Voornaamste Nieuws DINSDAG 17 APRIL 1928 M Onder Gemeente Secretarissen Men betaalt voor Hollandia-IJsroom graag 25 cent per caisse, omdat het dien prijs dubbel waard is. Verkrijgbaar aan de crème en blauwe HoSSasidia- SJsroom-wagens en in de salon van W. P. Hardijzer, Coiïflseur, Groote Houtstraat 170, Tel-10745 r BUREAUX: NASSAULAAN4$1 DTT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VT.IFTIOSTE JAARGANG No. 16833 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. EEN FAMILIEDRAMA TE 's-GRAVENHAGE Een moeder doodt in wanhoop haar 1%-jarig dochtertje HET PACHTEN VAN STRAND TE ZANDVOORT Een interpellatie GEEN AUTOBUSDIENST AMSTERDAM-ZANDVOORT Het beroep van de firma Jaarsveld afgewezen BLOEDVERGIFTIGING Een wondje veronachtzaamd Haarlemsche Bankvereeniging Tusscben den trein en bet perron bekneld De troonrede De moord te Heerlen De nieuwe electrische treinen TWEEDE POLITIEKE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT OP 14 EN 15 APRIL 1928 Een noodlottig ongeval nabij de Haagsche Schouw Engelsch bezoek te Bodegraven De sluizenbouw te IJmuiden Biip J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht. Stormwacrschawingsdienst. DE EMMABLOEM. TsleJoon No. 138C6 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij. vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AD VERTENT IËN 35 ct. p. rogol VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. ILGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden P Qflftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yCA bij een ongeval met f OC() bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f gij 0 bij'n breuk van f If] m bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I JU. doodelijken afloopA L JU." een voet of een oog; duim of wijsvinger; A J"* been of arm; A *U. andere vinger. bij een ongeval met f OC|| bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Eft i; 1 £JU." een voet of een oog; A 1A5J." duim of wijsvinger; A JU*' Wfj hebben het tegenwoordig te druk met de actie tegen de gascorruptie aan welke actie, tusschen twee haakjes, overigens een erg vies luchtje zit om er acht op te slaan, dat er onder de gemeente-secretaris sen en andere ambtenaren met rekenplichtig beheer ten platte lande ook een en ander niet in orde is. Wij lazen immers den laatsten tijd van onregelmatigheden, begaan door gemeente secretarissen, te Halsteren, Stoppeldijk, Mep- pel en van andere ambtenaren te Bokstel, Hnnsel en Halsteren, Rheden en Dongen en vermoedelijk is het lijstje hiermee niet eens volledig. Naar aanleiding hiervan zouden wij toch wel eens de aandacht willen vragen voor de salarieering dezer ambtenaren, want als wij ons niet vergissen, dan is deze gezien de hoogte van den levensstandaard en de in komsten in 't particulier bedrijf over 't al gemeen erbarmelijk laag. Zeker, het is ook ons genoegzaam bekend, dat niemand hij moge ook nog zoo in ver drukking zitten zijn handen naar de hem toevertrouwde gelden behoeft uit te steken; dat figuren met misdadigen aanleg óók bij een behoorlijke salarieering misbruik van vertrouwen zullen makenmaar het be hoeft toch geen betoog, dat voor zwakke karakters, die buiten hun schuld onder voortdurende zorgen gebukt gaan, die mis schien voor een min of meer groot gezin te zorgen hebben, de verleiding groot is om het geld van anderen te gebruiken. Eerst heet het, dat het maar tijdelijk ge schiedt, maar heel even; het wordt „ge leend"tot ten slotte het gat zóó groot is, dat aan stoppen niet meer valt te denken! Dan is de catastrofe voor de gemeentekas of welke kas dan ook een voldongen feit en is tegelijkertijd de naam van een gezin te schande gemaakt. Het feit zelf valt onder geen voorwendsel te vergoelijken of goed te praten, maar er zit aan deze kwestie een kant, welke toch ook de Overheid, in casu Gedeputeerde Sta ten en plaatselijke autoriteiten wel eens mo gen bekijken. De gemeente-secretarissen en andere amb tenaren ten platte lande zijn in hun omge ving meestal menschen van een zeker gezag; zij zijn vaak vertrouwensmannen, leiders, 'raadgevers; zij bekleeden meermalen" een gezaghebbende positie. Maar daaruit vloeit voort, dat men ook een zekeren, zy het ook bescheiden, stand moet ophouden en dat kost tegenwoordig vooral als men een beetje zwaar gezin heeft veel geld. Zfjn nu de bezoldigingen van de gemeente secretarissen in alle Provinciën en van amb tenaren ten plattelande in 't algemeen, van dien aard, dat men met de hand op het hart kan verklaren, dat zij werkelijk voldoende zijn? Wij twijfelen er wel eens aan. De Overheid bedenke hier toch wel haar verantwoordelijkheid. En nu weten wij wel, dat in sommige kleine gemeenten en polderbesturen de be lastingen zoo hoog zijn, dat geen verhooging meer mogelijk is, doch daaruit vloeit niet voort, dat men dan wel gerechtigd is den arbeider zijn rechtmatig loon te onthouden. Dit laatste is nimmer te verdedigen; dan kieze men maar andere wegen. Deze hier aan te geven, ligt op dit oogenblik buiten ons bestek, maar aan de betrokken autori teiten zijn ze niet onbekend. zy poogt zelfmoord te plegen. Men meldt ons uit den Haag; Toen van een jong echtpaar in de Olt- mansstraat 72 te Den Haag de man gister avond thuiskwam, ontdekte hij, dat de vrouw hun 1% -jarig dochtertje den hals had afgesneden. De moeder verklaarde dit gedaan te hebben uit vertwijfeling, omdat op den Tweeden Paaschdag hun 3-jarig zoontje aan roodvonk was overleden. De vrouw deed daarop een poging tot zelf moord, welke mislukte. Zij werd in het Zie kenhuis opgenomen en legde een volledige bekentenis af. Omtrent dit vreeselijk drama wordt nog gemeld, dat de echtelieden C. ongeveer 4 jaren getrouwd waren. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren, een jonge tje en een meisje. Op 2en Paaschdag trof het gezin een vreeselijke slag door het overlijden van het 3-jarig zoontje, dat lijdende was aan rood vonk. Hierover is de moeder zoodanig aan het tobben geraakt, en verkeerde zij in zulk een ellendigen toestand van vertwijfeling, dat zij uit wanhoop het leven benam aan het overblijvende dochtertje, een kindje van ongeveer iy. jaar. Toen de man gisterenmiddag tegen 6 uur van zijn werk thuis kwam, vond hy zijn vrouw niet in het benedenhuis, waarop hy zich naar het wiegje begaf, om naar de kleine te zien. Daar wachtte hem echter een verschrikkeiyk schouwspel, want het kind lag in de wieg, badend in het bloed en met afgesneden hals. Zoodra de man den ontzettenden schok, welken deze ontdekking by hem teweeg had gebracht, te boven was gekomen, snelde hy naar boven, om zijn vrouw te zoeken. Ook hier trof hem weer een vreeseiyke slag. zyn vrouw lag daar n.l. met bebloeden hals en handen. Op zijn angstige vragen om ophel dering, kreeg de arme man geen gehoor; de vrouw bleef maar wezenloos voor zich kijken en er was geen woord uit haar te krijgen. Geheel overstuur door dit groote leed, holde de man naar buiten en waarschuwde in een winkel de politie. Commissaris Kramer begaf zich onmid dellijk naar het bewuste perceel, waarheen inmiddels ook een dokter van den Genees kundigen Dienst was vertrokken. By het ingestelde onderzoek kon niet anders dan de dood van het meisje worden geconstateerd. Ook thans reageerde de vrouw nog niet op de tot haar gerichte vragen. Zij bleek verwondingen te hebben aan den hals en in de hartstreek, doch haar toestand was niet levensgevaarlijk. Door den Geneeskun digen Dienst is zy daarop naar het Zie kenhuis aan dén Zuidwal vervoerd, waar na eenigen tyd haar bewustzijn terugkeer de. Commissaris Kramer heeft haar toen een verhoor afgenomen, waarbij de vrouw een volledige bekentenis aflegde. Zy verklaarde het kind den hals te heb ben afgesneden, waarna ze getracht had zich zelf van het leven te berooven. De aanslag op haar kind heeft zij niet uit haat gepleegd, maar zij zeide, de verleiding om het kind te dooden, niet te heben kun nen weerstaan, omdat zy er tegen op zag, om het kind te dooden, niet te hebben kun- plaats te brengen, de vrouw ging over dag uit werken waar hun zoontje de roodvonk had opgedaan. Zy vreesde, dat d&ar ook de kleine meid door roodvonk zou worden aangetast, en in haar toestand van overspanning werd zy gedreven tot de ver- schrikkelyke daad, daarby meenende, dat het kind dan beter op deze wyze ter dood gebracht kon worden. Tegen de vrouw is proces-verbaal opge maakt. Het lykje van het kind is in beslag ge nomen en naar het Ziekenhuis vervoerd, waar een sectie zal worden verricht. Zooals te begrypen is, verkeert de man in een toestand van radeloosheid tengevolge van dit schokkende drama. Nader deelt de „Msb." nog mede, dat de vrouw 24 en de man 30 jaar is. Hun hu welijk was steeds gelukkig, en zy leefden in volkomen harmonie met elkander. De laatste dagen kon de vrouw niet meer werken, als gevolg van den diepen indruk welken het overlyden van het oudste kind thans is gebleken, dat dit ook een meisje was op haar gemaakt had^ en had zy buien van zwaarmoedigheid. Gisterenmorgen om 8 uur had de man, die op een sigarenfabriek werkt en den geheelen dag weg is, tegen zyn vrouw ge zegd, dat zij maar weer uit werken moest gaan, om zich tegen het leed en haar droefheid te verzetten. De vrouw moet vol gens haar verklaring toen gemompeld heb ben, de ze dan maar liever dood was, doch deze woorden werden door den man niet ernstig opgevat. Na het vertrek van haar man is de vrouw daarop het huis uitgeloo- pen met het plan om zich te verdrinken. Zij keerde echter weer naar huis terug, waar zy op bed ging liggen. Waarschijnlijk heeft zy toen kort daarop de afschuwelyke daad gepleegd,maar dit kan zy zich niet goed meer herinneren. Onder de tafel heeft de politie een haar lok van het doode kind gevonden, waar mede de vrouw nog moet hebben gespeeld, terwyi op de tafel een aardappelmesje lag, met welk mesje de vrouw haar kind dood de en zichzelf verwondingen toebracht. Dit mesje is door de politie in beslag ge nomen. Voorts heeft de politie de kamer waarin zich dit ontzettende familiedrama heeft af gespeeld, verzegeld. De vrouw zal nog eenige dagen ter ob servatie in het ziekenhuis blyven. Het lid van den Zandvoortschen gemeen teraad, de heer Molenaar, heeft verzocht B. en W. te mogen interpelleeren over het niet toestaan aan strandpachters, die hun pacht van het vorig jaar nog niet hadden betaald, om hun standplaats met de Paasclrdagen in te nemen. De Kroon heeft het beroep van den heer D. van Jaarsveld en van het gemeentebestuur van Zandvoort op de beslissing van Gede puteerde Staten der Provinice Noord-Hol land, waarby aan D. van Jaarsveld vergun ning werd geweigerd om een autobusdienst naar Amsterdam en naar Zandvoort in te stellen en te onderhouden, ongegrond ver klaard. De afwyzende beschikking blyft dus gehandhaafd. De beslissing is van den beginne af wel te voorzien geweest. Veertien dagen geleden kwam de acht en twintigjarige bakkerszoon J. Vuijk van den Vijfhuizerdijk, Haarlemmermeer, met het uitstappen uit een auto te vallen, waardoor hy een zijned beenen een weinig verwondde. Aanvankelijk was dit niet zoo erg, maar vrij spoedig kwam hier bloedvergiftiging bij Hieraan is hy Zondagavond, na een smarte lijk ziekbed te hebben gehad, overleden. Daar de overledene een zeer oppassend persoor: was en by zyn vader ln de bakkerij werk zaam was, is dit een zware slag voor de diep bedroefde ouders. Naar wy vernemen, zal aan de op 30 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Bank- vereeniging worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 6 op de preferente aan deden en 5 op de gewone aandeelen. Een doodelyk ongeluk op het station te Assen Op het station te Assen wilde gisteren de 40-jarige machinist P., die vry van dienst was, de reis naar Groningen meemaken per goederentrein. Deze had zich reeds in be weging gezet, toen P. kwam aanloopen en probeerde op de locomotief te springen. Hij wilde den daar bevestigden ijzeren hand greep beetpakken, doch mistte, met het ge volg, dat de man viel en tusschen den trein en het perron bekneld raakte. Onmiddel- lyk stopte de trein en kon de ongelukkige uit zijn benarde positie worden losgewerkt. Toen bleek, dat P. ernstig aan het hoofd was gewond en een arm en een been had gebroken. Hij werd naar het Wilhelmina- ziekenhuis vervoerd, waar hij weldra aan de bekomen verwondingen overleed. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. Het ongeval verwekte groote deernis. Een verzoek om uitzending per radio Naar de „Ned." verneemt, heeft het be stuur van de Ned. Chr. Radio Vereeniging tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, de Troonrede van September a.s te mogen broadcasten De dader veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf Het Bossche Gerechtshof veroordeelde gis teren K. de V„ mijnwerker te Brunssum, die wegens doodslag op L. Reimersdal door de Maastrichtsche rechtbank verogrdeeld was tot 10 jaar, terwyl de advocaat-generaal by het Gerechtshof 20 jaar had geëischt, tot 15 jaar gevangenisstraf. Klachten van reizigers De klachten omtrent de nieuwe electri sche treinen houden blijkbaar nog niet op. Het „Hbld." zegt aangeklampt te zyn door reizigers, die dag-in-dag-uit gebruik maken van de nieuwe electrische treinen, welke tus schen Amsterdam en Rotterdam loopen. Zy waren vol lof over de snelheid, waarmee wordt gereden. Zij erkennen die snelheid als een groote winst, maar daarnaast hebben zij zooveel bezwaren ontmoet by het dagelijkse!: gebruik van de wagens, dat zij hun klachten niet achterwege willen laten. Ook al niet, omdat zij vreezen, dat de spoorwegen zullen doorgaan met de aanschaffing van deze on- practische wagens. In de eerste plaats zijn de zitbanken veel te smal. Wie door een bijna vollen wagen loopt en er niet op bedacht is, denkt eerst, dat alle banken vol zijn, maar alras merkt men bij nader onderzoek, dat de meeste ban ken voor drie personen met twee per sonen bezet zijn. Dat is, als de men schen wat breed zitten, haast niet te zien. Maar dat komt dan ook omdat de banken voor drie personen veel te nauw zijn. De hoek-man kan gewoonlijk maar half op de hem toekomende plaats zitten, of de drie slachtoffers moeten zich samenpersen. Dan is ook de ruimte tusschen de banken te nauw, zoodat de reizigers elkaar tegenwoor dig veel gauwer hinderen dan vroeger. De netten voor de bagare van de reizigers zyn niet meer boven de zitplaatsen, zooais vroeger, maar boven de ramen. De menschen moeten eikaar nu altijd, met jassen of kof fers, hinderen. Dat is onvermijdelijk. Hinde ren moeten ze elkaar ook voortdurend bij het uitstijgen en instappen. De menschen op de hoekplaatsen in een vollen trein komen onophoudelijk in onzachte aanraking met iedereen, die passeert. Ook een gevolg dus van veel te beperkte ruimte in de wagens. Maar het ergste is in de nieuwe electri sche treinen het algeheel gebrek aan lucht- verversching. De tremen zijn meestal boor devol, zoodat velen vaak zelfs staan van Rotterdam naar Den Haag. Het openen van een der ramen brengt een ware revolutie in den wagen teweeg en zou, met eenige overdrijving gesproken, tot moord en dood slag voeren, als de man, die van de benauwd heid onpasselijk dreigt te worden, vasthield aan zyn wensch, een der hoofdramen te ope nen. Ternauwernood wordt geduld door de reizigers, dat de bovenraampjes opengaan, die van-den-wind-af staan, zoodat ze prac- tisch toch geen luchtverversching brengen. Het gevolg van de menschenopeenhooping in een grooten potdichten wagen is een on dragelijke, benauwde lucht. Als de afstand niet in zoo'n korten tyd werd afgelegd, zou zy niet zyn uit te houden. Nu krijgt men tusschen Amsterdam en Den Kaag tenminste in een sneltrein in drie kwartier herademing. Maar wat moet dat worden van den zomer, als de warmte er bijkomt? En wat moeten de vreemdelingen ervan zeggen, wanneer ze in onze treinen zulke benauwde oogenbiikken doormaken? De laatste klacht is de ernstigste, zy kan eenigszins ondervangen worden door een reglementaire bepaling van het aantal boven raampjes, dat in eiken wagen open moet zyn, maar, zeggen vele reizigers, dan tegen den wind in, want anders geeft het niemen dal. En met de andere klachten, die we van verschillende kanten hebben hooren her halen, zou rekening kunnen worden gehou den by nieuwe bestellingen. De ruimte in de wagens is nu volstrekt onbevredigend. Op Zaterdag en Zondag j.l. werd weder om eene Politieke Bijeenkomst gehouden in het Pensionaat „St. Louis" te Amersfoort, onder leiding van den voorzitter van het Partijbestuur, jhr. Ruys de Beerenbrouck. Onder de 125 deelnemers waren 23 leden der Staten-Generaal. Na een korte inleiding van den voorzitter, werd des Zaterdags door prof. dr. J. B. Kors. O. P. de inleiding gehouden over het onder werp „De Kerk en de Politiek". Met groote duidelijkheid en in zuiveren opzet werden de begrippen Kerk en Politiek gedefinieerd, en daaruit werden de verhoudingen van beide helder bepaald Aan de belangwekkende ge- dachtenwisseling werd door een twaalftal sprekers deelgenomen. Prof. Kors beant woordde in een keurig betoog de verschillen de vragers, waarop de vergadering met een hartelijk en luid applaus haar dank betuigde. Des avonds werden de deelnemers aan de bijeenkomst aangenaam vergast op eene voordracht door Alph Laudy van het decla- matorium „Terwe". geaccompagneerd door den componist Hub. Cuypers zeiven. Daaraan werd verbonden een kort declamatorium over de figuur van Dr. Schaepman als de tarwe-uitstrooiende zaaier, besloten met de voordracht van het Sehaepmanlied, gedicht door Alphons Laudy, met muziek van Hubert Cuypers. Dit Sehaepmanlied is een uitgave van het Comité van Actie voor het Dr. Schaepman- fonds, Frankenslag 8, 's-Gravenhage, en al daar verkrijgbaar ad 25 ct. per exemplaar. (Woorden en muziek met pianobegeleiding), Het eerste couplet van dat lied luidt: Doctor Schaepman, gy houwer en bouwer Van de Staetsche en paepsche party, Haar hervormer en stormer en stouwer, Haar verlichter en dichter zyt gij; In haar vlag naar het daglicht geheven, Door Uw handen omspand en geplant, Is geweven Uw leven, gegeven Aan het werk voor Uw Kerk en Uw land. De introductie vah het Dr. Sehaepmanlied geschiedde door den baritonzanger Nelissen, en het werd enthousiast ontvangen en spon taan overgenomen. Des Zondags een ti. Mis, waaronder pater dr. Beaufort O. F. M. eene predikatie hield over den tekst „Dit is onze sterkte, die de wereld overwint: ons geloof". Het geloof, dat verwint, moet practisch doorleefd wor den. Vooral drie practische punten werden voorgehouden: de volgzaamheid aan het Kerkelijk gezag, de persoonlijke heiliging en de onderlinge vrede en liefde. Na het ontbijt hield mr. A. baron van Wijnbergen zyne inleiding over „Wy en de andere partyen", waarin spreker eerst histo risch de Katholieke Party beschouwde, en mede daaruit zijn standpunt voor het heden bepaalde tegenover de andere partyen. Daar op ontvouwde zich een uitvoerige en hoog staande gedachtenwisseling, waaraan ook door een zevental Kamerleden werd deelge nomen en waarin verscheiden meeningen tot uiting kwamen en zich aan elkaar vrucht baar konden toetsen. Aan het einde aer discussies, nadat de voorzitter de sprekers en byzonderlyk de gastvrye Broeders van St. Louis had be dankt, werd het nieuwe Dr. Sehaepmanlied aangeheven. De byeenkomst, werd besloten met een Lof, waaronder het Te Deum werd gezongen. Met groote voldoening mag op de tweede Amersfoortsche byeenkomst worden terugge zien. De stemming die er heerschte was bui tengewoon opgewekt en aangenaam. De be sprekingen leerzaam en verhelderend. Alge meen was men voldat.n. afgekomen. Hy is naar huis kunnen terug- keeren. In den loop van den middag is ook de Officier van Justitie uit Den Haag, mr. Rij- kens, ter plaatae gekomen. Bij het voorloo- pig onderzoek is komen vast te staan, dat den chauffeur van den verhuis-auto geen schuld treft; aangezien de remmen en het stuur in orde waren, is de auto vrijgegeven. Onder de gemeente Oegstgeest kwam gis teren bii de Haagsche Schouw de 40-jarige arbeider K. met zijn rijwiel van een zyweg den straatweg oprijden toen juist een ver- huisauto van den transportondernemer J. L. v. II. uit den Haag daar passeerde K. wilde den auto nog voorbijschieten, doch werd daarby door den auto gegrepen en geraakte er onder, met het gevolg, dat hy op slag werd gedood. Hy werd deerlijk verminkt. De be stuurder trachtte nog uit te wyken, waardoor de auto tegen een boom reed, welke geheel afknapte. K., die te Oegstgeest woonde, was gehuwd en vader van zeven kinderen. Nader wordt nog gemeld, dat de heer K. Oosterling uit Haarlem, die naast den be stuurder in den auto zat, na in het Acade misch ziekenhuis te Leiden te zijn onder zocht, er met eenige lichte kwetsuren was Twee vertegenwoordigers van het Britsche ministerie van Handel brachten hedenmor gen een bezoek aan Bodegraven, waar zij door den heer Huisman, rijkszuivelconsulent voor Zuid-Holland over de kaasmarkt wer den rondgeleid. De Engelsche ambtenaren spraken hun bewondering uit over de wyze waarop de kaasmarkt is georganiseerd. Voor de afdeeling den Haag van de Ver eeniging Het Nederiandsch Fabrikaat, heeft Ir. C. G. Th. Heyning in de Twee Steden gesproken over bovenstaand onderwerp en zijn lezing werd met lichtbeelden opge luisterd. De voorzitter, de heer Schiff, leidde de vergadering, die goed bezocht was. De Spreker aarzelde te komen, omdat het onderwerp zoo technisch is, maar om het belang der zaak is hy toch nog met vreug de gekomen, want het werk is zoo héél be langrijk en van groote economische beteeke- nis. Het werk bedoelt beteren toegang van de Noordzee naar de haven van Amsterdam. Op het doek liet spr. de oude toegangen zien over de Zuiderzee, welke door verzan ding zeer onbetrouwbaar waren. In 1820 werd het N.-Hollandsch Kanaal gegraven, dat een groote verbetering bracht, doordat schepen met 5 M. diepgang Amsterdam konden bereiken. Voor 1820 kon een schip met meer diep gang dan 3.60 M. niet in Amsterdam komen. Reeds in 1863 werd een nieuwe waterweg besproken maar het duurde tot 1876, eer het Noordzeekanaal met 8 M. diepte kon worden geopend. In 1896 werd de sluis weer vergroot tot 225 M. lengte, 25 M. breedte en 9.80 .M. diepgang. Typisch is, dat elke verbetering van de sluis een groote toeneming van de scheep vaart veroorzaakte, hetgeen spr, met een zeer overtuigende statistiek aantoonde. In 1896 konden nog alle schepen door de sluis van 1873. Na 1906 ging dit al niet meer. Een zelfde verschynsel herhaalt zich, en, als de nieuwe sluis niet gauw gereed kwam, zou er gevaar ontstaan. In 1911 werd de vergrooting voorgesteld. De oorlog vertraagde de plannen. De wet van 2 Febr. 1927 machtigde tot het bouwen van een sluis van 400 M. lengte, 50 M. breed en 15 M. diep. Deze sluis is de grootste der we reld. Is zoo'n sluis nu wel noodig? Dit is nooit te bewijzen, maar de historie schynt te leeren, dat men een zeesluis nooit groot genoeg kan maken. Immers de schepen nemen de laat ste jaren voortdurend weer in grootte toe. Spr. kwam vervolgens op de sluisplannen en de moeilijkheden, daarbij ondervonden. Eerste moeilijkheid was het leggen der fun damenten op 19 y. M. diepte, waarvoor men eerst een put moest maken. Men verwachtte daarvan een aanzienlijke daling van het grondwater en de vele prises d'eau in de buurt. Ook vreesde men dat het evenwicht tusschen zoet en zout water zou verbroken worden en de heele duinstreek van zoet wa ter beroofd. Het vernuftige plan-Rengers voor den bouw van den sluisput (met ijzeren planken van 26 M.. waardoor de waterlagen afgesloten en opgesloten bleven) bracht red ding. Men maakte eerst een proefput en toen deze goed slaagde, werd de fundeeringsput gebouwd, waarby zich niets byzonders heeft voorgedaan. Een tweede moeilykheid bracht het ledigen en vullen van de schutkolk 30.000 M3. wat 'n kostbare affaire is, als men de oude lengte riolen zou moeten toepassen. Men is er ech ter in geslaagd, het omloop-riool ook voor dit geweldige werk te gebruiken, waardoor veel geld werd bespaard. Toen de sluisput gemaakt was, heeft men betonpalen 19000 stuks in den bodem ge- hyd, waarop de fundamenten werden aange bracht Men heeft een draagkracht verkre gen van 950 millioen K.G., wat naar men hoopt, genoeg zal ziin. Na de pauze gaf spr. een reeks mooie pla ten van het heiwerk, het betonwerk 250.000 M3„ het grondwerk 20.000.000 M3., de sluis deuren. Het werk kost 18.000.000 en zal in 1929 gereed komen. Het machtige werk is héélemaal Nederiandsch fabrikaat. Luid ap plaus. De voorzitter dankte den spreker harteiyk en sprak zyn verbazing uit over de nuchtere kalmte, waarmee van dit grootsche werk ver teld werd. Begrypen de Nederlanders wel ge noeg wat ginder gewrocht wordt? Spr. sloot met dank aan de pers, die zoo veel deed voor het bekend maken der lezin- Te 's-Gravenhage heeft een moeder Ja wanhoop over den dood van haar 3-jar'g zoontje, haar iy-jarig dochtertje van hef leven beroofd en daarna gepoogd zelfmoord te plegen. Wat kapt. Köhl en zyn metgezellen op den Oceaantocht beleefden. De Poolvlucht van generaal Nobile. Het vertrek van de eigenlijke Pool-expedilie is niet vóór 8 of 10 Mei te verwachten. Huldiging van de Fransche vliegers Costes en Lebrix na hun wereldvlucht. Ongerustheid over den Noordpoolvlieger Wilkins. De groote Aalsmeersche Bloemententoon stelling is hedenmiddag geopend. De verlaging der telefoontarieven met Frankrijk. De tweede politieke byeenkomst te Amers foort op 14 en 15 April 1928. Het stoffelyk overschot van wylen Lord Trematon, den neef van de Koningin %an Engeland, wordt heden met de torpedoboot „Tempest" van Calais naar Dover gebracht. Het proces tegen de in Rusland gearre steerde Duitsche ingenieurs opnieuw; uitge steld. Hevige brand te Altona; 121 personen om gekomen. De wet tot ontbinding van alle Italiaan- sche jeugdorganisaties in het Staatsblad verschenen. Byzonderheden omtrent de aardbeving op den Balkan. Het Portugeesche ministerie afgetreden. yV; VS - q|UU»»Uq7 Barometerstand 9 uur v.m.: 758 vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.32. Hoogste bar. stand 767.8 m.m. te Relkjavik Laagste bar. stand 745.1 m.m. te Dar., dg Verwachting: Meest matige N. tot N.W. wind. afwisselende bewolking, waarschijnlijk nog eenige neerslag, weinig verandering in temperatuur. Geseind van De Bilt: tien over negen he den morgen aan alle posten: Weest op uw hoede gen, waardoor deze goed bezocht werden en hy nam vervolgens afscheid tot het volgend jaar. Applajs. Het is werkelyk een zeer belangwekkende avond geweest. Het D. E. M.-elftal uit BeverwUk, dat het kampioenschap wist te behalen der 1; klas se B. van den D. H. V. B. Men schryft'ons: Evenals vorige jaren zyn by de Firma B. J. van Liemt. Verwulft, wederom propagan- da-etalages gemaakt voor den a.s. bloemen dag. Door deze etalages is weergegeven, dat hoe donker het er voor den patiënt ook uit moge zien, voor hme toch nog geldt de spreuk .Achter de wolken schynt de ren", wanneer de Vereen, tot Bestr. der Tuberculose hem met raad en hulp ter zyde staat. Voor het ééne raam ziet men den patiënt die eenigen tyd op mag staan, aan de tafel zitten, in een gewonen armstoel, terwyl zyn slaapplaats bestaat uit een bedstede. Voor het andere raam ziet men denzelfden pa tiënt in een kamer, ingericht reoals de Ver een. dat noodig oordeelt. De patiënt slaapt niet meer in een bedstêe, doch kan zyn nachtrust genieten in een ledikant, hem door de Vereen, in bruikleen verstrekt, terwyl hij overdag rust op een ligstoel voor een open raam. waarvoor ook door de Vereeniging is gezorgd. Door het geopende raam ziet men „Brederode-duin", de nieuwe lighallen der Vereeniging, waarheen straks, wanneer zijn toestand dit toelaat, de patiënt zal gaan om gezondheid en kracht geheel terug te winnen Mogen velen een kykje nemen in deze eta lages en medewerken de groote collecte-bus welke zich in één der etalages bevindt, ge heel vol te maken; de Vereeniging tot bestr der t. b. c. zal dan zeker haar arbeid ge durende het geheele Jaar ten volle kunnen ontplooien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1