KENNEMERLAND J. A. LOMMELAARS LOMMELAARS verbouwt zijn winkel in de Koningstraat 19-21 TIEN PROCENT KORTING KONINGSTRAAT 19-21 - HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Donderdag 28 April 1928 (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerïand BREESTRAAT 121 BE VERWIJK - Tel. 2213) Staat van besommingen Marktbericht Rijksvischafslag SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK. Geen vervolging CASTRICUM LIMMEN HEEMSKERK UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE VIJFHUIZEN NIEUW-VENNEP HAARLEMMERLIEDE EN SPAAKNWOUDE HILLEGOM HAARLEMMERMFF^ ZANDVOORT van de op heden aangekomen Stoomtrawlers Gerbrich Victoria Ara&Iia Decika 5 6 Paris Pan Louise Jane Zeeleeuw Dorothea Hi Petten met IJsl. versche visch f De Stoomtrawler Petten kwam heden aan den Rijksvischafslag met 1500 manden ver sche visch en 167 kantjes zoutevisch. f 2276.— 1620.— 1806. 2293.— 1720.— 1670.— 1529.- 1879.— 1616.- 1309.— 1700.— 2000.— 7478.— UMUIDEN, 26 April 1928. H. pr. L. pr. Tarbot p. K.G. 1.80 1.05 Griet per 50 K.G. 0.75 0.29 Tong per K.G. M 2.65 1.60 Zetschol per 50 K.G. 63.— 25.— Kleine schol per 50 K.G. 30.— 2.20 Bot per 50 K.G. 7.— 3.50 Schar per 50 K.G. 8.— 4.70 Tongschar per 50 K.G. 37.— 34.— Vleet per stuk 3.20 2.45 Pieterman en Poon p. 50 K.G. 15.— 14.— Kl. mldd. Schelvisch p. 50 K.G. 25.— Kleine Schelvisch per 50 K.G. 23.— 18.— Kabeljauw per 125 K.G. 33.— 23.— Gullen per 50 K.G. 22.— 13.— Leng per stuk 3.— 2.50 Heilbot per K.G. M 1.75 Wijting per 50 K.G. 8.— 4.20 Koolvisch per stuk 0.38 0.2G Makreel per 50 K.G, N 15.— 13.— Kuikendiefstal Gistermorgen ontdekte de heer H. Saager, dat zijn kuikenren was c engebroken en een zestiental kuikens daar uit was verdwenen. Later bleek, dat dit door een hond was geschied. De politie doet onderzoek. Autobotsing Door onoplettendheid van een chauffeur reed Dinsdagmiddag een pas nieuwe Hudson luxe wagen op een vracht wagen. De nieuwe wagen is nagenoeg van voren geheel versplinterd Persoonlijke on gelukken kwamer gelukkig niet voor. De vrachtwagen is slechts weinig beschadigd. Het ongeluk was geheel te wijten aan den bestuurder van den nieuwen wagen, daar de chauffeur van den vrachtwagen de noodige seinen had gegeven, voordat hij stopte. Het ongeluk had plaats op den Driehuizerkerk- weg. Het Witte Kruis Door een milddadig gever is een bedrag van f 2000.— geschon ken voor de stichting van eep nieuw ge bouw van „Het Witte Kruis" in het Ooste lijk deel van IJmuiden. Tooneelwedstrijd „Varia" De uitslag van den door „Varia" gehouden tooneel wedstrijd is als volgt: Voor de beste opvoering: 1ste prijs: Gou den medaille en 350 Pieter Nieuwland uit Amsterdam met „Z. B. B. H. H." met 243 punten. 2de prijs: Gouden medaille en 250 Haar lem's Tooneel uit Haarlem met „Pomarius" met 238 punten. 3de prijs: Verguld zilveren medaille en 125 Ado uit 's Gravenhage met „Dat wat je niet hebt" met 237 punten. 4de prijs: Verguld zilveren medaille Nut en Genoegen uit Amsterdam met „Het Zevende Gebod" met 228 punten. Voor de beste uitspraak: 1ste Eereprijs: Meraille van H. M. de Koningin: Ado met 34 punten. 2de Eereprijs: Medaille van Z. K. H. Prins Hendrik: Haarlem's Tooneel met 30 punten. Voor het beste tooneelstuk: Eereprijs Verguld Zilveren medaille: Pieter Nieuw land met „Z. B. B. H. H." met 22 punten. Voor de beste regie: Verguld zilveren me daille: Pieter Nieuwland met 70.5 punt. Voor de beste tooneelspeelster: 1ste prijs: Zilveren plaquette: mej. Cor Visser van Jacob van Lennep in de rol van Aalke Aaikes in „De Koekoek" met 180 punten. 2de prijs: Verguld zilveren medaille: Mevr. Leverington van Pieter Nieuwland in de rol van Margot in „Z. B. B. H. H." met 179 nunten. Voor den besten tooneelspeler: 1ste prijs: Verguld zilveren medaille, de heer Theo Bouwmeester van Haarlem's Tooneel in de rol van Pomarius met 173 punten. 2de prijs: Zilveren medaille: de heer Velleman van Nut en Genoegen in de rol van Peter in „Het Zevende Gebod" met 161 punten. Voor de beste bijrol: Verguld zilveren medaille mevrouw BruynsNieuwenhuis in de rol van Engel in „Het Zevende Gebod' met 179.5 punten. Grime: Verguld zilveren medaille: Nut en Genoegen uit Amsterdam. Beste Tooneelaankleeding: Verguld zilve ren medaille: Jacob van Lennep uit Haar lem. Publieksprijs: Verguld zilveren lauwertak: Nut en Genoegen uit Amsterdam met „Het Zevende Gebod." Aangifte is gedaan door J. W. te IJmuiden, dat zijn rijwiel, staande op het werk van de firma Broekhoven eu Van Zui len, aan de Noordpier, is ontvreemd. Door een onbekende gever is voor de stichting van het Witte Kruisgebouw te IJmuiden-Oost een som geschonken groot 2000.—. Daat voor dit doel reeus 2000 was bijeengebracht, worden nu door het be stuur plannen gemaakt tot het bouwen van liet vierde Witte Kruis-gebouw in de ge meente Velsen. Asphalteering SchansMeeresteinstraat Men is thans begonnen de autobussen-hal teplaats aan de Schans n. b. de Meerestein straat te asfalteeren. Eerst is het plein met klinkers bestraat en glad gewalst. Daarna heeft men twee lagen hoogpvenslakken laten aanbrengen. Waar schijnlijk zal morgen de asfaltlaag gelegd worden. Zooals gewoonlijk, trekt dat werk heel wat kijkers. De staking te IJmuiden Zooals wü eer gisteren reeds meldden, heeft de staking bij de expediteurs Gebr. Boon een einde geno men. Nader vernamen wij nog, dat de ar beidsvoorwaarden aldus zijn geregeld. Ge huwde arbeiders genieten een weekloon van 25.ongeh. een weekloon van 24.—. Overwerk wordt betaald met 150 ets. per uur. De arbeidstijd is gelijk de wet zulks toelaat. Do vrije Zaterdagmiddag wordt in acht genomen. In geval van ziekte ontvan gen de arbeiders gedurende drie weken 70 pet. van hun loon als ziekenuitkeering. Het mag een geluk heeten. dat in dit conflict zoo gauw oplossing is gevonden. Eervol ontslag Aan den heer P. Stoe- linga is met ingang van 1 Aug. 1928 eervol ontslag verleend door B en W. De heer Stoelinga vervulde de betrekking van op zichter-teekenaar m gemeentedienst. Veilingsnoteeringen Witlof le en 2e soort per k.g. resp 2025 ct. en 814 ct.; spinazie per kist 1.102.10, sla per stuk 512 ct., raapstelen per bos 67 ct., prei per bos 2840 ct., radijs per bos 10 ct., ra barber per bos 1120 ct., wortelen per bos 38 ct.. asperges dik, wit, per bos 1.151.60 bloemkool le en 2e soort per 100 resp. 28 32 en 12—15. Baldadigheid Gistermiddag poogde de 12-jarige K. het gras bij de ambachtsscholen bij de woning van agent R. in brand te ste ken. De brandweer werd te hulp geroepen, die met water, en geholpen door leerlingen der ambachtsscholen den brand bluschten. De jongen werd naar het politiebureau ge bracht en kon na een ernstig onderhoud, weder naar zijn ouderlijke woning vertrek ken. SnUbloemenveiling Noteering der prij zen van afgesneden bloemen in de week van 17 tot en met 23 April. Will. Copland 40—70: Diana 4055; Bar- tigon4575; Pygmalion 3560; Famcombe Sanders 4555; Mad. Krelage 4570; Mu- rillo 4560 4560; Pryde of Haarlem 50 70; Clara Butt 45—55; Murillo 50—60; Mu- rillo 5065; Bouton d'Or 7095; Artus 3'» - 50; Narcissen: Laurens Koster 53; Silver Phoenix 2430; Incomparble 1215; Orna- tus 1724; Barry 1014; Princeps 9—15; Watkin 916; Dubb. van Sion 58; Holl. Irissen blauw 7590; idem wit 70100; La thyrus 3045; Anjers 2035; Blauwe Druif jes 35; Anemonen: Fulgens 1532; The Caen 2035; St. Bavo 10—18, alles per bos. De officier van justitie te Haarlem heeft geen termen gevonden om een vervolging- in te stellen tegen den heer F. J. M. J. Donkers, oud-directeur van de gemeente- lichtbedrijven te Beverwijk, thans te Brussel woonachtig. Gemeenteraad Bij het voorstel tot be- lastingverhooging vroeg de heer Hsllinga, of de vreemdelingen niet afgeschrikt zullen worden door de belastingen. Bovendien meent hij, dat de cijfers, die in het prae- advies van B. en W. zijn vermeld, wel aan twijfel onderhevig zijn. Hij noemt daartoe het bedrag, dat geraamd is als opbrengst van de personeele belasting en het bedrag van iet noodvakelük levensonderhoud. De heer de Nijs betreurt het dat wederom de belasting moet verhoogd worden, voora! ook omdat het de vestiging zal tegenhou den. Hij wijst er op, dat bij de begrooting is gesproken dat de belasting wel niet ver hoogd zou worden en bespreekt daarna d~ houding die het publiek aanneemt, dat meent, dat er met geld gesmeten wordt, en dat aan de hand van de becijfering van B. en W. men niet aan de verhooging zal kunnen ontkomen, of men moet aantoonên dat de opbrengst wel hooger zal zijn, het geen niet mogelijk is. Noodgedwongen en ge zien de omstandigheden, zal hij daarom voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Aukes staat op hetzelfde stand punt als de vorige sprekers, al zou hij de meening van den eersten spreker niet wen- schen te onderschrijven, wat betreft de ra ming var B. en W Hij meent, dat wel eens zal blijken, dat deze aan den hoogen kant is. Wat we hier missen, is een aantal kapi taalkrachtige ingezetenen. Met den heer Nijs is hij het eens, dat de raad niet met geld heeft gesmeten, want de begrooting is op alle punten zeer zuinig opgezet. Weliswaar kan de verhooging de vestiging van vreemdelingen tegenhouden, doch indien men dat niet, doet, geraakt men niet uit het dilemma. Hij zou gaarne zien, dat een ver gelijkend overzicht werd samengesteld om trent de belastingen in plaatsen, die gelijk staan met deze gemeente. De heer de Vries sluit zich, wat het ge sprokene omtrent de belastingheffing aan gaat, bij de andere sprekers aan. Alleen wenscht hij er op te wijzen, dat de oorzaak van de hooge belastingen is de verhouding op financieel gebied tusschen Rijk en ge meente en zou daaromtrent de hulp van de volksvertegenwoordigers willen inroepen. De heer Res zal niet tegen het voorstel stemmen doch wenscht wel te vragen of het niet mogelijk is. dat gezinnen met kinderen ouder dan 16 jaren, niet kunnen deelen in den kinderaftrek. De voorzitter beantwoord hierna eerst den heer Res en zegt dat hij thans geen ant woord kan geven omdat hij daaromtrent nu geen gegevens heeft. De zaak zal echter worden onderzocht. B. en W. zijn het met alle sprekers eens Eenige opmerkingen behoeven echter nadere toelichting Allereerst ontmoet hij den heer Hellinga en deelt mede. dat, indien men- niet de hand hield aan de cijfers, het geheel verkeerd zou uitlcopen. Bovendien zijn dc mededeelingen van den heer Hellinga on juist, want de heffing van de personeele be- 'asting brengt meer op, dan hij heeft aange geven, doch in het prae-advies staat alleen de meerdere opbrengst dan op de bsm-ootine- is geraamd. De cijfers, die de heer Hellinga aannam als ramingen, zijn geen ramingen maar bekende feiten. Thans geeft hij een overzicht hoe de heffing van de inkomsten belasting steeds hier de laatste jaren schom- melende is geweest met als gevolg, dat te korten zijn ontstaan. Dat moet nu gedaan zijn en dat kan, indien men een gelijkmatige belasting heft, die niet te veel schommelt Gaat men dezen weg op, clan zal men gelei delijk kunnen kernen tot verlaging. Wat n<- het roekeloos beheer betreft, waar men den mond van vol heeft, zegt hij, dat B. en W steeds binnen het raam der begrooting zijn gebleven. Nog is in 1926 in uitgaaf geraamd f 183.000 en in werkelijkheid uitgegeven rond f 5000 minder. Maar daar staat iets anders tegenover en wel dat men in plaats van 183 000 ontving, zooais. de begrooting oog aangaf, slechts 160000. werd geïnd. Dat is ontstaan door omstandigheden, waar aan B. en W niets hebben kunnen doen. De cijfers omtrent het totaal inkomen van 1927 zijn bekend en staan vast. Nu wat betreft hetgeen de heer Nijs heeft gezegd omtrent de niesning van de bevol king. Als de raad en B. en W. doen en be sluiten naar hetgeen billijk en rechtvaardig is, dan behoeft men niet te luisteren naai de meening van de „men." Een krachtige raad is noodig ook voor de toekomst. De heer Loyter wijst er o.a. nog op, dat de verheoging van den kinderaftrek voor de R.I.B. die B. cn W. voorzichtig hebben doen zijn omtrent de ramingen. Dat de raad B. en W. voor feiten stelt zooals de verhooging van sommige posten dat is niet hun schuld. Daar moeten inkomsten tegenover worden gesteld. Hst percentage werd dan, zooals gemeld op 4 vastgesteld. Het voorstel tot heffing van 125 opcenten op rijksinkomstenbelasting, wordt zonder stemming aangenomen. Evenzoo wordt zon der discussie vastgesteld een verordening tot wijziging va nde aftrek voor cle kinderen in plaats van 1 Januari op 1 Mei. De supple- toire begroetingen worden vastgesteld. Een bijdrage aan de bouwvereeniging St. Joseph wordt eveneens verleend. De Aukes vraagt iets omtrent den bouw van een garage op een gevaarlijk verkeers punt te Bakkum. Ket blijkt, dat B. en W. daaraan niets kunnen doen. Echter zal zooveel mogelijk gewaakt worden tegen het innemen van standplaatsen van wagens langs den weg en zeker op gevaarlijke pun ten. De heer de Nijs wil waarschuwen tegen het laten lcsloopen van honden en verzoekt een publicatie daarvrn in de couranten., het geen wordt toegezegd. De heer Rss bespreekt de lucht verontrei niging aan de Hecgevoort. Het blijkt, dat nimmer eenige offieieele klacht is ingekomen en dat andere raadsleden daarover een an dere meening dan de heer Res hebben. De heer Kuijs vraagt of B. en W. iets be kend is van de verkeersstelling op den over weg aan den Noordeindex-weg. hetgeen zeker plaats heeft gehad in verband met den aan drang van B. en W. op afsluitng van dien ovei-weg. De voorzitter heeft daaromtrent niets vernomen. Hierna vraagt de heer de Vries enkele vragen te mogen stellen omti-ent de couran tenberichten, welke in verband met de civiele procedxxre van den directeur der liehtbedi-ij- ven alhier contra van der Stel zijn versche nen. Eerst genoemde heeft een civiele actie ingesteld waarvan op 5 April de pleidooien te Zutphen zijn gehouden. Deze vragen lui den a.Is volgt: 1. Heeft de heer Van Hoeve zich destijds niet teruggetrokken van de aanbeveling voor de benoeming te Beverwijk in overleg met het bestuur dezer gemeente? 2. Hoeveel beschuldigingen zijn reeds door v. d. Stel ten opzichte van den directeur geuit, welke bij onderzoek onwaar zijn ge bleken? 3. Is de voorzitter bei-eid den raad in te lichten omtrent de aanleiding ever den in houd van het schrijven gezonden aan den raadsman va noen heer van Hoeve? 4. Zijn de motieven van de actie-v. d. Stel volkomen duidelijk? Naar aanleiding hiervan ontspint zich een discussie omtrent de al of niet wensche- lijkheid van de behandeling dezer vragen, daar den raadsleden hiervan vooraf geen me dedeeling is gedaan. De voorzitter laat de beslissing aan den raad, doch heeft geen be zwaar tegen beantwoording. Besloten wordt bet stellen der vragen toe te laten. De voor zitter verzoekt daarop toelichting op vraag 1. De heer de Vries wijst op het verslag van de pleidooien vcor dc rechtbank, waar door de schijn wordt gewekt dat de heer v. H. op instigatie van de vereeniging van gasfabrikanten zich zou teruggetrokken heb ben van de aanbeveling te Beverwijk. De voorzitter zegt, dat het antwoord op deze vraag toestemmend is. De terugtrekking is geschied, nadat B. en W. hem hebben me- "edeeld, dat zij het op hoogen prijs zouden stellen, indien hij zich niet beschikbaar stelde. Van angst voor van der Stel is geen sprake geweest, want reeds geruimen tijd, voordat v. d. Stel zijn actie te Beverwijk begon, heeft de heer v. H. tegenover hem en wethouder Hemmer verklaard geen prijs te stellen op een benoeming te Beverwijk, in verband met de door hem aldaar opgedane rvaringen omtrent de bestaande verhou dingen. Vraag 2. De voorzitter zegt, geen optel sommetje te hebben gemaakt. Daar hj echter de bedoeling van deze vraag begrijpt, -,vil hij ten overvloede nog wel eens herha- 'en, hetgeen hij reeds voorheen in een ver gadering heeft gezegd, dat alle beschuldigin gen tenopzichte van den heer v. H. onwaar zijn gebleken. Het destijds van den rechter commissaris te Utrecht ontvangen schrijven werd door den Officier van Justitie te Alk maar bevestigd. Vraag 3. De heer de Vries doelt hier on getwijfeld op een couranten-bericht omtrent de pleidooien, waarin vermeld is, dat de burgemeester er op aangedrongen heeft, den directeur „schoon te wasschen". Deze voor stelling is onjuist, hetgeen blijkt uit het schrijven aan den raadsman waarin staat: ,In verband met de civiele procedure van den hoe- v Hoeve, directeur der gem. licht'oednj- veii contra van der Stel, deel ik u mede, dat niettegenstaande hier meermalen officieel en in het openbaar de vermoedelijke corrup- tieve handelingen van den heer v. Hoeve zijn tegengesproken, de openbare meening niet bevredigd sch?jnt. Als zijn advocaat is he u wellicht mogelijk de schuld van den heer van Hoeve sterk te doen uitkomen." Spr. wil hieraan toevoegen verklaringen ■mtvangen te hebben van alle leveranciers der lichtbedriiven. die leveranties van eenig belang hebben gedaan een vier en twintig tal waaruit blijkt dat zij onder eede kun nen verklaren, dat de heer v. H. nimmer heeft genoten steekpenningen enz. Vraa" 4. Hierop wil de voorzitter liever niet antwoorden, de gedachten omtrent motieven -al hij niet uiten. Spr. eindigt met de verzekering, dat hij oen ongeschokt vertrouwen heeft in den directeur De heer de Vries brengt den voorzitter dank voor zijn beantwoording. HU heeft de vragen niet gesteld, omdat hij eenig wantrouwen koesterde. De heer Ros maakt de opmerking, dat ';hans bb'kt dat het courantenverslag onjuist 's geweest. Hierna sluiting. BIoemboUcnveHir.g Door de directeuren Swart, Valker.'ng en Roozen werd Dinsdag bier een belangrijke veiling gehouden van bloembollen. Er was veel belangstelling en goede koop lust en redelijke, goede prijzen werden be- stfcd. Wij noteerden als volgt: King Alfred. 23a -egels 170; Electra, 318 regels 203; Fla mingo, 353 regels 132; Cvamoisie Bnllant 16 bed 238; Witte Valk, 7 bed 96; l'Es- pürance 4 bed 31; King Alfred, 7 bed ƒ276; Cervanthus, 6 bed 84; Spring Glory 3 bed 62; White Lady, 4 bed 53; Goud vink 12 bed f 187; Goud Elsje, 12 bed 69; 3ir Watkin, 30 bed 252; Crocus Saffraan, 'c bed f 112' Zilverlakensshe, 4 A bed 44; Crocus Electra, 5 bed 74; Margot, 2 bed f 40; Couronne d'Or, 7 bed 122; Rose la Reine TA bed'/ 149; Koningin der Neder landen, 5 bed 53; Lady Boreel, G'/, bed 103; Laurens Coster, 24 bed 170; Prin ceps. 36 bed 99; Seilla Siberica, 27 bed 575' Couronne Impériale, 261 regels 296; Crocus King of the White. 447 regels 200; Purpurea Grandiflora, 2160 regels 716. Hyacinthen: Johan. 11 bed 473; Lady Derby, G'A bed 106; I'lnnocence, 5 bed 136;' Grand Maitre, 10 bed ƒ274; La Py- i rouse, 6 bed f 226; Queen of the Finks, 6A I bed 89; Gertrude 5 A bed 168; Keizers kroon, 18bed 622; Schlegel, 15 bed/190; Rubra Maxima, 23 bed 434; Couronne d'Or 125 bed 730; Salvator Rose, 10 A bed 130; Proserpine, 3 bed 94; La Matelns, 2 A bed 88; Chrysolora, 5 bed 99; Men Tresor, IA bed 54; Due de Berlin, 16 bed 308; La Précieusc, 3 bed 43; Rose gris de lin 6 bed 47; 47; Oranje King, 7 bed 70; Princeps, 40 bed 218; Poetas Admiration. 4 A bed 114; Dubbele Admiration, 25 re- gels 232; Bicoior Horsfieldi, 9 bed 104: Iris Hispanica Belie Chinoise, 1A bed 47; Royal Blue, 10 bed 52; Athalia, 6 bed 15 15. Crocussen: La Majestueuse, 6A bed 133; Maxlmiliaan, 4 bed 80; White Lady, 3 bed 48; Bicoior Victoria, 20 bed 305; Empe ror, 4 bed 74; Laurens Coster, 18 bed 136' Eotroides Alba, 2 A bed 83; Rubra Maxi ma, 1800 regels 456; Keizerskroon. 650 re gels 248; Lincoln, 12 bed 272; Gele Prin~ 5 bed 68. 55-jarige echtvereeniging 11 Mei as. hoopt het echtpaar J Veldhuis -Van Eerde zijn 55-jarige echtvereeniging te herdenken. Het echtpaar is nog goed gezond en de man werkt' icderen dag nog op het land. De man is 82 en de vrouw 81 jaar. Auto-ongel ukken Een zoontje van J. M. alhier had achter een wagen geloopen. Plotseling kwam hij achter den wagen van daan, juist toen er een auto passeerde, wel ke den jongen aanreed. Dr. Ypma verleen de de eerste hulp, w.aarna het ventje naar de ouderlijke woning vervoerd kon worden. Het ongeluk liep nogal goed af. Een meisje van F St. alhier liep achter 'n wagen en liet op 'n gegeven oogenblik den wagen los en kwam in aanraking met een auto, waarbij zij zeer ernstige kneuzingen opliep. Haar toestand is op heden nog al be vredigend. 50 jarige echtvereeniging Het echtpaar M. Kuyper-Vrouwe alhier, hoopt Mei a.s. zijn 50 jarige echtvereeniging te vieren. Café Flora Café Flora van den heer L. Schipper heeft een geheele verandering en verbetering ondergaan. Door de Firma Henneman en Janssen uit wijk aan Zee en Duin is een geheele nieuwe zaal gebouwd met tooneel. De oude gelagka mer heeft een geheele verandering onder gaan. Als men nu in het café komt, krijgt men direct een overzicht van het geheel. Zaterdag 5 Mei a.s. wordt de nieuwe zaal in gebruik genomen, waarbij dan tevens een uitvoering zal worden gegeven door T.A.V. N.U. Zeker is het voor Heemskerk een goede verbetering te noemen, vooral bij Koningin- nefeesten, enz. Fostduivenhouders. Woensdagavond hield de Postduivenliefhebbers-vereenigin.g „de Gevleugelde Vrienden" een ledenvergadering- ter bespreking van de verschillende zaken welke de a.s. wedvluchten voorafgaan. De vaststelling der verschillende kesprij zen en eereprijzen werd uitvoerig besproken en zeker tot ieders genoegen geregeld. Te vens werden geregeld de verschillende werk zaamheden op de Zondagen der wedvluchten Na rondvraag, die nog veel stof tot be sprekingen uitlokte, werd de maar matig bezochte vergadering gesloten. Vergadering Tuinlieden. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedsnvereenlglng „Aerdenhout en Omstreken" haar maande- lijksche vergadering in Lokaal voor Christe lijke Belangen. Na opening en notulen werden allereerst eenige ingekomen stukken behandeld, waar na als hoofdpunt dezer vergadering ter tafel kwam de te houden groote en kleine excur sies. Vooral de groote excursie lokte verschil lende besprekingen uit. In de jaren van het bestaan der vereeniging is reeds een groot deel van de gewensshte streken bezocht maar de groote groei der vereeniging met haar talrijke nieuwe leden is altijd weer aanleiding, reeds bezochte plaatsen te be zoeken. Voor tuinlieden zijn de omstreken van Zeist altijd gewild, en ook nu zal Zeist wel het doel der groote excursie zijn. Ook voor de kleine excursies die veelal in de avonduren en dus in de naaste omgeving gehouden zullen worden, werd een uitgebreid program saamgesteld, zoodat ook op dit ter rein voor de leden weer veel te genieten en te leeren zal wezen in het komende seizoen. Als eerste kleine excursie zal een bezoek gebracht worden aan Amsterdam op Hemel vaartsdag om de Hortus te bezichtigen. Ter keuring was door den heer M. Blos- mendaal witlof ingezonden, waarvoor de keuringscommissie 7 punten toekende. We derom werd een nieuw lid opgegeven. Plan nen werden in overweging genomen tot vor ming eener Dahliadag. Na eene zakelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. De brand bU Tanis Het dubbele woon huis, dat bewoond werd door den rijwielhan delaar P. Tanis en den heer H. Trculing en kort geleden is afgebrand, zal, zoo wij ver nemen, niet meer opgebouwd worden. Intus- schen is het terrein van den brand een buitengewoon aantrekk'ngspunt voor dc jeugd. Alle dagen ziet men het Jonge volkje daar bezig of er nog wat te vinden is. Groote stukken en hoopen puin worden verwerkt ir de hoop, dat er nog iets gevonden wordt, dat deel kan uitmaken van een sehooljongens- brcekzak-inventaris, vooral daar waar eerw de rijwielherstelplaats was van Tanis. Dat is nog vol verrassingen. Voorwaar een attrac tie. i Muziekuitvoering Door de muziekver- eeniging Athalia te Leiden, is onze plaatsge- noote, mej. J. de Graaf, ultgenood'gd om Woensdagavond te komen zingen, en voor Maandagavond is ze uitgenood'gd door dr Oranjevereeniging om een'ge nummers te geven in de Stadsgehoorzaal. Alhoewel ge noemde juffrouw nog niet zooveel in het pu bliek is opgetreden, schijnen toch haar talenten te worden ontdekt, en inderdaad is het een waar genot deze jonge dame met haar volle, mooie, goed geschoolde stem te hooren zingen. Coöperatieve Boerenleenbank. Jaarverga ring. Dinsdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieuw Vennep haar jaar vergadering in Café Nijssen. De opkomst der leden was zeer goed. De directeur, de heer P. van Staveren, opent de vergadering te ruim 7 uur met een woord van hartelijk welkom. Het is spreker een genoegen te kunnen mede- deelen, dat de schuld, welke de Bank had tengevolge der liquidatie van de Centrale Bank te Alkmaar, geheel is afgelost en er in de reservekas weder ruim 740 is ge stort. Tevens brengt de directeur in her innering. dat thans de Bank 10 jaar be staat, weshalve 'net bestuur besloot, allen leden een verversching aan te bieden. De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd en onder dankzegging worden goegekeurd. Uit het jaarverslag van den kassier bleek, dat het bestuur in 1927 maandelijks had vergaderd, benevens 3 maal met den Raad van Toezicht, terwijl 6 maal een gecom bineerde vergadering van belde gehouden werd. Het aantal leden bedraagt thans 118, terwijl 14 nieuwe spaarders toetraden, het laatstuitgegeven spaarbankboekje droeg het nummer 350. In het thans geëindigde boek jaar werden 16 nieuwe voorschotten ver strekt, terwijl 14 nieuwe aanvragen niet kon den worden Ingewilligd. In totaal zijn thans 87 voorschotten in omloop. Alle credietsn zijn volkomen gedekt, de voorschotnemers betaalden allen op tijd hun rente. Er zijn echter 22 leden, die niet aan hun verplich ting, van aflossing voldeden. Ket bestuur meent op deze fout even te moeten vijzen; ook de inspectie der Centrale Bank was genoodzaakt, hierop de aandacht te ves tigen, en gehoopt wordt, dat van deze ver plichting slechts bij hooge uitzondering zal worden afgeweken. Vervolgens werden de cijfers gegeven, waaruit bleek, dat de bank steeds in groei toeneemt, dat alles uiterst safe beheerd wordt, en dat de leden hun spaargelden als anderszins volkomen veilig weten bij de instelling. Met vrijwel alge meens stemmen werd de heerC. Baars als bestuurslid herkozen, insgelijks de heer J. J. Nijssen als lid van den Raad van Toe zicht. Vervolgens werd door het bestuur de rentevoet voorgesteld voor spaargelden, voorschotten enz. De vergadering machtigde het bestuur in dezen te handelen naar bevind van zaken. Hierna vestigde het bestuur er ds aan dacht op, dat het oprichten eener afzon derlijke spaarbank ter zegelbesparing groote voordeden biedt, terwijl het geringe kosten vraagt en de kassier bereid gevon den werd, zich met deze aparte administra tie te belasten. Met aïgemeene stemmen werd de oprichting besloten. Rondvraag. 1De heer C. Joh. Bakker Jzn. vraagt nu het woord. Spr. wijst op het heugelijke feit van het 10-jarig bestaan van de bank. Gedurende dat tijdvak heeft het bestuur met den Raad van Toezicht op gemoedelijke, zakelijke en correcte wijze de belangen der leden behartigd. Ook deze insteliing heeft onweerswolken gekend, zij het geheel zonder haar schuld, doch dank zij het wijze beleid en de gezonde bank- politiek, zi'in die wolken overgedreven en schijnt weer het zennetje van voorspoed. Spr. feliciteert namens alle aanwezigen het bestuur en den Raad van Toezicht. De ma nier, waarop hier gewerkt wordt, zoowel buiten als ln de vergaderingen, doet het spr. een lust zijn, ze bil te wonen en bij brengt dan ook, naast de uitgesproken fe licitatie een woord van hartelijken dank, en hoopt, dat het huidige bestuur en den Raad van Toezicht onder Gods zegen neg zeer vele jaren zal mogen arbeiden aan de belangvi harer leden. (Applaus). De directeur dankte den heer Bakker voor diens waardeerende woorden, die door spr. en zijn mede-bestuursleden zeer op prijs gesteld worden en ook goed doen. Nadat vervolgens nog besloten is. dat zij, die door vrojgeb uittreden wegens overlijden moesten suppleeren (ds nagelaten betrekkingen), omdat we met ons aandeel in de schuld van Alkmaar deelden, dat extra-gestorte zullen terugontvangen, sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde ver gadering op de gebruikelijke wijze. Besmettelijke ziekte. In de week van 15— 21 April heeft zich in deze gemeente 1 ge val van roodvonk voorgedaan. DE TENTOONSTELLING VAN GEZINDHEID". .EENS- Men schrijft ons; De R.K. Bloemistwerkliedenvereeniging „Eensgezindheid" kan tevreden zijn over de tentoonstellingen van afgesneden bloemen. Zoowel de eerste als de tweede tentoonstel ling was het aantal inzendingen bevredi gend. Wat het aantal bezoeksrs betreft, dat is ver boven de verwachting uitgegaan en ook het aantal bloemisten neemt regelmatig toe. Dit hebben we zeker niet te danken aan de plaatselijke pers: deze oordeelde het niet eens noodig te vermelden, dat bij de opening verschillende besturen van corporaties als mede het gemeentebestuur vertegenwoordigd waren; dat de oudste wethouder daar het woord heeft gevoerd en den heer Burge meester bericht had gezonden niet te kun nen komen wegens ongesteldheid. Nu zij toegegeven, het is maar een plan opgezet door de arbeiders en daar kunnen groote plaatselijke bladen zich niet mee in laten, maar enfin zonder die invloedrijke medewerking gaat het goed. Zaterdag a.s. wordt de derde tentoonstel ling gehouden, waarvoor wederom de bloe men uiterlijk Vrijdagavond in ons bezit die nen te zijn. Bij sommige bloemisten blijkt eenig mis verstand te zijn ontstaan over onze circu laire. Deze meenen namelijk dat de bloemen door het comité worden gehaald. Eat is niet zoo. Daartoe heeft de commissie beslist geen tijd. De leden daarvan moeten alle dagen werken en kunnen dus niet 's avonds bloe men gaan halen en deze daarna weer ge reed maken voor de tentoonstelling. Wij ver trouwen, dat de arbeiders dit zeker hunnen v^rltgevers zullen zeggen. Gewenscht zal het vervolgens zijn, dat er nog meerdere werkgevers de tentoenstel'.irg komen bezichtigen, dat wordt, wij weten het- zeker, door de arbeiders op beogen prijs ge steld en vervolgens, dat zij met den jongen vakman er over gaan spreken, waardoor deze wordt aangezet om te komen, want al wordt nogmaals gaarne erkend, dat wij zeer te vreden zijn, het kan toch altijd nog betsr en er wordt ernstig gestreefd om de deel name zoo algemeen mogelijk te maken. Kerk veiling Woensdagavond werd de jaariijksche b'.oembollenveiling gehouden ten bate der kerk en armen van de St. Joseph- parochie. De opbrengst beliep circa 4000. Een schitterend bedrag! Paard en wagen ln de wegsloot Door het zenuwachtig worden van het paard, ge raakte de landbouwer Buchman met paard en tonnybrik in de wegsloot. De wagen werd licht beschadigd, evenwel kostte het veel moeite het paard uit de diepe moddersloot te halen. Persoonlijke ongeluken hadden niet plaats. Elerveiling Combintie J. de Groot, al hier. Aanvoer 15000 Kipeieren 5.205.90, 1250 Eendeieren 4. 04.70, per 100 stuks. 38 Ganzeneieren 10—12 ct., per stuk. 16 Kal koeneieren 12 cent per stuk. 2 Kippen, slacht, 1.25 per stuk. Handel vlug. Eierveiling V. O. B. Nieuw-Vennep, Ho tel J. Nijsse, alhier. Aanvoer 12000 Kip eieren 5.J0—5.60, 1500 Eendeieren 4.70— 5.10, per 100 stuks. 15 Ganzeneieren, 13 cent per stuk. 9 Kalkoeneieren, 12 cent per stuk. 4 Kievitseieren, 9 cent per stuk. 500 Kippen- broedeieren, 6.10 per 100. Excursie De directie van de Nederland- sche Heidemaatschappij te Arnhem moet voornemens zijn om op Zaterdag 30 Juni a.s. met een gezelschap voorname personen uit het binnen- en buitenland een bezoek te brengen aan den Haarlemmermeerpolder, als typisch beeid van een Hollandsche droogmakerij. Bezocht zullen worden het stoomgemaal De Cruquius" en het polderhuis te Hoofd dorp. In groote toerauto's zal ook een tocht worden gemaakt van Hoofddorp naar Nieuw-Vennep, Aalsmeer en Amsterdam. Waterstand Naar wjj vernemen, zal de waterstand in den Haarlemmermeerpolder van 30 April tot en met 5 Mei 1928 zoo laag mogelijk worden gehouden, teneinde hen, die een zeer lagen waterstand ln den zomer wenschen, ln de gelegenheid te stellen hunne slooten af te dammen. Nijverheidsonderwijs Door bijzondere omstandigheden zal dit jaar geen tentoon stelling worden gehouden van de vervaar digde werkstukken der leerlingen van de nijverheidsschool voor meisjes, uitgaande van de middenstandsvereeniging „Haarlem mermeer". De uitreiking der diploma's aan de leerlingen der 3e klasse, die hiervoor in aanmerking komen, had heden (Donderdag; plaats in de school te Hoofddorp. EEN NIEUW BIJKANTOOR VAN DE NUT5SPAARBANK 30 April a.s. zal te Zandvoort, Tramstraat 5 liet nieuwe bijkantoor geopend worden van de Nutsspaarbar.k. In 1911, mede ook als gevolg van de rui mere opvatting van de taak van de Nuts- spaarbank nam deze van teen af een steeds grooteren omvang. De bank kwam nu onder leiding van gesalarieerd personeel, cn werd dagelijks opengesteld. Het 1ste bijkantoor werd in het voormalige Schoterkwartier op gericht, liet tweede op het Plein. Tevens werd een ophaaldienst georganiseerd voor de buitenwijken. Op 7 Mei 1921 werd te Zandvoort een bij kantoor geopend, mede door toedoen van het college van B. en W. Dit kantoor was aanvankelijk gevestigd in het gebouw „Ons Huis". Naderhand is dit overgeplaatst naar school B aan de Schoolstraat. Als een dor factoren, die hebben medegewerkt tot bloei van het bijkantoor te Zandvoort valt te noe men het schoolsparen door de leerlingen. In 1927 b.v. hebben de kinderen te Zandvoort ingelegd 3200.Gezien de omstandighe den. die tot oprichten van het nieuwe bij kantoor eerde'.ding gaven, zal het ongetwij- 'sld een tijdperk van bloei tegemoet gaan. HET HULDEBLIJK AAN H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Het Plaatselijk Comité, ingesteld om ook aan de vrouwelijke ingezetenen van Zand voort de gelegenheid te geven om deel te nemen aan het huldeblijk dat de Ncder- 'andsche vrouwen aan H. M. de Koning- Moeder ter gelegenheid van het feit, dat Zij vijftig jaren Staatsburgeres is, zullen aan bieden, roept alle vrouwen en meisjes op,, om een blijk van medeleven met dit heuge- 'ijk gebeuren te gcvc-n. Het Comité hoopt, dat deze oproep be antwoordt wordt met het geven van een bedrag, hoe klein ook, aan een der onder staande adressen op Woensdag 2 Mei en Donderdag 3 Mei a.s. van v.m. 11—12 en n.m. 35 uur en wel aan: 1. te Bentveld bij Café Seders, Mevrouw Posthuma; 2. bij de halte Kostverloren, Mevrouw Speelman; 3. aan de Brederodestraat 71, Mevrouw Jellema; 4. aan het „Groot Badhuis", Mevrouw Gunters; 5. aan de Kruisstraat 5, Mevrouw Van :ler Ve'd-Schuiten; 6. aan het eindpunt der Tram, Mevrouw Versteege-Cortie: 7. aan de Wilhelmina School, Mevrouw Straatsma. 8. aan de da Costastraat 4, p.a. v. d. Veld, PI. Noord, Mevrouw Siegers; 9. aan de kiosk der V.V.V., Stationsplein Mevrouw Lovink; 10. aap het „Kurhaus", Mevrouw Van Alphen. Voor het geval dat men niet op genoemde data en uren aan een der voormelde plaat- ren kan betalen, worden giften ook gaarne aan huis van een der bovenvermelde dames in ontvangst genomen. De naam van de geefster wordt vermeld; Besmettelijke ziekte. In de week van 15 21 April heeft zich in deze gemeente 1 ge-.het bedrag, in een bus te storten blijft on- val van roodvonk voorgedaan. I bekend. Ingeval U NU of BINNENKORT gaat trouwen, kunt U een groot gedeelte van Uw huishoudelijke artikelen TIEN PROCENT BENEDEN DEN PRIJS KOOPEN en om nu het tijdelijk gemis van acht etalageramen te vergoeden, geeft hU aan iedereen, die gedurende de VERBOUWING KOOPT op de toch reeds ZOO LAAG GESTELDE PRIJZEN. ZIJN SORTEERING IN HUISHOUDELIJKE- EN LUXE-ARTIKELEN IS ENORM U kunt die TIEN PROCENT gemakkelijk verdienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9