Reringa Wuttirïcb, RaaiTèm fl V erkeersongevallen CHEQUE.KOERSEN Voornaamste Nieuws Amsterdamsche Beurs Centrale Verwarming GEWELDIGE BRAND TE AALSMEER StoJzmgerhms MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10758 Apex Klop- Veeg-Stofzulgers f150.- Dr. H. NANNING's TANDPASTA ^25&75c.p.tube Het Provinciaal Wegenplan DRIE WOONHUIZEN, 2 SCHUREN EN EEN SLAGERIJ AFGEBRAND Zeventien varkens in de vlammen omgekomen Per rijwiel van de Zuidpier te IJmuiden gereden ZANDVOORT HILLEGOM Telegrafisch Weerbericht. HAARLEMMERMEER KENNEMERLAND IJMUIDEN VELSEN DE ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK De uitslagen DE SPAARNEBANK Haarlem- Amslerdam DE SPAARNE3ANK Haarlem - Amsterdam 6984 699f 594 44 aersten Herder uwer zielen ons opgelegd en van de zware verantwoording, die daarom eenmaal van ons zal worden gevraagd, en in de liefde, waarmede wij U in God moeten beminnen". De geloovigen, die vanzelf betrekkelijk verre staan van den dagelijkschen arbeid eens Bis- schops, beseffen niet hoe uitgebreid zijn i hij verreweg den grootsten vijand van het werkzaamheden, hoe omvangrijk zijn be moeiingen, hoe zwaar zijne zorgen, hoe veel- eischend zijne bezigheden zijn. Maar dit ééne begrijpt toch ieder Katholiek, dat de verant woordelijkheid van een Bisschop groot en zwaar is! En de leek huivert bij de gedachte aan de taak, den Bisschop opgelegd, om ten hemel te leiden de duizenden en duizenden aan zijn zorg toevertrouwd; om een jong geslacht te kweeken trouw en ijverig; om het priester- vuur brandend te houden in de kringen, waar het zout der aarde ongerept moet worden be waard; om scholen te bouwen en kerken te stichten ten einde aan de moderne nooden tegemoet te komen; om de stroomingen des tijds in de goede bedding te leiden en scherp vooruit te zien ten einde den juisten weg te doen gaan door zijn volk en dit tegen drei gende gevaren te behoeden. De „Residentiebode" schrijft: Meer dan 50 jaren priesterschap, eerst als leeraar bij de opleiding der toekomstige priesters, dan als vicaris-generaal van het bisdom en ten slotte bijna 25 jaar lang belast met de opperste leiding in het diocees, zie daar den staat van dienst van den thans overleden kerkvorst. Is er na deze korte opsomming nog wel een lofspraak noodig om het groote verlies van dit kostbare priesterleven voor ons dio cees te schetsen? In geloof zonder aarzelen! Welk een zinrijk en verheven devies, maar tegelijk, welk een program, welk een getui genis van apostolische liefde en kracht! Onbevreesd, zonder aarzeling, maar sterk door zijn vertrouwen op en liefde tot God, wilde deze herder werken aan het heil van zijn kudde. Maar niet alleen voor zich zelf moest dit devies een getuigenis zijn, neen, het was ook bestemd voor ons allen. Want welk een geruststelling en een ver trouwenwekkende gedachte lag daarin voor allen opgesloten, die in de moeilijke periode voor Gods Kerk in die dagen de ontwikke ling der gebeurtenissen met angst en zorg tegemoet zagen! Zooals eenmaal Christus tot zijn apostelen sprak: Nolite timere: wilt niet vreezen, zoo sprak Mgr. Callier tot zijn geloovigen. Wilt niet wankelen, niet aarzelen, maar weest sterk en onbevreesd in uw geloof. Als een scherp zwaard, maar tevens als een lichtende fakkel droeg hij dit sterke ge loof en die overtuigende liefde voor zich uit en met zijn welsprekend woord wist hij allen te bezielen. De „Leidsche Courant" schrijft: Nihil haesitans! Nooit weifelend! Het geloof was niet alleen Zijn licht, maar bok Zijn kracht. Van aarzelen, van weifelen, heeft Mgr. Callier nooit geweten. Fortis in fide, Wees sterk in 't geloof, ziedaar zijn op vatting. Geloofshelden zijn altijd menschen met doorzettingsvermogen geweest, menschen van ijzer en staalzulk een kracht-natuur was ook Hij. Hij heeft een heel geslacht met zijn hand in het H. Vormsel willen vormen tot helden in het gelooven als Hij zelf en Hij verdroeg het niet gemakkelijk Wanneer anderen zwakker waren dan Hij. Sterk was Hij in het spreken. Zijn lijfspreuk boven iederen vastenbrief was geen louter sieraad, want ook daarin klonk Zijn opvat ting van de Christelijke zedeleer niet weife lend. Sterk in het spreken bij het streng-prin- cipieele rondschrijven over het lidmaatschap van of steungeven aan zekere vereenigingen, waarin het gaat „vóór of tegen Christus". Sterk ook in het zwijgenals in het ge zelschap van Zijn priesters hij zoo graag ver telde wat de humor van het leven Hem te zien gaf om gemakkelijker te zwijgen over het andere! Nooit weifelend als Hij zag dat de nood nieuwen bouw van kerken of stich tingen eischte omdat Zijn rotsvast geloof ver trouwen deed, dat na Zijn voorzichtig beleid God zou zorgen voor de rest. Wat Hij in het licht van Zijn geloof zag, dat Hij moest doen, dat deed Hij in de kracht van dat geloof. Justus ex fide vivit: de Rechtvaardige leeft Uit het geloof. En zoo is het niet te verwonderen dat deze Rechtvaardige Mensch in Zijne laatste dagen zeggen kon aan een priester, die Hem be zocht, op de vraag of Hij den dood dan vol strekt niet vreesde: „Neen, daarvoor heb ik nu juist altijd geleefd: om gerust te kunnen sterven". Nihil haesitans, ook onder den laatsten zin van Zijn levensboek. Uit een beschouwing in de „Nieuwe Rot- terdamsehe Courant": Toen mgr. Callier in 1903 tot bisschop van Haarlem werd gewijd, schreef hij in het bis schoppelijk wapen het devies „in fide nihil haesitans", en inderdaad is hij, wanneer het de belangen van zijn geloof en zijn kerk be trof, steeds zonde, aarzeling te werk gegaan. Hij heeft zich van meet af toegelegd op de versterking van de inwendige organisatie van zijn diocees, en heeft zich hoofdzakelijk tot dien belangrijken arbeid beperkt. In zijn bestuurstaak heeft bisschop Callier zich van den aanvang af onderscheiden door een strenge opvatting van zijn herderlijk ambt. Hjj hield niet van transigeeren met het be ginsel, waarop zijns inziens de Roomsch Ka tholieke praktijk behoorde te zijn gegrond vest. Verwatering en vertroebeling duldde hij niet en talloos zijn de gelegenheden, waarbij hij, hetzij met een klacht, een waarschuwing of een verwijt, de parochianen uit zijn dio cees tot de orde riep. In zijn vastenbrieven heeft hij meermalen met ernst en nadruk gewezen op wat hij ken schetste als Roomsch verval. Vooral in de eerste jaren van den wereldoorlog, welken hij beschouwde als een straf Gods voor de menschelijke zonden, heeft hij gemeend, scherpere maatregelen te moeten nemen te gen den „vertrouwelijken omgang met an dersdenkenden" en bepaalde hij in den Con- ventus Prosynodalis. dat aan vrouwen en meisjes, die niet betamelijk gekleed in de kerk verschijnen, het ontvangen van de sa cramenten, in het bijzonder het ontvangen van de H. Communie zou worden geweigerd. Toen elf jaar later dit verbod in het dio cees nog niet voldoende uitwerking bleek te hebben gehad, heeft bisschop Callier het meenen te moeten herhalen, thans voorzien van een gedetailleerde toelichting omtrent hetgeen onc'er zedige kleeding behoort te worden verstaan. De lijdelijkheid ten opzich te van dergelijke bisschoppelijke voorschrif ten heeft dezen herder veel verdriet be zorgd. Zoo heeft hij in een zijner herderlijke brieven er zijn teleurstelling over uitgespro ken, dat de Roomschen naar tooneel en bioscoop, sinds lang echte leerscholen van ze denbederf, ondanks de bisschoppelijke verma ningen blijven stroomen om te genieten van de ziel-moordende vertooningen qn het was hem een doorn in het oog, dat de schouw burg-directies in zijn bisschoppelijke woon plaats zonder vrees voor tegenspraak konden getuigen, dat zij de Roomschen onder de trouwste bezoekers rekenen. Het „Algemeen Handelsblad" schrijft: Mgr. Callier was door en door objectief, nuchter en bezadigd. In zijn vastenbrieven en tijdens vele audiënties bleek hij de toe komst vaak met bezorgdheid in te zien. Dik wijls behandelde hij dan de verwaarloozing der jeugd, de noodzakelijkheid van het R.-K. vereenigingsleven en vooral maakte hij zich bezorgd over het gemengd huwelijk, waarin reinigt mond en tanden. geloof zag. In den vastenbrief van 1924 uitte hij mede met de andere R.-K. Bisschoppen een noodkreet en klaagde, „dat er zooveel rampzalige huwelijken zijn en dat van jaar tot jaar het aantal toeneemt van gehuwden, die met verzaking van hun heilige verplich tingen elkander verlaten, bewerend niet meer samen te kunnen leven". Juist doordat mgr. Callier zoo nuchter van opvatting was, zag hij in, dat de uiterlijke bloei van zijn bisdom het grootste gevaar van verslapping van het ge loofsleven, tengevolge van genotzucht en ver leiding, die vooral in de groote steden bestaan, nog niet wegnam. Vandaar dat hij het zich een heiligen plicht rekende, geheel en al ziel zorger te zijn en onophoudelijk te ijveren voor behoud en verdieping van het geloof. Zielzorger en nog eens zielzorger en niet anders dan zielzorger, dat was de overleden bisschop. De „Telegraaf" schrijft: Door het overlijden van Mgr. Callier, is een krachtige persoonlijkheid en schoone fi guur uit het Nederlandsch episcopaat heen gegaan. Alleen al door zijn uiterlijk was deze bisschop, met zijn scherp besneden denkers- kop waaruit de stoere, vastberaden Zeeuw sprak het echte type van een waardig kerkvorst. Wanneer bij groote kerkelijke plechtigheden en massa-bijeenkomsten Mgr. Callier in vol ornaat door de menigte heen schreed en zegenend de door ouderdom ge rimpelde, maar toch nog krachtige hand op hief, lag er in dat gebaar een groote waar digheid besloten en innigheid tevens. Ondanks zijn 78 jaren en hoewel het hem in den laat sten tijd wel wat moeilijk viel zich veelvuldig te verplaatsen, toch bleef de Haarlemsche herder tot op het einde toe vol werklust. Terugziende op dit lang en vruchtbaar le ven mag men den gestorven bisschop dan ook in den vollen zin des woords een opbouwer noemen. Het „Vaderland" schrijft: Naast het groot aantal kerken, onder Mgr. Calliers episcopaat verrezen, neemt het aan tal nieuw gestichte scholen een nog grootere plaats in. Na de onderwijsgelijkstelling vooral werd het werk der stichting van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding alhier, belangrijk vergemakkelijkt. De rijpere jeugd, vooral in de groote steden, vond in Mgr. Cal lier den grooten beschermer, door diens groote zorg en belangstelling in het werk der Patronaten. Zijn vérstrekkende bemoeiingen op het ge bied der sociale actie; de juiste keuze in het aanwijzen der geestelijke adviseurs voor da verschillende vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard, gaven blijk van den ruimen kijk van dezen Kerkvorst ook op dit buiten de kerk gelegen terrein. Met Mgr. Cahier is een uitnemend priester en groot kerkvorst, over wien de latere ge schiedenis nog veel zal spreken, heengegaan. In de Ringvaart van Haarlemmermeer aan den Aalsmeerder dijk tegenover den Kruis weg worden thans vanwege den provincialen waterstaat grondboringen verricht, waarvan de opgehoorde grond onderzocht zal worden. Het werk geschiedt onder leiding van een ingenieur en staat in verband met het pri maire wegenplan. Het moet in het plan liggen aldaar een brug te bouwen, welke den te verbreeden Kruis weg met den nieuwen weg door de gemeente Aalsmeer zal verbinden. Vrachtauto omgeslagen. Een bloemen-vrachtauto, afkomstig uit Rotterdam en in de Haarlemmermeer op weg naar de yeüng in Aalsmeer, reed op den Lei- muiderijk bij het passeeren van een ander voertuig, te ver in den grasberm, waardoor dit motorrijtuig geheel omsloeg. De carrosserie werd zeer beschadigd, fer- j wijl de inzittende personen niet ernstige ver wondingen opliepen. De vrachtauto is later naar een garage in Aalsmeer gesleept. Motorongeval. De heer M. Koppe, aannemer te Nieuw- Vennep was met zijn vrouw op de duo per motorrijwiel op weg naar Utrecht. Nog nau- .welijks 3 kilometer van huis, brak door een schok de duo, met het gevolg, dat mej. K., achterover sloeg en eenige meters werd me- degesleurd. Wonder boven wonder had zij slechts lichte ontvellingen, haar kleeding was totaal vernield door het slepen over den scherpen weg. Aanrijding te Bloemendaal. Zaterdagavond had op den hoek Zuider- Stationswcg en Hartelustlaan een aanrij ding plaats die gelukkig goed afliep. Een loopjongen reed per fiets op dien hoek toen juist met groote snelheid pan auto, van Gebr. Baas, Nagtzaamstraat, Haarlem, 'n hoek passeerde. Een aanrijding was onver mijdelijk en de jongen werd van de fiets geslingerd, doch kreeg geen letsel. Het rij wiel werd nagenoeg geheel vernield. Aan de sporen op den weg was zichtbaar, dat de auto veertig meter noodig had om remmend tot stilstand te komen. DE OORSPRONG VAN DE MEESTE ONZER TULPEN? Wij lezen in het „Wbl. voor Bloembollen cultuur Het was één dezer dagen, dat de heer A. Lefeber te Lisse ons attent maakte op een partijtje import-tulpen, hetwelk hij door zijn connecties in Rusland (het is misschien ve len bekend, dat mevrouw A. Lefeber van Rus sische afkomst is) het vorig jaar gestuurd kreeg en dat thans in bloei staat. De meesten vertoonen een seprekende gelijkenis met de thans bestaande Due van Tholl-varieteiten en enkele vroege tulpensoorten. Velen hebben het echte species-type, met groenachtigen weerschijn aan den buitenkant, en smalle en spitse bloemvorm, zooals we dat in de species Oculus solis kennen. Doch dan in 't wit en geel en veel kleiner van bloem, maar toch spreekt uit al deze type's een zekere gelij kenis met onze tulpen, die we nog nooit zoo sterk in andere wilde tulpen ontmoet heb ben. De bolletjes waren heel klein toen ze ge plant werden, zoodat de mogelijkheid, dat bij een sterken groei, het volgende jaar betere en grootere bloemen met de daarmee gepaard gaande verrassingen te wachten zijn, niet uit gesloten is. Het zou ons te ver voeren om de geheele geschiedenis te vertellen van de moeite die het gekost heeft om deze tulpen in handen te krijgen. Niet alleen dat ze na da genlang reizen in de wildernissen van Azia tisch Rusland opgespoord en gevonden zijn, doch ook de moeilijkheden die met de verzen ding van deze tulpen gepaard gingen, waren groot en verscheidene voorgaande zendingen zijn door de Sovjets vastgehouden en mis- schien vernietigd, totdat tenslotte langs smokkelaarsweg deze tulpen bij den heer Le feber gekomen zijn. Het zal zeker velen inte— resseeren om hier eens een kijkje te nemen. Men meldt ons uit Aalsmeer: In den afgeloopen nacht heeft te Aalsmeer een hevige brand gewoed. Ongeveer kwart voor twee uur bemerkte de echtgenoote van den heer de Ruiter, dat er rook in de woning stond. Zij wekte haar man, die onmiddellijk uit 't bed sprong en ging kijken. Hij ontdekte, dat er brand was uitgebroken en waarschuw de onmiddellijk behalve zijn eigen gezin ook de bewoners der aangrenzende huizen, die onder één dak gebouwd zijn. Toen hij dit ge daan had. had het vuur reeds zoo'n omvang aangenomen, dat hij niet meer zijn woning kon binnengaan. De brandweer was spoedig met een stoomspuit ter plaatse. Toen om tien minuten voor half drie water werd gegeven, stonden de woningen van de familie Ver meulen, de Ruiter en van Wirdum in lichte laaie. De wind wakkerde het vuur aan en er was van deze woningen niets meer te red den. De brandweer, die nog een tweede mo torspuit ter beschikking had, bepaalde zich voornamelijk onder leiding van den burge meester te trachten de aangrenzende wonin gen te behouden. Men kon echter niet voorkómen, dat het vuur oversloeg naar een in 6e nabijheid staande slagerij van den heer Kroes, Welke van hout is opgetrokken. De slagerij brandde geheel af. Een daarachter liggende schuur van den slager ging eveneens in de vlammen op. Het woonhuis van den heer Kroes kreeg ernstige waterschade, doch kon worden be houden. Aan den anderen kant van het ge bouwencomplex, waarin de brand was uit gebroken. stond een schuur van den heer De Jong, welke als garage was ingericht. De schuur en de daarin staande auto's werden door het vuur verwoest. Van de inboedels der afgebrande woonhuizen werd nagenoeg niets gered. Alles was verzekerd, behalve den inboedel van den heer Vermeulen. De .hui zen waren het eigendom van den heer de Jong. In de schuur van den slager Kroes kwamen 17 varkens, 15 kippen en ander klein vee in de vlammen om. De oorzaak van den brand Is onbekend. Gisterenmiddag waren een viertal vriend jes per rijwiel uit Amsterdam gekomen, om eenige aangename uurtjes door te bren gen nabij en op de Zuidpier te IJrhuiden. Deze knapen, niet wetende, welk gevaar hier altijd dreigt tengevolge der rukwinden, fietsten op de Zuidpier, totdat plotseling een hunner, zekere A. C. Woud, 15 jaar, zijn stuur niet meer meester was, vanaf de Zuidpier viel, op de aldaar liggende ba- zaltblokken terecht kwamen bleef liggen. Het ongeval werd door de ter plaatse zijnde visschers opgemerkt, mede door het hulp geroep van de kameraadjes van W. Men wist den knaap, die over pijn klaagde, boven op de pier te krijgen, waarna men hnlp ging halen. De heer Beukman, wonenda aan het strand, waarschuwde per telefoon Dr. Bekker eveneens werd de politie met het voorgevallene in kennis gesteld. Beideu waren spoedig ter plaatse en na den kneap te hebben onderzocht, werd deze per zieken wagen naar het politie-bureau overgebracht. De knaap, die onder veel pijn, ontstaan door zijne val met de borst op de steenblokken klaagde, begon bij wijlen te braken, zoodat hij direct per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk werd over gebracht. Hier aangekomen klaagde de jongen over pijn in de maagstreek en achtte men opera tief ingrijpen noodzakelijk, hetgeen is ge schied. Zoodra men het adres van den jongen te Amsterdam wist, zijn de ouders met het voorgevallene in kennis gesteld. Naar wij vernemen, maakt de jongen het naar omstandigheden goed. Dit ongeval kan een waarschuwing zijn voor allen, die in het komende seizoen de pieren van IJmuiden gaan bezoeken. Im mers, telkenjare komen hier ongelukken Gemeenteraad De Burremeester heeft eene openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort belegd, op Donderdag 3 Mei 1928, des namiddags 7'/2 uur, ter be handeling van de volgende Agenda 1. Ingekomen stukken 2. Vaststelling van bet kohier van de hondenbelasting voor 1928 3. Vaststelling van wijzigingen der gemeente- begrooting, dienst 1927 4. Voorstel om een medaille beschikbaar te stellen voor een te houden bloemententoonstelling 5. Voorstel tot benoeming eener Commissie van onder- Zoek naar de woningtoestanden 6. Voorstel tot het geven van een straatnaam 7. Voorstel tot opzegging van den officieelen naam „Offi cieel Orgaan der Gemeente en Badcourant" aan de N.V. Zandvoortsche Courant 8. Voorstel om stichting van een inrichting voor volksbaden uit te stellen 9. Voorstel om de erfpacht van B. A. Peper te stellen op H. P. Beninga 10. Voorstel om een bedrag van f 3762.- beschikbaar te stellen aan het Bestuur van de Vereeniging tot Stichting en instand houding van Christelijke Scholen alhier 11. Voorstel tot verpachting van standplaatsen voor ijskarren 12. Voorstel om verhooging van een crediet voor afrastering van terreinen op Plan Noord 13. Voorstel voor het in ge bruik geven van het gymnastieklokaal van school D. 14. Voorstel tot aankoop van grond aan de Piet Heinstraat15. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den vader en de moeder van het Oude Mannen- en Vrouwengastliuis 16. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der rioolbelasting dienst 1927 17. Voorstel tot wijziging van het Re glement van het Burgerlijk Armbestuur 18. Voorstel betreffende strandverpachting 19. Voorstel betreffende bepaling der tarieven van de parkeerterreinen en de ventvergun ningen 20. Verzoek om vergoeding voor het bezoeken van de Ambachtsschool te Haar lem 21. Voorstel tot verpachting van gedeel ten strand in het kampeerterrein voor plaat sing van Consumptietenten 22. Verzoek van den heer G. W. Ehbrecht om eervol ontslag als gemeente-ambtenaar 23. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Duinbrand. In de duinen, achter de -Zandvoorterlaan, ontstond gisteren, om on geveer 5 uur een hevigen duinbrand. Spoedig was veel hulp aanwezig om het vuur te blusschen, o.a. personeel der water leiding en politie. Ongeveer twee hectare duinbeplanting is verbrand. De oorzaak is onbekend, maar men ver moedt, dat een uitgeklopte pijp, waarvan de nog brandende tabak, het begin is ge weest. Politiepost. Het bouwen van een hou ten politiepost, nabij het tentenkamp, is op gedragen aan den heer Berkhout, aannemëi, alhier. Raadsvergadering. Donderdag 3 Mei a.s. zal er een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden worden. De eerste ouderavond van de Joannes- school (Mariastraat) Vrijdagavond werd in het St. Gerardus Majella-Patronaat aan de Hoofdstraat alhier de eerste ouderavond der Joannes-school gehouden. Dezen avond ging vooraf een tentoonstelling van het schrif telijk werk der leerlingen. Bij deze tentoon stelling hebben wij werkelijk verbaasd ge staan over het keurige werk, dat door ver scheidene leerlingen geleverd was. Het moge voor het Hoofd der school en voor 't per soneel een voldoening zijn, met een derge lijke tentoonstelling voor den dag te kunnen komen, terwijl de moiien prijzen, welke door verschillende behaald werden, c voor hen Zoowel als voor degenen, die geen prijs kon den behalen, een prikkel zijn, om in de toe komst nog meer hun gest te doen. Des avonds te half acht kwamen vele ouders der kinderen in het Patronaats- j gebouw bijeen, om gezamenlijk met de Pries- ters en onderwijzers over de opvoeding der kinderen te spreken. Deze avond werd ge opend met den Chr. Groet door het Hoofd der school den WelEd. Heer E. A. Janssen, die tevens den ZeerEerw. Heer Pastoor Krook den WelEd. Heer Uijlings van Amsterdam en de ouders der leerlingen, die door hun aanwezigheid blijk geven prijs te stellen, dat de opvoeding van hun kinderen zoo goed mogelijk wordt behartigd, hartelijk welkom heet. Uw belangstelling, aldus spr., zal zeker voor alle onderwijzers en onderwijzeressen die toch reeds alles willen doen om de kin deren, op te voeden tot goede burgers der Maatschappij en tot degelijke Katholieken, een prikkel zijn, om met nog meer ijver voor dit groote belang te werken. Hierna werd het woord gegeven aan Pas toor Krook, die zou bespreken het onder werp „Het is de plicht der ouders, de kin deren op te voeden", èn „Wanneer moet de opvoeding beginnen." De ZeerEerw. spreker besprak breedvoering de opvoeding van de kinderen op geheel Katholieken grondslag. Over het algemeen, zegt. spr., zien de ouders de groote waarde van hun eigen roeping niet in. Zij zijn de opvoeders van de kinderen, ook als ledematen van de Katholieke Kerk. De Kerk, aldus spr., zal nooit gedogen, dat iemand in de rechten der ouders treedt en naar aanleiding daarvan toonde spr. aan, hoezeer de kerk zich verzet heeft tegen het optreden van Musoiini. Naar aanleiding van „Wanneer de ouders met de opvoeding moeten beginnen, zegt spr., dat dit reeds vóór de geboorte moet geschieden. Men wil de erfelijkheid wel eens zoo doorvoeren, dat de vrije wil in het gedrang komt. Voor de gezegende moeder is de devotie tot de H. Alfonsus van groot bel ang. Voor de opvoe ding in de eerste levensjaren moet men naast de natuurlijke middelen ook de bovennatuur lijke middelen gebruiken. Moeder moet het kind onderwijzen in de voornaamste waar heden des geloofs. Het Catechismus-onderwijs mogen ide ouders niet alleen overlaten aan Priesters en onderwijzers. De ouders mogen vooral niet vergeten, dat in elk kind een angel des kwaads zit n.l. de hartstocht, welke niet door het H. Doopsel wordt weggenomen. Aan' het kind in de wieg moet reeds geleerd wor den zich te gen den hartstocht te verzetten De eerste leerstoel van het kind, aldus spr. is de arm van de moeder. Het gebed is on misbaar en het gezamelijk gebed leert den kinderen de waarde van het gebed. Tot slot zegt spr. Een vader en moeder die zijn kinderen opvoedt voor God, behoeft voor zijn eigen zaligheid niet te vreezen." Applaus. Hierna werden eenige oogenblikken ge pauzeerd en werd den aanwezigen een kop thee aangeboden, terwijl de he eren op een rookertje werden getracteerd. Een gezellig strijkje door een paar onder wijzers vroolijkte deze pauze op en het ver diende daarvoor een welverdiend applaus. Hierna was het woord aan den heer Uijlings van Amsterdam. Spr. begint met eenige dichtregelen over het bezit van het kind als de grootste schat en gaat dan in ver gelijking met het aardsche kapitaal na, hoe wij dezen schat n.l. het kind, moeten verzorgen en bewaren. Vervolgens besprak spr., hoe noodzakelijk het is, dat Priesters, ouders en onderwijzers in de opvoeding der kinderen met elkaar samenwerken. Immers, de mede helpers aan de opvoeding van het kind zijp toch de Priesters, onderwijzers en medici. Vooral de ouders moeten het steeds in de opvoeding van het kind samen eens zijn en wat vader bestraft, moet moeder niet goed praten of andersom. Oneenigheid van de ouders mag er niet zijn in tegenwoor digheid van de kinderen. Het is voor de kinderen van den tegenwoordigen tijd moei lijker braaf te zijn dan voor de kinderen van vroeger. Spr. zegt, dat het bezoek van de schoolmis voor de kinderen toch zoo buiten gewoon goed is en dat dit bezoek helaas in Amsterdam zoo slecht is. In verband met een en ander vergelijkt spr. de opvoeding van het lichaam met dat van de ziel. Ten slotte wijdt spr. een geheele beschouwing ovei het onderwijs op de scholen. De onderwijzers moe ten niet alleen onderwijzen, ze moeten ook opvoeden. Het is noodzakelijk, dat de onder wijzers de ouders kennen en dat er tus?chen deze twee geen wrijving ontstaat. Met een schitterende peroratie eindigde deze zeer eminente spr. zijn leerzaam betoog. Applaus. De heer Janssen had den spreker wel niets te vragen, doch wenschte het volgende even op te merken; ten eerste wat betreft het bezoek aan de schoolmis kan Hillegom glansrijk den toets van Amsterdam doorstaan, want zeker komt te Hillegom 75 °/0 der kin deren dagelijks in de schoolmis en vervol gens wat de samenwerking der ouders met de onderwijzers betreft deze is hier schitte rend, nog niet 5 ouders van de 250 leerlin gen komen per jaar bij spr. met klachten of iets dergelijks. De heer C. G. van de Poll vraagt, waarom spr. meent, dat het kind van den tegenwoordigen tijd moeilijker braaf kan blijven dan het kind van vroeger. Deheer Uijlings beantwoordt den heer van de Poll met verschillende vragen en voor beelden n.l. over bioscoop, lectuur, lichtzin nige jongelui enz. Dit alles, wat voor de jeugd veel gevaar oplevert, was vroeger niet zoo uitgebreid als thans. Hierna spreekt de voorzitter woorden van dan ktot den Zeereerw. heer pastoor en tot den heer Uijlings voor de beide aangename en leer zame redevoeringen. Spr. is er van overtuigd, dat deze eerste ouderavond inderdaad goed geslaagd is en hoopt, nog meerdere van deze avonden te mogen organiseeren. Ten slotte dankt spr. de ouders voor hun egenwoordigheid en sluit dan met den Chr. Hoogste bar. stand 771.5 m.m. te Haparanda. Laagste bar. stand 748.3 m.m. te Brussel. Verwachting: matige Z.O. tot N.O. wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk regen of onweer, weinig verandering in tempera tuur. groet, waarmede deze kostelijke avond was geëindigd. Uitslag aanbesteding Bij de gehou den aanbesteding van een woonhuis met schuur voor rekening van den heer A. Buis aan den Leimuiderdijk te Nieuw-Vennep alhier werd ingeschreven als volgt: Perceel I: (metselwerk) D. Terreehorst Aalsmeer f 2.116.—; gebrs. Robijn te Hoofd dorp f 1683. Perceel II (timmerwerk) A. van Wieringen te Leimuiden f 1944.A. Wies te Aals meer f 1700. Massa: D. Bakker en Zn. Nieuw-Vennep f 4357.A. Wies te Aalsmeer f 3500. Gunning aangehouden. Boaz-Bank te Hoofddorp In het z.g. Boaz-lokaal hield de Boaz-bank te Hoofddorp haar algemeene jaarvergadering. Uit het financieel verslag bleek dat de bank zich in een gestadigen groei mag ver heugen en de bedrijfsresultaten weer beter waren dan in 1926. De balans, winst- en verliesrekening over 1927 werden ongewijzigd goedgekeurd; het winstsaldo ad f 620.24 werd geheel op de reserve-rekening overgebracht. Tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer J. Bonsing, terwijl de heer G. van den Heuvel als zoodanig herkozen werd. De heer J. Woldendorp werd als bestuurs lid gekozen in de plaats van den heer J. de Graaf, die zich niet herkiesbaar had gesteld. De drukte in de Vïsschershaven Zater dagmorgen heerschte alhier een ongewone drukte in de Visschershaven. Gisteren waren vanuit zee alhier binnengekomen totaal 33 stoomtrawlers, waarvan 27 Hollandsche en 6 Duitschers. Onder deze laatste waren twee IJslandvaarders, ieder met ruim 900 manden versche visch. Vanwege de geringe ruimte, of te wel groote aanvoer, konden niet meer dan 27 stoomschepen ligging nemen aan de Rijks- vischhal en moesten 8 schepen aan de Zuid zijde van de Visschershaven ligging nemen, om eerst Donderdagmorgen te worden gelost. Krukas opgevischt Gisteren werd door den stoomtrawler Polaris IJm. 6, welke van de visscherij terugkeerde, aangebracht een krukas, welke men op zee al visschende in het net had gekregen. Deze krukas heeft zes krukken, waarop nog vier drijfstangen en zuigers aanwezig waren; ook zaten op twee der zuigers nog de cylinders; vermoed ordt dat het van een vliegtuig afkomstig is. Wanneer de nummers, waarmede derge lijke machinedeelen zijn gemerkt, nog goed zichtbaar kunnen worden gemaakt, zou het mogelijk zijn te bepalen, van welk vliegtuig deze krukas met toebehooren afkomstig is. Inbraak In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij den heer K. D. aan den Velserduinweg. Door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van het huis, wist men de span jolet te lichten en zoo in de serre te komen. Beneden werd alles overhoop gehaald Het was de heeren blijkbaar om geld te doen, want zilveren voorwerpen liet men liggen. Vermist wordt een portemonnaie met 15. PARIJS, 30 April. Na de gisteren ge houden herstemmingen zal de Fransche Ka mer als volgt samengesteld zijn: republi- keinsche Unie 159, republikeinen links 93, radicalen 64, sociaal radicalen 113, socialis tische republikeinen 36, socialisten 103, on afhankelijke socialisten 4, conservatieven 15. republikeinsche socialen 1, socialistische communisten 3, republikeinsche democraten 2, onafhankelijke republikeinen 1, commu nisten 15. Er worden nog drie uitslagen uit de koloniën verwacht. De herstemmingen van gisteren, die vlot en in volmaakt goede orde zijn verloopen, ge ven volgens bovenstaande cijfers een over weldigende rechtsche meerderheid. Het aantal onthoudingen loopt merkwaar digerwijze parallel met dat van de verkie zingen in 1924. In 1924 bedroeg de opkomst der kiezers 83 pct„ thans 83.89 pet. De communisten hebben verschillende ze tels verloren, welke zij in 1924 hadden ver overd. Dit geldt speciaal van het Seine- departement. De rechterzijde en het centrum zijn sa mengesteld uit de volgende groepen: Repu blikeinsche Unie 159, republikeinen links 93, radicalen 64, sociaal radicalen 113, conserva tieven 15, republikeinsche democratie 2, on afhankelijke republikeinen 1. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 30 APRIL. Berlijn Parijs Brussel Londen Zürich Rome Madrid Weenen New-York (cablei Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm Bieden 59.25 9.70 34.60 12.10 47.70 13.— 40.10 34.85 2.48 7.30 27.— 66 .40 66.25 66 .45 Laten 59 .40 9.85 34.75 12 .1 li 47.85" tó.15 40 .25 35.— 2.494 7.45 27.10 66.55 66.40 66 .60 De Eerste Kamer heeft de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid goedgekeurd. De jaarvergadering der Ned. R. K. Vereeni ging van Handelsreizigers „St. Christoffel". Door de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid is aan de iVransportarbeiders-organi- saties meegedeeld, dat een vruchtbare be spreking inzake her.uening van loon- en ar beidsvoorwaarden in verband met bet aan hangige ontwerp Stuwadoorswet thans on mogelijk is. Het jubileum der HoOgere Krijgsschool Bogoljubow wint de (zevende schaakpartij tegen Euwe. Te Ede is een vrachtauto omgeslagen. Drie personen werden gewond. Het congres der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden is gSateren gesloten. De verkiezingen in Frankrijk. Een voor sprong der rechtsche partijen. Het officieele karakter van. Lord Birken head's reis naar Berlijn wordt bevestigd. De gezondheidstoestand van Fiisudskl Hij was niet aanwezig b ijde ontvangst van den Koning van Afghanistan, die te Warschau is aangekomen. Bijzonderheden over de spoorwegramp in Zuid-Afrika. Botsing tusschen een brandweer-auto en een stadstram te Dresden. Eén doode, ver scheidene zwaar gewonden. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.50. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen word enopgestoken on* 7.54. MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG 30 APRIL. Slotkoersen Opening Zaterdag heden Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 6 7o Nederland 1918 i'A Nederl. 1917 6% N.-IndiS 1923 D, 4y, N.Ind. 1926 B Banken. Koloniale Bank Indische Banl: Gert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Hall. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Handelsondem. Comp.comm. du Liège Mijnbouw. Boeton Mijnbouw Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V. I. C. O Allied Xntercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St. Paui Kansas City South Erie Railr 10 U/a 101%6 100% lOlVlM 98 %6 263 182 187 187| 295 5274 208| 2057g 141J 146 1524 1360 173 1224 364| 215 395f 714 230J 156% 66 1864 109" 1274 66b 13^/38 79 744 88 237 196 1854 2094 5%* 40%16 755| 4254 122§ 187 170 666 4654 206% 499J 1534 198" 85 3921/32 58

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2