Binnenlandsch Nieuws Sport en Wedstrijden De corruptie in het gasbedrijf De Zuiderzeevisscherijraad Het Van Heutsz-monument te Amsterdam Het jubileum van het concert gebouw te Amsterdam Landelijke groep Ambtenaren bij Raden van Arbeid VERKEER EN POSTERIJEN G eluktelegrammen LUCHTVERKEER Het Wereld-snelheidsrecord weer bedreigd? De Oceaanvlucht van de Bremen Een geregelde Oceaanvlucht? Wie er al niet om een plaatsje verzochten RECHTSZAKEN SOCIAAL LEVEN Het woonwagen liefdewerk RADIO-NIEUWS Opgepast! Kindermoord Hazardspel? Een spiegelei op golflengte van 6 Meter DE CUP-FINAL Hoe de match in één minuut beslist was De Koninklijke familie present Blackburn Beker-winnaar GEMENGD NIEUWS Als 't Lente wordt in Artis Een circulaire der vereenlging Tan Ned. Gemeenten De ln den laatsten tijd voorgekomen ge vallen van corruptie bij gemeentebedrijven hebben het bestuur der Vereenlging van Ned. Gemeenten aanleiding gegeven, zich bezig te houden met de vraag, ln hoeverre maatregelen zouden kunnen worden getrof fen om het ln den gemeentedienst aangetrof fen euvel van steekpenningen te bestrijden. Het bestuur doet thans, naar „De Tel." meldt, ln een circulaire aan de aangesloten gemeenten enkele in elk geval te nemen maatregelen aan de hand. Als maatregel van algemeenen aard en geldende voor leveranties over de geheele lijn der gemeentelijke behoeften, wordt in over weging gegeven om aan leveranciers, althans bjj het geven van eenigszlns belangrijke op drachten, den eisch te stellen, dat zij zich onder een boetebeding verbinden, zich van het geven van steekpenningen te onthouden Dit kan geschieden óf door het doen teeke nen van een desbetreffende verklaring door de leveranciers zelf, óf door in alle contrac ten, bestekken, opdrachten enz. de bepaling op te nemen, dat alle leveranties geschieden onder de daarvoor door de Vereenlging bij notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gra- venhage gedeponeerde condities. Hoewel het ongetwijfeld ook mogelijk ts discipl'nalre maatregelen te treffen tegen ambtenaren, die zich aan het aannemen van steekpenningen schuldig maken, terwijl dit niet nadrukkelijk in verordening of instruc tie is verboden, wordt het toch gewenscht ge acht, dat ln een algemeene verordening het aannemen van steekpeningen wordt verbo den. Deze maatregelen in overweging gevende, is het bestuur der Vereenlging er van door is drongen, dat hiermede de bron der mogelijk heden tot wering van de steekpenningen uit den gemeentelijken dienst niet is uitgeput. Naast andere maatregelen van algemeenen aard laten zich bijzondere maatregelen den ken ten aanzien van speciale leveranties, waarbij corruptie aan het daglicht is ge- Bij de dit jaar gehouden verkiezingen voor den Zuiderzeevisscherijraad zijn de na volgende leden gekozen: voor Wieringen: M. Kooy, aldaar: voor van Ewijcksluis. Kolhorn, Winkel, Medembük, Wervershoof an Andijk: P. Gorter, Medemblikvoor Enkbuizen, Bovenkarspel: W. Visser Hzn., Enkbuizen; voor Wijdenes, Hoorn, Warder, Monnickendam, Broek in Waterland, Dur- gerdam (gemeente Amsterdam) en Muiden: S. Helmich, Schellingwoude; voor Volen- dam: C. Kes, aldaar; voor Marken: P. Vis ser Jzn., aldaar; voor Spakenburg: P. Baas, aldaar; voor Putten, Harderwijk en Elburg: B. van Meer, Harderwijk; voor Kampen, Grafhorst en Urk: A. P. Keuter, Urk; voor Vollenhove: S. Spit, aldaar; voor Gaaster- land, Laaxum, Warns, Molkwerum, Stavo ren, Hindeloopen en Workum: K. J. Zel- denrust, Molkwerum. Het uitvoerend comité uit de commissie 8at huldiging van de nagedachtenis van en. J. B. van Heutsz heeft de medewerking van B. en W van Amsterdam verzocht tot het beschikbaar stellen van een terrein voor het stichten van een monumentaal gedenk- tèeken ter eere van diens nagedachtenis. Het comité achtte de daartoe meest geschikte plaats een gedeelte van den openbaren weg. gen. Museumstraat, gelegen aan of nabij het snijpunt van die straat met de Hobbe- j mastraat te Amsterdam. Het ligt in de be doeling van het comité het monument na zijn voltooiing en plaatsing aan de gemeen te over te dragen. B. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen en doen een voorstel in dien zin aan den raad. Zooals reeds gemeld, heeft, na afloop van het eerste Jubileumconcert in het con- y certgebouw te Amsterdam, bij gelegenheid Van het 40-jarig jubileum van het gebouw, een hartelijke huldiging plaats gehad. Na afloop daarvan is een geanimeerd avondfeest gevolgd, waarin ook werd opgevoerd de revue „Hallo! Hallo." Deze „Jubileums-revue" in eigen kring ontworpen en door de feestgangers zelf ult- gevoerd, was vol toepasselijkheden en gees tige zetten. De Revue-commissie bestond üit de heeren G. H. de Marez Oyens, dr. Paul Cronheim en R. L. Boissevaln. Adviseur voor de muziek van Cornells Dopper, voor den tekst Max Tak, terwijl de heer J. Pierink voor de technische leiding zorg had gedra gen. Aan het muzikale gedeelte werkten leden van het orkest mede, en het orkestje klonk prachtig. Mr. J. den Hertog fungeerde als dirigent-pianist, mej. Joanne Boogers had de dansen ingestudeerd en de heer H. Kam- lag maakte zich niet het minst verdienstelijk door als souffleur op te treden. Regisseur was Frank Luns. De korte inhoud der revue was aldus: „De god der schoonheid en der kunst, Appollo, geniet op den Olympos zijn welver diende middagrust als hij opgeschrikt wordt door een telephoontje van de aarde: hem wordt bericht, dat het Concertgebouw in Amsterdam veertig Jaar bestaat. Apollo schrikt; hij heeft heelemaal niet aam dit feest gedachtHij moet gaan feücitee- renmaar hij kan niet weg. Hij denkt na. En vindt een uitkomst. HU neemt de tele- phoon en roept den grooten Amsterdammer Jan Pieterszoon Sweelinck tot zich. Hem zal hU als afgezant naar de aarde zenden, i „Sweelinck komtHet denkbeeld, na zooveel jaren Amsterdam terug te zien lokt hem aan, te meer daar hU, die leefde in Am sterdam's schoonsten bloeitijd, nieuwsgierig is te weten wat zijn stad nu heeft om trotsch op te rijn. Maar hU heeft één bezwaar. Hi) iweet weg noch steg. Kan Apollo hem niet - iemand meegeven. Zeker, zegt Apollo, en om- 'r.dat het een feest is. geeft hij Sweelinck den aangenaams ten gast op elk feest mee: „den geest der vroolijkheid", voorgesteld door zijn bode Presto. Deze zal hem Amsterdam en het Concertgebouwfeest laten zien. „Op de aarde aangekomen toont Presto den onwennlgen Sweelinck eerst Amsterdam in --Vogelvlucht om dan via de „Schoone Kun- - VSten" in het Concertgebouw te belanden. Een heer uit den StichtingstUd komt vertellen •'"'«vér de oprichting van het Concertgebouw; waama we verschillende tafereelen uit de 40-jarige geschiedenis te zien krygen, die algemeen bekend waren en zijn. We krijgen te hooren over o&est en dirigent, en zelfs over decritiek. die ook een groote rol speelt in 't gebouw! De verschillende steden ""aar het Concertgebouw concerteert komen gelukwenschen en tenslotte zenden de com ponisten, die 't meest in het Concertgebouw opgevoerd werden, hun vertegenwoordigers voor de „repertoire-finale." Te Breda is de Jaarvergadering gehouden van de landelijke groep ambtenaren bij Ra den van Arbeid der A.R.K.A. De begrooting der groep over 1929, slui tende met een bedrag van 910.wordt vastgesteld. Het „Bestuursbeleid" wordt geruimen tUd besproken. De afgevaardigden vereenieren ach dan aan een lunch, hun door „Breda" aange boden. Bij heropening der bijeenkomst wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen besloten een telegram te zenden aan den voorzitter, den heer van Frytag Drabbe, waarin hem een spoedig herstel van zün gezondheid wordt toegewenscht. Bij enkele candidaatstelling worden als bestuursleden herkozen verklaard de heeren P. Nuüens, voorzitter en A. Fortgens, Til burg. Als afgevaardigde naar het Arka-congres wordt aangewezen de heer v. d. Berg, Haar lem; plaatsvervanger is de heer M. v. d. Hoogenband, Nijmegen. Besloten wordt, dat aan het H.B. gevraagd zal worden om althans iets mede te deelen zoo mogelijk omtrent de gevoerde salarisactie. Nu weet veruit het meerendeel der leden zoo goed als niets. De vergadering verklaart zloh éénstemmig tegen het houden van een congres om de twee jaar. Langdurige discussies ontstaan over het al of niet wenschelijke van het benoemen van een vrijgestelde. Uitgemaakt wordt, dat de afgevaardigde tegen deze aanstelling een afwijzende houding zal aannemen. In de maand Februari werden 9650 Ge luktelegrammen verzouden, bestemd voor het binnenland, 280 voor het uitenland en 1 voor een binnenlandsch scheepsstation. Vanuit het buitenland en de buitenland - sche scheepsstations werden respectievelijk 241 en 39 Geluktelegrammen alhier ontvan gen. Hiervan verzond Amsterdam: 2221 geluk- telegriammen en ontving er 56; Rotterdam 993 en 31; 's-Gravenhage 983 en 43; Alkmaar 71; Arnhem 230 en 4; Breda 79 en 1; De venter 72 en 1; Dordrecht 76 en 3; Eind hoven 94 en 1; Groningen 203 en 3; Haar lem 259 en 11; 's-Hertogenbosch 94; Hilver sum 117 en 2; Leeuwarden 85 en 1; Leiden 111 en 1; Maastricht 89 en 7; Nijmegen 142 en 9; Tilburg 79 en 9; Utrecht 299 en 6; Zutphen 32 en 1; Zwolle 70; overige kan toren in één totaal 3532 en 90. Van de opbrengst der Geluktelegrammen, over de maand Januari, werd door 't Neder- landsch Jeugdleiders-Instituut, een bedrag van 29.70 beschikbaar gesteld voor het kin derfonds van het P. P. T.-personeel. hebbende landen een dienst van Dultsch- land naar Zuid- en Noord-Amerika inrich ten. Het wereld-snelheidsrecord, 318 mijl per uur, wordt weer aangevallen. Draadloos meldt V. D. uit Londen, dat vlieg-luitenant David Darcy Grelg gekozen is om de Super Marine Napier No. 5 te vüegen, waarmee de recordpoging zal gedaan worden. Op Cals- hot zal de poging gewaagd worden binnen twee maanden en men hoopt, dat Greig een snelheid van 350 mijl zal bereiken. Greig wordt ook commandant van de ploeg, die volgend jaar de Schneider-trophy moet verdedigen. Het FordvHegtnig op Greeniy-elland geland Het Fordvliegtuig is, volgens een telegram uit New York, op Greenly-Island aangeko men, waar het door de Duitsche vüegers met veel geestdrift werd ontvangen. Behalve Fltzmaurice, maakte ook de Ca- nadeesche vüeger Duke Schiller de vlucht naar Greenly Island mee. Men is terstond begonnen de reservedee- len te monteeren en er wordt ijverig aan gewerkt, om de „Bremen" voor den start ge reed te maken. Wat de Deutsche Lufthansa ervan denkt Wolff meldt uit Berlijn: De Deutsche Lufthansa had heden de ver tegenwoordigers van de pers uitgenoodigd, om hun de nieuwe groote vliegbooten op de Wannsee te laten zien. Omtrent het standpunt van de Deutsche Lufthansa met betrekking tot het trans atlantische luchtverkeer, zette directeur Merkel uiteen, dat de deskundigen het er over eens zijn, dat een weg gevonden kan worden, dat het gevaar bij het vliegen over zee met evenveel succes kan worden uitge schakeld, zooals dat boven land reeds is ge schied. De Lufthansa beschouwde het als een be langrijke taak zoo snel mogelijk tot de in stelling van een regelmatigen dienst te ko men naar landen over zee. Samenwerking met de scheepvaart schijnt hierbij noodig. Of allereerst post- en vracht- dienst onder de oogen moet worden gezien, óf dat de volgende jaren reeds een beperkte passagiersdienst tegemoet kan worden ge zien, kan eerst na practische beproeving van de thans in aanbouw zijnde typen ge zegd worden. Directeur Merkel wees er op, dat de boot reis naar New York zeven dagen duurt en het vliegtuig slechts twee dagen noodig heeft. De afstand NoordzeeBuenos Aires eischt per schip 18 dagen, voor een vliegtuig vier. 6pr. eindigde met woorden van warme waardeering voor de heldhaftige prestaties der vliegers van de „Bremen". Deze uiteenzetting werd door directeur Milch aangevuld met bijzonderheden over het transatlantisch luchtverkeer. Hij gaf een overzicht van technische capaciteiten der verschillende watervliegtuigen, waarbij hij in het bijzonder noemde de „Junkers See 24" en de Dornler Wall. Reeds dit jaar komt er een verkeersvliegtuig van grootere afmetin gen, nX van 9—11 ton inhoud van Rohr- bach-Roch en Domier Superwal. Concludeerend, merkte Milch op, dat de Lufthansa voor Oceaanvlucht-verkeer het oog moet houden op grootere zeewaardigheid en meer motorige toestellen. Wanneer de ontwikkeling zoover gevorderd is, zal de Lufthansa met medewerking van de belang- De expeditie van generaal Nobfle De expeditie naar de Noordpool schijnt magische kracht te bezitten. Tenminste de reis van de „Itaüa", waarmede generaal Nobile te Stolp is aangekomen, heeft de belangstelüng gewekt. Dezer dagen heeft volgens het „Hbld" een medewerker van het „Berliner Tage- blatt" een poging gedaan om generaal Nobile aan het spreken te krijgen over zijn reisplan, maar de Itaüaansche Poolreiziger bleef onverbiddeüjk. Een contract verplicht hem, alle mededeelingen over den tocht van de „Itaüa" door bemiddeling van een syn dicaat te Milaan wereldkundig te maken. Zaken zijn zaken! De commandant mocht slechts „verra den", dat zijn tocht een uitsluitend weten schappelijk karakter zal dragen. Hij zal me teorologische en oceanografische waarne mingen doen en trachten onbekende streken van het Poolgebied te bereiken. De Berlijnsche journalist, die namens zijn blad gelukwenschen met de behouden landing te Stolp overbracht, werd zeer vriendelijk ontvangen, ofschoon Nobile het erg druk had. De luchtvaarder wordt over stelpt met telegrammen, brieven en bloe men en onderwijl moet hij te Stolp toezicht houden op het herstellingswerk dat thans gereed dient te zijn. Daarna zal hij dan nog eens naar Berlijn gaan om de Duitsche autoriteiten voor de verleende medewerking te danken en om nog enkele instrumenten te bestellen. Hij" verzccht den interviewer, een door hem opgestelde dankbetuiging aan het Duitsche volk te publiceeren. En om den persman niet geheel onverrichter zake te laten te- rugkeeren vertelde hij hem in het Fransch een paar bijzonderheden over de tallooze sollicitaties van menschen, die den gevaarlijken Pooltocht graag zouden meemaken. Het had den commandant getroffen, dat er zooveel gegadigden waren, die niet louter uit zucht tot avontuur mee wilden, maar die werkelijk goede diensten hadden kun nen bewijzen. Tot zijn spijt kan hij echter zijn bemanning niet uitbreiden: de instru menten nemen veel plaats in en alle mon den moeten gestopt worden. Ook te Stolp ontvangt Nobile nog ieder oogenbük nieuwe verzoeken, te veel om ze alle te kunnen beantwoorden. Mannen, vrouwen en zelfs mee? dan vierhonderd kinderen hebben gesolliciteerd. Meisjes onder de twaalf bleken vooral illusies te koesteren. De generaal was door deze kin derlijke belangstelüng diep getroffen. Het aantal ernstige gegadigden: avia- teurs, marconisten, ingenieurs en mechanl- ciens was zeer groot. Maar ook vele anderen boden hun diensten aan: doktoren, koop lieden, kunstenaars en kappers; aUen be toogden, dat hun aanwezigheid voor de expeditie van groot nut zou zijn. De gebruikelijke aanbeveüngen luidden: „Ik wil alles doen, wat u verlangt." „Ik ben bijzonder intelligent," (resp. erg vlug, zeer ijverig, volgzaam), „Ik ben een man van land, bergen en zee", „Ik vrees geen gevaar, ik minacht den dood." Een rasecht Berlijner schreef: „Mir kann keiner". Een poids de plume: „Ik ben zoo licht, dat mijn gewicht voor uw reusachtig luchtschip van geen beteekenis is." Iemand, die blijkbaar meer gewicht in de schaal zou leggen: „U kunt mij als ballast gebruiken." Onverschrokkenen verklaarden: „Ik kan zonder eten of slaap de grootste ontberingen vërdurèn," of: „wy zijn jonge lui, die den dood niet vreezen." Naast de brieven, die van moed en be scheidenheid getuigen, zijn er ook pedante aanvragen van kantoorheertjes, die wel eens gevlogen of een prijs met schieten gewonnen hebben en daarom denken, dat ze bijzonder geschikt zijn voor een Pooltocht. En dan ontbreken natuurlijk de fantastische uit vinders niet, die hun groote ontdekking aanbieden op voorwaarde, dat zij zfelf mee mogen. Fotografen en filmoperateurs vor men voorts een belangrijk contingent. Er waren veel Italianen onder de gega digden, maar ook heel wat buitenlanders. Vele aanvragen ontving Nobile door be middeling van de buitenlandsche legaties te Rome. Maar al deze aanbiedingen hebben na tuurlijk niets aan de samenstelling van de bemanning kunnen veranderen. De uit verkorenen zijn en blijven: de commandant (Nobilé), drie Itaüaansche marine-officie ren, een officier van de luchtvaart, twee ingenieurs, twee marconisten, drie meteoro logen, vier machinisten, een mecanicien en twee journalisten: van het „Giornale d'Ita- lia" en van den „Popoio Romana". Ende foxterrier Titina. Nobile spelde den naam van zijn hond nauwkeurig: die mocht voorali niet ver keerd in de krant komen. En hij verzocht er bij te vermelden, dat Titina al eens een reis om de wereld heft gemaakt en in Italië, Amerika en Japan vele medailles heeft verworven. Wat de 19 Poolvaarders om van den hond niet te spreken eten zullen? Er is proviand aan boord voor vier of vijf maanden, naar noodrantsoen berekend. Conserven, scheepsbeschuit, chocolade en. om den anderen dag soep, die electrisch in het blik wordt verwarmd. Nieuwo passagiers kan generaal Nobilé niet gebruiken. - Het O. M., bewezen achtende dat men hier met hazardspel te doen heeft, vorderde 4 boete of 4 dagen hechtenis. De raadsman van M.. mr. van Vrijberghe de Coningh, betoogde, dat bi) dezen auto maat van hazardspel geen sprake is. Met eenige routine kan men de resultaten vrij wel beheerschen. Pleiter vroeg vrijspraak, subs, dat verdachte geen straf zou worden opgelegd. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter de uitspraak op 7 Mei. Vergadering van den Diocesanen bond. Te Amsterdam heeft de jaarvergadering van den Diocesanen bond van het woon wagenliefdewerk in het bisdom Haarlem plaats gehad. Het overzicht over 1927, opgemaakt aan de hand der ingezonden gegevens, vermeld de verblijdende cijfers over de aantallen doopsels, huwelijken, eerste communicanten en vormeüngen, alsmede betreffende alles wat op stoffelijk en maatschappelijk gebied door de afdeelingen is verricht. Te betreuren blijft het intuschen o.m. dat het vormen van afdeelingen in verscheidene greote en kleine plaatsen blijkbaar op on overkomelijke moeilijkheden stuit. Reeds is door het federatieve bestuur de hulp inge roepen van den R. K. Vrouwenbond. De geestelijke adviseur verwacht meer succes van inmenging van de St. Vincentiusvereeni- ging, wier doel is de charitas te beoefenen op elk gebied. Niet om zelve dit werk ter hand te nemen, maar om de vorming van comlté's, waar het noodig is, te helpen be vorderen, zooals reeds éénmaal met succes heeft plaats gehad. Een verzoek in dien geest zal aan den Hoofdraad der St. Vincen- tiusvereeniging gericht worden. Ook spoort de voorzitster de aanwezige secretarissen aan, trouw de familieboekjes in te vullen en bij te houden en de gegevens op te zenden naar het Centraal kaartregister te Utrecht, aangezien zulks nog veel te wenschen over laat; Het verslag van de federatievergadering gaf aanleiding tot de volgende mededeelin gen: 1. De bond wenscht geen afzonder lijk kaartsysteem voor het diocees Haarlem. 2, Door een misverstand is de aanvrage om te deelen in de opbrengst der geluktelegram men nog niet door het jeugdleidersinstituut ih behandeling genomen. De beslissing zal nader bekend worden gemaakt. 3. De afdee lingen zullen naar beste vermogen medewer ken om de onderwijsactie der federatie te helpen doen slagen. Een gedachtenwisseling werd nog gehouden over de voorbereidingen by huwelijk en Eerste H. Communie. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft J. G. M. K„ huisvrouw van M. te Zeven bergen, die door de rechtbank te Breda we gens moord door verstikking op het pas geboren kind harer dochter was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, tot 5 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, daarbij overwe gende, dat verdachte uit vrees voor haar man heeft gehandeld. De advocaat-generaal had 8 jaar geëischt. De kantonrechter te Leiden heeft gisteren te behandelen gehad de zaak tegen den kas telein J. B. M. te Leiden, wegens overtre ding van art. 45 der Drankwet, dat het toe laten van hazardspel in café's verbiedt. In het café van M. stond een automaat, waar voor men tegen betaling van een dubbeltje bü den kastelein een penning kon koopen. Na dezen penning in den automaat te heb ben gestopt, gingen, door een handel neer te drukken, eenige ronde schuven met groote snelheid aan het draaien. Drukte men daar na op eenige knopjes, dan werden deze schu ven tot stilstand gebracht. Daarby bleek dan, of zy op een op den automaat aange geven stand waren blijven staan en hier van hing af, of men een of meer pennin gen gewonnen had, waarvoor men bij den kastelein een of meer borrels kon krygen, of dat men zijn geld kwyt was. De stem, die zoo geheimzinnig onze huls kamer binnendringt, die wy er binnen laten, om ze te beluisteren ter leering of tot ver maak blijkt niet altyd de stem van een vriend, schryft de Nieuwe Koerier. Wie een radio-toestel bezit, weet, dat dik- wyis gedachten aan den aether worden toe vertrouwd, die wy niet zouden dulden in den mond van iemand, die in levenden lijve onze woning zou bezoeken. Voor geen katholiek radio-luisteraar kan het dan ook een vraag zün, of de katho lieken van ons land wel goed hebben gedaan met hun evenredig deel te etséhen fti zend vergunningen en uitzenduren. Wy hebben ons recht moeten verdedigen, met alle kracht tegen hen, die ook hier be weerden, dat de neutraliteit elkeen kan vol doen en alleen er genoegen mee hadden te nemen. wy hebben daar terecht voor gepast en ons niet in een hoek laten duwen. En de kwestie is, wat ons land betreft, uitgemaakt in onzen zin. De financieele offers door de katholieken voor zender en uitzending gebracht, zyn al lerbest besteed. Laten de katholieken van Nederland ver der zorgen, door een doelmatige inrichting hunner radio-organisatie en hare leiding hun uitzendingen zoo perfect mogeüjk te maken. Maar Radio blijft een voorzichtig te ge nieten weldaad. Draait men aan een paar knoppen, onmiddeliyk kan men uit alle dee len van Europa en zelfs daarbuiten allerlei wysheid, of wat daarvoor moet doorgaan, hooren verkondigen. Een teer punt! Op elk uur van den dag kunnen we geen katholieke uitzending hebben, te meer, om dat de katholieken van de ons omringende landen nog lang zoover niet zyn als wy en zich slechts nu en dan een enkel uur kunnen laten hooren. Het komt er dus op aan, op onze hoede te zijn. Zoo moeten we met de „neutralen" zeer behoedzaam omgaan. De neutrale A(lgemeene) V(ereeniging) R(adio) O(mroep), die over Hilversum zendt, droeg in de Paaschweek stukken voor van Multatuli, den Nederlandschen schryver, wiens meesleepende werken het verderf zyn geweest Van velen. Verklaarde voor eenigen tyd" de Socialistische leider Wibaut niet, dat zpn overgang van het katholicisme naar het socialisme via Multatuli was gegaan? Het ontbreekt ook niet aan protesten van geërgerde luisteraars, over die „neutrale ver troebeling der Paaschweek. De „Gelderlander" maakt daaromtrent een zeer rake opmerking. Men zal tien keer naar de A. V. R. O. kunnen luisteren, zegt het blad, zonder ook maar het minst gekrenkt te worden. Maar den elfden keer is het mis. Waarom? Omdat de neutrale 'A. V. R. O. Multatuli aan het woord liet, ofomdat de katholieke lui steraar naar Mutatuü luisterde? Inderdaad, zy die den luidspreker hun huiskamer Ueten vullen met Multatuü's, ideeën, handelen niet zeer bedachtzaam. Zulke les leere luisteraars, hoe hyzyn knop moet draaien. De „General Electro Company" heeft in Schenectady proeven genomen met een nieuwe radio-zendlamp, die ongeveer vpftig maal zooveel energie uitstraalt als een ge wone zendlamp voor korte-golf-zenders. zy straalt op een golflengte van 6 M. circa 10 tot 15 K.W. energie uit. De uitgestraalde warmte is voldoende om eieren te koken of te bakken, appelen te braden, electrische lampen aan het gloeien te brengen zonder dat eenigerlei contact wordt gemaakt. Een met néon gevulde buis gloeit als een licht contact tusschen haar en de lamp gemaakt wordt. De energie der nieuwe lampen is'sterk genoeg om ratten en insecten te dooden. Naar het voorkomt, kunnen deze lampen ook op medicinaal gebied met succes wor den gebruikt tot verwarming van het bloed. De nieuwe lamp, welke ongeveer 60 c.M. lang is en 12 M c.M. doorsnede bezit, is het product van een 2-jarige studie. LONDEN, Zaterdag. Daar torste Blackburn trotsch de „trophy"! Ja, Blacburn Rovers. zy waren zeer zeker van Blackburn, zij waren nog veel meer „roovers". Zij roofden de Beker-illusies van Huddersfield, dat immers reeds door gansch dit volk by voorbaat was voorspeld als de Wembley-winnaars. Immers Hud dersfield, leider in de Laague, kon bogen op een staat van dienst, waaraan geen Blackr burn tippen kon. En de bladen gaven dan ook 's morgens de beschouwing „why Hud dersfield should win." Nu zyn er tradities in Cup-Football, en een van 'deze is, dat de club, die den eersten goal scoort, den wedstryd wint. Wij hebben terug te gaan tot de grijze oudheid van achttien-honderd-en-zooveel om een uitzon dering te zien op dezen regel. En wijders is het de laatste twintig jaar zelfs niet voor gekomen dat de verliezende party het tot een tegenpunt bracht. Zy gingen meestal ten onder mat de smadelijke nul. Maar een Cup-Final kenmerkt zich meer dan iets anders door wat de Britten zoo kernachtig zeggen: „the glorious uncertai- nety of football". Een Cup-Final is een gokje in. de vierde dimensie. Wel wisten we dit zeker, dat Huddersfield de sterkste voor hoede had van de geheele competitie, en dat Blackburn in dé verdediging een paar man- netjes-putters-uit-het-zevende had, welke laatste dus door afbrekend voetbal alle aan vallen van de stormünle der tegenstanders zouden moeten breken. Wembley Stadium kan 100.000 menschen herbergen, zy kwamen met 135 extra-treinen uit alle oorden van dit Vereenigd Koninkryic. Zij maakten, als gebruikelijk, Londen in den vroegen morgen onveilig. Er waren zelfs een paar hardnekkigen die gedurende de week van Huddersfield kwamen loopen ja. loopen. Hebt medeleden met hen. Er waren er ook dien den avond van tevoren hun tenten voor de poorten van het Wembley-Walhalla opsloegen om er toch maar tydig te zyn. Velen hadden geen ticket. Maar ook hier zyn opkoopers, die soms zóó erg gemolesteerd werden, dat de politie hun veege lijve moest bergen. De heeren werden, wanneer zy over vroegen, gearresteerd en nog dienzelfden avond had het Wembley Police Court een speciale terechtszitting georganiseerd om met de ticket-sjacheraars maar meteen af te rekenen. Zeer zeker snel recht. Er waren er, uitgedost in blauw en wit. Maar, o tragedie, beide clubs hadden blauw witte kleuren te verdedigen, zoodat men thans geen onderscheid wist tusschen Black- bum en Huddersfield en büwyien vriend en vijand aan de verschillende limonade- en andere tentjes broederschap dronken en nog eens en nog eens. Om dan later te ervaren, dat ze aan verschillende fronten thuis hoorden. Er waren er gekomen van Huddersfield met groote leege koffers waarop stond, aan den eenen kant „to Hud dersfield en aan den anderen kant „for the Cup". Dit was tenminste zeker: als Hudders field den beker won, dan zaten zy niet ver legen om inpak-materiaal. Maar Blackburn had flesschen by zich, volle flesschen, en zy zeideh dit: „Wü hebben niéts noodig om de Cup in te doen; wy doen wat in de Cup!" Eindeiyk vulde zich Wembley Stadium met luidruchtig volk. Er zyn daar 72 ingan gen, dus geen gedrang. En de middelen van vervoer zyn inderdaad prachtig: elke minuut bracht een trein van Marleybone Station de noodige supporters binnen de Station muren. Daar hield men zich onledig met ge zang, met ander gezang dan „eikenhout is eikenhout". Er werd ook danig geluncht, en een enorme zaal, waar veel lieftallig schoon serveerde, was stamp- en stampvol. Men waande zich daar waarlijk niet binnen de muren van een voetbalveld. Toen kwam er, klokke half drie, even be weging. Er reed een auto door de poort. Er stapten menschen uit. zy waren: de Koning, de Koningin, de Duke en de Duchess of York. Men had eerst gezegd, dat Z.H. niet komen zou vanwege een sterfgeval, weshalve dit onverwacht verschijnen een donderend applaus ontlokte. En het geeft zoo'n geheel ander cachet aan het geheel, als wij daar in de Royal Box den koning zien plaats nemen in het midden, met aan zyn rechterhand zyn zeer beminneiyke en zeer gevierde schoon dochter en aan zyn linkerhand Her Majesty en den Duke. Het „God save our gracious King" weer klonk, werd de lucht lngekoperd door de Irish Guards. En dan staat heel dat volk op, hoofden ontbloot, in zwijgende eerbiedigheid En weer, als even later de gecombineerde Bands inzetten dit plechtig lied „Abide with me", ryst heel dat stadion, al die duizenden en tienduizenden. Geen een die er zitten biyft, geen een die het ook maar waagt zyn hoed op te houden, zoo stiekum-weg. Neen, in dergelijke oogenblikken, die immer ont roeren, zyn op dat veld geen communisten en socialisten en katholieken, dan zyn er slechts Engelschen, die te eerbiedigen weten. Die momenten biyven my immer by. Na dezen treffenden samenzang ineens het donderend gejuich, omdat komen waarvoor zy allen gekomen zyn: Huddersfield en Blackburn! Dan galmt gansch dat Stadion naar 22 kerels, die voor hun oogen een strüd gaan uitvechten om een beker. En als de teams even later ry-aan-rü staan en de Vorst van dit volk langs hen wandelt, elk een handdruk gevend, vergaat opnieuw hooren en zien. Er heerscht hier toch inderdaad een andere geest dan elders als ok daar den Koning van Engeland en den Duke van York onder enorm lawaai zie handen-schudden en praten met de prof-voetballer Clem Stephen son, captain van Huddersfield. Dit alles is een gang naar Wembley waard. De referee wentelt den shilling: Hudders field heeft goed geraden. De bal ligt in het midden. Het publiek gaat allengs zitten, als het fluitje snerpt voor den kick-off. Als dan het leder wentelt cheert die massa opnieuw, cheert, cheert! Schreeuwt den blérrrt, omdat Roscamp op den Huddersfield-keeper afste vent. Cheert omdat hy schiet. Cheert als Roscamp weer toestormt op den bal-omklem menden keeper, een flinken eeriyken duw geeftlawaait als die keeper valtde bal valtover de iyn roltgoal! Mün hemel, welk een sensatie! Welk een leven! Een Cup-Final-goal, zoo'n dure goal, binnen de minuut, in precies 57 seconden. Dit geluid komt slechts langzaam tot, be daren. wy ademen even. We peinzen. Het is een ongeschreven wet, dat de eerste goal een Cup-Final beslist, en die eerste goal is er! Hoe is alles nu anders dan in vroegere jaren als er twee teams hardnekkig vochten om toch uitsluitend maar geen goals-tegen te krygen, omdat die en die alleen een match beslissen. Toen streden er steeds defsensic tegen defensie.Nu, vanaf die nooit meer te vergeten Cup-Final-sensatie, is er een Hud dersfield, dat met alle geweld gelijk wil maken, maar dat toch door den stand van zaken dusdanig van streek gebracht is, dat zy slechts zeer sporadisch goed voetbal laten zien. Men ziet het reeds: dien „shock" komen ze niet meer te boven. Blackburn speelt tegen hen, met hen en zonder hen. En de achter hoede van Huddersfield, op van zenuwen, trapt herhaaldeiyk mis. Na twintig minuten, als weer drie verdedigers zoek zyn, zieo McLean ergens een opening en met een wel gemikt schot jaagt hij het leder in den ver sten hoek. Het pleit is beslecht. Hudders field, roemruchtig Huddersfield, is na 2' minuten spelen een geslagen team. Die eerst e minuut heeft den wedstrijd beslist. De tweedo goal was er een noodzakelijk gevolg van. Tot de rust ging het wat kalmer. In. extenso zal ik u dat alles niet verhalen. Hud dersfield probeerde ervan te maken wat er van te maken viel, maar nooit en nimmer konden de voorwaartsen, vooral Jackson niet tot het peil geraken waarop ze immer ston den. Het was een tragedie van het eerste water. En de crowd die zijn duiten op Hud dersfield gezet had, lanceerde liefelijkheden aan het adres van die elf verüezers. Als dan Jackson eindeiyk een ren doet, die weer op niets uitloopt, brult er eentje „Good night, Jackson" en even later galmt het achter me „Show up, Huddersfield, the King is watching you!" Doch de arme kerels kunnen niet meer, zijn op, en biy als eindeiyk de rust aanbreekt. In de tweede helft, ja warempel, daar komt een ander Huddersfield uit de kleedtent als sr in ging. Zij spelen thans als duivels. Blackburn dient alle zeilen by te zetten, doch niettemin schiet na een pracht-rush Jackson op goal, de keeper stopt, het leder rolt echter tegen den binnenkant van den paal en tippelt langzaam maar zeker het doel in. Huddersfield heeft een goal gescoord. Ik zei het u reeds, sinds 1908 scoorde de ver liezende party in een Cup-Final geen goal. Het ys was gebroken. Doch in het resteerende half uur werden we als gebruikelijk vergast op het onaange name, dat kleeft aan een professional-match. Blackburn was twee-een voor en ging tijd winnen. Ze deden aües op zy'n elf-en- dertigst. Moest er uitgetrapt worden, dan nam den keeper een wandeling, legde de bal eerst even recht, nam weer een wandeling en schoot dan pas het veld in, waar steeds een Blackbum-man klaar stond om het leder over de oüt-iyn te trappen. Zoo werd de tyd zoek gebracht en het was voor Huddersfield hopeloos werken. Eindelijk zag Rlgby nog de kans schoon om een derde goal te maken, en het leed was geleden. Blackburn Rovers wonnen. Verdiend. De met klei en modder bekladde kerels klauterde de hooge trappen op naar de Royal Box, waar de Koning de beker uitreikte arm Captain Healless. Ieder der 22 deelnemers kreeg daarenboven een herinneringsms- medaiüe. Het publiek Uet zich ook nu niet onbetuigd met lawaai. Na dit gebeuren ver liet de massa van 100.000 man in perfecte orde het veld. Men was voldaan. Men had een spannenden, hoogst interessanten kamp gezien, met veel goals, en de overwinning aan den sterkste. Dien avond gaf Huddersfield, omdat het vooruit vastgesteld was, „Whatever the result should be", een diner in het Great Central Hotel. Men had by het opmaken van het programma en „whatever the result should be" waarschyniyk rekening gehouden met de algemeen geldende, opinie, dat er een beker zou gaan naar het land van Yorkshire. Helaas het geschiedde niet aldus. Ik had tydens dat eet-feest wel eens even om een hoekje willen kyken. Want op dat zelfde oogenblik liepen er in het hart van de City etteüjke venters met rouw-kaarten, waarop geschreven stond: „In loving memory of Huddersfield Town who this afternoon extraordinariUy suddenly succumber". En onder die omstandigheden smaakt een feest diner wat bitter..™. H. ROOZEN. „De bevordering van kennis der Natuur lijke historie op aangename en aanschouwe lijke wijze" dat was het doel, dat Artis te Amsterdam zich van den aanvang af stelde, en daarnaar streeft, evenals zijn illustre voor ganger voorheen deed, ook de huidige di recteur van Artis, dr, Sunier, oud-directeur van het Laboratorium voor het onderzoek der zee, te Batavia. Dr. Sunier zit vol plannen, welke ten deele reeds spoedig in verwezenlijking zullen ge gaan zijn en zeker indien het publiek n:et nalaat van haar interesse in Artis daadwerke lijk blijk te geven! De afsluiting en de ingang aan den kant van de Plantage Muidergracht wordt ver beterd; het hertenkamp daar uitgebreid; nieuwe muzikale genietingen wachten eerst daags den bezoeker en de directeur wil ten spoedigste de roofdieren een openlucht theater cadeau doen, waarvan het too mei dusdanig wordt ingericht dat het den diere tl hun geboorteland een beetje in de herinne ring kan terugroepen en den toeschouwers daarvan een idee geeft. In elk geval zullen de leeuwen en tijgers dan kunnen worden gade geslagen niet van achter tralies, maar slecht door water, lucht en.... een laag walletje v^n de, gestadig op hun achterbeenen rond wandelende, wezens gescheiden; zooals thans reeds vele der vogels in Artis. Tusschen het reptielenhuis en de roofdie ren-galerij zal een halfcirkelvormig, geleide lijk naar voren toeloopend terras worden op geworpen; op den achtergrond verrijzen rot sen, en het eerste en tweede plan wordt in genomen door een miniatuur-woestijntje, omsingeld door een grachtje terwijl een wal letje de kinderen moet verhinderen daarin te vallen. Aan den kant der tegenwoordige roofdi:- rengalerij (welker nachthokken met de rot sen zullen correspondeeren) krijgen de pan ters een hooge, groote kooi, ook in de open lucht staande. Is dit zomerverblijf voor leeuwen, tijgers en panters nog in zooverre toekomstmuziek, dat aan de uitvoering gereedliggende plannen nog niet begonnen is, anders staat het met het circusje, waarin o.a. wolven, hyena's, bet Aethropisch Aardvarken en de Maleischo Snuitbeertjes zullen optreden. Het oude postdu'venstation vormt hier van het centrale middelpunt, vanwaar ue straalgewijze opgetrokken afscheidingen der verschillende dieren uitgaan naar den daar omheen loopenden cirkel, met eenige meters langen straal. De beertjes komen er bijster goed af- z;j krijgen zeker een sector van drie kwart van het heele circus als speeltuin toebedeeld; daarin is voor hen een rotstuin gemetseld cm in te ravotten, met boomen om in te klaute ren enz.; en ook zij worden slechts door v.a- ter en een walletje van den mensch geschei den. En terwijl de directeur en zijn geleerde, handige, maar alle even toegewijde helpers aan het werk zijn, Iaat ook de natuur zélf niet na het hare te doen öm het publiek op mooie en aardige schouwspelen te vergasten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10