Buitenlandsch Nieuws 'Myma/idts Cadnm Zeep Goudregen •TmmiAaMlim FEUILLETON. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 7 April 1928 DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD GEMENGD NIEUWS GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUWS De orde van het Heilig Graf op de Heilig-Land-Stichting Een moordzaak in Zuid-Oost Borneo Inleiding I. Ondergeteekende werd het vorig jaar aan gezocht door het bestuur van de R. K. Pro- paganda-club, afdeeling Sint Jan, te Haar lem, om gedurende de winteravonden, een godsdienstcursus te geven voor allen, die tiaar belang in stelden. Hy koos zich daarvoor tot onderwerp: De ongeziene wereld of het leven na den dood. Deze avonden hebben nog al belangstel ling en interesse gewekt. Wegens ziekte moesten wij echter midden in de behandelende stof onze voorlezingen afbreken; een langdurige sanatorium-kuur maakte een vervolg onmogelijk. Later werd ons van verschillende zijden, o. a. ook door het bestuur van bovengenoemde Propagan- da-club herhaaldelijk gevraagd het interes sante onderwerp schriftelijk te behandelen in de Nieuwe Haarlemsche Courant, opdat alle belangstellenden daarvan kennis zou den kunnen nemen. Aanvankelijk meenden wij op dit verzoek niet te kunnen ingaan, omdat, naar onze meemng, plaats en onderwerp zich daarvoor niet leenden. Nu echter de Redactie van de N. H. C. een andere meening is toegedaan en voor dit belangrijke onderwerp gaarne een bescheiden plaatsje in haar zeer gewaar deerd blad wil afstaan, hebben wij de stof fige schakels van die half gebroken keten weer opgezocht en saamgesnoerd. Misschien kan deze keten van eeuwige,, onvergankelijke waarheden voor enkelen nog een richtsnoer zijn, naar de verre, onbekende kusten van die ongeziene wereld daar achter de don kere poorten van het graf, die wij allen eens zullen moeten betreden. Ziehier inhoud en verdeeling van de te behandelen stof. I. Over God, den eeuwigen Vergelder. 1. Zijn Bestaan. 2. Zijn wezen en eigenschappen. II. Over de Engelen. 1. Hun schepping en val. 2. Hun wezen en eigenschappen. III. Over de menschelijke ziel. 1. Haar wezen en vermogens. 2. Haar voortbestaan na den dood. IV. Over het mysterie van den dood. V. Hemel, Hel en Vagevuur, in het licht der Kath. Theologie en Scholastieke Wijsbegeerte. VI. Het laatste einde aller dingen en de jongste dag. VII. De opstanding en 't laatste gericht. VIII. Terra Nova of de nieuwe aarde. Hoe het onderwerp zich rechtvaardigt. Allen zullen het toch hierover wel met mij eens zijn: doel en bestaan van een Dagblad is niet enkel „Nieuwsblad" te zijn. Het Dag blad heeft niet tot primaire taak aan te kondigen, hoeveel menschen er een arm of been hebben gebroken; hoeveel auto-bussen gekanteld zijn; in hoeveel en in welke vil la's er in den afgeloopen nacht is ingebro ken. Het Dagblad wil zijn lezers nog iets meer geven, dan de gewone nieuwtjes van den dag ovet moord of inbraak; het raakt ook diepere levensvragen en wereld-proble men; het verdedigt en propageert een be paalde richting in het geestes-leven, al schreeuwt en krijcht het nog zoo luid op hoeken van pleinen en straten, in licht reclame boven theater of bioscoop, in wacht kamer of spoor-coupé, dat het „neutraal" is en ieders overtuiging eerbiedigt en ont ziet. De groote Dr. Schaepman zegt dan ook terecht: „En sindis die ure staan en kampen op onze aarde „Twee machten, beide sterk in zelf bewuste waarde; „Het woord der Heemlen en het woord der Hel." („De Pers") Maar, dan kan het ook niemand meer ver wonderen, als hij in een Roomsch-Katho- liek Dagblad een onderwerp ziet behan deld van louter godsdienstigen aard. Want onze moderne tijd staat ln het teeken der ontwikkeling en wie durft dit feit loo chenen immers de tijd is voorbij, dat z'n pijpje rookt en moeder de kinderen wat vader in een rustig hoekje aan den haard vermaakt op 't ganzen-bord, omdat de avonden 's winters zoo lang zijn? Die goede oude tijd ligt vijftig jaar achter ons. Wie dit niet wil gelooven, is gelijk aan den man in Twain's Boek, die te lang had geslapen en tegen den avond uit z'n bed stapte, ge huid in een wollen deken om eens naar bui ten te gaan of de zon al opkwam, toen ze juist in het Westen onderging! Als het dus waar is en overal wordt ge constateerd, dat onze tijd vraagt naar alge meene ontwikkeling en in het Dagblad wordt gesproken over allerlei wetenschap pelijke onderwerpen van verschillenden aard, dan moet het ook rekening houden met den algemeenen trek naar godsdienstige ontwikkeling en blijft het dus altijd van groot belang ook daarvoor de kolommen af te staan, want ook in onzen modernen verlichten tijd. blijft nog waar Thomas diepe woord uit de „Navolging": beter 'n eenvoudige boer, die biddend de handen vouwt, dan de trotsche geëerde, die den loop der sterren nagaat! En zoo langzamerhand gaat de verdoolde menschheid toch weer inzien dat de geheim zinnige Gast van Bethanië wel de volle waarheid sprak, toen hij zeide aan de druk- dienende Martha dat er maar één ding noodig is. En daarom ligt Zij nu al 2000 jaar op haar knieën voor dien Leeraar uit Naza reth als eens die Gallileesche visscher op 't strand te Caesarea met de hartstochte lijke bede Heer tot Wien zullen wij gaan Gij hebt de woorden van het eeuwige leven. En herhaalt zij met gloeiende aandrang voor dien geboeiden Gevangene van het Ro meinsche Pretorium de Pilatus-vraag: Wat is Waarheid? Geef ons de waarheid, Gij die U noemt de Weg, de Waarheid en het Leven! En ten slotte moet Zij het wel inzien hel en klaar: de Christus blijft toch het Begin en het Einde aller dingen en de af grond van goddelijke geheimen tusschen twee deelen van de geschiedenis der mensch heid Neen de mensch leeft niet van brood al leen, maar van alle woord dat uit Gods mond voorkomt. En heeft de Arme van Nazareth die rijker was dan alle millionnairs van de wereld, al hebben z'n gezegende handen nooit de blinkende, gladde schijven van den Mammon aangeraakt, die zich toch niet ontzagen de vochtige aarde te kneden tot slijk om blinden de oogen te openen, niet plechtig verzekerd, dat het den mensch niet veel zou baten, al won hij de geheele wereld als hij z'n ziel er mee ver loor? De mensch leeft niet van geld alleen, maar van alle woord dat uit Gods mond voorkomt! z De mensch leeft evenmin van genot al leen! Al maakt men in dezen genot-zoeken den, lichtzinnigen tijd van 't leven 'n ru- moerigen kermis-dag 'n bonten speel-tuin of vroolijken feest-disch; dat wist voor 3000 jaar al de wijste aller wijzen, toen hij in 't oude boek der Schriften dit vernietigend vonnis neerschreef over alle aardsche ge neugten: „Ik ben Koning van Israël", zegt Sala- mon daar, en ik zeide tot mij Zeiven: ge nieten zal 'k van alle goederen dezer aarde en mij in genoegens baden; en ik bouwde paleizen en legde lusthoven aan; en 'k bezat alle geneugten der menschen! Niets van wat mijn oogen zagen onthield ik hun; wie smaakte zooveel van de be dwelming des genots als ik? En 'k zag dat de vreugde een bedriegster was en het leven werd mij een walg, want alles is ijdelheid der ijdelhedenü" Neen de mensch leeft niet van brood noch van geld noch van genot alleen, maar van alle woord dat uit Gods mond voortkomt! Daarom behandelen wij hier een „godsdienstig" onderwerp. C. VIS, Rector Goes. UIT MEXICO. De vlucht voor den tyran. „Zwijgend en stom trekt een groote schare menschen, de bloem van ons volk, en het beste deel der natie, vsr weg over onze grenzen, naar het vreemde land", zoo be merkt heel cynisch het blad „El Pueblo", van Hiremosilla. De menschen vluchten met massa's, be vreesd voor de gruwelen die hunne zusters en broeders reeds doorstaan hebben. In ééne maand (Januari 1928) waren langs één enkele grensstad Laredo, in Texas 40.316 Mexicanen naar de Ver. Staten uitge weken. Het gezamenlijk aantal vluchtelingen over het laatste half jaar wordt op 2 millioen ge schat. Een vrouw verklaarde aan den correspon dent van de „Gueta de Guaymas": „Wij vluchten niet voor de ellende, noch voor het hongerloon, dat wij hier verdienen of voor de andere plagen, die steeds ons vaderland geteisterd hebben, neen. wij vluchten, om dat wy ons leven niet meer zeker zijn, wij vluchten voor de gruwelen en de willekeur der nieuwe regeeringsambtenaren, al heeten zij dan ook militair bevelhebber of burge meester. Ik heb zelf eenlge dagen geleden gezien, hoe men „een boom versierde", met een aan tal boeren, omdat zij door eèn generaal, wiens naam alleen reeds allen met afschuw vervult, verdacht werden, dat zij in betrek king stonden met de „opstandelingen". Het was een vreeselijk schouwspel, mijn heer. De moeders, de vrouwen, de kinderen der slachtoffers wierpen zich voor de voeten der legeroversten en smeekten om genade voor hun onschuldige bloedverwanten. Doch de bevelhebber bleef onverbiddelijk. Hij wilde zich „man" toonen. En spoedig hingen negen ongelukkigen aan een boom, bij den uitgang van het dorp. Voor deze gruwelen zijn wij gevlucht." broken te zijn. Ik zag mij gedwongen te vluchten, om mijn leven te redden, want ik weigerde de besten uit het volk te vermoor den, zooals de president en de ex-president het van mij verlangden; deze eischten dat de strijdkrachten, waarover ik het bevel voer, de meest ongehoorde misdaden zouden begaan. El Paso (Texas), 10 Oct. 1927. Generaal Salinas, Chef van de Mexicaansche luchtvloot. GROOTE DRUKTE AAN DE SCHE STATIONS. BERLIJN- Het verbeterde weer heeft een groote drukte aan de Berlijnsche stations ten ge volge gehad. In groote scharen stroomden de vacarj- tiereizigers dei verschillende stationsvesti bules in. Een groot aantal beambten was verspreid om inlichtingen te geven en den geweldigen toevloed te regelen. Het grootste verkeer vond plaats op Anhalter Bahnhof, waar de D-treinen naar Frankfort aan den Main, München, Stutt gart en Weenen voor het grootste deel verdubbeld moesten worden en tusschei: 95 en 100 pCt. bezet waren. Opvallend groot was ook de aandrang naar de personentreinen naar Dresden en Saksich Zwitserland en naar de nacht stoptreinen naar Thüringen. Het Görlitzer en het Postdammer Bahn hof stonden eveneens in het teeken van het toerisme. In het Stettiner Bahnhof zag men een aanzienlijk verkeer naar verdere plaatsen van bestemming in de mark Brandenburg en Mecklenburg. Buitengewoon groot was de drukte op de nachttreinen, die door den stad rijden, in de richting Rijnland en Oostmark, en op tdie van het Lehr- ter Bahnhof naar Hamburg. In totaal werden gisteren meer dan 80 voor-, na- en extra treinen van Berlijn af ingelegd. Het totale verkeer zal na de groote toe name welke voorkwam, wel niet bij dat van het vorige jaar achter blijven. DIRECTE TELEFOONVERBINDING BERLIJN—NEW YORK. Naar het „Berl. Tagebl." meldt, zijn de in alle stilte getroffen voorbereidingen voor een rechtstreeksche draadloos-tele- fonischo verbinding tusschen Duitschland en Amerika, onafhankelijk van Londeni, zoover gevorderd, dat deze nieuwe recht streeksche lijn binnenkort geopend zal kunnen worden. Het systeem is geheel voor de korte golf ingericht. Dit jaar zullen ook de korte golf ver bindingen Berlijn-Mexico en Berlijn-Siam geopend worden, terwijl zeer binnenkort de eerste proeven zullen beginnen met de verbindingen BerlijnTokio. HENRY FORD IN ENGELAND Henry Ford is heden met zijn eclitegenoo- te tj Southampton aangekomen.Ford zal enkele dagen te Londen vertoeven en zijn fabrieken te Manchester en Stratford be zoeken. De automobielmagnaat zal ongeveer drie weken in Europa blijven DE „ROYAL OAK"-AFFAIRE Naar uit Gribraltar gemeld wordt zullen commander Daniël en Kapitein-Luitenant Dewar Zondag aan boord van het stoom schip „Ranpura" naar Londen terugkeeren. GASVEHSTIKKING TE AKEN. Een gezin van vier personen, vader, moe der en twee dochters is tijdens de slaap tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. kalbieeren en worden gesterkt door jj^JSuiLe75eH5ij Apoth po Drogisten hun assurantiefirma terug. Deze firma wei gerde evenwel te betalen, daar zij van oor deel was, dat het schip een ongeoorloofde, clandestiene handel had willen drijven. Het Gerechtshof te Aix, waarvoor de zaak aanhangig was gemaakt, wees de vordering der reederij toe. Tegen dit arrest ging de as surantiefirma in cassatie. De Requestenkamer van het Cour dc Cas sation heeft nu dezer dagen het arrest van het Gerechtshof te Aix bevestigd. Het Cour de Cassation heeft zijn arrest o.m. gemoti veerd met de overweging, dat het vervoeren van likeuren, teneinde daar verkocht te worden, in geen enkel opzicht een onwettig karakter draagt, en dit ook niet kan krij gen tengevolge van wetten, die van kracht zijn in andere landen. „Ik ging op reis om een krul ste zoeken, een het Goddelijk Sacrificie der Mts, dat toch EINDELIJK GESLAAGD Uit Tariga wordt gemeld, dat de Engel- sche zwemster Miss Gleitze erin geslaagd is in 12 uur en 15 minuten de straat van Gi braltar over te zwemmen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE BRüNN. Een automobiel, welke 18 personen be vatte, is tengevolge van een defect aan de stuurinrichting over den kop geslagen, met het gevolg, dat de carosserie versplinterd werd. De inzittenden werden ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis overgebracht worden. heel groot kruis. De reis is mij gespaard, ik ben zeer goedkoop aan een kruis gekomen, en het is zelfs grooter dan ik mij had voor gesteld. l'n plaats van het op mijn toren te zetten kan ik het nu zelf dragen maar zoolang God wil, zal ik het dragen". Een Pauselijke onderscheiding vcor een Opera-Zanger. De bekende operazanger John Mc. Cormack is door Z.H. den Paus in den gravenstand verneven. Reeds vroeger werd deze kunste naar, die zoo'n vooraanstaande plaats ln kunstkringen inneemt, benoemd tot ridder in le orde van den H. Gregorius en van den H. Sylvester. Thans heeft Z.H. John Mc. Cormack willen beloonen voor zijn edelmoe dige werken van christelijke liefdadigheid en voor zijn groote aanhankelijkheid en trouw aan de Katholieke kerk en aan den Plaats bekleder van Christus op aarde, waarvan hij heel zijn leven blijk heeft gegeven. Protest van Spaansche Bisschoppen. Wederom hebben de bisschoppen van Spanje geprotesteerd en hunne verontwaar diging uitgesproken over de wrecde kerkver volging in Mexico. Zij hebben een brief ge richt aan de verbannen Bisschoppen van Mexico om hun broeders in het geloof te troosten en hun de verzekering te geven dat aüe weldenbende menschen deelnemen in het lijden dat zij thans te verduren hebben. Z;j verwachten zelfs dat de vervolging eer. «ei gen zal zijn voor het land en een weldaad voor Mexico, dat volgens het woord van Z. H. den Paus, „een heilig land van martelaren" geworden is. De berichten die ons bereiken, wijzen er op dat de gruwelijke vervolgingen nog steeds in heftigheid voortduren. Het misdadig stil zwijgen der Pers en de onverschilligheid van haast alle mogendheden tegenover de gru welen die in Mexico bedreven worden, ver dienen de veroordeeling van allen die nog aanspraak maken op den naam van Chris ten, neen van alle menschen zonder uitzon dering, want die onschuldigen die in Mexico als slachtoffer vallen, zijn toch ook men schen het middelpunt van onzen eeredienst is. tot zijn volle recht komen door de gelukkige wijziging van het hooge koor. Het middelpunt van het priesterkoor Is het hoogaltaar. De aanbidding van het Al lerheiligste komt in de intimiteit van een zijkapel, als stille devotie, beter tot uiting. Zoo komt ten slotte allés terecht. Moge de Goddelijke Hoogepriester, tot Wiens eer het werk ondernomen werd, nieuwen zegen uitstorten over dit werk voor het welzijn van velen. DE DUITSCHE LEVENSMIDDELLENWET In aansluiting op het 17 Maart j.l. gepu bliceerde bericht maakt de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. M. belanghebbenden erop op merkzaam, dat de inwerkingtreding van de verordening op - de kenteekening van levens middelen in Duitschland, welke voor le vensmiddelen uit het buitenland komende,, was vastgesteld per 1 April 1928, tengevolge van een nieuw afgekondigde bepaling uitge steld Is tot 1 Juli 1928. MGR. DR. SEIPEL Een rustkuur Op aanraden van zijn geneesheer heeft bondskanselier mgr. dr. Seipel besloten bin nenkort ongeveer drie weken voor een kuur naar Karlsbad te gaan. Zijn gezondheidstoe stand is overigens volkomen bevredigend. EEN ALCOHOLKWESTIE VOOR HET COUR DE CASSATION In 1924 vertrok een Fransch handelsvoor tuig geladen met 36.000 kisten likeur, ter waarde van acht millioen francs, uit Frank rijk. Deze lading was bestemd om verkocht te worden op de grenzen van de neutrale wateren en de territoriale wateren van de Vereenigde Staten. Het schip werd buitgemaakt door zeeroo- vers, die het geheel uitplunderden. De ree- ders eischten toen de in het assurantiecon tract overeengekomen schadevergoeding van Weigering van een Mexicaansch generaal De hel schijnt in mijn vaderland losge- KASSIER VERMOORD De Bulgaarsche kassier der posMirecti Moutaf Takhisky, werd op het oogenblik, dat hy de Nationale Bank met een bedrag van 800.000 leva verliet door een onbekende ver moord. De dader loste drie schoten met een revolver, maakte zich van de tasch met het geld meester en trachte te ontkomen. Na een opwindende jacht werd de moorde naar gevat en naar den dichtstbijzijnden po litiepost gebracht, waar hij aan een eerste verhoor werd onderworpen. Hij heet Damaia- noff en is kleermaker van beroep. Nadat hij een volledige bekentenis had af gelegd, werd hij in arrest gesteld. Moutaf Takhisky werd ernstig gewond en overleed tijdens zijn vervoer naar het zieken huis. GROOTE OLIEBEAND Donderdagavond is in Havana een groote brand in de olietanks uitgebroken. Honderd duizenden gallons olie verkeeren in gevaar. Laat in den avond laaiden de vlammen nog hoog op. Verscheidene brandweerlieden moeten ge wond zijn. Stresemann, eerste Candida at der Duitse! 3 Volkspartij, in Beieren Een slachtoffer van zjjn plicht. Pater Choblet, van de Missionarissen van het H. Hart, die gedurende 22 jaar onafge broken op het verafgelegen eiland Peru Van de Gilbertseilandengroep, als missionaris on der de melaatschen werkzaam was, en ge durende al die jaren nooit eenige vacantie of verpoozing genoot, is thans zelf door deze vreeselijke ziekte aangetast. Toen zijn mede broeder in het priesterschap van den dokter de opdracht gekregen had deze ontstellende tijding aan Pater Choblet te gaan mededee- len, vroeg deze: „Niet waar, ik heb de ge vreesde ziekte, hé?" „Ja, antwoordde Pater Keijzer, ik zal u de volle waarheid zeggen opdat U weten moogt waaraan U zich te houden heeft, ja U is melaatsch." „Hartelijk dank, sprak Pater Choblet, ge durende 22 jaar heb ik mijn arbeid mogen verrichten; nu is het gedaan en het kruis alleen blijft mij over. Welnu, zooals God het wil, ik zal den Calvarieberg beklimmen." Het viel hem echter hard afscheid te moe ten nemen van zijn bloeiende missie; hij had pas een mooie steenen kerk gebouwd en ging nu op reis naar Sydney om een kruis vooj zijn kerk te koopen; onderweg liet hij zich ioor een geneesheer onderzoeken met het j vreesely '-.e resultaat. Lachend vertelde hij: De Kannunikessen van het Heilig Graf hebben heden haar intrek genomen in het groote klooster der Heilig-Land-Stichting, naast de Cenakel-kerk; en de Zusters Car- melitessen- hebben zich heden gevestigd in het kloosterken van het Heilig Graf. De Zusters van 't Gezelschap der Doch ters van Jezus' Hart konden hare ver plichtingen niet nakomen, die zij vrijwillig op zich hadden genomei\. toen zij door de Heilig-Land-Stichting haar klooster lieten bouwen naar hare plannen. De Heilig-Land-Stichl ing heeft noch tot i'oeping, noch is zij in staat, zulk een groot convent te onderhouden, daarom heeft de Congregatie van het Gezelschap zelf een klooster gebouwd. Wat is nu de Orde van het H. Graf? Het is de a'oude stichting van de kruis vaarders aan den voet van de Heiiig-Graf- Kerk, gevestigd te Jeruzalem zelf, ten jare 1114. Deze stichting bestond uit reguliere kanunniken en kanunnikessen, wiens taak het was te zorgen voor den eeredienst en het onderhoud van het Heiligdom, en voor dc vele pelgrims, die de heilige plaatsen bezochten. Reeds spoedig werd de Orde naar het Westen overgeplant. In 1130 bezat ze daar reeds een aanzienlijk klooster te Denken- dorff bij Constanz, met verschillende neer- zettingen in liet Rijn- en Maasland. Uit één dezer kwam Jan van Abroeck van Beek bij Bree naar St. Odiliënberg bij Roermond en stichtte daar als het ware een tweede bakermat der Orde in 1487. Want uit zijn Priorij zijn al de thans nog bestaande kloosters in de Germaansche landen voort gesproten. Ook het Moederhuis van Turnhout dankt zijn ontstaan hl 1662 aan den Nederland- schen tak der Orde. Hoewel dus de wieg der Orde in het Oosten stond, mag ze toch in zekeren zin een Nederlandsche stichting genoemd wor den en wil ze haar vroegeren bloei in de Nederlandsche gewesten herwinnen. Wat is nu de taak van de Kanunnikessen van het Heilig Graf op de Heilig-Land- Stichting? Getrouw aan bare oude traditie, zullen zjj in de prachtige cenakelkerk hare litur gische plechtigheden vieren—en het heerlijk werk der gedurige aanbidding voortzetten. Aan haar klooster is het pelgrimshuis ge hecht, waar zij een gezellig tehuis berei den voor allen, die met godsdienstige be doelingen eenige dagen op de Heilig-Land- Stichting zullen doorbrengen. Ook wijden de Kanunnikessen zich aan het onderwijs en do opvoeding der kindertjes. Wanneer het liturgisch leven zich ten volle zal kunnen ontplooien op de Heilig-Land-Stichting. zal het klooster van het H. Graf een voor naam aantrekkingspunt worden voor de ontwikkelde, godsdienstige jeugd van Ne derland, en vooral voor ds jonge meisjes, die in zich de roepstem voelen des Heeren. om op te gaan tot een hooger geestelijk leven. De Heilig-Land-Stichting gaat na een 12-jarig bestaan als het ware een nieuw tijdperk te gemoet. In de cenakel-kerk zal De schuldigen na 13 jaar gestraft. In den middenloop der Sampit-rivier, Zuid-Oost Borneo, werd de bevolking de laatste 15 jaar verscheidene malen opge schrikt door vreeselijke moordpartijen; onder anderen zijn daar drie Dajaksche gezinnen, resp. 8, 4 en 5 personen tellende, geheel uit gemoord, meldt de Borneo Post De moordenaars moesten ook, volgens de bevolking, de plegers zijn van vele diefstal len. Moorden noch diefstallen werden ooit opgehelderd. De bevolking was er van overtuigd, dat de misdadigers niemand anders konden zijn, dan de Dajaksche gebroeders Dogok bin Sangen en Oewang bin Sangen, wonende in de kampong Pemantang, zoons van een vroeger onder-districtshoofd in de afdeeling Sampit. De bevolking gaf wel aanwijzingen, docli de inlandsche officier van justitie, Soetra Aüe, bleek nooit voldoende ketrangan (bewijsmateriaal) te kunnen verkrijgen. Dertien jaar geleden werden tegelijk ver moord de Dajakker Sawal, diens vrouw Ka- eka en hun twee kinderen van 3 en IK jaar oud. Wederom wees de bevoking Dogok en zjjn jongeren broeder Oewang als de daders aan, de stukken van overtuiging waren in handen van djaksa Soetra Alie, die een on derzoek instelde. Dit liep op niets uit en de stukkc-nbieken op een gegeven moment te zyn verdwenen. De bevolking was diep teleurgesteld en de twee Dajaksche gebroeders bleven de schrik der omgeving. óngeveer een jaar geleden ontving de con troleur een anoniem schrijven, waarin de namen werden genoemd van twee getuigen, dis de moordzaak zouden hebben bijge woond, en dat tevens de vroegere djaksa nooit ketrangan verkreeg, omdat hij voor 500 door Dogok was omgekocht. Het districtshoofd Willem Antong Samat stelde op last van den controleur een onder zoek in, dat tot resultaat had, dat de be volking eindelijk van de misdadigers Dogok en Oewang werd verlost. Het bleek hem uit de mededeelingen der twee hoofdgetuigen Teweng en Randal, een blinde, hoe de afschuwelijke misdaad zich heeft afgespeeld. Sawal, de vermoorde vader, ging verhui zen en per prauw bracht hij zijn goederen over. Des ochtends sprak Sawal Dogok aan, die bij hem geld had opgenomen en arm banden in pand gegeven, en vroeg, wanneer ed panden zouden worden Ingelast. Des na middags, toen Sawal met zijn vrouw en twee kinderen thuis kwam, stonden Dogok en Oewang en de twee bedienden Teweng en Randal aan den oever. Sawal werd terstond door de borst geschoten De kogel raakte op zijn weg het driejarig zoontje, drong in diens hals, waarna het kind op slag dood was. Sawal trachtte, zoo gewond als hij was, te vluchten, doch werd afgeslacht. Het lijk verdween in de diepte der rivier. De echtge- noote en het jongste kind werden daarna op beestachtige wijze om het leven gebracht. Vervolgens werden de hoofden afgehakt en meegenomen. De verminkte lijken werden door de twee bedienden begraven. Na 13 jaar hebben deze twee getuigen be kend. Teweng heeft alles gezien, de blinde alles gehoord. En zij zwegen, omdat spreken hun dood zou beteekenen. Dogok werd door den landraad tot den strop veroordeeld. Oewang tot 20 jaar ge vangenisstraf. Een zuivere zeep als de beroemde Fransche Cadtun- zeep is onontbeerlijk voor de verzorging van de. huid. Daar zij bovendien tot het laatste snippertje hard blijft is de Cadum- zeep zeer voordeelig in liet gebruik, men doet 'er twee maal zoo lang mee als met elke andere zeep. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 25 Irma gaf geen antwoord. Zij had haar arm reeds lang uit die van haar geleider getrokken en ging snel naast hem over den korten weg, welke hij nog van het slot scheidde. Zij gingen door de groote kas tanjelaan, waarin onder het dichte loofdak de schaduw haar grauwe vlerken had uit gestrekt- en de glimwormen haar lampjes vlijtig heen en weer droegen, en zij ston den op het groote voorplein voor het hee renhuis, waar de fonteinen hare stralen omhoog wierpen en de bloembedden wed ijveren in kleurenpracht en zoeten geur. Op de stoep brandden reeds, niettegenstaande het nog vroeg in den avond was, de groote lampen en belichtten verschillende gestal ten, die daar ln groepen bij elkaar stonden. Er schijnt bezoek gekomen te zijn zei Irma. Spoedig brad ze naderbij, maar ze schrok hevig en een diepe bleekheid over- toog haar nog rood gelaat. De prins, bracht ze met moeite uit. wat wil die hier! Ook Walter was bleek geworden. Beiden stonden een oogenblik stil. Irma bemerkte in haar eigen verwarring niets van die van haar geleider, die nu met gedwongen rustig heid zeide:Ja, het is de prins. Leef wel, Irma je kunt die paar stappen wel alleen doen, ik wil liever heengaan. Neen, neen, riep het meisje vleiend, terwijl zij haar vriend bij den arm greep, kom met me mee, Walter, toe ik bid je. In de borst van den man stak een ge weldige storm op, maar zijn ridderlijke zin verbood hem, de geliefde te verlaten. Hij antwoordde: Als u het wenscht, dan zal ik het doen. Irma had zich niet vergist. Voor ongeveer een uur was prins Alexander als begeleider van de gravin, haar tante, werkelijk op het slot gekomen. De dame had kort geleden Landeros en eenige andere bekenden uit de residentie bij gelegenheid van een grooten vedren aangetroffen. Reeds zeer spoedig had zij gelegenheid te bemerken, dat bij den doorluchtigen vlinder het „Uit het oog, uit het hart", waarheid was. De slimme en geestige Vicomtesse was er ten minste voor- "oopig in geslaagd hare verloren stelling we der te heroveren. Reeds had de gravin zich zuchtend in 't envermydelijke willen schik ken, toen zij door een zijdelingsche opmer king over de vertrouwelijkheid tusschen de Guldenpforten en de Zwaluwenbergers, plotseling tot de ontdekking kwam, dat prins Alexander de zaak niet onverschillig opnam en een zekere Ijverzucht tegenover den burchtheer en hem werkzaam was. En zie daar, hare pogingen om het glimmende vonkje tot een kleine vlam aan te blazen, gelukte verrassend goed en snel. De prins die bij de verovering van vrouwenharten steeds zeker was van de overwinning, vond het plotseling zeer aantrekkelijk, nog eens met den hem zoo onsympathieken jongen burchtheer in het strijdperk te treden. Ik ga naar Guldenpforten, verklaarde hij op een goeden dag aan zyn moeder in tegenwoordigheid van prinses Mercedis, en ik zal de kleine van daar naar hier mee brengen. Ik wil dat hupsche vroolijke ding er voor beschermen, achter de muren van den ouden burcht haar leven te vertreuren en om aan dien vervelenden pedanten voor- beeldigen jongen geketend te worden. Prinses Mercedis, geheel tegen hare ge woonte in om zich in de avonturen van Lan deros te mengen, riep onwillekeurig: O, prins maak een uitzondering voor dit kind! Werp geen brandfakkel in het leven van twee vreedzame zie1 en. De prins had de spreekster een zeer eigenaardigen blik toegeworpen, zonder ech ter te antwoorden. Daags daarna ontmoeten wij hem op Güldenpforten. Irma wandelde naast haar geleider lang zaam op het slot toe. Walters tegenwoor digheid was haar een beschutting, maar zy moest tyd winnen om zich zelve meester te worden! Daar de eerste welkomstgroet haar tante gold, was zy daarin geslaagd. Met de meeste zelfbehesrsching wendde zij zich nu met schijnbare onbeschroomdheid tot den onverwachten gast. Het donkere oog van den prins echter vloog onderzoe kend van Irma naar den burchtheer heen en weer, en de groet, welken hy met dezen wisselde, was zoo koel als maar kon. Ik breng u den groet van mijn moe der, zeide Landeros eindeiyk, terwyi hij Irma zeer scherp in de oogen keek, De ar me vrouw is diep bedroefd, dat gij geen harer uitnoodigingen hebt aangenomen, zy zendt, met wat moederlijke ijdelheid, haar eenig veelgeliefd kind en hoopt, dat deze erin slagen moge de baronesse van Gülden pforten te bewegen, haar tegenstand te breken. De baronesse van Guldenpforten, ant woordde deze lachend met een buiging, wel ker bevalligheid in de residentie zoo zeer was bewonderd, de baronesse van Gülden pforten is de doorluchtige prinses Landeros en haar eenig kind ten hoogste verplicht voor de lieve uitnoodiging, maar nog niet in staat haar tegenstand te breken. Een zucht van verlichting ontsnapte Walters borst, de gravin keek met nieuws gierige spanning naar haar nicht, de fyne wenkbrauwen van den prins trokken zich samen, en ofschoon ook zijn mond lachte, vroeg hy met slecht verborgen toorn: En waarom, als men vragen mag? W«1 men plichten te vervullen heeft,, i welke niet verwaarloosd mogen worden, gaf Irma op schertsenden toon ten antwoord. Is het niet zoo? vroeg zy, terwijl z;j vragend den vriend harer jeugd aanzag, en er slechts voor hem verstaanbaar, fluisterend bij voegde: Denk aan Anne Marie. Het oog van den prins vlamde. Zijt gy gewoon den heer van Zwalu wenberg Ju gewetenszaken steeds om raad te vragen? vroeg hij honend. Het zou goed zijn als ik het deed, was het vrooiykc antwoord, ik zbu dan ze ker niet dwalen, en daar op hetzelfde oogen blik haar vader op het bordes kwam, benut te z- deze gelegenheid, om weg te komen, echter niet zonder den prins te hebben toe geroepen U wilt më wel verontschuldigen, plich ten roepen me. Uw dochter wil de uitnoodiging van mijn moeder afwijzen, zeide Landeros scherp, zy wendt plichten voor, welke haar hier vasthouden. Plichten? vroeg de slotheer met eenige verwondering. Dan schynt de heer Van den Zwalu wenberg de eenige ingewyde, zei de prins. Irma meent, dat zy haar, die aan haar verpleging is aanbevolen, niet mag verlaten, merkte Waiter rustig op, zich tot zyn oom wendend -*■ O, is het dat, riep de baron overtuigd uit, en hy gevoelde zich gedrongen de zaak uit te leggen. Dus meer philantropische neigingen, 1 spotte de prins. Maar tante de gravin zei vol verontwaar diging: Je zult toch zulke dwaashtden niet wil len ondersteunen? De vrijheer haalde de schouders op en Walter begaf zich naar den salcn, om met den kapelaan en Werner te praten. Toen korten tyd daarna het gezelschap aan den avonddisch zat, werden de aanzit- tenden door zeer verschillende gevoelens be- heerscht. De vrijheer en zijn dochter betoonden te genover den onverwachten bezoeker zooveel terughouding, als maar met de gastvrijheid te vereenigen was, de vroolijke ongedwon genheid van vroeger was over. Op het voorhoofd van den priester lag een schaduw. De gravin verloor haar nicht en de beide tegensanders niet uit het oog. Walter hoopte en vreesde. Meer dan eens ontmoetten zyn blikken die van de geliefde welke hulp van hem scheen te vragen. Hij toonde zich spraakzamer dan ooit in tegenwoordigheid van den prins het geval was En de prins? Zyn gesprekken geleken het kleurenspel van cell kaleidoskoop, maar de bizondere zekerheid van het vast zyn van de overwin ning ontbrak. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9