Stadsnieuws W. P. Harciijzer, Coüfiseur, TH. h. y.f e i LiLt NIEULÜE mODEüIiEj^ El CK WAT WILS L DE MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN - OMLIGGENDE GEMEENTEN. Schilderij Pastoor N. Stenius Pastoor Meijer Spec. Oameskleedermake? BRRTEIjJORISSTÏL 2628 Het snijbloemen-contract voor narcissen Annie Woud Gevonden Dieren en Voorwerpen Trekjes No. 546 F (Het eerste gedeelte van dit verslag reeds geplaatst in een gedeelte der vorige oplage). Donderdagavond, 19 April, hield de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten in de Tuinzaal van Café-Restaurant Brinkmann een druk be zochte vergadering. Als gasten waren verschenen de heeren A. B. Michielsen en Teuns, resp. Voorzitter en Chef du Bureau van den Raad van Arbeid voor de bespreking van het al of niet op heffen der verplichte Ongevallenverzekering voor de dochters en zonen, die in de be drijven hunner ouders werkzaam zijn: de heeren Jac. van Hooff, M. E. J. Klaje en A. H. A. Stokman voor punt 4 der agenda: „De Rooilijnenkwestie"; ten slotte de heer N. C. Wefers Bettink voor het punt „Huur koopsysteem." De voorzitter der Middenstandscentrale, de heer P. H. Smit, de vergadering openend, wenscht vóór den aanvang der werkzaam heden, eenige woorden te wijden aan de nagedachténis van den grooten strijder voor onzen Middenstand, den hefer Chris M. Jansen. Alle aanwezigen rijzen van hun stoelen op. Onder ademlooze stilte brengt de voor zitter der Centrale in roerende, welgekozen en bewogen taal een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis en aan de voortreffelijke eigenschappen van dezen grooten strijder voor onzen Middenstand, wijlen den heer Chris M. Jansen. Een eerbiedige hulde aan dezen grooten Middenstandskampioen, van wien hij roemt —diens groote gaven en buitengewone intel ligentie. Niet slechts dan Katholieken Mid denstand, doch onze geheele Middenstands beweging heeft hij onschatbare diensten be wezen. Dan somt spr. op al die bijzondere eigenschappen en prijst diens aangenaam, open en eerlijk karakter; diens hoogstaan- -•den geest. Wij hebben deze groote figuur moeten afstaan, helaas, zegt spr., maar ons past het de nagedachtenis te eeren van zoo een groot man. God geve hem de rust, welke hij, na zijn arbeidzaam leven, zoo ruimschoots verdiend heeft! Maar- moge zijn werken, zijn plichtsbe trachting, zijn liefde voor den Middenstand ons ten voorbeeld zijn, opdat wij op den ingeslagen weg blijven voortgaan en met noesten ijver ons werpen op ons aller Mid- denstandsbelangen. Het was allen aan te zien, dat deze woorden, welke kwamen uit het hart, ajle '-aanwezigen tot de hunne maakten. - Medegedeeld werd, dat toen op 16 Maart "van bevriende zijde een advertentieblaadje ""-van het Leidsche kwartier werd toegezon den, waarin de drukker-uitgever in een .oproep poogde een Winkeliersvereeniging in dat kwartier op te richten, heeft de Cen- trale de ten dienste staande middelen aan gewend om dat te verijdelen. En wel, om dat een gezonde Middenstandsactie niet op decentralisatie moet aansturen, maar op centralisatie. Onze groote problemen kun nen niet behandeld worden in buurt- of wijkvereenigingetjes, waarvan geen enkele autoriteit uitgaat. De kracht verspillen in klein buurtgedoe doet aan de intensieve al- gemeene belangenbehartiging groote scha de, aldus werd medegedeeld. De onderhandelingen over aansluiting bij de Centrale der Ver. van Winkeliers en Ne- ringdoéndefi Wijkeroog te Velsen-Noord zijn nog in vóllen gang. Het béstuur is wel over tuigd, doch' de leden vragen: wat of ze er eigenlijk wel aan hebben? In schrijven van 14 April is gevraagd, of de jaarverslagen, welke toegezonden zijn, niet voldoende op - deze. vragen antwoorden en zoo niet, dan '"is de secretaris genegen, wat hem gevraagd IS, öp een ledenvergadering het nut der aan sluiting te komen bepleiten. Ingevolge besluit van het bestuur op 28 Maart is thans definitief voor 9 October voor de viering van het le lustrum de Stadsschouw burg gehuurd. Omtrent de plannen zal eerlang het bestuur zijn programma voorleggen. Naar aanleiding van een telefonisch on derhoud op 16 dezer van den voorzitter van den Raad van Arbeid, den heer A. B. Michiel sen, over het al of niet verzekeringsplichtig blijven in de Ongevallenverzekering van zonen 'en dochters, werkzaam in de bedrijven hun ner ouders, waarover de heer Michielsen het oordeel der Centrale wenschte te vernemen, werd den voorzitter van den Raad van Ar beid medegedeeld, dat wij het op hoogen prijs zouden stellen wanneer deze zich de moeite zou willen geven deze kwestie te komen toelichten, waartoe de heer M. zich bereid verklaarde. In zake het kortin gverleenen alleen op de contributiekaart aan leden eener bepaalde vereeniging en speciaal, wat thans acuut aan de orde is, aan de leden der Ver. van Prov. Personeel in Noord-Holland, verzond 'liet Bestuur een schrijven aan de 37 firma's, welke op de kortinglijst dezer vereeniging voorkomen. Terwijl één firma absoluut, wegens zeer bijzondere omstandigheden buiten beschouwing moet blijven en één fir ma, wegens langdurige afwezigheid, niet kan antwoorden, hebben tot dezen avond van de 35 resteerende er 20 medegedeeld, dat zij deze korting intrekken. Van geen enkele is bovendien een weigerend antwoord inge komen. Inmiddels heeft zich ten opzichte der Directie van het P. E. N. ook een kwestie voorgedaan, welke de aandacht van het be stuur ten zeerste heeft getrokken, eigenlijk een tweeledige kwestie. Deze is ter nadere behandeling overgeheveld naar de commissie, welke gevormd is uit de drie Nat. Bonden en welke, ingevolge verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland, met de P. E. N.-directie zal onderhandelen, om in onderlinge samen werking, nadat natuurlijk wederzijds conces sies gedaan zullen moeten worden, den stroomafzet van het P. E. N. op te voeren In deze commissie hebben zitting voor den Ned. Chr. Bond, de heeren W. G. Scheeres, Den Haag en L. Attema, Hilversum: voor den Kon. Ned. Middenstandsbond de hee ren A. Ingenool Jr., Den Haag; J. H. J. Kei ler en B. W. Lasschuit van hier; voor derf Ned. R. K. Middenstandsbond de heeren Mr. J. A. G. Hellenberg Hubar, Rijswijk; H. E. Stumpel te Hoorn en P. J. M. van Tete- ring te Haarlem; terwijl voor de ontstane vacature van wijlen den heer Chis Jansen, een electrotechnicus zal worden aangewezen. Op 22 Maart ontving de vereeniging van het Hoofdbestuur der Ver. van Prov. Per soneel in Noord-Holland een schrijven, waarin erkend werd het goed recht der Centrale om tegen een stelsel van reducties, welke men tegen het middenstandsbelang achtte, actie te voeren, doch dat men wenschte weggenomen te zien, den ont- stanen indruk, als zou het bestuur eenige pressie hebben uitgeoefend tegen het ver krijgen dier kortingen. In een schrijven van 16 April is het be stuur medegedeeld, dat het bestuur der ver eeniging ten volle apprecieerde, doch dat het bestuur verplicht was zich te verzetten tegen het reductiestelsel, maar dat door eenige pressie uitoefenen door het bestuur, nooit iets gebleken is en daarom vrijheid gegeven wordt van het schrijven naar goed vinden gebruik te maken. Het bestuur ontving op 3 April van B. en W. van Haarlem een antwoord op het schrij ven betreffende de pianoverhuur in het Gem. Concertgebouw. Het College schreef, dat men daartoe moest overgaan in het be lang eener goede exploitatie, omdat in alle gebouwen te Haarlem, welke zalen verhuren, piano's ter beschikking worden gesteld en de Gemeente daar dus ook voor te zorgen had. B. en W. voegen er aan toe, dat indien evenwel een huurder een piano van een handelaar wil hebben, daaraan de voorkeur moet worden gegeven. Leden van den Gemeenteraad en der Ka mer van Koophandel hadden de Hoofdre dactie van de N. H. Ct. verzocht, de bij dragen voor de bekende Enquête „Groot- Haarlem" in druk uit te geven. Dat was evenwel niet meer mogelijk Daarom riep de Hoofdredactie de tusschenkomst der Centrale in om aan B. en W. en aan de K. v. K. te verzoeken, deze met het oog op de toekomst te publiceeren of wel haar in het archief op te leggen. Het bestuur deed dat gaarne, omdat het daar een wer kelijk toekomstig belang in zag. Op 20 Maart besloot het Bestuur de Rooi lijnenkwestie op de agenda der ledenverga dering te plaatsen en degenen, die zich bij het bestuur waren komen beklagen ter ver gadering in de gelegenheid te stellen hun grieven kenbaar te maken, n.l. de heeren Jac. van Hoof, M. E. J. Klaje en A. H. Stokman. Bij schrijven van 8 Maart riep de Zandv. Handelsvereeniging bemoeiingen voor: le. spoedige electrificatie der lijn Haarlem Zandvoort en betere treinverbindingen óók in den winter; 2e. de schoolgeldregeling Haarlem; 3e. autoweg voor snelvervoer Amsterdam- Rotterdam met zijtak Zandvoort; 4e. goedkooper tramtarieven Zandvoort- Amsterdam. 20 Maart heeft het Bestuur deze zaken na toelichting door den heer Brokmeier be handeld en in verband daarmede brieven gezonden aan de Directie der Ned. Spoorwe gen te Utrecht en aan de Directie der N. Z. H. Tramwegmaatschappij. Punt 2 en 3 moesten blijven rusten we gens omstandigheden. 'Op 20 en 28 Maart besprak het Bestuur de advertenties van prijsknoeiende firma's, waarin artikelen op electrisch gebied, ra dio's, enz. werden aangeboden tegen lagere prijzen dan die, welke door de Fabrieken gebiedend zijn voorgeschreven. Op 12 April gaf het bestuur der Directie van de N.V. A. Phiilps' Gloeilampenfabriek, welke haar vertegenwoordiger naar onze Centrale had gezonden om dit kwaad te beteugelen, in overweging in hare adverten ties mede te deelen, dat zij alleen voor haar artikelen garant is, wanneer die geleverd zijn door firma's, welke direct met haar in relatie staan. In de voortgezette vergadering der Mid denstandscentrale voor Haarlem en Omlig gende Gemeenten Donderdagavond, werd na de Mededeelingen, welke alle voor kennisge ving werden aangenomen, behandeld: Het al of niet opheffen der Ver plichte Ongevallenverzekering voor dochters en zonen in de Bedrijven hunner ouders werkzaam. De heer MICHIELSEN, voorzitter van den Raad van Arbeid, dankt het bestuur der Middenstandscentrale voor de gelegenheid, hem geboden, deze zaak hier te komen, be spreken. Meteen heeft hij tijdens het voor lezen der Mededeelingen getuige mogen zijn der groote en bewonderenswaardige activi teit, welke deze Centrale ontwikkelt. Bij deze Men betaalt voor Hollandia-IJsroom graag 25 cènt per caisse, omdat het dien prijs dubbel waard is. Verkrijgbaar aan de crème en blauwe Hollandia-IJsroom - wagens en in de salon van Groote houtstraat 170, Telet. 10745 bespreking zal zijn Chef du Bureau, de heer M. J. H. Theuns, hem ter zijde staan. De aanleiding voor deze bespreking is geweest, het ontvangen schrijven van den Verzeke ringsraad in Den Haag, het toezichthoudend College op de Raden van Arbeid, dat in nauw contact staat met de Regeering. Dit schrijven wijst op het feit, dat in geen enkele sociale verzekering de verzekerings plicht voor de ouders oplzchtens hunne kin deren is opgenomen; alleen de Industr. On gevallenverzekering maakt daarop een uit zondering. Is het nu niet beter, zoo werd gevraagd, ook voor deze de verplichting te laten vervallen? Hierover moet spr. advies uitbrengen. Daarom heeft hij getracht langs organisa- torischen weg een inzicht daarin te verkrij gen. Het belang dezer kwestie ligt zeer zeker bij de kleinere Middenstands'oedrjjven. Wel wil spr. verzekeren, dat het antwoord op de vraag: „al of niet opheffing der verplich ting", voor hem het advies zal zijn, dat hij den Verzekeringsraad zal uitbrengen. Spr.'s Hoofdambtenaren vreesden, dat, kennend de mentaliteit der Middenstanders, men al te gemakkelijk geneigd zou zijn te zeggen: Wij stellen de wetswjjziging (ophef fing der verplichte verzekering) wel op prijs. En deze Hoofdambtenaren zouden dit een groot ongeluk achten voor de betrokken kringen. Spr. acht évenwei den Midden stander, als practisch zakenman, zelf wel in staat uit te maken, wat voor hem en de zijnen gewenscht is en zou dan ook de Mid denstand zich uitspreken ten gunste der op heffing van de verplichting, dan zou spr. zich daarmede kunnen vereenigen. Maar tegelijk voelde spr. ook de nood zakelijkheid, dat dan in deze vergadering mede de gevaren dienen blootgelegd te wor den, welke e.v. wetswijziging met zich zou brengen. Daarom heeft spr. ter vergadering mede gebracht zijn Hoofdambtenaar, den heer M. J. H. Theuns, die in deze een ander stand punt inneemt. De vergadering kan dan ook hem hooren, daarna haar houding bepalen en dienovereenkomstig zal spr. zijn advies uitbrengen. De heer M. J. H. THEUNS krijgt thans het woord. Allereerst geeft hij een definitie van het doel der Verzekeringswetten. Het doel der Ongevallenverzekering is gevrij waard te zijn tegen de geldelijke gevolgen van ongevalle'n. Spr. merkt daarbij op, dat zeer vaak de kinderen der Middenstanders in ongunstiger conditie verkeeren dan de werknemers. Vele niet-kapitaalkrachtigen en klein-nijveren hebben hun eigen kinderen werkzaam in hun bedrijven. Krijgt zoo'n kind een zwaar ongeval, dan geraakt het Middenstandsgezin in zeer groote lasten. Zijn de kinderen evenwel verzekerd, dan zijn de uitkeeringen van groote beteekenis. Zijn zij het echter niet en komen de ouders te sterven, dan treedt voor hen de meest pre caire toestand in. Spr. wijstv op tal van voorbeelden uit zijn practijk. Vele kinderen zijn in de bedrijven hunner ouders werk zaam, vooral ook in het winkeliersvak. Zou men al deze duizenden van de wettelijke verplichting gaan vrijstellen, dan treft men inderdaad de levensbelangen van een zeer talrijke categorie. Dit dient men goed te be- igrijpen! Het is voor hen een ontzettend be lang, dat deze. verplichte verzekering behou den blijft. De premies zijn verschilïèhd en spr. noemt er eenige. Doch de bedragen zijn laag en wie zou terwille daarvan dit belang voor zijn kinderen willen verwaarleozen'-' Spr. is maar zoo bevreesd omdat de Mid denstander bekend staat als zeer op de dub beltjes gesteld te zijn, en als hij niet huer verplicht is zijn kinderen te verzekeren hij het dan ook niet doen zal. En toch is dit voor dezen van zoo groot belang! Van ontevredenheid over den hui- digen verzrekeringsplicht hoorde spr. hooit; bestond deze, dan was deze wel tot uiting gekomen. j Wat de invordering der premies door den Raad van Arbeid betreft, ook hier zijn geen groote bezwaren aan verbonden. Vervolgens geeft spr. enkele treffende staaltjes van ongevallen. Herinnerf aan de ramp van Arnemuiden, waav de Ongeval lenverzekering veel leed heeft kannen ver zachten. Persoonlijk voelt spr. /elf veel voor verzekeringsplicht, óók zelfs v0or de Invali diteitsverzekering, doch spr. wil daar niet meer op in gaan: deze verplichting is van de baan. De voorzitter merkt op, hoewel Hollan ders, in het algemeer on middenstanders in het bijzonder, niet porteerd zijn voor Overheidsbemoeiing, z u or. het in dit ge val tóch betreuren, waaneer deze verplich ting zou worden opve'. oven. Vooral gezien de zorgen in de kle.u middenstandsgezin nen. Bovendien, wanneer de ouders niet meer de zorgen kunnen dragen, dan komen deze ten laste der Overheid. Daarom ook mogen wij niet met beide aangrijpen een opheffing, temeer niet, waar de kosten bo vendien zeer miniem ^ijn. Waarom zouden de kinderen onzer Mid denstanders achter rnoeten staan bij die van anderen, terwijl de eersten soms zelfs economisch zwakker zijn? Om al deze re denen zou spr. een wetswijziging buitenge woon gevaarlijk achten. Spr. constateert na eenige bespreking tenslotte, dat de "vergadering zich unaniem uitspreekt tegen een wetswijziging, als be doeld. De heer Michielsen zal dienovereenkom stig advies uitbrengen. He rooilijnenkwestie De VOORZITTER, thans deze kwestie aan de orde brengend, wijst op de wijze, waarop de rooilijnen worden vastgesteld, vooral op de wijze, waarop de desbetreffende raadsbe- sliten in de praktijk worden uitgevoerd. Zij verwekken om haar onrechtvaardigheid groote ontevredenheid en schade. Wil een be woner eener straat, waarin een rooilijn is vastgesteld, gaan verbouwen, dan krijgt hij geen vergunning, of hij moet achteruit, zijn pand verkleinen dus en dikwerf niet onbe langrijk en den vrij komenden grond, welke zijn privé-eigendom is, moet hij gratis aan de gemeente afstaan. Spr. zal zich onthouden bij de appreciatie van dit systeem om krasse ter men te gebruiken, daarom wil hij thans al leen van dit systeem zeggen: dat het een on geoorloofde pressie is. Spr. wijst ook op de onmiddellijke waardevermindering der per ceelen, zoodra in een straat een rooilijn wordt vastgesteld, zonder vooruitzicht op schade vergoeding. De heer W. J. B. VAN LIEMT merkt op, dat er een wetsontwerp zal komen om deze materie te regelen. Daarom zou spr. willen aanbevelen dit punt aan te houden tot later. Met het oog op deze toekomstige wet zullen van den wethouder van O. W. dan ook voor- loopig geen voorstellen meer te wachten zijn tot wijziging of aanbrengen van rooilijnen. Het is daarom, dat het voorstel betreffende de rooilijn in de Koningstraat, welk voorstel enkele weken geleden op de raadsagenda prijkte, werd afgevoerd. Met het oog hierop acht spr. behandeling thans van dit punt praematuur. De heer P. J. M. VAN TETERING acht dit alles zeer voortreffelijk. Maar, wie weet wan neer eindelijk deze wet in het Staatsblad zal staan en inmiddels werkt dit funeste systeem almaar door en wordt er van de menschen steeds maar zonder vergoeding particulier eigendom afgenomen. Den heer Jac. Van Hooff, Brouwersvaart. De heer van Hooff wilde op de oude plaats aan de Brouwersvaart een nieuwe waschin- richting mA kantoren en woning bouwen. Met het oog op de plannen der gemeente werd hij verplicht het lreele terrein op te hoogen. Bij het indienen der bouwplannen was nog niet vastgesteld, hoe de rooilijn zou ko men opzichtens de naast zijn fabriek aan te leggen straat. Een hoofdambtenaar van O. W. gaf hem den raad een stuk grond met het oog op die gem. plannen bij te koopen en voegde erbij: „Kijk maar niet op wat M2 meer, koop maar een flink stuk, het overige neemt de ge meente dan toch van u over." Spr. deed ingevolge dit advies en kocht. Daarop kwam onmiddellijk de vaststelling der rooilijn en daarbij bleek, dat hij slechts een 10 a 12 M2 had noodig gehad. Maar toen kon hij slechts de bouwvergunning' krij gen, wanneer hij den overigen grond om niet aan de gemeente zou afstaan, welke hem daarna voor straat bestemde. En spr. heeft dat moeten doen. Doch om bouwver gunning te krijgen, moest hij boyendien de kosten der bestrating voor de helft der straat nog betalen. Later bij de verdeïe uitwerking der plan nen bleek, dat spr. nog enkele M2. grond noodig had. Deze kou hij krijgen, mits hij ervoor betaalde. Daarna moest hij nog aanvragen vergunning om een uitgang te mogen hebben over den grond, zijn eigen dom, dat hem was afgenomen. Hij kreeg die vergunning mits hij daar jaarlijks 12 pre cariorechten voor betaalt. Aan de voorzijde van zijn fabriek moest hij .56 M2 ruimte aan de gemeente afstaan, doch daar heeft hij 25 per M2 voor ver goed gekregen. Behalve de jaarlijks, te. beta len precariorechten, besnoeiing van zijn 'ioögnoodige ruimte, heeft dit grapje aan spr. 2.150 schade berokkend. De heer M. E. F. KLAJE der N.V. Chemi sche Wasscherij Haverschmidt Klaje, eveneens aan de Brouwersvaart, deelde o.a. mede: Eind 1914 vroeg de firma vergunning voor het bouwen óp zijn terreinen van een tapijt reiniging. De hiervoor bestemde plaats was rechthoekig, 11 X 10 M. Daar, naar men voorgaf, aan de westzijde een straat zou ko men, moést het gebouw gebracht worden op 7.5 X 10 M. en bleef dus 35 M2. onbebouwd. Bij den bouw moest er dus rekening mede gehouden worden, dat de westzijde aan de openbare straat zou komen. In 1921 vroeg de firma vergunning voor een hout enafdak met betonnen fundeering op het Z. O. gedeelte van haar terreinen. Af metingen: 17 X 5 M. Door de rooilijn moest geheel in een schuine lijn gebouwd worden en dus wederom grond onbebouwd gelaten worden. In 1924 voor de uitbreiding der Chem. Was scherij moest over 15 M. lengte een strook van 1.40 M. onbebouwd laten. In 1926 moest wederom bij uitbreiding een storende schuine strook onproductief blijven. In 1927'28 werd het nieuwe gebouw aan de hand der rooilijn 9.5 X 0.90 M. achteruit gezet! En nu, eenige maanden geleden, vernam de firma toevallig, dat de rooilijn was opge heven en de nieuwe straat 12 a 15 M. weste lijker zou komen. Hiermede zit spr. met een heele misbouwde fabriek, met tal van M2 on- productieven grond. Bovendien moest de firma aan de Sterren- boschstraat stukken grond onbebouwd laten en 'nu blijkt, dat ook deze geenszins noodig zijn. Het is spr.'s overtuiging, dat de rooilijn in 1914 eerst werd vastgesteld door zijn eigen dommen, nadat zijn bouwverzoek was inge komen. Spr. zal thans een nieuw verbouwingsplan indienen en den raad schadeloosstelling ver zoeken voor het 14 jaren lang onproductief laten van 35 M2. fabrieksgrond, alsmede de verbouwingskosten opvorderen. De heer A. H. A. STOKMAN kwam op voor de 5 bewoners der perceelen 38/46 aan de Amsterdamsche Vaart. Sedert jaren vroegen deze eigenaren vruch teloos verbetering van den weg, welke tot deze perceelen toegang geeft. Zoodat, wilden wij droogvoets, zegt spr., in huis komen, wij wel verplicht waren zelf voor het onderhoud te zorgen. Nu evenwel de Amsterdamsche weg ver breed moet worden, kregen de 5 eigenaren van de gemeente de aanzegging om hun tuintjes voor niets aan de gemeente af te staan. Doch de bewoners hebben dien grond ook zelf moeten betalen en waar het Rijk voor de tuintjes in Halfweg ook 25 per M2 heeft vergoed, baseerden de eigenaren hun prijs daarop. Wij hebben toegestaan, zegt spr., dat er een gresbuisleiding door onzen grond werd gelegd door de gemeente, aansluitend op het hoofdriool. Dit Was een tijdelijke aansluiting, doch kostte weer 15 per perceel. Op 1 Dec. 1927 heeft het Rijk ons de bestaande spruit opgezegd en afgesneden, zoodat van dien da tum af de eigenaren verstoken zijn van elke loozing. Toen aan O. W. gevraagd werd waarom het hoofdriool niet doorgelegd werd, ant woordde de hoofdopzichter: „Eerst uw grond gratis afgeven en dan hebt ge binnen 24 uur aansluiting op het hoofdriool. De bewonen; zijn thans, indien zfj niet toegeven, bedreigd met een proces-verbaal. De VOORZITTER stelde voor, dat de Cen trale zal pogen langs minnelijken weg aan deze mistoestanden een einde te maken, dat in den vervolge bij het afnemen van parti culieren eigendom schadevergoeding zal wor den toegekend en dat dwangmaatregelen zullen uitblijven. De schrifturen zullen worden overgelegd aan het College van B. en W. en mocht dit alles, onverhoopt, niet baten, dan zal de Middenstandscentrale op de eerlijkheidsop- vattingen van den Gemeenteraad een beroep doen. Men kon zich evenwel niet voorstel len, dat deze practijken bij B. en W. vol doende bekend zijn. De VOORZITTER leidde het punt Huur- cornmissie in. waarna een uitvoerige gedach ten wisseling ontstond. Besloten werd. dat de Centrale steeds ten opzichte dezer zaak diligent zal blijven. Het nachtstroomtarief. Hierna werd besproken het' sedert lang ingediende adres aan den Gemeenteraad door de Afd. Haarlem en O. van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, waarin gevraagd wordt om een invoering van een Nacht stroomtarief. Daar ook dezerzijds aan de invoering van dit speciale tarief groote waarde wordt toe gekend. besloot de Centrale den Gemeente raad te verzoeken dit rekwest der Ver. van Huisvrouwen spoedig te willen behandelen. Het Spoorboekje Door een der aangesloten vereenigingen was een klacht overgeheveld van een der leden, een boekhandelaar, dat de Ned. Spoor wegen den maatregel hadden ingevoerd, het Spoorboekje niet meer te leveren aan den Boekhandel, doch het publiek zou het alleen aan de stations kunnen verkrijgen. De heer A. v. WEERDEN, Voorzitter van de Haarl. Boekverkoopersvereeniging, geeft hierover inlichtingen. Zijn Bondsbestuur gaat spreken met de Directie in Utrecht. Hij zal het resultaat het Bestuur mededeelen. De vergadering besloot, wanneer deze con ferentie niet slaagt, dat de Centrale zich om tusschenkomst zal wenden tot de Hoofd bonden ter overheveling van de kwestie naar den Miödenstandsraad en ook zelf zal de Centrale bij de Directie aandringen op in trekking van den maatregel, ter wille van den Boekhandel en ter wille van *t publiek. Gemeentelijke leveranties Inmiddels was nog binnengekomen het antwoord der afd. Haarlem en O. van den Ned. Drögisténbond, welke berichtte, naar aanleiding van het antwoord van B. en W„ dat zij zich zou wenden tot den Gem. Tand- artsendienst omtrent deze aangelegenheid. B. en W. hadden n.l. bericht, dat de tanden borstels voor de schoolkinderen bij/n Haar- lemschen winkelier werden gekocht. Naar aanleiding hiervan besloot de Cen trale, na ampele bespreking, aan B. en W. te verzoeken, dat zij een algemeenen maat regel van bestuur zullen voorschrijven teiv opzichte van alle gemeentelijke leveranties in alle bedrijven en takken van dienst, n.l. dat een streng en eerlijk^ rouleeringssysteem onder de onderscheidene Haarlemsche zaken zal worden toegepast en dat dus niet steeds alleen „de vriendjes" zullen bevoordeeld worden. Hierna sluiting der vergadering. Naar we vernemen, zal het zeer bekende schilderij van Frans Hals, wederom worden geëxposeerd in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem; sinds een tiental jaren hing dit schilderij in de zaal van de pastorie van Akersloot. Aan den Zeereerw. heer J. D. M. Meyer, Pastoor te West woud, zal met Augustus eer vol ontslag worden verleend. Tevens zal alsdan worden overgegaan tot de oprichting van een nieuwe parochie te Hoogkarspel. Moeilijkheden bij de naleving Op de jaarvergadering van de vereeni ging „De Narcis" hield de voorzitter, vol gens het verslag in het Weekblad voor Bloembollencultuur een beschouwing over het afgeloopen jaar en wees erop dat de vereeniging voortgaat op den ingeslagen weg. Er is wel een sterke oppositie-actie ge voerd, maar die heeft niet het gewenschte resultaat gehad voor hen die ze voerden. Spr. zou wenschen, dat hij alle exporteurs onder zijn gehoor had, dan zou hij hen toe roepen: koopt toch geen bollen van de niet-onderteekenaren, dan zal het bloemen- snijden het eerst de wereld uit zijn. Te wei nig wordt er op gelet of men al dan niet met een contractant te doen heeft. Wil men iets bereiken, dan is aller medewerking nood zakelijk. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging telt 305 leden, ter wijl tot den keuringsdienst zijn toegetreden 2401 kweekers of 233 meer dan het vorige jaar. Vanaf 1 Januari 1927 tot 1 April 1928 zijn tot het snijbloemencontract toegetre den 617 kweekers; het totaal aantal toe- getredenen tot het snijbloemencontract be draagt na aftrek van'degenen, die bedankt hebben 2489. Door de commissie van scheidslieden op .het narcissenijsnijbloemen- contract zijn in' het afgeloopen jaar 101 overtredingen behandeld welke gevolgd zijn door 85 veroordeelingen. De hoogst opge legde boete is 2000 de laagste boete is 5 Door 44 personen is het contract opgezegd. Bij den secretaris is ingekomen een hjst met 101 namen van personen namens wie te kennen werd gegeven, dat zij het contract wenschten te beëindigen. Aangezien echter op de lijst namen voorkwamen van perso nen, die te kennen hadden gegeven nimmer machtiging gegeven te hebben het contract op te zeggen en de opzegging niet als gel dig erkend en dit den betrokkenen schrifte lijk medegedeeld Verschillende contractanten wien boete is opgelegd hebben deze niet be taald. Drie processen zijn aanhangig voor de rechtbank te Den Haag en een voor die te Haarlem. Een der contractanten heeft al appel aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank. Met de gerechtelijke invor dering van de andere opgeiegde boete is gewacht totdat de principieele beslissing van de rechtbank gevallen is. Het voorstel van het bestuur om voor het jaar 1928 het bedrag voor de keuring te velde vast te stellen op 5 cent per roe, het geen 1 cent minder is dan 't vorige jaar, wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan het bestuur werd machtiging verleend aan de Algemeene Vereeniging een cadeau aan te bieden tot. een bedrag van 500 tot versiering, verfraaiing of meubileering van het nieuwe vereenigingsgebouw. In bespreking kwam om de loud-speakin- stallatie aan te bieden, doch wegens de hooge kosten werd hier van afgezien, mede ook omdat er niets eens plaats; is voor de vereeniging om te vergaderen. De heer Langeveld deed het voorstel de namen te publiceeren, desnoods alleen de initialen van hen die door de commissie veroordeeld zijn tot het betalen van boete, met vermelding van het vastgesteld boete bedrag. Na eenige bespreking wordt het voorstel teruggenomen, omdat de uitvoe ring ongewenschte gevolgen na zich kon sle pen. De heer H. van Zonneveld verzoekt den leden mede te werken opdat het snijbloe mencontract gehandhaafd kan worden; wanneer de leden inlichtingen verlangen kunnen zij die altijd bekomen bij den secre taris. Op het Volksconcert der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" op Zondagavond 22 April, zal het de laatste maal zijn. dat mej. Annie Woud zich in Haarlem zal doen hoo ren, voor haar vertrek naar Weenen, dat de volgende week zal plaats vinden. Het kan dan ook niet anders, of tal van muziekliefhebbers zullen dien avond, door een spontaan applaus, haar als nog een laatsten groet willen brengen. Miederna, Graaf Willemstraat 43, bal. v. d. Heide, Kleverlaan 218, voetbal. Schild wacht, Soendastraat 15, pakje bonnen. Bos man, Cronjéstraat 146, damesbont. Veder man, Lomboksftaat 20, 4 leesboeken, v. Meel, Gortestraat 12, 'R.K. boekje en jongenspet. de Jong, Talmastraat 12, bal. u. Poorten, Burgwal 103, grijze ceintuur. Kennel „Fauna", Parklaan: geel si^us- hondje. Bur. v. Politie, Smedestraat, w s. Directeur v. h. Postkantoor, 2 vulpenhouders. Alpers, Kamperstraat 25 rd„ portemonnaie met inhoud, v. Hoorn, Korte Jansstraat 3, damesring met steentje. Bruins, M. v. Heems kerkstraat 38, rijwielbelastingmerk in etui. Tesselaar, Brederodeweg 19, rijwielbelasting merk (ter Steeg), v. d. Kluijt, Emostraat 29, heerenring. Tragi-comedie Er werd beweerd, dat Trijntje Bovendijk van verschillende kanten was gewaarschuwd toen het in 't dorp ruchtbaar werd, dat ze Kees van Dooren het ja-woord had gegeven Kees kon 'm flink raken als ie eenmaal in z'n pandoer-hoekie van „De gouwe leeuw" Zat was de zachtste wenk. Anderen zeiden 't grover, meer rond voor de vuist weg, en verklaarden pardoes, dat Kees 'n zuiplap was. Of dat allemaal rechtstreeks tot Trijntje werd gezegd, ofwel tot haar bloedverwanten. ik weet het niet't doet er ook heele- maal niet toewant ze trouwden. Misschien zou Trijntje óók met 'm ge trouwd zijn geweest als iedereen 't haar vlak m 't gezicht had gezegd. Zulke blinde-llefde-gevalletjes tel je nog bij dozijnen. Anderen waren weer van meening, dat Trijntje er was „ingeloopen":dat Kees vóór z'n trouwen 'n stiekeme, en na z'n trou wen 'n openbare drinker wasen wéér anderen (er. zijn altijd ontzettend veel „an deren" als er n levenstragedietje op 't tapijt komt) wééi anderen wisten te vertellen, dat Kees van Dooren eigenlijk pas goed aan 't drinken was geraakt in z'n huwelijk. We iaten al die meeningen, vermoedens en i beweringen voor wat ze zijnmaar één ding staat vast: toen Kees van Dooren dood was, waren allen, geen enkele kennis of fa milielid uitgezonderd, het er over eens, dat Trijntje, voor 't eerst sinds haar huwelijk tot rust zou komen. Deze algemeen-uitgesproken verklaring zwaar voor de nagedachtenis van Kees, mag dan mischien 'n neven-toon van overdrijving hebben meegedragenaangenomen mag toch wel worden, dat er in 't huwelijksleven van Trijntje maar weinig vroolijke momen ten zijn geweest. En één van die weinige willen we gaan ver halen, a) kunnen we 't niet helpen, dat er 'n wrang bij-smaakje geproefd zal worden. Dat is nu eenmaal met veel dingen zoo die uit de breede stroom des levens worden opgepikt. Trijn was 'n flinke deernen niet op haar mondje gevallen Mischien verklaart dit de overmoed waar mee ze met Kees van Dooren in 't huwelijks bootje stapte. De eerste de beste keer, dat Kees boven z'n thee thuiskwam en dat moet al hee! gauw geweesty zijn ontzegde ze hem de toegang tot de echtelijke legerstede. En Kees zocht 'n hoekje van de stal op, om de nacht door te brengen. Ziezoo dacht de dappere Trijn die heeft er voorloopig genoeg van. Maar eilaas, de drink-hartstocht van haai ega trotseerde elke maatregel. Trijn ging verder. Toen 't heel lang zoo had geduurd en Kees op laatst uit zich zelf al naar de stal ging, zon der vooral 'n poging te doen, om tot de slaapkamer te worden toegelaten, nam ze 'n nieuw besluit „Als jij om tien uur niet thuis bent" verklaarde ze hem óp 'n toon, die niet de minste twijfel liet - „dan sluit ik alle bui tendeuren aten dan mag je schreeuwen, schelden en bonken zoo hard als je wil je komt 'r niet in;" Klokslag tien uur- van die zelfde dag deed ze alle knippen en grendels op de deuren en ging haar bed. Toen ze 's morgens buiten kwam vond ze Kees in 't varkenshok, in lood-zware slaap Ze sjorde hem er uit en dreef hem naar de stal, waar ie langzaam tot 't werkelijk leven terugkeerde. Maanden bleef dat zoowant in weder- keerige koppigheid gaven' ze elkaar geen cen timeter toe. Iedere avond, (Us de klok tien slagen had laten hooren, werd elke toegang tot het huis afgesloten.. Tegen elf uur, half twaalf soms nog later, k wam Kees het erf op strom pelen, scharrelde! wat aan de deuren en lui ken want zat was ie niet, of hij probeerde toch altijd eerst nog, of er hier of daar misschien 'n gaatje was open geble ven en zochjt dan z'n, voor hem al heel gewoon nachtleger cp. Maar toen de nachten kouder gingen wor den kreeg Trip: .je 't toch 'n beetje benauwd, 't Mocht wezen wat 't wou, maar Kees, bleef toch in eJ'c ieval haar man en ze zou 't toch nooit op haar geweten willen hebben dat Kees doe haar schuld 'n ziekte kreeg En ze bes jc het volgende. Ze zou de ach terdeur ni slot doenmaar ze zou opblijven, en - o0 gauw als ze merkte, dat ie in 't varkenshok iagja, zóó moest 't.;.... hij mocht naa r binnen en in de stal z'n roes uitslapenmaar eerst moest ie toch goed voelen, dat ie deze promotie niet zonder meer te aanvaarde:., had En in de late avond van het nieuwe plan rat Trijn in de keuken 'n boek te lezen. Maar slaap én vermoeidheid lieten zich geldende stumper moest inderdaad wer ken voor twee, om de zaken in gang te houden. De letters maakten rare sprongetjes schenen weg te kruipen achter bibberende tralietjesom even later zich weer eens te gaan verschuilen achter dansende gor dijntjes van tulle of gaas. Trijntje's hoofd danste meeof nikte zij en achterwaarts als de kop van 'n hals- gekneusde lijspopen niet lang daarna bleef het rusten op de armen. Toen Trijn uit 'n griezelige droom wakker schokte wees 't trouwe wekkertje vijf uur. Als verdwaasd keek ze ronden toen ze voor de vierde keer haar oogen wreef kwam pas de werkelijkheid op haar af. - Maar nu stond ze ook resoluut op pompte de emmer, die ze er 's avonds voor had klaargezet, vol water, en ging er mee naar 't erf. 't Was donker nog, maar dat was geen beletselals 't moest kende ze blind de weg naar 't varkenshok. Op tien pas afstand hoorde ze 't gesnurk alen haar hoofd maakte 'n knikje van: „wacht maar!" Met één zwaai plonsde de inhoud van de emmer in 't varkenshoker volgde 'n schreeuw'n leelijk woord'n hui veren 'n gebrom zonder samenhang. „Én nou de stal in!" commandeerde Trijn.Direct de stal in, verstaan? En uitkleëeen onder de wol! Je mag Onze Lieve Heer wel bedanken, dat ik nog zoo goed ben geweest om zóó voor je te zorgen!" Ze behoefde het geen tweede maal te zeg gen. In de stal begon ze nog es extra uit te pakken en eindigde haar sermoen met de plechtige belofte, dat ze deze zelfde straf oefening iedere avond trouw zou herhalen... als 't niet veranderde. Toen ging ze naar d'r slaapkamer en stak de kaars aan. Maai 't vlammetje werd in z'n geboorte gesmoord door 'n schrik-zwaai van Trijntjes arm, en tegelijk gaf ze 'n gil, die de waak hond buiten uit z'n slaap smeet. Blerrend vloog ze de kamer uit en naar de stal terug, omstrengelde met beide armen het kletsnatte bibber-lijf van de zondaar en stamelde: ..Kees, Keeshelp mekom mee neem 'n stok of 'n hooivorkd'r leit 'n kerel in bed Het eenige antwoord was 'n hiken 'n schokje toe. „Toe Kees" smeekte ze „Wees flinkik zal je niks meer doennooit meer met water gooienmaar wor dan nuchter en jaag die vent 't huis uit't is n inbreker'n moordenaar misschien..." „Ja maarklonk 't verbaasde ant woord ik ik ik ben Kees niet". „Wat??!!" schreeuwde Trijn, die nu voor 't eerst de stem goed hoordeZe wankelde.. greep zich vastdreigde in zwijm te vallenGoeie genadeik heb 'n vremnde man 'n emmer water over z'n ribbekalt gesmetenikik...... o, o. m'n laatste uur is geslagen't huis vol inbrekers Juist toen ze op haar knieën wou vallen sn om genade smeekenverscheen in de opening van de binnendeur de gestalte van Kees, die zich uitrekte, z'n oogen wreef en sloom vroeg; „Wat is hier &n ('e hand?" „Groote hemel! Waar kom jfj van daan?" „Ik? Uit bed'n reuze-maf gemaakt 'n meevalertje na zooveel nachies in 't var kenshok „En... enen wie is De maan kwam van achter 'n wolk door *t stalraampje de situatie te hulpen Trijn keek in 't gezicht van Arie Leenders 'n ouwe- klare-collega van KeesZe waren gister avond samen huiswaarts gesukkeldm° hoe Arie in 't varkenshok was terecht gq mendaar begrepen ze niks van.... ze deden ook maar geen moeite het r~ op te lossen En daar hadden ze voor ook geen gelegenheid voor. Want toen Trijn de man daar zagen staan, wij ep^beens, met mouwen, broekpijpen panden als lekkende kraantjes en 'n zóó komisch-armzalig als wel nooit naar 't zou kunnen vastleggen.. proestten ze 't beiden uit En toen even later de vrouw va" Leenders angstig naar d'r niet thuisg man kwam informeeren, hem ook zag en in lachende brok-zinnen het ge vernamtoen vergat ze haar verb heid en brulde mee met de anderen, begon toen óók maar te lachen. Dit is een van de weinige vroolijke tjes uit het tragische huweliiksleve Trijntje van Dooren, geboren Bovendf later het gebeurtenisje nog dikwels in schap verhaalddeen dan op lachtemaar toch met 'n bitter na-t orn haar te vroeg ingevallen mond. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7