ONZE VROUWENRUBRIEK F yMD pseaerae 3 KARAKTER EN PERSOONLIJKHEID VOOR JONGETJES VAN 4 TOT 8 JAAR JURKJE VOOR MEISJES VAN 6 JAAR HUISHOUDING EN INKOMEN RECEPTEN. HET RIMPELTJES-VRAAGSTUK DE GOEDE MANIER GEWATTEERD WIEGEKLEEDJE. AAN Overname uit deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden .Höchstes Glück der Erdengüter, ist nur die Persönlichkeit." ,'t Hoogste geluk van al de goede ren der aarde is de persoonlijk heid/' Goethe. Wie ooit in z'n leven de Alpen gezien en bezocht heeft, die daar zoomajes tueus hun blanke toppen heffen tot in de wolken van den stralenden hemel koepel van het Zuiden, die daar on wrikbaar staan als zuilen van graniet, waarop de eeuwen met al haar wisse lende geslachten de geschiedenis der menschen hebben gapchreven met on verwoestbaar letterschrift; wie ooit aanschouwde die steenen monumenten in het rijk der natuur, die daar staan als reuzen-altaren der zichtbare schep ping, waarop God zijn „Sursum corda", omhoog de harten, geschreven heeft, op den dag der schepping en de natuur „excelsior", omhoog, hooger, heeft ge grift; wie eenmaal in z'n leven den overweldigenden indruk van die majes tueuze afmetingen in zich heeft opgeno men, wordt telkens weer als hij is af gedaald naar de vlakte, door een ge heimzinnig heimwee getrokken naar die serene hoogvlakten, waar de lucht zoo licht, de blik zoo klaar en de adem zoo vrij is; waar 't rumoer en 't stof van den drukken dag zoo ver, en de hemel zoo nabij is. Zoo ook in 't rijk des geestes! Een onbedorven hart, een opgewekt gemoed en open ziel zoekt de toppen en stijgt naar de hoogten des levens! Wij allen hebben behoefte aan een geéstelijk hoogland, waarheen wij kun nen opstijgen uit den stoffigen nevel der rumoerige vlakte, uit de grauwe sleur van den kleurloozen dag met z'n drukkende zorgen, z'n machteloozen strijd en ontembaren trek naar 't ver- bodene en vergankelijkel Wij allen hebben behoefte aan 'n Al pen-tocht naar de lichtende toppen op de hoogte van het leven! En daarom moet iedere nieuwe dag die God ons van den hemel zendt, een luid „sur sum corda" 'n jubelend „excelsior" zijn! Een „omhoog" naar de zonnige hoogte van een edel karakter en een sterke persoonlijkheid! Karakter, veel gebruikt, maar nog meer misbruikt woord! Meer in woor den geprezen, dan in daden bewezen en toch de „ziel" van iedere schoone ziel! Wat maakt ons dan tot een karakter en persoonlijkheid, zult ge vragen? En 't antwoord: uw wil! Daar is karakter en persoonlijkheid, waar de wil in een mensch heer en meester is; waar de wil heerschappij voert en als 'n machtige onafhankelijke gebieder 's menschen daden richt over eenkomstig de onveranderlijke wetten van het verstand, hem door den Schep per als Godsgeschenk voor 't leven ge schonken. Daar is karakter, waar koning wil regeert als 'n oppermachtig mo narch in heel 't rijk van luimen, grillen en hartstochten en ze allen naar vaste wet regelt en bestuurt! Daar is karakter, waar de wil altijd en overal al is 't vaak niet zonder hevigen kamp en strijd met volle vrijheid het goede kiest en het kwade verwerpt en zich bij iedere keuze laat -leiden door het heldere licht der waar heid, gerechtigheid en eeuwigheid, dat hem beschijnt! Waar karakter is een persoonlijkheid, daar hoort men nooit zeggen: wat zeg gen de anderen? Ik wil het hun nazeg gen! Wat doen anderen? Ik wil het na doen! Neen, karakter is 'n zomersche bloem gelijk, die zelf haar kelk openzet voor de zon en niet anderen vraagt, hoe zij groeien en bloeien, maar zich als vanzelf keert naar 't licht, onverschil lig of andere knoppen nooit en nimmer openbloeien, maar voor haar bloei ver welken! Zooals de adelaar en leeuwe rik in hun majestueuze vlucht regel recht de zon tegemoet vliegen, zoo richt het karakter zich voor 't leven rechtstreeks naar de zonne-hoogte van het goede, ware en eeuwige! Hoe hemelsbreed verschillen hiervan die karakterlooze slaven, die altijd en overal zich oriënteeren naar 't grillig, onstandvastig en veranderlijk oordeel der oppervlakkige menigte, wier wil, 'n onttroonden koning gelijk, nog wel wet ten en bevelen geeft, die echter nooit worden uitgevoerd; wier koninklijke wil een speelbal der menigte is geworden, die er dikwijls zulk een gevaarlijk spel mee speelt; die altijd zeggen, wat an deren zeggen en omdat anderen het zeggen, en altijd doen wat anderen doen en omdat anderen het doen! Daarmee is niet beweerd, dat men onder karakter en persoonlijkheid 'n starre, onbuigzame wils-tyrannie moet verstaan, die op geen enkel geluid van buiten wil letten en naar geen enkel voorbeeld van anderen wil zien, doch eenvoudig eigenmachtig beslist en be sluit en onmiddellijk het genomen be sluit uitvoert, zonder zich verder te be kommeren over het goede, ware en eeuwige! Neen, zoo niet! Karakter is het stille heiligdom van den innerlijken mensch, waarin de eeuwig-groote Godsgedachte troont en er gebiedend of verbiedend haar stem verheft, door middel van het geweten. In alles nauwlettend het ko ninklijk bevel of verbod van dien op persten Gebieder beluisteren, dat heet eerst ernstig aan karakter-vorming ar beiden en het ideaal van een volmaakte persoonlijkheid verwezenlijken. Noem dat geen geringe levenstaak! Dat is 'n grqotsche taak, een waarachtig groot werk, het grootste, dat denkbaar en bereikbaar is! 't Is de oplossing van de allergewichtigste levensvraag! Een schouwspel voor Engelen en menschen! De waarde van een menschen-leven hangt immers af van de waarde van z'n karakter? Zijn oordeel en 't gewicht van z'n woorden en daden worden ge wogen naar den maatstaf van z'n karak ter. Karakter en persoonlijkheid zijn de diepste grond van het vertrouwen en de achting, die hij bij anderen geniet. Karakter en persoonlijkheid wekken overal eerbied en ontzag. Men heeft 'n gevoel, dat men staat voor een leven, hecht als staal, helder als glas en waar als goud! Een edel karakter, 'n sterke persoon lijkheid, ziedaar de goudmunt des le vens, die overal gangbaar is en gezocht, waarmee men zich koopt de achting en vereering der medemenschen! Het is de sleutel, waamee men zich opent de gou den poorten der klare reine vreugde; het is de weg, die voert naar 't stra lende Hoogland der edelste idealen, waar men als van de toppen der zon lichte bergen het-leven in de dalen be ziet in den glans der eeuwigheid! Goes. C. VIS, Rector. (lengte 65 c.M.) Benoodigd3 el mousseline van 70 c.M. breed. Misschien is de gedachte wel eens bij u opgekomen, dat ge toch ook wel eens wat voor uw meisje kunt naaien, als ge maar een patroontje had. Vraagt ge zuster of nicht dit even voor u te doen, dan is de wil over het algemeen wel goed, als ge maar lang genoeg wilt wachten. Doch zooals het patroontje u boven wordt uitgelegd, kunt ge met alle maten en aanwijzingen er zelf in slagen, iets dergelijks voor elkaar te- bréngen. Zijt ge eens geslaagd, wellicht gaat het een volgenden keer gemakkelijker. Wat is het niet aardig, wanneer ge kunt zeggen, dat ge het jurkje zelf hebt ge maakt. Maar ook, wat een verschil in prijs. In den winkel kost het u misschien 3 a 4 maal zoo duur. Voor bovenstaand jurkje meet ge eerst het patroontje, hetwelk men op de vaste lijnen doorknipt; stippellijnen zijn vouwen of hulplijnen. Nu legt ge de stof dubbel en speldt het patroon er op. Alles wordt met één c.M. naad uitge knipt, terwijl ge aan den onderkant nog een zoom bijrekent van 6 c.M. breedte. Dan maakt ge midden voorin het boven stuk, aan weerszijden een zoompje, het welk y? c.M. breed wordt. De bovenkant van het rug- en voorpand worden op de machine ingerimpeld, en wel 3 stiksels onder elkaar, zooals op de teekening is aangegeven. Nu kunt ge het bovenstuk erop zetten, er voor zorgende, dat het zoodanig wordt ingehaald, dat het juist de breedte krijgt van het bovenstuk. Nu kunt ge ook de zij- en schoiidemaadjes gaan verbinden, zoo ook de naad van het mouwtje, waarna ge, öf de rafels met een boorlintje wegwerkt öf de rafels omslingert met een dikke zijden draad. Het kraagje neemt men van dubbele stof, stikt het eerst langs den buitenkant om, waarna men het op het jurkje stikt, en aan den achterkant overzoomt. Op het mouwtje zet ge een manchetje, waartoe ge den onderkant inrimpelt, 2 c.M. vanaf den naald te beginnen. Evenals het kraagje stikt men het op, en wordt het aan den achterkant over- gezoomd. Het mouwtje wordt zóó inge zet, dat de naad van het mouwtje 3 c.M. meer naar voren toe komt, als de zijnaad van het jurjke. Alvorens ge het zakje opzet, moet ge even passen, of de hoogte juist is. Evenzoo doet ge, al vorens ge den 6 c.M. breeden zoom in maakt, daar het wel kan zijn, dat deze aan den zijkant naar beneden hangt. Als eenige garneering maakt ge op het jurkje een dasje van een aardig pompadour tje. Ge maakt het 5 c.M. breed van dubbele stof, knoopt het en maakt het aan één kant onder het kraagje vast, terwijl men aan den an deren kant een drukknoopje aanzet. Ook het splitje sluit men met twee kleine drukknoopjes. DINY, 4167. Jongenspakje van zephir of wol len stof, voor den leeftijd i?an 4 tot 6 jaar, bovenwijdte 64. Het ruime broekje, kraagje, manchet jes, ceintuur en zakje van geruite stof. De blouse is eenigszins naar links ge sloten met een rij knoopen en knoopsr gaten. Strik in een effen kleur zijde. 4151. Jasje voor jongetje van 6 tot 8 jaar, bovenwijdte 68. In effen wollen stof, kleur b.v. marine-blauw. Het mo delletje heeft van voren dubbele rij knoopen, opzij twee groote zakken met overslag. Op de mouw ter garneering eenige knoopjes. 4149. Jasje voor jongetje van 6 tot 8 jaar, bovenwijdte 63. Raglan-model. Het is aardig gemaakt van Engelsche stof. Het modelletje is van voren met drie knoopen gesloten, heeft schuine steekzakken, en smalle manchetjes op de mouwen, aan den achterkant loopt een ceintuur. 4152. Pantalon en Hemdblouse vöor jongen van 6 tot 8 jaar, bovenwijdte 63. De blouse is aardig van effen of ge streepte zephir. Voor het beleg-stukje, aan den voorkant, wordt de streep dwars genomen, eveneens voor de zakjes, Kraagje en manchetjes kunnen desge- wenscht van effen zephir gemaakt wor den. Broekje van blauw cheviot, wollen stof in een andere kleur of katoen. Om het broekje wordt een smalle lederen ceintuur gedragen. ■Patronen van deze modelletjes zijn al léén in de beschreven bovenwijdte ver krijgbaar a 35 ct. ANEMOON GOEDKOOPE KNIPPATRONEN van «I onze modellen zijn verkrijgbaar aan „Het Patronenkantoor", Postbus no. i, Haarlem. Onbe rispelijke coupe. Dameskleeding .ijl de maten 88,96, «04 bovenwijdte, i f 0.55. Kinderkleeding. alleen voor den in de beschrijving genoemden leeftijd 1 i 0.35. Bij elk patroon handleiding vooi het knippen en naaien, benevens een verkleinde patroonschets. Franco toezending, direct na ontvangst van bestel ling, met het verschuldigde bedrag aanpostzegels ingesloten, waarbij vermeld naam en adres, nummer van het model en het blad, waarin het voorkomt, en bovenwijdte. Men Vncet deze maat rondom hei lichaam, recht onder de armen door. gewoon glad zonder extra toegift. Als er één vereenvoudigingsmiddel voor onze huishouding is, dan is het ze ker de girodienst, 't Klinkt misschien wat| Vreemd, maar het beperken van gebel en geloop, is één van de meest be reikbare vereenvoudigingen van ons werk. Niets is zoo vermoeiend en sto rend als ieder oogepblik maar te moeten ophouden met ons werk voor een beletje. En dan weer oponthoud met wisselgeld! Daar hebben vooral de gezinnen, die wat meer buiten af wonen mee te tobben! En onderwijl kookt je net de melk over of. brandt je de soep aan! Maar we zouden bijna van ons eigen- lijke onderwerp afdwalen, n.l. de giro. De giro brengt ons ook vereenvoudi ging in onze boekhouding. Alle lidmaat- schappen, verzekeringen en abonne menten kunnen op één avond rustig afgehandeld worden en meteen geboekt, terwijl er anders telkens één genoteerd moet worden. Behalve dat, kunnen be talingen, als belastingen, ook per giro geschieden, wat de verveling van lang durig wachten op 't belastingkantoor doet vervallen. Op déze wijze wordt door een oogenblikje administratief bezig zijn heel wat tijd uitgespaard. Er is ook nog een voordeel verbonden aan aangesloten zijn bij een girodienst. Wij behoeven slechts weinig contanten in huis te hebben; uit een oogpunt van zekerheid heeft dit veel voor. Tegenwoordig zijn bijna alle doktoren, penningmeesters, uitgevers, alle groote zaken aangesloten aan een giro; zoodat' de onvermijdbare rekeningen langs dezen korten weg voldaan kunnen worden. UW schoenmaker of kruidenier is ook al niets verbaasd meer als hem een chèqué wordt gegeven in plaats van contanten. Bij de postgiro aangeslotenen betalen onderling geen kosten voor overmaken van de bedragen; als er veel kleine be dragen te betalen zijn, is dit een niet onbelangrijk financieel voordeel. ■Er is nog iets waarop ik wijzen wil ten opzichte onzer huishoudbeurs, namelijk dit: zoovelen zien er tegen op een nutti ge uitgaaf te doen, die op 't eerste ge zicht, vrij groot lijkt, maar vergeten dat het bezit van het gekochte artikel dik wijls een zeer groote besparing aan tijd en geld met zich brengt. Om een paar voorbeelden te noemen: -Jfet aanschaffen van een. na&ijnachme, "wgefi wringer; eën stofzuiger, allemaal dure artikelen. Maar die groote uitgaven worden ruimschoots vergoed door de besparing van tijd, die door het gebruik ontstaat, om nog niet eens te spreken over krachtsbesparing. Met het oóg op het vereenvoudigen tan onze administratie is het ook ge- wenseht, dat we' trachten ons te bepér- kén in het aantal leveranciers,, dat we hébben en in het dagelijks kleine hoeveelheden laten bezorgen; natuurlijk, brood en melk zijn aan bederf onder hevig, dus, bakker en melkboer behooren tót de. .dagelijks weerkeerende verschij ningen aan onze deur. Maar is het nu niet mogelijk om b.v. den kruidenier eenmaal per week te laten komen. Als we ons er maar een beetje op Instellen, is er geen enkel bezwaar .tegen, zelfs niet om b.v. den kruidenier om de 14 dagen te laten komen. - Maar kom, op 't oögenblik is er niet veel aandacht vöor theoretische be schouwingen! We staan Immers midden in 't teeken van de' meest praktische zaak" denkbaar: de schoonmaak! J. F. JACOBS—ARRIëNS. EIERGERECHTEN. Russische eieren. 1 eidooier 3 lepels bloem 6 lepels water peper, zout, mosterdpoeder slaolie. azijn. eenige eieren. - Bereiding: Doe drie afgestreken eetlepels bloem'in een pannetje en voeg er drie lepels wa ter bij. Roer de klontjes er uit en voeg dan nog 3 lepels water toe. Laat deze massa op de kachel roerende gaar wor den. 't Wordt een dikke bal, die van de pan los laat. Neem hiervan een gedeelte en roer dat in een kom koud water; voeg hierbij een eidooier, peper, zout en mosterdpoeder. Roer dit tot een gladde massa. Voeg hierbij, in 't begin bij zeer kleine hoeveelheden, de slaolie en roer telkens de massa weer glad en dik. Voeg af en toe iets azijn toe. Heeft men vol doende saus voor 't aantal eieren, maak haar dan op smaak af door iets melk, zoo noodig nog zout, peper en mosterd poeder toe te voegen. Kook de eieren hard. Snijd ze, nadat ze gepeld zijn, mid den door, giet er wat van de saus over en omheen, en gameer de eieren met Iets Spaansche peper, een kappertje en een takje peterselie. Eieren met spinazie. Eenige eieren, boter 1 blik spinazie Bereiding: Neem de spinazie uit het blik, stoof ze met wat boter, zout en noot. Roer er desgewenseht wat broodkruim door. Laat de boter in de koekenpan smelten en een klein beetje warm worden; breek de eie ren in de koekenpan, en bak de eieren mooi, zóó, dat er geen bruine kantjes aan komen, het wit van 't ei stijf is en de dooier half zacht. Leg de eieren op een verwarmden vleeschschotel en leg er de spinazie ais een rand omheen. Kaas-omelet. Een paar lepels geraspte oude kaas, 3 eieren. 1 kopje room of melk, peper, zout. IwtAf. Bereiding: Doe de eieren in een kom, voeg péper, zout, geraspte kaas en 't kopje room of melk toe. Klop dit, totdat de massa dik en stevig geworden is, smelt de boter in de koekenpan, doe de eiermassa er in, schep dit in 't begin om met een lepel, en bak de omelet gaar en lichtbruin. Garnalen-omelet. 2 ons garnalen. 2- glad afgestreken eetlepels bloem, f 2 kopjes melk klein stukje boter, peper, zout. 3 eieren Bereiding: Wasch de garnalen, proef, of ze niet zout zijn en laat ze uitlekken op een - paardenharen zeef. Zijn ze zout, laat ze dan weeken in water met iets melk of alleen melk. Smelt de boter in een pannetje., voeg de bloem toe, roer dit glad, en voeg langzamerhand steeds roe rende de melk toe. Laat de saus 5 a 10 minuten doorkoken.' Voeg de garnalen toe en maak de saus af met peper en zoo noodig zout. Houd de saus warm, maar laat haar niet koken, garnalen mo gen n.l. niet koken. Scheid de eieren iri dooier en wit. Roer de dooiers lang met wat zout tot ze dik en licht zijn geworden. Klop het eiwit zeer stijf en vermeng het omschep pende met de dooiers. Smelt wat boter in een koekenpan, laat de eimassa er in glijden, en bak de omelet gaar en heel lichtbruin aan één kant. Laat haar op een verwarmden schotel glijden, bedek de helft met de garnaleiï-ragout en sla de 2de helft er overheen. Roereieren in schelpen. 4 eieren. 4 lepels melk. stukje boter "klein blikje doperwtjes Bereiding: Doe de eieren in een pan, klop ze met peper, zout, de melk en een stukje boter. Laat ze op de kachel bin den, steeds roerende in 't begin lang zaam, later iéts vlugger roerende. Zorg, dat de massa vrij vochtig blijft. Roer de doperwtjes er door, proef, of de- massa goed van zoutte is. Verdeel dé massa over eenige schelpen, plaats deze in den oven, en laat ze flink hëet worden. "ATHARINA. Dat iemand rimpels krijgt op een leef tijd, die er nu eenmaal voor staat, daar is tenslotte nog in te berusten. Maar te genwoordig zien we veel menschen, die er nog jaren te jong voor zijn, tobben met scherpe vouwen en lijnen, die ze toch werkelijk voor een goed deel aan eigen nalatigheid te wijten hebben. Een paar vragen, die u misschien op 't idee kunnen brengen, waaraan u die lijnen en sneden, die u zooveel verdriet berokkenen, te wijten kunt hebben, zijn de volgende: Vooreerst: slaapt u te weinig? Volle negen uren slaap zijn volstrekt noodig, wilt u vrij blijven van rimpels. En als u kunt, neem dan na den middag een half uurtje volkomen rust. Niet maar enkel op een divan gaan liggen met een boek, maar werkelijk slapen, als u kunt! U zult wakker worden met een rozig, uitgerust gezicht. Ten derde: Hebt u misschien de ge woonte, voortdurend uw wenkbrauwën of neusvleugels op te trekken, wanneer in den loop van het gesprek iets u treft of verbaast? Tracht dan in 't belang van de gaafheid van uw huid ernstig, dit af te leeren. Ik bedoel niet, dat u van uw gezicht een masker zonder eenige uitdrukking moet maken dat is even leelijk als rimpels. Maar trek niet on- noodig gezichten. Tenslotte: wat weet u van massageen wat past u ervan toe? Weet u er mis schien alles, van en stelt u eiken avond, wanneer u moe is, de behandeling uit tot den volgenden dag? Dat is nog veel onvergeefelijker dan volslagen onwetend heid! Geregelde en zorgvuldige massage is wel het doeltreffendste en meest versprei de middel ter bestrijding van rimpels en rimpeltjes, zoowel bestaande als toekom stige! Ze moet samengaan met een overvloedig gebruik van goede vette crèmes. Slechts wanneer de oliën van de huid verdroogd en opgebruikt zijn, ontstaan rimpels. De volgende maal zullen we zien, welke de voornaamste massage-bewer kingen zijn, zooals de schoonheids-spe cialisten die tegenwoordig voorschrijven. En tenslotte zal ik u nog een paar ge heime anti-rimpel-middeltjes verraden, die zeker even goed zijn als de dure crèmes, die speciaal daarvoor in den handel zijn. Wanneer u maar niot de fout begaat van 'veel jonge vrouwen, die meenen, dat rimpeltjes-verhandelingen zijn voor uitgemergelde dames van middelbaren leeftijd, en dat zij zelf ze met geen blik behoeven te verwaardigen! 't Is een voudig nóóit te vroeg op vijf-en-twin tig-, op twintig-, zelfs op achttienjarigen leeftijd niet om vast den strijd aan te binden tegen de rimpeltjes van later! Vervolgens: Laat u uw huid misschien van honger omkomen? Na den leeftijd van twintig jaar en bij een heel droge huid zelfs eerder is een goed huid- voedsel of minstens een goede cold- cream absoluut onontbeerlijk. En wees royaal met uw crème, wat ik u bidden magEVA. Correspondentie. J. v. d. Z. en W. v. d. W. te Vogelenzang. Een middel voor werkelijk blijvende haargolving be staat natuurlijk niet. Er zijn speciale haarwaters in den handel, die het gol ven van 't haar bij 't opmaken bevor deren en speciale kammen om 't haar thuis te „watergolven". Doch dit alles helpt natuurlijk slechts tijdelijk. Zelfs de „permanent wave" houdt geen stand, daar bij het aangroeien van t haar (dat immers niet aan de punten, maar uit de hoofdhuid geschiedt) de golven geleidelijk lager komen en tenslotte wor den weggeknipt. Mej. G. v. M., Utrecht. Het middel te gen sproeten komt voor in de Vrouwen rubriek van pl.m. 6 Febr. jX Voor rechtstreeksch antwoord gelieve n een postzegel bij te voegen. E. Om sieraden te reinigen! Grillig ge vormde ornamentjes van diamanté en allerlei gekleurde steentjes worden tegen woordig heel veel ter versiering gebruikt, zoowel op hoeden en taschjes als op avondtoiletten en -schoentjes. Doordat ze natuurlijk uit den aard der zaak niet van de kostbaarste kwaliteit zijn, worden ze door de inwerking van lucht, voch tigheid enz., al heel gauw dof, zwart en armoedig. Ze moeten regelmatig nage zien en schoongehouden worden, willen we er zoo lang mogelijk pleizier van hebben. Want wanneer zulke versiersels er verwaarloosd en onsmakelijk uitzien, kunnen we ze veel beter weglaten en 't zonder stellen, dan ze in hun onver zorgde schamelheid ten toon te sprei den! Het schoonmaken en opknappen van dit soort „juweelen" is een heel een voudig werkje, als men maar eenmaal weet, hoe 't aan te pakken. Neem een ouden, zachten tandenborstel, doop 't fi guurtje in warm zeepsop en borstel het dan zorgvuldig, er vooral op lettend, dat stof en vuil uit alle karteltjes van het zetsel verwijderd worden. Spoel het na in koud water om alle zeepdeeltjes kwijt te worden. Als de oppervlakte vettig blijft, zal het ornamentje heel gauw weer vuil zijn. Gebruik nooit een doek om het te drogén. Dit zou slechts den glans van de steentjes wegnemen. Leg het voch tige versiersel liever in een doosje met fijn, droog zaagsel of zemelen en laat het daarin een paar uur liggen. Daarna wor den alle zaagsel-sporen met een zacht, droog borsteltje weggeveegd, alvorens het ornament weer op den hoed of de japon bevestigd wordt. Zouden de steentjes niet reageeren op deze water-en-zeep-behandeling en er nog dof blijven uitzien, leg het sieraad dan in een eierdopje vol eau-de-cologne of benzine en laat het daarin een nacht liggen. Neem het er den volgenden mor gen uit en droog het in zaagsel of ze melen. Wrijf het daarna op met een schoon stukje zeemleer. 't Is heel nuttig, zoo'n stukje zeemleer steeds bij de hand te hebben om de or namentjes er eiken dag even mee op te wrijven. Zoo'n meer uitgebreide schoon maak zal dan maar eens een heel en kelen keer noodig blijken. De boven beschreven water-en-zeep sop-behandeling kan toegepast worden op halskettingen, ringen, oorringen, arm banden en alle sieraden, die niet al te teer en te kostbaar zijn voor een hui selijke schoonmaakbeurt, 't Is opvallend, hoe weinig vrouwen hun sieraden wer kelijk mooi in orde houden. Wat de echte juweelen betreft, ook daarvan kunnen de meeste met succes thuis gereinigd en opgefrischt worden. Gepolijst goud wordt behandeld in een bakje koud water, waaraan een thee lepel ammonia toegevoegd is. Ongepolijst goud daarentegen in warm water met heel zachte zeep. Neem het allerzachtste borsteltje, dat u vinden kunt, en reinig en droog het fijne metaal, dat zoo licht krast, Uiterst voorzichtig. Diamanten krijgen met een druppel eau-de-cologne of een zeer zwakke am monia-oplossing al hun glans terug. De zelfde behandeling kan voor alle door zichtige steenen gelden. Steenen, die foelie aan de achterzijde hebben, mogen nooit met water in aan raking komen. Een borsteltje met fijn, droog poeder is alles wat ze noodig heb ben. Alle lijm of plaksel is natuurlijk evenmin tegen water bestand. Ook parels mogen niet- met water schoongemaakt worden. Hun glans zou er door lijden; mogelijk zouden ze zelfs op lossen. Om dof-geworden, z.g. „doode* parels hun ouden glans terug te geven, kunt u ze opbergen in een doos vol mag nesia-poeder: na een tijdje zijn ze dan weer even mooi als vroeger. Het poeder moet onder in de doos liggen en de parels er bovenop gedrukt worden; Turkooizen verkleuren spoedig als ze in water gewasscheri worden en hoeven alleen maar met een zeemlapje gewre ven te worden. Hetzelfde geldt voor ko ralen en opalen. Water kan ze licht bè- schadigen. Ze moeten ook alleen maar met zeemleer of watten gepolijst wor den. Bovendien kan hitte de opalen doen barsten. Geheel zilveren en filigraan-versier- sels kunnen prachtig opgeknapt worden door ze geheel te bedekken met pijlwor tel (arrow-root) en ze zoo een paar uur te laten liggen eer ze geborsteld worden. Juweliers reinigen heel fijne sieraden soms met de allerzuiverste paraffine en borstelen ze dan heel voorzichtigjes. Het is altijd aan te bevelen, geen en kel sieraad in lucht en stof te laten lig gen of dagenlang op een speldenkussen te laten steken. Bewaar ze zooveel mo gelijk in watten en in het donker. Dit laatste werkt op vele steenen verfraaiend en verdiept hun kleur en glans. VETERAAN. Weet ge wel lezeressen, dat het hee- lemaal niet moeilijk is, zelf een gewat teerd wiegekleedje te maken? De voor- deelen van zulk een eigengemaakt kleedje zijn: dat ge een stof uit kunt kiezen, welke bij de wieg past, het veel goedkooper uitkomt, dan wanneer ge er een kant en klaar koopt en bovendien uw persoonlijken smaak kunt doen gelden. Om nu zulk een kleedje te vervaardi gen, handele men als volgt: Van wit katoen of andere stof make men een grooten zak (50 X 60 c.M.), waarvan men een der zijnaden gedeel telijk openlaat met het oog op de vul ling. Heeft men den zak nu met goede kapok opgevuld en vervolgens de ope ning dichtgenaaid, dan moet men het verkregen kussen door middel van twee stokken (in iedere hand één) goed klop pen. Van zijde of satinet make men een tweeden zak, waar de eerste in past. De capitanage kan op velerlei wijze geschieden. Onze teekening geeft een tweetal eenvoudige voorbeelden. Fig. II, een kleedje van gebloemd sati net, en fig. Ill, een kleedje van effen zijde, werden respectievelijk door stik sel en door stiksel en knoopjes afge werkt. Is uw smaak gevallen op fig. II, zoo Fu>.tX> moet ge de satinet plat op tafel leggen en met potlood fig. I op den goeden kant van de stof teekenen. (Dit moet natuurlijk geschieden, voor ge den satinet- zak gevuld hebt). Wanneer de teeke ning nu op de stof staat en de zak goed en wel om het kussen heen zit, kan men het kleedje op de machine stikken (men make de stiksteken zoo groot mogelijk en volge precies de potlood lijntjes). Deze stiksteek, welke door kapok en stoffen heendringt, vormt een bijzonder aardige en solide capitanage. De vervaardiging van het andere kleedje (fig. Ill) is iets eenvoudiger. Al thans, wat het teekenen betreft. Men behoeft hier slechts met potlood den rand en de punten aan te geven, waar men de knoopjes wil hebben, daar alleen de rand wordt doorgestikt en knoopen met de hand genaaid worden. De afwerking geschiedt door middel van een zijden kettingsteek over het stiksel heen en een geplisseerde of ge fronste volant. Fig. II'wordt door een zijden koord in bijpassende tint voltooid. Effen satijn, satinet of 'zijde worden het meest voor dergelijke kleedjes ge bruikt, bedrukte stof zal echter niet minder voldoen. MARGUERITE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7