Binnenlandsch Nieuws Sport en Wedstrijden Men moet den dag niet voor den avond prijzen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 25 April 1928 De corruptie in het gasbedrijf De woningbouw in 1927 Wat de centrale commissie voor filmkeuring deed De ramp in Griekenland Kinderverzorging De heer Lingbeek is ongerust Unie van Volhenbonds- vereenigingen Naar de Biesboschwerken RECHTSZAKEN. Oplichters De aanrijding met doodelijken afloop te Oegstgeest Hij had er thuis nog meer Al zijn wij op het oogenblik ook nog in het gelukkig bezit van mooie en gezonde tanden, toch kan in korten tijd de zoo zeer gevreesde "tandwolf" zijn vernietigingswerk begin nen. Daarom is het zaak dit bijtijds te voor komen door mond en tanden dagelijks te verzorgen met Odol, het antisepticum, dat den mond reinigt, een onaange- namen reuk uit den mond voorkomt en het glazuur van de tanden niet aantast D. H. V. B. R. K. V. V. „A. D. O.' Heemskerk R. K. S, V. „Santpoort". Rectificatie Wedstrijd VeloxV. S. V. HOCKEY De Britsch-Indiërs in ons land! SCHAKEN. Kampioenschap van Haarlem en Omstreken LANDBOUW EN VISSCHERIJ Enorme belangstelling op de Gentsche bloemen tentoonstelling DUIVENSPORT RADIO-NIEUWS Radio-distributie in de Hoofdstad VRAGENBUS INGEZONDEN itffcSfcSv! Burgerwacht UITLOTINGEN er Te Lemsterland De raad der gemeente Lemsterland heeft besloten bij de Kroon goedkeuring op de be groeiing te vragen, nu Gedep. Staten deze goedkeuring, ln verband met de handhaving Van den gasdirecteur in zijn functie, ondanks sijn bekentenis zich aan corruptie te heb ben schuldig gemaakt, hebben geweigerd. De April-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een overzicht van den woningbouw in 1927. Hierin wordt geconstateerd, dat de stij gende lijn van den woningbouw, d.w.z. van het aantal ieder jaar op nieuw terrein vol tooide woningen, in 1927 nog is voortgezet. In dat jaar is voor het eerst het cijfer 50.000 overschreden (50.246 tegen 48 833 in 1926), terwijl de totale toeneming van den Woningvoorraad 44.690 bedroeg (1926: 44.363). In uitvoering waren echter in 1927 maand voor maand minder woningen dan in 1926. Ook het aantal op nieuw terrein begonnen woningen nam af. In den loop van 192'7 Waren begonnen 47.869 woningen en voltooid- 50.246 (in 1926 resp. 48.411 en 48.833). Op 31 Dec. 1927 waren in uitvoering 24.309 wonin gen (in 1926: 26.983). Mogelijk wijzen deze cijfers er op, dat het hoogtepunt in den woningbouw overschreden is. De verhouding, waarin de voornaamste categorieën van bouw van gemeentewege, door vereenigingen enz. en door particulie ren aan de won'ngvoorziening deelnamen onderging, globaal gesproken, in vergelijking met 1926 nagenoeg geen verandering. Plaat selijk zij» echter wel Verschuivingen op te merken. Zoo nam de particuliere bouw, vooral in gemeenten van middelmatigen om vang (20100.000 inwoners) benevens Den Haag toe en neemt deze nog toe: in Rotter dam eenerzijds, de groep der kleinste ge meenten anderzijds (minder dan 20.000 in woners), speelt reeds sedert enkele jaren de bouw door de gemeente of door vereenigin gen een zeer ondergeschikte rol. In Amster dam heeft de vereenigings- en gemeente- bouw, welke in 1926 vrijwel geheel stil lag. Weer meer beteekenis gekregen. Naar het aantal aan den voorraad toe gevoegde woningen is ook het aantal wo ningen, wegens verschillende oorzaken aan <ien voorraad onttrokken, van jaar tot jaar toegenomen. In 1927 was dit 15 pet. van den nieuwen bouw: een vijfde daarvan werd opgegeven als ontruimd na onbewoonbaarverklaring. Den zeer hoog cijfer is ook dat der alge- heele sloopingen, n.l. 2408 in 1927 tegen 2102 in 1926. Onderstaand staatje geeft ten slotte een overzicht van de veranderingen in den wo ningvoorraad. Jaar Bruto ver- Aan den voor- Saldo ver meerdering raad onttrokken meerdering 1921 40364 1895 38469 1922 45496 2035 43461 1923 43132 2629 40503 1924 46712 3616 43096 1925 47190 4447 42713 1926 50698 6335 44363 1927 51622 6932 44680 De centrale commissie voor de filmkeuring heeft in het tijdvak van 16 tot en met 21 April 53 films, met een totale lengte van 50.828 M„ gekeurd. Gelast werden 6 coupu res, lengte 110.80 M. Toegelaten zijn: a. (voor alle leeftijden) Journaais, actualiteiten, sport, industrie enz. 26 films, lengte 9768 M., kleine films (een a twee acten) 5 stuks, lengte 2840 M., hoofd nummers 5 films, lengte 11.662 M.; b. (boven 14 jaar) kleinere films 5, lengte 3125 M., hoofdnummers 4 films, lengte 8272 M. Van één dezer is herkeuring aangevraagd: c. (boven 18 jaar), kleine films 2, lengte 1156 M., hoofdnummers 6 fTms, lengte 14.005 M. Reclame: gekeurd 971 litho's, niet toege laten 55 stuks; 1623 foto's, waarvan 22 niet toegelaten. Deelneming van de Ned. regeering De Nederlandsche Regeering heeft deel neming doen betuigen aan de Grieksche Re geering met de ramp, door welke Grieken land getroffen is. Het Tweede Kamerlid de heer Droogleever Fortuyn heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld: Is het den Minster bekend, dat door ge meenten ten behoeve van vereenigingen, stichtingen en instelingen van weldadigheid als bedoeld bij de art. 12 en 15 der wet van 12 Februari 1901 bijdragen worden verleend, hetzij in den vorm van een individueele bij drage voor ieder aan de zorg dier inrichtin gen toevertrouwd kind, hetzij in den vorm van een bijdrage in de algemeene kosten? Is de minister bereid mede te deelen, welk effect de gemeentelijke bijdragen hebben op hot uit 's Rijks kas aan die vereenigingen stichtingen en instellingen van weldadigheid toe te kennen subsidie, met name of bedoelde gemeentelijke bijdragen bij de toepassing van art. 159, 2de lid, van het Kon. Besluit van 15 Juni 1905 worden aangemerkt als de in dat lid genoemde „baten uit anderen hoof de" en als zoodanig op het Rijkssubsidie in mindering worden gebracht, en zulks onder scheidenlijk ten aanzien van het Rijksver- plegingssubsidie, waarvan de regeling laat stelijk is gepubliceerd in de circulaire van den min. van Justitie van 3 Nov. 1926, en t.a.v. het z.g. algemeen subsidie, hetwelk uit 's Rijks kas ten behoeve van meergenoemde vereenigingen, stichtingen en instellingen v:n weldadigheid wordt beschikbaar gesteld? Het Tweede Kamerlid de heer Lingbeek heeft den minister van Justitie en van Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op 6 Mei a.s. 't „miraculeuze beeld der Lieve Vrouwe" ln 'n plechtigen optocht zal worden vervoerd van Utrecht naar de Roomsche kerk te Renkum, volgens de mededeeling van het legelingscomité in de plaatselijke bladen ^geëscorteerd door een militaire eerewacht"? Is de min. niet van meening, dat wij hier te doen hebben met een vermomde processie, la strijd met het bestaande processiever bod? Is de minister van Oorlog niet overtuigd van het ongepaste van het zich bedienen van een militair escorte ter opluistering van een plechtigheid, die voor een groot deel van Renkums bevolking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de ministers bereid om stappen te deen, ten einde tijdig zulk een ergernis te voorkomen? Het jaarlijksch congres Het jaarlijksch congres van de „Union Internationale des Associations pour la So- ciété des Nations" te Brussel gevestigd, zal dit jaar van 2 t.m. 7 Juli te 's-Gravenhage samenkomen. De regeering heeft zich be reid verklaard om voor de openingszitting de Ridderzaal beschikbaar te stellen, terwijl aan het congres en de voorbereidende com- missiën, die daaruit worden gekozen, gele genheid wordt gegeven om in het gebouw van de Tweede Kamer te vergaderen. Voor dit congres heeft zich, naast een uit gebreid Nationaal Comité, dat omvat per sonen, vertegenwoordigende de verschillende oolitieke en godsdienstige richtingen en de verschillende deelen der samenleving, een eere-comité gevormd. Heden is door een 25-tal leden der Tweede Kamer een bezoek gebracht aan het Bies- bosch-werk. De bestuursleden der Vereeniging „Bies- bosch", de heeren Jansen Maneschijn, Vis. Dr. Stoop en Meyer de Vries hebben het gezelschap, dat om 10.55 uur van het stad huis te Dordrecht vertrok, rondgeleid. Het Amsterdamsehe gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen: le. Arie Kastelijn, oud 38 jaar, en 2e. Albert Daniël Vromans, oud 47 jaar, die in hooger beroep waren gekomen van een vonnis van de Zesde Kamer der Amsterdamsehe Recht bank, waarbij zij op 28 October 1.1. ieder tot drie jaren gevangenisstraf werden veroor deeld ter zake van oplichting, vier maler gepleegd, van een vrouw voor een totaal be drag van f21.000. Verdachte Kastelijn trad bij deze en an dere oplichterijen, waarvan een aantal vrou wen het slachtoffer werden, meestal als de tusschenpersoon op; soms werden de rollen echter verwisseld. Het O.M. in eersten aanleg was, hoewei het vier jaar gevangenisstraf tecen leder het maximum geëischt had, niet in hoo ger beroep gekomen. Dit had de advocaat- generaal jammer gevonden, want gaarne had hij tegen de belde verdachten, die zoo gewetenloos te werk zijn gegaan, het maxi mum gevorderd. Thans moest hij zich be perken tot het vragen van bevestiging van het vonnis. Het Hof vernietigde het vonnis op grond van een gebrek in den vorm, en veroordeel de beide verdachten tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van 2 maanden voorarrest. Tevens werd afgifte gelast aan de bena deelde hoofdgetuige van de in beslag geno men f 10.000. De Haagsche Rechtbank heeft vrijgespro ken den chauffeur, uit Den Haag, beschul digd van het veroorzaken van dood door schuld, nj. het aan zijn schuld te wijten hebben, dat hij op 1 October j.l. op den Rijksstraatweg onder Oegstgeest, met een door hem bestuurde auto in aanrijding is ge komen, met een door den uitgeweken Vlaam- schen hoogleeraar, professor Van Roy, advo caat te Leiden, bestuurd motorrijwiel. Bij deze aanrijding heeft, zooals men zich zal herinneren, prof. Van Roy, zoodanige verwondingen opgeloopen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft gisteren behandeld de zaak tegen den 26 jarigen H. W. K., die in hooger beroep was gegaan van een vonnis van den Amsterdam- schen politiercehter, waarbij hij op 2 Ja nuari van dit jaar tot zes maanden gevan genisstraf werd veroordeeld, wegens rijwiel diefstal. Verdachte verklaarde, desgevraagd, appèl te hebben aangeteekend, omdat hij de straf veel te hoog vond. Het feit had hij in dron kenschap gepleegd en niet met het doel de fiets te stelen. Hij was bij z«n vader, die caféhouder en handelaar in auto's is, tegen salaris in dienst en op den bewusten dag was hij op stap. Hij was dronken geworden en op den Haarlemmerdijk voor een winkel, een fiets ziende staan, was hij op het rijwiel gespron gen om een beetje te gaan rijden. De winkelier zag, dat verdachte het rij wiel wegnam. Hij waarschuwde den eige naar, die den verdachte naliep en, daar het in de straat zeer druk was, hem gemakkelijk een paar huizen verder kon inhalen. Volgens de getuigen reed verdachte in een rechte lijn. Toen hij werd aangehouden rook hü naar drank, maar dronken was hij niet. President mr. Jolles vroeg den verdachte, waarvoor hu thans zit. Verdachte antwoord de: „ik word verdacht van berooving." President: Voor berooving op den open baren weg? Straatroof? De bekende berooving van een banklooper op het Singel. Verdachte: Ja. President: Kan je je daar over uitlaten? Verdachte: Ik ben onschuldig. Verdachte voerde als een bewijs van zijn onschuld den rijwieldiefstal aan, dat hij thans meer fietsen had staan en dus niet noodig had het rijwiel weg te nemen, waar op mr. Jolles opmerkte, dat verdachte m 1924 wegens diefstal in vereeniging van een motorfiets werd veroordeeld, en dat men uit dit feit kan afleiden, dat hij wel eens meer dingen wegneemt. De advocaat-generaal, mr. Bauduin eisch- te bevestiging van het vonnis, terwijl mr. K. W. Salzman clementie pleitte. De uitspraak werd op 8 Mei a.s. bepaald. Beverwijk nA. D. O. I A. D. O. II—A. R. C. II A. D. O. Ill—Vitesse III 1—3 5—2 0—0 A. D. O. II—A. R. C. II 5—2 A.D.O. trapt af. Beentjes krijgt den bal toegespeeld en zet voor, doch de bal wordt door den keeper tot corner verwerkt. Deze. goed genomen, wordt doov Beentjes ln een doelpunt omgezet. Daardoor wordt ARC. eenigszins wakker geschud. Zij trekt ten aanval, maar stuit op de hechte verdedi ging van A.D.O. Dan trekt A.D.O. weer ten aanval. Fen strafschop wordt niet benut. A.D.O. blijft overwegend sterker. Beentjes brengt snel op. zet voor. welke bal in het A. R. C.-doel belandt. Niet ontmoed'gd. trapt A. R. C. weer af, doch A. D. O. neemt het spel weer in handen. Uit een scher mutseling voor het A. R. C.-doel ontstaat het derde doelpunt, 3—0. Vol vuur trapt A. R. C. weer af, heel even doet Boon met A. R. C. mee en brengt den stand op 31, waarna de rust intrad. Na rust trant A. R. C. af met den wind in den rug. Direct is A. D. O. weer overwegend sterker. Ros breekt door de A. R. C.-verdediging heen en schiet onhoudbaar no. 4 in het net. Dan krijgen we een kleine inzinking vah A. D. O. waarvan A. R. C. dankbaar gebruik maakt en den stand op 42 brengt. Dit gaat Vet en van Tunen niet naar den zin zij brengen den bal snel op. Vet geeft v. Tunen de kans, hij bedenkt z'ch n'et, maar schiet onhoudbaar no. 5 in de touwen. Nu A. D. O. II op Vitesse nog een over winning behaald en zij hebben A. D. O. I achterhaald. SANTPOORT II—H.B.C. II 3—6 Zoowaar het 2e heeft den kampioen ge slagen. Er dient echter bij gezegd, dat deze maar met 9 man speelde en dat deze 9 man het niet cadeau gaven. Kobus in 't H. B. C.-doel maakte geen soliden indruk, anders geloof ik, dat de score niet zoo hoog geworden was. Daarbij komt nog, dat de arbiter niet uit het beste hout gesneden was, ofside bestond bij hem niet. Voor het 3e was vastgesteld Santpoort III B.S.M. II, echter zonder vermelding van aanvangsuur, zoodat B.S.M., ondanks een desbetreffend schrijven onzerzijds, een ver- geefsche reis maakte. Met dit al, het was be paald een fout van den bond, zijn de B.S. M'ers hun reiskosten kwijt, hier is toch de bond aansprakelijk voor? Enfin 3e a.s. Zondag de kampioenswed strijd, jammer dat jullie niet met de oude ploeg kunnen komen, er zijn nog steeds eenige leden ziek. Zet je echter schrap en geef niet thuis. Voor het volgende seizoen worden nu reeds nieuwe leden opgenomen, meldt u spoedig aan! In ons verslag van den wedstrijd Velox— V.S.V. vermeldden wij dat de V.S.V.-achter- speler v. d. Pieterman wegens een ernstige overtreding uit bet veld werd gezonden. Genoemde heer schrijft ons thans, dat hij zich aan geen enkele overtreding heeft schuldig gemaakt en hij ook niet de achter speler was ('t was de achterspeler Wey) wien de verdere deelname aan den strijd werd ontzegd. Wij nemen hiervan gaarne acht. Dooi plotseling vertrek van onzen IJmuider cor respondent P. hadden wij bij den wedstrijd te Utrecht ditmaal geen eigen verslaggever. De berichten die ons over de ontmoeting be reikten, blijken nu achteraf uit een niet be trouwbare bron te zijn gekomen. Het incident v. d. Pieterman kwam ons ook al eenigszins vree rad voor, omdat wij dezen V.S.V.-back uit de diverse wedstrijden die wij tegen zijn elftal speelden, kenden als een stevig doch uiterst fair verdediger. Met ge noegen herstellen wij dan ook de door ons gemaakte fout. Sportred. „N. H. Crt." De Britsch-Indische hockeyers in ons land! Sr gaat een fascineerende werking uit, alleen al van het woord! De Indische hockeyers zijn gebleken „geweldenaars" te zijn op boc- keygebied. En het heeft er allen schijn van, dat zij op de Olympische hockeyspelen zul len zijn, wat bij Olympische voetbalwedstrij den in 1924 in Parijs de Zuid-Amerikanen van Uraguay waren. Om eenigszins te acclimatiseeren in deze voohtige landen, zijn de Indische hockeyers bijtijds van huis vertrokken en hebben eerst I eenige oefenpartijtjes in Engeland gespeeld. 'Hun prestaties waven: Britsch IndiëOld Ressalians 16—0; Britsch-Indië—Mystics 7—0; Britsch-Indië—Frankfurt 2—0; Britsch Indië—London—University 7—3. Uitslagen om van te klappertanden! De centervoor scoorde in 5 wedstrijden „maar" 26 goals! De score der Indians in 6 wedstrij den is thans 495! En nu komen deze hockeyers in Holland. Het Hollandsche programma voor de In dische hockeyers is: 26 April: Britsch Indië—Amsterdam te Amsterdam. 28 April: Britsch Indië—Oost-West-com binatie te Arnhem. 2 Mei: Britsch Indië—Olympisch B elftal te Amsterdam. 5 Mei: Britsch Indië—Olympisch A elftal te Den Haag (H. B. S. terrein). 9 Mei: Britsch-Indië—Haarlem te Haar lem. 12 Mei: Britsch-Indië—Den Haag te Den Haag. Van de voornaamste wedstrijden zullen wij onze lezers op de hoogte houden; het hoog tepunt ligt natuurlijk wel in den wedstrijd tegen ons A-team in Den Haag op 5 Mei. Maar de wedstrijden tegen Amsterdam, het B-elftal en Haarlem beloven eveneens inte ressant te worden. Morgen komt Amsterdam het eerst voor het heete vuur te staan. Dat de hoofdstede lingen ook maar een schijntje van een kans hebben, durft zelfs de grootste chauvinist niet te beweren. De vraag is alleen maar: hoe laag zal Amsterdam de tegen-score we ten te houden. En ook dienaangaande zijn wij niet al te optimistisch gestemd! De Britsch Indiërs logeeren in Hotel Zo- merzorg te Bloemendaal en hebben het hoc- key-terrein van Bloemendaal ter beschik king om zoo nu en dan een balletje te kun nen slaan. Want de Indische gasten wen- schen vooral fit te blijven! Vol verwachting klopt ons hart, maar ook met bange vreeze! Uitslag der le ronde op Zaterdag 21 April Davidson—Groen afgebroken PrinsKroone afgebroken MeijerBollebakker afgebroken WielingaStol 01 De afgebroken partijen worden Zaterdag a.s. voortgezet. Hedenavond om half 8 begint de 2e ronde: GroenPrins KrooneWielinga MeijerDavidson De partij BollebakkerStol ls tijdelijk uit gesteld. Speellokaal „de Nijverheid", Jansstraat 85. Lier, Noyon, en Orleans voor oude duiven, en op Lier, Hal en Quevrain voor jonge dui ven. Als bijdragen werden vastgesteld voor den eersten prijs 3.2en prijs 2.50, 3en prijs 2.—, 4en prijs 1.50 en 5en prijs 1.—. Door de aangesloten vereenigingen werd, voor zoover daartoe reeds machtiging was verleend, een bedrag in totaai ad 65.ais eere-prijzen uitgeloofd, terwijl door een ver bedrag door haar voor dit doel zal worden eeniging nader zal worden bericht, welk bestemd. Voorts besloot de vergadering tot het be schikbaar stellen van een bedrag van 25. te bestemmen als extra-eereprijzen. Dit be drag zal uit de kas worden geput. Besloten werd vijf vluchten daarvoor aan te wijzen en op elke vlucht 5.beschik baar te stellen t.w. 3.— als eerste prijs en 2.— als 2e prijs. Stations zijn Chateauroux, Limoges en Bordeaux voor oude en Soignies en Noyon voor jonge duiven. Voorts werd besloten, dat voor alle eerste 5 prijswinnende duiven in het bonds-con- cours, aan den eigenaar een diploma worden verstrekt. Na behandeling van deze zaken werd overgegaan tot het bespreken van de inge zonden voorstellen, die somtijds zeer geani meerde, somtijds zeer ingewikkelde en hef tige besprekingen uitlokten. De rondvraag leverde geen belangrijk heden op. Om ruim half twaalf sloot de voorzitter de vergadering. Het vliegseizoen is intusschen aangevan gen en onze duiven hebben de eerste étappes reeds afgelegd. De eerste gezamenlijke verzending heeft voor Warmond opgeleverd een totaal van 63 manden, bevattende 1890 duiven. Wegens het slechte weer kon de convoyeur, de heer Van der Pol, de dieren niet eerder beginnen te lossen, dat om 19.35 uur. Hoewel onderweg nog door een flinke sneeuwbui overvalenl, hebben zoo goed als alle vogels hun hok weer gevonden. Voor Schiedam werden te Haarlem ver zameld 63 manden en naar het station van lossing verzonden, door Zandvoort en Sant poort 9 manden, zoodat het convooy 72 manden bevatte met een totaal van 2150 duiven. Verschillende vereenigingen hielden reeds een proefvlucht. De duiven werden te be ginnen om 9.05 uur tot en met 10.06 uur met tusscbenpoozen van eenige minuten, in vrij heid gesteld. Gezien de geringe afstand, kwamen de dieren slecht. Ook zijn er enkele achterblijvers. Alles bijeen genomen hebben de vogels in deze drie vluchten reeds veel geleerd. Hoeveel belangstelling er voor de groote bloemententoonstelling te Gent bestaat, blijkt wel uit het feit, dat het aantal beta lende bezoekers op den openingsdag, Zater dag j.l„ toen de toegangsprijs 50 francs was, 60.000 bedroeg, terwijl het dagcijfer Zondag, toen de entrée verlaagd werd tot 30 francs, opliep tot niet minder dan175.000, m.a.w. in twee dagen tijtds 235.000 bezoekers en een recette van acht en een kwart millioen francs of wel zeshonderdduizend gulden. Vr.: 1. Hoelaat vertrekt er op len Pink sterdag een trein van Haarlem near Woer den, 's morgens c.a. half 11 en van Woerden naar Haarlem c.a. half negen 's avonds? 2. Hoeveii reisgeld bedraagt dat? Antw.: 1. en 2. Dit kunt u informeeren aan het station uwer inwoning. HAARLEMSCHE POSTDUIVENBOND. Bovengenoemde Bond hield deze maand zijn algemeene ledenvergadering, waarin ais regel de zaken betreffende het vliegseizoen worden behandeld. Bij de opening der vergadering, waren alle aangesloten vereenigingen door hun ver tegenwoordigers aanwezig. Bovendien waren een groot aantal belangstellende leden op gekomen. De notulen der vorige algemeene vergade ring, werden onder dankzegging aan den samensteller den 2den secretaris onver anderd vastgesteld. Als nieuwe vereeniging werd aangenomen de P. V. „De Luchtpost", te Santpoort. Door de Kascommissie werd verslag uitge bracht over het gehouden boekonderzoek bij den penningmeester en den expediteur. Uit liet verslag bleek, dat de boeken en beschei den in volmaakte orde werden aangetroffen; derhalve werd aan beide functionarissen décharge voor het gehouden beheer verleend. Na bespreking, werd het vluchtprogramma zooals het door het bondsbestuur was ont worpen, vastgesteld t.w.: Oude Duiven: 15 April Vogelenzang, 18 April Warmond, 22 April Schiedam, 20 April Roo sendaal, 15 Juli Lier, 22 Juli Vilvoorden, 29 Quevrain, 27 Mei Noyon, 3 Juni Toury, 10 Juni Fontainebleau, 17 Juni Chateauroux, 1 Juli Orleans, 8 Juli Limoges, 14 Juli Bor deaux, 3 Aug. Dax. Jc-nge Duiven: 24 Juni Vogelenzang, 27 Juni Warmond, 1 Juli Schiedam, 8 Juli Roo sendaal, 15 uli Lier, 22 Juli Vilvoorden, 29 uli Hal, 5 Aug. Soignies, 12 Aug. Quevrain, 19 Aug. Noyon. Oude en Jonge Duiven: 12 Aug. Vogelen zang, 15 Aug. Warmond, 19 Aug. Schiedam, 26 Aug. Roosendaal, 2 Sept. Lier, 9 Sept. Vilvoorden. 16 Sept. Hal, 23 Sept. Mons. Als kampioensviuchten werden aangewe zen, de stations Roosendaal, Lier, Hal, Que vrain, Noyon, Fontainebleau, Orleans en Limoges voor oude duiven en de jonge dui ven alle stations vanaf Roosendaal tot cn met Quevrain. Door den heer P. Lindeman lid van den Snelvlieger werd een beker uitgeloofd, die bij wijze van competitie voor de vereenigin gen, in den bond zal worden vervlogen. Alle voor het kampioenschap vastgestelde sta> tions, werden voor do bekervluchten aange wezen. Aan don uitlover werd voor zijn blijk van medeleven, een warm woord van dank ge bracht. Nadat door een der vereenigingen daartoe een initiatief-voorstel was gedaan, besloot de vergadering, op voorstel van het bestuur, tot het aanschaffen van twee wisselbekers, t.w. één voor de oude duiven en één voor de jonge duiven. Als stations werden bepaald, respectieve lijk Orleans en Soignies. Eere-prijzen zullen worden vervlogen op Naar aanleiding van een voorstel van een drietal leden van den Amsterdamschen ge meenteraad, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om te komen van ge meentewege tot het oprichten en exploitee- ren van radio-centrales ten behoeve van woningbouwvereenigingen enz., hebben B. en W. van Amsterdam een zeer uitvoerig prae- advies uitgebracht. Zü meenen om verschillende redenen een besluit van die strekking ten sterkste te moeten ontraden. Indjen de Raad zich met deze conclusies vereenigt, zullen B. en W. den Minister van Waterstaat berichten, dat de gemeente niet tot radio-distributie zal overgaan en deze voorziening derhalve aan pariculieren wenscht over te laten. B. en W. zijn voor nemens hieraan toe te voegen het verzoek om voor Amsterdam een plaatselijke con trole-commissie, bestaande uit vertegen woordigers van Hoofdbestuur der P. T. T., van de gemeentetelefoon, en van de belang hebbenden in te stellen en verder cm in de machtigingen de bepaling op te nemen, dat aan de gemeente voor instellingen als zie kenhuizen, armenhuis, enz., machtiging zal worden verleend om desgewenscht zelf de radio-distributie ter hand te nemen, zooals te Rotterdam reeds geschiedt. Vr.: Kunt u mij inlichtingen geven over de reis naar België met den trein? Wat het kost. met den trein per persoon hgen en terug en wat de kortste weg is met den trein naar België? Antw.: Dit kunt u informeeren aan het station uwer inwoning. Vr.: Welke tentoonstelling wordt te Rot terdam gehouden en hoe is het adres van de commissie dier tentoonstelling? Antw.: U bedoelt waarschijnlijk de Ne- r.yto, welke een tentoonstelling is van voort brengselen der Nederlandsche nijverheid. Die tentoonstelling is nog niet geopend. U kunt zich wenden tot het Bestuur der Nenyto, Rotterdam. Vr.: Moet ik, als ik een week met vacan- tie ga, toch kostgeld geven? Antw.: Ja, tenzij anders is overeengeko men. Misschien kunt u een overeenkomst treffen, volgens welke u alleen den huurprijs betaalt, met een billijke vergoeding voor winstderving. Vr.: Kunt u mij zeggen, of het papieren markengeld van het jaar 1910 nog waarde heeft? Antw.: Dat is zoo goed als waardeloos. Vr.: 1. Ik heb twee huizen gekocht voor 3750. Kan ik nu 3 per week huur nemen? 2. Kan ik de bewoners van het eene per ceel op straat zetten? Ik wilde er zelf in gaan wonen. Antw.: U kunt den huurprijs vaststellen, zooals u zelf wilt. Gewoonlijk rekent men een jaarlijkschen huurprijs van 7 h 9 pet. van de koopsom, in dit geval dus ongeveer een prijs van 2.30 2.50, dat is dus 4 a 4.75. Heeft u het bedrag voor beide hui zen betaald, dan kan de gemiddelde huur prijs per huis op 2 S, 2.25 geraamd wor den. 2. Indien u den noodigen opzegtermijn in acht neemt, kunt u de bewoners opzegden. Vr.: Is No. 72 der geldleening ten laste van het bestuur der R.-K. Huishoudschool te Haarlem, van September 1919, reeds uit geloot? Zoo ja, waar is 't dan inwisselbaar? Antw.: Neen, nog niet. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WEDSTRIJD OP ZEEBURG Naar aanleiding van een ingezonden stuk over den wedstrijd op Zeeburg dcor „Schutter" in uw geacht b'.ad, veroorloof ik rnjj hierover het volgende in het midden te moeten brengen. Waar geachte „Schutter" in het program ma verschillende eigenaardigheden, die waarschijnlijk beter bij een legerverorde- ning thuisbehooren dan in de schietsport, meent aan te treffen, zoo b.v. het korps- schieten „een serie van 5 scheten achter elkaar zonder aanwijzing" en daarvan het doel vraagt meen ik „schutter" hierop het volgende voordeel in het oog te mogen brengen. Een burgerwacht-afdeeling mag het schieten niet uitsluitend als „sport" z'en, doch zij moet bij eiken wedstrijd in haar programma één of meer nummers laten voorkomen, waaruit duidelijk blijkt de mate van geoefendheid in een bepaald aan te leggen eisch voor burgerwacht-schutters. Een burgerwachter moet zooveel vertrouwen hebben in zijn wapen, dat het toestaan van 2 proefschotèn waarborg genoeg is voor hett schieten van een serie van 5 schoten achter elkaar. Er zou immers op kopschijven geschoten kunnen worden, wat voor een burgerwacht niets vreemd geacht kan worden. Het doen van 15 schoten vaste baan achter elkaar met aanwijzing van elk schot is weer een tweede uiting van geoefend heid. Geen vermoeidheid mag een burger wachter voelen bij een dergelijke praestatie. Dat de deelname voor personeel gratis is valt m.i. ten zeerste toe te juichen. Hierme de wordt het korps-schieten aanlokkelijk gemaakt en heeft een korps-schutter een schreefje voor bij andere wedstrijden, waar het om kasmiddelen te doen is in de eerste plaats. We kunnen de opinie van den geachten schrijver in het geheel niet deelen, als zou den alle wedstrijd-nummers op geluksbaan gelijken. Integendeel m.i. zullen vele schut ters er een eer in stellen in een dergelijken wedstrijd zich te kunnen meten met hun mede-burgerwachters, welke zoozeer de wa re paraatheid tot uiting laat komen. Daarom juicht ondergeteekende het ten zeerste toe, dat de commissie voor de schiet wedstrijden der Amsterdamsehe Burger wacht den moed heeft gehad te breken met de gewoonte en een programma heeft samen gesteld, waarin naar voren komt een frisch van paraatheid der burgerwachters. Het zelfvertrouwen aan te kweeken in het wapen wordt hier in de hand gewerkt. Ik hoop met dit schrijven alle burger wachters op te wekken den 28en en 29en April nog te benutten om naar Zeeburg te gaan. Ter Illustratie diene dat de Burgerwach ters van Rotterdam zoozeer ingenomen zijn met liet programma, dat deze burgerwacht met 4 vijftallen aan dezen wedstrijd deel neemt, ondanks de groote reis in vergelij king met de bewoners van Haarlem en Omstreken. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, 2Uw Dienstw. K. WOLTHUIS, le Luit. toegevoegd a. d. DORUS RIJKERS IN MEMORIAM Zoo zjj Uw graf, o grijze Vader! Uw roem ons niet vergeefs vertrouwd; Reeds komen wij vol eerbied nader Geachte Redactie, Doris Rijkers is heengegaan! De stoere grijsaard, die in zijn leven zooveel van zich heeft doen spreken. De held der zee, die zijn leven veil had om te redden en te behou den Grijpe men deze gelegenheid aan, als eer bied voor de nagedachtenis van dezen man, om als lid toe te treden van het „Doris Rijkersfonds". Dit fonds stelt zich ten doel om ouden van dagen, die wonen bij de zee en die zouden kunnen vertellen van hun hel dendaden bij vliegend stormweer, te helpen en te steunen hun een zorgeloozen ouden dag te verzekeren. Veel heeft het „Doris Rijkersfonds" reeds tot stand ge bracht, maar nog zéér veel steun moe3t wor den afgewezen. Voor het lidmaatschap, dat slechts een zeer klein bedrag per jaar vor dert, wende men zich tot het secretariaat van het „Doris Rijkersfonds", Delistraat 38 te 's-Gravenhage. Ook een bijdrage in eens zal dankbaar worden aanvaard. Zóó zal men Doris Rijkers gedenken! Het fonds in staat te stellen de makkers van wijlen onzen held, die bij honderden zijn te tellen, daar ook zij hun leven veil hebben gehad om schipbreukelingen van een wissen dood te redden. Overal in den lande richte men zich op om hiertoe mede te werken. Hoogachtend, W. CHR. TEGEL. 3 pet Parijs 1910 Trekking van 20 April No. 215.459 is betalbaar met 100.000 frs. No. 404.508 met 10.000 frs. 45 nos. elk met 1000 frs. Congoleening 1888 241ste trekking 44 series betaalbaar met 15 April 1929. S. 12085 nr. 24 betaaibaar met 100.000 fr.; S. 22634 nr. 14 betaalbaar met 2000 fr.; 8. 22342 nr. 2, 16485 nr. 9 en 55112 nr. 24, be taalbaar met 1.000 frank. Zijn betaalbaar met 750 franc. S. 10118 nr. 4; S. 41201 nr. 3; S. 26597 nr. 1; S. 26597 nr. 7;. S. 31944 nr. 4: S. 28983 nr. 6; S. 1159 nr. 13, S. 16483 nr. 19; S. 26597 nr. 16; S. 30277 nr. 24; S. 6758 nr. 1; S. 22342 nr. 7; S. 41201 nr. 10; S. 2273 nr. 13; S. 47058 nr. 2; S. 31944 nr. 8; S. 29069 nr. 7; S. 17998 nr. 20; S. 31944 nr. 8; S. 22342 nr. 23. Al de niet uitgekomen nummers van de volgende Series zijn betaalbaar met 305 frs. 22342 16485 55112 1159 17556 3158 47058 28818 39716 12085 5776 51627 86721 8816 16591 29540 32994 39208 20634 30277 47310 10118 26396 32099 44760 28983 5232 22616 4270 37371 47984 34589 1310 5959 6758 9992 2273 13515 17998 29069 31944 31944 34961 41961 5534. i/erv&lschiny oor ae tegen Bij Apoth en Drogisten. Prijs 75,40 en2SctI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9