1 11 - -mi} DINSDAG 1 MEI 1928 IN MEMORIAM Mgr. A. J. CALLIER 1 1% -s -A L* Pf?' 1 - ilsllSl wé II 1 i t 1. 1 - - "SEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18845 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN God sloot met zachte hand die liefdevonkende oogen Voor den verwachten glans van 't Zilvefèn Hoogfeest dicht. God riep Zijn dienaar op naar 't allerhoogste licht. Toen heeft 't eerwaardig Hoofd deemoedig zich gebogen....! Het leven, hóóggetorst van machtig grootsche daden, Gaf onzen Bisschop wéér in laatste offerdaad En Jezus zelve nam, als d' Engel van Gods Raad, Dit bitter offer aan, verzoet door Zijn genade. Thans rust de Bisschop uit van 't rustelooze streven: Dat groote menscbenhart klopt hier beneên nooit weer. Wat droeg Hij onbevreesd de fakkel van Gods leer! Wat lesen gaf Hij ons tot een gelukkig leven.. Hij droeg ons aller leed; behoedde onze wegen; Gaf aan Heer Jezus weer d' oases,voor Zijn rust, Ir kerken, zonder tal; heeft in den geest gekust Het lot van rijk en arm, gelijk'lijk hen genegen. Dat was Zijn gróótste eer, Gods' eere te verhoogen! Dat was Zijn hóógst geluk, te werken, altijd meer, Alléén voor 't zielenheil! Hij wees ons telkenkeer Opnieuw naar 't heilig doel, dat w'allen toch beoogen! Thans staan wij zielsbedroefd, rond Zijne baar en bidden. Hij was zoo goed voor ons, weent stil de dankbaarheid, Waarom is Vaderlief vóór 't Feest ter dood geleid? Wij hielden Hem zoo graag nog wat, Heer, in ons midden? Maar hij, die altijd sprak de taal van 't waar gelooven, Spreekt in Zijn schoonen dood een laatste maal ons toe; „Bidt, kind'ren, voor mijn rust; was ik nooit offermoe, „Toch moet voor 't minste kwaad mij 's hemels lichtglans dooven." Ja, Vader, héden nog gaan onze zielsgebeden Voor Uwe rust onihoog, uit 't diepste van 't gemoed: „Heer, geef Hem d'eeuwige rust, Hij was zoo vroom en goed!" Dit bid Uw Diocees, voor Jezus voet getreden. Ja, Vader, God is streng, maar méér nog goedertieren. Zwaar woog Uw hooge taak, maar zwaarder weegt Gods min. Wij keeren biddende, getroost ons zeiven in, Opdat G' Uw eeuwig feest voor 't Aanschijn Gods moogt vie ren....! Haarlem, 30 April 1928. R. K. L~- BKiiiii— WÊ lilpsp I !$|§gg i Maatregelen van Orde voor de Bisschoppeiijke Rouw- plechtigheden in de Kathedraal te Haarlem op Woensdag en Donderdag a.s. 4 'kt Jn? I - a Kapel van het Bisschoppelijk Paleis weder om door de priesters de Metten gelezen. B(j de doodsbaar van onzen Bisschop. Er hangt een wijdingsvolle stemming bin nen <te muren van het Bisschoppelijk Paleis. Ondanks de groote drukte, die er in deze dagen heerscht. Sporadisch slechts dringt an ders het wereldsch rumoer hier naar bin nen mi wie voorbij de Nieuwe Gracht ging, wees stil zijn gezelschap, dat voor het eerst Haarlem bezocht, op het huls met het hooge bordes en zei: dat is het Paleis van den Bisschop van Haarlem. De katholieke Haar lemmers dachten er aan, telkens als zij de Nieuwe Gracht passeerden. En tegelijk rees dan voor den geest het beeld van een waar- digen grijsaard, met emstigen blik in het oog en een zachten trek om den mond, het beeld van den steller van de vastenmande- menten en bisschoppelijke brieven vol ern stige vermaningen, maar ook het beeld van den goeden Vader en Herder, die op verga deringen een vriendelijk woord zóó te pas en met een geestigheid wist te lanceeren, dat wien het betrof, er vele jaren een slag woord of de leuze voor een actie van wist v '•Vv, Y" - De grafkelder van Haarlem's Bisschoppen te Overveen, waarover men ln dit nummer nadere bijzonderheden vindt. te maken. Dacht niet elke vereeniglng in ons Diocees, elk voor zich, dat Monseigneur wel speciaal voor haar belang telling had en dat zij zich in zijn bijzondere vriendschap mocht verheugen? „Mijn Hanze", „Mijn Volks bond", „Mijn Retraitewurk", hoevele malen hebben wij een dergelijke uitdrukking ge hoord? Maar het groote, di.Cige huis aan de Nieuwe Gracht bleef ooi voor de meeste Haarlemmers, met uitzon'lering van eer heel enkele gelegenheid, ges". w I t w.,s er stil. Nu gaan velen er tej, eze dagen heen, maar ondanks dat, t c.' een gewijde stemming heerschen. Dc dooge hal spreekt van deftigheid en wa ligbeid, er wordt fluisterend gesproken, '.a gevoelt, dat de geest, de sfeer van M. i-'igneur nog deze omgeving bezielt en dooriringi. Vooral, wan neer men dan door de li'coge deuren van de eetzaal, nu rouwkapel, s gegaan en daar Monseigneur op zijn pra; lbed heeft zien lig gen: waardig en goed, ook nog in den dood, omgeven door de teekene:: van zijn waardig heid en de onderscheid' -gen, dje een ver dienstelijk leven hem schonk. En bewonderenswaardig is de groote liefde, waarmede het stoffely'. overschot door de zeereerwaarde secretarissen bewaakt wordt; de groote, kinderlijke n sering en liefde, die spreekt uit de bijzonder!" eden, die zij en an dere huisgenooten over Monseigneur verha len, kleine trekjes, die Monseigneur ten voe ten uit teekenen in het dagelijksch leven, maar vooral in zijn geduldig gedragen ziekte. Z. D. H. Mgr. Callier was een bisschop in den vollen zin des woords, maar ook een mensch. g Wie in deze dagen het Bisschoppelijk Paleis toeft, komt stc) ig onder den indruk van de bewondering, cue men daar koestert voor Monseigneur. Den ganschen dag rjn er gisteren bezoe kers by de doodsbaar geweest. Met groote welwillendheid werden allen toegelaten en telkens en telkens kon men weer nagaan welk een diepen indruk het zien van dezen doode op de aanwezigen maakte; hoe vurig het gebed moet zijn, dat daar voor de ziele- rust van onzen beminden Kerkvorst wordt gestort! Niets wordt er in die stemmige ruimte, al leen beschenen door het flakerend licht van kaarsen op hooge candelabres, dat scherp de ontroering op ieders gelaat afteekent, ge hoord dan het ritselen van de ozenkransen. Niemand waagt het in deze omgeving te spreken. Ofschoon Monseigneur rug altijd een „mooie doode" is, toe', nt d scheiding van de ziel langzamerhand haa invloed op het lichaam af. Gisteren wo~n geestelijken van buiten Haarlem, en een bezoek aan het Bisschoppelijk Paleis brachten. Reguliere en seculiere geestelijken. Veel kloosterzusters ook. Ook tal van leekan. De meesten als vertegenwoordigers van organisaties of stich tingen of instellingen. Zooals eiken avond, vereenigden zich ook gisteravond de priesters uit Haarlem en de anderen, die er toevallig aanwezig zijn, om rond de doodsbaar de Metten te bidden. Vooral veel professoren van „Hageveld" en „Warmond" komen daar hun avondgebed doen. Gisterenavond was de belangstelling bijzonder groot. De plechtigheid werd geleid door den Zeeereerw. heer pastoor der St. Liduina-parochie. Het is een aandoenlijke gedachte; die schare priesters biddend bij de doodsponde van hun bisschop, den bisschop, die hen tot de waardigheid van het Priesterschap ver hief. Van 89 uur was er, naar gemeld was, gelegenheid voor de leden van den R.K. Volksbond en de leden van de R.K. Mid- denstandsvereeniging om bij de doodsbaar te bidden. Zéér druk is daarvan gebruik ge maakt. Aanhoudend golfden de rijen belang stellende bezoekers en bezoeksters de ver lichte hal van het Bisschoppelijk Paleis in en uit. Het was een machtig schouwspel, dat op de niet-katholieken, die hiervan ge tuigen waren, naar wij hoorden, een diepen indruk maakte. In de hal stonden zwijgend de wachten, de orde-commissarissen, de heeren van het St. Franciscus-Liefdewerk, die zich volgaar ne voor die taak beschikbaar hadden gesteld. Het waren de heeren K. Coeberg, H. van Os, J. Holt, P. Beaufort, A. Lampe en P. Lampe. Na afloop van hun werk werden zij door den Zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn hartelijk bedankt voor hun medewerking. Het bestuur van de Middenstandsvereeni- ging teekende in het condoléance-boek na mens de organisatie en condoleerde de se cretarissen van het Bisdom. Geteekend werd door de heeren P. J. M. van Tetering, H. J. L. Klein Schiphorst, W. J. B. van Liemt, H. J. M. Bartels, J. Spruyt, G. Alders, J. van Kesteren, H. Th. Fibbe, W. Kloes, J. Huizing, J. Albers, H. Holt en F. Seuter. Hetzelfde werd voor den R.K. Volksbond gedaan door de heeren J. Ph. Castricum, voorzitter, F. Keesen, secretaris, G. Schol ten, A. Hubers, H. de Leeuw en P. Dekker. Onafgebroken duurde de stroom van be zoekers en het /toeval wilde, dat wij ons om 9 uur met de eerwaarde heeren secretaris sen in de spreekzaal bevonden. Er sloeg ergens in het doodenhuis een klok zijn 9 slagen, voor ons bijna onopge merkt, maar bij de secretarissen flitsend een herinnering wakker roepend. „Negen uur", zeide secretaris v. d. Tuyn. „Dit was het uur voor het avondgebed." Als een ijze ren wet gold voor Monseigneur, dat om 9 uur hier in huis het gezamenlijk avondge bed werd gedaan. Nooit, nooit werd daarvan afgeweken. Het werd toen héél, héél stil in de kamer en in de oogen van een der secre tarissen blonk een traan. De herinnering aan Monseigneur was op dit moment wel zeer sterk: de Zeereerw. heer v. d. Tuyn ging naar de hal en liet de deur van het Paleis sluiten 1. WOENSDAG. 12 uur: bij de ontvangst van het Stoffelijk Overschot in de Kathedrale Kerk zullen uit sluitend worden toegelaten de Eerwaarde Heeren Geestelijken, die toegang hebben door de Pastorie. 25 nur: gelegenheid tot defileeren langs de lijkbaar; ingang Maria-kapel aan de Leidsche Vaart; uitgang aan de Noordzijde der Kathedraal. iy, uur: toegang voor de geloovigen door de groote deuren aan de Noordzijde; bij de Metten worden geen plaatsen gereserveerd. De Eerwaarde Heeren Geestelijken die ge heven binnen te komen door de Pastorie, worden verzocht een Liber Usualis, Officium Defunctorum of Rituale Romanum mede te nemen. II. DONDERDAG. De Eerw. heeren Geestelijken, voorzien van toga en superplie, alsmede Liber Usualis, Officium Defunctorum of Rituale Romanum, gelieven aanwezig te zijn uiterlijk om kwart vóór tien en binnen te gaan door de Pas torie. Zij begeven zich naar de Bisschoppe lijke Sacristie. 2. De Eerw. Broeders en Eerw. Zusters hebben toegang door het kleine ijzeren hek aan de Leidschevaart, kenbaar aan het op schrift: „Toegang voor Religieuzen." 3. De Seminaristen treden binnen door de kleine deur van de St. Aloysius-kapel (Noordzijde der kerk) met opschrift: „Toe gang voor Seminaristen." 4. Tot het zangkoor heeft niemand toe gang, tenzij de eigen leden van het Kathe drale Zangkoor. 5. Genoodigde leeken, die voorzien zijn van een gereserveerde plaats-kaart (op naam), gaan binnen door de Pastorie: de gereserveerde plaatsen zullen hun worden aangewezen 6. Genoodigden zonder een gereserveerde plaats-kaart en het verdere publiek hebben toegang door de groote zijdeuren aan den kant van de Westergracht (Noordzijde der kerk) 7. De Parochianen, die eigen plaatsen hebben, kunnen hiervan gebruik maken, mits zij uiterlijk om kwart vóór tien hunne plaatsen hebben bezet. Nota Bene: A. Het geneele Hoogkoor, met daarbij «Hgaesy x.jki,..ellen, zpji - reserveerd voor de Eerwaarde Heeren Gees telijken, Religieuzen en Seminaristen. De losse stoelen in het middenpad zijn gereser veerd voor de genoodigden, die een gereser- veerde-plaats-kaart hebben. B. Een ieder gelieve zich ten stipste te houden aan de aanwijzingen, te geven door de Orde-Commissarissen, die kenbaar zijn aan een witte strik. Wij laten hieronder nog even volgen de verschillende plechtigheden, die morgen en Donderdag plaats hebben. Hedenavond Hedenavond 7 uur worden in de rouw- Woensdag Om 12 uur wordt het stoffelijk overschot op eenvo'-etge wijze overgebracht van het Bisschoppelijk Paleis naar de Kathedrale kerk. De weg die daarbij gevolgd wordt is Nieu we Gracht, Kinct»rhuis"ost, Wilhelmina- straat, Wilsonsplein, Leidsche Vaart. De stoet zal bestaan uil lijkwagen en twee volgrijtuigen, waarin gezeten zullen zijn da Hoogeerw. heeren Mgr. M. p. j. Möllmann en de Zeereerw. heer H. C. T. Sonaaal en de twee secretarissen. Door de geestelijkheid van de kathedraal zal het lijk bij den ingang der kathedraal worden afgehaald. Van 25 uur is er voor de geloovigen ge legenheid om in de kathedraal by de doods baar te bidden. Woensdagavond 7 uur worden de Metten gecelebreerd door den hoogeerw. heer Vica ris-Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann. De assistentie bij de plechtigheden is waar schijnlijk als volgt: Metten: agens: de Hoog eerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vic.-gen. diaken de Hoogeerw. heer T A. Th. van Dam, deken van 's-Gravenhage, subdiaken de Zeereerw. héér H. C, J. Sondaal, pastoor der St. Josephkerk te Haarlem, cantores de Schola Cantorum van Warmond. Donderdag Om 10 uur worden in de kathedrale kerk de lauden gecelebreerd door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Om half 11 begint daarna de Pontificale Hoogmis, eveneens opgedragen door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering. De assistentie is bij de Lauden en Mis: agens Z. D. H. Monseigneur H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, presbyter-assistens de Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie Warmond, troondiakens de Hoog eerw. Hooggel. heer J. D. J. Aengenent, pro fessor van het Groot-Seminarie Warmond, en de Hoogeerw. heer P. L. Dessens, deken van Leiden, diaken de Hoogeerw. heer Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, subdia ken de Hoogeerw. heer G. C. van Noort, kanunnik e 1 pastoor der St. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam. De begrafenisplechtigheden zullen verricht worden door den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, met assistentie van de beide secretarissen. Die te volgen route is: uitgang kathedraal aan de Noordzijde, Leidsche Vaart naar Emmaplein, Emmabrug, Emmastraat, Julia- nastraat, Wagenweg, Houtplein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Nieuwe Grachf langs Bisschoppelijk Paleis, Krras-r'-s. r* 'aan, Kindei hu 41 ii." Zijl- brug, Zijlweg, Korte Zijlweg, R. K. kerknof Overveen. Pontificale uitvaartdienst voor Z. D. H. Mgr. A. J. Callier Gisterenmorgen werd in de Kathedrale Kerk van St. Jan door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, zoo als reeds door ons gemeld werd, eene Pon tificale H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. Het geheele priesterkoor was in diepen rouw gehuld, terwijl in het midden eene ka- •<- Hen en te H I M Tosfcin, dte door bet Kathedraal Mgr. H. J. M. DWkux, f y 'V"WrfTStX YV®*] «AT :',r v -~m d. itaair.'ji.ue

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1