LOTTGERING centrTtandheelkondige mj VOOR ST00MEN - EN VERVEN - KLINIEK KENAUPARK 26 KERK EN SCHOOL Onze Lieve Vrouw van Renkum LUCHTVERKEER De poolvlucht van generaal Nobile Een vliegtocht Baltimore—Rome Tegen het 48-stelsel Lady Bailey te Johannesburg geland FINANCIËN Rizzaheim E. V. te Koblenz SOCIAAL LEVEN Veertig arbeiders ontslagen De veenbranden bij Em.men gebSuscht De Stuwadoorswet en de loon- en arbeidsvoorwaarden der Transportarbeiders Op den onbewaakten ov;erweg door den trein gegrejpen en gedood BINNENLANDSCHNIEUWS Het Patronatencongres 1928 BOEK EN BLAD. VERKEER EN POSTERIJEN De telefoondienst met Amerika Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" Het verkeer met Frankrijk en Algerië Samenwerking in de baksteenindustrie HET CONGRES DER INTERNATIONALE UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN GEMENGD NIEUWS Twee boerderijen te Waspik afgebrand De plannen van Fitzmaurice De Olympische Spelen KUNST EN KENNIS Huldiging van Willem Kes RADIO-NIEUWS Zien in volslagen duisternis HET ZANGCONCOURS TE ZANDVOORT Gr. H Houtstraat 5 a Tel. 10771 HET 12V2-JARIG JUBILEUM VAN DEN ZEEREERW. HEER F. J. H. WASSEN, PASTOOR TE BENNEBROEK Ingaande 4 Me! a.s- VRIJDAGAVONDSPREEKUUR VERVALLEN Avondspreekuur UITSLUITEND DINSDAGS 63 Yi tube 60 cent, Ys tube 35 cent Het programma der plechtigheden op Zondag 6 Mei Het regelingscomité kan tot zijn genoegen mededeelen, dat er alom in den lande veel belangstelling bestaat voor den terugkeer van het Genadebeeld van D. L. Vrouw te Ren kum. Luxe-auto-bezitters uit vele oorden des lands hebben het voornemen te kennen ge geven, de auto met het beeld een eindweegs te begeleiden. De plechtigheid der inhaling zelf zal zich bepalen tot de particuliere terreinen rondom de kerk. Om 3 uur zal het Beeld te Renkum arri- veeren. Door een schaar van parochianen en ge- nooaigden, opgesteld op het vóórplein der kerk, zal Onze Lieve Vrouw een massaal welkom worden toegezongen, nadat tram- petgeschal en klokgelui de nadering van het Genadebeeld zullen hebben aangekondigd Vervolgens zal, in een eerewacht van bruidjes, het Beeld processie-gewijze naar den tuin achter de kerk worden overge bracht, waar de wijding zal worden ver richt door den Hoogeerw. heer P. L. Stock- mann, Deken van Arnhem. Behalve enkele meerstemmige Maria-ge- zangen zal ook een Feestlied worden gezon gen, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den Arnhemschen componist, den heer Jac. J. Ruygrok. De Feestrede zal vervolgens worden uitge sproken door den Zeereerw. Zeergel. Pater Lr. B. H. Molkenboer O.P., lector aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Na wederom enkele meerstemmige gezan gen en een slotwoord door den Zeereerw. heer M. J. H. Wolters, Pastoor van Renkum, zal het Genadebeeld processiesgewijs naar de kerk worden gebracht, waar een korte slui- tingsplechtigeheid paats heeft. De kerkelijke gezangen in tuin en kerk zullen worden uitgevoerd door het zangkoor der St. Walburgiskerk te Arnhem, onder lei ding van den heer Jac. J. Ruygrok en het zangkoor der Parochie te Renkum. De Processie-marschen en de koperbegelei dingen der éénstemmige gezangen zullen worden uitgevoerd door de R. K. Harmonie „St. Gregorius" te Arnhem, onder leiding van den heer W. Roussel. De eerste Mei-Zondag belooft voor Renkum en Katholiek Nederland glorieus te worden. Een W. B. telegram meldt uit Vadsö (Fim- marken) Leden van Nobile's expeditie, die zich sinds eenigen tijd hier ophielden om voorbereidin gen te treffen voor een tusschenlanding van de „Italia", op weg naar Kingsbay, zijn van meening, dat de „Italia", behoudens gunstige weersomstandigheden omstreeks 4 Mei in Vadsö te verwachten is. De Noord-Amerikaansche fascistische liga bereidt een vliegtocht voor van Baltimore naar Rome en terug met 't in aanbouw zijn de vliegtuig Ballancia. Men is van plan omstreeks 10 Mei te vertrekken. Dezer dagen kwamen te Utrecht bijeen de .esturen van de Canisius- en St, Willibror- dusfederatie van R. K. Onderwijzersorgani saties en de vertegenwoordigers van de be sturen van het R. K. Werkliedenverbond en den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, ter verdere bespreking van mogelijke ge zamenlijke actie in den strijd tegen het 48-stelsel. Het R. K. Werkliedenverbond was ver tegenwoordigd door zijn voorzitter, den heer De Bruijn, alsmede door het Kamerlid, den heer Kuiper en den heer Kolkman, terwijl voor den Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen, de heer Van Braken aanwezig was. Na een uiteenzetting van den voorzitter dezer bijeenkomst, den heer Wijnen, te Maastricht, over reeds gevoerde actie en over het verkregen strijdmateriaal door de ge houden enquête, betreffende het 48-stelsel, verklaarden de heer De Bruijn en Van de Braken, namens hun organisaties, zich be reid aan een te voeren actie tot spoedige .•erdwijning van het voor het onderwijs zoo nadeelige 48-stelsel mede te merken. Besloten werd voorloopig een afwachten de houding aan te nemen tot na de behan deling van het wetsontwerp betreffende het 7e leerjaar en het wetje-Zijlstra. Als resul taat van te voeren gezamenlijke actie, wenschte men te streven naar het zoo spoe dig mogelijk terug bekomen van de getallen van de wet van 16 Febr. 1923. Besloten werd, aan het dagelijksch be stuur van de R. K. Staatspartij een adres te zenden, waarin gevraagd wordt te willen be vorderen, dat in haar Program van Actie ter voorbereiding van de verkiezingen voor 1929, wordt opgenomen het punt: „Er worde krachtig vastgehouden aan het automatisch herstel der wet van 16 Februari 1923. Naar aanleiding van de verklaring van Minister De Geer, dat voor de beide Dij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwer pen (7e leerjaar en wetje-Zijlstra) geen geld beschikbaar was, werd besloten een ge zamenlijk adres aan de Eerste Kamer te zenden, waarin de wenschelijkheid van aan neming van beide wetsontwerpen betoogd wordt, maar waarin verzocht werd, als on verhoopt een van de twee wetsontwerpen moet vallen, het weetsontwerp betreffende het 7e leerjaar aan te nemen. Een H. N.-telegram meldt: Lady Bailey is vandaag op het Barag- waneth-vliegveld te Johannesburg geland, waar een groote menigte haar verwelkomde. Van Pretoria af was zij door 6 andere vlieg tuigen begeleid. Lady Bailey zal haar vlucht naar Kaapstad zoo spoedig mogelijk voort zetten, om haar man sir Abe Bailey te ont moeten. Eerste Hyp. Obligatielening groot 100.000 De firma Truffino en Co. bericht, dat van af heden de inschrijving is opengesteld op 100.000, 7 'A pet. 10-jarige Eerste Hypothe caire Obligatiën in stukken van 1000, 500 en 100, ten laste van het Rizzaheim E. V. an de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus te Koblenz, tot den koers van 100 pet. Aan het prospectus is het volgende ont leend: De parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus is niet alleen de grootste, maar ook de rijkste der 7 parochiën van Koblenz, welke stad het middelpunt en de zetel der regee ring van de geheele Rijnprovincie is. Tot de eigendommen van deze parochie met 12.000 zielen behoort ook de schoone Romaansche kerk in het centrum der stad gelegen. Door hare gunstige ligging is de Parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus, met een inko men uit de kerkelijke staatsbelangen van R.M. 52.500 per jaar, de best gesitueerde pa rochie van Koblenz. Ook het Rizzaheim, dat tegelijk ziekenhuis en oudeliedenhuis is, ligt zeer gunstig aan het kruispunt van de Kurfürsten- en Rizza- strasse, in de nabijheid van het station. De leening wordt uitgegeven om het be staande gebouw te kunnen vergrooten en voor zoover noodig te verbeteren. Het aan grenzende gebouw dat kort geleden voor uit breiding tegen een billijken prijs werd aan gekocht, wordt tevens met de gelden uit deze obligatieleening zoo doelmatig mogelijk in gericht. De leening is geheel aflosbaar uiterlijk op 1 Maart 1938 met dien verstande, dat vanaf 1 Maart 1933 geheele of gedeeltelijke aflos sing kan plaats hebben. Eventueele ver vroegde aflossing kan alleen op de vervalda gen der coupons geschieden. Ruim veertig arbeiders te Jubbega, werk zaam bij de Rijkswerkverschaffing te Kas- kerveenpolder, die ondanks de waarschu wing, Donderdag het werk verzuimden om de vergadering van den gemeenteraad van Schoterland bij te wonen, zijn Vrijdag, naar het „Hbld." meldt, door den Rijksinspecteur Falkema ontslagen. Zij trokken daarop naar Heerenveen, waar vier afgevaardigen door de wethouders van Schoterland werden ontvangen. Aan hen vroegen ze herplaatst te worden, waartoe de wethouders niet bevoegd waren. De veenbranden te Roswinkel en Emmer- erfscheiderveen zijn bedwongen. De. brand weer rukte deels in. Overigens is de t oestand ongewijzigd. Om het gevaar van doorbran den te voorkomen, wordt het vee» veelal natgehouden. De Scheepvaartvereeniging Noord en Zuid heeft aan den Centr. Bond van Transport arbeiders, den Ned. R.K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifacius" en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders een schrijven gezonden in ant woord op een brief van deze organisaties van 29/31 Maart j.l. waarin zij mededeelen, dat te harer kennis is gekomen 't door den Minister van Arbeid bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt ontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet. In dit ontwerp worden o.a. ten opzichte van de onder de bepalingen dezer wet vallende categorieën van arbeiders, de werktijden en den Zon- dagsarbeid belangrijke, wijzigingen voorge steld, die, als zij inderdaad volgens het ont werp tot stand komen, op de tot dusverre getroffen en bestaande regelingen haar in vloed zullen doen gelden. Zooals het resultaat van de ministerieele plannen tot wijziging van de Stuwadoorswet niet vaststaat en dus met geen zekerheid is te zeggen welke categorieën arbeiders onder de wet zullen vallen of hoe de regeling der werktijden en de indeeling der arbeidsweek zal worden, komt het den Scheepvaartver- eenigingen voor, dat het niet mogelijk is onderhandelingen te gaan voeren over het aangaan van een overeenkomst, waarin toch de loon- en arbeidsvoorwaarden de hoofd zaak vormen. Temeer niet, omdat het aan hangig gemaakte ontwerp Stuwadoorswet, in den vorm waarin het thans geschreven is, bij ongewijzigde totstandkoming op de werk gevers belangrijke verwarring van lasten zal leggen. Uit dien hoofde zal het u dus dui delijk zijn, zoo wordt in het schrijven ge zegd dat de onbekendheid met het verloop van dit wetsvoorstel voor de werkgevers thans een onmogelijkheid schept met u te gaan spreken over diverse punten, welke elk op zich zelf groote financieele offers van de bedrijven zouden eischen. Op bovenstaande gronden zijn de Scheep- vaart-vereenigingen dan ook van meening, dat in het bijzonder het ingediende ontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet een vrucht bare bespreking over de ingediende verlan gens op dit moment onmogelijk maakt en kunnen wij niet anders aannemen, dan dat dit inzicht ook door de arbeidersorganisaties zal worden gevoeld en gedeeld. Op de spoorlijn WoerdenLeida-n is gis termiddag bij den onbewaakteri overweg aan den Waatschendijk onder Woerden door trein no. 1210, vertrek 12.32 uit Woerden, de petroleum-venter H. van 't Hoog uit He kendorp' onder den trein [geraakt. Het slachtoffer was dadelijk dood. Voor het Patronatencongres op 25 en 26 September a.s. te 's-Hertogenbosch is in die stad een Plaatselijk Comité opgericht met verschillende sub-commissies, teneinde het Congres zoo goed en gemakkelijk mogelijk voor te bereiden en tijdens het Congres den deelnemers ten dienste te zijn. Hier volgen de adressen van het Dagelijksch Bestuur en van de voorzitters van de subcommissies: Dag. Bestuur: Voorzitter: Kapelaan G. J. Suetens, Pastorie St. Jan, Den Bosch Secretaris: Dh. J. Hendriks, Gheert van C'alcarplein 38, Den Bosch. Lid: Dh. J. Ebeling, Burgemeester van Lanschotlaan, Vught. z Zaalcomité. Voorzitter: Kapelaan J. van Beijnen, Pastorie St. Jacob, Den Bosch. Tentoonstellings-Comité. Voorzitter: F. Hoffmans, Kapelaan, Pastorie St. Jan Den Bosch. Logies-Com. Voorzitter: Kapelaan H. Wagenberg, Pastorie St. Pieter, Den Bosch. Kerk-Com. Voorzitter: Kapelaan J. Baay- mans. Pastorie St. Leonardus, Den Bosch. Muziek-Com. Voorzitter: Kapelaan A. H. Beijer, Pastorie St. Catharina, Den Bosch. Het Plaatselijk Comité verzocht vriende lijk, doch dringend, dat alle correspondentie wordt gericht aan den secretaris van het Plaatselijk Comité, den heer J. Hendriks, Gheert van Calcarplein 38, Den Bosch, die dan voor doorzending naar de betrokken subcomité's zal zorg dragen. Tevens wordt er aan herinnerd, dat de redactie van „Het Patronaat" thans is hij Rector, B. H. de Groot, Barchman Wuijtiers- laan 55, te Amersfoort en dat het Secreta riaat van het Centraal Comité is gevestigd te 's-Gravenhage, Groenestein, Loosduinsche Weg 529. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. No 8. Het Nederlandsche Boekhuis Tilburg. Naast de gewone rubrieken, weer evengoed verzorgd als in de vorige no.'s, zijn vooral de artikelen van Dr. Jac. van Dael, Mr. Paul Kleene en Dr. K. Fassbinder van het hoogste belang. Het eerste behandelt „Voorlichting bjj Beroepskeuze". Heel eenvoudig en heel duidelijk laat schrijver in voorbeelden zien hoe nuttig, ja hoe noodzakelijk het bijna is bij beroepskeuze zich te laten voorlich ten om toch geen pijnlijke mislukking te veroorzaken aan kinderen, geen tegenslag aan ouders. Mr. P. Kleene behandelt rechtskundig 'n vraag omtrent dienstboden, die zich wel meer kan voordoen. Het gaat over een dienstbode, die na verloop van eenigen tijd ziek wordt, na een week of drie in een sanatorium geweest te zijn, voor den Raad van Arbeid gedurende een paar maanden een gezond heidskuur moet doen. Mevrouw stuurt haar weg en betaalt het loon tot na het ver blijf in het sanatorium. Dr. Fassbinder behandelt de fantasie van het kind. Omdat die fantasie zoo'n gewich tige rol speelt in het leven van het kind en veel verschijnselen daaruit verklaard kun nen worden, moet de moeder daar bijzon der op letten. De beelden der fantasie be ïnvloeden dikwijls de zinnelijke waarnemin gen zoodat het kind, onder inwerking van zulke voorstellingen dingen meent te zien, die in het geheel niet bestaan. Gerh. Krekelenberg geeft zijn tweede op stel over de ontwikkeling van kunstzin bij onze kinderen. Hij beschouwt hier de kunst vooral als een weldadig tegengif voor onze hedendaagsche af te stoffelijke opvattingen van het leven, als opheffing van het zede lijk leven. Pater van Luyk, S. J. ontleedt het keurig een heiligen jongen op den leeftijd van 15 geschreven leven van „André de Thaye", jaar gestorven. Vooral de laatste hoofdstuk ken zijn aangrijpend mooi. Daar. wordt zijn ziekbed, en zalig afsterven geteekend, diep ontroerende bladzijden, wegens den helden moed van dezen blijden Roomschen jongen v. L. In verband met de invoering van den zo mertijd in Amerika, wordt met ingang van 29 April de dagelijksche openstelling van den telefoondienst met Amerika en Canada be paald op 10501.20 uur Amsterdamschen tijd. De tweede dag van de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging werd ingez';'; met een H. Mis in het Bagijnhofkerkje te Am sterdam. Na de H. Mis had de hernieuwing van de opdracht aan het H. Hart plvaM. Omstreeks half elf ving in Krashayolsky de buitengewone algemeene vergadering aan. De agenda vermeldde: bespreking van het rapport der commissie tot herziening der statuten en huishoudelijk reglement. Na c uige discussie werd besloten het rap port van de agenda af te voeren, waarna de buitenge none vergadering gesloten werd. Vervolgens werd de jaarvergadering voort gezet. De begrooting werd vastgesteld. Tijdens de behandeling der begrooting be reikte de vergadering het bericht van het overlijden van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. Op 't vernemen van deze tijding, die die pen indruk op de vergadering maakte, ver hieven de aanwezigen zich van hun zetels en werden drie Onze Vaders en Weesge groeten voor de zielerust van den overleden kerkvorst gebeden. De penningmeester, de heer G. Th. Distel brink, deelde mede zijn functie neer te leg gen. De volgende jaarvergadering zal te Breda gehouden worden. Na eenige bespreking volgde sluiting. Het maximumbedrag voor met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven en doosjes met aangegeven waarde naar Frank rijk en Algerië is verhoogd tot 500 en in tegengestelde richting tot 5000 francs. Het maximum voor quitantie-zendingen is naar en uit de genoemde landen verhoogt tot resp. 5000 frs. en 500. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorshands voor verrekenpakketten de be staande maxima van kracht blijven. Door de overgroote meerderheid steenfa brikanten aan de groote rivieren is gisteren in een vergadering, gehouden in het hotel „Riche" te Arnhem, in samenwerking met de organisaties van vlamovensteenfabrieken en de steenfabrikanten uit Noord-Brabant, Twente en den Gelderschen Achterhoek, een overeenkomst aangegaan, beoogende door het stoken van een groot extra kwantum rood en een dienovereenkomstige verminde ring der productie van i»rde metselsteenen, te komen tot een saneering der prijzen op de baksteenmarkt in Nederland. Practisch is door deze overeenkomst sa menwerking tot stand gekomen van de ge heele Nederlandsche baksteenindustrie van 1 Mei 1928 af, aangezien ook een toetreding van de Groningsche en Friesche baksteen fabrikanten met vrij groote zekerheid te ver wachten is. DE SLOTZITTING Zondag werd het Congres der Internatio nale Unie van RdK. Vrouwenbonden te 's Gravenhage voortgezet. Na afloop van <ie H. Mis in het klooster yan het Sacré CJóeur, vereenigde men zich in het klooster "aan een gemeenschappelijk ontbijt. r Om half elf ving in de Witte Brug de ver gadering aan.1 Mevr. Steenberghe sprak een woord van welkom tot de meisjes-studenten, aan wie deze dag gewijd is. Eerst sinds ongeveer 15 jaar komt het voor, dat R.K. meisjes aan een Universiteit zich lieten inschrijven en spr. wensch allen veel succes toe bij hun studiën. Mevr. Helena Weber, lid van den Rijks dag in Berlijn heeft daarna een rede ge houden, waarin zij betoogde, dat in onzen tijd groote behoefte bestaat aan ontwikkelde vrouwen, dat zij, die werkelijk aanleg hebben dus de hoogere studiën moeten volgen en dit dit haar leven bijzonder verrijken zal. Spr. zou gaarne eens ds verslagen der R.K. meisjesvereenigingen uit de verschillende landen willen vernemen. Vele afgevaardigden uit verschillende lan den voerden daarna het woord. Zij deelden allen bijzonderheden mede omtrent de in hun land bestaande studenten verenigingen. De bijeenkomst werd daarna door Mevr. Weber gesloten. Terwijl een gedeelte der congressisten per Amovam het R.K. Ziekenhuis, de Reinilda- stichting en de R.K. Meisjesbescherming bezocht, vereenigden de meisjes-studenten tegen 3 uur zich wederom in hotel Wittebrug, waar de vergadering werd voortgezet, onder leiding van mevrouw Weber. Zij sprak de meisjes toe en betoogde, dar er bij de Katholieken nog een tekort aan intellectueele vrouwen is, en zij hoopte, da deze studeerende meisjes eenmaal een sieraad zullen worden van de verschillende vrou wenbonden. Daarna heeft er een gedachtenwisseling plaats over het al- of niet wenschelijke van aansluiting van R.K. Meisjesstudentenver- eenigingen bij de Union des Ligues Fe- minisses. Over het algemeen was men van meening, dat de studentenvereenigingen zich bij de R.K. Vrouwenbonden zullen aansluiten. Om half zes ving de sluitirigsvergadering aan. Mevr. Steenberghe gaf het woord aan Mgr. Janssen, geestelijk adviseur der Fede ratie, die betoogde, dat men het niet bij woorden moet laten maar tot daden moet komen. De Katholieke vrouw moet door daden toonen, dat zij Katholiek is en altijd een goed voorbeeld geven. Laten de Katholieken vrouwen van alle landen toch de R.K. be ginselen hoog houden, en zich niet laten be ïnvloeden door de dikwijls heidensche theo- riën van dezen tijd. Men zal nooit zooals Paus Pius X zeide „alles in Christus kunnen herstellen, wanneer men niet in alle opzich ten als een echt volgeling van Christus wil leven." Nadat nog enkele toespraken waren ge houden hield Mevr. Steenberghe de sluitings rede. Zij hoopte, dat dit congres den band zal versterken tusschen het lage land van de zee en de verschillende andere landen. Aan het eind harer toespraak stelde zij voor het congres te eindigen met dezelfde woorden waarmede men was begonnen: Leve Chris tus-Koning. Heden maken de congressisten een excur sie naar Amsterdam, Marken en Volendam. Zondagmorgen half tien zijn te Waspik twee groote boerderijen in de vlammen op gegaan, behoorende aan T. de Bont en H. Smit. De brand is vermoedelijk ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. De stoombrandspuit uit Waspik vermocht tegen het vernielende element niets uit richten. Het groote vee vertoefde in de wei de, doch het kleine vee, zooals varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. De burgemeester 'van Waspik, de heer Beckers, de opperwachtmeester der marechaussee uit het voormalige Besoyen waren tijdens de blussching ter plaatse. Verzekering dekt de schade. Naar de „Sunday Chronicle" meldt, koes tert majoor Fitzmaurice het plan, zijn func tie als chef van de Iersche luchtstrijdkrach ten neer te leggen teneinde in dienst te treden van de financieele groep, die plan nen uitwerkt voor een, trans-atlantische luchtverbinding. De plechtige opening Naar wij vernemen, zal de plechtige ope ning van de Olympische Spelen op 28 Juli a.s. door zang en muziek worden opgeluisterd. Hiertoe zullen de volgende zangverenigingen haar medewerking verleenen Koninklijke Mannenzangvereeniging Apollo" te Am sterdam, de Maastrichter Staer te Maastricht, Het Breda'sch Mannenkoor te Breda, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haar lem, het Rotte's Mannenkoor te Rotterdam en de Haagsche zangvereenigingen „Caecilia" en „Die Haghezangers". De Militaire Kapel uit Den Haag zal voor de muziek zorgen. Het geheel komt te staan onder leiding van den heer Fred. Roeske, directeur van de Konin- klijle Mannenzangvereeniging „Apollo" te Am.t;rdam. Zaterdagavond is Willem Kes, nadat hij een gedeelte van het concert in het Concert gebouw te Amsterdam had gedirigeerd, in de solistenkamer door vele vrienden en vereer ders gelukgewenscht. Reeds op het podium, nadat zijn taak als dirigent voor dezen avond was geëindigd, had d.r Willem Mengelberg zijn voorganger met een lauwerkrans ge huldigd. Het publiek bracht Willem Kes een minutenlange ovatie. In de solistenkamer is de eerste dirigent van het Concertgebouw gehuldigd door een de putatie van de afdeeling Dordrecht van de Mij. ter bev. van de Toonkunst, bestaande uit de heeren M. van Zanten en H. Iebret. De heer van Zanten heeft namens de vele muzikale vrienden van den heer Kes, den ouden dirigent gecomplimenteerd en hem een krans overhandigd. De Concertgebouw-fees ten, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan zijn met het derde concert, dat Zaterdagavond eerst onder leiding van Willem Kes en daarna onder leiding van Willem Mengelberg is ge dirigeerd, op schitterende wijze ten einde ge bracht. Het publiek was in geestdriftige stem ming en juichte aan het slot langdurig den heer Mengelberg en zijn medewerkers toe. Het zal den radio-technisch ontwikkel den lezer niet onbekend -n, dat er een nauw verband bestaat tusschen licht en radio. Licht is, zooals reeds Christiaan Huy- gens veronderstelde, een trillingsverschijnsel in den wereldaether; evenzoo komen de om roepprogramma's door aethertrillingen tot ons. Men kan radiogolven evenals lichtstra len, breken, in een bundel concentreeren, po- lariseeren en terugkaatsen. Het verschil tus schen beide trillings verschijnselen is gelegen in het groote verschil in golflengte of juister gezegd in de trillingsfrequentie. De korte radiogolf is nog altijd eenige duizenden ma len grooter dan de langste lichtgolf. Toch treden bij de allerkortste radiogolven ver schijnselen op, welke de groote overeenkomst met lichtstralen bevestigen. Tusschen de langste lichtgolven en de kort ste radiogolven ligt op de denkbeeldige fre- quentieschaal een gebied, waarin nog een andere soort aether-trillingen thuis hoort; dit zijn de „infraroode" stralen, Deze infra-roode stralen komen voor in het spectrum van bijna iedere lichtbron en men vindt ze buiten het roode gebied van het spectrum; vandaar de naam Deze stralen kunnen wij niet zien; met bepaalde instrumenten kunnen zij evenwel worden aangetoond en het merkwaardige is, dat de lichtgevoelige cel, welke men gebruikt bij het electrisch overbrengen van foto's en bij televisie-experimenten, ook op deze stralen reageert, De combinatie van deze beide feiten heeft uitvindersbreinen geïnspireerd tot wilde fantasieën. Wij leven in een tijd, waarin niets voor onmogelijk gehouden moet worden en wij mogen de voorspellingen gelooven, dan zal het binnenkort met deze infra-roode stra len mogelijk zijn, in volslagen duisternis te zien. Deze voorspelling stelt de vervolma king van de televisie apparatuur natuurlijk voorop. Groote zoeklichten zullen dan met mach tige, doch voor ons nog onzichtbare stralen bundels den horizon en het lichtruim afzoe ken en hij, die zich door het nachtelijk duis ter bedekt onbespied waant, verschijnt schel belicht op het scherm van het ontvangappa raat Van buitengewoon belang zou deze uitvin ding zijn voor de navigatie, daar het schijnt, dat infra-roode stralen mist veel beter door boren dan gewone lichtstralen. Volledigheidshalve zij eraan herinnerd, dat bij de jongste televisie-experimenten de pioefpersoon eveneens met krachtige infra- roode stralen belicht werd. Indien men de benoodigde verlichting, n.l. met de gewone middelen zou willen verkrijgen, zou de proef persoon kans loopen te verbranden! Bij be lichting met infra-roode stralen kan de proefpersoon zich overigens in volslagen duisternis bevinden Deze apparatuur voor televisie-uizending werd door Baird „noctovisor" genaamd. Nadat de comité's, juryleden, afgevaardig den der vereenigingen ten stadhuize ontvan gen en door den Edelachtbaren heer Burge meester M. v. Alphen toegesproken waren, ving de wedstrijd aan met de 3e afdeeling Mannenkoren. Als juryleden fungeerden dezen middag de heeren Fred. Roeske, voorzitter, J. Post, Ol. Koop, Jac. Hamel en P. v. d. Rovaart Verplicht koor van „Goeden Nacht" van Fr. Roeske. Het Amsterd. Hengelaars Mannenkoor bui ten beschouwing gelaten, werd er dezen mid dag over het algemeen goed gezongen. Bij zonder viel het R. K. Mannenkoor „Caecilia", dir. Joh. Kroese, van den Amst. Volks bond op. Mooi materiaal, beschaafden zang en mizikale voordracht kenmerkten dit koor. Het behaalde met 317 punten 'n eersten prijs, de heer Kroese den eersten directeursprijs. Ook „St. Caecilia" van Haarlem, directeur P. C. Royakkers maakte een zeer goeden in druk, doch was minder gelukkig met de ver tolking van het vrije nummer. Hierdoor ont glipte het een eersten prijs. Met 288 punten verkreeg het een tweede Het mannenkoor „Zanglust" van IJmuiden onder leiding van S. Wierma klonk iets mar, in de forti bovendien niet geheel evenredig. Toch nog van een 3e afdeelingskoor een goede prestatie. Het behaalde met 305 punt ten een len prijs. Het „IJmuiden s Mannenkoor" onder H. J. Arisz bracht het tot 301 punt. Juist nog een le prijs. Hier viel do muzikale leiding en den goeden samenzang bijzonder op. Verder behaalde genoemd Hengelaars-koor met 221 punten een derde, D.V.S. te A'dam met 294 punten een tweede en Veni, Vidi, Vici te A'dam met 306 punten een eersten prijs. Van de 4e afdeeling zong nu reeds het Postaal Mannenkoor, A'dam. Toegekend werd een le prijs met 306 punten. Des avonds zongen 10 koren in de 3e af deeling Gemengd. Jury als des middags, ver plicht koor: „Avondzang" van P. v. d. Ro vaart. „Amstelveen's Gemengd Koor" behaalde het laagste aantal punten: 317. Een eerste prijs en voor den leider, den heer A. A. Tig- gers, den eersten directeursprijs. Dit koor zong zeer beschaafd, de zang was fijn afgewerkt. Met 1 punt minder verkreeg D.E.B. te Be verwijk mede den eersten, de heer Arisz den tweeden directeursprijs. Van dit koor viel de muzikale vertolking en homogeene samen zang ton zeerste op. De Gem. Zangvereeniging „Plyhymnia" van IJmuiden onder leiding van J. W. Beider be schikte over te weinig hooge sopranen om het tot een eersten prijs te brengen. Door 'n goede vertolking van het vrije nummer „Trauergesang" van Blummer bracht dit koor het hog tot 294 punten: tweede prijs. „De Volksstem" te Assendelft was ryth- misch nogal eens iets onzeker; daarenboven waren de damesstemmen beter dan die der heeren. Er werd toegekend: een tweede prijs met 287 punten. Ook „Tavenu" verkreeg hetzelfde aantal punten en dezelfden prijs. Dit koor zong in de piani zeer fijn en muzikaal, echter in de forti minder nobel. Verder behaalden; „Presensa" Amsterdam met 301 punten een eersten; „Nieuw Leven" te Hp met 237 een derden; „Zanglust" te Hau- wert me>t 224 een derden; De stem des Volks" Hilversum met 300 punten een eersten; „Mor genrood", Hoorn met 227 een derden prijs. In tegenstelling met andere wedstrijden was er voor deze derde afdeelingen groote belangstelling. Des middags een goed bezette, des avonds een volle zaal. Zondag a.s. des namiddags 1 uur: 2e en le afdeeling Vrouwen- en Kinderkoren, des avonds 7.30 uur vierde afdeeling gemengde koren. 1 BELA KUN Zaterdagavond werd het feest van den' Zeereerwaarden heer F. J. H. Wassen, pas toor te Bennebroek, op luisterrijke wijze in gezet. Ongeveer kwart vóór 8 uur werd de jubi laris met een auto, waarin ter verwelkoming gezeten waren de Weleerw. heeren W. J. War- menhoven en H. van der Heuvel, door het plaatselijk muziekcorps „Kunst na Arbeid" feestelijk ingehaald. De kerk was door de firma Koper op smaakvolle wijze versierd. Het was dan ook een ware feestelijke intocht voor den jubilaris in zijn kerk. Onder het Lof, dat door de Weleerwaarde heeren W. J. Warmenhoven en H. van der Heuvel gecelebreerd werd, werd een welkomst woord door eerstgenoemde, kapelaan der pa rochie, gesproken. In treffende, welgekozen woorden heette hij den jubilaris welkom en sprak over de vruchten der afgeloopen jaren, die de jubilaris als herder dezer parochie heeft medegemaakt. De vijf oud-kapelaans, de Weleerw. heeren Helmer, uit Alkmaar, Mol en Elzenbroek uit Rotterdam en de Weleerw. heeren Ber- lage en Beeakker uit Amsterdam, waren Zondag aanwezig. In de Hoogmis was de Weleerw. heer Hel mer, diaken, de Weleerw. heer Mol, sub diaken, de Weleerw. heer W. J. Warmen hoven, presbiter-assistens, terwijl de Wel eerw. heeren Elzenbroek en Beenakker, als cantores fungeerden. Des middags had de receptie van half twee tot half vier plaats in de Zusterschool. Om 2 uur werd den jubilaris het cadeau van de parochianen ter hand gesteld, in den vorm van een som gelds, voor de centrale verwarming in de kerk. Verschillende fraaie cadeaux, waaronder prachtige bloemstukken, een fraai gestyleerd kazuifel enz., waren in de receptiezaal te be wonderen. Onder de velen, die op de receptie tegen woordig waren, werden opgemerkt, de burge meester, baron Van Hardenbroek, de wet houders, de secretaris van Bennebroek en Dr. Manschot. Een plechtig lof besloot dezen feestdag. De jubilaris bracht een dankwoord aan zijn vijf oud-kapelaans, die hem altijd trouw in zijn priesterlijke bediening bijgestaan hebben, en in het bijzonder zijn tegenwoordige kapelaan, die de geheele leiding van het feest met goed succes op zich genomen had. Ten laatste zeide de jubilaris zijn paro chianen hartelijk dank voor den steun en medewerking, die hij van hun kant in het uitoefenen van zijn priesterlijke bediening ondervonden had. Ook zeide hij allen nog hartelijk dank voor de vele gelukwenschen en cadeaux, die hij op dien dag ontvangen had. Hedenmorgen had om 8% uur een Alge meene H. Communie voor de schoolkinderen plaats. Op school werd de jubilaris door de school kinderen gefeliciteerd, waarna hij hen op een tractatie vergastte. Woensdag 2 Mei geeft de jubilaris een feestavond voor de vier afdeelingen van de Maria-congregatie, des avonds 8 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw. Als wij op dezen dag terugzien, dan mer ken wij op uit de overgroote belangstelling, die alle parochianen getoond hebben, hoe bemind en geëerd deze geestelijke leidsman is. En niet ten onrechte, want een ieder toch is het bekend, hoe hard hij voor het welzijn van zijn parochinanen werkt, hoe hij met hen meeleeft. Hun moeilijkheden zijn ook zijn moeilijkheden. Moge hij nog vele jaren her der van deze parochie blijven! Ik moet u eerst vertellen, dat er al een van de krielkippen de griep heeft. Het begin van het hoenderpark is dus al niet best. Maar ik heb een postwissel van honderd gulden gehad. Dus weer een Stichter meer. Achter op den postwissel stond o.a. 't vol gende te lezen: „Ik lees uit de krant dat u op bofj es zit te wachten. Nu ik zend u er een in de hoop dat ik veel navolgers zal krij gen. Ach Father, ik denk wel eens hoe is het mogelijk, dat er niet meer zijn die u een handje helpen. Er zijn er zoo enorm veel die het dubbel en dwars konden geven. Ja, dat geld weet wat, hè. Hoe dan ook, u zit er maar mee. Nu Father met den wensch dat er maar Stichters mogen komen, enz." U zult wel begrijpen dat zulke woorden vergezeld van zoo'n doorslaand bewijs van belangstelling mij goed doen. Zoo'n postwis sel is een dubbele bof. God zegene den me devoelenden weldoener. Nu is het maar wachten of dit goede voor beeld onder die „enorm veel menschen, die het dubbel en dwars kunnen doen," gaat wer ken. Ja, ik ken er ook heel wat. Verleden week kls.agde er nog een steen en been dat hij duizenden guldens belasting per jaar had te betalen en daaromkon hij geen stich ter v/orden't Is toch om van te water tanden. Duizenden guldens belasting per jaavü 't Is om zenuwachtig te worden! De man was rentenier en moest dus nogal een aardig appeltje voor den dorst bezitten om zooveel belasting te moeten betalen. Maar zooals bovenstaande Stichter zegt: Dat geld weet wat Missiehuis, Hoorn Father Lefeber, Postrek. 120937 Directeur Men kan zich hier aanmelden voor Pries ter-, Broeder- en Zuster-missionaris. Zij die aanstaande September voor Priester-missio naris willen komen studeeren, moeten zicö

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8