Nationale Spaar- en 8 Emissiebank LEEKEPREEKEN. w DE OCEAANVLUCHT VAN OOST NAAR WEST GELUKT Voornaamste Nieuws DANSVRAAGSTUK JAARVERGADERING ZATERDAG 14 APRIL 1928 DE „BREMEN" MAAKT EEN NOODLANDING OP GREENLEY EILAND 4 pCt. DINSDAG 17 APrtIL DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16831 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DEPOSITO'S Spaarbank met 354 pC*. rentevergoeding üüT VLIEGTUIG LICHT BESCHADIGD DE DRIE VLIEGERS ONGEDEERD J. J. WEBER ZOON Bijkantoor nassaulaan 18 De Krakatau weder in werking De schaakmatch Euwe Bogoljubow gestaakt Zware brand te Leiden De bestuurshervorming op Midden- en Oost-Java uitgesteld JOS DE LOBEL de Vereen!ging voor R.K. Groote Gezinnen te Haarlem Toegang op vertoon van con- tributiekaart. - NA AFOOP HET BESTUUR BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5070. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. KB ADVERTENTIEN35ct.p. ;efc:i VRAAG- EN AANBOD-ADVEnfES- TIES, 1 4 regels 60 ct p. plaaisioj'; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbei. Bij contract belangrijke kor'ing. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaaiden f Qftftfl m Levenslang 4 -• n j 1 cUUwa verlies van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen e geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf] m bij een ongeval met f OCtl bij verlies van een hand, IOC bij verlies van een f Kfl beide armen, beide beenen of beide oogenl 1 docdelij ken afloop; AtlU. een voet of een oog; Ru." duim of wijsvinger; 1 bij 'n breuk van been of arm w bij verlies v. een andere vinger. 234. en tevens verheven zaken behandeld dienen te worden, n.m. met eerbied en passenden ernst. Stel daartegenover nu een volwassen meisje, dat de ooren zou dtcht stoppen en met verontwaardiging zou opstuiven, alsof haar maagdelijkheid werd gekrenkt, wan- OVERZEDIG. Het klinkt als bijtend sarcasme, wanneer Iemand u in onzen tijd komt vragen, of het niet eens noodig zou zijn een waarschuwend artikel tegen preutschheid te schrijven! Nu al wat in de geestelijke leiding der menschen neer haar werd beduid, dat zij behulpzaam gezag heeft, dag aan dag paraat staat metzou moeten zijn bij een familielid, dat in dringende vermaningen tegen de heden- gezegende omstandigheden verkeerde, daagsche zedenverwildering; nu een ruste- I Ziedaar de preutschheid in haar ware ge- looze campagne noodig blijkt tegen naakt- daante. Niet alleen, dat zij alle verhoudingen cultuur, onbehoorlijke vrouwenkleeding, j scheef ziet, dat zij als kwaad vlucht, wat prikkellectuur, dancings en bioscopen; nu j tot de mooiste werken Gods in den mensch er een epidemie van onbeschaamdheid, een behoort; maar zij wordt ook aanleiding tot heidensch en brutaal zich-uit-leven in heelplichtsverzuim en doet werkeloos blijven, waar de hand zooveel goeds te doen vond. Hiermee is het gevaar van preutschheid ook tevens aangegeven. De opvoeding zij zóó, dat het kind alreeds vroeg grooten eer bied voor de eerbaarheid krijgt, maar toch geleidelijk aan, naar aanleg en omstandig heden, wordt ingewijd in de levensplichten. Het sta sterk in afschuw voor het kwaad, evenzeer als in eerbied voor wat God ver ordend heeft. Dat is het ware evenwicht; wordt dit niet verkregen, dan is een vallen naar een van beide kanten waarschijnlijk: öf wel naar de lichtzinnigheid, de ondeugd; ófwel naar het ongenaakbare egoïsme. Wie niet geleerd heeft volop mensch te zijn in den goeden zin des woords, verstaat niet zichzelf te geven aan anderen. Dat is het groote gevaar van de preutschheid. Wanneer wij de tijdperken in de geschiedenis nagaan, waarin overdreven fatsoensbegrippen den boventoon voerden en de preutschheid als deugd werd beschouwd, dan zien wij altijd een diep sociaal verval, waarin hardheid en gevoelloosheid de naastenliefde onderdruk ten. Na deze algeméene uiteenzetting komen wij op ons uitgangspunt terug. Welke hou ding moet een Katholiek publicist tegen- van wulpschheid. De ware deugd ligt altijd over zijn lezers, welke houding moet de in het midden en de uitersten zijn te laken, j onderwijzer en leeraar tegenover zijn leer de wereld schijnt te heerschen, nu klinkt het als een spot om te praten over preutsch heid. Zouden wij dat woord maar niet liever schrappen uit onze woordenboeken? Totdat er een volgende uitgave komt, hebben wij het zeker niet noodig! En toch hebben wij ons al sinds lang voorgenomen om eens iets over een zeker soort preutschheid te zeggen, welke nog veelal eerbiedwaardig in haar oorsprong en gemakkelijk verklaarbaar in haar historie onder christenen en vooral onder ons, Katholieken, wordt aangetroffen; waarvan ik gedurende het schrijven van de reeks ar tikelen, waartoe de verschijning van de mémoires van Isidora Duncan de aanleiding werd, in brieven en opmerkingen werd over tuigd en waarvan ook de redactie van dit blad den laatsten tijd nog al eens in den vorm van klachten last en ongemak onder vindt. Hoe overbodig, ja zelfs dwaas het ook moge schijnen, wij spreken vandaag eens over de preutschheid. Laat ik u dadelijk op de hoogte brengen, waarom het gaat. Preutschheid doet zich voor als individueel, ook als maatschappelijk verschijnsel. Het is de tegengestelde pool o t,:/ lingen, de ouders tegenover hun kinderen Zuinigheid is een deugd; haar beide uiter- sten, verkwisting en gierigheid, zijn on- aannemen in onzen tijd van schrikbarende deugden. Zoo staat de eerbaarheid geflan- j openbaarheid, bij de voorlichting van keerd door preutschheid en wulpschheid. De sexueele vraagstukken en alles wat daar- laatste wordt door alle weidenkenden te- mee verband houdt? Juist onze tijd met he' recht streng veroordeeld; om de andere groote zedenverval, de vele zedenmisdrij- lachen wij meestal, ten onrechte. Nu de ze- ven, met de daaruit voortvloeiende rechtsza ken, met de lectuur, welke daarop betrek- digheid en eerbaarheid zoo zeer afnemen, zijn wij zelfs al geneigd om in preutsche menschen een welkom tegenwicht tegen het groote getal, dat in het andere uiterste valt, te zien. Toch zullen wij goed doen, de ware deugd noch* door de eene, noch door de andere ondeugd te laten overschaduwen, maar de afwijking ter rechter- evengoed als ter lin kerzijde te wraken. Nu is het een bekend verschijnsel, dat het menschelijk oordeel heel moeilijk de zuivere onpartijdigheid weet te vinden. Wij slaan gewoonlijk naar een van de beide kanten meer of minder uit het evenwicht. Vraag iemands oordeel over de deugd van stand vastigheid. Er is maar weinig menschen- kennis noodig om uit dat oordeel alleen reeds voor een goed deel zijn eigen karak ter af te leiden. Hij zal beginnen u de deugd zelf aan te prijzen en voortgaande al naar mate hij zelf een ijzeren of een slap pen wil heeft de koppigheid of de al te groote toegevendheid verontschuldigen. Zoo gaat het met zuinigheid, vlijt, matigheid en alle andere deugden. De eerbaarheid neemt wij mogen dit niet voorbij zien een zeer bijzondere plaats in. Over de grenzen van andere deug- den valt te twisten. Matigheid b.v. is voor j den een aan andere grenzen gebonden dan voor den ander. Niet zoo is het met de eerbaarheid. Al zijn de gevaren voor de kuischheid van een gehuwde anders dan voor een ongehuwde, voor een achttienjari ge anders dan voor een grijsaard, sl geeft voor de vraag, wat hier persoonlijke zonde is, de aanleg van de persoonlijkheid dik wijls den doorslag, voor het openbare en het gezelschapsleven gelden dezelfde strenge wetten van eerbaarheid. Immers, wie ook al persoonlijk mocht meenen hier of daar straffeloos een weinig over de schreef van die strenge wetten te kunnen gaan, loopt toch weer kans ergernis aan anderen te ge ven. Dit vooropgezet kunnen wil veilig betoo- gen, dat de eerbaarheid haar grenzen heeft, waarvan men noch te linker-, noch te rech terzijde behoort af te wijken. Is die af wijking naar den linkerkant, dat wil zeg gen, naar de wegdoezeling der grenslijnen tegenwoordig zeer sterk en zoo verklaarbaar uit den bedorven aard onzer natuur, ook de andere afwijking komt voor, zij het indivi dueel en niet meer als maatschappelijk ver schijnsel. Dit laatste hebben wij waargeno men in de 18de en in de eerste helft der I9de eeuw, waarop wij nu de reactie beleven. De preutsche 18de eeuw was op haar beurt een reactie op den lichtzinnigen tijd van den nabloei der gouden eeuw. En zoo is het menschdom geneigd steeds maar van het eene uiterste in het andere te vallen. Zaak is, dat wij het juiste midden vinden. Willen wij individueel de preutschheid ty peeren, dan zetten wij het best twee geval len tegenover elkaar. In de H. Schrift lezen wij, dat Maria naar haar nicht Elisabeth ging om deze bij te staan bij de geboorte van haar kind. Het Evangelie geeft daarvan een ontroerend schoon verhaal, waaruit wij kunnen leeren, hoe zulke kiesche en teerc king heeft, met romans en tooneel- en bioscoopvoorstellingen, welke daardoor wor den geïnspireerd, juist onze tijd dringt deze vraag herhaaldelijk naar voren. Het is zoo verklaarbaar, wanneer men uit een landelijke omgeving een klacht ontvangt, dat er in een Katholiek dagblad dingen staan vermeld, waarover het chris tenen niet betaamt te spreken, als zondige liefde en de treurige gevolgen van dien; echtbreuk en echtscheiding en allerlèi sexueele afwijkingen. Het doet zelfs goed te bemerken, dat er nog kringen zijn. waar al dat kwaad der groote steden buiten de da- gelijksche gedachtensfeer ligt. Maar, mogen wij daarom zwijgen? Zou dat zwijgen niet een onverantwoordelijke preutschheid kun nen worden, gezien de schrikkelijke gevaren, waaraan oud en jong tegenwoordig bloot staan? Men bedenke wel, dat er groot ver schil van voorlichting is: er is net vermel den van de sexueele misdaad bij wijze van sensatie, als prikkellectuur, in de onbe schaamde en onverbloemde openbaarheid, welke de geliefkoosde manier der zooge naamde neutrale pers is. Maar er ls ook een afschrikwekkende wijze van voorstelling, die signaleert, die waarschuwend optreedt Ze ker, het ware aangenamer, wanneer over al dat dierlijke in den mensch gezwegen kon worden; wanneer kon worden volstaan met bespreking van zaken uit een reine sfeer. Maar we zouden ons zelf daarmee be driegen en een geslacht laten opgroeien, dat zonder voorlichting of wat nog erger ls met elders gezochte, slechte voorliclitlng, een wereld inging, waarin de verleiding aan al len kant loert en waar zelfs sterke beenen moeilijk staande kunnen blijven. Tegen het gevaar van die preutschheid meenden wij eens te moeten waarschuwen. Ze is niet meer veelvuldig, wordt niet meer in breede kringen aangetroffen. Helaas, de afwijking naar den anderen kant, van de lichtzinnigheid en onbeschaamdheid, is veel grocter.'Maar t<)Ch, ze. bestaat en ze ziet tot eigen en anderer nadeel de beste be doelingen verkeerd. Er zijn in het vorig jaar hier te lande van de hand van geestelijken en hoog staande leeken op het gebied der sexueele voorlichting boeken verschenen, die een halve eeuw geleden met ontzetting zouden zijn afgewezen. Ook onze dagbladen moeten openlijk zaken bespreken; die in den tijd onzer grootouders voor publicatie ten eenen- male ongeschikt werden geacht. Wij hebben onzen eigen tijd te beleven en onzen eigen plicht te doen. Wordt daardoor ook eon Ka tholieke courant al eens een voorwerp, dat men moet inzien, alvorens het ln kinder handen te laten, 't is een kleinigheid meer gevraagd van onze waakzaamheid, welke nu eenmaal in onze dagen voortdurend op de proef wordt gesteld. Daaraan mag de groote plicht van waarschuwing sii noodzakelijke voorlichting niet worden opgeofferd Ziedaar, hoe het zelfs in onzen tijd nog mogelijk ls om met grond tegen de gevaren der preutschheid te waarschuwen. HOMO SAPIENS. Koehl „Alle berichten uit de lucht gegrepen?"... 't Was bijna niet te gelooven, en toch Degenen onder onze lezers, die bezitters zijn van een radio-toestel, en hoeveel zijn er dat niet zullen gisterenavond met nog meer interesse dan anders geluisterd hebben naar berichten van het persbureau Vaz Dias, die werden doorgegeven. Immers, het ging om het lot van de „Bre men" en zijn bemanning. Ven Ierland opge stegen hadden zij den geweldigen sprong naar Amerika, dwars over den Atlantischen Oceaan gewaagd. Zoovele voorgangers, we denken hier aan Nungesser en Coli aan Hinchliffe en miss Mackay, zij allen hadden deze vermetele onderneming met den dood in de golven moeten bekoopen. Hoe zou 't met de „Bremen" zijn? In den namiddag van Vrijdag moest hij in Amerika landen, indien de tocht behouden volbracht was. De berichten zouden wellicht zekerheid brengen. Daar begon de omroeperKalm als al tijd. Het eene radiobericht volgde het ande re. Eerst: Binnenland, dan sport en eindelijk Buitenland. Uit New York was een bericht gekomen lat om 10.30 uur Amerikaanschen tijd, onge veer 4 uur Amsterdamschen tijd, in het West Zuid Westen in Nieuw Schotlnad een vlieg machine v/as gesignaleerd, vermoedelijk de „Bremen". Onmiddellijk daarop een mededeeling, dat de „Bremen" te 11.45 uur Amerikaanschen tijd. Yarmouth, Nw. Schotland, zou zijn ge passeerd. Nog tal van andere mededeelingen werden gelanceerd; over de definitieve lan ding van het vliegtuig echter nog geen en kele. Wel was alles voor een grandiose ont vangst gereed. Het landingsterrein was om- haagd met een in spanning wachtende me nigte, die vele duizenden telde. Twee vliegtuigen, op Met vliegveld gesta- tienneerd, droegen in enorme letters het .voord„welcome." Extra versterking van politietroepen en zoldaten waren gedirigeerd om de orde te bewaren. Dan weer een bericht, dat om 19.05 uur (Amerikaanschen tijd) een vliegtuig hoog boven Boston gezien zou zijn. Echter geen zekerheid. De omroeper verhaalde, hoe de spanning Ier wachtenden met het oogenblik steeg. Tal van vliegtuigen stonden gereed om op Frür. von HünefeL. het eerste bericht te starten om de „Bre men" te verwelkomen. Het definitieve be richt kwam echter nog niet. Ofschoon het landingsterrein tamelijk drassig was, hoopte men, dat het spoedig droger zou worden; het was immers mooi weer. Plotseling een mededeeling, dat Norddeich. het radiostation, in den loop van den avond een bericht gelanceerd had, als zou de „Bre men" te 8.30 uur (Duitschen tijd) geland zijn. Maar, zoo voegde de Vaz Dias omroeper er aan toe, tot op dit oogenblik (Vrijdag avond half elf) hebben wij, ook van onzen correspondent, nog geen enkel betrouwbaar bericht, zoodat met alle mededeelingen lie ver de uiterste voorzichtigheid moest wor den betracht. Enkele typeerende bijzonderheden vertelde hij verder van hetgeen zich in Amerika af speelde. De menschenmassa, die de Duitsche vliegers afwachtte was enorm. De politie haö de grootste moeite, om een doorbraak te voorkomen; slechts met de uiterste krachts inspanning kon men de menigte op een af stand houden, om althans het landingster rein vrij te laten. De burgemeester van New-York Jimmy Walker arriveerde in eigen persoon, om, wanneer de „Bremen" zou arriveeren, bi) de begroeting tegenwoordig te zijn. „Doch," zoo besloot de omroeper zijn ver haal: „alle berichten omtrent een definitieve landing van de „Bremen" moeten voorals nog als uit de lucht gegrepen worden be schouwd Een weinig hoopvolle mededeeling dus; die slechts plaats aan vrees en onzekerheid liet. Het aantal tegenstrijdige berichten was heel den avond legio. Ter illustratie nog een H. N.-telegram uit New-York, dat gisteravond werd doorge geven en als volgt luidde: Den geheelen Vrijdag heeft op en bij het vliegterrein Mitchellfield buitengewone druk te geheerscht. Er was een ontzaglijke men- schenmenigte op de been en het terrein had veel van een legerkamp weg. Tal van dag handelaars hadden zich met allerlei waren opgesteld en maakten uitstekende zaken. De menigte wachtte natuurlijk vol span ning op de berichten omtrent de „Bremen". doch tot bijna 1 uur Amerikaanschen tijd werden slechts weinig betrouwbare berich ten ontvangen. Om half elf uur werd het eerste bericht der Canadeesche marine bekend, dat een vliegtuig boven Kingsport op Nieuw-Schot- land was gezien, in West-Zuid-Westelijke richting vliegende, waarvan men vermoedde, dat het de „Bremen" was. Daarna volgden met min of meer lange tusschenpoozen be richten uit verschillende plaatsen, waar men het vliegtuig had zien passeeren, dat om 11.45 uur Yarmouth in Nieuw-Schotland en om 1.45 uur boven Brockton in de buurt van Boston in den staat Massachusetts gesigna leerd werd. De spanning nam voortdurend toe. Op he* Curtis-vliegterrein stond het Jun- kervliegv ug gereed, dat met mej. Junkers wilde /ipstijgen om de „Bremen" tegemoet te gaan. Het vliegtuig begaf zich enkele malen naar het vliegterrein van Mitchellfield, door de menigte luidruchtig toegejuicht. Verder werden op het Mitchellfield zeven vliegtuigen gereed gehouden om de „Bremen" tegemoet te vliegen. De „Bremen" schijnt op groote hoogte te hebben gevlogen, zoodat men feitelijk slechts gissingen kon maken. De spanning bleef tot het laatste oogenblik aanhouden. Toen werd bericht, dat ten Noorden van het schiereiland Manhattan een groot vlieg tuig was gezien, waarvan men echter niet kon vaststellen, dat het de „Bremen" was. Tevens deed een ander bericht de ronde, vol gens welk de „Bremen" in Atlantic City, 150 K.M. ten Zuiden van New-York was geland. Op Mitchellfield waren intusschen uitge breide voorzorgsmaatregelen getroffen, om het terrein vrij te houden. Een dubbel cor don was opgesteld, om de menigte in be dwang te houden en een groote afdeeling motorpolitie stond bereid om terstond elders heen te gaan, Indien het vliegtuig soms op een andere plaats mocht dalen. Om middernacht heerschte nog absolute onzekerheid omtrent het lot van het Duit sche vliegtuig „Bremen", dat Donderdagmor gen om 5 uur 40 op het Iersche vliegveld Baldonnel met de vliegers Kohl, Von Hüné- feld en Fitzmaurice voor den vermetelen tocht over den Atlantischen Oceaan ln de richting Oost-West gestart was. Men begint zich ernstig ongerust te maken. Een V. D.-telegram uit Berlijn meldt nog l d. gisteren: De echtgenoote van den Duitschen Oceaanvlleger heeft tegenover vrienden een verklaring afgelegd, waarin zfj zeide, dat zjj geen oogenblik twijfelt, of haar man zal zijn doel bereiken. Mijn man zoo zeide zij is een Beier, een „Dickkopf", en wat hij zich eenmaal heeft voorgenomen, voert hij ook uit. Zij zeide geen oogenblik ongerust te zijn geweest, toen het publiek Vrijdagmiddag reeds wat nerveus werd; ingeval Zaterdag morgen geen berichten waren ontvangen, zou er volgens haar reden voor bezorgdheid zijn. De „Bremen" heeft op het Greenley eiland een noodlanding: moeten maken. De vlieg machine werd licht beschadigd; de drie vlie gers bleven ongedeerd. De Eerste Kamer heeft de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting 192S voortgezet. Het bezoek van aan ons land. Sir Austen Chamberbt'n Een bloembollen-Zondag. Het Eerste Internationale Linguïstencon gres in Nederland. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval met de H.-N.A.E.E. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer inzake de begrooting van Financier. 1928. De bomaanslag te Milaan. Het aantal dooden tot drie en twintig gestegen. De Koning uit Milaan vertrokken. De dader zou gearresteerd zijn. Lord Birkenhead houdt zoek te Berlijn een rede. tijdens zijn be- Zaleski, de Poolsche minister van bulter.- Iandsche zaken, te Rome. Hij confereert met MnssolinL De Dnitsche Rijksminister van financiën, Kohier, bezoekt eveneens den duce. Pangalistisch complot te Athene ontdekt i' r' -r DE TOCHT NAAR AMERIKA GELUKT Een noodlanding NEW YORK, 14 April. Ontvangen half drie Amst. tijd. Blijkens een bericht (het welk evenwel nog niet werd bevestigd) is een vliegtuig, dat voor de „Bremen" werd aangezien, ln de nabijheid van Sankaty, op het eiland Nantucket (voor de kust van Maasachesetts) zuidelijk van Cape Cod waargenomen. NEW YORK, 14 April Naar de Mar coni Company meldt, is het vliegtuig „Bre men" boven het Greenley-eiland waargeno men. Dit bericht werd te 1 uur 45 Midden- Europeesche tijd doorgegeven. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft het vliegtuig brandstof aan boord, vol doende voor tot morgenvroeg 9 uur. NEW YORK. Te half vier hedennacht (Europeesche tijd) heeft de Radio Marine Corporation het bericht bevestigd, dat op het Greenley eiland het vliegtuig „Bremen" een noodlanding heeft moeten maken. De vliegmachine werd licht beschadigd; de drie vliegers bleven ongedeerd. NEW YORK, 14 Aprü Het Duitsche Oceaanvliegtuig „Bremen" is, zooals reeds gemeld, geland op het Greenley-eiland ln de St. Laurence baai. De landing, waartoe de vliegers wegens'benzinegebrek gedwongen waren, geschiedde vlot. Het toestel heeft lechts weinig schade gekregen. De vliegers zijn, zooals gemeld, ongedeerd en hopen, zoo mogelijk, nog heden de vlucht naar New York voort te zetten. De landingsplaats ligt op ongeveer 700 K.M. van New York. BERLIJN, 14 April Na ontvangst van het bericht van de noodlanding van het vliegtuig „Bremen", heeft de directeur van de Junker-fabrleken te Dessau, zijn vreugde over het slagen van de vlucht te kennen gegeven. De Junker-fabrleken hadden nog geen bericht ontvangen. Prof. Junker achtte het slagen der vlucht daarom belangrijk, dat zij de banden tusschen de volken we derom versterkt. vjn.: Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 *-* Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.25 en overmorgen om 7.27. NIJMEGEN (Direct ingaande) HAARLEM. Zitdagen; Maandags, Woensdags en Vrijdags van 69 uur n.m Zaterdag van 591/? uur. Aneta seint hedenmorgen uit Batavia: Na een rustperiode van twaalf dagen is de Krakatau weder begonnen te werken. De hoogte der erupties bedraagt 50 M. In verband met de ongesteldheid van dr. Euwe Naar wij vernemen ,is de schaakwedstrijd EuweBogoljubow, in verband met de on gesteldheid van dr. Euwe, voorloopig ge staakt. Te Leiden ls gisteravond omstreeks half 12 brand uitgebroken op de bovenverdieping van het perceel Oegstgeesterlaan 22a, be woond door den heer van Pol. De beneden verdieping is bewoond door de weduwe van Buren. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het vuur, nadat de brandweer, die een half uur nadat de brand was uitgebro ken ter plaatse verscheen, reeds het geheele perceel had aangetast .terwijl ook op het oogenblik van seinen van dit bericht het belendend perceel, bewoond door de familie van Dijk, in brand stond. De „Bremen", waarmede de tocht is gemaakt Aneta seint uit Semarang: De „Locomotief" meldt, dat de bestuurs hervorming ln Midden- en Oost-Java uit gesteld Is tot 1 Januari 1929, voornamelijk tengevolge van de moeilijkheden ln zake het verkrijgen van geschikt personeel. Voorloo pig zijn die moeilijkheden opgelost door het vormen van grootere residenties, ook op 1 West-Java. OVER HET in het Gebouw der St. Jozef- Gezellen, Jansstraat, 8 uur. Toegankelijk slechts voor het (hoofd één persoon) der aange sloten gezinnen van t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1