-1 Uit onze zomercollectie G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Amsterdamsche Beurs A CHEQUE„KQEHSEN HERINGA WUTHRICH EFFECTEN - PROLONGATIËN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN DE DANSHUIZEN IN HAARLEM Stcfzuigerlmis MAjIRTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10753 EERSTEN LAATSTE 32.5 o Philip s Kadio - Toesteilen De Internationale Unie van R. K. Vrouwenorganisaties in Haarlem Gehoord en gezien. Dr. Schaepman en het Dr. Schaepmanfonds Feestavond „Herwonnen Levenskracht" De naaimachine DE SPAARNEB4^K Haarlem - Amsterdam Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs ioc«/l6 101J ICOf rif/3 9 195 356 220% 151$ 62 b 187| 104 124 65 121 76 240 1 1971 1861 205 718$ 423 1231 1881 1701 147$ 1 Hobby Vloci'wrijvers 125.— 3INNENLANDSCH NIEUWS Huldiging van baron van Heemstra LAATSTE NIEUWS De zomerdienstregeling der tramwegen 50C0 Automobielen naar den Wartburg! DE SPAAIRNEBANK Haarlem - Amsterdam fe</*5 ..OLM-r>^p-La. WU Z'JN STEEDS DE Een verkooping wegens Belastingschuld IN HET BRENGEN VAN HET DE BESTE QUALITEIT TEGEN DE LAAGSTE PRUS MODEL— MAGAZYNEN HAARLEM. Zooals men weet, wordt in Den Haag het zevende Congres gehouden \t.n de Interna tionale Unie van R. K. Vrouwenorganisaties. Een comité is gevormd, dat uitstapjes orga niseert voor de congressisten. Vrijdag a.s. wordt een excursie gemaakt naar de bloem- bollenvelden en Haarlem. Met groote auto cars zal het gezelschap omstreeks 3 uur in Haarlem arriveeren. Een bezoek zal worden gebracht aan de Reinalda-stichting en het Frans Ha"«;niuseum. Om 5 uur zullen dan de afgevaardigden der Internationale Unie van R. K. Vrouwen-organisaties op het Stad huis officieel worden ontvangen. Onder de gasten zijn verschillende internationaal be kende persoonlijkheden als vicomtesse ds Véland, rarmen Garcia Zoygorri (Spanje), donna Giustiani Band'ni, mrs. Living, lid van het Britsche Lagerhuis, gravin E. Zichy e.a. Vrijdagavond zal Haarlem zijn plechtigen herdenkingsavond hebben voor den grooten Priester-Staatsman Dr. H. J. A. M. Schaep man, wiens afsterven, nu 25 jaar geleden, wij dit jaar herdenken. Andere steden zijn ons in die herdenking reeds voorgegaan, maar de Haarlemmers zullen er ongetwijfeld een eer in stellen al les wat op dit terrein tot nu toe gezien werd, in de schaduw te stellen. Als feestredenaar treedt de welbekende pater B. Molkenboer O. P. op en de niet minder bekende zanger Joh. Nelissen zal eenige passende liederen zingen. Van den kant van het comité van actie is dus wel alles gedaan om het succes van de zen avond te verzekeren. Nu wachten wij alleen nog talloos vele Haarlemmers, die onzen grooten voorvechter door hun tegen woordigheid op die vergadering willen eeren. Velen onder de Haarlemsche Katholieken hebben Schaepman's metalen stem nog zelf gehoord en zijn begeesterd door zijn woor den. Zij vóóral zullen wij Vrijdagavond in het gebouw St. Bavo zien. De jongeren zul len echter ook niet ontbreken en uit den mond van een zoo vurig en welsprekend redenaar als pater Molkenboer een der beste redenaars, die ons land telt, te hooren wat Schaepman, die een historische figuur zal worden, voor de emancipatie en krachtsontplooiing van ons Katholieke volk heeft gedaan! Wij, Katholieken van den tegenwoordigen tijd, houwen aan de toekomst van een chris telijke Maatschappij en zooals wij nu met ontzag en vereering spreken over onze voor vaderen, die ondanks vervolging en bergen van moeilijkheden ons het katholieke ge loof hebben overgebracht, zoo zal hopelijk ons nageslacht van ons getuigen, dat wij de bouwers zijn geweest van een toekomstige maatschappij, gelukkiger dan de tegen woordige. Maar deze eer legt verpachtingen op en eén daarvan is. dat de Haarlemsche Katho lieken as. Vrijdagavond naar het gebouw St. Bavo komen om daar getuigenis af te leggen van den vasten wil aan de totstand koming van een in katholieken geest geleide maatschappij mede te werken. Maar ook zij, voor wie dit geen motief zou zyn. moet de gelegenheid om pater Molken boer te hooren wij herhalen het een reden zijn om dezen avond niet te verzui men. Wij geven allen de verzekering, dat zy geen spijt van hun gang naar de Sme- destraat zullen hebben. Op die vergadering zullen ook mededee- hngen worden gedaan over de totstandko ming van het Dr. Schaepmanfonds, het ar senaal waarin de katholieke party de wa penen gaat opleggen en gereed maken om met succes de handhaving en vervolmaking van onze partij te bewerken. Wat dat Dr. Schaepmanfonds is, behoeven wij na ahes, wat daarover is geschreven, niet meer uitvoerig uiteen te zetten. Alléén willen wy er op wyzen, dat ieders bijdrage daarvoor wordt gevraagd. Groot of Klein. Er wordt tegenwoordig veel gevraagd dat is waar, maar wordt door iedereen ook wel zooveel gegeven? En ook om eens niets te geven, kan een zeer goede reden bestaan. Ook al heeft men de financieele middelen Het kan voorkomen, dat een liefdadig doel u el eens wat van uw gaven missen moet, omdat andere liefdewerken in uw meening ditmaal vóór gaan. Hier echter is een werk waarop de kracht van iederen katholiek zich moet concentreeren. Het moet een eerezaak zyn het partybureau te stichten. Onze toekomst hangt er voor een deel van af. Zie naar het ongelukkige Mexico' Welnu! Het voor ons Partybureau benoo- digde bedrag komt neer op gemiddeld één gulden per kiezer. Er is geen groote categorie van kiezers. voor wie één gulden een vrij groote uitgave is, grooter dan voor menig ander eenige tientallen, eenige honderdtallen, ja zelfs eenige duizendtallen van guldens. Maar gelukkig zijn er dan ook onder onze kiezers menige, die eenige tientallen, eenige honderdtallen, misschien wel eenige dui zendtallen guldens kunnen en willen bydra- gen of reeds hebben bygedragen. Die omstandigheid maakt het mogelijk het benoodigde bedrag toch bijeen te krijgen; al kunnen meerdere duizenden onzer kiezers niet meer bijdragen dan een enkelen gul den. een kwartje of een dubbeltje. Maar hieruit blijkt ook, dat dat kwart je en dat dubbeltje niet enkel waarde zullen heb ben als moreele steun, maar inderdaad noodig zijn. Ook op de kleinen-van-beurs wordt drin gend beroep gedaan en vast gerekend! Zyn in een machtig bouwwerk de kleine steenen niet even noodzakeiyk als de groote? En is het ontbreken van een kleinen sluit steen niet dikwijls voldoende, om het groot ste gewelf te doen instorten? Velen zullen er ook zijn, die zich bij hun bydra<ren zullen baseeren op het gemiddelde van één gulden per kiezer. Hen willen wi), 'n practische wenk, er even aan herinneren, dat ook de vrouwen als kiezer zijn meegerekend by de bepaling van het gemiddelde, en dat zy, voor zoo ver zij gezinshoofd zijn dan misschien twee gulden gereed moeten leggen. Laat niemand 'met zijn bijdrage of sy groot is of klein achter blijven, wanneer de inzamelaars voor het Dr. Schaepman fonds bij hem komen. De Schaepman-avond zy dus Vrijdag een demonstratie van Katholiek Haarlem. Raar_ lems Katholieken mogen ook vooraangas n, wanneer straks voor geheel Nederland dé som wordt opgemaakt van het voor l4et Schaepmanfonds byeengebrachte bedrag. Dinsdagavond had 't piaatselyk comité Haarlem van de R.K. Vereeniging tot Re_ stryding der Tuberculose „Herwonnen Le_ venskracht" voor zyne donateurs In gebovlw „St. Bavo" een gezelllgen avond georgai^. Bij den mensch is de natuur dikwyis ster ker dan de leer: hij verkondigt dat het on tactisch is zich driftig te maken by eenig conflict, maar windt zich op bij het ge ringste meeningsverschil. De mensch is zeer nieuwsgierig, ten derde vindt de mensch ei' een zeker genoegen in, in alle kalmte des gemoeds de eigenaardige gedragingen te be schouwen van driftige menschen. Deze drie menscheiijke eigenschappen demonstreerden zich bij het voorval, waarover een bericht in ons blad van Maandag handelde. De belangstelling voor het conflict, dat op tameiyk heftige wijze tot uiting kwam, was te grooter omdat de combattanten familie leden van elkaar waren. Een naaimachine was de aanleiding. Tusschen twee bloedverwanten bestond, wat het publiek noemt „kwestie"; kwestie over financiën, tusschen schoonvader en schoonzoon. De ernst van de financiee'e kwestie kon het publiek afmeten naar de maatregelen, waartoe de schoonvader ge rechtigd meende te zijn. De kans om de schuld betaald te krygen was biykbaar zeer gering; de schoonvader ging daarom op eigen initiatief beslag leggen op de goederen van den schoonzoon. Hy koos een naaima chine, welk nuttig instrument hy op een wa gentje naar zijn huis wilde vervoeren. Zonder verzet te ontmoeten kon hij de naaimachine uit het huis van zijn dochter en schoonzoon halen en op zyn kar laden. Zoodra het wa gentje echter over de keien hobbelde, kwam de tegenstand. De schoonzoon trad hande lend op. Als een haas schoot hij den ont voerder van de naaimachine achterna en eischte haar terug. De schoonvader gaf in zeer duidelyke bewoordingen te kennen dat zijn plannen niet in deze richting gingen; de schoonzoon bleef bij zyn eisch en maakte zich driftig, de schoonvader maakte zich ook driftig en het publiek keek met belangstel ling toe, hoe de een al zyn krachten inspan de om verder te ryden en de ander uit alle kracht het wagentje tegenhield. Het natuur- lyk gevolg was, dat de zaak op het doode punt kwam en het karretje vooruit noch achteruitging. Enkele toeschouwers oordeelden toen, dat ingrijpen noodig was. De schoonvader had de sympathie van het publiek om zyn leef tijd. zyn vriendeiyk gezicht, zyn kordaat optreden of om welke andere reden dan ook; de schoonvader werd dus geholpen. De schoonzoon was tegen de overmacht niet op gewassen en het karretje ging verder. De be langstelling van het publiek volgde hem; het echtpaar, dat zoo plotseling van de naai machine was beroofd, achtte het de wijste party in hun woning te verdwijnen en daar een nabetrachting over de zaak te houden. Intusschen reed de triomfeerende schoon vader verder; hy scheen echter nog opge wonden te zyn door de emotie van de naai machine-schaking of door vreugde over zijn overwinning. Hoe het zy, hij lette niet vol doende op de hinderlagen van de bestra ting; het wagentje schoot met een van de wielen ln een kuil, schokte omlaag en de naaimachine gleed op straat. Zoo werd het einde van het conflict" gebracht door een vernielde naaimachine. De schoonvader keek bedremmeld naar het ernstig beschadigde instrument en het publiek trok langzaam af. De politie is van de gebeurtenis op de hoogte gesteld en zal nu het laatste woord spreken. NIEUWE GRACHT 67, TELEE, 12066 MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 28 APRIL. seerd. Overbodig te melden hoe, gezien de popu lariteit van „Herwonnen Levenskracht", zeer velen van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt, door hun opkomen hun sympathie te toonen voor deze bekende vereeniging. Er heerschte een gezellige stemming in de zaal, niet weinig verhoogd door de lustige tonen van het strykje, toen de voorzitter, de heer M. J. Lohman, den avond opende met den Christelyken groet. In zyn openingswoord richtte spreker har- teiyke woorden tot de aanwezigen en tot de medewerkenden van spel en muziek. Spr deed vervolgens mededeeling dat het aar al donateurs in 1927 pl.m. 400 bedroeg, die In totaal een bedrag van pl.m. f 4fü hadden byeengebracht. Van het Stuiverfcnds was dit bedrag f 1056.25 en bedroeg hec aantal leden 5E0. Het aantal verkochte zegels was 21.125. Na verduidelijkinf van deze cijfers schet ste spr. de verhf c.i en menschlievende taak van „Herwennen Levenskracht" en wekte allen rp om propaganda te maken voor het bek --ude „Stuiversfonds". Vervolgens zong de heer Th. Molenkamp Jr. het door Leo Peelen samengestelde „Lied voor het Stuiversfonds" dat ook dezen avond grooten byval oogstte en ongetwyfeld er toe zal hebben bygedragen liefde op te wekken voor het Stuiversfonds. Want ook fieldt „Vele kleintjes maken één groo te". En als men nu weet hoe ontzettende rampen de verwoestende T.B.C.-bacil in zoo menig huisgezin brengt, is dit een aanspo ring te meer om krachtdadig deel te nemen aan de actie van „Herwonnen Levenskracht" en het „Stuiversfonds". Thans traden de bekende transformatle- c'uettisten, mr. Schwindel en Schwam voor het voetlicht, die verder het gezellige ge deelte van den avond voor hun rekening namen. Dit gezelschap, dat reeds meerdere malen in Haarlem is opgetreden en een groote vermaardheid bezit, oogstte ook nu een groot en verdiend succes en wist door afwisselende voordrachten, soli en kwink slagen menigmaal den lachlust van 't aan dachtig luisterend auditorium in beweging te brengen. De begeleiding van deze humoristen was in handen van den pianist G. Elsnerus Jr., die zich eveneens voortreffeiyk van zijn taak kweet. Rest ons nog het strykje te vermelden on der leiding van den heer Ransyn, dat op keurige wyze zyn taak vervulde en voortref felijk de verschillende pauzen wist aan te vullen. Een langdurig applaus, dat telken male volgde, bewees voldoende, hoe èn hu moristen èn musici in den smaak vielen en het voor de organisators van dezen avond een voldoening zal zyn geweest den avond zoo succesvol te zien slagen. In het dankwoord, dat de voorzitter dan ook op het einde sprak, memoreerde spr. dit en bracht allen, die hadden meegewerkt aan dezen avond, namens „Herwonnen Le venskracht" zyn welgemeenden dank. De altyd actieve secretaris van „Herwon nen Levenskracht" en het „Stuiversfonds" verzocht ons nog eens het adres van het secretariaat te vermelden, opdat toch velen hun stuivertje wekeiyks zouden offeren voor het zoo mooie en sympathieke doel. Vol ijverige zelatricen komen, gaarne het weke- lyksche stuivertje aan de huizen ophalen. Wy voldoen dan ook aan dit verzoek en vermelden, dat èn donateurs èn leden voor „Herwonnen Levenskracht" van harte wel kom zyn by den heer J. Th. Elligens, Emostraat 1. Onze enquête inzake de danshuizen heeft allerwege zoo'n groote belangstelling gewekt, dat ons ongevraagd nog allerlei mededeelin- gen en adviezen bereiken, die meer licht op deze zaak werpen. Verschillende confidenties zijn echter van dien aard onze lezers zullen dit begrypen dat wij van publicatie daarvan moeten afzien, maar ze in ons dossier opbergen. Riche De exploitant en eigenaar van „Riche" te Zandvoort heeft zich ten onzent vervoegd naar aanleiding van een mededeeling, die de heer Mr. L. G. van Dam in zyn antwoord deed omtrent personen, die o.m. ook „Riche" bezochten. Het is voor ons niet zeker, dat uit de door dezen eigenaar van „Riche" gewraakte pas sage moest worden afgeleid, dat „Riche" in Zandvoort een te kwader naam en faam be kend staande inrichting is, maar de exploi tant stelde er tegenover ons prijs op, te ver klaren. dat hij nimmer zal goedvinden en ook niet geduld heeft, dat er ln zijn inrich ting dingen gebeuren, die den toets der cri- tiek niet kunnen doorstaan. De exploitant, zelf jarenlang chef de reception in Savoy- hotel te Londen en ook eenige jaren in de zelfde qualiteit werkzaam in een der deftig ste inrichtingen van Den Haag, tracht, naar hy verzekert, zijn inrichting op hoog peil te houden. „Riche" wordt uitsluitend bezocht door deftig publiek. De prijzen zijn daarop bere kend. Er is weliswaar gelegenheid om te dansen, zooals de geest des tijds nu eenmaal verlangt, maar niet alleen gebeurt er niets onbehoorlijks, doch ook worden alle ver dachte elementen, zoo die er al eens moch ten komen, geweigerd. Men kan echter van een exploitant niet verlangen, dat hij eiken bezoeker kent en men kan niet voorkomen, dat er wellicht sens iemand komt, die later met den straf rechter in aanraking komt. Aan de deugde- lykheid van de inrichting behoeft dat geen afbreuk te doen. Een onderzoek by autori teiten te Zandvoort bevestigde ons, dat „Riche" daar ter plaatse als een fashionable inrichting bekend staat. Van belang leek ons wat de exploitant van „Riche" wis verzekerde omtrent'het toe laten van minderjarigen in dansinrichtingen. Een verbod van die strekking is niet alleen geen overdreven wensch, maar hij achtte het zelfs zeer gewenscht. Hij vindt een „kinder- explotatie" zooals die in Haarlem plaats heeft, ongepast. Wy hadden nog een onderhoud met den oud-rechercheur der Haarlemsche Politie, den heer Fenger. Deze heer, die gedurende 20 jaren belast was met het zeer kiesche werk van opsporen der zedelykheidsdelicten en dit werk immer voortreffelijk en tot groote tevredenheid van zijn superieuren deed, heeft het recht in deze kwestie een meening te hebben, waaraan waarde moet worden gehecht. Hy vertelde ons veie dingen over openbare onzedelijkheid en wat daar mede verbandt houdt, waarvan wy te zijner tyd een dankbaar gebruik zullen maken, doch nu niet om de kwestie der danshuizen niet te vertroebelen. De heer Fenger gaf ons een historisch overzicht over de danshuizen-kwestie in Haarlem gedurende de laatste 35 jaar, waar uit blijkt, dat er alweer, ook op dit gebied niets nieuws onder de zon is. Men had in dien tyd een danshuis in de Lange Boogaardstraat, in den volksmond „de Ronsebons" een dito inrichting „Het Bruine Paard" in de Noorder Schoolsteeg De dansmuziek ln die inrichtingen werd voortgebracht door rijk in vlaggentooi ge hulde draaiorgels, In die Inrichtingen mocht geen dame bin nen zonder geleide van een man en zóó veel vuldig kwamen er vechtpartyen voor, soms met doodelyken afloop, dat de heer Fenger meermalen geholpen heeft om de inrichtin gen met de blanke sabel te ontruimen. Eerstgenoemde inrichting werd in één ker- misnacht zelfs zeven maal ontruimd. Er wa ren ook nog danshuizen op den Jansweg, op de Groote Markt, de Gasthuisstraat en het Houtplein. Van deze laatste inrichtingen viel geen kwaad te zeggen, doch alle werden op oen goeden dag door B. en W. verboden en vergunningen werden niet meer verleend, ofschoon in de Politie-verordening een arti kel was opgenomen, waarbij die vergunnin gen wel verleend konden worden. Later ontstonden de danscurssussen, waar, volgens den heer Fenger wel wat goeds van uitging, omdat zy de jongelui des avonds binnen hielden. De heer Fenger meent, dat er geen ver gunning voor danshuizen moet worden ge geven, maar wanneer men toch vergunning verleent, dan worde die voor het dansen ver leend tot niet later dan des avonds half twaalf, terwyi om 12 uur al die gelegenhe den gesloten moeten zijn. Uitgezonderd voor feestpartyen natuuriyk, waarbij toegezien moet worden, dat het inderdaad feestpar tijen zijn. Dat uit het dansen kwaad voort vloeit, behoeft, volgens den heer Fenger geen betoog. De heer Fenger deed nog als middel aan de hand om de openbare onzedelykheid in te perken, dat mannen van ryperen leeftyd en onbesproken levenswandel, vooral Zater dagsnachts en Zondagsavonds, toezicht uit oefenen op de Bolwerken en in den Hout. Margaretha van de Water, Johanna van der Werff, c. Buys, A. Buitendyk, Wilhelmina Bijleveld, J. A. Llbosan, W. Mensink, W. van Polanen, B. G. Roest, F. Bismeijer, G. P. H. Bismeijer, J, L. Brakel, Nelly Hansen, M. Schreuders, B. W. Wieringa, H. N. Cramer, H. M. M. Dreljer, F. Eichenberger, Jacc08 Fris, J. van Gasteren, Adriana van H^er- den, W. J. Hofkes, A. Hommers, P. Joehem, J. J. Terpoorten, L. van de Ven, i> Ven- nik, F. van de Wetering en Wilhelmina van Zurk, térwyl 3 leerlingen der 4e Klasse niet bevorderd konden worden. Bevorderd naar de 4e kla.»e: W. Kees maat, Martina Versteeg, El'sabeth Bakker, Margje Bakker, G. Droc'rop, J. J. vanDyk, Neeltje van Gamw»en, J. Geutskens, Ma ria Harmser /»nna Harwyne, J. Peen, L. B. Verdoorr O. Bijster, Elisabeth Geldorp, A. C. f-peelings, W. F. Horeman, Geertruida Jmmk, Margaretha Kolderie, Th. Lodewyk, Maria van Olst, B. Th. van Dyken. W. F. Paauw. D. W. Sala, W. N. Schornagel, W. J. Schouten, D. Schouten, J. van Vellen, W. Vermeulen, F. Warlé, Gees je Webr, W. van der Wilden, L. van Wyk, B. J. wynstra en, Wilhelmina Hoogesteyn, terwijl 16 leerlin gen der 3e klasse niet bevorderd konden worden. Bevorderd naar de 3e klasse: Catharina Heyerman, Maria Jonkman, C. P. Teeuwen, Wilhelmina Verkruissen, G. L. Wesselius, Alida Bak, W. C. Barthel, J. Blaauw, Ca- tharnia Bogaert, Johanna Hoek, Petronella Klein, Goverdina Klerk, C. J. Korremans, J. Kuipers, L. G. Pierlot, S. van der Peyi, G. Flameling, Margaretha Mommers, G. A. Steijl, J. J. Kloet, N. P. van Amelrooy, P. Cornet, J. H. B. van den Groen, J. de Ha«n C. L. J. den Hollander, Anna Kumpe, B!~ sabeth van Leeuwen, H. Mensink, Chr. J. Nijland, W. Ohm, J. W. Singeling, Christina Fris, J. J. van Denderen, P. H. de Liefde, Anna Osterthun, J. A. A. Roozen, W. Scheffer, N. van der Sluis, A. C. Stevens, H. J. Wekeling, P. Zeeuw en R. G. A. zyi- stra, terwyi 19 leerlingen der 2de klasse niet werden bevorderd. Bevorderd naar de 2de klasse: J. H. A. Amand, W. van Apeldoorn, Maria Baas, J. Eikerbout, J. G. Parson, Elisabeth Wede- kind, Aleida Akersloot, M. J Alink. Jerona Bernard, Maria Boxs, Antonie BrSuner, Cornelia van Bruggen, E. A. van Caspel, Emilie Dalman, H. Drupsteen, Christina Stammes, M. G. Timmer, Grace Glenden- ning, Jeannette Hamter, Aafje Schuyt, Anna Uilenbroek, W. L. J. Wiegant, R. de Boer, Van Raalte, C. van Eeck A. van den Ent—Braat, J. Fontyn, H. W. van der Giessen, P. Haak, D. ter Haak, Marie Her mann, J. A. de Jong, T. J. Oolders, G. G. Tysterman, M. Plant, N. A. Kerkstra, F. H. Koers, Clasina Kok, H. J. Last. N. H. van Lingen, W. F. Miedema, G. Th. Montau- ban. J. Ph. Noort, Elisabeth Offenburg, Wilhelmina van Olst, Louise Plasberg, Ma ria van der Plasse, Willy Scheffer, P. H. van der Ven, J. Zandbergen, A. F. J. An drea, F. Cornelisse, G. J. Sarlet, Marie Slinger, Maria Smit,, Aafje Spronk, Petro nella Swaalf, Wilhelmina Uilenbroek, Trijn tje Valkman, A. van Veller, Elisabeth Ver- bruggen, C. P. Visser, Hendrika van Voorst, Maartje van de Water, J. W. van Witringen, P. E. Willeman, J. Witkamp en H. Wytkamp, terwyi 19 leerlingen van de eerste klas niet werden bevorderd. De vacantle begint Vrydag 27 April a.s. terwyi de nieuwe cursus aanvangt op Maandag 3 September. De inschrijving voor den nieuwen cursus heeft plaats op Maandag 23 April, Dinsdag 24 April en Woensdag 25 April des avonds van half acht tot half tien, het toelatings examen zal worden gehouden op Maandag 7 Mei en Dinsdag 8 Mei des avonds van zes tot acht. Bevorderd naar de 5de klasse; Antje van Biyenburgh, P. Li nod, Janneke Verkruissen, ping gehouden wegens belastingschuld. Het gemeenteraadslid van Haarlem, de heer Overstegen, bemoeide zich met het geval en trachtte het bieden zoo laag mogelijk te hou den en aldus de verkooping te doen misluk ken. Het eenige resultaat van Het- opvolgen van deze raadgeving was, dat de arme men schen zoo goed als hun geheele huisraad kwytraakte, want de fiscus kocht zelf het goed op toen er niet genoeg voor werd gebo den. De vrouw, wie het geval aanging, stond het hullen nader dan het lachen. De heer Overstegen of zyn partljgenooten zullen nu wel hun fout moeten goedmaken door het huisraad terug te koopen. Het belastingbe drag was betrekkeiyk gering. Naar wy ver nemen zouden de partljgenooten van den heer Overstegen ook inderdaad de conse quentie uit hun manier van optreden trekken en de vrouw haar huisraad terugbezorgen door het af te koopen. Middagkoersen van gisteren. Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 b7r Nederland 1918 i'/i Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 ié N.Ind 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Handelsondern. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mynbouw Redjang Lebong Petroleum. Dcrtsche Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. a'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V 1. C. O- Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoom!)- Kon Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref 1082 Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 329$ 71% 5% 39% 19315/is 77% 39 55$ 571 4% In huize Couturier te Amsterdam is gis teravond aan den afgetreden gouverneur van Suriname, mr. A. J. A. A. baron van Heem stra, een gastmaal aangeboden door econo mische belanghebbenden in de kolonie. By den maaltijd zaten als eeregasten me de aan de minister van Koloniën, dr. Ko ningsberger en de nieuwbenoemde gouver neur van Suriname, dr. A. A. L. Rutgers. De tafel werd gepresideerd door den hoofddirecteur der Surinaamsche bank, mr. dr. C. F. Schoch. Het woord werd gevoerd door minister Koningsberger, door den heer E. Heldring, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, door prof. dr. F. A. F. C. Went, door den heer K. C. J. Welle, oud-lid van den Raad van bestuur in Suriname, door den heer C. F. Güleher, directeur der cultuurmaaisch. „Rust en Werk" en door den heer Feman- des. Ten slotte spraken nog baron van Heemstra en de nieuwe gouverneur dr. Rut gers. Evenals de zomerdienstregeling van de spoorwegen zal het tramwegboekje zomer dienst in den boekhandel verkrygbaar wor den gesteld. De prijs van den tramgids bUJft onveranderd, dus 15 cent. Er zyn maatrege len genomen, om de verschijning van den gids te vervroegen Waarschyniyk zal hy op 12 Mei in den boekhandel verkrygbaar zyn. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de „Allgemeine Deutsche Automobil- club", die 75 000 leden telt, wordt door de leden dezer club tusschen 16 en 18 Mei a.s. een gemeenschappelijke tocht naar den Wartburg ondernomen. Ongeveer 5000 auto's met 10 12.000 reizigers zullen aan den tocht deelnemen. De Wartburg zal ter eere van de automobilisten schitterend verlicht zijn. Na een feesteiyke byeenkomst op den Wartburg, wordt een uitstapje naar de bad plaatsen van Thueringen gemaakt. MEDEGEDEELD door DONDERDAG 26 AP^. Bieden'i- Laten 59 .30 Parijs 9 .70 9 ,>S. urussel 34 .60 34 .75 12.11 12.12$ 47.75 47 .90 Rome 13.— 13.15 Madrid 41 .25 41 .40 34.85 35.— New-York (cable' 2.48 2.49$ 7 .30 7.45 27.- 27.10 66.45 66.60 66.30 66 .45 66.50 66 .65 rnnjü U ttifjXt, Gistermorgen in de Wilhelminastraat, by een der kleine huisje naby de Raaks, een droevige vertooning! Daar werd een verkoo- 3o« AKlt (viix* K-t.a ouip-e. srvoXLo. trvei xXJSL .CJvouorvvp^an. mVhxXo<1/LC. AiuvL- irnJiX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2