KENNEMERLAND CHEQULKOERHN J. VAN DER LAAN Vischhandel (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) BEVERWIJK GEMEENTERAAD. WIJK AAN ZEE CASTRICUM Agenda van 10 tot 17 April Staat van besomming en UIT DEN OMTREK ZANDVOORT HAARLEMMERMEER DE SPAAMNEBANi^ H&drlClXl - Amsterdam-^ -ponanjBoucheron 110 p.; 9. Rausch INGEZONDEN IJMUIDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN. P K. Sportvereen. „Leonidas" 59.25 9.70 34 .60 12.11 47.75 13.— 41 .65 34.85 2.48 7.30 27.— 66 .50 66.25 66.60 VitesseH.F.C.-combinatie 3-5 HE** SCHILDERIJ VAN DEK burgemeester in de NIEUVE HAARL. COURANT In hoger beroep voor de At. Rechtbank Geen bevetviging van de vrijspraak gevraagd School 36/37—School 17 13—1 School 1School 35a 22 HollandDenemarken WIELRENNEN De Zesdaagsche te Parijs Rivierv schmarkt 13 - Haarlem. Tm|f450n Heden: ij Versche Holl. Zalm ij Levende Forellen jh Tong, Tarbot, Stooi, Kook en Bakpaling Holl. ger. Paling Paling in gelei Oesters - Kreeft Caviar Gisteravond kwam de gemeenteraad van Beverwijk in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig, wegens ongesteldheid, was de heer J. Groot. Na opening was aan de orde de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Door B. en W. werd aanbevolen de heer Ph. M. Pattes. De benoeming is noodzakelijk, omdat door ongesteldheid of anderszins, wei eens gebrek aan ambtenaren is. Gekozen werd met 9 stemmen de heer Ph. M. Pattes. Benoeming van een Haven- en Markt meester. De aanbeveling, alphabetisch was: 1. R. Hilbrink, te Wijk-aan-Duin; 2. V. Ph. v. d. Kolk, te Beverwijk. De1 heer TROMP is verwonderd over deze aanbeveling van 2 candidaten, terwijl er zoo goede krachten onder de vele sollicitanten schuilen. Spr. wil B. en W. aanbevelen deze voordracht terug te nemen en een nieuwe in te dienen, met meer sollicitanten, minstens vier. Het spijt den VOORZITTER, dat de heer Tromp tegen de gewoonte is ingegaan en. in een openbare vergadering den persoon van een der aanbevolen sollicitanten heeft besproken. Overigens geldt het hier een aan beveling, geen voordracht; men is dus vrij er buiten te gaan. De heer EYKING ontkent, dat dit niet gewoonte is; dat is gebleken bij de benoe ming van een gemeente-architect. Spr. komt er tegen op, dat reeds vier maanden van te voren bekend is is, wie tot havenmeester be noemd zou worden. Spr. keurt af, dat de raadsleden geboden worden aan een zekere categorie uit den raad. Het gaat bij spr. niet om de personen van de aanbeveling. Spr. vindt gelegenheid de rechten van de de R.-Kathoiieken te verdedigen, in verband met de mindere kans van Katholieken om benoemd te worden bij de gemeente. De VOORZITTER dringt er op aan, dat de heer Eyking niet in dezen geest verder zal spreken, daar hem anders het woord zal worden ontnomen. De heer Eyking gaat door, ondanks in- terrumpties van den voorzitter, vroegere be noemingen te critiseeren. Spr. wil gelijke rechten op benoeming van Katholieken en andersdenkenden. De heer TROMP vraagt voor den derden keer het woord; de raad staat dit toe. Spr. beantwoordt nu den heer Visser, die de op merkingen van de heeren Tromp en Eyking voorbarig had genoemd. De uitslag van de stemming was, dat op den heer Van der Kolk werden uitgebracht 8 stemmen, 1 op den heer Hilbrink, 1 op den heer Van Driel en 2 op den heer Hilbrink. De heer Van der Kolk was dus benoemd. Benoeming van 4 leden der commissie van Bijstand voor de Financiën. De aanbeveling luidt L. Aardenburg, J. Groot, W. de Groot en W. Maters. De heer TROMP keurt het af, dat de heer Eyking niet op de aanbeveling voorkomt. Deze heeft veel gedaan voor het algemeen belang en spr. vindt het sneu, dat hü nu ge passeerd is. Spr. zelf zou niet gaarne benoemd worden, maar zag zijn lijstgenoot, den heer Eyking, gaarne geplaatst op de aanbeveling. De heer EYKING zegt, in geen enkele commissie met de R. K. fractie te willen samenwerken, zoolang de eenheid niet in de partij hersteld is. Benoemd worden de heer L. Aardenburg, M. Tromp (7 stemmen), W. de Groot en W. Maters. Benoeming 4 leden der Commissie van Bijstand voor Openbare Werken. Aanbevolen worden de heeren N. Brantjes, J. Bruin, J. Visser en K. Steyn. Benoemd worden de heeren Brantjes, Braun, Steyn en J. Groot. Benoeming van 9 leden der commissie tot wering van Schoolverzuim, die per 1 Mei as. in haar geheel aftreedt. Benoemd worden de heeren J.. J. Bis schop, mevr. M. BerghuisOverdorp, A. Deegenaar, A. L. van Groningen, M. H. Beekelaar, L. J. Vonk, J. G. van Zanten, P. Witteman en C. Lijesen, die allen aftre dend waren. Deze commissie is benoemd voor den tijd van 3 jaar. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van opname van boeken en bescheiden van den gemeente-secretaris op op 29 Maart j.l., waarbij alles in orde was bevonden. Verzoek van Ged. Staten om een wijziging in de begrooting van het gasbedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag De heer W. Maters spreekt over het voor stel, door den heer Tromp vroeger gedaan, om een gratificatie toe te kennen aan de politie. Spr. zou een dergelijk voorstel warm steunen en vraagt of B. en W. met een voor stel in dezen geest naar voren zullen komen. De heer Visser vraagt naar voorstellen van B. en W. omtrent woningbouw en de reorga nisatie van het armbestuur. De voorzitter antwoordt dat over het eer ste waarschijnlijk in de volgende vergadering voorstellen zullen worden gedaan. Daarna gaat de raad over in geheime zit ting. Coöp. bakkerij en Verbruiksvereen. Alge meen Belang. Gisteravond gaf genoem de coöperatie een feestavond ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Er was een goochelaar en goede muziek, de aanwezigen hebben een prettigen avond gehad. Wij komen op dit feest, dat 3 dagen duurt, nader terug. R. K. Kiesvereeniglng Recht en Plicht Beverwijk Ledenvergadering op Maan dag 23 April, des avonds 8 uur in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelmgen. 4. Jaarverslag, secretaresse. 5. Jaarverslag penningmeester. 6 Rede van den Hoogedelgestr. heer Bulten, lid der 2de Kamer der Staten Gen. over: „Doel en nut van een eigen partijbestuur. 7. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke af treden van d'e heeren: J. Th. v. Lent (vice- voorz.); L. Hardenburg (penningmeester) en Jb. van Zutphen (commissaris). Candidaten „unnen bij den aanvang der vergadering bij 't bestuur worden ingeleverd. 8. Rond vraag. 9. Sluiting. „Arion". Het fanfarecorps „Arion", al hier, deed 2den Paaschdag mede aan het *Tat. Muziekconcours te Rotterdam. Het behaalde den 2den prijs in den irschweds'lijd, den eersten prijs in de •ste afdeeling fanfare, terwijl de direc- ir, de heer P. N. Joosen, den directeurs ijs verwierf, een zilveren beker. „Arion" haalde op het concours in de eerste af- eling het hoogste aantal punten. Ons uziekkorps heeft derhalve zeer veel ge presteerd en wij wenschen het corps geluk met de verdiende prijzen en den directeur onze hulde, want aan hem vooral, aan zij ne magnifieke leiding, is zoo'n succes te danken, 't Mocht eene heele onderneming genoemd worden om te Rotterdam aan "t concours deel te nemen, ook wat het fi-, nantieele gedeelte betreft. De ijver en energie is echter schitterend beloond. Wijk aan Zee kan trotsch zijn op zijn muziekcorps, dat zich meer en meer verbetert en opwerkt tot een corps bij uit nemendheid. Bloempjesverkoop De opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje, ten bate voor de afdeeling van het Witte Kruis alhier heeft opgebracht, de som van rond f 150. Een zeer mooi bedrag, dat in jaren niet is kunnen worden bereikt. Hiertoe heeft zeer zeker bijgedragen het fraaie weer van 2en Paaschdag. Dubbele gouden bruiloft Op 2 Mei a.s., zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze oud-burgemeester met zijne echtgenoote in het huwelijksbootje stapte. Doch dat niet alleen, op dien dag zal ook zijn zuster, gehuwd met C.Reijnders alhier, eveneens 50 jaren getrouwd zijn. Te begrijpen is het, dat die dag door de ingezetenen en anderen tot een onvergete lijke zal worden gemaakt. Bovendien is het nog niet lang geleden dat de heer Mooij zijn 80-jarigen geboortedag herdacht. We hebben toen een uitvoerig levensbericht van hem gegeven, zoodat het niet noodig is dat thans te herhalen. Op 2 Mei echter zal wel overal de vader- landsche driekleur wapperen ter eere van de beide gouden paren. Diepboringen bij het station Reeds verleden winter is aangevangen met het maken van diepboringen nabij het station alhier en wel om voldoende putten te hebben welke water geven van behoorlijke samenstel ling, ten dienste van de stations Castricum, Alkmaar en Uitgeest. Ook thans is men al geruimen tijd bezig dat aantal te vergrooten. Dat men er echter heel gelukkig mede is, mogen we betwijfelen, want nog steeds wor den de boringen, telkens op een andere plaats, langs den stationsweg voortgezet. Zijn we wel ingelicht, dan zal de put, welke men thans aan het boren is, voorloopig wel de laatste zijn. In ieder geval hebben een vier tal personen den geheelen winter daarmede werk gehad. IJMUIDEN In het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Kennemerplein Zaterdag, 14 April, des middags en Zon dag 15 April tot des nam. 6 uur. Congres voor de leden van den Ned. bond van Absti- nentstudeerenden. Zondag, 15 April, des avonds kwart vóór 8 derde en laatste opvoering van de operette da Meikoningin. In het lokaal van de Zusterschool. Woensdagavond te 8 uur Moedercursus voor de leden van den Vrouwenbond. IJMUIDEN-OOST In het Patronaatsgebouw Donderdagavond half 8 Vakgroepvergade ring (metselaars en opperlieden) v. d. R. K. Bouwvakarbeidersbond. 8 uur opening van het Triduum voor het Jongens-patro naat. Vrijdagavond 8 uur ofening voor het Jon genspatronaat. Zaterdagavond 8 uur oefening voor het Jongenspatronaat. Zondagmorgen te 7 uur H. Mis en alg. H. Communie tot sluiting van het Triduum, daarna gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds feest voor de jongens met uitnoodi- ging van de ouders. MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG. 12 April 1928. Tarbot per K. G. 2.00—1.70; Griet per kist van 50. K.G. 75.0030.00; Tong per K.G. 1,901,80; Zetschol per 50 K.G. 3720; kleine schol 9.3.20; bot 7.50 0.80; schar 104; tongschar 36; rog per hoop van 20 stuks 17; vleet per stuk .1,831,53; pietermaftpoon per 50 K.G. *133,50; groote schelvisch 32 24.50; middel schelvisch 2415.50; kleinmiddel schelvisch 1612,50; kleine schelvisch 114.40; kabeljouw 125 K.G. 3217; gullen 50 K.G. 176; leng per stuk 1,100.30; heilbot per K.G. 1,701,20; wijting per 50 K.G. 4.00 3.00; koolvisch per stuk 0.880.15; makreel per 50 K.G. 18.00—12.00. OfficieeL Nelly Gezina Tryn Gloria Erica Holland 5 6 7 Christini Catharina Roode Zee Avila Nelly VI. 9 Stormvogel Zeelandia Dolfijn Wilhelmin VI. 196 VI. 199 Afslag versche visch. Beugers Niet officieel Victor Plejaden Flandria Liesbeth Betty Maria v. Hattem f 996.— 2113.— 1168.— 1679.— 1379.— 1540.-- 1456 4619.— 1647.- 1272.— 1186.— 1109 1813.— 1551.— f 3416.— f 1004.— 1961.— f 1500.— 2300.— 1600.— 2600.— 1500.— men het hulpgeroep vernam van een vis- schersjongen, van ong. 18 jaar, die van de Pier was gevallen. De ouders, die ook aan wezig waren, riepen luid om hulp toen eeni- ge visschers toeschoten om hem te redden. De hengels werden toegestoken en de jongen greep deze, doch nu kwam de moei lijkheid een plaats te vinden waar men de jongen tegen de Pier kon optrekken. Na lang zoeken, wat een kwartier duurde, vond men een trap (de eenigste op de Pier) waarlangs hij door een gespierden binnen schipper omhoog werd' getrokken. Nu rijst de vraag: kunnen er nu niet aan de Pier ijzeren ladders gemaakt wor den, of eenige reddingslijnen geplaatst wor den? Het gebeurd meermalen dat er men- schen van den Pier vallen en men vergete niet dat de verbinding NoordpierIJmui- aen binnenkort hachelijk wordt. R. K. Damestooneelgezelschap „St. Agatha" In Huize „Zomerlust" te Zandvoort gaf gisterenavond het R. K. Damestooneel gezelschap, voor het eerst sedert zijn bestaan, een tooneeluitvoering. Opgevoerd werd het dramatisch spel in vier bedrijven „Haar Offer", van P. Servatius van Enschedé O. M. C. Nadat de voorzitter van het gezelschap, de heer Ferdolage, de aanwezigen, in het bij zonder den Z. Eerw. Heer Pastoor Wijnker en den Weleerw. Pater Adrianus, O. M. C. had welkom geheeten, en in korte woorden ontvouwd had, dat deze avond in het bijzon der belegd was als liefdadigheidsavond, om de onkosten te bestrijden voor het hoofd altaar in de nieuwe parochiekerk, werd een aanvang gemaakt met het spel. Dit moet van het eerste R. K. Dames tooneelgezelschap „St, Agatha" te Zandvoort gezegd worden het heeft zijn uiterste best gedaan, om zijn eerste uitvoering op een hoog peil te houden, wat niet anders mogelijk is dan wanneer hier 'n goede leiding en 'n toege wijde studie aan vooraf is gegaan. Er werd vlot en met animo gespeeld, en er viel op te mer ken, hoe rol- en speelvast de speelsters waren en ongedwongen in haar rol, en hoe, op enkele uitzonderingen na, ieder met lof het karakter vertolkte, dat haar rol moest uitbeelden. Dat het spel zoo opgewekt en levendig, zoo vlot en toch met diep gevoel en wel geënsce neerd was hiervoor niets dan lof is te danken aan de onvermoeide regie van Pater Adrianus, die al zijne krachten heeft gegeven voor instudeering van dit moeilijke stuk. Wat détails van den inhoud aangaat, de karakterteekening was heel fijn en de ver houding tusschen het bovennatuurlijke en het alledaagsche, het wereldsche goed gepro- portienneerd. Alles bijeen genomen, was het een succesvolle avond. Het gezelschap, dat voor het eerst optrad, moest ook nu uit een heel bijzonderen ge zichtshoek gezien worden en zijn werk valt niet te vergelijken met het werk van een ge wone dilettantenclub. De laatste immers is gevormd uit menschen, die een zekeren aan drang hebben om tooneel te spelen en wat meer is, reeds over talent en ondervinding beschikken en daarbij door maatschappeii; ken werkkring niet in staat zijn hun geheele leven aan het tooneei te wijden. Daardoor heeft hier de regie voor de niet allesbehalve een voudige taak gestaan, om het stuk tot een gaaf geheel te boetseereji, maar het heeft zich waardig van deZe taak gekweten, en de moedige executanten wisten werkelijk echte spanning te brengen. Het publiek toonde zich buitengewoon enthousiast. Vóór de pauze en aan het slot hadden de actrices een stormachtig applaus in ontvangst te ne men. Hoewel enkele tooneeltjes min of meer melodramatisch aandeden, verstoorden ner gens de overige speelsters het spel der hoofd personen, die door beteekenis van haar rol het stuk droegen. Zoo vond dit eenvoudig, doch diepgevoeld spel van haat, liefde en strijd in de wereldsche kringen tenslotte derf triomf van het gebrachte offer aan God en de verheerlijking van den godsdienst, en het werd geheel in de sfeer gehouden, waarin het stuk dient te worden gespeeld. Aan het slot nam de heer Geers, als secre taris van het Uitvoerend-Altaar Comité, het woord en bracht in gevoelige woorden dank aan Pater Adrianus voor zijn maanden lange opofferingen, voor het instudeeren van het stuk gebracht, aan den voorzitter van het gezelschap voor diens moeilijke taak, en ten slotte aan de executanten zelve voor haar buitengewoon op hoog peil staande en gepresteerde werk en prees Katholiek Zand voort gelukkig met het bezit van een der gelijk gezelschap. Deze woorden vonden dankbare instemming bij het auditorium. Onzen indruk resumeerend, was het voor de leiders van dit stuk en voor het liefdadige doel een succesvolle avond, die nog vele tra ;n herhaald n ag worden. Het raadsverslag Het raadslid, de heer Koning, verzoekt ons, nader te willen mel den, dat hi) in de raadsvergadering mede deelde, zich er niet mede te kunnen vereeni gen, dat slechts een bedrag van 120.000 met progressie en 300.000 zonder progres sie geheven zal worden. Verder heeft hij nog opgemerkt, dat van de 6500 aanslagen 86 pet gebaseerd is op 'n inkomen beneden 1450. waarvan de schoonheidseomm. door de voorstanders als een model geroemd wordt, de toestand niet beter is. Gaat men rond in plan West of Zuid, overzijde van het IJ of oude stad, dan treffen wij daar proeents- gewijze evenveel bouwproducten aan, zoo niet meer dan in Haarlem, die van alle schoonheid gespeend, ja zelfs foeileelijk zijn. Ook treft men daar opgeloste pro blemen aan, waarin schoonheid ver is te zoeken. Als men het gebouw der Handels Mij. aan de Vijzelstraat op zich zelf een kunstwerk beschouwt in de omgeving waarin het geplaatst is, dan is men ge neigd zich af te vragen: welke schoonheid bestaat hier nu in verband met de .om- j geving. Als voorstander kan men argumen teeren dat de omgeving zich na verloop van tijd zal aanpassen, maar dit raakt kant noch wal, omdat dan ook slechts dit aan passen zal plaats hebben als al het oude schoon verdwenen is. Dit zijn resultaten welke ook zonder schoonheidscommissie te bereiken zijn. De gemeente Velsen bezit ook een schoonheidscommissie en om nu het resul taat hier te kunnen beoordeelen, blijven wij niet bij een enkel gebouw, maar bekijken wij b.v. de bebouwing van den Wijk aan Zeeërweg vanaf den Kanaalweg, het be bouwde gedeelte van het Kennemerplein bij de ingang van de Kennemerlaan, voorts de Kennemerlaan zelf met de tallooze panden met ambaehtschoolversierselen. Voor zulke resultaten is toch heusch geen schoonheids eomm. noodig. Mijn overtuiging is dan ook dat, moge een schoonheidscommissie aan de eene zijde een wanproduct wezen, zij ons aan de an dere zijde met verschillende rariteiten op scheept en voor opdrachtgever en bouwer een bron wordt van ellende en kosten, zonder eenig resultaat. Zij sleept de bou werij wederom in een ambtelijken rompslomp werkt beslist remmend en noodzaakt op drachtgever en bouwer hunne ontwerpen te laten maken door technici direct of indi rect door de commissie aangewezen. Dat dit niet maar «nkel spoken zijn, zal •iedere bouwer, die er kennis mede gemaakt heeft, kunnen bevestigen en kan het na volgende leeren. In liet landelijk gedeelte van een groote gemeente, gezegend met een schoonheids commissie, zou iemand voor eigen rekening 4 arbeiderswoningen aan een blok zetten, waarvoor de teekening was gemaakt door een aan de schoonheidseomm. onbekenden bouwkundige. Resultaat was, de teekening terug met de noodige en onnoodige aan merkingen der schoonheidseomm. Na be spreking met het daarvoor aangewezen lid der comm. werden de teekeningen zoodanig gewijzigd wederom ingezonden, hoewel de opdrachtgever toen reeds door de besprekin gen den indruk had, dat op deze fhanier van bouwen niets kon komen. Na weken werd de teekening geretourneerd zonder goédkeuring der schoonheidscommissie. Op een volgende audiëntie bij het aangewezen lid der comm., werd hem te kennen gegeven dat zijn bouwkundige aes- thetisch niet genoeg ontwikkeld was om een plan voor een blokje van 4 arbeiderswo ningen te kunnen ontwerpen en hjj dus een anderen architect diende te nemen. Op zijn vraag wie dan wel hiervoor geschikt was, werd gezegd, dat hierop niet geantwoord kon worden, maas dat er vele bekwame architecten waren. Met dit advies kon hfj huiswaarts gaan. Hierop maakte hij een lijstje met 17 namen van architecten, ging hiermee naar het lid der comm. en vroeg welke van deze heeren de woningen in den geest der comm. zou kunnen ontwerpen. Het? lijstje werd doorgezien, van de 17 namen wérden er 14 doorgeschrapt en tevens werd den opdrachtgever gezegd dat, wanneer hij aan een van die drie heeren het ontwerp MEDEGEDEELD DOOR 1. BlanchonnetLouet, 55 p. Op één ronde; 2. MarcillacFaudet, 74 p.; 3» Van KempenRa ymond, 73 p. 4. Chourg Fabre, 59 p. 5. Aerts—Degraeve, 50 p. 6. Wambst—Lacquehay, 28 p.; 7. Gebr van den Hove, 14 p. Op twee ronden 8 DONDERDAG 12 APRIL. Bieden Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De „Shonga". Het lossen van de Shonga is geheel stopgezet, het eens zoo flinke vaartuig laat men aan zijn lot over, of zou men het nog opruimen? Frecariobclastlng? De politie is. reeds eenige dagen bezig de winkeliers die den binnenkant der straat bewonen, aan den tand te voelen om hun lang vergeten zon nescherm-vergunningen aan hen te toonen, men weet niet af dit eventueel voor de precario-belasting zal zijn. Het reddingswezen aan de Pier Zon dag 1.1. was evenals elders ook te IJmui- den veel volk op de been. Net was op de Pier waar zich vele wandelaars, fietsers en visschers bevonden een consternatie, toen HET NUT EN WEZEN DER SCHOON HEIDSCOMMISSIE. Nu ook onze gemeenteraad zich heeft uitgesproken vóór het vormen van een schoonheidscommissie en wij ter gelegener tijd ook sullen kennis maken met de zege ningen van dezen uitwas der overheidsbe moeiing, zou ik zeer gaarne aan het heden gezongen loflied over dit instituut een vers willen bijvoegen. Ten opzichte doel, opzet en werken der schoonheidseomm. heerscht bij de groote massa misverstand. Vele menschen beoor deelen dit lichaam naar den naam en be schouwen het hoofdzakelijk als een middel tegen leelijk bouwen; of juister, tegen het maken van leelijke bouwwerken en tegen het vernietigen van bestaand schoon. Niets is echter minder waar dan juist dat. Men zou een schoonheidseomm. juister kun nen definieeren, als: een lichaam of insti tuut hetwelk noodzaakt om te bouwen in den geest van het schoonheidsgevoel van die commissie. Het is nu een waarheid als een koe, dat ook Haarlem zonder schoonheidscommissie kan bogen op verschillende bouwkundige en -kunstige wanproducten. Maar laat ons tot troost wezen dat ook in Amsterdam bijv., werk kreeg. De bouwer hield zich aan dit advies en het- resultaat was directe goed keuring en bouwvergunning. Nu kan men oppervlakkig zeggen: op het optreden der comm. valt niets aan te mer ken, maar iedere insider weet dat dit maar schijn is. De bouwer werd stilzwijgend ge noodzaakt naar een bouwkundige uit een aangewezen kring te gaan, veel grooter uit gave te doen aan teekeningen enz.; en had maanden oponthoud terwijl het bouwpro duct er niets op was vooruitgegaan. Veelal is de schoonheidscommissie eers lichaam tot het uitdealen van ambtelij>: speldenprikken. In een kleinere gemeente (Velsen niet) ook in het genot van een schoonheidscommissie, zouden voor een groot lichaam, bedrijfsgebouwen gezet worden, ver af van openbare wegen. Aan plannen en bestek werd niets ontzien, alles ruim opge zet en aan het uiterlijk der gebouwen werd zeer veel zorg besteed. De aldaar zetelende commissie, niet in staat de plannen af te kunnen keuren, zond met de goedkeuring het volgende epistel: Het plan is goed te keuren, ofschoon met dezelfde materialen betere resultaten te bereiken waren geweest. Commentaar overbodig. Dit schrijven heeft niet tot doel om de manier waarop nu tusschenbeide gebouwd wordt goed te praten, maar om te betoo- gpn dat: op eerste plaats, op vele plaat sen, waar momenteel wel een schoonheids commissie bestaat, procentsgewijze minstens evenveel leelijks gebouwd werd als op plaat sen waar geen dergelijke commissies be staan; op de tweede plaats dat in vele ge- vele gevallen het gevaar bestaat dat de opdrachtgever of bouwer direct of indirect verplicht wordt zijn plannen en teekenin gen te laten maken door technici uit be paalde kringetjes; ten derde dat het bou wen wederom onnoodig wordt opgehouden en door een en ander de bouwkosten weder worden opgedreven. Na het in den gemeenteraad gevallen besluit kan dan ook niet genoeg gewaar schuwd worden mét de samenstelling van een schoonheidscommissie voorzichtig te zijn. Opdat ook wij hier niet hetzelfde genoegen gaan beleven als elders, waar een op drachtgever of een bouwer de indeeling van een bouw zoodanig kan maken, pis maar juist even toelaatbaar is bij Gem. bouw verordening etc. maar voor zijn gevelteeke- ning b.v. bij zekere kringen te land moet komen en hiervoor fancy-prijzen betalen om goedkeuring mogelijk te maken. Kort «geleden circuleerde in de plaat selijke bladen een serie Haarlemsche mis lukkingen en schoonheden op bouwkundig gebied. De gustibus non disputandum est. Of nu alles wat daar als mooi werd aangeschre ven ook werkelijk mooi was, zij daargelaten, maar van de gebreken die daar werden tentoongesteld zouden er gemakkelijk vele b.v. door overleg met bouw- en woning toezicht zijn te voorkomen, zonder allen rompslomp en dergelijke van een schoon heidscommissie. A. Z. Secr. Führhopstraat 8 Even een korte mededeeling voor de hee- ren-leden. Door bijzondere omstandigheden en om sommige leden in de gelegenheid te stellen de voorgeschreven oefenstof nog eens goed onder de oogen te zien, zijn de onder Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Laten 59.40 9.85 34 .75 12.12-1 47.90 13.15 41 .80 35.— 2.491- 7.45* 27.10 66 .65 66 .40 66.75 linge wedstrijden een week uitgesteld en Zullen dus p.aats vinden op Woensdag 18 April, De voorbereidingen voor de dames-uit voering op 20 April gaan zeer naar wensch. Wanneer de opkomst van het publiek maar goed is (de dames leden hebben dit grooten deels zelf in haar hand) en de oefeningen worden correct afgewerkt, dan twijfel ik niet aan of die eerste dames-uitvoering slagen. En voor de dames- èn voor de heeren- afdeeling is een trouwe opkomst op de oefen avonden dus dringend noodig. Tot nu toe liet deze vooral bij de heeren-afdeeling nog al eens wat te wenschen over. Jammer dat zelfs eenige bestuursleden van deze afdeeling zoo'n slecht voorbeeld hierin geven en van meening schijnen te zijn dat voor hen geen oefenavond meer bestaat. P. DONDERS, Secr, Gistermiddag speelde een H.F.C.-com binatie een #vriendschappelijken wedstrijd tegen Vitesse onder leiding van scheids rechter Hammers. Direct na het begin ontstaan reeds eenige hachelijke oogenblikken voor het Vitesse- doel. Doch keeper Spek brengt keer op keer op schitterende wijze redding. Menig applausje viel hem dan ook ten beste. Toch kan een doelpunt niet uitblijven. Uit een fraaien voorzet van links kan v. Baasbank Sr. met een mooien kopbal aan H.F.C. de lei ding geven. Even hierna scoort de rechtsbinnen van H.F.C. wederom met een fraaien kopbal en nog voor rust maakt Baasbank Sr. er 30 van. Na de hervatting komt Vitesse geweldig opzetten. Resultaat blijft niet uit en na circa 20 minuten hard werken van de Groen- witten is de stand 3—3. Dit is echter te bar voor de H.F.C.'ers. Uit een doelworsteling voor het Vitesse-doel wordt de winnende goal voor H.F.C. gemaakt. Keeper Spek weert zich geducht en telkens brengt hij redding. Uit een vrijen schop maakt Adriaans met 'n mooi schot den vijfden goal voor H.F.C. Hammers leidde tot aller genoegen. Bij Vitesse was keeper Spek verreweg de beste, de rest matig. en 21 eil' zaj fc- <4, 3f' 4 A'-/ Hürtgen 71 p*10* Brunier—Cugnot 62 p f V, Voor de rechtbank werd hedenmorgen de zaak van de Nieuwe Haarl. Courant contra burgemeester C. Maarschalk van Haarlem in hooger beroep behandeld. Zooals men weet was in de fotopagina van ons blad van 27 Januari 1928 een foto opgenomen van 'n childerij, voorstellende den burgemeester in .mbtsgewaad. Wegen; deze overtreding van de Auteurswet publiceeren van 'n portret zonder toestemming van den betrokkene had de burgemeester een klacht ingediend tegen de Nieuwe Haarl. Courant. Door deil Ambtenaar van hot O.M. werd deswege te gen den hoofdredacteur van ons blad et T> boete van 3 gevraagd, doch de kantonv rechter wees een vrijsprekend vonnis, oma. t in de dagvaarding was tra laste gelegd: publiceeren en het doen verspreiden" (v de bewuste foto) en het verspreiden van 'n dagblad niet tot de werkzaamheden van c!e redactie behoort. Dorr den ambtenaar var het O.M. was tegen de vrijspraak hooger be roep aangeteekend. Als eerste getuige op de gerechtszitting van hedenmorgen werd gehoord Th. F., r'z fotograaf, die de foto gemaakt heeft. Hij w .s toevalligerwijze in de Amsterdamsche Poo i gekomen en had daar het portret gezien Een ander vertelde hem dat het portret den burgemeester van Haarlem voorstelde. Ge tuige had toen een foto genomen en deze in geleverd bij het fotopersbureau „Hollandia", waaraan hij als fotograaf is verbonden. De heer P., leider van het fotobureau, vroeg get. of hij vergunning had ontvangen de opname te doen. Get. had daarop beve - tigend geantwoord; de schildersknecht in 0 Amsterdamsche Poort had immers geen be zwaar gemaakt. De heer W„ hoofdredacteur der N. H. C-, die voor de N. H. C. verscheen, leg '3 er den nadruk op, dat get. niet wist wi' ii het portret voorstelde. Getuige zeide niet meer te weten of de schildersknecht had gezegd „dit is het portret van den burge meester", of „van 'n burgemeester". Getuige kende den Burgemeester van Haarlem niet en meende, dat het portret een magistraat van enkele eeuwen geleden voorstelde. Get. P., directeur van het fotobureau zeide nog niet lang in Haarlem te wonen-; hij kende evenmin burgemeester Maar schalk. Get. zeide voorts, dat het, gezien het groote aantal fotografen en correspondenten van het bufeau, niet mogelijk is te onder zoeken, of een portret al of niet gepubliceerd mag worden. pe heer W. zeide, dat hij de foto pas zag, toen de krant gedrukt was. Een der redac teuren verzorgt de fotopagina; spr. zelf heeft niéts met de samenstelling daarvan te makerij Een vraag van den president beantwoor dend, merkte get. P. op, dat feitelijk de fotograaf F. de schuldige is, indien hier van schuld sprake is. De heer J. M. P. H., waarnemend direc teur der Nw. Hrl. Crt. zeide, eveneens de foto niet gezien te hebben, voor het blad was afgedrukt. Get. zeide verder, dat do redactie beslist over het al of niet opne men van een foto. Op de vraag van den president of de heer Wf vergunning had van den burgemeester of den schilder de foto op te nemen, ant woordde deze, dat deze vergunning niet ge geven was, zooals nooit vergunning gevraf ld of gegeven wordt. Als bijv. een Tweede Ka merlid een belangrijke rede houdt, wordt bij het verslag daarvan een portret afgedrukt. Niemand denkt er dan aan vergunning 18 vragen aan dat Kamerlid, zoomin als dr i tegen publicatie van zjjn portret zal pro e- steeren Hoe vaak wordt niet.het portret van H. M. de Koningin in de dagbladen ge publiceerd, terwijl nooit protest daarteg m wordt gehoord. De Officier van Justitie gaf toe, dat ds wet op dit punt verouderd Is, doch de ov jcpuoiwcusuyucii Dinsdag ett:'Woensife^; werden de wed strijdenvoor de jongens van de lagere scholen voortgezet. Ook nu werd er weer met lust gestreden voor de overwinning De gemeente terreinen aan den Spaarnhovenweg boden een gezelligen aanblik; niet alleen door het vroo- lijke vertier der jongelui, maar eveneens door het vriendelijke zonnetje; dat onze school jongens wel gunstig gezind is. De uitslagen waren als volgt Winnaarsronde 35 a wint bij loting. School 5School 16 017 Verliezersronde School 4Nassauschool 50 School 38School 6 42 School 13—School 35 b 0—3 De uitslagen van Woensdagmiddag luiden School 36/37Noorderschool30 School 35aSchool 16 t13 Zaterdagmiddag worden de laatste wed- strijden gespeeld; hoogstwaarschijnlijk ook I treding is geschied en de heer W. is hk.- op de gemeente-speelterreinen. Van 23 uur spelen School 38 en de M.U.L.O. en van 34 uur school 36/37 en school 16. Het Deensche elftal voor den wedstrijd tegen Nederland op Zondag 22 April a.s. is volgens de Tel. als volgt samengesteld S. Jensen, doel. F. Tarp en P. Christensen, achter. W. Laursen, P. Jensen en B. Hann, mid den. H. Hansen, M. Rohde, P. Joergensen, K. Uldall, voor. De vijfde voorhoedespeler moet nog gekozen worden. Reserves zijn P. Graae, A. Joergensen, S. Hansen en E. 'Nilsson. Aan de Zesdaagsche te Parijs wordt deel genomen door v. Kempen, die met den Franschman Raymond een koppel vormt. De stand is op den tweeden dag voor verantwoordelijk. Spr. ging daarom niet mede met het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter en vroeg een boete van 5, subs. 1 da-j hechtenis. De heer W. merkte op, dat hij door den kantonrechter was vrijgesproken op grenf van de bekende zinsnede in de dagvaard1 e» („het verspreiden"). Spr. en de redat staan absoluut buiten de expeditie van lu 6 blad, zoodat hij onmogelijk aansprakelijk kan worden gesteld voor de verspreids nj van het dagblad; toch wordt dit in de ds g- vaarding met het publiceeren van het por tret in één adem genoemd. De Officier van Justitie noemde do Auteurswet op dit punt verouderd; dat :s de kern der kwestie. De heer W. behoefd 3 dit daarom niet nader te belichten. Slechts wilde hij nog opmerken, dat, als in dr ze zaak een veroordeeling wordt uitgesproken, het publiceeren van foto's en fotopagina's door dagbladen, totaal onmogelijk wordt gemaakt. De rechtbank zal nader over de zaak be raadslagen en uitspraak doen op Woensdag 25 April a.s. Anno 1831 Anno 1831 Gerookte Holl. Zalm f 1.40 per ons Am. Zalm 0.60 ff ff Elft „0.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10