer te red den, de schuur was reeds geheel een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend Vermoedelijk moet zij gezocht worden in broeiing der rietmatten. Bij Twisteder aan de Duitsch-Nederland- sche grens wilden de Duitsche douanen een bestelwagen aanhouden. Ondanks het sein tot stoppen en het schie ten op de auto, reed deze verder. Eenzelfde geval maakten later andere douane-beambten mee. De achtervolging werd daarop begonnen en de wagen werd bij Kevelaer bereikt, waar hij echter weer kon ontsnappen. Eerst tusschen Wetten en Capellen kon de •wagen tot staan gebracht worden, die door ontelbare kogels doorboord was. De inzittenden, een Duitscher en een Ne derlander, waren als door een wonder onge deerd gebleven. Zij werden in hechtenis ge nomen. In den wagen werden 40 a 50 centenaar koffie en cacao, alsmede auto- en fietsban den gevonden. Reeds eerder is melding gemaakt van een erflating aan de gemeente Madioen door een inwoonster dier gemeente. Het is een merkwaardige en romantische geschiedenis, naar blijkt uit een correspon dentie uit Madioen, aan de „Locomotief"- In 'n verlaten eenzaam huis, omringd door een dicht begroeiden tuin vol wilde bloemen, woonde alleen en zonder vrienden, een vrouw. Zij had geen huisgenooten en geen bedienden, zij ging niet uit en ontmoette niemand; en heel Madioen kende hét witte huis en de stille vrouw, die er, volkomen teruggetrokken uit de wereld, woonde. Vele jaren heeft zjj daar geleefd. Niemand kende de redenen,' die haar de eenzaamheid deden zoeken. Ons Indië, waar soo diep en gaarne wordt gespeurd in het leven, ons In dië kan mild en barmhartig zijn -- Jiei scnenkt vergetelheid aan wie haar zoeken Haar maaltijden werden eens per dag ge bracht door een inlandsch. jongetje, die de schalen en pannen daartoe neerzette in de voorgalerij en dan weer heenging. Dit was langen tijd de eenige aanraking net da bui tenwereld; die geregeld bezorgde maaltijden, werden gezonden door een dame in de buurt. Onlangs op een middag echter vond de kleine bezorger de zending van den vougen dag nog op dezelfde plaats op een tafel in de voorgalerij en hij ging daarvan zijn mees teres verwittigen. Zij kwam, vond alle deu ren en vensters open en trad binnen. Er werd, zooals te voorzien viel, geenerICt spoor van geweld gevonden; evenmin werd, voorzoover viel na te gaan, iets Vermist.' Alle deuren en vensters van het huis waren open; zij werden jaren achtereen, ook des nachts nimmer gesloten doch niemand betrad deze woning. Nadat de autoriteiten hun droeven plicht hadden vervuld en het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis was overgebracht, werd een onderzoek ingesteld naar de nagelaten goederen. Daarbij vond men in de lade van de waschtafel, naafet verschillende andere pa pieren en documenten, in een open envelop pe het testament van de overledene. Dit testament blijkt van het hoogste belang te zijn. De laatste wilsbeschikking, opge- maak voor notaris Swens te Ngawi, ver maakt de geheele nalatenschap aan de ge meente Madioen, met uitzondering van een legaat. Daaraan zijn door de erflaatster de volgende merkwaardige voorwaarden ver bonden 1. De gemeente zal voor de begrafenis zorgen en alle gemeenteraadsleden zullen de ,»W" Hinkler, dc Britsche vlieger, die geheel al leen van Engeland naar Australië vloog, wordt bij zjjn behouden aankomst door zün moeder verwelkomd. overledene naar haar laatste rustplaats brengen. 2. Op de plaats, waar thans het woonhuis staat, zal een schouwburg gebouwd worden 3. Een gedenkplaat en een levensgroot portret, zullen de herinnering aan de schen ster moeten bewaren. 4. De lasten moeten bestreden worden uit inkomsten uit een ander, eveneens aan de gemeente vermaakt perceel. 5. Een grafteeken moet bij de zerk van de overledene en haar moeder worden opge richt. Verder is in het testament bepaald, dat, zoo de gemeente deze voorwaarden niet zou aanvaarden, de geheele nalatenschap wordt gegeven aan het R. K. Weeshuis te Madioen. waarbij echter alle voorwaarden van kracht blijven, met uitzondering van de eerste. Voor een neef is een legaat van duizend gulden bestemd. Indien noch de gemeente, noch het wees huis aan de gestelde voorwaarden kunnen of willen voldoen, komt de geheele nalaten schap aan een stiefbroeder van de over ledene, den heer Mac-Leod Manuel te Ban doeng. Tot executeur-testamenair zijn be noemd de voorzitter van den gemeenteraad en de pastoor van Madioen. Dit eigenaardige testament stelt de ge meenteraad voor een belangrijke beslissing, die bovendien in verband met de eerste voorwaarde, spoedig genomen zal moeten v/orden. De waarde van de nagelaten goederen en onroerende goederen bedraagt iets minder dan 100.000 gulden. De gemeente heeft de nalatenschap, met de voorwaarden aanvaard. Bouwbedrijven 1.925.4U0 1.338.600 Verkeerswezen898.800 751.000 Metaal-ind. scheepsb. 642.700 638.300 Diamant-industrie 371.100 292.800 Landbouwbedrijven 357.000 245.700 Houtbewerking 190.500 173.100 Drukkersbedrijven 174.900 174.600 Minder uitgekeerd dan in 1926: Textielnijverheid168.700 228.600 Voed.- en genotm.bedr. 322.200 389.400 w.o. tabak- en sigarenind. 212.800 288.800 Handels- en kantoorbed. 156.600 184.600 Aardewerk-industrie 87.900 92.700 Leder-industrie 50.700 62.300 Visscherij30.400 34.000 Het aantal werkloozen in percenten, als mede het bedrag der uitkeeringen aan leden van werkloozenkassen in de gemeenten met 50.000 en meer inwoners, blijkt uit het vol gende overzicb t Werkloozen Uitkeeringen m pet. in duizend- tallen gld. 's-Gravenhage Nijmegen Tilburg Medegedeeld door Generaal Nobile bij het toestel waarmede h ij hoopt de sterkte der zonnestralen op de Noordpool te ku nen vaststellen Te Wassenaar heeft de 30-jarige schipper van de motorboot „De Waarheid wint," den mast op het hoofd gekregen, waardoor hij een schedelbreuk opliep. Eenige uren later is hij in het Diaconessenhuis te Leiden over leden. De 27-jarige landbouwer P. Oosterbroek, wonende op de communistische nederzetting „De Ploeg" onder Best, die gearresteerd was onder verdenking van diefstal van vee uit de weide en deswege in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch was opgesloten, is op last van den officier van justitie op vrije voeten gesteld. Beroepsgroepen Thans blijkt, dar het aantal personen' hetwelk in het onderzoek naar de werkloos heid in T e Ierland betrokken is, op 1 Januari 1928 volgens de Maart-aflevering 1928 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 316.170 bedroeg (in hoofdzaak georganiseerde, tegen werkloos heid verzekerde, werknemers). Betreffende den omvang van de werkloos heid geeft de jaarstatistiek de volgende ge middelde weekcijfers van de in het onderzoek betrokken personen: Indexcijfers der werk loosheid, weergevende het percentage werk- loosheidsdagen van 't aantal dagen dat ge werkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen 1927 1926 1925 Aardewerk-industrie, enz. 6.2 6.3 5.8 Diamant-industrie 21.- 15.2 11.3 Drukkersbedrijven enz. 6.2 7.1 8.- Bouwbedrijven,enz. ....14.6 12.3 14.9 Houtbewerking, enz. 8.3 7.8 9.- Kleeding-industrie 9.7 11.9 11.3 Leder-industrie 4.7 5.3 6.6 Steenkolenmijnen 0.1 0.2 0.1 Metaal-ind. scheepsbouw 6.5 7.4 8.3 Textielnijverheid........ 1.8 4.- 4.1 Voedings- en genotm.bedr. 7.3 8.1 9.2 w.o. tabak-en sigaren-ind. 10.4 12.1 13,9 Landbouwbedr. veenderij 7.5 5.3 8.4 Visscherij8.1 7.6 9.4 Handelsreizigers 0.6 0.9 0.5 Verkeerswezen 1) 5.4 4.9 5.4 Hand,- en kantoorbed. 4.9 5.- 4.4 Overige groepen7.7 7.6 7.5 Totaal 7.5 7.3 8.1 1) Onvolledige opgaven. Vervolgens geven de .cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek een overzicht van de krachtens de reglementen der werk loozenkassen verstrekte uitkeeringen in 1927 en 1926, waaruit o.a. blijkt, dat de bouw bedrijven het grootste aandeel in de uit keeringen hebben, n.l. in 1927 bijna 1/3 en in 1926 ruim 1/4 van het totaal-bedrag. 1927 1926 f f Tot.-bedrag uitkeering. 6.053.700 5.274.900 Meer uitgekeerd dan in 1926 looze bedroeg te Eindhoven en Tilburg pl.m. Vr.: Ik heb thuis een Clivia, maar deze wil niet groeien. Hoe moet ik die behaij^le- len? Moet er gewone of bladaarde in en moet de plant veel of weinig water hebben? Ik heb er verdunde koemest in gedaan, is dat goed? Kan zij nu nog overgeplant wor den, indien de aarde niet goed is? Antw.: Clivia's mogen tijdens de winter- 24dag per week, in de overige gemeenten rnaanden maar weinig groeien, 's Winters 5 a 5% dag per week. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoeveel kilometer de hoogte en breedte van Nederland is? Ant.: Dat is moeilijk te zeggen, omdat die hoogte en breedte niet overal gelijk zijn. U krijgt dus een groot aantal verschillende maten. De oppervlakte van Nederland is 33.078.62 vierkante K.M. en van de Neder- landsche wateren (Zuiderzee, enz.j 5.345.52 vierkante K.M. Vr.: Mijn kater is 7 jaar oud, heeft jeuk, wordt mager, trekt zijn haar uit en is over het algemeen goed gezond. Wat moet ik daar aan doen? Antw.: Wpnd u tot een dierenarts. Vr.: Is voor iemand, die alleen brood eet, 's morgens niets gebruikt en 's middags 3 sneden brood eet met fli.ik wat kaas en na afloop een glaasje melk, en 's avonds dito, dit voedsel voldoende voor iemand van 18 jaar? Hoe oordeelt u daarover, als die per soon dat doet zonder advies van een dokter? Antw.: Over dergelijke particuliere aange legenheden spreken wij geen oordeel uit. Er zijn wel hongerkunstenaars, die dagen lang niets gebruiken en zich oogenschijnlijk toch goed bevinden. Vr.: Verschijnt er in' de omgeving van Haarlem en omstreken een weekblad? Zoo ja, welk blad is dat en hoe is het adres? Antw.: Wat voor soort weekblad bedoelt u? Een nieuwsblad of een vakblad? Vr.: Als een knecht op Zondag' zijn been bezeert, zoodat hij eenige dagen rust moet houden, is dan de baas verplicht hem zijn voile loon uit te betalen? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd door. Vr.: Hoe oud moet men zijn, om te venter of iets dergelijks doen. 13 of 14 jaar? Ant.: Dat hangt met verschillende om standigheden samen. Wend u tot de Ar beidsinspectie. Vr.: 1. Hoe maakt men advocaat zonder alcohol? 2. Welke wijze is de beste voor voor het wasschen van een paarse, fluwee- len kinderjurk en hoe is de strijkmethode? Antw.: Alcoholvrije advocaat is, voor zoo ver ons bekend, niet te maken. 2. Zoo'n jurk kan niet gewasschen worden. Zij moet gestreken worden aan den verkeerden kant, maar mag niet op de strijkplank liggen; tij dens het strijken moeten 2 personen'de jurk vasthouden. Vr,: Wfj hebben een kanarievogel met heel lange nagels. Kunnen deze zonder ge vaar afgeknipt worden? Antw.: Het is misschien beter, dit door een vogelhandelaar te laten doen. Vr.: Hoelang moet men plakken, om trekbaar te zijn en hoeveel moet geplakt worden voor ouderdomsrente? Antw.: Zonder nadere gegevens, is deze vraag niet te beantwoorden. Wend u zich tot den Raad van Arbeid met vermelding van uw rentenummer. weinig of geen water geven. Indien noodig, in het voorjaar verplanten in voedzamen grond of bladaarde, vermengd met eenig scherp zand. Tijdens de zomermaanden (groeiperiode) flink vochtig houden en veei verdunde koegier geven. Clivia's behoeven niet veel warmte en schuwen direct, zonlicht. Vr. Hoe worden roestvlekken uit een nik kelen fietsstuur verwyderd? Antw: Afschuren met vaseline en zand, daarna afwrijven en met vaseline invetten. Vr. Hoe verwijder ik bloedvlekken uit een blauw lakensch manteltje? Antw. Uitwasschen in lauw water. Vr. Hoe kan ik een vuil geworden, witte pitrieten wieg schoonmaken? Antw. De bewerking daarvan is niet ge makkelijk; het beste is, dit door een vakman te laten doen. Vr. Kunt u mij zeggen, hoe ik een blauwe kamgaren heerencostuum van stofjes kan bevi-yden? Gewoon schuieren helpt niet. Antw. Gewone stof verdwijnt, door het costuum te schuieren. Misschien zijn het vlekken. Wend u tot een chemische was- scherij. LEGENDE VAN DEN VIERDE KONING. door Louis Boctus. Binnen eenige dagen zal de HaJiaansche generaal Nobile met zijn luchtschip de Noordpoolvlucht gaan ondernemen Toen de ster aan Josaphal verscheen, die den Messias zou verkondigen, zadelde hij z'n kameel en verborg zijn kostbaarheden in den zoom van zijn mantel. Hij bezat drie edelsteenen, een diamant, een robijn en een jaspis, 'n familiebezit, dat van vader op oudsten zoon steeds overging. Op weg naar den Tempel der Zeven Poorten in Or ip waar hij Golgalath Magalattit en Sarachin hoopte te treffen, vond hij een armen, be roofden koopman. Fel brandde de zon in z'n zwerende wonden en zijn lastdier lag klagelijk te kreunen aan den rand van een diepe aardkloof Meedoogend nam hij hem op z'n schouders en trok het dier geduldig achter zich aan. Aan een koele bron wischte hij z'n wenden met zachte hand en schonk hem ten afscheid, zonder zich ook maar 'n oogenbrik te bedenken, den kostbaren dia mant, waarvan de liederen zongen, dat hij feller blonk dan de zon ter middagtij en de maan over het zilveren zand der woestijn. Aldus geviel het, dat hij z'n tochtgenoo- ten misliep en eerst in Bethlehemaankwam," toen Herodes zijn kinderslachting reeds be gonnen was. Nacht en dag doolde hij alom, rond den Heiland den Heiland te vinden maar hij zag slechts t'allen kant bloed, jam merende moeders en toornende vaders, die grimmig de vuisten balden en 's avonds in den tempel voor de uitgebreide rollen van den Thora, den strengen God van hun volk om wraak smeekten. Reeds wilde hij verbitterd den terugtocht aanvaarden, toen hij ten huize van den rijken koopman Ben Isai een Romeinschen huurling ontmoette, die juist het kind van een jonge vrouw wilde afranselen, die onmachtig op den drempel, van het huis gestrekt lag. Hij schonk heni den robijn en vleide het sind tegen de moe der aan, die langzamerhand ontwaakte. De soldaat staarde vol verrukking in 't vloeiende licht van den edelsteen, die flonkerde al; Cyprische wijn en ging daarop beschaamd neen, weldra terugkeerena met een nap koel water, waarmee hij onhandig het voorhoofd der gekwelde moeder bette. Toen ont waakte de moeder plots, drukte het kind te gen haar botst en verdween haastig in een nabije donkere steeg. Josaphat vroeg nog eens van huis tot huis naar den pasgeboren koning der joden, maar overal bleef men hem het antwoord schuldig Hier en daar hield men hem zelfs voor een afgezant van Herodes en vol vreeze verborg men voer hem het geredde kroost. Drie en dertig jaar zwierf hij rusteloos door 't land om het Heil der Wereld te zoe ken. Hij doolde door schroeiende zand woestijnen en vergane steden, vroeg aan de lusthoven der koningen en de tenten der Bedceinen. Hij toog over de markten en ging tot de werkplaatsen van wevers en sme den. Hij hielp den pottebakker bij z'n ar beid en de boeren op 't veld en urenlang kon hij staren naar de slaven, die in den tredmo len 't graan kneusden. Hij voer met de Phoe niciers naar de zuiien van Hercules en reisde met de Karavanen naar den Pontus Euxinus Hij was meermalen te gast bij de Romeinsche legioen solda'en en luisterde op Sabbath naar de sombere profetiën der rabbijnen. Hij speelde met de kinderen, om den jongen ko ning te v nden en kwistig deelde hij voedsel uit aan de melaatsehen, die hem; wellicht iets konden meedeelen over den Messias Moe en afgemat kwam hij od een zwoelen namiddag kort voor 't Paaschfeesr te Jeru salem aan. Een gewoel van krijschende men- schen verdrong zich rond een man,die stï» z'n kruis torschte onder den hoonenden spot der Romeinsche legioen-soldaten. En toen de droeve stoet wegtrok door de hobbe lige straten, zag hij een meisje, dat een rijk man zich tot slavin had gekocht. Warrig viel het donkere haar over het angstig-bleeke gelaat. Haastig wierp hij den slavenkoop- nlan zijn jaspis toe en liet 't dankbare meisje in vrijheid gaan. Maar plots viel er een stik kende duisternis over de stad: de aarde schokte en uit hare barstende k'oven stegen bedwelmende walmen op. Een regen van puin en gruis stortte over hem neer en be dolf hem. Stervend hief hij den blik omhoog. Maar ae hemel lachtte hem toe en uir de wolken staarde hem blijde tegen het gelaat van den Man, Die hij zooeven op weg naar olgotha aanschouwd had. En hij hoorde een luide stem: „Ik was hongerig en gij hebt mij gespijst, Ik was dorstig en gij hebt mij gelaafd, Ik was een vreemdeling en gij het mij geherbergd, Ik was naakt en gij hebt mij gekleed, Ik was ziek en gij hebt mij be zocht." Toen riep hij met een stem vol vrees en verbazing: „Wanneer heb ik gedaan, wat gij mij verkondigt." En waarom klonk het uit den hooge: „Wat gij aan den minsten der mijnen gedaan hebt, dat hebt gij aan mij gedaan." Toen strekte Josaphat zich rustig neer: met gevouwen hand prevelden z'n stervende lippen: „Ik groet U, Koning van het Heelal Onze beursafdeeling rapporteert De londsenmarkt hier ter stede heeft ge durende onze overzichtsperiode een opge wekt verloop gehad. Op den voorgrond tra den Industrieeie waarden. Vooral voor kunst- zijde-aan deelen bestond een uitgebreide belangste1 ling, welke, zoover beoordeeld kan worden, meerendeels van buitenland- sche zijde afkomstig was. De hoogste prijzen konden niet gehandhaafd blijven en voor het hoofdfonds En ka was de stemming zelfs eenigszins zwaar. Geruchten omtrent een lichte prijszinking werden geheel verwaar loosd, daarentegen schonk men alle aandacht aan de verder doorgevoerde concentratie. Verder trokken in deze afdeeling Philips- lampen wederom de aandacht door een sen- sationeele rijzing gedurende enkele dagen van ruim 70 u. Men schrijft deze beweging toe aan de binnenkort te publiceeren jaar cijfers. Ook geruchten, dat naast het aange kondigde dividend van 21 aandeelhouders een bonus van 50°/ in a/ndeelen zouden ontvangen, werden verspreid. Cns komt dit gerucht niet erg geloofwaardig voor, hoewel ls zeker aangenomen mag worden, dat dit jaar nog wel een zeer mooie claim zal getou cheerd kunnen worden. Ook valt het op, dat de koopers van de laatste d2gen tot de zeer goed geinformeerden behooren. Wij gelooven dan ook, dat dit aandeel nog steeds koopwaardig is. Niet alleen bestond er voor bovengenoemde fondsen een vaste tendenz, doch ook andere, tot dezelfde rubriek be- hoorende, kregen een beurt. Wij noemen Jurgens, Margarine Unie, Kon. Tapijt- fabrieken, Boersma, Kondor, Holl. Mij. Gew. Beton, welke fondsen vrijwel alle op het hoogste niveau de markt verlaten. Tabakken liepen aanvankelijk iets in koers achteruit, hetgeen een gewoon ver schijnsel is ten tijde der inschrijvingen. Gedurende de twee laatste beursdagen even wel konden de koersen onder leiding van Deli Batavia scherp monteeren. Van dit fonds blijven de emissiegeruchten zeer hard nekkig. Rubberaandeelen brokkelden van het jongste koersherstei af. Met belangstelling wacht men het rapport der Engelsche re geering af. De overtuiging echter, dat hier mede de eerste stap gezet zal worden, tot opheffing der restrictie, wint meer en meer veld. De transacties in deze afdeeling waren vrijwel zonder be teekenis. Een bijzondere belangstelling genoot dit maal de Amerikaansche. De hausse-stem ming in Wall-street maakte verder voort gang met dagelijksche omzetten van om en nabij de 5 miliiaen shares per dag. General Motors hadden hierbij de leiding. Ons pu bliek reeds sterk geinteresseerd tij Milwau- kees kon van de stijging in dit fonds profi- teeren, doch bleek in het algemeen zijn pas verworven bezit niet gaarne los te laten, hetgeen verklaarbaar is, gezien de toenemen de ontvangsten van deze Spoorweg Mij. ook U.S. Leather, Smeltings en Wilson oploopend. Verder lagen Marland Oils zeer vast. De JPetroIeum-afdeeling hier ter stede lag met een vasten grondtoon tamelijk ver laten. Scheepvaart goed prijshoudend, met eenige belangstelling voor Japanlijnen. Beleggingswaarden in het bijzonder voor bankaandeeien vast. Prolongatie, niettegen staande de maandwisseling ruim op 3 3/4 4 u' /O PURMER.END, 6 April „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Witlof 625 per 100 Kg.; spruitkool 2.90 per 15 Kg.; spinazie 0.220.30 per Kg.; sia 210.10 per 100 krop; radijs 3.20 8.40; raapstelen 5.607; rabarber 1121 per 100 bos. Appelen: Brab. Bellefleur 29- Present van Engeland 2350; zoete ap pelen 1924 per 100 Kg. BEVERWIJK, 6 April R.-K. Coöp.Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" Spinazie 1.70—2.10 per kist, 8 Kg.; sla 10—17 et. per stuk; rabarber 1428 ct.; prei 1534 ct.selderie 812 ct.; pieterselie 1517 ct.; radijs 3—6 ct.; raapstelen 36 ct. per bos; uien, sjalotten 710 ct.; witlof I 2225 ct idgm II 1216 ct. per Kg. DE LAATSTE TOCHT De oudste koetsier van Wannsee, de 68-jarige Gustav Hartmann, zal met zijn eenig overgebleven rijtuig het bedryf loont zich niet meer als laatste tocht een reis ma ken naar Parijs en weer terug naar Berlijn, Het vertrek uit tVannsee Haarlemsche Passie-spelen?? WaarWie?HoeWannéér...? Deze korte, verbaasde vragen werden de laatste paar maanden meerdere malen ge richt tot degenen, die schier fluisterend iets loslieten over wat nu zoo langzamerhand 'n publiek geheim is geworden in de oude Spaarnestad. Waarom 'n publiek geheim? Waarom die bijna aarzelende mededeelin- gen over iets, dat toch vrijwel vaststond en waarvan de technische voorbereiding reeds in 'n zóó vergevorderd stadium verkeerde, dat er reeds voor driekwart besloten was, om de Passie-spelen in de Goede Week te doen plaats hebben? Het komt ons gewenscht voor er iets meer van te vertellen. Ook omdat er hier en daar met 'n spot tend krul-lipje gezegd wordt: „Ik wist wel, dat er niets van zou komenwie krijgt er ook zóó iets in z'n hoofd?" Pessimisten, en personen, die 'n ernstige poging op het terrein van amateurs-tooneel a priori met „mislukking" bestempelen, vind je overal Niet speciaal voor hen wordt het hier volgende neergeschreven, al hopen we, dat de meesten hunner er wat milder over zullen gaan oordeelen als 'ze weten wat eigenlijk de bedoeling is. De ingewijden, die er met reserve, met remmend gebaar over spraken, dachten te veel aan Oberammergaumaar de onder nemers waren het er reeds van huis uit over eens, dat er niet eens getracht mocht wor den de in alles veel grootscher passie-spelen van Oberammergau te benaderen. Waarom zouden we dat niet eerlijk be kennen (voor zoover er dan nog iets te be kennen valt) en waarom zouden we hooge verwachtingen wekken als sleclits eenvoud en bescheidenheid passen? Neen, by de Haarlemsche passie-spelen wordt het woord „pretentie" reeds vooraf geschrapt. Het wil gaan worden een sober, stichtend spel in 'n twintigtal tafereelen, waarin woord, gebaar, costuum, décor en groepeering 'n ontroerend beeld willen geven van Christus' ïyden, dood en glorieryke verrijzenis'n passie-spel, uitgevoerd door enkel Katholie ken en enkel dilettanten, om maar eens het gewone, ouwerwetsche woord te gebruiken. Waarom de zaak niet anders aangepakt en medewerking gevraagd van beroepsmen- schen? We hebben er aan gedacht, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat het dan niet zou worden wat we er ons van hadden voorge steld. En behoeven dan alleen maar te herhalen wat een der grootste Nederlandsche be roepsspelers tot een onzer zeide ten opzichte van religieus tooneel: „Als het moet kunnen wy alles spelenmaar alles voelen. kunnen we nietin godsdienstig tooneel- spel staan we bij u Katholieken achter uw hart, uw ziel zegt het mee, als gy de woorden van het Laatste Avondmaal Uit spreektwant wat voor ons 'n simpel stukje brood is, dat is voor u het hoogste, het heiligste wat er bestaatGe zult het wellicht niet zoo mooi, zoo gearticuleerd zeggen als wijmaar de Katholieke toe schouwer weet, dat het gezegd wordt door iemand, die gelooft wat h U gelooft, die voelt wat h ij voelthij weet ook, dat uw leven gedragen wordt door dat, wat gij op het tooneel zuiver en innig tot het gehoor brengt." Werkende leden van 'n viertal Roomsch Katholieke tooneelvereenigingen zullen het zijn, die omstreeks half Mei op het hier voor speciaal ingerichte tooneel van $e Jansweg-schouwburg het spel van Christus' ïyden gaan vertoonen, en bijgestaan zullen worden door R. K. koren van mannen en knapen onder beproefde leiding, We zeiden reeds, dat het plan bestond, om in de nu voorbye Goede Week de eerste op voeringen te doen plaats hebben. De recht matige vrees bestond echter, dat deze op voeringen te geforceerd zouden worden en dat moesten we mnijden. Immejs van deze eerste poging zal afhangen, of de Haar lemsche passie-spelen zich jaarlijks zullen kunnen herhalenof er een vast gezel schap medewerkenden (althans de kern er van) gevormd zal kunnen wórden, om ieder jaar omstreeks Paschen de Katholieken van Noord en Zuid-Holland dit schouwspel aan te biedenen vanzelf heel graag ook vele niet-katholieken. Ernstige, in alle onderdee- len verzorgde voorbereiding is dus noodig', om het „publiek van goede wille" vöor de periodieke opvoeringen te winnen. Het tooneel zal bestaan uit een zooge naamd „drieluik-decor", een tooneel in drie deeien, zooals meer gebruikeiyk is by spelen, die een groot aantal korte op zich zelf staande scènes vereischen. Zoo kunnen, ter- wül een tafereel zich afspeelt, achter de twee andere, door gordijnen afgesloten ge deelten, de volgende tafereelen worden voorbereid. De grootere scènes spelen zich af op de vrygehouden ruimte vóór het drie- •uik-decör. Het aantal sprekende personen is onge veer dertig, bijgestaan door een vyftigtal figuranten. De voornaamste tafereelen volgen hier. Jesus' intocht te Jeruzalem en het genezen van een blinde. Het verwüderen der kooplieden uit den tempel. De Hoog t Baad beraamt plannen, om Jesus in zyn macht te krygen. Christus neemt afscheid van Zyn Moeder en vrienden. Jesus weent tjij den aanblik der zondige stad Jeruzalem en zendt twee Zijner apos telen vooruit om het Paaschlam te bereiden. De tweestrijd van Judas. Het Laatste Avondmaal. Judas verkoopt zyn Meester. In den Hof van Oiyven. Judas verraadt Jesus. De ter dood veroordeeling by Kaiphas. Dc verloochening' van Petrus. Judas' wroeging. Christus voor Pilatus. Christus voor Herodes. Pilatus besluit tot geeseling. De wanhoop van Judas. Ecce Homo! Barabbas vrij! De kruisweg Ontmoeting van Maria Veronica wischt Jesus' gelaat af Simon, van Syrenen draagt het kruis. Piëta. De vrouwen bij het graf Hij is verrezen! Alleluja Christus was mensch onder de menschen. Dat geeft ons de moed Hem uit te beel den Als mensch Het Goddelijke kan niemand benaderen. We vragen geen aalmoes. We willen U geven wat we kunnen gevenonze lief de en toewyding voor 'n ernstig pogen naar Roomsche gemeenschapskunst. Er zullen zwakke plekken zyn aan te wyzenwe willen de eersten zyn, om dit reeds by voorbaat te erkennen. We vragen slechts uw voorloopige waar deering Schieten we te kort? Volgt óp uw bezoek een requisitoir6 We zullen geen verde diger nemen. We behouden dan tóch de herinnering aan 'n eeriyk streven En 'n extra lesje in de nederigheid kan iedereen gebruiken. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13