Buitenlandsch Nieuws Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. VERHAGEN's Parijsche Wafels blijven altijd welkom NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Vrijdag 13 April 1928 EEN AANSLAG OP KONING VICTOR EMANUEL Zestien dooden, veertig gewonden LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Noordzeeharingvissckerij De rund er hor zelbestrij ding De ijzeren koe Ned. Tuinbouwraad MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Bij de opening der Intern. Jaarbeurs te Milaan BERLIJN, 13 April. De Vossische Zeitung meldt uit Lugano, dat bij opening der Inter nationale Jaarbeurs te Milaan een aanslag is gepleegd op Koning Victor Emanuel, Op de place Guilio Cesare ontplofte een bom. Veer tien personen werden gedood, veertig min of meer ernstig gewond. Verscheidene perso nen zijn gearresteerd. De koning en zijn ge volg bleven ongedeerd. DE AANSLAGEN OP DEN ITALIAANSCHEN KONING EN MUSSOLIN ROME, 12 April Het officieel commu- n qué, uitgegeven in verband met den aan slag op den Italiaanschen Koning, verklaart o m. dat heden voormiddag op de Piazza Giulio Cesare een helsche machine ontploft is. De aanslag, die 14 dooden en 40 gewon den eischte, was blijkbaar tegen het leven vi n den Koning gericht. Koning Victor Emanuel heeft niettemin later de tentoon stelling geopend en vervolgens de gewonden b zocht. De bevolking heeft den Koning een enthousiaste ovatie bereid. Mussolini, die tl ans te Rome vertoeft heeft order gegeven drt de politiediensten verscherpt moeten wor den. De Secretaris-Generaal van de Fascisti sche Partij, de Prefect van Politie en de C nder-Staatssecretaris van Binnenlandsch'" Zeken hebben onmiddellijk na het bekend worden van den aanslag op den Duce om een audiëntie verzocht. Er is last gegeven tchet instellen van een gestreng onderzoek naar de bewerkers van den aanslag. Het bericht van den aanslag te Milaan i tc Rome eerst in de middaguren bekend ge worden. Er hadden overal hartstochtelijke tconeelen plaats. De bladen eischen gestrenge maatregelen. Onder de dooden, die het ge volg zijn geweest van den aanslag op den koning, moeten zich ook vrouwen en kinde- ri n bevinden. De op hedenavond vastgestelde gala-soirée ir: den Scala-Schouwburg, is afgelast. DE BOMAASLAG TE MILAAN MILAAN, 12 April Het aantal slacht offers van den bomaanslag is thans tot 18 gestegen, terwijl het waarschijnlijk is, dat een viertal zwaar, gewonden den nacht niet meer zal doorkomen. Blijkens nadere bijzonderheden, welke nu pas bekend zijn geworden, waren roeds eenige dagen van te voren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen; zelfs warer wachtposten op de daken uitgezet. Onmid dellijk na het bekend worden van der. aanslag, werden de belendende huizen nauwkeurig doorzocht, doch dit leverde geen resultaten op. Zelfs heeft men nog niet minnen nagaan, hoe het mogelijk was, dat de helsche machine in c!en sokkel van den lantaarn werd geplaatst, zonder dat iemand het heeft opgemerkt. De bom was van een uurwerk voorzien; de ontploffing had pre cies te 10 uur 10 plaats. Te tien 17 kwam de Koning het plein oprijden; het is duf aan de omstandigheid, dat men even van het gepubliceerde programma is afgeweken te danken, dat het leven van den Koninc gespaard is gebleven. De kranten mochten pas hedenmiddag bijzonderheden van den aanslag publiceer en om te voorkomen, dat het onderzoek van dc politie hierdoor werd geschaad. De lij ken der slachtoffers waren op vreeselijke wijze verminkt. De opening van de tentoonstelling had in alle stilte plaats; er werden geen toespra ken gehouden en slechts eenige honderden kinderen brachten de hymne van Milaan ten gehoore. Hedenavond wordt op het Domplein van Milaan een groote demon stratie gehouden. Persstemmen ROME, 12 April De avondbladen be spreken slechts in het kort den bomaan slag te Milaan. Daarbij wordt deze aanslag vergeleken met den aanslag der communis ten, welke voor enkele jaren eveneens te Milaan plaats had; geconstateerd wordt, dat de toestand toen evenwel heel anders was dan thans. Vooropgesteld wordt, dat Italic zich door deze misdadige aanslagen nie'. van den rechten weg zal laten afbrengen. EEN AANSLAG OP MUSSOLINI? Aan de „Corriere della Sera" wordt uit Como gemeld: Op de spoorlijn, waarover de trein met den naar Rome terugkeerenden minister-president Mussolini zou rijden, werd kort vóór het voorbijrijden van den trein een zware bom ontdekt, waaraan een draad was bevestigd, die door een verborgen liggenden man werd vastgehouden. De man werd gearresteerd. DE CENTRALE PROBLEMEN DER DUITSCHE ECONOMISCHE POLITIEK De beginnende verkiezingsstrijd in Duitschland speelt zich in de eerste plaats af in het teeken van economisch-politieke kwesties. De vroegere Rijkskanselier Dr Hans Luther neemt het woord in een opmerkelijke verklaring omturnt de cen trale problemen van de r-'itsdie econo mische politiek. Dr. L I isr wijst er op. dat Duitschland, naast de reparatie belasting en de buiteniandsche schulder te vechten heeft met een jaarlijksche ren tesom van rond 500 millioen Mark in de aren 1925 en 1926 en daarenboven nog net een gemiddeld passief der handels balans van een half milliard en in 1927 met een passief van 250 millioen Mark Onder deze omstandigheden is het de taak Ier politiek in de eerste plaats te berei ken, dat er een verdmgelijke eindso wordt vastgesteld voor de Duitsche bui teniandsche verplichtingen. PasfA wanneer leze eindsom vaststaat, kan de Duitsche economie op groote schaal worden gefi- nancieerd. Hiermee heeft Dr. Luther hst thema der internationale schulden-rege- 'ing in verband met de reparatie-kwestk aangepakt. Deze kwestie staat op het oogen- blik op den voorgrond der algemeene dis cussie. Wat van Fransche zijde in aanslui ting bij de bekende verkiezingsrede van i'oincaré in dit opzicht is voorgesteld, weet men. Volgens dit voorstel moet de eindsom, der Duitsche schuld op 32 milliard wor den bepaald. De helft daarvan moet door 11 milliard spoorweg- en 5 milliard in dustrie-obligaties liquide worden gemaakt De tweede helft zou Duitschland volgen: een gewijzigd Dawesplan in jaarlijksche termijnen moeten betalen. Met de 16 mil- "iard, die liquide worden gemaakt, moeten de intergeallieerde oorlogsschulden worden reaekt. Van Duitschen kant is reeds of ficieus verklaard, dat het bij den tegen- woordigen stand van zaken niet in het be- lang van Duitschland zou zijn, wanneer het op dit Fransche plan zou ingaan. De herziening van het Dawes-plan, waarnaar Duitschland streeft, zou van een heel an deren kam moeten komen. De wijzigingen in het plan moeten voortvloeien uit het feit, dat deze overeenkomst onmogelijk kan worden uitgevoerd. Ze moeten niet een voorbijgaande verlichting der financieels situatie van Duitschland ten doel hebben maar een definitieve oplossing, die ook 'n algeheele bevrijding van Duitschen gronc' sn bodem zou moeten insluiten. Men ge looft op goed ingelichte Duitsche plaatsen te weten, dat de stappen, die de reparatie agent Parker Gilbert onderneemt, deze richting uitgaan. De voormalige Rijkskanselier Dr. Luther houdt zich nu bezig met de vraag, hoe Duitschland zijn politieke reparatie-onder handelingen gemakkelijker kan maken en komt tot het resultaat, dat Duitschland in de eerste plaats zijn economische situatie uit eigen kracht moet verbeteren. Reeds bij :1e stabilisatie der valuta heeft Duitschland tie ondervinding opgedaan, dat enkel en alleen eigen hulp tot hulp van het buiten land leidt. Pas na de stabilisatie heeft Duitschland kunnen beginnen met de on derhandelingen over de bevrijding van Roer- en Rijn «mdi Ook de reparatie-on derhandelingen zal Duitschland slechts dan met goed gevolg kunnen voeren, wan neer het in economisch opzicht zooveel mogelijk op eigen voeten staat. En dc eenige weg naar dit doel is het vormer van eigen kapitaal door verhooging van prestatie der Duitsche volkseconomie en verminderj'ng van het verbruik. Dr. Luther verlangt de grootste zuinigheid in het openbaar beheer. Hij stelt vast, dat de kos ten voor het beheer in het Rijk, in landen en gemeenten voor den oorlog 6 milliard ?n tegenwoordig 13 milliard bedragen. Een vergaande rationalisatie, die in de industrie sedert 1925 reeds groote vorde ringen heeft gemaakt, moet nu ook over gaan op den landbouw. Men moet er in slagen, den invoer te verminderen en den uitvoer te verhoogen. De Duitsche land bouw moet zulk een standaard voor de -reductie bereiken, dat deze volkomen ge lijke waarde heeft als de beste buiteniand sche productie. Aan het slot van zijn verklaring wijst Dr. Luther er op, dat de Geneefsche eco nomische conferentie den goederenruil tus- schen de naties wel plechtig tot een grond stelling heeft gemaakt, maar in waarheid staat in de heele wereld het protectionis me in vollen bloei. Bevorderd wordt deze toestand daardoor, dat er nu in Europa 27 geldsoorten zijn, tegen 13 voor den oorlog. Elk land streeft er naar, in economisch opzicht onafhankelijk van het buitenland te zijn; ook Duitschland moet dit, wat de 'andbouw-productie aangaat, trachten te bereiken. Om een economische politiek te kunnen voeren, die recht op haar doel afgaat, zou Duitschland noodig hebben een eensgezinde Rijksregeering. Alleen daar door zou vooral het landbouw-probleem op een redelijke wijze kunnen worden op gelost. Auto-hulp op de Duitsche wegen Niet langer zal de automobilist, die door Juitschland trekt, in geval van panne, in wanhoop geraken. Dank zij de „Aha-Auto- hilfe," een nieuwe organisatie, die op de jongste Messe van Leipzig het publiek reeds over de wijze, waarop zij zal functionneeren heeft ingelicht, zal weldra over het geheele Rijk een hulpdienst bestaan, waardoor het mogelijk zal zijn aan automobilisten in een minimum van tijd hulp te verleenen. Bij niet minder dan 3000 rijwielherstellers zullen hulpstations wordenondergebracht. Boven dien zullen eiken dag ongeveer 1500 auto'c en motorfietsen, voorzien van de insignes der „Aha-autohulp" langs de wegen pa- frouilieeren. Ten allen tijde zal het naDljge- '.egen hulpstation telefonisch kunnen wor den gewaarschuwd, en dit ook op de uren .vaarop het telefonische verkeer voor he'" vone publiek gesloten is en tot nu toe alleen brandweer en geneesheeren konden worden intboden. Indien op de landwegen de af- itand tusschen twee op elkaar volgende ge- neente grooter dan vijf kilometer is, zullen ip dezen afstand door de zorgen van dc Aha" eigen telefoontoestellen worden ge- nstalleerd. Hierdoor zal men rechtstreeks :ius zonder tusschenkomst van een postkan oor, met den hulpdienst kunnen worden /erbonden. Deze telefoons sullen voorloopiy worden geïnstalleerd op de wegen Berlijn— München—Garmisch, MiinchenUlm-Stutt- gart, Berlijn —HamburgKeulenFrank fort—Bazel, ErfurtWeimarKassei en BerlijnMaagdeburgHannoverDuis- berg. HET BEZOEK VAN ZALESKI AAN ROME. PARIJS, 12 April. In politieke en di plomatieke kringen te Parijs is men van neening, dat het bezoek va.n Zaleski aan Rome trouwens op uitnoodiging var Mussolini alleen betrekking heeft op hef Roolsch-Litausche geschil. Geruchten ove: vorming van een statenblok tusschen Polen Hongarije, Bulgarije, Griekenland, Turkije en Italië zijn van allen grond ontbloot. Mo ■'elijkheid bestaat, dat morgen bij de be spreking tusschen Zaleski en Mussolini ook de betrekkingen tusschen Polen en Honga rije ter sprake worden gebracht; in politieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat deze betrekkingen van zeer aangenamen aard zijn want ondanks dat Polen de bondgenoot is van Roemenië, heeft het zijn vriendschappe lijke gevoelens ten opzichte van het Hon- gaarsche volk nooit verheimelijkt. ANTI OORLOGSVERDRAG Volgens de „D. Allg. Ztg." heeft de Ame- :ikaansche Ambassadeur te Berlijn, waar schijnlijk gisteren aan Stresemann de tus schen Kellogg en Briand gewisselde corres pondentie zeven documenten, inzake het sluiten' van een anti-oorlog-verdrag over handigd. In een nota wordt de Duitsche re geering uitgenoodigd haar standpunt uiteen te zetten ten aanzien van een dergelijk pact tusschen de groote mogendheden. De Amerikaansche ambassadeurs te Lon den, Tokio en Rome doen een dergelijken stap. TSJITSJERÏN NEEMT ONTSLAG De „Times"-correspondent te Riga seint aan zijn blad, dat volgens berichten uit Moskou Tsjitsjerin in Mei zijn ambt van volkscommissaris van buiteniandsche zaken zal neerleggen. Zijn slechte gezondheid dwingt hem een kuur te gaan doen in Kaïro. Litwino zou Tsjitsjerin opvolgen. Kara- chan zou zijn eerste plaatsvervanger wor den en Loenatsjarski, die thans volkscom missaris van Onderwijs is, zijn tweede. Aan Maxim Gorki zou het volkscommis sariaat van onderwijs worden aangeboden. NIEUWE ARRESTATIES IN MEXICO LONDEN, 12 April (V. D.) Uit Mexico- City wordt gemeld, dat in een der voorste den 20 personen zijn gearresteerd, onder wie zeven vrouwen. Zij worden beschuldigd van het verspreiden van opruiende ge schriften. HET GESCHIL TE KANKAU De „Matin" meldt, dat in officieele krin gen wordt medegedeeld dat twee Chineesche communisten, die naar de Fransche conces sie te Hankau waren uitgeweken, aan de Chineesche autoriteiten werden uitgeleverd nadat de Fransche consul het bewijs had ge kregen van hun schuld en de verzekering, dat zij onpartijdig zouden worden berecht. EEN OFFENSIEF VAN DE NOORDE LIJKE LEGERS Uit Peking wordt aan de „Times" gemeld dat de noordelijke legers op twee fronten -ipereeren; één offensief richt zich tegen de Iroepenmacht van den „model"-toetsjoen van Sjansi in het gebied van Tsjengtai, het andere tegen het leger van Feng Joe Ksiang in het Noorden van Honan. Gemeld wordt dat de Ankoetsjoen in beide richtingen en kele successen heeft geboekt. Terwijl de operaties tegen Sjansi hoofdzakelijk ten doel hebben den vijand in bedwang te houden, blijken die tegen Feng zich tot een gere gelde campagne te ontwikkelen. Feng zou ook sterk worden gehinderd door gewapende boerenbenden ten Zuiden van zijn hoofd leger. Uit Sjanghai wordt intusschen gemeld, dat de redenen waarom de legers van Nan king in gebreke blijven over te gaan tot het verwachte offensief in het Noorden van Kiangsoe, volkomen in het duister liggen. TREINOVERVAL VAN CHINEESCHE COMMUNISTEN PEKING, 12 April Naar uit Teantsja wordt gemeld, hebben Chineesche commu nisten een trein overvallen. Enkele wagens stortten van den spoordijk; 18 reizigers wer den zwaar gewond. Het aantal zeilloggers, dat de laatste maanden tot motorlogger is verbouwd of zich nog op de scheepshellingen bevindt, om verbouwd te worden, is zeer groot. Dit jaar ".uilen ongeveer 90 motorloggers méér aan de haringvisscherij deelnemen dan liet vorige jaar en verscheidene zullen „vroeg" varen. Krijgen we een ruime vroeg-vis- cherij van onrijpe haring, dan is de markt voor de maatjeshar 'ng van goede kwaliteit ook dit jaar weer bedorven. Voor zoover thans bekend is, zullen dit 'aar aan de haringvisscherij deelnemen: 57 stoomloggers, 3 motorbooten, 154 motorlog gers en 74 zeilloggers. tegen in 1927, -57 ctoomlnggers. 1 motorboot, 67 motorloggers. en 193 zeilloggers. Het aantal motorbooten 's dus met 2, dat der motorloggers met 87 vermeerderd, terwijl riet aantal zeilloggers met 119 is verminderd. De totale vang- "apacite't van de vloot is evenwel vermeer derd, hetgeen blijkt uit de gemiddeld:- vangstcijfers over de laatste vijf jaren; de gemiddelde vangst van een stoomlogger be draagt over de jaren 1923 tot en met 1927 1913 kantjes, van een motorlogger 18C6 kantjes en van een zeillcgger 1047 kantjes haring. De zeiliogger verdwijnt meer en maar als haringvischschip en in de plaats er voor komt de motorlogger. Dr. H. 't Hoen te Utrecht, wetenschappe- ik adviseur der Horzel-comm'ssie, schrijft: Uit de meeste provincies bereikten mij be- 'ichten omtrent de maatregelen, die geno men zijn door verschillende landbouworga nisaties ten einde de larven van de runder horzel in de tot rijpheid gekomen wormbul- ten onschadelijk te maken. Dit tijdst'p is voor ieder, veebezitter, die zijn dieren dage lijks controleert, gemakkelijk te bepalen Men ziet immers thans reeds, dat op een gedeelte van de wromknobbels de huid is doorboord, heel duidelijk is een klein gaatje zichtbaar, waar de larve met haar achterlijf, dat van een paar ademhaiingsopen'ngen is voorzien, vóór zit. Wanneer met behulp van een krom schaartje de haren wat worden weggeknipt, kan de horzel-zalf daar direct goed inwer ken. Trouwens alle zalf, die aan do haren gesmeerd wordt, komt niet tot haar recht en er is veel minder van dit middel noodig wanneer vóóraf deze voorzorgsmaatregel wordt genomen. Met den top van den wijs vinger smeert men een beetje van de zalf op de open'ng, zóóveel dat het gaatje flink bedekt wordt. Hiermede wordt in de eerste plaats bereikt, dat de larve van de buiten lucht is afgesloten, dus niet kan ademen en na korten of langen tijd bezwijkt. Dit proces wordt bovendien zeer bespoedigd door een werkzame stof in deze zalf, die direct als vergif op de larve inwerkt. Korten tijd na het insmeren van de geopende wormbuiten bemerkt men dan ook, dat de larve zich krachtig gaat bewegen, het achterlijf gaat op en neer in de huidopening, waarbij ge woonlijk een zekere hoeveelheid gele etter achtige stof naar buiten geperst wordt. Weldra is de iarve bezweken en begin! na verloop van eenigen tijd te verschrom pelen. Wanneer na een week tusschen duim en wijsvinger het achterlijf beet pakkende, de larve naar buiten wordt getrokken, dan is zjj meestal reeds grootendeels verschrom peld; het ingevallen kapsel blijft tenslotte over. Dit wordt indien men het proces na behandeling met de zalf zijn gewonen gang laat gaan uitgestooten, waarna de opening in de huid door middel van littee- kenweefsels wordt gesloten. Uit den aard der zaak is er veel vóór te zeggen, dat (evenals verleden jaar in Drente met succes is geschied), de behandeling wordt verricht door één of meer personen, die voor dit werk door de organisatie wor den betaald. Er zullen ongetwijfeld wel vee- bezitters zijn, die het zelf wilen doen en het ook met de nood.'ge securiteit zullen ver richten, doch over het algemeen wordt veel meer bereikt door speciaal hiervoor aange wezen personen, die eenige dagen lang niets anders doen. Zij krijgen er een zekere han digheid in en bovendien is dit het voordeel, dat binnen een kort tijdsbestek een groot aantal runderen worden behandeld. Laten wij hopen, dat het resultaat bevre digend moge zijn; ieder belanghebbende is thans in de gelegenheid, er toe mede te werken, om het aantal runderhorzels in den aanstaanden zomer sterk te doen vermin deren, hetgeen beteekent meer rust voor ons vee in de wei en een hogere melkgift. bestaat uit drie deelen; een mengbak, een emulgeermachine en eene koelinrichting. In den mengbak worden het water en de melk poeder gedurende 10 minuten, bij eene tem peratuur van 80° Fahrenheit, dooreenge- mengd. Daarna verhoogt men den warmte graad tot 120 Fahr., en vervolgens doet mer. er ongezouten boter bij, terwijl men de tem peratuur opvoert tot 145° Fhr. Ook dan is de melk nog niet klaar! Schept men in dit stadium van de fabricage een kopje van het mengsel en laat men het even staan dar drijft al spoedig weder de boter boven. Maai nu wordt de vloeistof nog door de emulgeer- machine gevoerd, die 18.000 toeren per minuut doet. Aldus heeft er eene zeer in tensieve vermenging plaats, en kan de koe gemolken worden. Uit het kraantje dat den uier van de koe vervangt, spuit de echte melk, de meik in haar ouden staat, op de koelmachine. En wie daarna, als het pro duct op 45° is afgekoeld, een glas drinkt of den room op. koffie gebruikt, kan, zelfs met de gevoeligste tong, geen onderscheid proe ven tusschen versche melk en deze. Vxn veel belang kan de uitvinding ook zijn voor de tropen, en niet te vergeten, voor het gebruik van melk aan boord van schepen. Op deze wijze, door het gebru'k van de ijzeren koe, kan men alle dagen „versche" melk aan de opvarenden bieden, versche melk en verschen room, verscli roomijs. De uitvinding (uit Amerika!) wordt dan ook reeds toegepast o.a. door de Stoomvaartmaatschappij en de Ken. Ncd. Stoomboot-Maatschappij. Volgens den heer Van Amerongen te Amsterdam, var- het Globe Safety Gas Syndicaat, die de ver tegenwoordiging voor liet vaste land'van Europa heeft van de fabrikante, de firma Joseph Nathan en Co te Londen, is de dooi de „Defance" Emulsor gereconstrueerde melk 20 pet. voedkooper dan de versche, en de room zelfs 40 pet. Dat doet de deur toe! Waarbij dan nog komt, dat ze hygiën'sch betrouwbaarder heet te zijn. Tengevolge van het proces dat de meik heeft doorgemaak toen ze tot melkpoeder verwerkt werd, bevat de kunstmelk slechts 10.000 (onschuldige) bacterieën per c.M.3, tegen een (geoorloofd getal van 30.000 in versche melk. Verder terug dan 10.000 schijnt men niet te kunnen gaan, met het oog op de vitaminen, die dan zouden worden vernietigd. Misschien dat de kunstkoe wel van invloed zal zijn op de geheele melkvoorzienirig der (groote) steden! De mechaniseer'ng gaat hoe langer hoe verder! Na de „machinaal"-gemoIken koeien zijn wij nu al toe aan de kunst-koe, de ijzeren koe, die melk geeft, dus melk procudeert, zoo schrijft men uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Nu is het nog niet zóó ver, dat ge er aan den eenen kant gras of hooi induwt en er aan den anderen kant meik uitkomt. Maar dat komt wel! Voorloopig zijn voor de voe ding van deze zwart-bonte een paar melk producten noodig: de melkpoeder en boter, plus water. Eigenlijk is het dus eene melk productie in omgekeerde volgorde. Maar, zal men misschien vragen, wat is daar nu het voordeel van? Het voordeel is. dat dc melkpoeder dien men in den overvloedigen den goedkoopen tijd van melk maakt, weer kan worden omgezet in het oude product: de versche melk en room. Dat dit kan is de verdienste van den uitvinder. Men kan niet eenvoudig water en melkpoeder en boter weder tot melk vermengen. Dan ontstaat er een raar-uitziend, wein'g-appetijtelijk meng sel. De ijzeren koe kan dat echter wei! Zij Groep Veilingvereenigingen De groep Veilingvereenig'ngen van den Ned. Tuinbouwraad kwam te Utrecht in jaarvergadering in het Jaarbeursrestaurant bijeen, onder presidium van den heer F. V. Valstar uit Naaldwijk. Het jaarverslag werd daarna z.h.s. goed gekeurd. De rekening en verantwoording over 1927 sloot met een batig saldo van 3380.95. De begrooting 1928 werd vastgesteld met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 40500. De voorzitter, de heer F. V. Valstar, die periodiek aftrad, werd met algemeene stem men herkozen. Het bestuur stelde voor, dat de reclame in binnen- en buitenland voor de producten krachtig worde voortgezet. Het is dan nood zakelijk, dat elke veilingvereeniging 1.50 pet. stort van den omzet in 1927. Het vorig jaar werd aldus 14.000 ontvangen waar voor veel kon gedaan worden. Dit was 1/5C pet. van de 70 millioen welke geveild werd Na bespreking werd dit voorstel aange nomen. Het bestuur stelde vaor een ondersoek in te stellen naar de mogelijkheid om onzen export te bevorderen door gebruikmaking van koelruimten bij transport zoowel over land als over zee. Door verschillende afdee- lingen werd met dit doel gesympathiseerd. Het voorstel werd aangenomen. De veilingvereeniging Deventer stelde voor het Centraal Bureau van Veilingen te verzoeken, er bij de regeering op aan te dringen, dat het U.C.B.-merk tot Rijkscon- trólemerk wordt aangenomen. Als gevolg van de hierover gevoerde be sprekingen trok Deventer ten slotte het voorstel in onder mededeeling er het vol gend jaar mede te zullen terugkomen. In de middagvergader'ng hield ir. Th. Manshoit, inspecteur van den landbouw en hoofd van den buitenlandschen landbouw - voorlichtingsdienst een inleiding over enkele factoren, die den export van groenten en fruit beïnvloeden, waarbij hij in hoofdzaak de invoerrechten behandelde. ZATERDAG 14 APRIL HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politiebcr. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trianon-Tr o. 3.50 Italiaansche les 4.305.15 Fransche es. 5.15 6.00 Duitsche les. 6.0c7.15 Concert door het Om- roep-orkest. 7.1*7.45 Tiiinbouwpraat e door D. Admiraal Het verzorgen van bloemen en planten. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M') 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.004.00 K.R.O. Kinderuurtje door de -iames Ria Mulder en J2nny Leef ang en Jac. Suerink. 5.006.00 K.R.O Gramofoonmuz ek. £.006.30 L tterair halfuurtje Pieter v. d. Meer Boekbespreking. K.R.O. 6.30 7.00 K.R.O. Dinermuziek. 7.007.30 K.R.O. Cur sus Ho.liandsch vervalt wegens vacantie (K.R.O.). 7.308.00 K.R.O. Spr. Mr. F. Vorstman De inrich ting van cr.zen Staal. 'De'Rechtspraak, 2e dee) 8.#a K.R.O.-uitzending uit 's-Hertogenbosch, Bonte avond He? Kon. Muziekcorps Goulmy Eaar. Dir. J. Wierts. Orkest van Hotel Noord-Brabant, o.l.v. B. v. Dorsten. Spr. C. J. M. Fcppele lid der Prov. Staten v. Noord- Brabant. Joh. v. Erp, declamatie. DAVENTRY i5oo M. 10.35 Kerkdienstv 1.20 2.20 Het Cariton-Ocfoet. 3.50 Ket E. Leggett Lon don Octet en D. Phillips, sopraan. 5.05 Daily Mir ror, „Gugnunc" Concert. O.m. Ket B. B. C. dans-orkest 5.35 Kinderuuftie. 6.20 Concert-orgel concert 6.50 Nicuwsber. 7.10 S. Ross, syncopatie a.d piano. 7.20 Kuziekcauserie. 7^35 Tschaikowsky's liederen. 7.45 Voetbalcauserie. 8.05 Lopulair con cert. De band van H. M Royal Horse Guards. A. Furch, bariton. 0.20 Nieuwsbei. 9.35 Causerie: Cleaning the car. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Variété 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy Hotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.00 Con cert. 12.502.10 Klassieke trio's. 4.055.05 De Homonyme Jazz. Dansmuziek. 8.5011.20 Gala- concert met medew. van Parijzer artisten. LANGENBERG 469 M. 12.201.50 Orkestconcert 5.206.20 Concert. Dubbelkwartet Keulen en K. Flortman, mandoline. 7.35 Vrcoiijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 11.207.05 Lezingen en essen. 7.50 Oud-Berliner Romantiek in woord en lied. Frida Weber-Flessburg, sopraan. 9.5c11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 3.35 Muzik. causerie Glocken. 4.20 Wiener-concert. Crkest en Erna Kroll-Lange, sopraan. 7.2010.50 Vroolijke avend met Manfred Lommel. 10.5011.50 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 5.206.20 Dansmuz'ek. 8.35 10.35 Concert met medew. van orkest en soli. witlof t 2428, Eelgische witlol 1 2830, alles per 100 kg Rabarber f ro14, prei f 1424, selderie f 814# pie terselie 1 3262, raapstelen f 67.50 per 100 bos. Sla extra l 1214, idem I f 79, andijvie f 2.6c6.50 per 100 krop. Komkommers geel f 3244 idem groen f 24 32 per 100. Bloemen. Rozen. Hadley f 812, Golden Ophelia 1 5 7, Ophelia 1 67, Sunburst f 34, Keizerin 1 79> Colum bia f 46 per 100 stuks. Leringen. Marie Legrey I i 34 38, idem IT 1 1827, Spa tb t -225. D-versen. Am. An jers f 1013, Hollanusche Anemonen f 0.150.20 per lesje. Tulper?. Copland f 22.50, Bartigon t 23, Grisde- lin 1.502. Baron de Latinaey f 1.502, Sanders f 2.50 3, Pride of Kaar.em t 22.50, Narcissen 0.300.80, Ca lies t 1823 p. 100 stuks. Lathyrus in div. kleuren f 0.300.40 per bosie. Snijgroen t 48.50 per 100 ranken. Planten. Kentia's touffés t 1.802.80, idem enkele 1.20 2, Azalea's groot f 23 30, klein 1 0.801.30, Horten sia's f 1.402.75, klein f o 500.80, Koningin f 0.22 0.25, Cineraria's f 0.350.55, Coletls t 0.350.55, Tra- descantia's f 0.220.30, Primula s f 0.230.40, Adrian- thums f 0.120.15, Plumosa's f 0.080.12, Varens f 0.08 0.11. alies p. stuk. Violen f 0.901.20, Made'iefies f 0.80 1, Primula's f 0.901.30 per bakje. AMSTERDAM, 12 April. Aangevoerd en afgeslagen n de Gemeente Vischhal De F.uyterkzde (door 17 motor- botters besomming van f 30146) schar f 0.901.70# kl. schOi f 57 per kist kabeljauw 0.801.90 per stuk; schelvisch f 0.752.50 per 5 stuks handscho f 1316, bot f 510 per kist gr. tong f 812, midd. tong f 47» kleine id. t 1.203.80 per 10 stuks griet 2.506 per stuk tarbot t 10 per stuk. Uit de hand verkocht op het terrein aal f 0.600.70 per pond; versche bokking fo.6o1, versche haring f 0.25o.do per tal. ENICHUIZEN, 11 April. Heden hebben 70 vaartui gen hier aangevoerd 3000 tal reepharing. Prijs 1023 cent per tal. Te Mcdemblik werden heden 3 stuks ansjo vis aangebracht. AMSTERDAM, 12 April. Aardappelen. (Bericht v'd mak. Jac. Knocp). Zeeuwsche bonten f 78, id. blauwe f 77.75, id. bravo's f 7, id. roodstar f 6—6.50, id. indu strie f 4.755, id. blauwe poters f 3.754.25, id. bonte poters f 3.754.25, IJpolder rcods'ar f 6.256.50, Drent- sc'ne Eigenheimers f 44.50, Andijker blauwen f 4.25 4.50, id. bonten f 4.254-50, Hillegommer f 67,Frie- sche roodstar f 6.256.50 per hl. HOORN, 12 April. Kaas. Aangevoerd 20 stapels fa- briekskaas 1 46 6 st. boerencomm. f 49V2 totaal 26 sta pels, wegende 33.506 kg. Handel matig. GOUDA, 12 April. Kaas. Ter markt waren 292 partijen. Prijzen f 3845, rijksmerk ie soort f 4651, 2e soort f 3745. Handel flauw. DELFT, 12 April. Boter. Aanvoer 84/8 en 7/16 v te zamen 1750 kg. Pri;s f 2 2.55. Heden eerste grasboter aangevoerd. HALFWEG, 11 April. Eiervetling. Aanvoer 12.600 st., kippen- f.55.00, eenden- f 4.6090. Hande vlug. BARNEVELD, 12 April. Eieren. Aanvoer 2.000.000 st. Prijs f «r.25—6.10. Handel vlug. VCLENDAM, 12 April. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 570.coo eendeneieren f 4.905 en 3000 kip pene,eren f 5.055.45. SCHAGEN, 12 Apri'. Vee. Aangevoerd paarden f 149 magere gelde koeien f 140310 74 vette koeien f 250425 50 kaifkoeien f 210360 12 pinken f 80 140 264 nuchtere kalveren f 818 110 overhouders f 3240 9 magere varkens f 1822 71 vet.e varkens 5862 c. per kg. 131 biggen f 915. Handel goed. Boter. Aanvoer 121 kg., f 1.602.10 per kg. AMSTERDAM, 12 April. (Noteering v'h. Veilings gebouw De Tong <5 Koene.) Appelen. Goudreinetten extra f 3846, idem I t 2432 bellefleurs extra f 2228, idem I f 1620, dubbele bellefleurs f 2224. zoete appelen 1522 per ioc k.g. Péren. Wipteriannen 1422 p. 100 kg. Groenten. B oemkoo extra f 3642, idem 1 f 2432. Fran:che bloemkool f 4552, spinazie f 1826. Hollands NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELHEID, Steffens 7/14 van Harburg naaar Randers. AMBULANT ms., Bosnia 10/4 van Oldense te Holtenau. ARY SCHEFFER 9 4 van R'dam te Havre. AVONTUU R Raap 7/4 van Harburg naar Odense. BATAVIER VII, van Antwerpen naar Sunderland pass. 12/4 Vlissingen. BATAVIER II 12/4 v.m. 8 u. 20 v. Roet. re Gravesend. BRUNSWIJK 12/4 Ouessant gep. Vevero naar R'dam. CALEDONIA 11/5 van Middlesbro te Aberdeen CALL IS TO 10/4 van Algiers te Farahona. DE MARNE Emmelkamp 9 4 van Frederics te Hamburg. DUIVENDRECHT 10 4 van Thameshaven te Texas City FIDUCIA, Brouwer 7/4 van Gullerup te Harburg. FOXHOL ms., Lammers 10/4 van Delfzijl te Londen. JEANNETTE ms., de Boer 10/4 van Foxe te Holtenau KATENDRECHT 11/4 Zea gep., Rotterdam n. Batavia KAL WIJK 12/4 van Lubeck naar Rotterdam. KRALINGEN 11/4 van Boness naar Aarhus. MAAS 12/4 Gibraltar gep., Rotterdam naar Palermo. MIJDRECHT xi/4 van Houston naar Hamburg. ROZENBURG 11/4 van Lissabon te Bilbao. SCHOUWEN 12/4 Dove. gep. Rott. naar La Plata. STAD ZWOLLE 114 van Bayonne te Sa ta Coballo. VALKENBURG 12/4 van Rotterdam te Dur.stan. VOORWAARTS Dories, 7/4 van Holtenau te Hamburg. WALCHEREN 11'4 Madera gep. La Plata 11. Antwerpen. ÏJSSEL 11/4 Nitcn gep. Gandia naar Antwerpen. ZEEHOND ms., Nooitgedacht 7/4 van Nie te Strood STOOMVAART MIJ NEDERLAND MAPI A (uitr.) 11/4 van Genua. SEMBÏLAN (ui r.) 12/4 te Por Swettenham. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ EOS 11 ,'4 van Aliante naar Valencia. HAARLEM 11/4 van Cristobal :aar Curacao. ILOS 11/4 van Valencia te Barcelona. IRENE, Algiers naar A'dam, pass. 11 ,'4 nm, 4 uur 30 Dun- geness. NOTOS 11/4 van Rotterdam naar Vigo. ORPHEUS 11/4 van Hamburg naar Ams erdam. PRINS HENDRIK 11 4 van W.-Indië te New-York. PROTEUS ii/4 van Passags naar Bilbao. TELLUS 11/4 van Torrevieja te Lissabon. ULYSSES 11 4 van Smyrna te ConstantinopeL HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON thuisr.) pass. 10 4 Kaap Fmisterre. GRIJPSKERK 12 4 van R'dam e Hamburg. HEEMSKERK (thuisr.) 11/4 van Port Said naar Genua. KLIPFONTEIN (uitr.) 10/4 Dakai. MELISKERK (uitr.) 114 V3n Suez naar Port Soedan. NIAS 11/4 van Das-es-Sa'aam naar Lindi. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. 11 '4 Vlissingen naar Ant werpen. HOLLAND-BRITSCH-INDIë LIJN ALDERAMIN 12 4 van R'dam te Hamburg. 3ILDERDIJK (thuisr. 12/4 van Calcutta. HOOGKERK, Antwerpen naar R'dam pass. za/4 Vli»« singen. RIDDERKERK (uitr.) pass. 11/4 Penm. SOMMELSDIJK i2'4 Br.-Ind.ë te Rotterdam. STREEFKERK (thuisr.) 11 4 te Suez. HOLLAND—AMERIKA LIJN GROOTENDIJK Rott. n/d. Pacifickust, ix/4 te Ant werpen. MAASDAM Roti. naar New Orleans pass. 12 4 Vlissingen MONTGOMERYSHIRE v/d. Pacifickust, 11/4 van Lon den naar Hamburg. NEBRASKA v. d. N.-Pacitic naar Rott., 11/4 te Panama. NIEUW-AMSTERDAM. Rott. n New York, plsseerde 11'4 Cape Rice. ROTTERDAM, Rott. n. New York v. Southampton 13/4. SPAARNDAM 114 van R'dam te New Orleans. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN ALGEN IB 12/4 van Hamburg te Rotterdam. KILSTROOM 12 4 van Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN OLDEKERK (uitr.) 12/4 van Shanghai. TA VA—NEW YORK LI,N KRAKATAU New Ycrk naar lava, u/4 van Oran. MENADO, Java naar New York 11/4 te Marseille. EOMAN VAN EMMA VON BRANDISZEI,ION 19 Hoe' dom en slecht ontwikkelt moet Ik u dan wel niet voorkomen, meukte Irma verder op, terwijl zij haar kopje hangen liet. En wat veelzijdig is u, vervolgde ze, toen ze door de geopende deur daar naast een schildersezel bemerkte, waarop een half voltooid portret stond. Mag ik het eens zien? Later, lachte de prinses, terwijl ze haar hand liefkozend op Irma's arm legde en naar de rijkbeladen ontbijttafel heen- wees Het proza verlangt ook ztin rech ten. ik hoop, dat gij goeden eetlust na onze morgenwandeling hebt meegebracht. We kunnen nog een poosje ongegeneerd mer sikander keuvelden. Vóór de lunch, waartoe men zich eerst tegen den middag verza melt, kan hier ieder doen wat hjj wil. Irma volgde zeer gaarne deze uitnoodi ging en terwijl zij het boeiend gelaat van haar mooie gastvrouw bewonderde, moest zij zich herhaaldelijk afvragen: „Hoe is het mogelijk, dat de prins zich tegenover haar zoo koud er, zoo teruggetrokken toont?" Daartoe door de vragen van haar lieve gast aangemoedigd, vertelde Mercedes veel van haar dierbaar vaderland en van haar geliefde ouders, wier verlies zij zoo vroeg te betreuren had. Zij schilderde met een paar aangrijpende woorden, hoe haar ster vende moeder de hand van haar kind in die van haar vriendin harer jeugd had ge legd en dat prinses Landeros zich van den beginne af aan getrouw over haar ver- weesdheid erbarmd had. Dan luisterde ze wederom naar Irma's mededeelingen met innige deelneming, en toen de jonge dames eindelijk scheidden, waren zij vriendinnen. Daar een groot deel der gasten, die op het slot verbleven, da inrichting ervan nog niet kenden, werd spoedig besloten tot eer. kleine expeditie ter bezichtiging. Trots al les, wat zich reeds aan den biik der gasten vertoond had, verraste hun de weelde, toen zij de rijen der zalen en kamers doorwan delden. Vóór alles echter wekte de immer nieuwe afwisseling hun aandacht. De prins had zich tot gids zijner gasten aangeboden. Maar altijd zag men hem daarbij aan Irma's zijde. De juiste opmerkingen der gravin sche nen hem van veel minder belang te zijn als de smaakuitingen van het kleine „land meisje". En v/as het wonder, dat voor Irma. met haar ontvankelijk en voor het schoone zoo begeesterend wezen ook de bezitter van al deze heerlijkheden in een nieuw licht verscheen? Dat uit de nissen haar stemmen schenen toe te fluisteren: Dat alles zal eens het uwe zijn! Uit het slot voerde de weg onder over dekte zuilengangen naar de plantenserres. Daar wandelde men onder palmen, terwijl duizenden bloemen en bloesems haar kleu- renglans en geur uitstraalden. Daar de bonte papagaai en de witte kakatoe; uit bemost gesteente, tusschen hooge varens, ontsprongen frissche bronnen. Banken in alle denkbare vormen noodigden tot rusten uit, terwijl voor het oog verborgen klokjes hun liefelijke wijzen deden weerklinken. Van hier begaf men zich naar den paar denstal en de stoeterij, waar de edele ras sen zich in vrijheid bewogen, een schouw spel, dat op een deel der heeren en niet minder op enkele dames een waarlijk be- geesterenden indruk maakte. De prins leidde zijn paard, een heerlijke Arabier, zelf voor en liet hem eenige zijner kunsten vertoonen. Op een witte telganger wijzend, zeide hij tot Irma: „Dat is een goed paard voor onze kleine dame, 't beest is zoo mak als een lam en toch gaan die twee goed samen". Hierna werd het aan het slot grenzende deel van het park bezich tigd, om met zijn schommels, caroussels en schietbanen het hart der jongsten van be geerte te doen kloppen. Op een helder meer, dat daar zijn spiegel uitbreidde, noodigden de rijk versierde gondels tot een spelevaart uit. Na het diner riep prins Alexander een deel van het gezelschap op tot een verga dering ter bespreking van de feestelijkhe den, v/elke op den naderenden naamdag van de vorstin zouden plaats hebben. Hij trad op een der heeren, baron Kath, een vroolijke zestiger, toe, legde hem vertrou welijk de hand op den schouder en zeicit hem: „Nu, edele vriend, begint uw rijk, toon wat ge kunt." Deze heer had reeds een lange rij van jaren een groote vermaardheid in den dienst van Thalia verworven. Geen liefheb berstheater, geen vertooning met levende beelden in de residentie, zónder zijn raad Wat mijn zwakke krachten vermogen zij zijn in uw dienst gesteld, mijn prins, luidde het vol verplichting. De discussie over de aanstaande uitvoe ringen werden met levendigheid gevoerd. Irma had tot het grootste misnoegen harer tante, toen men haar met een rol voor de comedie wilde belasten, zeer beslist ver klaard, dat zij in het geheel niet voor het tooneel deugde. Gravin Meerstein verklaarde deze weige ring voor „dwaze verlegenheid". De prins echter kwam de jonge dame te hulp, Je moet niet zoo over het arme kind den baas spelen, waarde tante, zeide hij; laat haar toch doen wat ze wil. Ik voor mij houd het meer met het lied van het vogeltje in de boomen, dan met dat van een afgericht beestje in zijn kooi. Niemand echter kon Irma's weigering aangenamer zijn dan mejuffrouw Melanie Zij had bij i slegenheid van liefhebberij uitvoeringen steeds rijke lauweren geoogst en zag met genoegdoening, dat het „land meisje" haar ten minste op dit gebied niet vermocht te overtreffen. Men had haar dan ook bij het kleine, Fransche blijspel, dat men zou opvoeren, als iets dat van zelf sprak, de hoofdrol opgedragen. Zij ver wachtte met zekerheid, dat Landeros daar in als haar aanstaande zou figureeren en zij was bitter teleurgesteld, toen deze ver klaarde, dien avond te druk met bezigheden te zjjn overladen, om een rol op zich te nemenHelaas! Arme Melanie. Van de voorbereiding van het comedie- stuk ging men tot die van de beelden over. Uitgebreide verzamelingen werden beschouwd costuumboeken doorbladerd, voorstellen aan genomen en afgestemd. Op het gezicht van den een las men bevrediging, op dat van den ander teleurstelling of ontstemming. In elk geval er was groote ijver. Gra vin Longmeron en baron Roszburg moeten dit voorstellen. rieD Landeros. on een ha kende afbeelding van een Kurmarker en een Pieardiscbe wijzend. Langdurig applaus! Het was bekend, dat de Roszburg uit de J Kurmark stamde en het vaderland der gra vin Picardië was; bovendien leende zich de krachtige verschijning van den Habschen landjonker evengoed voor den soldaat, als die van Melanie voor de bevallige Picardl- sche. Baron Kath sloeg hierop de groep van Leonore voor. Prinses Sadolizza als Leonore en von Este en Irma als' gravin Sanwitaie. De prins, zeide hij, zich tot dezen wendend, moet natuurlijk Tasso voorstellen. De prins wijst die eer af, riep Lan deros, geef aan juffrouw von Guldenpforten liever de rol van het heidebloempje, dan wil Ik den „wilden knaap" voorstellen. En prinses Sadolizz? vroeg Kath, wien de gespannen verhouding tusschen den heer des huizes en diens landgenoote niet onbekend was. De prinses moet in elk geval de rol van een heilige op zich nemen, antwoordde Landeros met voorgewend vromen oogopslag. Dat verzoent haar wellicht met ons profaan doen. Zij laat haar licht slechts schijnen als het voor een „goed doel" is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5