Stadsnieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Maandag 30 April 1928 Haarlemsche Reddingsbrigade Gemeentelijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren R. K. Middenstandsvereeniging Het verzoek om L. O. volgens de Montessori-Methode De nieuwe Secretaris van de Holl. Mij. der Wetenschappen De MarJascholen in de Koningstraat Het Maximum-aantal leerlingen van ULO-Scholen STADSSCHOUWBURG Uitvoering Tooneelverbond De Middenstandscentrale Gemeenteraad De Middenstandscentrale Wagen te water DE BOLLEN-ZONDAG Gevonden voorwerpen en dieren Rembrandt-Theater Studiebeurzen Gemeentezaken In hotel Central vergaderde de Haarlem sche Reddingsbrigade voor Drenkelingen onder leiding van den heer A. J. Meyerink. Deze huldigde in zijn openingswoord den heer De Graaf voor zijn redding van een kind uit het Z.B.Spaarne, en deelde mede, dat door de gemeente weder een sub sidie van f 300 is toegekend. Voor de viering van het 15-jarig bestaan, dat dezen zomer huiselijk zal worden herdacht, werden in de regelingscommissie benoemd mej. G. J. de Klerk en de heeren Rolhfs, Kingma, De Lugt en Thuis. Het voorloopig programma luidt 24 Juni wedstrijden in de nieuwe Zweminrichting aan de Houtvaart. Des morgens opdracht wedstrijden. 's Middags afval-wedstrijd, gekleed, voor jongens en meisjes. 100 M. gekleed zwemmen, waarvan 25 M. met drenkeling voor de Politie (Nationaal). 75 M. gekleed, waarvan 25 M. met ge- kleede drenkeling, om den Stads Editie Beker. 50 M. gekleed en 25 M. met ongekleede drenkeling. Figuur zwemmen, onder leiding van mej. G. J. de Klerk, 50 M. gekleed zwemmen voor Veteranen, 50 M. gekleed zwemmen voor leden van 18 tot 30 jaar. 50 M. gekleed zwemmen voor dames. Wed strijd popduiken, dames en heeren (Natio naal). Op 30 Junt feestavond in het gebouw van den H. K. B., alwaar het 15-jarig bestaan feestelijk herdacht zal worden. 7 Juli Lange afstand-wedstrijden in gekleed zwemmen, te houden in het Zuider Buiten Spaarne. (Dit behoudens toestemming der overheid en goedkeuring van het water door den Geneeskundigen Dienst). Deze wedstrijden worden gehouden als volgt 500 M. gekleed, voor dames, om den Miss Blanche Beker (Nat.) Beker voor de eerst aankomende Haarlemsche dame. 600 M. gekleed, voor heeren, om den In dustrie-Beker (Nat.) 100 M. gekleed zwemmen in uniform voor alle geuniformden (zooals b.v. politie, conducteurs, postbeambten, enz.) uit Haar lem en omstreken. Demonstratie „Surfriding", 150 M. gekleed zwemmen voor Dames. 300 M. gekleed zwemmen voor Heeren. Spiegelredding. In de plaats van den heer Van Leersum, die als hoofdinstructeur bedankt heeft, zal aangezocht worden de heer Bongers. Tot instructeurs werden benoemd A. H. de Bruijn Jr. en N. J. Zwart, tot instructrice mej. G. J. de Klerk. Door de Bloemendaalsche Reddingsbri gade was voor het komende seizoen de mede werking gevraagd bij den stranddienst van eenige gediplomeerde Haarl. Brigade leden Vele leden gavenzich hiervoor op. Besloten wordt de algemeene vergadering vast te stellen op 5 Juli. Men schrijft ons: Vrijdag 27 April had aan de Gemeentelij ke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, vroeger genaamd Burgeravondschool, de be vordering plaats der leerlingen van de le tot en met 4e en de uitreiking der diplo ma's aan de leerlingen der 5e klas. Behalve den directeur, waren aanwezig de leeraren. Achtereenvolgens kwamen de 4 laagste klas sen aan de beurt. Na het traditioneele speechje van den directeur werd de al of niet-bevordering medegedeeld, terwijl de leerlingen, die uitmuntten door een mooi rap port, een extra vermelding kregen. Om half negen begon de uitreiking dei- diploma's. Ter vergadering was ook aanwe zig Ir. de Beijl Nachenius, mede-directeur van de Conrad, voorzitter van de sub-commissie van toezicht voor deze school. Deze nam allereerst het woord. H(j wenschte de geslaagden geluk met het behaalde succes en dacht daarbij terug aan den tijd, toen hij aan een soortgelijke in richting als deze in Engeland zijn diploma behaalde. Hij besefte, dat 't nu een opluch ting voor de jongelui was, nu ze, na al die avonden van inspanning hun moeite beloond zagen. Dat moet geven een gevoel van blijd schap en voldoening. Maar nog meer. 't Ge voel, iets bereikt te hebben- gaf zelfvertrou wen, was een steun in moeilijke oogenblik- ken. En daarom wou spreker een raad ge ven. Waardeer dat gevoel van zelfvertrou wen, tracht het aan te kweeken. Jullie heb ben het in de hand iets te worden in de maatschappij, want om practisch iets -te be- teekenen, is een basis, een grond noodig en die is hier gelegd. Houdt vast, wat ge weet, doet alles, wat ge moet doen zoo goed mo gelijk en laat daarbij uw geest werken, gaat voort met zelfontwikkeling. U zult dan later me genoegen op dezen studietijd terugzien en met waardeering denken aan directeur en leeraren. Nu nam de directeur het woord. U zult begrijpen, dat ik in den laatsten tijd nog al eens extra met jullie bezig ben geweest en nu ben ik tot de ontdekking ge komen, dat 10 van jullie iji 5 jaar tijd dezen cursus hebben afgeloopen en 10 hebben eerst 3 jaar de Ambachtsschool gevolgd en daar na 2 jaar deze school;'t Is nu tijd, dat jullie gaan. Enkelen zijn of moeten reeds in mi litairen dienst, anderen denken er reeds aan om een huishouden te stichten. Maar, noch 't een, noch 't ander kan een beletsel zijn om je kennis elders onder leiding te gaan vermeerderen. Je bent allen in staat om het verder te brengen. Jelui kunnen mettertijd allen zelfstandig optreden, ja, leiding geven. Ik hoop, dat de school hiertoe een steentje zal hebben bijgedragen en beveel deze daar om bij allen in prettige herinnering aan. Op Dinsdag 1 Mei a.s. zal de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren 40 jaar be staan. Dit jubileum zal op bescheiden voet op 2 Mei a.s. des avonds te 8 uur herdacht wor den in het bondsgebouw, Schouwtjeslaan 63. De R.-K. Middenstandsvereeniging houdt Vrijdag 4 Mei een ledenvergadering, waarin de gedachtenwisseling over de inleiding-Hooy zal voortgezet worden. Afwijzend prae-advies van B. en W. B. en W. schrijven tien raad Een aantal ouders, wier kinderen gedu rende eenigen tijd voorbereidend lager on derwijs naar de „Montessori-methode" heb ben ontvangen, wenden zich opnieuw tot Uw College om inwilliging van hunne wen- schen tot het inrichten van eene klasse of wel stichting van eene school, waar een spe ciale leerwijze voor gewoon lager onderwijs zal worden gevolgd. (Een gelijk verzoek is een half jaar geleden afgewezen). Nog ten vorigen male hebben wij ter zake advies gevraagd van de Commissie voor het voorbereidend onderwijs, de Com missie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van onderwijzers en artsen, werkzaam bij het buitengewoon lager onder wijs, de Ambtelijke vereeniging van Hoofden van scholen, en van de verschillende onder wijsorganisaties. Die adviezen, waarin deze aangelegenheid breedvoerig is behandeld, worden hierbij nogmaals aangeboden, daar het na verloop van eene betrekkelijk korte periode weinig zin kan hebben het verlangde systeem van onderwijs bij herhaling aan beschouwing te onderwerpen. Slechts zij in deze verwezen naar ons ge motiveerd prae-advies van 6 October 1927 waarbij wij hebben voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken niet, omdat wij in beginsel afkeerig stonden tegenover proe ven met nieuwe leermethoden, maar voor namelijk, omdat het tijdstip daartoe ons uitermate ongeschikt voorkwam. De urgentie van uitbreiding en verbetering van schoolruimte en de utiliteit van tal van in voorbereiding of aanhangig zijnde plan nen tot doelmatige- verzorging van het on derwijs in zijn verschillende reeds bestaar.de schakeeringen, behoeven niet meer te worden betoogd. Inmiddels is, bij hetgeen - wij ruim een half jaar geleden als in de naaste toekomst noodzakelijk opsomden, nog gekomen de wenschelijkheid eener tweede school voor uitgebreid lager onderwijs. Het is wel duide- liji boe reeds al hetgeen in voorbereiding een uitvoering is, zeer zware offers van de Ge meentekas vergen zal. De mogelijkheid van-,financiering van een en ander mag niet in de waagschaal gesteld door proefnemingen van twijfelachtige be- teekenis, als hier gevraagd. In verband hiermede bieden wij U, tot bevestiging Uwer zeer kortelings genomen beslissing, een ontwerp-besluit aan in af- wijzenden zin. MONTESSORI-ONDERWIJS. In de Montessori-school aan de Midden laan hield gisterenavond de heer S. de Vries, hoofd eener school te ^Amsterdam, een pro- paganda-voordracht met lichtbeelden over het Montessori-onderwijs. In het welkomstwoord, dat de. heer Schel- tema richtte tot de aanwezigen, noemde spr. het een eer,.voor de vereeniging, dat de hr. de Vries zich bereid had verklaard, zijne gedachten te willen uitéénzetten, om daar door propaganda te maken voor het Mon tessori-onderwijs. Hierop nam de heer de Vries het woord. Tot zijn onderwerp komend, om voor de nieuwe onderwijsmethode nieuw terrein te winnen, gaf spr. te kennen èn als ouder èn uit ervaring met z'n kinderen aan de be langrijkste factoren in de Montessori-me thode van onderwijs de aandacht te willen wijden en te willen wijzen op eenige be langrijke punten. Spr. schildert vervolgens eenige ervaringen uit zijn eerste onderwij zersjaren. Uiterlijke achteloosheid in daden van kinderen, getuigt veelal van de inner lijke concentratie, welke men moet obser- veeren, hetgeen dikwijls bluijkt uit de typi sche houding der kinderen. Ook de phy- sische besmetting van kinderen, aldus spr. van den een op den ander, d.w.z. hetgeen een ouder kind doet, ook een jonger doen wil, is bij de opvoeding van groote waarde. Daarom moeten de ouders goed toezien, om de innerlijke concentratie van een kind niet te verstoren, wanneer het ergens mee bezig is, want innerlijke concentratie is fijner dan het edelste kristal. Dan alleen ook kan men resultaten met het kind berei ken. Vervolgens citeerde spr. eenige er varingen opgedaan op een volksschool, waar de vrijheid om handenarbeid in te voeren op vrije middagen een groot succes was, waar van 12 leerlingen spontaan zich 70 opgaven, om in vrijen tijd werkstukken te vervaardigen. Dit geeft het bewijs, dat het wezen, arbeidzaamheid en werkdadigheid, het verlangen om iets te doen, de oerkracht van het gezonde kind is. Vervolgens wijdde spr. woorden van hulde gan de persoon van Dr. Montessori, de eerste Italiaansche vrou welijke arts. Deze vrouw heeft zoo goed de opgroeiende menschheid bekeken; en haar onuitputtelijk geduld alleen heeft er toe mee gewerkt over de geheele wereld haar waar nemingen te verkondigen en juist haar baan- brekerswerk stempelt haar tot een groot figuur uit onzen tijd. Vervolgens ontwikkelde spr. de gedachte: Wat is het waardevolle in het Montessori-systeem. Spr. stelde voor de leidsters deze eischen, lo. eerbiediging van de innerlijke concentratie van het kinfd; 2o. het materieel uitstekend moeten kennen en er mee weten om te gaan; 3o. niet praten met de kinderen, als ze iets doen, maar hen observeeren. Voor de kinderen daarentegen is noodig, ruimte, vrijheid en een psycholo gisch goed opgebouwd onderwijs. Voor psychologisch juist opgebouwd on derwijs is weer noodig, lo. dat alles goed geproportinoneerd is aan het kind, d.w.z. I wat aangaat, de hoogte, grootte en zwaarte van de leermiddelen; 2o. het onderwijs moet de behoefte scheppen aan orde, al het over bodige is oorzaak van wanorde. Een der mooiste vruchten van het Montessori-onder wijs is het kweeken van tastzin, waaraan steeds alle aandacht moet gewijd zijn. Al deze onderwerpen belichtte spr. scherp en illustreerde deze met voorbeelden. Na nog in het kort de hoofdgedachten geresu meerd te hebben, waarop het Montessori- onderwijs steunt, beëindigde spr. onder dankbaar applaus zijn rede. Na de pauze vertoonde de heer de Vries eenige interieurtjes van een Montessori school en de daarbij gevolgde methode. Over Prof. dr. A. F. Holleman, wiens be- ming tot secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, als opvol ger van wijlen prof. Lorentz, dezer dagen kan worden verwacht, zegt het „Alg. Hbld." dat het een scheikundige van wereldreputatie is. Holleman werd in 1859 te Oisterwijk gebo ren en promoveerde in 1887 te Leiden, werkte daarna in het laboratorium van Bayer te München, was korten tijd assistent bij Van 't Hoff te Amsterdam en vervolgens leeraar te Breda. In 1889 werd hij benoemd tot directeur van het Rijkslandbouwproef station te Groningen en vier jaar later tot hoogleeraar aan de Universiteit aldaar. In 1905 aanvaardde hij het professoraat aan de Amsterdamsche Universiteit. Toen prof. Holleman den 26sten Septem ber 1924 zijn afscheidscollege gaf, herin nerde hij aan den diepen indruk die Van 't Hoff's denkbeelden reeds als student op hem hadden gemaakt. Van die bewondering getuigden ook zijn redevoering in 1911, eenige dagen na Van 't Hoff's overlijden, uitgesproken en die bij de onthulling van het Van 't Koff-monument te Rotterdam in 1915, Sedert 1903 is prof. Holleman lid van de Akademie van Wetenschappen In 1911 ont ving hij de médaille Nicolas Ceblanc van de Société chimique de France, na een voor dracht, gehouden op de jaarvergadering dier vereeniging te Parijs. Ook voor de British Association, waarvan hij sedert 1912 correspondeerend lid is, heeft prof. Holleman voordrachten gehouden. In 1914 werd hem het eere-doctoraat van de St. Andrews University verleend, in 1916 het eere-lidmaatschap van de Spaansche Vereeniging voor Natuur- en Scheikunde Ook na zijn 31-jarig professoraat is prof. Holleman, die thans te Bloemendaal woont zich aan de wetenschap blijven wijden. Ver leden jaar, bij de Berthelot-herdenking, op de algemeene vergadering van de Nederland- sche Chemische Vereeniging te Wageningen gehouden, hield hij e%n herdenkingsrede, die van zijn onverflauwde belangstelling voor het wetenschappelijk onderzoek getuigde. EXAMENS. Bevorderd van de Ie naar de He klasse A. J. Bink C. J. van den Broeke J. Cop A. M. Doornebosch A. v. Gaaien N. van Gelder M. v. Haalem P. v. Haren W. J. Honing J. B. Kalt P. Klinkhamer H. v.d. Leek J. Plas C. Sala H. J. ter Wee M. Wesseling voorw. A. v. d. Wetering P. v. der Wilden H. L. M. Fabel B. J. Glas J, J. Flandgraaf W. Holdrinck B. J. Hoogen- doorn K. H. Micgielse J. P. Moen A. Nunnink J. C. Poelgeest J. W. Schouten F. C. Schulk voorw. W. J. W. Vellinga; voorw. Van de He naar de Ille klasse N. v. Beelen H. v. Beyeren J. W. Boks H. J. de Jong Ph. Olman voorw. J. H, Prins J. Voetelink T. J. de Wilde P.J. v. Wunnik F. D. Wismeijer G. de Bruin A. C. de Bruin T. Buser S. Duursma voorw. P. Eikel J. Th. Josseaud A. v. der Kuur voorw. J. v. der Meulen R. J. Plomp J. W. Rusbach G. J. Tit C. E. Vogel W. v. Zurk P. Boekei. Van de Ille naar de IVe klasse J. W. Bestentreur voorw. A?v. Beyeren T. J. Bloem voorw. J. de Bruin KI. v. Graas J. v. 't Hoff R. de Jong S. J. Jor- ritsma voorw. G. Karman P. H. Kok i C. Leeners Th. A. Meerman A. A. MÓéns C. Molenaars P. H- Mulder R. H. Nieuw- stadt W. Stringer P. Vennik N. de Vries W. Dorsman ;P. Bas voorw. bevorderd H. Boerrigter J. v. der Bijl J. A. Dernissen S. P. J. Dikken voorw. Th. J. Dijkman J. J. Fonteijne A. J. v. Mourik A. J. Hoppel- steen J. J. Verzijlenbcrg voorw. P. G. Kee J. M. Akersloot R. A. Nibbelink. Van de IVe naar de Ve klasse H. Amand J. v. Dalen G. Dingshof J. M. Gerstenberger J. Norwath J. P. Krüger H. J. Peterse P. B. T. Prins B. C. Radsma voorw. D. Rensenbrink N. H. Stoellaart J. Verheul M. N. Voetelink J. F. v. der Waals C. F. Weber J. H. Kos ter voorw. L. Behr D. C. v. Borselen J. Kartog N. v. Kerken P, H. v. Koot W. Molenaars H. P. J. de Nijs P. J. v. Schak H. K. Paauw W. H. de Ridder H. Scher- penhuijzen D. J. v. Wilsum A. Verhage Het einddiploma werd .uitgereikt aan P. J. v. Baak A. Bakker J. W. v. Beek J. v. Beelen A. Duim W. Geerts A. F. de Haan J. Kerkhoven J. B. Kok K. Kramer J. A. v. Polanen J. A. Rensenbrink H. Wesseling A. W. A. Zoon N. v. Aalst J. Akkerboom H. J. Bus W. v. den Eijndë B H. Geels C. H. Hassink D. C. Keet- Her G. Snip J. v. de Water J. Wiersma. Het bestuur der Mariascholen vraagt den raad medewerking te Verzoeken ingevolge art. 84 der l.o.-wet 1920 voor verandering en overname van eenige lokalen der nieuw gebouwde school Koningstraat/Stoofsteeg, die voor leslokalen moeten worden ingericht wegens overbevolking vanjdefbestaande school De 3 aanvankelijk gebruikte U.L.O.-klas- lokalen moeten wegens het steeds toenemend aantal leerlingen verdubbeld worden. De klassen der lagere school moeten we gens overbevolking er zijn klassen met 50 leerlingen gesplitst worden, zoodat er moet worden uitgezien naar nieuwe localitei- ten. Deze zijn te vinden door de Bewaarschool naar elders over te brengen en door de 2 klas sen, nu voor gymnastieklokaal gebruikt, be nevens het muzieklokaal in te richten voor leslokalen. Maar dan zal moeten worden uitgezien naar een ander meer doelmatig gymnastiek lokaal op het aangekochte perceel Emrik- Binger. Naar aanleiding van het verzoekschrift van de Afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, zijn door B. en W. ter zake adviezen irigewonnen van den heer Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, van de Commissie van plaatselijk toezicht op dat onderwijs en van de verschillende onderwijs-organisaties. Met den Inspecteur zijn zij van meening, dat althans voor het le en 2e leerjaar eener school voor U.L.O. het maximum-aantal leerlingen op 30 per klasse kan worden be paald. Daargelaten nog dat in de werkelijkheid al heel zelden het aantal leerlingen tot 30 zal moeten worden opgevoerd, kan dat getal niet bezwarend worden geacht voor goede resultaten van het onderwijs. Evenzoo zou voor het 3e en 4e leerjaar het maximum op 25 kunnen worden vastgesteld, en in den Medewerking wordt gevraagd voor de ver- tegel zal het aantal leerlingelf in de practijk goeding van a. De kosten voor den verbouw van boven bedoelde localifeiten, geraamd op f 2.733.55 b. Het aanschaffen van nieuwe schoolmeu- belen, de leer- en hulpmiddelen daaronder begrepen, geraamd op f 5.032.72 en bestemd om de 5 lokalen in te richten, die door boven genoemde verandering en ontruiming zijn gevonden c. De in 1925 getaxeerde waarde, groot f 27.923,der te ontruimen bewaarschool, welk bedrag het bestuur wenscht toegevoegd te zien aan de in 1925 door dezelfde heeren Schatters bepaalde waarde van U.L.O.- en Lagere School de vergoeding dus van de bedragen f 2.733.55 en f 5.032.72 en f 27.923,- of f 35.689,27 in totaal. Verder wordt verzocht om een gymnastiek' daar wel beneden blijven. Over de toeneming van het aantal leer lingen bij het u. 1. onderwijs in de eerstvol gende jaren kunnen de meeningen uiteen loopen, doch een, naar zich laat aanzien, blijvend minimum leerlingen-tal van 325 a 350 voor ééne school, en dus onder één Hoofd, zooals de bestaande toestand is, levert genoegzamen grond op voor de over weging, of tot stichting van een tweede u.l.o.- school zal worden overgegaan. Dit klemt te meer, daar de beschikbare schoolruimte in het gebouw aan de Jacobstraat geheel bezet is. B. en W. meenen daarom tot stichting eener tweede school te moeten adviseeren lokaal beschikbaar te willen stellen ingevolge en wel met ingang van den cursus 1928/1929. de L.O.-wet 1920. Omtrent de definitieve plaats van vestiging Het Bestuur is genegen een terrein daar- dier school kunnen zij thans nog geen voor voor tijdelijk gratis beschikbaar te stellen op stellen doen hevperceel van Emnk-Bmger, thans eigen- j 2al de nieuwe school, die dom van het schoolbestuur, mits de gemeente aldaar een lokaal tijdelijk laat inrichten, waar voor de kosten vermoedelijk zullen bedragen f 1.364.70, welk bedrag voor het inrichten van het lokaal en het overbrengen van de tot nu toe gebruikte meubels geraamd werd. B. en W. prae-adviseeren hierop als volgt Het betreft eene uitbreiding van eene bij zondere school, welke valt onder art. 84 der Lager-onderwijsv/et 1920. Ingevolge dat artikel kan het schoolbe stuur eene vergoeding bekomen voor de kos ten o.a. wegens verbouwing van de school. Het schoolbestuur moet zelf de verbouwing enz. bekostigen de gemeente is verplicht een bij de lager-onderwijswet 1920 geregeld percentage van het bedrag jaarlijks te ver goeden. Uwe medewerking bestaat dus enkel in eene bereidverklaring, om te zijner tijd de jaarlij ksche vergoeding toe te kennen. Door echter het gymnastieklokaal tot twee leslokalen te doen inrichten, beneemt het Bestuur zich de gelegenheid om het onderwijs in lichamelijke oefening te doen geven, en het zou dus eene aanvrage tot stichting van een nieuw gymnastieklokaal, voor gemeente- Zooals reeds eerder gemeld, geeft het Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, Directeur Cor van der Lügt Melsert, hier in den Stads schouwburg op Woensdag 2 Mei e.k. een opvoering van Madame Sans-Gene. Too- neelspel in 4 bedrijven en een voorspel door Victorien Sardou, met Annie v. d. Lugt Melsert-van Ees als Madame Sans-Géne, en Cor van der Lugt Melsert'als Napoleon. In de overige rollen treden op de dames Jo v. Walraven, G. v. Raalte, H. v. Merle, A. Brugman, E. Pisuisse, J. Broedelet, M. Bonda, K. Posthumus, en de heeren H. Schwab, P. Bron, J. v. Ees, C. Dommels- huizen, P. Balledux, W. Huysmans, L. Makkay, R. Mulder, B. v. Iersel, E. Plamers, A. Roemer, J. Graefe, J. v. d; Linden, J. Liesting e.a. Het stuk wordt vertoond met de deco- ratiën, die voor dit doel zijn vervaardigd, terwijl ook de muziek er voor gecomponeerd, zal worden uitgevoerd. In het geheel wer ken een tachtig personen aan de opvoering mede. Het geheel staat onder leiding van Cor v. d. Lugt-Melse. t. Zaterdagavond gaven de leerlingen van de tooneelschool te Amsterdam een uitvoering voor de leden van het Haarlemsche tooneel verbond. Onder leiding van den directeur dier inrichting, de heer Balthazar Verhagen, gaf men vóór de pauze eenige fragmenten o.a. een scène uit Shakespeare's Drieko ningenavond, een scoor spel van Sainct Joris en het eerste gedeelte van Hooft's Granida. Na de pauze werden er eenige eenactertjes uitgevoerd. In het eerste gedeelte van het programma, dat veèl van de executanten eischte, waren hier en daar heel goede mo menten en daalde men nooit beneden het middelmatige. De zaal was goed bezet en na ieder nummer gaf een langdurig applaus te kennen, dat het gebodene gewaardeerd werd. het best met 2 eerste klassen kan worden be gonnen, ondergebracht worden in 2 daartoe beschikbare lokaliteiten in het schoolgebouw aan de Nassaulaan 37. Dat dit gebouw niet gelegen is in het noor den der gemeente, kan geen ernstig bezwaar worden genoemd. Men neme in aanmerking, dat de leerlingen van een u.l.o.-school allen, op een hoogst enkele uitzondering na, toch minstens den 12-jarigen leeftijd hebben bereikt, zoodat de afstand van uit het voor malig Schoten naar de Nassaulaan geen bedenking kan opleveren. Immers, nu reeds worden de scholen Nrs. 1 en 2 van daaruit en van uit het Kleverpark bezocht door 48 kinderen van 6 tot 12 jaar de bestaande u.l.o.-school, aan de Jacobstraat, door 108 van de 324) leerlingen die in voormalig Schoten en Kleverpark wonen, terwijl kin- landsche Middenstandsbank, zullen tijdens de deren ven denzelfden leeftijd uit voormalig I Olympiade maatregelen genomen worden, op- Schoten, die leerling zijn van het Gymna- j ^at sium of van een inrichting van mindelbaar j onderwijs alhier, bijna allen denzelfden af rekening, kunnen inzenden. sta"b jlebb,e" af te le^en' Het gaat daartoe echter niet over, omdat i ^it a' komt len overvloede, dat deze nog geen zekerheid bestaat omtrent de be- j plaats van vestiging als een voorloopige stemming der door het Bestuur aangekochte i gedacht is. belendende gebouwen van de firma Emrik- Binger met die bestemming toch houdt de De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten zal een spoedvergade ring houden op Woensdag 2 Mei a.s. in de Tuinzaal van Brinkmann. Voor deze vergadering zullen mede worden uitgenoodigd de besturen van de afdeeling Haarlem en omstreken der Ver. „Horecaf". der afd. Haarlem en O. der vereeniging „Ons Belang" en der Hotel- en Pensionhouders- vereeniging te Zandvoort. Als punt van behandeling is op de agenda geplaatst Bespreking van de invoering van het plan- Kropveld, óók te Haarlem. Op initiatief van den heer M. Kropveld, Adviseur in algemeenen dienst van de Neder- het wisselen van vreemd geld een behoorlijken koers ontvan gen. Te Amsterdam zal zulks geschieden in overleg met de Amsterdamsche Midden standscentrale. De heer M. Kropveld zal zijn plan ter ver gadering toelichten. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 2 Mei 1928, des namiddags ten 1 y, ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen'stukken (liggen ter inzage). 2. Balans, enz. 1927 Coöp. Woningbouwvereniging „Volks huisvesting". 3, Verkoop grond Burge meester Boreelstraat (C. Mesman). 4. Uit gifte grond in erfpacht Zonnebloemstraat (H. H. J. Heule). 5. Verzoekschrift J. N. Sipkes e.a. wijziging straatnaam. 6. Mede gebruik gymnastieklokaal door Ver. Groen van Prinsterer. 7. Wijziging regeling jaar wedden hoofden van dienst. 8. Vaststelling percentage 'Gem. Inkomstenbelasting. 9. Inrichten sportterrein ten Westen Midden weg. 10 Verbouw Kampersingel 4 tot bureau duinwaterleiding. 11. Aankoop perceelen Rijksstraatweg. 12. Verleenen medewerking verbouw bijz. school Koningstraat. 13. Verzoekschrift C. H. Th. de Zwart e.a. om doorvoering „Montessori-methode" bij het openbaar gewoon LX). 14. Verzoek schrift Besturen Prot. Chr. Scholen om voorschot op vergoeding art. 100 L.O.-Wet 1920. 15. Risico-premie 2e hyp. voorschotten. 16. Vermeerdering aantal scholen voor uit gebreid L.O. 17. Vaststelling rooilijn Ver- gierdeweg, enz. 18. Verhooging voorschot enz. Coöp. Woningbouwvereeniging „St. Jozef". 19. Vergadering met gesloten deu ren. 20. Benoeming a. onderwijzer school No. 2; idem idem No. 4; c. idem idem No. 33. bouw van een rieuw gymnastieklokaal ver band. Toch moet in de behoefte aan ruimte voor genoemd leervak worden voorzien, en het bestuur wil gaarne genoegen nemen, (zie ver zoekschrift II), met de tijdelijke inrichting tot gymnastieklokaal, voor gemeente-reke ning, van een hem toebehoorend, aan de school grenzend perceel. Die kosten van inrichting zouden, naar raming, ongeveer 1.400.bedragen, aan zienlijk minder dus dan wanneer tot stichting van een nieuw lokaal moest worden overge daan, terwijl niettemin voor enkele jaren in (e oogenblikkelijke behoefte zou zijn voor zien. Het komt ons daarom voor, gelet op de tegemoetkomende houding van het bestuur en op de zeer bijzondere omstandigheden, n.l. het opofferen van een bestaand gym nastieklokaal ten behoeve van leslokaliteit en het ter beschikking stellen van grond en gebouw voor hetzelfde doel), dat er alleszins termen zijn tot inwilliging van het verzoek. Een spoedvergadering der Middenstands centrale voor Haarlem en Omliggende Ge meenten wordt gehouden op Woensdag 2 Mei, 1928, des avonds te half negen in de Tuinzaal van Brinkmann. Tot deze vergade ring zullen mede worden uitgenoodigd Het bestuur der afd. Haarlem en O. van „Horecaf", het bestuur der afd. Haarlem en Omstr. van „Ons Belang" en het bestuur der Hotel- en Pensionhoudersvereeniging te Zandvoort. De agenda luidt Opening. Bespreking der invoering van het plan Kropveld, óók te Haarlem. Op initiatief van den heer M. Kropveld, adviseur in Algemeenen Dienst van de Nederlandsche Middenstandsbank, zullen tijdens de Olympische Spelen maat regelen genomen worden, opdat vreemde lingen bij het inwisselen van vreemd geld, een behoorlijken koers ontvangen. Te Am sterdam zal zulks geschieden in overleg met de Amsterdamsche Middenstandscentrale. De heer Kropveld zal zijn plan ter vergade ring toelichten. Na behandeling dezer zaak zal de Midden standscentrale, zonder gasten, in besloten vergadering gaan ter bespreking van een ander punt, dat van vertrouwelijken aard is. Omstreeks half 12 Vrijdagmorgen geraakte nabij de Pijlslaan een vierwielige wagen in het water van de Houtvaart. De oorzaak was, dat de voor den wagen gespannen hit plotseling achteruit liep. De hit wist men nog op het droge te houden, terwijl ook de bestuurder nog tij dig van den wagen kon afspringen. De wagen is door omstanders op het droge getrokken. Bollen-Zondag heeft dit jaar langer op zich laten wachten dan gewoonlijk. Daar door was de drukte over 't algemeen niet zoo groot als verleden jaar. Zij, die echter den 29 April hebben afgewacht, zagen tulpen- Holland op zijn fraaist. Wij kunnen hieraan echter toevoegen dat een reisje door de bol lenstreek tijdens de eerste Mei-Zondagen zeker nog de moeite zal loonen. Voornamelijk in verband met het prach tige weer van de afgeloopen week is de Zon dag van gisteren de boliendag bij uitne mendheid geworden. Reeds vroeg in de och tenduren trokken duizenden auto's van Haarlem Zuidwaarts en 'tegen den middag was het aantal uit de richting Leiden even groot. Door het steeds toenemende snelverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag heeft men in de tusschenliggende gemeenten reeds thans verschillende leden van het po litiekorps tot verkeersagent opgeleid. Deze kregen heden de gelegenheid zich bijzonder te onderscheiden. Het dient ge zegd, dat deze opleiding goede resultaten heeft gehad. Van ernstige verkeersongevallen hoofden wij niet. waarover men zich slechts ver wonderen kan, wanneer men weet wat er op zoo'n dag op den weg is. Het werk van verkeersagent op deze dagen in de bollenstreek is niet gemakkelijk en vergt evenveel kalmte en zelfbeheersching als op de drukste punten in de groote steden. Ook per trein, tram en autobussen was het verkeer zeer druk. In de verschillende plaatsen waren speciale orde-maatregelen genomen. In Heemstede waren door leden van de R. Kr. Transport Colonne verschillende pos ten ingenomen. Terug te bekomen bij G. Kuneman, Oostertuindorplaan 10, (speelgoed)Westerbeek, Vroomstraat 13, bankbiljet A. Kjveen, Nauwe Geldelooze pad 13, pinze-nezKromhout, Nieuwe Kerksplein 8 rd., bontkraagje H. v. Gulil, Schouwtjesplein 13, hondenpenning 0044 A. v. Deutekoin, Z.B. Spaarne 66 zw., hon denpenning 2734 v. Dantzig, Overton- straat 27, zilveren dameshorloge Kennel „Fauna", Parklaan herdershond, gebracht door Holtgrefe, Rijksstraatweg 82 Bur. v. Politie, Smedestraat, geldstuk v. Eeten, Saenredamstraat 86 rd., grijze winterjas Bur. v. Politie, Smedestraat, halskettinkje Visser, Zijlweg 83, witgrijze kat de Visser, Berkenrodestraat 32, zakmesje Bur. v Politie, Smedestraat, zwarte kinderporte- monnaie met inhoud A. Wentenaar, Harmen jansstraat 30, tabakspijpKlein, Laurens Costerstraat 23, sjaal v. d. Hart, Bosch en Hovenstraat 26, pr. witte gymnastiek schoenen Bruinsma, Nassaulaan 33, rijwiel- tasch met inhoud Koning, Reitzstraat 18, zakje met waschgoed Bur. v. Politie, Smede straat, zakdoek met ring met sleutels R. Beijer, Westerstraat 55, rozenkrans Mevr. Liesken, Gr. Houtstraat 74, heere- ring H. Berndes, Kinderhuissingel 70, rijwielbelastingmerk. Terug te oexomen bij: J. Lambers, Scho- terweg 170rd., grijze ceintuur; Bur. v. Poli tie, Smedestraat, hondenhalsband; J. Doe- zee, Gen. Bothastrat 34, lichtbruin hondje; M. v. Eeden, Bakenesserstraat 1, ijzeren hoe pel; Bur. v. Politie, Smedestraat, bruin lede ren handschoen; v. Akkeren, Badhuisstraat 30, grijze dameshandschoen; Bur. v. Politie, Smedestraat, gele dameshandschoen; Vroom Dreesman, Groote Houtstraat, paar nappa kinderhandschoenen; H. Vrins, Thomsonlaan reisdeken; A. Beaufort, Romolenstraat 15, étui met schaar; D. Voetelink, Magda- lenastraat 16zw., 8 foto's; Bur. v. Politie, Smedestraat, R. K. insigne; J. Nicasie, Co- lensostraat 37, 2 witte werkjassen en een voorschoot; B. Jongsma, Havenstraat 76, Heemstede, nikkelen kokertje met inh.; A. Vermeeren, Lombardsteeg 5, 10 rittenkaart E. S. M.; Hoeve „Landzicht", Vergierdeweg 142, zwartbonte koe; Buurman, Zomerkade 75, gehaakt kleedje; S. Breems, Wijde Gel- deloozepad 7. regenmantel; Wildschut, Lelie straat lOrd., mes met scheede; Bur. v. Poli tie, Smedestraat, hondenpenningen nos. 0331 en 3258, huissleutel; J. Mulder, Leidsehevaart 94, portemonnaie met inhoud; B. Bakker, Schagchelstraat 39rd., roode kinderpantof feltjes; Th. Sorgdrager, Verspronckweg 7, damesportemonnaie; G. Land, Transvaal- straat 1, portemonnaie; J. v. Opzeeland, Schoterweg 109, huissleutel; T. Winkler, Gen. de Wetstraat 35, voetbalschoen; H. Lahaise, Hoogerwoerdstraat 33, linnen damesschoen; R. Rijneveld, Korte Poellaan 29rd., gouden sierspeld; Roosma, Spijkermanslaan 17, gou den sierspeld; Bur. v. Politie, Smedestraat, boodschappentasch, J. Verloop, De Witstraat 36, 4 zegeltjes; R. Jacobs, Lange Lakenstraat 27z„ rijwielbelastingmerk; D. Roode, Pijls laan 122, lederen riem; G. Dudink, Saenre damstraat 94, rijwielbelastingmerk. Witkamp, Nassaulaan 25, halsketting Bur. v. Politie, Smedestraat, duimstok Ken nel Fauna, Parklaan grijze kat, gebracht door J. Bos, Nieuwe Gracht 86zw.grijs witte kat, gebracht door v. d. Wal, Parklaan 24a witte kat, gebracht door C. Heij, Lange Vlamingstraat 12 J Rapenburg, Elzenplein 13, kindermantel J. Ruigrok, Korteweg 6, damesportemonnaie m. inh. Bur. v. Politie, Smedestraat, jongenspet, grijze pet J. Flage, Obistraat 3, jongenspetNieuwland, Joh. v. Vlietstraat 81, kinderportemonnaie m. inh. C. Sluis, KI. Heiligland 72 rd. bos staal draad v. d. Haak, Maasstraat 23, boeken- tasch G. Binnink, Saenredamstraat 94, da- mestasch met inhoud T. v. Tongeren Kle verparkweg 36, paar voetbalschoenen Mers Abbing, Craijenesterlaan 24, zakmes A. Jaeqes, Rijksstraatweg 86, jute zak J. Ple vier, Ramplaan 15, rijwielbelastingmerk in etuiW. Jansen, Kloosterstraat 85, rijwiel belastingmerk in étuiJ. Mertens. Gasthuis laan 117a, rijwielbelastingmerk in étui N. Jensen v. Galen, Madoerastraat 30, rijwielbe lastingmerk in étuiJ. W. v. Vliet, M. v. Heemskerkstraat'77, rozenkrans. Met een lente-idylle opent deze week het Rembrandt-Theater zijn programma. Deze film, die in origineele kleuren is opgenomen, (dus niet gekleurd is), kan als een zeld zaam staaltje van filmtechniek gelden. Slechts de geur ontbreekt om de illusie van een werkelijk rozenoord volkomen te maken. Ook de 18-eeuwsche toiletten zijn door hun kleurenpracht een lust voor de oogen. en misschien zijn er wel enkele edele jongelin gen in de zaal, die gaarne hun colbertje voor een dergelijk schoon habyt zouden willen ruilen. De film is dan ook van dien aard, dat de intrige, hoewel aardig, toch weinig terzake doet. Op het tooneel is deze week Barondini en zijn kameraad, een buikspreker met voor treffelijke kwaliteiten. Door zijn stem wordt de pop in zijn handen als 't ware levend. Het kereltje babbelt, dat het een lust is, valt in de rede en zit vol (of komt *ol te zitten) met. allerlei geestigheden, die de zaal doen schudden van het lachen. De hoofdfilm draagt den naam van Kei zer Jozef en zijn Franzi, een Aafa-film, waarin Harry Liedtke en Xenia Desni de hoofdrol spelen. Eerstgenoemde speelt den jongen keizer- rol en miss Desni de schoenmakersdoch ter op wie de toekomstige imperator verliefd wordt. De wijze waarop hij met haar in ken nis komt, is zeer eigenaardig, wat van dezen avontuurlijken aangelegden film vast niet te verwonderen is. Liedtke speelt zyn luchtig bestudeerend spel, dat we van hem gewoon zijn en waardoor hij een zoo'n groote popu lariteit heeft verworven, terwijl Xenia Desni in het begin wat.te overdreven, doch verder evenzeer uitstekend speelt en zich volkomen aansluit. De film zelf is genoeglijk en men volgt geanimeerd het geheele verloop, wart het tragische slot in aanmerking genomen, misschien zeer ongepast is. Alles bijeen genomen, is het programma van deze week er een van prima qualiteit, waar men rustig en oprecht van kan genie ten. Ter verkrijging van een beurs voor stu die aan een Universiteit, Gymnasium, H.B. School met 5-jarigen cursus of een Lyceum worden verzoeken (op zegel van 30 cent) ingewacht bij Burgemeester en Wethouders van Haarlem vóór of op 16 Mei 1928. Aanvragen na dien datum komen aiet meer in aanmerking. Voor hen, die reeds in het genot zijn van zoodanige beurs (of toelage), is nieu we aanmelding niet noodig. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter ge meente-secretarie, 5e afdeeling. B. en W. stellen voor, een verzoek van be woners van het Wijde Geldelooze Pad, om dezen naam veranderen in Gerdessen- straat (zulks trt- herdenking van wijlen me vrouw de weduwe L. E. Gerdessen), niet in. te willigen, daar deze naam herinnert aan den dwazen tulpenhandel van 1637 en het B. en W. onjuist voorkomt, dat historische straatnamen worden veranderd. B. en W. vragen machtiging tot medewer king om te voorzien in de behoefte van een lokaal voor lich. oefening in de Groen van Prinstererschool, Jansstraat 83, en wel door mede-gebruik van het gymnastieklokaal aan de gemeentescholen 11 en 12 in de Spaarn- wouderstraat. B. en W. hebben ter voorziening in een vacature aan school 2. ontstaan door over plaatsing van den heer G. Brouwer naar school 40, de volgende voordracht opgemaakt: J. J. Berger te Wildervank, J. A. v. d. Schaaf te Haarlem, en J. P. Klunder te 's-Graven- hage, en aan school 33, ontstaan door over plaatsing van den heer A. Vogel naar school 40, deze voordracht: F. J. Wiessing te Over- asselt, J. J. Berger te Wildervank en A Bouterse te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13