Binnenïandsch Nieuws MIJÜHARDrS Fietsen LANDBOUW EN VI5SCHER1J I RADIO - OMROEP. tabletten verstopping Nederland in 1927 Minister van der Vegte naar Zeeland Prov. Staten van Zuid-Holland Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1930 Nederland in den Vreemde De corruptie in het gasbedrijf Japanse}te films op de I.T.F. RECHTSZAKEN Waarom het haar niet wou krullen De verkiezmgskwestie te V eenend aal „Zijn edelachtbare Coremans" Het tuinbouw jaarboek 1928 Een kapitale omzet LUCHTVERKEER W rahstukken New- Y orkOstend e De wereldvlucht van Costes en Le Brix De begrafenis van Chris Jansen Geen overtreding VERKEER EN POSTERIJEN De postcheque en girodienst Het was bedrog HANDEL EN NIJVERHEID Een opdracht LEGER EN VLOOT Een administratieve commissie iegen öoos 60 et. Bij Apoth.en Drogisten. Zilversmeedwerk KUNST EN KENNIS Buziau BOEKBEOORDEELING. 62. De jaarcijfers. Dezer dagen zijn verschenen de „Jaarcij fers voor Nederland" de jaarlijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek be werkte statische gegevens omtrent den toe stand van Nederland in 1927. Aan deze cijfers en gegevens is het vol gende ontleend: De bevolking. De bevolking is sedert de eerste officieele volkstelling van 1 Januari 1830 bijna ver drievoudigd en van 2613.487 geklommen tot 7S26.072, dat is van 100 tot 292. Het accres in de beide Hollanden en Dren the komt ver boven het rijksgemiddelde uit, voorts blijft ook Utrecht er nog juist boven oor de provinciën met de groote steden vindt die toeneming gedeeltelijk haar oor zaak in den trek naar die steden. De bevolking van elk der provinciën Zuid holland. Noordholland, Utrecht en Drenthe voor 1830 is 100 gesteld, geeft op 31 Decem ber 1927 resp. 390, 348, 294 en 349. Gedurende de allerlaatste jaren is de toe neming voor Drenthe sterk aan het ver minderen. Daarentegen vertoont Limburg sedert het begin der 20ste eeuw groote toeneming der bevolking van de mijnstreek een sterke stijging. Stellen we de cijfers van 31 December 1899 op 100, dan verkrijgen we voor het Rijk en voor Limburg in 1927 resp. 149 en 185. De geringste toeneming vertoonen Zeeland en Friesland. Hier vermeerderde de bevol king sedert 1830 resp. met 82 pet. en 97 pet., zoodat de bevolking dezer beide pro vinciën in den loop van bijna een eeuw nog niet verdubbelde. Limburg nam dus in min der dan 30 jaar meer toe dan Zeeland in een eeuw. Geboorten, huwelijken en sterf gevallen. De verhoudingscijfers der huwelijken ver toonen van jaar tot jaar slechts geringe verschillen, de geboortecijfers blijven regel matig dalen. Het sterfte-percentage deed in vroegere jaren hetzelfde, bleef van 1924— 1926 stationnair en vertoont over het laat ste jaar een lichte neiging tot rijzen. Per 1000 der bevolking kwamen in 1913, 7.9 huwelijken, 28.3 geborenen en 12.4 sterf gevallen voor. Voor 1927 zijn deze cijfers resp. 7.5, 23.1 en 10.3. Schijnt dus de daling in de totale sterfte tot staan te zijn geko men, in de leeftijden beneden 40 jaar is dit nog geenszins het geval. Daarentegen is er stijging hj de cijfers der hoogere leef tijden. De welvaart. Ondanks velerlei nog bestaande moeilijk heden in handel en nijverheid wijzen enke le cijfers op een vooruitgang der welvaart. Het bedrag der belaste vermogens (13565 millioen) blijft nog slechts weinig beneden dat van het hoog-conjunctuur jaar 1921 (13589 millioen) en beweegt zich sedert 1023 n stijgende lijn. Ook is de na 1921 in de ijfers der Rijksinkomstenbelasting ingetre den daling tot staan gekomen. In laatstge noemd jaar bedroeg het bedrag van het bikomen (zonder kinderaftrek) van de^ bin nen het Rijk wonende physieke personen, n de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen '292 millioen, dalende tot 3761 millioen in i 924/1925 en zich herstellende in 1925/1926 "ot 3864 millioen Bij de beoordeeling van deze en andere ujfers dient men ook rekening te houden met de in den loop der Jaren plaats gehad hebbende toeneming der bevolking. De cijfers der Rijkspostspaarbank vertoo- :.en, zoowel voor wat het totaal tegoed der leggers, het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes, het saldo per boekje, als het ;aldo per hoofd der bevolking betreft, een .angzaam stijgende lijn. Aan het einde van 1926 waren ruim 2.000.000 Rijkspostspaar- lankboekjes in omloop met een totaal te goed van 320 miliioen gulden of 160 gulden oer boekje. Per hoofd der bevolking bedroeg het tegoed 42.65 Voor de particuliere spaarbanken zijn, voor het eerst sedert 1920, wederom cijfers opgenomen. Vergeleken met 1920 en vroege- '•e jaren wijzen ook hier de cijfers voor 1926 op vooruitgang. Het op het einde van fat jaar, op de ruim 8.000.000 boekjes in geschreven totaal bedroeg 306 millioen gul den, d.i. 379 per boekje of 40.69 per hoofd der bevolking. Handel. De handelsbalans toont in 1926, vergele ken met 1925, een teruggang en dit niet- zegenstaande gunstige beïnvloeding door den afnormalen kolen in- en uitvoer, veroor zaakt door de langdurige Engelsche kolen- strking. De waarde van den in- en uitvoer daalde in 1926 resp. met 13 en 59 milloen. Door de grootere daling van den uitvoer steeg het invoersaldo met 46 millioen. De waarde van den invoer bedroeg 2442 mil lioen, die van den uitvoer 1749 millioen, zoo dat 71.2 pet. van den invoer door uitvoer werd gedekt. Vergelijkt men 1926 met 1924 en de daaraan voorafgaande jaren, laat men dus 1925 voor een oogenblik buiten beschou wing, dan blijkt 1926 niet achter te staan. Faillissementen. De faillissementen, waarvan het aantal na de oorlogsjaren zeer snel was gestegen, too- nen de laatste jaren eenige neiging tot te ruggang. Bleef het aantal uitgesproken fail lissementen in 1918 nog beneden 1000, in 1924 liep dit aantal tot 4341 op. In 1926 be droeg dit 3716. Volgende week Woensdag en Donderdag wórdt de minister van Waterstaat in Zeeland verwacht, ten einde verschillende besprekin gen met de leden van Ged. Staten te hebben, o.a. over de haven van Breskens in verband met den bootdienst Vlissingen—Breskens. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn in gewone zitting bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 Mei a.s. des v.m. te 11 uur in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling de vergadering voort te zetten op 12 Juni d.av. en zoo noo- dig volgende dagen. Ten einde de Nederlandsche Regeering tot deelneming aan de Wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1930 uit te noodigen, vertrekt dezer dagen een delegatie, bestaande uit Ba ron Holvoet, gouverneur der provincie Ant werpen: Alftred Martougin, voorzitter van de Antwerpsche Industriekamer, en generaal Meulemeester, algemeen Regeeringscommis- saris der Tentoonstelling, naar Den Haag. Zij zal er een paar dagen blijven en onder meer door minister Beelaerts van Blokland worden ontvangen. In verband met klachten, die ieder reis- seizoen de vereeniging „Nederland in den Vreemde" bereiken van Nederlanders, die zich in het buitenland minder passend ge droegen, heeft deze vereeniging door den heer Clinge Doorenbos een gedichtje doen vervaardigen, dat met medewerking van de verschillende reisvereenigingen in ons land op ruime schaal verspreid wordt, van den volgenden inhoud: Nederlanders in den Vreemde! Straks begint het reizen weer. Mogen wij U even wijzen Op 't bekend: ,.'s Lands Wijs, 's Lands Eer"? Nederlanders in den Vreemde! Wilt bedenken op uw reis, Dat ook 't omgekeerde waar is, 't Wordt dan dus: ,,'s Lands Eer, 's Lands Wijs". Denk niet, als U Holland uit bent: Zóó, nu kan ik alles doen; Pas niet enkel op uw paspoort, Maar pas óók op uw fatsoen. Kom niet met uw kaasboldopje Schuinscheef achter in uw nek In Hotel of Restauratie, Hoe dan ook: in een vertrek. Wil des morgens een ontbijtzaal, Keurig voor de gasten klaar, Niet bedwalmen met uw pijpje' Of een Hollandsche sigaar. Wijzig uw tabaksprestaties Volgens menschelijken wensch, Laat uw pruim met toebehooren Binnen Nederlandsche grens. Wees beleefd voor buitenlanders, Fransch, Duitsch, Engelsch, allemaal, Iedereen waardeert beleefdheid, Want zij spreekt een wereldtaal. Zingt uw liedje naar believen, Ieder lied, dat ge maar kent, Maar, blijf zingen, ga niet schreeuwen Alsof uin Holland bent. Mocht u 't vreemde volkslied hooren, Hoor het even staande aan, Zelfs al hebt ge die beleefdheid Nooit in Nederland gedaan. Wees bescheiden en voorkomen En verwek geen ergernis, Weet, dat elke buitenlander, Feitelijk uw gastheer is. Regel U naar zijn gewoonten, Want, daar heb je het alweer: Ieder land heeft weer iets anders, En van dóór: ,,'s Lands Wijs,- 's Lands Eer". Maak reclame voor ons Holland En ons Nederlandsche ras, Dan heeft niemand zich .o schamen Voor het strikje op zijn jas. Te Lemsterland In de Donderdag gehouden vergadering van de raad der gemeente Lemsterland werd mededeeling gedaan van een missive van Ged. Staten, waarin dit college de goedkeu ring aan de gemeentebegrooting onthoudt, op grond, dat de raad in December besloten heeft de gasdirecteur te Lemmer in zijn functie te handhaven, hoewel deze ambte naar erkend heeft retourcommissie te heb ben aangenomen. Daar tengevolge van het korte tijdsverloop t.usschen ontvangst en vergadering B. en.W. deze missive nog niet hadden behandeld, werd besloten binnen 14 dagen opnieuw een vergadering te houden om hierover te be raadslagen. Het algemeen secretariaat van de Interna tionale tentoonstelling op filmgebied (14 April tot 15 Mei, Den Haag) deelt mee, dat het door bemiddeling van de legatie de be schikking heeft gekregen over eenige origl- neele Japansche films. Deze bijzonder inte ressante films, gespeeld door Japansche acteurs in Japansche omgeving, zullen in de bioscoopzaal van de I. T. F. worden vertoond en zullen de eerste Japansche films zijn, die in Nederland worden gedraaid. De absoute en beaarding werden verricht door den Zeereerw. heer pastoor J. G. Jansen oudsten broer van den overledene, geassis teerd door kapelaan Bosch, zwager van den overledene en rector Bots, diocesaan advi seur der Haarlemsche Hanze. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door een koor van vrienden, onder leiding van Jan Sicking, De Zeereerw. heer pastoor Jansen vroeg al len een gebed voor den overledene; dan stortten allen aan de geopende eroeve een gebed voor zijn zielerust. wharmede de droe ve plechtigheid ten einde was. Verschillende kappers te Winschoten en omgeving zijn in het begin van dit jaar het slachtoffer geworden van de handigheid van een Rotterdamsch koopman, H. ge naamd, die iil keurige fleschjes een wa tertje verkocht, dat, volgens mededeeling op het etiket, het vermogen zou bezitten bij juiste toepassing elegante krullen in het hoofdhaar aan te brengen. Speculeerend op de onvergankelijke üdelheid van jong en oud, hebben de bezochte coiffeurs het wel bespraakte koopmannetje eep goede kland-i zie gegeven. Tot groot nadeel van de betrokken kap pers, bleek het haarwaterf je van zeer kop- pigen aard. En heel wat haardossen te Winschoten, doordrenkt met het nieuwe hnarmiddel, bleken even koppig te zijn. Een der snuggerste consumenten kwam op het idee, met de vloeistof naar den Keurings dienst te wandelen, waar bleek dat het „haarwater" zuiver duinwater was, waaraan een hoeveelheid peper was toegevoegd! Het koopmannetje werd nu ter verant woording geroepen en er werd proces-ver baal tegen hem opgemaakt, wegens over treding van de keuringsverordening, welke verbiedt het verkoopen van waren, die on deugdelijk van samenstelling zijn. Het bewuste koopmannetje werd door den Kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 500, bij niet betaling te vervangen door een hechtenisstraf van 180 dagen. Op 26 April a.s. zal de zaak tegen G. J. v. d. B„ exportslager te Veenendaal, verdacht van omkooperij (de bekende schapenkoppen-kwestie) bij de verleden jaar gehouden Gemeenteraadsverkiezingen, voor het Hof te Arnhem, in hooger beroep be handeld worden. In eerste instantie is v. d. B. door de Rechtbank te Arnhem vrijgesproken, tegen welk vonnis door den Officier van Justitie appèl is aangeteekend. Sinds veertien dagen worden in den Cir cus Schouwburg, aan hst Stationsplein te Rotterdam, door het gezelschap M. Spree, een stuk opgevoerd, getiteld: „Zijn Edel achtbare Coremans". De schrijvers van dit stuk zijn de heeren Am. van Raalte, uit Rotterdam en Jules Calff, wonende te Brussel. De heer L. G. A. Coremans heeft ge meend, dat de schrijvers onrechtmatig ge bruik hebben gemaakt van zijn naam. Aan gezien genoemde heer, door dit onrecht matig gebruik maken van zijn naam, schade lijdt, welke hij tot op heden begroot op 30 gulden, heeft hij den deurwaarder C. J. Kiene verzocht de beide schrijvers voor den Kantonrechter te dagen. Naar de „Msb." van bevoegde zijde ver neemt, zullen de beide schrijvers op Don derdag 26 April a.s. Voor den Kantonrech ter moeten verschijnen. De N. V. Ken. Drukkerij en Uitgevers Maatschappij „Floralia" te Assen geeft de derde jaargang uit van het Tuinbouwjaar- bcek, thans voor 1928, wel een bewijs, dat het boek een welkom onthaal heeft gevon den in land- en tuinbouwkringen. De heer G. J. Pannekoek in wiens handen wederom de redactie was, heeft zich blijk baar goed van zijn taak gekweten. Het boekje is op de eerste plaats een gids voor den Nederlandschen tuinbouw en bevat als zoodanig allerlei gegevens omtrent ver- eenigingen en lichamen op dit gebied. Daar naast bevat het artikelen van deskundigen over den tuinbouw belangrijke onderwerpen. Zooals over internationale overeenkomsten ter bestrijding van plantenziekten, de ont wikkeling van Aalsmeer als centrum van bloemisterij, de ontwikkeling van de Ned. fruitteelt, ontsmetting van den grond door stoom, voorts over kunstmest en zaden, ter wijl de gegevens, die ir. v. Poeteren ver strekt voor de bestrijding van ziekten en be schadigingen van tuinbouwgewassen zeker niet het minst belangrijk zijn. Een uitgave dus, die voor den Nederland schen tuinbouwer niet zonder belang is. Dezer dagen is te Broek op Langendijk de vergadering gehouden van de Langendijker Groente-Centrale. Daarin deelde de voor zitter mee, dat de omzet, ofschoon het sei zoen nog niet geheel ten einde is, nu reeds 4.080.000 bedraagt. Het vorige jaar beliep de omzet van de veiilng ruim f 30.000 Hieruit volgt wel, dat de uitkomsten van den tuinbouw zeer goed zijn geweest. Op het strand te Longues in Normandië, zijn wrakstukken van een vliegtuig aange spoeld. Ze zijn voor onderzoek naar Parijs gezonden. Uit New-Ybrk wordt bericht, dat baron Van Zuylen de Nyevelt daar ter stede op 3 April een bedrag van 1 millioen drie honderd-duizend francs heeft gedeponeerd, als hoofdprijs voor een wedvlucht van New- York naar Ostende. Aan den wedstrijd, die plaats zal hebben tusschen 25 Juni en 20 Juli, kan worden deelgenomen door vliegers van elke nationaliteit, zoowel met land- als met watervliegtuigen. Naar gemeld wordt, zijn Costes en Le Brix te Yokohama aangekomen, en zullen een dézer dagen vanaf het vliegveld Tachi- kawa bij Tokio hun tocht om de wereld hervatten. Hun plan is zonder tusschenlan- ding naar Hanoï te vliegen, een afstand van 2550 mijl, die zij verwaohten af te leggen In 25 uur. Onder groote belangstelling is gisteren op de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Chr. M. Jan sen, directeur van het Centraal Hanze-bu- reau voor het bisdom Haarlem. Onder de vele aanwezigen waren de oud minister Aalberse, het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Borghals, C. G. J. Struycken, voorzitter van den Katholieken Midden standsbond, de heeren Peters, lid van den Amsterdamsehen gemeenteraad, dr. J. van Beurden, lid van den Middenstandsraad, Boon, secretaris van het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond, Jos. Meyring uit den Bosch, vice-vöorzitter van dien bo.vl, de heer P. J. M. van Tetering uit Haar lem, lid van het Hoofdbestuur, mr. van Hellenberg Hubar, mr. de Grood, rechts kundig adviseur van den bond, Jansen voorzitter van de Hanzebank, Brabander, di recteur van de Hanzebank te Utrecht, Koop- veld, directeur van de Centarle Midden- standsbank en Ingenool, directeur van het Middenstandsbureau. Voorts wafen vele vertegenwoordigers van Middenstandsorganisatie uit andere plaatsen aanwezig alsmede enkele deputaties van Ka tholieke vereenigingen. De beaarding en de absoute werden ver richt door den Zeereerw. heer pastoor Jans sen. Een krans van den R. K. Middenstands bond dekte de baar. Verder waren aanwezig de heeren von Freytag Drabbe, wethouder van Amsterdam, pater dr. Daniels S.J. directeur van den Handelscursus van de Hanze, Vreeburg, voorzitter en kapelaan L. Brink, geestelijk adviseur van de Haagsche R.K. Midden- standsvereeniging benevens tal van leden van deze organisatie, rector Ratté, geeste lijk adviseur, en de heeren Rietveld en van Velzen, hoofdbestuursleden van de kath. Garde, van welke vereeniging de heer Jan sen jarenlang de bezielende voorzitter is ge weest. Het rouwomfloerste vaandel van de Garde werd meegedragen ln den stoet. De R.K. Volksbond ln het bisdom Haarlem was vertegenwoordigd door den heer F. Spit, de Haagsche afdeeling van den R.K. Volksbond door den heer Steyn en de Scheveningsche afdeeling door den heer de Zwart. Namens het hoofdbestuur van den. R.K. Bond van Gemeentepersoneel „St. Paulus" waren aan wezig de heeren L. F. Guit en J. van Seg- gelen, namens het bestuur der R.K. Kies- vereenlglng „Rijkskieskring 's-Gravenhage" de heer W. J. van Dijck, namens den Bond van R.K. Propagandaclubs ln het bisdom Haarlem, namens de Haagsche Winkeliers- vereeniging, de heer van Bommel, namens de afd. Amsterdam van den Neutralen Mid denstandsbond, de heer Wiewei. Ten slotte vertegenwoordigers van de ver schillende diocesane middenstandsbonden en deputaties van vele Hanze-afdeelingen uit het bisdom. De rechtbank te Tiel heeft overeenkomstig den eisch vrijgesproken den bakker win kelier A. Key te Zoelen, die verdacht was van overtreding der Loterijwet. wijl hij in zijn winkel een prikbord had, waarop men tegen betaling van 10 cent door het prikken van gaatjes een prijs kon winnen. De kantonrechter te Tiel had hem terzake van overtreding dier wet tot 15 te ver vangen door 10 dagen hechtenis veroordeeld. De cijfers der postchéque- en giro-dienst over Maart 1928, vermelden het volgende: Nieuwe rekeningen 1160; aantal rekeningen op den laatsten der maand 132038; bijschrij vingen wegens: a. stortingen 676822 en 105473.519; b. overschrijvingen van andere postrekeningen 924402 en 280.296.403; c. overschrijvingen afkomstig van de Neaerl. Bank 132 en 18.513.033; d. andere onder nemingen 34.181. Afschrijvingen: a. chéques 175270 en 58.593.761; b. overschrijvingen op andere postrekeningen 809532 en 280.296.403; c. overschrijvingen naar de Ned. Bank 970 en 63.218.823; d. andere on dernemingen 14316 en 53.994. De af- en overschrijvingen (giro's) beliepen 79 pOt. van den totalen omzet. Nog een saldo-tegoed op den laatsten Maart 1927 86.366.282, Fe bruari 1928 85.879.753, Maart 1928 88.028.060. Eedrag der belegging op den laatsten Maart 1927 67.362.260, Februari 1928 69.719.432, Maart 1928 69.919.534. Kortgeleden deed een uit Amerika afkom stig bericht de ronde, betreffende een elec- trischen vliegmotor, die zijn voorbeweging ontleende aan het aardmagnetisme, en daar door practisch gesproken een ongelimiteerd aantal uren kon draaien. De bescheiden uitvinder, Lester J. Hender- shot, deelde mede, dat het door hem toege paste principe toch niettemin niets te maken had met het perpetuum mobile. He feit, dat in 'verband met deze uit vinding, de namen van colonel Charles Lindbergh en majoor Lanphler genoemd wor den, die op 24 Februari op het militaire vliegveld Selfridge Field den wondermotor op een proefstand hadden zien draaien, scheen een waarborg, dat men met een serieuze zaak te do enhaa. Beriocht werd nog, dat de motor 1800 toeren per minuut maakte en eerst na 20.000 a 30.000 bedrijfsuren in re visie behoefde te worden genomen. Thans is, volgens het .JHbld." bekend ge worden, dat, voor den zooveelstén keer, ook de berichten aangaande dezen wonder-motor, naar het ruk de fabelen moet worden teruggebracht. Hét heele experiment blijkt namelijk te hebben berust op bedrog.. Onder den proefstand zaten, doch handig aan het oog onttrokken, een paar' batterijen, accu's en andère energie-gevende bedenksels. De namen van colonel Lindbergh en Lanphier werden gebruikt om aan het goed-geloovige publiek nog wat aandeelen in de nieuwe „onderneming" te kunnen verkoopen. Vóór dit echter goed en wel lukte, werd door iemand in New-York eenzelfde soort motor gedemonstreerd, doch met het energie ver wekkend mechaniek open en bloot. De leger-autorlteiten hebben thans gelast een onderzoek in te stellen naar het feit, hoe er toestemming kon worden verleend een dergelijke demonstratie te doen plaats heb ben op eën militair vliegveld. ZONDAG 8 APRIL HILVERSUM, 1C60 M. 7.30 Bespeling der klokken v. h. Kon. Paleis te Amsterdam door J. Vincent. Met medew. van bazuin blazers, hoboist (de heer Haverkamp), en een koperkwartet o.l.v. D. C. Lankhoorn. 10.30. V.P.R.O.-uitzending 12.301.30 Con cert. Het Dubb. Gem. Kwartet „Polyhym nia", Dir. P. H. W. Sluiters. P. Kramer-vi- col 1.303.00 Kamermuziek door het Haydn-kwartet (de heeren: Kramer, De Groot, v. q. Bosch en Lysen). 3.005.00 Matinee door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. H. v. Dalen-piano. 5.00 De piano sonates van Beethoven. Analyse van Sonate op 10. no. 3. door L. Schmidt. Egb. Veen- plano. 5,456.15. Voordracht uit eigen werk door M. Beversluis. 6.157.15 Orgelcon cert door F- Kloek. R. Broekmann-alt. 8.00 Pers- en sportber. 8.10 Symphonie- concert door het orkest v. d. Haarl. Orkest- vereeniging Ed. v. Beinum-dlrigent. S. Swaap-viool. In de pauze: Causerie door J. v. d. Ven, over: Folkloristische Paaschge- bruiken. HUIZEN, 1870 M. (tusschen 4.00 en 6.00 340.9 M.) 8.309.30 Morgenwijding N.C. R.V. 12.50 Tijdsein. 12.30—1.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 1.30 1.45 Spr. Dr. Schaepmanfonds is: Kan. G C. v. Noort uit A'dam: De ideëele zijde der actie van het Dr. Schaepmanfonds. (K.R.O.) 1.45—2.15 K.R.O. Godsdienston derricht voor ouderen door Prof. D. Bont, leeraar a.h. Seminarie Hageveld Heemstede. 2.15—4.00 K.R.O. Het Ned. Vocaal ensem ble o.l.v. Joh. Nelissen. De dames: N. Ver- kroost-sopraan. Jo Kuipers-sopraan. J. Boe len-alt. J. Luyken-alt. De heeren J. Ger- hards-tenor. J. v. Helvert-tenor. A. v. Op pen-bas W. Sanders-bas 4.005.00 K.R.O. Ziekenuurtje door Mej. B. Beelén-declama- tle. 5.50 N.C.R.V. 7.30—8.00 Bijbelexe gese door Prof. Dr. R. Jansen O. P. v. d. Keizer Karei Universiteit te Nijmegen (K.R. O.) 8.00 K.R.O. Concert met medew. van Mevr. Poolman Meissner-sopraan. Rich v. I-Ielvoirt-Pel-bariton. K. Stoete-viool. K.R. O.-orkest o:l.v. Martin v. d. Elide Spr.: P. Kasteel uit Rotterdam: De voortdurende Verrijzenis. 10.00 Persberichten. 10.30 K.R.O. Epiloog o.l.v. Jos Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 10.50—11.35 Kerkdienst van York Minster. 3.50 Con cert door de militaire kapel. E. Cruickshank -alt. H. Eisdell-tenor. 5.40—5.50 De grond slagen d'r Engelsche dichtkunst. Gedichten voorlezing. 8.05 Dienst in de Carlisle Ca thedral New-Castle. 8.10 Orgelconcert, daarna kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert D. Noble-bariton. Het radio-strijkkwartet. 10.50 Epiloog 11.00—11.20 „The Silent Fellowship" PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.20 Causerie en religieuze zang. 1.052.10 Orkestconcert. 4.505.50 Dansmuziek. 8.35 Circus Radio-Paris. 9.05—11.20 Or kest-en dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 8.20—9.20 Kath. Morgenwijding. 10.45—11.25 Beet- hovens pianosonaten. 11.2512.20 Paasch- psalmen met orgelbegel. 12.201.50 Or- kestooncert Militaire muziek 3.50—5.20 Orkestconcert. 5.206.20 Kerkmuziek van Bach Koor en bas-bariton 7.20 „Faust", van Goethe. Daarna tot 11-20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 8.20 Morgenwijding. 10.35 Concert door het symphonie-orkest en koor v. d. Schutzpolizei. 3.50—5.20 Concert. Or kest. Daarna tot Orkestconcért van Leipzig 7.20 „Faust" opera Van Goethe. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding Preek en Hoornkwartet. 1.35 Orkest con cert. 3.20 Orkestconcert. 5.15 „Die Meis- tersinger von Nürnberg", opera van Wag ner. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 8.3510.35 Concert. Orkest en F. André- tenor. Door den Minister van Oorlog is een com missie ingesteld, bestaande uit den luitenant- kolonel der militaire administratie, N. H. van Roggen, den kapitein der militaire admini stratie K. Bouwens en den len luitenant-ad judant van den staf van de Landstormgroep Breda, G. Minderhoud, aan welke commissie is opgedragen, een onderzoek in te stellen naar den omvang van de militaire admini stratie, welke moet worden gevoerd bij de Staven der Landstormgroepen en bij de Ver banden, zoomede nopens den arbeid, welke door het daarvoor ter beschikking staande personeel moet worden verricht, om die ad ministratie naar den eisch te voeren. Men meldt ons: De Koninklijke Shellgroep heeft aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij den bouw opgedragen van een tankschop van 3000 tons deadweight. Dit schip wordt gelijk aan dat, hetwelk onder werfnummer 193 reeds bij de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij in aanbouw is voor re kening van dezelfde reederij. De N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" heeft haar nieuwen catalogus doen verschijnen, die den omvang heeft van een volslagen boek werk. Voorname uitvoering, sprekende foto reproducties en stijlvolle cllché's geven een overzicht van hetgeen „Voorschoten" ter markt brengt. De gereproduceerde modellen zijn die voor 1928. Hoëwel hij het voornemen had, heden avond weer in Ter Hall's revue zijn rol te vervullen, zal Buziau adn dit voornemen geen; gevolg kunnen geven, daar zijn dokter hem met het oog op zijn gezondheidstoe stand het weder optreden nog eenige dagen heeft verboden. Steeds het JVieuwste in RacCtO. Cjg* VêA:/cam//i/e/fcr3tcffi/wcrt//eMicrr6crj/cl. eert door het Radio-Trio. 8 3510.35 uur Concert. Orkest en Mile. Lecïerc, zangeres. (Om 9.50 uur voorlezing door Jacques Servain). DINSDAG 10 APRIL HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politiebe richten. 12,302 uur Lunchmuziek door het Trianon-trio. 3.004.00 Knipcursus door mevr. de Leeuw-v. Rees. 6.007.15 Diner- muziek door het Trio Rentmeester. 7,15— 7,45 Engelsche les (conversatie). 7.45 Politie berichten. 8,05825 Boekenpraatje door mevr. Gabr. v. Loenen, over „De avonturen van een straatmuzikant", door Augusta de Wit. 8,25 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Greta Santhagens, sopr. 9.30 Lezing door L. Henskens: Een praatje over de mode der korte haren. 10.00 Persber. 10.10 Vervolg Concert. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12,301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.306,30 Dinermuziek; 6.30 7,00 Esperantoles. 7.007,30 Engelsche les. 7,308.00 Lezing door J. A. Schutte, secr. van het R. K. Werkliedenverb. „Het soli- dairisme". 8,00 K. R. O. Uitzending uit IJmuiden; „De Meikonigin", tooneelstuk met zang uit Oud-Frieslands volksleven in 3 bedrijven voor soli, gem. koor en orkest. Tekst van P. A. Bruinsma. Muziek van O. Ludwig. Door de R. K. Zangver. „Zang en Vriendschap". Rolverd. Otto Geerts, koop man, Schepen der stad Bolsward, vetkooper, J. Bakker; Foockel, zijn vrouw, mevr. L. Mooy-Gjertsen; Tieda, hun oudste dochter; Haarmans; Bauk, hun jongste dochter, L. Suk; Aggo Schieringer, A. Koene; Gerrold Feickes, vetkooper, H. A. Osendorp Jr.; Sy- brandt Wigers; Barbiers- en chirurgijns leerling Schieringer, P. Boom; Heraut van Jan Jongema, M. Haver; Deken van het Schuttersgilde, H. Smakman; Sicco Reins, vriend van Aggo Jans, C. Jongejans. Het stuk speelt in Bolsward in de 14e eeuw. 10,30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11,20 Gramofoonmuziek. 12,20 Lichte muziek. Het Audrie Ford Trio en E. Bryan, zang; 1,202,20 Orkestconcert. 3.20 Het London- violoncello-kwartet; A. Mc. Credie, tenor. 4,20 Orkestconcert. 5,20 Vacantiepraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7,05 Gramofoonmu ziek. 7,20 Maand-overzicht. 7,35 Tschai- kowsky's liederen. 7.50 Het „Wireless Harp Quintet", (viool-fluit-clarinet-cello-har 8,20 Vaudeville, Dans-orkest en solisten; 9,20 Nièuwsber.; 9.35 Lezing; Our Resident song sters. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Concert door Thomas Jones en het Grand-Hotel East- bourne-orkest. D. Bennett, zangeres. 11.05— 12,20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11 uur Muziek. 12,502,10 Orkestooncert. 4.055.05 Orkestconcert. 8,5011,20 Concert. Orkest Bigot en Mme. Gerard, zangeres. LANGENBERG, 469 M. 12,20—1,50 Or- kestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 7,35 „Weltverkehr"-concert. Dr. Schönhals, de clamaties (Zeppelin, vliegtuig, spoor, oce- aandamper). Daarna her-uitzending van Duitsche en buitenlandsche stations. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (Zee- sen). 11,207,05 Lezingen en lessen. 6.509.20 Groot orkestconcert en feestrede van Geh. Rat Dr. Wölflin in Nürnberg. HAMBURG, 395 M. 3,35 Oud-Engelsche liefdesliederen. 8.20 Orkestconcert o. 1. v. Joh. Schuier. 10.5011.60 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20—6.20 Dansmu ziek. 8.3510.35 „La Fille de Mme. Angot", operette, Lecocq. VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem MAANDAG 9 APRIL HILVERSUM 1060 M. 10—12 uur Concert door het Amsterdamsch Sym phonic orkest o.l.v. M. v. Yzer. G. v. Re- nesse, pianist 12.30—2 uur Lunchipu- zlek door het Trio Rentmeester 24 uur Concert door het Gem. koor „Zanglust" en een deel v. h. Kinderkoor der ver. „Zanglust", dirig. Willem Hespe. W. Hespe a. d. vleugel. Het Amsterdamsch Fanfare-orkest, Dir. Rich. Sombroek 44.40, uur Planoconcert door Renée Regnard 4.40—5.55 uur Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 6—7.15 uur Dinermuziek door het Kling Trio 8 uur Persber. 8.10 uur Mozart-avond. Lotti Muskens—Sleurs, sopraan. Steph. Bergmann, piano. Het verst. Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, In de pauze Causerie door L. Schmidt: Mozarts Muze. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 9.50 uur N C R V 12.30—1.45 uur NCRV Orgelconcert door Ferd. Kiosk 3—6 uur N C R/V. Concert vanuit de Ned. Herv. Kerk te Franeker. De „Elias" van F. Mendelssohn—Bartholdy, door de Chr. Ovatorlumver. te Sneek. Mej. T. v. d. Sluys, sopraan. Mej. I. de Bruin, alt De heeren M. Plooyer, tenor, J. Nelissen, bas 6—7 Uur Orgelconcert door F. Hasselaar 8 uur NCRV. Kerkconcert ln de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek. Mevr. J. v. d. MeentWalter, alt. De hee ren H. Noort, tenor. S. P. Visser, orgel. DAVENTRY 1600 M. 10.35 uur Kerk dienst 11.20 uur Gramofoonmuziek 12.20 uur Balladenconcert voor so praan en tenor. 1.202.20 uur Orgel concert. 3.20 uur Lichte muziek. Het Gershom Parkington kwintet. A. Fendar- vis, alt. 4.20 uur Orkestconcert. 5.20 uur Modepraatje. 5.35 uur Kin deruurtje. 6.20 uur Concert, orgel bespeling. 7.20 uur Litter, critiek 7.35 uur De liederen van Tschaikowsky. 7.50 uur Vaudeville. Dans-orkest en solisten. 8.20 uur „Dlck Whittlngton, door Mabel Constanduros. 9.20 uur Nieuwsber. 9.35 uur Actueele causerie. 9.50 uur Nieuwsber. 9.55 uur Con cert door de militaire kapel De Salisbury Singers. 11.20—12.20 uur Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50—11.00 uur Muziek. 12.50—2.10 uur Concert, Les Vénitiens Trouba dours" 4.055.05 uur Litteraire en i muzik matinée 8.5011.20 uur Or- tpitPODPPVt LANGENBERG 469 M. 8.20—9.20 uur Evangel, morgenwijding. 11.2012.20 uur Orgelconcert. 12.201.50 uur Concert door het sted. orkest Opladen 4.20 uur „Die meistersinger van Nürn berg", opera ln 3 acten van Wagner. Daar na tot 11.20 uur Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (Zeesen) 8.20 uur Morgenwijding. 10.50 uur Voorjaars-orkestconcert. 3.40 uur Paardenrennen v. d. renbaan Karlshorst. 4.10—5.20 uur Orkestconcert. 6.50 uur „Rund um die Liebe", operette in 3 acten van Osc. Strauss, uit Dresden. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 4.20 uur Causerie; Wilde Tiere in Film. 7.20 uur Popu lair cöncert door het Norag-orkest o. 1. v. Horst Platen. BRUSSEL 509 M. 5.20—6.20 uur Con- „Onder rood schrikbewind", door Leo Speet. Drukkerij Noord-Holl. Dagblad, Alkmaar Zooals reeds was aangekondigd is de reeks artikelen onder den titel: „Onder rood schrikbewind", welke artikelen van de hand van den heer Leo Speet reeds in ons blad zijn verschenen, thans in brochure vorm verschenen bij de drukkerij „Noord- Hollandsch Dagblad" te Alkmaar. De op brengst strekt ten bate van het „Dr, Schaepmanfonds." De aansluiting L. O. en M. O., uitgave N. V. Paul Brand's uit geversbedrijf, Hilversum. Bij de N. V. Paul Brand's uitgeversbe drijf te Hilversum is in brochurevorm ver schenen het rappórt van de commissie ter bestudeering van. de aansluiting tus schen L. O. en M. O., ingesteld door het hoofdbestuur der St. Lebuïnusvereeniging. Zalig Paschen! Preek en kerkelijke plechtigheid hebben u in feeststemming gebracht. De natuur, de oplevende natuur om u heen, de feest- disch thuis, alles doet u blij en vroolijk zijn. 't Is Paschen! Misschien staat de schaal met eieren voor u, terwijl u dit stukje in de krant leest; misschien maakt het paasehbrood u wel verstrooid en wordt „Pater Liefheb ber" het slachtoffer van al dat goeds. U weet toch, waarom u met Paschen eieren eet? Ik zal het u vertellen: Evenals het kuikentje de schaal van het ei openbreekt en naar buiten komt, zoo verbrak Christus het graf en kwam naar buiten. U hebt misschien nooit geweten, wat een schoone afbeelding het ei is van de Ver rijzenis. Of ik met Paschen ook eieren en paaseh brood zal eten? Ik weet het niet. Een eitje zal er wellicht nog wel te vinden zijn. Als uiterste kans zou ik met een' onschuldig gezicht ergens kunnen binnenrollen, net als zij aan de eieren zijn. I Maar wat mij meer Interesseert: zou ik met Paschen nog nieuwe namen in het Stichtersboek mogen schrijven (100 gld. zoo u weet)? Ja, daar zit u nu. Als dat nu maar geen mosterd op uw eitje is, deze vraag van mij: Veeg het dan af met een briefje van hon derd, stuur dat briefje aan mij (of laat het mij bij u halen) en u zult nog nooit zoo'n heerlijk Paschen gevierd hebben. Alles goed beschouwd is het „goed eieren eten met mij". Missiehuis, Hoorn Father LEFEBER Postrek. 120937 Directeur U weet toch, dat u een schitterend werk doet, door ons geld op lijfrente te geven. U geeft ons wat van uw geld of effecten en wij geven u de rente, zoolang u leeft. Daarna wordt het geld gebruikt voor de opleiding van arme jongens tot priester- missionaris. U behoudt gedurende uw leven uw inkomen en na uw' dood doet uw geld •iet schoonste werk, dat het doen kan. iij i gei Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6