Voornaamste Nieuws WOENSDAG 25 APRIL 1928 NOODZAKELIJK BEWUSTZIJN BUREAUX: NASSAULAAN49, EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16S40 op s8traffe van VERL|ES van alle rechten. OESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HET VALKENBURGERPLEIN TE HEEMSTEDE In zijn geheel verkocht voor 280.000 Het zachte weer DE DUITSCHE EX-KEIZER NAAR DE BOLLENVELDEN DE BLOEMBOLLENVELDEN Goedkoope trein naar de Betuwe Gedelegeerden De Roomsche reis der Roomsche Spoormannen Helmbrand te IJmuiden Het doorgaand verkeer door de streek bij Haarlem Het lZVjrjarig jubileum van den Zeereerwaarden heer F. J. H. Wassen, pastoor te Bennebroek Een telephoon naar het Bloemendaalsche strand De staking te IJmuiden opgeheven De „Bremen" op Greenly-eiland Een nieuwe poging om het wereldduurrecord te breken DE NIEUWE HAARL. COURANT CONTRA DEN BURGEMEESTER VAN HAARLEM De eerste aardbeien Brand in een drukkerij Een record-reis Door een tramwagen aangereden en gedood J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Het geweten, dat knaagde Het rijmende college van B. en W. Van den zolder gevallen Een nieuw missiehuis te Venlo? Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bi; vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1-4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bit contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELING'.N tusschen den tekst 60 ct. per regel. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl bi> een ongeval met f OSfl bij verlies van een hand, f JOK bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van I id U." docdelij ken aflcop; 1 AüU." een voet of een oog; 1 duim of wijsvinger; 1 been of arm, 1 Alle abonné's op dit blad mm. «gevolge ^VtSdeSeSen11: f3000.- tSte «n befde armen,"beide beenen of beide ocgetó l bij verlies v. een andere vingef. Toen de Italiaansehe schrijver S i 1 v i o D'Amico het Eucharistisch Congres te Chicago bezocht en het openbare leven in de Vereenigde Staten van Amerika bij die gelegenheid gadesloeg, riep hi) uit; „Waar is Katholiek Amerika, waar is het dan? Ik zie overal slechts een heidensch en half- heidensch volk!" En staande boven op het Woolworth Building, den hoogsten wolken krabber ter wereld (260 M. hoog) zag D'Amico op New York, „het moderne Baby- Ion" neer, waarvan hij de navolgende be schrijving gaf: „De witte en zwarte rook wolken, welke uit zijn schoorsteenen ten hemel stijgen, vormen den wierook van New York; de onafzienbare reeksen automobielen haar processies; de verkeersagenten op hun eilanden of torens temidden der avenues, haar pilaarheiligen; de onzichtbare onder- grondbanen, haar catacomben. Deze „godsdienst" aanbidt het geld, niet met de verblind'ng van de gierigheid, maar als het voornaamste middel tot macht; hij verheft de lichaamskracht ten troon, ver heerlijkt de sport, geniet van de uiterlijke vormen en prijst ten allen tijde en met alle middelen het lichaam der vrouw. Een geheel wereldsche godsdienst, welke ook van de ge dachte aan den dood niets moet hebben." Deze gedachten van den Italiaanschen schrijver werden opgenomen in het blad de „Civilta Cattolica", maar de redactie laat deze niet zonder meer passeeren en plaatst daarbij een paar kantteekeningen welke wij hier eveneens doen volgen: „Al zijn er ook 70 millioen Amerikanen zonder godsdienst, toch leidt van de 20 millioen Katholieken een groot gedeelte een diep- godsdienstig leven, hetgeen zioh op het Eucharistisch Congres te Chicago op heer lijke wijze heeft geopenbaard en in de enor me offers voor de Katholieke scholen in dc Vereenigde Staten (16 universiteiten, 114 colleges, 1552 gymnasia en 8706 parochiale scholen, ongeteld het half duizendtal semi naries) eiken dag zijn uiterlijke levenskracht bewijst. Verder moge het „Amerikanisme" zelf wereldsch zijn, niet te betwisten valt, dat de orde en nauwkeurigheid er indruk wekkend zijn; verkeer, telefoon en post in de hoofdsteden kunnen voor de Europeesche landen slechts als voorbeeld strekken. Met deze uiterlijkheden alleen zullen deze landen weliswaar niet veel bereiken, maar wanneer zij nog eens den weg naar den godsdienst en den waren levensgeest vinden, kunnen zij aan de wereld eenmaal het toon beeld geven van een innerlijk en uiterlijk goed geordende maatschappij. De toekomst van Amerika ligt daarom bij de Katholieke Kerk, welke de grondslagen van maatschap pij, gezin en opvoeding bewaart en de gees telijke goederen beschermt. Van President Roosevelt wordt gezegd, dat hij eens zou hebben verklaard: De redding van Amerika berust bij de Katholieke Kerk." Tot zoover de redactie van de Civilta Cattolica. Wij hebben deze gedachtenwisseling over Amerika tusschen Silvio D'A m i c o en het Italiaansehe blad hier willen weergeven voornamelijk hierom, omdat wij deze van ruimer beteeken's achten, van meer alge- meene waarde, dan voor Amerika alleen. Wij kunnen ons van den éénen kant zeer goed voorstellen, dat een Italiaan, in wiens land ook al het uiterlijke, van de toppen der bergen af tot den bodem der azuren zee spreekt van den godsdienst en zijn heilig dommen, van God en Zijn Bruid, de H. Kerk. zich stoot aan al het koele en kille, wat het uiterlijk leven in niet-Katholieke en daar enboven jonge landen als Amerika, te aan schouwen geeft; wij kunnen begrijpen, dat een ontwikkeld man, van geestelijke eruditie, diep geërgerd wordt door al dat laag-bij- den-grondsche, kapitalistisch en mammonis- tisch gedoe, dat in een rijk land als Amerika als t ware van de straatsteenen valt op te scheppen. Maar dit mag ons toch niet weer houden, er onze beide oogen voor te openen clat naast dat absoluut gelaïceerde openbare leven en naast die parvenu-achtige stofver- goding, toch ook nog worden aangetroffen millioenen anderen, die door hun persoon lijk leven en door hun groote offervaardig heid toonen, dat zij den Katholieken gods dienst volkomen beleven, dat zij de schat bewaarders willen zijn van de hoogst waar devolle goederen des geestes en die daarom voor een hoogere en betere toekomst van het land van enorme beteekenis zullen blijken Men zou deze gedachtenwisseling over Amerika trouwens zeer goed op vele andere landen, welke hun katholiek karakter heb ben verloren, en ook wel op ons eigen land kunnen overbrengen. Wanneer D'Amico hier te lande in een onzer groote steden boven den Moerdijk eens een toren zou be klimmen en hij zou van dat hooge punt af het openbare leven overschouwen, dan zou hij ook hier helaas weinig meer ontdekken dat aan een intens openbaar godsdienstig leven herinnert en wanneer hij ons zaken leven van het standpunt der Katholieke Kerk eens onder de loupe zou nemen, dan zou hij daar ongetwijfeld ook veel aantref fen, wat met de leer van rechtvaardigheid en naastenliefde niet in overeenstemming is te brengen. Zeker, het is alles een beetje meer ge temperd dan in Amerika; het openbare leven is nog niet van het laatste godsdienstig symbool ontdaan wij zijn ook een ouder land dan Amerika en het ten toon spreiden der kapitalistische stofvergoding neemt uiteraard niet zulke massale afmetingen aan, maar in beginsel kan men hier hetzelfde aanschouwen, wat de Italiaan terecht in Amerika wraakte. Maar daarnaast mogen wij ook fier gaan op vele Katholieken, die hun godsdienst overheerlijk met daad en woord belijden, die cultuurdragers zijn van de eerste orde, die een sieraad zijn van elke samenleving en van de Katholieke in het bijzonder. De C i v i 11 vestigt zeer terecht de aan dacht op de heerlijke en gewichtige taak, welke er voor die goede Katholieken van Amerika in het belang van de groote toe- Komst van dat land is weggelegd. Ze kan zich daarbij beroepen op een uitlating van niemand minder dan den niet-Katholieken President Roosevelt. Ook dit woord van het Italiaansehe blad zouden wij op ons eigen land willen over brengen. Wanneer wij voor onze schrijftafel het veelszins prachtige Katholieke volk van Nederland in onze gedachte de revue laten passeeren, dan zijn wij geneigd, die scharen in drie categorieën te verdeelen; daar zijn in de eerste plaats die 18 karaats-katholieken, die alle dagen en in alle opzichten leven uit de volheid en putten uit den rijkdom hunner godsdienstige levensbeschouwing; vervol gens heeft men een andere groep van hen die helaas door onverschilligheid en licht zinnigheid maar al te veel leven op den ranc' van den Berg Gods, zoodat zij voortdurend gevaar loopen in den afgrond te storten; tus schen deze belde groepen in, zien wij de midden-klasse, de klasse van middelmatige Katholieken, waaraan wij nochtans zeer veel te danken hebben. Maar het behoeft toch geen betoog, dat de toekomst der Katholieken, zoowel voor ons land, als internationaal, hoofdzakelijk af hangt van die eerste groep, van hen, die voortdurend hun beginsel met woord en daad "beleven en die ook de bekwaamheid en den moed bezitten, om dit beginsel in het openbare leven uit te dragen en desnoods te verdedigen. Tot deze groep behooren onze Priesters er. kloosterlingen, onze werkers en onze bidders, onze geleerden, onze letterkundigen, onze kunstenaars en zoovele anderen. Wij denken er veel te weinig aan, dat het van hen voor een goed deel, onder Gods zegen natuurlijk, afhangt, welke de toekomst ook van ons vaderland zal zijn. Zij zijn de menschen, die met ijver en bekwaamheid werken aan de christianiseering van ons openbare leven en die zich bij voortduring van de materialisatie van het zakenleven afgekeerd houden. Wanneer het aantal van deze maar groot genoeg is aan toewijding ontbreekt het hen van zelf niet dan zullen zij niet nalaten, al was het alleen reeds door hun sterk spre kend voorbeeld, een machtigen invloed uit te oefenen op de toekomst van het godsdienstig leven In ons vaderland. Het eenlge waaraan wij wel eens bij deze groep twijfelen, is het noodzakelijk bewust zijn en ook dit is een factor van groote be teekenis. Dit artikel werd dan ook alleen geschreven, om nog eens nader de herinnering te ver levendigen, het bewustzijn wakker te schud den en krachtiger te maken, dat de geeste lijke toekomst, ook van Nederland, voor een niet onbelangrijk deel in handen der Katho lieken ligt en om te zeggen, op welke Katho lieken wij daarvoor in de eerste plaats onze hoop en ons vertrouwen gevestigd hebben. Indien zü zich van hun roeping bewust zjjn, zal het woord van Roosevelt ook op de toekomst van Nederland ten volle toepasse lijk zijn! Tegenover de R.K. Kerk, aan het eind punt ongeveer van de N.Z.H.T.M. bezit de gemeente Heemstede op het Valkenburger plein 'n uitgestrektheid bouwterrein, dat nu in zijn geheel verkocht is en dus weldra zal worden bebouwd, naar wij veronderstellen. B. en W. van Heemstede deelen tenmin ste mede, dat de heer H. Brouwer te Heem stede wenscht te koopen voor zich of zijn nader te noemen meester diverse perceelen bouwterrein, behoorende tot „Valkenburg". De heer Brouwer is bereid voor deze ter reinen, welke tezamen een oppervlakte heb ben van ongeveer 35.000 M2. te betalen een koopsom van 280.000—. Tevens wil de heer Brouwer op zich nemen de verplichting om op een deel van het terrein te stichten een monumentaal gebouw, terwijl hij zich verder heeft verbonden eene bebouwing te bevorderen op eene wijze, die onze volle in stemming kan wegdragen. Ten slotte deelen zij mede, dat de gemeen te nog in eigendom behoudt een terrein ge legen tusschen Valkenburgerlaan en Voor weg en een terreintje gelegen achter het wachtlokaaltje der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij aan de Vaikenbur- gerstraat. Met het oog op het ingetreden zachtere weder hebben vele landbouwers en veehou ders In den Haarlemmermeerpolder, hun vee weder in de weide gedaan. Hoewel nog niet overvloedig, is er toch voorloopig wel voldoende gras, hetgeen als een uitkomst is te beschouwen, omdat het gebrek aan veevoeder zich reeds ernstig be gon te gevoelen, doordat hier en daar de hooibergen reeds waren uitgeput. Gisteren werd de Firma John Telkamp te Hillegom verrast door een bezoek van den ex-keizer, die echter incognito re.sde. Een familielid vergezelde den hoogen bezoeker. Een der Heeren Telkamp toonde den ex- Keizer het geheele bedrijf, waarin deze le vendig belang stelde en waarover hij zijn hooge tevredenheid betuigde. De ex-keizerlijke auto wachtte op eenigen afstand. Vermoedelijk staat dit bezoek in verband met het feit, dat wijlen de vader van den heer John. Telkamp het wapen mocht voeren van den Duitschen Keizer, dus Hofleverancier was van Z. M. De bloembollenvelden staan nu in vollen bloei. Deze week zijn de velden op zijn mooist. Wel worden de hyacinten reeds op verscheidene plaats „gerist", doch de tul pen daarentegen komen nu in de prachtig ste kleuren op. Door de Nederlandsche Spoorwegen ls een goedkoope trein ingelegd 2e en 3e klas van Amsterdam C. S. (Haarlem) «over Am sterdam M. P., Weesp, NaardenBussum, Hilversum en Utrecht naar Geldermalsen, Tiel, Echteld, Kesteren, Vork, Rsssen— Bemmel naar Nijmegen en terug op Zon dag 29 April a.s. Voor verdere bijzonderhe den zie de advertentie in het nummer van gisteren. Tot gedelegeerden bij het eindexamen der middelbare technische school te Haarlem, zijn door den minister van onderwijs be noemd de heeren H. van der Kloot Meyburg, architect te Voorburg (Z.-H.), voor de afd. bouwkunde; C. Thomése, hoofdingenieur van den prov. Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem, voor de afd. weg- en waterbouw kunde; ir. L. Troost, ingenieur der Marine, te 's Gravenhage, voor de afd.werktuigbouw kunde en scheepsbouwkunde; ir. J. M. Got- lings, mededirecteur der Ned,-Indische Gas Mij. te 's Gravenhage, voor de afd. electro- techniek. Hedenmiddag vertrokken ruim twee hon derd deelnemers en deelneemsters aan de „St. Raphael"-jubileumreis, In twee groepen met bestemming Rome. De eene groep, onder leiding van den hoofdgeleider, den heer Venings, gaat vanaf Arnhem, door Duitschland naar Basel; de andere, waarvan de leiding is toevertrouwd aan eenlge H.B.-leden van „St. Raphael", van Roozendaal door België en den Elzas naar Bazel. Belde groepen komen te Bazel samen, om dan gezamenlijk den tocht verder te maken tot Milaan, alwaar het eene gedeelte vla Genua en het andere via Bologna de Eeu wige Stad Vrijdagavond a.s. hopen te berei ken. De geestelijke leiders van dezen pelgrims tocht zjjn: de Zeereerw. heer H. J. M. Don ders, Bondsadviseur van „St. Raphael" en hoofdredacteur van „Het Rechte Spoor", als mede de Zeereerw. pater fr. Assenius O.M. cap. uit het Kapucijnenklooster te 's Her togenbosch. Onze lezers zullen door onzen correspon dent te Rome van de voornaamste gebeur- tennissen tijdens het verblijf aldaar van de Roomsche spoormannen op de hoogte worden gehouden Gelijk bekend is deze bedevaart georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den bekenden en actieven Bond van Spoor- en Tramweg per soneel „St. Raphaël", hetwelk op 19 en 20 Mei a.s. te 's Hertogenbosch feestelijk zal worden herdacht. Gisterenmiddag was er een helmbran.l nabij de Nijverheidsschool te IJmuiden. On middellijk waarschuwde men de politie en deze was met een slangenwagen spoedig ter plaatse. De brand, die door den wind en de droogte van de helm spoedig uitbreidde, werd door de politie in samenwerking met eenlge ambachtsscholiere f gebluscht met een slang op de waterleiumg en met zand. Ook" door het uitdooven met planken heeft men op verschillende plaatsen: de vlammen gebluscht. Door een schoolgaanden knaap, Van K. geheeten, was deze helm met een lucifer aangestoken. Een voorloopig onderzoek is gaande naar een nieuwe hoofdverbinding Haagsehe SchouwVelsen, bewesten Haarlem In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het wegenfonds voor 1928 wordt, met betrekking tot het doorgaand verkeer door de streek bij Haarlem, opgemerkt, dat, hoewel nog geens zins is gebleken van een onmiddellijke be hoefte aan een hoofdverbinding van de Haagsehe Schouw naar het deel van Ken- nemerland, ten noorden van Haarlem, welke verbinding westwaarts buiten deze stad om zou moeten loopen, en evenmin thans reeds bekend is, in hoeverre aanleg van den nieu wen Rijksweg SassenheimAmsterdam den bestaanden Rijksweg SassenheimHillegom Haarlem van verkeer zal ontlasten, toch reeds een voorloopig onderzoek gaande is naar het tracé voor een nieuwe hoofdverbin ding Haagsehe Schouw—Velsen bewesten Haarlem om, voor het geval dat deze in de toekomst noodig mocht blijken. Op 30 April wordt de dag herdacht, waar op de Zeereerw. heer F. J. H. Wassen vóór 12% jaar tot pastoor te Bennebroek werd benoemd; 12 dagen daarna deed hij zijn in trede in deze parochie. Al wat hij in deze jaren tot stand heeft gebracht, in stand heeft gehouden en tot grooter bloei heeft opgevoerd, is onmogelijk op te noemen. Als een herder voor zijn parochianen heeft hij het wel en wee met hen gedeeld en heeft hij hen altijd zooveel mogelijk in hun moei lijkheden bijgestaan. Aan gelukwenschen en felicitaties zal het den jubilaris dan ook niet op dien gedenk- waardigen dag ontbreken. Al zullen de dankbetuigingen, die dien dag zeker op velerlei wijze tot uiting gebracht worden, hem niet kunnen vergoeden, al het geen hij zjjn katholieken bewezen heeft, God in den hemel zal hem zeker het ont brekende schenken. Moge hij nog vele jaren als herder van de Katholieken in Bennebroek werkzaam zijn! De feestelijkheden, die in die dagen zullen plaats vinden, laten wij hier in 't kort vol gen: Zaterdagavond ongeveer half 8 wordt de jubilaris met muziek van het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" ingehaald. In de kerk zal een welkomstwoord gesproken worden en een kort Lof daarna plaats vinden. Zondag om 10 uur de Plechtige Hoogmis. Van half 2 tot half 4 receptie in de Zuster school, terwijl 's avonds te 7 uur een Plech tig Lof met een dankwoord van den jubilaris zal plaats hebben. Maandagochtend om kwart over 8 H. Mis met algemeene H. Communie voor de school kinderen, daarna felicitatie op school door de schoolkinderen. Thans is met zekerheid te melden, zooals wethouder Van Nederhasselt trouwens reeds in de vorige raadsvergadering mededeelde, dat het Bloemendaalsche strand telepho- hisch met het achterland verbonden zal wor den. De lijn zal echter niet langs den Zee weg, maar van Zandvoort over den boulevard ge1 "~d worden. Gisteren deelden wij mede, dat de staking bjj de firma Boon, expediteur alhier, was op geheven, nadat overleg was gepleegd tus schen en firma Boon en de samenwerkende I k. en Chr. Haven- en Transport organisaties. Maandagmiddag had een conferentie plaats tusschen beide partijen. De gestelde eischen der organisaties waren 21 voor het personeel beneden 21 jaar; 24 voor hen boven 21 jaar; 26 voor ge huwden boven 21 jaar. Verder vaststelling van een ziekteverzeke ring en van een arbeidstijd. Na eenige bespreking werd voorloopig vast gesteld, dat het loon voor gehuwden in het vervolg zou zijn 25 en voor ongehuwden 24, daarnaast zal voor overwerk worden be taald 50 cent per uur. De duur van den arbeidstijd zal zijn, gelijk deze door de wet is toegestaan, echter met behoud van der. vrijen Zaterdagm'ddag. Tijdens ziekte zal gedurende 3 weken een loon van 70 worden uitgekeerd. Een nadere conferentie had des avonds plaats voor de arbeiders, werkzaam bij de firma Boon, alwaar men na bespreking be sloot, de staking op te heffen. Bovenstaande is in een contract opgeno men, en is na teekening van beide partijen in werking getreden 24 April 1928 en ein digt 24 April 1929. Het zal geacht worden telkens van jaar tot jaar te zijn verlengd, indien het contract niet minstens drie maan den voor de beëindiging daarvan door een der partijen schriftelijk is opgezegd. Naar gemeld wordt, is de start van de „Bremen" van Greenly-eiland ten gevolge van stormweer vertraagd. Volgens een bericht uit Washington heeft de Regeering betere voorschriften gegeven voor het luchtverkeer met het oog op de aankomst van de „Bremen". Alleen militaire vliegtuigen mogen in de nabijheid van de „Bremen" vliegen, terwijl tusschen de „Bre men" en andere vliegtuigen minstens 'n af stand van een halve mijl moet zijn. De Oceaanvlieger Lindbergh, die op het vliegveld Curtius is geland, is van daaruit weer opgestegen naar Quebec, om de „Bre men" bij zijn vlucht naar New York te be geleiden. Men meldt uit New York: Volgens de laatste telegrammen van het Greenley-island ls de „Bremen" geheel voor het vertrek gereed. De weeromstandigheden zijn echter nog steeds ongunstig. Men meldt uit Rome 25 April: Kapitein Arturo Ferrairin, de Italiaansehe vlieger, die het eerst van Rome naar Tokio vloog, in 1920 en majoor Carlo Del Prete, de De Pinedo vergezelde op zijn vlucht om den Atlantischen Oceaan, zijn begonnen met voorbereidingen voor een record-duurvlucht, om het record, dat drie weken geleden door Stinson en Haldeman in Florida, te breken Zij willen trachten 75 uur boven Rome in de lucht te blijven, terwijl de Amerikanen 52 uur in de lucht waren Deze poging wordt gedaan, om de mogelijkheid te onderzoeken van een directe vlucht van Rome naar Buenos Aires, die spoedig na de record vlucht zal volgen. DE NIEUWE HAARL. COURANT VRIJGESPROKEN Heden is door de Haarlemsche rechtbank utspraak gedaan in de zaak van den burge meester van Haarlem contra ons blad, we gens het zonder toestemming publiceeren van een portret van den burgemeester. Door den Officier van Justitie was 5.— boete gevraagd, doch door de rechtbank werd heden het vrijsprekend vonnis van den kan tonrechter, waartegen door den Ambtenaar van het O. M. hooger beroep was aangetee- kend, bevestigd. De rechtbank heeft zich bij dit vrijsprekend vonnis door dezelfde motie ven laten leiden als de kantonrechter. Dit beteekent dus dat geen veroordeeling is uit gesproken op grond van de dagvaarding, welke, behalve het publiceeren van de foto, ook het verspreiden of doen verspreiden ten laste legde, hetgeen niet tot de taak van den hoofdredacteur, die gedagvaard was, behoort. Maandag werden reeds op een der veilin gen in den omtrek de eerste aardbeien ter veiling gebracht. Ze brachten 60 cent pei doosje op. Gisteravond is in de drukkerij van de fa Sparvol, voorheen J. D. W. van Leer aar de Gieterstraat te Amsterdam, brand uitge broken. Voorbijgangers bemerkten, dat uit het ge bouw, clat te half zes door het personee was verlaten, rook nar buiten kwam, waar op zij de brandweer waarschuwden, die spoedig arriveerde, onder commando va. den hoofdbrandmeester Hartdorff. Het vuur bleek te woeden in het voor d eigenlijke drukkerij gelegen kantoortje waarin een brandende kachel werd aange troffen, die vermoedelijk, doordat een vonk daaruit is gespat, de oorzaak van den brand ls geweest. Mét twee stralen op de motorspuit wer het vuur aangetast en spoedig bedwongen De drukkerij zelf, die wel waterschade be kwam, kon behouden blijven. In 27 dagen van Batavia naar Rotterdam De „Sibajak", de nieuwste mailstoomer van den Rotterdamschen Llovd, heeft de eerste rondreis Nederland—Indië volbracht. Gistermorgen meerde het schip aan de Lloydskade te Rotterdam na een thuisreis, die, oponthoud inbegrepen, in 27 dagen werd volbracht. Na aankomst had het „Hbld." een onder houd met den gezagvoerder, kapt. W. J. Boon. De kapitein vertelde, dat zijn schip in alle opzichten voldaan heeft en niet alleen een snel, maar ook een zeewaardig schip is gebleken. De zeewaardigheid is op de uit reis op de proef gesteld. Toen men Southampton verliet, was het zóó zwaar weer, dat de loods, die het schip had uitgebracht, met zijn kotter niet den vasten wal kon bereiken. In de Golf van Biskaye heeft men de machines een oogen- blik moeten stopzetten om op den bak den boel te kunnen vastmaken. Het schip heeft zich bij die manoeuvre prachtig gehouden. Kapt. Boon is nog vol verrukking over die prestatie. De passagiers echter, die, toen het schip dwars zee kwam te liggen, stoelen en tafels ondersteboven zagen vallen, hebben eenigen angst gevoeld. Op de uitreis ls het schip ln alle havens, die het aandeed, ter bezichtiging gesteld en overal werden ontvangsten gegeven. Te Sa- bang kwam de gouverneur van Atjeh aan boord. Daags na aankomst te Batavia is de „Sibajak" met 600 gasten weer uitgevaren. Den dag daarna is de gouverneur-generaal aan boord wezen ontbijten. Van de gelegenheid tot bezichtiging op entréekaarten is te Batavia door 1600, te Soerabaja door 2200 personen gebruik ge maakt. Te Chéribon, te Semarang, te Pro- bolingo heeft de „Sibajak" te kijk gelegen en op de thuisreis is er te Singapore een lunch aangericht voor 200 gasten, o. w. den gouverneur der Straits Settlements, en te Belawan een soirée-dansante voor 300 perso nen. „En toen was het uit" zei de kapi tein met een zucht van verlichting. Op 28 Maart is de „Sibajak" van Batavia vertrokken. Na den kapitein hebben wij den man op gezocht, die heerscht over de machines, waaraan het schip zijn vaartsnelheid dankt. De eerste machinist, de heer H. J. Jansen, was zeer voldaan over de prestatie von zijn motoren. Het maximum-aantal slagen is 97 per minuut. Gemiddeld zjjn er echter op deze reis 90 3/10 omwentelingen per minuut gemaakt. Het schip heeft bij 93 omwente lingen 17.78 mijl geloopen. Men moge misschien nog even in herinne ring brengen, dat de „Sibajak" het grootste schip is, voorzien van in Nederland gebouw de motoren. Haar eerste reis heeft reeds het bewijs geleverd, dat de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid zich op het nog nieu we gebied van het bouwen van motoren voor groote en snelle zeeschepen ten volle met het buitenland kan meten. Te Den Haag is een ongeveer 70-jarige dame op het Regentesseplein bij het overste ken van den rijweg, door een motorwagen van lijn 5 aangereden. Met een zware hoofd wonde is zij door den G. G. D. naar het zie kenhuis overgebracht, doch zij was bjj de aankomst reeds overleden. De Eerste Kamer heeft de begrooting vus» Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Een relaas van den Noordpooltocht W» Wilkins. Te 's-Hertogcnbosch Is de Bossche Dioce sane Synode geopend. De Internationale Unie, van R. K. Vrou wenbonden, het.', op het congres te De» Haag geprotesteerd tegen het doodzwijgen van de kerkvervolging in Mexico. Het Kath. Intern. Bioscoopcongres heeft gisteren o.m. de internationale samenwer king besproken. In 1929 en 1930 zullen 12 maandeüjksche vliegtochten van Nederland naar Indië terug worden georganiseerd. De Britsche Begrooting in het Lagerhuis. Het verbod van den rooden frontstrijders- bond; de motiveering van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Keudell. De aanslag te Milaan en het te verwach ten proces; 2500 arrestaties. De textielstaking te Bombay omvat thaws 117000 arbeiders. De beslissende slag tusschen de Noorddflke en Zuidelijke troepen in China. 55 Barometerstand 9 uur van.: 778 blE Stil stand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.36. Hoogste barometerstand 772.9 ttM. te Danzig. Laagste barometerstand 733.8 mJA te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. De inspecteur der directe belastingen t Hellevoetsiuis heeft, wegens achterstallig inkomsten en vermogensbelasting, ontvan gen 25.106.60 en 18.000. De Utrechtsche correspondent van „Het Volk" schrijft aan zjjn blad: Zekere Van Campen te Utrecht, had een op rijm gesteld adres aan den raad gezonden on een boom voor zjjn woning te vellen. Het prae-advles van B. en W. aan den raad is nu eveneens op rijm en luidt all volgt: In een op maat en rijm gesteld adres Verzocht de heer des huizes Bankstraat nes, Aan u den boom te laten vellen, Welks takken hem en zjjn geburen kwellen. Des klagers naam is W. van Campen, Hij schildert met gevoel de rampen Van rheuma, pijn en ander ongemak, Bezorgd door 't zon-weerhoudend bladerdak Doch als hij schrijft: „De boom is ziek en rol; Dus gaat hy stellig toch wel gauw kapot," Dan heeft de dichter 't daarbij werk'lljk mix, „Plantsoenen" zegt; „Hij is gezond als visehl" De chef van dienst verklaard' ons rooien zond'. En raadt dan ook: „Laat staan hem ln den grond, „Want anders zal men u nog vragen „De an'dre boomen mede af te zagen. „En gaan ook die, dan wordt de straat ontsierd, „Ja zelfs misvormd tot leelijk kale sliert! „Men moet met bijl en hakmes niets ver knoeien, „Doch wel het overdadig loof doen snoeien. Wij sluiten ons bij dat advies graag aan En geven u derhalve het vermaan, Den dichterlijken adressant te melden Hetgeen wij in dit stuk vertelden. De oud-tolgaarder Van der Laan, te HeUl gerlee, is van een zolder gevallen en aan d; gevolgen overleden. Naar de „N. V. Crt." verneemt, worden er pogingen aangewend tot vestiging van studiehuis der St. Joseph-Congregatie var MUI HUI te Venlo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1