Buitenlandsch Nieuws Goudregen FEUILLETON. RADIO-OMROEP. PUROL Na de Wasch NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Maandag 23 April 1928 EEN OVERVAL OP DEN POOLSCHEN STAATSPRESIDENT? rt xvn. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ De uitvoer van vee en land bouwproducten HANDEL EN NIJVERHEID Ontslag bij Werkspoor KERKNIEUWS Rector N. Louridtz SOCIAAL LEVEN De collectieve (arbeidsovereenkomst in hel boekbindersbedrijf Het personeel van v. Gend en Loos Schrijnende Handen 4 DE FRANSCHE VERKIEZINGEN Zeer groote belangstelling PARIJS, 22 April. De heden gehouden verkiezingen zijn, naar heden door 't minis erie van binnenlandsche zaken werd mede gedeeld, in geheel Frankrijk kalm verloopen. Als een der eersten, die zyn stemplicht vervulde in het district Champs Elysées. begaf zich president Doumergue ter stem bus; hij was daarvoor van zijn vacantie- verblijf, Ramboullet. naar de hoofdstad ge komen, terwijl Poincaré daarvoor een reis had gemaakt van 400 K. M. n 1 van Sampiny naar Parijs. De belangstelling was buitengewoon groot: de opkomst was ongeveer 27 pet. grooter dan in 1925. PARIJS,, 22 April. Blijkens de .de laatste berichten uit Parijs, werd de minister van onderwijs, Herriot iradicaalrsocialist) met 5271 van de 10.395 uitgebrachte stem men herkozen. In het departement Seine werd de con servatief Bloum met 5150 stemmen gekozen Ook de minister van pensioenen, Mjirin Nanci, van de republikeinsch-democratische Unie, werd met groote meerderheid, evenals zijn partijvriend, de- afgevaardigde Taittin- ger herkozen, zoodat beiden weer in de Kamer terugkomen. De voorzitter van radi caal-socialistische partij, Daladler-Vaucluce en Loucheur-Lille, de bekende groot-indus trieel, zullen in herstemming komen, even als Vaillant Couturier, de bekende commu nist, die in het departement Seine zijn dis- tricht heeft. Bekende candidaten, die ln herstemming komen, zijn Desjardins (linksch republi- keinsch-democraat), Simon Renaud (repu- blikeinsch socialist), De Wendel linksch republikeinsch-democraat) en André Hesse (radicaal-socialist) Waarschijnlijk zijn bij deze eerste stem ming niet meer dan 150 candidaten gekozen; de rest van de 612 candidaten komen de volgende week in herstemming. Eenige belangrijke uitslagen PARIJS, 22 April. Het vermoeden schijnt bevestigd te zullen worden, dat herstemmin gen zullen moeten plaats hebben op a s. Zondag in ongeveer 60 van de 100 gevallen, waar voorloopige uitslagen werden verkregen. Van de bekende persoonlijkheden werd Briand en Herriot met groote meerderheid herkozen, terwijl de minister van oorlog, Painlevé, in het district Nantua. weer in herstemming komt met een socialist. Te Belfort werd de minister van arbeid Tardieu (links-republikein) met 5632 stem men gekozen; de radikaal-socialistische can- didaat Miellet verkreeg 2652 stemmen. In het departement Lot-Garonne verkreeg de minister van marine Laygues (links- reputh'—'n) twee derde van het aantal uit gebrachte stemmen; ln het departement Meuse werd de vroegere minister van oorlog Maginot met 11.606 stemmen gekozen. PARIJS, 23 Aprü. (V. D.) Heden, te mid dernacht, waren de volgende uitslagen te Parijs bekend: Conservatieven twee zetels; republikeinen 27 zetels; Unksch-republikeinen 16. radica len 5; radicaal-socialisten 8; socialisten 6; sociaal-republikeinen 2; communisten geen. DE STAHLHELM EN DE COMMUNISTEN Ernstige botsingen te Neu-Cöln. BERLIJN, 22 April (V. D.) Te Neu-Cöln hebben hedenmiddag ernstige botsingen plaats gehad tusschen communisten en man nen van den Stahlhelm. De communisten hadden barricaden opgeworpen van hout en steenblokken en toen de politie deze hinder nissen wilde wegruimen, werd zij door de communisten aangevallen. Talrijke politie agenten werden gewond; de politie maakte daarop van den gummistok gebruik en er hadden 60 arrestaties plaats. De Rote Front- kampferbund" had reeds gisterenavond bil jetten verspreid, waarin werd aangespoord, demonstraties van den Stahlhelm te ver hinderen. OPZETTELIJKE GASVERGIFTIGING HAMBURG, 21 April (V. D.) De vrouw van een boekhandelaar hier ter stede, die voor eenige dagen geleden wegens het ple gen van een zedenmisdrijf was gearresteerd, besloot uit verdriet over het gedrag van haar echtgenoot, tezamen met haar beide kinde ren in den dood te gaan. Terwijl de kinde ren sliepen, opende zij de gaskraan. De 6- jarlge jongen en het 12-jarige meisje werden dood te bed gevonden, terwijl de moeder ln zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. BERLIJN, 21 April. (V. D.) Op het zomer- slot Spala, eigendom van den Staatspresi dent van Polen, Moscicki, heeft volgens uit Warschau ontvangen berichten, een overval plaats gehad. Een agent van politie verraste om drie uur in den morgen van Vrijdag 20 April op het landgoed drie mannen, die, toen zij aangeroepen werden, onmiddellijk hun pistolen trokken en een hevig vuur op den agent openden. Deze stortte neer, op ver schillende plaatsen getroffen, maar was nog in staat om op den grond liggende het vuur ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION Op het slot heerschte over haar terugkeer groote blijdschap. De aangenaamste verras sing was wel, dat Anne Marie naar haar toekwam met zacht' roode wangen en, hoe wel nog wel wat wankelend, toch zonder krukken. Irma kon het oogenblik, dat zij de Zwa luwenbergers zou ontmoeten, nauwelijks af wachten en spoedig dan ook hadden haar armen de moederlijke vriendin omsloten. Ze wendde zich tot Walter, welke bij de begroe ting naast zijn moeder stond. Irma's terug keer was voor beiden op 't onverwachtst ge komen, doch de sterke mannenhand, wélke die van de speelgenoote der jeugd omsloten hield, beefde ditmaal niet als in het uur van afscheidnemen. Het oog, dat t hare hetwelk hem vast aanblikte, ontmoette, was rustig en klaar. Walter van den Zwaluwenberg had geleerd, zijn warm hart te beheerschen. te beantwoorden. Hierop gingen de mannen op de vlucht. In het slot zelf bevond zich slechts de echtgenoote van den Staatspresi dent. Deze zelf vertoeft te Warschau. Het politieonderzoek is in vollen gang. HET MULTI-LATERALE PACT Het Fransche ontwerp Het Fransche ontwerp inzake een mul tilateraal pact tegen den oorlog, dat Za terdagmiddag aan de pers is medegedeeld, luidt overeenkomstig de in de jongste dagen gepubliceerde inlichtingen Art. I is aldus vervat; De contracteeren- de partijen verklaren plechtig zonder het maken van inbreuk op hun wettig recht tot verdediging binnen het kader der be staande verdragen een schending hunner bepalingen op een lijn stellen met een vijandige daad het toevlucht nemen tot den oorlog te veroordeelen en daarvan af te zien als nationaal politiek Instrument, d.w.z. als instrument, d.w.z. als instrument van een persoonlijke, onafhankelijke poli tieke actie, waartoe zij het initiatief zouden nemen, en niet van een actie, waarbij rij worden betrokken door de1 toepassing van een verdrag, zooals b.v. het pact* van den Volkenbond of eenig ander bij den Bond geregistreerd verdrag Zij verbinden zich tot geen enkelen aanval of Inval jegens den ander over te gaan. Art. II verordent een oplossing te vinden voor alle geschillen of conflicten, uitslui tend door vreedzame middelen. Art. III bepaalt dat elke overtreding van het verdrag de aangesloten partijen van hun verplichtingen zou ontlasten. Art. IV bepaalt dat het huidige verdrag geen enkele inbreuk maakt op de uit vroegere verdragen voortspruitende ver plichtingen. Art. V verklaart dat het verdrag aan alle mogendheden zal worden voorgesteld, en pas bindende kracht zal hebben na de al gemeens aanvaarding ervan, behalve in ge val van een andersluidende overeenkomst. DE DUITSCHE RIJKSMINISTER VON KEUDELL EN DE ROODE FRONTSTRUDERSBOND Het verzoek tot verbod van de roode frontstrijdersorganisatie,' door den Duit- schen rijksminister van binnenlandsche zaken uitgevaardigd, heeft heel wat te genstand ondervonden. Zelfs de rijksministers, met uitzondering van de Duitsch-nationalen zouden zich te gen het verbod hebben verklaard. Zestien van de achttien Duitscfife landen hebben verzet aangeteekend tegen het op treden van Von Leudell tegen de links- radicale organisaties. Beieren en Wurtem- berg zijn de eenige voorstanders gebleven. De „Vorwarts" wijst erop hoe overijld en zonder zakelijke voorstudie rijksminister von Keudell het verzoek tot verbod van den rooden frontstrijdersbond heeft gedaan. Daartoe herinnert het soc. blad eraan, dat elk jaar een conferentie van chefs van de politieke politieafdelingen der ver schillende landen wordt gehouden, waar steeds grondig gesproken wordt over alle kwesties de rechts- en links radicale orga nisaties betreffend. Dit jaar wordt de con ferentie 27 en 28 April gehouden. De bij eenkomst staat onder leiding van kolonel Ktinzer, den rijkscommissaris voor het toe- richt op de openbare orde. Op deze conferentie had men dus gron dig kunnen kennis nemen van de meening der deskundigen over de roode frontstrij dersorganisatie. Een verbod, zoo betoogt de „Vorwarts", zou eerst dan gerechtvaardigd zijn geweest, wanneer deze specialisten zich op het standpunt van den minister hadden gesteld. Twee jaren geleden werd op éen dergelijke conferentie van Beiersche rijde voorgesteld den bond te verbieden; tengevolge van krachtig optreden van Pruisen, Hamburg, Lübeck en Saksen is toen dat voorstel verworpen. Thans Is het weer opgedoken als een mi nisterieel voorstel. DE GEBEURTENISSEN IN TURKIJE De Turksche minister van Buitenlandsche zaken, Tewfik Ruschdi Bey, die van Rome weer naar Angora is teruggekeerd, heeft zich buitengewoon gereserveerd getoond over het resultaat van rijn besprekingen met Mussolini. Hij heeft geweigerd nadere me dedelingen te geven over zijn conferentie in Rome. Hij heeft alleen gewezen op zijn uitingen omtrent de veiligheidskwestie, ter gelegenheid van de ontwapenings-confe- rentie te Genève. Hier heeft Tewfik Ruschdi Bey het scheidsgerecht erkend, om interna tionale geschillen bij te leggen en hij heeft gesproken voor het sluiten van niet-aanval- verdragen. zooals Turkije reeds met zijn Aziatische buren heeft gesloten. Maar deze verdragen zijn door onzijdigheids-verplich tingen uitgebreid. De Turksche minister heeft er tegelijk den nadruk op gelegd, dat Turkije" zich bij geen coalitie wil aansluiten. Volgens inromatles, die men hier uit Angora heeft verkregen, hebben de bespre kingen te Rome over de kwestie van een vriendschaps- en niet-aanval-pact tusschen Italië en Turkije een positief resultaat ge had. Er wordt verzekerd, dat Italië zulk een pact aan de Turksche regeering heeft laten aanbieden. Verder reikende plannen van Mussolini zijn echter, voor zoover er sprake ls van Turkije, niet verwezenlijkt. Dit is ook een toespeling op geruchten, dat Joe- Toen Irma een poos in het midden der oude vrienden vertoefde, kwam ook over haar een gevoel van vreugde. Er schenen reeds jaren te liggen tusschen het aan afwisseling zoo rijke leven van een paar dagen geleden en den vredigen tijd van nu. Geen fluweel en zijde bedekten hier den muur, geen met goud doorweven stoffen ruischten langs de ramen, maar het was of het geluk hier dit alles verving. MAN EN VROUW. Anne Marie, zei Irma korten tijd na haar terugkeer, vertrouwelijk naast den leunstoel gaan zittend, waarin de rieke zat, Anne Marie, Ik heb je een voorstel te doen. De dokter met wien ik lang over je gesproken heb, verklaart, je ziekte wel is waar voor gebeterd, maar bij zegt, dat je je nog meer moet sparen en goede ver pleging noodig heb. Naar je beschouwing kun je ln lang nog niet weer terug, wat dunkte je, als je eens met het kind bü ons bleef. O. genadige vrouw mijn man, bracht de vrouw van den jager met moeite uit. Voor hem wordt gezorgd. Vader zal hem mettertijd een mooie betrekking hier op Giildenpforten bezorgen. Hij hangt den jagersrok aan den kap stok, Gretel wordt met Wemer samen on derwezen, en Anne Marie leer ik mijn fca- goslavië zou worden omsingeld door Turkije, Griekenland, Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Ook van Roemenië wordt et gezegd, dat het volstrekt van de hand wijst, om aan een coalitie deel te nemen, die tegen Joe goslavië is gericht. Wat verdere niet-aanval- verdragen van Turkije betreft, moeten dë beraadslagingen van Tewfik Ruschdi Bey met den Bulgaarschen minister van buiten landsche zaken in Sofia tastbare gevolgen hebben gehad. Ook tusschen Angora en Athene is een ontspanning vast te stellen, en het heet, dat de onderhandelingen der belde minis ters in Genève tot principieele overeenstem ming hebben geleid, nadat Michalokopulos bevredigende verklaringen had gegeven. Men rekent er echter, mee, dat aan een Turksch- Grieksch vriendschapsverdrag eerst een ïta- liaansch-Grieksche overeenkomst moet voorafgaan. De regeling der eilanden-kwes tie vormt de grondvoorwaarde voor een Turksch-Grieksch vriendschapsverdrag. Een belangrijk besluit heeft de Nationale Vergadering ln Angora genomen, door de nieuwe mobilisatiewet voor geval van oorlog aan te nemen. Voortaan kan de mobilisatie door den Ministerraad worden verordend. Er bestaat een algemeene dienstplicht van 20 tot 46 jaar, maar het is mogelijk, zich los te koopen tegen betaling van 600 pond en dan maar 6 maanden te dienen bij de infanterie. De nomaden-stammen worden bij de cavallerie ingedeeld en kunnen na afloop van een jaar worden ontslagen, wan neer ze gedurende de eerste vijf jaar reserve steeds een paard ter" beschikking stellen. De nieuwe militie-wet bepaalt, dat Jonge lieden vanaf 16 jaar voorbereidende militaire op leiding moeten ondergaan. Aan het eind van elk schooljaar worden er twee weken lang militaire oefeningen in een kamp ge houden. Voor onderofficieren zijn er nieu we scholen opgericht volgens Duitsch voor beeld. De vredessterkte van het Turksche leger is op 125.000 man bepaald, de stand der cavallerie werd aanmerkelijk vermeer derd. De regeering laat de werkzaamheden der vroegere ministers verder onderzoeken en heeft den voormaligen handelsminister Ali Djenani Bey ter verantwoording geroepen wegens 132.000 pond koers-verliezen bij den aankoop van koren. Hiermede zal er een nieuw sensatie-proces beginnen. De wijzi ging der grondwet heeft den Islam als staats-godsdienst afgeschaft! Maar dit be sluit heeft meer een decoratieve beteeker1,* en daardoor staan de gevolgtrekkingen, die men in West-Europa aan dit feit knoopt, in scherpe tegenstelling tegenover de werke lijke situatie. MUSSOLINI OVER DEN ECONOMISCHEN TOESTAND van Europa Mussolini ontving de leiders der indu strieën van Italië en Europa, waarbij de heeren Van der Linden en Molenaar voor Nederland, en sprak met hen rijn verheuge nis uit over den arbeid, deze dagen verricht door de industrieele Conferentie. Hij ver klaarde rich optimistisch gestemd voor de toekomst, wat betreft den economischen toe stand van Europa, vooral na de geldelijke saneering, verwezenlijkt in bijna alle lan den van Europa. Hij hoopte dat een zeer innige economische samenwerking tusschen de volken tot stand zou komen. DE NIEUWE AARDBEVING Te Haskovo, een plaats van 20.000 inwo ners op 70 KM. afstand ten z.o. van Phiiip- popel, werd opnieuw een hevige schok waar genomen, gevolgd door andere van minder kracht, welke den geheelen nacht aanhiel den. Haskovo was door de vorige schokken be trekkelijk gespaard. Deze hadden er slechts enkele schoorsteenen doen omstorten en enkele muren doen scheuren. De schok ver oorzaakte slechte geringe schade, maar ver grootte de paniek onder de bevolking, die reeds bij de eerste schokken de huizen ver liet, zoodat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Haskovo is een belangrijk centrum van de tabakscultuur. De spoorwegverbinding Sofia—Boergas, welke geschiedde met ponten wegens de ont zetting van de groote brug over de Maritza bij Philippopel, is hersteld, daar de brug al thans voor tijdelijk gebruik weer in orde is gebracht. Hoewel de aardbevingen in het geteister de gebied van Philippopel voortduren, zijn tot dusver echter slechte zwakke schokken waargenomen. De bevolking verkeert steeds in paniek stemming. Talrijke gezinnen verlaten de stad. De levensm%ldelenvoorziening is thans door de autoriteiten verzekerd. De regeering zal dadelijk bü het bijeen komen van het parlement een ontwerp In dienen voor een eerste crediet van 50 mil- lioen lewe voor den dienst der levensmldde- lenvoorriening. De vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden hebben de regeering hun deel neming betuigd. De koning van Zuid-Slavië zond een telegram. DE TEXTIELSTAKING TE BOMBAY BREIDT ZICH NOG STEEDS UIT Zaterdag, hebben wederom drie spinnerijen haar poortten gesloten. Het aantal spinne rijen, waar de arbeiders thans staken, be draagt drie-en-twintig. Een troep stakers hield een manifestatie voor de spinnerijen, waar de arbeiders zijn blijven werken. Mel ding wordt gemaakt van verscheidene bot singen, die hebben plaats gehad tusschen politie en stakers. Acht stakers werden ge arresteerd. De commissaris van politie heeft optochten op straat verboden, evenals bü- eenkomsten van stakers. CUSHENDUN OVER ONTWAPENING Lord Cushêndun heeft in een rede gezegd dat hü teleurgesteld was over het feit, dat menier te zijn. Dat zal prachtig zjjn. Op het gezicht van de vrouw was het rood plotseling verwisseld met doodelijke bleekte, O, neen, neen, dat kan nooit ge beuren! riep ze met ongewone beslistheid zoodat Irma haar verwonderd aankeek. Waarom niet? O, neen, nooit, herhaalde Anne Marie nog heftiger dan te voren. Koenraad mint zijn bosch boven alles, hü mag niet om mijnentwil daaruit verdreven worden. En als hü daarmede nu eens tevreden ls. Dat zal hü niet zün. Toch wel, Ik heb met hem. gesproken; Anne Marie zette groote oogen op. En wat heeft hij geantwoord, toen de Jonk vrouw hem het voorstel deed? Hü heeft geantwoord: O, wat mü be treft, mag zij blijven, zoolang het haar op het slot bevalt, al was het ook altijd. De vrouw sloeg de handen voor haar ge zicht. Heeft hij dat gezegd? riep ze snik kend. Dan heeft hü een grap bedoeld of met bitterheid gesproken. Wanneer is dat geweest? Eergisteren, toen hij kwam om je te bezoeken, sprak hü er dan niet over? O, neen, hü is in *t geheel niet, bü me geweest het is zooals ik zei, hü ls boos op me. Ik moet dadelük naar hem toe, om hem te zeggen,' dat ik niet van hem schei den wil; o, neen, geen dag, geen uur lan ger dan noodig is. Irma beschouwde met zorg de opwinding van de arme vrouw. Wees bedaard, Ann» j er op het gebied der voortschrijdende inter nationale ontwapening niet meer geschied was, ofschoon ten aanzien van hetgeen de Britsche natie heeft gedaan, die in zeer groote mate ontwapening heeft verwezen - lükt, geen rechtmatige reden voor teleurstel ling aanwezig is. WÜ mogen, zoo ging lord Cushêndun voort, het feit niet geheel en al buiten beschou wing laten, dat ferwül wy zelf onze lucht vloot hebben verminderd, onze naaste buur man aan de overzijde van het Kanaal een oneindig grooter en machtiger luchtvloot bezit. In zün verdere uiteenzettingen verklaarde lord Cushêndun van meening te rijn, dat de ontwapening in nog veel grooteren omvang moet geschieden, ofschoon rij niet de eenige factor üoor het behoud van den vrede is. Er bestaat een neiging om de resultaten waar toe ontwapening zou leiden te overdrijven. Men moet zich niet verbeelden dat zelfs vol ledige ontwapening den oorlog onmogelijk zou maken. DE BRITSCHE BEGROOTING Blükens de heden gepubliceerde begroo ting zal het daarbü Ingediende voorstel om de „rates" (plaatselüke belasting) te verla gen teneinde den toestand van den landbouw en de „zware" industrieën te verbeteren jaarlyks 30 millioen pond sterling kosten. Het doel der regeering met dit voorstel is de productiekosten.te verminderen en aldus den handel te verlevendigen en de werkgelegen heid te vergrooten, hetgeen het mogelük zou maken verlichting te brengen in de rijks belastingen. Voorts wordt bü de begrooting voorgesteld een belasting op benzine en een verminde ring van het recht op ruwe suiker. GROOTE BRAND TE KRASNOJARSK 200 hulzen vernield Naar uit Moskou gemeld wordt, riin door een geweldigen brand te Krasnojarsk 200 hui zen ln de asch gelegd. De brand ontstond door de onvoorzichtigheid van spelende kin deren. KONING EMANUEL IN TRIPOLI De koning van Italië bezocht Gariana en nam de huldebetuigingen van alle stamhoof den in ontvangst. De koningin bezocht het hospitaal en sprak de gewonden uit een der jongste gevechten toe. 's Avonds werd een banket en een groote receptie in het paleis van den gouverneur gehouden ln tegenwoordigheid der buiten landsche consuls en tal van persoonlükheden. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VER. STATEN Dat Coolldge voornemens is rich te houden aan rijn verklaring van den jongsten zomer betreffende een afzien van een herkiezing, blükt uit een brief van hem aan den voorzit ter van de republikeinsche partü van den staat Massachusetts. Coolidge verzoekt in dezen brief, dat hij bü de voorverkieringen in den staat Massachusetts niet als candidaat voor de presidentsverkiezing zal worden voor gesteld, daar dit hem in ongelegenheid zou brengen en hem mogelijkerwijs aan critiek zou doen bloot staan. KERK EN STAAT IN MEXICO Een draadloos bericht maakt melding van den dood van achttien zoogenaamde opstan delingen bij gevechten, van de gevangenzet ting van een aantal Roomsch Katholieken, beschuldigd van revolutionnaire werkzaam heden en van nieuwe beschuldigingen tegen den aartsbisschop van Yucatan en van den hoofdredacteur van een blad. Braun nog steeds zoek Otto Braun en rijn gezellin oiga Benario zün en blüven spoorloos verdwenen na de sensatfoneele bevrijding uit het gerechtsge bouw te Moabit. En dat, terwü'I vrüwel de geheele Berlijn- sche politieke recherche gemobiliseerd is. Het is dan ook niet te verwonderen, dat twee menschen, van alle kanten gezocht, zóó ln het niet kunnen verdwenen ln een land als Dultschland. Aan „aanwijzingen" van vriendelijke hel pers uit het publiek, belust geworden op de uitgeloofde belooning van 5000 M., ontbreekt het intusschen niet: de recherche komt haast mannetjes te kort om al die aanwijzingen ha te speuren, die dan ten slotte op niets uit- loopen. Uit alle kanten van het land komen berichten, dat twee verdachte personen ge zien zün enz. enz. Maar tot nu toe is geen spoor van het paar gevonden. De gearresteerde slagersknecht blüft bij rijn verzekering, dat hy de medeplichtigen van Olga niet kent. Zoodat men ook omtrent hen nog steeds volkomen in het duister tast! Politieke wedloop. De candidaatstélling voor de a.s. verkie zingen in Duitschland is nog niet gesloten, maar reeds thans kan worden geconstateerd, dat het aantal partüen, die ditmaal aan den wedstryd meedoen, aanzienlijk grooter is dan den vörigen keer. Het aantal candidaten voor den Rüksdag moet op ten minste 5000 worden geschat, dat voor den Pruisischen landdag op 3200 en dat voor de parlementen in Beieren, Wur- temberg, Anhalt en Oldenburg te zamen op ca. 900, zoodat er ln totaal meer dan 9000 liefhebbers zyn voor een zetel in de volks vertegenwoordiging. Marie, zeide ze goedig. Je zult tot niets ge dwongen worden, wat je niet wilt, ik had het zoo goed met je gemeend, ik wist niet... Anne Marie onderbrak haar: o ja, u is zoo goed als een engel, dat weet ik, zooveel goeds verdien ik nietf Ik smeek u, houd me niet voor ondankbaar, het is zooveel, wat gij voor ons arme lui, doet, dat wij het ons leven lang niet vergeten kunnen. Maar ziet u, u kent Koenraad nog niet. Het ls een beste lieve man en soms kan hü zyn als een kind, maar als hü eenmaal boos is Zy hield verschrikt op, in de vrees, te veei gezegd te hebben. Anne Marie, dat wist ik niet, zei Ir ma. Neen. u wist het niet, zeide de jagers vrouw, nu weder kalm, hoe rzoudt gij dat ook kunnen weten, gy zyt nog niet ge trouwd. U weet niet, wat dat voor een ver houding is, van vrouw tot man, hoe die zoo geheel aan elkander behooren, alsof ze één zijn! Ziet U, bü het trouwen zegt ook' de pastoor, hoe echtgenooten tot elkander moeten staan, hoe ze vreugde en leed met elkander moeten deelen, hoe ze elkander wederkeerig moeten helpen Om in den he mel te komen.' O, ik weet het nog zoo goed, ik hoor het nog: Tot de dood U scheidt! Irma hoorde nadenkend toe. Anne Marie, zeide ze, Ik weet, dat het iets heiligs is, de echt, het is toch een Sacrament. Ja, dat zei ook myn moeder zaliger, toen we van het irouwaltaar kwamen. An- Een gevaarlijk heerschap gearresteerd Men ls er ln geslaagd een Individu te arres teeren, dat in de afgeloopen week viermaal had getracht op het traject Bismarck— Calbe een, trein te doen ontsporen, door bal ken en üzeren tuingereedschap op de rails te leggen. Het is een leerjongen, die van rijn baas te Calbe was weggeloopen. Een complot ontdekt De politie Is op het spoor gekomen van een samenzwering tegen de Spaansche regee ring. Reeds meer dan dertig personen zyn gearresteerd wegens het gebruik van valsche paspoorten en valsche namen en het dragen van wapenen. Het hèet, dat het complot door communis ten te Madrid op touw werd gezet, doch dat het hoofdkwartier der beweging in Frank rijk is gevestigd. Twee maanden geleden werden de eerste sporen ontdekt, de politie twtfifelde echter toen of het een militaire of politieke actie gold. Er zou echter gebleken rijn, dat er geen militairen bü betrokken zyn. Baron Kihatsjiro Okoera Wü hebben dezer dagen melding gemaakt van het overlijden, 91 jaar oud, van baron Kihatsjiro Okoera, den multi-millionnair be kend als de „Croesus van Japan." Hy had aan kanker geleden en Woensdag avond hadden de doctoren verklaard, dat hy dood was. Korten tyd daarna echter zoo melden de Japansche bladen blykens een bericht van den correspondent van de „Daily Mail" te Tokio keerde de baron tot het leven terug. Hij was in staat te spreken en Donderdag heette het, dat zyn toestand ver beterd was. In het eerste kwartaal van 1928 Verschenen rijn de in- en uitvoereïjfers van het Centraal Bureau van de Statistiek over de maand Maart en over het eerste kwartaal van 1928 Daaruit blükt, dat ln dit kwartaal werden uitgevoerd 2850 paarden. Zooals vorig jaar werden ook nu weer zeer vele slachtkalveren naar België uitge voerd, per kwartaal gerekend zelfs 1000 méér! Ook fokkalveren hadden een grooteren bui- tenlandschen afzet, n.l. 2600 stuks, waarvan 2200 naar Spanje. Daarentegen bleef de uit voer van oudere koeien zeer bij dien van vorig jaar ten achter. Het kwartaal-totaal b.v. van koeien, ouder dan één jaar, daalde van 5200 tot 2650. Daarentegen is de varkens-uitvoer veel grooter dan vorig jaar; het Maart-cyfer steeg van 7000 tot 22.000 en het kwartaal- djfer van 20.000 tot 65.000. Italië en Frankrijk waren nu ook weer de grootste af- nemens met resp. 43.000 en 15.(JÖ0 stuks. De Maart-uitvoer van levende hoenders steeg van 67.000 tot büna 78.000 stuks; het kwartaal-aantal van 291.000 tot 263.000, waarvan Dultschland 248.000 en België 14.000 stuks betrok. Een zelfde beeld geeft ook de export van geslachte hoenders te zien; de maand-uitvoer steeg van 218 tot 222 ton, doch het kwar- taal-djfer viel terug van 537 op 480 ton. Wel was de uitvoer van versch varkens- vleesch grooter, maar aangezien Duitsch land nagenoeg niets betrok, bleef de kwar taal-export (12 y, mill, k.g.) met ruim drie mill. k.g. bü dien van vorig jaar achter. Versch rund- en schapenvleesch resp. 3.2 en 1.4 mill. k.g. werden eveneens kwartaalsgewys in geringe hoeveelheden uit gevoerd. Van gezouten vleesch bleef Engeland een zeer goed afnemer, doch de pry zen waren aanzienlijk lager dan vorig jaar: toen werd 12% mill. k.g. uitgevoerd voor ruim 13 millioen, thans 12.7 mill. k.g. voor slechts 11 millioen. In Maart is Duitschland weer een goede afnemer van onze boter gebleken en bedroeg de export naar dit land ruim 3 mill. k.g. (in Febr. dit jaar 2 mill. kg. en ln Maart 1927 ruim 2.8 mill. k.g.). Wat betreft de andere melkproducten was evenwel de export gedurende Maart zoowel als gedurende het afgeloopen kwartaal, groo ter dan ln het vorige jaar. Van eieren bedroeg de totale uitvoer voor Maart ongeveer 1 mill. k.g. meer dan ln 1927 en voor het afgeloopen kwartaal ruim 2 mill, k.g., n.l. 16.835 ton tegen 14.667 ton. Bovendien waren dit jaar de prijzen iets hooger dan het voorgaande. In Maart hadden uien een uitvoer van slechts 5645 ton tegen 10.881 ln Maart 1927. Eveneens was in dit kwartaal de totale ex port geringer n.l. 30.574 tegen 42.505 ton. De prijzen waren dit jaar echter belangrijk hoo ger en bedroegen voor de kwartaaluitvoeren resp. 3.958.000 en 2.016.000. De uitvoer van aardappelen liet in Maart nog zeer te wenschen over en bleef evenals ln Jan./Maart belangryk bü dien van het vorige jaar ten achter Dit jaar toch waren de hoeveelheden resp. 17 en 37 mill. k.g. tegen in de overeenkomstige tydvakken van het vorige jaar resp. 40 en 124 mil. k.g. Ook van póotaardappelen was de buitenlandsche afzet minder. Voor suiker was wel in de afgeloopen maand een aanmerkelyk minder groeten export dan in Maart 1927, n.l. 19.906 ton tegen 29.804 ton, maar voor het kwartaal waren de hoeveelheden toch vrywel gelyk nJ. 52.749 tegen 53.927 ton. Van deze totale hoeveelheid betrokken Groot Britannië en Ierland te samen ruim 36.000 ton. ne, zei ze, denk, dat je een Sacrament' ont vangen hebt, dat zal je ook over alles heen helpen, als eenmaal kwade dagen komen. Ja, jonkvrouw, en die zün gekomen. De liefde alleen kan niet troosten, als de nood komt, alleen kan ze het niet, de lie ve God is bij alles toch de hoofdpersoon. Na deze verklaring waagde ai jonkvrouw het niet langer, haar geliefde bescherme linge terug te houden. Na eenig heen en weer praten werd eindelijk besloten, dat nog denzelfden namiddag de équipage moe der en kind tot aan de bekende boschplek zou brengen, opdat ze naar héar huisje konden terugkeeren.' Vrouw Landheim werd verzocht ze te geleiden en zooveel mogelyk aan voorraad en versterkende middelen mede in te pak ken, om de boschbewoners daarmee te ver zorgen. Anne Marie nam geroerd en met groote dankbaarheid afscheid van haar weldoe ners, maar zü kon zich niet verbergen, hoe haar dit, en haar vurig verlangen naar huis tegenviel. Gretchen toonde haar vreugde, dat ze naar huis ging, allerduidelykst, doch verzuimde niet Irma en Wemer ten drin gendste uit te noodigen spoedig naar het boschhuisje te komen. Dan kunt ge eindelük ook Jacob eens leeren kennen, zeide ze daarby. Irma herinnerde rich haar gesprek met Walter over deze menschen en zei tegen haar vader: Zie eens, deze beiden veflaten het slot met alle gemakken en overvloed. i DINSDAG 34 APRIL HILVERSUM 1060 M- 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trxanontrio. 3.004.06 Knip cursus door Mevr. de Leeuw van Rees. 6.00—7.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester» 7.15—7.45 Engeische conversatieles. 7.45 Politieber. 8.05—8.30 Wekelijksch boekenpraatje door Frans Hulleman De boeken van Herman de Man 8.359.10 Concert door hel AVRO-strijkensemble o.I.v. Nico Treep. 9.10^- 10.00 Lezingen over Oost en West. Suriname en wij, door G. J. Staal, Oud-Gouvern. van Suriname. 10.10 Pers- ber. 10.1011.00 Concert door het Omroep-orkest o.L v. Nico Treep. Operetteprogramma. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 10.30 Uitz. v.d. openingsvergadering v.h. congres v.d. Intern. Unie der R. K. Vrouwenbonden in Hotel „De Witte Brug" Den Haag, onder presidium vin Z. Exc. Mgr. L. Schioppa. Apostolisch Internuntius. Openingswoord door Z* Exc, Mgr. Schioppa. Spr->. Z. Eerw. Pater de ia Briëre 1 De noodzakelijkheid van Intern, samenwerking. Gravin E» Zichy Het Communisme niet alleen een gevaar voor de Kath. Kerk maar ook voor de geheeie menschelijke samen-' leving. 12.30 Uurslag. 12.301.30 K.R.Ö. Lunch muziek door het Trio „Winkels". 5.306.30 K.R.O» Dinermuziek. 6.30-^7.00 Esperantoles. 7.00-^-7.30 Engeische les. 7.308.00 Cursus-Kerklatijn.8.00 Concert. K.R.O. Mevr. M. Grebe-de Lange, sopraan» Het Haarlemsch Salon-orkest o.I.v. J. Stoffer. DAVENTRY 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gra- mofoonmuziek. 11.20 Het I. Schwiller Trio. la.ao— I.20 Orkestconcert. 2.20 Concert M. Roebuck, alt. P. Bflsbury, tenor. J. H. Creed, piano. 3.20 Orkestcon cert. 4.20 Reiscauserie. 4.35 Kinderuurtie. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Gramo- foonmuziek. 0.ao Lezing. 6.35 Beethovens sonates voor piano en viool. 6.45 Causerie 7.05 Kamermu ziek. L. Zaehncr, sopraan. S. Kutcher, viool. R. Jeremy, viool. C, Sharpe, cello. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Le- Lezing Joseph. Butler. 8,55 Nieuwsber. 9.00 Concert. Operette-programma. Orkest. C. Chatterton, sopraan. H. Kimberley, bariton. 9.50—11.20 Dans- mi^ziek. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9-50—10*00 Gra mofoonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.05— 4.05 Orkest concert. 7.50—10.20 Mozart-concert. Figaro et „Entführung a.d. Serail". L,ANGENBERG 469 M 12.251.50 Orkestconcert. 5.206.50 Kamermuziek (sopraan met piano) 7.30— 9-20 Zuid-Duitsche avond. A. Auerbach, declamaties» Guitaar-trio. Kranzhoffscher Kwartetver. J. Eitele, kwin tetbas, guitaar. 9.50 Sluiten. KONfGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). II.204*20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert» 5.207.20 Lezingen. 7.30 „Frasquita", operette in 3 acten. Orkest, koor en solisten. HAMBURG 395 M. 5.20 Walsen door orkest. 7.30 „Empedokles", tooneeispel in 5 acten van Karstadt. Daar na tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 4.205.30 Dansmuziek. 7.35— 9.35 Concert. Orkest en MUe. Dianel, zang. Naar gemeld wordt, ls thans, als gevolg van de omstandigheid dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen de order voor tien locomotieven in Frankfort en niet bij „Werkspoor" plaatste, reeds aan tien ge ëmployeerden van de locomotievenafdee- Hng, wegens gebrek aan werk, ontslag worden gegeven. De Zeerèerw. heer N. Louridtz, vroeger pastoor der St. Martha-parochie te 's-Gra- venhage en sinds October j.L belast met het rectoraat van de St. Jaeobssichüng te Amsterdam, heef op medisch advies ontslag uit de geestelyke bediening moeten vragen, hetgeen hem met ingang van 18 Mei a.s, op de meest eervolle wüze is verleend, meldt de „Rsb". Pastoor Louridtz zal zün Intrek nemen in Huize Amstelrust te Ouderkerk a. d. Amstel. De min. van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft rijn goedkeuring gehecht aan de collectieve arbeidsovereenkomst, tot en met 31 Maart 1930 geldende tusschen dén Nederl. Bond van Boekbinderspatroons en den Algem. Nederl. Typografenbond, den Nederl. R. K. Grafischen Bond, den Ne derl. Chr. Grafischen Bond en den Nederl. Grafischen Bond. Het Comité uit de R. K. en de moderne bonden van handels- en kantoorbedienden en transportarbeiders, had dezer dagen een onderhoud met den hoofdinspecteur van de firma Van Gend Loos over de positie van het personeel na 1 Juli. By dit onderhoud bleek, dat net geheele bedrüf der tegenwoordige firma Van Gend Loos, H. Colignon Cie., weliswaar op dezelfde wijze wordt voortgezet door de op te richten N.V. Expeditie-Onderneming Van Gend Loos, doch dat ^>mtrent de geste en de leiding van deze nieuwe Ven nootschap nog niets vaststond. Wel kon de hoofdinspecteur de verkla ring geven, dat het geheele personeel op de thans geldende voorwaarden naar de nieuwe onderneming kan overgaan, voor zoover het dit zelf wenscht, welke medè- deeling alsnog schriftelyk aan de organi saties is bevestigd. In de positie noch in de samenstelling van het personeel zal dus op 1 Juli eenigerlei würiging aangebracht worden. heeft men vaak Dit schrijnen houdt dadelijk op door welke men het hun bood, zonder smart, om een nederig huisje te willen, waar hun slechts arbeid en ontbering wacht. Als on ze zachte Anne Marie het maar uithoudt. Plichtsgevoel maakt sterk en liefde niet minder, was het lachende antwoord van den vrüheer. Anne Marie had zich ten opzichte der stemming van haar man niet vergist. Toen Irma indertyd, de uitnoodiging van dén prins aannemend, het slot had verlaten, had de smid met een boosaardigén lach tot Koenraad gezegd: Nu riet men eens, hoe goed het gaat als men zich met de voorna men inlaat. Je vrouw mag nu zien, hoe het gaat.#Is dat een nette handelwüs? Reeds in den eersten tyd had. de jager lust getoond, de rieke terug te halen, en slechts aan de welbespraaktheid van de wakkere huishoudster was hét gelukt, den kwaden luim van den man te doen over gaan. Toen daarop Anne Marie's genezing zichtbaar vooruitging, toonde hü rieh ten opzichte van het verblüf op het slot wat gunstiger, maar een angel bleef hem tóoh in het hart steken. By een voorstel van Irma gevoelde hy daarvan weer opnieuw al de scherpte. Zün antwoord was, zooals Anne Marie vermoedde, door bittere» hoon inge geven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10