Denkt om den SCHAEPMANAVOND. Kaarten verkrijgbaar aan g@!§ St. Bavo. Voornaamste Nieuws .yi,! m DONDERDAG 26 APRIL 1928 Vooruitgang of waanzin DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16841 AANGIFTE MOFT. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UPEN NA HET ONGEVAl I Een Amerikaan over de Bloemhollenvelden Zeilboot op de Eem omgeslagen De Duitsche Oceaanvliegers op Greenly Island Herman Moerkerk De vlieger Bennett overleden De schaakwedstrijd EuweBogoljubow Nu naar de Zuidpool Een vliegtuig van Engeland naar Australië Branden Tusschen een auto en een boom doodgedrukt R. K. Kamer-Centrale, Leiden o Behandeling-y&b de agenda voor de op 18 tn 19 Mei a. s. te houden Partyraad-ver- gadering. Ernstig ongeval met de tram te Oosterbeek Het congres der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden De inbraak in den juweliers winkel te Helvoet De Emmabloemcollecte Een paard op hol J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. S - 11 1 *-■" De bioscopen op Eersten Paaschdag Dt>or e«n mestwagen overreden en sredood BUREAUX:NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, t 4 regels 60 cl. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bij vooruiibeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEL". -GEN tusscben den tekst 60 ct. per regeL Allï abcnné's op dit blad zijn, ingevolge de veizekermgsvcorwaaj den f 0 fi[if) t tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tJUUU. Levenslange gericele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl verlies van beide armen, beide beencn of beide oogen; bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, t |QC bij veilies van een f Cf) 'n treuk van f Zf) tij vertes v. een I ILv." duim of wijsvinger; 1 uw» been of arm; nlli andere doedslijren afkop1 een voet of een oog vinger. Koehl en zijn makkers zijn er in geslaagd de Oceaanvlucht, richting Oost-West, met goed gevolg te volbrengen. Alle pessimistische voorspellingen van weerkundigen ten spijt, is de tocht gelukt. Dat de mannen in plaats van in New-York op een verlaten eiland bü de Canadeesche kust zijn terechtgekomen, doet aan het feit, de prestatie, niets af. Koehl startte, vloog en landde aan de overzij. Deze vlucht verschilt wezenlijk van die waarop we de laatste jaren zijn vergast Avonturiers en avonturiersters, die hun leven waagden aan niet of onvoldoend voorbereide tochten. Zij hoopten op bedragen, die ze alt- inzet voor hun leven hadden vastgelegd bp verzekeringsmaatschappijen, of belooningen die voor het gelukken waren uitgeloofd. De meesten van hen, bijna allen, hebben hunne waaghalzerij met een roemloozen dood moe ten bekoopen. Maar het geval van Koehl ligt anders. Ten allen tijde zijn er menschen gevonden die op de verwezenlijking, de uitvoering var één bepaald idee alle denkkracht en energie hebben geconcentreerd, daaraan heel hun bestaan hebben gewijd. Eenzelfde drang als eens 'n Columbus moe; hebben gekend, om ver Westwaarts land te zullen ontdekken, bezielde ook Koehl. Koehl wilde de Oceaanvlucht richting Oost-West volbrengen. Geen enkele overwe ging kon hem daarvan afbrengen. Niet de gedachte aan zijne familie, niet het feit, da1 hij zijn positie zou verliezen (Koehl was vliegenier bij de Luft Hansa), niet de rede neeringen van vaklui, dat zelfs bij welslagen deze koene daad geen verder practisch nuf kon hebben. Koehl waagde voor zijn idee het hoogste goed: zijn eigen leven. Dat dwingt onder alle omstandigheden respect af. Een daad, die respect afdwingt, was ooi: de Oceaan-vlucht van Lindbergh. Op eer. goeden dag startte hij, alleen, zonder ophef of reclame gemaakt te hebben, maar met den wil en den moed van een man, die ge keft in de verwezenlijking van zijn idee. Drie en dertig uur later stond hij op Franschen bodem. „Misschien weten jullie 't niet, maar ik toen .Lmdbergh.Tjj; jjom van Amerika gevlo gen," luidde z'n echtere, mededeeling. De vliat van Lindbergh, evenmin als dir. vaTi .öehl Is noch sensatie, noch waanzin Toen In 1909 Bleriot over het Kanaa' vloog, was er geen enkel vakman, die geloof de in een geregeld luchtverkeer tusschen het Continent en het Britsche Rijk. En wat is nog geen twintig jaar later een vlucht Parijs—Londen of Amsterdam—Londen? Me dezelfde gemoedelijkheid, waarmee een za kenman vroeger besloot in den namiddac van Holland naar Berlijn te reizen, word; nu door hem 's morgens besloten in den na middag even naar Londen te vliegen. Wij, k'nderen van dezen tijd, hebben wi er wel eens over gedacht, welk een duize lingwekkende vlucht het luchtverkeer heef- genomen van den grooten oorlog af tot op- heden? Misschien niet. En als we het zouden doen, zouden we ons er al zeer weinig over verbazen. Wij zijn getuigen van zoovele veranderin gen in dezen tijd van sprongsgewjjzen voor uitgang, dat l»2t misschien te prijzen is, da- wij daarmee zoo gemakkelijk meeleven. Dc snelle vooruitgang zou ons anders wellicht verdwazen. Intusschen, wij mogen de oogen niet slui ten voor de mogelijkheden, die de geslaagde Oceaan-vlucht biedc. Nu de vlueTit gelukt is en bewezen is, dat de Oceaan kón worden overgevlogen, zal hij overgevlogen worden. Nu zal men zich in kringen van vaklieden gaan bezighouden met het probleem van de Oceaan-vlucht. Hoe dit opgelost zal worden kan niemand thans nog zeggen. Intusschen wij kunnen er zeker van zijn, dat met het bereikte jongste succes niet het laatste woord is gesproken. De directeur der Deutsche Lufthansa heeft dezer dagen tegenover vertegenwoordigers van de pers zijne meening omtrent een luchtvaartdienst naar landen over zee uit eengezet. Volgens zijne verklaringen zijn do deskundigen het er over eens, dat een weg kan worden gevonden, daarbij de mogelijk heid onder het oog ziende, dat de gevaren van een overzee-vlucht kunnen worden uit geschakeld. De directeur der Lufthansa denkt aan samenwerking met de scheep vaart, om het beoogde doel te bere ken. Een andere directeur der Lufthansa vulde deze uiteenzetting aan met bijzonderheden over een transatlantisch luchtverkeer. Voor het Oceaan-luchtverkeer, zoo meende deze spreker, zal de Lufthansa het oog moe ten houden op grootere zeewaardigheid en mser-motorige tosstellen. Heeft de techniek dit bereikt, dan zal met medewerking van de belanghebbende landen een luchtd'enst van Duitschland naar Noord- en Zuid-Amerika kunnen worden ingericht. Leidende persoonlijkheden bij het Duit- sche luchtverkeer beschouwen het succes van Koehl niet als waanzin. Uit het hierboven aangehaalde blijkt, hoe zij in een niet te verre toekomst een transatlantisch luchtver keer denken ln het leven te roepen. Ook wij zijn van meening, dat de thans levende generatie nog getuige zal zijn van het feit. dat transatlantische vluchten evenmin ver bazing wekken als een uitstapje Amsterdam— Londen per vliegtuig. Merkwaardig is in dit verband, hoe de K. L. M. plannen overweegt omtrent de mo gelijkheid van een geregelde wekelijksche of veert endaagsche luchtpostverbinding op Indië. Ter bestudeering van deze mogelijk heid zullen in den loop van het volgende jaar en begin 1930 twaalf maandelijksche vluchten worden ondernomen. De ouderen onder ons, die zich niet meer zoo gemakkelijk aanpassen, voelen zich mis schien vreemd aan onzen tijd met zijn snel- aeidswaanz'n. Aan dezen tijd, die nooit tijd heeft. Met weemoed herinneren zij zici. misschien de jaren van vroeger, die plaats ieten voor beschouwing en rust. Met hen daalt evenwel die ten grave. Daartegen slaan wij, kinderen van dezen tiju. met spanning de nieuwe ontwikkeling gade: zilverblanke vliegtuigen, die over den Oceaan zweven, de diepte der oneindigheid boven zich, de diepte der on,gepeilde wateren onder zich. Een nieuwe periode, die in zich draagt de hoop op betere tijden, op een hoogere ontwikkeling der menschheid, op meer toenadering tusschen de volkeren. Akker na akker, in een gebied van onge veer twintig mijl lang en bijna vijf mijl breed, vol bloemen in allerlei kleuren, zoodat het landschap verandert in een reusachtig palet, dat is de bloembollenstreek in Hol land. Dit lentefeest, deze bloemen-show, is een stalenboek van de bloemen, die de tuinen van Amerika, Engeland, Scandinavië Duitschland en andere landen zullen sieren. Want de Hollandsche bollen worden geteeld voor den export; 129 millioen tulpen, die de vorige lente hier bloeiden, zijn over den At- lantischen Oceaan vervoerd; de bollen zijn geplant in Amerikaanschen bodem, waar zij een jaar later weer bloeien 129 millioen, d.i. ongeveer één bol voor iedereen inwoner van de Vereenigde Staten. Bovendien wer den 10 millioen crocussen ingevoerd en 30 millioen hyacinten. De totale waarde aan Hollandsche bollen, in Amerika ingevoerd, bedroeg 6 millioen dollar. Engeland, met de zooveel kleinere bevolking, nam voor onge veer dezelfde waarde af. In 't geheel voerden de Hoilandsche telers voor een waarde van 20 millioen dollar uit. Men kan veilig voorspellen, schrijft Law- ton Mackall in de New York Herald Tribune, dat het altijd de taak van Holland zal blij ven om de wereld te voorzien van bollen en bloemen, omdat de grondsoort en het kli maat nergens anders gevonden worden, en de telers doorkneed zijn in allerlei vakgehei men. welke van generatie op generatie wor den overgeleverd en welke nergens anders ter wereld bekend zijn. Er zijn Hollanders, die aan het uiteriijk van een droge bol kunnen zien. welke kleur de toekomstige bloem zal hebben. Het echte vak wordt beoefend binnenshuis, in de schuren. Iedere Hollandsche landbou wer, vertelde mij een bollenteler, gaat Mac kall in het Amerikaansche blad verder, kan de bollen op den akker telen, maar het vraagt beroeps-kunst, vakkennis en lang durige ondervinding om te doen wat in de bollenschuren, de voorraadhuizen gedaan moet worden. De schrijver weidt dan uit over den wind handel in tulpen in de zeventiende eeuw, en vervolgt: De Hollanders zijn trotsch op hun bollen streek. In het voorjaar, gedurende het bloe- menfeest, komen zij van heinde en ver om van het zeer bijzondere schouwspel te ge nieten. Ook vreemdelingen komen, maar men hoort er toch in hoofdzaak Neder- landsch spreken. Ik bezocht de bollenstreek vanuit Leiden: er mogen mooiere wegen zijn dan deze, de Grand Corniche in de Rivièra biedt schitte rende. adem-benemende panorama's, maar ik ken nergens een weg. die zoo treft door vredige charme als deze. met de aardige landhuisjes en de tuintjes, die een voorbeeld zijn van landelijken tuin-aanleg. In Noordwiik stond ik plotseling voor ak kers met tallooze bloed-roode tulpen, onge veer een half millioen, vertelde men mij. Het dorp Hiilegom was een eiland van bakstee- nen huisjes in een zee van tulpen. Het was of de weg door een onafzienbare massa bloe men sneed. Een week later zagen wij, nog onder den indruk van wat wij gezien hadden in de bol lenstreek. in een klein dorpje van Noord- Holland, een bollenakker. waarin een land bouwer met zijn zoon werkte. Wij werden getroffen door hun houding, terwijl zij over de bloembedden gebogen stonden. Er sprak arbridslust uit, nauwlettende zorg en ge duld. Een jongeman verdronken Een drietal leerl'ngen van het lyceum te Baarn waren gistermiddag aan het zeilen op de Eem. Door stoeien sloeg eensklaps do boot or.; en alle drie geraakten zij te water Twee hunner, die zwemmen konden, wisten zich te redden, de derde echter, een zoon van Jhr. de Beaufort te Amersfoort, die niet kon zwemmen, zonk spoedig weg en werd ondanks alle pogingen om hem te redden, een kwar tier later levenloos opgehaald. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht evenmin baten. Zullen ze niet per „Bremen" naar New-York vertrekken Een Reutertelegram uit Murray-Bay meldt nog: Er is een telegram van de Duitsche vlie gers op Greenly-eiland ontvangen, waarin dezen mededeelen, dat zij niet met de „Bremen" naar Murray-Bay zullen vliegen in verband met de ongunstige omstandig heden voor het opstijgen en wijl het ijs niet voldoende betrouwbaar is voor de landing. Het telegram voegt er aan toe, dat de vliegers aan boord van een der hulpvliegtui gen, welke zich op het oogenblik op Greenly- eiland bevinden, zullen opstijgen, maar datum en uur van vertrek worden niet mede gedeeld. V.D. seint uit Murray Bay: Blijkens nadere berichten zullen de Bremen-vliegers met het Ford-vliegtuig heden naar New-York vertrekken. Een hooge onderscheid'iig Uit New-York wordt gemeld: Senator Reed heeft in den Senaat ren wetsontwerp ingediend, waarin wordt voor gesteld, dat het Congres den Oceaanvliegers de Amerikaansche „Pour le Mérite" zal ver- leenen. De commissie voor de ontvangst van de Oceaan-vliegers deelt mede, dat de önt- vangstfeesteiijkheden, in verband met het overlijden van den vlieger Bennett uitge steld worden tot Dinsdag a.s., ook wanneer de vliegers in den loop van deze week te New-York zouden aankomen. In dit geval is het mogelijk, dat de vliegers hun aankomst te New-York zullen uitstel len. „Het Huisgezin" schrijft: Het is thans wel officieel en definitief, dat de heer Herman Moerkerk onze stad zal ver laten, om zich te Haarlem te vestigen. Den Bosch, als gemeenschap genomen, zal dit bericht met oprecht leedwezen ontvan gen, want van de Bossche gemeenschap is de heer Moerkerk een typeerend lid. Het heengaan van den vlotten, oorspron kelijker: artiest is een verlies voor onze stad, die hij in al haar uitingen kende als wei nigen, en die in woord en beeld zoo raak wist te schetsen. In de Spaarnestad gevestigd, zal de heer Moerkerk nog dikwijls terugdenken aan en in den geest verwijlen in de hertogstad aan de Dieze, die hij nooit geheel zal kunnen vergeten en waaraan zooveel banden en her inneringen, zooveel werk en vrienden hem binden. Tot zoover het Bossche Katholieke blad. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat de heer Moerkerk zich binnenkort te Zand- voort zal vestigen, nadat hij al sinds eeni- gen tijd als illustrator aan de N. V. Druk kerij de Spaarnestad vertonden is, onder meer ook als teekenaar voor ons blad. Ziet Den Bosch Herman Meerkerk met groot leedwezen vertrekken, met even groot genoegen begroeten wij dezen uitnemenden kunstenaar in ons midden. De bekende vlieger Bennett, die, zoo als bekend, te Quebec ernstig ziek lag, is overleden. Met Balchen had hij zich per vliegtuig naar Greenly Island begeven, om de „Bre men" te hulp te komen. Onderweg werd hij evenwel ernstig ongesteld en moest hij naar het ziekenhuis te Quebec worden vervoerd. Lindbergh heeft zich nog met medicijnen en e enserum per vliegtuig naar Quebec be geven om hem te redden, maar deze hulp heeft niet meer mogen baten. Uit Berlijn wordt gemeld: De Berlijnsche bladen betreuren algemeen het overlijden van den Amerikaanschen Noordpool-vlieger Bennett. zy wyzen er op dat hy gestorven Is als slachtoffer van zijn hoogeten plicht van hooge ridderlijkheid, daar hy ondanks zijn ziekte niet wilde nalaten zyn ryke erva ringen voor de hulpverleening aan de „Bre men" ter beschikking te stellen. Een der bladen uit New York weet te melden, dat hy zijn ziekbed, in Detroit tegèn den wil der artsen in, verlaten heeft, om naar de Murray-bay te vliegen. De vliegers van de „Bremen, waren voor nemens naar Quebec te gaan, om Bennett dank te betuigen, doch hij is overleden, vóór zy van het eiland konden vertrekken. De gisteravond te Amsterdam gespeelde party tusschen Euwe en Bogoljubow ein digde na 41 zetten met remise. De directeur van de fabriek te Los Angeles, waar de Lockheed-eendekker van Wiikins werd gebouwd, heeit verklaard, dat de Pool reiziger voornemens is thans een vlucht over de Zuidpool te beproeven. Hy voegde hier aan toe, dat de voorbereidingen voor deze nieuwe expeditie reeds zoover gevorderd zijn. dat de terugkeer van Wiikins naar Amerika binnen zes weken noodzakeiyk zou zyn. Manning te Tunis aangekomen Vleugelcommandant Manning, die met een klein vliegtuig een vlucht van Londen naar Australië maakt, is te Tunis aangekomen. Te Hiilegom. Woensdagmiddag ontstond brand ra'cy het terrein der gem. vuilnisbelt te Hiilegom, waar zich eenige schelften met stucadoors- riet bevonden, toebehoorende aan de firma C. A. Rijnbeek, riethandelaar aan de Haven alhier. Vermoedelijke oorzaak is het spelen van kinderen met lucifers. Het vuur vond een gunstige gelegenheid in het riet voor uitbreiding en aan blusscben viel niet te denken. De brandweer tastte hst vuur met kracht aan. de motorspuit en 2 stralen op de waterleiding trachtten te behouden wat mogelijk was. De schade beloopt duizenden guldens. Te Uitgeest. Gisterenmorgen circa elf uur brandde de oude boerenwoning, gelegen aan d~n Lage- dijk en eigendom van J. Kol, tot den grond af. Deze woning wordt thans bewoond door twee families van Tunen en Starreveld. Naar het schijnt is de brand ontstaan, doordat een petroleumstel door den tocht in brand vloog. Door den krachtigen wind stond het perceel byna onmiddellijk in lichte laaie. De brandspuit wist het belendende perceel te behouden. Verzekering moet, naar wy vernemen, de schade dekken. Op den straatweg tusschen Oldenzaai en Enschedé is gisteren de zes-en-twintig- 'arige voerman G. Arends uit Oldenzaai door een auto van den heer Schoten uit Enschedé tegen een boom doodgedrukt. Arends was gehuwd en vader van een kind. Het lyk is naar het ziekenhuis te Oldenzaai overgebracht Alemeene Vergadering tevens jaar vergadering op Donderdag 10 Mei 1928, des namiddags te 1.30 uur, in het Bondsge- 'oouw, Steenschuur, te Leiden. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Jaarverslag van den secretaris. 6. Jaarverslag van den penningmeester. 7. Benoeming van een commissie van ve- riricatie van het boekjaar 1928. 8. Vastestelling der jaarlyksche contri- buitie. 10. Rondvraag. 11. Slwting. Men meldt uit Oosterbeek: Gisterenavond kwam de 20-jarige Van 't Hof, wonende te Heelsum, terwijl hij in de tram voor een open deur stond, door tot dusver onbekende oorzaak met zijn hoofd in aanraking met een langs de trambaan staan- den lantaarnpaal. Hij werd de tram uitge slingerd en hevig aan het hoofd bloedende, door voorbijgangers opgenomen, waarna hy op advies van eenige geneesheeren naar een ziekeninrichting te Arnhem werd overge bracht. De Presidente vaü Congres der Inter nationale Unie der R.K. •ouwenbonden heeft vandaag voorlezing gedaa; --an brie ven, die aan haar gezonden ware:: door Kardinaal Merry del Val en door Mgr. V. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, oi. haar geluk te wenschen met de opening van het congres en hun beste wenschen uit te spreken voor het welslagen daarvan. Mgr. Diepen, Bisschop van den Bosch, gaf blijk van zijn belangstelling door het zenden van een telegram. Met ontroering werd een telegram van Mad. Gargolla de Lazo. het Mexlcaansche lid van de Unie, aangehoord. Nog kwamen telegrafische gelukwenschvi binnen van den Engelschen Bond uit Cana da en van den Bond uit Pozno. Een medeplichtige voor de Rotterdamsche rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren behandeld de zaak tegen den 23-jarigen B. A. V., leerhng van een marconistcnschool, wien ten laste was gelegd medeplichtigheid aan de in den nacht van 2 op 3 December 1927 gepleegde inbraak in den goudsmids winkel van F. G. Tieman te Nieuw-Helvoet voor welke inbraak reeds eerder 2 personen hebben terecht gestaan, welke door de rechtbank zijn veroordeeld tot resp. 5 jaar en 1 jaar gevangenisstraf. De zaak tegen dezen verdachte was destijds uitgesteld wegens on gesteldheid van den verdediger, mr. P. A. Hubert van Beusekom. Subs, was verdachte ten last gelegd, dat hij door het verstrekken van inlichtingen by P. W. J. den verdachte die tot 5 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld het voorne men heeft opgewekt en bevorderd om bij Tieman ir. te breken. Verdachte ontkende alle schuld, zoowel aan de inbraak als aan de uitlokking. Getuige W L. V.. die eveneens in verband met deze inbraak is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, had verdachte op de radio school leeren kennen. Hij pochte er graag op, dat hy met misdadigers omging, en eens vroeg hy getuige, of er bij hem op Nieuw- Helvoet niets te maken was. Getuige hac" toen gezegd dat een inbraak in het belas tingkantoor het postkantoor of anders in den goudsmidswinkel van Tieman niet zoo moeilijk was. Verdachte had toen gezegd, dat hij wel eens zien zou of hy niemand wist die dit zaakje zou willen opknappen. Op een morgen had verdachte gezegd: Ik heb iemand gevonden, en hij had hem toen ge zegd, dat hy maar naar het café van Platje aan den Goudschen Rijweg moest gaan, dan zou hy daar wel iemand vinden. Getuige was naar het café gegaan en had daar zeke ren P. W J. getroffen Deze bleek reeds met de hoofdzaken op de hoogte;. Getuige heeft dezen J. toen nog nadere bijzonder heden medegedeeld. Later zyn er nog meer gesprekken met J. geweest en daarbij was verdachte ook aanwezig. J. en verdachte schenen elkaar goed te kennen en spraken elkaar aan als Piet en Bas. Er is toen nog over de inbraak gesproken en bepaald werd dat getuige en verdachte samen een derde deel van de opbrengst zouden krijgen. Verdachte heette de geheele verklaring van getuige V gelogen. Op een avond, toen ver dachte en getuige samen uitgeweest waren v/as getuige dronken geworden en toen had hij het over een inbraak in het postkantoor te Nieuw-Helvoet gehad. Den volgenden dag had verdachte aan getuige gezegd wat deze in zijn dronkenschap had meegedeeld. Ge urige tmé 'm -toen -vtituwifgend'reld gevraagd en hem daarvoor een deel van den buit aan geboden. Oe Officier van Justitie eischte 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger achtte het ten laste ge legde niet bewezen. Subsidiair vroeg pleiter clementie. De uitspraak werd op 8 Mei bepaald. De Eerste Kamer heeft de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangenomen, evenzoo de begTootingen van Marine en Oorlog. Het internationaal Katholiek bioscoop congres is gistermiddag te 's-Gravenhoge gesloten. Een zeilbootje met drie jonge mannen is op de Eem omgeslagen. Twee wisten zich te redden, de derde is verdronken. Naar verluidt zullen de Duitsche Oceaan- vliegers Greenly-eiland toch niet met de „Bremen" verlaten. Zij zuilen waarschijnlijk met een der hulpvliegtuigen vertrekken. Byzonderheden omtrent de aardbevingen in Znid-Oost Europa. Critiek in het Britsche Lagerhuis op de begrooting van Churchill. Uit de Ver. Staten komen berichten van ernstige overstroomingen, die in 't byzondee Florida en Alabama hebben geteisterd. Het aantal stakers in de Katoenspinne rijen te Bombay is gestegen tot 140.000. De opbrengst f 9.100. De verkoop der Emmabloem hier ter ste de heeft gisteren f 9.100 opgebracht. Dat is een zeer mooi bedrag, al had men gaarne de f 10.000 gehaald. Maar als men weet, dat Den Haag f 11.000 en Amsterdam f 17.000 opbrachten dan mag vergeiykendeTwyzs toch zeker gezegd worden, dat Haarlem aan de spits staat. Het vorig jaar bracht de collecte hier f 8.919 op, dus langzamerhand gaan we naar de f 10 000 toe- Gistermiddag omstreeks kwart over vier is een paard, dat voor een sleeperswagen gespannen was, op de Heerengracht te Amsterdam van dezen wagen losgeraakt en op hol geslagen. Het beest holdé in de rich ting v:n de Haarlemmerstraat, aan het be gin waarvan het pardoes door de etalage ruit neensp/ong van de zich in perceel 58 bevindende led„-rwinkel. Het verschrikte dier sprong dadelyk weri- op straat terug en hol de opnieuw de Heerem acht af, waar het eenige honderden meters v1 er tegen een auto botste, daarop achteruit spreng en een hekje omver trapte, dat voor den kelder van perceel 26 was opgetrokken. Met een dof fen smak verdween het dier in het kelder gat, waar het na enkele vergee'sche pogin gen om er uit te komen, bloedend gewond liggen bleef. De politie, die spoedig ter plaatse was, onderzocht het paard, dat ernstige verwon dingen bleek te hebben opgeloopen, tenge volge waarvan het dier werd docdgeschoten. Nadat de brandweer het cadaver uit het keldergat had verwijderd, werd het per wa gen naar het abattoir vervoerd. Het mag een wonder heeten, dat het paard tydens zyn dollen ren, niemand omver ge- loopen en ook in den lederwinkel geen on gelukken veroorzaakt heeft. De belangstel ling van het publiek by de verricht'n-en der brandweer voor den bewusten kelder, was buitengewoon groot. Baromterstand 9 uur v.m.: 762 m.M. Ach teruit. Licht op; De lantaarns moeten morgen word°n oogestoken om 7.47. Hoogste Barometerstand 772.1 m.M. tP Wisby. Laagste Barometerstand 743.2 m.M. te Vestmanoer. Verwachting: Meest matige, O. tot Z. wind, helder tot licht of half bewolkt, nog droog, warm weer; in het Z. W. mogelijk verder toenemende bewolking en geringe kans op onweeri De brandweer In actie b(j de gisteren gehouden Emmabloem-coUecte te Haarlem. De Leldsche kwestie voor het kantongerecht behandeld De kantonrechter te Leiden heeft gisteren behandeld de zaak tegen vier bioscoophou ders uit Leiden, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding van art. 4 der Zon dagswet, door op Zondag 8 April, eersten Paaschdag, des avonds omstreeks half acht, openbare tegen betaling voor het publiek toegankeiyke bioscoopvoorstellingen te ge ven, waarby tevens muziek ten gehoore werd gebracht zonder toestemming van B. en W. of plaatseiyk bestuur van Leiden. Nadat eenige getuigen waren gehoord, ging het O. M. de ontwikkeling van de bioscoop na, welke langzamerhand een caba ret is geworden met compleet orkest. HU betoogde vervolgens, dat door de bioscoop wet art. 4 van de Zondagswet niet is op zy gezet, evenmin als art. 188 van de Gemeen tewet en vroeg veroordeeling tot 1 gulden boete of 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. Marchant, betoogde, dat na de invoering der bioscoopwet, welke het geheel? bioscoopwezen omvat, de Zon dagswet niet meer van toepassing kan wor den geacht. De gevolgen hiervan zyn drieër lei: le. de regeling van bioscoopwezen is rykszaak geworden en kan dus niet meer vallen onder art. 135 van de Gemeentewet, omdat de raad hier uitsluitend heeft te zien naar art. 3 of 4 van de bioscoopwet: 2e. omdat de burgemeester thans niet meer kan toepassen art. 188 van de Gemeentewet, en 3e. omdat de bioscoopwet, als zilnde een by::ondere wet derogeert aan de Zondags wet die een algemeene wet is. pleiter was daarom van meening, dat ontslag van rechtsvervoMng moet volgen. Na re- en dupliek dee'de de kantonrechter mede. op 2 Mei schrifteiyk vonnis te zullen wyzen. Men meldt ons uit Sneek: Door den val van een paard kreeg de 58- jarige arbeider J. Oostinga te Sneek giste ren een mestwagen over zich heen. De man werd zóó ernstig gewond, dat hij hedenmor gen ln bet ziekenhuis te Sneek aan de beko me»? verwondingen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1