Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. KEUDELL'S VERBOD VAN DE ROTE FRONTKAMPFERBUND LANDBOUW EN VISSCHERIJ De eerste tomaten Glascultuur RADIO-NIEUWS. Een eigen zender Controle Een geheimzinnige verdwijning Toch gepakt Een woeste hond Een misplaatste grap STOOMVAARTLIJNEN Pseudo-verpleger MARKTNIEUWS WAAROVER ONDERHANDELT Dr. BENESJ IN LONDEN? Het bezoek van den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken, Dr. Benesj, ln Londen, waar hij met Chamberlain en an dere leidende persoonlijkheden der Britsche buitenlandsche politiek besprekingen houdt, heelt natuurlijk ook in Duitsche diplomatie ke klingen Et eik de aandacht getrok ken. Opmerkelijk is een verklaring die door de „Deutsche diplomatische Kor- respondenz" wier betrekkingen tot de Wilhelmstrasse bekend zijn. wordt gepubli ceerd. Er wordt hier gezegd: Er zuilen zeker verschillende redenen zijn voor het bezoek van Dr. Benesj in Londen. Ze zijn niet gemakkelijk té bepalen, maar in ieder geval hebben ze een bespreking van den leider der Tsjechoslowaakschè buiten landsche politiek met Engelsche regeerings- kringen noodzakelijk gemaakt. Benesj is de stichter en propagator van de Kleine En tente. De Italiaansche buitenlandsche poli tiek streeft er aan den eenen kant naar. den samenhang en den invloed dezer Entente te verminderen, ten gunste van zijn eigen Bal kan-politiek. Dit heeft in Praag zekere on rust veroorzaakt. Aan den anderen kant heeft Mussolini, toen hij onlang3 Lord Ro- thermere heeft ontvangen, zich in dien zin uitgelaten, dat hy sympathiseert met het streven voor een herziening van de Hongaar- sche grenzen. In Tsjechoslowakije, welks staatagebied een aanmerkelijke Hongaarsche minderheid omvat, is men hierover allesbe halve gesticht en de Hongaarsch-Itallaan- sche toenadering wordt beschouwd als bena deeling van de positie der kleine Entente. De jongste bezoeken van buitenlandsche staats lieden in Rome en Milaan hebben deze be denkingen nog versterkt. Het schijnt ook, dat de Poolsche politiek, die op vriëndschappe- Hjken voet met die der Kleine Entente staat, tot op zekere grens bereid is, zich in het vaarwater van de Italiaansche politiek te be geven, al hebben ook communique's van bei de kanten getracht het bezoek van Zaleski deze beteekenis te onthouden. Daarbij komt nog de houding van Roemenië, die niet heel duidelijk is. Dit alles is in Praag aanleiding tot waakzaamheid tegenover de heele ont wikkeling der Italiaansche Oost-politiek, in het belang van de eigen politiek. Het Amerikaansche voorstel voor een an- ti-ooriogs-pact is vermoedelijk nog eeh mo tief meer geweest voor de reis van Dr. Be nesj. naar Lonaen. Want hét is bekend, dat de Tsjechoslowaaksche minister zich met pact-plannen bezig houdt, die overeenkomen met het Pranache systeem der regionale ver dragen, maar door een aaneensluiting der buur-Staten in een afzonderlijk pact de bij zondere belangen van Tsjechoslowakije moe ten dienen. Het is niet onmogelijk, dat in het plan van Kelogg Praag een beletsel zou zien voor de verdere ontwikkeling van zijn eigèn pionnen. De sleutel voor de situatie is van het Tsjechoslowaaksche standpunt uit ge zien in de hand Van Londen. Ten eerste door zijn betrekkingen tot Italië, en dan doordat de Hongaarsche herzienings-cam- pagne van Engetsch initiatief, n.l. het op treden van Lord Rothermere, is uitgegaan, al kan deze Ook niet als de spreekbuis van officieels Engelsche plaatsen worden be schouwd. Ten slotte, omdat het Ook van groot belang voor de verwezenlijking van 't antl-Ooriogs-pact zal zijn, welke houding En geland zal aannemen. Al deze dingen zijn voor Tsjechoslowakije niet onverschillig, al zijn het ook voorloopig geen acute kwesties. Het bezoek van dr. Be nesj heeft dus blijkbaar meer prophylaoti- sche beteekenis en men schijnt met recht te kunnen zeggen, dat hij persoonlijk voeling wil nemen omtrent de loopende politieke aangelegenheden van Europa in het alge meen. DE BRITSCHE BEGRÓÖTING IN HET LAGERHUIS LONDEN, 34 April. (V. D.) Hedenmiddag heeft Churchill het ontwerp van de Brit sche begrooting in het Lagerhuis ingediend. In zijn rede wee3 Churchill het eerst op de moeilijkheden van het begrootingsjaar 1928. Tekorten konden evenwel Weer gedekt wor den met inkomsten, welke voordien niet werden verwacht; zoo werden op de regee- ringsdepartementen 10 millloen pond ster ling bezuinigd. Het haar China gezonden hulpcorps heeft 3 millioen pond sterling ge kost. Daarentegen hebben de kolonie Kenya en de mandaatmogendheid Palestina teza men 45 millioen pond sterling terugbetaald. Zoo was het ook mogelijk, dat het schul den-amortisatiefonds nog boven de 55 mil lioen pond sterling is gestegen en wel tot het nooit bereikte bedrag van 65 millioen pond sterling. Engeland's staatsschulden zijn en dit is, aldus spr. een bijzondere ver dienste van deze regeering van 7554 mil lloen pond sterling op 1 April 1927 tot den 1 April 1928 gedaald met 28 millioen pond. Betreffende de mogelijkheden tot afdracht van de schulden, zeide Churchill te willen terugkeeren tot de methoden van de regee ring van Dlsraëli. Hij stelde zich daarom voor, jaarlijks een fonds bijeen te brengen van 355 millioen pond sterling; op deze wijze zou het schuldbedrag, waarbij rekening is gehouden met een rentevoet van 4'/. pet., binnen een tijdsverloop van 50 jaren zijn vereffend. Alle schulden, met inbegrip van de oorlogsschulden van Amerlkq, zullen dan op deze wijze afbetaald zijn, zonder dat daarvoor nieuwe belastingen noodzakelijk worden. Het hiertoe strekkende wetsontwerp zal zoo spoedig mogelijk worden ingediend, alsmede een wetsontwerp betreffende ge lijkstelling van schatkistbiljetten en biljet ten van de Bank of England, waarvan wij reeds in het kort melding maakten. Het totaal-bedrag der uitgaven voor 1928 worden geraamd op 806.195.000 pond ster ling; in 1927 bedroegen de uitgaven 838.585.000 pond sterling. Ter toelichting van deze cijfers zeide Churchill o.m., dat de ver hoogde invoerrechten op tabak de verwach tingen ndg hebben overtroffen. De inko-ms- sten Uit deh invoer van zijde en van artike len, welke vallen onder de Industries Safe guarding Act. wijzen op stijging. De inkom sten Vóór 1928 worden door Churchill ge raamd op 812.497.000 millloen pond sterling; blijkens deze begrooting is dus een overschot Van 6.302.000 pond sterling te verwachten. Meerdere inkomsten verwachtte de minis ter o.m. ook nog uit een verhooging van de invoerrechten op films, welke maatregel tevens de Britsche filmindustrie ten goede moet komen. Zooals ook reeds werd gemeld, zijn de Mc. Kenna-rechten van 33pet, ad valorem in deze begróotingsrede van toe passing verklaard voor het artikel knoopen. Zooals reeds werd gemeld, heeft de huidige regeering ook in het afgeloopen jaar belang rijk bezuinigd öp de regeerlngsdepartemen- tefi; vanaf 1924 tot 1927 werden 7000 ambte naren door deze bezuinigingsmaatregelen ge troffen. Vanaf 1927 zullen binnen een tijds bestek van vijf jaren wederom 11.000 amb- tenareh worden ontslagen. Ten slotte heeft Churchill den onbevredi- genden toestand Van de sleutelindustrieëa besproken, vooral met het oog op de buiten landsche concurrentie. In het bijzonder de mijndistricten zijn ernstig getroffen. Chur chill meende daarom, dat de lasten, welke op de productie drukken tengevolge van de belastingen, dienen te worden verminderd. Daarvoor is geld noodig en spr. deelde mede, dat hy deh premier hiertoe strekkende Voor stellen heeft doen toekomen. Te dien einde kwam Churchill ook met nieuwe belasting voorstellen, waarvan de voornaamste er werd reeds in het kort melding van gemaakt een invoerrecht van vier pence per gallon benzine of lampolie betreft. Verwacht wordt, dat de inkomsten hier uit dit jaar 14 millioen pond sterling zullen bedragen en In 1929 17 millioen pond ster ling. Anderzijds stelde Churchill voor het Invoerrecht op suiker te verlagen, hetgeen ten eerste een tegemoetkoming voor den consument een nieuwe mogelijkheid tot ont wikkeling van de desbetreffende industrie beteekent. De gelden, welke uit de hulpactie van de regeering worden verkregen, komen voor een vijfde gedeelte ten goede aan den landbouw; 29 millloen p. sterling staan dan ter beschik king voor de ontwikkeling Van de industrie. Aan kinderrijke gezinnen zal worden tege moetgekomen in de belastingen, waarmede tevens alle producenten zijn gebaat al dus Churchill. In de rijksdagcommissie tot bescherming der par lementaire rechten BERLIJN, 24 April. De rijksdagcom missie tot bescherming van de rechten van de volksvertegenwoordiging kwam heden avond bijeen; op de agenda stond: bespre king van het verzoek van den minister van binnenlandsché zaken aan de regeeringen der diverse landen, om een verbod uit te vaardigen tégen de Rote Frontkampferbund. Von Keudell Was op de bijeenkomst aan wezig; hij verklaarde, dat hi) niet bereid was om het desbetreffende schrijven aan de landsregeerlngen aan de commissie voor te leggen, daar het rijksgerechtshof nog stel ling moet nemen. De afgevaardigde Emmlnger deed opmer ken, dat de minister geheel en al overeen komstig de grondwet heeft gehandeld toén hij zich tot de regeeringen der landen richt te. De commissie kan den rijksminister dan ook niet dwingen, om haar in te lichten en evenmin is de commissie gerechtigd, een motie van wantrouwen aan te nemen. Dri Scholz van de Duitsche Volkspartij sprak in gelijken zin: de heer von Keudell heeft gehandeld in zijn kwaliteit van „Reichs- polizei-Minister". Deze stelling werd o.m. be streden door den afgevaardigde Koch (de mocraat) die van meening was, dat de com' missie ver-strekkende bevoegdheden bezit. Doör communistische spiekers werd be toogd, dat de geheele kwestie niet zoozeer de grondwettelijke bevoegdheden of die der politie raakt; veeleer is het een zaak der politiek, waarvan ook de socialisten profijt trachten te trekken. De motiveering van Vön Keudell. Tenslotte heeft de minister van binnen landsché zaken, Von Keudell een lange rede gehouden, waarin hy zyn optreden moti veerde. Hierin bracht hy naar voren, dat reeds gedurende twee jaren, na het bekende vonnis van het ryks-geréchtshof, een maat regel tegen de Rote Frcmtkampferbund van kracht is, Vandaag den dag is daar nog een nieuw historisch moment bygekomen. Uit twee vonnissen uit December van het vorig jaar is komen vast te staan, dat de Rote Frontkampferbund een revolutionair karak ter draagt, zoodat hierdoor vanzelf voor den. rijksminister de plicht ontstaat in te grijpen. De minister ontkende, dat het beter ware geweest met het oog op de komende verkiezingen, maar niets tegen den rooden bond te doen. Wanneer een dergelijk verbod plicht is, mag het niet tot de verkiezingen worden uitgesteld. Zooals vanzelf spreekt, is de rijkskanselier in de laatste weken steeds op de hoogte gehouden; deze heeft ook her- haaldeiyk uiting gegeven aan zyn bedenkin gen. De minister wenschte evenwel te her halen, dat hij in geenerlei opzicht dekking zal trachten te zoeken achter het geheele kabinet. Von Keudell wees vervolgens nog op de buitengewone militaire kracht der revolu tionaire frontstrijders-organisaties. De mi nister, die niet tegen deze militaire revo lutionaire organisaties optreedt, verweerloost zyn ambteiyke plicht. COMMUNISTEN EN SOCIALISTEN IN HET SEINE-ARRONDISSEMENT Een belangrijk besluit PARIJS, 25 April. De federatie der so cialistische party in het Seine-arrondisse- ment heeft zich hedenavond uitgesproken tegen terugtrekking van den sociallstlschen candidaat ten behoeve van de communisten, waarmede dus de candiatuur-Bium olijf? gehandhaafd. DE AANSLAG TE MILAAN Het aanstaande proces 2500 arrestaties Het officieel orgaan der fascistische party verklaart, dat de aanslag te Milaan „niet zonder vergeldin" zal biyven". Het voegt er by, dat het fascisme „niet vergeet en niet ontwapent." Men heeft in fascistische krin gen deze uitlatingen uitgelegd als een be vestiging van het vermoeden, dat de Ita liaansche regeering tot eiken prys de dood straf wil toepassen op de dezer dagen ge vangen genomen anti-fascisten. De datum van het proces wordt streng geheim gehou den, doch alles zou er op wyzen, dat het een dezer dagen voorkomt. Van de uit spraak van de byzondere rechtbank, waar voor het behandeld zal worden, is geen hooger beroep mogeiyk. Het aantal na den aanslag gearresteerde personen bedraagt ongeveer 2500. De meesten hunner zyn ge arresteerd in de groote industriesteden van het Noorden, maar ook zyn er aanhoudingen verricht op Sicilië en Sardinië. DE TEXTIELSTAKING TE BOMBAY Honderdzeventien duizend stakers. Het aantal stakende textielarbeiders be draagt thans 117,000. De fabrieken hebben practisch gesproken de productie gestaakt. DE BURGEROORLOG IN CHINA Een beslissende slag vóór Tsinanfoe HONGKONG, 24 April. Volgens berichten van het hoofdkwartier van het Zuideiyke leger is twintig kilometer vóór Tsinanfoe de beslissende slag begonnen. De Noordeiyke troepen zouden reeds Voorbereidingen ma ken voor een verderen terugtocht. Naar verluidt, koestert men het plan de groote Hoang-Ho-brug, die destyds door Duitsche ingenieurs gebouwd. is, in de lucht te doen vliegen. In Zuid-Chineesche kringen is men zeer optimistisch gestemd wat betreft het verdere verloop van den strijd. Op de Ver. Groenten Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken te Utrecht zijn gisteren de eerste tomaten aangevoerd door den heer F. Wilkens, kweekery „Nieuw Le ven" te Vleuten! De stand der w arm oezcry ge wassen Het hieronder volgende overzicht betref fende den stand der warmoezery gewassen onder glas op 20 April 1928 is, onder mede werking der Rykstuinbouwconsulenten sa mengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van Landbouw. De aardbeien vertoonen over het geheele land een goeden stand. De stand der tomaten is eveneens goed en ln het belangrijkste cultuurgebied, Zuid- Hoiland boven den Nieuwen Waterweg, evenals in Groningen en Limburg, zelfs goed tot zeer goed. De stand der komkommers is de omge ving van Gouda en in Gelderland en Over- ysel vrij goed, maar overigens, ook in de belangrykste cultuurcentra, goed. De bloemkool staat goed tot zeer goed in den Slöterpolder, vrij goed in Rynland, de omgeving van Roelofarendsveen en zuide lijk Gelderland en verder ook in de be langrykste centra goed. De wortelen verschillen in de verschillende streken nog' al van stand. In den Sloterpolder is de stand zeer goed tot goed, en in het Ryk van Nymegen en in Groningen matig; dooreen genomen is de stand vry goed tot goed te noemen, ook in de voornaamste cen tra van cultuur. De sla is matig in de omgeving van Roe lofarendsveen, matig tot vry goed in de grootere Zuid-Hollandsche cultuurcentra en goed in de overige deelen des lands. De Hoogere Industrieschool te Gent, heef een nieuwen 2ender in bedrijf genomen Welke lederen avond op 275 M. golflengt werkt. De aankondigingen hebben ln de Neder- landsche taal en ln het Fransch plaats." De leiding der Italiaansche radiozender heeft 80 doelmatig verdeelde omroepcontrole posten opgericht, welke geregeld berichten moeten inzenden betreffende de ontvangst van de Italiaansche radio-stations. Angstkreten in den nacht? Sinds Zondag 15 April wordt te Strijp bij Eindhoven vermist de 21-jarige A. v. d. Mierten, ongehuwd, wonende aan de Hurk- schestraat. Hy was dien dag met den fa brieksarbeider J. den D. eveneens uit de Hurkschestraat, per fiets naar Arendonk (België) gereden, om daar, zooals zy dat meer deden, sigaretten te koopen. Den D. keerde terug, doch van v. d. Mierten heeft men sindsdien niets meer gehoord. In verband daarmede doen de vreemdste geruchten de ronde. By een onderzoek ter plaatse werd aan de „Tel." het volgende medegedeeldZondagnamiddag omstreeks 4 uur zijn beiden in de beste stemming met elkaar per flets weggereden. De vrouw vah den D. wilde liever, dat zy niet weggingen, doch zy gingen toch. Beiden plaatsten hun fietsen aan de Belgische grens, om te voet naar Arendonk te gaan. Daar hebben zy verschillende café's bezocht en zyn dron ken geworden. Volgens de verklaringen van Den D. is deze zijn kameraad kwyt ge raakt. Hoe dat mogeiyk was. kon hy niet nader verklaren, daar hy dronken geweest was. Of zyn kameraad ook dronken was, wist hy niet zeker, maar hy vermoedt van wel. Midden in den nacht is Den D. by de herberg aan de grens, waar de fietsen ge deponeerd waren, aangekomen. Hy is toen per fiets huiswaarts gereden; het rijwiel van v. d. M. is aan de grens blijven staan. De eigenaar is nog niet komen opdagen. De grenskomm lezen beweren angstkreten gehoord te hebben in het middernachtelyk uur even voor Den D. aan de grens kwam. Op grond hiervan vermoedt men, dat Den D. wel meer van de verdwijning weet, doch Den D. verklaart, dat de angstkreten door hem zyn geslaakt, aangezien hij eenigen tijd als een verdwaalde in de bosschen by het Kempisch kanaal en het grenskantoor had rondgedoold. Hy moet daarby nog in een greppel geraakt zyn. Zijn verklaringen zyn echter eenigszins vaag,, daar hy zich wegens zyn dronkenschap de situatie niet meer juist herinnert. In verband met een en ander werd Den D. gearresteerd, doch hy is wegens gebrek aan bewys weer op vrye voeten gesteld. Dit werd by informatie door den politie-commissaris bevestigd. Ook de Belgische politie is van het gebeurde in kennis gesteld. Deze heeft aan de grens naar den verdwenen V. d. M. gezocht, tot nog toe zonder resultaat. Den D. vermoed de, dat zijn kameraad by een Belgischen kennis zou vertoeven, doch dit vermoeden is niet bewaarheid. Men is dus omtrent het lot van dezen jongeman in het onzekere. De ouders verkeeren in groote onrust, en vreezen, da\ hem een ongeluk is overkomen. Dezer dagen zag een 15-Jarige leerlinge van een school aan het Henegouwerplein te Rotterdam, dat een man er met haar fiets vandoor ging. Dadelijk waarschuwde zy twee passeerende fietsjongens, die oogen- blikkeiyk een achtervolging op touw zetten. Maar de dief bleek wel te kunnen trappen en hy verdween haastig om den hock van de straat. Eenige seconden later waren ook de achtervolgers om den hoek Verdwenen. Het bestolen meisje waarschuwde vervolgens een chauffeur, die met een auto in de buiirt stond. De chauffeur bedacht zich niet lang maar zei: Stap in! En even later ronkte ook de auto den, hoek van de straat om. In de dwarsstraat viel niets meer van den dief en de fietsende achtervolgers te bespeuren, maar in de Eerste Middelland- straat zag het meisje nog juist de fietsjon gens in razende vaart de Bellevoystraat in trappen. De auto schoot ook deze straat in en jawel, eenige tientallen meters verder reden de fietsjongens en een eind voor hen uit peddelde de dief op de gestolen dames fiets. De chauffeur zag het ook en had snel zyn berekeningen gemaakt. Zonder zich om beperkende bepaling betreffende maxi mumsnelheid te bekommeren, gaf hU nog meer gas. De auto jakkerde de straat door, de fietsjongens voorbij en boem! De "toeleg van den chauffeur was gelukt. De dief zat met zyn flets in de klem tusschen den auto en een bierwagen. Nauweiyks was de chauffeur naast den dief, of hij gaf hem een geduch- ten opstopper boven op het hoofd, waardoor de dief gedurende enkele tellen niet vlug genoeg meer kon denken of handelen. En die tellen waren juist voldoende, om den fietsjongens de gelegenheid te geven na- derby te komen, hun fietsen tegen de straat te gooien en den dief te grypen. In optocht is men naar het politiebureau gegaan, waai de dief, de 21-jarige electricien A. D., is opgesloten. '-ffi' Uit Schiedam wordt aan de „Msb." ge meld: Maandagmiddag te drie uur heeft een herdershond van den heer H. aan de Stationsstraat alhier, in het Sterreboseh een tweejarig kinje aangevallen, dat in een kinderwagen lag. Het dier wierp zich op het kind en liet, welke pogingen het kin dermeisje ook aanwendde, niet los. De heer L. Schllperoord, oostsingel al hier, die op het geschreeuw van het kind en het hulpgeroep van het kindermeisje toesnelde, kneep met beide handen de strot van den hond dicht, zoodat het woeste dier gedwonrjsn wérd los te laten. By de worste ling was het kind uit den wagen gesleurd, terwijl de heer S., hoewel niet ernstig, in arm en hand was gebeten. De hond rende daarop een dame na, bij wie het dier bleek te behooren. Het kindje werd door den chauffeur van de werf „de Nieuwe Waterweg" per auto naar het ziekenhuis gebracht. Het had bloedend^ bijtwonden opgeloopen aan het rechterdijbeentje en het llnkerarmpje. Na dat een dokter de wonden verbonden had, kon het met den vader, den slager Kop pelaar aan den Beukelsdijk te Rotterdam, naar huis terugkeeren. Het kindermeisje had geen letsel beko men. Proces-verbaal is opgemaakt. Te Leiden vervoegde zich by de directie van de American Lunchroom aan de Steen straat, een in keurig uniform gekleed per soon, die zeide dat, nu de Paaschvacantie was afgeloopen. Prinses Juliana gisteren weer de colleges aan de Leidsche Universi teit zou bezoeken en met eenige harer stu die-vriendinnen in de inrichting de lunch zou willen gebruiken. Nadat het menu was vastgesteld en er. tien couverts waren be steld, is de persoon vertrokken. Gistermorgen had de directie voor de komst van de prinses en liaar vriendinnen alles in gereedheid gebracht; een speciaal zaaltje was er voor ingericht en de tafel was keurig met bloemen versierd. Wie er echter ook gisterenmiddag in de inrichting kwamen lunchen, niet de Prinses en haar vriendinnen. De directie moest toen wel gelooven dat zy het slachtoffer was geworden van een soort grappenmaker. NEDERLANDSCHESCHEPEN ALBLASSERDAM at/<t van Riga naar Rotterdam. BATAVIER III 34/4 v.m. s uur 30 van Rotterdam te Gra- vesend. BEIJERLAND 21/4 van Kopenhagen naar de Tyne. DIRKSLAND 22/4 van Rouaan naar de Tyne» GELDERLAND 22/4 van Nantes te Seaham. GOUWE 23 4 Finisterre gep. Carthagena naar Londen. GRONINGEN* sleepb. 23/4 van Rott. te Londen, met een bak en fcuiger. HILLEGOM 23/4 van Norfolk naar Nicquero. KATENDRECHT 22/4 Constantinopel gep. Novorosstsk naar Avonmouth. KINDERDIJK 26/4 van St. Vincent K.I. Santa Fé naar Londen. KRALINGEN 33/4 Brunsbuttel gep.. Harburg naar Rot terdam. LEONORA 23'4 van Rotterdam te Rouaan. MAGDALENA ao/4 Madeira gêp. van Barry naar Villa Constitucion. MIDSLAND 23/4 van Rotterdam té Leith. NOORD-HOLLAND 22/4 van Hatlingen te Goole» PARKLAAN 22 4 van Rosario naar Engeland. PENDRECHT aa/4 van Las Palmas naar Batoum. RANDWIJK 33 4 van Nantes te Cardiff. SASSENHHÏM ran Puerto Cadena naar Santiago. STOLWIJK 23/4 Gibraltar gep., Torrevieja n. St. John. TRENT 22/4 van Gent o./d. Tyne. TYNE 22 4 van Hamburg o/d. Tyne. VALKENBURG 23/4 van Santa Caballo naar R'dam. WAALHAVEN 22/4 van Hampton Roads naar New York. WASSENAAR i6i4 van PastiUito naar New Orleans. WIÈRINGEN 23/4 Ouessant gep., Conception n. A'dam. WOLSUM 23/4 320 mijl 2.W. van Las Palmas, San Ni colas naar Rotterdam. YILDUM 23/4 van Port Arthur te Gulfport. YSELHAVEN 21/4 van Tampa te New York. ZAAN ai/4 Ouessant gep. van Gandia naar Hamborg* STOOMVAART MIJ NEDERLAND KONINGIN DER NEDERLANDEN, 24/4 van Amster* dam naar Batavia. TRITANIA (Charter), Batavia naaf A'dam, pass. ao/4 Perim. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPÏJ HEBE 23/4. van Malaga naar Cadis. HERCULES 23/4 te en v. Salonica te Smyrna. TUNO van Algiers naar Amsterdam, pass. 23/1 Gibraltar NEREUS 23/4 van Amsterdam te Kopenhagen. NOTOS 23/4 van Malaga naar Malta. THESEUS 23/4 te en van Ancona naaf Venetië. VËNUS 23/4 van Tanger naar Malta. VULCANÜS 23/4 van Bremen naar Amsterdam. ZEUS 23/4 van Lissabon naar Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND (rhuisr.) 23/4 van Las Palmas; 30/4 des morgens vroeg te Londen verwacht. De politie te Zutphen heeft iemand aan gehouden, die zich voor oud-verpleger van het academisch ziekenhuis te Leiden uit gaf. Hy was te Rheden by E. in den kost en deed zich voor als iemand, die nogal goed bemiddeld was. Niettegenstaande dat wist hy van zyn hospes geld te leenen, waar na hy is verdwenen. Als verdacht van oplich ting werd hy door de politie aangehouden. Hy bleek een valschen naam te hebben opgegeven. Daar hij zich vermoedelijk ook hteft schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, werd ook des wege proces-verbaal tegen hem opgemaakt. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ NIEUW-ZEELAND, Rott. naar Batavia pass. 33/4 Gi braltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM, Rott. naar New-Orleans 22/4 te Tampa. RIJNLAND New York naar Rotterdam, 24/4 v. Boulogne. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK 23/4 tc en van Mozambique naar P. Amelia. NIJKERK (thuisr.) 33/4 van Kaapstad naar Las Palraas. HOLLAND—OOST-AZI6 LIJN GEMMA (uitr.) 23/4 van Penang. HOLLAND—BRITSCH-INDIê LIJN BOVENKERK (uitr.) 22/4 te Madras. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN DRECHTSTROOM 22/4 van A'dam te Hamburg. JAVA—NEW YORK LIJN BALI New York naar Java 33/4 van Norfolk. STADSDIJK 33/4 van New York te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.) pass. 23/4 Sagres. ROTTERDAM ZUID-AMERIKA LIJN ALHENA (thuisr.) 23/4 van Bahia. ZIJLDIJK (uitr.) 22'4 te B. Ayres. STOOMVAART MIJ OCEAAN LYCAON 24/4 van Japan en Singapore te Amsterdam. PHILOCTETÈS Japan en Singapore naar Rotterdam, passeeerdc 23/4 Goibraltar. DONDERDAG, 26 APRIL HILVERSUM. 1060 M. 12 uur Politieber. 12.30—* Lunchmuziek door het Trianontrio. 3—4 Uurtje voor wees- cn ziekenhuizen o.l. van Ant. v. Dijk. 5.30— 7.15 Vooravondconcert dóór het Omroep-orkest. Annie v. BeekRistjouw, sopraan, H. v. Beek. pianobegel. 7.157.45 Engelsche les. 7-45 Politieber. 8.05 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. In de pauze een causerie door Herman Ruttèrs. 10.30 Persberichten. Daarna dansmuziek door het orkest Rent meester. HUIZEN. 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30—1.45 Lunchconcert N.C.R.V., Mevr. Cante-v. Amerongeo» zang, A. Adema, piano, R. Stlberftian, viool. 67 utif N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 77.30 Boekhoudles. 8 uur N.C.R.V. Concert. Spr.: B. Reeder: „Iets over het Ned. Politiewezen en de positie v. d. Bond van Chr. Po litieambtenaren" W. de Jong: „De taak v. d. Bond van Politiebeambten heden en in de toekomst, Mej. S. Bijle- veld, piano, P. C. Brederode, bariton, W. Brederodn* viool. DAVENTRY, x6oö M. 9.35 Kerkdienst. **520 Gramo foonmuziek. 11.20 Concert Het G. Goffjmart-sextet. ï:?.2oi.ao Gramofoonmuziek. 2.20 Vesper van de Westminster Abbey. 3.05 Lezing. 5.20 Orkest concert. 4.20 Concert-orgelbespeling. 4-35 K»n- deruurtje. 5.20 Landbouwber* 5.45 Concert. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Mabel Marks-comédienne. 6.20 Theaterpraatje. 6.35 De sonates van Eeetho- ven voor viool en piano. 6.45 Lezing. 7*05 Piano concert door A. Benjamin. 7*20 „Belshazzar," van Handel, Het Harold Brooke Koor en vocale solisten, H- Idle, viool, B. Ord, harp, F. Sutton, orgeL 8.20 Nieuws ber. 8.35 Lezing: The way of the world. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Chariot's uurtie. Vroolijke muriek en 2ang. 9.55—11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 9.50—10 Gramo foonmuziek. 11.50ï.io Werken van Dupont en Charpontier, Orkest. 3.05—4.05 Kinderuurtje. 7.5010.20 Concert voor biaasinstrum.enten LANGENBERG. 469 M. 12.25— x.50 Orkestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.25 Concert door het We- rag-orkest o.l. van Dr. Bu sch kotter, E. Fischer, piano, A Kip nis. bas. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). It.204.20 Lezingen. 4-205.20 Orkestcóncert. 5.20—7.30 Lezingen. 7*50 ,.£>er gdbe Nachtigall/* tooneelspel van Bahr. 9.50—11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4-20 Orkestconcert. 7.20 Arao Holz-feest, J. Dodel-Eliding, voordracht, E. Bever, de clamatie. 8.20 Lente-wandelliederen. Daarna tot 1 i.ao Cabaret. BRUSSEL, 509 M. 4.20—5.20 Kinderuurtje. 7.35 Of kestconccrL 7.50 Gramofoonmuziek. Daarna weder concert. 8.50 Gedichtenvoorlezing. Daarna tot 9.35 Concert* PURMEREND, 24 April. Kaas. Aanvoer 44.5» als ::23 stapels boerenkaas met merk f i 24 fabrieks- kaas f 47. Boter. Aanvoer 1807 kg. f 1.65—1.85. Vee. Aanvoer 1510 runderen, waaronder 180 vette koeien f 0.751.05 per kg.melk- en gelde koeien f 130 385 59 vette kalveren f 1.201.35 Per *3- nuch tere kalveien f 1036 xö stieren en 26 paarden f xoo 200 433 schapen en overhouders» f 2842 473 vette varkens, slachtvarkens f 0.58-0.63 en zouters f 0.53— 0.55 per kg. 118 magere varkens f 1828 201 biggen f 13—17. t - U Handel in runderen en vette kalveren matig, in schapen varkens en nuchtere kalveren vlug. Eieren. Kippen- f 4.755.75 eenden- f 4-75* Kievitseieren. Aanvoer 800 st., 11 cent per stuk. BODEGRAVEN, 24 April. Kaas. Ter markt waren 222 wagens f 40—43. Priizen rijksmerk ie soort f 47— 50, 2e soort f 4a45* Handel vlug. PURMEREND, 24 April. Eierveiling. Aanvoer 132.000 kippen- f 57.60, 264.000 eenden- f 4.604«9<>* VENLO, 23 April. Eieren. (Coöp. Veilingver.) Aange, voerd 1.650.000 stuks. PrijzenKippen- f 5-30-—6*3°"" idem kleine f 4.50^-5.20; Eenden- f 4»5<>5*20Gan zen- f 10.80—ir. GRONINGEN, 24 April. Vee. Kalf- en melkkoeien xe soort f 373—400, ae soort f 290330» soort f 200 230vroege melkkoeien ic soort f 335-^375* soort f 200—300; kalfvaarzen xe soort f 375—300, ae soort f 170*190 j stieren Xe soort f 0,80—0.84, ae soort f 0.73 0.76slachtvee ie soort f 0.92—0.96, 3è soort f 0.80 0.86 per kg. slachtgewichtmelkschapen f 40vette schapen ie soort f 40—44, 2e soort f 3a36» weide scha pen ie soort f 3638, 2e soort f 25—32, weidelammcren f 9—13, vette kalveren f 1.05—1.08, ae soort f 0.90—0.95 vette lammeren f 2430, loopvarkens f 1720, vette var kens ie soort f 0.560.58, 2e soort f 0.520.54 zouters f 0.500.52 per kg.biggen f 57, f 0.60—i.xo per week. Aanvoer184 vette koeien, 582 kalveren, 1926 kalf- ec*. melkvee, 56 stieren, 373 schapen, 1306 lammeren, 807 vette en Londensche varkens, 497 magere varkens en big gen. Het kalf-, melk- en weidevee werd bij zeer grooten aan voer tot vorige week prijzen opgeruimd. De prijzen voor ie soort slachtvee waren ruim zoo hoog voor afwijkende soorten hielden prijzen zich met moejtfe staande. Stieren en vette kalveren prijshoudend, doch in de laatste was de handel zeer slecht. Nuchtere kalveren hooger, de prij zen varieerden van f 613» Ih wolvee had de handel een traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Voor de o-week® lammeren gingen prijzen hooger. GRONINGEN, 24 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 24 April 17 April Zomcrtarwe.f f Roode tarwe 11.5012.65 *1.30—13.75 Witte tarwe11.50—*2.75 Ï2.50—*«-^7 Inlandsche rogge 12.5c-*i4.xo 12.00—13 50 Wintergerst 12.50*3*5<> f* 12.50X3-5o Zwanenb. gerst Zomergerst 12.5013«iö 12.25 i3-oo Witte haver 13.00—14-ïo xa.50— Zwarte haver X3.0013*90 xa.5° *5.75 Gele haver Bl. peulvruchten Groene erwten 13.0030.00 15.00 28.50 Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boonen...... - Karvvijzaad 35.00—38.00 35.00—37-00 Koolzaad w 20.0026.50 Geel mosterdzaad 12.00—25.00 12.0024.00 Kanariezaad 12.00—13»75 XX.50—X3-5® Lijnzaad blauw bloei 14.0018.50 14.co-19.oo Lijnzaad, witbloei 14.0018.50 14-00—19.00 Blauw maanzaad 30.00—33.00 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanariezaad, inland sche gerst, alle haversoorten 10 ct. LIVERPOOL, 24 April. Granen. (Part. tel.) (Open.) Tarwe Mei 24 (v. sl. xö/9 7/7), Juli *1/0 il8 (v. sl. tt/i 1/4)» Oct* irli tfS (v. sl. 11/a 1/8). ROTTERDAM, 24 April. Vee. Ter markt waren aan gevoerd aai paarden, 2230 magere runderen, 867 vette runderen, 428 vette- of graskalveren. 1942 nuchtere kal veren, 197 schapen of lammeren, xg varkens, 93 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien xe qual. xoo—107*4 c., 2e qual. 9585 c., 3e qual. 7060 c., ossen xe qual, 92 '/2—93 Vt c., 2C qual. 85—75 c., 3e qual. 65—50 c., stie- en xe qual. 80—85 c., ae qual. 7565 c., 3« qual. 35—43 c. per kg., vette kalveren ie qual. 140—160 c., ae qual. iaoxoo'c., 3e qual. 8570 c., melkkoeien f 195—395. kalfkocien f 2004x5, stieren f 180—385, pinken t 150 165, vaarzen f 160180, werkpaarden f 100—300, slachtpaarden f go—150, hitten f 95*65, nuchtere kal veren slacht- f 8—14 fok- f I7-T29/ biggen f 7—*3» over- oopers f 16—32. Vet vee en vette kalveren matig verhandeld, prijzen over het algemeen lager dan vorige week, melk- en kalf- koelen mcr redelijken handel, prijzen eenigszini terug* gaande. Nuchtere kalveren redelijk, biggen en over-loo* pers zeer matig, paarden rustig verhandeld» SNERK, 20 April. Vee. Ter markt waren 893 melk en kalfkocien f 170—370 55 vette koeien f 210—340 j 18 vette kalveren f 3080; 5x6 nuchtere kalveren f7— 14 30 pinken f 4090 458 schapen f 3042 128 lam meren f 1315 426 varkens f 5095 *99 biggen f o —13. Vette funderen 4046 c., vette kalveren 50—55 ct., vette varkens 24—30 c.> zouters 25—27 ct. per H kg. Handel in goed weidevee vlugin vette koeien, vette kalveren en biggen beterin pinken kalm, met lager nuchtere kalveren prijshoudendschapen niet hooger, vette varkens en zoutere duurdervette runderen flink prijshoudend lammeren kalm. Kievitseieren. Aanvoer 11.000 stuks. Prijs 15 ct* pot stuk. AMSTERDAM, 24 April. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 89-50, Blauwen f 8—9.50, Bl. Eigenheimers f 66.50, Roodstar f 6—6.50, Industrie f 4—5*25 per hl. Egyptische Juin per 50 kg. f 7—7.50, Blauwe poters f 4.15—4.50, Bonte poters f 4^54.50, Roodstar poters f 4.154«5oIJpo der Bravo's f 9—10, Roodstar f 66.50 per hl. Winter Malta f 1617 per 100 kg. Friesche Roodstar f 6.35-* 6.50 per hl. M ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 39 Ha, riep hij, gy hier, prinses, welk een gelukkig toeval! Welk een vertroosting moet dit oogenblik voor je zijn. Er is dan ook niet aan te twyfelen, dat ik dit aan uw machti gen invloed moet wyten. Ge hebt den tyd van myn afwezigheid goed benut, voortref- felyk inderdaad. Duizendmaal dank daar voor! Mercedes staarde den spreker een oogen blik sprakeloos aan. Toen brak op eenmaal de teugel der zelf- beheerschlng, welke deze ziel Jarenlang bin nen de perken had gehouden. Met een smartkreet, die de lucht doorsneed, zonk ze op haar stoel terug. Dat is te veel, het is te veel klonk het snikkend, te veel van den man, voor wiens geluk ik zoo warm gebeden heb, voor wiens zieleheil ik smeekend de lange nachten doorwaak. In de uitdrukking van den pris was een plotselinge verandering merkbaar. Het hoo- nende verdween en een ongewoon licht sprak uit zyn oogen. Mercedes, Mercedes, klonk het jube lend uit zyn mond, je bemint me nog, o, loochen het niet, dat ge me nog liefhebt. Hy viel voor haar op de knieën en haar koude hand vattend, drukte hij die vol vuur, als waanzinnig aan zyn lippen. Mercedes, ging hy Op weeken toon, fluisterend verder, ik heb niet een ander be mind, zooals ik u lief had. O, hadt ge me niet zoo gruwelijk koud van u gestooten, we hadden reeds lang, lang gelukkig kurtnen zyn. Mercedes, geliefde, zeg my, dat ge me lief hebt. Mercedes antwoordde niet. zy hield de oogen dicht. Droomde ze? Dikke tranen rol den onder de donkere wimpers uit. De vorstin had intusschen geen oog van beiden afgewend. Lang vervlogen tyd, lang verloopen jaren leefden op in haar herinnering. Zy dacht aan den dag, dat zy het kind van haar vriendin voor het eerst onder haar dak had opgenomen. Welk een wonder van schoon heid was deze dochter. Helaas, hoe betoove- rend is dea antrekkeiykheid van de Jeug dige bekoorlijkheid en den glans van haar heerliike talenten! Nauweliiks had Alexander Landeros met dit zeldzame wezen kennis gemaakt, of zijn hart ontbrandde in liefde en reeds weinige dagen, nadat de wees zich onder de be scherming zijner moeder had gesteld, noem de hy haar zyn bruid. In de zonnige gou wen van het vaderland zyns vaders droomde het paar ziln eerste liefdedroom. Nog slechts eenige maanden scheidden Mercedes van den dag, dat de bruidskroon der Landeros hoor mooie hoofd zou sieren. Overeenkomstig haar wensch wilde zy in het klooster, waarin zii na den door harer moeder hare opvoeding voleindde, in stille teruggetrokkenheid zich voor den gewichti- gen stap voorbereiden, welke zii dacht te doen. De prins reisde intusschen naar Parijs. De mannelyke jeugd vlamde toentertyd van begeestering voor de prima-donna der groo te opera. Ook Landeros werd in de strikken van de sluwe kokette verschalkt. De ontrouw van den verloofde bleef voor de bruid niet on bekend en zy aarzelde geen oogenblik om de verhouding te verbreken. Te vergeefs waren de rouwvolle beden van Alexander, wien spoedig de tooneelkoningin verdroot, ver geefs zijn vernieuwde liefdes-eeden, alle brieven werden hem door de diepgegriefde ongelezen teruggezonden. De vorstin leed daaronder ten zeerste. Niet slechts was een lievelingswensch van haar ten gronde ge gaan, maar ze ondervond ook smarteiyk, dat het kind. dat haar door de stervende was toevertrouwd, zoo bitter door haar eigen zoon geschokt was. Zij kon en wilde zich van Mercedes niet schelden en het gelukte haar eindeiyk deze tot bljlven te bewegen. Maar met groote bezorgdheid nam zii waar, hoe diepe zwaarmoedigheid het eens zoo vrooiyke jonge wezen aan haar zyde met hare donkere vleugelen overschaduwde. Het heeriyke, nauweiyks ontluikende knopje was spoedig 'n verwelkende bloem geworden. In den angst haars harten zocht ze raad by den wyzen geesteiyke, die tot toen liefdevol de schreden van de wees geleid had. Hy gaf Mercedes een anker, dat haar in de zee der tegenspoeden zou behouden. Bid kind, en werk, had hy gezegd. En dit deed ze ge hoorzaam. Spoedig werden de kasten van haar kamer gevuld met de werken der kerk vaders, en daarnaast vonden de groote dich ters der eeuwen en van den tegenwoordi- gen tyd een plaats. Een zachte hand ont lokte aan 't orgel zoete toonen. Het, bor duurraam werd met kostbare stoffen be spannen, waarop diezelfde hand le schoon ste beelden tooverde om ln 't Godshuis de heilige handelingen op te luisteren, terwyi zy daarnevens niet versmaadde grove stof fen tot nuttig gebruik voor de armen te be werken. Mercedes was gered! Eerst na jaren ge schiedde het, dat zy hem, die eens haar ver loofde was, wederzag. Zij was zyn bezoeken by zi)n moeder steeds ontweken. Maar toen dan ook trad zy hem met zulk een koele on verschilligheid te gemoet, dat zelfs hy, die altiid zeker was van de overwinning, terug week. Alexander geloofde sinds dien tyd, dat Mercedes hem haatte, eerst in dit oogenblik werd hy zich bewust, dat het ge krenkte liefde was. welke zij sinds be- heerscht had- Mercedes opende eindelijk langzaam de oogen. Zij ontmoetten den vlammenden blik van den prins en zy riep, terwijl ze af werend de hand uitstrekte: Niet verder, prins, niet verder, geen liefdeseeden. Om wille van Gods barm hartigheid, doe dat niet. Mercedes, Mercedes, waarom ontkent ge, dat ge me lief hebt? Is uw hart zoo trotsch, zoo koud, zoo hard, dat ge niet ver geten kunt en niet vergeven!" riep de prins buiten zichzelf. zy keek hem aan met diepdroeven blik. Ik kan vergeven, sprak ze, maar nooit vergeten. Liefde zonder vertrouwen is slechts een schaduwbeeld. Men kan eer een doode opwekken dan een woordbreker vertrouwen. zy was opgestaan. Weder stond zij voor hem met de rust, welke haar altijd had gekenmerkt. „Ik zal niet ophouden, voor u te bidden", zei ze met haar klankvolle stem. Een oogenblik later ruischten de zware plooie van de portière achter haar te za- men. Een angstige leegte was er ln het hart van Alexander Landeros. Mercedes! Merce des! riep hy en hy breidde de armen naar de verdwenene uit; het klonk als een geroep om hulp. XIX. ONWEERSWOLKEN. De afwyzing, welke Alexander van twee vrouwen ondervonden had, welke zyn an ders zoo onsestadie hart ware liefde had toegedragen, zou voor velen noodlottig wor den. Mercedes had weinige uren na de op windende scène het slot verlaten. Zij was, zy het ook met bezwaard hart, zonder af scheid weggegaan, maar het mocht niet an ders zyn, want ze vreesde toch haar eigen zwakheid. De oude Grieksche was de eenige, die van hare vlucht afwist, en zy had de opdracht, de vorstin ervan in kennis te stellen. Niemand betreurde dieper dan Selene, dat Mercedes het nieuwe aanzoek had afgewe zen, niemand had zy het meer gegund zich in den bruidstooi der Landeros te schikken dan de door haar zoo beminde prinses. Trots alles had zy steeds op hare wedervereeni- ging met Alexander Landetos gehoopt. De huldigingen welke hy Irma bewees, waren haar een doorn in het oog geweest en toen zij deze eens de vroegere verhouding van den prins tot Mercedes mededeelde, was dit geschiedt, om den hand te breken, welke hem aan de jonkvrouwe van Guldenpforter bond. Tevergeefs smeekte de trouwe dienares ae prinses te biyven De goede geest zal uit het huis wyken, als gy ons verlaat, zeide zij bekommerd, t Kan zyn, dat uw schuts engel er mee tevreden is. dat gij gaat, maar de bewaarengel van onzen armen prins Alexander zal er over weenen, dat is zeker. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6