Binnenlandsch Nieuws Nieuws RADIO-OMROEP. STATEN.GENERAAL Eerste Kamer Behandeling der Staats- begrooting 1928 De melk-contrêle te Amsterdam Het vertrek van Sir Austen Chamberlain uit Nederland Het eeuwfeest der firma van Houten te Weesp Deurwaarders-advertenties Band van rijwialhandelaren Nationale-fototentoonstelling Het voorgestelde invoerrecht op klompen Weggebruiker opgelet! Een oudheidkundig monument verloren Het eind van de pret Het herstel der dijkbreuken De verdwenen markt Twee agenten, die een goede vangst deden Het nieuwste Zonder de minste reden Door een proces-verbaal Een chantage-pleger Met kracht tegen een muur J^ou§/r.S9 dfaarfe/n. VERKEER EN POSTERIJEN. Wijzigingen in den luchtpostdienst T elefopnverkeer met Zweden Telefoonverkeer met Danzig KUNST EN KENNIS Komt Sjaljapin nog eens naar Nederland? In de vergadering der Eerste Kamer becri- tiseerde de heer Wibaut (S.D.A.P.) gisteren de rede van mr. Rutgers te Genève. Spr. steunt vervolgens het verzoek van den lieer van Embden om subsidie te geven aan de bibliotheek van het Vredespaleis, om daarna, komende tot het hoofdpunt zijner rede, de werkzaamheid van het economische comité van den Volkenbond te bespreken, waarin hij een ontzaglijke beteekenis ziet, eigenlijk de essentieele beteekenis van den Volkenbond, omdat uit dit economische werk moet groeien de internationale economische samenwerking, welke oorlogen voorkomen kan, door het wegnemen der oorzaken van conflicten. Zulk werk is niet het werk van een dag, een jaar of zelfs van eenige jaren, doch van een reeks van jaren zoo lang, dat alleen k nge menschen misschien den dageraad nog zullen zien gloren, hetgeen evenwel niet weg neemt, dat reeds nu de grondslagen van dien arbeid zoo sterk en zoo duurzaam mogelijk moeten worden gelegd. In dit opzicht heeft spr. voor den arbeid der economische com missie groote waardeering, doch die arbeid is nog niet breed genoeg opgezet, hetgeen men in leidende kringen ook heeft ingezien, waarom het comité économique consultatif verd ingesteld, van hetwelk men steun, lei- ïg, initiatief verwachtte en in welke samenstelling eenzijdigheid dus vermeden iende te worden. Heeft.nu echter, vraagt r., onze Regeering met dezen eisch van eelztjdigheid rekening gehouden? Spr. mist n de namenlijst der leden van dit raadge- ende comité vertegenwoordigers van de ollectiviteit der gemeenten, die in den Inter- vationalen Stedenbond een orgaan heeft, dat 12000 steden omvat en voor het werk van het adgevende comité van buitengewone be- eekenis kan zijn. Spr. dringt bij den Minis- er aan op bevordering van deze vertegen woordiging. De heer ANEMA (A. R.) bepleit eveneens iet verleenen van subsidie aan de biblio- hesk van het Vredespaleis. Vervolgens bespreekt spr. de kwestie der on-agressie-tractaten. Spr. blijft het voor Nederland een wen- ehelijke politiek achten te streven naar het ifsluiten van dergelijke tractaten. Spr. komt nu tot de Belgische kwestie en cent, dat het onwaarschijnlijk is te ver- vachten, dat de voorbereidingen van 'n lp uw ontwerp afgewikkeld zullen zijn vóór 'en zomer van het volgend jaar. Spr. is het ?ns met de opvatting, dat overhaasting ver eerd is, doch hij deelt niet de meening, dat ns land bij een spoedige afwikkeling geen elang zou hebben; integendeel, een vlotte erhouding tus civ België en Nederland is n belang en een krachtig aanpakken nzerzijds is daarom geboden. In dat licht il spr. ook zien het vraagstuk van het eder aanvangen der onderhandelingen. Wij omen niet in de houding van berouwvolle ondaren, want wij waren volkomen in ons ucht bij de verwerping van het vorige actaat, maar even verwerpelijk zou een Ifgenoêgzarhe houding zijn, een afwachten wat België ons heeft aan te bieden, eemt men echter bei.'.crzijds het standpunt dat het hier een gemeenschappelijke han- üng betreft in een gemeenschappelijk be ug, dan is het een zuiver formeele vraag wie het initiatief uitgaat. Spr. dringt aan op een volledige geschil- nregeling met België en in de eerste plaats hot sluiten van een conciliatieverdrag. Vervolgens maakt spreker eenige opmer- 'ngen over dé houding van mr. Rutgers te néve. Spr. behandelt tenslotte onze Volkenbonds- litiek. Hij juicht het optreden van minis- r Beelaerts toe, dat ontspanning heeft ge- •acht ter Vakenbondsvergadering. Zoolang het laatste woord aan het geweld komt er nooit iets terecht van ontwape- ng. Deze kwestie moet onderwerp zijn van opgaande studie, maar het protocol voor- et daar njet in. De bewapening moet van iddel voor nationale doeleinden worden tot n sterken arm van een internationale stitie. Wij hebben het voorrecht te behooren tot n volk welks belangen met het behoud van n vrede volkomen samenvallen; interna- zijn wij een modelvolk. Doch elders men er niet zoo goed aan toe. Voor ons te meer de plicht mede te werken aan oplossing van vraagstukken die tot de ste behooren. Onze minister heeft daar in de assemblée reeds sympathiek werk richt, waarvoor spr. hem gaarne steun ;t. Daarna werd gepauzeerd. a de pauze besprak de heer HEERKENS JSSEN (R.K.) de gezantschapsposten acht het onjuist deze uit bezuinigings- unt onvoldoende te bezetten, daar de t van een kleine mogendheid een an- re taak heeft dan die eener groote, n.l. de k van vertegenwoordiger van Nederland wier, Nederlanders zich ter behartiging nner belangen kunnen wenden, welke k van meer belang wordt, naarmate onze genooten door overbevolking gedwon- naar den vreemden trekken. Als voor- ld noemt spr. Joego-Slavië, waar hij als van een gezelschap, voornamelijk van oplieden, een reis heeft gemaakt. Hij d er een rijk land, doch arm in bevol- dat door den oorlog sterk geleden t, maar waar voor Nederlanders, die er h willen vestigen, goede vooruitzichten Er is een gezant, maar die woont in ene en nu is het gemakkelijker om van n Haag in Belgrado te komen dan van ene! Hoe kunnen emigranten zich be- lijk depioyeeren In zulke omstandighe- heer MOLTMAKER (S.D.A.P.) becri- rt het werk van den heer Rutgers te ève. heer STEGER (R.K.) betoogt, dat sa- nwerking tusehen de volken meer en er noodzakelijk wordt, vooral voor een in land als het onze, dat voor hulpbron- en grondstoffen op andere landen ls ewezen Er moet echter, om die samen- king tot stand te brengen, een orgaan dat autoriteit heeft en het recht kan dhaven, waarvoor een oorlog niet alleen rloofd, maar verplicht is. Is een Vol- bond dus een noodzakelijkheid, de vraag hoe wij moeten staan tegenover dezen enbond en dan waarschuwt spr. tegen rschatting. De godsdienst mag niet ont ken; de goddelijke zedenwet moet de ver ding tusschen de staten zoowel als tus- en de personen beheerschen en die zeden omvat rechtvaardigheid en naasten de. Omdat en zoolang de Volkenbond niet ent dat ook hem geboden Is God's ge en tot richtsnoer te nemen, acht spr. de ekenis van den Volkenbond gering. U wordt niet beheerscht door recht- rdigheia en naastenliefde, maar door uitsbegeerté en broederhaat en met den „Conseil" is het al niet beter. De econo mische en technische arbeid moet daarom ook op een mislukking uitloopen. De politie ke arbeid had eenig succes, maar het proto col van Genève was een fiasco; het natio nalisme steekt den kop op. Het loopt mis met den Volkenbond als niet een nieuwe actie ondernomen wordt, waarvan rechtvaardigheid en naastenliefde de agentia zijn. Een moreele kracht moet daarbij aan het werk worden gesteld; zulk een moreele kracht is de Katholieke Kerk. de Paus van Rome in het bijzonder. De waarde van den Volkenbond zou voor de ka tholieken zeer stijgen als de Paus erkend werd als een redelijke grootmacht. Spr. vraagt ot het niet op den weg van Neder land ligt den Paus uit te noodigen deel te nemen aan het vredeswerk? Het nega tieve antwoord op deze vraag in de M. v. A. heeft spr teleurgesteld. Deze uitnoodiging behoeft niet rechtstreeks tot den Paus te worden gericht, doch kan te Genève ter sprake worden gebracht. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) bespreekt het Nederlandsche initiatief te Genève op 6 September 1927, tegenover welk initiatief spr. eenigszins gereserveerd staat, en dat overigens een delicate kwestie is. Vervolgens vraagt spr. zich af, of het ge lukkig geweest is van Jhr. Loudon om in Maart j.l een tegenstelling te maken tus schen idealistische bolsjewistische politiek en realistische politiek van anderen. Spr. wenscht daartegen een woord van protest te laten hooren. De VOORZITTER deelt mee, dat het zijn bedoeling is de volgende week ook Maandag en Zaterdag te vergaderen. Daarna werd de vergadering tot Maan dagavond half negen verdaagd. De directeur van het MeCa te Amster dam, dr. Pliester, is, naar de „Tel." ver neemt, in verband met een schrijven, dat hij aan B. en W. en den raad gezonden heeft, en waarin hij mededeeling heeft ge daan van ongewenschte toestanden en ge brek aan samenwerking van de zijde van het MeCa, door het bestuur der vereeni- ging „Het Melkcontröle Bureau Amsterdam" geschorst. Aangezien uit het accountants rapport gebleken is, dat in de boeken van MeCa geknoeid ls, zal dr. Pliester thans een justitieel onderzoek vragen. Zijn oordeel over Holland. Gistermiddag zijn met den Pullman-trein van 12.20 uur, zooals reeds eerder gemeld, de Engelsche Minister van Buitenlandsehe Zaken, Sir Austen Chamberlain en Lady en mej. Chamberlain, uit 's-Gravenhage naar Brussel vertrokken, na hun particulier ver blijf in de Residentie. In het station werd de familie Chamber lain uitgeleide gedaan in de eerste plaats door haar gastheer, den heer Richard M. Tobin, gezant der Vereenigde Staten van Amerika. Voorts door den Britschen gezant, Graaf Granville en Lady Granville; den heer Laming, secretaris voor handelsaange legenheden der Engelsche legatie; de heer Stevenson, le secretaris der Britsche legatie en den heer Maskens, gezant van België te 's-Gravenhage. Omstuwd door drommen nieuwsgierigen nam de familie Chamborlai» hartelijk af scheid van allen, waarna Sir Austen, die eenige persfotografen aanstalten zag maken om hem nog eens te „nemen", zich uit eigen beweging op de trede der waggon opstelde en hij richtte hartelijk en glimlachend een „good bye" tot hen, toen zij hun werk ver richt hadden. Voor zijn vertrek heeft Sir Austen Cham berlain, de Nederlandsche pers op het En gelsche gezantschap ontvangen. Op een desbetreffende vraag, verklaarde Sir Austen uitdrukkelijk, dat hij uitsluitend voor zijn pleizier naar ons land was geko men. Hij had hier dan ook geen „zaken" gedaan of ook maar eenige politieke kwestie aangeroerd. Zijn bezoek aan Holland gold voorname lijk de bloemen. I am fond of flowers, ver klaarde Sis Austen. Met het weer ging het wel, zoo nu en dan kwam de zon door de wolken en dan ge noten we van het heerlijke Hollandsche landsche landschap, zooals uw schilders, dat zoo prachtig hebben geschilderd. Op de bloemententoonstelling te Alsmeer was ik opgetogen over de mooie bloemen; vooral de hortensia's waren schitterend. Dezen keer ben ik niet in Amsterdam ge weest. Ik had te veel andere dingen te zien en de menschen waren allen zóó vriendelijk, dat ik voor een bezoek aan Amsterdam geen tijd over had. Het Rijksmuseum met zijn prachtcollectie schilderijen had ik gaarne nog eens gezien. Wel heb ik een bezoek gebracht aan het Mauritshuis hier In Den Haag. Ik heb veel bewondering voor uw land; vroeger ben ik ook wel eens in Hoorn en Enkhuizen geweest. Zeer interessante plaat sen. Ik vind het hier een bijzonder mooi land. Wat denkt u over het voorstel-Kellogg? Wij kunnen daarop niet antwoorden, voordat met de dominions daarover overleg is gepleegd. veronderstelling geopperd, dat uw bezoek Een der Nederlandsche bladen heeft de verband hield met de mogelijke verloving van onze Kroonprinses met den derden zoon van den Engelschen koning. Daar is geen woord van waar! Sir Austen vertelde vervolgens, dat hij naar Brussel ging. Natuurlijk ga ik, aldus Sir Austen Chamberlain, naar de tentoonstelling te Gent. A.s. Dinsdag kee rik weer naar huis terug. Dan is mijn vacantie om. Zoolang ik in het ministerie zit, heb ik geen vacantie gehad. En het is druk op het ministerie. Mijn oud-collega Thomas, van wien bekend is, dat hij heel zijn leven hard gewerkt heeft, verklaarde mij eens, dat hij toch nooit zoo hard gewerkt had, als tijdens zijn ministerschap. Hebt u nog met minister Beelaerts over het Nederlandsch-Belgisch verdrag gesproken? Met geen woord. Ik heb niet over zaken gesproken. Wel heb Ik het natuurlijk met minister Beelaerts over Genève gehad, waar ik hem heb ontmoet en hem heb leeren waardeeren. Hij heqft daar met groote be kwaamheid eenige moeilijke kwesties be handeld. Daarmee was het onderhoud ten einde. De laatste feestdag te Weesp kon wegens het slechte weer 'niet ongestoord verloopen. Het programma moest gewijzigd worden. Het optreden van de Weesper Volksgymnas- tiekvereeniging moest worden afgelast, ter wijl de toestelwedstrijd op het Rapiditas- terrein niet doorging, omdat het Stadion onbespeelbaar was. Op de scholen werden aan alle kinderen herinneringsborden uitge reikt en versnaperingen. Ook de ballon kon niet opstijgen, wegens het te onstuimige weer. De avood is besloten met een schitterend vuurwerk, dat door duizenden werd bijge woond. Na afloop daarvan sprak de heer D. J. van Houten Sr. de schare toe. De heer Van Houten verklaarde dat de firma een diepen en aangenaame indruk had gekregen van de feestelijkheden. Namens de firma bracht hij de burgerij innigen dank; alien hebben medegewerkt om deze dagen onver getelijk te maken. Met groote liefde is sa mengewerkt, wat buitengewoon, wat buiten gewoon dankbaar stemt. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur en centraal co mité voor 't vele werk, dat het met liefde deed. om het feest zoo goed te doen slagen. Spreker wist niet beter te doen dan het pu bliek te verzoeken een driewerf hoera aan te heffen voor het centraal comité, gevolgd door een „leve Weesp!" Naar het „Volk" verneemt, heeft de mi nister van Financiën aan de directeuren der directe belastingen, enz. en der registra tie en domeinen de volgende circulaire ge zonden: Het is mij gebleken, dat het dagblad „De Telegraaf' onder meer aan deurwaarders der directe belastingen een korting verleent van twintig procent der kosten van advertenties welke door deze ambtenai-en uit hoofde van hun werkzaamheden moeten worden ge plaatst. Hierbij wordt het uitdrukkelijk voorbe houd gemaakt, dat die korting niet geheel of gedeeltelijk aan anderen wordt afge staan. In verband hiermede bepaal ik dat door ambtenaren geen advertenties, van weiken aard ook, meer aan bovengenoemd dagblad ter plaatsing mogen worden aange boden. i Ik verzoek u het vorenstaande ter kennis te brengen van de hoofden van bureaux en kantoren ln uwe directie, waartoe een vol doend aantal afdrukken dezer hierbij gaat, De Bond van Rijwiel- en Motorhandela ren viert dit jaar zijn 25-jarig bestaan. De feestelijkheden worden gehouden van 4 tot en met 7 Sept. in „het IJ-paviljoen" te Am sterdam. Bij die gelegenheid wordt tevens, in hetzelfde gebouw, de vijfde jaarbeurs voor den rijwielhandel en aanverwante vak ken gehouden. De Nederlandsche Fotografen-Patroons- vereeniging zal dit jaar wederom een foto grafie-tentoonstelling organlseeren van uit sluitend vakwerk in de groote zaal van ge bouw Heystee, Heerengracht bij het Thor- beckeplein te Amsterdam op Donderdag 25 en Vrijdag 27 April. De tentoonstelling zal kosteloos voor het publiek toegankelijk zijn. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer op het voovstel-Fleskens. Verschenen ls thans het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer, in zake het wets voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een invoerrecht voor klompen. Vele leden haden zich over de indiening van het wetsontwerp verbaasd. Zjj meenden, dat, na de verwerping door de Kamer van het Regeeringsvoorstel tot heffing van een invoerrecht op huishoudelijk aardewerk, porcelein en glaswerk en op enkele soorten tegels, indiening van het initiatief-voorstel achterwege had moeten blijven. Deze leden verklaarden hun stem aan het voorstel niet te zullen geven. Onder hen waren er velen, die protectie van de klompenindustrie nog bedenkelijker achtten, dan de bescherming van de glas aardewerk en porcelein-nijverheid. Door een maatregel ais de voorgestelde, wordt de werkgelegenheid niet op natuurlijke wijze bevorderd, doch kunstmatig gekweekt. Berekent men den doorsneeprijs van een paar klompen op 50 ct. per paar, dan zal het voorgestelde invoerrecht van 12 pet. neerkomen op een belasting, geheven van de klompendragers, van ongeveer 240.000. Neemt men aan, dat ook dg kosten der niet-ingevoerde klompen met 12 pet. zullen stijgen, dan komt men tot een bedrag van 400.000.— en 500.000.— Verscheidene leden opperden twijfel, of door aanneming van het wetsvoorstel de moeilijkheden, waarmede de klompen-indus trie te worstelen heeft, zouden worden opge heven. Meerdere leden waren van oordeel, dat in dien eene industrie tijdelijk moet worden geholpen, het beter is directen steun uit de schatkist te verleenen, dan te helpen langs indirecten weg. Verscheidene andere leden konden zich met het gedane voorstel vereenigen. De be wering, dat de plattelandsbevolking van 't duurder worden der klompen de dupe zou worden, werd door hen tegengesproken. Dit gevolg behoeft niet gevreesd te worden. Im mers de prijs wordt niet, voornamelijk be heerscht door de Ioonen, maar veel meer door de handelaars in klompen. Bovendien beteekent een betere mogelijkheid van con currentie voor de Nederlandsche klompen industrie eene aanmerkelijke werkverruiming van dezen tak van bedrijf. Neemt steeds voldoenden tijd Voor eigen veiligheid. De wijze rechter zegt: Er is één rechtspraak slechts: Wie réchts rijdt is in 't recht. Om iemand in te halen, Wacht liever nóg een tel of wat, Dan leergeld té betalen. Wie moet het gelag betalen, Als uw remmen mochten falen? Denk aan uw verlichtingsplichten. Altijd jgoed uw lichten richten. Want met slecht gerichte lichten, Kan uw licht licht onheil stichten. Als gij niet wilt, dat 't u geschiedt, Verblindt dan ook een ander niet! Als 'k ander lich weerkaatsen moet, Bevestig mij dan practisch, goed. Ik spreek geen. schuine echo-taal. Plaats mij niet scheef, maar verticaal. Dan rijweg loodrecht oversteken; Eerst links en daarna rechts gekeken! Als plaats is aan de rechterzij, Rijdt dan een tram niet links voorbij Neemt gij een and're richting? Toe, waarschuw even dan! Öf dacht u, dat een ander Uw plannen ruiken kan? 't Kost maar vijf seconden tijd. Stop! Zoolang de tram niet rijdt. Bedenk, vooral bij flinke vaart, Dat gij den afstand goed bewaart. Is 't bij uw vóórman plots'ling: Stop! Dan zit ge er al bovenop. Geef goed signaal, dacht u misschien, Dat iemand om een hoek kan zien? Doch aldoor toet'ren is niet noodig Dat geeft maar last, is overbodig. Behartenswaardige wenken voor den weg gebruiker, vindt u niet? Het Zijn de regels van den weg, die dage lijks van kracht zijn en ze dienen dus den geregelden automobilist, motorrijder, wielrij der en ook den voetganger wel degelijk nog eens in herinnering gebracht te worde. Om te verklaren, vanwaar bovenstaande pakkende regeltjes geciteerd worden, dtene het volgende; Toen in 1926 het bureau Verkeerswezen te Amsterdam zijn 100-jarig bestaan vierde, vormden, naar aanleidinghiervan, eenige Amsterdammers een oommissie, welke zich ten doel stelde eenige gelden te verzamelen, teneinde dén heer C. Bakker, hoofd-inspec- teur van politie, chef van het bureau van verkeerswezen te Amsterdam, in de gelegen heid te stellen, iets voor de verkeersveilig heid in hét algemeen te kunnen doen. Bedoelde commissie was in stapt, den heer Bakker later een fondsje te kunnen ter hand stellen, zoodat hij dus aan 't werk kon gaan. Aangemoedigd door het succes van slult- zegelverkoop voor verschillende andere doel einden, besloot de heer Bakker een serie sluit/egels te doen vervaardigen, om zoo de regels van den weg populair t§. maken„ In dat bpzióht is hij goéd gëslaagd. Thans is een 25-tal sluitzegels,. die voor minimum-prijs verkrijgbaar worden gesteld, verschenen. Op aanwijzing van den heer Bakker wer den ze vervaardigd; sommigen ontworpen door den heer S. Schlesinger en de overigen door den heer G. J. J. Verbeek, beiden gra fisch kunstenaar te Amsterdam, terwijl de heer CUnge Doorenbos zijn medewerking verleende, door grootendeels de dichterlijke opschriften samen te stellen, waarvan wij hierboven eenige typeerende staaltjes gaven. De drukkerij J. H. de Bussy te Amsterdam verzorgde den durk. Dé strak-gehouden teekeningen in rood, zwart en wit-uitvoeringen doen het goed. Het laat zich aanzien, dat ze .spoedig in groot aantal in omloop zullen zijn en dan is ook hun doel, en dat, hetwelk de heer Bakker er mede beoogde, bereikt. tót het instrument der diplomaten; het' overredende woord; en na veel en langdurig onderhandelen, kreeg hij de mannen met êen sigaar en een handdruk buiten de deur Het onderzoek Wees uit, dat tijdens de ziekte van den burgemeester in 1924, de gemeenteraad inderdaad twee paardenmark ten had ingesteld ln April en October en daaraan de gebruikelijke publicatie ge geven hadmet geen ander resultaat dan de pas verhaalde geschiedenis. De molen van C. van Oeveren, te Wolf- aartsdijk, een der mooiste oude molens, is door brand vernield. De oorzaak moet in het warloopen van de as in de kap worden gezocht. Een hoeveelheid graan ging mede ver loren. Dezer dagen moest te Botterdam de 22- jarige L. C. voor zijn patroon C. J. G. W. meubelleverancier uit de Burg. Meineszlaan een voorraad meubelen afleveren bij een be woner van het Westen der stad. Hl) ontving 230 gulden voor deze leverantie, doch huur de inplaats van dit geld aan zijn baas af te dragen een auto, zeggende dat hij handels reiziger was en naar Amsterdam moest, In de hoofdstad ging c. een avond vroolljk uit, hield, den auto inmiddels tot zijn beschik king en liet zich den volgenden dag naar Winterswijk rijden. Mét nog maar weinig geld trok hij daar de grens over. De chauffeur keerde naar Rotterdam terug. In Duitsch- land trachtte de man werk te vinden, het geen hem echter niet gelukte. Daarom kwam hij zonder een cent, weer terug in het vaderland en meldde zich te Nijmegen bij de politie aan. Door deze is hij thans gevankelijk overgebracht' naar Rotterdam. De regeering heeft nog geen beslissing genomen inzake het deelnemen aan de kosten Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Voorst tot Voorst be treffende vërdceling der kosten van het her stel der bij den jongsten watersnood ontsta ne dijkbreuken, heeft de Minister van Water staat het volgende geantwoord: Of de kosten van herstel van dijkbreuken, ontstaan bij den watersnood 1926-27 te zwaar op de streek zullen drukken, en of, in geval van bestigde beantwoording van deze vraag, daarin aanleiding kan worden gevonden, om van Rijkswege steun te verleenen, kan niet ten aanzien van elk geval afzonderlijk, doch moet in onderling verband met andere ge vallen worden beoordeeld, Dit heeft een zeer uitgebreid onderzoek noodzakelijk gemaakt, dat geruimen tijd in beslag heeft genomen, ten gevolge waarvan een beslissing' over het al of niet toekennen van Rjjkssubsidiën nog niet is kunnen worden genomen. Ook de provincie Gelderland heeft nog niet beslist op het verzoek om subsidie in de kosten van herstelling van den dijk te Fan- nerden. Het ligt, naar de meening van den Minister, niet op zijn weg, om bij het provin- Qiaal bestuur op het verleenen van een bij drage aan te dringen. De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" ver haalt: In deze verstrooide en vergeetachtige we reld, kan heel wat verloren en vermist wor den. Het dagelijksch nieuws, dat de couran ten hieromtrent brengen, is wel geschikt om de menschen hun verbazing in dit opzicht te doeh verliezen; toch zal het nog wel eenig opzien baren, wanneer men hoort, dat een complete paardenmarkt spoorloos verdween. Dit wonderlijk geval speelde zich binnen de muren van onze goede Ganzenstad af. Dinsdagmorgen namelijk vervoegden zich drie paardenkoopers twee uit Hulst ep één uit Uithuizen bij den burgemeester, om met klem van woorden, schadevergoe ding te vragen. Op het verbaasde gezicht van den burge meester, trok een der handelaars een alma nak te voorschijn een officieele en geen „leugenzak" waarin duidelijk vermeld stónd, dat den 3en April te Goes een paar denmarkt gehouden wordt. Op het officieele bericht ln dezen alma nak, waren de drie handelaars uit Noord en Zuid komen opdagen, doch ondanks al hun nasporingen, hadden ze geen paardenmarkt kunnen vinden; zelfs niet het traditioneele „lijntje", waaraan men deze viervoeters plicht te bevestigen. Reis- en verblijfkosten hadden deze heeren dus voor niets gemaakt en daarvoor vroegen ze schadeloosstelling. De burgemeester keek zoo mogelijk nog bedenkelijker. Reiskosten zou nog gaan, maar wat de verblijfkosten betreft., gedane uiterlijk der paardei voorspelde dienaangaande nie Bovendien begreep hij er niets markt-aankondiglng ln den aln Ten einde raad, nam hij z Op den Schiedamschen Dijk te Rotter dam surveilleerden gisternacht, naar de „Msb." meldt, twee agenten, toen zij door een chauffeur werden gewaarschuwd, dat in de Wijde Nieuwjteeg onraad was. Zij liepen daarom door de Zwijnenstraat naar de Leuvehaven waar zij zich op den hoek van de Wijde Nieuwsteeg verdekt opstelden. Twee mannen waren op een verdachte wijze bezig bij den heerenmode-winkel van M. op nummer 6. De agenten zagen, dat een hunner iets op het trottoir neerlegde en hoorden glasge rinkel. Vervolgens zagen zij, dat de andere man naar het Vasteland toe liep en daar Iets op strat neerlegde. Toen beiden weer bij den winkel waren teruggekomen, achtten de agenten het oogenblik gekomen, hen te arresteeren. Het bleek dat zij ln de winkel ruit aan de linkerzijde een gat hadden ge maakt van 20 bij 25 c.M. Het glas hadden zij op het trottoir neergelegd, op het Vas teland had de eene man een. beiteltje op straat gelegd. Pe aangehoudene zijn de 35-jarige C. M. A. N. en de 35-jarige D. v. D. De laatste was reeds in Januari aangehouden, verdacht van verbreking van een etalagekastje van den Hema-winkel. doch moest toen wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld worden. Men vermoedt thans de da ders van de diefstallen uit etalagekastjes welke zoo herhaaldelijk in den laatsten tijd voorkwamen te hebben gepakt, De plaatskaarten voor goedkoope treinen, die de Spoorwegen laten loopen, moeten steeds te voren genomen worden, een maat regel die in verband met het formeeren van de treinen noodig is. Regenachtige zomers weerhouden echter velen om zich tijdig van goedkoope trein- kaarten te voorzien. Tep einde aan dit bezwaar tegemoet te ko men, zullen de Spoorwegen bij wijze van proef aan de reizigers van goedkoope treinen, die zulks verlangen, de gelegenheid geven zich bij het koopen der plaatskaarten te ver zekeren tegen het nadeel, verbonden aan hot van te voren nemen van plaatskaarten voor goedkoope treinen. Ieder reiziger ontvangt desverkiezend tegen betaling' van een premie van 10 pet. van deïl prijs van de plaatskaart een bewijs, waarop de houder de prijs van de genomen plaats- kaart kan terugkrijgen, indien er op dien dag tussehen 11 uur v.m. en 5 uur nun. regenval is geweest in de op het bewijs vermelde plaats van 3 m.M. of meer. Of dit laatste het geval is geweest, wordt in hoogste instantie vastgesteld dooi' of van wege het Koninklijk Meteorologisch Instituut te de Bilt en door aanplakking aan het loket van het station waar de plaatskaart geno men is, bekend gemaakt binnen vijf dagen nadat de trein geloopen heeft. Terugvordering van het bedrag der geno men plaatskaart wordt gehouden binnen 14 dagen na aankondiging, anders is het recht op terugvordering vervallen. Het Koninklijk Meteorologisch Instituut te de Bilt heeft in de betrokken plaatsen onder bevoegd toezicht regenmeters geplaatst, waarmee geconstateerd wordt of er regenval van 3 m.M. bereikt is. Bij het nemen van de plaatskaart wordt aan den reiziger gevraagd voor welke bestem ming hij zich wenscht te verzekeren. Voor treinen naar verschillende bestemmingen, b.v. naar de bloembollenvelden wordt om te bepalen of het al dan niet een regendag is geweest, één. centraal punt aangewezen. Te Walderveen heeft een ongeveer 65- jarige landarbeider zijn buurman, den jacht opziener M. Teunissen, zeer ernstig mishan deld, ponder de minste reden, heeft hij den jachtopziener met een greep in de zijde ge stoken, waardoor Teunissen echter, dank zij zijn dikke kleeding, niet verwond werd. Daar op heeft hij hem met hetzelfde wapen door de hand gestoken en toen de jachtopziener zijn aanvaller met geweld de greep ontrukte, brak de stok, waarmede de landarbeider toen den beambte nog een hevigen slag op het hoofd toebracht. De oude driftkop staakte zijn aanval niet voor de beambte hem tegen den grond had geslagen en weerloos had ge maakt, Natuurlijk ls tegen den man proces verbaal opgemaakt. Te Leiden werd tegen mej. R. proces verbaal opgemaakt, omdat haar rijwiel niet was voorzien van een belastingmerk. De juf frouw heeft zich het geval zoo aangetrokken, dat zij eenige uren later is overleden. Te Wassenaar is gearresteerd zekere K., die zich schuldig zou hebben gemaakt aan afpersing. Een ingezetene van Katwijk had een overtreding begaan, waarvan K. toevallig getuige was. Deze zelde het geval ter kennis van de politie te zullen brengen, tenzij hem een bepaald bedrag werd ter hand gestelcT. De ingezetene van Katwijk voldeed hieraan. Later zou K. herhaaldelijk op deze wijze geld hebben weten af te persen, ln totaal tot een bedrag van ongeveer 8000. Te Prinsenhage reed een vrachtauto uit Breda door de Voorstraat, toen de stuur inrichting defeot geraakte. De auto kwam met Zoo'n kracht tegen het perceel van den heer J. van Geenen terecht, dat de buiten muur op verschillende plaatsen scheurde en steenen midden in de kamer terecht kwa- -nen. Iemand, H. van Oers genaamd, uit 3reda, die van de tegenovergestelde richting -.warn, werd met zijn rijwiel opgenomen en wam tussohen auto en muur terecht. Het ijwiel werd totaal vernietigd, terwijl de man ngedeerd bleef. ZONDAG, 22 APRIL HILVERSUM, ioóo M, 9.30 V.P.R.O.-mtzending. 12.302 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 24 Verslag van den Voetbalwedstrijd Nederland Denemarken door een ooggetuige. Uitzending uit het Stadion te Amsterdam. 45.30 Kamermuziek door de kamermuz. ver. „Het Hollandsch Sextet" (J. Pool man, fluit, J. Stotyn, hobo, A. Wit, klarinet, P. Veenstra, hoorn, J. Poons, fagot, P. Frenke!, piano. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest, Carol. Castendijk, zangeres, Egb. Veen aan den vleugel. 7.15—8 De pia nosonaten van Beethoven, Analyse van sonate op 14 no. 1 door Louis Schmidt, Egb. Veen a. d. vleugel. 8 uur Persber. en sportuitslagen. 8.10 Symphonieconccrt door het Utr. Stedel. Orkest o.l. van Evert Cornelis, Marix Loevensohn, cello. HUIZEN» 1870 M. (Tusschen 4 en 6 uur 340.9 M.) 8.309.30 R.K. Morgenwijding. Spr. H. E. W. Osten- dorf, Lid v. h. Gilde v. d. Klare waarheid: De goede Herder, afgewisseld met zang en muziek. 9.50 N.C. R-V. 12.30 Uurslag. 12.30—1.30 K.R.O. Lunch muziek door het Trio „Winkels". 1.30—1.45 Rede door Mr, C. Goselingf Het Dr. Schaepmanfonds. „Mijn ervaringen bij de organisatie voor het Dr. Schaepman fonds. 1.452.15 Godsdienstonderricht voor oudere door D. Bont, leeraar a. h. Seminarie Hageveld Heem stede (K.R.O.) 2.304 De A.msterdamsche Orkest vereniging o.l. van Frans v. Diepenbeek (K.R.O.) 45 K.R.O. Ziekenuurtje door Frits Duin: Over reizen naar Lourdes. Declamatie door Albert v. d. Hoogte 5.50 N.C.R.V. 7.308 K.R.O. Spr.: C. G. Bekkering Voorz. v. d. Ned. R.K. Ver. van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel," St. Christoffel langs den weg. 8 uur K.R.O. Concert: Madame M.Martelet- Stolp, cello, M., Monnikendam, piano, M. Beusker, bariton. Het K.R.O.-orkest o.l. van M. v. d. Ende. Spr. H. v. d. Putt: Een causerie over de R.K. Werkgeversbe weging in Brabant en Vlaanderen. 10 uur Persber, 10.45 K-jR-O. Epiloog o.l. van Jos. Pickers, DAVENTRY, 1600 M. 2.50 "Concert, De Militaire kapel en L. Megane, alt, T. Jones, tenor. 4.404,50 Voorle zing uit de werken van Shakespeare, 5.50—7.20 Dienst in de „Bethlehem Welsh Congregafional"-kerk Cardiff. 7.20 Dienst in de Liverpool cathedraal. 8.05 Liefdadigbeidsoproep. 8.10 Nieuwsber. 8,35 Licht orkestconcert, D. Vane, sopraan, H. Wendon, tenor S. Robertson, bas, W. H. Squire, cello. De „Wireless" zangers. Orkest 9.50 Epiloog, PARIJS „RADIO-PARIS", 175a M. 11.30 Morgenwij ding. Koorzang en preek. 12.05—1.10 Orkëstconcert. 3»505'Q5 Concert, De Homonyme Jazz. 7.35 Cir cus Radio-Paris. 9.0510,ao Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M. 8.209.20 Morgenwijding. 11.2012.20 Orgelconcert. 12.201.50 Militair concert. 3-355.20 Orkestconcert. 5.20-1-6.20 Evang. kerkmuziek. Orkest, koor en soli. 7.05 „Hoheit tanzt Walzer," operette in 3 acten van Ascher. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KoNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 8;2o Morgenwijding. 10.50 Koorconcert, Zangver. Kattowitz. 3.505.20 Orkestconcert. 7.50 Concert door het orkest o.l. van B. Seidler-Winkler. 9.50 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Or- kestconcert. II.35 Motorwedstrijden. 12.25 Or-' kestconcert. - 1.35 Orkestconcert. 3.20 Orkestcon- cert- 5-20 Orkestconcert. 7.20 Galante walsen. Daarna tot 11.ao Cabaret. BRUSSEL, 509 M. 2.203.20 Popul. orkestconcert. 7*359*35 Orkest en Mme, L. Berger,zang. •Steeds liet JVleuwste ln MadlO- Vci/c/cusm'/c/? /ferdc/firryes? c/e^actrSor^tê. MAANDAG, 23 APRIL HILVERSUM, 1060 M. 12 uur Politieber. -1- 12.30X Lunchmuziek door het Trianon Trio. 4.40-^-5.55 Kinderuurtje door Mevr. A, v. Dijk. 6-7-7.15 Concert door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Volkszang- avond in Gorcum o.l. van.H. L. A. v. Bommel. 9.05 9.30 Pianoconcert door Suzie Minden. 9.3011 Populair concert door het Oinroep;-orkest Q*l. van. Nico Treep. 10 uur Persber. Daarna voortzetting concert. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301.45 N.C. R.V. Orgelconcert door P. Halsma, organist te Haarlem. 45 N.C.R.V. Ziekenuurtje o.l. van Ds. A. G. Wpjf. 7—7.30 Engelsche les. 7.30—8 N.C.R.V. Zangcur sus o.l. van Jac. Caro. 8 uur N.C.R.V, Concert in de' Ned. Herv. Kerk te Almelo. Spr. Mr. M. Sichterman, Burgemeester van Almelo: Almelo als Industriestad, Mr.' G. J. Sybrandi, leider van den avond. De Chr. Harmonie De Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah," De Chr. Gem, Zangver. „Sursum Corda", Alm. Chr. Mannenkoor, Dubbelkwartet „Met zijn achten," A. E. P. Sommer, fluit, E. Geels, viool, Mej. Geels, piano. DAVENTRY, 1600 M. Kerkdienst. Gramo- foonmuziek. 11.20 Bahadeqcoqcc.(bariton, opraan). 11.50 Dansmuziek. 12.301.20 Orgelconcert. I.35 Shakespearefeest, Speeches. 2.20 LicLue muziek, A. Brown's kwintet. 3*20 Dansmuziek. 4.30 Huis- houdpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgelconcert 5»4o Berichten 5.50 Nieuwsber. 6.05 Een „Sha kespeare Day Duologue" samenspraak. 6.30 Litter, critiek. 6.35 Beethoven's sonates (Piano-viool). 6.45 Causerie 7.05 Variëté. 8.20 Nieuwsber. 8.40 —10.35 St. George's Day. „King Henry V", tooneel- neelstuk van Shakespeare. 10.3511.30 Dansmuziek* PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 9.50—10 Gramo-. foonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.03— 4 05 Litter, cn matinée, 7.50—10.20,„Le Manage Secret," tooneelspel met muziek. - LANGENBERG, 469 M. 12.25—r.50 Of kestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7,35 „Collegium Musi- cum", A. Ibald,zangeres. Orkest, Werken van Weber. Daarna tot ir.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). II.20—4.20 Lezingen. 4.30—5.30 Or kestconcert. 5.20—6.40 Lezingen, 6,50 Concert door het Philhar- monisch Orkest o.I, van Rich. Strauss, Barbara Kemp, sopraan. 9.50—11,50 Tiroler Volkskunst Damhofer Troep en orkest. HAMBURG, 395 M. 5.15 Orkestcoqcert. 6.30 Orke> concert. 6.45 Concert uit Berlijn. Het Pnilharm.o kest o.l. van Rich Strauss. 9.50 Sluiten BRUSSEL, 509 M» 4.205«ao 7noeencet>v'r—7»35— 10.35 Orkest en Hr, Lefvère, Chansonnier» VAKKUNDIG ADRES RADIO-MOORS - Koningstraat 27 Telefoon 14609 Haarlem Verschenen is een nieuw overzicht van de bepalingen betreffende den luchtpostdienst, dat met ingang van 23 April a.s. in werking treedt. De voornaamste wijzigingen, wat de ver zending van briefpost aangaat, betreffen de correspondentie, over te brengen met de luchtverbindingen ToulouseDakar (met den eersten luohtdienst op Frankrijk) en Rotter, dam—Marseille (aansluiting op de mailbooten van de p. en O.). Voorts ondergaat de luchtdienst op Zwit serland wijziging en zullen, in tegenstelling met het vorige jaar, daarmede alleen stuk- ken worden verzonden, waarvoor een lucht, recht van 5 cent per 20 gram zal zijn ge kweten, en wordt de gelegenheid opengesteld, om correspondentie voor Belgisch-Congo en Fransch aequatoriaal Afrika te verzenden met den luchtdienst Boma-Elisabethville, Ten slotte wordt het vervoer van de lucht- postpakketten uitgebreid. De kantoren der posterijen verstrekker? nadere inlichtingen. In het wederzijdsch telefoonverkeer tus schen Zweden en Nederland zijn telefoon oproepberichten, bestemd voor personen wonende buiten den kosteloozen bestellings- kring toegelaten. Het vaste X. P.-recht be draagt voor een T.o.b. naar Zweden 1.00. Tot hot telefoonverkeer tusschen Danzig en Nederland waaraan, wat Nederland be treft, alle kantoren en stations kunnen deel nemen, zijn van de zijde van Danzig toe gelaten alle kantoren, voorkomende in den Danziggids. Het vaste X. P.-recht, bedraagt voor een T.o.b. naar Danzig 0.40. Men meldt, dat de Russische zanger Sjal japin met een Russisch operagezelschap een aantal voorstellingen in Duitschland zal ge ven, dat er aan ook kans is op enkele voor stellingen in Nederland. Daarover zijn de on derhandelingen nog gaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10