Bmnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws KATHOLIEKEN De Katholieken en het Roode Kruis De uitvaart van Chris Jansen Het Paaschcongres der S.D. A. P. Een onderscheiding Prof. ir. S. G. Everts f Z. K. H. Prins Hendrik te Milaan LUCHTVERKEER Een nieuwe Hollandsche wereldvlucht Internationale wedstrijden voor sportvliegtuigen Holland op z'n mooist De Oceaanvlucht van Kapt. Köhl Bij een proefvlucht doodgevallen Door gassen bedwelmd In een noot gestikt Zen probaat middel Ongewenschte belangstelling De poging tot berogving te Amsterdam Voordat de wagen afgeleverd werd Om den doop van een vondeling Voorjaar in „Artis" Een kostbaar natuur- en historisch monument behouden? Een tragisch gebeuren Bij het snijden van biezen In een onbewaakt oogenblik Angstige oogenblikken Botsing in volle vaart Door een trein gegrepen en gedood Een ernstige val Eigen schuld Brand in kasteel Schaesberg Een mededeeling van Z. D. H. den Bisschop van Roermond. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. L. J. A. H. Schrijnen schrijft het volgende: In de „Analecta voor het Bisdom Roer mond" van October 1927 hebben Wij de houding besproken, die ten opzichte van het „Roode Kruis" diende ingenomen te worden. Wij wezen erop, dat het „Roode Kruis" ten doel heeft de verpleging van gewonden en zieken in tijd van oorlog en hulpver- sc-i ng bij groote rampen. Voor deze doel- einuen, zoo zeiden Wij, kunnen wij met het „Roode Kruis" samenwerken, zooals het bijvoorbeeld in den laatsten oorlog gebeurd is, toen al onze ziekenhuizen, scholen enz. lokaliteiten voor opneming van gewonden beschikbaar gesteld hebben. Wijl het echter bleek, dat het „Roode Kruis" ook in vredestijd een deel der zie kenverpleging ter hand wenschte te nemen, en op gelijken voet te staan met de katho lieke ziekenverpleging hebben Wij gemeend dezen eisch absoluut te moeten afwijzen en hebben het ontoelaatbaar geacht, dat ka tholieken lid zijn van afdeelingen dezer Vereeniging. Sindsdien heeft de Kring-Commissaris van het Nederlandsche „Roode Kruis" in Limburg zich tot Ons gewend, en hebben door zijne tusschenkomst de besturen der diverse afdeelingen Ons een. schriftelijke verklaring gezonden, dat deze afdeelingen, die te dezer zake zelfstandig staan, zich nimmer in vredestijd zullen bezig houden met ziekenverpleging, zooals deze door Ons werd bedoeld. En het hoofdbestuur van het „Roode Kruis" heeft uitdrukkelijk verklaard, dat het geen bezwaren had tegen het aan gaan dezer verplichtingen door de afdee lingen. Dientengevolge vervalt Ons bezwaar te gen de deelname der katholieken aan die afdeelingen, welke deze verklaring hebben ingezonden, met name de afdeelingen Heerlen, Hoensbroek, Maastricht, Roermond, Sittard, Vaals, Venlo en Weert. t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Roermond, i April 1928. In afwijking van reeds gedane mededee- lingen zullen op Woensdag 11 April de stille H.H. Missen .tot intentie van wijlen Cliris Jansen worden gelezen te half 8 en 8 uur; de plecfitige gezongen Mis van Re quiem is te 10 uur in de parochiekerk „De Liefde", Bilderdijkstraat te Amsterdam. Gedurende de Paaschdagen heeft de Soc. Dem. Arbeiderspartij in Nederland haar 33ste congres te Utrecht gehouden. Zaterdagmiddag te 1 uur werd het congres geopend. De partij-voorzitter, de heer J. Oudegeest, sprak een openingsrede uit, waarin hij erop wees dat het congres niet onder gunstige omstandigheden samengeko men is. Immers, aldus spr., de verwarring op politiek gebied is zoo groot, dat men zich van échèques niets meer aantrekt en even min van hetgeen er in het buitenland door Nederlandsche regeeringspersonen wordt ge zegd. De huidige regeering gaat met alles accoord en het wordt tijd, dat wij in een andere sfeer komen. Wanneer wij deze positie zien, vervolgt spr. dan zal de S. D. A. P. er toe moeten komen steeds scherper haar eigen politiek te markeeren. De werfkracht van de partij in het afge- loopen tijdvak is zeer groot gebleken. Het ledental steeg met 5000, maar nog is het ver loop te groot. Het ledental moet meer con stant worden en om dit te bereiken zal het P. B. een brochure doen verschijnen. Wanneer wij het terrein overzien, besluit spr., dan zijn wij in gunstige conditie en in staat veel te doen indien wij één blijven en ons voor alles sociaal democraat en partij genoot blijven voelen. Voordat met de behandeling der punten begonnen werd, had vaststelling van de con gres-agenda plaats Een aantal op den beschrijvingsbrief voor komende voorstellen w.o. ook de voorstel len over „Overeenigbaarheid van functies" werden naar den Partijraad verwezen en van de agenda afgevoerd. Een ander aantal voorstellen werd op verzoek van het P. B. ingetrokken. Daarop werd met de behandeling van de agenda begonnen. Niet minder dan twee en twintig sprekers leverden critiek op het beleid van het par tijbestuur, de kamerfracties en de redacties der dagbladen. Deze critiek werd beantwoord door de heerén Albarda, Vliegen, van den Tempel en Ankersmit. In zijn antwoord besprak de heer Albarda o.m. de eventueele deelneming der S. D. A. P. aan de regeering, die gedurende de be sprekingen op dit congres coalitie-politiek werd genoemd. Van een hunkeren naar samenwerking met de Katholieken, verklaart spr., is geen sprake, want men moet goed onderscheiden de waarde van bereidverklaring om aan de Regeering deel te nemen en de begeerte daartoe. Die bereidverklaring is ook niet uit gegaan van spr, doch is een uitspraak van de partij, reeds in 1918 gedaan en bevestigd in 1921 en 1925 opnieuw vastgesteld. Het is een resolutie die met algemeene stemmen is aangenomen. Daarna werd de vergadering geschorst. De tweede dag In de ochtendvergadering van Zondag werd behandeld de verhouding S. D. A. P. N. V. V. Dit punt werd door den heer Vliegen in geleid. Overeenkomstig de stellingen, door het partijbestuur aan het congres voorgelegd, zal de gemeenschappelijke actie van de beide organisaties bestaan in; a. het houden van openbare vergaderingen en congressen; b. het uitgeven van geschriften; c. het houden van betoogingen. De hoofdontwerpen in de?e overeenkomst zijn, dat de eene partij de andere niet kan dwingen. De vorming van de politieke machtsorga nen door de verkiezingen blijft geheel voor de partij. Ook het program is de zaak van de partij. Over de candidaatstelling wordt met het N. V. V. slechts gesproken. Regel matig contact wordt verzekerd door den Al- gemeenen Raad en de commissie uit dien raad. Bij economische conflicten met een poli tiek karakter zal over de te voeren actie en de te volgen tactiek overleg gepleegd wor den in den Algemeenen Raad. Na langdurige bespreking werden deze stellingen aangenomen. In de middagvergadering werd de heer Gerhard gehuldigd in verband met zijn 70sten verjaardag. Na uitgebreide discussie in de middag- en avondvergadering werd met 7 stemmen tegen de volgende resolutie inzake het mi- tairisme aangenomen: Het congres, 1. bevestigende het besluit ten aanzien van ontwapening, genomen in het Congres van 1921, zooals het is uitgewerkt in het wets voorstel der Soc. Dem. Kamerfractie en in het verslag der Commissie van S.D.A.P. en N.V.V. over het Militaire vraagstuk, vastge steld door het Congres dier beide lichamen van September 1926. 2. spreekt opnieuw uit, dat de partij, in samenwerking met de moderne vakbeweging, de militaire landsverdediging voor Nederland verwerpende op de gronden in bovenbedoeld verslag aangewezen, op den grondslag dier besluiten der arbeidersklasse heeft voor te gaan in een krachtige en volhardende ont- wapenings- en vredesactie, zoowel in als buiten het parlement; 2. wijst arbeidersklasse er nadrukkelijk op, dat de vormen van deze actie slc-chts be paald kunnen worden in verband met de politieke omstandigheden in binnen- en bui tenland, de stemmingen der bevolkingen en de machtspositie der arbeidersbeweging na tionaal en internationaal; 4. verklaart, dat de partij en hare verte genwoordigers geen medewerking verleenen aan een politiek, die naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept; dat zij zoodanige po litiek met al hunne krachten zullen bestrij den; dat zij derhalve ook geen medewer king zullen verleenen tot een mobilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden ge kenmerkt of het oorlogsgevaar zou oproe pen; 5. houdt echter rekening met de mogelijk- het (c^je ook bij het Ontwapeningsvoorstel der Kamerfractie uitdrukkelijk in acht is genomen), dat onder bepaalde omstandighe den een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een Veiligheidswacht, ook door ons onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen de bevolking van ons land blootstelt, of ter vervulling van Volkenbondsverplichtingen 6. is dus van oordeel, dat niet van te vo ren de houding der partij en die harer ver tegenwoordigers voor elk geval van mobili satie kan worden vastgesteld, maar dat de partij zich onverkort het recht moet voor behouden, in elk geval naar gelang van om standigheden en machtsverhoudingen hare houding te bepalen; 7. Constateert, dat volgens artikel 187 der Grondwet de beslissing over het mobilisee- ren van troepen in eersten aanleg uitslui tend bij de regeering is en dat eerst daar na aan de Staten-Generaal de vraag wordt voorgelegd, of en in hoeverre de opgeroe pen dienstplichtigen onder de wapens moe ten blijven; 8. acht het, in overeenstemming met be sluiten van de Socialistische Arbeiders In ternationale, dringend noodzakelijk, dat de beslissing over het mobiliseeren van gewa pende macht voor elk geval in handen van de volksvertegenwoordiging wordt gelegd, zoodat zonder haar goedkeuring mobilisa tie onmogelijk zal zjjn; 9 eischt herziening van de Grondwet, op dat aan de Volksvertegenwoordiging deze bevoegdheid worde toegekend; 10. roept de arbeiders van Nederland op, om onder de leiding van S.D.A.P. en N.V.V. in het verban» der internationale arbeiders beweging en op den grondslag van hare be sluiten, de actie voor den vrede met alle kracht te voeren en ook in Nederland de zaak der nationale ontwapening te dienen door versterking der socialistische arbeiders beweging. De derde dag In de vergadering van Maandag werd na langdurige discussie aangenomen het voor stel van het partijbestuur, waarbij on wen- schelijk wordt verklaard, dat leden der S. D. A. P. tevens lid zijn van één der z.g. pla neten van de Derde Internationale, d.w.z. lidmaatschap van communistische organisa ties. De gehouden verkiezingen hadden tot re sultaat, dat in het dagelijksch bestuur werden herkozen de heeren E. Boekman en A. B. Kleerekoper. In het partijbestuur werden herkozen de heeren J. W. Albarda, W. Drees, D. A. van Eek, J. A. Bergmeijer, W. H. Vliegen, P. M. Wibaut en mej. Suze Groeneweg, terwijl in de plaats van den heer J v. d. Kieft geko zen werd de heer mr. J. Duys. De directeur van het stedelijk museum te Amsterdam, de heer C. W. H. Baard, is be noemd tot Officier in de Kroonorde van Italië. Zondagochtend is in 76-jarigen ouderdom te 's-Gravenhage overleden prof. ir. S. G. Everts,oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter o.a. van de Ned. Vereeniging „Het Wegencongres." V. D. meldt uit Milaan: Z. K. H. Prins Hendrik, die op het oogenblik te Lugano ver toeft, heeft, vergezeld van den consul- generaal der Nederlanden te Milaan, den heer E. B. M. de Visser, eenb ezoek gebrcaht aan de kunstzijdefabriek Italo Olandese Enka, welke gevestigd is te Palestro (prov. Pavia). Na de kunstzijdefabriek bezichtigd te hebben begaf prins Hendrik zich weer naar Milaan, om vervolgens naar Lugano terug te keeren. LondenTokio door twee officier-vliegers Onlangs heeft een Amerikaansch groot toerist, wiens naam nog niet bekend is, het plan opgevat om een reis rond de wereld te maken en daarbij o.a. het traject Londen Tokio per viegtuig af te leggen, zoo moge lijk in recordtijd. Bij de Fokker-fabriek in Amerika heeft hij voor dit doel een Fokker Universal-machine, toegerust met Wasp- motor, gekocht, doch hierbij als zijn spe- cialen wensch aangegeven, dat twee Holland sche vliegers hem van Engeland naar Japan zouden voeren! Welk een bijzonder compli ment dit verzoek in zijn soberheid voor het Hollandsch vliegwezen beduidt, behoeft niet te worden betoogd. De vlucht zal, wanneer het plan doorgaat, op 18 Juni a.s. aanvangen en twee offi cieren-vliegers uit Soesterberg zullen, be langeloos, het wereldrecord trachten te vestigen. De minister van Oorlog heeft daar voor reeas specraie toestemming verTseiiiï aan den le-luitenant-vlieger Schott en den ree. Ie luitenant-vlieger jhr. Sandberg, die met de zoo moeilijke voorbereiding van den tocht reeds begonnen zijn. Zonder twijfel is de tijd, welke hiervoor nog beschikbaar is, zeer kort, doch de' vliegers (aan wier uit nemende voorbereiding het voor een groot deel ook te danken was, dat luitenant Schott in het zware Circuit des Alpes van Zürich uit dezen zomer vóór de beste Europeesehe vliegers kon zegevieren) zijn overtuigd, dat het mogelijk zal wezen om zoowel technisch als geografisch vóór 1 Juni nog een ontwerp voor de vlucht te maken, dat door zijn gron digheid het in het Hollandsche vliegerkorps gestelde vertrouwen kan rechtvaardigen. Te vele tochten, in en door het buitenland ondernomen, zijn mislukt, doordat de vliegers 't zwaartepunt hunner prestatie na den start leggen en daarmee is aan de goede zaak van het vliegwezen geen goed gedaan. Hoe kort de tijd ook is, die onzen vliegers voor het vertrek dezer geweldige recordpoging nog rest: hun namen zijn er borg voor, dat, een maal gestart, het aan den tocht verbonden risico minimaal zal zijn, omdat in de plan nen voor de vlucht een maximum aan ken nis en ervaring zal zijn verwerkt. Nader verneemt het „Vad." nog: De Amerikaan, die het toestel Fokker Super Universal voor den tocht heeft aange kocht, is de heer John Henry Mears. Zijn plan is om een reis om de wereld in recordtijd te volbrengen, doch evenwel den Atlantischen en den Stillen Oceaan niet per vliegtuig, doch per boot over te steken. Zoo zal hij 13 Juni te New York zijn reis beginnen per stoomschip, om 18 Juni te Plymouth aan wal te stappen. Aangezien Plymouth niet beschikt over een vliegveld, zullen onze vliegers hem daar niet direct aan boord kunnen nemen; van welke plaats de eigenlijke Trans-Europeesche en -Azia tische tocht zal aanvangen, is nog niet be kend. Het vliegtuig wordt uitgerust met een 410 P.K. Waspmotor en niet met den nor malen Fokker Universal-vleugel, doch met een vleugel van grooter oppervlak (31 M.2). Aldus toegerust, zal het toestel 14 uren achtereen kunnen vlieger met een koerssneï- heid van 180 K.M. per uur. Het is nu nog een open vraag, of de aan gewezen route, d.w.z. de Trans-sibei ische, zal kunnen worden gevolgd. Want of de tegen woordige Russische toestanden een dergelij- ken tocht mogelijk maken, valt nog te be twijfelen. Afgezien immers nog van de vraag, of toestemming voor de vlucht over Sovjet gebied wordt verleend, blijft het de groote moeilijkheid om aan het eind van iedere étappe vooraf de pl.m. 850 K.G. benzine en 80 K.G. olie gereed te hebben liggen, die de Fokker iederen volgenden dag weer noodig heeft. Mocht om eenigerlei reden de vlucht langs de route Londen—BerlijnKoningsbergen MoskouSiberië—WiadiwostokTokio onmo gelijk zijn, dan zal de veel beter ingerichte, doch zooveel langer route „om de Zuid" moe ten worden gekozen: de al haast klassiek geworden route langs SofiaAleppoBag dadKarachiCalcuttaen dan langs Amoy naar Tokio. Het spreekt wel vanzelf, dat onze vliegers al het mogelijke zullen doen om de Siberi sche route te kunnen kiezen, omdat dan duizenden kilometers worden uitgespaard. Want: uiterlijk 29 Juni moet Tokio zijn be reikt. Op 29 Juni vertrekt namelijk van Jokohama de boot, die den heer John Hen ry Mears naar San Francisco moet voeren, waar een andere Fokker gereed staat om hem naar zijn uitgangspunt, zoo mogelijk dus na 4 weken, terug te brengen. Nog is vermeldenswaard, dat het toestel, waarmee de luitenants Schott en Sandberg de groote vlucht zullen wagen, in Amerika is gebouwd en per schip naar Europa wordt vervoerd, waarschijnlijk in de eerste heift van Mei. Het zal dan te Amsterdam of in Engeland worden opgebouwd en door hen worden ingevlogen, om op 18 Juni voor zijn eerste groote étappe gereed te staan. Bij de Rotterdamsche Aero-Club bastean plannen om op 25, 26 en 27 Mei a.s. inter nationale wedstrijden voor sportvliegtuigen te organiseeren. Aan deze wedstrijden zou, wanneer alhtans de plannen verwezenlijkt worden, een de monstratie van luchtacrobatiek verbonden worden door den bekenden Duitschen lucht acrobaat Fieseler. Onder de gemeente Arum is Zaterdag middag 12 uur 40 een Duitsche ballon ge daald, welke met zeven andere deelnam aan een wedstrijd. De ballons waren den vorigen avond 7.30 uur te Munster opgestegen. Door de windstilte bleef de ballon gedu rende den nacht boven Duitschland rond zweven, terwijl hij eerst Zaterdagochtend om 7 uur 30 bij Denekamp de Nederlandsche grens passeerde en om 12 uur 30 des namid dags van 1780 meter hoogte landde, daar de ballonvaarders de Zuiderzee in zicht kre gen. De landing verliep zeer vlot. De ballon commandant waardeerde zeer de groote be reidwilligheid, waarmede de landelijke bevol king behulpzaam was bij de landing. De bal lonvaarder Eimermcaher, die het commando voerde, maakte zijn 173sten ballontocht. Onder de vijf inzittenden bevond zich ook een 63-jarige amateur. De luchtvaarders waren verrukt over het schitterende schouwspel, waarvan zij bij zonsopgang ge noten. Aan commandant Fitzmaurice, chef van de luchtstrijdkrachten van den Ierschen vrijstaat, is verlof verleend de Duitsche vliegers te vergezellen, die willen trachten naar Amerika te vliegen. Hij vervangt Spindler als tweeden piloot. Op het vliegveld Rtistringen bij Wilhelms haven is, naar aan het „Hbld." gemeld wordt, de vlieger Robert Mtiller doodgeval len. Hij maakte een vlucht met een nieuw Fokker-vliegtuig. Nauwelijks 100 M. hoog, stortte dit plotseling naar beneden en boorde zich met den neus in den grond. De vlieger was terstond dood. koopt niet in winkels waar onzedelijke oi N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht ol voorhanden zijn. Koopt aan stationsboeken- kasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT, Bij het overladen van stookolie in den torpedojager .„De Ruyter" te Vlissingen zijn vier werklieden van de werf „de Schelde" door gassen bedwelmd. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Te Oostwold is het 2 ij-jarig dochtertje van den manufacturier V., in een nootje ge stikt. De tolgaarder aan de Vechtbrug te Weesp kwam zijn verplichtingen tegenover de ge meente niet na, waardoor zijn achterstand opliep tot zeven a acht duizend gulden. Aan dezen toestand moest een eind komen, zoo dat de raad besloot den nalatige te ver volgen en een eigen tolgaarder op de brug te zetten. Dat gescheidde, zoo meldt men aan het „Hbld.", Zaterdag, den dag voor de drukke Paaschdagen. Aanwezig was het vol ledig dag. bestuur; incidenten deden zich niet voor. In het bureau van het „Dagblad van Arnhem" in de Nieuwstraat, is ingebroken. Verschillende lessenaars zijn geforceerd en een brandkast opengebroken. Er is een be drag van 500 gestolen. De gemeente-werkman, die Vrijdagmorgen te Amsterdam meehielp den dader te ach tervolgen, die een meisje in de gang van het kantoor der firma Meyer aan de Wetering schans aldaar peper in het gelaat gooide en trachtte haar een geld tasch, waarin zich 500 bevond, te ontrukken, heeft zich bij de politie aangemeld. Hij heeft den aanran der tot aan het Sarpathipark gevolgd. Aan deze vervolging heeft ook nog deelgenomen een agent van politie. Bjj het Sarphatipark is men het spoor van den aanrander kwijt geraakt. De dader is nog niet ontdekt. Te Rotterdam is een nieuwe voor afleve ring gereed staande auto voor de garage van de firma S. aan den Zuidhoek in brand ge raakt, doordat bij het vullen van het ben zinereservoir, het reservoir overliep en de benzine over den warmen uitlaat vloeiende vlam vatte. Eigen personeel heeft het vuur gedoofd, de wagen brandde echter geheel uit. SENSATIE-LUST. Onder een drietal sènsationeele kopjes bevatte het „Haagsche Volk" Vrijdagavond het volgende relaas over een misdaad, welke dezer dagen in de St. Ahnastichtirig en de Mariastraat te Den Haag moét hebben plaats gegrepen. Hier volgt het bericht: ROOMSCHE ZIELTJES JACHT." Gauw laten doopenl Misbruik van wantrouwen. Men zal zich herinneren, dat verleden week in de Van Hogendorpstraat een kindje van nog geen twee dagen oud is gevonden. Het was daar te vondeling gelegd. Het kind werd ondergebracht in de zui gelingenkliniek aan het Oranjeplein, doch daar het geen verpleging behoefde, leek het verstandig om het naar een andere inrichting over te brengen. Het trof slecht! In het ge meentelijk kinderhuis aan de Koninginne gracht heerschte griep en het tehuis in de Molukkenstraat was vol. Daarom ging Maat schappelijk Hulpbetoon er toe over om aan de Roomsch Katholieke An p.astichting te verzoeken, het kindje even te bewaren. Er werd bij gezegd dat het een vondeling was, dus tot geen enkele godsdienstige gezind heid kon behooren. De Annastichting accepteerde het kindje, maar heeft van het vertrouwen, dat Maat schappelijk Hulpbetoon in haar stelde lee- lijk misbruik gemaakt door toch het kindje onmiddelijk Roomsch te laten doopen. De directeur van Maatschappelijk Hulp betoon heeft dan ook een schrijven gericht aan de Anna-stichting, waarin op het onbe hoorlijke van deze handelwijze gewezen wordt. Ook de politie is zeer gebolgen over deze wijze van optreden. De vondeling toch be hoort hangende het onderzoek aan de ge meente en de Roomsche stichting had dat behooren te respecteeren. Er wordt gezocht naar ouders, die het kindje willen adopteeren en reeds verschei dene hebben zich aangemeld. Ook tegenover die toekomstige ouders is het onbehoorlijk om het kind een godsdienst op te dringen, welke misschien van den hunne zal afwijken. De politie overweegt middelen om de ge volgen van deze typisch Roomsche zieltjes- jacht ongedaan te maken. De „Residentiebode" levert hierop de volgende commentaar, die laat zien, hoeveel er van deze sensatie overblijft: „Het laatste zinnetje (van het relaas in 't „Haagsche Volk") alleen reeds typeert vol doende hoe weinig de „Volk"-redactie de beteekenis van het doopen begrijpt, wat trouwens uit het geheele verhaaltje blijkt. Volgens „Het Volk" overweegt de Haag sche politie om de gevolgen van het doopen, dus de reiniging van het kind van de erf zonde, ongedaan te maken! Dit zou de al lernieuwste creatie van de Haagsche politie zijn Het doopsel, wat onuitwischbaar is, zal door de politie ongedaan gemaakt worden Nu een paar kleine onjuistheden. Het kindje is. zonder meer bij de St. Annastich ting gebracht, zonder een enkele zinspeling op de godsdienstige gezindte. Het kindje is des avonds gebracht met de boodschap dat het een vondelingetje was en zonder eenige verdere mededeeling werd opname verzocht, wat onmiddellijk is geschied. Wat het „Volk" daarbij vertelt is eenvoudig gefantaseerd. Nu is eenigen tijd geleden ook een vonde lingetje bezorgd, dat zoo verkleumd was, door de gevatte kou, dat het vrij spoedig na de opname overleed. Daardoor eenigs- zins beangst geworden hebben de Zusters dit kindje denzelfden avond nog gedoopt. Het was misschien beter geweest om het niet te doen, maar daar staat tegenover dat wan- ineer er werkelijk gevaar zou zijn voor het leven van het kindje, iedere katholiek in ge weten verplicht is het kindje te doopen. Het kindje had bij de opname geen ouders, die voor de belangen van het kindje opkwamen. Bij een ongeval wacht de priester ook niet totdat hij de zekerheid heeft dat iemand ka tholiek is. Dan absolveert hij voor de moge lijkheid dat de persoon werkelijk katholiek is. De eeuwige belangen gaan nu eenmaal boven de tijdelijke, bovendien aan de licha melijke belangen van het kind wordt op geen enkele wijze schade gedaan. Wie het kindje tot zich neemt en het niet katholiek wil op voeden, vindt in het doopsel geen enkele be lemmering. Daarbij komt nog, dat de vind ster van het kind een katholieke vrouw was en zij is momenteel de eenige die er mede zeggingschap over heeft. Heel het relletje van „Het Volk" is dan ook opgeschroefd, want het is al weer abso luut onjuist, dat de directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon aan de St. Annastichting een brief heeft geschreven, waarin op het onbehoorlijke van deze handelwijze is gewe zen. Tot Zaterdagmorgen elf uur was er nog geen enkele brief van Maatschappelijk Hulp betoon over dit geval bij de St. Annastich ting binnengekomen. Dus ook dit is weer een leugen, tenzij Dh. Hoejenbos, een dergelijken brief eerst stuurt naar „Het Volk" en dan naar den geadres seerde, wat echter niet aan te nemen is. Van het zeer verbolgen zijn van de politie is ook geen woord waar. Aangezien het kindje op dit oogenblik nog in de St. Annastichting vertoeft en de politie de moeder opspoort, is er nog al 'n vrij geregeld contact tusschen het bestuur van de St. Annastichting en de politie, maar tot hedenmorgen had men van die politioneele verbolgenheid geen enkel symptoon gemerkt. Van heel deze zaak had het bestuur der St. Annastichting tot Zaterdagmorgen, toen men kennis kreeg van dit sensatieverhaal uit „Het Ha'agsch Volk", niets gehoord of ge merkt. Het heele verhaal van „Het Volk" is dus niets dan een opgeschroefd relletje, door- spect met allerlei gefantaseerde mededeelin- gen, met geen ander doel, dan een voortref felijke katholieke instelling weer eens met modder te gooien. Een liefhebberij welke „Het Volk" nu een maal niet laten kan, ondanks de herhaalde verzekering dat de S.D.A.P. niet tegen den godsdienst is. En, natuurlijk, een zoo hoogstaand blad als „Het Vaderland" is er als de kippen bij om het fijns over te pikken. Haastig in het ochtendblad Terwijl de waarheid op de Kath. protest vergadering in den Dierentuin verteld, nu al vijf dagen op plaatsing wacht. In den Paaschtijd wordt „Artis" te Am sterdam met den dag mooier én interessan ter. De prille lente toovert er in de oude boomen en heesters het eerste groen en bloeisel los, de vroegelingen van het voor jaar rijn hier en daar al met bloeien be gonnen, en in boschhoek en rotsduin wach ten ons nu telkens nieuwe verrassingen. Hoé goed doen in het frissche jonge gras Se kleurige crocussen en narcissen, hoe malsch is het geel der dotterbloemen in het vogelpoeltje. In den boschhoek komt men oogen te kort, op den bodem overal bloeiende primula's, maagdepalm en wilde hyacintjes. Ook rhododendrons bloeien er, terwijl de lorkeboom zich siert met de teergroene kwastjes zijner uitloopende naalden. Kas tanje en vlier loopen eveneens uit; het pe perboompje, de Ribes en een vroege Mag nolia-soort spreiden reeds hun bloemen weelde ten toon. De oranjerie in den achtertuin praalt met een glorie van Camelia's, fleurige Azalea's, seringen en allerlei andere bloemen tusschen het donkere groen der palmen en in de bij-kassen bloeien Clivia's en Veltheimia's. Maar ook bij de dieren zijn de teekenen van het voorjaar al duidelijk te merken. Niet het minst bij de vogels, die nu allerlei moois en merkwaardigs te zien geven. Men ga eens opmerkzaam de vogelbevolkte vij vers van Artis langs, waar ooievaars, lepe laars, reizigers en aalscholvers, zwanen, eenden, ganzen en meeuwen nu drukker dan ooit in de weer zijn met huwelijksaanzoeken en hier en daar al met aanvankelijke nes telpogingen. Aan de slotgracht van den Uilenbouwval houden de geheimzinnige roerdompen, de waterhoentjes,, de eenden u bezig Daar zwemt ook als groote bijzonderheid, een roodkeel- zeeduiker rond. In de fazanterie pronken pauwen en fazanthanen, dat het een lieve lust is, dit alles te aanschouwen. Paaschlammetjes heeft Artis ook, en heel wat jonge dieren zijn er al bij de runde ren en antilopen te bewonderen. De jonge leeuwen van verleden jaar zijn al flink uit de kluiten gewassen en nieuwe geboorten staan er hu weer te wachten. Vooral aan de belangstelling en vrijgevig heid van vele Artisvrienden is het te dan ken, dat Weer een aantal belangrijke aan winsten geboekt konden worden, zooals hyaena's, Nicobaarsche duiven, Sclaters kroonduive», goudharige leeuwaapjes, Ara bische gazellen en wat het aquarium betreft, prachtige zee-anemonen, een reusachtige snoek, een kolossale karper en diverse tro pische visschen. Voor een deel zullen deze dieren onderge bracht kunnen worden in vernieuwde dan wel geheel nieuwe, moderne verblijven. Zoo komt binnenkort een rotspartij gereed, waar de Maleische beren zullen kunnen rondloo- pen en stoeien zonder door traliewerk van het publiek gescheiden te zijn. Voor hyaena's en wolven, edelherten en wapitiherten wer den groote nieuwe buitenperken aangelegd, die voor een groot deel reeds zoo goed als gereed zijn. En in het a.s. najaar zal met den bouw van een nog veel grooter modern dierenverblijf een aanvang worden gemaakt. De laatste weken worden alle gebouwen en perken in „Artis" vrooiyk en f risen op geschilderd. Een druk bezoek gedurende de Paaschvacantie, niet alleen van leden van het Genootschap, maar ook van entree-be talende stadgenooten en vreemdelingen mag dan ook verwacht worden. Ongetwijfeld zal iedere bezoeker den indruk meenemen; dat er in „Artis" hard gewerkt wordt. Nog meer nieuws Sinds Vrijdagmiddag is Artis een prach tige mannetjes-oerang-oetan rijker. Tus schen de chimpansé en de vrouwelijke oerang-oetan, Marie geheeten, (bij welke men bijna steeds een paar katten op be zoek vindt), in, heeft deze een eereplaats toebedeeld krijgen. Hij is gevangen op Sumatra, en schoon volwassen, nog een jong beest. Hoe oud hij precies ft', kon nog niet worden geconsta teerd, want wel mag men een gegeven aap als in casu in den bek zien, maar daar mee is nog niet gezegd, dat men het ook kan doen; deze forsche kerel, zeer breed in de schouders, met groote kwabben in het gezicht, gaf er den directeur nog geen ge legenheid toe. Waar hij nu met zijn reuze armen rond- grijpt, heerschte vroeger „Piet", by zpn opvolger vergeleken een dwerg! „Piet" ver huisde naar het hok achter „Marie" en doet nog erg boos over deze hem opgedwongen verhuispartij. Grommend en mokkend zit hij in een hoekje met zijn rug naar het pu bliek gekeerd. Behalve deze oerang-oetan deden ook nog een mannetjes-tijger, ook uit Sumatra, en een kleine Lydische beer hun intrede in Ar tis. Zooals men ziet, valt er dus niet slechts opleving, maar ook nieuw leven in Artis to bewonderen. Jaren geleden toonde men den bezoeker van den St. Pietersberg nog de kazematten der vroegere versterking, welke op deze steile hoogte was ingemetseld. Toen kwam de afgravingsperiode en werd Zuid-Limburg's natuurmonument bij scheeps ladingen weggevreten, waardoor tevens een in Nederland uniek terrein voor den natuur lijken historie-beoefenaar verloren ging. De „Zuid-Limburger" verneemt thans uit betrouwbare bron (en meent in dezen niet het slachtoffer van een grap te zijn), dat op het Departement van Defensie plannen bestaan dezen rotsberg weer als fort in te richten, een en ander volgens het systeem der onneembaar gebleken vesting Verdun. In verband hiermede is de verdere afgraving van den St. Pietersberg van hooger hand gestaakt. Het blad verneemt verder, dat deze ver sterking met modem, vèrdragend geschut zou worden gewapend. Hierdoor wordt ei mogelijkheid geopend geheel het Zuiden van Limburg tot en met de Maasbruggen van Roermond en Venlo, alsmede het spoor weg-kruispunt Beugen te bestrijken, waar door een eventueele buitenlandsche inval weinig kans van slagen zou hebben. Het is, indien dit bericht juist is, een verblijdend verschijnsel, dat weer eens op nieuw de aandacht is gevestigd op den al- ouden St. Pietersberg, waarvoor de belang stelling, dank zij het even treurige vanda len-geval betreffende de Maasbrug, geluwd scheen. De St. Pietersberg immers is behalve een der schoonste natuurmonumenten in ons prachtvol Limburgsch heuvelland ook een historisch gedenkteeken van bijzondere waarde. Te Bandoeng is, naar Aneta meldt, de 7- jarige mej. Schuilenburg, toen zy per fie 7 reed, door een auto gegrepen. Met verbrij zeld hoofd werd rij opgenomen en overleed kort daarop. Een 80-jarige man, Kruyper genaamd, is in de buurtschap Linderte onder Raalte bij het snijden van biezen te water geraa'.-.t en verdronken. In een onbewaakt oogenblik is het doch tertje van den heer V. te Boskoop te water geraakt en verdronken. Een groote autobus van den A.T.O., rij dende in de richting Gorinchem is gisteren op den Dordtschen weg onder Sliedrechti door te ver uitwyken voor 'n auto, van den dyk gereden. De autobus bleef op het talud hangen. De bus was vol met passagiers. Deze kwamen allen met den schrik vrij. Het slachtoffer overleden. Naby Wildervank is Zondagavond de on geveer 13-jarige H. Weits van Stadskanaal, die met zijn motorrijwiel reed, in volle vaart tegen een langs den weg staand motorrijwiel gereden. De botsing was zoo hevig, dat W. over den kop sloeg en bewusteloos bleef lie gen. Hij werd naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht, alwaar hij korten tijd na aankomst overleed. De 25-jarige metselaar W. D. is Zondrg- ochtend op de spoorlijn nabij Delft door e n trein overreden en vermorzeld. De man w.is gehuwd. Het hjk is naar de begraafplaats Jaffa vervoerd. Zondagmorgen is te Deventer luitenant v. d. Minne by het springen met zyn paard daaraf gevallen en in een kuil gestort, te •- wül het paard op zijn berijder terecht kwam. Luitenant v. d. Minne werd ernstig, aan het hoofd verwond, zijn toestand is) echter niet levensgevaarlijk. Te Schiedam sprong de 13-jarige C. "W. wonende te Rotterdam achter op een rijden de autobus van de fa. v. Leeuwen. Ter hoogte van de woning van dr. v. d. Be sr kwam hij te vallen. Hevig uit de ooren bloe dend werd hij door voorbijgangers opgeno men en by dr v. d. B. binnengedragen. De re, constateerde schedelfractuur. De knaap is) naar het ziekenhuis overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in het uit het midden vsn de zestiende eeuw dateerende kaste el Schaesberg, gelegen in de gemeente van dien naam, thans gebruikt als landbouwhoeve. Het vuur ontstond in het westelük gedeelte van het in. een vierkant, rondom een grocte binnenplaats, gebouwde kasteel. Dit deel, dat als schuur in gebruik was, brandde ge heel uit, waarbij 100.000 K.G. stroo, veld vruchten enz. een prooi der vlammen wed. Het hoofdgebouw (voorzüde) en de andere vleugel konden worden behouden. Die vierde vleugel (Zuidzijde) is tot ruïne vervallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6