Stadsnieuws «f BETER DAN DE BESTE E. R. K. AP c Heringa ffnthrirt, Haarlem i UB 151 Amerikaansdien Oorsprong wm Bliksembeveiliging WIJZE VAN SPAREN. IS HET SLUITEN EENER - - LEVENSVERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van COMITÉ ZIEKENTRANSPORT HAARLEM EN OMSTREKEN VOOR DE NAT. NED. BEDEVAART NAAR LOURDES StofzuigediMs MAERTENS Barteljorisstr, 16 Tel, No. 1G756 Apex Klop- Veeg-Stofzuigers f150.- Agenda 8 April Agenda 9 April Apotheek-diensten Journalistiek Agenda 10 April Het huldeblijk der Nederland- sche vrouwen aan H.M. de Koningin~M oeder Het Brokkenhuis P C A PC *-* APC.**-* K f iüii L STANDARD iri in duizenden gezinnen weet men door practische ervaring, dat voor koken en verwarming A.P.C.-pe troleum de beste en voordeeligste is Telegrafisch W eerhericiht. PC APC*****APC Een gezochte schilder „St, Bavo.' DE BEFRAFENJS VAN CHRIS JANSEN „Het Kleedjsshuis" DE BIOSCOOP-KWESTIE Beslissing door rechtelijke uitspraak Veiling oude en moderne schilderijen, kostbare tapijten DE MOORD IN DE HAARLEMMERLIEDE- STRAAT Oplichting. Inbraak. De auto-leener Jubileum Pastoor P. F. W. Soepnel BURGERLIJKE STAND. Propagandamarsch „Op ter Olympiade" LAATSTE NIEUWS Personalia. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Sociëteit „St. Bavo" Feestvergadering Spaarkas St. Nicolaa* 8 uur Bevol kingsbureau van 8 tot 10 uur St. Caecilia 8 uur Rzchtskundig bureau half 9 uur Eleetricienspatroons. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59 Vergadering vioolclub 8 uur. Gem. Concertgebouw Groote Houtstraat- vereeniging feestavond. Tentoonstelling Albreeht Diirer, in het Tey- ler Museum en in de Kerkeraadkamer Luthersche kerk, Witte Heerenstraat. Tentoonstelling hedendaagsche grafische kunst, Kennemer Lyceum, geopend van 812, 25 en 's avonds van 8—10 uur. De Zondags- en Nachtdiensten der Apotheken wordt deze week waargenomen door: de firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175 en Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot Sportredacteur van „De Tijd" onze stad genoot, de heer J. P. Smits. St. Josephgezellen-vereeniging Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 7—10 uur. Luxor-Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstelling om 7 en 9 uur. Zooals reeds gemeld is, heeft zich hier te lande een comité gevormd, dat voorbereidt de huldiging van H.M. de Koningin-Moeder door Nederlands vrouwen bij gelegenheid van het 50-jarig Nederlanderschap van H. M. In het begin van het volgende jaar. In verschillende steden zijn voor datzelfde doel Comité's opgericht en Haarlem is daarbij gelukkig niet achtergebleven. Zooals men weet, heeft H. M. den wensch te ken nen gegeven, dat geenerlei collecte voor het doel gehouden zou worden en niets geen aandrang uitgeoefend zou worden in zake 't bijdragen aan een eventueel aan te bieden huldigings-geschenk. Een sympathieke ge dachte, want dah wordt elke bijdrage geheel vrijwillig geschonken, waardoor de huldiging grooter waarde krijgt, want men weet dan, dat zij uitgaat van haar, die .haar volle sym pathie geschonken hebben aan H. M. en nu zoo gaarne uiting aan die sympathie willen geven. En geen wonder! Vol vreugde en leven dige verwachting werd H. M. in 1879 als jeugdige gemalinne van Z. M. Koning Wil lem III Ingehaald en in den loop der jaren is voldoende gebleken, dat hoopvolle ver wachtingen gekoesterd mochten worden. De jeugdige voormalige prinses van Waldeck en Pyrmont leefde zich. eenmaal Neêrlands Ko ningin geworden, geheel in in de toestanden van de Haar toch vreemd zijnde bevolking. En hoe H. M. dit steeds is blijven doen, is overbekend. Bij watersnooden en storm rampen, bij spoorwegongelukken en andere ellenden, welke het Nederlandsche volk trof fen, gaf zij steeds blijk van de meest leven dige belangstellirig. En hoe menigmaal heeft Zij niet vele ziekenhuizen bezocht, waar Zij persoonlijk den zieken moed insprak, hen vertroostte en opbeurde en hun niet zelden 'n verkwik king of bloemen schonk. Op de ziekenzalen bracht Hare komst vreugde en blijheid. Haar hart is waarlijk wel steeds ontvanke lijk geweest voor de nooden van Haar volk. Haar volk.' Dat mag gerust gezegd worden, want al is zij sinds lang geen regeerende persoonlijkheid meer, door het medeleven in vreugde en smart van de geheele be volking, is Neêrlands volk altijd ook Haar volk gebleven. En daarom doet het zoo aangenaam aan, dat men Haar nu bij deze gunstige gele genheid van haar 50-jarig Nederlander schap een eenvoudige, passende hulde wil brengen uit dankbaarheid voor wat H. M. gedurende lange jaren voor de inwoners van Nederland gedaan heeft, Nog sympa- hieker doet dit aan, ornaat dit uitgaat van Neêrlands vrouwen. En vooral ook daarom •.nag verwacht worden, dat de vrouwen in rooten getale zullen opgaan naar de loka- en, waar de leden van het comité zitting •■uilen houden. Daar kunnen zij dan haar ■aven in een gesloten bus storten, haar aven, hetzij groot of klein, maar die te amen gevoegd, het huldeblijk zullen vormen an Neêrlands vrouwen uit alle rangen en klassen der maatschappij. De leden vat; het Comité houden zitting Dinsdag 10 April van 105 uur, Woensdag 11 April van 105 uur en van 7.30 tot 9.30, Donderdag 12 April van 105 uur en Vrij dag 13 April van 105 uur en van 7.30 tot 9 30 uur. Zitting wordt gehouden in de volgende gebouwen: School Karolingenstraat 61, school Haar- lemmerliedestraat 29, Chr. school Bakenes- sergracht, R.K. schoolvereeniglng Mulo, Ged. Oude Gracht 120, school Bakkerstraat 11, Montessorischool Middenlaan, Gebouw Kon. Bond van Oud-Onderofficieren, Schouwtjes laan 63, Haarlemsche Schoolvereeniging, Flo rapark 14, Rijksleersehool Schrevellusstraat 12, Patronaat R.K. Jongensschool, St. Bavo, Leidschevaart, school Leidscheplein 33, melk inrichting „De Sierkan", Zijlweg, R. K. Ly ceum, Zijlweg, school Wilhelminastraat 43a, school Botermarkt, Middelbare school voor Meisjes, Krocht, Doopsgezinde school, Rip- perdastraat 13a, school Tetterodestraat 66, Dr. A. Kuypcr-school. Rozenhagestraat, Wil lem de ZwiJgerschooI, Herzogstraat, school Schoterstraat 2, voormalig Raadhuis Rijks straatweg 22. Onder leiding van haar presidente, me vrouw A. van Marselis Hartsinck, hield bo vengenoemde Vereeniging Donderdagavond haar jaarlij ksche ledenvergadering in het gebouw van den Armenraad, Na een woord van welkom aan de aanwe zigen en een korte inleiding door de presi dente, werden de notulen door den secretaris- penningmeester voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Na bespreking van eenige ingekomen brieven werd vervolgens het jaarverslag over 1927 door den Secretaris- Penningmeester, den heer P. J. Mulder uit gebracht en mededeeling gedaan omtrent de begrooting voor het loopende jaar. Beide verslagen werden met een woord van dank van de presidente aan den samen steller en met instemming der aanwezigen goedgekeurd. Bij monde van den heer B. Rijkens werd namens de Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over 1927 verslag uitgebracht en medegedeeld, dat alles in orde was bevonden. Hierop werd de Secr.-penningmeester gedèchargeerd met dank voor zijn financieel beheer. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van nieuwe bestuursleden wegens periodieke aftreding en bestaande vacatures. De aftredende be stuursleden, de dames Mevx. S. Rhodius— Bunge en Mevr. G. N. v.d. Vangstde Bilde, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van Mevr, C. S. de VeerBlok Wijbrandi, die wegens drukke werkzaam heden niet voor eeu herbenoeming in aan merking wenschte te komen, werd benoemd mevr. M. Jee keiTuile ken. Vervolgens I werden zonder hoofdelijke stemming als nieuwe bestuursleden gekozen wegens be danken van Mej. J. A. Lefebre en den heer H. J. Bouman, Mej. B. C. van Calcar en de heer J. v.d. Berg, Armenopzichter bij het Burgelijk Armbestuur. Besloten werd aan de leden-contribuanten een exemplaar Statuten inclusief Huishoudelijk reglement toe te zenden, terwijl met het oog op de kosten besloten werd het jaarverslag niet te laten drukken doch enkele strikt noodige exemplaren te doen typen. Na de rondvraag werd de vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun op komst door de presidente gesloten. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar f 1500 besteed werd voor aankoop van goederen. Behalve de maanden Juni, Juli en Augustus, kon 1 maal per week uitdeeling van goederen plaats vinden. De ontvangsten bedroegen f 4.270.77 K, uitgaven f 3.120,42, zoodat 31 December 1927 in kas was f 1.150.4514. Zooals uit deze cijfers blijkt, is de finan- cieele toestand der Vereeniging oppervlakkig beschouwt nogal gunstig te noemen hetgeen hoofdzakelijk toegeschreven moet worden aan het feit, dat eerst tegen het einde van het verslagjaar een bazar werd gehouden. Hier aan dient direct te worden toegevoegd dat in het loopende jaar geen bazar zal worden gehouden, zoodat uit hoofde hiervan geen inkomsten ontvangen zullen worden, het geen medebrengt dat een zuinig en voorzich tig beheer in de eerste plaats noodzakelijk zal zijn. Voorts zijn nog eenige groote re keningen te voldoen van goederen, die in de maand December zijn aangekocht, ter wijl ook met de inrichting en installeering van de nieuwe lokaliteiten aan de Kinder- huisvest groote bedragen gemoeid zullen zijn, zoodat de financieele toestand der vereeniging niet zoo rooskleurig is als dit oogenschijnlijk lijkt.. «UllltlllllltlllHIlIHHttflKKll I bevlekte Moeder die wij hier vereeren als O. L. Vrouw van Lourdes. I De volgende week zal ik het verblijf te i Lourdes zelve behandelen, i 15 April a.s verschijnen de prospectie der Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes. Wil men verzekerd zijn, deze te ontvangen zoo wende men zich tot de correspondenten, terwijl bo vendien de zieken alle gewenschte inlichtin gen gaarne worden verstrekt door het Comi té Ziekentransport, Haarlem en Omstreken voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes.- Secretariaat. St. Jansstraat 16, Telef. 11658. Hoogste Barometerstand 765.4 mJVl. te Hamburg, Kannover en Maagdenburg. Laagste Barometerstand 742.2 m.M. te Vestmanoer. Verwachting: Zwakke, tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, meest lichtbewolkt, met morgennevel, droog weer, weinig veran dering in temperatuur. Wij maakten gisteren reeds melding van de arrestatie van den schilder C„ die be kend heeft eenige diefstallen in Haarlem te hebben gepleegd. De arrestatie had plaats te Maastricht. Omtrent de arrestatie in Maastricht, ver telt „De Tijd" nog het volgende: In Maastricht streek de 21-jarige J. F. C. naarstig zijn verfkwast uit op het klem-be hoevend Paleis van Justitie. Hoog en droog aan den arbeid bereikte hem plots van de straat af de uitnoodiging van twee recher cheurs om hen te vergezellen, want de ver ver had zich in Haarlem aan het goed van een ander vergrepen en de gevolgen van het misdrijf achterhaalden hem nu zelfs in het zoele Zuiden. Aanvankelijk wenschte C. op de invitatie niet in te gaan, want hij had een begrijpe lijk vermoeden, dat zij tot hem gericht was op instigatie van den Haarlemschen politie commissaris. Evenwel, hij gevoelde dat wei geren ernstig kon worden, welk gevoel hij nochtans spoedig verstikte, toen hjj met de rechercheurs in de Papenstraat wandelende, zich plots op snelle wijze van zijn gezelschap afzonderde. De politiedienaren hadden zich aan hem gehecht ais zijn schaduw, versnel den hun pas en gaven den voorbijgangers een fraai proefje van wat men in wieler sportkringen een achtervolgingsrace noemt. De schilder ijlde voort, zag tot zijn ver meend geluk een open deur envloog dapper het huis binnen van den vice-presi dent der Maastrichtsche Rechtbank. Dit ging den rechercheurs te ver. Ook zij scho ten toe, „vloerden" den voortviuchtigen schilder met kennis van zaken en lieten minder buiten-ademlge assistentie komen, teneinde den man van passend geleide naar het Vrijthof te voorzien. De gezochte schilder zal nu over enkele dagen wederom de goede stad Haarlem wor den binnengeleid met bestemming: het po litiebureau. Het sigarenmagazijn „St. Bavo", van den heer C. Pronk, reeds sinds 1890 gevestigd aan de Smedestraat 24, heeft een verbete ring ondergaan, die de zaak een voornamer plaats geeft, dan zij reeds innam. De verbetering betreft in hoofdzaak' de étalage, waarin van fraai mahoniehout, een! origineele stellage is aangebracht, naar een! ontwerp van den heer Pronk zelf. Deze stellage is dusdanig ingericht, dat de artikelen op de meest afdoende wijze naar voren komen. Bovendien is de stellage te wijzigen. zoodat de sigaren-expositie des heeren Pronk steeds kan varieeren. In de fraaie uitstalkast, die getuigt van een grondige vakkennis, wordt momenteel in hoofdzaak een nieuwe serie sigaren naar voren gebracht, nl. de Winzo van de firma Wintermans en Zn. Bij de begrafenis van het stoffelijk over schot van wfjlen den heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam, was de afdeeling kle'nbedrijf van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken vertegenwoordigd dooi den heer W. J. b. van Liemt en de Midden standscentrale voor Haarlem en Omstreken door den heer F. H. Smit. De heer F. N. Duyn schrijft ons: In het volgendartikel hoop ik te voldoen aan mijne belofte gedaan bij de bespreking over htegeen den a.s. pelgrim voor de 34e Nat. Bedevaart te doen staat. Ik laat hier volgen een dagorder, in de Ra- do spreeks men van gids, welke de H. O. pelgrim, die voor de eerste maal naar Lour des ter bedevaart gaat, doch die tegelijker tijd ook iets van Lourdes en omgeving wil zien en genieten, in staat zal stellen het mooie doel der bedevaart en een aangename reis, met elkander te vereenigen. Ik neem dan aan, dat Gij op Dinsdag 31 Juli uit Rozëndaal moet vertrekken met den lsten trein der Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes. De vertrekuren der treinen komt U later precies te weten. U heeft zich voor de Bedevaart, tijdig aangemeld bij een der correspondenten te dezer stede en bij hem de reissom gestort! U ontving eeniger tijd daarna, van dén heer Kamerbeek te Venlo. bericht dat U als deelnemer (ster) voor de Nat. Bedevaart waart ingeschreven. Weer later, ontving U vanuit Venlo Uw kaart, waarop vermeld stond met welken trein en in welken coupé, elke coupé is ge nummerd, terwijl de verschillende treinen ieder een andere kleur hebben, U de reis zoudt maken. Deze was vergezeld van een boekje waarin vele nuttige aanwijzingen ten dienste der pelgrims voorkomen, alsmede de volgorde der gebeden en gezangen op de heen- en terug-reis. Ook uw insigne, het insigne der Bedevaart, was hierbij gevoegd, terwijl voorts nog eenige nadere aanduidingen werden ge geven. Ook heeft U zelf of de Correspondent voor Uw hotel zorg gedragen en een bevestiging voor Uw kamer ontvangen. U dient er wel zorg voor te dragen, dat van genoemde pa pieren niets verloren gaat. Wy gaan dan uiterlijk in het begin der week van 23-28 Juli naar den Burgerlijken Stand, om in het bezit te komen van een Bewijs van Nederlanderschap. U dient hiervoor een foto af te geven, waarop Uw gezicht duidelijk herkenbaar is. 't Meest geschikt is de z.g. pas-foto. De kosten voor 'n bewijs van Nederlander schap varieeren van 0.25 tot 1.— al naar gelang tot weike gemeente men behoort. Onze stad Haarlem is in deze wel een dei- duurste uit 't land, n.l. 1.doch voor zoo'n mooi kaftje er om heen, betaalt men dat gaarne. Voorts maakt U er tijdig werk van, in het bezit te komen van Fransch- alsook van 'n weinig Belgisch geld. Reeds eerder gaf Ik U op, hoe U de te ma ken uitgaven ongeveer kunt berekenen, zoo als hotel-uitstapjes te Lourdes, consumptie tijdens de reis en gedurende Uw verblijf te Lourdes vermeerderd met het bedrag, dat U eventueel denkt uit te geven voor devotie doeleinden, voor aanzichten, reken hierbij vooral op de porties, 'n reuzensnel oploopende post, en voor mede te nemen souvenirs. Zie vooral bij de Bank, die U het vreemde geld versohaft, voor een honderd francs klein geld te krijgen voor tijdens de reis. Als wij dus hebben, le Uw indeelingskaart en verdere bescheiden der Nat. Bed. naar Lourde6. 2e Bewijs van Nederlandschap en Hotel- brieven. 3e Fransch en een weinig Belgisch geld gaan wij daags te voren, dus 30 Juli a.s. onze koffers pakken. Neem niet meer mede, dan U noodig hebt! U kunt in Lourdes nu eenmaal niet verwach ten, dat iemand U behulpzaam is bij het dragen van Uw koffers, daar ieder voor zich, reeds bagage genoeg heeft. Het is heusch geen fabel, die ik eens bij gelegenheid eener „Lourdes"-lezing hoorde verkondigen door een Eerwaarden spreker, dat een dame bij aankomst in Lourdes er vreemd van stond te kijken, dat niemand der heeren zoo hoffelijk was, hare bagage te willen dragen, Zij had niet minder dan 2 groote koffers en 3 hoedendoozen mede ge bracht. Raad ik U aan, niet te veel mede te nemen, anderzijds is het mijn plicht U te zeggen neem in géén geval te weinig mede. U dient er n.l. aan te denken, dat U in den trein er nu juist niet erg frisch gaat uitzien, hetgeen nog erger wordt, door het meermalen uit- en instappen aan de ver schillende stations, waarbij Uw handen zeer spoedig de neiging vertoonen om een zwarte teint aan te nemen. Waar ik U moeilijk kan advlseeren over het aantal mede te nemen japonnen of cos tumes, voor de dames durf ik in deze in het geheel geen advies te geven, zal ik mij be palen tot eenige, wellicht nuttige wenken. Zorg ten le voor een klein schaaltje; zeep, spons, eenige handdoeken en kam en kl. spiegeltje, 2e eenig naaigerei, laten de heeren vooral om boordenknoopjes denken, en veters, 3e schrijfbehoeften. Maak vooral reeds te voren een lijstje klaar met de namen erop aan wie ge schrijven moet, 4e Wees niet zuinig met het medenemen van kousen of sokken, hiervan zult U zeer zeker plezier hebben bij Uw wandelingen, 5e Bovenstaande kunt U nog aanvullen met een paar linnen schoenen, een lichte hoed of pet, voor de zon, een groene of gele bril en voor de heeren scheergerei. Is uw koffer of zijn Uwe koffers gepakt, dus pok Uwe kleeren, dan rest ons nog zorg Ie dragen voor de lunch van morgen! U moet ze dan niet zooals dat velen doen, bij Uw vertrek van huis, aldaar laten liggen. Eerst nog een flinke nachtrust en dan ter Bede vaart naar Lourdes. 31 Juli. Haec Dies. Dit is de dag. Wij gaan des morgens te ongeveer 8 uur, dit hangt af van het vertrek van den bede vaart-trein uit Roosendaal, met onze baga ge en onze lunch per trein van Haarlem naar Roosendaal en nemen hiervoor een en kele reis. In Roosendaal hebben wij dan ruimschoots gelegenheid, om onzen trein op te zoeken e onze bagage in onzen coupé te plaatsen. Wij voorzien ons van een pelgrimsboekje, dat zijn prijs 1.25 ruimschoots waard is, en dat ons door dames van het Comité Roo sendaal ter Verkoop wordt aangeboden. Alvorens nu te vertrekken, moeten de hee ren nog wel bedenken, dat men in Frank rijk niet meer dan 10 sigaren of 20 sigaretten of een half ons tabak per persoon belasting vrij mag invoeren. De belasting op tabak is in Frankrijk bui tengewoon hoog, terwijl het frauduleus invoe ren bij ontdekking verbeurd verklaring en 4 voudige betaling der belasting tengevolge heeft. Reeds worden wij aangemaand om in te stappen en spoedig na het innemen onzer plaatsen, verlaten wij het station Roosendaal en is onze Bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Lourdes begonnen. 12 uur. Te kwart voor twee uur, Belg. tijd, komen j wij te Schaerbeek, alwaar de pelgrims uit de richting Maastricht in onzen trein plaats I nemen. 3.10 passeren wij Mons waarna wij te kwart voor vier uur Feignies binnenstoomen. Hier hebben wij een half uur oponthoud voor de visitatie door dJ Fransche Douanen, waarna wij te 4.15 weder vertrekken naar Pierrefltte. Dan komen wij op de Grand Ceinture de Paris, en passeeren achtereenvolgens Jusvi- sy, Les Aubrais Orléans, Chateaudun en St. Pierre des Corps. Het is in den nacht, dat wij om Parijs heen gaan en slechts in de verte kunnen wij iets van de Licht-stad onderscheiden 1.50 uur. 1 Augustus, vertrekken wij weder en over Poitiers naar Angoulême om te ong. 5 uur aldaar aan te komen. Mocht U hier misschien een langer opont houd hebben, zoo raad ik U aan deze plaats even in te gaan. Het is een prachtige zeer oude stad op heuvels gebouwd en een rond rit per tram duurt ongv. 3 kwartier en geeft een aardig idee van de stad. Het is zeer wisselvallig, in welke stad U een lang oponthoud krijgt om het ontbijt te gebruiken. Dit kan evengoed te Coutras of Bordeaux gegeven worden. Bordeaux, waar men des morgens te ongv. 8 uur arriveert, zijn de buffetten wel het best verzorgd, terwijl bo vendien de stad zelve vele bezienswaardig heden bezit. U dient er echter wel aan te denken, tijdig aan het station terug te zijn, o monze reis te vervolgen naar Morceux. Van hieruit gaan wij of over Tarbes of over Pau, naar Lourdes een afstand van nog geen vier sporens meer. De laatste route is de mooiste. Wij volgen dan gedurende twee uren den loop der Gave, rivier, totdat wij eindelijk^pp een afstand van eenige honderden meters de Grot, het doel onzer Bedevaart ontwaren en het Magnifi cat Gruist op een heel den trein als een heerlijke lofzang voor Maria de Reine On- Dooi- den heer F. J. v. d. Vossen is in perceel Botermarkt 5, geopend „Het Kleed jeshuis", speciale zaak in kleedjes en aan verwante artikelen. De ruime winkel ziet er keurig en frisch uit. Aan de kunstverlichting is alle aandacht gewijd, terwijl in stofvrije vitrines de nieuw ste modellen der goederen zijn geëxposeerd. De fijnheid, waarmede alles verzorgd is, geeft den winkel een aangenaam en vrien delijk aanzien en de verbetering, die thans tot stand is gekomen, mag in alle opzich ten welgeslaagd heeten en de artikelen ko men door de glazen kast enveel beter tot hun reeht. Achter den winkel is een zeer comfortabel kantoortje ingericht, terwijl ook aan de étalages de meeste zorg is besteed. Met het heropenen dezer zaak is de Boter markt dan ook een fraaie zaak rijker ge worden. Zooals reeds te voren bekend was, is gisterenavond procss-verbaal opgemaakt te gen den heer P., directeur van de Scala bioscoop, die gisterenavond zijn inrichting had geopend. Dit proces-verbaal is gemaakt op grond van art. 1 der Bioscoopwet, dat verbiedt bioscoop-voorstellingen te geven zonder toestemming van B. en W. Deze toe stemming van B. en W. was er niet, om dat zij de voorstellingen verbieden op Goe den Vrijdag, evenals op Eersten Paaschdag, Pinksterdag en Kerstdag. Wanneer de ove rige bioscoop-theaters, zooals het voornemen der directeuren -was, morgen geopend zullen zijn, zal op denzelfden grond tegen deze directeuren proces-verbaal worden opge maakt. Zooals wij gisteren hebben uiteengezet, stellen de directeuren hiertegenover de mee- ntng, dat B. en W. niet bevoegd zijn de voorwaal-den, omtrent het sluiten der bios copen op sómmige dagen/ evenmin als an dere voorwaarden, aan de vergunning te verbinden. Hiertoe zijn, volgens de wet, de gemeentelijke autoriteiten alleen bevoegd, indien de gemeenteraad een verordening goedkeurt, welke door de Kroon wordt be krachtigd. De kantonrechter zal nu moeten beslissen of het standpunt van B. en W. goed is, of dat de interpretatie, welke de bioscoop directeuren van de wet geven, de juiste Het proces-verbaal tegen den heer P., van Scala, werd opgemaakt aan het begin der voorstelling, toen- men met hei; afdraaien der film zou aanvangen. Daartoe beperkte zich de politie; de voorstelling zelf werd niet verhinderd. In de kleine zaal van het Brongebouw zullen op Donderdag 12 April a.s. geveild worden eene belangrijke collectie oude en moderne schilderijen, o.a. van de navolgende grootmeesters, Apol, Achini, De Bock, Bos boom, Blommers, Breitner, Bourdon, Du Chattel, Daubigny, Gabriel Israels, Jong- kindt, Klinkenberg, Maris, Mauve, Neuhuijs, Rousseau. Toorop, Weissenbruch, Ribera, Liberi. Huesmans, Siberechts, Rosa di Tivoli, De Heusch, De Heem, v. Berghem, Vernet; en eenige kostbare Perzische Tapijten. I Kijkdagen: Zaterdag 7, Zondag, Maandag 9, Dinsdag 10 en Woensdag li April, van 10 tot 5 uur. Nader vernemen wij nog, omtrent de moordpartij in de Haarlemmerliedestraat, dat na verhoor door de politie, deze termen heeft gevonden, den dader V. aan de Justitie over te leveren, hetgeen is geschied. De toestand van het slachtoffer, de echtgenoote van V;, is, gezien de omstandig heden, gunstig te noemen en ze heeft een rustigen nacht doorgebracht. De chef van den Kruierdienst aan de Spoorwegen verzoekt ons, ter verkoming van misverstand, nog mede te deelen, dat, het weekloon weliswaar 16.per week is, maar dat loopt met toelagen en loonen op tot 24 a 25. per week, Ds mededeeling dat er een weekloon van 16..— betaald wordt, zou den indruk kunnen wekken alsof het loon tot 16.— beperkt bleef, maar dat niet zoo. Een koopman in kaas, wonende in Ant werpen, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hij door iemand, woonachtig in Haarlem, in het tijdvak van Febr. tot heden, is opgelicht tot een gezamenlijk bedrag van 10.375 Belg francs. Door de recherche is. de vermoedelijke dader, een zekere K„ gedomicileerd in Vel- sen, opgespoord en in verzekerde bewaring I gesteld. Hij heeft bekend het feit te hebben ge I pleegd. i Van K. zal nu verder tot zijn uitlevering zal worden gevraagd, in bewaring worder gehouden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men zich door middel van opensluiting toegang verschaft tot een perceel in de Schneevoogtstraat. De dader(s?) heeft enkele linnenkasten opengebroken en eenige zilve ren voorwerpen ontvreemd, o.m. een koralen beurs, zilveren dasspeldjes en eenige hals kettingen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Wederom, is gisteravond een auto, welke eentgen tijd onbeheerd in de Vredenhofstraat heeft gestaan, door den auto-leener benut, om er eij gratis tochtje mede gaan maken. Hedennacht is de auto door de politie in de Javastraat teruggevonden. Onder verschillende blijken van belang stelling herdacht heden de heer W. P. Hoff, ketelwasscher aa dne locomtievenloods te Haarlem, den dag, dat hij 25 jaar in dienst was der Nederlandsche Spoorwergen. Van de directie ontving het het gebruikelijke ge schenk onder couvert. De toestand van den Zeereerw. Heer P. F. W. Soepnel, pastoor te Hoofddorp, is nog steeds dezelfde. Geboren: 4 April: A. A. Jansenv. Ries- sen, d. 3 April: A. M. VerheulPolstra, d. 5 April: M. BarendsPrevost, z. M. KosterKoster, d. Overleden: 5 April: A. v. d. Werff, 87 jaar, K. Lakenstraat. 6 April: B. T. Witberg, 86 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 5 April: C. E. RuijterEldersen, 61 jaar, Schoterwe? M HunekerDuin, 80 jaar, Grebberstraa.. 4 April: W. J. Witkamp, 22 jaar, Ridder straat. 5 April: E. Ruijgrok v. d. Werve Ham, 75 j., Brouwersstraat. H. F. v. Luij- ken, 72 j., Oranjeboomstraat. P. W„ 4 mnd., z. van P W. v. Goor, Klein Heiligland. VOOR DE GEVANGENEN Op Tweeden Paaschdag, 's middags te half vier. zal de R.-K, Mandolineclub „Santa Lucia", in dé Strafgevangenis alhier,, een concert geven voor de gedetineerden van alle gezindten. Medewerking wordt verleend door het Dubbel-Dames-kwartet „St. Caecilia". MONTESSORI-ONDERWIJS EN DE OPENBARE LAGERE SCHOOL Door het Ned. Onderwijzers Genootschap is een adres aan den Raad gericht, waarin adhaesie betuigd wordt aan een adres, waarin gevraagd wordt instelling van een openbare Montessorischool voor lager on derwijs. Bij de N. V, Uitgevers Maatschappij „Haerlem" (Directeur Joh. P. Koppen) is verschenen een Propaganda-marsch voor de a.s. Olympische Spelen te Amsterdam ge titeld: „Op ter Olympiade!" gecompagneerd door Gerrit van Weezei, den welbekenden componist der muziek van de Henri ter Hall's Revue's; woorden van Joh. P. Kop pen. Deze zeer populaire melodie zal over en kele weken worden gespeeld in alle biosco pen, café's met strijkjes, cabarets, dancings (binnen- en buitenland). Hij zal per Radio worden uitgezonden door de binnen- en buitenlandsche stations; hij komt op de or gels en zeer waarschijnlijk ook op de Gra- mophoneplaat. Reeds hedenavond hebben de Haarlem sche Bloseopen, dancings, enz. de „primeur". De muziekpartij voor piano zal door eenige Haarlemsche firma's gratis aan het publiek worden uitgereikt. Voorwaar een aardig idéé en bovendien een mooie propaganda voor de Olympische Spelen. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. W. A. Rekkers, is benoemd tot hoofd der Ge meentewerken te Pemangtang-Siantar (Oost kust van Sumatra). EEN NIEUWE ZIJDEFABRIEK TE NIJMEGEN Naar wij vernemen, heeft de directeur der Enka-fabrieken onder de gemeente Nij megen TA H.A. grond voor den bouw van een nieuwe zijde-fabriek aangekocht, bere kend voor 1500 arbeiders. TWEE OPIUM-KITTEN ONTDEKT. PARIJS, 7 April. Na langdurige onderzoe kingen is de politie er in geslaagd in de Pa- rijsche voorstad Villancourt twee opium-kit ten te ontdekken. De eigenaren en drie Chi- neezen, die opium voor de inrichtingen be zorgden, werden gearresteerd. Dr. KÖHLER TE ROME. ROME, 7 April. De Duitsche minister van financiën, dr. Kohier, is naar thans blijkt, reeds eenige dagen geleden incognito te Rome aangekomen. Omtrent het doel van zijn reis is niets bekend. Het staat evenwel vast, dat hij geen ontmoeting met Parker Gilbert te Rome zal hebben. Of hij met graaf Volpi zal confereeren, is niet bekend. PARKER GILBERT CONFEREERT ROME, 7 April De agent van de schadevergoedingsbetalingen, Parker Gilbert, heeft Vrijdag den geheelen dag doorgebracht met den Italiaanschen minister van finan ciën, graaf Volpt. Het is niet bekend, wat de beide heeren de^i geheelen dag bespro ken hebben. Aangenomen wordt evenwel, dat de besprekingen liepen over de her ziening van het Dawes-plan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2