Voornaamste Nieuws VRIJDAG 27 APRIL 1928 SCHAEPMAN-AVOMD OP ICIEN VINK ZEISS-K IJKERS fgokw*- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EEN EN VIFTIOSTE JAARGANG No. 18842 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, Een kwestie van naam? Hedenavond zijn aan den ingang: der groote zaal in St. Bavonog eenige plaat sen beschikbaar. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Drie politie-agenten voor de Rechtbank De Hollandsche Molens DE BEGRAFENIS VAN BENNETT Floyd Bennett t Duitsche bloembollencultuur in Nederland? De Oceaanvliegers hebben Greenly eiland verlaten Het Hoogheemraadschap van Rijnland Wit-Gele Kruis J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Radio in Canada De oplichting van Cook's reisbureau te Amsterdam voor 48.400 Ê'SÊUtmkJt' Een boerderij te Ede afgebrand Kapitein van Keulen van de „Almkerk" om het leven gekomen BUREAUXNASSAULAAIM49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. E HAARLEMSC ADVERTENT!El» 35ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnéL cp dit blad zijn, ingevolge de e'izekenngscoiv...aiden E *4 fi f. f) tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUülf Leven-lange gei.eele ongeschi'r; theid tot werken door f 7fift bij een ongeval n et f OKfl bij verlies van een hand, 1 IOC bij verlies van een f Ejfl bij 'n breuk van f 1(| bij verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen;! docdelijken aflcop; I £vu. een voet of een oogI duim of wijsvinger; 1 been of arm1 *U. andere bij verlies van een hand, 1125. vinger. Er is de laatste weken in bladen van on derscheiden politieke richting al heel wat ge streden over de vraag, wat er toch na de vol gende verkiezingen in 1929 zal moeten gebeu ren. Nu het intermezzokabinetde Geer in plaats van een „intermezzo" langzaam aan een der stevigste kabinetten begint te wor den, welke wc ooit hebben gehad, rijst de vraag: op welke wijze kan deze regeering gezien den verwarden politieken toestand eigenlijk vervangen worden, wanneer, wat te voorzien, althans zeer wel mogelijk is, de stembus van 1929 geen vaste, dadelijk aan wijsbare parlementaire meerderheid oplevert. Nu heeft „de Tijd" al reeds de theoretisch juiste opmerking gemaakt, dat op deze wijze het „kort intermezzo" wel nooit een einde zal nemen en Minister de Geer tot St. Juttemis aan het beheer zal blijven. Het blad verwierp echtei zelf die gedachte al als practisch onhoudbaar. Maar zag daartegen over geen uitweg. De zaak is o.i. niet zoo moeilijk. In 1925 zijn de partijen der rech terzijde elk op zich zelf den verkiezingsstrijd ingegaan. Toen zij de meerderheid hadden behaald, droeg H.M. de Koningin aan den heer Colijn op de vorming van een parle mentair kabinet. En deze ging daarna op zoek naar een accoord tusschen de drie rechtsche partijen, hetwelk hij na 'n maand meende gevonden te hebben. Wanneer dus in 1929 de rechtsche partijen gezamenlijk de meerderheid behalen, of wel, wanneer zij in de minderheid blijven, maar de linkerpartijen te zamen een meerder heid vormen, is er in beide gevallen voor den heer de Geer aanleiding om het ontslag van het kabinet aan te bieden en aan H. M. de Koningin ter beoordeeling te laten, of het Staatshoofd in den uitslag der verkiezingen gehoord Hare raadslieden aanleiding vindt iemand aan te wijzen, die een regee ring kan vormen op een bepaalde combina tie van partijen, of wel aan het kabinet de Geer het verzoek te doen, aan het bewind te blijven en het ontslag dus niet te aanvaar den. Wij twijfelen er niet aan, of de heer de Geer zal dezen weg volgen en vreezen geenszins, dat de nieuwe Kamer hem een wenk zal moeten geven heen te gaan. Daar ligt dan ook de moeilijkheid niet. Men zou kunnen zeggen, dat al degenen, die over dit onderwerp schrijven, bezig zijn de huid van den beer te verkoopen, alvorens hij geschoten is. Toch heeft de vraag: wat zal er na de verkiezingen in 1929 gebeuren, nu al wel zin. Op de eerste plaats toch kan men betoo- gen, dat de kiezers recht hebben te weten, waarvoor zij naar de stembus gaan. Dat is geen grondwettelijk recht. Een kiezer heeft recht zijn stem uit te brengen op den can- didaat ractisch gesproken op de partij van zijn keuze. Wil hij invloed uitoefenen op het stellen van de candidaten en op het partij programma, hetwelk de candidaten moeten onderteekenen, dan moet hij dat doen in zijn kiesvereeniging. Verder reikt de macht van den kiezer niet. Maar behalve dit geschreven recht is er in onze parlementair geregeerde landen langzamerhand nog een ander recht ge groeid, n.m de zekerheid, dat wanneer één party of een combinatie van samenwerken de partijen bij de stembus de meerderheid behaalt, het Staatshoofd iemand aan wijst als Kabinets-formateur, die geacht wordt een regeeringsprogram te vormen, kloppende op den uitslag der verkiezingen. Het rechtsgevoel van den kiezer, wiens partij gewonnen heeft, is daarmee bevredigd. Dit goede gebruik nu dreigt de laatste ja ren hier te lande en elders verloren te gaan. niet door misbruiken van zijn bevoegdheid door het Staatshoofd maar doordat de ver kiezingen aan geen partij de meerderheid verschaften en de verschillende partijen zon der stembusafspraken den strijd ingingen, zoodat na den uitslag niet vast stond, welke combinatie als „regeeringspartij" kon wor den aangewezen. Zulk een toestand dreigt ook ten onzent in 1929. Immers, hoezeer wij en vele anderen daarop ook al maanden lang hebben aange drongen, er zijn geen teekenen. die er op wijzen, dat b.v. de partijleiders der drie rechtsche partijen door binnenkamersche be.sprekingen zullen komen tot een gezamen lijk verkiezingsplan, als wij vroeger gehad hebben in de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs zooals de linkerpartijen hadden in „op voor den Vrijhandel!" enz. De kans is er, dat de partijen weer ieder met eigen program de verkiezingen ingaan, geheel los van elkaar En omdat de aftreden de regeering op geen combinatie van par tijen in de 2de Kamer steunt, maar los van de Volksvertegenwoordiging staat, zal er nu ook na den stembusuitslag geen directe aan wijzing zijn. waar een meerderheid voor 'n parlementair kabinet zal te vinden zijn. Nu is de vraag opgeworpen: gesteld de drie rechtsche partijen komen in meerder heid: de Koningin wijst een man uit de rech terzijde als Kabinetsformateur aan, deze ontwerpt een program, dat geacht kan wor den aan de wenschen der rechterzijde tege moet lean komen en vormt een regeering van „rechtsche" ministers Is dat dan een par lementair kabinet? Dan alleen, zouden wij zeggen, wanneer de Kabinetsformateur zich voor dat program vooraf den steun van de drie kamerfracties heeft verzekerd. Tegen over „het Centrum", dat in gelijken zin de zer dagen schreef, voerde aan: „de Standaard" In dien gedachtengang kan een parlemen tair Kabinet alleen optreden door een coali- tie-accoord, waarbij de partijen, die de meer derheid uitmaken, zich verbonden hebben, zoo al niet jegens elkander, dan toch tegen over den kabinetsformateur. Daarbij past dan de opvatting, dat tegenover zulk een parlementair coalitie-Kabinet slechts één alternatief staat: een kleurloos extra-parle mentair Kabinet. Ons komt dit niet juist voor. Niet alleen het Kabinet-Cort van der Linden, maar de meeste Kabinetten, die na 1848 optraden, leveren het bewijs van het tegendeel. Zij zijn opgetreden met bepaalde beginselen en een daarop berustend Regeeringsprogram, waarvoor zjj vertrouwden in het Parlement een meerderheid te kunnen vinden, doch zonder dat tevoren parlementaire steurt op een Regeeringsprogram was toegezegd. Het is dan ook niet een gewaagde stelling, wan neer men beweert: ook zonder voorafgegane toezegging van steun is niet uitgesloten de vorming van een Kabinet, dat Regeerings- beginselen voorstaat, die in het Parlement een meerderheid vinden. Het zijn tenslotte niet de partijen, die re- geeren; een Kabinet is niet een door par tijen benoemde commissie. Een accoord van samenwerking is daarom voor de vorming van een parlementair Kabinet niet essen tieel, van hoe groot nut het ook kan zijn. Het optreden van een Kabinet zonder accoord van samenwerking kan zelfs aan het uiteenhouden van de taak en de verant woordelijkheid van de Regeering en van de Staten-Generaal bevorderlijk zijn. Of men nu zulk een Kabinet, dat de be ginselen der meerderheid deelt, doch geen accoord heeft gesloten, parlementair of extra-parlementair wil noemen, is een quaestie van naam. Parlementair is het, doordat metterdaad zulk een Kabinet de beginselen, waarvoor in het Parlement een meerderheid bestaat, tot grondslag van het Regeeringsbeleid neemt. Extra-parlementair is het, omdat het niet uit de partijen voort komt Wij beweren niet, dat de vorming van zulk een Kabinet gemakkelijk is. Wij bepleiten ook niet het optreden van zulk een Kabinet. Wanneer voorafgaand overleg, vooraf toe gezegde steun van een meerderheid bereik baar is, is dat te verkiezen. Wanneer dat overleg mislukt, kunnen partijen niet het optreden van een Kabinet van de richting der meerderheid vorderen. Treedt zulk een Kabinet toch op, dan draagt geen partij daarvoor rechtstreeks de verantwoordelijk heid; de partijen dragen dan alleen de ver antwoordelijkheid voor haar eigen parle mentair optreden. Aanvang 8 uur. Toegang gratis. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Callier blijft zeer zorge lijk. Zooals reeds gemeld, stonden gisteren voor de rechtbank te Groningen terecht drie po litieagenten ter zake van diefstal van siga ren en cigaretten uit de werkplaats van den heer Joh. Slijver, sigarenfabrikant te Help man, en uit het café „De Passage" van den heer J. Bouwman, aldaar. Het O. M; eischte tegen de eerste twee beklaagden resp. twee jaar en anderhalf jaar en tegen den derden bekl. twee iaren ge vangenisstraf. Wy gelooven, dat het niet juist is, het hier aangegeven verschil slechts een kwestie van naam te noemen. Er is een groot ver schil. Het is waar, dat het niet de partyen zqn, die regeeren; maar een regeering zon der vasten steun in het parlement, regeert practisch ook niet. De geschiedenis heeft het uitgewezen, dat dan alleen van een krachtige regeering kan worden gesproken, wanneer er is een eens gezinde regeeringsparty, welke het regee ringsprogram tot het hare heeft gemaakt. Staan daarentegen de party en vry tegenover het Kabinet, dan loopt de regeering her haaldelyk kans uit te glijden. Dit is zelfs gebleken by een enkel zwak punt in een toch te voren opgemaakt program. De his torie van de Vlootwet en het pauseiyk ge zantschap zyn voor ons de bewyzen, hoe ge- vaaiyk het voor een regeering is om zee te gaan, wanneer omtrent een of ander punt van regeeringsbeleid geen scherp omschre ven afspraak is gemaakt. Hoe veel losser staat dan een Kabinet, wanneer het met zijn program slechts steunt op de algemeene beginselen van enkele partijen, zonder eenig vast accoord! Wanneer het niet anders kan, zullen wy een extra-parlementair rechtsch getint Ka binet eventueel als het minst kwade van alle oplossingen moeten aanvaarden in de hoop, dat daardoor de partyen de gelegen heid krygen weer naar elkander toe te groeien. Maar het is verkeerd de voorstel ling te wekken, alsof er niet zoo heel veel verschil zou zijn tusschen zulk een regeering en een Kabinet, steunend op een werkelijke coalitie met een te voren gemaakt accoord. Wie voelt voor een parlementair Kabinet als de beste regeeringsvorm, die verdoezele de scheidingsiyn tusschen parlementair en extra-parlementair niet! Houdt men het verschil scherp in het oog, dan ligt hierin tevens ook nog een prikkel voor de partyleiders, om, zoo eenigszins mogelijk, al reeds vóór de verkiezingen te komen tot een stembusaccoord, de grootste weldaad, welke den kiezer en heel het parle mentaire stelsel kan bewezen worden! Naar uit Quebec gemeld wordt, vond daar gisteren een treur-plechtigheid plaats van troepen en vliegers ter eere van den gestor ven piloot Bennett. Tijdens de godsdienst oefening werd het kameraadschappelijk plichtsgevoel van den gestorvene, die den Duitschen piloten om eiken prys tegemoet wilde gaan en hulp bieden, ten zeerste ge prezen. Het lijk werd vervolgens naar het station vervoerd; het zal naar New-York worden overgebracht. SPEKSTRAAT No. één Wie eenmaal oog heeft gekregen voor het schoon van den oud-vaderlandschen wind molen, zal altyd met vreugde iets voor die oude, thans zoozeer miskende kracht werktuigen doen. Want aan den molen is geen recht weder varen. Tot voor enkele tientallen jaren kon het gelden, dat hy in zijn soort een zekere volmaaktheid had verkregen. Molenmaker, smid en rietdekker, zij konden met de hun ten dienste staande materialen geen beteren molen meer maken. Het werd dan ook niet meer beproefd. Maar ook toen wetenschap en techniek verbeteringen wél mogelijk maakten, bleef de molen daarvan gespeend Alles werd gedaan om het rendement van de stoommachine te verhoogen. Elk detail vorm de voor knappe koppen een voorwerp van studie totdat ook zy aan de grens van haar vermogen was gekomen. Kundige ingenieurs hebben van den vroe ger onbetrouwbaren explosiemotor een krachtwerktuig gemaakt, dat haast onfeil baar werkt. Om van de electromotoren maar te zwijgen Maar wie heeft getracht om den ouden molen te verbeteren? Wie heeft getracht om zijn draaipunten van kogellagers te voor zien, wie zocht naar beteren wiekvorm, wie naar arbeidswerktuigen die minder kracht vroegen en meer resultaat gaven? Voor stoommachines en motoren is alles, voor de molens niets gedaan. Dit was het, dat de oprichters van de Vereen. „De Hollandsche Molen" noopte om op de bres te springen voor den ouden mo len, die weerloos was. Want d,e wetenschap bemoeide zich niet met hem en de molen maker was dit zy met alle waardeering ge zegd, „au bout de son latin". Zijn de "molens inderdaad niet te verbete ren? Zeer stellig zyn ze dat; de praktijk heeft het uitgemaakt. De Vereeniging heeft evenwel hare be langstelling niet beperkt tot het verbeteren van den molen alleen. Zij heeft deze metter daad getoond door het aankoopen van een vijftal moiens, die men hierbü vindt afge beeld. Het zün de molens: „De Hollandsche mo len" te Neede, de „Adriaan' te Haarlem, de „Roos" te Delft, de „Eenhoorn" onder Haar lem en de „Spindersmolen" te Hardinxveld. De geschiedenis van den molen te Neede is bekend. Toen de razende cycloon een paar jaar geleden den ouden standermolen had opgenomen en versplinterd is hy door de Vereen, wier naam hij draagt, in samenwer king met het Nationaal Steuncomité ge bouwd. Deze kloeke molen schryft C. Visser in 't „HBld." is van de nieuwste verbeteringen voorzien en staat op denzelfden heuvel, waarop zijn voorganger eeuwen had gestaan. De molen „De Adriaan" te Haarlem zal wel aan vele lezers bekend zijn. Want als men per trein uit Amsterdam Haarlem binnen komt, passeert men op honderden meters afstand dezen eleganten baliemolen die zijn slank lichaam hoog boven Haarlemsche hui zen verheft. Hij is de opgetrokken op een der torens, die in de middeleeuwen behoorde tot de verdedigingswerken van de stad. In den aankoop van dezen molen komt wel het vertrouwen tot uitdrukking, dat „De Hollandsche Molen" voor de toekomst in 't windbedrijf nog heeft. Want zij kocht hem voor het niet geringe bedrag van 12.000' Met dankbaarheid zij hier herdacht, dat de gemeente Haarlem een flink subsidie schonk en dat ook verschilende vereenigingen zich niet, onbetuigd hebben gelaten. Van meer dan gewone beteekenis was de aankoon in het vortee jaar van den „oal- 'rokmolen". ..De Eenhoorn" onder Haarlem WH gelooven niet. dat deze molen zich in aip-emeene bekendheid mag verheugen: hij staat, eenigszins afgelegen aan den landebl- ken oever van het Z'drferspeame, een paar Uometers buit°n de bebouwde kom van de r<-a.d. 't Zal niet aan ieder b°kend z'in, dat dit. mn'ontme zën naam dan'rt, aan de geh'i- kenis. die b«. zei bet, dan ook at onnervlak- "frr vertoonde mef de wild uitstaande jassen ran de mannen, die in de zeventiende eeuw iit den Palts em dan preioo^wihe vhwhtten °n waarvan. vel° zich in de Zaanstreek heb ben gavestjod. Amsterdammers kennen d°n naitrokmolan wel. want bil de Hugo de Groot straten in bet Westen van d" stad. treft mee de resten van twee pa-ltrokken: ..De Lui- enart" en ..De Ottw" aan tovTT--u PPrl derde ais de bovengenoemde. „De Eenhoorn" ge boot, pn. rog maalvaardjig is en bh t-üd en wüle werkt. Men beef verder nog drie zulke mo'ens te Zaandam en ten slotte nog één in bet Openluchtmuseum te Arnhem, die van Numansdom afkomstig is. Tn totaal z'in er dus slechts zes meer over van de honder den. die in vroeger eeuwen overal In den lande te vinden waren. 't Zi'n merkwaardige molens, die naltrok- kon! Reeds bij onnervlakkige beschouwing valt- het on hoezeer zü afwüken van andere t.vpen. Z'i ziin uitsluitend geschikt voor het "aeen van bout. Het gebeele gevaarte is var hout gemaakt en gesteld on een z.g. rolring" "•ftaron bet, draaien kan. Een typische „on- dprkruier" dus. Het was Cornells Corneliszoon van Uit geest, die in het laar 1595 den zaagmolen uit vond. Het vraagstuk hoe den molen op den wind te zetten, loste hy on nrimitieve wijze op: hii bouwde hem eenvoudig on een vlot dat naar behoefte werd omgetrokken. Maar de paltrok had 'n merkwaardige snelle evolu tie. Want we weten, dat reeds enkele tien tallen jaren nü de uitvinding, de molen reeds de» vorm had verkregen, waarin wy hem nu nog kennen. Nu nog een standerdmolen gekocht en een wipmolen en de voornaamste molentypen zijn tot in lengte van tyd en bewaard. Naar het „Hbld." verneemt, heeft een Duitsche combinatie het plan opgevat, om terreinen in den Middelpolder bij Nieuwer- Amstel aan te koopen, teneinde aldaar een bloembollenbedrijf te stichten. Wolff meldt uit New-York: De vliegers van de „Bremen" hebben Donderdag met het Ford-vliegtuig Greenly Island verlaten. Een H. N.-telegrain meldt verder: Naar gemeld wordt zijn de ystoestanden in het Noorden zoo slecht geworden, dat het vertrek van de Ford ten zeerste noodzake lijk was. Ook de „Bremen" moet ten spoe digste van Greenly-eiland verwijderd wor den. Misschien zal dit per schip geschieden. Aan boord van de Ford bevinden zich ook de vlieger Cuisinier en de journalist Murphy. Het Ford-vliegtuig is gisterenmiddag tus schen New-Foundland en de Canadeesche kust gesignaleerd. Men neemt aan, dat de vliegers een tusschenlanding te Lake St. Agnes ten Noorden van Quebec zullen ma ken om den benzine-voorraad aan te vullen en het onderstuk van het vliegtuig door wie len te vervangen. Het zuster-vlieg tuig van de Bremen, de F. 13, staat gereed om met den piloot Fritz Melchior te starten en de bemanning van de „Bremen" tegemoet te vliegen. Het zou de bedoeling zyn de F. 13 ter beschikking van de Duitsche vliegers te stellen om den tocht naar New York te maken, indien het mocht gelukken Montreal nog tydig te bereiken. In dat geval zou het de bedoeling zyn, heden naar New York te vliegen. Uit Quebec wordt gemeld, dat het Ford vliegtuig van Schiller gisterenmorgen te kwart voor acht <2.05 uur hedenmiddag Am sterdamsche tyd) met de bemanning van de „Bremen" naar Murraybaai is vertrokken, waar het vliegtuig gisterenmiddag werd ver wacht. Te Lake St. Agnes geland Naar uit Lake St. Agnes gemeld wordt, is het Fordvliegtuig met de Oceaanvliegers aan boord te 22 uur (Midden-Europeesche tyd) daar geland. Een Reuterbericht uit Lake St. Agnes meldt, dat het weer 4g vliegers in de moge- lykheid stelt heden naar New York te ver trekken. ■IPfC Tff TfCTfOft JfS TfTTfC Jfiy BOOK-STEP Te Leiden heeft een vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland plaats ge had. Daarin werd o.m. mededeeling gedaan van de beëediging van den voor het 9e dis trict gekozen hoofdingeland C. van Muiswin kel Hzn. te Zwammerdam. Na onderzoek der geloofsbrieven werd besloten tot toelating van Jlir. mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal, als hoofdingeland en van L. G. Prins te Overveen als hoofdingeland plaatsvervanger voor het 2e district, en van A. Duinisveld te Zoetermeer als hoofd ingeland en N. Olieman Jzn. te Stimpwijk als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 16e dictrict. Aan de vergadering werd aangeboden het verslag over den waterstaat van Rijnland over 1927. Besloten werd tot het doen van diverse af- an nvarfinHriivino-an r»n Ha hpernnfincr ■rins Hendrik zaï - waarscnijrniji jaariyksche vergadering niet bijwonen. De R.-K. Federatie van het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem, hield zyn jaarvergadering te Haarlem. De voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet. Hy memoreert het slechts enkele dagen geleden op het R.-K. Congres voor Volksgezondheid gesprokene. De groote wapenschouw is een succes geweest. Het Bisdom Haarlem heeft een achterstand in te halen en daarom moet er met kracht gewerkt worden aan den opbouw van het Wit-Gele Kruis. Een bijzonder woord van welkom wil de voorzitter richten tot den Zeereerw. spreker van dezen middag en tot den heer Ganzeboom, den vertegenwoordi ger van den L.T.B. Het doet spr. genoe gen, den heer Ganzeboom hier aan te tref fen als toegevoegd lid namens den L.T.B het is een verheugend feit, dat reeds drie standorganisaties hunne medewerking aan den opbouw van het Wit-Gele Kruis heb ben toegezegd. Hy brengt hiervoor 'n woord van dank aan die organisaties. De samen- .verking zal van veel belang blqken te zijn. Voorgelezen wordt een schreven van den Vicaris-Generaal, waarin deze zyn sympa thie betuigd met de Wit-Gele Kruis-actie en den hartelijken wensch voor het welsla gen namens Monseigneur uitspreekt. Voor den Bisschop wordt dan door de vergadering gebeden. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd; het jaarverslag van den ecretaris over 1927 voor kennisgeving aan genomen; de rekening en verantwoording over 1927 wordt door de afd. Katwijk a. d. Ryn nagezien en in orde bevonden. De vergadering machtigt het bestuur om het Diocees voorloopig in twee kringen te splitsen, ten einde practischer en krachtiger te kunnen arbeiden aan de ontplooiing van het Wit-Gele Kruis. Iedere kring zal zelf standig kunnen werken, terwyi het diocesaan verband toch niet uit het oog wordt ver loren. Tot enquêtrice wordt met ingang van 1 Augustus a.s. aangesteld Zuster Driessen, thans als zoodanig werkzaam te Apeldoorn. Hierna houdt de Zeereerw. heer C. J.Ter- wisscha van Scheltinga, propagandist van het Wit-Gele Kruis in de vijf Bisdommen, zyn inleiding, waaraan het volgende ont leend is: „Op den wapenschouw, den 18en April j.l. te Utrecht gehouden, is gebleken, dat de Roomsch-Katholieken op het gebied der Volksgezondheid en der Ziekenverpleging reeds veel hebben tot stand gebracht, maar dat nog enorm veel meer arbeid moet wor den verricht. Uit de groote belangstelling op het CongTes bleek een drang naar nadere kennismaking met het Wit-Gele Kruis door geheel Katholiek Nederland. Op het oogen- blik heerscht er nog een chaotische toe stand in dit opzicht en het is wel eigenaar dig, dat de principieel voelende Katholie ken dikwüls zoo onlogisch zyn, als het be treft de R.-K. Ziekenverpleging. Wat een Roomsch-Katholieke Ziekenverpleging be oogt, schijnt door vele Katholieken niet te worden begrepen, maar heeft men hen eenmaal overtuigd, dan is de oprichting van een Wit-Gele Kruisafdeeling ook zeker, en het is verheugend te mogen constateeren, dat nog nimmer een eenmaal opgerichte Wit-Gele Kruisafdeeling haren arbeid heeft moeten opgeven. Spr. wekt de Katholieken op om eendrachtig aan de Wit-Gele Kruis- actie te werken te werken; versnippering van krachten doet zoo enorm veel kwaad. Geen belangen of belangetjes van bepaalde groepen of vereenigingen moeten een rol spelen, maar wy moeten gezamenlijk op trekken om te strijden voor het R.-K. prin cipe in onze Wijkverpleging. Men bedenke wel, dat bij de Overheid een aaneengeslo ten actie het meeste succes kan bewerken, wy hebben eenheid in ons R.-K. Onder- wys, zou het dan niet mogelijk zyn 'n prin- cipieele R.-K. Ziekenverpleging te krijgen met zelfstandige afdeelingen, doch in dioce saan en nationaal verband? Een R.-K. Zie kenverpleging voor alle Roomsch-Katholie ken, zonder onderscheid van rang en stand, is een eminent Katholiek belang. De zorg voor het zieke licham is noodig; wij moeten onze zieken een zoo goed moge- ïyke lichamelijke vérpleging geven, maar noodiger is het nog door het zieke lichaam te schouwen naar de ziel. Spr. wyst er op, dat het hoog noodig is, dat in de groote ;teden het Wit-Gele Kruis de actie van de estaande vereenigingen komt versterken, bok, of juist in de groote steden is be- 'ïoefte aan een Wit-Gele Kruis. Spr. schetst ervolgens de moeilijkheden, welke 't Wit- jele Kruis in het Noorden ondervindt en ijst o. a. op de groote uitgestrektheid van >ns bisdom, het verschil in mentaliteit der evolking en het leven in 'n gemengd milieu. In den stryd tegen het Neo-Malthusia- ïsme is het R.K. Wit-Gele Kruis een 'sterk bolwerk. Met groote geraffineerdheid tracht de Neo-Malthusiaansche Bond, zoo wel in de steden, als ten plattelande, de mannen en de vrouwen met zijn vunzige lectuur te bewerken. Het Wit-Gele Kruis heeft een zware taak en een zware verant woordelijkheid in deze. De Wit-Gele Kruis ctie in het Noorden heeft de eerste moei yke jaren achter den rug, het zaad, dat is uitgestrooid gaat vruchten dragen, er uoet nu komen een echte spontane mede- erking aan de Wit-Gele Kruis-gedachte. [in iedere parochie, waar het maar eenlgs- ins kan, moet een Wit-Gele Kruis afdee- ing worden opgericht". (Krachtig applaus) De voorzitter dankt den spreker voor zijn eeriyke inleiding. Besloten wordt over '28 een contributie te heffen van 10 centen per lid. By de rondvraag dankt de heer Ganze boom voor de woorden van welkom, door den voorzitter tot hem gericht. Hij geeft de verzekering zijn beste krachten voor het Wit-Gele Kruis te zullen geven. De afgevaardigden van Noordwijk, Blok ker, Poeldilk, Purmerend, brengen nog eenige zaken, de propaganda betreffende, ter sprake. De Voorzitter doet toezegging een en an der te zullen overwegen, en siuit hierna deze geanimeerde vergadering met gebed. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem biyft zeer zorgelijk. De Eerste Kamer heeft de behandeling der Waterstaatsbegrcating 1928 voortgezet. De Oceaanvliegers zijn met het Ford-vlieg tuig van Greenl '-Island gestart en te Lak: St. Agnes geland. Te Amsterdam is gisteren de jubileumten toonstelling van het Museum-Amslelkrfrg geopend. Mr. dr. J. Veraart over het coalitie-vraag stuk. Het congres der Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden is gisteren te 's-Gra- venhage voortgezet. De jaarvergadering van het St. Beraid- phns gilde. Te Lyon stortte een huls in, dat afgebro ken werd; vier personen verloren het leven. Een nieuwe aardbeving in Bulgarije. De onderhandelingen over de arbitrale uit spraak in de Saksische metaalindustrie ztjn m'Hukt. Barometerstand 9 uur vjn.: 758. Achteruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.49. Iioogste barometerstand 772.3 m-M. te Stockholm. Laagste barometerstand 749.3 m.M. te Havre Verwachting: Matige, tydelijk wellicht toe nemende O. tot N. O. wind, meest licht tot half bewolkt, waarschijniyk droog weer, waarschyniyk iets koeler. De „Wireless Trader" brengt het bericht, dat de Canadeesche Regeering plannen in overweging heeft om den draadloozen om roep tot een staatsbedryf te maken. Tot heden werden steeds concessies verleend aan particuliere maatschappyen. Opsporing der daders verzocht In het Algemeen Politieblad wordt than# de opsporing verzocht van de beide personen, die, zich noemende Andrea Bruno en Maria Villani, het reisbureau Cook te Amsterdam met vervalschte chèques voor 48.400 hebben opgelicht. Signalement van Bruno, leeftyd ongeveer 30 a 35 jaar, lengte 1.65 a 1.70, tenger pos tuur, gladgeschoren gezicht, donker uiteriyk: kleeding: lichtgrijze overjas, zgn. deml-sai- son, grys-bruinachtige gleufhoed. Bruno was in het bezit van een Italiaansche paspoort no. 1004 op 6 December 1927 afgegeven door het Italiaansch consulaat te Buenos-Ayres. Hij sprak met den kassier Duitsch en later bleek, dat hy vloeiend Fransch kon spreken, terwyi hy met den zich noemende Villani "Q gesprek in de Spaansche taal voerde. Signalement van Villani: leeftyd ongeveer 46 jaar, lengte ongeveer 1.80, gezet postuur, rond gezicht, met mogeiyk kleinen knevel, donker uiteriyk, kleeding: bruinachtig gry# costuum, lichte garbardine overjas, zwrse bolhoed. Villani sprak met Bruno zooals reeds werd gezegd, Spaansch. Gisteravond te ongeveer zes uur brak te Ede brand uit in de boerdery bewoond door den heer J. van de Kraats. In een oogen- blik stonden de van rieten daken voorziene schuren en hooibergen in lichterlaaie en deelden de vlammen zich mede aan de aan grenzende schuren en stallen van de boer dery van J. Füper. Voordat de brandweer aanwezig was, lag de boerdery van van de Kraats geheel en die van pyper grootendeels in de asch. Het vee kon worden gered. Toen de brandweer was aangerukt, waren ook spoedig de nog brandende en smeulende puinhoopen gebluscht. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter: verzekering dekt de schade. Naar Reuter uit Melbourne meldt, Is Ka pitein van Keulen van het Nederlandsche sjs. „Almkerk" by een auto-ongeluk te Gea- long om het leven gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1