CHEQUE.K0ERSEN Verkeersongevallen Amsterdamsehe Beurs Agenda 1 Mei i Woningbouwvereeniging „St. Bavo" DE INBRAAK BIJ DEN ADMINISTRATEUR DER H. O. V. Een onbetrouwbare dienstbode Een dronken auto-rijder Concert van Alexander Schmuller in I t Kennemer Lyceum Alexander Schmulier t&l cp Woensdagavond 2 Mei, des avonds te 8 uur, een conc t geven in de aula van het Kennemer Lyceum. Een duurbetaalde vriendendienst Riiwkldiefstaïlen Personalia Jubileum Technische Bioscoopvoorstelling De verjaardag van Prinses Juliana Botsing tusschen tram en auto Het St. Francisca Romano-Patronaat Bezoek van Duitsche Tuinbouw- specialisten BERICHT Een boerderij afgebrand Telegrafisch Weerbericht. Doodgestoken Programma ONTSLAGEN, NIET ONTSLAGEN Vandalisme De wilde kers in het Kenaupark Jubilehm Kerkmeester Kathedrale Kerk BURGERLIJKE STAND Personalia Personalia St. Franciscus van Assisië LAATSTE NIEUWS DEALGEMEENE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK De uitslagen De Hongaarsche Vacantie- kindertrein Een moord Een ultimatum der Engelsche regeering DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam Een café te Melick afgebrand Ernstige botsing tusschen brandweer-auto en tram Jaarfeest van het St. Franciscus Liefdewerk Noodweer boven Zuid-Limburg De moord op den Britschen politie-agent Tpr bevordering van de pluimveeteelt in den Zuid Oost hoek van Örenie Een nieuwe Oceaanvlucht West-Oost Sport-ongeval H DE SPAARNËBANK Haarlem" Amsterdam Soci tcit „St. Davo" 3 'nrr Grafische Bond 3 uur St. Caecum 8 uur Feestavond Friesche Bond half 9 uur Rechtskundig Bureau. St. Josephsgezelien-Vereeniging Janstraat 59 Van 8—10 uur Repetitie viool- fclub. Holl. Maatschappij der Wetenschappen Zytetraat 764 uur Vergadering van directeuren. Luxor-Theater 8 uur „Verloren Spel." (alleen voor volwassenen) Rembrandt-Theater om 7 en 9 uur Bioscoopvoorstellingen I Hedenavond wordt een buitengewone le- deavergadering gehouden om half acht in 't gebouw van den R.-K. Volksbond aan de Kerklaan te Oud-Schoten. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van het bestuur en toestemming te verleenen tot: a. De Hypotheekschuld aan de Veendam- mer Hypotheekbank af te lossen; b. Een crediet te sluiten bij de gemeente Haarlem, groot 381.000; c. ter aflossing van de vordering der ge meente Haarlem uit hoofde van gemeld crediet een geldleenihg te sluiten bij een 3de geldschieter groot ten hoogste 381.000. Sub B en C onder Hypothecair verband. De schuldige aan de inbraak bij den heer S. orlministratcur van de H. O. V. was klaarblijkelijk zeer goed op de hoogte, er is jnet groote brutaliteit te werk gegaan. De diefstal is gepleegd tusschen kwart over negen en kwart over tien, toen de heer en mevrouw S. afwezig waren. De inbreker dacht waarschijnlijk het geld voor de salarissen dei- musici van de H.O.V. te vinden. De wissel voor de salarissen was reeds deor den heer S. ontvangen, doch gelukkig was het geld nog niet geïnd. Mevrouw S. kwam ongeveer te kwart over tien thuis, doch .wegens een defect aan het slot, ging zij naar de buren, om vandaar haar huis te bereiken. Terwijl zij hier zat meende zij de deur van haar woning te hoo- ren dichttrekken, doch daar er behalve de zoon, die sliep, niemand thuis was, hield zij het voor verbeelding. Toen zü echter om streeks kwart over tien naar huis ging, zag zij onmiddellijk dat er was ingebroken. Op den grond lag een opengebroken geldkistje, zy waarschuwde den heer S. die het naast- geiesen perceel bewoont. Deze onderzocht dadelijk het geheele huis doch moest consta- teeren dat de inbreker reeds verdwenen was. Op de kamer w;aar het bureau der H. O. V. is gevestigd, was alles onderzocht en over hoop gehaald. Er was ongeveer 1000 verdwenen, terwyi uit de linnenkast op de slaapkamer een bedrag van 30.is ont vreemd. Uit de openstaande deur bleek dat de inbreker ook op de slaapkamer van den zoon is geweest; deze heeft echter niets ge hoord. Gedurende den tijd dat de inbreker in huis moet zyn geweest heeft het dochtertje van de buren voor het huis op straat geloopen doch niets verdachts gemerkt. Na den diefstal is de inbreker ontkomen op de fiets van den zoon. welke in de vesti bule stond. Hij heeft zich toegang verschaft door het raampje in de vestibule open te duwen en daarna met een stok of iets der- geiyks het slot van de deur te openen. Uit alles biykt dat hij met groote brutaliteit én zekerheid van handelen is opgetreden. Een familie te dezer stede had sedert ge- ruimen tijd reeds een Duitsche dienstbode in haren dienst, die volkomen het vertrou wen der familie genoot. Een bontmantel ech ter, dien de vrdfcw des huizes bezat en veilig lag opgeborgen in een gesloten koffer, bleek voor deze dienstbode te aantrekkelijk. Zij heeft n.l. de helft van dezen bontmantel zich toegeëigend. In verband hiermede is de 24- jarige dienstbode aan het bureau gebracht. Zij heeft bekend de helft van den bont mantel op haar eigen mantel te hebben ver werkt en bovendien een stukje aan haar a.s. schoonmoeder te hebben gegeven. De waarde - an dit gestolen bont bedroeg ongeveer 35. Door de politie is in den afgeloopen nacht aan het bureau gebracht W. H„ 34 jaar, wonende te Velsen, die in staat van dronken schap een auto bestuurde. Gisterénavond vroeg een juffrouw, die met haar vriendin zich naar de woning van eerst genoemde begaf, even de deur van haar woning te openen in de Timorstraat. zy deed dit en legde daartoe haar taschje met 2 portemonnaies er in, even op den grond. Zij vergat echter weer het op te rapen. Toen zy weer buitenkwam, was het als vanzelf sprekend verdwenen,, waarna van een en ander aangifte volgde by de politie. By de politie is aangifte gedaan. da Zaterdagmiddag een rywiel, hetwelk cehigen tiid onbeheerd had gestaan achter het Pad- vindershüis In de Rolsteeg, verdwenen was. Eveneens is aangifte gedaan van verrr is- sing van een rijwiel, hetwelk Zondagmiddag eenigen tyd onbeheerd heeft gestaan in een poort naast een perceel op den Rijksstraat weg. De heer C. J. Hoogerheide, gediplomeerde van de afdeellng Electrotechniek der M.T.S. te Haarlem, Is benoemd tot assistent van de directie der Nederl. Gasaccumulator Maat- schappU te Amsterdam, met ingang van 1 Mei e.k. Morgen, 1 Mei, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Amsterdamsehe Stoomkoffiebanderij en Theehandel „De Blauwe Reiger" te Am sterdam werd opgericht door de heeren Eloemen en Martens. 1 Augustus 1919 werd deze zaak overgeno men door de heeren Baas en de Jong en 1 Maart 1926 werd ze omgezet in een N.V. onder directie van onzen stadgenoot, den heer C. M. J. Baas. Deze zaak. aanvankelijk op bescheiden voet opgezet, heeft zich in den loop der jaren beduidend ontwikkeld, en ba- hoort thans tot de bekende firma's op dit gebied in ons land. DE LEIDSCHEVAART ONDER DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. Men schrijft ons: De Leidschevaart wij bedoelen hier het stuk, beginnende achter het station Vogelen zangBennebroek tot even voor de Baf te- brug is bijzonder slecht. Wij willen hier mede niet iets nieuws berichten, Want het is altijd zoo geweest. Maar wat is hiervan de oorzaak? De ge meente Bloemendaal toch heeft altijd vol doende geld besteed aan het onderhoud van dezen weg. Ja zeker, doch op welke wijze? De weg is allereerst enkel spoor twee auto's kunnen zonder moeite bijna niet pas- seeren en de grondslag, de ziel, is nooit goed geweest. Vandaar altijd die gaten en kuilen, waaraan deze weg steeds onderhevig is. Wordt daaraan iets gedaan Ja zeker, ze worden steeds weder met puin dicht gemaakt. Op tijd ook wordt de weg met puin en grind bestrooid. Doch hierdoor bereikt men alleen, dat zoo het eette einde gereed gekomen is, het andere einde alweer herstelling behoeft. Als men zoo nauwkeurig nagaat, wat een massa geld er al niet aan dezen weg besteed is, zou men tot de conclusie komen, dat ver- breeden dubbel spoor, wat bijna overal zeer goed kan geschieden eh bitumineeren of op andere wijze den weg één keer grondig behandelden, een niet véél beter en blij vend resultaat zou opleveren Beantwoordt b.v. dat kleine stukje bij de Barhebrug rich ting Haarlem uitgaand niet aan alle eischen? Nogmaals schrijven wij, dat de gemeente Bloêmendaal wel voldoende zorg aan dezen weg besteed, doch op een onjuiste manier Treed hier bovengenoemde v rbetermg in dat het noodig is behoeft na bot ,:nstaande niet meer gezegd té worden dat zal deze weg zeker een drukker verkeer hef ben. Zaterdagavond had in de Cinema Palace de vertooning plaats van eenige wetenschap- peiyke films, door de direptie der Konink lijke Fabriek van Rijuigen en Spoorwagens J, J. Beijnes welwillend aangeboden aan haar personeel en genoodigden. Als eerste film werd vertoond de „Verkeersfilm." Deze beoogde duidelijk uit te laten komen de tal- rijke gevaren, die het hedendaagsche druk U verkeer voor een ieder met zich brengt. Daartegenover werd gewezen ook, hoe door oplettendheid en zich te houden aan de voorschriften men zich kan vrijwaren voor j eik ongave1. De ïlkn gaf een duidelijk beeld van het drukke verkeer te Berlijn,' en hoe ln deze wereldstad het verkeersprobleem voortdurend een Onderwerp van bespreking is, waar reeds op de scholen wordt geleerd aan de kinderen hoe zij ongelukken moeten voorkomen. De fllna vertoonde achtereenvolgens welke gevaren er zyn verbonden aan het zich niet houden aan voorschriften, zooals b.v. het verkeerde uitstappen uit tram, trein of autobus, enz. Het tweede gedeelte was gewyd aan de gevaren voor schepen op zee, en de midde len, die men daar bezigt, de schepen in vei lige haven binnen te loodsen. In een woord een zeer leerzame en prac- tische film voor 't leven. Vervolgens werden eenige microscopische films vertoond. De voordeelen van deze films spreken wél zeer duidelyk; waar op geen andere manier het mogelijk is beelden door den microscoop gezien, aan het publiek te vertconen, lossen deze films het probleem op, omdat hetgeen door een geduldig onderzoe ker door den dicroscoop is gezien, de weten- ker door den microscoop is "gezien, de we ten te filmen. Vertoond werden opnamen van verschillende ziekte-verwekkende micro organisme, zooals van de typhus, de mala ria, wezentjes van een duizendste millimeter groot. Verder de bloedsomloop by sterke vergrooting gefilmd by het levende dier. De film van het „Raderdiertje demonstreerde de inwendig^ organisatie van deze wonder- ïyke microscopische bewoners van het sloot water en ziet men het jonge raderdier zich in het ei ontwikkelen en dit verlaten. Als derde film werd vertoond de z.g. ver traagde films. By de normale filmopname worden iedere seconde 16 beeldjes opgeno men, die ieder een phase op zich vastleg- De verjaardag van Prinses Juliana gaat hier ter stede evenals andere jaren, met wei nig feestelykheden gepaard. Het meeste feest- vertoon bestond eigeniyk in het vlagvertoon van de officieele gebouwen en van vele parti culiere huizen. De trams waren ook met oranje en rood-wit blauwe vlaggetjes ver sierd. Alle onderwijsinrichtingen hadden den leerlingen vrijaf gegeven. Van 12 uur tot half 1 werd het carillon be speeld, waarby vaderlandsche liederen klon ken De Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsehe kwartier had feeste lijkheden voor de kinderen georganiseerd. Er heerschte dan ook een goede feeststem ming in het Amsterdamsehe kwartier. De feestelijkheden bestonden voornamelijk uit een gecostumeerden optocht met vaandel en muziek. Te half twee waren een circa 400 kinderen op het Teylerplein vereenigd, vanwaar werd afgemarcheerd. De route ging door het Am sterdamsehe en St. Bavo kwartier. Hieraan waren pry zen verbonden voor de mooiste costuums. Te 5 uurd n.m. gaan de kinderen, wederom in optoch met vaandel en mhziek van het Teylerplein naar het St. Bavogebouw, Sme- destr. 23, gaan, alwaar de kindervriend dhr. William van Amsterdam op zijn bekende prettige wijze kindervoorstellingen zou geven er: waar verschilende versnaperingen zouden I worden uitgereikt. Als bijzonderheid was thans, evenals in de vóóroorlogsche jaren, van voormiddag 10 tot n.m. 12 uur eene electriscii gedreven ca- i-oussel op de Teylerplein aanwezig, waarvan de kinderen eenige malen kosteloos gebruik mochten maken en welke verder ter beschik king was van de oudere kinderen. De kaarten, bestemd voor beide avonden zijn nu als volgt geldig gesteld -op twee nieuw ingelaschte avonden: de blauw-groene kaar ten, gedateerd tegen a.s. Dinsdag 1 Mei, zullen nu gelden op a.s. Donderdag 3 Mei; de rood bruine kaarten, gedateerd tegen a.s. Woens dag 2 Mei zullen nu gelden op Donderdag 10 Mei. 2!aterdagmiddag, omstreeks half 1 uur, had op den Schoterweg, nabij de Joh. de Breukstraat, een botsing plaats tusschen een tram der N. Z H. T M. en een auto. De auto werd slechts licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteravond had in het St. Francisca Romana-Fatronaat een plechtigheid plaats die aan de vergetelheid Kwel mag ontrukt worden. 23 Kinderen ontvingen hun Eerste H. Com' munie. Des morgens om acht uur waren dezen met hun ouders in de Kapel van het Patronaat aanwezig. Onder de H. Mis werden enkele liederen door de Eerst-Communicanten gezongen. Kapelaan Leesberg, directeur van het Pa tronaat, hield een korte toespraak, met als tekst „Laat de kinderen tot mij komen.". De kleinen naderden heel stichtelijk tot de H. Tafel. Ook vele ouders sloten zich hierbij aan. Na de M. Mis had een gemeenschappelyk ontbijt plaats. Na afloop van het maal, werd een foto genomen van de kleine aannemelingen met hun directeur in het midden. Des avonds om half vyf was het Lof, waaronder de kleinen hun opdracht deden aan de H. Maagd Maria. Ook onder het Lof hield Kap. Leesberg een toespraak tot de kleinen en daarna tot de ouders. Zijn Eerwaarde verheugde er zich over, dat er vandaag meer mannen tegenwoordig waren, dan verleden jaar, en hoopte, dat dit aantal steeds grooter zou worden. Tot slot werd het lied van „St. Francisca Romana", door allen gezongen. Hierna werd in de benedenzaal van het Patronaat nc„ een uurtje gezellig door gebracht.' Een woord van dank is hier zeker op Zijn plaats aan bestuur en weldoeners van het Patronaat, door wier toedoen het is geweest, dat deze plechtigheid zoo schitterend is ge slaagd. Een aantal leden van de groep Mittelrhein Reiehsverband des Deutschen Gartonbaues E. V„ heeft een excursie gemaakt naar Nederland en wel speciaal naar de provincies Noord- en Zuid-Holland. Dit bezoek, waarmede vier dagen gemoeid zyn geweest, had voornamelijk ten doel de Hollandsche bloemen- en groententeelt te bestudeeren. Qfider meer werd in het West- land een kijkje genomen, terwyi voorts be zoeken aan Haarlem, Lisse en Aalsmeer op het programma stonden. In een kort onderhoud deelden de leiders der groep mede, dat zij en hun landgenooten, die aan de excursie deelnamen, omtrent de cultures, welke zij in de beide gènoemde pro vincies bezichtigden, een uitstekenden indruk gekregen hebben. Ook waren de excursisten zeer ingenomen met het feit, dat men hen overal, waar zij kwamen, met de grootste welwillendheid ontvangen en rondgeleid heeft. Het gezelschap is weer naar Duitschland teruggekeerd. Wegens overvloed van copie, in verband met het overlijden van t. D. H. den Bisschop] van Haarlem, moet een uitvoerig verslag van het Nationaal Zangconcours, uitgeschre ven door de Liedertafel „Haarlem's Zang genot" tot morgen blijven liggen. openbare vergadering, waarin een comité werd gevormd, dat zich ten doel stelt in den geheele zuidoost-hoek van Drente een alge- meene inzameling te organiseêren, teneinde een fonds te kunnen vormen om den burge meester aan te bieden, opdat deze daaruit de kosten zal kunnen bestrijden van de inrich ting van het door de familie Oosting ge schonken heerenhuismet tuin, tot 'n insti tuut ter bevordering van de pluimvee-teelt. Als penningmeester fungeert de directeur van het bijkantoor Emmen van dé Groning- sche Bankvereeniging, de heer J. J. van Hult, terwijl de oud-wethouder van Emmen, de heer H. Haddes, als voorzitter optreedt. Se cretaris is de heer D. van der Bospoort. De vergadering besloot nog zich tot den minis ter 'van binnenlandsche zaken en landbouw te wenden, met het verzoek een wetenschap pelijk gevormd pluimveeteelt-consulent te be noemen en die als Standplaats Emmen aan te wijzen om deze de leiding van het ve terinair gedeelte van het te stichten insti tuut op te dragen. De stichting zal den naam Oosting-instituut dragen. ROERMOND, 30 April Zaterdagmiddag brak brand uit door onbekende oorzaak in de boerderij van den heer v. Pol te Limmen. De geheele boerderij en een groot gedeelte van den inboedel gingen in de vlammen verloren. Het vee kon met groote moeite worden ge red. De boerderij is totaal verwoest. Verzeke ring dekt de schade. Hoogste bar. stand 771.5 m.m. te Haparanda. Laagste bar. stand 748.3 m.m. -te Brussels- Verwachting: matige Z.O. tot N.O. wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk regen of onweer, weinig verandering in tempera tuur. PALEMBANG, 30 April. (V.D.). Te Da- hat heeft een inlandsch verpleger wegens een. vrouwentwist den ziekenoppasser Rodinson doodgestoken. van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 1 Mei 1928, 's avonds van uur, door den heer George Robert. 1. Toccata, Adagio et Fuga C.gr.t., J. S. Bach. 2. Pastorale-Offertoire, F. de la Tom belle. 3. Fantaisie C maj„ César Franck. 4a. Soeur Monique, H. Couperiu. "jj. Prélude, L. N. Clérambault. 5. Sonata da -hiesa, H. An- drkssdri. Tema con variazoni e finale. Dit is het eerste avondconcert, 'waarvan de aanvang bepaald is op kwart over 8. ..Kind^rvoedirw" De vereenig ine; „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit ,gen van de beweging. Neemt men in plaats in haar afdeeliug Cronjéstraat: Maandag 73. van die 16 beeldjes per sec. het tienvoudige Dinsdag 65, Woensdag 66, Donderdag 67 por ties en in haar afdeeling Zoetestraat: Maan dag 149, Dinsdag 147, Woensdag 155 en Don derdag 152 porties en eindigde op dien dag haar wintertaak. De wintertaak der vereeniging is hiermede geëindigd. In de Jongste raadsvergadering van Lisse kwam by de rondvraag een eigenaardig ge val ter sprake. De heer Noorland sprak n.l. over den „dienaar der politie" F. A„ die de gemeente Lisse gedurende 30 jaar heeft ge diend als nachtwachter, nooit is ontslagen, ook niet op pensioen geste:d en feiteiyic ook niet meer in dienst der gemeente is. HU is indertyd n.l. van de verdere vervulling van zijn plichten ontheven, met de boodschap, dat men „hem wel zou waarschuwen, als men zyn diensten weer necdig had"! Offi cieel oiitsiag is hem dus niet gegeven. Nadien heeft hy nooit meer iets gehoord. De heer Noorland wees er op, dat A. feiteiyk nog in dienst der gemeente is, en Vroeg B. en W. aan den betrokkene een dankbetuiging te zenden voor de aan de gemeente bewezen diensten, zoo mogelyk met toekenning van een gratificatie. De burgemeester zou de zaak nader onderzoeken. op, dus 160 per seconde en projecteert men deze beeldjes met de normal snelheid van 16 oer sec., dan wordt op het doek de bewe ging 10-voudig vertraagd, hetgeen verduide lijkt werd door eenige sportopnamen van paarden en menschen en in de vlucht dei- meeuwen. Voorts werden deze soort films ook toegepast bij het bepalen van aankomst by wedstrijden. Ook kan men het omgekeerde doen en de tyd op de film versnellen. De op deze wijze verkregen film geeft in eenige oogenblikken weer, wat ln werkelyk- heid dagen of weken duurde, zooals b.v. de ontwikkeling en groei der bloemen. Als voor beeld werd getoond het opbloeien van pa pavers, lupinen en voorts ook van padden stoelen. die in werkelijkheid vlug uit den grond opschieten. Deze films werden toege licht door den heer J. c. Mol, directeur van de „Multi-filmfahriek" aan het Spaarne, waar de films zijn vervaardigd, benevens ook de toestellen voor het opnemen dezer films. Tot slot werd vertoond een tweedee- iige klucht „De Bovenmeester." Een agent van politie heeft Zaterdagavond den 45-jarigen los werkman aan het bureau "gebracht, die in het Kenaupark bezig was van de aldaar staande rhododendronstruiken bloemen af te snyden. De man was afkom stig uit Velsen. Aan liefhebbers en bewonderaars van mooie boomen kunnen wij aanraden eens een kykje te nemen in hét Kenaupark, waar de bekende wilde kers nu in vollen bloei staat en als een reusachtig bruidsbouquet iykt. Maandag 7 Mei a.s., herdenkt de heer H. Ryneveld den dag, waarop hij vóór 40 jaar by de firma Joh. Enschedé Zonen in dienst trad op de afd. Lettergietery. Tot Kerkmeester der Kathedrale Kerk is in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer C. J. J. Nieuwland, benoemd de heer G. Weustlnk. Geboren: 26 April, z. van C. B. A. H. A. Stail-Veenman. 27 April, z. van M. Bon- gers-Fontijn. z. van A. C. Pel-Bruinsma. 28 April, d. van J. J. v. Bruggen-Baakker. z. van E. P. Ronde-Meijer. Overleden: 26 April, J. W. Holman, 68 j„ Kenaupark. 27 April, J. W„ 21 mnd., z. v. J. W. Bom, Bakenessergracht. 28 April, J. Boersma 18 j., Vaartstraat. Tot lid van het parochiaal armbestuur der Kathedrale Kerk is benoemd de heer W. J. B. van Liemt. Van de Erkende Ponbschool alhier, slaag den voor kantoorstenograaf Engelsch: mej. A. C. Führen en mej. L. Wintershoven; voor kantoorstenograaf Hollandsch: mej. M. C. van iJsseldyk en voor Engelsche Han- délscorr. mej. J. G. Heuff. Donderdag 3 Mei a.s., 's avonds half ne gen, wordt in gebouw St. Bavo de jaarver gadering gehouden der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden, St. Franciscus van Assissië. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen, bespreking van het jaarfeest en bestuurs verkiezing. PARIJS, 30 April. Na de gisteren ge houden hérstemmingen zal de Fransche Ka mer als volgt samengesteld zijn: republi keinsche Unie 159, republikeinen links 93, radicaién' 64, sociaal radicalen 113, socialis tische republikeinen 36, socialisten 103, on- afhankelyke socialisten 4, conservatieven 15, republikeinsche socialen 1, socialistische communisten 3, republikeinsche democraten 2, onafhankelijke republikeinen 1, commu nisten 15. Er worden nog drie uitslagen uit de koloniën verwacht. De'jierstemmingen van gisteren, die vlot en in goede orde zijh verloopen, ge ven; Volgens bovenstaande cijfers een over weldigende rechtsche meerderheid. Het aantal onthoudingen loopt merkwaar digerwijze parallel met dat van de verkie zingen in 1924. In 1924 bedroeg de opkomst der kiezers 83 pet., thans 83.89 pet. De communisten hebben verschillende ze tels verloren,- welke zij in 1824 hadden ver overd. Dit geldt speciaal, van net Sunc- departèment. De recliterzyde en het centrum zijn sa mengesteld dit de volgende groepen: Repu blikeinsche Unie 159, republikeinen links 93, radicalen 64, sociaal radicalen 113, conserva tieven 15, republikeinsche democratie 2, on af hankelyke republikeinen 1. Het Het eindresultaatvan de Fransche verkiezingen heeft een verschuiving van de Kamer naar Rechts gebracht. De nieu we Kamer zal ongeveer 375 uitgesproken aanhangers van Poincaré's binnenlandsche politiek bevatten, waartegenover circa 235 linksche afgevaardigden zullen staan, zooa dat men in ieder geval kan rekenen op voortzetting van de binnenlandsche politiek van 't tegenwoordige kabinet. Aan de sta biliseering van den Franschen franc staat nu niets meer in den weg. Of Poincaré zijn Kabinet uit dezelfde personen als thans zal recruteeren, is nog een open vraag. De beslissing zal echter niet voor 1 Juni, den dag van de by eenkomst van de nieuwe Kamer, tegemoet gezien kunnen worden. Opvallend by de thans gehouden verkie zingen is voor alles de aanwas van het op Marin uitgebrachte aantal stemmen, wiens groep met 15 conservatieve afgevaardigden den rechtervleugel van de Kamer zal vor men. Hiertegenover staat weer een ver zwakking van de communisten, wier aan tal zich met de helft heeft verminderd. Ds sociaaldemocratische party heeft haar lei der Leon Blum verloren. Ook de republi keinsche socialisten, de aanhangers van Briand1 en Painlevé hebben iets moeten in boeten, evenals de radicaal-socialisten, die gevoelige verliezen geleden hebben. Deze party zal zich vermoedelijk by het uiteen gaan van de Kamer in twee groepen splitsen. De rechtergroep hiervan zou on der leiding van Franklin Bouillon komen te staan. De ochtendbladen zijn niet in staat thans reeds uitvoerig op de verkiezingsre sultaten in te gaan. „l'Oeuvre" meent te moeten toegeven, dat de verkiezingen op naam van Poincaré heb ben plaats gehad. De links georiënteerde bladen verheugen zich echter voor alles over de nederlaag van de Communisten. „l'Oeuvre" trekt uit den uitslag van de stemmingen de conclusie, dat de rcaction- nairen, zoowel van links als van rechts, overwonnen zijn. De „Matin" beschouwt de resultaten van den Élzas als de eenige wolk, die den he mel verduistert. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Na rijp beraad besloot het Hongaarsch R. K. Kindercomité in een dezer dagen ge houden vergadering, in geen enkel opzicht medewerking te verleenen tot het organisee- renren van een Hongaarsche vacantiekinder- trein naar Nederland, integendeel richtte het comité een waarschuwing tot de R. K. pleegouders, om niet samen te werken met personen, die eventueel, dergelijke treinen zouden organiseeren, terwyl een dergelijk verzoek eveneens werd gedaan aan de Hon gaarsche Kinderliga te Boedapest. Motieven daartoe waren: 1. dat de werkelijke noodlijdende kinderen in Hongarije (en dat zijn tienduizendtallen), doo rdergelijke vacantie-uitstapjes niet ge holpen worden; dat, integendeel, deze uit stapjes over het algemeen ten goede zou den komen aan kinderen, welke toch al reeds bevoorrechting genoten. 2. dat de financieele offers, welke de- pleegouders zich voor het uitstapje der be voorrechte kinderen zouden moeten getroos ten een ernstige belemmering voor de actie van het niuewe R. K. Hulpcomité Neder landHongarije, hetwelk zich ten doel steit, het arme Hongaarsche kind in eigen land te helpen, door het onrichten en steunen van R. K. onderwijsgelegenheden, waar te vens kleeding en voedsel verschaft wordt aan de armsten onder de armen. In verband met' dit besluit van ons co mité betreuren wij ten zeerste, dat de heer A. Larsen onder vermelding van zijn functie in ons voormalig Hongaarsch R. K. Kindercomité bekend gemaakt heeft, een vacantie-kindertrein te zullen organiseeren. Daar de geste van genoemden heer een zekere verwarring zou kunnen stichten, wijzen wij er met nadruk óp, dat ed orga nisatie van dezen kindertrein geschiedt; geheel in strijd met het door ons na rijp beraad genomen beEÏuijJ, dat wy daarin een tegenwerking zien van ons Katholiek streven teh gunste' van Hongarije, dat de kindertrein organisatie geen katholieke reisgelegenheid beoogt, wat voor al de ouderen bijzondere gevaren met zich brengt en dat wij ook overigens geenerlei ver antwoording op ons kunnen nemen voor welke teleurstellingen hier eventueel nok: zullen volgen. Om misverstand te voorkomen zy ten slotte nog medegedeeld, etat ónze waar schuwing natuurlijk niet gericht is tegen het streven van het R. K. Comité Pleeg- ouaerstrcln, te Alkmaar. BERLIJN 30 April Naar e „B. Z. am Mittag" meldt is hedennacht in het- kan toorgebouw, van den Avus-spoorweg een vreeselyke moord gebeurd. De kassier W. Sellenthin is door onbekenden overvallen, beroofd en met revolverschoten omge bracht. De stervende heeft nog de politie kunnen waarschuwen, doch de daders wa ren reeds verdwenen. Een belooning van tweeduizend mark is uitgeloofd voor de aanhouding der daders. KAIRO, 30 April Naar van Egyptische zijde gemeld wordt, heeft de Britsche com missaris Reginald Hoare gisteravond aan den Egyptische^ ministerpresident Nahas een nota overhandigd, waarin de Britsche regeering de Egyptische regeering verzoekt, binnen drie dagen de wt op de vergade ringen in te trekken. Indien de Egyptische regeering hieraan geen gevolg geeft, dreigt de Britsche regeering de maatregelen te nemen, welke zij noodig acht voor de be scherming, .van haar. onderdanen. Van Britsche zijde wordt dit bericht niet bevestigd, noch tegengesproken. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 30 APRIL. ROERMOND, 30 April Zondagnacht on- geveer.-12 uur brak brand uit in het café van den heer Kampinga onder de gemeente Me lick. De brand ontstond in een orgel, dat bui ten vóór het café stond. Het vuur sloeg over op de beugelbaan, die weldra in lichte laaie stond en instortte. Hierna deelde het vuur afbrandde. De inboedel ging grootendeels verloren. DRESDEN, 30 April. Zondagavond tegen negen uur heeft een botsing plaats gehad tusschen een brandweer-auto en een stads tram. De auto reed in volle vaart tegen den motorwagen op, met het gevolg, dat eerst genoemde wagen vernield werd. De brand meester werd gedood en zeven manschappen bekwamen zware verwondingen. De tram wagen derailleerde én drie passagiers wer den gekwetst. Onder verwijzing naar een advertentie, voorkomend in dit nummer, deelt het bestuur van het S. F. L. mede, dat, in verband met het overlyden van Mgr. A. J. Callier, de do nateursavonden van a.s. Dinsdag, 1 Mei en a.s. Woensdag, 2 Mei, uitgesteld zyn. MAASTRICHT, 30 April Boven Zuid- Limburg heeft gisteravond een zwaar on weer gewoed, dat met hevige slagregens ge paard ging. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Een anonieme brief aan Rechter Ivory. Een detachement gewapende politie be waakt het woonhuis aan het Gloucester Spuare te Londen van rechter Ivory, die in een anoniemen brief met den dood bedreigd werd, wanneer de executie zal plaats heb ben van Kennedy, ter dood veroordeeld we gens moord op een politie-agent. De brief is vermoedeiyk door een vrouw geschreven en werd Donderdag door den rechter tijdens het proces ontvangen. Gewapende politie-beamb- ten in burgerkleeding volgen Ivory overal waar hij gaat en houden hem zelfs ln het oog, terwyi hij zyn club bezoekt. Slotkocrsen Opening Zaterdag héden Staatsleehmgen. 5% Nederland 1919 B% Nederland 1918 4 y3 Nederl. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4 JA N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew. Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. s. Steel Snia Viscosa Handekondem. Comp.córnm. du Liège Mynbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dorische Potr Geconsolideerde Kon. Olie Periak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. C. O. Allied .ta. Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lyn dito Gem. EIgend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart MU. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. ...A. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerwóredjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific V/abash Chic. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie EMMEN, 30 April Alhier is gehouden *n LONDEN, 30 April. Naar uit New York wordt gemeld zijn te Detroit de voorbereidin gen voor den start van een drie-motorige ge heel uit metaal vervaardigd Ford-vliegtuig van St. Johns (New Foundland) naar'Lon den, voltooid. Men wacht nog slechts op de toestemming van Henry Ford. De vlucht zal de eerste zyn, waarby tijdens den overtocht gebruik zal worden gemaakt van meteorolo gische berichten. De datum van het vertrek dat nog dezen zomer zal plaats hebben, is nog niet vastge steld. BATAVIA, 30 April. (Aneta V.D.) De 16- jarige den Daas leerling aan de Koning Wil lem Drie school, heeft by het basebalspelen een bal tegen het hoofd gekregen. Hy kreeg een ernstige hersenschudding en is kort daarop overleden. 101% 101 »/.M 100%, lOlVw 98%s fff 263 182 187 1872- 269J 182 187 188 295 527| 208.1 205% 698-J, 6992 295 525-3C -, 2081 2io" 7042 7Q3i 141% 146 152J 143 1360 173 122| 174J \2\ b 3642 ^15 395 5 367 1 396 71 230i 156% 66: 186£ 109 127% 66b 18%32 235 160 188 107 127 67 13f - 79 74i t 88" 237 196 1851 2091 5%2 40 /16 80 b 78 209| sj 39f 7551 4251 122| 187 170 761 -2 123 1 190 1 172 1 666 465J 206% 4992 ■672 463 2031 504 1531 198" 85 39% 33 58 591 1521 198" 83 39%-i 59 59 i 4 MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 30 APRIL. Biëdén Laten 59.25 59.40 9.70 9.85 Brussel 34 .60 34.75 12,10 12.11-1 47 .85" Ziirich 47 .70 13.- 13.15 40.10 40 .25 34 .85 35.— New-York (cable) ,-2.48 2 .491 7.30 7 .45" 27,— 27.10 66 .40 66.55 Oslo 66.25 66.40 Stockholm 66 .45 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14