4 Voornaamste Nieuws DANSVRAAGS1UK JAARVERGADERING S MAANDAG 16 APRIL 1928 KLASSENSTRIJD EN VREDE DE DANSHUIZEN IN HAARLEM DINSDAG 17 APML DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16832 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Door het weigeren der stuurinrichting Luitenant Koppen met een vliegtuig op weg naar Milaan De „Italia" heeft de eerste 'étappe van de pool- vlucht volbracht op een Ernstig auto-ongeluk onbewaakten overweg nabij Wezep Ex-Keizer Wilhelm en de Oceaanvlucht van de „Bremen" Een groote houtopslagplaats te Hilversum afgebrand Brand in een cinema te Amersfoort Opheffing der gamizoens- werkplaats te Leiden SÊ J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. JOS EE LOBEL OVER HEI in het Gebouw der St. Jozef- Gezellen, Jansstraat, 8 uur. Toegankelijk slechts voor het (hoofd één persoon) der aange sloten gezinnen van de Vereeniging veer P.K Groote Gezinnen te Haarlem Toegang op verleen van con tributiekaart. - KA AFCGP: HET BESTUUR BUREAUX:MASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regol VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TILS. 1-4 regels 60 ct p- plaatsing: elke regel roeer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle aboniié's cp dit blad zijn, ingevolge de \eizeKenngsvoorwaaiden f ^flfllfl - Leven-lange geheeie ongeschiktheid tot werken door f 7Efl bij een ongeval rr.et f OCf] bij verlies van een hand, |OC bij verHes van een Cft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUU U. verlies van beide armen, beide beenen of beiae oogen; 1 «U. docdelijnen aflcop1 L JU. een voet of een oog; 1 1£U. duim of wijsvinger; 1 bij 'n breuk van f fl m been of arm; bij verlies v. een andere vinger. DOOR MGR. DR. IGNAZ SEIPEL, BONDSKANSELIER VAN OOSTENRIJK (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarl. Crt.) Waarom trekken de volkeren, die den vrede willen, elkander niet wederkeerig mee naar den vrede? Welke zwakheid belet him dat? Slechts deze eene, dat zU den vrede niet in zich dragen. Zelfs een twist tusschen twee menschen, tusschen buren, in den boezem eener familie, zal Iemand, die in zich ver deeld en zonder vrede is, niet vermogen bij te leggen. Misschien gelukt het hem de twistenden voor een oogenblik te kalmee- ren, geeft hij den een of den ander gelijk, of hij stuift tegen beiden op en intimideert hen, zoodat zij zwijgen, of hij zet ze bulten de deur dan is de strijd voor 't oogen blik ten einde, maar vrede heerscht er niet. Zoo gaat het ook met de volkeren. Het ge bouw van den wereldvrede kan slechts op de volken steunen, die den vrede in zich zelf hebben gevonden. In waarheid is vrede geen zaak, die men kan verdeelen. Ik kan niet zeggen: met mijn buurman rechts wil ik in vrede leven, met die van links niet. Ik kan niet zeggen: de volken moeten on derling den vrede bewaren, wat ze thuis doen, gaat de overige menschheid niet aan. Vaak hebben staatslieden een gevaar van buiten benut, om in het eigen land eenheid te brengen en het daardoor sterk te ma ken. Anderen, nog verstandiger, maar minder nauwgezet van geweten, hebben buitenland- sche politieke verwikkelingen uitgebreid, om oneenigheid in het binnenland op te heffen en de publieke aandacht van onaangename gebeurtenissen af te leiden. Dat is echter geen organische, geen con structieve politiek. Zij bereikt hoogstens een voorbijgaand resultaat. Wie de wereld den vrede wil geven, moet tot zichzelf inkeeren, moet den vrede met zichzelf, koste wat bet wil, herstellen. De tempel van den we reldvrede rust op zóóvele zuilen, als er vol ken, op zoovele pijlers, als er staten zijn. Zijn de zuilen geharsten, zijn de pijlers ge scheurd, dan houdt het heele gebouw geen stand. Het is juist onze tijd, die met het krach tigst en door alleh gesteund' verlangen naar den uitwendigen vrede, de verdeeldheid der volken ih zichzelf hand in. hand laat gaan. Allen zeggen, het moet anders worden, de wereld moet beter worden ingericht. Maar zij verwachten het heil van buiten af. Het lot der menschen moet veranderd worden, zonder dat de menschen zelf niet verande ren, of de anderen moeten zich alleen of moeten zich eerst veranderen. Een kwaad van bijzonderen aard, voornamelijk in de jongere democratie, is de tot in uitersten ontaarde partij-heerschappij. Niet de bur gers van den staat vormen de partijen, zooals zij binnen den staat gemeenschappen en groepen vormen, die zich bewust zijn van een noodzakelijke onderworpenheid aan den staat naast en vóór de vrijwillige aanslui ting aan de zelf geschapen gemeenschappen van geringere orde, neen, de partijen ver- toonen zich hoe langer hoe meer als kampen waarvan weliswaar de een of andere zich mag afscheiden, maar die overigens zooveel macht hebben, dat zij den staat zelf in ver houding tot hun leden- of stemmental, onder elkaar verdeelen. De andere bron van ontevredenheid bij het volk is de sociale splitsing in elkander on ophoudelijk bestrijdende, elkander niet meer begrijpende, en zich totaal niet meer als deelen van 't zelfde geheel, van 't zelfde volk voelende, sociale groepen. Lang hebben de Europeesche volkeren het kastenwezen als een zonderlinge instelling eener andere we reld beschouwd, waarboven zij zich reeds lang verheven waanden. Inderdaad waren er, hoewel de naam niet werd gebruikt, ook bij hen kasten, deels internationale, deels nationale; de grenzen tusschen de kasten onderling werden niet juist afgeba kend. Ondanks alle vooröordeelen, die in op zichzelf staande gevallen te overwinnen waren, kwamen deze kasten met elkander in aanraking en vernieuwden zich tenge volge van een geregeld verkeer onderling. Eerst toen de leus van den klassenstrijd wortel geschoten had, groeide het gevaar tot een nooit gekenden omvang. Ik weet echter zeer wel, wat men mij kan en zal tegenroepen: klassenstrijd is er altijd ge weest en zal niet van de aarde verdwijnen, of wij zijn bestaan loochenen of aanvaar den. Ik weet dat, omdat het mij herhaalde lijk is gezegd. Ik weet ook, dat men de ge schiedenis der menschheid uniform kan samenstellen, wanneer men alle politiek ge harrewar en allen politieken strijd terug brengt tot een strijd tusschen de verschil lende klassen. Ik ga nog verder en geef toe, dat verschillende verschijnselen alleen zóó afdoende zijn te verklaren. Maar het is iets geheel anders, wanneer de klassen en stan den van een volk, door nood gedwongen of door een bijzondere omstandigheid aange lokt, wrijving onder elkaar zoeken, elkander bestrijden en zich in den strijd om invloed op 't geheel trachten te overvleugelen. En ook is het iets anders, het geheeie leven bewust op dezen strijd in te stellen, den klassenstrijd voor noodwendig en onvermij delijk te verklaren, als doel van den klassen strijd de eeuwige alleenheerschappij ééner klasse, ja de vernietiging van alle andere klassen te stellen De noodzakelijkheid van het boven-, naast- en onder elkaar aanwezig zijn van verschillende klassen en standen in een volk te loochenen, is een hersenschim. Het leven onder een volk zonder klassen of slechts uit ééne klasse bestaande zou on denkbaar zijn. De arbeidsverdeeling en de zegenrijke samenwerking van verschillende klassen is een middel tot en een aansporing voor het internationale leven. Daarvan af stand te doen zou geestelijke verarming be- teekenen. De heftigheid, waarmede dat deel der ar beiders, dat den klassenstrijd in zijn pro gramma heeft opgenomen en de sociaal de mocratische partij, wier wezenlijk doel is, zich tegenover het overig* gedeelte van het volk te stellen, heeft Mn weliswaar begrij pelijke, maar toch geheel verkeerde uitwer king gehad. Andere volksdeelen, met name zij, die dagelijks opnieuw den stormaanloop der klassenstrijd-arbeiders hadden te ver duren, namen, aanvankelijk wellicht uit tac tische beweeggronden, de gedachte van klas senstrijd over. Zij trachtten zich hunnerzijds in klassen te organiseeren en stelden zich niet tevreden de aanvallen der anderen af te weren, maar gingen zelf tot den aanval over, terwijl zij waanden, zich tegenover de groote massa aan de andere zijde, welker grootere macht hoofdzakelijk gelegen is in de beheer- sching der productie-middelen, te kunnen stellen. Daarmede heeft, waar men een po ging in deze richting heeft aangewend, de reeds in de H. Schrift verworpen, maar toch nog altijd zeer geliefde idee van de uitdrij ving van den duivel door Belzebub, een triomf gevierd. Maar het is een droeve triomf, want zij bevordert de verdeeldheid van een volk, zij verscherpt en vereeuwigt den strijd, een strijd, die, wanneer hij werke lijk tot het einde moet worden uitgestreden, tot geen anderen vrede bij een volk leiden kan, dan tot den vrede van het kerkhof. Willen wij een anderen vrede, een Vrede van het leven, een leven In vrede, dan moeten wij geen geweld tegenover geweld stellen. Dan moeten wij zoeken de verzoening der klas sen. Dan mag echter ook geene partij en geene klasse den nood van het volk uit buiten, om voordeel of winst tegenover de andere volksdeelen te behalen. Of iets anders met geweld trachten te bereiken, dat niet tot welzijn van het land strekt. Hoe openhartiger en eerlijker de politiek door het volk-als- geheel gevoerd wordt, des te spoediger zal het wederzijdsche wantrouwen, deze wortel van alle ontevredenheid, verdwijnen. Stellen wij ons op deze politiek in, dan hebben wij stellig geene uitvlucht, die onze werkloos heid of onze doelloosheid ten opzichte van de vredes-politiek vermag te verontschuldi gen. Wij zullen niet kunnen zeggen: de anderen stonden den vrede in den weg, zü moesten vooraan gaan. Maar hoe 't ook zij, zelfs wanneer zij den vrede in den weg staan, of hem tenminste van hun kant niet opbou wen, elk volk, dat in zichzelf vrede schept en verzekert, zorgt het best voor zichzelf en werkt op de meest actieve wijze mede aan een gelukkige toekomst der mensch heid. In de Stationsstraat te Amersfoort maakte Zaterdag een autobus van den stadsdienst plotseling een zwenking naar links, reed het trottoir op en overreed twee kinderen. Een derde kind wist het gevaar te ontkomen door over een hek te springen. Het 6-jarig dochtertje van den heer D. P. van R. uit de Marnixlaan bekwam een beenbreuk en zware hoofdwonden. Het 12-jarig zoontje van mevr. de wed. N. H„ uit de v. ëscn van W,k- straat, werd dermate gekwetst, dat vermoe delijk de rechterarm zal moeten worden af gezet. De autobus is in beslag genomen. Het onderzoek, ingesteld door den inspecteur Weyburg, chef der Verkeerspolitie te Utrecht, bevestigde de bewering van den chauffeur, dat zeer waarschijnlijk de stuurinrichting niet goed heeft gewerkt. Waarom hü moest terugkeeren Luitenant Koppen had gisteren de op dracht, van Schiphol het nieuwe vliegtuig I.-B. B. E. C. naar Milaan te brengen, waar het zou worden afgeleverd aan de Avio line Italiane om dienst te doen op de lijn Milaan Miinchen. De tocht, die in den vroegen morgen aan ving, ging gepaard met een hevigen wind De wolken hingen laag, zoodat luitenant Koppen genoodzaakt was, zeer laag te vlie gen, soms wel ter hoogte van 100 meter. Boven den Rijn werd 't nog slechter, zoo dat Kopopen op 50 meter hoogte kwam Toen vond hij het raadzaam terug te keeren en om 12 uur was hij weder op Schiphol Vandaag zou de poging herhaald worden. Vlotte landing op de luchthaven te Stolp Men seint ons hedenmorgen: Hedenmorgen 10 uur acht arriveerde het Italiaansche luchtschip „Italia" boven Stolp,, het einddoel van de eerste etappe naar de Noordpool. Te vijf minuten over acht was het luchstchip boven het landings terrein. Het weer is zeer goed. Een groot aantal politieagenten en militairen is op het terrein aanwezig, om bij de landing be hulpzaam te zijn. De Ministeriairat Bran denburg van het Rijksverkeersministerie is aanwezig, om Nobile namens dè Duitschc •egeering te begroeten. Nog nader wordt gemeld: Het Italiaansche luchtschip „Italia" is hedenmorgen 8 uur 35 op het terrein van de luchthaven te Stolp vlot geland. TWEE KINDEREN DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Zaterdagavond is, naar gemeld wordt, op een onbewaakten overweg tusschen Wezep en Hattemerbroel: een vee-vrachtauto uit Wezep door den sneltrein, die om half zeven van Utrecht te Zwolle aankomt, aangereden. Twee kinderen van zekeren Wolf te Wezep, die voor pleizier een eindje meereden, werden vermorzeld. De geheeie trein ging over de beide slachtoffers heen. De chauffeur en de lijkjes zijn naar Zwolle overgebracht. De chauffeur, een zekere Schimstra, uit Wezep, is stervende. De auto is totaal vernield. Eenige koeien, die zich op den wagen bevonden, werden ge dood. De vader der beide kleinen was m de na bijheid toen het vreeselijk ongeluk zich af speelde. Men meldt ons uit Doom: De ex-keizer heeft het volgende telegram gezonden aan de Nordcteutsche Lloyd te New-York: „Ten zeerste verheugd over het succes der Duitsche Oceaanvlucht zenden de keizerin en ik de drie moedige mannen kapitein Koehl, Frhrr von Bünefeld en den lerschen begeleder den heer Fitzmaurice warmste gelukwenschen. De eerste succesvolle overwinning van alle moeilijkheden, die een Oost-West vlucht belemmeren, spreekt voor de schitte rende prestatie en voor het prachtig vlieg tuig als voortreffelijk product der Duitsche techniek, alle neerdrukkende bepalingen ten spijt. Per aspera ad astra". Wilhelm. Zondagnacht, omstreeks 3 uur, ontstond brand, vermoedelijk door kortsluiting, in de timmersmanswerkplaats van den heer Snel, aan den Berensteinschenweg te Hilversum. Het vuur, door den feilen wind aange wakkerd, sloeg toen weldra over wiar de naast de werkplaats gelegen groote hout opslagplaats van de N. V, Hellemond's Hout handel. De vlammen vonden gretig voedsel in het daar opgeslagen hout en het geheel vormde als het ware een vuurzee. Inmiddels had de heer Snel, die den brand ontdekte, de brandweer gewaarschuwd. Met groot materieel was de brandweer spoedig ter plaatse en even later was ook de drijvende motorspuit aanwezig. De brandweer kon echter niet verhinde ren, dat de werkplaats van den heer Snel, de houtopslagplaats en de daarbij behooren- de paardenstal totaal afbrandden. Verder waren er ongeveer 50 kippen in de vlammen omgekomen. De paarden kon den door den heer Hellemond nog tijdig uit den stal gehaald worden. De brandweer wist evenwel, door het dubbele landhuis, bewoond door de heeren Snel en Buitinke nat te houden, dat voor de vlammen te behoeden. De huisgezinnen hadden echter, met be hulp van de politie, het huis verlaten en zochten onderdak in de broeikassen van den heer Buitink. De brandweer was gedurende den gehee- len nacht in volle actie en gistermiddag omstreeks halfvier was men nog steeds met het blusschingswerk bezig. De schade wordt ruw geschat op 150.000 k 200.000. Alles is verzekerd. Toen de brand op zijn hevigst woedde, teekende zich boven Hilversum een helle rossige gloed ai. Er was enorme publieke belangstelling. Tot dusver heeft te Hilversum nog nim mer een dergelijke groote brand gewoed. Twee kinderen met moeite gered. Uit Amersfoort wordt gemeld: Hedennacht, ongeveer één uur, brak brand uit in de bovenverdieping van Cinema Royal, in de Langestraat te Amersfoort. Twee kinderen van De G. sliepen op de derde verdieping en konden slechts met moeite gered worden. De 2e en 3e verdieping brandden geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De garnizoenswerkplaats te Lelden, waar tot nu toe de militaire schoenen werden ge repareerd, zal, naar de „Volkskr." verneemt, worden opgeheven Met ingang van J Juli wordt een begin ge maakt met de afvloeiing van personeel, waardoor met October de opheffing geheel zal zijn tot stand gekomen. Het militaire schoenwerk zal voortaan in de Rijkswerkinrichtingen en gevangenissen worden gerepareerd Een enquête III Wij vervolgen ons requisitoir tegen de openbare danshuizen. De heer mr. L. G. van Dam schrijft ons naar aanleiding van de door ons gestelde vragen 1), het volgende: Niet alle openbare dancings zijn een gevaar, wel die in Haarlem Gaarne voldoe ik aan Uw verzoek, om mijne meening te geven over het vraagstuk der openbare dancings. Ik stel daarbij voorop dat ik het dansen zeive, ook zooals zich dal, uit in den modernen gezelschapsdans, als een onschuldig vermaak beschouw. Ik ben het niet eens met b.v. Henri Borel, in het „Haagsch Maandblad"n va 't vorig jaar en prof. Gunning in het iatste nummer var: „De Jeugdleider", die het dansen zelve af keuren. Ik zie er dan ook niet de nood zakelijkheid van in, er naar te streven den gezelschapsdans te bestrijden of te doen vervangen door de z.g. volksdansen. Ik zie dan ook niet in elk openbaar dan cing een sociaal gevaar. In de meeste onzer badplaatsen b.w. worden in de hotels dans avonden georganiseerd, waarvan ik de ge varen niet kan inzien. De sfeer bij een soi- rée dansante in het Haagsche Des Indes, i Noordwük's Casmo of Huis ter Duin, in Zandvoort's Groot Badhuis, bij een thé dan sant in Utrecht's Pays-Bas of Haarlem's Hildebrand, is dan ook geheel anders dan de sfeer, die in de groote meerderheid der dancings heerscht. In de genoemde inrich tingen komt men voor ontspanning, men dans er als regel niet met vreemden; in de meeste andere inrichtingen zijn echter de sociale gevaren van het dancing wel dege lijk aanwezig. Voor Haarlem constateer ik vooreerst de behoefte aan een behoorlijk dancing, waar men na verrichten ar beid van tüd tot tijd zich kan ontspannen Zoowel uit een oogpunt van vreemdelingen verkeer als voor de aantrekkelijkheid van Haarlem als woonstad, zou dit gewenscht zijn. Trouwens, ook voor de arbeidersbevol king ontbreekt alhier eene dansgelegenheid, waar b.v. een jong arbeider met zijn meisje of vrouw eens een avond verpoozlng kan vinden. Door de dancing naar dr gevangenis Op vraag 1 antwoord ik, dat van het openbare dancing te Haarlem ongetwijfeld demoraliseerende werking uitgaat. Ik verde digde voor de Haarlemsche Rechtbank ver schillende verdachten, bij wien de invloed van het dancing duidelijk aanwijsbaar was. Geval 1. Een 18-jarig bankemployé, ge regeld bezoeker van Modem en Riehe, opge nomen in de groep der „vaste bezoekers", hoewel in financiëele draagkracht daartoe niet behoorend. Veroordeeld wegens bank- diefstal. Geval 2. Een jong Duitscher, chocolade fabrikant, raakt verzeild in Riche, verteert daar zijn geld en pleegt een diefstal om zijn financiën te herstellen. Geval 3. Een jongmensch, bezoeker van Modern, begint zaken, waarin duizenden guldens zijner familie verdwijnen. Hij gaat failliet. De curator krijgt nog steeds de correspondentie van de Modem-vriendinnen van verdachte! Staat terecht voor onttrek ken van goederen aan den faillieten boe del, waarvan hij om bijkomstige reden ten slotte wordt ontslagen van rechtsvervolging. In deze drie gevallen wees het uitgebreide ingestelde onderzoek duidelijk op den in vloed der dancings. Deze drie gevallen be handelde ik zelf in verloop van enkele ja ren, ik zou er verschillende aan toe kun nen voegen, die eveneens hier terecht ston den en nog meer, die aantoonen, ook al was niet reeds een vervolgd misdrijf het gevolg, dat jonge lieden met het geregeld bezoeken der dancings ten gronde gingen. Vraag 1 en 2 beantwoord ik dan ook on omwonden bevestigend. Vraag 3 beantwoord ik ontkennend. Ik acht beperkende bepalingen te prefereeren boven een verbod. De vragen 4 tot en met 7 beantwoord ik bevestigend op de gronden uitvoerig aangegeven in de verschillende adressen der Federatie van Jeugdwerkbe- sturen. Mijn indruk bü een bezoek aan de Haarlemsche dancings en op grond van ver kregen inlichtingen is, dat, reeds afgezien van d.» vraag der jeugdbescherming, één onzer dancings geheel behoorde te worden gesloten. Dat is geen dancing, maar een beurs van oorsiituéesl Voor de verdere dancings zijn de genoemde maatregelen m. i. dringend noodzakelijk Wat vraag 7 betreft, diene nog ter toelich ting, dat in een openbaar dancing een z.g. vereeniging geregeld dansavonden gaf, waar ieder het toegangskaartje gewoon voor aan het loket kocht, waar de sfeer zoodanig was lat de vergunning tot het geven dezer dans avonden geruimen tijd aan de vereeniging "s ontnomen. Toen de straftermijn was af- geloopen, werd de vergunning weer verleend en in Februari danste de vereeniging, waar van ik twijfel of er leden bestaan, weer °en avond tot 3 uur! Het is te begrijpen, dat met deze toe standen, de eisch tot verandering der gel dende regelingen in alle kringen van jeugd beweging, jeugdbescherming en reclassee- ring, werd gevoeld en het is de eigen schuld der autoriteiten, dat deze eisch thans ais een gezamenlijke van alle richtingen een beroep heeft moeten doen op den Raad. Moge de Raad intusschen het belang der jeugd beseffen! Wat de Reclasseerlng er van zegt Van den heer W. P. J. Overmeer, reclas- seeringsambtenaar, mochten wij het volgende antwoord ontvangen: In beleefd antwoord op Uw schrijven, d.d. 3 April J.I., met de daarbij gezonden vra ger betreffende de dancings te Haariem, deel ik U mede, dat mijn meening daarom trent reeds grootendeels is afgedrukt in Uw blad van 27 Maart j.l. Echter ben ik gaarne bereid Uw vra gen hier naar volgorde te beantwoorden. Vraag 1: Voor zoover mijn arbeid mij in aanraking heeft gebracht met eenige open bare dancings te Haarlem en naar hetgeen ik als reclasseeringsambtenaar hoor over andere dergelijke inrichtingen alhier, aarzel ik niet als mijn besliste meening uit te spreken, dat van de openbare dancings te dezer stede een demoraliseerende invloed uitgaat en zeker in het bijzonder voor de jeugd. Allereerst is herhaaldelijk gebleken, dat minstens een tweetal dier inrichtingen de ontucht in de hand werkt. Van één is mij bekend, dat des avonds laat of des nachts verschillende personen naar 'n bor deel werden verwezen. Ik geloof niet, da tdit geschiedde door den eigenaar of exploitant, maar wel weet ik, dat het op aanraden ge beurde van iemand, die nauw in verbinding stond met de inrichting. Zoowel de vrouwen, naar wie zij gezonden werden, als de slacht offers zelf, verklaarden, dat de gezondenen dan meermalen onder den invloed van al cohol verkeerden. Ook werd deze inrichting herhaaldelijk ge noemd in andere zedezaken. Van een andere dancing is mij bekend, dat bedoelde vrouwen daar op bepaalde uren de mannen opzochten. Vraag 2. De taak der Overheid is, m. i., dergelijke inrichtingen met kracht uit te roeien. Vraag 3. Naar mijn meening dient allen minderjarigen verboden te worden dergelijke inrichtingen te bezoeken. Zij gaan hier ten gronde. Zij plegen dikwerf verduisteringen, diefstallen, enz., om aan geld te komen, teneinde hier hun vermaak te zoeken. Zij leeren er niets goed. Integendeel. Moreel, eerlijkheid, arbeidslust en karakter gaan hier verloren. Gewoonlijk weten de ouders en op voeders er niets van, dat hunne kinderen of pupillen de dancings bezoeken. Ik kan mij niet voorstellen, dat er ouders zouden zijn, die hun kinderen mede zouden nemen naar deze openbare dansgelegenheden. Vraag 4. M. i. moeten alle dancings ze ker alcoholvrij zijn. De jongelui en ook de ouderen worden reeds bedwelmd door de op hitsende en opjagende muziek en door den modernen „dans". Alcoholgebruik brengt ze geheel in een toestand, waarbij elke rem weg is. Vraag 5. Als de jeugd toch toegelaten wordt, dan zal entrée-heffing geen belem mering zijn. Immers, wie daar heen wil, weet wel aan geld te komen. Vraag 6. Het toestaan, dat minderjarigen gedurende den nacht dancings bezoeken, acht ik verderfelijk. Ik zou ter bescherming van de jeugd geen uitzondering willen ma ken om nachtpermissie voor haar te ver- 'eenen. Vraag 7. Deze vraag beantwoord ik met een volmondig „Ja". Als voorzitter van het Centraal Drankweër-Cortiité bereikten my dezen winter een tweetal klachten van be" sloten dancings, die in werkeiykheid toe- gankeiyk waren voor bijna iedereen door z.g. introducties en waar het nog ai erg moet zyn toegegaan. In de laatst gehouden vergadering van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniglng, waar deze zaak ter sprake kwam, is beslo ten tot een nader onderzoek. Er kwam ook een klacht in over een andere danspartij des nachts met grootendeels jongelui, waar veel gedronken was. Vraag 8. De strijd tegen de dancings in hun tegenwoordigen vorm dient ook uit te gaan van de ouders en opvoeders en van dat gedeelte der jeugd, dat zich tegen een dergelijk vermaak verklaart. Voorts kan de Eers hier een mooi werk doen en verder verschillende vereenigingen, corporaties, enz., zooals b.v. de drankbestrijdende orga nisaties, de vereenigingen, welke de ontucht bestrijden, de kerkraden, de reclasseerings- instellingen, de jeugd-organisaties, enz. Hopende u hiermede naar uw genoegen ';e hebben beantwoord en u dank betuigend dat uw blad zoo openlijk den strijd heeft aangebonden tegen dergeiyke inrichtingen, heb ik de eer te zijn, Mej. IIuLsebosch. Mej. Hulsbosch, directrice van het Door gangshuis voor vrouwen en meisjes aan de Crucqulusstraat, verzekerde ons herhaalde lijk kennis te maken met de gevolgen, die het bezoek aan Haarlemsche dancings dik wijls heeft. Zü is doordrongen van de ze kerheid, dat die dancings een demoralisee renden invloed op een groot deel der jeugd uitoefenen. Alle feiten, die haar bekend zijn, verhalen zou te veel plaatsruimte vragen en zou een bespotting zijn van 't schaamte gevoel, dat onze lezers hebben. Een enkel geval. Herhaaldelijk gebeurt het, dat meisjes van buiten, in Haarlem als dienstbode in betrekking, in dancings ver zeild raken, dat zij verleid worden door ge- v/etenlooze individuën, in groote zonde ver- rallen en haar geheeie leven allien de pijn lijke gevolgen van hun gedrag moeten dra gen en boeten, zonder dat het mogelijk is te achterhalen wie de medeplichtige was. Een goed verstaander heeft maar een half woord ncodig. Deze gevallen zyn geen uitzondering maar komen herhaaldeiyk voor. Als onze gemeenteiyke autoriteiten dat willen, kunner zy zich ten allen tyde van de juistheid de zer mededeeling overtuigen. Juist is, dat mannen, zelfs gehuwde man nen, vanuit een of andere dancing naar een bordeel geleid worden, met het gevolg dat zy dikwijls lichameiyke ziekten opdoen. Een dienstbode was zóó verslaafd aan net bezoek der danshuizen, dat zy, geen geld meer hebbende voor een entrée-bewijs, het theelichtje van haar mevrouw verkocht voor 18 cent, om aan financiën te komen. Haar vriendin spoorde zy aan geld te stelen bij haar mevrouw, om aan middelen te komen voor het koopen van een tolletje. Een gehuwde man, die een danshuis be zocht, ;zag zyn later leven vergald door een vrouw, die chantage pleegde door hem te bedreigen alles aan zijn vrouw te vertellen. En dit zyn geen uitzonderingen, maar ge schiedenissen, die zich herhalen. De secretaris van de K..-K. Reciasseeringsvereenlging schrijft ons: De afdeeling Haarlem der R.-K. Reclas- seeringsvereenlging wenscht de door U toe gezonden vragen, betreffende de danshuizen in Haarlem, als volgt te beantwoorden. De gestelde vragen zyn zoo duidelUk van in- Nadere bijzonderheden omtrent de trens- atlantische vlucht en de noodlanding van de „Bremen." Het bezoek van Sir Austen Chamberlain aan Nederland. Nabij Wezep is op een onbewaakten over weg een vrachtauto door een sneltrein ge grepen. Twee kinderen werden gedood, dc bestuurder zwaar gewond. De sluiting van het Eerste Internationale Linguïstencongres. Te 's-Gravenhage is de Internationale ten toonstelling op Filmgebied geopend. De Fransche wereldvliegers Costes en Lebrix zijn te Le Bourget teruggekeerd en daar door een enthousiaste menigte ont vangen. De nadeelen van lintbebouwing langs de groote verkeerswegen. Generaal Nobile Is met zijn luchtschip van Milaan gestart voor de eerste étappe van de Noordpoolvlucht. De Canadeesche vlieger Duke Schiller is op Greenley Island geland, om de vliegers te halen en naar New York te brengen. Duitschland vóór de verkiezingen. Hei manifest der Centrum-party. Ernstige tramramp te Berlijn. Er zi;n zes dooden en een groot aantal gewonden. Kardinaal Dubois' waarschuwing tegen het communisme. De commissie-Simon in Engeland terug gekeerd. Generaal Carmona tot president der Portugeesche republiek verklaard. Noodlottige ontploffing in een danszaal te Westplains (Missouri). Acht-en-dertig dooden. Barometerstand 9. v.m. 7.50 Achteruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.30. Hoogste Barometerstand 773.4 m.M. te Acureirl. Laagste Barometerstand 746.4 m.M. te Brussel. Verwachting: Krachtige, tot matigen, O. tot N. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschyniyk sneeuwbuien, weinig verande ring in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Blldt heden te 7 uur 50 aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het oNordoos- ten met ruimenden wind. Geseind van De Bildt 9 uur 40 aan alle posten: Storm uit het Noord-Oosten! houd, dat de beantwoording zeer kort kan zyn. 1. Ja. 2. Ja, evenals het gedaan wordt by bios coopbezoek. 3. Ja. 4. Ja, dit is zeer zeker noodzakeiyk. 5. Ja. 6. Ja. 7. Ja, als er zoogenaamde besloten gele genheden bestaan, is dit al bewys genoeg, dat toezicht noodig is. 8. Daar ons werk in stilte beoefend wordt en wy.o ok in dit geval, daarvan niet mo gen afwyken, kunnen geen feiten genoemd worden. Alleen kan worden medegedeeld dat personen, zoowel vrouwen ais mannen, waarmede onze vereeniging in contact kwam. in vele gevallen het bezoek aan danshuizen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1