ARC FINANTIEELE BESCHOUWINGEN Rechtszaken Amerikaanschen Oorsprong SS APC Alle producten verkocht door cle zijn zooals steeds van ZwitserlandDuitschland HAARL. VOETBALBOND Zeemeeuwen wint den eersten kampioenswedstrijd Stormvogels III R. C. H. V op weg naar de eerste klas R.K.V.V. The Zandvoort Boys. R.-K.V.V. „B. S. M." D. H. V. B. R. K. S. V. „Hercules" te Overveen R. K. V. V. „A.D.O." R.-K. V. V. Beverwijk. R.K.V. „Zwaluwen". AP C A PC** A PC O STANDARD Men tegs, zvac/ens m.r cavS A.P.C. Service: Niet alleen in cle garages bij benzine- en olie levering, maar ook langs den weg door A.P.C. Montagewagens j4 k PC A P C A AP,C *AFC R. K. F. R. K. V. V. „Lisse". KORFBAL SCHIETEN „Generaal van Merlen" BINNENLANDSCH NIEUWS De begrooting der Staatsmijnen voor 1928 DE SPAARNE-BANK Speculatieve belegging De wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet Een Amsterdamsche diamant firma in moeilijkheden De Zoelensche dubbelganger Hoofdingenieur bij den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland I EEN MATIGE KAMP MET EEN SENSATIONEEL EINDE In eerste instantie zijn wij natuurlijk niet geinteresseerd bij een strijd tusschen vreem de naties, op zijn hoogst nemen wij nota van den uitslag; van een vergelijkenden staat, echter „ohne weiter". Hoe anders is 't thans echter, in het zicht van het Olym pisch feest. Nooit heeft men grooter belang stelling aan den dag g u. voor het bui- tenlandsche voetbal als hielen, nimmer werd met grooter gretigheid het nieuws verslon den, dat, hetzij direct, of indirect verband hield met het naderend voetbaltournooi. Daarom willen wij iets over den strijd ver tellen tusschen Duitschers en Zwitsers te Bern, welke eerstgenoemde met 32 wonnen. Echter ternauwernood. Want toen er 81 minuten waren gespeeld, hadden de Duit- scherp nog een vrij, safen voorsprong met 30. Ineens gebeurde 't toen. De Zwitsers kwamen geweldig in actie en forceerden 2 doelpunten. De gasten raakten in die periode hun hoofd kwijt en 't is slechts aan een wonder te danken, dat Abegglen vier minuten voor het eindsignaal een bijna on misbare kans nog naast schoot, hetgeen feitelijk de nederlaag van zijn land betee- kende. Overigens heeft de kamp maar matig aan de verwachtingen beantwoord. Vooral kenmerkte zich het Zwitsersche spel door een groote lusteloosheid, mangelde 't aan spirit. Wel dient opgemerkt, dat de elfder ure door ziekte en ongevallen enkele wijzi gingen moesten worden aangebracht, doch dat neemt niet weg. dat de aanval een on voldoende spel vertoonde. Het verdedigend deel was in goede handen, daarentegen bleef ook de middenlinie op een enkele uitzonde ring na onder de gestelde verwachtingen. Pas in het laatste deel van den kamp viel een duidelijke opleving waar te nemen. Niet kreeg het publiek toen plots een hoogstaande partij voetbal te aanschouwen, doch door toe passing van het kick-and-rush systeem tegen een verdediging, welke hierdoor van de wijs werd gebracht, slaagde men er in, de neder laag in ieder geval eervoller te maken. Doch vaststaand is in ieder geval, dat een Zwitser land in dezen vorm niet de gevaarlijke candi- daat voor den Olympischen eere-titel zal worden, als in 1924 te Parijs. Reeds eerder vermelden wij, dat de Duit schers eenige onbekende sterren aan de internationale voetbalhemel hadden opge steld, welke tusschen een hechte kern moes ten toonen. of een keuze voor Amsterdam ge rechtvaardigd zou zijn. En dit experiment is werkelijk vruchtdragend gebleken. De rechts buiten van een der West Duitsche Kam pioensclubs, n.l. Albrecht van Fortuna Düsseldorf, wordt warm aanbevolen voor de Olympische Spelen. Evenals trouwens Knöpfle van Fürth en Pöttinger van Bayern, Mlinchen. welke spelers men nu niet be paald onder de jonge garde kan rekenen, doch wier prestaties zeker aanleiding geven cm het oog op hen te doen vallen. De lin kervleugel. de beide Hoff(f) mannen, stelden te'eur, hetgeen voor een goed deel geweten wordt aan het falen van een andere, nieuw uitverkorene. Berthold. De nieuwe spil. Lein- berger, kon den marquanten Kalb niet doen vergeten. Echter toonde Wentorf van de F. C. Altona 1893 zich een keeper met goede talenten en deed zeker niet voor den fameu- zen Sthulfauth onder. Als bijzonderheid wil len wij nog pomerken. dat dit elftal een speler uit West-Duitschland telde, een uit het Noorden, een Midden-Duitschland en dus acht Zuid-Duitschers. On verzaakt zet men in beide landen de voorbereiding voort. Zwitserland heeft mo menteel drie oefenmeesters aan het werk, hetgeen oogenschijnlijk wat overdreven lijkt, doch inderdaad noodzakelijk is door de groote afstanden en de verdeelde distric ten. Duitschland speelt in Mei nog een vijf tal wedstrijden tegen een Schotsche prof club, Cowdenbeath genaamd, welke de negen de plaats op de Schotsche ranglijst inneemt. Op 5 Mei spelen de Schotten in München; den volgenden dag te Nurnberg, 12 Mei te Leipzig, den 13en te Dordtmund en den 17en te Brunswijk. Hieruit blijkt dus wel, dat beide naties niets onbeproefd laten om goed uitgerust te Amsterdam te verschijnen. Het is aan de Zandvoortsche Zeemeeuwen gelukt den eersten wedstrijd om het kam pioenschap van den H. V. B. te winnen. D. I. O. moest n.l. met 31 het onderspit delven in een wedstrijd, waarin de kustbe woners geheel domineerden. Toen D. I. O. kort na de rust den gelijkmaker scoorde, zag het er naar uit, dat de wedstrijd ver der vol spanning zou verloopen. Kort na elkaar scoorden de Zeemeeuwen twee goede doelpunten, zoodat de spanning al ras verdwenen was. Tot het einde bleven de gastheeren ln de meerderheid, zonder dit in doelpunten uit te drukken. A.s. Zon dag is de returnmatch op het terrein van D. I. O. Natuurlijk zijn dan de kansen van laatstgenoemde beter, maar dat dit vol doende Is om den strijd in z'n voordeel te beslissen, geloof ik niet. Wil D. I. O. nog een kans maken op den .kampioenstitel, dan zal gewonnen moeten worden. In dat geval n.l. zou een wedstrijd op onzijdig terrein moeten uitmaken, wie met de hoogste eer zal gaan strijken. Hoogstens acht ik D. I. O. in staat tot een gelijk spel, ofschoon ik daarmee een over winning van de bezoekers niet wensch uit te t 'uiten. Voor de gewone competitie stonden 3 wed- s ijden genoteerd. Zoowel de Haarlem-Ve- i tanen, als hun jongere clubgenooten uit i t derde, wisten hun laatsten wedstrijd wt 52 en 41 respectievelijk van R. C. H. 3 en Kennemers 2 te winnen. Aan het spelgehalte was anders duidelijk te merken dat in het geheel niets op het spel stond. I. V. O. zorgde in z'n laatsten competi tiewedstrijd voor een verrassing, door een 4—3-overwinning op V. S. V. 2 te IJmuiden- Oost. Voor de promotie naar de eerste klas wa ren alle 4 de candidaten in actie. R. C. H. 5 won met 7—1 van R. c. H. 6. Met de rast zag het er anders niet naar uit, dat Roelfsema c.s. zoo'n groote over winning zouden behalen. Nadat het 6de de leiding had genomen, gelukte het aan de „oude heeren" nog voor de rust gelijk te maken. In de tweede helft had het 6de het lang niet geringe voordeel van den wind, maar juist toen Heten de voetballers zien, dat zij de kunst van voetballen beter verston den dan hun jongere broers. Zij speelden n.l. tegen den wind in, veel en veel beter dan het 6de met den wind mee, met gevolg een verpletterenden nederlaag voor het laatste elftal. Stormvogels 3 won op het kantje af van Spaarnevogels (2—1) Door den wind en door het kleine terrein, stond h<# gehalte, van den wedstrijd op laag peil. A.s. Zondag spelen R. C. H. 5 en Storm- v vrcis 3 tegen elkaar op het Bloemendaal- rrein. De winnaar van dezen wedstrijd doet een heel goeden gooi naar het eerste klosseschap. Ik geloof niet, dat er veel krachtverschil zal zijn. zoodat een gelijk spel lang geen slechte voorspelling zal blijken. Voor de promotie naar de tweede klas won Bloemendaal 3 met 72 van D. W. O. 2. Zou het den Bl.dalers nu gelukken een klas hooger te stijgen? j Zondag zijn voor deze competitie 2 wed strijden vastgesteld: DamiatenD. W. O. 2 op het H. F. C.- terrein en Bennebroek 2—Kinheim 2 aan den Spaarnhovenweg. Bovendien is er nog een beslissingswed strijd, welke even de aandacht vraagt. Bloemendaal 5 en Zeemeeuwen 2 zijn in hun derde klas-afdeeling gelijk aangeko men; op het R. C. H.-terrein zal Zondag morgen uitgemaakt worden, wie van deze twee de promotie-wedstrijden zal spelen. „D." Programma voor morgen: T. Z. B. IIOnze Gezellen II, 2,30 uur. H. B. C. V—T. Z. B. Ill, 1 uur. De reserve's krijgen morgen bezoek van „Onze Gezellen" 2, uit Schoten, een stevige 4de klasser uit de E-afdeeling. Tweede doe je best hoor. Nu even onze speciale aandacht aan het derde. Dat is zoo maar op eigen houtje aan het kampioen worden. Jaap en zijn mannen schijnen ernstige plannen te hebben. Als er morgen gewonnen wordt, dan zijn jullie er. en dan worden jullie natuurlijk in feeststemming afgehaald. Dat is afgesproken- Volgenden keer zal ik er het ranglijstje bij zetten. j0s. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 22 APRIL Contributiebetalen van 11.30 tot 12 uur. B. S. M. I—Geel-Wit II, half drie. Santpoort III—B. S. M. II, half drie Sant poort. Vertrek met autobus te één uur van de Schoollaan. Het eerste Krijgt dus Geel-Wit II op bc- loek en zal we. trachten beide puntje» in Bennebroek te hcuden. Het tweede vertrekt natuurlijk volledig naar Santpoort en zal het daar niet ca deau krijgen. Dus moed houden, jongens van Blom. Met het formeeren van een Junioren- elftal hét goed. Nog 3 a 4 jongens en we zijn er. Dus jongens van Bennebroek en omgeving die willen gaan voetballen, geeft u zoo spoedig mogelijk op, en we gaan spelen. Ook eenige Senioren zijn nog welkom. Met de inschrijvingen voor onze lustrum wedstrijden. gaat het ook prachtig. Tot op heden hebben we voor elke afdeeling zeven elftallen in geschreven, waaronder zeer se rieuze. Voor de vereenigingen, die nog niet hebben ingeschreven, blijft de gelegenheid nog open tot Dinsdag 24 April. Er zijn nog altijd eenige spelers, die niet in clubcostuum spelen. Het bestuur verzoekt dezen zich een zoodanig costuum aan te schaffen, zulk een groote kosten is dat niet en het staat toch altijd netter. Secretariaat Schoterweg 2. Dinsdagavond heeft in de Aloysiusschool de prijsuitreiking der onlangs gehouden On derlinge wedstrijden plaats gehad .Deze prijsuitreiking ging gecombineerd met een feestavondje voor de adspiranten. Er werden verschillende spelletjes gedaan, waaraan prijzen verbonden waren. Daarna werden de jongens getracteerd op limonade en gebak. De laatste wedstrijd was touwklimmen, waarmee ieder z'n best deed om het eerst boven te zijn. Nadat zij nog op een reep chocolade werden getracteerd, gin gen de jongens zeer voldaan naar huis. Hieronder volgt de uislag van heeren- en adspiranten-prijswinnaars le afdeeling Adspiranten: le prijs M. Eickhorn; 2e prijs J. v. Kem pen; 3de prijs G. v. Kempen. 2e afdeeling Adspiranten le prijs Fr. Hekker; 2e prijs S. v. d. Mey; 3e prijs P. Prenen. 3e afdeeling Adspiranten: le prijs P. Tultenaar; 2e prijs H. Hekker; 3e prijs H. v. Maris, le afdeeling Heeren: le prijs W. Thyssen; 2e prijs J. Groenen dijk. 2e afdeeling Heeren: le prijs J. v. Kessei; 2e prijs K. v. d. Klugt; 3e prijs J. Giebels. W. THIJSSEN, Secretaris. PROGRAMMA VAN 22 APRIL. Beverwijk 2A. D. O. 1, 2.30 uur. A. D. O. 2—A. R. C. 2, 2.30 uur. A. D. O. 3—Vitesse 3, 12.30 uur. A. D. O. 1 speelt een vriendschappelijke wedstrijd tegen Beverwijk 2, en het 2e ont vangt A. R. C. 2 voor de competitie en zal geducht haar handen vol hebben, daar A. R. C. de bovenste plaats bezet, doch gezien de laatste prestaties van A. D. O. 2 verwach ten wij een spannenden strijd met minstens een gelijk spel. A. D. O. 3 kan van Vitesse 3 winnen. PROGRAMMA VAN ZONDAG 22 APRIL. Beverwijk IG. D. A. Uitgesteld. Beverwijk II—A. D. O. I. 2.30 uur. G. V. O. Adsp.Beverwijk Adsp. De finale voor den Bisschop-beker, welke aanvankelijk was bepaald op 22 April, is uitgesteld. Het 2de elftal speelt een vriendschappelij- ken wedstrijd tegen A. D. O. I op eigen ter terrein. De adspirant enmoeten naar Krommenie tegen de G. V. O.-adspiranten. Bijzonderheden vernemen zij nog wel. Secretaris: J. C. Kruijver Jr.. Tweede Zuidpolderstraat 16. OFFICIEEL NIEUWS Hedenavond van 89 uur contributie afdracht in ons clubgebouw. Woensdag a.s. vergadering elftalcommissie te 8 uur, in de St. Joz. Gez. Vereeniging. In het districts-senioren-elftal zijn van onze vereeniging gekozen: H. v. d .Bosch, doel en A. v. d. Bosch, rechtsbuiten; als reserve A. v. ri. Wouwer. In het districts-junioren-elftal: M. Ausum, rechtshalf; als reserves: H. de Groot en J. van Eten. Voor morgen zijn er voor R.K.V.Z. géén wedstrijden. Tot volgende week! TOOP. WagÈN American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, Den Haag ri ft f\ o M 9S Onderafd. Ned. R.K. Volksbond. Belangrijke R.K. Federatiewedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Lisse I E. O. I uit Borne, (Overijsel). Wat zijn er toch den laatsten tijd in „the Centrum of the Bulbdistrict" belang rijke gebeurtenissen waar te nemen. Kort geleden een grootsch festival, uitgeschre ven door den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. Verleden week moesten wij het hooren, dat de voetbalver. „Lisse" we derom het Kampioenschap heeft verworven in de R. K. F. Overgangski. C. Thans staan we aan den vooravond van een belangrijke gebeurtenis, ni. bovengenoemden wedstrijd. Bij prachtig lenteweer zien wij de massa bloemenbewonderaars, wanneer zij langs den Achterweg en Essenlaan de tooverpracht der bloemen aanschouwen, bij het hooren der heerlijke tonen der muziekver. Adolf Kolping" naar het voetbalveld komen en zich om het loket verdringen om nog een mooiplaatsje op het terrein te kunnen, bemachtigen. In den schijn zie ik reeds een 1200-tal toeschouwers enthousiast de Lis- sers aanmoedigen. In ieder geval bij extra lenteweer zal het terrein te klein wezen, wij zien het dikwijls bij een gewonen wed strijd, dat het rondom zwart ziet van sup porters en belangstellenden. In mijn geest zie ik al een eerehaag gevormd van junioren om de club uit Overijsel op waardige wijze te kunnen ontvangen. Zelf zal ik geen verslag uitbrengen in dit blad van Maandagavond a.s. Oorzaak weten wij allemaal, mfjn critiek is wei eens even te scherp en de beoordeeling der spelers dito. Maar ja. dat komt, omdat wij niet beter weten, dat wij op dit punt neutraal moeten blijven. Wat heeft men aan een voetbalverslag, dat eentonig is en waar steeds 11 spelers in plaats van 22 genoemd worden. Wij hopen intusschen op een eerlij ken en. fairen kamp, waarin de sterkste zal winnen. Lisse I verschijnt met het volgen de elftal: H. Wijers, A. Buschman, J. Beijk, Jac. de Jeu, aanv., Jac; v. d. Zwet, H. v..d. Zon, M. v. d. Vlugt, Ph. Koppers, W. Buschman, A. v. Rooijen, T. v. d. Zwet. Van verschillende zijden moest ik verne men dat mijn verslag over het innerlijke der Ver. „Lisse" onvolledig was. Dit moest ik toegeven, ik heb werkelijk het beste paard van stal vergeten, n.l. onzen aetieven secreta ris, den heer C. Strik. Van hem kan getuigd worden, dat hij in die 2-jarige periode van zitting in het bestuur vol liefde het zoo on dankbare en moeilijke baantje van het se cretariaatschap heeft vervuld. Uit het on derhoud dat ik had met den heerC. Strik, bleek, dat dit baantje niet mee viel, en veel werk verschaft, men zou het niet gelooven, maar de competitie is het gemakkelijkste seizoen. Nu, le elftal veel succes met de komende wedstrijden. „Thyrry". PROGRAMMA VOOR ZONDAG Kampioenschap West. le klasse Rotterdam: Het ZuidenKoog Zaandijk. Westelijke le klasse Z Leiden: Vitesse (L.)—D. K. C. Promotie-degradatie West. le kl. N Bussum: Olympia—D. E. V. Kampioenschap Oost. le klasse Enschedé: NaasE. K. C. A. Promotie-degradatie Oost. le kl. A Zutphen: RapiditasOnder Ons. B Hengelo: H. K. C.Rigtersbleek. Overgangsklasse B Haarlem: Haarlem—Westerkw. II. Z Dordrecht: Deetos IIRozenburg. From.-degradatie Overg. kl. A Amsterdam: O. S. C. A.Samos. Amsterdam: D. E. D.Volharding Kampioenschap West. 2e kl. Z Rotterdam: QuickVitesse (H.) Rotterdam: H. K. V. IIDe Trekvogels. Westelijke 2e klasse A Hilversum: De ZwaluwenDe Tovers. Amsterdam: SpartaExcelsior II. C Koog a. d. Zaan: Koog-Zaandijk III—BI. Wit. Amsterdam: Lu to IISport. D Amsterdam: LutoUlysses. Ou» den Zilv. Nieuws v. d. Daghal Amsterdam: D. E. V. IIHaarlem II. De schietvereeniging Generaal van Merlen heeft haar winterseizoen reeds beëindigd. Thans heeft den uitslag van de onderlinge wedstrijden, die zij dezen winter gegeven heeft bekend gemaakt. Vaste baan buks. 1ste klas. 1. W. de Boer, 49 cartons. 1120 punten; 2. A. Mos, 47 cartons, 1092 punten; 3. D. J. van Rijn, 45 cartons, 1079 punten. Vaste baan. buks, 3de klas 1. J. Verzijlbergen 35 cartons 1026 punten. 2. C. van der Horst 32 cartons 1040 punten. 3. M. A. Paap 31 cartons 1024 punten. 4. R. B. A. Theel 30 cartons 1027 punten. 5. J. van den Eiker 30 cartons 1014 punten. Vaste baan cylinder, 1ste klas. 1. J. J. Blauwhoff, 59 cartons 658 punten; 2. P. A. Deken, 56 cartons 649 punten; 3. O. J. Keijser 56 cantons 633 punten; 4. D. J. van Rijn, 54 cartons 623 punten; 5. P. H. Kluft. 53 cartons 598 punten; 6. A. C. Bud- de, 53 oartons, 597 punten; 7. W. Waal wijn, 53 cartons, 587 punten. Vaste baan cylindcrgeweer, 2e klas. 1. C. Kok, 58 cartons, 630 punter Vaste baan cylindergeweer 3de klas. 1. J. van der Weiden, 50 cartons, 567 punten. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, inzake de begrooting der Staatsmijnen in Limburg voor 19928 moet de Minister van Waterstaat tot zijn leedwezen afwijzend blijven staan tegenover den herhaalden aandrang om het initiatief te nemen ter voorbereiding van een internationale overeenkomst betreffende de kolenproductie. Ook de Minister acht een internationale regeling een groot belang, doch hij blijft van meening', dat Nederland hierin niet de leiding kan nemen. Of er reden is voor het verleenen van gel- delijken steun aan „cultureele vereenigingen der moderne arbeidersbeweging in de mijn streek" of tot bevordering van huizenbouw door de bouwvereeniging „Glück Auf" zal» eerst kunnen worden beoordeeld, nadat daar toe strekkende aanvragen bij de directie van de Staatsmijnen zullen zijn ingekomen, meent de Minister voorts. Medegedeeld door Wat er onder verstaan moet worden en welke waarden er onder meer voor in aanmerking komen Onder speculatieve belegging verstaan wij aankoop van fondsen, welke een aantrekke lijk rendement hebben en bovendien veelal een goede kans tot kapitaalwinst bieden. De leans op koerswinst is dikwijls slechts een gevolg van 't feit, dat het rendement aan trekkelijk is, waardoor bona fide beleggings- aankoopen kunnen plaats hebben, totdat de aantrekkelijkheidsgrens van het rendement bereikt is. Het kan echter ook zijn, dat een fonds geen of slechts een zeer matig rendement biedt; in dit geval kan 'het papier toch wel aantrekkelijk zijn voor speculatieve beleg ging. wanneer er een redelijke kans is, dat in de naaste toekomst een aantrekkelijk rendement wordt bereikt. Wanneer men uitsluitend kans op kapi taalwinst najaagt, speculeert men. Interes senten, die kunstzijde-aandeelen koopen, kunnen gerust geacht worden uitsluitend te speculeeren. Moeilijk kan men van hen aan nemen, dat zij rendement zoeken, want al werden de huidige dividenden verdubbeld, dan is het rendement voor dergelijke spe culatieve papieren nog weinig bevredigend. Wij willen hiermede natuurlijk niet zeggen, dat de speculatie in kunstzijde-aandeelen natuurlijk geen goede resultaten zou kun nen hebben. Integendeel, achten wij zulks zeer wel mogelijk, gezien de concentraties in deze industrie,waardoor telkens opnieuw contröle-aankoopen plaats vinden. Voor dit soort speculaties is dus een basis van uit gang aanwezig, welke kansen bieden kan. Geheel iets anders is het speculeeren op „tips" en „feelings" van vrienden en rela ties. Ook deze zouden wel eens een kans kunnen inhouden, maar men kan dan toch goedkooper een lot uit de Staatsloterij koo pen. Onder „tip", „hint" of „feeling" ver staan wij adviezen tot aan- of verkoop, welke niet behoorlijk geargumenteerd zijn. Zuiver speculeeren kunnen zich slechts de zeer groote vermogens zonder gevaar per- mitteeren; zooals de kleinere man niet ge ruïneerd wordt, wanneer hij een lot uit een loterij zonder succes verspeeld heeft, zoo zal de financieel zeer krachtige de conse quenties van een volkomen mislukte specu latie kunnen aanvaarden,, zonder zijn ver mogen te desorganiseeren, altijd als hij maar een matig percentage in speculatieve objecten gestoken heeft. Werkelijk speculatief beleggen kunnen zich ook de kleinere vermogens permittee- ren, waarbij dan rekening moet worden gehouden met een goede risicoverdeeling, terwijl men niet te veeleischend kan zijn bij het doen van zijn keuze. Als regel voor de geschiktheid van een aandeel voor speculatieve belegging gelde, •dat het rendement of binnenkort te ver wachten rendement hooger (en dit al naar mate de speculatieve eigenschappen van het papier) zij, dan het rendement van gilt- edged of daarmee gelijkstaande obligaties. Het rendement of binnenkort te ver wachten rendement van een Nederlandschc fonds dat geschikt is voor speculatieve be legging, moet dus de 4 y, (rendement van obligaties, welke met gilt-edged papier ge lijk gesteld kunnen wordeh) minstens te bo ven gaan, dat van een Amerikaansch papier moet minstens de 3 te boven gaan, daar de Amerikaansche gilt-edged obligaties, de z.g. trustee stocks slechts 3y2 op brengen. Wanneer men de verschillende rubrieken van onze prijscourant in het licht der hui dige of binnenkort te verwachten rentabili teit beziet, zou men met ons tot de vol gende conclusies kunnen komen. De metste bank- en industpieele aan- deelen geven maar een matig rendement, hoewel dit veelal voor verbetering vatbaar is. Speculatieve belangneming kan echter gewenseht zijn in het belang eener goede risicoverdeeling. Zonder andere waarden uit te sluiten, zou men op tegenwoordige koersen volgende aandeelen van deze twee rubrieken in zijn fondsenbezit gastvrijheid mogen verleenen, zonder zich met een te gering rendement tevreden behoeven te stellen: Aand. Mij. voor em. Cred.; aand. Kas- Vereeniging; aand. v. Berkels Patent; aand. Lijempfaand. Ned. Gist- en Spiritus-Fabr.; aand. Gekroonde Valk; aand. Unie van Ijs fabrieken; aanl. Verg. Holl. Sigarenfabrie ken; aand. Industrieele Mij. Palembang. In de Scheepvaartrubriek zijn de rende menten evenmin lucratief. Toch zouden o. i. Ned. Scheepvaart Unie en Nievelt toch nog wel voor een speculatieve belangneming m aanmerking kunnen komen. Van de Petroleumwaarden zijn de meeste rendementen niet slecht, doch de objecten zijn speculatiever dan de fondsen, welke wij beven reeds met name noemden. Deson danks doven wij aandeelen Kon. Olie. Moeara Enim en Dordtsche voor de grootere vermogens op de huidige koersen wel koop waardig noemen. Van de buitenlandsche instellingen kunnen Marland nog voor een speculatieve belegging in aanmerking ko men; wij 'vestigden reeds bij veel lagere koersen de aandacht op dit papier. In de mijnbouwafdeeling geven de tm- papieren een zeer mooi rendement, doch de laatste dividenden zullen zeker niet gehand haafd kunnen worden, gezien de enerme daling der tinprijzen. Bovendien is een hoog rendement voor deze aandeelen absoluut noodzakelijk, omdat het liquidatiewaarden zijn, gezien den beperkten exploitatieduur der mijnen. Na een zeker aantal jaren is de mijn uitgeput en waardeloos, om welke reden aandeelhouders elk jaar een bepaald percentage van hun bezit moeten afschrij ven. De goede suikerwaarden als Javasche Cul tuur, N.I.S.U., Suiken Cultuur, Tradjekan Tangeran e.a. kunnen o.i. zeker voor specu latieve belegging in aanmerking komen, aangezien de rendementen ook in de ongun stige suikerjaren nog zeer redelijk waren. Eén suikerfonds. n.l. Watoetoelis Poppoh, is op den huidigen koers spotgoedkoop te noe men. Dit fonds kan het hoogste gemiddelde rendement van alle aan onze beurs geno teerde fondsen aanwijzen. Bij een koers van e.a. 890 en een dividend over 1927 van 93% geeft dit papier een rendement van 10,4 Wanneer men met ons aanneemt, dat het dividend over 1928 e.a. 85 zal bedragen, dan is het rendement over 1928 e.a. Alleen de koers is 890, hetgeen voor 1250 nominaal 11125 beteekent.Voor de kleinere vermogens is dit papier daarom ongeschikt, omdat het de risico-verdeeling in gevaar zou brengen. Voor de grootere vermogens zou den wij geen ander papier meer kunnen aanbevelen dan dit. Van de rubriek tabakken achten wij alle leden van de Bisfour zeer aantrekkelijk voor speculatieve belegging en wel om hun aantrekkelijke rentabiliteit en mooie finan- cieele structuur. Het dividend mag eens een enkel jaar tegenvallen, doch pêle mèle is het dividend zeer hoog en dus ook het gemiddelde rendement. Opgemerkt zij. dat van deze Senembah het hoogste gemiddel de dividend kan registreeren. Bij de 'Java-tabakaandeelen komt het speculatieve element meer naar voren dan 't beleggingselement, zoodat wij deze niet voor kleinere vermogens geschikt achten. Van de spoorwegwaarden achten wij i- deelen Indische Spoor en Deli-spoor vat baar voor hoogerc dividenden en koersen. De rubriek handelsvennootschappen be vat in de betere maatschappijen als Bor- sumij, Intematio, e.a. zeer geschikt mate riaal voor speculatieve begigging. Vergis sen wij ons niet. dan zal de Bosumij boven dien het dividend over 1927 verhoogen. Rubberwaarden achten wij thans geheel ongeschikt voor spculatieve belegging. Voor den zuiveren speculant zouden ze misschien in aanmerking kunnen komen, doch deze lcopt dan zeker evenveel kwade als goede kansen. In de Amerikaansche afdeeling zijn ver schillende goede speculatieve beleggingsob jecten aangewezen. De Amerikaansche „trustee stocks" hebben slechts een rende ment van 3.5 pet. Aandeelen van instellin gen, welke een goede financieele structuur hebben en rendementen geven van 4.5 pet. tot 5.5 pet. zijn dus nog zeer koopwaardig. Onder deze rekenen wij onder meer: Atchi son Topeka, Baltimore, Illinois Central, Southern Pac., Union Pac., Anaconda, Ge neral Cigar, Am. Smelting en U. S. Steel. In de le en 2e rubriek staan zeer zeer hoogrentende obligaties genoteerd, van wel ke het speculatieve element slechts bestaat in kans op koerswinst en bij welke kans op koersverlies practisch niet mogelijk is. Obli gaties Département de la Seine, Paris Lyon Med, Ougrée Marihaye, Arbed. 6.5 pet Prui sen, Oshram, Carl Zeis e.a. dragen een hoo- ge rente, omdat zil uitgegeven werden ten gunste van instellingen in een land met hoogen rentevoet. De hooge rente heeft fei telijk niets te maken met een mindere soli diteit. Wij hebben ook 7 leeningen Ned.-Indië gekend. Wie zoo'n papier kocht, speculeer de niet, doch kocht voor belegging een gilt- edged obligatie. Zoo is het ook, wanneer iemand thans bovenbedoelde hoogrentende buitenlandsche obligaties koopt, welke wij op de huidige koersen zeer aantrekkelijk achten. De lezer neme er nota van, dat wij in dit overzicht slechts onderscheid wilden ma ken tusschen speculeeren en speculatief be leggen en dat wij de als aantrekkelijk ge kwalificeerde waarden niet noemden met uitsluiting van anderen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hooger Onderwijswet. Daarin verwijst de Minister van Onderwijs K. en W. met be trekking tot de vraag waarom geen voor stel is gedaan om de wettelijke bevoegd heden te regelen, welke verbonden kunnen worden aan het doctoraal examen handels wetenschappen aan de Gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam en aan datzelfde examen, afgelegd aan de handelshoogeschool te Rotterdam en te Tilburg, naar het 16 Maart j.l. ingediende ontwerp dienaan gaande. Ten aanzien van de voorgestelde instelling van een diploma voor natuurkundig inge nieur, deelt cle minister mede, dat een reeds voor de indiening van het wetsontwerp be noemde commissie van deskundigen, om na te gaan in hoeverre bij een opleiding aan de universiteiten, inzonderheid te Leiden, en Utrecht, eenstemmig tot de conclusie kwam, dat een behoorlijke samenwerking te dezer zake niets in den weg staat, hetgeen even zeer geldt voor de universiteiten van Gro ningen en Amsterdam. De commissie was dan ook van meening, dat hiervoor te Delft geen nieuwe hoogleeraarszetels gevestigd of nieuwe laboratoria gebouwd behoeven te worden. Instelling van een afzonderlijke afdeeling voor deze opleiding schijnt voorshands niet gewenseht. Een Amsterdamsche diamantfirma heeft Donderdag haar betalingen gestaakt. Het passief bedraagt ruim 60.000. Nader wordt gemeld, dat de betrokken firma, welke te goeder naam bekend staat, reeds een onderhandsch accoord van 50 pet. heeft aangeboden. Er zijn zoowel groote Am sterdamsche firma's als kleine handelaren in geslepen diamant bij betrokken. Voor de rechtbank te Tiel heeft zich te verantwoorden gehad de 21-jarige A. D. O., woonachtig te Leeuwen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Tiel. Verdachte was op 28 Februari van dit jaar in een café te Tiel gekomen, waar hij door eenige Zoe lensche jongens werd ontvangen met den uitroep: „Daar heb je Jot". Al spoedig bleek, dat zij in de meening verkeerden dat hij de zoon van het echtpaar van Zetten uit Zoe- len was, die indertijd wegens medeplichtig heid aan een misdrijf tot langdurige gevan genisstraf veroordeeld was. Het was in Zoe- len bekend, dat pogingen in het werk gesteld werden om voor „Jot" gratie te krijgen en toen zij verdachte des avonds in het café zagen verschijnen, meenden zij door de frap pante gelijkenis met Jot, dat de pogingen met succes bekroond waren. Op het wederzien werd een glaasje bier aangeboden en O., die dergelijke vrijgevig heid niet onaangenaam vond, liet hen it} den waan. „En nu ga je mee naar huis, wat zullen de oude lui blij zijn," zeiden zijn dorpsgenooten. Zoo werd hij achter op de fiets van een der jongens gezet en belandde hij in Zoelen, waar hij verwachtte, dat de vergissing wel bemerkt zou worden. Dit geschiedde integendeel niet en „moe der" omhelsde hem hartelijk en heette hem welkom in het ouderlijk huis. Ook nu bleef verdachte zijn rol vervullen en tot 5 Maart bleef hij ten huize van zijn „ouders", die hem van kleeren en voedsel voorzagen. Daarna zou hij de familie gaan bezoeken en, na voorzien te zijn van reisgeld, ging hij naar Hilversum, waar een getrouwde „zus ter" woonde. Ook daar bemerkte men van de bedriegerij niets en kreeg hij eveneens kleeren en geld. Bij zijn terugkeer was even wel een brief uit Leeuwarden gekomen van den werkelijken zoon, die mededeelde, dat hij hoopte, dat nu eerstdaags de begeerde gratie verleend zou worden. O. begreep dat het goede leventje nu uit was en verdween, maar eenige dagen later werd hij ten huize van zijn werkelijke ouders gearresteerd. Verdachte legde voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Hij maakte een be- deesden indruk en zeide zelf niet te weten, hoe hij tot de feiten gekomen was. De gedupeerde moeder zeide geen oogen- blik getwijfeld te hebben, of verdachte was haar zoon. De gelijkenis is sprekend en hij zeide wel niet veel, maar zij meende dat aan het langdurig verblijf in de gevangenis te moeten wijten. Hij heeft nergens om ge vraagd: alles is hem uit vrijen wil gegeven. „De jongen is niet slecht" besloot zij haar verklaring. Getuige Dirk van der Laan uit Loosdrecht, de „zwager", legde een overeenkomstige ver klaring af. Het O. M„ waargenomen door mr. J. J. G. van Everdingen, wees er op, dat dit een tragi-komische geschiedenis is, zooals zelden voorkomt. De tragische zijde is echter wel de meest ernstige, omdat de menschen in hun goed vertrouwen meer gegeven hebben, dan zij konden missen. Verdachte staat niet gunstig bekend en werd reeds meermalen veroordeeld. Spr. vorderde terzake het voort gezet misdrijf van oplichting zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. De raadsman, mr. J. Versteegh, zeide, dat verdachte als het ware tot de feiten gedre ven is en eenmaal begonnen, miste hij den moed er een einde aan te maken. Spr. ver zocht de uiterste clementie te willen be trachten. Uitspraak 3 Mei a.s. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bü Provinciale Staten het volgende drietal voor gedragen voor de benoeming van een hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat in de vacature-wijlen J. M. W. van Elzelingen: 1. L. Tj. van der Wal, eerst-aanwezend ingeni eur bij de Zuiderzeewerken; 2. H. Veth en 3. J. A. Royer, beiden ingenieur bij den Prov. Waterstaat van Zuid-Holland, allen te 's Gra- venhage. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14