V erkeer sjonge vallen. Amsterdamsche Beurs G. F. H. PASTOOR - HAARLEM HERINGA WUTHRICH EFFECTEN - PR0L0NGAT1ËN - COUPONS INCASSO'S - -VREEMD GELD - ASSURANTIËN §iofziugerïrais MAERTENS Barteljerisstr. 16 Tel. No. 16756 8ERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Philip's Kadio - ïoesiellea ZILVEREN JUBILEUM ST. VINCENTIUS VEREENIGING Landelijke ontmoeting Feestavond Postpersoneel Tramdéraillement Montessori-onderwijs Jubileum Philips' Bedrijven Geertruida Carelsen Diefstal van een rijwiel Ontheffing Winkelsluiting Schouwburg Jansweg derlandsch-Duitsche-Vereeniging Het omgevallen hijschtoestel op de Zijlvest BURGERLIJKE STAND. Programma Gem. Koor „Polyhymnia" NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12066 HET KNAGENDE GEWETEN f 45.000 gewetensgeld Deelnemers der Onderlinge Maatschappij van Verzekering „de Nederlanden." Algemeene Hollandsche Hypotheek en Credietbank Een gelukkige verliezer Groote Houtstraat-Vereenlging Voor de leden van de Groote Houtstraat- Toeristenkaart voor de Bloembollenstreek Het verscheuren van schapen door honden te Haarlem Bloeddorstige honden De raillooze „trein" HILLEGOM DE SPAARNE1ANK Haarlem Amslerdam Wegens poging tot moord Een plan van de Middenstands- bank ten dienste van de vreemdelingen Holbfoy Vloerwrijvers i 125. De aanslag op inspecteur Paul te 's Gravenhage 1011 102s/I6 ioo»/m 1014 98 hl3l 270} 1844 180 !38f 1010 1644 127 1 3121 190 3383/s 73} 78 74% 91 237-} 200 b 187 i 211} 5 1 27% 773 407 1231 190} 170 De Hollandsche Maatschappij van Landbouw Parker Gilbert te Rome De verkiezingen te Chicago Conferentie Emissie banken Een tragisch ongeval te Delft De toestand te Hanhau ernstig Groote Brand in Baumgarten Vier kinderen verbrand De gearresteerde Duitsche ingenieurs Het Hooggerechtshof van Ned. Indië De Koning van Afghanistan geopereerd Een welvarende hoteldief Een Fransch-Italiaansch incident Een Pauselijke orde voor den Italiaanschen kroonprins De Duitsche ingenieurs te Moskou aangekomen Het wereldduurrecord zwemmen Het telefoonverkeer met Canada LAATSTE NIEUWS Parker Gilbert confereert met Mussolini en graag Volpi Sir Austen Chamberlain naar Holland De conferentie K.H. Elisabeth en Bar bara van de St. Vincentius-Vereen. vierde gisteren haar zilveren bestaansfeest. Te dezer gelegenheid werd gisterenmorgen om 9 uur door den Zeereerw. heer Pastoor H. J. I. Wentzel een gezongen H. Mis uit dankbaar heid van de H. H. Elisabeth en Barbara in de Paul Krugerstraat, waaronder Algemeene H. Communie plaats had der leden. Na de H. Mis vereenigden zich de leden der jubileerende vereeniging in de pas torie tot het houden van een gezamenlijk ontbijt. Tijdens deze gelegenheid, waarbij behalve de pastoor en de beide kapelaans ook aanzat de heer P. J. van Kessel, Presi dent van den Bijzonderen Raad, nam de Zeereerw. heer Pastoor allereerst het woord. In zijn toespraak memoreerde Z. Eerw. alles, wat de vereeniging in de afgeloopen 25 jaar gedaan heeft voor de armen der parochie en bracht den leden daarvoor dank. Eveneens bracht de heer v. Kessel zijn dank uit voor het vele goede en lofwaardige wat tot stand is gebracht door de conferen tie en wenschte den leden daarmede geluk. De voorzitter, de heer A. J. de Lange, bracht beiden sprekers zijn welgemeenden dank. Ook de ondersteunde gezinnen van de ju bileerende conferentie zullen het feest mee vieren, waarvoor bons voor extra levensmid delen reeds verstrekt zijn. Alhoewel de eigenlijke feestdag reeds 15 Maart IJ. was is deze wegens den H. Vas tentijd tot gisteren uitgesteld. I aanwezigen een genotvollen avond achter den rug. Reeds bij zijn entrée zorgde hij voor een prettige stemming. Met zijn zoon aan het klavier zong hij eerst in gewoon avondcostuum de liedjes „Poste restante" en „Aan de Zee". Daarna trad mejuffrouw Lily Me'rwin als soubrette op. Later trad Van Riemsdijk op in Veluwsch boeren costuum. Van Riemsdijk vertolkte ook enkele le vensliedjes. Ook trad hij op als conférencier. Na de pauze zong het drietal samen met Lily Merwin. Na afloop had het drietal een luid applaus in ontvangst te nemen, dat het ten volle verdiende. De heer Hennlng had, by ontstentenis van den voorzitter, den avond geopend. Op het laatst van de vorige week 's avonds dacht een bestuurder der N. Z. H. T. M., dat een groote herdershond op de rails stond. Maar of hij al belde, het gaf niets. Het beest bleef in het licht der tram staren. De wagenvoerder stopte en kwam tot de ontdekking, dat het een groot varken was. Hij pakte het bij de ooren en dreef het een erf op aan den Binnenweg. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afd. St. Joseph te Haarlem en Omstr- van den R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus", wordt Zondag 15 April a.s., des avonds half 8, in gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23 een festavond gegeven. Het hoofdbestuurslid, de heer v. d. Broek, zal een korte propagandarede uitspreken! terwjjl voorts de avond opgeluisterd wordt door zang, muziek en voordrachten. Omstreeks half 10 Dinsdagmorgen liep tus- schen de vluchtheuvels op het Stationsplein een tram uit de rails. Na drie kwartier was de tram door personeel uit de remise wederom in de rails gebracht. Het bestuur van de afd. Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Montessori- vereeniging heeft in een adres aan den raad adhaesie betuigd aan het tot den raad ge richte verzoek, over te gaan tot stichting van een Montessori-school voor lager onderwys. Op 12 April a.s. hoopt de heer M. F. Heemskerk zijn 25-jarig dienstjubileum te herdenken bij de Uitgeversmij. de Erven F. Bohn. Donderdag 19 April a.s„ des avonds 8 uur, zal in den schouwburg aan den Jansweg de film van Philips' Bedryven worden ver toond. Deze filmavond gaat uit van het corres pondentschap Haarlem van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland. Onder veel blijken van belangstelling heeft Dinsdag mej. De Leeuw, als schrijfster be kend onder het pseudoniem Geertruida Carelsen, haar 85sten verjaardag gevierd. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rywiel, hetwelk op een bouw werk aan de Rustenburgerlaan was ge plaatst. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zy ten aanzien van de winkels op den door het Comité der afdee- ling Haarlem van den Nederlandsehen Kin- derbond te houden bazar In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond ingevolge de verordening op de winkelsluiting onthef fing hebben verleend van de verbodsbepalin gen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 18, 19 en 20 April 1928 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. Vrijdag 13 April a.s. zal door het Rika Hopper-gezelschap een derde en laatste voor stelling worden gegeven van het geestige blij spel „Alles voor Vader." Dit blijspel kan men met zijn huisgenooten van eiken leeftijd gaan zien en is zeer ge schikt voor jonge lui. De Maasbode schreef o.a.: Dit is een der aardigste en zuiverste blijspelen, die we in den laatsten tijd gezien hebben. De hoofdrollen worden vervuld doofcRika Hopper, Emma Morel, Julia Cuypers, ''Nico c' Jong, Van Warmelo enz. De NederlandschDuitsche Vereeniging houdt een voordrachtenavond, te geven door Prof. W. Doegen. De feestavond zal gegeven worden op Vrijdag 13 April, aanvang 8 uur, In de groote zaal van café Brinkmann.- en zal handelen over: Eine Wanderung durch die Musik ur.d die Chöre der Völker. De voordracht wordt opgeluisterd met licht beelden en het spelen van gramofoonplaten uit de Pruisische Staatsbibliotheek. Nader vernemen wij, dat by een door de politie ingeleid onderzoek met deskundigen gebleken is, dat by de personen, welke gister morgen werkzaam waren op de Zylvest, door middel van een hijschtoestel de palen van de beschoeiing op te trekken, waarby door het uitglijden van een der palen de 9-jarige J. J. werd verwond, geen schuld is komen vast te staan. GOUDEN BRUILOFT Op 21 April a.s. hopen de heer J. Steen man en mej. G. Bakker, wonende Gen. de la Reystraat 61, den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Ondertrouwd: 10 April: G. de Boer en M. H. Niemöller. F. Braakman en C. H. L. Barones Quarles de Quarïes. Getrouwd: 10 April: J. Schneider en H. J. Baggelaar. Geboren: 6 April: A. Smid—Koch, z. 9 April: J. Pik—Wegman, z. H. Mulder Droogendyk, z. 7 April: J. Belkega—Pop pen, d. E. GabelRavenhorst, z. 5 April: M. NoordaBenninghoven, z. 8 April: A. J. Wassenbergv. Kempen, d. 10 April: C. W. Groffenv. Kleef, z. M. C. L. W. Brandenburgv. Poll, d. O. C. A. KorthalsEerhart, d. W. Akersloot v. d Wall, d. 6 April: W. C. Frielink— Kuyk, z. 10 April: A. M, E. West—Ba- rends, d. Overleden: 7 April: G. H. v. Eis, 18 jaar, Gortestraat. 9 April; A. de Smeth, 34 j„ Gasthuis vest. 8 April: A. Hospes—v. Ko- ningsbruggen, 73 jaar, Ged. Yoldersgracht. J. H. Mooyen, 77 jaar, Coornhertstraat. 6 April: N. Karmelk—Sta van Uiter, 71 jaar, Krocht. 7 April: E. Sietses, 30 jaar, Vergierdeweg. 8 April: P. C. B. Heems kerk, 60 jaar, Verspronckweg. 7 April: E. Gijzen—v. Dartelen, 83 jaar, L. Poellaan. F. R. Bongartz, 72 jaar, Bosch en Vaartstr. 8 April: C. SchaafSchoonderbeek, 73 j., Vrouwesteeg. M. Rieu, 80 jaar, M. v. Heemskerkstraat. M„ 2 mnd., d. van A. Wemmenhove, Hazepaterslaan. H. S. Thuis, 48 jaar, Warmoesstraat. L. Kok Roek, 81 jaar, GasthuissingeL E. Serné Byster, 76 jaar, Gen. Bothastraat. van de Orgelbespeling ln de Groote of St. Bavokerk, op Donderdag 12 April 1928, des namiddags van 34 uur, door den heer Georg Robert. 1. Fantasie et Fuga c kl. t. J. S. Bach 2. Choralvorspiel und Fuge iiber: „o Her- zeleid" Joh. Brahms 3. Zesde Sonate F. MendelssohnBar- tholdie Choralvariationen Fuga Finale 4. Derde Fantaisie C. SaintSaëns 5. Pax Vobiscum S. KargElert Op Zondag 15 April a.s. zal onder leiding van den heer Hespe een buitengewoon ge combineerd concert plaats hebben, des avonds om 8 uur in de Gem. Concertzaal, met medewerking van Gem. Koor „Zang- lust" uit Amsterdam, Willem Hespe's a Cap. koor uit Amsterdam en het Kinderkoor „Poyhymnia." Als solisten zullen medewerking verleenen: Hëlène Cats, (sopraan): Jac. Bonset (orgel); Joh. de Jong (afd. vleugel), allen uit Am sterdam. Het programma vermeldt o.m.: Choral vorspiel (orgel)„Vater unser im Himmel- reich" van J. S. Bach; Palmsontagmorgen (a Capelle-koor „Crescendo"), M. Bruch; Agnus Dei (sopraan), G. Bizet; Prés du fleuve étranger (Gem. Koor „Zanglust"), Ch. Gounod; De schoonste Feestdag (Kinder koor „Polyhymnia), Cath. v. Rennes; „Gallia" (koor met sopraan solo), (Gem. Koor „Poly hymnia"), Ch. Gounod. Na de pauze; Koralen en Slotkoor uit de Mattheüs-Passion, J. S. Bach; Arie aus „Der Messias" (sopraan), G. F. Handel; Oster Cantate (koor, sopraan soli, orgel en vleu gel, Max. Bruch. algemeene vergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw, bracht de heer Van Zanten, namens de afdeeling Haarlem, de terreur ter sprake, welke bloeddorstige hon den onder het vee te Haarlem uitoefenen en veel schapen verscheuren. Hij verzocht het hoofdbestuur maatregelen daartegen te willen nemen. De oud-secretaris der Mij., de heer K. de Boer, adviseerde, zich met de autoriteiten in verbinding te stellen, vooral met den burge meester. Mocht dit niet helpen, dan zou spr niet aarzelen, te adviseeren, het geweer te gebruiken. De afgevaardigde van de afdeeling Bede graven wees er op, dat in die gemeente een bepaling, ter opneming in de Algemeene Politie-verordening, in voorbereiding is, waarbij de inwoners verplicht worden, hun honden 's nachts vast te houden. Een andere afgevaardigde gaf aan, dat de wet verbiedt, honden, welke achter schapen, aanloopen, dood te schieten. Het hoofdbestuur zeide toe, de zaak gron dig te zullen beenreken. Het gaf in over weging te handelen volgens de omstandig heden en in ieder gera' flink op te treden. By den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, le afdeeling, is 45.000 gewe tensgeld binnengekomen. Dinsdagavond werd de algemeene vergade ring gehouden ten kantore der Maat schappij, Ged. Oude Gracht 29, welke onder leiding stond van den heer H. Beekman van Bloemendaal, president-commissaris. Door den directeur, den heer T. Ver schoor, werd verslag uitgebracht over het boekjaar 1927, waaruit bleek, dat de Maat schappij zich bij voortduur in een fl'nke ontwikkeling mag verheugen. Uit dit ver slag bleek, dat het aantal verzekerden in 1927 stec-g met 812 tot 7322, het verzekerde kapitaal met 195.357.75 tot 1269.389,28 en de jaarlijksche premieontvangst met 7.927,30 tot 46.825,86 terwijl de premie reserve steeg met 14.650,42 tot f 78.460,25 Het jaarverslag, ingericht volgens de, door de Verzekeringskamer voorgeschrèver, staten, zal worden gedrukt, en voor de deel nemers en belangstellenden gaarne ter be schikking zijn. In de, door het overlijden van den heer S. J. van Beest van Andel, ontstane vaca ture in het college van commissarissen, werd gekozen de heer Cbr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Heemstede, terwijl verder besloten werd dit college uit te breiden met twee leden, waartoe werden benoemd de H.H. N. Vos, gemeentesecretaris van Heemstede en J. E. Boddens-Hosang, lid van den gemeenteraad te Laren (N.-H.) Daar het vereischte aantal deelnemers niet aanwezig was, moest de Statuten-wyzi ging worden uitgesteld tot een vergadering van deelnemers op 8 Mei. a.s. In de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders bracht de directie ver slag uit over het boekjaar 1927 en werden de Balans en Verlies- en winstrekening goéd- gekeurd. Laatstgenoemde rekening sloot met een winstsaldo van 17,609, 18 Besloten werd, evanals het vorig jaar, het dividend vast te stellen op 8 pCt. voor de preferente aandeel houders en 6 Vi pCt. voor de houders der ge wone aandeelen, terwijl aan de reserve werd toegevoegd 3000 (v. j. 1500). Tot commissaris werd herkozen de heer L. A. Glaser. AUTOBUSDIENSTREGELING Na verkregen toestemming van Gedepu teerde Staten is de firma Kalmthout en Van Niel te Hoofddorp voornemens de regeling van de door haar geëxploiteerde autobus diensten belangrijk te wijzigen, wat tevens voor het reizend publiek een groote verbete ring zal inhouden. Zoo zal men voortaan 's morgens op 7.30 uit Hoofddorp kunnen vertrekken naar Haarlem en 's avonds nog om 9.25. De eerste bus naar Sloten vertrekt nu om 8.45 uit Hoofddorp en laatste uit Sloten om 8.15 weer ln de richting Hoofddorp. Ook is de verkeersverbinding met Aals meer en Nieuw Vennep eenigszins verbeterd. Motorongeluk De heer D. uit Hoofddorp, rijdende met zyn motorrijwiel op den ringdijk naby Aals meer te Haarlemmermeer, had het ongeluk in botsing te komen met een op den weg lig- genden hond, met het gevolg dat hij met motor en al over den kop sloeg en zoodanig aan* het hoofd werd verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Dinsdagmiddag deed iemand uit Zwolle by de politie alhier aangifte, dat hy in de stad een sigarenkoker met een bedrag van 500 had verloren. Tegen 8 uur des avonds meld de zich de eerlijke vindster bij de politie aan. Deze stelde onmiddeiiyk door middel van de politie te Zwolle den eigenaar van den sigarenkoker van de vondst in kennis. vereeniging werd Dinsdagavond een voor drachtavond gegeven door het gezelschap Jan van Riemsdijk. Deze avond werd gege ven in het Gemeentelijk Concertgebouw. Dank zy Jan van Riemsdyk, hebben de Door den uitgever C. Eikelenboom te Bloemendaal wordt een toeristenkaart voor de bloembollenstreek in den handel ge bracht. De kaart omvat de streek tusschen Heemstede. Voorhout en Noordwyk a. Zee, met het duingebied; de spoor- en tramwe gen, de autobusiynen en de mooiste auto-, fiets- en wandelwegen zyn erop aangege ven. In de heden te Amsterdam, onder voorzit terschap van dr. H. 3. Lovink gehouden 122e In den Romolenpolder, gelegen nabij het Openbaar Slachthuis, hebben bloeddorstige honden in enkele nachten een 16-tal scha pen en een vaarskoe, van verschillende vee houders uit de omgeving, doodgebeten. Naar wy .vernemen, heeft deze moordpar tij onder het vee de laatste dagen een on- rustbarenden omvang genomen. Zelfs is het zoover gekomen, dat geen enkele boer nu 's nachts meer zoolang het gevaar niet ge weken is, zijn vee in de weide durft laten loopen. Alhoewel er door de veehouders onderling waGht word gehouden, Is het hun tot heden nog niet gelukt, de honden onder schot te krijgen. Het instinct van deze bloeddorsti ge dieren, die toebehooren aan inwoners der in de omgeving staande noodwoningen waarschuwt hen voor gevaar en zoo mislukt het steeds de kwaal radicaal te genezen m.a.w de honden af te maken. Zelfs ln den dag zijn de honden met hun bloeddorsti- gen aard niet geheel zonder gevaar. Een frappant staaltje dat de dieren zoo gevreesd worden door de menschen bbjkt hieruit dat de brievenbesteller, welke reeds eenmaal werd aangevallen, nu 's avonds, als de honden in deomgeving zwerven, de brie ven niet meer aan de laatste hulzen aan den grenskant der gemeente gelegen, durft bezorgen. Naar de Directeur van het openbaar slachthuis ons mededeelde, werden de scha pen des morgens deerlijk verminkt en dood gebeten in de weide gevonden, en verder naar het openbaar slachthuis vervoerd, hetgeen als vanzelfsprekend steeds een aanzienlijken scadepost voor de betrokken boeren opleverde. De landbouwers hebben nu besloten om verdere uitbreiding van het kwaad en schade onder den veestapel te voorkomen, afdoende maatregelen te treffen. Vrydagmiddag a.s. tusschen 2.304.30 uur zullen, vanaf de Groote Markt te beginnen, proefritten door de stad gemaakt worden met den gepatenteerden Verkoop's railloo- zen trein. Deze raillooze „trein" bestaat uit twee aanééngekoppelde leege vrachtwagens door een Ford-tractor getrokken. Het byzondere van dezen trein moet zyn, dat alle wielen van d ewagens precies in hetzelfde spoor loopen, juist als by een „trein" op rails dus, wat natuurlijk bij het nemen van korte draaien op smalle wegen van nut kan zijn. Alleen is deze „raillooze trein" niet aan een vaste baan gebonden. R. K. Bloemistwerklieden Vereeniging „Eensgezindheid". Naar men ons mede deelt zal de eerste tentoonstelling van afge sneden bloemen gehouden worden op Zater dag 14 April in het R. K. Bondsgebouw aan de Hoofdstraat alhier. De opening zal plaats hebben des namiddags te 3 uur. Hierbij zijn uitgenoodigd het gemeentebestuur, de be sturen van verschillende corporaties en de pers. De commissie met de uitvoering belast on dervindt van heeren bloemisten de grootst mogelijke medewerking. Uit alles blijkt, dat het streven om door middel van dergelijke tentoonstellingen, de liefde en vakkennis bij de arbeiders aan te kweeken, de volle be langstelling en waardeering van de werkge vers heef De commissie, welke uit zeer goede vakmenschen bestaat, zal niets onbe proefd laten om deze tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. De tweede circulaire, waarin de heeren w r en verzocht er voor te zorgen, dat de bloemen a.s. Vrijdag in het bezit der com missie zijn, is heden verzonden. Ook wij twij felen niet of het succes van deze eerste ten toonstelling zal zeker groot zijn. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 12 APRIL. LEEUWARDEN, 11 April. Dj Rechtbank te Leeuwarden veroordeelde H. Hofstede Jon ker te Nieuwbrug bij Heerenveen wegens poging tot moord op vrouw Melein tot vyi jaren gevangenisstraf, de eisch was zes jaar De oude heer Melein, die ervan verdacht werd het gif te hebben verstrekt, dat zyn schoondochter moest dooden, is vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. De eisch was acht jaren. Verdediger mr. J. W. Tijsman. AMSTERDAM, 11 April. Naar wy verne men, heeft de Directie van de Nederlandsche Middenstandsbank een plan ontworpen, waar door het den vreemdelingen die tydens de Olympische Spelen, ons land bezoeken ge- makkelyk wordt gemaakt vreemd geld te wisselen, en hun tevens de zekerheid wordt verschaft, dat in de hotels, café's en winkels het vreemde geld tegen den koers van den dag wordt ingewisseld. Met de besturen van de H. O. R. E. C. A. F., den Bond van koffie huishouders en de Middenstands- en vakpa troonsorganisaties aangesloten bij de Amster damsche Middenstand-centrale hebben de dienaangaande gevoerde onderhandelingen reeds tot volledige overeenstemming geleid Volgens het plan, dat nog in de finesses moet worden uitgewerkt zullen de vreemde lingen by alle middenstanders in de hoofd stad op elk uur van den dag de volle waarde voor het door hen noodzakelijk te wisselen vreemd geld kunnen krijgen. De Middenstandsbank beoogt hiermede den goeden naam van den Amsterdamschen Mid denstand te bevestigen. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5Nederland 1918 i'A Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D VA N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Banlt Oert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maeeubee Holi. Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondern. Comp.comm. du Llège Mijnbouw. Boeton Mynbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Shau v. I. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. 'Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref 180} 1 Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Raür Prolongatie De dader door het Haagsch gerechtshof tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld DEN HAAG, 11 April. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden den 38-jarigen koopman H. P. Rijntjes, wegens inbraak op 2 September, in een perceel aan de Hout- rustlaan te Den Haag, gevolgd door poging trdoodslag op den politie-inspecteur Paul en op drie andere personen, die hem na de in braak achtervolgden, veroordeeld tot vyftien jaren gevangenisstraf. De Haagsche Recht bank had hem tot twintig jaren gevangenis straf veroordeeld. Het vonnis van de rechtbank, waarbij de 22-jarige schoenmaker M. H. als medeplich tige aan voren bedoelde inbraak tot drie jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, is door het Hof bevestigd. 3 AMSTERDAM, 11 April. In Krasnapols- ky heeft heden de Hollandsche My van Landbouw haar 22ste buitengewone alg. vergadering gehouden. De voorzitter, de heer dr. H. J. Lovink, sprak de openings rede uit. Na de pauze hield de heer J. G. Maschhaupt, directeur van het Rijksland- bouw proefstation te Groningen, le afdee ling, voor de cultuur op klei- en zandgron den. een inleiding over: „De beteekenis van hef grondonderzoek voor den land- en tuin bouw". ROME 11 April. De Amerikaansche agent- generaal voor de schadevergoedingsbetalin gen, Parker Gilbert, heeft de te New York verspreide berichten tegengesproken, dat hy zou hebben verklaard, dat het probleem van de Duitsche schadevergoeding slechts een Europeescb vraagstuk is en geen verband zou houden met de schulden aan de Ver. Staten. Het verluidt, dat Parket* Gilbert vóór zijn vertrek uit Italië ook nog met Mussolini een onderhoud zal hebben. CHICAGO, 11 April. De verkiezingen te Chicago begonnen gisteren met de ontvoe ring van Collais, een candidaat van de republikeinsch Nationale Conventie. Een uur na middernacht ontplofte een bom te gen de woning van een der politieke lei ders, zonder iemand te kwetsen. De politie is versterkt tot 8000 man. Voor de verkiezingen hebben duizenden den stad verlaten Ook is een senator ontvoerd. Hij werd ernstig mishandeld. Een neger werd op weg naar het stembureau neerge schoten, een andere ontvoerd. PARIJS, 11 April. Heden zal te Parijs de door den Volkenbond bijeengeroepen confe- rnetie van vertegenwoordigers der emissie- banken aanvangen. Alleen de Russische staatsbank is niet vertegenwoordigd. DELFT, 11 April. Hedenochtend omstreeks vyf uur werd de werkman E. C. Caiser, wonende in de Dirk Langestraat te Delft, op de glasfabriek aan den Haagweg, door een der gryparmen van een machine gegrepen en daarmede door een gloeienden oven ge sleurd. G. werd deerlijk verminkt en is per politie-auto naar het gasthuis vervoerd, waar hy te half elf na hevig lijden overleed. De ongelukkige was gehuwd. PARIJS, 11 April. Volgens de laatste be richten 'uit Sjanghai schijnt de toestand in Hankau ernstig te zijn. Dit wordt door het vertrek van den Franschen admiraal Stotz uit Sjanghai bevestigd. Men vreest, dat te Hankau weer onlusten zullen uitbrekeh. De Vreemdelingen vertrouwen evenwel, dat de aanwezigheid van den Franschen admiraal en de Fransche marine-troepen het Fran- sche concessié-gebied veilig doen zijn. SCHWERIN, 11 April. (G.D.) in den afge loopen nacht heeft in de stad Baumgarten in Pommeren een groote brand gewoed. Het stadhuis met nagenoegen den geheelen inboe del en alle documenten zyn een prooi der vlammen geworden. BERLIJN, 11 Aprl. (V.D.) Naar de Ber- lijnsche bladen uit Hirschberg melden, is in den nacht op Dinsdag een boerenwoning op ongeveer 10 minuten afstand van Langhell- wigsdorf verbrand. Vier kinderen, die alleen thuis waren, kwamen daarbij om het leven. MOSKOU, 11 April. De dagvaarding, die thans gereed is gekomen, zal Zaterdag aan de Duitsche ingenieurs worden overhan digd. De dagvaarding is voorname'iëk geba seerd op paragraaf 57 en 58 van het Russi sche Strafwetboek. De Duitsche ingenüturs ojatvangen haar in de Duitsche taal. BATAVIA, 11 April. (Anet,a-Vaz Dias). Mr. G. Vonk van het parket van .den procu reur-generaal is benoemd tot advocaat- generaal bij het Hooggerechtshof van Neder - landsch-Indië. BERLIJN, 11 April. Koning Amanoellah van Afghanistan heeft hedenmorgen in de kliniek van prof. Eicken een amandel-ope ratie ondergaan. De koning zal eenige dagen in de kliniek blijven. PARIJS, 11 April. In verband met de vele hoteldiefstallen, welke den laatsten tijd hebben plaats gehad, heeft de politie een Zwitser aangehouden, Jacob Courgier, ge- heeten, die in het bezit was van een buiten gewoon groot bedrag aan verschillende soor ten vreemd geld. Hy heeft bekend tydens afwezigheid van de gasten in de hotels op de kamers diefstallen te hebben gepleegd. I Courgier bracht de politie naar een mooi in gerichte villa, die hij voor zich had laten bouwen te St. Quie. In den kelder vond de po litie in een stalen safe Nederlandsche bank biljetten van 1000, Argentynsch bankpa pier van 1000 peso's, 600 pond sterling, 1500 dollar, en kleinere bedragen in Duit sche marken, Turksche ponden en zelfs Ja- pansche yen. De Zwitser is ter beschikking van de justitie gesteld. PARIJS, 11 April. Uit Bastia op Corsika wordt een FranschItaliaansch incident gemeld. De Italiaansche stoomlogger „An- nina", die drie maanden geleden in de Fran sche territoriale wateren gevischt heeft en in beslag genomen was, werd door visschers uit Bastia weer in de nabijheid van Alistro opgemerkt. Met geweren schoten zy op het schip om het te verjagen. De opvarenden van de „Annina" ant woordden met revolverschoten, zonder iemand te treffen. Daarna lichtte het schip het anker en voer weg, waarbij het eenige honderden me ters netten der Corsikaansche visschers meenam. BERLIJN, 11 April. (V.D.). Naar de „Ger- mania" uit Milaan meldt, heeft de Italiaan sche kroonprins blijkens een bericht van de „Corriere della Sera" uit Jeruzalem uit h?~ - den van den Latljnschen patriarch in op dracht van den Paus het Groote Kruis van de Orde van het Heilige Graf ontvangen. Dit is de eerste maal sinds 1870, dat een lid van de Italiaansche koninklijke familie een Pauselijke Orde ontvangt. ROME, 10 April. (V.D.) Naar de Italiaan sche bladen melden, bevindt de Italiaansche kroonprins zich op de terugreis na zyn be zoek aan Palestina. KOWNO, 10 April. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, had men de aankomst der ge arresteerde Duitsche ingenieurs streng ge heim gehouden. De wagon, waarin zy zich bevonden, werd onmiddellijk na aankomst door een afdeeling der Gepeoe-troepen om ringd; de ingenieurs werden daarop In auto's naar de gevangenis overgebracht. Verdere verhooren zullen niet meer plaats hebben, daar de dagvaarding reeds is opgesteld. Volgens geruchten worden de Duitschers uitstekend behandeld en genieten zy zelfs voorrechten boven de andere gevangenen. HAMBURG, 10 April. (V.D.) De Duitsche zwemmer Kemmerich, die j.l. Zondag te 20 uur te water was gegaan, heeft het wereld duurrecord zwemmen op zyn naam gevestigd, doordat hy 46 uur onafgebroken te water is gebleven;, de vorige recordtyd was 32 uren, zoodat hy dit met 14 uren heeft verbeterd. Blijjcens het geneeskundig onderzoek na deze prestatie bevond hy zich nog steeds in uit stekende conditie; hy heeft dan ook ver klaard, het einde van dit jaar naar Amerika te zullen gaan, om daar een zwemtocht van 72 uur te volbrengen. Heden geopend Vanaf heden is de transatlantische tele foondienst NederlandCanada geopend. Op dezen dienst zijn de bepalingen en tarieven van toepassing, welke gelden in het verkeer met de Vereenigde Staten. In herinnering wordt gebracht, dat de dienst dageiyks geopend is van 12.50—1.20 (Nederlandsche tijd); gesprekken kunnen worden gevoerd uit Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Genoemde kantoren ver strekken tevens inlichting omtrent de in Canada tot het verkeer toegelaten plaat sen en de zónes, waarin deze zijn gelegen. BERLIJN, 12 April Naar uit Rome ge meld wordt, heeft Mussolini gisteren den ageni-generaai voor de schadevergoedings betalingen, Parker Gilbert, ontvangen. Ook de minister van financiën, graaf Volpi, was by het onderhoud aanwezig. LONDEN, 12 April Het verluidt, dat Sir Austen Chamberlain, die gisterenavond naar Nederland is vertrokken, via België naar Engeland zal terugkeeren. Volgens de „Daily Telegraph" zal hy in dit geval te Brussel met den Belgischen minister van buitenland- sche zaken, Hymans, een onderhoud heb ban, hoewel uitdrukkelijk verklaard is, dat zijn reis ditmaal geen politiek karakter draagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2