LEEKEPREEKEN. öornaamste Nieuws SATERDAG 21 APRIL 1928 BUREAUX: NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN FN HFT r-FVI I ïistpffrd 70\IHrS' I AI). EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16837 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Afsluiting verkeer Amsterdamsche vaart Ons wekelijksch beursbericht wordt op aanvrage gratis toegezonden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BOVENKERK Een kind gedood, twee gewond De vierde vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij DE AGENDA De H.H. Wijdingen in het bisdom Haarlem Zal de „Bremen" ook van Amerika naar Duitschland vliegen? Een vacantie-oord te Zandvoort Een geheime distilleerderij Van koude gestorven Door hevigen wind en sterken golfslag J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Door eigen onvoorzichtigheid DE BOLLENVELDEN Telefoon No, 13866 (drieTijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIEN 35 ct. p. regei VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbel. Bij contract belangrijke kort ng. INGEZONDEN MEDEDEELlNGiN t isschcn den tekst 60 ct. per rcgc'. Alle aöonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden fOfi||j| Leven-lange geteele ongeschiktheid tot werken door f 7Eft bij een ongeval met f OSft bij verlies van een hand, f |OC bij verlies van een f KR bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 üUUu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogeni UU, docdelij ken aflcopA U. een voet of een oog; ALc(. duim of wijsvinger; A been of arm; bij verlies een andere virger. 235. ARISTOCRATIE Aristocraat is in onzen tijd bijna een scheldwoord geworden. Het beteekent in mo derne ooren zooveel als pauw onder de vo gels; een hooge borst opzetten, pronken met mooie veeren, maar overigens voor niets nut; de vogel, die loopt in plaats van te vliegen; die schreeuwt in plaats van te zin gen en die niet productief is. Zoo ongeveer beschouwt de moderne mensch den aristocraat. Laten wij er ech ter steeds aan denken, dat wij een cultuur tijdperk hebben afgesloten en heel aan het begin van een nieuwe beschaving staan; dat wij in een tijd van beginnenden groei en wording verkeeren. In zulk een tijd doet de j mensch heel vaak denken aan het kind in j zijn eersten levenstijd, waarin het over groote-menschenzaken heel domme dingen zegt. Aan dat alles dacht ik, toen ik dezer da gen verdiept raakte in een artikel van den briljanten schrijver Paul Bourget in de Re vue des deux mondes. De groote Fransche romancier heeft het daar over het feit, dat juist vandaag, 21 April, vóór honderd jaren te Vouziers geboren werd de beroemde filo- I soof Hippolyte Taine, de bescheiden en eerlijke zoeker, die zich tot levenstaak had gesteld, wat Goethe als eisch stélde aan alle dichters en wijsgeeren; te probeeren zichzelf en de dingen rondom ons te begrijpen; dus niet uit te gaan van de waanwijsheid, dat ■wij alles weten en op grond van die weten schap nu eens de nieuwe verschijnselen verklaren. Het is heel belangwekkend schrijft Paul Bourget in den schrijver van de „Geschiedenis van de Engelsche literatuur" (Taine) den groei van een voorgeslacht aan te toonen. In het begin van de 17de eeuw was - zijn verre voorvader, Gerard Taine, handwerksman. De zoon van dezen Gerard, Jozef, werkte zich op tot meesterknecht. Zijn achterkleinzoon werd fabrikant. De familie raakte door huwelijken verbonden aan le den van de rechterlijke macht, zóó, dat Jean, Baptiste, Antoine Taine, de vader van den schrijver, te Vouzier de functie van procureur uitoefende. Welnu, zegt Bourget, in den giooten schrijver en wijsgeer Hippo lyte Taine vindt men dit voorgeslacht terug: eerst de deugd van geduldigen, harden ar beid, in hem overgebracht langs een rü grondontginners; vervolgens een onblusch- baar heimwee naar de bosschen, dat in hem was gekomen van zijn gebóortegrond, de Ardennen. Want Ardennen, zegt de dictio naire, beteekent in het Keltisch, bosch. Zijn over-over-grootvader, de fabrikant, had, tus- schen zijn werk door, steeds voldoenden tijd gevonden om na te denken, zóó, dat hij den bijnaam van dan filosoof had gekregen. Ziedaar den groei van een aristocraat i van den geest: er waren eenige eeuwen noodig om een voldragen genie als Hippolyte Taine voort te brengen, een man, die het wijsgeerig denken op nieuwe banen zou voeren. Deze waarheid heeft aan onzen tijd wel iets te leeren. Wij noemen ons zelf modern; verafschuwen althans in schijn alles wat tot den ouden tijd behoort, uit vrees den ergsten van alle titels op ons te hooren toepassen: „ouderwetsch". Al het overgeleverde uit beschimmelde tijdperken, moet naar achteren gedrongen: we moeten onzen eigen tijd maken, ons eigen leven leven! Zeker, maar is onze prac- tijk gelukkig niet veel beter dan onze leer? Aan honderderiei oude tradities houden wij vast, zonder dat wij er zelf aan denken. Bovendien, de mensch, die nog niet tot het beest is afgezakt; die nog wat zuiver mensche- lijk gevoel in zijn hart heeft, streeft onbewust naar aristocratie. Hoort gij ooit, dat eer- dronkaard zijn kinderen naar de drank ellende drijft? Dat is abnormaal. De door snee dronkaard, het gewone slachtoffer van de drankgewoonte, verfoeit zichzelf; ziet geen kans om zich boven zijn verkeerde drift uit te werken; schaamt zich voor zijn omgeving en zal zijn best doen, om zijn kin deren althans op dat punt beter te maken dan zichzelf. Tal van lichtzinnige vrouwen zenden haar kinderen naar kostscholen, on der de hoede van pieuze nonnen. Zelf zien zij geen kans om zich boven den zinnenlust uit te werken; maar haar dochters willen zij bewaren, voor wat zij in haar hart veraf schuwen. Zóó streeft de mensch door den drang van het goddelijke, dat in hem is, naar het betere. In de opvoeding van wat hem het meest eigen is, zijn eigen vleesch en bloed, wil hij alleen zijn betere ik leg gen; het slechte wil hij er uit weren en zóó bijdragen tot de vorming van een beter geslacht. Van nature is dan ook de mensch een aristocraat, een zoeker en strever naar de heerschappij van het goede, een bouwer aan een toekomst, waarin het betere zal over- heerschen. Die natuurlijke drang wordt echter her haaldelijk door allerlei verkeerde hartstoch ten onderdrukt. Zie maar eens welk een tijd van verwording, van mensch-onteerende practijken wij, Europeanen van de 20ste eeuw, doormaken. Wij zijn kinderen van oude, roemrijke geslachten. V.'ij hebben in ons bloed de traditie van fijne geesten, van harde werkers, van ontginners aan de men- schelijke beschaving, van denkers en kun stenaars. Wij hebben die schatten al lang over boord gegooid. De oude beschaving is weggekwijnd en wij staren vol bewondering naar de arrivisten over den oceaan, de nieuwe wereld, waar een jong geslacht in de koortsachtige drift van de jeugd een samenleving heeft opgebouwd, waarin de techniek koning en de geldzak god is. De geestelijke armoede van zulk een maatschappij ontgaat ons: we hebben slechts oog voor het massale; wy vergapen ons aan den snel wassenden rijkdom; wij hunkeren naar een zelfde vlotte levenswyze, waarin, naar wij meenen, geen nypende zorgen pla gen, waarin de aarde de hemel ïykt. Maar wy vergeten, dat de grondleggers van dien schoon schijnenden heilstaat meerendeeis gelukzoekers uit ons eigen, oude werelddeel zyn geweest, die, gedreven door den be- staansstrijd, al de hun overgeleverde kracht omzetten in een streven naar materieelen bloei. In hun worsteling met een woeste, maar rijke natuur, maakte de behoefte vin- dingryk; doch de geest bleef enkel gericht op het stoffelijke. Zóó ontstond een maat schappij rijk aan stoffelijke goederen, maar arm aan innerlijke beschaving, aan geeste- lyke goederen. Moeten wy, Europeanen, daar naijverig naar opzien? Hebben wij in ons niet de latente kracht van een onafzienbare rij roemruchte voorvaderen? In ons midden staan de kathedralen, de musea en biblio theken, zwaar van kunst en wijsheid; in ons midden leven de nakomelingen van de scheppers eener rijke cultuur. Waarom zet ten wij de lijn niet voort; waarom bouwen wij niet verder op dien ryken en stevigen bodem van christelijke beschaving, in plaats van al het goede van het ons overgeleverde over boord te werpen en ons aan te stellen als hulpelooze aankomelingen in een onont gonnen land? Aristocratie! Het klinkt ons schril in onze moderne ooren, die alleen van „democratie" hooren willen. Maar wij vergeten, dat wy eerst dan de ware democratie verlagen, wan neer wij ze als tegenstelling tegenover aristocratie plaatsen. Democratie, dat be teekent volksregeering, maar in dien zin, dat het volk invloed heeft op de keuze van zyn eigen bestuur. Moeten beide begrippen nu aan elkander tegengesteld zijn? Helaas, het heeft er soms den schyn van, maar noodzakeiyk is dat in geenen deele. Immers, wanneer het volk de besten uit zijn midden naar boven stuwt en dezen tot bestuurders maakt, dan hebben wij de ideale regeering. Zóó ook koos Juda zyn koningen. Maar de besten, dat zyn de verstandigsten, de be- stuur-krachtigsten, de edelmoedigsten, de onkreukbaren, zij, die met hun groote talen ten en onbluschbare werkkracht vóór alles het algemeen belang willen dienen. Zóó moet de volmaakte democratie zijn. Ls dat mogelijk? Ja, wanneer het volk,- bij wie de beslissing ligt, zelf maar weer in den goeden zin aristocratisch wordt, dat wil zeggen, ieder in zijn kring streeft naar het bereiken van het beste naar zijn ver mogen en doelbewust de besten naar voren schuift. Van zulk een streven staan wij in onzen aan idealen zoo armen tijd wel heel ver ver- wyderd. Dat is geen reden om te wanhopen. Hoe langer hoe duidelijker wordt het, dat er geen ongelukkiger samenleving is dan die, waarin de arrivisten overheerschen. De oorlog heeft ons de nieuwe rijken ge bracht en de menigte heeft zich van hen afgewend; zij zelf schaamden zich dlkwyis voor hun groot bezit, onevenredig aan hun vermogen om 't te bestieren en aan te wenden ten algemeene nutte. Diezelfde afkeer is groeiende tegen de al te snelle veroveraars van de andere gebieden van ons maatschap pelijk leven, van de kunst, van de weten schap, van het staatsbestuur. Het nieuwe mag een oogenblik verblinden; de brutale durf mag een wijle overbluffen; de voorspie geling van stoute, maar ondoordachte leuzen moge korten tyd meesleepen; de valsche schijn kan het niet houden; het vernis springt weg bij ruwe aanraking; het klater goud wordt zwart. Totdat de menschheid weer tot bezinning komt en heimwee krygt naar tijden, waarin orde en welvaart heerschte onder leiding van de besten, en allen werkten aan een betere toekomst. Dat wij arm zijn, wanneer wij tot die ervaring komen, is niet van de grootste beteekenis. De eenvoudige tuinman steekt den pit in den grond bij zyn nederige woning; zyn achter kleinkinderen zullen op een rijk erf zitten onder de schaduw van den door hem ge- planten boom. „Deez' langzaamheid past grooten zaken", zong reeds onze Vondel. Wij moeten niet te snel vooruit willen; de natuur maakt geen sprongen; ook onze welvaart, maar vooral onze geestelijke struc tuur heeft groeityd noodig. Laten wy bou wen aan ons zelf en daardoor aan een nieuw geslacht, dat beter zal zijn dan wy. Dat is de aristocratie, welke de wereld noodig heeft om uit haar onevenwichtigheid weer te komen in de baan, die opwaarts streeft naar een nieuwe, vruchtbare bescha ving. HOMO SAPIENS. PAA R l\l E BA N 14 Wegens daaraan uit te voeren werkzaam heden zal het gedeelte van den Rijksweg AmsterdamHaarlem m de bebouwde kom van Haarlem, tusschen de Jan Frederik Hel merstraat en Amsterdamsche poort, met in gang van 23 April e.k. tot nader aankondi ging voor alle verkeer zyn afgesloten. De te volgen v/eg zal door waarschuwings- en rich- tingsborden worden aangeduid. Te Bovenkerk is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Uit de richting Aalsmeer naderde een bloemenauto. Ter hoogte van de z.g. „Luwte" te Bovenkerk gekomen, werd genoemde auto achterop gereden door een particu lieren auto, welke eerstgenoemden trachtte te passeeren, doch waarbij de bloemen auto werd geraakt, waardoor deze dwars op den weg geraakte en in de richting van een bek reed, waarvoor vier kinderen stonden, die de R. K. school aan den Noorddam hadden verlaten. De bloemen-auto reed recht op de kinde ren, drie meisjes en een jongen van tien tot elf jaar, in. Het jongetje werd weggeslingerd en kwam er goed af; de meisjes echter geraakten tus schen het hek en den auto bekneld en wer den vry ernstig gewond. Van twee (zusjes) werden de beentjes verbrijzeld. De drie slachtoffers werden onmiddellijk naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam overgebracht. Een der kinderen is aldaar reeds over leden. De particuliere auto reed snel door, doch werd achtervolgd door een anderen auto, waarvan de inzittenden het ongeval hadden zien gebeuren. Dezen slaagden er in het nummer te noteeren. Nader wordt gemeld, dat een der in het gasthuis opgenomen meisjes naar huis is vervoerd. Het andere meisje is er nog zeer ernstig aan toe. Verschenen is thans de agenda van de Vierde Vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, te houden Vrijdag 18 Mei 1923, des avonds te 8 uur en Zaterdag 19 Mei 1928, des morgens te 10 uur, in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Deze agenda vermeldt o.m.: Mededeelingen van het Partijbestuur. Advies van het Partybestuur inzake het voorstel-Tilburg (agenda-punt 11 der Partij raadvergadering van 25 November 1927), om by de Regeering er op aan te dringen, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden niet meer in één en het zelfde jaar zuilen worden gehouden. In zyn prae-advies daarop zegt het Partij bestuur: Na overweging van de voor- en nadselen aan dit voorstel verbonden, is het P. B. tot het besluit gekomen, dat aanneming van dit voorstel géén aanbeveling verdient. Het sa menvallen van beide verkiezingen brengt ongeiwyfeld eenige practische bezwaien mede. Het is zeer begrijpelijk, dat men na den verkiezingsstrijd over de Provinciale Statonzetels verlangt naar rust. En dan wordt het onmiddellyk voor de deur staan der Gemeenteraadsverkiezingen als een be zwaar gevoeld. Ook de dubbele kosten, zoo vlak op elkander volgend, kunnen als een beswaar worden aangevoerd. Deze bezwaren wegen echter, naar de mee ning van het P. B„ niet op tegen de voordee- len aan den huid:gen toestand verbonden. Dat van iedere vier jaren er twee verkie zingsstrijd op hun werkprogram hebben, is verre te verkiezen boven de situatie, dat drie 'aar achtereen een verkiezingscampagne plaats moet hebben, en slechts één jaar een „vrij" jaar is. Daardoor wordt het werk der partyorganisatie veel te veel in het uitslui tende teeken van verkiezingswerk geplaatst, en blijft er voor ander politiek werk. bijzon der op het gebied van politieke ontwikkeling en kernvorming, te weinig tyd over. Bovendien is het samenvallen van beide verkiezingen daarom te verkiezen boven de in het voorstel gewenschte regeling, omdat de belangstelling van hot kiezersvolk dan eenmaal is opgewekt en daarvan immer wordt geprofiteerd voor den daarop volgende verkiezingsstrijd. Het gaat, om zoo te zeggen, in één moeite door. Een ernstig bezwaar tegen den huidigen toestand is gelegen hierin, dat de belde op elkander volgende verkiezingen worden ge houden op twee verschillende kiezerslijsten: de Provinciale Staten-verkiezing namelyk op de in het voorgaande jaar vastgestelde lyst de Gemeenteraadsverkiezingen op de per 1 Mei in werking treder.de nieuwe kiezerslijst Dit bezwaar houdt echter geen noodzake lijk verband met het feit, dat de beide ver kiezingen in één jaar worden gehouden. M.a.w. aan dit bezwaar is tegemoet geko men door wyziging in data van de verkie zingen of door wijziging van de data der inwerkingtreding van de nieuwe kiezerslijst Voor zoodanige wijziging is, naar de meening van het P. B., inderdaad veel te zeggen Acht de Partijraad zulks van voldoende be lang, dan ware het P. B. op te dragen in dien geest te trachten iets te bereiken. Het kiesreglement. Punt 7 der agenda vermeldt: Aanbieding van de definitieve redactie van het Kies reglement, zooals deze door de Kiesregle ment-Commissie is vastgesteld. Bij haren redactionselen arbeid heeft de Kiesreglement-Commissie gemeend een be paling te moeten toevoegen, welke het ka rakter van een materieele aanvulling draagt De Commissie zag daarin echter een groote verbetering. Het is de toevoeging van drie zinsneden aan lid 2 van art .17. De Com missie heeft het P. B. verzocht, wanneer ge noemd bestuur zich daarmede kon vereeni gen, de aanneming daarvan aan den Partij raad in overweging te geven. Het P. B. heeft zich hiermede vereenigd en beveelt aanne ming dezer wijziging in het Kiesreglement aan. „Politiek advies". Praeadvies van het Partijbestuur in zake het plaatsen op het stembiljet van een z.g. stemhokje „Politiek Advies". In zyn prae-advies zegt het Partijbestuur: Over deze aangelegenheid, (een amende ment-Haarlem), welke in de vorige Partij- raadvergadering is aangehouden, zegde het P. B. nadere overweging en een advies toe. Het P. B. besloot de meening te dezer zake te vragen van de Kiesreglement-Commissie. Deze heeft aan het P. B. het navolgende ad vies Uitgebracht. De Kiesreglement-Commis sie heeft overwogen, dat er twee stroomin gen zyn. De eene acht dit stemhokje een te sterke bevoordeeling van het uitgebrachte advies. De andere meent geheel in het midden latend of het geuite bezwaar juist is dat dit stemhokje noodzakeiyk is by de vrij ingewikkelde stemmethode, om eene goede uitvoering door een groote categorie eenvoudige kiezers te verkrygen, en vreest, bij gemis daarvan, een groote massa ongel dige stemmen. Het zyn deze practische mo tieven, die in deze laatste strooming tot uiting komen. De Commissie erkent in beide opvattingen een groote kern van juistheid. Waar besloten is om één stembiljet uit te reiken, zou men dus deze figuur krijgen: dat de ééne groep kiezers kan stemmen door één hokje zwart (of rood) te maken, de andere 'groep zich bij afwijking van het advies ge noodzaakt ziet zes tot tie ncandldaten uit te zoeken en de betreffende hokjes voor of achter hunne namen in te vullen. De Commissie erkent in deze figuur een wel wat erg uiteenloopen van de eischen aan de twee kiezersgroepen gesteld, en ziet daarin inderdaad een onbillijke, onevenredige ver houding. Deze uiteenloopende eischen waren naar de meening der Commissie tot billijker en te aanvaarden proporties terug te brengen, wanneer men terug kwam tot de gesplitste stembiljetten voor iederen kwaliteitszetel en voor de vrye plaats (of plaatsen). Dan is de figuur deze: dat de een stemt door één hokje zwart (of rood) te maken, de ander door twee car.didaten uit te zoeken en de betref fende stemhokjes in te vullen. Zou de Partijraad, met het oog op eene evenwichtigs oplossing der gerezen moeilijk heid, terug willen komen op het besluit om één stembiljet in te voeren, dan zou de op lossing, welke de Commissie zich denkt, te aanvaarden zijn. Het Advies der Kiesreglement-Commissie luidt dus als volgt: bij handhaving van de meervoudige stem biljetten wél dit hokje in te voeren, doch daarachter niet te plaatsen „Politiek Advies" dat aan het oude centrale landelijke P. A. herinnert, doch de woorden „Advies Kring vergadering". Het P. B. heeft zich r..et dit advies der Kiesreglement-Commissie vereenigd Voor de vergadering van Zaterdag 19 Mei vermeldt de agenda: Behandeling van het vraagstuk: ..De taak van den Wetgever in den tegenwoordigen tyd ten aanzien van de verhouding tussehen werkgever en werkne mer in het bedrijfsleven", aan de hand der uitgebrachte prae-adviezne der heeren Dr. J. van Beurden, C. J. Kuiper, Prof. Mr. Dr. Ch. Raaijmakers S. J. cn Mr. M. P. L. Steenberghe. Omtrent deze prae-adviezen hebben wy reeds uitvoerige mededeelingen gepubliceerd. Op Zaterdagmorgen 19 Mei om kwart over 8 zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht (Lange Nieuwstraat) een H. Mis worden opgedragen voor de R.K. Staatspartij. Z. D. H. de Aartsbisschop zal ze te Haarlem komen toedienen In verband met zijn ongesteldheid is Z. D, H. Mgr. A. J. Callier dit jaar verhinderd de H.H. Wydingen van het priesterschap en subdiaconaat in zyn diocees toe te dienen. Daarom zal Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering, op 2 Juni in de Kathedrale kerk te Haarlem de H.H. Wijdingen van het Priesterschap en van het subdiaconaat toedienen aan de eerw. heeren theologanten van het groot seminarie te Warmond. V. D. seint uit New-York: Köhl heeft aan de „Canadian Press" medegedeeld, dat de Oceaan-vliegers het plan koesteren, met de „Bremen" over New- York naar Duitschland terug te vliegen. Reeds Zondag naar New-York? Naar uit Greenly-eiland wordt gemeld, zal de „Bremen" trachten, reeds a.s. Zondag naar New-York verder te vliegen, indien althans het Ford-vliegtuig, dat naar Green ly- eiland onderweg is met benzol, tijdig aankomt. B. en W. van Amsterdam zullen binnen kort aan den raad een plan aanbieden van „Zomers Buiten" voor den bouw van een tweede vacantie-oord voor arbeidersgezin nen te Zandvoort. De bouw zal 362.000 kosten. De vereeniging „Zomers Bulten" zal voor dit doel eer leening sluiten, in verband waarmede an den raad zal wor den voorgesteld, dat dc gemeente borg zal staan voor rente en aflossing. De gemeente zal in dat geval volle hypotheek op het gebouw krijgen. Toen de gemeente-politie Donderdagavond omstreeks 7 uur in het pand van den heer v. d. B. te Sittard een onderzoek instelde daar vermoed werd, dat deze, zonder vergun ning daartoe te hebben, in het bezit was van een geweer, werd op den zolder een volledige distilleerderij ontdekt. De kommiezen werden gewaarschuwd en de heele installatie is in beslag genomen. Een flobertgeweer werd eveneens gevon den en in beslag genomen. Tegen v. d. B. werd proces-verbaal opgemaakt. (Limb. Koer) Verschenen is de agenda voor de vierde vergadering van den Partijraad der R. X. Staatspartij op Vrijdag 18 Mei en Zaterdag 19 Mei te houden in het Jaarbeursgebouw 'e Utrecht. Te Eerste Kamer heeft gisteren de behan- d-ling der Staal.tcgrooting 1928 voortgezet. Dc meening van Sir Austen Chamberlafi over Holland. Het eeuwfeest der firma van Houten te Weesp. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het vcorstel-Fleskens, tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen. De regeering heeft nog geen beslissing ge nomen inzake het deelnemen door het Rijk in de kosten van .herstel der bij den jongsten watersnood ontstane breuken. Het multilateraal anti-oorlogsverdrag. De stappen der Fransche regeering. Het ant woord op Kellogg's nota. Het Fransche communistische kamerlid, Doriot, gevangen genomen. Een waarschuwing van den Britschen minister van binnenlandsche zaken teger de communistische actie. Aan de N.O. kust der Ver. Stater, heerscht een zware storm, die behalve groote Schade ook boschbranden heeft veroorzaakt. Successen der Zuidelijke troepen in China. Bij verschillende veehouders te Zoeter- meer-Zegwaart zijn koeien, die in de weide liepen, tengevolge van het koude weer der laatste weken gestorven. In de Westerschelde nabij Terneuzen is het motorscheepje „Adriana" van schipper J. Pauwe uit Wemeldinge, geladen met boo- men van Schyndel en bestemd voor Gent, by hevigen wind en sterken golfslag gezon ken. De opvarenden begaven zich in een roeiboot en werden door J. de Lege. die van Terneuzen met een motorsloep was uitgeva ren, overgenomen Schipper J. Eversdijk uit Kattendijke, wiens motorschip „Risico" even eens met boomen was geladen, duchtte het zelfde lot: hy vluchtte in de haven bij den Margarethapolder (gem. Zaamslag), waar het door de sleepboot „Raymond" is opge haald en te Terneuzen binnengesleept. Het gezonken schip was een jaar oud en laag verzekerd. Barometerstand 9 uur vrni.: 757. Achteruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,39; overmorgen om 7.40 uur. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is de laatste dagen minde* goed. In de Camperstraat te Amsterdam is gisteravond een 12-jarige jongen onder het achterwiel van een auto geraakt, dat over hem heenging, ten gevolge waarvan hij een ernstige schedelbreuk bekwam. De jongen was op rolschaatsen en had zich vastge klampt aan den achterkant van een auto, die hem al rijdende voorttrok. Toen de auto vaart verminderde, gleed de jongen eronder en kwam onder het achterwiel terecht. In bewusteloozen toestand is de arme jongen per auto-brancard naar het O. L. Vr. Gast huis overgebracht. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost wordt morgenavond voor de laatste maal de operette „De Meikoningin" opge- voerd onder leiding van den heer J. Nib- bering. Hierboven een foto van de medespeienden. (Fotografie „Lux") Zal men Zondag lenteweer kimnen ver wachten. Nu lykt het er nog niet veel op. Dat de bloemen nog niet uitgebloeid zijn, behoeft niet gezegd te worden, het weer van deze week heeft er het zyne wel toe by- gedragen, dat te voorkomen. Zelfs de hyacinten staan alle nog in vol len bloei. Ook de tulpen staan er nu iets beter voor dan vorige week, terwijl enkele velden late narcissen (Ryksstraatweg tuschên Benne- broek en Hiliegom) nog een pracht aanblik leveren. Ofschoon de eigenlijke bollendag verleden week geweest is, zal er deze dagen heel wat meer te genieten vallen van de bloemen velden. Op de volgende plaatsen zal men dan ook zeker niet teleurgesteld worden. Bennebroek: Ryksstraatweg (hyacinten en late narcissen), aan het einde van den Kennemerbeekweg, uitkomend op den Rijksstraatweg, heeft men een prachtig ge zicht op de in de diepte liggende velden. Voorts als men den Boereweg inslaat, die de Ryksstraatweg met de Sehoollaan ver bindt, heeft men aan beide zyden gezicht op de hyacinten-velden. Te Vogelenzang: Met autobus auto of flets den Vogelenzangscheweg inslaan, zal zeker de moeite loonen. Even voor de Beks- iaan heeft men een onovertroffen gezicht op de velden van de Holl. Cultuur Mij. (voorheen Bulb.). Ook verderop en aan de Leidschevaart kan men de bloembollen bewonderen. Overveen. Wat men eigenlijk noemt den Bloemendag is er Zondag a.s. nog niet. Het Zuidelyk ge deelte van ons land is hierin wel iets voor. Dit neemt niet weg, dat te Overveen een bezoek aan de Bloemenvelden beloond wordt wanneer men zich een wandeling getroost van uit Haarlem langs het Brouversvaart- pad tot Schoonoord en langs Rollandspad tot Marcelisvaart en Houtvaart. Men moet zich getroosten denzelfden weg terug te gaan tot Duinvliet; de Duinvlietslaan is echter alleen toegankelijk voor degenen die in het bezit zyn van een kaart. Langs den Oosterduinweg tot de Munsterslaan heeft men volop te genieten van prachtige bloe menvelden; tevens langs Munterslaan tot de Houtvaart. Van den anderen kant van uit Haarlem langs den Zylweg heeft men thans de bloemenvelden ingeruimd voor villabouw, doch een wandeling over Bloe- mendaalscheweg en het Binnenpad loont nog wel de moeite. Vele bloemen, zyn thans in vollen bloei, doch late soorten zyn door het koude weer evenals de tulpen, eerst de volgende week te bewonderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1