f3000.- ra»-- ssasras f 250.- a'sry=5fttia-SKSKasf»^s;irss;f«o.- Voornaamste Nieuws MAANDAG 23 APRIL 1928 BUREAUX: NASSAU LAAN 49' 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16838 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een politieke hittegolf Het internationaal congres van R. K. Vrouwenbonden te 's Gravenbage 13e Algemeene Vergadering van de Ned. R. K. Vereeniging van Marinepersoneel „St. Christophorus" Het tweede Nationaal Patronaten-Congres Natuurrampen Noord-Hollandsch Landbouw- crediet Een staking te IJmuiden De Oceaanvlucht van de „Bi"enien" DE AFBOUW DER KATHEDRALE KERK V Een bijzonder zeldzame ver binding LabradorHaarlem per Radio Het 40-jarig bestaan van het Concertgebouw te Amsterdam J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Parochie van St. Joannes' onthoofding te Uithoorn Telefoon No. 13866 (drie lijnen), Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem én Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartdal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENT IEN 35 ct- p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN tusscbcn den tekst 60 ct. per 1 c„3l- bij verlies v. een andere vinger. Wij heben week aan week geklaagd over de politieke duisternis om ons heen. Hoe meer leiders en voormannen er op staan en hun meening over den tegenwoordigen toe stand en de nabije toekomst zeggen, hoe donkerder en killer het wordt. Er is geen perspectief; er is geen geestdrift. En toch wij naderen al zoetjes aan den zomer eu na den zomer komt de wintercampagne, welke ons een nieuwe volksvertegenwoordi ging en een nieuwe parlementaire meerder heid met daarop steunend een krachtige re geering zal moeten brengen, willen wij met onze staatkunde niet binnenkort hopeloos vast loopen. Datwas onze herhaaldelijk uitgesproken meening, welke, naar wij weten, door het overgroote deel van ons volk wordt gedeeld. En de reden, waarom hét uitzicht op deze zoo gewenschte en noodzakelijke uitkomst zoo hoogst twijfelachtig is, mag eVen bekend worden geacht, al wordt ze dan niet altijd zoo onomwonden uitgesproken, 't Is echtër noodig ze thans onverbloemd aan te geven, opdat er klaarheid kome in de verhoudin gen. Na wat er de laatste dagen in het christelijk-historisch kamp is gezegd en ge schreven, wordt dit onafwijsbare eisch. De oorzaak van den onzekeren politieken toestand in ons land is, dat de grootste po litieke partij, de Roomsch-Katholieke, tus- schen twee richtingen staat en de omstan digheden haar niet veroorloven het door slaand gewicht van haar macht en invloed beslissend in de schaal te werpen. Eenerzijds staan de sociaal- en vrijzinnig-democraten die in de groote Roomsche Staatspartij met haar breede arbeidersrijen de aangewezene ziet om een machtig „democratisch blok" te vormen en „sociale politiek" te voeren; an derzijds staan de christelijke elementen, waartoe levensopvatting en traditie die zelfde R.K. Staatspartij trekken om daarmee te vormen een krachtige, christelijke regeering. Van een rood verbond houdt de oude Staatspartij het materialistische en het re- Yolutionnaire karakter der S. D. A. P. tegen; o;n tot een nieuwe rechtsche coalitie te ko men zijn anti-papistische elementen en vooral de weinigeAust onder de christelijk- historischen om een stevige sociale politiek te voeren, de hinderpalen. Vooral dit laatste beletsel is, politiek ge sproken, het ergste. Over godsdienstige te genstellingen zet men zich en moet men zich in de practische staatkunde gemakke lijk heen zetten. Dat hebben trouwens niet alleen wij, Katholieken, maar ook de m^sste geloovige protestanten de laatste 40 jaar wel geleerd, Dit laatste vergeten wij wel eens te veel. Maar de tegenzin in christelyk-his- torische kringen tegen een vooruitstrevende sociale politiek, zoo noodig in onzen tijd, lijkt veel erger. Algemeen was dan ook de opvatting nu .weer na de jongste rede van mr. Schokking, den christelijk-historischen leider, op den landdag der partij vóór veer tien dagen ,aat een vernieuwing der coalitie ten slotte op de sociale paragraaf vooral zou stranden. Dat meer conservatieve karakter der chr. hist. Unie en meer democratische der R.K. Staatspartij wordt trouwens algemeen aan genomen. In alle politieke prognosen van andere zijden is men steeds gewoon de Ka tholieken Anet de sociaal- en vrijzinnig-de mocraten, de christelijk-his' .ben met de liberalen te verbinden. Die afkeer d^r chris telijk-historischen van een krachtige sociale politiek; is een der voornaamste redenen, waarom nu het getwist om het pauselijk gezantschap van de baan is de politieke hemel zoo donker en de atmosfeer zokil blijft. Tot daar opeens j.l. Zaterdagavond in het hoofdorgaan der chr. hist. Unie „de Ne derlander" een hoofdartikel verschijnt, dat zóóveel licht brengt in de duisternis, dat onze oogen er pijn van doen; zooveel warm te, als was er plotseling een hittegolf over ons gekomen. Luister, geachte lezer, en verbaas u! In de Eerste Kamer is, zooals men weet, de laatste weken het jaarlijksclie groote po litieke debat gehouden. Daar hebben de hee- ren Van Lanschot, Diepenhorst en De Vos van Steenwijk zich onderscheidenlijk namens de r!k, de anti-revolutionnaire en de chr.- hist. Eerste Kamerfracties uitgesproken. Bij alle drie de sprekers was één en dezelfde krachtige overtuiging waarneembaar, die zij met geen mooie woorden verbloemden: wij moeten zoo spoedig mogelijk terug naar een parlementair kabinet, steunend op een christelijke coalitie. En alle drie gaven aan, wat er voor zulk een nieuwe regeering op economisch, sociaal, zedelijk en koloniaal te doen is. Daar kwam „de Nederlander" die heeren Vrijdagavond kapittelen. Zij hadden een krachtig geluid doen hooren, veel krachti ger dan de leiders in de Tweede Kamer hadden gedaan. Best! Het was „de Neder lander" goed. Maar, de Senatoren waren te vaag gebleven. Op zulke algemeene beschou wingen kan men geen regeeringsprogram bouwen. Dat zou het hoofdorgaan der Unie den volgenden dag eens nader aantoonen. En zie, daar is Zaterdagavond het waarlijk verbluffende artikel gekomen. Wij willen trachten, schrijft „de Ned.", in eerbiediging en in objectieve waardeering van andere dan de eigen zienswijze den spre kers in de Eerste Kamer nabij te komen. Dus, in volle vaart, recht op het doel af: naar het Rechtsche Kabinet! Accoord! Maar dan ook „op vast accoord", dan ook één Regeeringsprogram. Wat tot nog toe omtrent zulk een toe komstig regeeringsprogram naar voren werd gebracht, is „de Nederlander" onvoldoende. In de Tweede Kamer hebben de leiders der rechtsche partijen daarover zoa goed als gezwegen. Mr. Heemskerk wilde immers „het kind niet doodknijpen vóór het geboren werd." Wat nu de drie leiders in de Eerste Kamer als richtsnoer aangaven was althans iets, maar ook dat voldoet niet, zegt het chr.-hist. hoofdorgaan. Zij noemden een vijftal programpunten: bezuiniging, vereen voudiging van den publieken dienst, belas tingverlaging, retorsiemaatregelen, differen- tieele rechten. Het is de moeite waard de critiek van „de Nederlander" op deze pun ten te lezen. Ziehier, wat het blad schrijft: Wij willen over de waarde dezer voor nemens niet in discussie treden. Al staan wij sceptisch tegenover differentieele rechten en retorsie; en al wijzen wij er op, dat ont wrichting door bezuiniging geen denkbeeldig gevaar is voor den Staatsdienst en dat „vereenvoudiging van den staatsdienst" niets is dan een woord, tenzij men nauwkeurig weet waar en hoe die vereenvoudiging ware aan te brengen. Zuinigheid is altijd noodig en nooit misplaatst; maar voortgezette be zuiniging heeft hare gevaren, omdat de grens tusschen bezuiniging en beknibbeling en tusschen beknibbeling en verwaarloo- zing slechts wordt aangegeven door een meetkundige lijn, onzichtbaar door haar ge mis aan breedte. Wij willen echter de mogelijkheid van deze dingen niet volstrekt tegenspreken; maar in deze dingen ligt toch geen ideaal voor de toekomst van een volk. Besparing, bezuiniging ook de huismoe der moet er aan gelooven, als de middelen ontbreken. Het begeerde warme kleedingstuk voor zusje en de nieuwe pet voor broer kun nen misschien worden uitgesteld; maar er zijn behoeften, wier voorziening niet ver daagd kan worden zonder de levenskansen aan te tasten. Dan trotseert vader weer en wind en werkt moeder zich het bloed uit de vingertoppen, om den kinderen althans dit noodzakelijke te verschaffen. Het besparen, het bezuinigen is een harde plicht, die moet worden nagekomen, maar er ligt geen ideaal In. Het ideaal is de voorziening in de behoeften, de verzorging, de ontwikkeling. Zóó staan ook Overheid en wetgever te genover de stoffelijke en geestelijke behoef ten des volks. Alleen reeds de sociale en koloniale poli tiek bieden heerlijke gelegenheid, overeen komstig het eigen beginsel, de idealen te stellen en naar hunne vervulling te streven. Gij kunt uw ooren en oogen niet geloo ven? Is dat het hoofdorgaan van de chris telijk-historischen? Is dat de spreekbuis der partij, welke politieke snoodaards* in willen deelen by de hooghartige liberalen, by de predikers van staatsonthouding? Maar lees verder en verbaas u nog meer! „De Nederlander" heeft niet enkel critiek; zij heeft ook een eigen sociaal en koloniaal program. Als wy dan meenen, schrijft „de Ned.", naar een bepaalde aangewezen meerderheid te moeten streven, laten wij het dan uit spreken hoe wy de roeping en de taak der meerderheid zien, tegenover de maatschap pelijke nooden van ons volk en tegenover den roep om vernieuwing, die ons uit Neder - landsch-Indië tegenklinkt. Het is niet ieder ten kwade te duiden, dat hy den schrynenden maatschappeiyken nood, het leed van bejaarden, zieken en werkloo- zen niet kent. Veler leven beweegt zich zoo heel ver van de plek, waar dat leed geleden wordt. Wij hebben in Nederland, in de jaren 1910 —1913, onder den grootsten tegenstand en smaad, de sociale verzekeringswetten tot stand gebracht; maar de Ziekteverzekering is nog niet ingevoerd en de thans bestaande verhouding tusschen het loonbedrag en het rentecyfer voor ouden en invaliden blijft verre beneden het loonpercentage, waarop Talma het rentebedrag bepaalde. Velen zien zich door het onvoldoende der betaalde pre- miën geheel of bijna geheel van uitkeering verstoken. En ware het nu maar zóó, dat althans alle werkgevers, wier bedrijfstoe- standen het toelaten, zelf in de aan den dag tredende leemten voorzagen! Maar zoo is het niet. Diep treurige staaltjes van het „ben ik myns broeders hoeder?" kunnen dagelijks worden opgemerkt. Beslist noodzakelijk is de vaste krachtige toepassing van het eerste lid van Artikel 19 van het Christelijk-historisch Beginselpro gram„Ten aanzien van de regeling der maatschappeiyke verhoudingen worde door den wetgever voortdurend rekening gehou den met den groei van het sociale leven." Ieder, die onbevangen opmerkt en eerlijk oordeelt, moet erkennen, dat in Nederland het sociale leven, in zijnen groei, de ont wikkeling der sociale verzekering verre ach ter zich liet. Nu is het zeker plicht de sociaal-demo craten te bestrijden in hun streven naar schier-onbeperkte voorziening in de persoon lijke behoeften, door bijdragen uit de open bare kas. Maar dan moet er ook in eigen kring biyken van een onweerrstaanbare drang door goede sociale verzekering in de rechtmatige behoeften van ouden, zieken, invaliden en werkloozen te voorzien, en moet blijken van den moed, allen openbaren en geheimen tegenwerkers, met hunne opge blazen bezwaren van denkbeeldige hooge kos ten bedragen, te weerstaan. De sociale ver zekering met haar Verzet eenerzyds tegen maatschappeiyke onbewogenheid, anderzijds tegen Staatsvoorziening, moet, gelijk in 1909 en in 1913, een levend programpunt blijken telkens als wy doel en verwachting van de komende Kamerverkiezing overzien. Hebben wy te veel gezegd, dat gij u zoudt verbazen? Doch na de verbazing komt dade- lyk de vraag; wat heeft die plotselinge om zwaai te beteekenen? Laten wijeven den tyd geven aan onze oogen om aan dit plotseling ontstoken licht uit den christeiyk-historischen hoek; laten wy een dag den tyd nemen om aan die on verwachte politieke hittegolf te wennen. Dan zullen wy morgen trachten in het mysterie verder door te dringen. Omtrent het Congres van de Union Inter nationale des Lignes Feminines Catholique kan worden medegedeeld, dat de openings vergadering door de K. R. O. (Huizen) draadloos zal worden uitgezonden. Van 10—12 en 2—5 zijn Maandag 23 April, dames in Hotel de „Witte Brug" om inlich tingen te verschaffen over het congres. Voor het congres meldden zich aan; 175 personen uit: België, Canada, Denemarken, Engeland, Duitschland, Hongarije, Luxem burg, Italië, Brazilië, Oostenryk, Zweden, Zwitserland, Spanje, Portugal, Frankrijk. Ver- eenigde Staten, Venezuela, Noorwegen Schot land, Polen, Tsecho-Slowakije en Argentinië. 80 uit Nederland, buiten Den Haag. Een comité van ontvangst bereidde het congres voor. Hierin namen zitting: Mevr. de Bloc Bo- naike, Mej. L. Heeren, Mevr. Regout—Eve- rard, Mevr. Jhr. Ruys de Beerenbroeck— Bense van der Heijde van Doornenburg. Mevr. Vogelaar—Jhrvr. Serraris Mevr. c. Besse van Voorst tot VoorstClaessens, Mvr. ZubliJkvr. van Nispen tot Sevenaar, Mevr. Terwindtvan Ogtrop voor Amsterdam, Mvr. WapStahl voor Rotterdam, terwijl Mej. Kleipool en Mej. Moubis de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland vertegen woordigde en Mej. Romme de Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden. Mevr. Vo gelaarJhrvr. Serreris treedt op als penning- meestereresse. Mevrouw van Voorst tot Voorst nam „wel willend de leiding op zich van het inlichtin gencomité. Mevr. van SchaikBrouwers van het huisvestings-comité. Mevr. KI y menPli- lippoura van het financieel comité en Mevr. Steenhoff—Smulders van het pers-comité. Verzocht wordt te melden dat kaarten voor het congres niet meer uitgegeven kunnen worden, daar er geen plaatsje onbezet is. Degene, die in het bezit zijn van een rose congreskaart, worden er op attent gemaakt, dat deze steeds aan de ingang moet worden getoond. Deze kaart geeft tevens toegang tot het R.K. Cinema-congres, dat Dinsdag a.s. om 10 en 3 uur, Woensdag om 9 en 3 uur' in de Witte Brug en Dinsdag om 9 en 3 uur in de aula der Eerw. Paters Jezuiten aan de 't Hoenstraat gehouden wordt. Zaterdagmorgen is te Vlissingen aange vangen de 13e Alg. Vergadering van de Ned. R.-K. Vereeniging van Marinepersoneel „st. Christophorus". Uit de Katholieke burgery had zich een comité gevormd, om de R.-K. Vereeniging van Marinepersoneel te ontvan gen en als hun gastheer op te treden. Zaterdagmiddag te ongeveer half 1 kwa men het Hoofdbestuur en de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen en corres pondentschappen te Vlissingen aan, waar zij in de Ete klasse wachtkamer, daartoe wel willend door den stationchef afgestaan, wer den begroet, door den secretaris van het comité, den heer J. Stoops, oud-voorzitter van het H.B. van de Ver. van Marineperso neel. Na een korte begroeting werd per auto naar het hotel „Britannia" gereden, waar de lunch werd gebruikt, waarna de heer J. Mentink, voorzitter van het comité, de aan wezigen toesprak. Na de lunch begon in het Militair Tehuis, aan de Hellebaardierstraat, de algemeene vergadering. Onder de aanwezigen merkten we op den Zeereerw. heer Vlootaalmoezenier H. J. M. M. Alink, kapelaan Berlage, geest, adviseur van de afd. Amsterdam; Pater Jos. Klessens, C.s.s.R., geest, adviseur van de afd. Rotterdam; kapelaan P. van Diepen, geest, adviseur van de afd. Vlissingen; Pater Dal- matius van der Geest, O.P., uit Nymegen, de heer Ch. L. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer; een vertegenwoordiger van den Chr. Bond van'Marinepersoneel en vele anderen. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het H.B., den heer A. W. P. Angenent aan wiens inleidend woord wij het volgende ontleenen: Allereerst memoreert spr. eenige belang rijke gebeurtenissen, waaruit tevens blijkt de bijzondere belangstelling en medewer king, welke overal door de R.-K. Marine mannen werd ondervonden van de 2yde van Katholiek Nederland. Met dankbaarheid je gens God kan gewezen worden op den voortdurenden groei en bloei der Katholie ke beweging op de vloot. Doch daardoor wordt de verantwoorde- lykheid der katholieke marinemannen op de vloot des te grooter, weshalve spr. twee zeer belangryke zaken behandelde, n.l. het ge zag en de taak van den Katholieken mari neman in Indië. Wat de gezagskwestie be treft, wyst spr. er op, dat getracht moet worden, het volle vertrouwen in onze Ma rine te herwinnen, zoolang men in Neder land burgerwachten en vrijwillige landstorm noodig oordeelt zal dit worden aangevoeld als een wantrouwen in onze marine. Daar om moeten de Katholieke Marinemannen 't vertrouwen herwinnen door het naaste mid del: handhaving van 't gezag, het waardig uitoefenenn van het gezag en het oprecht vertrouwen stellen in het, gezag, want daar door zal het mogelyk zijn een op de Ka tholieke beginselen steunende samenwer king van de verschillende „meerderen in rang" om zoodoende een hechte basis te verkrijgen voor een goede godsdienstig-ze- delijke en maatschappeiyke positie van den Marineman. Wat de taak in Indië betreft, wees spr. er op, dat de eerste stappen zijn gezet voor de godsdienstige verzorging, door het aan stellen van een Vlootaalmoezenier in Indië. Maar overigens moet worden betreurd, dat aan de omstandigheden waaronder de Ma- rinemenschen in Indië verbiyven, niet vol doende aandacht wordt geschonken, om verbetering aan te brengen. Zoo zijn ver schillende bepalingen betreffende de gods dienstige verzorging, die voor Holland gel den, niet voor Indië toegestaan. Te stre ven naar verbetering is dus'n belangryke taak. Maar daarnaast hebben de Katholie ke Marinemannen een taak om de verhou ding tusschen Nederland en Koloniën beter te maken. Daarom betreurde spr. het, dat de Mari neman nog dikwijls uit de Europeesche sa menleving wordt geweerd. Ook de verhouding tusschen de Europee sche en Inlandsche schepelingen, vooral de Katholieken onder hen, moet in de juiste geest worden bevordert. Indien de Kath. Marinemannen zoo hun taak opvatten, dan zullen zy zich niet meer ten achter ge steld of onnuttig gevoelen in Indië. Dat öaarby vooral op medewerking van de Kath.burgers in Indië gerekend werd, meende spr. niet nader te moeten betoogen. Met een beroep op eendrachtig samenwer ken besloot spr. zijn inleidend woord en verklaarde de vergadering voor geopend. Daarna werd besloten een telegram te zenden naar Hare Majesteit de Koningin en Z.D.H. den Bisschop van Haarlem. Uit het jaarverslag bleek een vooruitgang in ledental van 253 tot 331. Daaruit bleek tevens dat voor de uitzendbibliotheken pl.m. 1000 boeken beschikbaar waren en over 1927 7500 vlugschriften en 650 apologetische boekjes gratis verspreid .werden, dank zy de Apol. Ver. Petrus Canisius. Het verslag van het R.K. MarineWeekbl. vermeldt een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f3416.35. Het verslag van den Penningmeester van het H. M. sluit met 'n bedrag van f 2396.33. De aftredende H.B.-leden G. W. Woester en E. G. Duin werden bij enkel candidaat- stelling herkozen. Bij de algemeene be schouwingen werd hulde gebracht aan het hoofdbestuur. Zaterdagavond om 8 uif werd in het R.K. Militair Tehuis een R.K. Ferstentoon- stelling gehouden onder leiding van den heer Jan van der Vaart en geopend door den heer A. W. P. Angenent. Het Centraal Comité heeft gemeend voor het Nationaal Congres van 25 en 26 Sep tember a.s. te 's-Hertogenbosch een Eere-Co- mité te doen samenstellen. De uitnoodiglng in dit Comité zitting te nemen, werd welwillend aanvaard door allen, tot wien dit verzoek werd gericht. Het Centraal Comité stelt dit op hoogen prijs, niet slechts om de voornamere beteeke- nis, die daardoor aan het Congres wordt ge geven, maar ook omdat het toetreden van deze vertegenwoordigers van het Kerkelijk en Burgerlijk gezag voor het Centraal Comité een nieuwe aansporing zal zijn het Congres des te beter te doen slagen. Het Eere-comité is aldus samengesteld: Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Z.Exc. Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris van H. M. de Koningin in Noord-Brabant. Mgr. J. Pompen, Vicaris-Generaal van het Bisdom 's-Hertogenbosch en Deken van 's-Hertogenbosch. Mr. A. I. M. J. Baron van wynbergen, voorzitter van den Centralen Jeugdraad. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Mgr. W. van Stee, oud-voorzitter van het Centraal Comité van Jongenspatronaten in Nederland. Uit Londen wordt gemeld; Behalve de ernstige aardbeving in Bulga rije hebben Zondag in verschillende deelen van de wereld natuurrampen plaats gehad. In het Noord-Westen van Griekenland werd Zondagmorgen een hevige aardbeving, terwijl des avonds in Athene vier nieuwe schokken wérden gevoeld. De bevolking vluchtte op de straten. Schade werd niet aangericht. Volgens telegrammen uit Buenos Aires woedde boven de provincie, voornamelijk boven de steden Rauch, Tandil en Azul een hevige storm. Vijftig personen werden gewond. Ook uit het westelijk gedeelte van Ten nessee worden zware stormen gemeld, waar bij een persoon werd gedood en vele anderen werden gewond. Een telegram uit Dallas meldt, dat in ge heel Texas door hevige stormen groote schade is aangericht. Ook uit het Westelyk gedeelte van Loui siana en uit Zuid-Kansas komen dergeiyke telegrammen. Uit Australië worden overstrodmingen ten gevolge van een wolkbreuk gemeld. Aan het verslag over het boekjaar 192/, uit te brengen in de Algemeene Vergadering van aandeelhouders op 30 April a.s., wordt het volgende ontleend: De resultaten waren bevredigend. Terwyl het credietencijfer zich de laatste jaren in dalende richting bewoog, valt nu weer een toename tegenover het vorige jaar te constateeren. Dit kwam aan de Interest en de Provisierekening ten goede; de laatste rekening werd eveneens gunstig beïnvloed door de uitvoering van meer efectenorders. De bruto-winst bedraagt, het saldo van het vorige jaar ad. 542.68 inbegrepen 684.188.71. Aan het Pension- en Ondersteuningsfonds wordt toegevoegd: 21.995.40, terwyl voorge steld wordt te reserveeren voor diverse be langen ƒ20.000, af te schryven op safe-inrich tingen en meubilair 1.075.85 (dit hoofd komt daarna als naar crwoonte voor 1.— op de belans voor, voorts op gebouwen: 16.005. Na voormelde afschryvingen en toevoe gingen kan zoo wel op de preferente als op de gewone aandeelen een dividend van 6 worden uitgekeerd. De preferente aandeel houders hebben in mindering hierop in November 1927 reeds een interim-dividend van 3 procent ontvangen. Maandagmorgen Is een staking uitgebro ken by de firma Gebrs. Boon, expediteurs te IJmuiden. De voerlieden hebben het werk neergelegd. Bij deze firma zyn de loonen voor de voerlieden (een viertal) een week loon van 24.—. de rest verdient 21— en minder. Reeds meerdere malen is in samen werking met den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders en den eNd. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bo- nifacius" met de Gebrs. Boon geconfereerd en gecorrespondeerd, maar zonder resultaat. De gestelde eischen namens de organisaties zijn wat betreft het loon; 21.voor het personeel beneden 21 Jaar; 24.voor hen boven 21 jaar; 26.voor gehuwden boven 21 jaar. Verder: vaststelling van een zièkte-verze- kering en van een arbeidstijd. Het Ford-vliegtuig maakt een noodlanding Uit New York wordt gemeld: Het Fordvliegtuig met Fitzmaurice, Schil ler en Balchen moest op de vlucht naar Greenly-eiland in verband met den dichten mist op het Seven-eiland een noodlanding maken. In den afbouw der Kathedrale Kerk begin" nu wat schot te komen. Men is bezig met het storten van de gewapend beton-fundee- ring. Die onder den zuid-westelijken toren is reeds zoover gereed, dat met het ontcen teren is begonnen. De zuid-westtoren is nu gedeeltelyk gesloopt. Eerstdaags zal wel met het leggen van een betonnen vloer en het metselwtrk worden begonnen. De firma Voet, Kruisstraat, Haarlem, deelt ons mede, dat zij op een byzondere manier een bestelling uit Labrador ontving- De streek in Labrador ligt nog in het ys gesloten, zoodat alleen op tydroovende ma nier daar verbinding met de buitenwereld is te verkrijgen. Een radio-operateur uit Milaan ving nu de volgende bestelling op, die hy in de volgende bewoordingen aan de firma Voet overmaakte. Milaan, 18 April 1928. Den heeren W. H. Voet en Zonen, Kruisstraat 39, Haarlem. Mijne heeren. In verbinding met het radio station W.N.P. van de Mac Millan Expedi tie, welke zich nu op de Noordkust van La brador bevindt, ontving ik voor u de vol gende opdracht: 13 April. Zend (aantal)- duizend sigaren, idem sigaretten, enz (Volgt onderteekening)Dit bericht is opgenomen door een radio-amateur, omdat er geen andere verbinding was tusschen Nain en Europa. Vanzelf zyn geen kosten hieraan verbonden. M. vr. groeten, hoogachtend, Franco Puglieze, Operator of Radiostation I. F. P. EEN HULDIGING. Onderscheidingen voor Pierre Monteux M. Loevensohn, Helman, Meerloo én Louis Zimmermann. Na afloop van het eerste buitengewone feestconcert, dat Zondagmiddag ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van het concertgebouw te Amsterdam door het or kest o.l. v. Dr. Willem Mengelberg ten ge- hoore werd gebracht, vond In de ruime koffiekamer van het gebouw een byzonder harteiyke huldiging van het bestuur en orkest plaats. De kamer was geheel ge vuld met een compacte menschenmassa en zelfs in de gangen verdrongen zich nog vele belangstellenden, die van deze gebeur tenis in het Amsterdamsche concertleven getuige wilden zyn. Het was de voorzitter van het dageiyksch bestuur, jhr. mr. dr. A. Roëll, die, alvorens zelf in de hulde te deelen, de rij der spre kers opende. Spr. zeide dat het bestuur ge meend had, vier leden van het orkest, die daaraan van de oprichting af verbonden zyn geweest, in 't byzonder te moeten on derscheiden. Het bestuur heeft n.l. in het feit van hun jubileum aanleiding gevonden om een penning te laten slaan, vervaardigd door de beeldhouwer Zyl. Al zyn deze pen ningen nog niet gereed, was spr. toch in staat reeds thans een eersten afslag uit te reiken. Onder luid applaus overhandigde spr. deze voorloopige huldeblijken aan de heeren J. Kemman, H. A. A. Bakker, O. Bauer en J. S. de Groen. Hierna trad de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, Z.Eexc. Mr. M. A. M. Waszink naar voren. Z. Exc. zeide, dat het groote verwonde ring zou hebben gewekt, indien de regee ring zich by dit jubileum afzijdig had ge houden. De roem van het Amsterdamsch Concertgebouw en zijn eminent orkest is tot ver over de grenzen van ons land verbreid. Na de aanvankelijke talentvolle leiding van Willem Kes, wiens aanwezigheid bij deze huldiging op grooten prijs wordt gesteld (applaus), was het dr. Willem Mengelberg, die dit -orkest heeft opgevorrl tot het Sjans bereikte peil en gelukkig is hy tot u toe voor het concertgebouw en ons land behouden gebleven! (daverend applaus). Z.Exc. herinnerde aan het eere-doctoraat, dat Amerika aan Mengelberg verleend heeft en hij vroeg zich af, waarom juist het bui tenland dat moest doen (donderende by- val!) Al moge het buitenland U trachten te lokken, aldus Z.Exc., gy behoort hier, waar gij den grondslag hebt gelegd voor Uw Roem! (applaus). Z.Exc. huldigde voorts het orkest, dat evenveel kunstenaars Hel* als het leden heeft. Onder luide toejuichingen der aanwezi gen deelde Z. Exc. vervolgens mede, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd om Pierre Monteux, thans in Amerika toe vende, te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en voorts tot ridder in deze orde de heer enLoevensohn, le con certmeester, Helman, tweede concertmees ter en Meerloo. solo-cellist. Vervolgens voer de het woord de wethouder voor het on derwijs in de hoofdstad, de heer Th. M. Ketelaar. Het gemeentebestuur, vervolgde spr. heeft gemeend orkest en bestuur te moeten hul digen in den persoon van den eersten con certmeester, den heer Louis Zimmerman; wien spr. de verguld zilveren medaille dei- gemeente uitreikte, een onderscheiding, die slechts zelden wordt verleend (applaus). Namens de Staatscommissie tot bevorde- rig der toonkunst van Rykswege bood hier na Utrecht's burgemeester, Mr. Dr. Focke- ma Andraea, het bestuur een oorkonde aan. Nog vele sprekers voerden het woord. Jhr. Mr. Dr. Roëll beantwoordde alle sprekers op geestige wyze. De vlieger Wilkings en zijn metgezel Evel- son zijn te Spitsbergen geland. Naar ge meld wordt, hebben zij den tocht over de Noordpool volbracht. Bij gelegenheid van het eerste concert der feestweek bij gelegenheid van het 40- jarig bestaan van het Concertgebouw te Amsterdam zijn dirigent en orkest digd. Dit jaar zal met vier vliegtuigen in vier verschillende vluchten luchtpost vr n Ne derland naar Ned.-Indië gebracht worden. Mr. A. J. Baron van Nagell van Ampsen f Dc uitvoer van vee en landbouwproducten in Maart j.l. en in het eerste kwartaal van 1928. Verwacht wordt, dat de „Bremen" lied an van Greenly Island naar New-York zal star ten. Te Amsterdam is gisteren het congres der B.K. Volksparty gehouden. De teraardebestelling van Dorus Rijkers. Het anti-oorlogsverdrag. De inhoud ven het Fransche ontwerp. Een groote brand te Krasnoyarsk ver.voest 200 huizen. Koning Emanuel in Tripoli feestehjfc ont vangen. Het oordeel van Mussolini over den econo- mischen toestand van Europa. De textiel-staking te Bombay breidt zich uit. Dc Fransche verkiezingen. Voorloopige uitslagen. Tusschen Communisten en Stahlhelm- mannen, hadden te Neu-Cöln gisteren ern stige botsingen plaats. Een overval op den Poolschen Staats president? Barometerstand 9 v.m. 7.74 vooruit, Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.42. Hoogste bar. stand 771.6 m.m. te Rennes. Laagste bar. stand 746.3 m.m. te Westmanoe Verwachting: Matige, tydelyke. wellicht toenemende Zuidelyke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelyk bewollct, waarschijnlijk nog weinig of geen regen, warmer. 4.5 pet. Obligatieleening 170.000. De nationale Bankvereeniging bericht, dat opengesteld is de inschryving op een 4.5 pet. obligatieleening groot 170.000, in stukken van 1000 en 500 tot den koers van 99.5 pet ten laste van het R.K. Kerkbestuur dei- Parochie van St. Jannes' onthoofding te Uithoorn. Het prospectus der leening vermeldt o.m. Het R.K. Kerkbestuur der parochie van St. Joannes' onthoofding te Uithoorn daartoe gemachtigd door Z. D. H. Mgr. H. v. d. We tering, Aartsbisschop van Utrecht, wenscht een geïdleening aan te gaan. groot 170.000 als hiervoor vermeld. De opbrengst dezer leening strekt tot af lossing van bestaande onderhandsche schuld bekentenissen. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur is ten volle aansprakelyk voor de richtige nako ming der verplichtingen, voortvloeiende uit deze leening. Alle inkomsten der Parochie zullen strek ken tot richtige^ betaling van rente en af lossing. Overeenkomstig art. 79 der L.O. wet 1920 keert de Gemeente Uithoorn jaarlijks een bedrag van 5.944.86 uit aan het R. K. Kerk bestuur, welke gelden worden gebruikt ter betaling van rente voor deze leening. Uit dien hoofde is de rente van ca. 130.000 gegarandeerd. De obligatie-leening draagt 4.5 pet, rente, te betalen met half jaarlijksche coupons per 1 Mei en 1 November, voor het eerst 1 No vember 1928. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur is eige naar van de navolgende onbelaste onroe- ronde goederen, waartegenover de boven genoemde vroeger aangegane schulden staar, tot een bedrag van 170.000. Kerk met geheel nieuwe pastorie. Klooster der Eerw. Zusters met scholen voor lager-, voorbereidend- en nijverheidsonderwys voor meisjes; Nieuw gebouwde jongensschool: Vereenigingsgebouw; Twee winkelhulzen en een burgerwoonhuis. Het Kerkbestuur behoudt zich echter het recht voor, te beginnen in 1938 de geheele leening te allen tyde h pari af te lossen. wel de aflossingen te vergrooten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1