Stadsnieuws. BETER DAN DE BESTE E. R. K, Heringa Wnthrich, Haarlem I DÖÊT NU W&T GIJ MOET' Èes^e^v^vDE amsterdamscme I Bliksembeveiliging i, P ook het sluiten Levensverzekering bij van een WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENSVERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. StefzMgerksfs MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 16756 Apex Klap-Veeg-Stofzuigers f150.- Agenda 22 April Agenda 23 April Burgerlijke Stand De bazar voor de Juliaantjes De Beschrijvingsbrief Verkeersverbetering te Heemstede Openlucht-Scholen Rembrandt Theater Verbond van Hoofdarbeiders Gevonden Dieren en Voorwerpen Personalia Jubileum A. de Graaf Verslag „La Princesse lointaine" De moordaanslag in de Haarlem- raerliedestraat Apologetische cursus voor niet-Katholieken Gunning Luxor-Theater De „Bremen" Maandag te New York De ïilm der Staatsmijnen in Limburg Rectificatie. LUCHTVERKEER Waardevolle wenken voor Oceaanvliegers Concert „Santa Lucia" De nieuwe spoorweghaite HeemstedeAerdenhout BINNENLANDSCH NIEUWS De stand van het ontwapenings- vraagstuk Eerste Katholieke Internationaal B ioscoop-congres Het 600 -jarig bestaan van het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam RECHTSZAKEN. Eenvoudige beleediging en smaad Actie der havenarbeiders LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het invoerverbod van vleesch in Engeland Telegraphisch Weerbericht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. S. V. „D. E. M." ATHLETIEK GEMENGD NIEUWS Een huiselijk drama te Amsterdam LAATSTE NIEUWS De nieuwe reisgidsen en de boekhandel De steen-industrie en het ongunstige weer De Royal Oak-affaire De aardbeving Prins Carol te Parijs St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Geopend van 122 uur en van half 1 tot 10 uur. Verplichte opkomst van 8 half 10 uur. Spaarkas 7 uur. Gem. Concertzaal half 3 uur Volksconcert H. O. V. en om 8 uur volksconcert „Zang en Vriendschap." Stadsschouwburg N.V. het Schouwtooneel 8 uur „Adam en Eva." APOTHEEK-DIENSTEN De Zondags- en nachtdienst der Apothe kers wordt deze week waargenomen door: Firma Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11C00 en L. Schoorl, Fr. Halsplein 1, Tel. 11180 en Bosch en Vaart-Apotheek, Boe kenrodestraat 13, Tel. 13200. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haar lem's Zanggenot. 8 uur Lustrum-com missie 8 uur Mgr. Mutsaersoord 7 uur R. K. Bevolkingsbureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8.10 uur Club-avond damclub T. en P. Gemeentelijk Concertzaal 8 uur Man nenkoor „Caecilia" Uitvoering. De Kroon Groote Markt 8 uur lezing „Over Buitenscholen", door dr. R. P. v. d. Kasteele. Luxor-Theater 8 uur Bioscoopvoorstel ling. Rembrandt-Theater om 7 en 9 uur Bioscoop voorstellingen. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag- en Vrijdagavond van 7 K tot 9 uur. 2. Klarenbeekstraat 60. Woensdagavond van 7J4 tot 9 uur. 3. Hagestraat 49. Woensdag- en Vrijdag avond van TA tot 9 uur. Woensdagmiddag van 2 A tot 4 uur, alleen voor jongens en meisjes. Jeboren: 19 April: dochter van H. Vorde- hakev. Rossum. zoon van E. Rijbroek Luiting dochter van C. C. M. Feringa de Keulenaar. 20 April: zoon van A. A. v. AltenaOuwerkerk. Overleden: 19 April: M., 18 mnd., dochter van J. J. v. Leeuwen, N. Spaarnwouderstr. 20 April: H. F. PleijteDuburg, 53 jaar, Ha- zepaterslaan. De bazar, die de vorige week ten bate van de Juliaantjes, door den R.-K. Vrouwenbond in het gebouw St. Bavo werd gehouden, heeft een batig saldo van ongeveer 1500 opge bracht. voor de algemeene jaarvergadering van den R.-K. Kamer-Centrale Haarlem op Zater dag 5 Mei 1928, n.m. 3 uur, in het gebouw „St. Bavo". Smedestraat, Haarlem, luidt als volgt: 1. Opening, notulen, ingekomen stukken, jaarverslag secretaris, jaarverslag penning meester, verslag kas-commissie en benoe ming nieuwe kas-commlssle. 2. Verkiezing bestuursleden. 3. Bespreking agenda Partijraad R.-K. Staatspartij en behandeling van de hierop ingekomen voorstellen. 4. Beschouwingen over de uitgebrachte prae-adviezen „De taak van den Wetgever in den tegenwoordlgen tijd ten aanzien van de verhouding tusschen werkgever en werkne mer in het bedrijfsleven." 5. Voorstel van het Partijbestuur tot en kele formeele wijzigingen in het reglement der R.-K. Kamer-Centrale Haarlem. 6. Mededeelingen omtrent de Schaepman- actle. Als toelichting öp deze agenda diene het volgende: Adv. 1. De Penningmeester stelt voor de contributie voor 1928 op 5 cent per lid te bepalen. Adv. 2. Periodiek treden af als bestuursle den: de heeren Mr. Hermans, J. P. Hand haaf en Mevr. Weber—Strik (allen zijn her kiesbaar). Tevens zal moeten worden voorzien in de vacature F. Pinxster, benoemd tot notaris luiten onzen kieskring en J. W. Sieverding, overleden. Het provinciaal kringbestuur Vel en kan, volgens art. 4 van het reglement, -n deze vacature candidaten stellen. Naar wij vernemen, zullen de boomen aan 'e oostzijde van het Raadhuisplein te hemstede gerooid worden; de boomen zijn ek. Wellicht is het nu mogelijk daar ier laatse een afdoende verkeersverbetering an te brengen. Door de boomen en de ambsan was de plek zeer gevaarlijk, on- c-lukkcn gebeurden er meermalen, en het orlg jaar is er nog de heer G. door de ram doodgereden. Nu een der voornaamste ibstakels, de boomenrij, moet verdwijnen, -al men, naar wij hopen, aanleiding vinden m een goede oplossing van het verkeers probleem te zoeken. De verschillende organisaties, die zich 't lot aantrokken van stadskinderen, voor wie een verblijf in de lucht van bosch of duinen noodig is, zien vaak hun mooi werk gedeel telijk resultaatloos gemaakt, doordat een langer verblijf dan van enkele weken in de buitenlucht gewenscht en noodzakelijk is. De vruchten van de vacantie gaan dan weer" verloren in de st.ad.Vooral voor tuberculeuze --inderen geldt dit. Om dit euvel op te hef ten, zijn de Openlucht-scholen gesticht. Het probleem van het ónder,vijs, dat niet gemist kan worden, is daarmede opgelost. De kin deren zijn gedurende de lesuren in de na tuur, zij spelen in de natuur en, voorzoover noodig, nemen zij eenigen tijd per dag rust. In steden, waar men niet in de onmiddel lijke nabijheid een geschikte plaats, liefst rijk aan natuurschoon, voor de school heeft, wordt het onderwijs gegeven op open ter reinen, in parken,' enz. In plaatsen, waar deze scholen reeds zijn (Amsterdam, 's Gravenhage. Leiden), heeft men na betrekkelijk korten tijd den goeden invloed op de kinderen kunnen constatee- ren. De ziekelijke, fletse kleur verdween, het lichaamsgewicht nam toe, de kinderen groei den. het weerstandsvermogen werd grooter. De vereeniging „Herstellingsoord de Haar- lemsche Buitenschool" heeft nu een verga dering belegd op Maandag 23 April a.s., des avonds 8 uur, in de bovenzalen van „De Kroon", waar dr. R. P. van de Kasteele een lezing met lichtbeelden zal houden over: „Buitenscholen". Als geneesheer van de Haagsche Buiten school te Scheveningen, is dr. v. d. Kasteele een autoriteit op dit gebied. Tot deze vergadering worden allen, die op eenigerlel wijze in verband staan met 't vraagstuk, uitgenoodigd. „De groote Weldoenster", naar den roman La grande Amie van den bekenden priester- journalist Pierre l'Emite draait deze week in het Rembrandt-Theater als hoofdfilm. De keuze van deze film is zeer gelukkig ge weest, wijl de zeldzame mooie opnamen ge paard gaan aan een gedegen inhoud, iets waarop maar heel weinig films kunnen roe men. Strak en sober, doch pakkend en in teresseerend is het geheel gehouden zonder dat men afdaalt in onbenulligheden, die heel vaak, zelfs in de beste films irriteeren. Dit behoefde trouwens ook niet, want de begaaf de schrijver heeft stof genoeg geleverd om dit alles te kunnen vermijden. Een enkelen keer houdt men zijn hart vast, dat men toch weer de oude Paramount-tactiek van groote details zou volgen, doch gelukkig heeft men de verleiding overal kunnen weerstaan, zoo dat men van een gave, goed verzorgde film kan spreken, die zeer zeker de aandacht van eiken filmliefhebber ten volle verdient. Dat men aan het slot een klein déraille ment heeft gemaakt, door een der hoofdper sonen te laten trouwen inplaats van te laten sterven, zooals in 't origineel staat, is 'n op- zetelijke fout, die terwile der gemoedsrust van het groote publiek is ingelascht en daar om voor vergiffenis in aanmerking komt. De muzikale illustratie, onder leiding van den heer Snoeck, verhoogt nog het effect en valt te prijzen voor de correcte uitvoering. De twee parodisten Meller en Wagner zijn deze week een zeer bijzondere import-attrac tie, die alleen reeds een gang naar het Rem brandt-Theater waard zijn. De zaal heeft gebruld om de prestaties van deze twee pa rodisten, die iets absoluut aparts voor het voetlicht brengen. Het zijn lach-kunstenaars van top tot teen, die door hun eigenaaardige voordrachten de geheele zaal binnen een minimum van tijd in de lol zetten. Zooals gewoonlijk, dus een eerste klas-va- riété-nummer. Interessant Rembrandt-Nieuws, een gees tige teekenfilm en een komische twee-acter gaan bovendien nog vooraf, zoodat het een programma is, waar men oprecht van kan genieten. Donderdagavond had in den Schouwburg aan den Jansweg voor de leden van het Verbond van vakorganisaties van hoofdar beiders in Nederland een filmavond plaats. Vertoond werd de film van de Philips' be drijven in Eindhoven. In het openingswoord zette de heer Veen- huizen, bestuurslid van het Verbond, in hoofdzaak uiteen de rechtspositie van den hoofdarbeider. Spr. behandelde ook het rap port, dat de commissie, daarvoor in het le ven geroepen, verleden maand in het te Den Haag gehouden congres had gepubliceerd. Op dit congres heeft mr. Merchant het woord gevoerd, die toen zeide, dat wei veel van buiten moest komen, maar dat de hoofdarbeiders zelf het voornaamste moes ten doen, n.l. zich organiseeren. Organisa tie, zoo had deze spr. gezegd, is het eenige middel om de verschillnede wenschen te be reiken. Spr. zeide dat er in ons land vele groepen van hoofdarbeiders zijn, b.v. ingenieurs, dok toren enz. Er zijn verschillende pogingen gedaan om deze groepen onder te brengen in het verbond, doch deze zijn mislukt. Hierna werd de film vertoond van de Philips' fabrieken te Eindhoven. Het viel te betreuren, dat deze film een onvolkomen beeld gaf van het reusachtige bedrijf. Ver toond werden alleen de glasblazerij en een bescheiden deel der lampenfabricage, bene vens enkele neven-onderdeelen, zooals brand weer, schoolvereeniging, cartonnagefabriek, laboratorium, electrische en telefooncentrale bankwerkerij, enz. Van een enorm bedrijf als dat van Philips was zeker meer te ver- toonen geweest. Terug te bekomen bij: Der Kinderen, Wes terhoutstraat 16, armbandhorloge: Wouda, Billitonstraat 11, bruine handschoen; Takes. Karei v. Manderstraat 70, halskettinkje; Mulder, Zd. Brouwersstraat 2rd„ ijzeren ha mer; Wed. SnelVlekke, Hasselaersplein 20, 2 fruitmandjes; De Mooij, Linschotenstraat 22zw., kokertje met gereedschap; Van Gijn, Zonnebloemstraat 12, nummerplaat met re flector; De Braij, Schermerstraat 32rd., oor belletje; Kraan, H. v. Alphenstraat 12, por- temonnaie met Inhoud: Klumper. Leidsche- vaartweg 217rd., idem, idem; Leijsing, Leld- schevaartweg 215, idem, idem; Van Norden, Olycanstraat 11, penning; Kestink, Oranje Nassaulaan 167. paar gymnastiekschoenen; v. Orden, Leidschestraat 45, huissleutel; v. d. Steeg, le Zd. Polderstraat 131, sigaren pijpje. De heer B. Donker, van hier, is benoemd als le fluitist bij het muziekkorps van de Kon. Ned. Marine te Helder. Voor den dienst in Curacao en wel als tij delijk monteur bankwerker bij de Gouveme- mentswerkplaatsen te Willemstad is be stemd de heer W. Chr. Vooyes, alhier. In de commissie, die in 1928 wordt belast met het afnemen van de eindexamens aan de van Rijkswege gesubsidieerde zeevaart scholen zfjn benoemd tot lid en ondervoorz. M. C. Koning, directeur van de Stoom vaartmaatschappij Nederland, te Voge lenzang; tot lid H. G. J. Uilkens, lid der commissie voor de stuurlieden-examens, te Haarlem. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer A. de Graaf sigaren en tabak aan den uit gang van de Centrale Werkplaats der N. S is gaan verkoopen. Uit het Werkplaatsperso- neel heeft zich een commissie gevormd, die den jubilaris namens het personeel huldigde. Deze huldiging vond plaats hedenmiddag, half twaalf op het terrein der Centrale Werkplaats. Vanavond 6 uur zal den jubilaris een se renade worden gebracht aan zijn huis, Nagtzaamstraat 40, door de arbeidsmuziek- vereeniging Excelsior. Namens het comité werd hedenmorgen den jubilaris aangeboden een enveloppe met in houd, gouden horloge met ketting, oorkonde en bloemenmand. Door het ontbreken der initialen H. B. v. d. S. onder het verslag van den tooneelrecen- sent is dit met de bespreking door onzen muzikalen medewerker in ons blad van gis teren tot een geheel geworden. De lezer zal begrepen hebben, dat het afzonderlijke mu zikale verslag aanving na de vermelding der bloemenhulde enz. De vrouw hersteld Mej. V., die bij de steekpartij in de Haar- lemmerliedestraat door haar man met een mes werd gestoken, heeft gisterenmiddag het St. Elisabethgasthuis, waar zij verpleegd werd, verlaten. De bekende conférencier Pater Wijnand Sluys, O.F.M., uit net klooster der Paters Franciscanen te Nieuwe-Niedorp, zal in de parochiekerk van het allerheiligst Hart van Jezus, Kleverparkweg, in de maanden Octo ber en November zes wekelijksche confe renties geven voor niet-Katholisken over de grondslagen van den godsdienst, welke con ferenties ook voor katholieken toegankelijk zullen zijn. De toegang tot- deze conferenties zal vrij zijn voor allen en de niet-katholie- ken zullen recht hebben op gereserveerde plaatsen. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat „Het leveren van de hoeveelheden anthraciet, turf en pe troleum, ten behoeve van gemeente-gebou wen en inrichtingen, benoodigd in liet tijd vak van 1 Juli 1928 tot en met 30 Juni 1929", waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 19 Maart 1928, door hen is gegund als volgt Perceel I (anthraciet), Wilhelmina van Nederlandsche herkomst, aan de N. V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel te Haarlem voor f 1.97 per H.L.; Perceel II (lange turf) aan G. Honing en Zoon te Haarlem voor f 13 per 1000 st.; Perceel III (korte turf) aan P. van den Berg te Haarlem voor f8.75 per 1000 st.; en Perceel IV (petroleum) na loting aan dé American Petroleum Company te 's-Gra- venhage voor f 9.50 per 100 Liter. Gisteravond hebben de bezoekers van het Luxor-Theater een film gezien, die hen de „Geheimen van het Zwarte Werelddeel" ont hulde, een natuurfilm, een folkloristische film betreffende den negerstam der Daï, die bui tengewoon belangwekkend was. Deze pracht film geeft een volledig beeld van de voor onze smaak vaak onaesthetische, in elk geval uiterst zonderlinge gewoonten, van dit na tuurvolk, dat daar in het hartje van Afrika nog altend, niettegenstaande 't toch vooral in den laatsten tijd meer met de beschaving in aanraking komt, tot nog toe steeds heeft vastgehouden aan zijn oude zeden en ge woonten. Een pracht-film, die, al is het nu ook geen romannetje, toch niet zal nalaten de aandacht te trekken van het publiek. Na de pauze „Reglne", of, zooals de onder titel luidt: „de tragedie eener vrouw", een film waarin Harry Liedtke en Lee Parry op treden. Het is een tragedie, die gelukkig ten slotte nog op haar pootjes terecht komt, een tragedie, waarvan je het eind met een lachend gelaat kunt aanschouwen. Overigens het gewone recept: Ihnige liefde, vermeende ontrouw, verwijdering, ontdekking der ver-gis sing en tot slot hereeniging. Het komt er maar opaan, hoe dit alles tot een smakelij- ken schotel bij elkaar gestoofd wordt en dat is in deze film naar den eisch geschied, zoo dat het succes niet zal uitblijven. Het gebruikelijke Luxor-nieuws en de Re vue zijn ditmaal beide zeer aantrekkelijk. NEW-VORK, 21 April. Het Ford-vlieg tuig, dat de propeller, benzine en onder deden voor de „Bremen" bij zich heeft, is van de Murray-baai met bestemming- naar Greenly-eiland opgestegen. Ver wacht wordt, dat de Oceaan-vliegers Maandagmorgen vroeg van het eiland zul len vertrekken, zoodat de „Bremen" Maan dagmiddag, tè New-York kan aan komen. Gerekend is op één uur opont houd voor een tusschenlanding aan de Murray-baai voor het innemen van benzine. De afd. Haarlem en Omstreken van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" had gisterenavond in den Schouwburg Jansweg een filmavond georganiseerd. Vertoond werd de film van het Staats-steenkoienmijnbedrijf in Limburg. Deze film werd toegelicht door den heer H. F. G. Snoek, secretaris van het hoofdbestuur, die in zijn inlsidingswoord de aanwezigen welkom heette en doel en stre ven van de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" duidelijk uiteenzette. Het doel van dezen avond was, aldus spr., te bevorderen de ontwikkeling der nationale nijverheid en van den verkoop van Nederlandsche artikelen als deze gelijkwaardig zijn met buiten- landsche. Tot zijn onderwerp komend „de Staatsmij nen in Limburg," behandelde spr. de mijn wetten. O.m. die van Mgr. Nolens, die in 1900 werd aangenomen en een aanmerkelijke lots verbetering voor de mijnwerkers met zich bracht. Het gemiddelde winstpercentage van de mijnen tusschen het tijdperk 19001926 bedroeg 3.4 pet. In 1901 waren 91 personen werkzaam in de mijnen, terwijl dit aantal in 1926 tot 21.000 gestegen was, een duidelijk beeld hoe deze Nederl. industrie is uitgegroeid tot een der belangrijkste in Nederland. De ontwik keling vair de mijnen in de laatste 20 jaren bracht vanzelfsprekend met zich mede de ontzaglijke grote verzorging van duizen den menschen, met* voeding, huisvesting, ge zondheid enz. Dit was oorzaak dat verschil lende maatschappijen ontstonden, die deze belangrijke factoren van de mijnwerkers Ir- studie namen en steeds verbetering voor de mijnwerkers wisten aan te brengen. De geweldige vlucht, die het Staatsstoen- kolenbedrijf in die jaren heeft genomen had ook tot gevolg, dat de kostprijs zooveel mo gelijk gedrukt werd. Waar deze in 1906 26 per ton bedroeg, was dit bedrag in 1926 slechts 8.50 per ton. In 1906 bedroeg de opbrengst der mijnen 31 duizend ton kolen, terwijl dit in 1927 gestegen was tot 5.8 mil- lioen ton. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het vertoonen der film van de Staats mijnen Wilhelmina, Emma, Hendrik, Map- rits,deze laatste werk nog niet geheel op volle capaciteit. Deze film was vervaardigd door den heer O. v. Neijenhoff uit Den Haag, waartoe IA maand noodig was om deze fitel in zijn geheel in de mijnen op te nemen, een bijzonder fraai stuk werk, gezien de moei lijkheden, die bij het opnemen van deze film onder den grond moesten overwonnen wor den. Achtereenvolgens werden vertoond, de hoofdgebouwen der vier mijnen, het aanko men der mijnwerkers per trein, autobus, te fiets en te voet, het afdalen in de mijnen, 'ngt boren der schachten volgens de bevrie zingsmethode, het graven van de steengan gen, kortom, het geheele voortbrengings- proces der kolen in zijn geheelen omvang, de groei en het werk der mijn en de enorme toename der kolenproductie, dat zoo van bijzonder economisch belang is voor ons land, gezien ook voor het winnen van het gas. Indien, de mijn Mauritz volledig in exploi tatie is, levert de bodem van Nederland ruimschoots kolen op ter voorziening van het eigen land en ook voldoende voor de gasle- verantie. De film is door de technische af- deeïing van de vereeniging „Nederl. Fabri kaat," opgenomen, voorzeker een groot suc ces voor de vereeniging, daar de mijnen in Limburg de eenigste zijn, in Europa, aldus spr., die ondcrgrondsch zijn gefilmd. Men gelieve in het muziekverslag van den heer O. K. van „La Princesse lointaine" on derstaande passage als volgt te lezen: Den componist Lowijs van Selleslagh is het tamelijk goed gelukt muziek te com- poneeren, die aan dit doel beantwoordt. En dit met behulp van weinig instrumenten en met aanwending van eenvoudige melodieën en klankbeelden. Bijzonder daar, waar hij de grootste beknoptheid betrachtte, zich tot het uiterste beperkte. of laat mij op het schavot sterven, maar ge daan hebben ze het." Het O.M wees erop, dat de rust in Cu- iemborg nog steeds niet teruggekeerd is. Heel Nederland hoopt dat de ware schul digen nog eens ontdekt zullen worden, maar verdachte volgt een verkeerden weg. Spr. acht het noodzakelijk dat eens een einde aan de beleedigingen in verband met de Culemborgsche moordzaak komt en vorder de voor ieder der tenlastegelegde feiten 40 boete of 20 dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 3 Mei a.s. Dij donatrices en donateurs onzer R. K. Mandolineclub wacht op Woensdag 25 April a.s. weer een belangrijk concert. Aan het programma, dat door de club, onder leiding van den heer Hakkenberg van Gaasbeek, zal worden uitgevoerd. Is ook nu weer de noodige zorg besteed, terwijl de keuze der medewer kende solisten ongetwijfeld in den smaak zal vallen. De heer Jan Hensen, onze Haarlem- sche tenor, die dezen winter debuteerde bij de Haarlemsche Opera in de titelrol van „Faust", treedt op met gedeelten uit de ope ra's Lohengrin, Faust, en Mignon. De heer Cor de Wilde, violist bij de H. O. V. geeft als cellist o.a. een Sonate van Eccles en de heer Jan Nibbering, reeds meermalen de ge prezen accompagna,teur op de Santa-Lucia- concerten, verzorgt weer de piano-begeleiding. Dus wel een programma vol afwisseling, dat zeker velen naar de Gemeentelijke Concert zaal zal doen opgaan, die vroeger gelegenheid hadden van de mooie uitvoeringen te genieten en anderen zal aansporen om met de kunst zinnige Mandolineclub eens nader kennis te maken. Naar wij vernemen zal door de Gemeen tebesturen van Heemstede en Bloemendaal een enquête worden gehouden onder de in gezetenen dezer gemeenten, voorzoover deze belang hebben bij de nieuw te stichten spoorweghalte aan de Zanavoortschelaan. Na afloop van deze enquête zullen dooi de bétrokken gemeentebesturen alsnog stap pen worden gedaan bij de directie der Ne derlandsche Spoorwegen om te bevorderen, dat althans de voor de forensen belangrijke treinen aan deze halte komen te stoppen. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Een H.N.-telegram meldt uit Berlijn: Fitzmaurice heeft in zijn uitvoerig bericht omtrent de vlucht van de „Bremen" ook ver schillende wenken gegeven omtrent de eischen waaraan een vliegtuig, dat een trans atlantische vlucht wil doen, zal moeten be antwoorden op grond van de thans opge dane ervaringen. Het is noodig, dat de vliegtuigen voorzien worden van een toestel, om radiopeilingen te kunnen uitvoeren bij het naderen van New-Found'and. Ten tweede zal het tijdstip van vertrek zoodanig gekozen moeten wor den, dat men bij het aanbreken van de mor genschemering New-Foundland zal naderen. Ten derde is een bijzonder compas voor oceaanvliegtuigen noodig, daar de omvang rijke koperbeddingen, die zich op Labrador bevinden, buitengewone afwijkingen in de gewone compassen veroorzaken en deze daar door waardeloos maken. Ten slotte is het beslist noodzakelijk, dat ieder oceaanvlieg tuig van een paraffine-overtrek wordt voor zien, daar dit het eenige middel is, om ijs- vorming tegen te gaan. In de Vrijdagavond te 's-Gravenhage ge houden bijeenkomst van de vereeniging ter beoefening der Krijgswetenschap heeft de Majoor der Jagers, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, een voordracht gehouden over: „De stand van het ontwapenings-vraagstuk." De vergadering werd bijgewoond door Prins Hendrik, die vergezeld was door zijn adjudant, den luitn. t. z. le kl. Termijtelen, Onder de aanwezigen werden opgemerkt minister Lambooy, de commandant van het veldleger de luitn. generaal Muller Massis, vele andere militaire autoriteiten, prof. Francois en mevrouw Kluiver, beiden van het Departement van Buitenl. Zaken. Omtrent de voordracht van baron van Voorst tot Voorst hebben wij dezer dagen reeds het een en ander vermeld. Spr. besloot zijn rede aldus: Alle volken lijden thans nog onder de ellende en verwoesting, aangericht door den grooten oorlog. Het is de moreele ontwape ning waarop de wereld wacht, maar die zij zelf zal moeten bewerken. Het is noodzake lijk, dat met kracht wordt doorgewerkt om althans in een eerste ontwapeningsconventie, zij het van bescheiden inhoud, de algemeene beperking der bewapeningen in te luiden. Dan zal de eerste stap zijn gezet op een gebied, dat de menschheid nog nooit heeft betreden. Na deze rede volgde gedachtenwisseling. De voorzitter bracht den inleider dank voor diens rede en bracht hulde aan de com missie te Genève, die, onder voorzitterschap van jhr. Loudon, haar moeilijke en ondank bare taak vervulde, waarmee zij niet gereed is gekomen, maar waarin zij het mogelijke heeft bereikt. Haar werk zal de basis vormen voor de latere ontwapening. Spr. legde er den nadruk op, dat de ver eeniging sympathiek staat tegenover den arbeid der commissie en tegenover interna tionale ontwapening. Aan nationale ontwa pening, aldus spr., kan natuurlijk een wel denkend Nederlander geen aandacht schen ken. Een Staat, die eenzijdig ontwapent, is niet waardig een onafhankelijk volksbestaan te voeren en wordt een gevaar voor den vrede. Met een woord van dank aan Prins Hen drik voor zijn tegenwoordigheid werd de vergadering gesloten. Naar het zich laat aanzien, mag dit be langrijk Congres zich verheugen in 'n sterke belangstelling uit het buitenland, zoodat waarschijnlijk de Katholieken van een 12- tal landen zullen vertegenwoordigd zijn, om dit actueele vraagstuk te bespreken. Vooral de slotzitting, a.s. Woensdag, belooft een massale betooging te worden en een uiting van krachtig Katholiek willen op bioscoop gebied. Te Rotterdam is gisteren het 600-jarig be staan herdacht van 't Erasmiaansch gym nasium. In de Doelezaal te Rotterdam werd een drukbezochte receptie gehouden, waarop vele autoriteiten hun gelukv/enschen aan 't bestuur kwamen aanbieden. Namens het gemeentebestuur van Rotter dam sprak mr. A. de Jong en deelde mede, dat B. en V/. in een hunner allerlaatste ver gaderingen de beslissing hebben genomen, om aan den daarvoor in aanmerking ko menden dienst opdracht te geven tot voor bereiding van een plan tot stichting van een nieuw gebouw voor het Gymnasium. Voor de rechtbank te Tiel heeft .^recht gestaan de 39-jarige M. A. M., te Culem- borg, verdacht van eenvoudige beleediging en smaad. Verdachte heeft indertijd gedu rende 156 dagen in voorloopige hechtenis doorgebracht verdacht van den moord en sinds zijn ontslag heeft hij herhaaldelijk personen beschuldigd van aan den moord medeplichtig te zijn geweest. Op 16 Febru ari had hij weer een dergelijke beschuldi ging geuit aan het adres van J. H. Romijn en deze had deswege een klacht ingediend. Op 24 Februari had verdachte In een café gezegd, dat R. met Van den Dungen het misdrijf gepleegd hadden en laatstgenoemde had een klacht ingediend wegens smaad. Verdachte gaf de feiten grif toe en be weerde, met stemverheffing, dat hij een en ander bewijzen kon. Herhaaldelijk moest de president hem tot kalmte aanmanen, maar verdachte riep: Ik heb mij heelemaal aan de zaak gegeven, al moet ik er voor sterven. Acht u mij schuldig, geef mij den levenslang Het bestuur der Ned. Federatie van j Transportarbeiders heeft d.d. 20 April het volgende schrijven gericht aan het bestuur van de Scheepvaartvereeniging Noord en Zuid. „Hier bij ongehecht doen wij u toeko men een aantal wijzigingen, die de haven arbeiders gaarne in de bestaande arbeids voorwaarden I '.gen aangebracht). Het bestuur van de Ned. Federatie van Transportarbeiders zou het ten zeerste op prijs stellen, indien u ertoe zoudt wil len besluiten aan een een vertegenwoordi ging' uit dit bestuur een conferentie toe te staan, teneinde de bestaande loonen en andere arbeidsvoorwaarden, zoomede de voorgeselde wijzigingen door de vier lan delijke transportarbeiders-organisaties, on der het oog te zien." De door de Federatie van Transportarbei ders voorgestelde wijzigingen luiden air- volgt: 1. Verhooging van de loonen op een ba sis van 3.per taak. 2. Verbetering van de taakindeeling en van de regeling van den nachtarbeid. 3. Aan alle bij de H.A.R. ingeschreven ar beiders betaling van 1.per stempel voor het voortdurend beschikbaar zijn voor werk aan de aanneemlokalen. 4. Medezeggenschap der vier bestaande Transportarbeidersorganisayes in de Haven- Arbeids-Reserve. 5. Wederinvoering van een behoorlijke pensioenregeling in de havenbedrijven. 6. Vacantie met doorbetaling van het loon voor alle havenarbeide* In antwoord op tot hem gerichte vragen, deelde de Engelsche minister van landbouw in het lagerhuis mede. dat hü geen reden zag tot wijziging van het invoerverbod van versch vleesch. Hoogste Ear.stand 763.4 m.M. te Vest- manö. Laagste Bar.stand 754.4 m.M. te Helder. Verwachting: Zwakke, tot matigen W. tot Z. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring, enkele regenbuien, iets zachter. Onderafdeeling- „St. Jozefgezellen", Beverwijk Contributie betalen a.s. Zondag in de Ge- zellenzaal van 11.3012.30 uur. PROGRAMMA 23 APRIL Limmen ID. E. M. II 2.30 uur Het tweede elftal gaat naar Limmen om daar de club van dien naam te bekampen. Wij zullen hopen, dat het nu maar eens doorgaat, of zal het weer nu eens spelbre ker worden? Wil D. E. M. II nog kampioen worden, dan moet het zijn laatste drie wed strijden winnen. Jullie willen toch zeker het eerste elftal wel volgen. Nu vooruit, dan een Zondag allemaal flink aangepakt en de pun ten mee naar huis genomen, want een ver loren wedstrijd beteekent een verloren kam pioenschap. Succes, 2de! Gezien de gunstige resultaten van het vo rige jaar, zal dit jaar weer de bij uitst; geschikte zomersport worden beoefend ,n.I. de athletiek. Wij rekenen op een record aantal deelnemers. Zij, die wenschen deel te nemen, gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij den secretaris R. Schram. De athletiek zal hoogstwaarschijnlijk aan vangen de eerste week in Mei. Dat de deel name groot zij! J. F. B. In de Balistraat te Amsterdam heeft zich een huiselijk drama afgespeeld, waarbij een 34-jarige vrouw door haar 36-jarigen man met een dolkmes In den rug werd gestoken. Zooals wel meermalen in den laatsten tijd is voorgekomen, had het echtpaar ook giste ren ruzie, die voortsprong uit jalouzie van de zijde van den man. Deze ruzie ontaardde in een hevigen twist, waarbij de man een dolkmes greep en daarmede zijn vrouw een diepe snede in den rug toebracht. De vrouw werd bewusteloos naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar zij ter ver pleging is opgenomen. Haar toestand was gisteravond bevredigend. De man, die bij de politie een volledige bekentenis aflegde, is in arrest gehouden en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Om aan het verlangen van het publiek en van den boekhandel tegemoet te komen, hebben de Nederlandsche Spoorwegen thans besloten den nieuwen reisgids van 15 Mei e.k. zomerdienstregeling Verkrijgbaar te stellen, bij den boekhandel tegen 30 cent en bij de stationsloketten 'tegen 25 cent. Naar wij vernemen is de schade, die de steenfabrieken hebben gehad door de nacht vorsten zeer beduidend. Een aantal millioe- nen steenen zijn verloren gegaan, terwijl door het voortdurend koude en natte weder de fabricatie bij voortduring stil ligt. Som mige fabrieken hebben nu geen steenen ge noeg, om hunne ovens aan te houden. Dit alles veroorzaakt een grooten achter stand. De hoop is nu op spoedige verbete ring van het weer, opdat de achterstand niet nog grooter worde. LONDEN, 21 April Kapitein Daniel, ene in verband met de Royal Oak Affaire den dienst heeft verlaten, is verbonden aan de „Daily Mail". SOFIA, 21 April Door de aardbeving van Woensdag j.l. is een gebied van 400 vierk. kilometer, waar 80.000 families wonen, ge troffen. Het grootste gedeelte van hen is dak loos. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe 100 dooden en meer dan 400 gewonden. PARIJS, 21 April Prins Carol van Roe menië is te Parijs aangekomep

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2