Kerknieuws UIT DE MISSIE. Wanneer eindigt voor een kind de leerverplichting? KUNST EN KENNIS Een interessante uitvinding Oedipus Rex' BOEK EN BLAD. Het werk der St. Vincentius- vereenigingen in Nederland BINNENLANDSCH NIEUWS Het 4de Nationaal congres van Sobriëtas De toekomst van het korps Mariniers Een boek ter nagedachtenis van Chris Jansen UIT ONZE OOST De luchtdienst in Indi'è Een tekort weggewerkt VERKEER EN POSTERIJEN De verbindingen tusschen Noord- en Zuid-Nederland LUCHTVERKEER De Zuidpool-expeditie van Byrd Een watervliegtuig neergestort Vliegongevallen in Engeland Een vliegongeluk bij Demmbsin SOCIAAL LEVEN De tewerkstelling van werklooze sigarenmakers te Eindhoven Ontslag bij de Kristal-Unie Een conflict bij de Zuid erzeewerken „Zonnebloemen" RADIO-NIEUWS. De 60-KV/-zender te Boedapest Hst zich niet houden aan toegewezen golflengten De Philips kortegolf zender Een gesprek EngelandIndië RECHTSZAKEN De Culemborgsche moordzaak VRAGENBUS «Agentia Fides" meldt o.a. Japan wenscht vriend- Het Protestantsche We reld-Missie-Congres te Jerusalem is geëindigd. Jerusalem. Het Protestantsche Wereld- Missie-Congres heeft haar zitting op Paschen beëindigd op den Olijfberg in Jerusalem. schappelijke betrekkingen Twee van op deze bijeenkomst bij stemming te onderhouden met Rus- genomen besluiten handelen over de houding land en Mexico. der missionarissen ten opzichte van de be- Tokio (Japan). l>e huidige politiek van Ja- scherming door hun respectieve regeeringen pan schijnt de vriendschap te zoeken van en over de rol, die den missionarissen wordt twee vijanden der kerk n.l. de regeeringen voorgeschreven tegenover het verschil der van Rusland en van Mexico, schrijft ons de rassen. correspondent van Agentia Fides in Tokio.; De Raad verklaart, dat volgens zijn meening, Dat valt niet te verwonderen wanneer men de missionarissen alleen hun toevlucht moe- bedenkt, dat in Japan op een totaal bevolking j ten nemen tot protectie in die enke'e gevallen, van 30.000.000 inwpners, nauwelijks 180.0C0 i waar deze protectie en deze handelwijze bcte- katholieken voorkomen, terwijl de Protestan- j re betrekkingen zou doen ontstaan hetzij fus ten een niet veel hooger cijfer bereiken. In de- schen de individuën hetzij tusschen de naties. ze houding kan men dus slechts een zeer na tuurlijke onverschilligheid zien inzake de belangen van het Christendom. Inderdaad ontwikkelt zich in Japan een groeiende beweging die gericht is op 'n toena dering met de Sovjet Russen, die zonder twij fel verklaart wordt door den wensch in Japan een belangrijken handel met Mantsjoerije te verzekeren. Twee half-officieele zendingen zijn thans bezig mét een bezoek aan Rusland de. Missie Kuhara' en die van Vicomte Goto, beide streven er naar eer te bewijzen aan het Russische Bewind en verklaren zich opgeto gen over de ontvangst die men hun heeft be reid. Men veronderstelt, dat de voornaamste taak van den Russischen gezant te Tokio op het oogenblik bestaat in de voorbereiding van een handelstractaat tusschen de beide landen. Rusland heeft een gift van 10.000 geschon ken aan de Bibliotheek van de Keizerlijke universiteit in Japan. Bovendien bij kt, dat Japan zeer vérstrek kende betrekkingen wil aanknoopen met de regeering van Calles, en daarom eest men steeds in de Japansche pers de verslagen van de zaken, die zich in Mexico afspelen be schouwd uit een zoo gunstig mogelijk odg- punt ten opzichte van den tegenwoordigen anti-katho ieken président over wien wordt gesproken ah „de bekwame gouverneur die Mexico van de anarchie heeft weten te red den." De berichten van het Agentschap wengo trachten aan te toonen, dat de aans a- gen tegen het leven van Calles het werk waren van de katholieke priesters. De missionarissen bekla gen zich verplicht te zijn zich op de buitenlandsche regecringen te moeten be roepen. Canton (Kwangtung, China). De missio narissen te Canton drukken hun misnoegen uit zich te hebben moeten wenden tot de vreemde regeeringen voor de verdediging van hun billijke rechten. De correspondent van Agentia Fides schrijft „Het is te betreuren geen genoegdoe ning te kunnen verkrijgen voor onze recht matige eischen zonder de hulp en de tusschen- komst van de consuls. Het zou verre te ver kiezen zijn als de Chineezen onze wenschen inwilligden mdien we ons rechtstreeks tot hen wendden. Als ze dat deden, zouden we bevrijd zijn van de verdenking van imperia listische bedoelingen, die den laatsten tijd zoo dikwijls op ons komen te vallen. Voor het oogenblik handhaaft het katho lieke leven zich tamelijk rustig, ofschoon er nog een kapel in het door de soldaten bezette gebied staat. De scheiding tusschen Ze mogen echter nooit van hun regeering een gewapende bescherming eischen. De Raad stelt ook vast, dar het het streven der missionarissen moet zijn de vooroordeelen van de verschillende rassen uit den weg te ruimen. Ter bereiking van dit doe! is het reëel, dat, waar het vertegenwoordigers van 1 twee rassen van verschillende kleur betreft, I iedere post en ieder ambt gelijkelijk en even vrij voor de beide rassen zou openstaan. Deze quaestie is actueel, vooral in Zuid-Afrika, j waar eer. gemengde bevolking van Europea- j nen en Aziaten bestaat, die van beide zijden scherpe woordenwisselingen met zich brengt. I Dr. Joh. R. Mott uit New-York, die de ver- gadering presideerde, is in de oogen der pro- I testanten, een der meest bekwame missionaire i organisatoren. Hij verklaarde, dat deze verga- dering een der belangrijkste was, die hij in een veertig- arige ondervinding had meegemaakt. Als kenteeken van de veranderingen, die het gevolg van den tijd zijn, merkte men op, dat de protestantsche vertegenwoordigers van Azië en Afrika hetzelfde aanzien genoten en zich met volkomen gelijkheid behandeld za gen als de gedelegeerden van de vreemde mis sies, die uit het Westen waren gekomen. Het Wereldcongres, dat nu is geëindigd, behoort tot een serie congressen, die van tijd tot tijd vergaderen sedert het eerste wereld congres, dat de protestante secten in 1910 in Schotland te Edinburg hebben gehouden. De jonge Amerikaansche, die tot het Hindoeïsme is overgegaan, voelt zich nog christen. Madras (Voor-Indië). Miss Nancy Miller, of liever, tegenwoordig Devi Sharmishta, be schouwt zichzelf nog als christin en ze heeft geen enkele van haar godsdienstige gevoelens qpgegeven. Zooals onlangs gepubliceerd werd, is Miss Nancy Miller uit Seattle, Washington, Hindoesche geworden om den ex-Maharadja van Indore Sir Tukoji Rao Holkar te kun nen huwen, die puissant rijk is. Toen ze de gelukwenschen in ontvangst na pi van de bevolking, die zich aan de oevers van de rivier verzameld had, om de plechtig heid van haar overgang bij te wonen, ver klaarde Miss Miller „Ik verzaak geen enkel punt van het ware geloof van Christus waar van men zich niet kan losmaken zonder zich Zelf te benadeelen. Ik heb goede hoop, dat de ware geest van het Christendom in me zal blijven wonen en mij in de toekomst zal be zielen voor mij is het een groote troost te weten, dat de ware geest van het Hindoeïsme niet alleen een dergelijke houding als de mijne toelaat, doch ze als essentieel aanneemt, bij allen, die ernstig naar de waarheid zoeken." De rede van den Hindoe priester Dr. Kur- toki, die Miss Miller aannam, werpt 'n eigen' het leerjaar, waarin zij dertien jaar worden, onverschillig welk leerjaar dit is. Ten slotte achten wfj het nuttig, aan deze uiteenzetting de volgende beschouwing toe te voegen. Op het platte land geldt bij vele ouders niet de vraag: „Heeft mijn kind vol doende kennis opgedaan om te gaan door het leven, dat steeds hoogere eischen stelt aan de ontwikkeling van het individu?" I maar enkel deze: „Zou er geen kans zijn, dat kind van school te nemen om de lasten j van den strijd om 't bestaan te aeioen dra- gen?" Het ligt niet in onze bedoeling, hier de rechten en plichten der ouders ten op zichte van deze vragen aan een nadere be schouwing te onderwerpen, wij willen hierbij enkel opmerken, dat somtijds de ouders zeer ten onrechte het den hoofden van scholen euvel duiden, wanneer deze weigeren een kind af te schrijven, dat nog niet aan zijn leerverplichting heeft voldaan. Zeer ten onrechte vooreerst, wijl het de plicht van 't hoofd der school is, de bepa lingen der leerplichtwet nauwkeurig na te komen, tweedens omdat smokkelen in de zen uitgesloten is, daar immers de namen en leeftijden der afgeschreven leerlingen door de bevoegde autoriteiten worden ge controleerd, en ten slotte wijl de rechtvaar digheid eischt, dat men zich in dit opzicht, tegenover wien ook, houdt aan den letter van de wet. Dat eindelijk sommige ouders de bepalin gen der leerplichtwet trachten te ontdui ken, soms zelfs met succes, dat anderen het risico der doorgaans lichte straffen op zich nemen en eenvoudig doen aisof er geen leerplichtwet bestond, dat soms zelfs in ge heel gelijke gevallen de ouders van het eene kind wegens leerpliehtovertreding wor den gestraft, terwijl dè ouders van een an der zelfs niet voor den kantonrechter wor den gedaagd, dat alles mag evenmin als een grief tegen het hoofd der school worden aangevoerd, daar deze de verplichtingen, hem door de leerplichtwet opgelegd, niet zonder gevaar voor zich zelf kan verwaarloo- zen. Schijnbare onrechtvaardigheden in de interpretatie der leerplichtwet spruiten voort, óf uit het meer of minder clement advies der commissie tot wering van school verzuim, óf uit het inzicht van den kanton rechter. aardig licht op de godsdienstige geloofspunten Kerk en Staat in Oost- der Hindoes. Hij zeide„Christenen of Indie is het gevolg van een Mohammedanen toelaten tot het Hindoeïsme, beteekent niet van hen te verlangen de ge loofspunten van hun eigen leer prijs te geven het is eerder hun veroorloven hun eigen ideeën te verruimen, een wijderen horizon te zien, op een verdraagzamer niveau te staan aaM^t&Hsteïljke houding. Batavia (NederU Oost-Indië). De schei ding tusschen Kerk éri Staat in Nederlandsch Oost-Indië is bestemd om den Christelijken- vooral den katholieken vooruitgang in 't land sterk te belemmeren, schrijft ons de corres- door alles te doen wat in hun macht is om het pondent van Fides uit Batavia. Een commissie geluk van de wereld te vermeerderen. Dit is van onderzoek heeft pas een studie van drie lr). het kort samengevat, het wezen van de jaar over dit onderwerp voltooid en verklaart Hindoe Dharma." in haar rapport dat de meerderheid der leden voor verandering is. Ze geeft toe, dat de in- 1 anders er enthousiast over zijn En niettegen staande dat nemen de 200 inlandsche cou ranten zelfs niet de moeite melding te maken van het onderwerp. De beoogde scheiding waartoe men zou komen door middel van vergoedingen bij ge brek aan regeeringssubsidies, zal veel nadeeli- ger zijn voor de katholieken dan voor de an deren, want men erkent dat de katholieken nooit de progressieve verhoogingen van de Hieruit ziet men, schrijft ons de correspon dent van Fides uit Madras, hoe het Hindoeïs me het vreemde mengsel biedt van een vol komen verdraagzaamheid op godsdienstig ge bied en een gelijke onverdraagzaamheid in het sociale leven. Ieder, die verklaart Hindoe te willen zijn kan Hindoe worden, neemt de verschillende Hindoesche geloofspunten aan en beoefent de godsdienstige practijken, die als Hindoesch worden beschouwd. De overgang van Miss Miller tot het Hin doeïsme is van belang, niet op zich zelf, maar rijkstoelagen hebben gekregen, die de andere door het feit, dat de Ara) Samaj.of Hindoe-be- secten genoten. Nederlandsch-Oost-Indië heeft een katho lieke bevolking van 160.000 op 50.000.000 inwoners. Er is sprake van een toe lage voor de medische missies in Afrika. weging, om de heidenen, die tot het Christen dom bekeerd zijn weer over te halen, er haar voordeel mee doet. Een andere overgang van ditzelfde soort was die van een Engelsch dok ter uit Bombay. Een groep katholieken uit Goa aan de westkust, is op dezelfde manier omgedraaid. Laten we hopen, dat deze voor vallen als heilzaam gevolg hebben de aan- DE NEDERLANDSCHE PRIESTER-MISSIEBOND. Lagos (Nigeria, West-Afrika). De Britsche dacht der katholieke Indiërs te vestigen op regeering bestudeert op het oogenblik een de dringende noodzakelijkheid van een ener- ontwerp betreffende een subsidie aan de ka- gieke actie teg^r^du^mjt j/alstrikken. tholieke medische riiissies in West-Afrika. De I overheid heeft thans het verslag ter inzage I over de te nemen sanitaire maatregelen cm de hygiëne en de gezondheid te beschermen van 1 de 170.000.000 inwoners van deZe belangrijke) streek De mogelijkheid schijnt te bestaan, dat men om in dit verband de missies te helpen, een zelfde soort regeling zal treffen als ge bruikelijk is op het Britsche grondgebied, en dat men ook dezelfde toelagen zal geven aan de verschillende inrichtingen. De regeering bestudeert een plan, dat haar de leiding biedt van alle werkzaamheden op medisch gebied, dié gedaan worden door de verschillende missiegencotschappen. Volgens een brief die de regeering gericht heeft tot Z.D.H. Mgr. Ferdinand Tettien, van de mis sionarissen van Lyon, zou haar doel zijn de medische hulp in de geheele streek zoover mogelijk uit te strekken door middel van de medewerking der missionarissen. Het betrof de quaestie van bij te dragen in den aanbouw van inrichtingen van 'aboratoria en andere noodige gebouwen, enook de hulp aan kinde ren te vergemakkelijken, de zorg voor de me- laatschen, het aanschaffen van kostbare ge neesmiddelen en als het noodig mocht zijn, het salaris van het personeel te verzekeren. Men wilde ook, ten einde tot een verdere Een schoolhoofd schrijft in de „Leldsche Crt,": Naar aanleiding der aanneming van het wetsvcorstel tot wederinvoering der zeven jarige leerverplichting door de Tweede Ka mer, welk voorstel eenmaal wet geworden op 1 Juli a.s. in werking zal treden, lijkt het ons dienstig ter voorlichting van vele ouders, vooral ten plattelande, eens duide lijk uiteen te zetten, hoe het thans met de leerverplichting staat. Een en ander is mis schien in staat teleurstellingen of onaange name gevolgen te voorkomen van handelin gen verricht in het volste vertrouwen van goed recht. Sedert 1 September 1927 is het z.g. facul tatief zevende leerjaar voor alle lagere scholen verplichting geworden, d.w.z. sedert dien datum moet aan elke lagere school de uitbreiding te geraken, een heel bijzondere rooster en het leerplan zeven leerjaren tel- hulp verleenen aan zekere missie-ziekenhui- j len. Deze verplichting bestond reeds vroeger zen om hun in staat te stellen centra op te voor alle scholen, opgericht n& 1 Januari '20. richten voor de vorming van AfrikaanscheWat nu is het gevolg van dit zevende ziekenverplegers. I leerjaar op papier? De leerplichtwet schrijft Later zou men kunnen hopen te voorzien in i vóór, dat een kind beneden twaalfjarigen de studies van leekenmissionarissen, die men leeftijd de school mag verlaten, wanneer het voor het medisch werk zou vormen in dealle klassen heeft doorloopen, d.i. dus nu staties, die ze innemen, onder het toezicht van I op alle scholen zeven klassen of leerjaren. den dichtst bijwonenden dokter. Ket is een quaestie waaraan de plaatselijke katholieke missionarissen het grootste belang hechten. De directeur van den gezondheids- en me- dischen dienst heeft hieromtrent de meening van den katholieken Bisschop willen hooren. Een Japansch Angli- caansch geestelijke wordt! katholiek. Tokio (Japan). Kknji Stephan Fukai, een zeer bekende Japansche dominé, is kort gele den in de katiiolieke kerk opgenomen. Het is de eerste Japansche Anglicaansche geestelijke, die zich tot het katholicisme heeft bekeerd. Kanji Fukai werd ojp 19-jarigen leeftijd Dit geval nu zal zich wel zelden voordoen, daar immers op geen enkele school de kin deren beneden den vijfjarigen leeftijd wor den toegelaten, zoodat een geval als boven bedoeld slechts mogelijk is, wanneer één of meer klassen worden overgeslagen. Het is dus thans vrijwel onmogelijk, dat een kind beneden twaalf jaar de school kan verlaten. Voor leerlingen, die bij het einde van iiet schooljaar den twaalfjarigen leeftijd bereikt hebben, geldt thans nog de zesjarige leer verplichting. Kinderen, die dus twaalf jaar geweest zijn en zes klassen doorloopen hebben, mogen bij het einde van het schooljaar de school veriaten. Tot de derde categorie van leerlingen ein- Anglikaan later werd hij professor in de theo- j delijk rekent men die, welke bij het be- logie aan het Theologisch Instituut van de reiken van den twaalfjarigen leeftijd nog Ame. ikaansclie Bi s: .oppe'ijk Kerk en van niet in het zesde doch in een lager leer de Anglicaansche kerk te Tokio. j jaar zijn geplaatst. Voor zulke leerlingen duurt de leerverplichting tot het einde van In „Het Gas", het orgaan van de ver- eeniging van gasfabrikanten, schrijft inge nieur Tadema Wielandt, o.m. het volgende: „Het vorige jaar werd door den fitter C. M. W. Vierveijzer en P. J. J. Werker van de gem.-gasfabrieken te Amsterdam, een boortoestel ontworpen, waarmede naar hun meening gasloos kon worden geboord en getapt. De ingediende teekening werd gunstig be oordeeld, terwijl een daarnaar gemaakt proefmodel, waarmede practisehe proeven werden genomen, geheel aan de verwach tingen voldeed, daar bij het boren en tap pen niet de minste gasontsnapping viel te constateeren. Bij gebruik van het toestel is de fitter dus geheel gevrijwaard voor uitstroomend gas, zoodat het uit een veiligheidsoogpunt alle aanbeveling verdient. Bovendien is het toe stel eenvoudig geconstrueerd, terwijl de af metingen betrekkelijk gering zijn, zoodat het gemakkelijk te hanteeren is." Men zegt, zoo voegt de „Volkskr." er aan toe, in onzen tijd van bepaalde zijde zoo dikwijls dat er geen arbeldslust en geen liefde voor het werk meer is. Deze twee makkers hebben dat weer eens metterdaad tegengesproken. En het spreekt vanzelf dat het ons goed doen er bij te kunnen vermelden, dat het hier betreft -twee katholiek georganiseer de, ijverige leden van de Amsterdamsche afdeeling van onzen Katholieken Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Naar wij vernemen zijn Louis van Tulder en Tom Denijs door Igor Strawinsky uitge- noodigd op 22 Mei a.s. te Parijs mede te wer ken aan de uitvoering van „Oedipus Rex", onder zijn persoonlijke leiding. Pierre I* Ermlte DE VROUW MET GESLOTEN OOGEN. Vertaling F. M. Vroon hof. Uitgave H. Die pen, Leiden. Dit boek teekent den bekenden priester schrijver meer als vurig apostolisch priester van een Parijsche parochie dan als schrij ver. Een deel van het lezerspubliek zal zich misschien aangetrokken gevoelen, door de scherpe contrasten en de met dik penseel geteekende figuren, tot dit boek van abbé Loutiile, die zich door zijn schrijversarbeid zoo groote populariteit heeft verworven, maar om allen te bereiken is deze roman van een verarmde adellijke wees, die ka mermeisje wordt bij O.W.-ers, en door een giftige keukenmeid gesard wordt, tot zij huwt met den zoon des huizes, gebouwd op oen te verouderd gegeven, te gewild van op zet, hier en daar te pathetisch van taal. Alle onvolkomenheden vallen echter weg tegenover de erbarmelijke vertaling. Wij ho pen niet, dat jonge menschen, die periodiek over een opstel zwoegen om te leeren, hun gedachten in zuiver en duidelijk Neder landsch uit te drukken", dit boek zullen le zen. Hun taal-leeraren zouden het stellig niet goedkeuren. Een kind dat drie maan den Fransch leert, kan constateeren, zonder de betreffende pagina op het titelblad te lezen, dat de roman uit het Fransch is ver taald. Op ongeveer iedere bladzijde vindt men woordelijk vertaalde Fransche uitdruk- derlandsch in Franschen zinsbouw leest. Ons land met zijn vele talen-kenners heeft wel betere vertalers, die zich niet aan een der gelijke verarming van het Nederlandsch zul len bezondigen. Een belangwekkend boek Bij de firtna E. de Bont Zoon te Rotter dam en H. B. Robbers te Haarlem, bestaat het plan een boekwerk uit te geven over het heilrijke en hoogst nuttige werk der Vereeni- ging van den H. Vincentius van Paulo in Nederland. Reeds hebben de Bisschoppen van Nederland schriftelijk hunne goedkeu ring aan dit voornemen gehecht en de a.s. uitgave ten zeerste toegejuicht. Het is de bedoeling dit boek, hetwelk een officiëel werk zal worden, en rijk geïllu streerd zal zijn, een zeer ruime verspreiding te geven. Gelijk reeds eerder werd gepubliceerd wordt op het Congres, dat te Nijmsgen wordt gehouden van 30 Juli tot 1 Augustus, als lei dende gedachte vooral besproken „de betee- Uen's der offergedachte in de Katholieke Drankbestrijding". Het Congres-bestuur is er in geslaagd, 3 eminente sprekers bereid te vinden, n.l. op Dinsdagmorgen: Pater M. Molenaar M.S.C. te Sittard van theologisch standpunt; in de avondvergadering van d'en- zelfden dag behandcldt de Hoogedelgestr. heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal dit onderwerp, bezien van sociaal standpunt, terwijl op Woensdag morgen de Hoogedelgestr. heer dr. H. Moller te Tilburg, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal zal spreken over het paedagogisch standpunt. Op Maandagavond wordt het Congres ge opend met een rede van den voorzitter van Sobr.'ëtas, den heer J. G. Suring te Maarssen, welke rede door den K. R. O. zal worden uit gezonden. Hierna volgt de begroeting der gasten, terwijl de avond verder met declama tie en harpspel zal worden aangevuld. De Hoogeerw. heer Mgr. C. A. A. van Son, Deken van Nijmegen en Pastoor van de parochie van den H. Augustinus, zal op Dins dagmorgen een Plechtige H. Mis opdragen om Gods zegen over het Congres af te smee- ken; waaronder de Zeereerw. Pater Marius Lamers O.F.M. van Alverna een predicate zal houden. Op Woensdagmiddag I Augustus vindt een grootsche demonstratie plaats, waarbij de Katholieke Drankbestrijding aan Koning- Christus zal worden toegewijd. Bereids zijn in Nijmegen verschillende Comnrssies gevormd, die de noodige plaat selijke regelingen zullen treffen, opdat het Congres naar wensch moge verlocpen. Het van de Tweede Kamer, de heer Van de Bilt, heeft aan den minister van oorlog, a.i. minister van marine de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister meedeelen waarom ook dit jaar aan het Koninklijk Instituut der Marine geen plaatsen beschikbaar worden gesteld voor adelborst bij het korps mari niers? 2. Werd de maatregel in 1926 niet genomen, omdat er voldoende officieren der mariniers waren en is dit nog het geval? 3. Acht de minister het niet wenschelijk om, waar de maatregel geen noemenswaar dige bezuiniging geeft immers de adelbor sten der mariniers worden opgeleid in den zelfden tijd en door dezelfde leeraren als de overige adelborsten dat officieren, die met het zeevolk zullen moeten omgaan, in mari- ne-millieu worden opgeleid en daarmee reeds vroeg vertrouwd worden gemaakt? 4. Ligt het in de bedoeling van den minis ter, om het korps mariniers in de toekomst te doen verdwijnen? De Ned. R K. Middenstandsbond is voor nemens, teneinde de nagedachtenis van den heer Chris Jansen in eere te houden, bij de tallooze vrienden, die hij binnen en buiten ons bisdom telde, een boekwerk uit te ge ven, waarin een aantal hem bijzonder karalc- terisecrende artikelen, interviews, „snel- kiekjesen andere stukken van zijn hand zullen worden bewaard, terwijl voorin een korte levensbeschrijving met portret zal worden opgenomen. Het wil het Hoofdbestuur voorkomen, dat de dankbaarheid voor al hetgeen de over ledene voor den katholieken middenstand heeft gedaan, niet beter tot haar recht kan komen, dan wanneer allen met kracht mede werken, om het door zijn initiatief opge bouwde in stand te houden en uit te brei den. Deze bloemlezing uit zijn werk zal daar toe een blijvende aansporing vormen. Men stelt zich voor, het werk uit te voe ren op mooi papier in duidelijken druk, op ongeveer 160 pagina's flink 3° formaat. Reuter seint uit Singapore: Een plan tot stichting van een luchtdienst, voor passagiers- en goederenvervoer, tus schen Singapore, Penang en Java, twee maal per week, is in studie genomen. Aneta seint uit Batavia: Ten paleize is een vergadering gehouden tot vaststelling van de begrooting voor 1929. Het resultaat was, dat het geheele tekort weggewerkt werd, waardoor een sluitende begrooting verkregen kan worden, met een'ge speling voor even- tueele suppletoire posten. i Voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor West-Brabant heeft de heer Ir. M C. E. Bongaerts, oud-minister van Water staat te Breda een lezing gehouden over: de overbrugging van groote rivieren en stroo men in Nederland, in het bijzonder over de urgentie van de bouw der brugverbindingen te Moerdijk en Keizersveer. In Nederland, aldus spr., zijn de wegaan- gelegenheden thans zoodanig geregeld, dal de kosten van de bruggen uit het Wegen fonds moeten worden bestreden en dat hei T5ijk elk particulier initiatief ten deze uit sluit, behoudens het uitoefenen van aan drang op spoed en op handelen door de over heid. Dat de gedachten worden bepaald op twee punten: Moerdijk en Keizersveer, vindt zijn oorzaak in de historie. Drie hoofdinrichtin gen in den vorm van kapitale doorgaande verkeerswegen accentueerden zich sedert eeuwen her: 1. BredaMoerdijkHolland. 2. BredaKeizersveerGorinchem Utrecht. 3. BredaTilburgDen BoschNijmegen. De drie genoemde hoofdwegen hebben een' ruim tracé en breed profiel. Daarnaar heb ben zich de bewoning en bebouwing in deze provincie voor een groot deel gericht en er is geen aanleiding die richtingen thans door andere te vervangen. Wèl om het wegennet in aansluiting daaraan aan te vullen. Op de vraag: Kunnen wij ons met het rijkswegenplan in algemeenen zin vereeni gen? Antwoordt spreker bevestigend, mits enkele aanvullingen worden aangebracht, in hoofdzaak als volgt: a. De weg BredaMoerdijkDordrecht Rotterdam zal hot Zuiden verbinden met de stad Rotterdam en met het vliegveld Waal haven (Rotterdam als wereldhaven be schouwd). b. De weg BredaMoerdijk-hoek-Krim- pen, benoorden Rotterdam om, zal het Zuid- Westen des lands verbinden met Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, in het algemeen met Hólland (doorgaand verkeer). c. De weg BredaKeizersveerGorin chem, enz. zal het Zuid-Westen verbinden met het hart des land. d. De weg DordrechtKop van 't Land, Den HankHeusdenbezu'den Den Bosch zal het Z.-O. des lands doelmatig op de wegen onder a., b. en c. aansluiten. e. De weg BredaTilburgDen Bosch Nijmegen zal evenzeer als hoofdverbinding naar voren treden. De exped'tie van Byrd zal in September uit New-York vertrekken in het houten schip Samson. Het doel is de IJsplaat van Ross, in de Ross-zee. Vandaar zullen dan vliegtoch ten worden ondernomen voor verkenning er. in kaartbrengen van de landmasa's die de Ross-zee en de IJsplaat omringen. Byrd hoopt een paar maanden op de IJsplaat van Ross te verblijven. Als voornaarrïste toestel gaat een Bellanca-eenvlak mee, voorzien van drie Ford-motoren. Dat type vliegtuig is het zelfde als dat waarmede Chamberlain en Levine van de V. St. naar Europa waren ge vlogen. Nog twee andere vliegtuigen worden meegenomen. Wolff seint uit St. Nazaire: Boven de reede is een watervliegtuig neer gestort. De motor ontplofte. Het toestel zonk. Van de inzittenden werden drie, die lichte wonden hadden bekomen, door toegesnelde booten gered. Het vierde lid der bemanning wordt vermist. Reuter seint uit Londen: Een vraag in het Lagerhuis beantwoordend verklaarde den min'ster voor Luchtvaart, dat er dit jaar bij de luchtstrijdkrachten 15 on gelukken waren gebeurd, waarbij 27 vliegers werden gedood, vorig jaar 48 ongelukken met 55 s!achtoffers. Waarschijnlijk zullen negen typen toestellen, geheel van metaal vervaar digd, reeds voor het einde van 1928 in dienst worden genomen. Wolff meldt uit Warschau: Bij Dembsin is een militair vliegtuig van de officierenvliegschool van geringe hoogte neergestort. De beide vliegers werden ge dood. Thans is, naar de „Msb." verneemt, tus schen de N.V. Bouw- en Exploitatie-Maat schappij Majowi en het gemeentebestuur van Eindhoven overeenstemming verkregen in zake den bouw van een groot aantal wonin gen in die gemeente, waarvan een 75-tal be stemd is voor de gezinnen van sigarenmakers uit Amsterdam, Utrecht en 's-Graverihage, die aan sigarenfabrieken te Eindhoven werk hebben gevonden. Vermoedelijk zullen in Augustus of op z'n laatst in September laatst genoemde wonin gen kunnen worden betrokken. Naar de „L. K." verneemt, is bij de Kristal- Unie een 40-tal menschen ontslagen. Daar naast zal binnenkort op de afdeeling roe mers, Holl. kristal, ook een tweetal uren per week minder gewerkt worden. Naar uit Wieringen gemeld wordt, hebben de op de booten werkende arbeiders in dienst van de Maatschappij voor uitvoering der Zuiderzeewerken, een ultimatum gesteld aan hun werkgeefster tot verhooging van het weekloon van 25 tot 27.50 en 6 dagen vacantie per jaar met behoud van loon. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan zal de sta king worden geproclameerd. Het maandschrift van „Herwonnen Levens kracht" komt in zijn April-nummer met een aantal wenken betreffende ongelukken van kleine kinderen. Dit artikel is verlucht met enkele plaatjes, waarop omstandighe den te zien zijn, die elke huisvader en voor al elke huismoeder gemakkelijk zal herken nen. Een klein kind, dat bijna een vaas om gooit, een ander, die bij het vuur staat en met lucifers speelt, en een derde, dat nog niet eens loopen kan en toch reeds de trap opklimt, geven allen momenten weer, die wij kennen, doch die ook onze bijzondere waakzaarmheid vragen. Een deskundige begint een artikel over de boterbereiding in de fabriek. Nadat hii den historischen groei van e boterbereiding ge memoreerd heeft, belooft hij in een volgend artikel uiteen te zetten, wat er zooals voor de bereiding van een goed product noodig is, en hoe de bereiding geschiedt. Dit nummer geeft enkele kiekjes van Berg en Boschbewoners, die geen menschen z(jn. Gewoonlijk wordt aan deze bewoners door het publiek niet zooveel aandacht ge schonken, en toch zijn ook zij deze ten volle waard. Ook Jos gaat voort met zijn practisehe wenken aan zijn neefje, welke wenken ech ter ook voor duizenden anderen van veel beteekenis zijn. Dezen keer wordt de adem haling behandeld. In dit nummer is voor het eerst met bij zondere toestemming van den schrijver en de redactie van „De Boer", het weekblad van den Belgischen Boerenbond een schets opgenomen die door den Eerwaarden heer van Tichelen is geschreven. De bedoeling is, meermalen schetsen uit dat blad over te nemen. De nieuwe 60-KW-zender te Boedapest is met proef-uitzendingen begonnen. Het zal nu de vraag zijn of er geen onderlinge storin gen plaats vinden, in verband met den nieuwen Rosenhügelzender, die met dezelfde energie werkt. Zooals reeds gemeld, zal de Union Int. de ïtadiophonie de Genève in Mei a.s. wederom een samenkomst houden ter bespreking va. de golflengtenverdeeling. We kunnen h'eraau toevoegen, dat speciale aandacht zal worde: geschonken aan de binnengekomen klachten over het zich niet houden aan de toegewezen golflengten van verschillende stations. De zenduren van den Philips kortegolfzen- der zijn thans als volgt vastgesteld: Dinsdag 16—20 GMT, Donderdag 16—20 C-MT, Vrij dag 23—2 GMT, Zaterdag 15—18 GMT. Door de nachtuitzending van Vrijdag wordt ook onze West in staat gesteld gere geld de Philips-uitzendingen te ontvanger. Uit tal van telegrammen o.a. van den wnc. Gouverneur Nijsingh is gebleken, dat er in c i West-Indische Koloniën zeer veel belangstel ling hiervoor bestaat. Naar aanleiding van de laatste uitzending ontv.'ng het Philips Laboratorium een telegram van den Chef van den Radiodienst te Paramaribo, waarin deze mededeelde, dat de uitzending van 20 April j.l. wederom een groot succes was ge weest en deze door ca. 1500 personen op straat is aangehoord. Het publiek geraakte bij de toespraak tot Suriname in extase en na afloop weerklonk donderend applaus. Er wordt door het rad'ostation in Para maribo thans een installatie gereed gemaakt om 3000 personen de Philipsuitzendingen te laten hooren. Men is vol verlangen naar de eerstvolgende uitzending. Vla Nederland Ir. S. G. C. Langendam, de bouwer van ?u zender te Malabar, die in Londen vertoefd' werd daar, naar het Haagsche „Aneta"- kantoor verneemt, de vorige week opgebeld uit Amsterdam, met de mededeeling, dat hij dadelijk met Indië verbonden zou worden. Dit was mogelijk door inschakeling van een zoodanig instrumentarium; dat een gewoon gesprek kon worden gevoerd. Het gesprek slaagde uitmuntend en het was mogelijk ge- ruimen tijd een goed verstaanbaar onderhoud te hebben met medewerkers en collega's aan de overzijde van den Oéeaan. Ir. Langendam sprak met zijn vervang r, den heer Hasenstab en vervolgens zijn evi - eens in Londen vertoevende collega Waas dorp met den heer L. Roelofs Valk, waarna ir. Liebert van Radio-Holland gelegenheid gaf om groeten naar Ind'ë te' zenden. Het experiment werd gedirigeerd door ir. J. Visser van de Rijkstelegraaf, die met vol doening op den uitslag van dezen proef kan terugzien. Het gesprek moest worden afgebroken, om dat velen te Amsterdam wachtten op het oogenblik om met Indië te kunnen spréken. Een klacht tegen dén burgemeester van Tricfet Thans heeft Klaas Sweeris, die vrijge sproken is van het hem ten laste gelegde inzake den Culemborgschen. moord, bij de Justitie te Tiel een klacht ingediend tegen den burgemeester van Tricht, baron Ver- borgh tot Verwolde, wegens het wederrech telijk vasthouden van goederen, die in Apr'l 1926 ten huize van Sweeris in beslag z i genomen. Sweeris wijst er op, dat fn arrest van het Amhemsche Hof, waarbij rij werd vrijgesproken, is bepaald, dat alle bij hem in beslag genomen goederen aan hem teruggegeven zouden worden. Vr.: Mijn woning is verbouwd. Wre eerst een schuurtje was, ls nu een keuken gekomen, en wat eerst een schuine kap w: is nu opgetrokken met plat dak. Nu heb ik zelf een schuurtje gezet, (tifêt aangevraag van 1.75 breed en 5 M. lang. Ik heb esn nieuwen aanslag gekregen voor de grondi - lasting. Waar de oude bedroeg 69 voor ge bouwde en 1.37 voor ongebouwde eigen dommen, bedroeg dat bedrag 7.38 en 13 et., samen 7.51 en het nieuwe 159 voor ge bouwde en 1.37 voor ongebouwde. Eigen - dommen bedraagt 17.13, is dat bedrag ju en de aanslag. Nu heb ik een biljet thuis gekregen voor hermeting op kosten van c - gelijk, hoe moet ik dat begrijpen, en voor v/ie komen dan die kosten. Antw.: Wend u voor inlicht'ngen omtrei t deze vraag tot het kantoor van den ontvr: - ger ten uwent. Deze vraag is van hieruit door ons moeilijk te beantwoorden. Vraag. Hoe verwijder ik zwarte vlekken uit een bruin vilten dameshoed? Het ontstaan van deze vlekken is te wijten aan het schu ren van zwart bont van mijn winterman tel langs den rand van den hoed. Antwoord. Natuurlijk bont geeft geen vlekken; uw bont is waarschijnlijk geverfd. Schuur uw hoed met oud brood af; helpt dat niet, behandel de vlekken dan voorzich tig met benzine of terpentijn. U moet d" vlekken vooral niet te nat maken, daar er anders kringen ontstaan. Vraag. Ik heb een hond en voor dezen heb ik over het belastingjaar 1927 zes gul den betaald in Haarlem. In 1927 heb ik -t 14 Juni in Amsterdam gewoond; van 14 J - ni tot 1 October 1927 woonde ik in Haa - lem, van 1 October tot 1 December 1927 te Zandvoort, en van 1 December 1927 tot he den te IJmuiden. In Haarlem ontving ik voor bovengenoem de belastingbetaling een hondenpennins. Nu ontving ik van de gemeente Amsterdam waarschuwingen en dwangbevelen tot beta ling van de hondenbelasting aldaar. Mc" ik die belasting voldoen? Antwoord. Ja; de verorderingen tot hef fing van belasting op de honden zijn plr - selijk. In de verschillende gemeenten, w u verblijf houdt, moet u belasting betal; n Vr.; Mijn buurman heeft langs de s joü een aantal boomen geplant, die mij zeer schadelijk zijn. Ze staan 1.25 M. uit het midden der sloot. Kan ik hem verplichten, de boomen te rooien. Zoo niet, kan ik dan schadevergoedingeischen? Zoo ja, tot wie moet ik mij wenden? Antw.: Uw vraag is te onvolledig gesteld, om er antwoord op te kunnen geven. U meldt niet, of de buurman pp eigen grc.tf de boomen geplant heeft en in welk opzicht zij schadelijk voor u zijn. Vr.: Ik heb een jongen, die half Dece. - ber van het vorig Jaar 13 jaar is geworden. Hij heeft met 1 Mei. a.s. 7 leerjaren en zit nu in de Gde klas. Mag hij van school "af Antw.: Hij mag de school verlaten, ris hij de klas, waarin hij zat, toen hij 13 jaar werd, doorloopen heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10