Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Luchtverkeer STATEN.GENERAAL Eerste Kamer Dr. Schaepman-fonds Emigratie naar de Vereenigde Staten van Amerika De huldiging van H. M. de Koningin-M oeder De proeve tot wijziging der Gemeentewet De nieuwe vice-president van den Raad van State De wijziging der Leerplichtwet Wijziging der gemeentewet DE DUITSCHE OCEAAN VLIEGERS De reis naar Washington Een enthousiaste ontvangst te New-York Een vrachtauto omgeslagen Een kapitale boerderij afgebrand Overreden en gedood Een tragisch ongeluk Een oud-zouaaf overleden Een zonderling heerschap Aan een groot gevaar ontsnapt Waarom Het te doen was Een ernstige aanrijding te Overschie Tragisch In volle vaart tegen een paal Gevaarlek speelgoed De schaakmatcK EuweBogolgubow Instorting in een zandgroeve by Kerkrade Een auto-bestuurder uit Arnhem veroorzaakt bij Reims een ernstig ongeval Veenbranden Dieveggen SI! able-tten In de Zaterdag voortgezette vergadering der Eerste Kamer werd voortgezet de behan deling der begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. De VOORZITTER deelt mee, dat als in deze vergadering de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Koloniën ge reed komen, Maandag niet vergaderd zal worden. De Kamer zal dan tot Dinsdag 8 Mei uiteen gaan. De heer DANZ (S.D.A.P.) zet zijn rede voort. Hij acht bescherming van achterlijke en on-economisch ingerichte bedrijven uit den booze en meent, dat verkorting van den arbeidsdag geen schadelijken invloed op de productie heeft. Verder dringt spr. aan op ratificatie van de conventie van Washington. De heer MURALT (V. B.) bepleit staats- pensionneering en betoogt, dat alle stelsels, die aanbevolen worden: armenzorg, kerke lijke hulp enz., aan het nationaal inkomen evenveel kosten en dat onder elk stelsel het aantal armen en ouden even groot is. De rechterzijde heeft, dat is ontegenzeg gelijk, het beginsel van kostelooze uitkee- ring aanvaard en het is gebleken, dat zij, wanneer zij in een impasse kwam, haar toe vlucht moest nemen tot 't staatspensioen, in welken vorm dan ook. Evenwel blijven tal van 65-jarigen thans nog armlastig en spr. vraagt den Minister wat hij daartegen denkt te doen. De heer VAN DER HOEVEN (C. H.) komt op tegen de praktijk der onteigening van gronden, volgens welke gronden, die voor parkaanleg worden aangewezen, veel lager getaxeerd worden dan die voor woningbouw, zoodat een eigenaar van gronden, die voor park bestemd zijn, veel minder krijgt dan een eigenaar van vlak-daarnaast gelegen gronden. De heer REIJMER (R. K.) betoogt, dat wijziging der Woningwet spoedig tot stand moet komen, daar de bebouwing van Neder land steeds verder voortschrijdt en steeds meer natuurschoon verloren gaat. De bebou wing behoort in goede banen te worden ge leid en niet meer op goed geluk te geschie den. Na de pauze was het woord aan den heer DE VEER CR. K.), die zich aansluit bij het betoog van den heer v. d. Hoeven. De heer HEERKENS THIJSSEN (R. K.) bepleit organisatie van Rijkswege van de voorlichting bij de beroepskeuze. Een der gelijke centrale regeling vindt men in het buitenland, bijv. in Duitschland, waar hét vraagstuk in het centrum der belangstelling staat. Voor een land als het onze, met een wassende bevolking, is het van groot belang dat de juiste man op de juiste plaats komt en het euvel der werkloosheid zooveel moge lijk beperkt wordt. De heer WIBAUT (S. D. A. P.) bespreekt het beleid van den minister aangaande de volkshuisvesting. De heer HERMANS (S. D. A. P.) sluit zich aan bij het betoog van den heer de Muralt ten gunste van de afdoende regeling der pensionneering van ouden van dagen. Spr. protesteert voorts tegen de vernietiging der gemeentelijke huurverordeningen, waardoor de huren hier en daar zeer zijn gestegen ten nadeele juist van hen, die het 't minst kun nen missen. De heer DE WIT (R. K.) komt op tegen het verwijt, dat de minister niet genoeg zou doen. Spr. juicht het juist toe, dat de minis ter voorzichtig is in het treffen van maat regelen, die ingrijpen in economische ver houdingen. Bezwaren heeft spr. intusschen tegen het ontwerp-Ziektewet, waarop hij bij de behandeling daarvan zal terugkomen. De heer Smeenge (V. B.) klaagt er over dat aan tandtechnici, die tot de beste gere kend mogen worden, de bevoegdheid is ont houden om de volledige tandprothese uit te oefenen. Deze personen moeten op korten termijn geholnen worden. De heer MÓLTMAKER (S. D. A. P.) sluit zich hierbij aan. De Minister van Arbeid, H. en N., de heer SLOTEMAKER DE BRUINE, heeft met de grootste belangstelling kennis genomen van de adviezen van Katholieke zijde over bedrijfsorganisatie. Het spijt spr., dat de heeren bij deze kwestie niet langer stil heb ben gestaan, dan had spr. er meer van kun nen zeggen. De kwestie der voorlichting bij beroepskeuze zal spr. opnieuw overwegen. De klacht over de werkwijze van spr.'s departe ment acht spr. ongegrond. De heer ds Veer sprak over het handelsregister, deze zaak is in overweging. En wat de heer de Wit zeide over bevordering der emigratie, deze wordt thans reeds toegepast, o.a. in Eindhoven. Wat de tandtechnici betreft, deze kwestie zal binnenkort in de Tweede Kamer behan deld worden, wanneer een conclusie zal wor den aan de orde gesteld strekkende om spr, uit te noodigen, een herziening voor te be reiden overeenkomstig het door de heeren Smeenge en Moltmaker gevraagde. De fa tale termijn zal worden verlengd tot een be slissing is genomen. Spr. verdedigt tegen over den heer Danz zijn beleid. Aangaande de ouderdomsvoorziening merkt spr. op, dat indertijd de keuze tusschen ver zorging en verzekering is uitgevallen ten gunste van de verzekering, hetgeen spr. toe juicht, omdat verzorging is een gunst en verzekering een recht. Het bestaande stelsel kan verbeterd worden, maar spr. betreurt de qualificatie daarop toegepast. Spr. poogt van de ouderdomswet en de invaliditeits wet te maken wat noodig is om te doen, wat thans economisch mogelijk is en lekken te stoppen. Den heer v. d. Hoeven antwoordt spr., dat ook voor hem de noodzaak eener voorzie ning vaststaat. De vraag is slechts: hoeveel tijd is er noodig om een voorziening te tref fen onafhankelijk van een algemeene her ziening? Dit laatste ontkent spr. Een voor ontwerp heeft op 15 Maart spr.'s departe ment verlaten om advies naar verschillende lichamen, met de mededeeling dat de ad viezen vóór 1 Juni moeten zijn binnengeko men. Spr. is niet gewoon wanneer de advie zen er niet zijn, nog drie maanden te wach ten. Op 1 Juni gaan we verder, ook al zijn alle adviezen er diet. Wie zwijgt stemt toe De commissie Inzake de gewestelijke plannen hoopt binnenkort met haar rapport gereed te zijn. Na repliek wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming, evenals de begrooting van Koloniën, aangenomen. Daarna wordt de vergadering tot Dinsdag 8 Mei verdaagd. Beide wetsontwerpen beoogen een verbe tering van het lager onderwijs, speciaal voor het volkskind, wijl eenerzijds door verlenging van den leerplichtigen leeftijd de aan sluiting tusschen Arbeidswet en Leer plichtwet belangrijk wordt bevorderd en de mogelijkheid wordt geschapen, dat het ontwikkelingspeil der Nederlandsche jeugd aanzienlijk wordt verhoogd, terwijl anderzijds de kleine scholen in niet geringe mate gebaat zullen zijn door verlaging der leerlingen-schalen voor deze scholen. Evenwel strekt de werkingssfeer van het Regeeringsontwerp zich over een belangrijk grooter aantal kinderen uit, dan zulks met het initiatief-voorstel van den heer Zijlstra het geval is. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bovendien verklaard o.a. in den bij brief van 14 Februari 1928 aangeboden Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag bij eerstgenoemd Ont werp dat voor het tegelijk invoeren van herstel der leerlingenschalen van 1923 en invoering van de zevenjarige leerverplichting thans geen gelden beschikbaar zijn. De regeering geeft derhalve mede de voor keur aan het door haar aangeboden ontwerp. Redenen, waarom adressanten verzoeken, het voorstel van Wet tot wijziging van de artikelen I en II der Wet van 30 Juni 1924 enz. aan te nemen. ten dat de directeur der vereeniging, mr. A. I Jonker, in overleg met andere bestuurs leden een advies zal ontwerpen, dat ter na dere correctie aan de deskundigen zou wor den toegezonden. In eene volgende bijeen komst zal het aan de regeering uit te bren gen advies definitief worden vastgesteld. Voorts verneemt het „Hbld.", dat de hoofdinhoud van het voorontwerp neerkomt op het volgende: lo. Uitbreiding van de artikelen 121 en 122 van de Gemeentewet. Artikel 121 bepaalt dat: Besturen van twee of meer gemeenten, gemeenschappe lijke zaken, belangen, inrichtingen of werken, na machtiging en onder goedkeuring van deputeerde Staten, kunnen regelen. In het voorontwerp wordt bedoeld uitbrei ding te geven aan deze intercommunale samenwerking. 2o. Wijziging van de positie der Commis sies van bijstand. Artikel 54 van de Gemeentewet geeft den Raad machtiging Commissies van bijstand te vormen. Het voorontwerp heeft tot strek king van die Commissies te maken Beheers commissies, zoodat, evenals thans met de Commissies voor de Strafverordeningen het geval is, gaat de voorgestelde herziening dóór in het vervolg op de raadsagenda 'kan prijken: „Voordracht van de Commissie in het beheer der financiën tot het bepalen van den vermenigvuldigingsfactor op 3o. Individueele verantwoordelijkheid der leden van het dagelij ksch gemeentebestuur. Artikel 183 Gemeentewet schrijft voor dat Burgemeesters en wethouders wegens de verrichtingen van het dagelijksch gemeente- stuur aan den Raad verantwoording ver schuldigd zijn. De voorgestelde wijziging beoogt om zoo wel voor den burgemeester als voor elk der leden van het dagelijksch gemeentebestuur de individueele verantwoordelijkheid tegen over den raad vast te stellen. 4o. Wijziging van artikelen 136. 137 en 138 der Gemeentewet, met de strekking moge lijk te maken, dat onder de taak van B. en W. worden gebracht verschillende privaat rechtelijke handelingen als erfpachtsuit gifte, koop en verkoop van gronden, verhu ren en verpachten. 5o. Eene wetswijziging gebaseerd op de Provinciale Wet van 16 December 1927. Bij die wet is het mogelijk gemaakt, dat ook een vrouw tot griffier der Staten kan worden benoemd; de onderhavige novelle ^an wet wil mogelijk maken, dat ook een vrouw benoembaar zal zijn tot gemeente ontvanger en gemeente-secretaris. Het Comité voor het Dr. Schaepman- fonds verzoekt ons te berichten, dat bestu ren, die een Dr. Schaepman-avond inrich ten, ten, zich tijdig wenden tot het secreta riaat Frankenslag 8, te 's-Gravenhage, dat zich belast met het verspreiden van het Dr. Schaepman-lied voor den massa-zang in genoemde vergaderingen. Het wordt op verzoek ook in commissie gezonden Een goede zanger ter plaatse gelieve het lied eenmaal voor te zingen, waarna het populaire wijsje er dadelijk ingaat. De opbrengsten van den verkoop de prijs is maar een kwartje komt ten goede aan het te stichten partijbureau. Van 1 Mei af behoeven Nederlanders die zich naar de Vereenigde Staten van Amerika wenschen te begeven en die niet zijn te be schouwen als „immigrants" in den zin t'er Amerikaansche „Immigration Act" van 1924, voor het Amerikaansche visum in het g meel slechts een dollar te betalen, Zij, die wel als „immigrants" naar de Vereenige Staten gaan, blijven een bedrag van 9 voor het immigra tie-visum en van 1 voor de aanvrage ver schuldigd De kosten van het Nederlandsche visum voor Amerikaanschen staatsburger zijn, van genoemden datum af verhoogd tot 2.50. Mevr. Kleykamp te Den Haag heeft aan het Comité inzake een huldeblijk van de Ne derlandsche vrouwen aan de Koningin- Moeder ten geschenke aangeboden een groot aantal reproducties van het door wijlen Toorop geteekend portret van de Koningin- Moeder. Dit kostbaar geschenk, dat een blijk geeft van sympathie voor het werk van het comité heeft het comité met groote dankbaarheid aanvaard. Besloten is een aantal dezer repro ducties te zenden naar onze koloniën, ten einde ze een plaats te geven in enkele offici- eele gebouwen en bovenal in de ziekenhuizen aldaar, voor welke laatste de- koningin moeder steeds groote belangstelling aan den dag legt en waaronder maar weinigen een goed portret van de koningin-Moeder be zitten. Verder zullen de reproducties worden ver deeld onder de provinciale en plaatselijke ccmité's hier te lande en in het buitenland. Het Haagsche correspondentiebureau ver spreidt het volgende communiqué: „Naar aanleiding van het uit het „Alge meen Handelsblad" overgenomen bericht in de dagbladen volgens hetwelk de Vereeniging van Ned. Gemeenten van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ontvan gen zou hebben een „proeve tot wijziging van de Gemeentewet" met het verzoek dit ont werp door deskundigen op hét gebied der gemeentelijke wetgeving te doen onderzoeken in welk bericht mededeelingen worden ge daan omtrent de wijze waarop de Vereeni ging aan die „opdracht" zou hebben voldaan, deelt mr. Jonker, directeur-secretaris van deze vereeniging, mede, dat zij vreemd is aan genoemd bericht en elke verantwoordelijk heid voor dat onjuist bericht afwijst". De gewone wekelijksche vergadering van den Raad van State zal a s. Dinsdagavond voor de eerste maal worden geleid door den nieuw opgetreden vine president Graaf van Lynden van Sandenburg. Naar wij vernemen z'l deze vergadering door Prins Hendrik en Prinses Jniiana wor den bijgewoond. Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land, het bestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, het bestuur der St. Willibrordus Federatie (Federatie van Alg. Dioc. vereenigingen van R. K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland) hebben aan de Eerste Kamer een adres gezonden naar aan leiding van het wetsontwerp tot wijziging der leerplichtwet en 't wetsontwerp-Zijlstra. In dit adres zeggen adressanten o.m. het volgende: Een proeve van een nieuw ontwerp Bij de behandeling van de Staatsbegroo- ting voor 1928 in het parlement heeft minis ter Kan medegedeeld, dat het nog aanhan gige wetsontwerp tot wijziging der Gemeen tewet, gebaseerd op het rapport van de Staatscommissie-Oppenheim, niet zal wor den gehandhaafd, doch in afzienbare toe komst een ander wijzigingsontwerp wordt ingediend. Ter voorbereiding van dit laatste ontwerp is namens minister Kan aan het bestuur van de „Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten" gezonden een „Proeve tot wijzi ging van de Gemeentewet," met het verzoek dit voorontwerp door deskundigen op het gebied der gemeentelijke wetgeving te doen onderzoeken. De directie van genoemde vereeniging heeft aan die opdracht voldaan; aan een zeer beperkt aantal personen in den lande is door haar een exemplaar van de „Proeve" toegezonden en jongstleden Maandag heeft het bestuur der Vereeniging met een aantal landgenooten vergaderd, om een leiddraad saam te stellen voor het aan de regeering te zenden advies. Na uitvoerige bespreking van het voor ontwerp, waarbij uiteraard door menig aan wezige nog andere desiderata dan die in de novelle voor wijziging in aanmerking zijn gebracht, naar voren kwamen, werd beslo- New York bereidt zich tot de ontvangst voor Een H. N.-telegram meldt: De vliegers van de „Bremen" hebben tijdens hun reis naar Washington aan de journalisten, die de reis meemaakten, geen interview willen toestaan. Naar de „B. Z." uit Washington verneemt, lieten zij een verklaring overhandigen, waar in o.a. gezegd wordt, dat de vliegers, nu Bennett, de ridderlijke Amerikaansche vlie ger, bij zijn poging om hen te hulp te komen, op zoo tragische wijze om het leven is geko men, het als een natuurlijke zaak beschou wen om geen intervielw toe te staan, zoolang zij niet gelegenheid hebben gehad om de nagedachtenis van den man te eeren, dit voor hen een zoo trouwe kameraad is geweest. Ten gevolge van den grooten afstand en de ongunstige weersomstandigheden op het af te leggen traject is het niet mogelijk geweest om direct van Murray Bay naar Washington te vliegen om bij de begrafenis tegenwoordig te zijn, doch thans wenschen wij, aldus wordt in de verklaring gezegd, aan zijn graf een stil gebed op te zenden. Deze dag behoort uit sluitend aan Bennett toe en aan de nage dachtenis van den man, die een roemvol voorbeeld van practisch christendom gaf, door zijn leven voor anderen te geven. Wij hopen, dat ons zwijgen begrepen en geëer biedigd zal worden. Tijdens de reis van New-York naar Was hington werden de vliegers op alle stations begroet. Deze begroetingen waren echter kort, daar het vertrek zooveel mogelijk ge heim was gehouden. Langzamerhand ver spreidde zich echter het bericht van het ver trek en te Baltimore werd de aandrang van het publiek zoo sterk, dat de vliegers gedwon gen waren om zich te vertoonen. Ook te Washington was de belangstelling buiten gewoon groot. Naar uit Washington wordt gemeld, waren bij de begrafenis van den Amerikaanschen vlieger Bennett duizenden menschen tegen woordig, die ondanks den stroomenden regen uren lang wachtten om den overledene de laatste eer te bewijzen. Het stoffelijk over schot kwam tegen half 4 plaatselijken tijd op het station te Washington aan, waar een afdeeling marinetroepen opgesteld stond om de kist in een plëchtigen stoet naar het kerk- de vrouw en de moeder van Bennett, de vlie- hof over te brengen. Bij de begrafenis waren ger Byrd, verschillende autoriteiten, bene vens de gezanten van Duitschland en Ierland aanwezig. Na een korte godsdienstoefening, die in een speciaal daarvoor opgerichte tent werd gehouden, werd het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Drie salvo's werden boven het graf afgevuurd en een trompetter blies het signaal „De laatste Post". Daarmede was de plechtigheid ten einde. De vliegers van de „Bremen" kwamen te laat aan, om de begrafenis nog te kunnen bijwonen. Zij hebben de reis van New-York naar Washington per trein gemaakt en arri veerden eerst tegen 10 uur. Zij maakten de reis in gezelschap van mejuffrouw Junkers. Hoewel het tijdstip van hun aankomst zooveel mogelijk geheim was gehouden, be vond zich toch reeds lang van te voren een groote menigte bij het station, die ondanks den regen geduldig wachtte en steeds grooter werd. Vertegenwoordigers van het Duitsche en van het Iersche gezantschap waren op het station aanwezig om de vliegers te begroeten, doch overigens droeg de ontvangst, op uit drukkelijk verzoek der vliegers, geen officieel karakter. Dit belette echter niet, dat de geest drift zich van de wachtende menigte meester maakte. De aandrang van het publiek was zoo sterk, dat de afsperring van de politie doorbroken werd. De vliegers werden luide toegejuicht. Zoo spoedig mogelijk begaven de vliegers zich naar het vliegterrein te Washington, waar zij in het daar aanwezige hotel den nacht doorbrachten. New-York bereidt zich op een grootsche ontvangst voor. Burgmeester Walker heeft in verband met de aankomst van de Oceaanvliegers een pro clamatie tot de bevolking gericht. In deze proclamatie zegt.hij: „Thans is het officieele bericht ontvangen, dat de drie dappere vliegers, die met moed en vaardigheid de eerste ononderbroken vlucht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West hebben gemaakt, weldra binnen onze muren zullen aankomen. Het zal het voor recht der stad New-York zijn als eerste deze groote vliegers met alle eer te ontvangen. Hun namen zullen in de geschiedenis ver meld worden als die van de drie mannen, die den wijden Oceaan overvlogen hebben, die over 6125 mijlen water vlogen op 1077 mijlen afstand van hun doel verwijderd op het Greenly-eiland tot landen gedwongen waren. Thans zijn zij eindelijk aan het doel. Ik verzoek de geheele bevolking van New-York mij te willen helpen, opdat deze dappere mannen op een wijze ontvangen zullen wor den, welke hun groote daad verdient en hun van harte te verwelkomen. Want wanneer onze stad deze drie helden eert, eert zij zich zelf. Dan zullen de vlaggen van Duitschland en van den Ierschen Vrijstaat ter eere van de naties, welker zonen de vliegers zijn, van het stadhuis wapperen. Ik verzoek allen bur gers deze vlaggen als blijk van bewondering uit te steken. Moge de ontvangst van deze mannen, die voor de wetenschap zooveel ge daan hebben en wier succes den band van goeden wil tusschen hun landen en het onze zoo versterkt heeft, een bewijs zijn van de gastvrijheid, waarom onze stad beroemd is. Niet per vliegtuig tfrug Een W. B.-telegram meldt: In tegenstelling met mededeelingen der bladen zullen Köhl en von Hühnefeld niet met de „Bremen" terugvliegen, doch op 21 Mei met de „Columbus" te Bremerhaven aankomen. Of het vliegtuig naar Duitschland wordt teruggebracht, staat nog niet vast. Naar ver luidt, wordt over den aankoop van de „Bre men" met zekere zijde onderhandeld, welke het vliegtuig in een museum wil plaatsen. De l tad New-York heeft, zoo meldt men verder aan het „N. v. d. D." aan de „Bre- men"-vliegers een enthousiaste en hartelijke ontvangst bereid. Reeds een uur vóór de aan komst van den trein uit Washington drong een geestdriftige menigte het Pennsylvania- station binnen en vulde elk hoekje van de groote stationshal. Opgeschoten jongens klommen in de pilaren om een beter over zicht te hebben. Toen burgemeester Walker en de ont vangstcommissie het station binnenkwamen, was de menigte reeds tot meer den 6000 per sonen aangegroeid. Op het perron hadden zich reeds dozijnen vertegenwoordigers van Duitsche en Iersche organisaties en New- Yorksche autoriteiten opgesteld. Ook Byrd en Chamberlin behoorden tot de aanwezigen. Op het station Met eenige minuten vertraging kwam kort na zes uur de trein binnen. Burgmeester Walker begaf zich naar den specialen wagon, die ter beschikking vaa de vliegers was ge steld, gevolgd door Byrd en Chamberlin. Na enkele seconden verschenen Walker en Fitz- maurice als eersten, Köhl en Von Hünefeld na hen, weer op het perron, waar zij met een oorverdoover.d gejuich werden ontvangen, dat zich over het geheele station voort plantte. Het magnesiumlicht flitste onafge broken op en dikke rookwolken vulden het station. Het was een wilde uitbarsting van spontaan enthousiasme. In het gedrang Daar de ontvangst aan het Pennsylvania- station een onofficieel karakter droeg, bleven alle ceremonieele formaliteiten achterwege. De vliegers werden in triomf naar de stationshal geleid, waar een cordon van 600 agenten de opdringende menigte trachtte tegen te houden. De afzettingsmaatregelen functionneerden vrij goed, doch niettemin kregen de vliegers menigen vriendschappelij- ken stoot, totdat zij onder oorverdoovend ge juich der wachtende menigte bij de gereed staande auto's aankwamen. Van het Pennsyl vania-station werden de vliegers door afge zette straten in snelle vaart naar het Ritz Carlton-hotel gebracht. Onmiddellijk begaven zy zich naar hun vertrekken, waar zij zich met een zucht van verlichting, vermoeid, doch stralend en diep geroerd over de harte lijke ontvangst, in de clubfauteuils lieten neervallen. Bezoeken bezoekingen Veel tijd om te rusten liet men hun niet. De reporters verdrongen zich in de groote zaal; delegaties wilden bloemen «overhandig gen en zorgvuldig voorbereide toespraken houden. Wie er kans toe zag zich in de liften te smokkelen, kwam de vloegers de hand drukken. Radiopersoneel stelde microfoons op en de telefonische verbinding met Dublin en Berlijn werd tot stand gebracht. Eerst laat in den avond werd het stiller. In het interview, dat de vliegers den journalis ten toestonden, zeiden zij niet veel nieuws. Zjj wilden zich niet met zekerheid er over uitlaten, of zij met de „Bremen" zouden terugvliegen of niet. Wél verklaarden zü stel lig voornemens te zijn, nogmaals een Oceaan- vlucht te ondernemen. Hun vliegtuig zal dan echter voorzien zijn van een radio-installatie en ook zullen sextanten worden medegeno men. Voorts gaven de vliegers te kennen, dat het hun plan is, met de „Bremen" naar Mitchell Field te vliegen, zoodra de Junkers- mechaniciens op Greenly-eiland de noodige herstellingen aan het vliegtuig zullen hebben aangebracht. Eindelijk, doodmoede, begaven de vliegers zich ter ruste. Doch lang nadien vulde nog een groote, feestelijk gestemde menigte het Ritz Carlton-hotel. De ontvangst van Zondag Het ontvangstprogram begon reeds Zondag om tien uur met het bijwonen van een gods dienstplechtigheid in de St. Patrick-kathe- draal. Zondagavond zijn de vliegers de gasten geweest van burgemeester Walker op een feest in het Metropolitan Opera House. De eigenlijke feestelijkheden der stad New- York beginnen eerst heden. De ontvangst van de Oceaanvliegers in het Ritz Carltonhotel te New-York kon door vele Duitsche luisteraars per radio gehoord wor den. De relayeering van de ontvangstplech tigheid, uitgezonden door Schenectady, door Duitsche zenders slaagde vooral in Beieren zeer goed. Elk woord van burgemeester Wal ker en van de vliegers kon duidelijk verstaan worden. Burgemeester Walker gaf uiting aan zijn vreugde over de behouden aankomst der vlie gers en zeide, dat hij, nu hij de vliegers voor zich zag, ook begreep, dat de vlucht moest slagen. Daarna trad Von Hünefeld voor de microfoon, die onder geestdriftige toejuichin gen der menigte de groeten van Duitschland overbracht. De vliegers, zeide hij, zullen zich steeds degenen herinneren, die het initiatief namen voor de vlucht. Daarna hoorde men duidelijk, hoe Köhl het woord nam en hulde bracht aan den sportlievenden geest dei- Amerikanen en hun geestdrift over deze „kleine reis over den Oceaan". Als laatste hield Fitzmaurlce een luimige rede over den tocht van het „C roene Eiland" (Ierland) naar het „Groenachtige Eiland" (Greenly-eiland). Drie gewonden Op de Groote Straat te Ede is een vracht auto van de firma Engelberts uit Amsterdam tegen een boom gereden. De auto kwam van den Arnhemschen weg van de hoogte en kon niet tijdig remmen. Bij de botsing sloeg het voertuig om en werd daarbij geheel ver nield Een juist passeerende dame, mej. Ton- gerloo uit Ede, werd ernstig aan het hoofd gewond, een bij haar zijnd kind bekwam eveneens kwetsuren. Een der bestuurders van den auto werd uit den wagen geslingerd en kreeg een hersenschudding. Te Nuenen bij Eindhoven is een kapitale boerderij afgebrand, bewoond door den land bouwer Digmans en toebehoorende aan den heer Eeks. De boerderij werd geheel in asch gelegd. Behalve den inboedel verbrandden 8 melkkoeien, 2 kalveren en een paard. Het woonhuis heeft men met groote moeite kun nen redden. De brand werd eerst bemerkt toen de boerderij geheel in lichte laaie stond. De schade, die zeer groot is, wordt gedeelte lijk door verzekering gedekt De oorzaak is onbekend. Te Boekei is een 4-jarig meisje door een vrachtauto overreden. Het kind speelde langs den berm van den weg en stak onverwachts den weg over. Den chauffeur treft geen schuld, hij reed zeer langzaam en gaf signa len. Dr. Koning uit Uden, die toevallig ter plaatse was, verleende eerste hulp, doch kon slechts den dood constateeren. Te Voorschoten is een vrouw, die daar met bloemen ventte, doch wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, door de electri- sche tram van den Haag naar Leiden gegre pen. Zij werd ernstig verwond naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Te Leiden is in het St. Elisabeth-gesticht in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer Th. Voest, vroeger wonend te Bodegra ven, de eenige oud-zouaaf dier gemeente. Hij was drager van de orde „Bene Merenti", De Noor, die geen Noorsch verstaat Te Rotterdam vervoegde zich Zaterdag aan het consulaat van Costa Rica een uitste kend gekleede vreemdeling, die voorgaf uit Costa Rica te kopien en voor zakenrelaties in de stad te zijn. Daar de consul echter juist te voren be richt had ontvangen van zijn ambtgenoot uit Hamburg, dat een vreemdeling, die zich G. K. noemde, hem had opgelicht voor 400 mark, hield hij den man aan de praat en waarschuwde hü de politie. Deze arresteerde den vreemdeling. Bü zijn aanhouding bleek dat deze man, die in het bezit was van een vermoedelijk Noorsch pas poort vermeldende den naam S. A. Hotimski, geboren te Oslo, 33 jaar oud, laatst gewoond hebbende te San Salvador, buitengewoon goed in zijn middelen zat. Behalve van veel geld, was hij in het bezit van eenige groote koffers, inhoudende een uitstekende garde robe, en logeerde hij in een der beste hotels te Rotterdam. De man spreekt vloeiend Spaansch, goed Duitsch, Fransch en Engelsch. Dat hij een Noor zou zijn, moet ten sterk ste worden betwijfeld, temeer daar hij geen Noorsch verstaat. Terwijl hij voorgaf in Rotterdam te zijn gekomen om zaken te doen in koffie, bleek hij te Rotterdam geen enkele relatie te heb ben. Uit zijn papieren en andere aanwijzin gen is gebleken, dat hü kort geleden uit New York naar Hamburg moet zijn gereisd. Een zijner groote koffers stond aiK het Maas-station gereed, om te worden afgezon den naar Frankfort a. d. Main. Hiervoor had hij zich de bemiddeling verzekerd van de Americain Express. Verder is de aangehoudene geconfronteerd met den consul van Costa Rica uit Hamburg, die toevallig in Brussel vertoevende, per vliegtuig naar Rotterdam is gekomen. De vreemdeling toonde zich onmiddellük bereid de 400 mark terug te geven. Terwijl er thans geen verdere aanwüzingen zijn, welke tegen hem pleiten, vermoedt de politie, volgens de „Msb.", met een interna tionalen bedrieger te doen te hebben. De afdeeling vreemdelingendienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam ver zoekt daarom inlichtingen. De aangehou dene, zou, indien hij thans niet gearresteerd was, vermoedelijk reeds vertrokken zijn naar Frankfort. Radio-bezitters opgepast! Dezer dagen was een werkman van den Rotterdamschen Telefoondienst, staande in een dakgoot, bezig een bovengrondsche tele foonaansluiting te sloopen. De telefoondraad kwam in aanraking met een antenne, welke onder spanning stond, waardoor de werk man een schok voelde. Gelukkig was deze niet doodelük, noch is de man uit de dak goot gevallen Hü nam direct de voorzorg den draad te aarden, waardoor voor hem alle gevaar geweken was. Bü onderzoek bleek, dat het op deze an tenne aangesloten radiotoestel gevoed werd door een plaatsstroomapparaat, aangesloten op het gelijkstroomnet. De schakeling was zoodanig, dat de antenne tegen aarde 220 volt spanning had. Door het aarden van de antenne is het toestel natuurlijk gedeeltelik verbrand. Het gemeente-electriciteitsbedrüf te Rot terdam wijst er met nadruk op, dat bü een plaatsstroomapparaat voor het gelükstroom- net een condensator behoort vóór de anten neketen. Deze beschermt personen tegen aanraking van spanningvoerende deelen en uw toestel tegen verbranden, indien de an tenne geaard wordt. Een Duitscher heeft bij verschülende goud smeden in Twente, het laatst bü de la. Knoeff te Enschede, kostbaarheden op zicht gevraagd. Bü het teruggeven heeft hij gouden ringen achter gehouden. De politie heeft hem te Oldenzaal aangehouden; de ringen zijn te Gronau in zün woning opgespoord Een doode Te Overschie is Zaterdagavond een luxe auto, bestuurd door den directeur van Hamin uit Den Haag, komende van Rotterdam, met groote snelheid gereden op een vrouw en twee mannen, die op de tram stonden tc wachten. De vrouw werd in de sloot geslin gerd en stikte in den modder. Van een der mannen werden beide beenen gebroken. De andere kreeg geen letsel. De bestuurder werd aan het gelaat gewond, doordat hij door de vooruit van den auto vloog. De auto, die geheel werd vernield bot ste tegen een betonnen paal, die afknapte Op den Utrechtschen weg nabij Oosterbeek is een 24-jarige wielrijder, die naar zün wo ning zou rijden, op de tramrails geslipt. Hij sloeg achterover en kwam juist voor de wieen van den gemeentelüken autosproeiwagen, die niet meer kon stoppen. Een wiel ging over bet hoofd van den jongeman. De dood trad on middellijk in. Zekere L. is te Albergen in volle vaart meti zün motorrijwiel tegen 'n paal gereden. Hij moest naar het ziekenhuis worden overs - bracht, waar gecanstateerd werd, dat een cV beenen op twee plaatsen gebroken en ver splinterd was. De duorüder kwam er met eenige onbeduidende wonden af. Te Leiden waren een paar jongens aan het spelen in een in aanbouw zünd huis. Een v i hen vond een bus met ongebluschte kai'„ waarin hij, onbekend met de gevaren begon te roeren, met het gevolg, dat even later cte bus met een hevigen knal uit elkaar sprea d, waarbü een gedeelte van den inhoud den J 2- jarigen A. B. in het gelaat werd geslingeiTi. In emstigen toestand werd hü naar het Ac - - demisch Ziekenhuis overgebracht. Het is T j zeker, dat de knaap beide oogen zal ver liezen. Bogoljubow wint de zevende en de achtste parttj. De zevende schaakpartij van de Schaak match EuweBogoljubow is door Bogoljubow gewonnen. Ook de achtste partij is ten slotte door Bogoljubow gewonnen. Over den kop geslagen Vrijdag wilde op den Bennekomschen weg te Ede, de chauffeur H. met zün auto uitwijken voor een hond. De auto sliptt en sloeg over den kop. De wagen werd zwaar beschadigd. De chauffeur, die er uit werd geslingqr^ bekwam slechts lichte verwondingen- Een arbeider bedolven. Naar gemeld wordt, heeft in de bekende Nievelsteiner-zandgroeve bü Kerkrat ie. Woensdag, bü het eindigen van de dag taak der werklieden in een der vole gangen, die eeuwen-oud zün, op het oogen blik, dat er zich twee werklieden in be vonden, die er hun gereedschappen in opborgen, een instorting plaats gehad. De ongehuwde Steinbusch werd onder een massa zand bedolven. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchtelocs. De andere arbeider kon zich in veiligheid brengen. Een B. T. A.-telegram meldt uit Reims: Op den weg van Reims naar Dormans is een motorrijder gegrepen door een au o, welke besuurd werd door een bankbedim de uit Worth-Rheden in Nederland, welkë van Arnhem kwam. De motorrijder werd verscheidene meter» meegesleurd en ernstig gewond opgenomen. De bankbediende werd ter beschikking gesteld van het parket te Reims, dat hem beschuldigde van letsel door schuld, over treding van de regels van den weg en vrn de gemeentelijke politie-verordening. Door tusschenkomst van den Neder- landschen consul werd hij voorloopig in vrijheid gesteld tegen een borgtocht van 5000 francs. In de Drentsche Venen zijn gisteren op tal van plaatsen veenbranden uitgebroken. Te Emmererfscheiderveen, Emmer Comps:- cum en te Roswinkelerveen staan grocle oppervlakten veen in brand. Het vuur wordt door den feilen Oostenwind aangewakkerd. Het blusschingswerk wordt zeer bemoeilijkt door de droogte en den rook. De brandweer uit Emmen is reeds met het beschikbare materiaal ter assistentie vertrokken. Ook m bet gebied van de branden zelf is het be schikbare brandbluschmateriaal in werk n gesteld. 30 en 60 ct HOOFDPIJ^ Ten nadeele van de Spaar- en Voorschot bank „Excelsior", aan de Adamshofstraat te Rotterdam, Is een kistje inhoudende een aantal spaarbons ter waarde van ?"00 ontvreemd. De politie verdacht van de 'en diefstal twee vrouwen en huiszoeking rn. ondernomen in elk van de woningen c ie vrouwen, brachten een groote hoeveelheid kleedingstukken, schoenen e. d. aan i"t licht. De vrouwen zün in arrest geste'd. omdat de gevonden goederen afkomstig ble ken te zijn uit winkels, waar de vrouwen op bons van de bank inkoopen hadden gedarn. In totaal hebben zij voor 400 ingekocht. De rest van de bons hebben zij, evenals *t kistje, waarin deze zich bevonden, verm - tigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6