Buitenlandsch Nieuws Luchtverkeer Goudregen RADIO-OMROEP. FEUILLETON. m m ELKE I-1UI5VR0UW WIL iCTperDUBBEL'5TUK KON- Z E E PFABRIEKEN-DE DUIF DE FRANSCHE TEGEN-VOORSTELLEN. l/OOR FUME WAM Modern verkeer Door de lucht naar Indië MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. STOOMVAARTLIJNEN UITLOTINGEN EEN DUITSCH-FRANSCH BLOK? De jongste ontwikkeling der economische ententes, die geleid heeft tot een reeks in ternationale en vooral ook tot Duitsch- Fransche industrie-verbonden, wordt dik wijls beoordeeld op een wijze, die van be voegde Duitsche zijde wordt weerlegd. Er wordt verklaard, dat de industrie-verbon- den niet overal juist worden opgevat. Het doel is vooral, de materieele levensbelan gen zoo mogelijk van alle cultuurvolken, tot op een zekere hoogte ineen te vlechten, op dat bedreigingen van den vrede om econo mische redenen, zooals dit in het verleden het geval is geweest, kunnen uitgeschakeld worden. Al spreekt het ook van zelf, dat de scheppers van deze industrie-pacten mate rieele en dus zelfzuchtige doeleinden na streven, zijn toch de leidende persoonlijk heden er zich tenminste van bewust, dat ze met hun actie tegelijk een politieken dienst bewijzen aan het menschdom. Dit inzicht heeft dan weer op vele plaatsen zorg veroorzaakt om de belangen van den eigen staat. Men vreest dat het belang van de machtige econorrnschei groepen, vooral de Duitsche en Fransche, zou kunnen uitgaan boven de nationale belangen van de afzon derlijke landen. Zoo heeft men in Brussel in het ont staan van het Dultsch economisch blok een onrustbarend Fransch Initiatief willen zien. En het plan, om een internationaal economisch comité op te richten, met den zetel in Parijs, wordt met zorg beschouwd als een soort centrale voor de verdere ont wikkeling van de Duitsch-Fransche econo mische verbinding. Men is bang, dat dit nieuwe comité, in overeenkomst met de reeds bestaande, de Fransche en Duitsche economische ondernemingen zoo wil ineen vlechten, dat ze zich geheel afzonderen. Daardoor zouden de belangen van de klei nere naburige volken tegenover een groot blok komen te staan en zouden zy van hun natuurlijke bondgenooten hier België van Frankrijk worden vervreemd Op bevoegde Berlijnsche plaatsen weer legt men deze opvatting. Men meent daar, dat er geen concrete grondslag voor is en dat ze is ingegeven door de slechte stem ming van het oogenblik, die is veroorzaakt door het speciale geval van het nieuwe Fransche douane-tarief e* de moeilijke Belgisch-Fransche onderhandelingen daar omtrent. Uit de geheele ontwikkeling tot nu toe blijkt dat een Duitsch—Fransch econo misch blok, zonder medewerking en gelijke rechten der industrieele buur-staten, of de geheele Europeesche nijverheid, niet zou kunnen bestaan. Wanneer men nu vaak van een DuitschFransch economisch blok spreekt, dan is dit slechts een Vereenvoudi ging, een naam voor het geheel, dat na tuurlijk, al naar mate het afzonderlijk ge val, de overige nationale economische krachten, ten minste van Europa, mee in sluit. Onder de ongeveer zestien pacten, kar tels en andere overeenkomsten, die op de in ternationalisatie van de Europeesche groote industrie wijzen zijn er maar twee uitslui tend tusschen Frankrijk en Dultschland gesloten, nJ. het kali-pact en het chemie- verdrag. In het eerste geval was men ge dwongen tot deze beperking, daar er al leen in Dultschland en in Elzas tot nu toe kali voorkomt, die de moeite loont te pro- duceeren. In het tweede geval gaat het om een overeenkomst over de productie van mestmiddelen, terwijl op andere gebieden der chemische industrie de onderhandelin gen nog aan den gang zijn. Alle overige economische aaneensluitingen, die de ge dachte aan een ecoonmisch blok doen op komen, strekken zich uit over bijna alle landen, die genoeg voortbrengen; in ieder geval wordt er naar gestreefd, ze mee in te sluiten. Deze aaneensluitingen hebben het ontstaan te danken aan particulier initia tief; daardoor is eenzijdigheid, evenals oriënteering van een politiek standpunt uit, buitengesloten en kan er geen vijandige hou ding worden aangenomen tegen nationale industrieën. Daarom zal ook het Duitsoh Fransche blok, hoe het zich ook ontwikkelt, altfjd slechts een deel van een grooter Inter nationaal econ. blok zijn, d.w.z. een reeks van verbonden, die in hun geheel de belan gen van elke natie, die deel uitmaakt van de productie van. Europa, zal en moet be hartigen. DE AARDBEVINGSRAMPEN. Ook de laatste 24 uur zijn er te Philippopel en elders weer voortdurend zwakke aard schokken waargenomen. Te Stara Zagora en Haskovo waren zij heviger, zoodat daar nog eenige muren instortten. In verband met de voortdurende regens en de koude, die de laatste dagen toenam, vreest men ernstig, dat er onder de bevol king, welke nog steeds in de open lucht kam peert, epidemieën zullen uitbreken. Deminister-president verklaarde, dat er gebrek was aan zeilen. De autoriteiten dóen al het mogelijke om den bouw van voorloo- pige barakken te bespoedigen. Volgens een voorloopige statistiek zijn er te Philippopel meer dan 3000 huizen inge stort en 6100 onbewoonbaar geworden, ter wijl ruim 2500 febouwen dringend herstel lingen behoeven. De professoren Bakalow en Bontsjew van de universiteit te Sofia, die een studiereis hebben gemaakt door het geteisterde gebied, verklaren, dat de aardbeving een gebied heeft getroffen, dat door een oude aard- scheur werd doorsneden, terwijl thans even wijdig aan deze oude een nieuwe scheur is ontstaan, welke loopt langs de plaatsen, die het meest hebben geleden, en jvelke is ont staan ten gevolge van een verplaatsing der aardlagen van een diluviale sedimentfor matie. Bij het dorp Tsjechneguirovo aan den rechteroever der Maritza tusschen Philip popel en Papazly heeft het na de aardbe ving opgeborrelde water in een verzakking van den bodem een meertje gevormd van 120 M. lengte, 80 M. breedte en 40 Mc.M. diepte. Het water eener warme bron bij Mertitis- 'jleri heeft opgehouden te vloeien. De des kundigen hopen, dat het elders weer voor den. dag zal komen. Volgens schattingen van deskundigen be draagt de schade, welke de aardbeving heeft veroorzaakt, alleen voor Philippopel ca. l'/3 milliard leva. Van de 14.000 daklooze gezinnen uit de stad zijn er reeds ca. 9000 ondergebracht. Het aantal daklooze gezinnen uit de omlig gende dorpen bedraagt 2500. Te Corinthe zijn nieuwe, doch lichte schokken waargenomen, die weliswaar aan zienlijke schade aanrichten, maar geen slachtoffers maakten. Een twintigtal huizen zijn ingestort te Amoere en Lemia. MILAAN, 25 April Door de aardbeving in Midden-Italië werden te Castelnuovo d'Abato talrijke huizen verwoest, alsook in het dorp Monte Amiata.. De bevolking bracht den nacht deels in de open lucht, deels in spoorwagons door. De aardschokken duren nog steeds voort. Te Seggiano werd belang rijke schade aangericht. SPRINGVLOEDEN BIJ PIRAEUS. LONDEN, 25 April. Naar uit Athene ge meld wordt, hebben krachtige springvloeden tot gevolg gehad, dat 't water weer 60 c.M. is gewassen. In de nabijheid van Corinthe werden he den weer eenige aardschokken gevoeld. De vulkaan bij Corinthe is opnieuw be ginnen te werken. Ook op de eilanden Syra en Mytinele is ten gevolge van de aardbeving, groote scha- je aangericht. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. De voorloopige uitslag van de Fransche verkiezingen klopt in zooverre met de ver wachtingen in Duitschland als men daar verwachtte, dat ze in „Poincaristische" rich ting zouden gaan. Men was dan ook in hoofdzaak gespannen of de verwachte Poin caristische meerderheid naar rechts of links georiënteerd zou zijn. Een vraag, welke in- tusschen op grond van de resultaten van Zondag nog niet met beslistheid kan worden beantwoord. De rechtsche pers is er natuurlijk als de kippen by om het voorloopige Poincaristi sche succes uit te buiten teneinde Invloed te oefenen op het Duitsche kiezerskorps, ter versterking van de „nationale" partyen. De „Tag." spreekt van een nieuwen druk op de positie van Duitschland en de „D. Allg. Z." meent, dat Duitschland zyn buitenland- sehe politiek behoort te wyzigen en een voorbeeld moet nemen aan Poincaré. PARIJS, 25 April. In diplomatieke kringen alhier is gewezen op de uitermate groote bcteekenls, welke enkele door Briand opgesomde reserves op Kellogg's voorstellen voor Frankrijk hebben. Zelfs indien de andere mogendheden Kellogg's pact zouden teekenen, mot voor bijzien van deze reserves, zou Frankryk er toch niet toe gebracht kunnen worden, zijn standpunt te dezen aanzien te verlaten. DE ZEEROOVERIJ IN DE CHINEESCHE WATEREN. LONDEN, 25 April. In antwoord op een vraag, betreffende zeeroovery in de Chinee sche wateren, verklaarde Chamberlain, dat het hem bekend is, dat de zeeroovery voort duurt, doch zij is verminderd tydens de laat ste zes maanden. Slechts in drie gevallen hebben zy nog eens iets buitgemaakt, en daarbij waren dan geen Britsche schepen betrokken. Pogingen, om door de mogendheden een gemeenschappeiyke actie te doen ondernemen hadden geen succes; alleen Japan zegde hulp toe. Thans worden de wateren, waar de zee- rooverij plaats had, geregeld gepatrouilleerd door Japansche of Chineesche schepen. De Britsche politiek tegenover zeeroovers werd door den Britschen gezant te Peking besproken met generaal Lichun; deze heeft daarbij de hoop uitgesproken, dat hy er in zal slagen, de Biesbaai binnen drie maanden te zuiveren. UIT HET LAGERHUIS Critiek op Churchill's begrooting LONDEN, 25 April Heden werd door Snowden het debat over de begrooting ge opend, Deze stelde in het licht, dat Chur chill zich weliswaar kon beroepen, dat ty dens zyn beleid een overschot werd verkre gen, doch dat dit toe te schrijven was aan de omstandigheid, dat in het afgeloopen jaar een buitengewoon groot aantal Engelsche millionnalrs zijn overleden, waardoor de mi nister de beschikking heeft gekregen over zeer groote sommen. Hierdoor werd dan Ook volgens Snowden dé begrooting gered. Ook, de buitengewone styglng in de waarde der industrie-papieren is voor den minister gunstig geweest. Doch ingeval deze styging biyft aanhouden, zal dit onvermydeiyk tot gevolg moeten hebben, dat de rentevoet stygt, waardoor de meerdere opbrengst weer verloren gaat. Spr. achtte het dan ook aan- nemeiyk, dat de Bank of England nog dit jaar tot discontoverhooging zal overgaan. Ook Lloyd George heeft critiek op de be grooting geleverd. Hij zeide, dat Churchill de groote meerderheid van het volk nieuwe lasten heeft opgelegd, teneinde een kleine industrieele groep tegemoet te kunnen komen. OVERSTROOMINGEN IN DE VER. STATEN. LONDEN, 25 April Biykens berichten uit Atlanta zyn groote deelen van de staten Mississippi, Alabama, Florida, Arkansas, Luo- siana en Georgia overstroomd. Tal van ste den zyn geheel van de buitenwereld afge sneden. De bevolking is gevlucht naar de hooger gelegen deelen. Reeds werd tot dusver melding gemaakt van 6 dooden en 2 gewonden; de schade wordt op 6 6 millloen dollar geraamd. Een groote oppervlakte van het beste bouwland is ver woest. OVERSTROOMINGEN IN FLORIDA. Tengevolge van wolkbreuken zyn vele ri vieren In West-Florida en Zuid-Alabama bulten haar oevers getreden. Talrijke plaat sen zijn geïsoleerd. De spoorweg-, telefoon- en telegraafverbindingen zyn onderbroken. De materieele schade wordt op millioenen dollafs geschat. Tot dusver Is melding gemaakt van vier dooden. In de zakenwyk van Brewton staat het water byna 2 M. hoog. Meer dan 1000 in woners zijn uit hun huizen verdreven. DE STAKING IN DE KATOEN- SPINNERIJEN TE BOMBAY LONDEN, 25 April. Uit Bombay wordt ge meld, dat het aantal stakers in de katoen spinneryen gestegen is tot 140.000. Van de 180 spinneryen zijn er nog slechts 4 ge opend. Een stakingsleider heeft verklaard, dat voor elke 50 gedoode stakers twee poli tieagenten met hun leven moeten boeten. In verband met deze gebeurtenissen heeft Gandhi zyn reis naar Europa uitgesteld. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De nationalistische generaal Feng Joe Hsiang deed zyn intocht te Tsinanfoe, de hoofdstad van de provincie Sjantoeng, om zoo te zeggen zonder tegenstand van de ge demoraliseerde Noordeiyke troepen. Een tienduizend deserteurs maken zich schuldig aan daden van geweld en roof. LONDEN, 25 April (V.D.) Naar de bladen uit New York melden overweegt men in Amerikaansohe regeeringskringen, de Chineesche oorlogszone volledig door de Amerikaansohe onderdanen te doen ontrui men. Op het oogenblik bevinden zich onge veer 2500 Amerikanen in de provincies Tsjili en Sjantoeng. Men houdt bovendien rekening met de mogeiyklieid, dat rooversbenden spoedig weer zullen verschynen. Autobussen over lange afstanden Het „P. C. V." schryft ons; Een nieuw soort verkeer is bezig zich op den grooten weg te ontwikkelen: het interlocale verkeer van bedryfsauto's en in 't byzonder van autobussen, dat zich over lange afstan den beweegt. De belangrijke technische ver beteringen welke deze voertuigen in de laat ste jaren hebben ondergaan, hebben dit mo- geiyk gemaakt. In de dezer dagen te Am sterdam gehouden vergadering, waar het bouwen langs de groote verkeerswegen be sproken werd en de nadeelen en gevaren der z.g. „lintbebouwing" in het licht werden ge steld, heeft de voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, op <üe toeneming van het interlo cale verkeer gewezen en doen uitkomen, hoe zeer niet alleen het vrachtgoederenvervoer per auto toeneemt, maar dit ook het géval is met het personenvervoer per autobus, en hoe noodzakeiyk het is, dat de Overheid met dit verschynseli rekening houde by den aan leg en de verbetering van wegen. Het betreft hier een zaak van zoo alge meen belang, en een probleem, dat reeds in de naaste toekomst tot oplossing gebracht zal moeten wórden, dat het wel nuttig is, daarop nog eens met nadruk te wijzen en de aan dacht te vestigen op de beteekenis van goede en veilige wegen voor dezen nieuwen vorm van personenvervoer. In ons land, waar dit vervoer per autobus weinig aanmoediging van overheidswege vindt, om niet te zeggen kunstmatig wordt belet, heeft deze manier van reizen nog niet die groote vlucht kunnen nemen als in het buitenland het geval Is, waar vooral in Ame rika en Engeland, en meer en meer ook in Frankryk en Duitschland leerzame voor beelden zijn aan te wijzen van de richting, welke het moderne verkeer uitgaat. In Nederland is het nog voornameiyk het goederenvervoer met vrachtauto's over lange afstanden, dat zich uitbreidt; motorvracht- wagens brengen geregeld goederen uit Hol land tot in Friesland, Twente, Zeeland en Limburg, uit het Westland tot op de Duit sche markten en de bestelauto's der groote warenhuizen gaan reeds ver buiten het forensen-rayon onze voornaamste steden. Het autobusverkeer hier te lande echter ge schiedt nog hoofdzakelijk over kleinere af standen, maar hoe zich dat ook in de toe komst zal uitbreiden, leert het buitenland. In Engeland, waar het verkeer per auto bus, dat van andere middelen van Vervoer gaat overtreffen gedurende de Paasch- dagen zyn er te Londen en omgeving van de 22 millioen vervoerde passagiers ruim 17 millioen met autobussen vervoerd worden geregelde diensten onderhouden met motor bussen, die voor een groot aantal passagiers zyn ingericht en die loopen over afstanden van meer dan 350 kilometer. Die moderne reiswagens zyn comfortabel ingericht, met een toilet, een buffet, gemak- keiyke clubstoelen, een rook-afdeeling; ze zijn in tien winter verwarmd en bieden de ge makken, welke de moderne reiziger op een langen toch verwacht. Tusschen Londen en Bristol loopen regelmatig dergelijke wagens, die 26 personen kunnen vervoeren. In Frank ryk zijn passagiersdiensten over aanzienlijke afstanden, langs de Route des Alpes, van het meer van Genève tot aan de Mlddellandache zee en Van Parys naar Nice. In Berlijn heeft men „Wochenend"-omnibussen, groote zes- wielige motorbussen, voorzien van de gemak ken van een Pullmantrein, waarmee van Berlijn uit week-end reizen over groote af standen gemaakt worden. In Duitschland bouwt men zelfs al autobussen, die plaats bieden aan 81 passagiers en wagens met 30 zit- en 15 staanplaatsen; wel een bewys hoe het autobusverkeer zich ook leent voor ver voer in 't groot. In Amerika is dit verkeer met verrassende snelheid toegenomen en heeft het een uit breiding gekregen, die de stoutste verwach tingen overtreft, vooral nadat ook tal van spoorwegmaatschappyen, tot voeding van hun spooriynen en om p.an de toenemende concurrentie het hoofd te bieden, busiynen zyn gaan exploiteeren. Allerwege ziet men een toeneming van het reizen per autobus over groote afstanden, dat hoe langer hoe gemakkeiyker en aangenamer wordt gemaakt door doelmatiger bouw van de steeds comfortabeler ingerichte wagens, die worden toegerust met betere veering, waardoor het rijden veraangenaamd wordt, met zandstrooiers, die het rijden op glibbe- DE DUITSCHE OCEAAN-VLUCHT Aan de vliegers wordt mededeeld, dat, wanneer er dit jaar geen schip naar Greenly-eiland kan komen, dan toch stellig 't volgend jaar. rige wegen veiliger maken, en zoo al meer. Wie zijn oogen niet sluit voor de werkelijk heid, zal moeten begrijpen, dat het moderne verkeer zich ook ten onzent in die zelfde rich ting zal gaan ontwikkelen. Het zal verstandig zijn, tijdig maatregelen te nemen om dat ver keer te beheerschen en het is een economi sche noodzakelykheid te zorgen, dat bij de verbetering van bestaande wegen en by den aanleg van nieuwe rekening gehouden wordt met dezen nieuwen vorm van personenver voer en daarby te bedenken, dat de groote verkeerswegen berekend moeten zijn op een verkeer met groote motorrytuigen, die zich veilig en onbelemmerd moeten kunnen be wegen, met een geiykmatige, niet telkens door stoppen en inhouden onderbroken snel heid, die voor het bedrijf zoo economisch mogelijk moet zijn. Dat daartoe aan de wegen hoogere eischen moeten worden gesteld is duidelyk. Maar wanneer onze verkeerswegen worden inge richt voor het opnemen van zoodanig ver keer, dat aan het groeien is en hetwelk tegen te houden een kortzichtige politiek zou zyn, dan zal dat verkeer in veilige banen kunnen worden geleid en dan zal worden voldaan aan een eisch van het groöte publiek, die onvermijdelijk binnenkort met steeds sterker nadruk zal worden gesteld, en dus aan een behoefte van algemeen belang. De grootsche plannen van de K. L. M. Een luchtreis NederlandIndlë voor 3600 Omtrent de plannen van de K. L. M. voor eenV maandelijksche vlucht van Nederland naar Indië en terug, wordt nog het volgende gemeld De heer Plesman, de directeur van de K. L. M., heeft by zyn jongste reis naar Indië niet alleen de luchtvaart-organisatie in Indië zelf bestudeerd, maar ook de moge- lykheid bezien van een geregelde luchtver- biiiding tusschen Nederland en Indië. De optimisten zullen gelijk krygen. Want uit een deel van de rede, die Plesman heeft gehouden voor het Kon. Inst, van Inge nieurs is gebleken, dat de voorbereiding van de luchtpost-verbinding NederlandIndië reeds verder gevorderd is, dan eigenlijk de grootste luchtverkeers-optimist had durven denken. Nadat Van der Hoop en Van Weerden Poelman hun vermaarde eerste Indië-vlucht hebben volbracht, zyn in 1927 twee heen- en terugvluchten uitgevoerd, de eerste door Geysendorffer en Scholte met van Lear Black als passagier, de tweede door Koppen en Fryns. Op grond van de daarbij verkregen onder vindingen meent hu de K. L. M. wel te kun nen overgaan tot een vasten proef-dienst gedurende één jaar. Elke maand één vlucht! Het plan Is vastgesteld voor het volgend jaar; en dan is er vermoedelijk al weer heel wat ervarings-materiaal toegevoegd aan dat, wat wy thans hebben. Want dit jaar zullen zeven zegge zeven vliegtuigen door de lucht naar Indië worden overgebracht. Vier drie-motorige Fokkers, die bestemd zyn voor de Indische burgerluchtvaart, benevens drie Domier-Wal-vliegtuigen die by Avlolanda gebouwd worden en die voor de Indische Marine-luchtvaart bestemd zijn. Die vier Fokkers zullen ook post meene men: dat zal dan de vier keeren genoeg erva ring geven om voor de groote proef in 1929 en 1930 een voorlooplg vast postrecht Voor dén vliegdienst naar Indië te kunnen fixeeren. De mededeeling van den heer Plesman in de vyeenkomst van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft het „Hbld." aanleiding ge geven deze nadere inlichtingen te vragen. Het blad vernam van den directeur der K. L. M„ dat de twaalf vluchten, in 1929— 1930 uit te voeren, heen- en weer-vluchten zullen zyn. Twaalf maanden achtereen zal per maand één vlucht heen en één vlucht terug worden uitgevoerd. Zoowel voor de Vier vluchten in dit jaar met de Fokkers heen al3 voor de twaalf vluchten heen en weer zullen passagiers zich by de Kon. Luchtvaart My. kunnen laten inschryven. Voor elke vlucht, heen of terug, zal een vrachtprys van 3600 per pas sagier worden geheven. AMSTERDAM 25 April. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 89.50 id. blauwen f 8—9.50 id. roodstar f 66.50 id. industrie f.45-25 per Hl.; Egyptische juin f67 per 50 Kg.; Zeeuwsche blauwe poters f4.15—4.50 id. bonte poters f4.15—4.50 IJpolder bravo's f 9—10 id. roodstar f6— 6.50 Drentsche eigenheimers f 3.50—4.50 per Hl.; idem Winter Malta f 1617 per 100 Kg.; Friesche bravo's f 6.25 6.50 per Hl. AMSTERDAM 25 April. Vee. T«f veemarkt wareiuhe- den aangevoerd: 301 vette kalveren, ie kw. go a 100 ct., 2e kw. 76—90 ct., 3e kw. 6476 ct., per Kg. levend ge wicht; 156 nuchtere kalveren 1815; 870 varkens. Hol* landsche Overt, en Geldersche ie kw. 72—13 ct., (enkele boven not.) 2e kw. 71—72 ct., vette varkens 6971 ct. per Kg. slachtgewicht. 's-HERTÖGBNBOSCH, 24 April. Vee. Aanvoer 1397 stuks hoornvee, 932 biggen, 70 teugen, 142 schapen en lam meren, 69 kalveren. Kalfkoeten f 215—375, kalfvaarzen f 21 330, magere ossen en koeien f 130—240, vette ossen en koeien ie kw. 53 ct., 2e kw. 48 ct. per pond, pinken f 110 —175» zeugen f 60—85, biggen f 1.50—1.75 per week, schapen f 2438, voorjaarslammeren f 912. Vet vee duur der, overigens markt ruim prijshoudend. 's-ORAVENHAGE, 34 April. Eieren. Naaf Engeland werden in de vorigt week uit Nederland 2.843.000 eieren vertonden. MAASTRICHT, 18 April. Botermijn. Aanvoer 135,125 Kg. Hoogste prijs f 2.11, middenprijs f2.01, laagste f 1.91 WOERDEN, 25 April. Kaas. Ter markt waren 283 par tijen. Prijzen; Goudsche f 39—44# rijksmerk ie soort f 46— 49, 2e soort f 4144, Handel vlug. VRIJDAG 27 APRIL HILVERSUM 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30— 2.00 Lunchmuziek door het Trianontrio. 6.00— 7.15 Cpncert door het Trio Rentmeester. 7.157.45 lezing door 7.45 Politieber. 8.05 schip- persles. Mr. C. Frida Katz Huishoudonderwijs voor schippersdochters. 8.35 Concert door het Omroep orkest, Willem Andriessen, piano. Tema con varia- zioni. Mevr. S. Bosmans-Benedicts, piano. 10.00 Persber. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30 uurslag. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje door Mevr. Kaller-Wigman uit Utrecht. 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.006.45 NCRV. Concert. Mevr. M. v» Tiel-Schmidtke, zang. H. v. Dalen, piano. 7.007.30 K.R.O. cursus Gregoriaansch door J. C. W. v. d. Wiel, leeraar a. h. Seminarie Hageveld te Heemstede. 7.40 V.P.R.O.-avond. 7.45 Beethoven- cyclus. Het Amsteldtrijkkwartet en het Vocaal Kwar tet o.l.v. C. Höweler. 1. Strijkkwartet (Amstelstrijk- kwartet). 2. Causerie door Dr. R. Miedema te Amers foort Albrecht Dürer. 3. Elegisches Gesang (Strijk en vocaal kwartet). DAVENTRY 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoortmuziek. 11.20 Concert voor cello en piano. 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Orkestconcert. 2.20 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Orkestcon cert. 6.20 Muziekcritiek. 6.35 De sonates van Beethoven voor viool en piano. 6.45 Lezing. 7*05 „Sosi fan tutte", opera in 2 acten van Mozart. 8.20 Nieuwsber. 8.35 LezingThe new programma of talks. 8.50 Nieuwsb. 8.5510.05 „Cosi fan tutte" (vervolg). 10.511.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 9.50—10.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.10 Orkestconcert. 3.054.05 Liter, en muzik. matinee. 7.5010.20 Galaconcert. Mme. Balguerie, zang en orkest. LANGENBERG 469 M. 12.25J*5o Orkestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Concert door het Klein Werag-orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1250 M. (ZEESEN). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Causerie Filmtechniek. 8.35 Concert. R. Hambrigk, sopraan. R. Wikarsky, piano. K. Dechert, cello. 9.50—11.50 Dansmuziek. Schlager. L. Pyrmont, sopraan HAMBURG 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Walter Gaattke-avond. Balladen en liederen. 8.20 „Der erste Gast", plat-Duitsche klucht van H. Behnken. Daarna tot 11.20 Her-uitzen ding van buitenl. stations. BRUSSEL 509 M. 4.205.20 Trioconcert. 6.35 Orgel concert. 8.05 Causerie. 8.25 Strijkkwartet. 8.— Voordracht in het Vlaamsch. 9.109.35 Strijk kwartet AMSTERDAM, 25 April. Aangevoerd en afgeslagen aan dt Gemeente Vischhal De Ruyterkade (door 26 motor- botters, besomming van f 59.10 tot f 192.85). Schar f 0.70 1.20, kl. schol f2.904.50 per kist; schelvisch f0.70 2 per 5 stuks; handschol f 912.50, bot f2.507-50 per kist. Gr. tong f813, midd. tong f4*507*20, kl. tong f 1.203.80 per 10 stuks; tarbot f g12 per stuk. Uit de hand verkocht op het terrein: aal f 0.400.70 per pond, Versche bokking per tal fo.500.80, versche haring per tal f 0.15—0.25. ENKHUlZEN, 24 April. Heden kwamen hier 40 vaar tuigen binnen met f 1600 tot 20.000 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 1800 tal of 300.000 stuks. Marktprijs af loopend van 20 tot 4 ct. per tal. nederlandsche schepen ARY SCHEFFER 32/4 van Rotterdam te Havre. BATAVIER V 35/4 v.m. 9 uur 30 vanRotterdam te Gfa- vesend. BATAVIER VII 34/4 van Antwerpen naar Sunderland BROEDERGETROUW m.s. Hartman ai/4 van Ham burg n. CALEDONIA 25/4 van R'dam te Middlesbro. EBENHAEZER Heldema as/4 van Veile te Holtenau. GOUWE 35/4 Ouessant gep. Cafthagena naar Londen. DOSINA 23/4 Curacao te Hamburg. HOFPLEIN 24/4 van Wabana van Rotterdam. KBILHAVBN 2t/4 van Monroecastle naar Santa Crux. MAASHAVEN 22/4 van Amsterdam te Shields. NEPTUNUS Oosterhuis 34/4 van Danzig te Logstor. NIEUWENDAM ms. al/4 van Harburg naar Londen. OCEAAN De Winter 34/4 Holtenau gep. Milford Haven naar Danzig. POELDIEP 22 4 van Rotterdam te Kingslynn. ST. ANTONIUS m.s. Schepers ar/4 van Hamburg n.— STAD ZALTBOMMEL 33/4 van Port Talbot te Lissabon SULTAN V. LANGKAT 35/4 Ouessant gep. Constanza naar Londen. TRITO 93/4 van Rotterdam te Dublin. VERTROUWEN Karssles 21/4 van Aalberg te Hamburg. WIELDRECHT 33/4 Constantinopel gep. Rouaan naai Novorossisk. ZAAN 35/4 van Carthagena te Hamburg. ZEESTAR 31/4 van Hamburg near STOOMVAART MIJ NEDERLAND P.C. HOOFT (uitr.) 33/4 van Suez. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 24/4 van Montevideo. GELRIA (thuisr.) 24/4 van Rio Janeiro. ORANIO (uitr.) 34/4 van Santos. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (thuisr.) 36/4 te Tocopilla verwacht. AURORA 34/4 V'n Cantania naar Messina. DOROS 34/4 van Valencia naar Amsterdam. ERATO 24/4 van Passages naar Bilbao. HEBE 34/4 van Cadiz naar Huelva. MEROPE 34/4 van Genua naar Burriana. MINERVA 34/4 van Algiers naar Calarnata. PLUTO 34/4 van Amsterdam te Barcelona. PROTEUS van Vigo naar A'dam pass, 35/4 v.m. 7 tut Eastbourne. THESEUS 34/4 van Ancona te Venetië. ULYSSES 24/4 van Lirnm te Samos. HOLLAND—AMERIKA LIJN NOORDERDIJK Pacifickust naar Rotterdam 33/4 van Los Angelos. n VOLENDAM Rotterdam naar New York pass. 25/4 Cape Race WESTERDIJK 34/4 Van R'dam naar New York. HOLLAND—AFRIKA LIJN RANDFONTEIN (uitr.) pass. 34/4 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN ANDIJK (uitr.) pass. 34'4 Gibraltar. KIELDRECHT (uitr.) 24/4 te Rangoon. KOUDEKERK (thuisr.) pass. 34/4 Perim. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN AAGTEKERK 35/4 van Rotterdam naar Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA RADJA (uitr.) 25/4 te Sabang. KOTA INTEN (uitr.) 35/4 te Singapore. MERAUKE (uitr.) 35/4 van Londen. TABANAN 25/4 van Batav'a naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGORAB 34/4 van Rlotterdam naar Hamburg. AI.UDRA 34/4 van Hamburg naar Antwerpen. POELDIJK (thu.sr.) 35/4 van Las Palmas. Parys 1892 Trekking van 23 April. No. 471.199 met 100.000 frs. No. 110.885 met 50.000 frs. No. 97.770 en No. 537.072 elk met 10.000 frs. Parijs 1919. Trekking van 23 April. No. 2.198.710 met 200.000 frs.; No. 2.705.561 met 100.000 frs. No. 1.024.185 en No. 1.892.877 elk met 50.000 frs. Met 10.000 frs.; 254.518, 1.869,496; 1.892.825; 2.487.042. Met 5.000 frs.; 554.764; 719,560; 1.032,455; 2.439.024; 2.756.584 2.967.843. ROMAN VAN EMMA VON BRANDIS—ZELION 40 Mercedes lachte weemoedig, zij geloofde niet aan haar macht over den prins, hoe ook de herinnering aan zyn smeekenden uitroep: „Mercedes!" haar het hart te za- men schroefde. En zy ging, zy begaf zich voorloopig onder de bescherming der kloos tervrouwen, welke eens hare opvoedsters waren geweest. Een schryven van de vorstin trachtte haar terug te roepen, maar er waaide een ongewone, koele geest uit en Mercedes ge voelde, dat de woorden niet door liefde maar door plicht waren ingegeven. Prins Alexander echter, wel verre van de oorzaak zyner nederlaag bij ziehzelven te zoeken, en steeds tot uitersten geneigd, keerde op eens, vol wrevel, het geheele vrouwelyke geslacht den rug toe. De leeg te. welke daardoor in zün gewoon tiidver- dryf gekomen was, moest echter aangevuld worden en dus moesten opwekkende mid delen gezocht worden. In deze stemming wierp hy zich in de armeiv van een^.ont zetlenden vijand, Welke dreigde spoedig al les in zyn omhelzing te verstikken. HIJ begon te spelen. Dikwyis nog doem den herinneringen ih hem op, welke ge schikt Waren hem het verlorene te doen betreuren, maar dan greep hij naar dert beker van het leed en verjoeg zyn wee door den drank. Met zware zorg zag zyn vorstelijke moe der, hoe het levensschip van haar teeder geliefden zoon met angstwekkende snel heid stroomafwaarts dreef naar een zand bank, waarop het dreigde te stranden, Donkere gestalten traden in het nachtelijk uur voor haar legerstede en verjoegen den slaap uit hRar oogen. Waarom, zoo sche nen stemmen te vragen, waarom dacht gy er, in de verblinding van uwe liefde, slechts aan, zyn aardsche genot met bloemen te bestrooien en vergat gy daar by hem zyn beste goed te verzekeren, het heil van zyn kostbare, onsterféiyke ziel? Zij zocht dan deze vermanende stemmen te beduiden, dat 't grootste deel der schuld rustte op haar, die zijn aanzoek hadden afgeslagen. Hadden Irma of Mercedes, een van bei den, hem hare liefde als reddingsanker ge boden, hij ware anders geworden! Ware dit inderdaad zoo? vroeg dan weder de on- verbiddeiyke stem der waarheid. Wellicht! Maar als het nu eens anders geloopen was cn de ongelukkige hadde nog een rein en jong leven met zich mede in den afgrond van het verderf getrokken! De levensge- lukkige vorstin was in een maand tjjds een andere geworden. De vrooiykheid, welke de trots haar ge bood voor het oog der wereld nog te too- uen. had iets gedwongens, en op haar in gevallen wangen toonde zich soms een te ringachtig blosje. De scheiding van Merce des lag haar bovendien zwaar op 't hart, maar trots dit, wilde het vroegere gevoel voor het verweesde kind van haar vriendin niet weder in haar terug komen; de zwaar gekrenkte moederliefde had alles in haar verstikt. Oök nog aan den anderen kant waren aan den eens zoo onbewolkten hemel der familie Landeros donkere wolken toege dreven. Hij werd steeds dichter en donker der, steeds nader en nader kwam het ge vaar, tot het eindelijk als een zwaar on- weder boven hun hoofd hing. Waarschu wend had zich de stem van den storm ver heven, welke het onweer pleegt vooraf te gaan. Prins Alexander lette er niet op, vóór de brandende straal van den bliksem neerschoot. Het uur der wraak was voor den voormaligen tuinman, Anton Brunneck, ge slagen. Zoodra het met den vorst gesloten contract dit veroorloofde, had hij z'n post veriaten. om z'n dienst ajs arbeider in de kopersmelterij aan te bieden, waar hy ook Vroeger was werkzaam geweest. Hij had 'n wraakplan opgeworpen, aan welks uitvoe ring hy van stonde af aan met het hem eigen overleg en de in hem levende energie werkte en waartoe hem de aan den smelt oven heerschende ontevredenheid een wel kome aanleiding bood. Vele andersdenkenden hadden toen niet slechts de wenscheiykheid, maar ook de noodzakelykheid eener verbetering van den toestand der arbeiders erkend. Maar terwijl men van vele zyden over het „hoe" na dacht, werd door niet velen nog gevraagd naar het „of". Had Robert Brunneck van zyn kant, hoe wel niet vry van ydelheid, toch grootendeels om niet-egoïstische redenen voor zyn mede broeders zoeken te werken, daarentegen trachtte nu zyn broeder Anton, de voor malige bediende van den prins, invloed on der de arbeiders te verklagen, om dezen ftan zyn privaatdoel dienstbaar te maken, Hiertoe was het niet genoeg onder de ar beiders den drang naar vervulling van bil lijke eischen te verbreiden, doch die eischen moesten zoo worden opgedreven, dat een weigering te verwachten was. Op deze wijze wist hy ook zijn rustiger en nadenkender broeder onder zyn invloed te krygen. Hy verlangde er naar, den vorst, die hun had durven beleedigen, in het bewustzijn van zijn overmacht te zien sidderen voor de macht, welke hij, de man uit het volk, In staat was te ontwikkelen. Steeds opnieuw stelde hy zich met genoegen het oogenblik voor den geest, waarop hy zijn pyniger, zó4 tegenover zich zou zien. Oog om oog! zelde hy daarby in zich zelf en hy be sproeide zyn zinnen meer en meer met den schuimenden dronk uit den beker van de wraak. Toen het woeste dryven, dat'1 sinds het laatste jaar op het slot heerschte, met de steeds aangroeiende verspilzucht van zyn bezitter, toen zijn onachtzaamheid, heersch- zucht en aanhoudende slechte luim het ge tal zyner ware vrienden aanmerkeiyk ver minderde, waren er toch altyd nog kruipers en vleiers genoeg, die tot eigen voordeel den prins omzwermden. Zoolang de vorstin- moeder op het slot verbleef, hadden de pro letariërs de daar heerschende weelde ver schoond met de woorden: „Zy brengen het geld onder de menschen". Ook toonde met slechts zy zelf, maar ook de prins zich dik wyis van verrassende grootmoedigheid tegen over de eigen bedienden. Evenzoo konden de armen der streek over het aandeel, dat hun per hoofd toeviel, niet klagen. Alexan der Landeros, mits goed geluimd, was niet karig in het geven. Dat alles was nu ech ter voorby. De vorstin vertoonde zich zoo zelden mogeiyk op het slot en de schoone engel, die troost en hulp bracht in de ne derigste hutten, de goede prinses Mercedes, was voor de oogen der Furstensteiners ver dwenen. Geen verzoenend element meer tusschen vorst en volk, tusschen heer en bediende! Eêr Landeros het kon vermoeden was hy door een schaar vyanden omringd. De bodem, waarop de woorden van Anton Brunneck vielen en hy kon praten, men geloofde een Marcus Antonius te hooren bij Caesars ïyk die bodem was onder deze omstandigheden goed voorbereid om 't zaad in korten tyd tot wasdom te brengen. Nadat de overdreven eischen der arbeiders herhaaldeiyk afgewezen waren, had Brun neck de lui eindeiyk zoover gekregen, dat zy van hun eischen geen afstand verklaar den te doen en den arbeid staakten, om tot verhooging van loon te dwingen. De beken de smelterijen gingen daarby hand in hand, daar ook de Güldenpforter handelden onder geiyke omstandigheden. Hier was de bezit ter vryheer Egon, als een waar vriend van het volk meermalen bereid geweest, zich naar de redelijke wenschen der arbeiders te voegen. Maar het was, zooals gezegd, eener- zyds de overdrevenheid der eischen, ander zijds de machtige invloed zijner zuster, de gravin, die de inwilliging belette. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6