Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws PIIEOL [Vrouwenhanden STATEN-GENERAAL Eerste Kamer De behandeling der Staats- begrooting 1928 Het eerste Katholieke Intern. Bioscoopcongres Ds. Ling beek houdt niet op De opium-smokkel Internationale leerfilm- conferentie Het congres der Internationale Unie van R K. Vrouwen- Vereenigingen De nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State Geen uitbreiding van het aantal treinen op Zondag De intellectueele samenwerking met België Goed afgeloopen Een knaapje te pletter gedrukt Moedige redder Het mooie weer De onregelmatigheden te Stoppelsdijk De proeftocht van het s.s. „Kieuw Holland" der Kon. Paketvaart My. Door een vrachtauto overreden en gedood Het geheimzinnige schot Een bosch van 850 Hectaren Dingen, die gebeuren VERKEER EN POSTERIJEN. Georganiseerd overleg MARKTNIEUWS In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren voortgezet de behandeling der be grooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De heer POLAK (S.D.A.P.) betreurt, dat in de commissie, ter voorbereiding van een wettelijke regeling der natuurbescherming, hét deskundig element ontbreekt. De heer SMEENGE (V.B.) verheugt zich er over, dat dit jaar meer geld is Uitgetrok ken voor schippersonderwijs. Hij spreekt de hoop uit, dat met kracht zal worden voort gegaan op den ingeslagen weg. De heer DE ZEEUW (S.D.A.P.) bespreekt de plannen, die schijnen te bestaan om de driejarige ambachtsschool om te zetten in een tweejarige. De vraag is of de zuinigheid dc wijsheid niet bedriegt op dit terrein. Spr. hoopt, dat de minister in dit opzicht eens conservatief zal zijn. De MINISTER VAN ONDERWIJS, K. W„ de heer WASZINK, wijst op de ongunst van de tijden, die spr. en ook dr. De Vis ser in latèren tijd moest ondervinden. Want dr. De Visser heeft het trotsche gebouw van ons onderwijs, dat hij bezig was op te bou wen en dat hij nog lang niet voltooid had, v eer gedeeltelijk moeten afbreken. En spr. Sneeft die politiek moeten voortzetten, toen dit kabinet als eerste punt op zijn program had: bezuiniging en belastingverlaging. Het was nu eenmaal gebleken, dat wij ver bo xen onzen stand leefden. Nu het parlemen tair initiatief zich heeft meester gemaakt van de kwestie der verkleining der kiassen, kan spr. zich niet over wijziging der leer- lingenschaal uitlaten. Wel kan hij zeggen, dat terugkeer tot de schaal van 1920 uit gesloten is. Een wettelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs zal geld kos ten aan de gemeenten. Spr. kan niet met een zoodanige regeling komen, alvorens vast staat, dat het Rijk in die kosten kan bij dragen. Spr. wijst erop, dat voor het onderwijs aan schipperskinderen meer gedaan wordt dan verleden jaar, terwijl ook voor de huis vesting üi plaats van 15.000, is uitgetrok ken 75.000. De nu ingetrokken regeling voor toelating tot scholen voor middelbaar on derwijs werkte hoogst ongunstig, aangezien velen tot de H.B.S. werden toegelaten, die er niet thuis behoorden. Nog onlangs kwam het voor, dat een jongen bij het eindexamen voor 'n H.B.S. in Zuid-Holland neerschreef: „Dien man leidt pein". Als men dit ziet, vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat zoo iemand van jaar tot jaar bevorderd wordt. De minister is er nog niet van overtuigd, dat esperanto op de lagere school op zijn plaats is. Intusschen heeft hij er geen be zwaar tegen, het als leervak op te nemen voor die scholen, waar de wet of een mi nisteriele beschikking dit toelaat. Tevoren nioet dan de bevoegdheidsregeling onder het oog worden gezien. Inzake de bescherming van natuurmonu menten wijst de minister er op, dat zijn Ver tegenwoordiger ln de commissie opdracht heeft, voortdurend overleg te plegen met de Vereeniging tot Behoud van Natuurschoon. Een nieuw ontwerp-monumentenwet berust bii de monumentencommissie. Het is te ho pen, dat dit ontwerp niet tot nieuwe moei lijkheden zal aanleiding geven en dat het advies niet te lang op zich zal laten wach ten, zoodat het betrekkelijk spoedig zal kun nen worden ingediend, v Na re- en dupliek word de begrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens is aan de orde de begrooting van Marine. De heer SLINGENBERG (V.D.) Wijst er op, dat na de aanneming van het defensie- ontwerp de rust in marinekringen nog niet is weergekeerd. In tijdschrriften wordt de strijd voortgezet. Spr. wijst op een ingezon den stuk in het „Handelsblad", waarin ge- geklaagd wordt over weglating in het steno gram van een deel der rede van den minis ter. Als voorzitter van de gemengde com missie voor de stenografie heeft spr. deze zaak onderzocht en hem is gebleken, dat in het stenogram geen enkele wijziging van eenige beteekenis is aangebracht (bravo's). Mevr. POTHUIS—SMIT (S.D.A.P.) pleit voor verbetering der oude pensioenen en van de positie der z.g. mobilisatieslachtoffers. Het nut van vlagvertoon door marinesche pen betwijfelt spreekster. Sluiting van de marinewerf te Hellevoetsluis, tot welke con clusie de betreffende commissie kwam, acht zij onjuist. Na de pauze bespreekt de heer LINDEYER (S.D.A.P.) het loodswezen. De heer STEGER (R.K.) bespreekt de per- soneelsterkte en merkt op, dat volgens de grafieken van 1925 tot nu die sterkte vrijwel dezelfde is gebleven. Waar personeel uit Ne derland verdween, werd het in Indië ge- plaats en andersom. De eigenlijke verminde ring bedraagt 63 man, wat niet van beteeke nis is. Toch zeide de minister in Februari bij de behandeling van het defensie-ontwerp, 'dat hij in de twee jaren van zijn bewind het personeel met 500 man had verminderd. Dc minister rekende dit voor. De cijfers klop pen echter niet. Tot zijn leedwezen moet spr. dus constateeren, dat de gegeven cijfers niet juist zijn. De minister heeft zijn gezag daar mede ondermijnd. De minister dient dus nog wel mondeling een aanvulling te geven. Hij n zich niet afmaken metj, de schriftelijke mededeeling, dat die vermindering nog niet in die mate heeft plaats gehad. Het verschil is te groot. De heer VAN WASSENAAR VAN CAT- WIJCK (C.Hbehandelt de kostenverdee- ling tusschen Nederland en Indië. De MINISTER VAN MARINE a.i., de heer LAMBOOY, dankt den heer Slingenberg voor het onderzoek inzake het stenogram. Ook indien het personeelvraagstuk niet was aan geroerd. zou spreker een en ander hebben meegedeeld, naar aanleiding van de bespre kingen, die in verband met de fusie hebben plaats gehad. Er wordt nog steeds van ver schillende zijden beschuldigd ei» 6preker hoopt, dat na hetgeen hij zeggen zal, een geest van samenwerking meer zal ontstaan en de rust zal wederkeeren. De personeel- kwestie hield geen verband met de fusie. Wat hij daarover zeide, zei hij alleen in ver band met opmerkingen in het voorloopig verslag. 8pr. moet erkennen, dat in zijn betoog over het fusieontwerp een zwakke plek is ge weest, n.l. dat hij zijn betoog aangaande de sterkte baseerde op de ramingcüfers waaT- or hij tot verkeerde getallen kwam. Het ontwerp-Vlootwet hield rekening met 4000 man beroepspersoneel in Nederland en 3200 man in Indië. Dit was een wanverhouding. Toen spr. in 1825 voor het personeelvraag stuk kwam te staan, waren er 1460 man in Indië en 4490 man buiten Indië, samen 5950 man. Kapitein ter zee Randorp en schout- hij-nacht Quant hebben zich vergist en een sterkte van 5500 in 1925 aangenomen. Op dit onjuiste gegeven hebben zij hun betoog ge bouwd. Spreker vergiste zich echter door als basis de ramingcijfers aan te nemen en daaruit zijn conclusie te trekken, hetgeen geleid heeft tot het verschil, waarop de heer Steger doelde. Zijn beschuldiging aan de heeren Randorp en Quant neemt hij thans terug. Daarna wordt de begrooting aangenomen met 25 tegen 12 stemmen. De begrooting van Oorlog wordt na eenige bespreking met 22 tegen 10 stemmen aange nomen. Zonder beraadslaging of stemming worden aangenomen de begrootingen „Fonds ter ver betering der Kustverbetering, de Vesting- begrooting der Artillerie-Inrichtingen. Vervolgens is aan de orde de begrooting van Waterstaat. De heer DE MURALT (V.B.) bespreekt de misère der onbewaakte overwegen. Hij be toogt, dat niet alleen de veiligheid van het publiek, maar ook die der spoorwegen groot gevaar loopt, gezien de vele ontsporingen, die bij ongelukken op onbewaakte overwegen plaats hebben. Vroeger is spreker voorstander geweest voor 't niet doen bewaken van som mige overwegen. Maar de gang van zaken is zoodanig, dat hij thans zijn stem niet aan de begrooting zal geven als de minister hem niet de verzekering geeft, dat deze vivi-sectie op den staatsburger een einde zal nemen. De minister acht de bewaking-te duur, maar dan zou men hetzelfde kunnen zeggen van het toezicht op het stoomwezen. Het kan waar zijn dat de meeste ongelukken te wijten zijn aan onvoorzichtigheid. Doch dit zegt spreker niets, het spreekt vanzelf. Maar als de minister eens automobilist was en hij zou na vijf uur aan het stuur gezeten te hebben op een overweg komen, zou hij, ver moeid, niet eens weten, dat hij op een over weg was! Toen onlangs bij De Vink een 3-tal dooden viel bij een spoorwegongeluk, werd een commissie ingesteld. Waar blijven de commissies voor de verder plaats hebbende ongelukken? Want wekelijks sneuvelen er menschen op de spoorwegen. Is het niet on verantwoordelijk b.v. een overweg bij Ril- land-Bath, waar de mailtrein, die verlaat is, met een vaart van 109 K.M. per uur door dondert, onbewaakt te laten? Bij Kethel is het precies hetzelfde. Is het niet juist, dat het Rijkstoezicht ge adviseerd heeft, dezen laatsten overweg weder te doen bewaken en dat de minister dat geweigerd heeft? Ten slotte dient spreker een motie in, waar in de kamer als haar meening uitspreekt, dat voor alle overwegen, die naar het oordeel van het Rijkstoeczicht bewaakt dienen te worden een bewaking wordt ingesteld en dat, in af wachting van de resultaten van het onder zoek der te benoemen veiligheidscommissie, niet verder tot opheffing der bewaking van overwegen mag worden overgegaan. Daarna wordt de vergadering tot heden verdaagd. In de voortgezette vergadering van het eerste Katholiek internationaal bioscoopcon gres bracht de Eerw. Heer Bard, directeur van de Union des Oeuvres, in plaats van den heer Chr. Pichon uit Parijs, een verslag uit over de werkwijze en resultaten van het comité Katholique du Cinématographie (C. C. C.). Kanunnik J. Reymond uit Parijs sprak over een katholiek internationaal organisme. Spr. betoogde de noodzakelijkheid van in ternationale samenwerking der katholieken op filmgebied, daar de film van nature in ternationaal is. Die samenwerking is ook noodig; voqg den strijd tegen de slechte film en ter bevorde ring van de goede. Daartoe moet een orga nisatie der katholieken van verschillende landen tot stand komen om methodisch op dit terrein werkzaam te zijn. Het ideaal zou zijn een federatie van nationale organen met een permanent secretariaat, maar zulk eon federatie is niet onmiddellijk voor verwezen lijking vatbaar, daar de nationale organen nog niet bestaan. Op het oogenblik hebben wij te stichten een katholiek internationaal bureau, staande onder het kerkelijk gezag en ln verbinding met alle internationale groepen van katho lieke actie. Dit bureau moet bestuurd wor den door een internationale commissie, welke tot taak heeft bestudeering en behandeling van alle cinematografische kwesties van ka tholiek standpunt, met uitsluiting van com- mercieele en industrieele handelingen. Vervolgens werden door het bureau van congres de volgende voorstellen als practisch resultaat van de groepsvergaderingen aan het congres ter bekrachtiging voorgelegd. Als provisorische zetel van het voorloopig comité is voor den tijd van één jaar Parijs aangewezen. Het voorloopig comité bestaat uit de vol gende personen: als secretaris kanunnik J. Reymond uit Parijs, als president dr.. Ernst, directeur der „Leofilm" te Miinchen, als le den pater Hyacinth Hermans,, Rotterdam', abbé Canziani, Milaan en kanunnik A. Bro- hée uit Leuven. Het comité heeft opdracht zich in verbin ding te stellen met de verschillende landen, teneinde deze uit te noodigen een lid in het comité aan te wijzen. Het voorloopig comité, aangevuld met den heer Fröhlings uit Keulen, heeft tot taak het volgend congres voor te bereiden, dat het volgend jaar te München zal worden ge houden. Na eenige discussie werden, Zooals wij reeds gisteren meldden, deze voorstellen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Herman Bon uit Düseldorf hield een voordracht over film en vakopleiding. Spr. wees er op, dat de productie van leer- films van tegenwoordig ondanks de vele ge breken, hèt bewijs heeft geleverd, dat de leerfilm alle andere leermiddelen in alge meenheid verre overtreft, daar ze niet al leen in staat is de onmiddellijke aanschou wing der werkelijkheid volkomen te vervan gen, maar ook door snelle opeenvolging ont- wikkelings-gebeurtenissen te laten zien en door middel van de tijdloupe snel-verloo- pende bewegingen in onderdeelen te toonen. De leerfilm is voor de vakopleiding en het nijverheids-onderwijs ook daarom van zoo groote beteekenis, daar het mogelijk is het aantal bezoeken, o.a. werkplaatsen, niet al te zeer uit te breiden maar deze bezoeken door film-voorstellingen te vervangen. Het is evenwel noodig, dat de leerfilm or ganisch in de leerstof wordt ingelascht, waaruit volgt, dat de school voor de vertoo ning van films moet zijn ingericht. Het aantal goede leerfilms is niet groot, daar 75 pet. voor reclame-doeleinden dient en de vervaardiging van deze films veel geld kost. De nijverheidsscholen moeten zich om de productie van goede films mogelijk te maken, uitsluitend van goede leerfilms be dienen. Internationale samenwerking is voorts noodig om de productie van goede films mogelijk te maken. Daarnaast kan de nijverheids- en vak school op afzonderlijke avonden goede speel- en cultuurfilms voor de leerlingen vertoo- nen, ten einde hen van het bezoek aan slechte iilmvertooningen af te houden. SchoolmeesterjJ moet daarbij echter geheel en voor alles vermeden worden. Prinses Giustiniani Bandini deed eenige mededeelingèn over het Internationaal Leer- filmcongres en in verband daarmee over de internationale betrekkingen op filmgebied, welke tot uitdrukking komen in de organisa tie van den Volkenbond. Be slotzitting De slotzitting van het congres was gister middag druk bezocht. Voorzitter was Mgr. Beaupin uit Parijs, daar pater Hermans verhinderd was. Kanunnik Brehée bracht na opening ver slag uit over den arbeid van het congres. Spr. huldigde daarbij allereerst den secre taris, den heer Rozemeyer, voor het vele werk, dat hij voor het slagen van het con gres gedaan heeft. Het doel van het congres was middelen te zoeken om de Katholieken te wijzen op het gewicht van het bioscoopvraagstuk uit Katholiek oogpunt bezien. Is dat doel be reikt? Er zijn mooie rapporten uitgebracht. Dikwijls zijn de inleiders in algemeenheden gebleven en herhaalden vaak dezelfde zaken. Maar er zijn ook vele practische opmer kingen gemaakt. Spr. betreurde het, dat het rapport over de bioscoop en de pers, waar voor pater Hermans stond ingeschreven, niet is uitgebracht. Wij mogen niet meer negatief en uitslui tend afwijzend tegenover de bioscoop staan, maar wij moeten ook pósitief werk verrich ten. Maar daarvoor is geld noodig. Er wordt reeds veel geld gevraagd van de Katholie ken j voor verschillende goede werken. Spr. wekte op ook te geven voor het werk van de goede film. Het voornaamste, dat wij Katholieken op bioscoopgebied kunnen doen, is zelf goede films te vervaardigen. De meeste films, dte aan de markt gebracht worden, speculee- ren op de lagere hartstochten. Wij moeten films maken, die geheel van de Katholieke levensbeschouwing doordee- semd zijn en een Katholieken geest ademen. Dat kunnen we niet aan anderen overlaten. Resoluties Met applaus werden daarop de volgende resoluties aangenomen 1. Het Katholiek Internationaal Bioscoop congres wijst op het bijzonder groote gewicht van de bioscoop en beschouwt de film als een werkdadig middel van onderwijs, opvoe ding en ontspanning voor het volk. Daarom legt het congres den nadruk op den ernstigen plicht voor de Katholieken om zich met dit vraagstuk bezig te houden. 2e. Het congres constateert met voldoe ning, dat in verschillende landen reeds zeer belangrijke arbeid op dit gebied is ver richt. Het wenscht, dat deze organen zich krachtig blijven ontwikkelen en dat een zelfde initiatief overal genomen wordt. 3e. Het congres moet tot zijn spilt de door de rapporteurs van alle landen uitgesproken meening onderschrijven, dat de films thans nog vele gebreken op religieus, moreel, so ciaal en politiek gebied bevatten. Daarom houdt het congres voorloopig een staatskeu- ring nog voor onmisbaar en vraagt, dat zij wordt uitgeoefend met nog meer doeltref fendheid. 4e. Het congres wenscht, dat de censuur in het bijzonder verbiedt: a. alle films, welke in staat zijn scheiding te brengen tusschen de volkeren door volken en rassen belachelijk te maken; b. alle films, die het godsdienstig gevoel kwetsen of godsdienstige instellingen en per sonen in ongunstig daglicht stellen: c. alle films, die het gezinsleven aanran den; d. alle films, die den oorlog verheerlijken. 5e. Van den anderen kant wenscht het congres, dat bevorderd worde de productie van onderwijs- en opvoedingsfilms op gods dienstig, zedelijk en sociaal gebied en dat de Katholieken van alle landen een blijvenden irploed uitoefenen op de regeering en volks vertegenwoordiging, opdat de overheid maat regelen neme om de vertooning van films met een opvoedende strekking te bevorde ren ook door daarvoor vrijstelling van be lasting te verleenen. Vervolgens hield Mgr. Beaupin de slui tingsrede. Spr. dankte de Kath. Internationale Vrou wenorganisatie dat zij de patronage over dit congres op zich heeft genomen. Vervolgens bracht spr. dank aan Nederland voor de ver leende gastvrijheid en voor de voorbereiding van dit congres, waarbij hij bijzondere hulde bracht aan den secretaris, den heer Roze meyer. Na de breede perspectieven, welke zich door internationale samenwerking der Ka tholieken openen, te hebben besproken werd het congres gesloten. De heer Lingbeek heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vraag gesteld: Wil de Minister, als hij gevolg geeft aan zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 (Handelingen, blad. 1965), gedane toezegging om inlichtingen te ver schaffen nopens de wijze, waarop onderwij zers-kloosterlingen, werkzaam aan van Overheidswege geldelijk gesteunde inrichtin gen van onderwijs in de nabijgelegen lan den, worden gesalarieerd, daarbij tevens vermelden ten einde de vergelijkingen en de gevolgtrekkingen zuiver te doen zijn in hoeverre in die landen ten aanzien van de wedderegelingen voor het landsper- soneel, inzonderheid wat betreft de leeken- onderwijzers, behalve met de ambtelijke praestatie, ook rekening wordt gehouden met de maatschappelijke levensbehoefte? Een verklaring van de Chemische fabriek „Naarden" In verband met de bekende opium-smok- kelaffalre deelt de directie van de N. V. Chemische fabriek „Naarden" o.m. het vol gende mede: Nadat door de mededeelingen van den directeur-generaal van de Volksgezondheid, mt'. Lietaert Peerbolte, onomstootelijk is komen vast te staan, dat de vergunningen voor fabriceeren en verhandelen van ver- doovende middelen niet door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn in getrokken, maar op ons verzoek met ingang van 1 Juli worden beëindigd, wenschen wij hieraan het volgende toe te voegen. Men tracht thans te aenève door inter nationale samenwerking den uitvoer van alcaloïden naar andere landen, waaronder vooral ook China, te doen ophouden. Daar gelaten, of dit niet tengevolge zal hebben, dat de fabricage dier stoffen zich dan een voudig naar het Oosten zal verplaatsen, en daar moeilijker onder afdoende controle zal zijn te stellen, zullen dus de fabrikanten en handelaren in de verschillende landen den uitvoer dezer stoffen moeten staken, zoodra do wetgeving van hun land dezen uitvoer verbiedt. In Nederland is dit tot dusver nog niet geschied, maar zal op 1 Juli a.s. zooals in verschillende andere landen reeds bestaat, het in- en uitvoercertificaten-systeem in werking treden. Ten einde nu de positie van den heer Van Wettum te Genève in dit opzicht, wat Nederland betreft, zooveel mogelijk te ver sterken, en aangezien na 1 Juli onze tot dusver volkomen geoorloofde uitvoer toch zal ophouden, hebben wij aangeboden onze vergunningen reeds thans te doen Intrek ken; zooals mr. Lietaert Peerbolte dan ook heeft medegedeeld, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in de bedoelde beschikking vermeld, dat zulks geschiedt op ons verzoek en „omdat de N.V. in verband met de bij beschikking van 28 Februari 1928 No. 168 P Afd. Volksgezondheid gestel die nadere voorwaarden, betreffende den uitvoer van de bij de Opiumwet bedoelde stoffen, de vervaardiging en den handel in die stoffen wenscht te beëindigen." Wat de aanhouding van de zending heroï ne te Rotterdam betreft, zoo gaat het hier om een kist, die onlangs door ons voor Shanghai bestemd te Antwerpen werd ver laden: zooals steeds geschiedde/ is ook bij den uitslag te Roosendaal aan de douane autoriteiten nauwkeurige opgave gedaan, dat de kist heroïne bevatte. Het zal in rechten moeten worden uitgemaakt of een zending van Antwerpen naar China ver scheept, terwijl het desbetreffende schip Rotterdam als haven aandoet, bijzondere aanwijzingen moet bevatten over den in houd volgens de Nederlandsche Wet. De ver zending geschiedde op dezelfde wijze als reeds jaren door ons werd toegepast en welke aan allerlei autoriteiten bekend was, n.l. dat de scheepspapieren geen nauwkeu rige aanduiding bevatten omtrent den in houd. Voor deze conferentie, die van 1 tot 15 Mei te 's-Gravenhage gehouden zal worden, be staat groote belangstelling. Nu staat reeds vast, dat er zeker een 200-tal deelnemers zal zijn, wat belangrijk meer is dan het vo rige jaar te Bazel. De deelname uit Nederland is ook zeer bevredigend. Er komen uit ons land afge vaardigden van de regeering, van verschil lende stadsbesturen, van alle universiteiten, van de meeste vereenigingen van leeraren en onderwijzers, van tal van andere ver eenigingen en instellingen en voorts nog een flink aantal persoonlijke deelnemers. Uit het buitenland zijn welhaast alle landen van Europa vertegenwoordigd; uit Duitsch- land alleen zijn momenteel reeds een 70-tal deelnemers aangemeld. Voorts komen nog belangrijke delegaties uit Zwitserland, Frank rijk, Oostenrijk en Hongarije, terwijl de an dere landen door een grooter of kleiner aan tal autoriteiten zijn vertegenwoordigd. Ook de Vereenigde Staten en Chili zullen vertegenwoordigd zijn. De zittingen van het Congres zullen plaats hebben, gedeeltelijk in de historische Rol zaal, voor een ander deel in het City-Thea- ter en in de Gemeentelijke Schoolbioscoop. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal op 2 Mei de conferentie ko men begroeten, terwijl het gemeentebestuur van 's-Gravenhage de deelnemers zal ver gasten op een rondrit door en om deze ge meente, gevolgd door een thee in „De Twee Steden." De conferentie zal eenige pleno-zittingen houden, voornamelijk ter bespreking van het vraagstuk der internationale organisatie Voorts zijn er zeven afdeelingen gevormd, respectievelijk voor: 1 Organisatie van het leerfilmwezen; 2. propaganda voor de leer film; 3. statistiek, beoordeeling en ruil van leerfilms; 4 technische vraagstukken; 5 me thodiek en psychologie; 6. vervaardiging van de leerfilm; en 7 de film in het wetenschap pelijk onderzoek. De praktische leerfilmdemonstraties ge schieden iederen morgen en avond in het City-Theater en de Gemeentelijke School bioscoop. Op Zondag 6 Mei zullen er excursies plaats vinden naar Roterdam, Delft en naar Am sterdam, Zaandam, Haarlem en de bloem- bollenvelden. De leden van het congres der Int. Unie van R.K. Vrouwenvereenigingen maakten gisteren een rijtcer door Den Haag en om geving, waarbij o.m. bezocht werden het Vredespaleis, het Mauritshuis, de Ridderzaal en het Huis ten Bosch. Ook werd een be zoek gebracht, door een deel van het ge zelschap, aan de controle-woningen. De nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State, mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, heeft gisteren zijn werkzaamheden aangevangen. Giste ren presideerde hij de openbat» vergadering van de afdeellng voor de geschillen van be stuur. Indertijd had de directie der Nederl. Spoorwegen aan den minister van Water staat ter goedkeuring voorgelegd de ont- werp-zomerdienstregeling, welke zich onder scheidde van die van vorig jaar, doordat het aantal op Zondag loopende treinen uit gebreid was. Naar thans wordt gemeld, heeft het De partement zijn goedkeuring aan dit ont werp onthouden, zoodat het aantal Zondags- treinen dit jaar niet grooter zal zijn dan vorigen zomer. De Vlaamsch-Hollandsche vereeniging „Guido Gezelle", het Dietsch studentenver bond en het Verbond van Vlaamsch-Hol landsche Vereenigingen, hebben een geza menlijk adres aan de Tweede Kamer ge zonden, waarin deze wordt verzocht haar goedkeuring aan het ontwerp-verdrag met België inzake intellectueele samenwerking afhankelijk te stellen van de stellige belofte der Regeering, dat zij bij de uitvoering, voor zoover van haar afhankelijk, zal zorg dragen, dat indien aan een Belgisohe Uni versiteit door Nederlandsche hoogleeraren onderwijs wordt gegeven, daarbij de Neder landsche taal worde gebruikt en dat ln de in art. 2 van het verdrag genoemde tech nische commissie door de Nederlandsche leden uitsluitend deze taal zal gesproken worden. Dezelfde organisaties verzoeken aan de senaten der Ned. Universiteiten en Hooge- scholen om, mede in het belang van het aanzien der Nederlandsche wetenschap in België, zich bij het geven van lessen aan eenigerlel Belgische universiteit uitsluitend van de Nederlandsche taal te bedienen. Een Duitsehe vliegmachine, die twee pas sagiers vervoerde van Amsterdam naar Aken, heeft bij Voerendaal een noodlanding moeten maken wegens defect aan den motor. De landing geschiedde vlot. Te Leidschendam is bij de Sluis een ern stig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen waren daar aan het verstoppertje spelen, de elf jarige J. Oudshoorn had zich'verborgen ach ter den pilaar van de brug, toen de brug werd opgehaald voor het uitlaten van sche pen. Het knaapje werd toen door de wind- stip van de brug tegen den pilaar als het ware te pletter gedrukt. Het ventje overleed onmiddellijk. Aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam is, zoo meldt de „Msb.", bij een der aanleg steigers naast de Hulpbrug de 9-jarige G. K. bij het spelen op een daar drijvenden balk te water geraakt. De jongen zonk in de diepte; juist op het oogenblik, dat hij weer aan de oppervlakte verscheen, werd hij opgemerkt door den 21-jarigen expeditieknecht A. van Mourik, wonende in de Schotschestéteg no. 5. Deze \sprong gekleed van het hek af te water en slaagde er in den drenkeling op het laatste oogenblik te redden. In een na burig café werd de jongen van droge klee- ren voorzien. Hij ontving reeds een medaille voor het redden van een meisje uit de Nieu we Haven. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Het veel verbeterde en Dinsdag zelfs zeer mooie weer is een gevolg van een zeer be langrijke verandering in de algemeene lucht- drukverdeeling in Europa. Gedurende de koude dagen, die hieraan voorafgegaan zijn, was de luchtdrukking hoog in het Noord westen en laag in het Oosten, zoodat een breede Noordelijke luchtstroom van zeer lage temperatuur in geheel Europa koud weer bracht. Deze toestand heerschte ook nog 1.1. Zondag, maar den volgenden dag was een groote verandering gekomen in de algemeene luchtdruk verdeeling, doordat in het Noord westen een vrij diepe depressie was ver schenen, terwijl de luchtdrukking over het vasteland en over Scandinavië gestegen was. De Noordelijke, koude luchtstroom had op gehouden te waaien en een warmere, Zui delijke was er in het Westen voor in de plaats gekomen, terwijl op het vasteland de wind uiteenloopend van richting was. Het gevolg hiervan was een belangrijke stijging van de temperatuur. Intusschen heeft zich de hooge druk over het vasteland gehandhaafd, hoewel Dinsdag in den namiddag de barometer een weinig begon te dalen, hetgeen zou kunnen wijzen op een verder naar het Oosten voortdringen der depressie. Het zeer mooie en heldere weer behoeft daarmede niet op te houden, al zou ook een lichte bewolking het alge meen karakter van het weer eenigszins kun nen veranderen. De hoofdzaak is thans, dat de Noordelijke wind plaats'heeft gemaakt voor een Zuidelijken en wel in zoo'n groot gedeelte van West-Europa, dat het niet gaat om een lokale, maar wel om een meer alge meene verbetering van den weerstoestand. Hierdoor is het weer teruggekeerd tot den voor dezen tijd van 't jaar normalen toe stand, die ons de lente-dagen geeft, waar aan wij in het voorjaar, na den langen win ter, zulk een groote behoefte hebben. Het is niet uit te maken of deze verbe terde weersgesteldheid van eenigszins lan gen duur zal zijn. In het hooge Noorden was de temperatuur nog verdacht laag, zoo dat het opnieuw doorkomen van den Noor delijken luchtstroom een herhaling der koude zou kunnen veroorzaken, doch zoolang de hooge luchtdruk gehandhaaft blijft, be staat daarop zeer weinig kans. blijven ondanksalle huishoudelijke arbeid |gaaf, zacht en blank door Men meldt uit Sas van Gent aan V. D.: Bij het Maandag j.l. door een commissie van Ged. Staten ingesteld onderzoek, waar bij o.a. de leden van den ouden raad van Btoppelsdijk werden gehoord, is komen vast te staan, dat door den ex-gemeente-secre taris een vergadering van den raad was ge notuleerd, dienooit gehouden is. In be doelde vergadering zou besloten zijn het salaris van den secretaris, als administra teur van het electrisch bedrijf, te verhoo- gen. De officieele proeftocht van de nieuwste aanwinst dér' Koninklijke Paketvaart Maatschappij, het dubbelschroefturbine stoomschip „Nieuw Holland", dat geoouwd is door de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij, heeft gisteren, onder bui tengewoon gunstige weersomstandigheden plaats gehad, gunstiger nog. dan bijna 11 dagen geleden het geval is geweest, met den proeftocht van uit Rotterdam van het zusterschip „Nleuw-Zeeland". Toen gistermogen de vele genoodigden dank zij de goede zorgen der Nederlandsche Spoorwegen met een extra-trein in de onmiddellijke nabijheid van den toeristen steiger te IJmuiden arriveerden, wachtte hen daar het trotsche zeekasteel, over welks smetteloos wit tropenkleed, het zon licht uit een helderblauwen hemel neer- plaste. Zooals zij aan den steiger gemeerd lag, geleek de „Nieuw-Holland", met haar twee forsche gele schoorsteenen, een jacht van enorme afmetingen, toebehoorend aan een modernen Croesus, die het had uitgerust voor een wereldreis. Te ruim 10 uur kwam er beweging in het schip en koerste het, onder commando van kapitein R. de Woert, langzaam de haven uit; van den wal af nageoogd door honder den nieuwsgierige inwoners der haven stad, die blijk gaven, dat zij het vertrek van een zeeschip, altijd opnieuw als een bezienswaardigheid beschouwen. Deze pleiziervaart beteekende voor de „Nieuw-Holland" allerminst een zeedoop; zij gold eerder een onderbreking van den teehnischen proeftocht, want reeds Vrijdag j.l., had zij het ruime sop gekozen, om te toonen, welk een snelheid zij vermocht te bereiken. Wat dat betreft was er alleszips x-eden tot tevredenheid; immers was geconstateerd, dat zi) het voorgeschreven maximum van 17 mijlen in ruime mate overschreden had! Tijdens de gansche vaart van gisteren het traject IJmuiden-Scheveningen vice-versa en scheerde het trotsche schip door een kalme, gemoedelijke zee. En men zou kunnen wanen dat deze gemoedelijkheid eeuwigdurend was, ware niet op korten afstand het in tweeën gespleten Engelsche stoomschip „Shonga" gepasseerd, welks zich nabij de kust verhef fende wrakstukken herinneringen wakker riepen aan doodsgevaar bij huizenhooge gol venTe ongeveer 12 uur 15 had op het achterdek der K. P. M.'er een korte plech tigheid plaats: de eerste officier J. D. A. Janssen heesch daar n.l. de maatschappij- vlag in top, waarmede de overdracht van het schip aan de K. P. M. een feit was gewor den! Te Vlaardingen is het vier-jarig zoontje van den heer van Leeuwen, overreden door een vrachtauto met het noodlottig gevolg dat het ventje onmiddellijk dood was. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Dezer dagen, bij aankomst te Roermond van een sneltrein MaastrichtAmsterdam, verklaarde één der reizigers, dat ter hoogte van de staatsmijn „Maurits" nabij het empla cement Lutterade op den trein geschoten zou zijn. De reiziger beweerde, dat hem een stuk glas van de coupéruit, waarin zich een gat ter grootte van een kogel bevond, in den hals was gevlogen. Het geval is ter kennis ge bracht van de politie te Sittard. Het onder zoek zal moeten uitwijzen of hier van opzet sprake is. Aan den Zuid-Westelijken kant van Amsterdam Het „Bid." verneemt, dat de Commissies van bijstand van Publieke Werken en die in het beheer der financiën van Amsterdam onder leiding van wethouder Abrahams, eene gecombineerde vergadering zullen houden. Daar zal ter sprake worden ge bracht een voorstel van B. en W. van Am sterdam een bosch te doen aanleggen van 850 HA. in oppervlakte. Als deze Commissies van bijstand gun stig adviseeren, zullen de volgende stappen worden gedaan, en zal de Amsterdamsche Raad eerlang in de gelegenheid worden ge steld, zich over deze voornemens uit te spreken. Een echtpaar uit één der provinciale Gel- dersche plaatsen, benutte de vacantie tot het maken van een voetreis door den Harz. Voorzien van een rugzak, zwierven beiden door het bekende berggebied, totdat zij in het stadje Wernlgerode kwamen. Hun aan dacht werd getrokken door een bijzonder sierlijk vaasje, en na kort beraad stapten zij den winkel binnen, kochten het vaasje als „Welkom thuis" voor de ouders van den echtgenoot. Het breekbare voorwerp werd zorgvuldig in een der rugzakken opgeborgen. Met angst en beven werd eiken avond het vaasje te voorschijn gehaald en groot was de vreugde wanneer dan steeds kon worden vastgesteld, dat 't nog heel was, om den volgenden och tend weder zeer zorgvuldig' te worden weg gestopt in den rugzak, in de hoop, dat het 's avonds weder zonder beschadiging te voor schijn zou kunnen worden gebracht. Het lot was hun goed gezind, want na thuiskomst kon het reisgeschenk onbescha digd worden overhandigd. Het bleek bijzonder in den smaak te val len, maarwat het echtpaar niet gedaan had, geschiedde thans: het vaasje werd van alle kanten bekeken ook aan de onderzijde en met eenige verbazing ln zijn stem, las de oude heer hardop de woorden: „Regout, Maastricht." („Ned. Fabrikaat.") In de laatst gehouden vergadering van de postale commissie voor georganiseerd over leg werd besloten instemmend te adviseeren ten aanzien van het' voornemen van den di recteur-generaal om te doen vervallen de regeling, volgenswelke het Staatsbedrijf t personeel behulpzaam is bij de aanschaffing van rijwielen, welke uitsluitend of mede voor de uitoefening van den dienst worden gebe zigd. Den directeur-generaal zal worden ge vraagd of de ambtenaren op een kantoor alwaar 'n ambtenaar voor'n naburig kantoor hulp verleent, verplicht zijn met den ver vanger te ruilen, ten einde dezen, ook wan neer hil laten dienst heeft, in staat te stellen, des avonds geregeld naar zijn stand plaats térug te keeren. De commissie besloot te adviseeren om geen uitbreiding te geven aan het aantal lo kale krachten (op arbeidscontract) met vol le dagtaak; voorts den directeur-generaal te verzoeken om het resultaat van. de aan den gang zijnde proefneming met lokale krach ten t. z. t. aan de O. v. O. mede te deelen. Van den directeur-generaal is o.a. bericht ontvangen, dat: overeenkomstig het voorstel der C. v. O. voor conducteurs, die in den nacht van Zaterdag op Zondag buiten de standplaats moeten overnachten, alle dienst tijd, welke binnen het Zondagsetmaal vale, alsZondagsdienst zal worden aangemerkt. Voorts dat de rijwielvergoeding van het techhisch personeel (ad 75 per jaar) met Ingang van 1 Januari 1929 zal worden ver laagd tot 50 per jaar, dat de vergoeding van 25 per jaar voor het gebruik van een eigen rijwiel naast pen rUenst.motoiTijwiei, met ingang van 1 Januari 1929 teraggebracht zal worden tot 20 per jaar. Marktbericht van 26 April 1928. Veemarkt: aangevoei'd in totaal 3528 stuks, waarvan 327 slachtvarkens. Vette van 30—31 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; Londensche van 2224 ct. per pond, levend met- 2 pet. korting; zouters van 2627 ct. per pond, levend met 2 pet. korting; 1303 magere varkens 2540; 1324 biggen 8 13; 23 runderen 275350; 327 nuchtere kalveren 813; 140 graskalveren 1220; 19 bokken en geiten 36 per stuk. Handel: Londensche vlug, zouters vlug, magere varkens matig, biggen matig, run deren matig, nuchtere kalveren vlug, bok ken en geiten matig. Algemeene markt: 322 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk van 4649, 2e kwal. idem 4145; le kwal. zonder rijksmerk 3844; zware 51. Handel vlug. 531 pai'tijen eieren. Kippeneieren van 5 tot 6; eendeneieren pan 55.50 per 100 stuks. Handel vlug. 2151 ponden boter. Goeboter 0.95—1.05; weiboter 0.700.80 per pond. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7