Buitenlandsch Nieuws gy^r^ïïï^tt Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. SCHUURPOEDER H ERNSTIGE TREINBOTSING BIJ PARIJS Sneltrein in botsing met locaaltrein DE CANDIDATENLIJST VAN HET CENTRUM KON-ZEEPFABRIEKENDE DUIF GEMENGDE BUÏTENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN Zestien dooden en 30 gewonden PARIJS, 11 April. (VX>.) Op eenige hon derden meters afstand van de Gare du Nord heeft heden een hevige botsing plaats gehad tusschen twee treinen, waarbij 15 personen gedood en 30 gewond werden. De botsing had plaats voor den ingang van de Gare du Nord tusschen een locaal trein en een sneltrein naar Boulogne. Het terrein van de ramp bied een verschrikke- 1 ijken aanblik. Onder de overblijfselen der geheel versplinterde wagons weerklonk het gekerm der gekwetsten. Het van alle Pary- sehe spoorwegstations gerequireerde per soneel verleent in samenwerking met een brandweerbrigade assistentie bij het ber gen der slachtoffers. Volgens nadere berich ten zou 't aantal dooden reeds 20 bedragen. De prefect van de Parysche politie heeft zich in gezelschap van een aantal hoofd ambtenaren der spoorwegen naar de plaats des onheils begeven. Vele treinen hadden gertiimen tyd vertraging, daar de toegang naar het station nog niet geheel vryge- maakt kon worden. Door de spoorwegmaat- schappy is een communiqué uitgegeven, waarin slechts van zes dooden gesproken wordt. AMSTERDAM, 11 April. De treinen die uit Parys naar de Nederlandsche hoofd stad vertrokken, zyn alle op tyd aangeko men. jer" aan het gebrekkige signaalsysteem, dat nog steeds in Frankryk bestaat. Als men daarbij bedenkt, welk een groote snelheid de Fran- sche treinen reeds onmiddeliyk buiten de stations ontwikkelen, behoeft het geen ver wondering te wekken, dat de botsing zulke vreeseiyke gevolgen gehad heeft. PARIJS, 11 April. (V.D.) Met betrekking tot het spoorwegongeval, dat hedenmiddag by Parys heeft plaats gehad, wordt nog het volgende gemeld: De ramp geschiedde op circa 800 meter afstand van de Gare du Nord, doordat een boemeltrein, die te 13 uur 15 uit Parys vertrokken was, nadr Bou- logne-sur-Mer, in botsing kwam met den uit Creil komenden trein, dei hetzelfde spoor volgde. De schok was hevig en een groot aantal wagons werd vernield. Het aantal dooden bedragt 15 en dat der ge wonden 33, van wie verscheidene ernstig. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend, doch men neemt aan, dat zy aan een verkeerden wisselstand te wyten moet zyn. Er wordt een onderzoek ingesteld. PARIJS, 11 April. (VX>.) Naar de mee ning van deskundigen staat nog niet geheel vast, dat de botsing, welke hedenmiddag naby de Gare du Nord heeft plaats gehad het gevolg is van een verkeerden wissel stand. Vastgesteld kan worden, dat de machinist van een der treinen door een onveilig signaal gereden is. Het verhaal van een ooggetuige. Omtrent het vreeseiyke spoorwegongeluk, dat hedenmiddag naby de Gare du Nord te Parys heeft plaats gevonden, vertelde ons een ooggetuige, die hedenavond met den Parijschen trein hier ter stede arriveerde, nog het volgende: De talryke Hollanders, die met den snel trein van 1.35 uur huiswaarts wilden keeren verwonderden zich reeds, waarom de anders zoo punctueel-vertrekkende trein reeds tien minuten te laat was, doch de dienstdoende beambten wilden geenerlei uitleg geven. Op het perron heerschte de gewone drukte, en niets wees op een buitengewone gebeurtenis. Des te ontzettender was daarom het taf reel, dat zich enkele minuten, nadat de trein het perron verlaten had, aan onze oogen ver toonde. Op het spoor, vlak naast onzen trein enkele honderden meters buiten den kap, waren twee treinen naar wy later verna men de sneltrein naar Boulogne en een boemeltrein uit Creil, op elkaar gereden. De schok moet wel zeer hevig geweest zyn, want de twee locomotieven waren ontspoord en van beide treinen waren verscheidene wa gons totaal versplinterd. Vooral de boemel trein was een groote wrakhoop, wat waar- schyniyk aan de minder solide constructie zyner wagons geweten moet worden. Geen ruit was heel gebleven en enkele wagons wa ren als kartonnen doozen in elkaar gescho ven. Toen wy er langs reden ongeveer 20 minuten na de ramp waren de treinen reeds geheel ontruimd. Wel werd tusschen de wrakstukken door talryke brandweerlie den nog gezocht naar gewonden. De ontroe ring in den Hollandschentrein was groot: om het terrein van de ramp en vooral op de luchtbruggen, die de baan ter plaatse over spannen, was de belangstelling overweldi gend. Men verkeerde in onzekerheid om trent den omvang der ramp; wat betreft het aantal dooden en gewonden deden de wild ste geruchten de ronde. De waarheid hoor den wy pas later. Wat de materieele schade betreft, te oordeelen naar de ruine, welke zich enkele meters naast onzen trein ver toonde, moet zy zeer groot zyn. Met koorts achtige haast werd gewerkt, om de belen dende banen vry te maken. De vertraging van den Hollandschen trein, door het onge luk veroorzaakt, was niet aanzienlyk en be droeg, zooals gezegd, slechts tien minuten. Over de oorzaak van het ongeluk was na- tuuriyk nog weinig bekend, doch volgens enkele Fransche reizigers was het niet twy- felachtig, dat de ramp geweten moet worden DREK BEZOEK TE ROME In de „Matin" wydt Sauerwein een arti kel aan de talryke bezoeken, welke verschil lende ministers van buitenlandsche zaken gedurende de jongste weken aan Rome heb ben gebracht: Titulesco, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Tewfik Roesdji bey, de Turksche, Michalacopoelis, de Grieksche, Bethlen, de Hongaarsche Za- leski, de Poolsche, terwijl bovendien nog Parker Gilbert, de agent der schadevergoe dingsbetalingen, en Koehler, de Duitsche rijksminister van financiën, te Rome hebben vertoefd. Deze bezoeken hebben aanleiding gegeven tot allerlei geruchten, en ook Sau erwein zegt dat men ten slotte zou gaan gelooven dat de staten, die niet tevreden zyn met de wyze, waarop de groote mogend heden hun zaken te Genève regelen, in Rome een soort steun gaan zoeken voor hun aanspraken, of liever een middel tot pres sie. Sommige ministers dezer staten ver sterken zelf deze lezing, o.a. Waldemaras, de Litauscfce minister-president, die nu nog tegenover de nationalisten in zijn land par ty trekt van de besprekingen, die hy met Mussolini heeft gevoerd. Hy doet het graag voorkomen of hy van Rome een geheimzin nige aanmoediging heeft gekregen, 't Zelfde is het geval met Bethlen, die te verstaan geeft dat Italië geheel aan zijn zyde staat. Hy beroept zich daarby op het interview met Lord Rothermere, ofschoon officieele kringen te Rome hebben doen weten dat dit interview veeleer de denkbeelden van Rothermere dan die van Mussolini weergaf. Het gezond verstand is reeds voldoende, meent Sauerwein, om te begrypen dat Italië geen tegenstrydige verzekeringen kan geven aan zulke verschillende landen. Men kan niet onder de huidige omstandigheden te- geiykertyd Litauen en Polen steunen, ge- ïyktydig met Griekenland en Turkye een entente aangaan, en nog minder een nauwe toenaderingspolitiek met Roemenië voeren, terwijl men de Hongaren in hun irredentis- me steunt. Wat gebeurt er dan te Rome? Sauerwein is van oordeel dat Mussolini, die vooral er op uit is met alle mogendheden op vriend- schappeiyken voet te staan, zyn bezoekers hoffeiyk antwoordt, maar geen bindende verklaringen aflegt, welke de gewichtige onderhandelingen, die hy met Frankryk is begonnen, in gevaar zouden kunnen bren gen. Deze week beginnen de onderhandelingen over de eischen, welke Italië met betrek king tot het statuut van Tanger heeft ge- seld. Wanneer daarover overeenstemming zal zyn bereikt, zal het oogenblik zijn ge komen voor een bestudeering van de pro blemen, welke een zuiver internationaal karakter dragen, zooals de toestand van Italië in den Balkan en vooral zyn expansie in Klein-Azië is. Vandaar dat Sauerwein niet kan aannemen, dat Mussolini deze voor zyn land zoo gewichtige onderhandelingen in gevaar wil brengen door het links en rechts aanmoedigen vati irredentistische neigingen of voorbygaande ontevredenheid. BERLIJN, 11 April. Het bestuur der Centrum-party heeft heden de ryksiyst der candidaten voor de Ryksdagverkiezingen opgesteld. No. 1 staat de rykskanselier dr. Marx, no. 2 de vroegere rykskanselier dr. Wirth, 3. dr. Stegerwald. Biykens de tot dusverre opgedane er varingen is de verkiezing van een twaalftal candidaten verzekerd. In de zitting van heden heeft het be stuur zich ook nog beziggehouden met de opstelling van den verkiezingsoproep voor de party. Morgen zal de redactie hiervan definitief worden vastgesteld. OVERVAL IN EEN RECHTSGEBOUW Gisterenmorgen om tien uur heef in het gerechtsgebouw te Moabit een sensationeele gebeurtenis plaats gehad. Uit een kamer van den rechter dr. Vogt werd door een zwaar bewapende bende de wegens landverraad in preventieve hechte nis zittende schryver Otto Braun bevryd. Niettegenstaande de onmiddeliyk begonnen vervolging kon Braun niet meer gearres teerd worden. Braun bevond zich sinds het vorig jaar in preventieve hechtenis. Sinds eenigen tyd had zyn vriendin, de 20-jarige Olga Bena- rio, verlof hem nu en dan in de gevangenis te bezoeken. Ook heden had dr. Vogt haar daartoe verlof gegeven. Poltseling drongen zes tot acht in Zondagsche kleeren gestoken jonge mannen in het vertrek, hielden de toezicht houdende bewakers revolvers voor en gelastten dezen, de handen in de hoogte te steken. Toen een veldwachter trachtte een indringer de revolver uit de handen te slaan, werd hy met een gummistok op het hoofd geslagen, zoodat hil ter aarde viel. Twee andere mannen wierpen zich op een eveneens aanwezigen secretaris en wurgden hem omdat hy om hulp riep. Inmiddels alarmeerden andere beambten door een schel gefluit het geheele gebouw. Van alle kanten snelden beambten en politieagenten toe, doch voordat de uitgangen afgezet kon den Worden, gelukte het de bende in een gereedstaanden auto te ontvluchten. Buiten stond een man die gearresteerd kon wor den. Hy weigerde echter iets omtrent zyn persoon mede te deelen. TWEE RUSSISCHE NOTA'S De „Matin" meldt dat het ministerie van buitenlandsche zaken twee nota's der Sovjetregeering heeft ontvangen. In de eerste wordt het recht betwist der Bank van Frankryk om beslag te leggen op het Sovjet-goud. Berthelot, de secretaris generaal van hel ministerie, antwoordde Dagolewski, dat hy het Fransche standpunt handhaaft. In de tweede nota wordt uiting gegeven aan de verwondering der Soviets over het onderbreken der onderhandelingen over de schulden, die sedert de ontbinding der spe ciale missie aan de kanselarijen zyn toe vertrouwd. De „Matin" meent dat de beide nota's zyn bestemd voor de communistische ver kiezingspropaganda. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE BRIEFWISSELING Vernomen wordt dat de correspondentie tusschen de Vereenigde Staten betreffen de het voorgestelde multi-lateraal verdrag van non-agressie binnenkort aan de Brit- sche regeqring en aan de regeeringen der andere groote mogendheden zal worden medegedeeld met het verzoek het ontwerp te onderzoeken en het van opmerkingen te voorzien. De voorstellen zyn verzekerd «van een sympathieke ontvangst in Brit- sche officieele kringen en aan alle Domi- nionregeerlngen zullen ze worden voorge legd. INBRAAK bij sir henry deter- DING. Inbrekers slopen Maandagavond het huis van Sir Henry Deterding binnen, waar zy drie broches stalen elk ter waarde van tweehonderd pond sterling 2400). Kort voor den diefstal had de Fransche dienst bode van lady Deterding juweelen ter waarde van verscheidene duizenden pon den in de brandkast opgeborgen. DE TURKSCH—ITALIAANSCHE BESPREKINGEN PARIJS, 11 April. Blykens te Parys bin nengekomen berichten worden de geruchten bevestigd, dat by de besprekingen tusschen Mussolini en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken een nieuw handels verdrag en een vriendschaps- en non agressiepact ter sprake is gebracht. By dit verdrag worden de Turksche grenzen, met inbegrip van het overge bleven Europeesch bezit gewaarborgd. Voorts had het onderhoud betrekking op het ooste lijk gedeelte van de Middellandsche Zee. Turkije zou bereid zijn Italië's suprematie op het Oostelyk gedeelte van de Middelland sche zee te erkennen; Turkye wil daaren tegen de vrye hand hebben in het ooste lyk gedeelte van de Egeïsche zee en de Zwarte zee. Men gelooft niet, dab Grieken land zich zonder meer by dit pact zal aansluiten. Naar vernomen wordt, voert Griekenland afzonderiyke onderhandelingen met Italië en Turkye over een non-agres siepact. DE ARBEIDSGESCHILLEN IN ZWEDEN Nu het conflict in de Zweèdsche pulpin dustrie is opgelost en de uitsluiting in de papier- en houtindustrieën opgeheven, zal het werk in het meerendeel der fabrieken worden hervat. Ongeveer 50.000 arbeiders waren by deze conflicten betrokken. De bemiddeling in het conflict in de mijnin dustrie zal vandaag worden hervat. EEN ONGELUK OP HET COMO-MEER Op het Como-meer is een motorboot ver ongelukt, doordat zich, naar het onderzoek heeft uitgewezen, aan boord van de boot niet 20, doch 27 personen bevonden. Van de geborgen lijken konden tot dusver slechts zes worden geïdentifieerd. De kapitein van de boot bevindt zich nog steeds in hechtenis. Hy heeft verklaard, dat het hem gelukt zou zijn den oever te bereiken als er geen paniek op het schip zou zijn uitgebroken. De eigenaar zal zich intusschen te ver antwoorden hebben wegens het aan boord nemen van te veel passagiers. Later wordt geseind: Twaalf lyken zyn uit het meer opgehalad. BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS De Portugeesche ministerraad, die den bezuiningsarbeid voortzet, heeft besloten de rechtsfaculteit aan de hoogeschool te Lissa bon, die der letteren te Oporto, en die der pharmacie te Coimbra op te heffen. Voorts besloot hy de toelating van leer lingen tot de lycea te beperken. DE BLIKSEM IN EEN KERK Vyf dooden, dertig gewonden Aan de bladen wordt uit Bombay gemeld, dat in een kerk by het dorp Kottajan, in het Zuiden van Indië, gedurende den dienst de bliksem insloeg, vyf personen werden gedood, dertig ernstig gewond. en daden van geweld, die de verkiezings campagne te Chicago kenmerken, duurde gisteren voort. Toen een negeradvocaat, ge naamd Granada, vergezeld van twee andere negers in een auto voorbijging, die geheel bedekt was met verkiezingsbiljetten, naderde een half dozyn gewapende mannen in een anderen auto het eerste voertuig, achtervolgde het en doodde met revolver schoten den advocaat en verwondde een anderen neger. DE VERKIEZINGEN TE CHICAGO De eerste uitslagen van de preliminaire verkiezingen te Chicago wyzen op een nederlaag van de party van burgemeester Thompson. De buitengewone reeks moorden DE KU KLUX KLAN In een proces tegen de Ku Klux Klan voor de rechtbank te Pittsburg maakten verscheidene getuigen gewag van gevallen van terrorisme, dat in bepaalde streken heerscht als gevolg van het optreden der Ku Klux Klan. Eén getuige verklaarde onder eede, dat hy acht mannen had zien verbranden op een brandstapel. Ande ren verklaarden, dat de Ku Klux Klan nachtelyke tochten had georganiseerd tot het in brand steken en bombardeeren van kerken en het vermoorden van tegenstan ders. PRESIDENT CALLES EN DE KERK VERVOLGING. De speciale correspondent van de „Daily Express", Mason, heeft met president Calles een interview gehad, ter inleiding van zyn enquête, die hij, naar aanleiding van de klachten der Katholieken, dat de Britsche bladen de waarheid over de gruwelen, tegen priesters, kloosterzusters en leeken gepleegd, niet durven publiceeren, op last van de direc tie van zyn blad ondernomen heeft. Op welke eigenaardige wyze de president der Mexicaansche republiek zich over de Katholiekenvervolging uitliet, moge biyken uit het volgende: Op de eerste plaats begon hy te vertellen, dat Mexico geen anti-godsdienst-catnpagije voert. In het verleden hadden de R. K. Priesters deelgenomen aan politieke propa ganda en thans, leiden in verschillende ge vallen priesters de rebellie in het veld, tegen de regeering, zoo zeide hy. De correspondent vroeg, of er priesters waren doodgeschoten. Calles antwoordde: „Ja, in enkele gevallen; doch alleen, wanneer zy gegrepen werden op het slagveld." De man van de „Express" vroeg hem daar op: „Hoeveel?" En de President gaf ten antwoord: „Ik kan mij het aantal niet herinneren; maar het is niet veel." Daarop zeide de Engelsche journalist, dat Mgr. Diaz, de bisschop-secretaris van het Mexicaansche episcopaat, die thans in het buitenland verblyft, verklaard heeft, dat er 50 priesters zijn doodgeschoten. Waarop Calles lakoniek antwoordde: „Wel mogelijk, dat dit juist is." Op de vraag van den. persman, of het juist was, dat Katholieke priesters geen stemreoht hebben, antwoordde Mexico's president be vestigend. Volgens hem stellen de priesters de belangen van hun eigen land achter bij die van de vreemde macht by Rome. Het voorschrift, dat de priesters zich moe ien laten registreeren, verklaarde Calles hier mede, dat de eigendommen der Katholieke Kerk in Mexico regeeringsbezit zyn en dat men toch minstens het recht heeft, te weten, wie die regeeringseigendommen beheert. Voorts beweerde hy, dat men van de Mexi caansche priesters in de eerste plaats Mexi canen wilde maken en dat de buitenlandsche priesters een ramp voor Mexico waren. On geveer een honderdtal is er uit het land gezet, meest Spanjaarden. Van de inlandsche geestelijkheid zouden er, volgens hem, niet meer dan 20 priesters en 8 bisschoppen verbannen zyn, zulks wegens deelneming aan de rebellie. Zes andere inlandsche bisschoppen zouden uit eigen verkiezing vertrokken zyn. Calles beweerde nog, dat sommige steden 300 priesters voor 15.000 inwoners hadden Volgens de tegenwoordige regeling echter, kunnen de plaatseiyke autoriteiten het aan tal priesters beperken. Op z'n minst mag er 1 priester voor 10.000 inwoners zyn op z'n hoogst 1 priester voor 5000 inwoners. De „Daily Express" heeft zich ook tot den Paus gewend om diens oordeel over de ver volging der Katholieken in Mexico te vragen. Hierop is een schryven van den H. Stoel ontvangen, waarin in de eerste plaats gewezen wordt op het in beslag nemen der kerkeiyke goederen in Mexico en vervolgens op de ver volgingen, waaraan de Katholieken bloot gesteld zyn. De slachtoffers van deze ver volgingen hebben, aldus verklaart het schrijven, als martelaars hun leven gelaten. Volgens de jongste berichten uit Mexico heeft de politie weer 20 personen, onder wie zich 7 vrouwen bevonden, gearresteerd, on der de beschuldiging, dat zij gelden voor de Katholieken inzamelden. T- FABRIKANTEN-V-DUIF'V/ET l£O0M EEL ZEEPPOEDER,DUIFTOILETZEEP,DUIFZEEP steld, doch verlangt van de Sovjet-regee ring het onmiddeliyk stop zetten van den steun aan de Communistische beweging in Japan door Rusland. DE VERVOLGING VAN DE COMMUNISTEN IN JAPAN Stappen der Japansche regeering te Moskou TOKIO, 11 April. De Russische ambas sadeur te Tokio, is heden door minister president Tanaka ontvangen. Tanaka gaf als zyn meening te kennen, dat de relaties van de Japansche communis ten met Moskou, door het onderzoek der politie, bewezen zyn. Daarmede heeft de Sovjet-regeering gehandeld in stryd met paragraaf 4 van het Russisch-Japansche verdrag, betreffende de niet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van de verdrag-sluitende partyen. Het Japansche kabinet heeft reeds een nota goedgekeurd, die door den Japanscheu ambassadeur aan den Russischen Volkscom missaris voor Buitenlandsche Zaken te Moskou zal worden overhandigd. De nota is op zeer zakelijken toon ge- Het Incident van de „Royal Oak Kapitein Dewar heeft schout-b;j-nacht Collard, ev envóór diens vertrek uit Gibral tar, in zyn hotel opgezocht, om hem onderj het drukk envan de hand vaarwel te zeggen "Wij vinden omtrent deze ontmoeting in de Engelsche pers nog de volgende byzonder heden. Toen de beide officieren scheidden, zeid schout-bij-nacht Collard harteiyk: <„So long, old man!", waarop kapitein Dewar ant woordde: „Good luck!" Kapitein Dewar verklaarde later, dat h j den schout-by-nacht had opgezocht, omdat hy de persoonlyke aanvallen betreurde, die op den schout-by*hacht waren gedaan, om dat er nooit eenige persoonlyke haatdra gendheid tusschen hen beiden was geweest. „Ik meen," zoo zeide Dewar, „dat hy reeds zwaar genoeg geleden heeft". (Zooals men weet, is schout-by-nacht Col lard het bevel over zyn schip ontnomen). Een fietstocht van 7200 K. M. Door een 82-jarige! Fietsen geldt o. m. voor de sport, die men, zij het dan in geleidelyk gematigder tempo, tot op hoogen leeftyd kan blyven beoefenen. Accoord maar dat men als 82-jarige een fietstocht begint door Europa, mag toch wel op dit gebied als iets byzonders gelden! Maandagmorgen heeft de 82-jarige Wer ner te Trier zyn rywiel bestegen, om naar Berlyn te peddelen als eerste étappe op zyn „rondvlucht" door Europa via Praag, Weenen, Boedapest, Belgrado, Rome, Bern, Parys. De geheele tocht zal een 7200 K. M, bedragen. Een kranige prestaties. Zelfs voor jongere krachten. De politieke rechtbank. Na den laatsten aanslag op den Duce, is in Italië een speciale rechtbank voor poli tieke misdryven opgericht. Dit lichaam is berucht wegens zyn buitengewone streng heid. Eenige weinige woorden, die getuigen van ontevredenheid met het regime, zyn voldoende om iemand zes, zesen jaar ge vangenisstraf te bezorgen. Bij de zitting van April b.v. stonden drie personen terecht, wegens anti-fascistische propaganda. ZIJ waren de werktuigkundige Giovanni Parodi, ex-directeur van het dag blad „Unita," (thans opgeheven), Arturo Vignocchi, verpleger in een krankzinnigen gesticht en Alviero Spinelli, die deel uit maakt van een in de Romeinsche handels wereld zeer bekende familie (eigenaaars van een warenhuis). De drie beschuldigden bekennnen het hun ten laste gelegde. De „Avvocato Millitaire", die als O. M. optreedt, zegt, dathun werkzaamheid be slist afkeurenswaardig was en niet kan wor den geduld. De verdedigers roepen de clementie der rechters in. Een der beklaagdeen tracht iets op te merken, doch de president berispt hem en sluit de zitting. Een uur later wordt het vonnis uitgespro ken: Giovanni Parodi veroordeeld tot 21 jaar en zes maanden celstraf, Arturo Vignocchi tot 14 jaar en Alviero Spinelli tot 16 jaar en 8 maanden. Allen verliezen biyvend hun burgerrechten en zullen na hun invryheids- stelling, drie jaar speciaal bewaakt worden. Nog werd de 22-jarige Renato Leopizzi, tot voor kort hoofdredacteur van het te Parys verschynende, thans opgeheven, anti-fascisti sche dagblad „Corrière degli Italiani" ver oordeeld tot 6 jaar en 11 maanden be nevens 1300 lire boete. Er gaat byna geen dag voorby, zonder dergelijke veroordeelingen. Handige smokkelaars. Toen Maandag te Haifa de trein, waarin prinses Mary en haar echtgenoot burggraaf Lascelles van Kaïro naar Jeruzalem reisden, werd doorzocht, voordat hij naar Kaïro werd gezonden, werd daarin een groote hoe veelheid opium gevonden. (De invoer van opium in Egypte is ver boden). VRIJDAG 13 APRIL HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. 12.30—2 Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 5.307.15 Concert door het Oraroep-orkest o.I. van Nico Treep. Eiise de Haas, sopraan. 7-157»45 Lezing door Mevr. C. de Zwaan-Pabst: „Het opvoeden van kinderen in Indië." 7.45 Politieber. 8.05-8.35 Schippersles door A.C.M. C. v. Kasteel: „Bevrachting in de Binnen vaart." 8.35 Kamermuziek door het Amsterdamsche Strijkkwartet, F. Hellmann, viool, B. Meyer, 2e viool, F. Denayer, altviool, K. v. Leeuwen-Boomkam,p cello. 10.30 Dansles door C. Klinkert. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 K.R.O Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 34 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mevr. Kailer-Wigman uit Utrecht. 45 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 56.30 Con cert. Mevr. A. Mossel, sopraan. Mevr. J. D. A. Rosier, alt, J. Starkenburg, piano. 77.30 K.R.O. Cursus Gregoriaansch door J. C. W. v. d. Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld Heemstede. 7.45 V.P.R.O.-uit- zending, Vlaamsche avond. Spr.s: W. J. v. Tricht, uit Brussel en J. A, L. Peeremans uit Amsterdam. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.20 Sonatenvconcert voor piano en viool. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestcon cert. 3.20 Dansmuziek 4.20 Concert, E. Benbow, piano, A. Kirloff, bariton, G. Parkington, cello, O. Lack, sopraan. 5.20 Tninpraatje. 5.35 Kinderuurtie. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Orkest concert. 7.35 Tschaikowsky's liederen. 7.45 Le zing: Strindberg. 8.05 Het Aguilar kwartet. 8.20 National Symphomeconcert A. Fear, bariton, J. Stock man-, piano. Orkest o.I. van Sir. H. Wood (om 9.20 on derbroken door nieuwsber.) 10.55 Nieuwsber. li uur Actueele causerie. 11.15 Variété, T. Clara, cl. piano, B, Bannerman, alt. 11.4012.20 Dansmu- PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.50—11 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Ltter. en muzik. matinée. 8.5011.20 „Tannhauser", van Rich. Wagner, Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.201.50 Concert, Philhar- monisch orkest. 5.206.20 „Een uurtje variété". 7.35 Boerenjool, H. Mühlhofer en W. Wahl, declamatie, E. Schmidt, Carlen, bariton. Daarna tot 11.20 Orkest- concert, Farkas-kapel. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Pep", van Lion Feuchtwanger. 8.20 Duitsche volksliederen, Ch. Teichma'nn, sopraan, A. Marnette, alt, E. Lissner-Bad- rian, tenor, F* Lechner, bariton, Berliner Trio. 8.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Voorlezing door Erik Bradt. 5.20 Kinderuurtje. 7.20 Concert door de kapel van de verkeerspolitie. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35 Or kestconcert. 9.55 Vlaamsche voordracht uit eigen werk door F. Toussaint. Daarna tot 10.35 Orkestconcert .De opium was verborgen in de kasten van het koninkiyk rytuig. - Toen de trein werd doorzocht, maakten zich een aantal inlandsche bedienden uit de voeten. De trein vertrok naar Kaïro met nieuw personeel. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM 10/4 v. Rott. tc Riga. ALPHA, m.s., 7/4 v. Aalborg te Holtenau. BARENDRECHT, 9/4 Vorvo gep., Phiadelphia n. St* Louis der Rhone en Cette. BRION 10/V4 v. Cristobal te Curasao. COTTICA (thuisr.) 10/4 v. Madera n. Havre. DOROS 10/4 v. Malta n. Castelloru HEBE 10/4 v. Fiume n. Bari. ILOS 10/4 v. Valencia n. Barcelona. JAN VAN NASSAU 10/4 v. Trinidad n. Havre. NEPTUNUS 7/4 v, Genua te Burriana. NERO 10/4 v. Kopenhagen n. Gothenburg. NOTOS 11/4 v. Amsterdam n. Rotterdam. OBERON (thuisr.) pass. 10/4 Azoren. SATURNUS (uitr.) 9/4 tc Curacao. STELLA 9/4 v. Kiwassi n. Limmi. TELLUS, Torreviega n. Lissabon, pass. 9/4 Gibraltar. THESEUS, Rott. n. Oran, pass. 10/4 Oitavos. VENUS X1/4 v, Rott. te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (thuisr.) xo/4 v. Lissabon. GELRIA (uitr.) xo/4 Santos. HOLLAND—AFRIKA LIJN AALSUM 9/4 v. Rott. te Hamburg. ALKAID 10/4 v. Antwerpen te Amsterdam. GRIJPSKERK xx/4 v. Rott. n. Hamburg. MELISKERK (uitr.) xo/4 te Port Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN GROOTENDIJK 10/4 v. Rott. n/d, Noord-Pacifickust, pass. ii/4 Vlissingen. NICTHEROY, Rott. n/d. Padfifkust, 5/4 v. Cristobal. ROTTERDAM 11/4 v. Rott. ri. New York v.m. 4 ts* 55 in zee. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN ZOSMA (uitr.) 10/4 v. Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN BLITAR uitr.) 11/4 te Antwerpen. BATAVIER V 11/4 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Gravesend* BERNISSE 9/4 v. Rott. te Hamburg. CALEDONIA 10/4 v. Middlesbro n Aberdeen. DORDRECHT 10/4 Gibraltar gep., Constanza tu Ham burg. DRIEBERGEN 8/4 v. B'Ayres n. Rosario. EIBERGEN 7/4 v. Port Said, Esperance n. Liverpool. ENGELINA, m.s., 8/4 v. Grena te Holtenau. KATWIJK 11/4 v. Caen te Lübeck. KATWIJK 10/4 v. Caen te Hamburg. LEERSUM 10/4 v. St. Vincent, Buenos Ayres n. Rot terdam. MARGRETA, m.s., 9/4 v. Hellerup te Holtenau. ROZENBURG xo/4 v. Bayonne n. Bilbao. SPAR 9/4 v. Las Palmas San Nicolas n. Rott. STAD ZWOLLE xo/4'V. Bayonne n. Salta CabaQo. THEANO 9/4 v. Rott. te Dublin. TROMPENBERG 8/4 v. Venezuela te New-Orleans. VECHT 10/4 v. Sfax te Nantes. WAAL 11/4 Dungeness gep., Gandia n. Huil. WIEDRECHT 10/4 v. Portland n. Novorossisk, STOOMVAARTLIJNEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KARIMOEN xi/4 v. Batavia, 1. v. Lond. te Amsterdam. PRINSES JULIANA (uitr.) xo/4 te Port Said. SALLEIER (thuisr.) 10/4 te Suez. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ACHILLES, Valencia n. Amst., pass. 9/4 Gibraltar. ALKMAAR 10/4 v. Valparaiso n. San Antonio. ARES (uitr.) 10/4 te Curacao. AURORA 10/4 v. Ceuta te Genua. BREDA 9/4 v. Calloo n. Mollendo. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN BOVENKERK (uitr.) xo/4 v. Port Sudan. SCHIEKERK (uitr.) pass. xo/4 Gibraltar. IJSSELKERK (thuisr.) xo/4 te Rangoon. ROTTERDAMSCHE LLOYD INSULINDE (thuisr.) X2/7 v.m. 7 te Rotterdam ver wacht. SAMARINDA (uitr.) xx/4 te Antwerpen, SIANTER (uitr.) 10/4 Ouessant. SIBAJAK (thuisr.) pass. 10/4 Perim. SITOEBONDO (thuisr.) pass. 10/4 Gibraltar* TAMBORA (uitr.) pass. 10/4 Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN ALHENA (thuisr.) 9/4 v. Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN STENTOR 7/4 v. Glasgow n. Java. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, Valencia n. Rott., 11/4 v. Gibraltar! ROMAN VAN EMMA VON BRANDTS—ZELION 28 Hoe vriendelyk van U, goede prins, had ze gezegd, hoe vriendelijk my zoo te verrassen. U weet toch altyd weder Iets nieuws en afzonderiyks om te verheugen. Hoe geheel anders dacht Melanie de Long- miron, zou zij zelf voor zulk een geschenk op geestig pikante manier waarvan zy reeds langs omwegen kennis had gekregen bedankt hebben, als het haar ten deel gevallen was! Maar de schenker scheen ge heel tevreden te zyn err drukte warm de kleine hand, welke zich daarbij vertrouwe lijk in de zyne legde. Na het diner begaf men zich naar de danszaal, welke nog bo ven de pracht der andere vertrekken uit stak. Omgeven door de lichtzee, moest Irma al spoedig den ouden burcht en het ont hemde gezicht van den jongen burchtheer vergeten. De ruischende tonen der dans muziek hadden zijn: Leef wel, spoedig doen uegklinken. Niet slechts de negentien-jarige student von Barenklau, die tot prins Alexanders grootste genoegen dikwijls poogde, hem In de huldiging, welke hij Irma bracht, te overtreffen, maar ook de overige jeugd ge noot met volle teugen. Het was reeds zeer laat, toen de jonge dame zich na afloop van het feest in de haar aangewezen kamer terugtrok. De in richting daarvan was veel overeenkomstig het karakter der bewoonster. Het boudoir, dat naar de kleedkamer en slaapkamer voerde, was met zacht rose zyden tapyten bedekt, er hing een rozengeur en de vele sleriyke voorwerpen, die de ruimte opsmuk ten, schenen alle het bijzonder doel te die nen, een jong hart en jonge oogen te be koren. Doch toen Irma's blik eindeiyk was gewoon geraakt aan die pracht, onderzoe kend rond gleed langs dit alles, ontmoette deze niets, wat aan het verkeer tusschen aarde en Hemel herinnerde. Hoe laat wordt morgen vroeg de H. Mis gelezen? vroeg zy aan het kamermeisje, dat haar by het uitkleeden hielp. 'Wy hebben geen H. Mis ln onze slot kapel, juffrouw, luidde het antwoord. Is de huiskapelaan op reis? We hebben ook geen huiskapelaan hier, juffrouw. Geen huiskapelaan? Ik zag toch ln het voorby gaan den ingang van een kapel? Ja, een kapel hebben wij wel en zelfs een zeer mooie, maar geen priester. By den vorigen bezitter werd daar dagelyks de H. Mis gelezen. De prinses wilde het ook invoe ren, maar zyn doorluchtigheid de prins wenschte het niet. Irma beet zich heftig op de lippen. Hoe ver is de weg naar de dorpskerk, waar langs we op weg hierheen voorby Be komen? was Irma's volgende vraag. O, bepaald een half uur. En hoe laat begint de dienst? O, Juffrouw, ontzettend vroeg, al om half zeven. Vindt men dat hier zoo ontzettend vroeg? spotte de jonge dame en voegde er snel by, zorgt dat men my om half zes wekt. Het meisje zette groote oogen op, maar zy antwoordde onderdanig: Zooals u be veelt. Eer Irma zich ter ruste begaf, keek zy nog eens rond in de kamer. Neen, er was geen kruisje, geen wywaterbakje te zien. zy dacht aan haar eigen slaapkamer thuis. Daar waren de wanden niet met zyde en kostbaar naaldwerk bekleed, maar er stond voor het beeld van den Gekruiste een bidstoel, waarop haar moeder reeds ln vrome aandacht had geknield, en boven het kleine wij waterschaaltje, dat een mooie engel in zyn handen droeg, hing het beeld van Gods Moeder, die beschermend neerzag op haar kind. Irma gevoelde een eigenaardige beklemdheid. Wat zij zooeven gehoord had, lag haar zwaar op het gemoed. Zij trok de zyden gordynen op zy en opende het groote vensterraam. De nachtlucht streek verkoe lend over haar verhitte wangen. Aan het firmament schitterden duizenden sterren. Toen haar oogen de haar welbekende ster renbeelden aanschouwden, dacht zy aan de stille uren, dat zy met den vriend der jeugd zoo dikwyis tot die sterren had opgezien en hunne zielen met elkander opstegen naar hoogere streken. Gevoelde zij dat op het platvorm van den ouden toren van den burcht ook hy op dit oogenblik tot dezelfde sterren opzag en een gebed ten hemel zond voor de lieveling van zyn hart? Er kwam iets als een geheimnisvolle weemoedige groet uit de verte over haar en zyvroeg zich zelf af: Zou den andere, in wiens armen zy ln lichten dans, nog voor een uur had ge rust, haar by haar vlucht opwaarts kun nen begeleiden? zy twijfelde daaraan. Twee tranen rolden over haar wangen. In het slot heerschte nog diepe stilte, toen Irma den anderen morgen de wyde hallen voor den voorgenomen kerkgang door liep. Haar weg voerde voorby de danszaal, welker deuren nog wyd open stonden. Een kaars, welke men vergeten had te dooven, streed met den dood en op den parketvloer lagen verwelkte bloemen. Weer kwam het beklem mende gevoel over haar, maar het verdween zoodra zy zich buiten in de heeriyke natuur bevond. Weldra had zy de kerk, waarnaar zij den weg gemakkelijk kon vindén, doordat de toren van uit de verte zichtbaar was, be reikt. Schoon klonk het geluid van den torenklok haar uitnoodigend tegemoet en zy trad het kerkportaal binnen. Hoe eenvou dig zag het er daar uit. Irma kon de ge dachte niet verdrijven: O, mijn lieve God, j hoe wonen wy mênschen zoo rijk, en GU, die ons alles gegeven heeft, zoo arm. Zij beschouwde met meer deelneming dan ooit 1 de eenvoudige boeren, die van verre en naby ;l gekomen waren om de Heilige Handeling by te wonen. Toen deze ten einde was, hielp zy een overoud moedertje, dat haar plaats naast haar had en wie het moeilyk viel van de stijve knieën op te staan, met een soort eerbied op. Zy was, toen zij het kerkje verliet, zóó in gedachten verdiept, dat zy I niet bemerkte, dat een slanke vrouwenge- j stalte dicht bij haar kwam en de vinger- j toppen tegeiyk met de hare in den wywa- terbak doopten. Reeds was zy langzaam de treden der kerkstoep afgestapt. Een bekende stem naast haar zeide: God zegene U, zoo in gedachten? Zy keek op en keek in het schoone gezicht van prinses Mercedes, dat nu door het liefste lachje was opgeklaard. Zy vatte j Irma's hand en drukte ze warm. Beiden j namen samen den terugweg, en genoten van de schoonheid van den morgen. Hoe blonk en schitterde het op het gras en op de boombladeren van den morgendauw, hoe) sjilptè en trilde - het in de zonnige wereld hun toe. De boschbodem was met een rijke flora bedekt; de belde meisjes zamelden daarvan naar1, hartelust, terwijl hun vroolyke stemmen klonken door het bosch. In het slot aangekomen, noodigde Mer cedes haar gezellin uitj, gezamenlyk; met haar het eerste ontbyt te nemen, daar het nog een heele poos zou duren, eer de an dere bewoners uit hun slaap zouden ont waken. Irma stemde verheugd toe en de prinses gaf een voorbysnellenden bediende daartoe bevel, zy richtten nu de schreden naar de kamers, welke zy zelf bewoonden. Deze ruimte droegen een karakter, zeer verschillend van dat der overige vertrek ken van het slot. Ofschoon de elegance der Inrichting ook hier niets te wenschen overliet, zoo bestond toch de schoonste sier in de waardevolle oude kopergravuren, welke den wand bedekten Myn vader was kunstkenner en verzamelaar, verklaar de de Grieksche, toen ze den monsterenden blik van Irma volgde. Dat ook de kunst daar haar woonplaats had opgeslagen, bewees het harmonium met de uit rijkbe- laden notenhouten standaard zoowel als de harp, welke in den hoek leunde; ook de studie scheen niet verbannen. In de boeken kast stonden naast de vaderlandsche dich ters verschillende folianten, welke de wijs heid van menig philosoof en de kostbare leer van de oude Kerkvaders borgen. Irma sloeg by dezen aanblik de handen van ver wondering ineen. x Leest gy dit alles? vroeg zy getrof fen. Het werd my eens door myn biecht vader als middel tegen onnutte gedachten' aangeraden, gaf Mercedes lachend ten ant woord. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6