Rinnenlandsch Nieuws Luchtverkeer S TATEN-GENERA AL Eerste Kamer Behandeling der Staats- begfooting 1928 Het Internationaal Congres der Unie van R. K. Vrouwenbonden Het eerste Katholieke Inter nationale Bioscoopcongres Hoeveel belasting in 1927—1928? De begrooting 1928 van het Wegenfonds Een gevaarlijke onderneming De K. L. M. in den aanstaanden zomer Door de lucht naar Indië Het 9de dienstjaar KERKNIEUWS De Bossche Diocesane Synode LEGER EN VLOOT Bevordering stopgezet In de vergadering der Eerste Kamer was gisteren aan de orde de verdere behande ling der begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw voor 1928. Daarbij zette de heer POLAK (S.D.AJP.) zijn rede voort. Hij bespreekt eerst de musschenverdel- ging. Het komt spr. voor, dat in de eerste plaats de jeugd niet in aanmerking mag komen voor dit bedrijf. Naast de verwil dering der jeugd is met deze zaak ook nog het nuttigheidsvraagstuk gemoeid. Duizen den vogels worden vermoord, die tot de nuttige dieren gerekend kunnen worden. De heer Polak bespreekt verder de ont ginning van woeste gronden, in verband met het werkloosheidsvraagstuk. Ontgin ning van woeste gronden, het droogleggen van plassen enz. doet steeds meer natuur schoon verdwijnen. Die ontginning mag dan ook niet te groote afmetingen aannemen opdat ons land niet verder van zijn schoon heid en luister wordt beroofd. Bovendien is die ontginning slechts een klein lapmiddel, dat veel geld kost. Ontzaglijke sommen gaan er mede verloren. Spr. dringt aan op aan koop van bosschen, hetgeen hij beter acht dan dat men later weer moet bebosschen, waardoor ook weer andere stukken natuur worden geschonden en voorts op instelling i'an nationale parken. De heer WESTERDIJK (V.D.) stemt in met het beleid van den minister, die zich persoonlijk van vele landbouwtoestanden op de hoogte gaat stellen en zich dan ter plaatse op de hoogte laat stellen. De heer DIEPENHORST (A.R.) zegt, dat de voorwaarden van uitvoer d>n eenigen graadmeter vormen voor beoordeeling van den toestand, waarin de landbouw verkeert. Het jaar 1927 was een zeer slecht jaar voor de producenten. Bij handelstractaten dient het agrarisch element een grooter rol te spelen. Wat het landbouwonderwijs betreft, acht spr. uitbreiding noodzakelijk. Aan de lage re landbouwschool zal daarbij een belang rijke plaats moeten worden gegeven. Dit nieuwe instituut is zeer .-levensvatbaar ge bleken. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze voert het woord de heer HERMANS (S. D. A. P.). Spr. wenscht in aansluiting aan de door hem gestelde vra gen, nadere inlichtingen over de houding van den burgemeester van Culemborg ter zake van de actie, die daar ter plaatse wordt gevoerd in verband met de bekende moordzaak. De burgemeester heeft niets te zeggen over het gemeentepersoneel als de diensttijd om is. Toch stelt de burgemeester aan dit personeel allerlei eischen, waartoe hij niet gerechtigd is. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, de heer KAN, verdedigt de sub sidie aan de burgerwachten en het ten goe de komen van anderhalve ton van de vroe gere subsidie aan den landbouw. Wat er in 1929 zal gebeuren met deze subsidies kan spr. nog niet zeggen. Het perspectief der oegrooting is thans buitengewoon ongunstig. Wanneer de Staat de subsidie aan de bur gerwachten geheel zou intrekken, zouden de particulieren nog meer gaan geven en dan zou juist de toestand ontstaan, dien mevr. Pothuis Smit niet wenscht, n.l. dat het den schijn zou wekken, alsof de burger wacht een instituut is in handen van par ticulieren in plaats van 6e overheid. Het is juist, dat te Amsterdam Duitschers lid zijn van de burgerwacht. Deze zijn echter alleen bestemd om in geval van revolutie hun eigen kantoren te verdedigen. Wat betreft de uitvoering der Bioscoop wet en de geldigheid van gemeentelijke verordeningen, zal de rechter een uitspraak hebben te doen. Den heer Hermans ant woordt spr., dat de gemeenteraad een bur gemeester steeds ter verantwoording kan roepen. De burgemeester is geen ambtenaar van binnenlandsche zaken en zal er prijs op stellen zichzelf te verdedigen. Een bur gemeester kan ter zake van zijn beleid niet zoo spoedig door den minister ter verant woording worden geroepen. Men moet ook bedenken, dat Culemborg als gemeente een zenuwpatiënt is geworden tengevolge van de moordzaak. Het optreden van den bur gemeester moet dan ook in plaatselijk ver band worden gezien. Wat het trekhondenvraagstuk betreft, is spr. zoo ver gegaan als hij kon. De vee- artsenijkundige faculteit heeft uitgemaakt, dat de hond geschikt is als trekdier als ze kere eischen gesteld worden. Na dit advies is spr. ten volle gerust om den hond als trekdier te handhaven. Het pachtvraagstuk is nog steeds een punt van overleg tusschen Justitie en Binnen landsche Zaken. Het onderhandelingstarief is op 't oogenblik commissoriaal. Daarover kan de minister dus ook niet spreken. Het toewijzen van lagere landbouwscholen aan organisaties is een onaangenaam werk om dat men er niemand mede bevredigt. Een wettelijke regeling zal thans te veel geld kosten. Met onoordeelkundige stichting van landbouwscholen zou men zijn eigen graf delven. Daarna wordt de begrooting z. h. st. aan genomen, evenals twee kleine wetsontwer pen. Vervolgens is aan de orde de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer DE VEEil (A.R.) waarschuwt tegen het plan om de 3-jarige ambachts school om te zetten in een 2-jarige en vraagt meer ruimte voor het huishoudon- derwjjs. De heer OSSENDORP (S. D. A. P.) be spreekt den door den heer Croles gewensch- ten leerstoel in het Friesch te Groningen. Spr. houdt vervolgens beschouwingen over het beleid van den minister in het afge- loopen jaar en in het daaraan vooraf gaande. De heer DE JONG (R.K.) zegt, dat het heel gemakkelijk is een aantal wenschen te formuleeren, doch minder eenvoudig die wenschen tot werkelijkheid te brengen met de middelen, waarover men beschikt. Hij bespreekt uitvoerig de toepassing van art. 84 der 1. o. wet betreffende de aanschaffing van schoolmeubelen en acht onbillijkheden geschapen ten opzichte der ingebouwde scholen, die slechts de rente vergoed krij gen van het bedrag uitgegeven voor school meubelen. Ook critiseert spr. art. 100 be treffende de voorwaarden voor aanvraag om vergoeding voor boventallige onderwijzers. Het wil spr. voorkomen, dat.het antwoord, door den minister-president gegeven op het betoog van den heer Smeenge. die een plei dooi hield voor beter onderwijs aan schip pers- en kramerskinderen, niet kan bevre digen. Dit onderwijs komt in de allereerste plaats in aanmerking om geregeld te wor den. Daarna wordt de vergadering tot heden morgen 11 uur verdaagd. Een protest tegen het doodzwijgen der Kerkvervolging in Mexico In haar rede heeft mevr. Steenberghe- Engering, voorzitster der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden op het congres dier Unie te 's-Gravenhage gisteren dank gebracht aan mgr. Schioppa voor zijn woor den en voor de welwillendheid om de openingszitting te willen presideeren. Zijn tegenwoordigheid was spr. aanleiding om uiting te geven aan de gevoelens van trouwe en eerbiedige gehechtheid aan den H. Stoel, welke gevoelens alle leden der Unie bezielen. Vereenigd door de gemeenschap van hetzelfde geloof, haar leven regelend naar de leerstel lingen der gemeenschappelijke Moeder de H. Kerk, vinden zij de oorzaak van het be staan harer internationale Unie in hare kin derlijke gehoorzaamheid aan den vertegen woordiger van Christus op aarde, Paus Pius XI. Juist deze gehoorzaamheid aan den Chris tus en aan Zijn Kerk maakt de leden van den Mexicaanschen Bond tot belijdsters van het geloof, tot martelaressen, die de bewon dering van de geheele Christenwereld waard zijn. Spr. gaf uiting aan gevoelens van trots en blijdschap, omdat zij deze moedige vrou wen onder de aanhangsters der Unie mag tellen en noemde haar heldhaftigen, die door haar optreden een schitterend bewijs geven van de hechtheid van haar geloof. Om uiting te geven aan zijn bewondering en smartelijk medegevoelen heeft het bureau der Unie, als uitzondering, met toestemming van den kar dinaal-beschermheer, een plaats op het bureau aangeboden aan mevr. de Gargollo de Lazo, de correspondente voor het buitenland van den Mexicaanschen bond. De Paus heeft reeds bij verschillende gele genheden de aandacht der geloovigen geves tigd op „den grafsteen van een waarlijk boozen toeleg van stilzwijgen", waaronder de duizenden slachtoffers, die in Mexico ster ven, worden begraven. Een protest Het bureau der Unie stelt voor het vol gende protest aan te teekenen: De Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden, in congres vereenigd in Den Haag. is van meening, dat haar eerste daad moet zijn; haar stem eerbiedig te vereenigen met de stem van den Paus en het geheele Episcopaat. Het protesteert luide tegen het complot van „stilzwijgen", dat aan de wereld de onrechtvaardige vervolging, die in Mexico al sedert maanden duurt, zou willen onttrek ken. Deze vervolging is een beleediging voor den godsdienst, voor het recht en voor de menschelijke vrijheid. Daarom kondigt de Internationale Unie van Katholieke Vrou wenbonden in naam van 57 vereenigingen, welke 26 naties vertegenwoordigen openlijk af, dat het belang der Katholieke Mexicanen ook haar belang is, dat in naam van de nauwe menschelijke saamhoorigheid en meer nog in naam van de Christelijke broe derschap, welke in eenzelfde lichaam de leden van den Christus nauw vereenigt, de Katholieke vrouwen zich in haar ziel getrof fen voelen, door de afschuwelijke onrecht vaardigheid en de bloedige vervolging, die haar Mexicaansche zusters onderdrukt. Zij verklaart nog steeds in naam van dezelfde menschelijke saamhoorigheid en van de innige Christelijke broederschap, dat elke. bij haar aangesloten vereeniging al haar in vloed zal moeten aanwenden en alle midde len in het werk zal moeten stellen om de Openbare meening ontroerd te stemmen en om in de gemoederen een rechtvaardige ver ontwaardiging te doen ontstaan door middel van pers, vlugschriften, film, lezingen. De algemeene campagne, welke nu aan vangt, zal niet eindigen vóór de godsdienst vervolging zelf heeft opgehouden. De Inter nationale Unie van Katholieke Vrouwenbon den, wetend welk een machtig hulpmiddel het gebed is, besluit: om haar 25 millioen aangesloten vrouwen op te roepen op 9 Juni, het feest van het H. Hart, deel te nemen aan een algemeene H. Communie tot intentie van Mexico. Nadat pater la Briere het woord had ge voerd, sprak gravin Zichy (Hongarije) over het communisme. Spr. ving haar rede aan met woorden van dank voor hetgeen Nederland voor het Hon- gaarsche kind heeft gedaan en kwam daarna tot haar onderwerp. Zij schetste de gevaren van het communisme, die zij in haar vader land gedurende een communistisch bewind van eenige weken, met eigen oogen heeft ge zien, zoodat zij weet wat het wil zeggen, door communisten, te worden geregeerd. Zij ran den den rechten van gezin, school en kerk aan en bedreigen de moraal; zij trachten het geloof in God bij de jeugd te dooden, zij tas ten de heiligheid van het huwelijk aan door de vrije liefde te propageeren en zij dulden allerlei sexueele uitspattingen bij de jeugd, ja werken deze in de hand. Waar de communis ten heerschen, neemt de onzedelijkheid toe, wordt de godsdienst verbannen, de vrijheid van de gezinnen en individuen aan banden gelegd en leeft men onder een regime van verschrikkelijke terreur. Daar het communisme internationaal be- organiseerd is, moet het internationaal be streden worden en het is een belang van de Katholieke Kerk, dat dit geschiedde, waar het zich vertoont. Gistermiddag zijn vergaderingen gehou den uitsluitend voor de afgevaardigden waai de pers niet werd toegelaten. Er is gesproken over de verdediging en verspreiding van het geloof en over de bescherming en verheffing der vrouw. Gisteravond was het congres der Interna tionale Unie van R. K. Vrouwenvereenigin- gen de gast van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage in het raadsgebouw aan de javastraat, waar de burgemeester, mr. J. A. N. Patijn de deelnemers aan het congres ontving, met de volgende redevoering: Dames, Namens het gemeentebestuur heb ik de eer u welkom te heeten en u te zeggen, hoezeer het gemeentebestuur zich gelukkig acht, dat uw congres te 's-Gravenhage bijeenkomt. Gij zijt, naar ik verneem, vrij geweest, in de keuze van welke plaats ter wereld, ook voor uw bijeenkomst. Dat uwe keuze op onze stad is gevallen, is voor ons een reden van groote voldoening, waarvoor wij u dank zeggen. Zeker, onze stad zou u niet kunnen aan bieden, v/at gij hebt gevonden in de metro pool waar uw laatste internationale congres is gehouden. De pracht van Rome, de cul tuur van 26 eeuwen, de opeenhooping van kunstschatten en alles wat daarmee ver band houdt, zonder nog te spreken van de zeer bijzondere aantrekkelijkheid, die deze stad voor uw vereeniging bezit, zult gij slechts daar vinden, omdat zij eenig zijn in de we reld. Dat hebt gij geweten, toen gij besloot uw congres in onze stad te houden. En ik hoop zeer, dat het u niet zal beletten, ze kere bekoorlijkheden te ontdekken, van deze meer bescheiden omgeving, veroorlooft mij 't te zeggen, verre van ontbloot is. ïk spreek u niet van de nabijheid der zee, van de omstreken, van onze musea, enz. Deze zijn gemakkelijk te vinden, voor hen, die er van houden. Ik hoop, dat uw zoo wel gevuld programma u zal veroorlooven er toch een weinig van te profiteeren. Maar ik denk aan de mentaliteit der bevolking, waaronder gij u bevindt. Ik geef mij reken schap van het karakter uwer unie, die door de meest bevoegde autoriteit betiteld is, als „wereldvertegenwoordiging der groote ka tholieke familie", terwijl de meerderheid der bevolking van deze stad uw godsdienst niet belijdt. Doch gij zult zonder moeite uw geloofsgenooten hier vinden, daar zij een aanmerkelijk deel der bevolking vormen. Ik heb de verslagen van uw vorig congres, te Rome gehouden in 1925, doorloopen, ik heb het programma gelezen van dit con gres en ik heb geconstateerd, met welk een ernst en met welk een ijver de onderwerpen van het grootste maatschappelijk belang, in uw vergaderingen worden behandeld; ik heb het idealisme gevoeld, dat de basts van uw werkzaamheid is en ik durf te zeggen, dat een dergelijke vergadering verzekerd kan zijn van de sympathie eener bevolking, die er zich op beroemt steeds edele verheven gedachten, onverschillig van welke zijde, te hebben kunnen waardeeren. Maar bovendien, gij zijt een vereeniging van vrouwen. Misschen hebben de Neder- landsche vrouwen niet altijd in de eerste rijen gestreden voor de rechten van hare sexe. De „suffragettes" zijn niet in Neder land uitgevonden. Doch niettemin, of mis schien juist daarom, is de invloed van de vrouw in onze nationale gemeenschap groot. Het Nederlandsche volk heeft eerbied voor de vrouw en dat is geen wonder in een land, waar achtereenvolgens twee vrouwen de eerste plaats in den staat hebben inge nomen en zich van haar delicate en ge wichtige taak gekweten hebben op een wfize, waarvoor iedere verstandige man, diepen eerbied heeft. Weest dus verzekerd van de sympathie, die u omringt, terwijl gij uw zevende inter nationale congres hier houdt. Dat deze sym pathie uw steune in de vervulling van uw taak en er toe bijdrage, dat de oplossing der ernstige en moeilijke vraagstukken, in uw programma gesteld, tot een goed einde wordt gebracht. De presidente der Internationale Unie zegde, namens alle aanwezigen, dan burge meester dank voor zijn sympathieks woor den. Onze stad, zeide spreekster, is bekend, om het vele, dat zij aan vreemdelingen te bieden heeft, zoowel in architectuur, musea e. d. als in de omgeving. Onze leden vinden er tevens de rust en het comfort, noodig voor ernstigen arbeid. De vriendelijke ontvangst hedenavond van de zijde van het gemeentebestuur ge noten, heeft ons tevens bewezen, dat onze stad niet alleen schoon en bekoorlijk is, maar ook gastvrij. Ten slotte uitte spreekster de beste wen schen voor den groei van Den Haag en de welvaart der inwoners. Ter receptie waren aanwezig, behalve de burgemeester, o.m. de wethouders de heeren Quant en Drees, de gemeente-secretaris, mr. dr. Ter Pelkwijk, de Raadsleden, de hee ren De Meester en Mooyman, de heeren Rijken en Robin van het kabinet van den burgemeester en de deken van 's-Graven hage, deken Van Dam in deze publicatie voorkomende cijfers blijkt, dat de belastingdruk in de gemeenten on derling belangrijk afwijkt. In vergelijking met 1926-1927 is de gemeentelijke belasting druk over het algemeen iets toegenomen, daarentegen ft de Rijksbelastingdruk door het vervallen van de opcenten voor het lee- ningsfonds verminderd. Voor een gehuwde met 2 kinderen is de hoogste gemeentelijke belastingdruk voor inkomen van 1000 5000 hieronder vermeld: Zuiver inkomen 1000 2000 3000 4000 5000 Hoogste gem. bel.druk 36.— 136.61 303.— 538.— 780A0 De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 5 ge meenten, waarin over 1927-1928 geen enkele gemeentelijke heffing op het inkomen be staat. Telt men bij de cijfers van den gemeente lijken belastingdruk dien van Rijk en pro vincie op, welke eveneens in het overzicht voorkomt, dan kan men een vergelijking maken tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen over de verschillende ge meenten. Hieronder zijn deze cijfers ver meld voor Amsterdam, 's Gravenhage, Rot terdam en Utrecht en voor de gemeenten met den laagsten en den hoogsten belas tingdruk voor gehuwden met 2 kinderen en inkomens van 2000 resp. 5000. Totale belastingdruk 2000 5000 Laagste druk 26.47 164.13 Amsterdam 74.05 396.75 's Gravenhage 55.56 316.63 Rotterdam 53.81 325.57 Utrecht 75.65 f 458.01 Hoogste druk 162,89 959.90 De middagvergadering van het eerste Katholieke Internationale Bioscoopcongres te 's-Gravenhage werd gisteren gepresideerd door Kanunnik A. Broheé uit Leuven. De heer A. J. Rozemeyer uit Rotterdam, secretaris van het congres, sprak over „Film en onderwijs." Spr. verdedigde het gebruik van de leer- film in de school op psychologische en paedagogische gronden. Door de film ont staat het zoo noodige contact tusschen het leven en de school. De film is de vervol making van het aanschouwelijk onderwijs en houdt rekening met de vlottende op merkzaamheid der kinderen. Het heeft geen zin te spreken van een nieuwe methodologie. Op dit punt bestaat veel overdrijving. De film is slechts il lustratie. Lagere-schoolfilms moeten elementair eenvoudig zijn. Om het volle nut van de leerfilm te hebben, moet zij gebruikt wor den midden in het onderwijs. Het is zaak, dat de Katholieken zich be moeien met de systematische leerfilm-pro- ductie, opdat het godsdienstig element niet verwaarliisü worde. Reeds bestaat hier een gevaar, dat spr. met eenige feiten aan toonde. Mevrouw Van Lier uit Brussel, gaf een uiteenzetting van de inrichting en de werk wijze van La Centrale Catholiquê du Film" te Brussel. De heer Parisi uit Rome verstrekte na mens den Eerw. heer Conzoni, directeur van de C. U. C. E. (Consorzio Utenti di Cinema- tografi éducativi) te Milaan eenige inlichtin gen over deze instelling. De heer Fabrès, directeur van de Lumeh- film te Santiago lichtte het congres in over de productie en distributie van katholieke films in Chili. Over de instelling „de parochie-bioscoop" van „La Bonne Presse" te Parijs, sprak pa ter Pruvoust, over de actie der katholieken in I olen de Eerw. heer Kneblewski en over de bioscooptoestanden in Spanje mevrouw Lopez de Lucedao. Over de samenwerking in de productie van goede films hield de heer Bidault uit Lyon een inleiding, waarin hü tot de vol gende conclusies kwam: le. De productie van films, waarin reke ning gehouden wordt met de katholieke moraal, moet uitgebreid worden. 2e. Deze productie moet geschieden in Katholieken geest, maar door commercieeie ondernemingen, die voorzien zim van de noodige technische, financieede en commer cieeie middelen. 3e. Tusschen de bestaande productie-on dernemingen moeten commercieeie over eenkomsten tot stand komen tot uitbreiding van het arbeidsveld van elk afzonderlijk, bijvoorbeeld in den vorm van uitwisseling van films of van gezamenlijke productie. Over „Exploitatie en Afzetgebied van Katholieke films" sprak dr. Nusser, direc teur der Leofilm A.G. te Miinchen. Daarna werd het congres tot hedenmor gen verdaagd. De Rijksinkomstenbelasting verminderd, de gemeentelijke inkomstenbelasting vermeerderd Thans publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek wederom het overzicht van den belastingdruk over het belasting jaar 1927-1928. Voor alle gemeenten wordt hierin de belastingdruk vermeld voor ge huwden met 2 kinderen en inkomens van 1000, 2000, 3000, f 4000 en 5000. Bo vendien bevat het overzicht voor alle ge meenten boven 5000 inwoners de overeen komstige gegevens voor gehuwden zonder kinderen en inkomens van 1000200.000 (in 22 rubrieken). Verder is nog een aan tal gegevens opgenomen, waaruit de belas tingdruk op het vermogen kan worden be rekend. Bij het reeds vluchtig doorzien van de In de inleiding komen verder een twee tal staatjes voor betreffende de Rijks inkomsten- en Vermogensbelasting, waar uit onder meer blijkt, dat ruim 69 pet. van alle aangeslagenen in eerstgenoemde belas ting een inkomen hebben beneden 2000 en gezamelijk slechts 11 pet. bedragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofd som. Daarentegen hebben ruim 5 pet. van aJUe aangeslagenen een inkomen van 5000. en hooger, welke categorie ruim 67 pet. bij draagt in het totaalbedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat kan worden vermeld dat ruim 43 pet. van alle aangeslagenen 'n vermogen hebben benede» 30.000 die tezamen ruim 7 pet. bijdragen in de totaalopbrengst dezer belasting, ter wijl bijna 15 pet. van alle aangeslagenen 100.000 of meer vermogen bezitten en ge zamenlijk ruim 63 pet van het totaal der belasting betalen. In een volgend staatje wordt door elk der 42 gemeenten boven 20.000 Inwoners af zonderlijk 't aantaJJ aangeslagenen voor bei de belastingen medegedeeld met de verhou- dingscijfers voor een viertal grootte-groepen, terwijl met behulp van deze cijfers een tweetal grafieken is vervaardigd, waaruit de groote afwijkingen tusschen de gemeenten onderling en met het gemiddelde voor alle gemeenten tezamen duideijk merkbaar zijn. De hoogste en laagste verhoudingscij f en- worden hieronder voor elk der inkomens- en vermogensgreepen vermeld: Inkomensgroep Hoogste cijf. Laagste cijf. 8001400 Lonneker 56 Velsen 26 1400—2000 Kerkrade 45 Rheden 24 f 20005000 A'dam 32 Lonneker 15 5000 en meer Hilversum 10 Kerkrade 2 Vermogensgroep ie—30.000 Vlissingen 58 Rheden 29 f 30—50.000 Kerkrade 45 idem 18 f 50—100.000 Delft 22 Kerkrade 11 100.000 en meer Rheden 31 Helder 5 Voor uitvoeriger gegevens moge naar bovengenoemd overzicht en naar de over eenkomstige publicaties over voorgaande jaren zelve verwezen worden. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroo ting van het wegenfonds voor 1928. Voor de hulde, den minister door verschil lende leden gebracht wegens zijn beleid in zake het wegenvraagstuk, is hij ten zeerste erkentelijk. Doch de geoefende critlek noemt hij meermalen voorbarig. De tijd is immers nog te kort geweest om het wegenbeleid in voldoende mate te ontwikkelen. Er moet naar een zich geleidelijk ontwikkelend stel sel gewerkt worden en zulks moet zonder overhaasting geschieden. Het schijnt den minister dan ook niet mogelijk, toe te geven aan den drang om een nog sneller tempo dan thans is ingezet te bevorderen. Wanneer men voor oogen houdt, kan niet worden toe gegeven, dat de te besteden bedragen over een te groot aantal jaren zullen worden verdeeld. In het algemeen geeft de minister, be halve wanneer het eenvoudige onderhouds- en herstellingswerkzaamheden betreft, aan uitvoering van werken aan de wegen door ter zake kundige aannemers de voorkeur boven uitvoering in eigen beheer. Het zou aanbevelenswaard zijn, alle we gen, op het Rijkswegenplan voorkomende, in beheer en onderhoud bij het Rijk te nemen, en dat onder de wegen, voorkomende provinciale wegenplans, zich geen Rijkswe gen bevinden. Die toestand kan echter eerst intreden, wanneer het Rijkswegenplan vol doende vaststaat. Zoolang deze eindtoestand niet is bereikt, is de minister voornemens om voor de op het Rijkswegenplan voorkomende, bij anderen in beheer en onderhoud zijnde wegen uitkeerlng volgens de Wegenbelas tingwet te bevorderen, voor zooveel de ver betering van die wegen volgens een in het Rijkswegenplan passend geheel wordt ter hand genomen. De daartoe te stellen regelen zijn in overweging. Het is niet de bedoeling om de bestaande wegen voor het doorgaand verkeer geschikt te maken; men beoogt voorshands alleen om, voor zoover zulks aanstonds niet op betere wijze kan worden bereikt, de op het Rijkswegenplan voorkomende bestaande we gen volgens het vijfjarig werkplan zoodanig te verbeteren, dat gegronde klachten niet meer gevreesd behoeven te worden. Tegelij kertijd wordt de aanleg van nieuwe wegen voorbereid en zoo mogelijk in uitvoering ge nomen. Hetge^j zal moeten geschieden bij de tra versen door de groote steden, en ten aanzien van vergoedingen, is bi) den minister nog In onderzoek. Naar de meening van den minister zal op heffing van tollen ter sprake -kunnen komen bij de behandeling van de Wegenwet. Het ontwerp eener Wegenwet is van den Raad van State terug ontvangen. De indie ning mag als aanstaande worden beschouwd. De opbrengst van de wegenbelasting heeft in 1927 bedragen ruim 6.500.000; de ra ming voor dat jaar was 4.600.000. De minister heeft aan een kleine ambte lijke commissie opgedragen voorstellen te doen voor de verbindingen van Rotterdam met Zeeland en België. In het onderzoek is ook de A.N.W.B. betrokken. De Poolvlucht van Wilklns. Ook de „Vossische Zeitung" bevat thans een relaas van Wilkins' Poolvlucht. Daaraan zijn de volgende bijzonderheden ontleend: Driemaal hebben de beide vliegers te Point Barrow in Alaska vergeefs getracht op te stijgen. Tenslotte werd het vliegtuig door elf man en vijfentwintig honden vijf mijlen over het ijs gesleept naar een kleine bevroren baai, waar bevriende eskimo's in twee dagen hard werken een nieuwe startbaan van bijna anderhalven kilomter inde sneeuw maakten. Toen eerst gelukte het op te stijgen. De vliegers vertrokken Zondagmorgen 10 uur 15 (Am. tijd). Sedert vele dagen waren Wilkins en Eiel- son reeds zonder verbinding met de be woonde wereld, zoodat zij op het oogenblik van hun vertrek van alle inlichtingen om trent de weergesteldheid in de verschillende deelen van het Poolgebied verstoken waren. Gedurende de eerste vijf uren van den tocht was het helder weer. Daarna was het ijs een uur lang onzichtbaar door nevelbanken, die de vliegers dwongen hooger te stijgen en herhaaldelijk van koers te veranderen. Dit gedeelte van den tocht leverde groote moei lijkheden op, wegens de schommelingen van het kompas door de nabijheid van de magne tische pool. Daarna kreeg men weer zicht bij de vlucht over ijs, dat vele open plekken vertoonde. Wilkins betreurde het zeer dat hij niet kon landen om peilingen te verrichten. Hij vreesde echter, dat het onderstel van zijn vliegtuig door het ruwe ijs zou worden be schadigd. Wel waren er plekken waar een landing op het ijs kon worden gewaagd, maar daar zou het opstijgen onoverkomelijke moeilijkheden hebben veroorzaakt. Men vloog nu, naar rechts zwenkend, in de richting van Grant Land, in de hoop nieuw land te ontdekken, doch niets wees op de aanwezigheid van het legendarische „Crocker Land". De nevelbanken werden in de nabijheid van Grant Land weer zeer dicht en een hevige storm begon den tocht te be moeilijken. De vliegers zetten nu rechtstreeks koers in de richting van Spitsbergen, na hun plaats te hebben bepaald naar de hooge toppen van Grant Land. Zonder zicht en met nog slechts weinig benzine aan boord vloog men verder in een hevigen sneeuwstorm, op gevaar af tegen de hooge bergen van het Westelijk deel van Spitsbergen te pletter te vliegen. Gelukkig kregen zij één oogenblik voldoende uitzicht om te landen op het schiereiland Daudmannsoyra en na van Maandag 16 tot Zaterdag 21 April in hun vliegtuig een schuilplaats te hebben gevon den tegen den geweldigen sneeuwstorm, kon den zij eindelijk een poging wagen om weer op te stijgen. Bij de landing was de storm zoo hevig, dat het vliegtuig na tien meter over het ijs te hebben gegleden, reeds stil stond. Het op stijgen ging met groote moeilijkheden ge paard. Wilkins duwde den kleinen eendekker voort, terwijl Eielson den motor aanzette, maar toen het vliegtuig eindelijk opsteeg, slaagde hij er niet in bijtijds in de kabine te springen, zoodat de bestuurder opnieuw moest dalen. Bij een tweede poging greep Wilkins met handen en tanden een touw, dat Eielson uit het vliegtuig liet hangen, maar hij viel en zijn tanden waren door den hevi gen ruk los geraakt. Eindelijk bij een derde poging gelukte het Wilkins in de kabine te springen. Van de weinige liters benzine, die bij de noodlanding op het landijs nog over waren, had men bij deze herhaalde pogingen om op te stijgen nog de helft verbruikt. Uit de bijzonderheden, die thans omtrent de door Wilkins gevolgde route bekend zijn, mag wel worden afgeleid, dat hij niet over de Pool zelf is gevlogen en dat de eerste be richten van het radiostation te Svalbard op Spitsbergen dus op een vergissing berust ten. Ten slotte waarborgt de dubbele bemanning een groote zekerheid in de besturing, de na vigatie en de bediening der draadlooze tele fonie. Het nuttige laadvermogen van deze vliegtuigen is ongeveer 1300 K.G. De geheele luchtvloot der K.L.M. bestaat uit Fokker verkeersvliegtuigen en de voortreffelijke F VlII-machine bewees opnieuw, dat onze wereldberoemde landgenoot de volmaakste vliegtuigen ter wereld bouwt! Het luchtverkeer neemt dagelijks toe. Ne derland zal door de lucht verbonden worden met: Antwerpen, Baden-Baden, Bazel, Ber lijn. Brunswijk, Bremen, Breslau. Brussel, Chaux de Fonds, Cottbus, Danzig, Darmstadt Dortmund, Dresden, Ousseldorp, Erfurt, Es- sen/Mülheim, Frankfort/Main, Flensborg, Freiburg. Genève, Gera, Görlitz, Goslar, Halle, Hamburg, Hannover, Helsingfors, Karlsruhe, Kassei, Kiel, Koblenz, Keulen. Koningsbergen, Konstanz, Kopenhagen. Kre- feld, Lausanne, Leipzig, Londen, Ltibeck, Lyon, Maagdenburg, Malmö, Mannheim, Ma- rienbad. Marseille, Moskou, Miinchen, Oos tende, Parijs, Plauen, Praag, Reval, Riga, Stuttgart, Villingen, Weenen, Westerland, Ziirich. De eigen lljnen der K.L.M. in dit lucht net zijn bekend: Londen Rotterdam Amsterdam Hamburg Scandinavië. Parijs Brussel Rotterdam Amster dam Hamburg Scandinavië. Amsterdam Bremen Hamburg. Amsterdam Rotterdam Brussel Bazel Zürich. Deels wordt in gemeenschap met andere maatschappijen gevlogen, terwijl aansluiting op de andere routes van het Europeesche luchtnet kan worden verkregen. Over de toenemende beteekenis van het snelle luchtverkeer voor onze nationale wel vaart thans nog eet; enkel woord. Het bereiken per vliegtuig van de groote Europeesche centra, binnen enkele uren, heeft voor vele Nederlandsche producenten nieuwe mogelijkheden geopend. Is voor sommigen het vlugge gemakkelijke overbren gen van hen goederen naar plaatsen waar voorraden tijdig aanevuld moeten worden of plotselinge behoeften zijn ont staan, reeds een belangrijk voordeel in den uitvoer van hunne voortbrengselen, voor an deren heeft het luchtverkeer markten in Europa geopend, welke vroeger door te lang durige treinreis onbereikbaar waren. Men denke aan vervoer van snijbloemen, versche vruchten, fijne groenten enz. In 1927 vervoer de de K.L.M. 130.000 K.G. bloemen door de lucht, tegen 50.000 K. G. in 1926! Wat dit ook voor onze ondernemende kweekers en exporteurs beteekent, laat zich denken. En dit alles is slechts een begin. Er wacht het Nederlandsch luchtverkeer nog een groote toekomst. Twaalf maandelijksche vluchten. In de gisterenmiddag door den heer Ples- man, directeur van de KJj.M. voor het Kon. Instituut van Ingenieurs gehouden voor dracht over het „Luchtverkeer in en naar Indië", kwam de belangrijke mededeeling voor, dat met medewerking van de Neder landsche- en zeer waarschijnlijk ook van de Indische postadministratie in den loop van 1929 en het begin van 1930 12 maandelijk- sche vluchten Nederland—Indië en terug zullen worden uitgevoerd, zulks ter bestu deering van de mogelijkheid om een geregel de wekeliiksche of véfertiendaagsche lucht postverbinding op Indië in te stellen. Voor de met deze vluchten te vervoeren poststukken zal het luchtrecht opnieuw wor den vastgesteld aan de hand van de erva ringen, welke zullen worden opgedaan met de vier in den loop van dit jaar uit te voe ren vliegtochten naar Indië. Hoe het Nederlandsche luchtverkeer groeide De K.L.M. is haar negende dienstjaar fa- getreden en heeft voor den Zomerdienst een fraai geillustreerden luchtreisgids doen verschijnen, die eenig denkbeeld geeft van den omvang die het passagiers- en vracht- goederenvervoer reeds heeft genomen. Het is wellicht interessant voor dengene die belang stelt in het luchtverkeer er iets naders van te vernemen. Zulke bijzonderheden zijn in het inleidend woord van den luchtreisgids vermeld en wij ontleenen er het volgende aan: Het streven der Kon. Luchtvaart Maat schappij heeft Nederland met zijn lucht havens Schiphol en Waalhaven tot een centrum gemaakt van steeds groeiende be teekenis in het internationale luchtnet. Reeds voorzien de diensten der K.L.M. en de diensten der met haar samenwerkende bui- tenlandsche maatschappijen in een dringen de behoefte aan groot snelverkeer. En het verschijnsel is aldus, dat het verkeersvlieg tuig hoe langer hoe meer reizigers over groote afstanden trekt. Het kan niet anders, omdat de 'tijdwinst zoo reusachtig is en de Fokker-verkeersvliegtuigen der K.L.M. steeds geriefelijker ingericht worden. Enkele voor beelden ten opzichte van het eerste punt tijdwinst. Een reis naar Scandinavië was vroeger een heel ding. Van Londen per boot en trein via AmsterdamHamburgKopen hagen naar Malmö, duurt ook thans nog 36 uur, waarbij de reizigers óf twee dagen en een nacht óf twee nachten en een dag moet reizen. Van Parijs naa* Malmö 30 uur. Per K.L.M.-vliegtuig wordt van Londen en Parijs langs genoemde route Zweden (Mal mö) in 9 uur bereiktl En op denzelfden dag! Wat het tweede punt: toenemend gerief betreft, moet gewezen worden op het be langrijke feit, dat dit jaar aan de luchtvloot der K.L.M. zes verkeersvliegtuigen van een nieuw en verbeterd type worden toegevoegd, namelijk de twee-motorige Fokker F VIII, om op de K.L.M. luchtlijnen naar Londen, Parijs en Kopenhagen in dienst te worden gesteld. Met deze vliegtuigen is inderdaad een zeer groote vooruitgang bereikt. De cabine biedt ruim plaats voor 15 passagiers, die allen een goed uitzicht hebben door ramen van zeer groote afmetingen. Elk raam is zakkend uit gevoerd en kan door een eenvoudigen knop tot op elke gewenschte hoogte worden ge opend. De stoelen zijn van gewijzigden vorm en verzekeren een rustige en gemakkelijke zitplaats. De wanden zijn uitgevoerd in een mahoniehouten betimmering, terwijl het plafond met dikke stof is bekleed, ten einde het geluid van de motoren zooveel mogelijk te dempen. Zooals op alle vliegtuigen van de K.L.M. zijn ook in deze machines toilets aanwezig. Het ruim voor bagage en goede ren is van zeer groote afmetingen. De aanwezigheid van twee motoren biedt verschillende voordeelen. Doërdat de moto ren buiten de romp liggen is de cabine van dit vliegtuig veel rustiger, terwijl de snelheid is toegenomen tot gemiddeld 170 K.M. p. uur. Gisteren is te 's-Hertogenbosch de Dioce sane Synode aangevangen, waarvan het doe) was, gelijk in een herderlijk schrijven van Mgr. Diepen werd aangekondigd, een door studie en gebed zorgvuldig voorbereide her ziening en aanvulling te bewerken van alle wetten, verordeningen en besluiten, die in het bisdom niet alleen het gelukkig bestuur van zijn godsdienstige instellingen, maar ook en vooral het zielenheil van geestelijk heid en geloovigen moeten bevorderen en verzekeren." De laatst gehouden plechtige Diocesane Synode was die van 1867, samengeroepen door Mgr. Joannes Zwijsen. Gisteren om 10 uur droeg Z. D. H. Mgr A. F. Diepen in de kathedrale kerk te 's-Hertogenbosch, een pontificale H. Mis op. Na de H. Mis had de openingszitiing der Synode plaats, welke gehouden wordt in de ruimte tusschen de kanunnikenbanken, .die door gordijnen van het overige gedeelte d-r kerk is afgescheiden. Hier zijn ook de wapens van Z. H. den Paus en Mgr. Dieren aangebracht. Aan de Synode nemen, behalve de Bis schop, deel de leden van het hoogwaardig kapittel, de hoogeerw. dekens, een uit elk dekenaar afgevaardigd priester en de 27 vertegenwoordigers van de religieuze pries terorden en congregaties, in het bisdom Den Bosch gevestigd. Het altaar was met palmen omgeven. De deelnemers aan de Synode hadden in het hoogkoor plaats genomen. Vele geloovigen woonden de pontificale H. Mis bij. Na de H. Mis werd o. a. gezongen Psalm 68 en de Litanie van Allerheiligen. Daarna intoneerde de Bisschop het Veni Creator en vervolgens werd het kerkgebouw ontruimd, waarna de besloten zitting van de Synode aanving met een allocutie van Mgr. Diepen. J Om 3 uur hedenmiddag werd weer een zit ting gehouden. Naar wij vernemen, is aan de korpsen medegedeeld, dat de Minister van Oorlog bh het nagaan van de aantallen onderofficieren der cavalerie en artillerie, benooaigd voor het bezetten der verschillende oorlogsforma- tiën, gebleken is, dat ruimschoots in 6e be hoefte kan worden voorzien. In verband hiermede wordt de bevordering van onderofficieren in de zg. dubbelrangen, voorloopig stopgezet, ook al zouden die be vorderingen in de vredesformatiën nog kun nen geschieden. Tot den rang van adjunct-onderofficler- instructeur bij de infanterie kunnen voor loopig geen bevorderingen plaats vinden, aangezien in dien rang zoowel in vredes- als oorlogsformatiën, een overcompleet be staat. Xsb. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7