Luchtverkeer NIEUWE HAARLEMS'. IE COURANT Derde Blad Doiderdag 12 April 1928 EEN VLIEGTUE. DES K.L.M. MAAKT EEN NOODLANIiNG NABIJ NIGTEVECHT HET TOESTEL t SCHADÏGD De passag -rs ongedeerd Costes en Lebrix te Karachi De vlucht van Cohham SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHIETEN Personeel 3e Ronde Nationale Competitie DAMMEN VOETBAL. D. H. V. B. Drie Dornier-Wal-vL tuigen voor Ned.-Indïè RECHTSZAKEN Had hij zijn broer dood geschoten? LEGER EN VLOOT Adelborsten en mariniers in de Residentie LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hollandsche Maatschappij van Landbouw VRAGENBUS MARKTNÏEUWS KERK EN SCHOOL St. Willibrordusfederatie. Gistermiddag hee ft net IC. L. M.-vllegtuig HNAEE, komend- van Hamburg met ne gen passagiers, be „uurd door den piloot Te- pas, bij Nigte' echt een tussclienlanding moeten makt n, ./aarbij het vliegtuig ernstige averij opliep. Alle inzittenden, ook de be stuurder, bleven ongedeerd. Het vlie- uig was gisterenmorgen van Malmö ver okken en zette na te Hamburg te zi :nd zijn tocht naar Amsterdam voort twee uur, toen men in de om- gevr Nigtevecht kwam, stopte plotsi- ling hnkermotor van het tweemotorigp, vl' Ofschoon het mogelijk is met één r te vliegen, besloot de piloot, daar men al dicht bij den grond was en stijgen enkelen motor niet gemakkelijk is, te landen, waartoe hij een geschikt terrein •ocht en dit vond in 'n weiland. Bij het lan den is echter de machine uitgegleden en op een vleugel terecht gekomen, welke afbrak, waarna de machine met den kop in een sloot terecht kwam. Het toestel werd ernstig beschadigd, doch de cabine bleef geheel in tact, terwijl ook de inzittende passagiers en de piloten Tepas en V/egter allen onge deerd bleven. De passagiers zijn per 'auto naar Schiphol gebracht. Als een bijzonderheid kan nog worden ge meld, dat de passagiers, voorzoover,zij naar Londen moesten, onmiddellijk plaatsen be spraken om heden den tocht per vliegtuig voort te zetten. In verband met deze noodlanding ver neemt het „Hbld." nog het volgende: Ter gelegenheid van de inwijding van den dienst met het tweemotorige toestel hadden eenige journalisten de reis naar Malmö me degemaakt. De reis daarheen is zeer vlot verloopen, maar op den terugweg is de E.E. „in .het gezicht van de haven gestrand Ongeveer boven de Loosdrechtsche plassen weigerde de linkermotor. De piloot, de heer Tepas, hoopte met één motor Schiphol te kunnen bereiken, maar, waarschijnlijk als gevolg van de zeer groote belasting, ging de rechter motor minder toeren maken, zoodat de piloot het niet geraden achtte een poging te doen Schiphol te bereiken. Het toestel bevond zich boven Nigtevecht en het terrein is daar voor een landing wel zeer onge schikt; er is daar eigenlijk meer water dan land; de weilanden zijn er met slooten door sneden. Toch slaagde de piloot erin terrein te vinden. Op kranige wijze wist hij de E.E. op den grond te brengen en daarmee was het gevaar voor een val geweken. Wat er daarna is gebeurd, is heel jammer voor de mooie E.E., maar het heeft niets te maken met de stabiliteit der Pokkers, doch was uitsluitend een gevolg van den toestand van het stukje grond, dat als landingsterrein moest dienst doen. De linkervleugel, waarop een motor zat, stootte tegen een boom en brak af. De ma chine liep nog een paar meter door en dook met den kop in een sloot. De positie voor de passagiers was op dat oogenblik niet bepaald prachtig, maar ge vaar was er niet. Door de stooten hadden een paar reizigers wat builen en schrammen, een dame klaagde over pijn in den arm, maar niemand had letsel van eenige be- teekenis. Met behulp van den piloot en den assis tent-piloot hebben de passagiers, onder wie een Amsterdammer was, de cabine verlaten. Per auto zijn zij naar Schiphol gereden. De piloot, de heer Tepas, is vandaar onmiddel lijk naar Den Haag vertrokken om den Heer Plesman rapport van het gebeurde uit te brengen. De overige passagiers zijn verder naar de plaats hunner bestemming getrok ken. Zij waren allen vol lof over de manoeu vres van den piloot. Het vertrouwen in de K L. M. bleek door het gebeurde allerminst geschokt. Twee En- gelschen, die uit Malmö waren medegeko- men en naar Londen moesten, vroegen na hun aankomst op Schiphol eerst naar het passagebureau niet om te klagen over den zoo onprettig geëindigden tocht van Malmö, maar om tickets te nemen naar Londen, waarheen zij heden, per K. L. M. zullen ver trekken. Zoo, zonder veel woorden, spraken deze Engelschen, voor wie er in dit geval toch geen sprake kon zijn van nationale trots, hun vertrouwen in de Nederiandsche Maat schappij uit. Trouwens het feit alleen, dat een gewone, zij het dan materieel wat slecht afgeloo- pen, noodlanding zoozeer de aandacht trekt, bewijst, dat zelfs een beetje „pech" bij de K. L. M. een ongewoon verschijnsel wordt geacht. Mechaniciens van Schiphol zijn naar Nig tevecht vertrokken om te zien, wat er nog van de E.E. te redden valt. Voorloopig ech ter is het toestel niet met den afgeknapten vleugel, den gebroken motor en de vernielde schroef „buiten gevecht gesteld". Demontage zal wel het eenige zijn wat er op zit. Een der inzittenden verhaalt Een der inzittenden, een verslaggever van de „Tel.", die de reis en dus ook de 'noodlanding meemaakte, verhaalt nog het volgende: Plotseling valt een merkwaardige stilte in. Ik kijk op. De linkermotor begint steeds langzamer te draaien. Zijn geroffel gaat over in een zacht gebrom en de propeller, die door zijn snelle wentelingen onzichtbaar was, wordt duidelijk herkenbaar. Een paar toeren nog en de linker motor stakt zijn werk. Geen nood, vanmorgen nog heeft de heer De Jong mij verteld, dat de twee motorige Fokkers niet meer dan veertien honderd kilogram aan last mogen vervoe ren, hoewel ze achttienhonderd kilogram kunnen dragen. Het departement van Wa terstaat heeft echter veertienhonderd als maximum gesteld, opdat in elk geval ook bij volle belasting het toestel met één mo tor kan doorvliegen. Meyer, de macano van het toestel, kijkt dan ook op noch om. wan neer onze linker motor stopt. Hij vindt het blijkbaar niets bijzonders, dat wij op één motor onze reis voortzetten. Geen won der trouwens, want kortgeleden nog heeft dezelfde machine volbelast, op één motor van Rotterdam naar Schiphol gevlogen. Onze rechter motor, die nu. voor twee moet werken, wordt extra aangezet en raast verder door de lucht. Toch is ,er even iets van onrust in de cabine en alle passagier: schijnen zich af te vragen, waarom Tepas één motor heeft uitgeschakeld. Overigen: bls'ft alles rustig en niemand verwacht ee: catastrophe. Plotseling echter begint he' toestel lager te slingeren, nu eens op, dan weer neer en het schijnt alsof onze nog werkende motor moeite eeft om ons bo ven te houden. Telkens liggen wij scheef en wij hebben het gevoel van vanmorgen, toen tusschen Kopenhagen en Hamburg 'n storm wind de H.-D.A.E.E. een slingergang gaf. Ineens zwenkt de motor naar links, schuin onder ons kronkelt de Vecht en een oogenblik schiet het door mijn hoofd „Een val?" De ramp zou niet te overzien zijn geweest. Maar Tepas kent zijn vak en ik heb groote bewondering voor de kranige wijze, waarop hij ons, naar men veilig zeg gen kan, behoed heeft voor een catastro phe van wellicht ongeleenden omvang. Een leek als ik kan dat natuurlijk niet dan benaderen, maar het is voor alle passa giers een bewijs geweest van de groote zelf- beheersching van Tepas een eigenschap trouwens van alle K.L.M.-piloten dat hij kans heeft gezien om de machine nog over de Vecht te sturen, om te trachten op een aangrenzend weiland een noodlanding te volbrengen. Tusschrn een molen en een boomgroep door zeilt onze stalen vogel naar den grond. Den boom aaken wij en de rechtervleugel van de machine wordt er door beschadigd en het evenwicht is ver loren en de vraag is nu maar: hoe komen wij op den grond? Nog zonder te beseffen Hoe hachelijk de positie van dat oogen blik door de bestuurders moet zijn inge zien, voelen wij, pasagiers, toch intuïtief, dat er onheil nadert. Wat er dan gebeurt, voelen wij nauwelijks meer. Plotseling maakt- de machine een geweldigen zwaai Een schok vaart door het heele toestel, een geweldige knaldan is alles zwarte nacht, Het heeft vermoedelijk slechts seconden ge duurd, maar de nadering 'fan een ramp. waarvan de omvang natuurlijk niet kon worden geraamd, gaf een moment van doodsangst. Instinctmatig heb ik op het laatste moment mijn beenen opgetrokken en ze gezet tegen het schot van den cockpit. Het blijkt later, dat het bij toeval goed is ge weest, de koffer naast mij op den grond is grootendeels uit elkaar gerukt en platge drukt. Ik kan het raampje naast mij om laag draaien en werk mij door 'het nauwe venster naar buiten. Daar is Tepas al, die zijn tegenwoordigheid van geest geen oogen blik heeft verloren. „Kalm blijven, kalm blijven," roept hij, „er -is niets gebeurd". En meteen klimt hij op de machine en trekt de nooduitgang met beide handen open. De deur van de cabine is door den schok vastgezet en slechts met forsche trappen gelukt het den pasagiers, die nog open te krijgen. Een voor een komen de inzittenden naar buiten, een enkele heeft wat schaafwonden of builen, maar inder daad: het is wonderwel afgeloopen. Wie deze prachtige Fokker-machine eenige mi nuten te voren zelfbewust door de lucht zag zweven, zou nauwelijks deze ruïne van draden, motoronderdeelen, vernielde bagage en verwrongen stijlen voor de restanten van ons toestel hebben willen aanzien. Het landingsgestel hangt schuin in de sloot, onze linker motor (de eerste staker) is van de machine afgerukt en heeft diepe gaten ge slagen tot meters ver in het weiland; de linkervleugel is geheel afgeknapt en ligt in duizend splinters om ons heen verspreid, de staart van het vliegtuig is geknakt.Won- der boven wonder is Wegner, de tweede piloot, die bij den rechter motor zat, on gedeerd in zijn stuurstoel boven de sloot blijven hangen en ook hij behoort tot de eersten, die grond onder de voeten krijgen. De knal is blijkbaar wijd in den omtrek gehoord. Van alle kanten' komen mannen, vrouwen en kinderen aanrennen, springen de over slooten en hekken en binnen tien minuten is een groote menigte om het toe stel verzameld. Erbarmelijk ziet het er alles uit. Platgedrukte koffers, verscheurde va liezen, beschadigde paketten komen uit het bagageruim te voorschijn. Verschillende rui ten zijn gebarsten, graszoden losgewoeld en omgekeerd. Wij, passagiers, wenschen elkaar geluk met den goeden afloop van onze landing en f?- verdeeld is de bewondering voor Tepas en Wegner, die in groote kalmte erger hebben weten te voorkomen. De dokter van Nigte- vegt behoeft niemand te verbinden, friscli water, door een behulpzamen boer aange dragen, bewijst uitstekende diensten en ter wijl Tepas Schiphol gaat opbellen, hebben de passagiers gelegenheid om van den schrik te bekomen. Van verschillende zijden komen auto's, door omwonenden beschikbaar ge steld, om ons naar Schiphol te vervoeren. Een meds-pasagier, blijkbaar lang niet zon der zelfbeheersching, heeft kans gezien om onmiddellijk na zijn redding een paar foto's te nemen en Tepas troost ons na zijn terug keer met een cigaret. Even later trekken wu door de weilanden naar een boerenhofstee, op welker erf onze auto's gereed staan. Ach ter ons liggen de restanten van onze ver nielde machine. Voor de K. L. M. is uit een goed begin een slecht eind gegroeid. Ongetwijfeld had zij met haar initiatief en haar voortdurende voorzichtigheid beter verdiend. Hier treft niemand schuld; dit is pech. Wegner vertelt mij, dat de tweede motor onze laatste na de eerste eveneens heeft geweigerd. Zijn. oliedruk is plotseling teruggeloopen en den piloten restte niet anders dan to make the best of it. Dat hebben zij zonder twijfel kranig gedaan. Het rustige overwicht van Tepas hield een paniek tegen, die een oogen blik dreigde en al moge voor hem het einde van de eerste vlucht met een twee-motorige Fokker bitter zijn geweest, hem komt de voldoening toe, dat hij van de situatie alles maakte, wat er nog van te maken viel. Als een der passagiers hem daarvoor van harte dankt, is zijn éénvoudig antwoord: „Het was niet meer dan mijn plicht" Wij verla ten per auto het terrein. Tepas bljjft. Eerst als de technische dienst van de K. L. M. ge komen zal zijn, kan ook hij na een middag van tegenslag en spanning huiswaarts gaan Een feestelijke tocht is in zijn tegendeel verkeerd. Hobbelend langs' slechte wegen, opgehouaen nog door' bruggen en tollen, keoren wij met beschadigde valiezen terug naar Schiphol, terugdenkend aan de zelfcri- tiek van Tepas, die alle complimenten af weerde met een eenvoudig: „Ik had het er zoo graag beter afgebracht". Reuter meldt uit Karachi: De Fransche vliegers Costes en Lebrix zijn hier uit Jodnpur gearriveerd. De afstand CalcuttaJodhpur is zonder tusschenlan- ding afgelegd. Naar Reuter uit Lagos meldt, is sir Alan Cobham, die een vlucht rond Afrika maakt, te Lagos aangekomen. Knielende houding. (maximum t 300 punten) 1. W. Faase, Overveen, 299 p. 2. R. v. Mulligen, Voorschoten, 297 p. 3. P. Hecker Dordrecht, 297 p. 4. A. Korthals, Dordrecht 296 p. 5. H. P. Spoor, Haarlem, 296 p. 6. A. Trieller, Domburg, 294 p. 7. C. v. Altenburg, Dordrecht, 293 p. 8. J. Braam burg, Ermelo, 292 p. 9. W. Valkenburg, Maassluis, 292 p. 10. J. Reinders, Wasse naar, 292 p. 11. B. v. Ruijven, Haarlem, 291 p. 21. Fr. van Pelt, Haarlem, 287 p. 22. P. Zonneveld, Overveen, 287 p. 29. H. v. Tongeren, Vogelenzang, 286 p. 39. N. v. Keulen, Aerdenhout, 283 p. 42. J. Blauw- hoff, Haarlem, 282 p. 49 P. A. Deken, Haarlem, 280 p. 63 J. Jacobs, Haarlem, 275 p. 71. J. de Vries, Overveen, 267 p. BLOEMEND. BURGERWACHT De Bloemendaalsche Burgerwacht heeft haar Winterschietseizoen geëindigd. De deel name aan de onderlinge wedstrijden is dezen winter vergeleken bij het vorige jaar, veel minder geweest, doch de eindresultaten zijn daarom niet slechter. Hieronder volgen de prijswinnaars Competitie buks 1ste klas. 1. W. Faase, Overveen, 459 pnt. 2. G. Moojekind, Vo gelenzang, 455 pnt. 3. H. v. Tongeren, Vogelenzang, 450 pnt. Competitue buks 2de klas: 1. A. Lagendrijk Vogelenzang, 426 pnt. 2. A. v. d. Ploeg, Vogelenzang, 418 pnt. 3. A. v. d. Hulst, Vogelenzang, 408 pnt 6. H. Broers, Vogelen zang, 404 pnt5. P. Krook, Bloemendaal, 381 pnt. Cartonwedstrijd buks lste klas. 1. H. van Tongeren, Vogelenzang, 87 cartons (steun 86 cartons) 2. W. Faase, Overveen, 87 car tons (geen steun). Cartonwedstrijd buks, 2de klas1. A. La gendijk, Vogelenzang, 71 cartons. Competitie pistool: 1. W. Faase, Overveen, 267 pnt. 2. C. Eldermans, Haarlem, 258 pnt; 3. G. Moojekind, Vogelenzang, 255 pnt. 4. A. J. Hekker, Overveen, 247 pnt. Cartonwedstrijd pistool: 1. C. Eldermans, Haarlem, 84 cartons. De prijsuitreiking heeft plaats op Woens dag 25 April a.s. des avonds te 8 uur in Res taurant van Schooten te Overveen. Tevens wordt dan de jaarvergadering gehouden. De zomeroefeningen op de schietbanen in de duinen met geweer model '95 en de Hin denburgbuksen vangen aan op Zaterdag 21 April a.s. om 3 uur. Verder heeft er weke lijks één oefening plaats afwisselend, op Donderdagavond (aanvang 6 uur) en Zater dagmiddag (aanvang 3 uur),, waarvan aan de leden uitvoerige convocaties zullen worden toegezonden. De oefeningen te Vogelenzang hebben plaats iederen Zaterdagmiddag van 6 tot 8 uur te beginnen Zaterdag 21 April en eindig- gende Zaterdag 22 September a.s. Er bestaat gelegenheid de geweren in ont vangst te nemen op Zaterdag 14 en 21 April Huldiging en simultaanseance van den Haarlemschen kampioen Maandagavond a.s. 16 April zal te Haar lem in de bovenzaal van Café „De Koren beurs", Spaarne 36, de huldiging plaats vinden van den nieuwen kampioen van Haar lem en Omstreken, Aebe de Jong. Tevens zullen dien avond de in den afgeloopen kam pioenswedstrijd behaalde prijzen worden uitgereikt. Ter gelegenheid hiervan zal door Aebe de Jong eene simultaanseance worden ge geven voor de leden der beide Haarlemsche damvercenigingen, alsmede voor niet-leden van clubs. De aanvang der simultaans éance is vast gesteld op 8 uur. Uitslagen 9 April Ie klasse Amsterdam O.V.C.B.Z.P.C. Amsterdam IndiaT.Y.B.B. 2 Den Haag Graaf FlorisS.J.C. 0—15 1—1 2—6 Wassenaar Blauw ZwartSpartaan 01 2e klasse Haarlem VictrixD.S.S 22 Zandvoort T.Z.B.Santpoort 2 32 Delft D.H.L. 2—V.A.C. 2—1 Rotterdam Spartaan 2V.G.M. 20 Rotterdam St. LodewijkCeler2 28 Gouda Donk 2Excelsior 3 10 3e klasse A Beverwijk D.E.M. 2G.V.O. 2 11 C Amsterdam The Unity 2—V.V.A. 2 12 E Voorschoten Edoh 2V.V.L. 43 G Den Haag S.D.C. 2—L. en S. 2 4—4 H Schiedam Excelsior 4S.G.V. 4—0 Naar het Correspondentie-Bureau ver neemt, wordt overwogen drie Dornier-Wal- vliegtuigen, bestemd voor de marine in Ned.-Indië, in het a.s. najaar op eigen krachten naar hun herstemming te doen overvliegen. Met de voorbereiding wordt be last de luit. t z. Ie kl. W. H. Tetenburg, die, indien de tocht doorgaat, ook het com mando ovei de groep vliegtuigen zal voe ren gedurende de reis naar Ned.-Indië. 4e klasse B Amsterdam S.V.F.—V V.Z. 3 3—2 D Amsterdam Z.P.C. 2—R.K.A.V. 4 4—0 H Den Haag R.I.A. 2Graaf Floris 2 43 J Den Haag Geel ZwartS.D.S. 41 K Rotterd. St. Lodewijk 3Duiven 3 12 Rotterdam Spartaan 3S.G.V. 2 82 Extra-Competitie A Noord-Scharwoude Voorwaarts A.R.C. 4—21 C Rotterdam ActivitasWestlandia 2 41 D Amsterdam Zwaluwen 3A.R.C. 2 13 E Haarlem Geel Wit 2B.S.M. 14 Beker-Competitie Bever wij kR. K. A. V. 2—1 OM DEN N. V. B.-BEKER KINHEIM— ELECTRA. De voor de tweede ronde van bovenge- noemden beker gespeelden wedstrijd, is in een kleine nederlaag voor Kinlieim geëin digd. De Amsterdammers zaten direct op den bal en begonnen met een geweldig enthousiasme. Electra is dan ook voorloopig in de meerderheid en zoo nu en dan een tegenaanval van de Velsenaren. Het eerste doelpunt komt pas even vóór rust in 't voordeel van Electra. Na de rust gaan de parijen meer gelijk op .echter weet Electra direct na den aftrap no. 2 in de touwen te jagen. De Kinheim-voorhoede komt nu los en weet eenige malen voor het E.-doel te komen, waaruit spoedig een tsgenpunt wordt geboren. Zelf weten de Velsenaren uit een scrimmage voor het doel gelijk te maken, 22. We dachten Electra met een gelijk spel (bekercomp.) te» zien -winnen, doch deze gedachten waren spoedig ver dwenen, want voor we het wisten lag num mer 3 achter de Kinheim-doelman, waar mede het einde kwam. Tegen den verdachte wederom zeven jaar gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft andermaal in hooger beroep behan deld de zaak tegen L. J. M„ dienstknecht, wonende in de gemeente Merkelbeek (L.), ter zake, dat hij in den avond van 29 Juli van het vorige jaar te Merkelbeek met het opzet om zijn broeder A. L. M. van het leven te berooven een met twee hagelpa- tronen geladen jachtgeweer op dezen heeft gericht en afgeschoten, terwijl de mend van het vuurwapen op zeer korten afstand van den verslagere was verwijderd. Het schot heeft den broeder getroffen in de linkerborst, waarbij de groote lichaams slagader werd gescheurd en de dood door verbloeding onmiddellijk intrad. Deze zaak was de vorige week uitgesteld, om alsnog een getuige te hooren, n.l. mej. M. Franssen, vrouw van den verslagene. Deze getuige verklaarde, volgens de „Tel.", dat verdachte op den avond van het dra ma ontevreden was, omdat zijn bed niet was opgemaakt; hierover vielen enkele woorden. Vardachte is toen naar boven gegaan en een oogenblik later hoorde ge tuige, die met haar man beneden was ge bleven, dat een ruit werd ingeslagen. Op het geluid' der vallende scherven is de ver slagene naar boven gegaan, gevolgd door getuige. Terwijl deze onder aan de trap was en zijn broer het hoofd juist door het trapluik stak, viel er een schot. Getuige's echtgenoot storte toen de trap af. Zij ving hem nog gedeeltelijk op. De dood trad weldra in. Een tweede schot volgde spoe dig op het eerste. Getuige liep naar bui ten en Aep tegen haar buurman: „Och Hazen, och Hazen, kom toch. Hij schiet mijn Louis dood!' Getuige verklaarde voorts nog, dat ver dachte vóór den avond van het drama steeds een „geschikt persoon" was; er vie len nooit harde woorden. Desgevraagd, verklaarde de verdachte nogmaals, dat hij de ruit niet, zooals de voorgaande getuige beweert, tevoren heeft ingeslagen, maar dat hij deze eerst heeft doorgestoken, toen hij ln drift het geweer greep. Bij dit doorstooten, zoo verklaarde hij, was het geweer afgegaan en was zijn broer getroffen met het bekende gevolg. Verder werd gehoord getuige G. Hazen, buurman van den verslagene. Deze hoor de op den bewusten avond plotseling een schot vallen; hij liep toen naar buiten, zoo vlug hij kon. Daar ontmoette hij ge tuige mej. F. Hij zeide tegen haar; „dat zal hij toch niet gedaan hebben", hiermede bedoelde hij verdachte. Plotseling verscheen echter verdachte met een geweer in de hand; hij liep op Hazen toe en gaf hem een slag met den kolf, waardoor H. even versuft op den grond zakte. Toen hij weer bijkwam was verdachte .reeds over de ak kers gevlucht. De advocaat-generaal persisteerde bij zijn reeds geëischte straf (bevestiging van het Maastrichtsche vonnis) van zeven jaar. De uitspraak werd op 23 April a.s. be paald. Een défilé voor de Koninklijke familie. Gisteren heeft Den Haag weer eens een en al aandacht gehad voor de koninklijke marine, die met recht kon zeggen, dat zij kwam, gezien werd en aller harten won. Schitterend zomerweer had duizenden en duizenden naar het Pompstation gelokt, waar de koningin en de prinses met klein gevolg zich precies te twaalf uur op den hoek van den Pompstationweg en den Har- stenhoekweg opstelden, tegen het hek van de duinwaterleiding aan, om de marine troepen te zien voorbijtrekken. Om half 11 uur werd aangetreden voor de kazerne in de Frederikstraat. Zooals in het voornemen had gelegen, nam ook het corps Mariniers uit Rotterdam aan dsn marsch deel. Tegen elf uur vertrok de mi litaire stoet, waaraan voorafging de staf- muziek van de marine te Willemsoord, langs de Koninginnegracht, Wittebrug, Bad huisweg en Pompstationsweg naar den Rui- genhoek. Een groote menigte heeft de militairen op hun weg naar liet koninklijk verblijf ver gezeld. Het was een vroolijk en interessant gezicht de 110 120 roode kragen van de adelborsten en daarachter de gele van de mariniers. Langs den weg stonden overal toescnouwers, die den stoet gadesloegen. Aan den Ruigenhoek was intussclien reeds een massa belangstellenden, ook velen uit Scheveningen, samengestroomd. Tegen 12 uur verschenen H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses, die plaats namen dicht bi) den Ingang van het terrein dér waterleiding. Achter hen hadden zich opge steld de chef van het Militaire Huls der Koningin, de adjudant-generfcl, vice-admi- raal Bauduin, Haar adjudant luit. ter zee le klasse, Baron de Vos van Steenwijk, de ordonnance-officier, le luitenant Jhr. Ver- heyen en de eerste Hofdame der Koningin, Jkvr. van Swinderen. Onder de tonen van de stafmuziek, die eenige vaderlandsche liederen speelde, had het défilé plaats, waarna de Koningin zich een oogenblik onderhield met den comman dant van de troepen, den luitenant-kolonel IJssel de Schepper. De Koninklijke personen begaven zich vervolgens weer naar den Ruigenhoek, door de menigte levendig toe gejuicht. Daarna marcheerde de troep naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder, waar eveneens een défilé plaats had. Vanuit haar paleis sloeg H. M. de Koningin-Moeder het défilé gade. De secretaris van H. M. kwam namens Hare Majesteit den overste zijn compliment maken. De afmarsch van den troep werd weder om door duizenden gadegeslagen. De algemeene jaarvergadering te Amsterdam Op voorstel van het bestuur werd besloten de toelage welke de administrateur voor de O. I. Z. ontvangt op 20 cent per lid te bren gen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1927. Verder werd goedgekeurd een voorstel van de afdeeling Bergh der St. Lebuïnusvereeni- ging, waarin aan het bestuur der Feaera- tie werd opgedragen actie te voeren cm te komen tot een zoodanige wijziging van het program voor het examen voor de hoofd akte, voor wat het vak wiskunde betreft, dat voor het examen in dit vak zijn vrijgesteld: Zooals reeds in 't kort is gemeld, heeft de j je de candidaten, die in het bezit zijn van Hollandsche Maatschappij van Landbouw te ggn acte wiskunde M. O. of L. O. of van Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. I een eind.diploma H. B. S. met 5-jarigen H. J. Lovink, haar algemeene jaarvergade- cursus of gymnasium; 2e. de candidaten, die ring gehouden. op het examen voor de onderwijsakte of In zijn openingsrede besprak de voorzitter vro°eer afgelegd examen voor de den vrijhandel en ging na den algemeene^ toestand van den landbouw in ons land. De indexcijfers voor de productiekosten, h<* cijfer 6 behaalden. waarbij de prijzen van 1910-'14 op 100 worden Punt 1 van dit voorstel werd angevuld gesteld, zijn gemiddeld hoog. Loon b.v. 204, j met de bepaling: die den wensch uitspreken en voor de pacht, ofschoon door gebrek aan van deze vrijstelling gebruik te maken en gegevens moeilijk met stelligheid aan te punt 2 met de bepaling, dat de verkregen geven, is vermoedelijk een indexcijfer van rechten niet geschonden zullen worden 150 164 niet ver van de waarheid. Hier- (niet van terugwerkende kracht), tegenover staat dat de indexcijfers der land- Eveneens werd besloten actie te voeren bouw-voortbrengselen gemiddeld niet zoo 1 dat de candidaten voor de hoofdakte vrij hoog zijn. Voor zuivelproducten is 140 aan te j zuilen zijn in de keuze der commissie, nemen, voor de vleeschsoorten slechts 120.Ten slotte werd het federatiebestuur or- zoodat de conclusie niet gewaagd is, dat de j dracht gegeven de mogelijkheid te overwe- veehouders. en vooral zij die aan varkens- gen, dat de R. K. Bijzondere onderwijzer! mesten deen, een slechten tijd meemaken. Voor de akkerbouwbedrijven is moeilijker een algemeen beeld te geven, daar de toe stand voor de verschillende gewassen zoo geheel anders is. De aardappels zijn duur, ook de. erwten zijn goed in prijs, zoodat zij die hiervan een flinke oppervlakte verbou wen en niet te veel ziekten en beschadiging er in hebben gehad hetgeen helaas voor velen niet het geval zal zijn geen slecht jaar zullen hebben. Doch voor de andere gewassenen en in zonderheid voor bieten en granen is de toe stand veel slechter en daar vooral op de akkerbouwbedrijven het arbeidsloon een be langrijke factor is, zullen over 't geheel ge- zitting krijgen in den Onderwijsraad. Vr. van K.—H„ te O. Antw.Aan Rijksinkomstenbelasting plus opcenten 764.40: asm gemeentelijke in komstenbelasting 1005.90; aan vermogens belasting plus opcenten voor gemeente, pro vincie en leeningsfonds 84. Totaal dus 1954.30. Vr.: 1. Kunt u mij het adres opgeven van den secretaris van den D.H.V.B.? 2. Worden er nu nog scheidsrechters aan- nomen ook hier de bedrijfsuitkomsten geen o-eri0men? reden tot tevredenheid geven. K>- f D„-„- «„„ri-iwr,. Indien wij de prijzen der productiekosten1 G' Prj s Hend ikstr- in één index-cijfer willen uitdrukken, dan zal dit zijn 165, terwijl voor de prijzen der landbouwvoortbrengselen dan 145 is aan te nemen. By do bespreking van de oorzaken die tot dezen slechten toestand aanleiding geven, wees spr. er op, dat men meermalen de schuld geeft aan onzen belemmerden uitvoer tegenover onzen vrijen invoer. Evenwel dit argument kan niet geheel juist zijn, want de uitvoer van onze produc ten is in de afgeloopen jaren groot geweest. Zoo is in 1927 aan varkensvleesch 49.5 mil- lioen K.G. uitgevoerd. Dit is een ongekende hoeveelheid, in 1926 kon voor 1 K.G. varkens vleesch ruim 10 K.G. maïs worden gekocht; eind 1927 was echter de prijs van 1 K.G. varkensvleesch gelijk aan die van slechts 5.6 K.G. maïs. Doch deze slechte verhoudingen beperken zich niet tot ons land. Ook ln andere landen maakt de landbouw en ook andere bedrijfs-» takken een moeilijken tijd door. Op de Economische Conferentie van Mei 1927 te Genève zijn hieraan uitvoerige be sprekingen gewijd, en hierbij kwam duide lijk naar voren dat de oorzaak werd gezien in de slagboomen welke den afzet van pro ducten naar andere landen belemmeren. Vooral voor Europa met zijn groot aantal natiën is de belemmering van den afzet der producten van onverwegende beteekenis en het is een verheugend verschijnsel, dat op deze conferentie, waaraan ongeveer 44 landen deelnamen, met zeer uiteenloopende toe standen, de algemeene wensch naar voren kwam, dat er een einde moet komen aan het voortdurend verhoogen van tarieven en het treffen van maatregelen die het vrije ver keer belemmeren. Natuurlijk mag men niet direct resultaten verlangen die van dit in zicht doen blijken. Er is een overgangstijd perk noodig. Dat de ter conferentie tot uiting gekomen inzichten voortleven, blijkt o.m. pit de on langs door de Duitsche regeering gegeven verklaring dat van haar geen voorstellen te verwachten zijn tot verhooging van rechten. Zoodanige verklaring werd de laatste 40 jaren niet van die zijde vernomen. Ook het Zwitsersch-Fransch Handelsver drag heeft den invloed der econ. confe rentie ondergaan. Na nog gewezen te hebben op de jongste conventie te Genève kwam spreker tot het besluit dat er geen reden is om aan ver betering van de handelstoestanden te wan- 133, Zaandam. 2. Wend u tot voornoemd adres. Vr.: Hoeveel is men verplicht aan zijn ouders te geven tot steun in hun ouden dag? De zoon verdient 60 per week; hij heeft 2 kleine kinderen. Antw.: Het bedrag der te verleenen on dersteuning wordt door den rechter be paald in overeenstemming met de maat schappelijke positie van hen, wien onder steuning verleend moet worden. Vr.: Ik ontving uit Hongarije van een pleegkind een beschreven ansichtkaart, ge frankeerd met 16 Filler, belast met straf port van 10 cent. Den volgenden morgen kreeg ik een tweede, eveneens beschreven ansicht, gefrankeerd met 2 zegels van 8 Filler, zonder strafport. Waar ligt dat nu aan? Antw.: Zonder overlegging der stukken is daarop geen antwoord te geven. U kunt natuurlijk volledige inlichtingen krijgen aan het postkantoor. Vr.: Ik heb een hond die last heeft van wormen. Kunt u mij een middel opgeven, dit te voorkomen? Antw.: U doet het beste zich tot een die renarts te wenden. Vr.: Welke is de korste weg van IJrtiuiden naar Rotterdam? Antw.: IJmuiden, Santpoort, Haarlem, Bennebroek, Hillegcm, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Den Hoorn Kruis weg, Bleiswijk, Bcrgschenhoek. Hillegersberg, Rotterdam. Afstand 73 K.M. Vr.: Mijn twee minderjarige kinderen heb ben, doordat hun moeder (mijn vrouw) ge storven is, nu, na den dood van mijn schoonvader, geld geërfd. Heb Ik nu als vader het recht, dit geld solide uit te zet ten, of moet de toeziende voogd of notaris dit doen? Antw.: Volgens art. 443 van het Burger lijk Wetboek moet de voogd (wij veronder stellen, dat de vader de voogd is) de goede ren van den minderjarige als een goed huisvader besturen en is hij verantwoorde lijk voor de kosten, schaden en interessen, die uit zijn slecht beheer zouden kunnen voortvloeien. Vr.: Hoe verwijdert men vliegenvuil uit een zijden lampekap? Antw.: Met een propje ontvette watten, hopen. Het nadeel dat onze varkenshouders Sed0°Pt !n waterstofperoxyde. door het Engelsch invoerverbod van versch vleesch hebben ondervonden is niet een ge volg van hooge tarieven, doch van een verbod. Vooral tegen verkapte invoerverboden moet gestreden worden. Hier is met de meest actieve handelspolitiek niets te be- Amsterdam, it April. Vee. Ter veemarkt waren reiken, doch is alleen heil te verwachten van heden aangevoerd: 335 vette kalveren, ie kw. too—115 ct. 2e kw. 84100 ct., 3e kw, 6684 ct. per'Kg. levend ge wicht. 100 Nuchtere kalveren f 612; 600 varkens. Hol landsche Overz. en Geldersche re kw. 7275 ct., 2e kw. 7172 ct. vette varkens 6870 ct. per Kg. slachtgewicht. 's HERTOGENBOSCH, iM April. Vee. Aanvoer 133 stuks hoornvee. 870 biggen, 55 zeugen, 78 schapen en lam- meren, 82 kalveren. Kalfkoeien f205365, kalfvaarzen f 200320, magere ossen en koeien f 125225, vette essen de doorwerking der conclusies van Genève. IOO Nuchtere-kaIvcren f6_la; 6oo varkens. Hoi- Hierna werd de agenda behandeld. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 48 afdeelingen, waarvan 18 uit Zuid-Holland. De rekening over 1927 sluitende met een saldo van 5269. werd goedgekeurd, evenals de subrekeningen en de begrooting. Besloten cn koeien ie kw. 52 ct., 2c kw. 46 ct. per pond, pinken f no r73, zeugen f6090, biggen 11.401.60 per week, werd het jaarboekje niet in te krimpen. - - Bij de rondvraag voerde de heer ir. Kake- beeke, als regeeringsafgevaardigde het woord. De directie van den landbouw, aldus spr., stelt er prijs op met de organisatie van land- en tuinbouw te kunnen samenwerken. Deze samenwerking wordt steeds inniger. De Hollandsche Maatschappij neemt in bloei toe, wat mede te danken is aan den vroege- ren voorzitter, den heer D. de Boer Dzn. Met vreugde had men in Den Haag de benoeming van dr. Lovink tot voorzitter ver nomen. Spr. hoopte, dat alle boeren tot de Maatschappij zullen toetreden. Dan zal haar bloei tot in verre toekomst verzekerd zijn. De voorzitter dankte voor deze woorden. De jaarvergadering te Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer is te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van de St. Willibrordus federatie. In zijn openingswoord besprak de voorzitter dé afgeloopen jaren op onder wijsgebied. Het jaarverslag van deii secretaris, re kening en verantwoording van den pen ningmeester, balans en begrooting 1928 werden alle goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd be sloten de contributie voor 1928 op 1. per lid te bepalen. Het jaarverslag van den redacteur-se cretaris van het Katholieke Schoolblad werd na enkele opmerkingen goedgekeurd, wac.r- na de inhoud van het blad uitvoerig werd besproken. De rekening en verantwocrd'ug van den administrateur werden goedgekeurd en de begrooting voor 1928 vastgesteld. Op verzoek van het bestuur werd besloten het bedrag per lid. dat volgens art. 5 van het reglement voor K. S. moet worden ge stort voor 1928 te bepalen op 2.50. Herkozen werd tot voorzitter de heer H. G. de Boer uit Katwijk Binnen, tot sscreta- ris de heer E. J. Luyf uit Ba:.rn en tot penningmeester de heer v. d. Krogt uit Lei den. schapen f 2335, lammeren f 1825. Handel over het ge heel willig. MAASTRICHT, 11 April. Boterraijn. Aanvoer 128.025 Kg. Hoogste prijs f2.12 middenprijs f2.04, laagste f 1.93. ASSEN, 11 April. Eieren. Op de heden gehouden eier markt van de V.P.N. waren aangevoerd 269.000 stuks. Prijs f4.506.50. EPE, 11 April. Eieren. Aanvoer 275.000 stuks, bruine f 5.256.25. GRONINGEN, 10 April. Eieren Op de heden gehouden eiermarkt bedroegen de prijzen f 4*25 f 5' KAMPEN, 10 April. (Weekmarkt). Eieren f 5-50—6.50; kippen f 1.351.75; konijnen f 1.501.80. Russchen mat ten f 89.50 per rol.. TEXEL, 10 April. Eieren (Coöp. Eierenveiling). Aange voerd 89.063 kipeieren, bruin f 5.306, wit f 5.105.50 per 100 stuks. Middelprijs wit f 5.20, id. bruin f 5-5°- Aan gevoerd 729 eendeieren f4«5o4-70 per 100 stuks. VISSCHERII AMSTERDAM, 11 April. Aangevoerd door 7 motor- booten en afgeslagen aan den gemeentc-vischafUag De Ruyterkade. (Besomming der botters f 29-20119.65) Schar f 1.40—2.40, kl. schol f 7—8, per kist; kabeljauw 0.400.70 per stuk; handschol f 1419, bot f 7 per kist. Uit de hand verkocht op het terrein: aal f 0.45—0.55, bot f 0.200.35 per pond; versche bokking f 0.60>.80, idera haring f 0.250.35 per tal. ENKHUIZEN, 10 April. Heden hebben 60 vaartuigen hier aangevoerd 5000 tal reepharing. De prijzen zijn terug geloopen tot 11 a 38 ct. per tal. 2 Vaartuigen voerden aan 400 tal fuikharing 7 a 31 cent per tal. Hedenmorgen werden te Helder 2 stuks ansjovis tus schen de haring aangetroffen. Deze waren groot van stuk. MONNIKENDAM, .10 April. In de afgeloopen week is aan den gem. vischafslag aangevoerd 9412 tal fuikhanng, prijs 69—2 ct. 1122 tal reepharing 73—33'ct.., 362 tal slee- haring 6653 ct., 2 tal kuilharing 29 ct. per tal, 161 pond bot, prijs 27—20 ct. 374 pond fuikaal, prijs 53.—19 ct. per pond. MONNIKENDAM, 10 April. In de af geloopen, week is aan den vischafslag aan gevoerd 9412 tal fuikharing 692 cent, 1123 tal reepharing 7533 cent, 362 tal sleepha- ring 66—53 cent, 2 tal fuikharing 29 cent per tal 161 pond bot 2720 cent en 374 pond fuikaal 53—19 cent per pond. GOUDA, 12 April 1928. Veemarkt. Aan gevoerd in totaal 3133 stuks, waarvan: 288 Slachtvarkens, vette 3032 ceht per por.d, levend met 2 pCt. korting. Londensche 23 23 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Zouters van 25—26 Jij cent per pond, levend met 2 pet. korting; 1019 magere Varkens 2535 per stuk; 1256 Biggen 612, 12 Runderen 200—350, 515 nuchtere Kal veren 612, 10 Schapen 2835, 33 Bok ken ep Geiten 3—7, alles per stuk. Algemeene markt: 292 partijen Kaas. le kw. met R.M. 46—51, idem 2e kw. met R.M. 3745, idem le kw. zonder R.M. 38 45. Handel matig. 590 partijen Eieren. Kipeieren 55.75, Eendeieren 55.50, per 100 stuks. Handel vlug. 2288 ponden Boter. Goeboter 0.951.05, Weiboter 0.65 —0.75, per pond. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9