Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprufol. Bij alle Drogisten. RAAD VAN STATE De ambtsaanvaarding Van den nieuwen vice-president De Tweede Europeesche leerfïlmconferenlie H. M. de Koningin naar Het Loo Z. K. H. Prins Hendrik naar Rotterdam Het pontveer te Dordrecht en de tickets De corruptie in het gasbedrijf KUNST EN KENNIS Het 60-jarig toankunstenaars-jubileum van Corn. A. Galesloot RECHTSZAKEN De heer v. d. Stel voor de rechtbank LUCHTVERKEER De grandiooze ontvangst van de Duitsche Oceaanvliegers te New York Het ernstig vliegongeluk in Ned. Indië Op reis met de H.-N. A. D. P. s Lowenstein koopt een Fokker-toestel Het vergaan van het Neder- landsch s.s. „Callisto" Jeugdige boefje» Een auto met drie personen te water Niet bijster vriendelijk Door een electrischen trein gedood Bliksem ingeslagen Opgepast Op het juiste oogenblik In een plukselkuil verdronken Steeds meer heeft hij op zijn geweten Een ernstige val De „Schuttevaer" uit Margate vertrokken Door een vrachtauto aangereden en ernstig gewond De boezemvriend Een socialisten bijeenkomst door een fascist verstoord Een incident in den Haagschen gemeenteraad Eigenaardig weer in de maand April Prof. Dr. F. J. L. Kramer Voor het dr. Schaepmanfonds Intrekking bankbiljetten van f 25 Groote verdiensten beloond Nog niet betaald De veiligheid op de Spoorwegen De vergadering van den Raad van State, die mede werd bijgewoond door den Prins 'n Prinses Juliana, is gisteren voor de eerste maal gepresideerd door mr. dr. P. A. c. van Lynden van Sandenburg, die een korte toe spraak hield, waarin hij hulde bracht aan het werk van zijn voorganger en het vertrou wen uitsprak, dat de leden en de ambtena ren evenals zij dit onder zijn voorganger hadden gedaan, met hem zouden willen samenwerken om een zoo goed mogelijke afdoening van zaken te bevorderen. Het oudste lid van den Raad van State, mr. Harte van Tecklenburg, heeft daarna den nieuwen vice-president in zijn functie welkom geheeten, waarbij hij wees op diens schitterenden staat van dienst. Ook heeft Z. K. H. Prins Hendrik, zich aansluitende aan de woorden van mr. Harte van Tecklenburg, den nieuwen vice-presi dent met zijn benoeming gelukgewenscht. keeren. Want dat zou voor de zaak van de leerfilm de nederlaag beteekenen. Nederland, het land van Hugo Grotius, het land, waar het Vredespaleis, het Per manent Hof van Intern. Justitie en het Hof van Arbitrage gevestigd zijn, levert een goeden bodem voor onderling begrijpen en wederzijdsch waardeeren. Wij zullen alles inspannen om uw verblijf hier zoo aange naam mogelijk te maken. De eenige dank, dien wij van u vragen, is dat gij uw beraad slagingen voert in een geest van zoo groot mogelijke verdraagzaamheid en opofferings gezindheid. Spr. uitte ten slotte de beste wenschen voor het succes dezer conferentie in het belang van het onderwijs en de volksont wikkeling. H. M. de Koningin is gistemamiddag per auto uit 's-Gravenhage naar Het Loo ver trokken, na te voren een bezoek bij de Koningin-Moeder te hebben gebracht. De Prins is voornemens Zaterdagochtend a.s. een bezoek te brengen aan Rotterdam, ter bezichtiging van de in aanbouw zijnde „Nenyto". Des middags te 2 u. 55 vertrekt de Prins per trein naar Het Loo. der navraag of deze afwijking werkelijk be doeld wordt. 4. De rangeerder, die, zonder daartoe voor af toestemming van den treindienstleider is verkregen, naar een hoofdspoor rangeert, en de wachter van den post, die hiertoe mee werkt of dit niet belet. 5. De loods, die een trein voorbij een on veilig toonenden seinpaal loodst, maar daar bij er niet op let, dat de daarachter gelegen wissels anders kunnen liggen dan bij veiligen stand van den seinpaal het geval is. 6. De machinist, die zonder begeleiding een trein of rangeerdeel vervoert over een ge deelte van een stationsterrein, waar hij on voldoende bekend is met de beteekenis van de vaste seinen. 7. De telegrafist, die een treintelegram niet leest of zoo onnauwkeurig leest, dat hij uit het nummer van den afgeseinden trein niet opmerkt, dat wijziging werd gebracht in de treinopvolging, welke niet door het daarvoor voorgeschreven telegram werd aan gekondigd. 8. Hij, die werkzaamheden opdraagt aan eenig personeel, zonder dat hij de zekerheid heeft, dat dit personeel daartoe in staat is en dat het daartoe de bevoegdheid bezit. 9. Hij, van welken rang uit, die tenzij daardoor gevaar voorkomen moet worden een voorgeschreven gebruikelijke lastgeving meent te kunnen vervangen door een mon delinge opdracht. 10. Hij, die de remproef niet of onvoldoen de neemt. XI. De hoofdconducteur, die niet regelma tig let op den door den manometer aange geven druk in de remleiding. 12. Hij, die opdracht geeft tot het boven hét toegestane aantal eenheden belasten van een trein of dit (oogluikend) toestaat. Teneinde onbekendheid met de voorschrif ten veelal ontstaan door het langzamer hand vergeten van hetgeen men bi) voor geschreven onderzoek bleek te weten zoo veel mogelijk te voorkomen, dragen wij alle met leiding belaste ambtenaren op, telkens wanneer zich daartoe de gelegenheid voor doet, door korte ondervraging op o ;nig punt na te gaan, in hoeverre het met de uit voering belaste personeel de voorschriften kent en deze goed weet toe te passen. Wij verwachten, dat deze ambtenaren aan elk geval van gebleken onvoldoende kennis of begrip van de voorschriften de noodige aandacht zullen schenken en de maatregelen zullen nemen, welke tot verbetering kunnen leiden. Indien bij herhaling eenzelfde persoon on voldoende onderlegd blijkt te zijn, dan is hiervan langs den gewonen weg mededeeling te doen aan den betrokken chef van den dienst, met vermelding van hetgeen reeds lang terzake gedaan is en onder bijvoeging van de noodige voorstellen. Door het Tweede Kamerlid, den heer Braat, zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat het op de pont van het pontveer te Dordrecht niet ver krijgbaar zijn van tickets voor de kort vóór het vertrek der pont aankomende, of met de regeling daar onbekende auto-reizigers, som tijds vertraging veroorzaakt? Is Zijne Excellentie bereid te bevorderen, dat bij een verkeersschakel op één onzer drukste verkeerswegen als dit pontveer geen auto's teruggewezen kunnen worden, omdat de daarmede reizenden bij den oprit der pont geen kaartje konden toonen? Zooals bekend, besloot eenigen tijd ge leden de gemeenteraad van Zuid-Schar- woude Ged. Staten te verzoeken een on derzoek in te stellen naar de beweerde cor ruptie aan de Gemeenschappelijke Lichtbe- drijven voor de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras, op grond van de overwegingen dat het onderzoek dat door de Gascommis- sle was ingesteld, niet op de juiste wijze was geschied. Ged. Staten hebben den gemeente raad nu bericht, dat geen termen aanwezig zijn aan dit verzoek te voldoen, omdat het den voorzitter van genoemd college in een onderhoud met het bestuur der gascommis- sie gebleken is, dat deze commissie in de be trokken kwestie diligent is. Te Utreoht herdacht gisteren de heer Com. A. Galesloot den dag, op welken hij vóór 60 jaren werd benoemd tot directeur organist der 8t. Nicolaaskerk te Jutfaas. Te 10 uur werd in de St. Dominicuskerk aan de Mariaplaats een gezongen H. Mis offer van dankbaarheid opgedragen, op initiatief van de R. K. Organisten- en Di- recteuren-Vereeniging, van welke de dia manten jubilaris nog steeds een trouw lid is. Het versterkte zangkoor der kerk voerde de 3-stemmige Mis sa van Perosi uit. Per auto werd de heer Galesloot naar zijn woning gebracht door de leden der huldigingscommissie, bestaande uit de hee- ren Theo Smit en Ol. Koop. Laatstgenoem de deelde daar mede, dat een offlcieele hul diging namens de R. K. O. D. V. zou wor den uitgesteld tot een meer geschikter dag, n.l. dien der Jaarvergadering. Te ongeveer 12 uur kwam Utrecht's bur gemeester, mr. dr. Fockema Andreae, den feesteling »yn benoeming tot Ridder in de Orde van oranje-Nassau mededeelen. Nadat de burgemeester den jubilaris het eeretee- ken op de borst had gespeld, hieven de vele tier felicitatie samengekomen R. X. toonkunstenaars onder welke Anton Ponten en Willem Galesloot het „Wil helmus" aan. Nog ve'e personen kwamen hun gelukwenscher» aanbieden. Wegens bcleediging. In het dagblad „Het Volk" van 9 Augus tus j.l. avondblad, werd een artikel van de hand van den heer A. v. d. Stel. gewezen directeur der Schotensche gasfabriek, gepu bliceerd, getiteld: „De corruptie in de gas- industrie." De heer v. d. Stel betrok in dit artikel den heer M. Geesink, den op wachtgeld ge stelden directeur van de gasfabriek der ge annexeerde gemeente Sloten. Aan dezen heer was de volgende passage gewijd: „Laat de Justitie ook eens informeeren bij den heer Geesink, den op wachtgeld gestelden direc teur van de gasfabriek der geannexeerde ge meente Sloten, die de politie gemengd heeft in een diefstal van twee sigaren door een werkman." Ook door vrienden en bekenden van den heer Geesink werd deze passage gelézen, met het gevolg, dat bij hem het vermoeden post vatte, dat ook de heer Geesink evenals zoo vele andere gasdirecteuren bij de corruptie betrokken was. De heer G. die zich in eer en goeden naam daardoor zag aangetast, diende een klacht in bij de politie. De Justitie stelde een strafvervolging in tegen den heer van der Stel. Deze had zich dientengevolge voor de Vier de Kamer der Rechtbank te Amsterdam we gens smaad te verantwoorden, doch was niet verschenen, zoodat verstek tegen hem ver leend werd. De heer Geesink verklaarde in Juni 1917 den heer Van der Stel als directeur van de gasfabriek te Sloten te zijn opgevolgd. De heer Van der Stel was toch al een paar maanden geleden vertrokken naar de ge meente Schoten, waar hij directeur der gas fabriek geworden. De heer Geesink zei tot de klacht te zijn overgegaan, omdat ten gevolge van het ar tikel zijn vrienden hem er op aanzagen, dat ook hij retour-commissies zou hebben geno ten, wat echter geenszins het geval was. Wat den sigarendiefstal betreft, getuige miste herhaaldelijk sigaren en op zijn ver zoek heeft een inspecteur van politie diens sigarendiefstal, waarvan eerst een ander werd verdacht, tot klaarheid gebracht. Deze in menging der politie geschiedde evenwel niet om er een politiezaak van te maken, doch op getuige's uitdrukkelijk verzoek langs vriendschappelijken weg. Het O. M„ mr. Overbosch, zeide deze zaak alleen te hebben vervolgd op herhaalden aandrang van den heer Geesink en eischte tegen deii verdachte veroordeeling tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De uitspraak werd op 15 Mei a.s. bepaald. Het is een grandiooze ontvangst geweest, die aan de Duitsche Oceaanvliegers te New York bereid is. Naar thans nog uit New York wordt gemeld, heeft vooral de feeststoet, waaraan ruim 10.000 man deelnamen, een indruk wekkend schouwspel gevormd. De vliegers werden van hun hotel afge haald en naar het stadhuis geleid, waar 'n koor van kinderen hun toezong en burge meester Walker een toespraak hield om de vliegers te verwelkomen. Na de begroeting trok de feeststoet door den Triumphboog naar de Vijfde Avenue en vervolgens naar Madison Square Gar den, waar de vliegers op het graf van den onbekenden soldaat drie kransen met de Duitsche en Iersche kleuren neerlegden. Deze kransen waren in den stoet door le den van het Amerikaansche legioen meege dragen. Het Duitsche en Amerikaansche volkslied werden daarbij gespeeld. Vervolgens zette de stoet zich weder in beweging en trok de Vijfde Avenue verder langs, steeds door de bevolking toegeju- beld. Een ontzaglijke menigte was op de been. Toen de stoet bij Central Park was aangekomen, paradeerden de in den stoet meemareneerende troepen voor burgemees ter Walker en de vliegers waarna de stoet ontbonden werd. Mevrouw Köhl en mevrouw Fitzmaurl- ce waren ten zeerste onder den indruk en hadden voortdurend tranen van vreugde in de oogen over deze schitterende ontvangst. De New-Yorksche bladen hebben een berekening gemaakt omtrent de hoeveel heid confetti, die over de vliegers uitge strooid is, om daarnaar den geestdrift van de bevolking te beoordeelen. Zij komen tot de slotsom, dat van Battery Place, waar de stoet gevormd werd, tot Central Park, waar hij ontbonden werd. niet minder dan 1500 ton confetti uitgestrooid is, een hoeveelheid die slechts bij de ontvangst van Lindbergh en op wapenstilstandsdag overtroffen is. Bij Lindbergh zijn n.l. 1800, op wapenstil standsdag 1700 ton confetti gebruikt, ter wijl Byrd met 700, en Gertrude Eberle zich met 400 ton tevreden hebben moeten stel len. Sommige afbeeldingen in de bladen ma ken dan ook den indruk, alsof er een sneeuwstorm woedt, die in hevigheid, naar de bladen geestig opmerken, niet ten ach ter stond bij den Poolstorm, welken de „Bremen" bi) haar vlucht over den oceaan het hoofd heeft moeten bieden. De vliegers verklaarden in een gesprek met de journalisten, dat de indrukken van dezen dag de sterkste waren, die zij ooit hebben opgedaan. Sedert de dagen van het oude Rome kan er moeilijk een schouwspel zijn geweest, zoo overweldigend, als de ont vangst was, welke de stad New-York hun heeft bereid. Een H.N.-telegram meldt nog: De Amerikaansche ochtendbladen bren gen, haar uit New York wordt geseind, ko lommen lange artikelen over den triumph- tocht der vliegers van gisteren. Het aan tal toeschouwers wordt op 2.500.000 ge raamd. Desniettegenrtaande hebben er slechts drie kleine ongelukken plaats ge had. Hoe geweldig de massa confetti is ge weest, welke naar de vliegers geworpen werd, kan nog hieruit blijken, dat 1200 man van de reiniging en 60 groote auto's van den reinigingsdienst 8 uren lang bezig zijn geweest, om de confetti op te ruimen. Nog een slachtoffer. Aneta seint uit Soerabaja: De officier X W. v. d. Veen, die bij het ongeluk met de vliegboot op 24 April ernstig gewond werd, is aan de gevolgen overleden. De H.-N.A.D.P., het drie-motorige Fok- kervllegtuig, waarmede de heer Van Lear Black zijn tocht naar Afrika zal onder nemen, is gisteren naar Londen vertrokken. Bij den eersten grooten tocht, welken dit drie-motorige toestel onderneemt, bevonden zich derhalve de heer Van Lear Black en zijn familie de piloten Geysendorfer en Scholte aan boord. Naar alle waarschijnlijk heid zal met het toestel ook nog een tocht in Engeland wordt gemaakt. Reuter meldt uit New-York: De Belgische financier Lowenstein heeft een Fokker-eendekker gekocht voor 10 pas sagiers. Hij is voornemens met vrienden een toer te maken over het Amerikaansche con tinent. Hij vertrekt morgen naar Montreal met bestuurder Balchen. Een stukgeslagen reddingsboot en goederen aangespoeld Naar de te Rotterdam gevestigde re;derij van het Ned. s.s. „Callisto", dat vergaan is, mededeelt, is een stukgeslagen reddingsboot van da „Callisto" aangespoeld met 15 vaam touw en een anker er in. De bemanning heeft waarschijnlijk getracht met deze boot te lan den. De juiste plaats van de stranding is nog niet bekend. Naar alle waarschijnlijkheid is het echter Port Nova. Als de mist opklaart, wordt een nader onderzoek ingesteld. „United Press" meldt nog: Het lot van de „Callisto", welk schip, zoo als gemeld, aan den grond liep, schijnt nu vrijwel bezegeld te zijn, daar nog zeemans- kleeren, luiken en andere goederen nabij het lük van den matroos op de kust van Scatari gevonden zijn. De agent voor Nieuw-Schot- land van het marine-departement, Vincent Mullins, verklaarde het volgende: „Ik ben er van overtuigd, dat het Hollandsche schip met man en muis vergaan is. kort na het uitzenden van het verzoek om hulp." Een Zondag door den kapitein van de „Callisto" uitgezonden radiobericht luidt: „Wij zitten bij Louisburg aan den grond." Sindsdien is niets meer van het schip ver nomen. Te Amsterdam zijn een 13-jarig en een 10- jarig meisje aangehouden, respectievelijk verdacht van diefstal en medeplichtigheid aan diefstal van eenig geld uit een spaar potje, staande in een perceel in de Regu- liersbreestraat, en van een portemonnaie met ongeveer 17, uit den zak van een daar han gende pantalon. Twee gewonden Waarschijnlijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting schoot gisterochtend de vlsch-auto van den heer Scherpenhuyzen van Groningen, waarop drie personen en volle kisten met visch, te Hoogezand in het Winschoterdiep. Alle drie werden gered, doch de chauffeur en een der kooplieden, die door de voorruit schoten, werden daarbij vrij ern stig aan het hoofd gewond. Een gedeelte der visch kwam weer in zijn element terecht. Te Amsterdam is een 25-jarige man aange houden, die getracht had een 29-jarige vrouw over de leuning van de brug tusschen de Waalstraat en de P. L. Takstraat in het water van het Amstelkanal te werpen. Op het spoorwegviaduct over den Rijswijk- schen weg te 's-Gravenhage heeft gisteravond omstreeks tien uur, naar de „Tel." verneemt, een ongeluk plaats gehad, waarvan de leer ling-machinist Van der T. uit Scheveningen het slachtoffer geworden is. Van der T. was juist afgelost. Hij begaf zich over het viaduct op weg naar huis, toen een electrische trein kwam aanrijden en hem greep. Deerlijk ver minkt werd de jongeman onder den trein weggehaald. Aan welke oorzaak het ongeval is toe te schrijven, is nog niet opgehelderd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Een groote boerderij met inboedel en vee verbrand Tijdens het hevig onweer, dat Zondag avond in den Oostelijken hoek van Zuid- Limburg woedde, is te IJzeren, gemeente Oud-Valkenburg, de bliksem geslagen in de stallingen bij de groote boerderij van den heer Jos. Dresen. Deze stallingen stonden direct in lichte laaie, terwijl ook spoedig op het woonhuis de vlammen oversloegen. Niets kon worden gered en o.a. kwamen 5 koeien, 5 kalveren, 1 stier en 2 paarden in de vlam men om. De commissaris van politie, afdeeling D en E, te 's-Gravenhage geeft in overweging, al vorens relaties aan te knoopen met Cornells Lambertus Schooneman, geboren te Hees, 4 Januari 1900, wonende te 's-Gravenhage, Vaillantlaan 404 II en Laan 16, zich noemen de directeur van den Horloge-Importhandei en voorheen der Corona Watch Company, zich aan zijn bureau te vervoegen tot het ver krijgen van nadere inlichtingen. De Nijmeegsche politie heeft gisternacht aangehouden den arbeider M., uit Henge, lo, toen hij probeerde inbraak te plegen in de Prins Hendrikkazerne. Hij had reeds 'n ruit uitgesneden, toen men hem betrapte. De landbouwer V. B„ is te Veghel in een plukselkuil verdronken. Toen men den man uit zijn benarde positie bevrijdde, wa ren de levensgeesten reeds geweken. Men herinert zich het geval te Rotter dam van den Noor, die den vice-consul van Venezuela had opgelicht voor f 400. D§ man is op transport gesteld naar Amsterdam en in een cel van het bureau Singel aldaar op gesloten. Het is aan het licht gekomen, dat de Noor hij blijkt inderdaad uit Noor wegen afkomstig meer oplichtingen heeft gepleegd. Hii meldde zich aan bij handelsfirma's op Cuba, Costa Rica, Suri name en andere staten en landen in Zuid- 4j#. en Midden-Amerika. Zijn eigen naam heeft' hij nog altijd niet genoemd; hij „werkte" steeds onder valsche namen. Soms noemde hij zich „Greift". welke naam behoort aan voorname Hamburgsche kooplieden. Het gelukte hem den schijn te wekken verwant te zijn aan rijke Duitsche kooplieden, dia zaken deden op Zuid- en Midden-Amerika en dank zij dien schijn was liet hem mo gelijk vaak geld los te krijgen. Hij zeide vertegenwoordiger te zijn van een groote lcoffiemaatschappij In Zuid- Amerika. Hij wachtte, op een geldzending uit San Francisco, welke hem via de Rot- terdamsche Bankvereeniging zou bereiken. Intusschen was de Noor wel zoo handig om nooit opvallend! groote bedragen „ter leen" te vragen, soms f 100, ten hoogste f400. De politie heeft een aantal gevallen van dergelijke oplichtingen kunnen vast stellen. Misschien zijn er meer slachtoffers. Zij hoopt, dat de benadeelden zich zullen melden aan het bureau Singel te Amster dam. Aan boord van 't Nederlandsche stoom schip „Iris", dat van Hamburg te Amster dam is aangekomen, viel een hofmeester in een openstaand luik, met het gevolg, dat hij aan de verwondingen overleed. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat de „Schuttevaer", voorzien van een ander anker, Margate gistermorgen heeft verlaten met bestemming naar Plymouth. Daar zal proviand worden Ingeslagen. Onder de gemeente Hees in Noord-Bra bant is de motorrijder S. uit Den Haag aangereden door een vrachtauto uit Uden. De motorrijder kreeg ernstige kwetsuren en werd levensgevaarlijk gewond naar 's-Her- togembosoh Overgebracht. Motor en auto werden ernstig beschadigd. Dezer dagen is te Zwolle aangehouden de 22-jarige L. J. B., die kans had gezien een vriend, met wien hij een avondje uit was geweest, een portefeuille met geld te ont futselen. Het geld, een bedrag van f 122.50 bleek bij B. thuis ln een sigarettendoosje in den schoorsteen te zijn verstopt. Poging tot verhindering van een radio-aitzending In het gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam, vergaderden gisterenavond tot inzet van den 1 Mei-dag de religieus-socia listen De rede, die ds. Banning daar zou uitspre ken, zou per radio worden uitgezonden. Toen de voorzitter, de heer Duveen, aan den spre ker van den avond het woord had gegeven, sprong een der aanwezigen op onder het ge roep van „Oranje boven" en snelde naar de microfoon en riep luide: „Lang leve prinses Juliana", om vervolgens de microfoon te gen den grond te gooien. De zaai was op het volgende oogenblik in vollen opstand. Men wierp zich op den man, den heer E. Wichman, voorstander van de fascistische gedachte. De voorzitter wist de orde eenigszins te herstellen. Intusschen had men de politie van het Leidsche Plein gewaarschuwd. De voorzitter en de ordeverstoorder benevens eenige aanwezigen begaven zich naar het politie-bureau. De f.ak werd daar onder zocht. Tegen den heer W. werd proces-ver baal opgemaakt, waarna hij kon vertrekken. Hij klaagde over pijn in den arm, die ver moedelijk ontwricht was. De vergadering werd daarna voortgezet. Ook kon de rede nog per radio worden uit gegeven, daar de microfoon niet al te zeer had geleden en hersteld kon worden. De bijeenkomst had verder een rustig ver loop. Naar door het bestuur van het religieus- socialistisch verbond wordt meegedeeld, zal dezerzijds geen aanklacht worden ingediend tegen den heer Wichman. In de vergadering van den Haagschen ge meenteraad is het Maandagavond tot een ernstig incident gekomen. De heer van Langen, S.D.A.P. uitte hef tige critiek op moeilijkheden welke de bur gemeester in het dagelijksch bestuur der ge meente zou hebben gehad. Bij de replieken verklaarde de burgemees ter op deze critiek niet te zullen antwoor den. „Daar bent U onbeschoft genoeg voor", schreeuwde de heer van Langen toen, „on beschofte kerel" er nog aan toevoegend. Van alle kanten steeg protest op tegen de ze beleedlglng. De burgemeester beheerschte zich en onder groot tumult van raadsleden en publiek, sloot hij de vergadering. p: i Het Kon. Meteor. Instituut ln De Bilt deelt het volgende voorloopige overzicht mede van het weer in April: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur 0.2 gr. C. te laag. Het was tot den 12en alle dagen te warm, van 13 tot 24 alle dagen te koud, van 25 af weer alle dagen te warm. De afwijkingen in deze perloden waren gemiddeld respectievelijk 2 gr. boven, 4 gr. beneden en 2 K gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lOen en den 15en, respectievelijk 5 M boven en 6 gr. beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was graad, de gemiddelde minimum-temperatuur 1 graad boven normaal. In de tweede dekade werden op verscheidene dagen temperaturen beneden het vriespunt waargenomen. De neerslag was in Groningen en Friesland 10 tot 15 percent beneden het gemiddelde, ln Zuid-Limburg ongeveer 50 percent er boven, overigens normaal tot 20 percent boven nor maal. Sneeuwval kwam voor van den 15en tot den 23en, vooral op den 15en en I8en. Te De BUt werden 154 uren zonneschijn waargenomen, tegen 153 normaal. Te 's Gravenhage geopend Gisteravond is te Den Haag de tweede Europeesche leerfilm-conferentie aangevan- ?en.Te acht uur had in de Rolzaal aan het Binnenhof de ontvangst der deelnemers en begroeting door Gemeentebestuur en Organi satie-comité plaats. Daarna volgde een ge- ^.lllge samenkomst in het Gebouw van den Haagschen Kunstkring. Hedenmorgen had om haif tien in de Rol paal de offlcieele opening van de conferentie Plaats. De Minister van Onderwijs, Kunsten ®n Wetenschappen sprak de algemeene ver gadering toe. Eiken congresdag zullen van 11 tot 12 uur 'n het City-Theater aan de Veenestraat te Hen Haag demonstraties van leerfllms plaats hebben met een model-les. Elk land zal in de gelegenheid worden gesteld om twee van zijn beste leerfilmen te demonstreeren. Des avonds zullen deze demonstraties wol ken voortgezet in 't Gebouw van den Haag schen Schoolbioscoop. De verdere besprekingen van de conferen tie zuilen gehouden worden ten deele in vol tallige vergadering en ten deele in speciale afdeelingen, waardoor de beschikbare tijd Zooveel mogelijk benut wordt. Elk deelnemer baaft het recht en wordt dringend verzocht zich aan te sluiten bij een of meer dezer afdeelingen naar eigen keuze. De afdeelingen zullen vergaderen onder 'elding van de speciale studie-commissies, die op de Eerste Europeesche Leerfilm- conferentie te Bazel werden benoemd. Het bleek echter gewenscht sommige com missies te vereenigen in een enkele afdee ling, zoodat de conferentie ingedeeld zal zijn als volgt: lste afd.: De organisatie van het leer- filmwezen onder voorzitterschap van Dr. A. Undberg te Stockholm en W. Gönther te Berlijn. 2de afd.: De propaganda van de leerfilm, onder leiding van den heer L. Sochaczewer té Berlijn. 3de afd: Statistiek, Beoordeeling en ruil van de leerfilms onder voorzitterschap van Landoy te Brussel, Prof. Dr. Lampe te herlijn, en Dr. G. Imhoff te Bazel. éde afd.: Technische vraagstukken, voor zitter Prof. Dr. RUst te Zürlch. 5de afd.: Methodiek en Psychologie, onder J'oorzitterschap van Prof. Dr. Amman, te 'lunchen. 6de afd.: Vervaardiging van den leerfilm, onder voorzitterschap van den heer Karl Eehnen te Keulen. 1de afd.: De film in het wetenschappelijk hhderzoek, onder leiding van Prof. Dr. Pien- '{°wskl te Warschau. In de Bluitingsvergadering op Zaterdag 3 Mei zal aan de de orde gesteld worden •de definitieve regeling van de Europeesche bcerfiimorganisatie en van het algemeen S(!cretariaat." Na afloop dezer vergadering zal den gas- en een autorit door Den Haag worden aan geboden door het gemeentebestuur. Des avonds om 8 uur een diner in „de Twee Steden", aangeboden door het locaal °rganisatie-Comité. Zondags zullen uitstapjes worden gemaakt baar Rotterdam, Amsterdam en de bollen- vciden. De belangstelling voor deze conferentie is zeer groot, honderden buitenlanders hebben er zich voor aangemeld. Er zijn deelnemers uit BeJgië, Chili, De nmarken, Duitschland, Frankrijk, Grieken-. ja1d, Groot-Brittannië, Italië, Finland, Let- and, Monaco, Nederland, Noorwegen, Oos- jenrijk, Polen. Zweden, Zwitserland, Rus- 'and, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Omtrent de begroetingsvergadering in de Holzaal te 's-Gravenhage, gisteravond ge houden, wordt nog het volgende gemeld: Een groot aantal deelnemer» vulde de Zaal, waar de viee-voorzltter van het con ges, de heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Filmkeuringscommissie, de *'el komstrede uitsprak. Wy hopen, aldus spr., dat deze conferen ce, behalve vele andere goede dingen, ons brengen mag een krachtige samenwerking fbsschen alle personen en organisaties ln Nederland, die in de leerfilm belang stel en en die het gebruik ervan willen helpen verbeteren en uitbreiden. Doch niet alleen en zelfs niet vooral voor ons eigen land zal deze conferentie van Kroot belang kunnen zijn. Even noodig als één krachtige samenwerking binnen de landsgrenzen is, Is zij het voor de landen °nderllng. Sinds 1922 is een klein groepje biannen, waarvan ik de eer heb er een te zijn, bezig met pogingen om tot internatio nale samenwerking te komen. Scheen het éérst, dat deze pogingen tot mislukking ge doemd waren, sinds 1926 is hierin verandc- r'ng gekomen. Op het Int. Congres te Parijs hebben wij, leerfilmvrienden, elkaar weer °ntmoet en dank zü de pogingen der thea- 'ér-nimbranche om ons daar als quantité hégljgeable te behandelen, werden wij er Jbist op een hoop gejaagd en gevoelden wij "és te meer behoefte aan onderling contact. Het zal een der voornaamste opgaven éoor deze conferentie zijn, al die pogingen C le van Parijs, van Bazel en van Rome zijn b'tgegaan, op de beste wijze mét elkaar te v®reenigen. Concurrentie op dit gebied kan Réchts tot mislukking leiden voor de goede ?ak. die ons allen ter harte gaat. Indien verschillende groepeeringen ieder op 'Ren wijze blijven doorvechten voor het 'Ken standpunt, zullen zy geen van alle c* goeds bereiken en zal de leerfilm en v'eh het onderwijs en de volksontwikkeling 0r onafzienbaren tijd de dupe worden. ••Eendracht maakt macht" Is een goede k"0-Hollandsche spreuk. Laat zij ons sym- zijn by onze beraadslagingen, wy mo- hier niet komen om iets voor ons zelf Wi Wlr>nen. Er mogen van hier geen over- nnaars en overwonnenen naar huls terug- Naar de „Msb." verneemt, is Prof. dr. F. J. L. Kramer, hofraad en directeur van het Koninklijk Huisarchief en Griffier van dé Huisorde van Oranje, zeer ernstig ziek. zyn toestand was gisteren zorgeiyk. De voorzitter der katholieke fractie in de Eerste Kamer, mr. W. van Lanschot, heeft 1000, de voorzitter der katholieke fractie in de Tweede Kamer, Mgr. dr. Nolens, 500 aan het Dr. Schaepmanfonds geschonken. In de „Staatscourant" wordt er aan her innerd, dat de termijn, binnen welken bank biljetten van 25. model 1862 en 1914 bü de hoofdbank, bybank, agentschappen en de correspondentschappen van De Nederland sche Bank moeten worden aangeboden, 26 Juli a.s. afloopt. De bovenbedoelde biljetten zyn: lo. de door De Nederlandsche Bank van I Jan. 1890 af uitgegeven bankbiljetten zijn gedateerd van 1 Januari 18B0 tot 9 Maart 1921. Deze biljetten zyn alleen op de voor- zyde bedrukt. De druk bestaat uit een oranje-kleurigen ondergrond met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een leeu wenmotief voor; 2o. de door De Nederlandsche Bank uit gegeven zoogenaamde hulpbiljetten van 25, gedateerd 1 Augustus 1914. Van de coupure van f 25 zullen dus alleen gangbaar biyven de ook op achterzyde be drukte biljetten, welke gedateerd zyn van II Mei 1921 af. Dit zy'n de biljetten, op welke zich boven den tekst een medaillon portret van prins Willem I van Oranje (Wil lem de Zwyger) bevindt. Mevr. A. Schrader—Gründemann vierde Maandag te Leiden haar 80sten verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd haar, naar de „Msb." meldt, door den Zeereerw. heer pas toor Heiling O.F.M. overhandigd het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", als Pause- ïyke onderscheiding voor het vele, dat zy voor de Katholieke belangen heeft gedaan. De heer W. Sanders dankte als kerkmeester der Hastebrugparochie mevr. Schr&der voor den steun, dien zij in den loop der jaren ge schonken heeft aan genoemde parochie. De Hoogeerw. pater Regalatus Hazebroek, provinciaal der Franciscaner-orde, kwam naar Leiden om mevr. Schrader te compli menteeren. Uit dankbaarheid voor hetgeen zy voor de Franciscaner-orde had gedaan, overhandigde Z.Eerw. haar de oorkonde in gouden lyst, vermeldende de affiliatie aan de geheele Franciscanen-orde. Door den heer Braat zyn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat gekochte gronden voor verbreeding van den weg UtrechtLeiden, onder de gemeenten Zwam- merdam, Alphen a. d. Ryn e.a., nu nog niet betaald rjjn, terwyi by den koop beloofd was, dat betaling uiterlijk 1 April zou plaats hebben? Is de Minister bereid te bevorderen, dat die belofte alsnog spoedig wordt nagekomen? Een dienstorder aan het personeel over het opvolgen der voorschriften Thans is in verband met de jongste spoor wegongevallen door de Directie der Neder, landsche Spoorwegen de volgende dienst order aan het personeel gericht: „Een groot deel der onregelmatigheden en ongevallen ontstaat doordat niet te rechter tyd de voor de veiligheid gegeven voorschrif ten worden toegepast, eensdeels omdat men deze niet voldoende kent, voor een grooter deel omdat men zich niet dadeiyk scherp rekenschap geeft van het geval, waarin men verkeert. Herhaaldelijk ook blykt men wel te be seffen, dat een ander handelt in stryd met de voorschriften, doch biyft men in gebreke daarop onmiddeliyk te wyzen en wordt zelfs op de gemaakte fout doorgewerkt, deels omdat men niet zeker genoeg is van eigen kennis, deels omdat men dikwyls den moed mist de aandacht van een hooger geplaat ste op de fout te vestigen, hetgeen natuur- lyk verkeerd is. Aan een onjuiste handeling maken zich o.a. schuldig 1. De hoofdconduoteur en de machinist, die over verkeerd spoor vertrekken, zonder daartoe een schrifteiyke lastgeving ontvan gen te hebben. 2. De opzichter, die een trein doet vertrek ken, op een veilig toonenden rood-witten uitryseinpaal, zonder de zekerheid dat deze seinpaal voor dat doel op veilig is gesteld. 3. De wachter van een post, die op grond van een door den treindienstleider gegeven order een trein doet binnenkomen op een van den sporenstaat afwykend spoor, zon-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7