I V erkeer songevaüen Vcomaamste Nieuws WOENSDAG 11 APRIL 1928 rS Cellenbouwers HET VATICAAN EN PALAZZO CHIGI FUREAUX: NASSAULAAN 49; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16828 1 dü-' AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder van de Nederlandsche vrouwen De toestand van den Hoogeerw. Deken H. J. Zondag Noord-hollandsch Landbouw er ediet Alkmaar Aanrijding te Santpoort Ongeval op weg naar zijn werk J. J. YVEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Tragisch Door vallend gesteente en een dynamiet-ontploffing gedood Het 4e Nationaal Congres van Sobriëtas Telegrafisch Weerbericht. Een rumoerige „Paschen-drie" te Arnhem De Noordpoolvlucht van Wilkins en Eilson De golfbanen der Kennemer golfclub te Zand voort Inbraak in het gebouw van den R.K. Volksbond in voormalig Oud-Schoten De ontvangsten der N.Z.H.T.M Weer verminderd Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi; vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regol VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij Tooroitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. 's op dit blad zijn, ingevolge de veizekeringsvoorwaarden f Onfifl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C(| bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verli rallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen A oUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uü. doodelij ken afloop; L%3M. een voet of een oog; A Afitv. duim of Alle abonné tegen ongevallen verlies van een f Cf) bij 'n breuk van [wijsvinger; been of arm 1 f &fl - bij verlies v. een 1 tU. andere vinger. De S. D. A. P. heeft met de Paaschdagen haar jaarlijksch congres gehouden. Behalve de voorzitter, Jan Oudegeest, die voor het eerst optrad, was er weinig nieuws. De gewone klachtenlitanie, welke de afge vaardigden ieder jaar by den aanvang van het congres tegen de partijleiding mogen uit brengen men is immers in een „demo cratische" bijeenkomst leek ditmaal wat langer dan andere jaren. Bijzonder troffen daarbij de verwijten van onderscheidene afdeelingen aan de Kamerfractie, dat deze telkens weer aan in het gevlei tracht te komen van de Katholieken om een regee- ringscoalitie te maken en daardoor den indruk wekt belust te zijn op minister- jassen. De resoluties omtrent samenwerking van S. D. A. P. en N. V. V. en die omtrent de houding der S. D. A. P. tegenover een even- tueele mobilisatie werden door het congres goedmoedig geslikt. Ondanks de waarschu wingen van prof. Benger gaat de S. D. A. P. den sprong in het duister doen om haar toekomst aan die van de vakbeweging vast te ketenen. Het Paaschcongres zou dan ook van heel weinig practisch belang zijn geweest, wan neer niet nog één punt op de agenda had gestaan, waaromtrent de leiders zelf in een eenigszins zenuwachtige stemming verkeer den. Den derden dag kwam n.l. een voorstel aan de orde, waarbij in het algemeen het lidmaatschap der S. D. A. P. onwenschelijk werd verklaard met dat van organisaties, welke geacht kunnen worden onder invloed van de communisten te staan, zooals de zoogenaamde planeten van de Derde Internationale, de Liga tegen kolo niale onderdrukking en imperialisme enz. De vorm van het voorstel zag er vrij een voudig uit. Alle ingewijden wisten echter, dat het hier ging om het uitspreken van den boycot over een aantal partijgenooten, die het gewaagd hadden in een revolu- tionnaire vergadering op te treden en te schrijven op een wijze, welke voor de lei ding der S. D. A. P. min of meer onaange naam was. Voorzitter Oudegeest zei het in de toelichting tot het voorstel dan ook ronduit: de twee voornaamste redenen, welke er toe geleid hebben, het voorstel in te dienen, zijn, dat er in het laatste jaar in du S. D. A. P. gewroet wordt, in de afdee lingen en andere organen der partij; en voorts het artikel van den heer P. J. Schmidt in het orgaan „Eenheid," in den loop van December, over de ultra-reformis- tische-socialistische politiek. Nu doet het op het eerste gezicht wat vreemd aan om een party, die altijd den mond vol heeft over vryheid en gelijkheid, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om tegen „inquisitie" te schelden en het altijd heet op te nemen tegen verdrukte minder heden, om zulk een party in haar vergade ring als groot inquisiteur tegenover een aantal van de bloedeigen leden te zien optreden. Er was zelfs een voorstel van de afdeeling Wormerveer om de stoute jongens eenvoudigweg te royeeren. En een gezag hebbend man als Schaper had twee dagen vóór het congres een artikel geschreven, dat „Het Volk" als een manifest plaatste, met schreeuwende koppen als: „Houdt koers!" en „Met de tanden op elkaar voorwaarts geschreden." Daarin werd o.m. gezegd: Het is nu overduidelijk geworden, wat de huidige scherpe oppositie in de S. D. A. P. wil. De maskers vallen af! De "aanvoer ders der oppositie bestrijden nu openlijk „de Albania's en de Stenhuizen": zij pry zen het roode leger en stoken in vijandelijke bijeen komsten tegelijkertijd tegen de S. D. A. P„ omdat zy niet radikaal genoeg anti-milita ristisch zoude zijn. Zij streden reeds in de Internationale Arbeiders-Hulp, de „Een heid'^!) en de Liga tegen ons. Ieder die niet blind was, kon onmiddeliyk begrijpen, dat de hand van Moskou hier in zat; de hand met de scherpe nagels en de gouden ringen en de diamanten. Vele onderteeke naars van den Open Brief begrepen het helaas nog niet. Wie na de laatste uitingen van Kiès en Schmidt echter nog twijfelt uit ■welken hoek de wind waait, is onverbeter- ïyk en zal nooit leeren. De toeleg is nu vol komen duidelijk. Maar nu is ook meer dan ooit de leuze gewettigd: houdt koers! De eigen koers van d- sociaaldemocratie, principieel, resoluut. Maar dan moeten verwyderd worden uit de S. D. A. P. zy, die te reinig karakter hebben of te geslepen en te cynisch zijn om zelf te gaan, ofschoon zy niet meer bij ons behooren. Dan moeten wy van de wor men, die knagen aan onzen groei, worden verlost. Moskou's taktiek is cellen bouwen; wy moeten te schrander zijn om in onzen boezem de bacillen van verderf te koeste ren. Den personen, die ons haten en met hoon en smaad overladen, moet duidelijk gemaakt worden, dat wy niet dom genoeg zyn om ons dat alles te laten aandoen. Beter duizend vijanden van buiten, dan tien van binnen. En met dezen wensch aan het slot. Ik hoop, dat het congres ernstig zal over wegen de motie-Wormerveer te aanvaar den, wellicht met eenige aanvullingen. Er heerschte dus begrijpelijkerwyze een ietwat zenuwachtige stemming, toen dit fatale punt op het roode -congres aan de orde kwam, een stemming, welke al reeds uit het artikel van Schaper gesproken had. Men heeft het inmiddels zóó ver weten te leiden, dat alleen de resolutie werd aangeno men en „het trekken der noodige con sequenties daaruit" aan de betrokkenen zelf werd overgelaten. Het is voor ons, die ons overigens weinig interesseeren voor de onderlinge geschillen in de S. D. A. P., nu alleen maar de vraag, of de roode heeren uit deze voor hen zelf onverkwikkelijke ge schiedenis ook iets geleerd hebben. Celvor ming achten zy uit den booze en ontoelaat baar, zoolang het hun eigen standje betreft. Zullen zy nu voortaan begrypen. dat ande ren daar eveneens zoo over denken? Merk waardig was het, dat tegelijk met het roode Paaschcongres een oud-gediende van de S. D. A. P., de heer A. H. Gerhard, zijn zeventigsten verjaardag vierde en daarvoor werd gehuldigd. „Het Volk" bevatte op Goeden Vrijdag een interview met dezen veteraan en daar lezen wij, dat Gerhard in zijn jongen tijd behalve van de Sociaal-democratische Ver- eeniging lid was van een groot aantal andere organisaties; zelfs, vertelt hy van de „Radicale Vereeniging". Het was een beetje een verwarde tijd. Waarby kwam, dat wij in de 80-er jaren, begrype- lijk by de zwakte van onze eigen beweging, een sterke neiging hadden om andere orga nisaties met onze propaganda te doordrin gen. Celvorming heet dat nu. Kyk, wat de nu zoo gevierde Gerhard indertijd deed, dat wordt nu aan de jonge ren verboden! Mogen wy in dit verband herinneren aan de crisis in de Katholieke Staatsparty van eenige jaren terug? Toen waren de Michaë- listen bezig om met z.g. studieclubs wigjes te dryven In het groote lichaam der Staats partij. Wy waarschuwden toentertyd tegen die onduldbare „celvorming". En wie waren de advocaten van de Michaëlistische cel bouwers? De redacteuren van „Het Volk". Deze stookten de Roomsche cellenbouwers op om stand te houden; zy prezen hen en roemden hen als „de" Roomsche democra ten. Maar nauwelijks was het proces uitge ziekt, of zij kregen een trap uit den rooden hoek: er was nog slechts smaad en hoon over voor St. Michaël-Veraart, die zijn vlammend zwaard In de sloot had gestopt. En is de tactiek, welke de heer Albarda in het groot wil voeren, en waarvan hy in de „Socialistische Gids" een onverbloemde uiteenzetting gaf, om n.l. met de R. K. Staatspartij een coalitie te vormen, ten einde de Roomsche arbeiders naar de S. D. A. P. en het N. V. V. te kunnen over hevelen, eigenlyk wel iets anders dan roode cellenbouw in het groote lichaam van onze party? Het zal ons benieuwen of de roode leiders en schryvers na hun jongste Paasch congres op dit punt wat voorzichtiger zullen worden. Op de laatsteiyk door het Hoofdcomité ge houden vergadering is, rekening houdende met den door H. M. de Koningin-Moeder kenbaar gemaakten wensch, dat het bedrag van ieders bijdrage voor het huldeblijk on bekend zal blijven, besloten die bydragen t.z.t. zooveel mogelyk In gesloten bussen te verzamelen. Maar om de Koningin-Moeder te kunnen toonen, hoevele vrouwen de be hoefte hebben gevoeld uiting te geven van haren grooten eerbied en toewijding, werd tevens besloten de namen te verzamelen van alle geefsters. Derhalve worden voor het ge heele land eenvormige ïy'sten daarvoor ver vaardigd. De toestand van den Hoogeerw. Deken, die reeds verscheidene weken ziek, is, is iets vooruitgaande. In de op 10 April 1928 gehouden verga dering van Commissarissen is besloten de a.s. Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders voor te stellen het dividend over 1927 op de preferente aandeelen te bepalen op 6% en dat op de gewone aandeelen even eens op 6% (vorig jaar 5'A%). Op de preferente aandeelen werd in min dering hierop in November 1927 reeds een in terim-dividend van 3 pet. betaalbaar ge steld. Het 5-jarig zoontje van den heer M, woonachtig op den Hagelingerweg, was Dins dagmiddag aan 't spelen op 't trottoir. Plot seling wilde het den weg oversteken en werd door een auto gegrepen en tegen de straat geworpen. De ylings ontboden dokter De Groot constateerde dat de kleine slechts weinig letsel had bekomen. Den chauffeur treft geen schuld en voorkwam, door sterk remmen, erger. GOED AFGELOOPEN Gisterenmorgen reed de heer M. P., candi- daat-notaris bij notaris D. te IJmuiden, van Schoorldam komende, tot by de Velser pont, toen door het breken van een veertje van het gaspedaal de auto niet tot stilstand kon wor den gebracht voor het afsluithek van de pontbrug. De pont, juist aankomende, was nog niet aan den steiger gearriveerd. De auto reed door het afsluithek en kon een handbreedte van het kanaal nog tot stilstand worden gebracht. De auto, een Renault, werd beschadigd. Wonder boven wonder liep dit ongeval dus nog goed af. (Van onzen Romeinschen correspondent) I. Een brokje geschiedenis Om tot de grondoorzaken van het con flict zoo er althans van een conflict sprake zijn kan tusschen het Vaticaan en Palazzo Chigi door te dringen, behoeft men niet ver in te gaan op de fascistische Vaticaan-politiek. Heel de ontwikkeling van het nu gerezen verschil toch is er een van niet veel meer dan een half jaar. Vanaf de opkomst der fascistische regee ring in October '22 tot einde September '27, heeft het Vaticaan zich als het ware met Mussolini en de door hem geleide be weging niet bemoeid, en de verschillende stroomingen in Vaticaansche kringen, die, deels met het kabinet-Mussolini sympathi seerden, deels er tegen waren gekant, be werkten een absoluut latente houding-van- afwachten, welke de jonge beweging even min aanmoedigde, als ook maar in 't minst tegenwerkte. Het zijn dan ook noch die pro-, noch die contra-stroomingen geweest, welke in September j.l. de fascistische regeering toi openhartigheid drongen. Degene, die er het Vaticaan toe preste de regeering het „Verklaar u nader!" toe te roepen, was Mussolini zelf. En wanneer hij andere be doelingen heeft gehad ten opzichte van de Kerk, dan hy nu openbaar maakt, wan neer het standpunt, dat zijn regeering thans tot het Vaticaan inneemt, hem zeiven niet vcldoet, wanneer hij zich zou willen veront schuldigen met eensdeels te herinneren aan de aanhoudende pogingen tot toenadering, die hy heeft gedaan, en aan den anderen kant te wijzen op de verwachtingen van zijn volk, die hy heeft ontketend en niet meer veronachtzamen kan dan heeft hy te erkennen, dat dit zyn eigen schuld was. Het Vaticaan is neutraal gebleven, Mussolini heeft toenadering gezocht. Dat hij in slechts vijf jaren tyds tilt een chaos van verdord liberalisme en be- geerig communisme geen staat wist te schep pen, die een politiek van wederzydsch ver trouwen met het Vaticaan kan voeren, be hoeft men hem niet kwalyk te nemen. Maar dat hij desondanks by het Vaticaan in het gevlei poogde te komen en zoo min stens de verdenking op zich laadde van zijn stelsel met een politieke reputatie, die hij nog niet waardig was, moreel te willen ver sterken, is een fout, die zich nu wreekt. Gunstiger kan men, geloof ik, voor hem de zaken niet voorstellen, dan dat by hem de goede wil heeft voorgezeten, maar dat hy zyn krachten heeft overschat; ook dit echter is niet te verdedigen voor één, dié wil regeeren en zich de macht heeft ver schaft om dit te doen. Het was in September '27, dat het Va ticaan besloot, van de fascistische regeering te eischen, dat zij zich niet langer achter beloften en indirecte begunstigingen ver schuilen zou, en een duidelijke uitspraak te vragen. De grootere of kleinere opper vlakkigheid kon niet langer voldoende wor den geacht, waar het tyd werd. dat men zich in Vaticaansche kringen, een helder denkbeeld vormen kon omtrent de bedoelin gen van het zwarte regime. De inzet werd de fundamenteele kwestie: de verhouding van het Vaticaan tot Italië, zooals die door Mussolini's gedragslijn van het grootste be lang geworden was. Het moet nog versch in het geheugen liggen, hoe het officieele Vaticaansche or gaan, de „Osservatore Romano", op 20 en 21 September twee artikelen publiceerde, die, zooals later bekend werd, door Z.Em. Pietro Gasparri, Kardlnaal-Secretaria van Staat, waren geschreven en door Z. H. Paus Pius XI waren aangevuld en gewij zigd. De inhoud ik hoef daarop niet verder in te gaan kwam voornameiyk hierop neer: dat in de verhouding van het Vaticaan tot den Italiaanschen staat nog niets veranderd was na 1870, en dat de mogelykheid van een accoord tusschep beide partijen afhankeiyk blyven zou van een oplossing der zoogenaamde Ronusin- sche Kwestie. Dat deze officieele verklaring, ofschoon anoniem, van Z. H. Paus Pius XI en Z.Em. Kardinaal Gasparri persooniyk afkomstig was, werd aan Mussolini bekend gemaakt. Hij was het dan ook zelf, die, eveneens anoniem, tien dagen later in zyn officieel orgaan, de „Foglio d'Ordini", antwoordde. En dat antwoord was zijn fout. Ofschoon het ook aan hem bekend moet zijn, dat zekere geruchten, als zou men er zelfs op het Vaticaan niet aan denken, een werkelijken staat met Rome, of welke an dere stad van Italië ook, als hoofdstad op te eischen, een grooten schyn van waarheid bezitten, toch bleef hij voor alles negatief, ontkende hij bij voorbaat alle aanspraken en weigerde hij hardnekkig een basis aan te geven, waarop eventueele onderhandelin gen begonnen zouden kunnen worden. De officieele toenadering was daarmee verzand en het Vaticaan wist, zoo het Mus solini's handelwijze niet in zyn nadeel wilde uitleggen, even weinig als te voren. Er restte dus niets dan een diplomatieke ge- dachtenwisseling en die is dan ook begon nen. Deze gedachtenwisseling beleefde een on tijdig einde in den loop van de maand Ja nuari, doordat het Vaticaan zich terugtrok. Zelfs toen was er misschien nog niets ver loren geweest; zelfs toen had er nog van een voorloopig uitstel sprake kunnen zijn maar weer heeft men niet gewild. Er gebeurden incidentjes en ook voor vallen van wry groote beteeJcenis, en al weet ik ook wel, dat men Mussolini lang niet altijd verantwoordelijk stellen kan voor de al te groote capriolen van zijn harts tochtelijke enthousiasten juist doordat hij zich de macht heeft verschaft om alles gedaan te krijgen of te beletten, wat hij voor zyn regeering nuttig of schadelyk oor deelt, gaat men en waarom ten on rechte? alles voor minstens semi-offi cieel aanzien en wordt hy ten slotte de groote zondebok. En een feit is en biyft het, dat hij de openlijke beleedigingen, de verdachtmakingen, de hier en daar ontwik kelde hetze tegen het Vaticaan en de lei ders der Vaticaansche „politiek", zoo niet heelemaal voorkomen, dan toch onmiddel iyk den kop had kunnen Indrukkenen dat hy dit niet gedaan heeft. Het was midden In deze periode, dat het incident met Oostenrijk ontbrandde. Ik zal hier wel niet nader hoeven te verklaren, waarom de rede van Mgr. Seipel tegen de Italiaansche gedragsiyn in Zuid- Tirol hem niet door Kardinaal Gasparri was opgedragen. Maar dat door de wereld pers verspreide berichten, als zou Z. H. Paus Pius XI geweigerd hebben, om Mus solini te verzoeken minstens voor het gods- dienstonderwys de landstaal, nameiyk het Duitsch, toe te staan, omdat deze —oor den werden den Paus zelf toegeschreven een zoodanige pressie van het Vaticaan den toestand eer zou verslechteren dan verbete ren, dat zulke berichten niet werden tegen gesproken de „Osservatore Romano" is niet zuinig met zulke verklaringen zegt. veel. En dat, toen het incident onmiddel iyk na Mussolini's redevoering zijn hoogte punt bereikte, de Aartsbisschop van Wee- nen, Z.Em. Kardinaal Fiffl, naar Rome werd ontboden, had een waarschuwing moe ten zyn voor de fascistische regeering. Maar er veranderde niets. Men schijnt toen op het Vaticaan van het standpunt te zijn uitgegaan, dat men genoeg wist. En op den morgen, ja ,op hetzelfde uur, dat het fascisme zyn tri omfen vierde en 80.000 kinderen tot man nen maakte, door ze een bajonet en een karabyn ln de handen te drukken, sprak Z. H. Paus Pius XI Zyn bekende rede uit, die, naar aanleiding van het gedrag van den Centro Nazionale Cattolico, uiterst scherp het verschil aanduidde, dat de Kerk tusschen fascisme en katholicisme ziet, en een heftig protest aanteekende tegen het fascistisch opvoedingssysteem, zooals dat wordt verwezenlykt door de Opera Nazio nale Balilla. Om tot een goed begrip te komen va» het gewraakte systeem, lykt het my goed daarvan een volgenden keer de groote lij nen even aan te duiden. Een geschil tusschen de Rijksverzekerings bank en een timmerman Men weet, dat sinds het inwerkingtreden der Ongevallenwet 1921 ook als een be drijfsongeval wordt beschouwd een onge val, dat een verzekerden werkman over komt by het gaan van huis naar het werk, of omgekeerd, mits deze daarbij den kortsten en meest gebruikelyken weg heeft gevolgd, en. de werkman zich onderweg niet aan byzondere gevaren heeft blootgesteld, die niets te maken hebben met den gang naar het werk. De Centrale Raad van Beroep heeft thans tot oplossing gebracht een omtrent dit punt bestaand meeningsverschil tus schen het bestuur der Ryksverzekerings- bank en een te Haarlem woonachtgien tim merman, ter zake van een hem op 12 Sep tember 1927 aldaar overkomen ongeval, doordat hij, des morgens op weg zynde van zyn huis naar het werk, by het uitwyken voor een automobiel met zyn fiets was ge vallen en daarbij zyn rechterhand had verwond. Het bankbestuur weigerde den getroffen timmerman deswege schadeloosstelling toe te kennen, omdat de weg, dien getroffene had gevolgd, om naar zijn werk te gaan, niet de kortste was, en dus het ongeval plaats had in een straat, welke hy niet had behoeven te passeeren, indien hij wei den kortsten weg was gereden. Getroffene was nameiyk gewoon, een eenigszins langeren weg te fietsen, omdat de kortste weg zeer slecht was en de door hem gekozen weg grootendeels was geas- phalteerd. De Raad van Beroep, die deze zaak be handelde, was overtuigd, dat de door ge troffene aangegeven omstandigheid vele wielryders er toe bracht, den korten weg te vermyden, en een anderen te kiezen, die uitstekend geplaveid is. De Raad vond, volgens de „Tel.", dan ook geen reden, om apn te nemen, dat getroffe ne door den weg, dien hy volgde, te nemen iets deed, waardoor hij het verband met zyn dienstbetrekking verbrak. De Raad kende derhalve alsnog den ge troffene schadeloosstelling toe. Nadat het bestuur der R. V. B. nog o.m. in hooger bereop had aangevoerd, dat juist omdat de door getroffene gekozen weg grootendeels was geasphalteerd, deze voor iemand van den leeftyd van getroffene, die 64 jaar is, met het oog op de grootere slip- kans en de ligging van tramrails, niet zon der gevaar en zeker niet de meest aange wezene is, heeft de Centrale Raad de uit spraak van den Raad van Beroep te Am sterdam bevestigd. De Centrale Raad overwoog o.m., dat aan een werkman by het kiezen van den weg, dien hy zal nemen by het gaan van huis naar zijn werk, eenige vryheid moet worden gelaten, om dien weg te nemen, dien hy, vooral als hij van een rywiel gebruik maakt, het geschikst vindt en van hem niet kan worden gevorderd, dat hy precies zal uit meten, welke weg de kortste ls. Alleen, Indien hy duidelyk een omweg van beteekenis maakt, waarvan echter in dezen geen sprake is, of zich door de keuze van den weg aan grootere gevaren blootstelt waartoe de Raad het per rywiel berijden van een geasphalteerden weg niet rekent zou er reden kunnen zijn verband tusschen de dienstbetrekking en een hem daarby overkomen ongeval uit te sluiten. Ministerieel antwoord op de vragen ran bet Eerste Kamerlid, den heer De Savorn'a Lobman, betreffende verklaringen van minis ter Ilyman in den Belgischen Senaat. !et Eerste Internationale Llnguïstenoon- gres tc 's-Gravenhage. De 36e algemeene vergadering van de dioc.-vereeniging van R. K. Bijz. onderwij zers (essen) „St. Augustinus". Heden is de telefoondienst Nederland- Canada geopend. De Duitsche rijksminister van justitie, dr. Kohier, is te Rome door den Pans in audien- tie ontvangen. Een militaire opstand in Venezuela. De arrestatie van Communisten in Japan. Rusland zou de hand hebben gehad in deze aangelegenheid. Barometerstand: 9 v.m. 750 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen opgestoken worden om 7.20. Het hoogtepunt van de fascistische jeugdopvoeding: de uitreiking der karabijnen. Tref fend is het te weten dat juist terwijl de „plechtigheid" plaats had, op een afstand van enkele honderden meters Z. H. Pans Pius XI de rede uitsprak, die zich voorname iyk tegen dit uiterste van defascistische machtsleer keerde Op de Haarlemmerstraat te Leiden wilde de 62-jarige F. R. uit Sassenheim na het passeeren van een motorwagen van de tram van de H. T. M., de straat oversteken. Hij bemerkte niet, dat er zich nog een aanhang wagen achter het eerste rytuig bevond. Hij werd aangereden, kwam- te vallen en geraak te met zyn linkervoet onder den aanhang wagen, welke voet totaal werd afgereden. De man werd naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Op de even over de Nederlandsche grens gelegen myn Alsdorf zyn twee mynwerkers gedood, een door vallend gesteente, de ander door ontploffing van een -dynamiet-patroon. Een derde arbeider werd levensgevaariyk gewond. Het Congresbestuur waarin de verschil lende Diocesen vertegenwoordigd zyn Is als volgt samengesteld: Voorzitter: J. G. Suring, Maasseü. Leden: de dames mevr. H. Brennink- meyer-Verhagen, Sneek; mej. A. Reith. Maarssen; freule A. de van der Schueren, Nijmegen; mevr. L. Donders van Eyck, Til burg: mej. J. M. J. van Slobbe, Breda; mevr. M. Aarts-Verbunt, Dongen; mej. A. M. A. Kokshoorn, Den Haag; mej. A. M. C. Mooy- man, Den Haag; mevr. M. Schillings-Vogels. Maastricht; mevr. J. Oor-Prinzen, Roer mond en de heeren P. J. Th. Dieges, Utrecht; dr. C. A. Verbeek, Oss; J. J. A. Houben, Breda; Ch. Schalken, Roosendaal; H. B. v. d. Sande, (Ansiynstraat 26), Haarlem; G. P. pon, Den Haag; W. A. Blokker, Sittard; A. J. C. Schoeren, Tegelen (L.) Geesteiyk adviseur: Mgr. Dr. Alph. jf riëns, Amersfoort. Secretaris-penningmeester: C. J. J. Terwis- c ha van Scheltinga, pr„ Ververstraat 30. - Hertogenbosch. Voor de leden der R. K. Drankbestryders- >tn Drankbestrydstersvereenigingen worden i t aarten beschikbaar gesteld, welke coegang ,i.3ven tot alle vergaderingen evenals de kaar- iten der begunstigers en leden bovengenoemd .Tijdig zal een programmaboek verschijnen, jVrwyl het in de bedoeling ligt, om na het i Congres een uitvoerig Congresboek uit te g:ven, waarin al de redevoeringen in exteoso 'worden opgenomen en het geheele verloop van het Congres wordt weergegeven. De begunstigers en leden van het Congres. Cus ook de leden der afdeelingen, die zich tijdig van een congreskaart hebben voor tien, ontvangen by voldoende deelname het Congresverslag gratis. Het laat zich aanzien, dat er veel deelname al komen. Overal heerscht groote belangstel- ing voor dit congres, hetgeen de hoop wet tigt, dat het evenals zijn voorgangers uit stekend zal slagen. De offergedachte ls zeer actueel; men wil verdieping en hooger motie ven over heel de linie. Op het Sobriëtas- congres zal worden aangetoond, dat het be ginsel der Katholieke Drankbestrijding „offe ren uit liefde tot Christus" vruchtbaar in werkt op het-godsdienstig leven, het maat schappelijk werk uit sociaal gevoel verricht en 'by de opvoeding. Hoogste bar. stand 771.2 m.M. te Abisko. Laagste bar. stand 742.8 te Valencia. Verwachting: zwakke, tot matigen Z. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, later op klarend, kans op regen of onweersbuien, la ter koeler. Gevechten tusschen opgeschoten jongens en de politie Men meldt ons uit Arnhem: Een asn al opgeschoten jongens hield gisteren Paschea- drie. Na verschillende café's te hebben be zocht, maakten zy het den voorbijgangers lastig, zoodat een agent van politie zich met hun bemoeide. In de Kerkstraat werd de agent gemolesteerd en later in de Menten- straat aangevallen, zoodat hy van zyn re volver gebruik moest maken. Een der man nen meende zyn heil te moeten zoeken in de Louwersgracht. Hy ging te water, trok zyn mes en dreigde den op den kant staanden agent. Ten slotte wist men hem het mes uit de handen te slaan en na veel moeite wist men den woesteling te arresteeren. Later in den avond bleek nog, dat tydens den twist op het z.g.n. „Eiland", een 22-jarige jongen man, die met eenige vrienden naar de ruzie was komen kyken. een steek in de linkerzyde had gekregen. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Alle berichten ontbreken Uit New York wordt gemeld: Sinds vijf dagen ontbreken alle berichten omtrent de vliegers Wilkins en Eilson, die van Alaska naar den Noordpool zijn gestart. Vermoed wordt, dat de vliegers te Point Basso beter weer afwachten, om dan naar Spitsbergen te vliegen. Vermoedelijk einde Mei officieele opening der banen Zooals bekend, heeft de „Kennemer Golfclub" in de duinen naby Zandvoort een uitgestrekt terrein gekocht en daarop 18 golfbanen laten aanleggen. De bedoeling was, het terrein voor bespeling gereed te hebben met de Olympiade 1928. Naar wij thans vernemen, zal de officieele ingebruikneming der achttien banen en dus de definitieve openstelling van het terrein, hoogst waarschyniyk einde Mei plaats hebben. Reeds begin Mei zal er worden proefgespeeld. Toen gisteravond het bestuur van de afd. Schoten van den R.K. Volksbond het af- deelingsgebouw bezocht om te vergaderen, bleek, dat er was ingebroken. Verschillen de kasten waren geforceerd, terwijl de muntmeter was gelicht. Het gebouw is on bewoond; de nieuwe pachter, de heer Mo lenaar, zal het binnenkort betrekken. Aangifte zal worden gedaan by de politie. De vervoeropbrengsten der N. Z. H. T. M. gedurende de maand Maart 1928 bedragen als volgt: ScheveningenLeidenKatwyk Noordwyk (inel. stadslijn Leiden) 109.507 (110.862); LeidenHeemstede 7.845 (ƒ7777); AmsterdamZandvoort 106.083 (118.661); stadsiynen Haarlem 68.717 68.333). De tusschen haakjes geplaatste cyfe» geven de vervoeropbrengst aan over de maand Maart 1927.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1