Binnenlandsch Nieuws Rechtszaken PUROL MIJNHARDT'S Voor d® Huid altijd het beste, en dat is STATEN-GENERAAL Eerste Kamer Behandeling der Staats- begrocting 1928 Het congres der Internationale Unie van Vrouwenbonden en de St. Reinalda Stichting Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten .75 ef Stcal-Tall.tten SO ct IVÏaag-Tabietten 75ct Bij Apoth. en Drogisten SOCIAAL LEVEN R.K. Reclasseeringsvereeniging KUNST EN KENNIS Een prestatie De overweg aan de Groene?' te Nijmegen Een schapekop voor een stem Meï een mes over de hand gesneden Oplichters GEMENGD NIEUWS Vier hectaren bosch verbrand Toch gevonden Gevaarlijke stoeipartij Een doofstomme door den trein gegrepen en gedood De bloeiende Betuwe Een chantagepleger LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een nationale tentoonstelling van vee, groenten en fruit Ned. Genootschap voor Land bouwwetenschap In de vergadering der Eerste Kamer werd gisteren de behandeling der Waterstaatsbe- grootin? voortgezet. De heer V. D. LANDE (R. K.) bespreekt de verbinding van- Amsterdam met den Rijn en vraagt zich af cf het bestaande kanaal aan de te stellen eischen voldoet. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou een betere ver binding tot stand gebracht moeten worden daar deze verbinding een groot economisch belang is. Er zijn drie plannen en de Minis ter wil eerst vast stellen welk plan gekozen zal worden, alvorens na te gaan of dit eco nomisch is. Dat is de paarden achter den wagen gespannen. Eerst moet worden nage gaan wat aan het bestaande kanaal verbe terd moet worden, alvorens een keuze ge daan wordt tusschen de drie plannen. De heer SMEENGE (V. B.) dankt den Minister, dat hij zijn aandacht schenkt aan het peil van het IJsselmeer. Verder hoopt spr. dat de verbinding van Amsterdam met den Rijn zbo spoedig mogelijk tot stand komt. Hij bespreekt daarna het Twenthe Rijnkanaal. Spr. klaagt over reclame op het station Den Haag H. S. M., waardoor men niet op de klok kan zien en bepleit een pensioen regeling voor het tramwegpersoneel. De motie-Moltmaker zou te aanvaarden zijn als de tweede helft werd weggelaten. De heer FRANSEN (R. K.) betreurt het, dat bezwaar gemaakt wordt tegen het op nemen in de bestekken van den Rijkswater staat van de arbeidsvoorwaarden der lande lijks collectieve contracten in het bouwbe drijf. Spr. dringt er op aan, dat de gunning van werken geschiedt aan de laagste in schrijvers, wannSGr deze solvabel en be kwaam zijn. De Minister van Waterstaat, de heer VAN DE VEGTE, is zich zeer bewust van het on- volkomene en onvolmaakte van zijn beleid, maar hij zou het grootste bezwaar hebben tegen beloven en niets doen, hetgeen hij ambtelijk vergrijp zou achten, waarom hü tegen het verwijt van den heer Moltmaker moet opkoqaen. De heer Lindeyer heeft ge zegd, dat spr. beloofd heeft te overwegen overtredingen mijnsgewijs te vermelden en ook te overwegen een wettelijke regeling der contactcommissie. Spr. heeft de eerste kwes tie overwogen, doch acht na die overweging de gevraagde vermelding niet gewenscht. Ook de tweede aangelegenheid heeft spr. overwogen, doch een der grootste bezwaren was, dat hij die regeling wel aan de staats-, maar niet aan de particuliere mijnen zou kunnen opleggen. Wat het TwentheRijnkanaal betreft, zal het aan een tactische en vlugge behande ling niet ontbi-eken. Het eerste onteigenings- ontwerp heeft sprekers departement reeds verlaten en als spr. geld noodig heeft, zal hij dit bij suppletoire begrooting aanvragen. Het autobusvraagstuk is buitengewoon moeilijk en als hü dit van te voren gewe ten had, zou hij misschien overwogen heb ben het, misschien wel door een handigheid je, op een ander departement af te schui ven. Tal van vragen doen zich voor en het is zeer moeilijk maar te zeggen: hou je aan de beslissingen van Ged. Staten. Sprekers overtuiging is deze, dat, wanneer alle auto buszaken zijn afgehandeld er zijn er nog 200 a 350 er iets bereikt zal zijn in het belang van het verkeer. Spr. heeft vérder bezwaar tegen de dooi den heer Arntz gevraagde afschaffing van de borgstelling door aannemers en merkt op, dat een inschrijver als de heer Fransen bedoelde, die aan alle eischen voldoet, aan alle kanten rond is, nog nooit is geweigerd. Bij de Zuiderzeeweksn is van het werken met één hand, in dien zin, dat één aanne mersfirma baas is, geen sprake. De radio-aanvrage van den Vrijheidsbond was voor spr. een verrassing, al stond hü er natuurlijk even sympathiek tegenover als tegenover andere omroeporganisaties. Maar nu was spr. al in bespreking met vier organisaties, die het geheele gebied be handelen, tsrwül de aanvrage van den Vrij heidsbond evenals die van de vrijz.-democra- ten, uitsluitend den politieken omroep be trof. Daar de verkiezingen nog niet voor de deur staan, vond spr, het niet gewenscht, dat zuiver politieke organisaties aan het overleg deelnamen, hetgeen niet wil zeggen, dat deze organisaties zullen worden uitge sloten, wanneer dit gedeelte aan de orde komt. Omtrent de opneming van de arbeidsvoor waarden uit de landelijke collectieve con tracten in de waterstaatsbestekken, zal spr. het volgende jaar een duidelijke verklaring kunnen doen. Omtrent ontslag aan zieke arbeiders zijn geen klachten bekend. Voor een enquête naar de toestanden in het mijnbedrijf acht spr. niet de minste re den aanwezig. Daarna werd de vergadering geschorst. Na de pauze vervolgt de MINISTER VAN WATERSTAAT zü'n rede. Den heer Moltmaker antwoordt spr., dat het personeel der spoorwegen medezeggen schap heeft door een lid in het commissa riaat en door den Personeeiraad. Mede zeggenschap moet echter groeien, kan niet geforceerd worden. Denk aan wat ge hebt en zergt er vcor, dat ge een goed, gezond en bloeiend leven krügt. Wat betreft- de wagenvoerders op de elec- trisehe treinen, merkt spr. op, dat de machi nist van een stoomtrein n.et minder werk heeft doordat er een hoofdoonducteur mede toezicht houdt. Zou hij zijn werk daardoor lichter achten, dan zou dit dubbele toezicht een gevaar worden. Hieraan kan dus geexi argument ontleend worden ten betooge, dat de wagenvoerder van een electrischen trein zwaarder werk heeft als gevolg van het ont breken van dit dubbele toezicht. En wat de werktijden betreft is de wagenvoerder met 111 uren in de 14 dagen gesteld, tusschen den machinist van een stoomtrein met 103 en een conducteur met li4 uren per 14 dagen. Gelijkstelling met machinisten acht spr., niet juist. Er is een commissie- ingesteld fot onderzoek van de toepassing der dienst- en rusttijden en de Personeeiraad is daarin uit- genoodigd. Blijkt de toepassing tot ongun stige resultaten te leiden, dan komt er een nieuwe regeling. Over de classificatie heeft de heer Molt maker zakelijk hetzelfde betoog gehouden als verleden jaar en spr. heeft dat verleden jaar uitvoerig'beantwoord. De heer Molt maker had den plicht thans op de toen aan gevoerde argumenten in te gaan. Nu hü die eenvoudig naast zich neerlegde, refereert spr. zich aan zyn rede van verleden jaar. De motie-Moltmaker ontraadt spr., omdat ze niet het gewenschte resultaat zal hebben. In zake het kleuriiagenvraag^tuk op sche pen wordt een commissie benoemd. Spr. behandelt daarna het vraagstuk der onbewaakte overwegen en betwist, dat de overweg te Rilland-Bath een beruchte zou zü'n. Van December 1923 tot Januari 1927 heeft er zich niets voorgedaan. In Februari 1927 is er een auto tegen een trein aange reden, omdat de chauffeur niet op den trein lette. Toevallig zaten in den trein een di- tijd, maar niet met de zusjes, die een jaar ouder zün. Om nog niet te spreken van het feit, dat een kind, als het dan dien bepaal den leeftüd bereikt heeft en vertrouwd ge worden is met de catechiste, natuurlijk niet opeens acclamatiseert bij een andere ver- eeniging. Hoe het contact met zoo'n gezin gemaakt wordt, is hier de kwestie niet en doet trou wens weinig ter zake; het is alleen maar om aan te toonen, dat, zoowel het vrouwenbon- recteur van de Spoorwegen en een hoofdj dencongres als de Reinilda-stichting terecht schrammetje in zijn gezicht gekregen. Had er het gewone Zeeuwsche publiek ingezeten, dan was het niets bijzonders geweest; nu het een hoofd van dienst betrof, was de [overweg ineens berucht. Maar na dien tijd is er weer niets gebeurd. Bij Kethel is een oude, doove man onder den trein gekomen, hoewel andere menschen hem waarschuw- gezin, qua gezin. Nog eens, of dat contact, die inniger kennismaking tusschen cate chiste en gezin nu geschiedt op een moeder avond of door een montessori-clubje, door een verhaal voor de kinderen of door een gesprek met den vader, dat is onverschillig; op al deze manieren wordt slechts het eene doel bereikt: de invloed dien de catechiste den, wat hij niet kon hooren. Men beschouwtkrijgt op het heele gezin. het vraagstuk der overwegen te veel afzon derlijk, terwijl het een onderdeel is van het geheele verkeersvraagstuk. De weg is veel gevaarlijker dan het spoor. Als er een over weg is, kan men precies zien, waar de trein passeeren zal, maar waar een auto op den weg zal rijden, dat is niet met zekerheid te zeggen. Spreker weet uit ervaring, dat chauf feurs in het algemeen de voorkeur geven aan onbewaakte overwegen en de chauffeur be- Overigens, het ligt ook voor de hand, dat, wanneer er een kind van 13, 14 jaar ge doopt en heel zijn groot levensgeluk want kinderen kunnen ook groot-gelukldg zijn van God kreeg door middel van een cate chiste, datzelfde kind dan ook, één, twee jaar later, als het stuit op de moeilijkheden van het leven, bij die catechiste om raad en steun komt aankloppen, omdat het zich ver zekerd weet van haar liefdevolle hulp. En natuurlijk brengt zoon jong meisje weer an- hoeft bü een onbewaakten overweg met meer, kenniSies mee van dienst of fabriek aandacht te erebrmken dan nveral nn ripn j: aandacht -.e gebruiken dan overal op den en g-roeien Q[e clubs voor jeugdigen 'geleide- weg. Een onderzoek acht spreker niet noodig, maar hij zal het niettemin doen geschieden nadat de Tweede Kamer met algemeenè stemmen een motie heeft aangenomen. Hij kan niet toezeggen, dat hij de overwegen te Rilland en Kethel onmiddellük zal doen be waken, maar hü zal de in te stellen com missie verzoeken eerst afzonderlijk een on derzoek in te stellen naar deze beide over wegen, waar hij Akkrum nog wel bij wil voe gen. Indien de commissie bewaking noodig acht, zal spreker overwegen, bewaking weer te doen geschieden. In de commissie moet geen lid van de Eerste of Tweede Kamer zit ten. Wel stelt spr. er prijs op, een personeel lid te benoemen en hij heeft den Personeei raad verzocht iemand uit het machineper- soneel aan te wijzen. Men heeft echter na men gegeven van personen die niet tot dat personeel behooren en spr." wil daaruit geen keuze deen. De heer DE MXTRALT (V. B.) deelt mede zijn motie in te trekken. De heer MOLTMAKER (S. D. A. P) handhaaft zijn motie, doch wijzigt haar door het tweede deel te laten vervallen, zoodat zij thans luidt als volgt: De Kamer, van oordeel, dat het wen- schelijk is een zelfde systeem der classifi catie van de standplaatsen toe te passen als voor het rijkspersoneel, noodigt den Minister dringt uit, spoedig in overleg te treden met de directie der Ned. Spoor wegen. De motie-Moltmaker wordt verworpen met 1615 stemmen. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen Vervolgens worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de begrooting van de posterijen, telegrafie en telefonie 1928 van de staatsmijnen in Limburg, van het staatsvisschershavenbedrüf en verder enkele kleine wetsontwerpen. Daarna is aan de orde de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. De heer DA.NZ (S. D. A. P.) becritiseert het beleid van den Minister Hierna wordt de vergadering tot 11 uur verdaagd. De deelneemsters aan het congres der In ternationale Unie van Vrouwenbonden, zul len morgen een bezoek brengen aan het St. Reinilda-huis te Den Haag. Het bezoek, dat de congressisten aan het Reinildahuis „Bethanië" te Bloemendaal gisteren zouden brengen, kon wegens by- komstige omstandigheden niet plaats vinden. Toch vestigt deze belangstelling de aandacht op de St. Reinilda-stichting. Er is. een merkwaardige overeenkomst tus schen het internation. congres van R.-K. Vrouwenbonden en het gezelschap der vrou wen van Bethanië, de St. Reinilda Stichting. Beiden gaan n.l. van een zelfde grondge dachte uit. Beiden baseeren hun actie op een zelfde principe. Beiden ontplooien die werkzaamheid volgens dezelfde richtlijnen. Het algemeene onderwerp n.l. van bedoeld congres is: de verheffing van de moraliteit in het gezin. Men wil dus de maatschappü hervormen door te beginnen met de kern cellen van die maatschappü: met het huis gezin. Welnu: de Reinilda-Stichting gaat, op haar gebied, van hetzelfde idee uit: Zü tracht met Gods hulp, het ongeloof In onze moderne steden te helpen weren, door het gezin weer christelijk te doen zijn. Zij be gint niet van boven af, het geloof aan de massa te brengen, neen, zij richt haar po gen op de gezinnen, één voor één; tracht een heel gezin aan het Reinilda-huis te binden, de kleinen door vertelmiddagen en speeluurtjes, de grooteren door zang- of knutselmiddelen, de jeugdigen door kook- of naai- of andere cursussen, de volwassenen eindelijk door ouderavonden en cursussen voor vaders en moeders. Zoo tracht ze in vloed te krijgen op heel de familie, zoodat in alle leden van het gezin het bovenna- tuuriyke begint te rypen. lyk aan. Geen wonder dan ook, dat het bevreemdt, dat men de Reinilda-huizen soms „kinder"- catechumenaat noemt, alsof de bekeering een schoolkwestie was, waar een zeker pro gram in een zeker leerjaar kan worden afge werkt en het kind op een bepaalden leef tijd aan een andere school wordt overge daan. Zieleprocessen als bekeeringen zijn toch niet aan leeftijden gebonden. En alsof op een huisbezoek de moeder alleen zou spreken over en de catechiste alleen zor gen voor de drie kinders beneden en niet over en voor de drie boven dien ouderdom! Misschien zijn de radio-spreekbeurten, die de catechisten voor kinderen houden of de boeken, die zij voor kinderen schreven, er wel mede schuld aan, dat men soms hoort spreken van het kinder-catechumenaat der vrouwen van Bethanië; maar vreemd blijft het. Ten slotte: de practyk moge ook deze ver keerde meening weer recht zetten. Zooals immers vanaf 1920 de doopelingen der Rei nilda-huizen steeds bestonden uit gedeelte lijk volwassenen, gedeeltelük kinderen, zoo is het ook nu nog: de 15 doopelingen van laatstleden Paasch-Zaterdag, behoorden tot drie gezinnen: een vader, moeder met drie kinderen (enkele andere hunner kinderen waren reeds gedoopt en twee leeren)een vader, moeder met twee kinderen; en een moeder met vijf kinderen, (de vader was daar R.-K.). Het is daarom verheugend, dat in de con gresdagen de gezinsopvoeding en gezinsbe- keering dikwijls besproken worden; een en ander zal de Nederl. vrouwen nog meer over tuigen, dat een goede staat afhangt van goede gezinnen, zooals een gezond lichaam wordt opgebouwd uit gezonde cellen; en dat men, wil men met vrucht aan de verbete ring van staat en maatschappij op geeste- lük-lichamelijk gebied gaan arbeiden, men zijn degelükste krachten moet geven aan de kleine, maar invloedrijke kerncel, de familie, het huisgezin. Een teleurstelling Vroolyk wapperde reeds de vaderlandsche driekleur van het fraaie Bethaniëhuis aan den Hoogen Duin en Daalschen weg te Bloe mendaal. De congressisten zouden er Im mers een bezoek komen brengen. Langs de lanen van den tuin waren witte en gele vaantjes aangebracht. In het geheele huis was gezorgd, dat de congressisten een leer rijk bezoek zouden kunnen genieten. Korte verklaringen ln de Fransche taal waren op alle deuren aangebracht. Alles was in af wachting. Helaas bleef alles in afwachting. Omstreeks kwart vóór zes kwam een tele gram, dat de congressisten tot haar groote spijt verhinderd waren te komen. Het zal voor de zusters van Bethanië be- grijpelükerwys wel een deceptie geweest zün. deratie van onderwijzers en de apothekers- assistentèn. Van deze samenwerking zijn echter nog geen resultaten te vermelden. De pogingen van St. Christoffel, om ook sa menwerking te bereiken met de A.R.K.A. en de R.-K. Joumalistenvereeniging, bleven voorloopig zonder resultaat. Ten slotte werd medegedeeld, dat het hoofdbestuur voorne mens Is onderhandelingen te openen met den Bond van Bedrijfsautohouders. Vervolgens kwam in behandeling 't jaar verslag van den algemeenen secretaris, den heer J. Hoornberg Jr., waarin de actie van het afgcloopen jaar werd gememoreerd. Na eenige bespreking werd dit verslag goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. Th. Dis telbrink, dat sloot met een batig saldo van 242.— Na. eenige algemeene beschouwingen wer den in het dagelijksch bestuur herkozen de heeren F. M. Jansen, uit 's Hertogenbosch en J. B. Tilman, uit Maastricht. Daarna was aan de orde de verkiezing van vier commissarissen in het bestuur. Herkozen werden de heeren J. J. Cales en J. P. M. Klijnman, terwijl als nieuwe leden gekozen werden de heeren J. Witte en A. J. Lindeman. Zónder hoofdelijke stemming werden daarna benoemd een financieele commis sie, een propaganda-ccmmissie, een spoor weg-commissie, een retraite-commissie, een commissie van advies voor geschillen inzake fondsen en een commissie van redactie. De af deeling Nijmegen, had een voorstel ingediend, om aan het vereenigingsorgaan een gratis ongevallen-verzekering te ver binden voor alle abonné's. Het hoofdbestuur merkte op, dat St. Chris toffel slechts leden en donateurs heeft en dat er van abonné's dus eigenlijk geen sprake kan zijn. De afdeeling Nijmegen trok daarop het voorstel in. De afdeeling Haarlem stelde voor, om de bestrijding van vrouwenarbeid, in algemee nen zin genomen, doch voornamelyk op eigen terrein, een punt van actie te maken voor St. Christoffel. Het hoofdbestuur kon dit voorstel niet overnemen, daar het allerminst inzag, dat het hier een levensbelang voor den han delsreiziger geldt, zelfs geen eenigszins be- teekenend belang. Bovendien meende het hoofdbestuur, dat er geen enkele reden be staat om aan de ongehuwde vrouw of we duwe het bestaansrecht te ontzeggen. Na behandeling der ingediende begroo ting, sluitend met een totaal van ƒ26.759, werd, in verband met het late uur, de ver gadering geschorst tot hedenmorgen 10 uur. Na afloop maakten vele leden in groote touring-cars een tocht door de stad, waar na zy zich te ongeveer half zeven vereenig- den aan een officieel diner. De jaarvergadering van „St. Christoffel" Te Amsterdam is gisteren de algemeene jaarvergadering gehouden van de Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Chris toffel". De Hoogeervv heer Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, droeg des morgens te 8 uur een H. Mis op in de Bagynhofkerk tot intentie der vereeniging. De algemeene ver gadering ln Krasnapolsby ving te 2 uur aan enstond onder voorzitterschap van den heer C. G. Bekkering. De voorzitter der regfelingscommissie de heer Hogema, tevens voorzitter der afdeeling Amsterdam sprak zyn voldoening uit over de groote opkomst. Dankbaar memoreerde spreker de totstand koming .van het keurig geïllustreerde pro gramma-boek, dat in ruimen kring is ver spreid. Zoo werd een exemplaar van dit boekje o.a. verzonden aan het college van B. en de gemeenteraadsleden van Amster dam, aan alle Amsterdamsche pastoors, aan de Katholieke Universiteit, aan meer dan 60 dagbladen en rijdschriften en aan de buiten- De hoofdfactor is daarbij het huisbezoek, lanasche zusterorganisaties. Juist omdat dergelijke bezoeken op verschil- De algemeen-voorzitter de heter Bekke ring hield vervolgens een korte rede. Met groote vreugde constateerde spreker dat op deze vergadering zooveel vertrouwensmannen der organisatie aanwezig waren. Wij zijn hier bijeengekomen aldus spreker om den op bouw en uitbouw van onze vereeniging te bespreken en wij doen dit in het besef dat wü handelen in den juisten geest en den juis- ten toon. Dit is noodig omdat de beslissingen die op deze jaarvergadering zullen genomen worden, van ver strekkenden aard zullen zijn. ,St. Christoffel" is steeds bezield geweest lende tijden geschieden en de catechiste nu eens den man, dan eens de kleine kinderen, dan weer de vrouw of de grooteren thuis treft, leert ze hen allen kennen; noodigt den een op een voetbalclub, een ander op een cursus in volksgezondheid, een derde voor een wandeling. De bedoeling is dan ook, dat de catechiste bemind wordt zoowel bij de ouderen als bij de kleintjes. De kinderen zullen vanzelf enthousiast voor haar vertel len, als ze zich thuis zijn gaan voelen in de clubjes van het Reinilda-huis; de groo teren zullen haar raadplegen in hun vaak droevige moeilijkheden, de moeder zal over i door de Katholieke idealen en grondbegin- - - i.i i j n V» nilnlrfiv* frnnc haar zorgen spreken en over haar kinderen vooral en ook de man zal in de catechiste een verstandigen steun zien, op wie te re kenen valt. Zei niet dezer dagen een arme drommel, die na vijftig jaar weer zijn ka tholieke plichten ging waarnemen (naar aanleiding van de bekeering zijner vrouw) tegen een der catechisten: „Maak u mijn staatje maar op, voordat/ ik biechten ga, u weet het beter dan ik!" Volgens het eerste artikel der constitutie van de vrouwen van Bethanië is haar ar beidsveld zoowel by kinderen als volwasse nen. Overigens, het zou wel naief zyn te mee- nen, dat men in een gezin zich wel zou occu- peeren met kleinen tot een bepaalden leef- selen en dat zü dezen Katholieken geest heeft weten te bewaren, is hedenmorgen op nieuw gebleken toen de afdeeling Amsterdam het congres is begonnen met een H. Mis op het Bagijnhof. Dit zal morgen opnieuw blij ken, wanneer de Katholieke handelsreizigers op het Bagynhof hun opdracht zullen ver richten aan het H. Hart. Nu wü ons allen hier hebben verzameld voelen wij ons een en al moge het tüdens de debatten soms lijken dat die eenheid niet zoo volkomen is, wy weten en zün er van overtuigd dat gezonde en opbouwende cri- tiek noodzakelijk is voor den bloei van onze organisatie. En zulke critiek zal op deze vergadering zeker worden geuit, gezien het feit, dat de vereeniging zooveel onbaatzuchti- gen teleurstelt In 't bijzonder richtte spreker een woord van welkom tot de afgevaardigden der nieuw opgerichte afdeeling Oosterhout. Onze verwachtingen, aldus spr. zijn hoog gespannen. Wanneer wij ons echter doordrin gen kunnen van den waren Katholieken geest, dan zullen deze dagen ongetwijfeld vruchtbaar zijn. Vervolgens voerde ook de geestelijk ad viseur de weleerw. heer J. F. Bots het woord. Na goedkeuring der notulen deed de voor zitter eenige mededeelingen o.m., dat St. Christoffel contact heeft gezocht en ver kregen met de Noordelijke en Zuldlüke Fe- De jaarvergadering te Utrecht Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de R IC. reclasseerings-vereeniging. De voorzitter mr. dr. L. N. Deckers uit 's Gravenhage wees er in zyn openingsrede op, dat men over d resultaten van het afge- loopen jaar tevreden mag zijn. Dé belangstelling voor de R K. Reclassee- ring laat nog wel steeds veel te wenschen oyër, maar den laatsten tijd komt er een kentering in dezen toestand. Spr hoopte, dat do belangstelling, wanneer deze eenmaal zal zijn gevestigd, er grootër door zal zyn. Men heeft dan langen tijd noodig gehad om sympathie te wekken, doch als zü er is, zal het werk er sneller door vooruitgaan. De rechterlijke autoriteiten geven ook meer en meer blijken van belangsteling, wat van zeer ïroote waarde is. Het aantal correspondent schappen vermeerderde met 15 en nadert nu de 300. Uit de jaarverslagen stippen wij aan, dat het aantal afdeelingen 33 bedraagt, en dat der correspondentschappen 279. Vele reclas- seeringsgeschriften werden verspreid en 38 filmvoorstellingen op dit gebied werden ge geven. De jaarverslagen der verschillende af deelingen en van het Centraal Bureau te Den Bosch, geven alleszins reden tot groote tevre denheid. Het hoofdbestuurslid de heer J. H. M. Ra demaker te Amsterdam, trad periodiek af en werd bij acclamatie herkozen. De geestelijk adviseur, rector W. G. J. de Haer, te Arnhem bracht vervolgens verslag uit over de gehouden vergaderingen en be sprekingen der commissie tot inrichting van een R. K Gevangenis, waarna de heer C. L. M Brantjes, ambtenaar der reclasseerlng te Breda, een inleiding hield over: „De reclas- seerder en zijn taak, speciaal met betrekking tot den Voorlichtingsdienst en het Patro naat." Na deze inleiding werd door den inspec teur met verschillende personen van ge dachte gewisseld. In verband met de inleiding noemde de heer Veenstrn eenige foutieve bronnen, waaruit een rapport dikwyls voorkomt, zoo o.m. het zoeken van contrasten, de invloed van het eigen humeur bij het opstellen van het rapport-schablonenwerk, gewicht, hech ten aan kleinigheden en het zoeken naar be paalde typen, waaronder de te rapporteeren persoon eenvoudig wordt gerangschikt. Tevens kwam de zaak ter sprake, of men een rapport mag indienen, dat de schuld van den verdachte nog verzwaart De heer Veen- stra was van meening dat men door een strikt juost weergeven der feiten een zaak nooit erger maakt. Men doet verkeerd wan neer men alleen de verzachtende feiten rap porteert. Ook werd de vraag gesteld of men in een rapport de bronnen moet vermelden. Door de nieuwe wetgeving heeft de verdachte het recht de rapporten door te zien en kan dus nagaan, wie hem gunstig of ongunstig heeft bekend gemaakt. Wraakneming wordt hier door in de hand gewerkt. De heer Brantjes gaf het advies de feiten in het rapport te zetten, doch de namen der berichtgevers er buiten te laten. Men kan deze namen persoonlijk aan het O. M. mededeelen. Bovendien heeft men van de wraaknemingen in de prakrijk nagenoeg nooit iets vernomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Als 'n bijzonderheid deelt de „Tel." mede, dat gisteren aan de Leldsche universiteit een lector examen heeft afgelegd in de vakken, die hij zelf aan deze universiteit doceert en waarvoor hij de eenige docent is. De heer J. J. L. Duyvendak lector in de Chineesche taal en letterkunde aan de Leld sche 'Universiteit, heeft n.l. gisterenmorgen met gosd gevolg het candidaatsexamen af gelegd in de Chineesche taal en letterkunde en gistermiddag heeft hij eveneens met goed gevolg het doctoraal examen ln de Chinee sche' taal in dc-elfde vakken gedaan. De heer Duyvendf.k hoopt dadelijk na de groote vacantie te promoveeren. De ernstige botsing tusschen een trein en een Quick-autobus. De Amhemsche rechtbank heeft behan deld de zaak tegen F. A. v. K. te Wüchen, spoorweg-beambte, die door de rechtbank te Arnhem veroordeeld was tot 1 maand hechtenis, omdat het mede aan zijn schuld te wyten is geweest dat de boomen van den spoorweg aan de Groenestraat te Nymegen niet gesloten waren, toen een trein in aantocht was, ten gevolge waarvan een Be-Quick-bhs door een trein was gegrepen Het ongeluk eischte vüf zwaar gewonden. Verd. beriep er zich op, dat het waarschu- wingssein niet was doorgekomen; verd. had zich al eerder gewend tot zijn surperieuren voor telefonische waarschuwingsseinen. De advocaat-generaal achtte het vergrüp van ernstigen aard. Spr. wees er op, dat het wel mogelijk kon zyn, dat het sein niet door gekomen is. Verd. was echter ter plaatse ge oriënteerd en wist toch, dat op dat uur de sneltrein in aantocht was. Spr. eischte be vestiging van het vonnis der rechtbank. Als verdediger trad op mr. Witlox uit 's-Hertogenbosch. Deze wees er op, dat een onduldbare toestand heerscht ten opzichte van het sluiten van overwegen. De oude en tot een anachronisme vervallen reglementen schryven wel voor, dat men zich niet beroe pen kan op het niet-ontvangen van het klok- signaal, zooals hier bij twee posten het geval is geweest. Doch deze reglementen stammen uit een rijd, dat er slechts een paar spoorlü- nen waren en het verkeer weinig druk was. Het hoogste rechtscollege in den lande heeft in 1924 uitgemaakt, dat overwegwachters niet kunnen sluiten zonder behoorlijk klok- signaal. Door de houding der spoorwegdirec tie is hét inderdaad min of meer juist, dat de verantwoordelijkheid afgeschoven wordt op de lagere ambtenaren. Spr. volgt de rich ting, door den Hoogen Raad aangegeven en beroept zich op overmacht. Het is niet doenlijk om 3 minuten voor het bepaalde tydstip den overweg te sluiten. Het is niets geen kunst om de overwegen te slui ten volgens „het boekje", maar dan ligt het geheele verkeer ontredderd. De opvolger van verdachte heeft zich aan zijn dienstregeling gehouden met het gevolg, dat de overweg drie kwartier gesloten bleef en het verkeer hopeloos gestremd. En deze man is door de directie ook ter verantwoording geroepen! Spr. vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, opdat verd. in de functie kan blyven, waar uit hij nog niet ontslagen is. De uitspraak wérd op 10 Mei bepaald. Het Amhemsche gerechtshof heeft in hooger beroep, aamgeteekend door den offi cier van Justitie, behandeld de zaak tegen v. d. B„ slager te Veenendaal, d'e door de Amhemsche Rechtbank was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, dat hij zou hebben getracht bij een verkiezing per sonen om te koopen oill op hem te stemmen, door ze een schapekop te geven of te be loven. Als verdediger in deze zaak trad op Jhr. mr. Laman Trip. Getuige, de wed. v. d. P„ verklaarde, dat zij van verd. soms schapekoppen kreeg: den eenen keer voor niets, den anderen keer voor geld. In de verkiezingsdagen vroeg zy verd. weer om schapekoppen; verd. zei toen dat het goed was en voegde er aan toe: „Denkt dan om me." Do president: „En hebt v ook op verd, ge stemd om hem in den gemeenteraad te krijgen?" Getuige: „Dat mag ik niet zeggen." Getuige heeft destijds aan de politie ge zegd, dat verd. haar speciaal is komen vra gen op hem te stemmen, hy zou haar dan schapekoppen geven. f Mr. dr. Baron de Vosv. Steenwük, raads heer, vroeg getuige hoe het kwam dat zü die ontmoeting nu als een toevalligheidje laat voorkomen waarbij zy zelf over geen gemeenteraadsverkiezingen dacht er. verd. daar ook nieb met evenzooveel woorden over gesproken heeft. Getuige haalde de schouders op en zei het niet meer te weten. Verd. zeide dat het wel mogelijk was dat hij gezegd had: denk eens om me, dat zou dan slaan op achterstallige betalingen. Getuige W. v. d. S. heeft gehoord dat verd. op de vraag van de vrouw om scha pekoppen heeft gezégd: „maar dan moet je op me stemmen". Verd.: „Het is absoluut niet waar, al zou ik er m'n hoofd onder de guillotine voor moeten steken." De knecht van verd. heeft de wed. v. d. P. tegen zich hooren zeggen: „Ik krijg de koppen voor niets als ik op hem stem, maar ik kan van een ander wel meer krijgen." De advocaat-generaal betreurde het ln zekeren zin dat hij met een vrijspraak vra gend requisitoir moet komen, omdat spr. wel gelooftdat daar in Veenendaal dingen zün geschied, die het electorale daglicht niet kunnen zién. Voor het delict moet vaststaan een contract, een overeenkomst het bewy's is daarvan niet geleverd. Spr. requireerde bevestiging van het vrijspre kend vonnis der rechtbank. De uitspraak werd op 4 Mei bepaald. In de Bossche Carnavalsdagen, Is de po litieagent Broeders, in de St. Jorisstraat, te 's-Hertogenbosch, door den arbeider J. van G„ uit Udenhout met een mes over dc hand gesneden. Thans stond deze arbeider voor de Bos sche Rechtbank terecht. Er werd 4 maanden tegen hem geëischt. De Amsterdamsche Rechtbank heeft giste ren behandeld de zaak teg eneen echtpaar, beschuldigd van oplichting, tweemaal ge pleegd. De vrouw, een Duitsche had met een Nederlandsche vrouw, een" firma opgelicht, Schuurman en Co. genaamd. De man sticht te een bank, de Holland-Amerika Crediet- bank geheeten. Nu deed de firma op brief kaarten, bedrukt met de woorden; Firma Schuurman en Co., Amsterdam, Reinier Claesenstraat 16, Import-Export, Filialen Den Haag «d Utrecht" bestellingen in Duitschland, in hoofdzaak manufacturen, als referentie de Holland-Amerika Crediet- bank opgevende. De Duitsche zaken, die hierop bü de bank inlichtingen inwonnen, ontvingen omtrent Schuurman en Co. de schitterendste aan bevelingen. De goederen werden dan aan de firma toegezonden, maar wat ooit volgde, nimmer betaling. De verdachten ontkenden. Het O. M. mr. Mass ink, eischte tegen ieder der verdachten tot vyf maanden ge vangenisstraf. Mr. Benno J. Stokvis pleitte vrijspraak, subsidiair clementie. De uitspraak werd op 10 Mei bepaald. Nabü Apeldoorn heeft een felle bosch- brand op de scheiding van het Order- en het Willemsbosch, een afgerasterd terrein van het kroondomein gewoed. Dit bosch, ter grootte van ongeveer 4 H. A. is gehce' verbrand. De Antwerpsche politie heeft een Nedi -- landschen auto ln beslag genomen, we! 3 verleden Zondagnacht te Steenbergen gesto len werd. De autodief werd te Roosendaal aange houden. By het stoelen heeft to Tic.aren oen jongsn van V., zyn broer met een vork een oog uit gestoken. Op den onbewaakten overweg, te Nleuw- Scheemda, is de doofstomme arbeider Stend door een trein gegrepen en gedood De laatste zonnige, niet koude dagen heb ben een byzonder gunstigen invloed "geh~.d op de ontwikkeling der bloesems. Vele boo men hebben thans hun bloesems ten volle ontplooid. De koude dagen der vorige weken mat enkele nachtvorsten schynt aan de bloe sems weinig schade te hebben toegebracht, alleen de bessen hebben hier en daar wat geleden. Van de vroege aardappelen is, naar de Msb." meldt, op sommige plaatsen het loof gevroren. Voor hen, die van natuurschoon willen, genieten, is het thans de tüd door Jiet land der boomgaarden", de Betuwe en "Maas en Waal, een toertje te maken. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft gis teren met gesloten deuren behandeld de zaak tegen J. K„ die door de Vierde Kamer der Rechtbank is veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf wegens het plegen van chan tage en bedreiging van een advocaat met den dood. De procureur-generaal, mr. Bauduin, schet ste verd. als een buitengewoon gevaarlyk in dividu voor de samenleving.. Het speet spr., dat hü op juridische gronden slechts ver oordeeling kon vragen wegens bedreiging te gen het leven. Dat het verd. emst was met die bedreiging, kan worden afgeleid uit het feit, dat hij reeds eenmaal veroordeeld is tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens po ging tot doodslag op zijn vrouw. Spr. stelde echter in uitzicht, dat zoodra de psychopa- thenwet zou zyn aangenomen, van de zijde van het O.M. maatregelen zouden worden genomen om met behulp van deze wet verd. gedurende langen tijd uit de maatschappü verwüderd te houden. Spr. eischte tenslotte vernietiging van het vonnis der Rechtbank en veroordeeling van verd. tot twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. K. W. Selszmann, re fereerde zich in deze zaak aan net oordeel van het Hof, daar hü overtuigd was dat verd. na afloop van zijn straftüd opnieuw op zyn slachtoffer chantage zou plegen. De uitspraak werd over 14 dagen bepaald. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe marktencomplex aan cc Croeselaan te Utrecht, zal, naar het „Hb! verneemt, een groote nationale tentoonstel ling worden gehouden van vee, zoowel fo!> als ander vee, paarden, groenten, vruchten, kaas en landbouwartikelen. Het initiatief tot deze tentoonstelling, die in de groote veehal en het nieuwe veilings- I gebouw wordj; ondergebracht, is uitgegaan van den heer Th. Cuiper, directeur van den Slagersvakbond te Bilthoven. Reeds werd een uitvoerend- en een werkcomité gevormd. In dit laatste hebben o.a. zitting de Utrechtsche directeur van gemeente werken, de heer L. N. Holsboer en de direc teur van het marktwezen en den haven dienst, de heer P. H. v. d. Wük. De expo sitie, die zeer omvangrijk belooft te wor den en waarvoor ook uitnoodigingen naar buitenlandsciic belanghebbenden werden verzonden, zal van 3 tot 6 October duren. Op laatstgenoemden datum hoopt men tc - vens den eersten veemarktdag te houden. Het Nederlandseh Genootschap voor Landbouwwetenschap Is voornemens op £2 en 23 Mei a.s. te Wageningen z.g. „grar - landdagen" te organiseeren, waarop de bc - langrükste onderwerpen over de verbetering van grasland, door daartoe zeer bevoetde deskundigen zullen worden ingeleid. Na elke inleiding zal ruime gelegenheid tot debat worden gegeven. De namiddag van den tweeden deg zal, na samenvatting van den stand van onze tegenwoordige kennis van grasland, gewyd worden aan een bespreking van de rich ting, waarin zich het verder onderzoek r ju kunnen bewegen, zulks in verband met het rapport van de studie-commissie voor de graslandcultuur, welk rapport, naar gehoept wordt, spoedig zal verschijnen. Een vojfedig programma der grasland - dagen zal tijdig worden gepubliceerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10