Uamiate io-Nieuws, L01TGERING "jJ HET INDISCH LEGER Engros Fa. C. H. 8. Reilker Haarlem VOOR ST00MEN - EN VERVEN - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 2 Mei 1928 SOCIAAL LEVEN Het zilveren Jubileum van „St. Raphael" De collectieve arbeidsovereen komst in de sigarenindustrie KERKNIEUWS. Het bisdom van mgr. Const. Jurgens POSTZEGELNIEUWS vTHIFI rtapijten V.ITiIlL allesoorten m i »ii BINNENLANDSCH NIEUWS Jubileum Zeevaartschool te Vlissingen Ned. R. K. Huisvestings-Comité De bestrijding der tram- radio-storingen De financieele toestand van plattelandsgemeenten De Surinaamsche bank De Olympische Spelen en de radio-uitzending De tandtechnici en de uitoefening der geneeskunst Liturgie en Radio Hilversum op den avond van 30 April Draadlooze en drooglegging Houtstraat 5 a Tel. 10771 KUNST EN KENNIS Muziekconcours te Leidschendam VOETBAL Promotie-wedstrijd D.E.C. IIStormvogels II 04 D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken Officieel DUIVENSPORT In „het Centrum" komt een „koloniaal", die kort geleden in het Indisch leger heeft dienst genomen, eens een boekje opendoen over hetgeen hij heeft gehoord en gezien van de toestanden in dat leger, op gods dienstig en zedelijk gebied. Dit relaas herin nert aan het geluid, dat de tegenwoordige Benedictines Mevrouw BronsveldVitringa indertijd in de Tweede Kamer liet hooren, over het leven bij onze marine. Het oordeel van dezen koloniaal is niet mis; „Satan troont in de kazerne" en de overheden zijn grootendeels mee schuldig. Een van de twee dit oordeel berust op waarheid, of het is vuige laster. Maar als dit laatste het geval is, dient het zoo spoedig mogelijk te worden tegengesproken, maar dan niet met een gebaar in de lucht, doch op degelijke gronden. Is de klacht evenwel juist, dan mag ze niet onderdrukt worden, maar moet er inte gendeel zooveel mogelijk ruchtbaarheid aan gegeven worden, opdat onze aspirant-kolo nialen en hunne ouders goed zullen weten, waaraan zij toe zijn, wanneer zy zich bij het Indisch leger verbinden of daartoe toe stemming verleenen. Wij hebben allen eerbied voor hen, die zich uit vaderlandslievende overwegingen bil den dienst der marine of bij het leger over zee verbinden, maar meenen, dat zij, die deze verbintenissen aangaan, dan ook alle recht hebben op bescherming van godsdienst en zeden. De ouders moeten hun kinderen met volle gerustheid aan het Indisch leger of aan de marine kunnen toevertrouwen en de militaire overheden, die in zekeren zin den moreelen plicht hebben, in die verre ge westen de taak der ouders te vervullen, die nen tenminste het goede voorbeeld te geven. Wij hopen dan ook stellig, dat de met zooveel nadruk uitgesproken klacht zal kun nen worden weerlegd en dat dit ook wer- keiyk zal gebeuren. Daarvoor is de zaak ern stig genoeg. Ten slotte mogen wy niet ont veinzen, dat het voor ons een teleurstelling zou zyn, indien na zooveel jaren christe- UJke regeering de klacht toch nog voor een groot gedeelte als juist zou moeten worden erkend. Het kan niet genoegzaam worden her haald, dat onze positie als koloniale mogend heid niet uitsluitend rechten meebrengt, maar dat daaraan ook plichten verbonden ri)n. Een gedenkboek. Het is een goede gedachte geweest van het hoofdbestuur van den R.K. Bond van Spoor - en Tramwegpersoneel St. Raphael, om ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den bond een gedenkboek te laten samen stellen, waarin een overzicht zou kunnen wor den gegeven van het ontstaan en het werk van den bond. Het gedenkboek is thans verschenen en is op zich zelf reeds een staaltje van keurige typografie. Biykbaar heeft men kosten noch moeite willen sparen om een gedenkboek te kunnen aanbieden, dat den bond waardig is. Het is een ïyvig boekdeel geworden, samen gesteld door den heer J. J. P. Nivard. Vele foto's, portretten van vooraanstaande mannen, kiekjes, die vooral voor de bonds leden historische waarde hebben, verluchten den tekst en zoo heeft men een smaakvol en interessant overzicht kunnen vormen van hetgeen St. Raphaël in de afgeloopen vyf en twintig jaar heeft gepresteerd. En dat is niet weinig. Een aandachtige lezing van het gedenkboek laat dat al aanstonds zien. Er is hard gewerkt moeten worden om St. Raphaël op het hooge peil te brengen waar op de bond zich thans mag verheugen. Het kranige werk, dat door de pioniers van St. Raphaël is geleverd, mocht wel eens in het volle daglicht gesteld worden. Daarom was het zilveren jubileum een des te gereeder aanleiding tot het samenstellen van het ge denkboek. Ook in de inleiding wordt daarop gewezen. Dan wordt daarin nog verder het volgende gezegd; „Eene organisatie toch, welke haar leden tal van rond 2000 in het eerste jaar van haar bestaan, thans ziet gestegen tot rond 12.000, eene organisatie, welke voortdurend zich ziet toevoegen nieuwe leden, welke ge roepen zyn of eerlang zullen worden, de plaatsen in te nemen van de betrekkeiyk weinigen, die hare geheele ontwikkeling heb ben meegemaakt, eene zoodanige organisatie doet een verdiensteiyk werk, aan hare sa menstellende deelen een overzicht te geven van het streven en werken, van het ïyden en stryden, kortom van de ontwikkeling van het vroegere „Secretariaat" tot den thans jubi leerenden „Bond." Zulks is daarom zoo wenscheiyk, omdat zich in het verleden fabels hebben opgedron gen aanvankeiyk met de stukken in de hand weerlegd aangaande de oprichting der organisatie, fabels, bedoelend het karak ter van „St. Raphaël" in een verkeerd dag licht te stellen. En de jongeren onder ons, waarvan er slechts zeer weinigen uit schaarsche bron nen de juiste waarheid kunnen achterhalen, worden heden ten dage nog bekogeld met die oude praatjes, verspreid dikwyis door tegenstanders, welke slechts na-praten, wat ze uit „overlevering" altyd als de grootste wysheid hebben hooren verkondigen." De inleiding sluit: „wy hopen door de beschrüving van vyf en twintig jaren werk, voorafgegaan door eene juiste weergave van de aanleiding tot de stichting der jubileerende organisatie, aan de mede-feestvierenden een stuk te kunnen aanbieden, waardoor hun trouw aan den bond zoo mogelyk nog hechter, hun liefde nog inniger wordt. Moge door het opwekken van deze gevoe lens by onze leden dit werk indirect ook medewerken aan een volgend tydperk van bloei en vervolmaking van „St. Rapha61!" „Vyf en twintig jaren arbeid", zoo luidt de officieele titel van dit waardig gedenkboek. „St. Rapha61" zal trotsch kunnen terug gen op hetgeen in die 25 jaren arbeid voor het lot van de leden van den bond is ge daan; niet alleen voor hun materieele, maar bovenal voor hun geesteiyke belangen. Daar in schuilt de groote kracht der katholieke organisatie. Moge het St. Rapha61 gegeven zyn, het vruchtbaar werk voort te zetten met evenveel succes, als waarop de bond thans reeds mag bogen. Het gedenkboek van „St. Rapha61" is, voor wie belang stelt in den bond, interes sante lectuur. De samensteller heeft er mooi werk mee geleverd. Aan het eind van het boék vat hy zyn arbeid aldus samen: Vorenstaande geschiedenis maakt geen aanspraak op volledigheid, nog minder op eenlge letterkundige verdienste. Zij werd ge schreven grootendeels uit authentieke stuk ken en met een tweevoudig doel. Eerstens °m zooals in de voorrede reeds werd opge merkt aan onze jongere leden (en dan denken wy niet slechts aan die uit de jaren van 1914 en later, maar ook aan hen, welke de geheele ontwikkeling van den bond niet hebben meegemaakt) om aan die jongere leden dan een juist beeld te geven van de organisatie, waaraan ze hun hart hebben verpand, om deze te schragen in hunne be langstelling om hun yver zoo noodig te ver dubbelen, kortom ter leering. Maar op de tweede plaats beoogen we ook èn onze leden èn hen, welke nog tot het spoor- en tramwegpersoneel zullen gaan be lmoren, een beeld te geven van wat door de organisatie valt te bereikente behouden en in de toekomst zal moeten worden teruggewonnen. Met andere woorden ook hy, die thans op de middaghoogte van zyn loopbaan is geko men, moet bedenken, niet alleen dat hy zyne positie dankt aan het werk der organisatie, maar ook, dat niets hem waarborgt op die hoogte te blijven, tenzy een hechte organisa tie. En als we dan nog een conclusie aan ons betoog mogen toevoegen, dan is het deze. Op verschillende momenten van intensief werken is telkens naar voren gekomen, en in offervaardige dankbaarheid geuit, dat ons hoofdbestuur het vertrouwen heeft van de geheele organisatie. Hoe is dat te verklaren? Van waar die eensgezindheid, ook als er offers werden ge vraagd? Naar onze wyze van zien, ligt dat aan de éénheid van beginsel, welke meer nog dan het getal eene organisatie sterk, ja onoverwinne lijk maakt, en haar in staat stelt ook bij sa menwerking met andere principieel op een ander standpunt staande vereenigingen, te arbeiden aan een algemeen verlangd doel. Op het congres van de Fderatie van Siga renmakers en Tabaksbewerkers, gehouden te Amsterdam maakte de actie der samenwer kende werklied enorgansaties tot wyziging der collectieve arbeidsovereenkomst punt van bespreking uit. Het congres was ontstemd over het feit, dat de fabrikanten-organisa ties nog geen gelegenheid hadden kunnen vinden eqp bespreking toe te staan over de voorgestelde wijzigingen in de C.A.O. niet tegenstaande deze wyzigingen reeds op 15 Februari werden ingediend. Na een inleiding van den voorzitter, den heer C. Wolff, werd een motie aangenomen waarbij het Federatiebestuur werd opgedra gen met de zusterorganisaties overleg te ple gen over maatregelen, welke er toe kunnen leiden, dat de eischen binnen den kortst mo- gelyken tyd worden ingewilligd. In de „Annalen van de Missionarissen van Scheut" schrijft H. V. het volgende: Het zal ongetwyfeld den lezer (essen) onzer Missie-Annalen aangenaam zijn iets naders te vernemen over het bisdom van Mgr. Const. Jurgens, den Hollandschen Missie-Bisschop op de Philippynsche eilanden. In den Spaanschen tyd waren er 4 bisdom men met één Aartsbisdom in heel de Philip- pynen. Na de komst echter der Amerikanen werden er 4 bisdommen aan toegevoegd, o.a. Toeguegarau, 't bisdom van Mgr. Jurgens. Het ligt in 't N.O. op 't eiland Luzon en bevat de provincies: Cogayan, Isabela, Nueva- Vizcaya en de Batanes-eilanden. De Bisschoppeiyke residentie ligt in Coga yan, de meest noordeiyke provincie op Luzon. Het bisschoppelijk seminarie te Toe guegarau wordt bestuurd door Spaansche P. P. Dominicanen. De Seminaristen zyn daar allen inlanders. Maleiers van het bruine ras. In het bisdom van Mgr. Jurgens zijn de Paters van Scheut slechts werkzaam in Nueva-Vizcaya (6 missieposten), in Isabela (1 missiepost). De andere Priesters in 't bisdom zyn uitsluitend inlanders, echte Philippino's. Zooals men weet is op de Philip- pynen de hiërarchie ingesteld. Mgr. Jurgens is dus niet Apostolisch Vicaris, doch Bis schap van Toeguegarau; hy is de eerste Bisschop van dien rang in de Congregatie van Scheut. Het is van groot belang te weten, dat Mgr. Const. Jurgens tot Bisschop is benoemd op aanvraag der inlandsche geesteiykheid. Even goed had die geesteiykheld een bisschop kun nen vragen van hun volk of een Amerikaan. Daardoor wordt dan ook wel heel duide- ïyk bewezen, hoe Mgr. Jurgens, de zoon van „de lage landen by de zee", waar men gewoon is zich kinderiyk-nederig te onder werpen aan de bevelen en de leiding van Rome, zich toen reeds, toen hij als priester- missonaris onder het Philippynsche volk werkte, heeft aangepast, aan- en ingeleefd in den eigen aard, zeden en verlangens van dat volk, dat hy bracht aan den voet van Christus' kruis. In die jaren van zwaar en zorgzaam zwoe gen heeft hy het volste vertrouwen, de liefde, en aanhankeiykheid verworven van het edelste deel van het Philippynsche volk: de Priesters; dit won hy als edel, hoogstaand mensch en vooral als een echte heilige Priester. Moge Mgr. Jurgens nog vele jaren onder Gods ryksten liefdezegen den kromstaf zwaaien over zyn geliefde Philippino's. De directeur-generaal der posteryen en telegrafie heeft bepaald, dat de afstempe ling der frankeerzegels zoodanig behoort te geschieden, dat zij in voldoende mate her kenbaar biyven. Zoo zou b.v. de verkoop d'r Weldadigheidszegels in zekeren zin zyn be lemmerd, door dat een gedeelte van het pu bliek, dat de zegels zou willen koopen, daar van wordt weerhouden, omdat de zegels door gevlekte of te zware stempeling vaak voor verzamelaars geheel waardeloos worden. t GR HOUT3TR 101-103 >1-1 03 PERZISCHE Gisteren begonnen onder groote belangstel ling de feesten ter herdenking van het 25- jarig bestaan van de Zeevaartschool te Vlis singen. In den morgen hielden de leerlingen en de oud-leerlingen een optocht door de stad. Een muziekkorps opende den stoet, in welke de vlaggen van de meeste scheepvaartmaat schappijen in ons land werden meegevoerd. Daarna werden sportfeesten gehouden, die mede, dank zij het mooie weder, uitstekend slaagden. De Burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woolderen en zijn echtge- noote woonden de sportfeesten bij. Hedenmiddag werd in hotel „Brittania" een receptie gehouden. Het bestuur van de school werd hier gehuldigd. Het woord werd gevoerd door den heer J. Mentink, oud-leer ling der Zeevaartschool, namens de machi nist-leerlingen en oud-leerlingen. De heer J. Spaanderman, eveneens oud-leerling, sprak namens de kapiteins en stuurlieden. Aan het bestuur van de ,',De Ruyterschool" werd een teekening aangeboden van een lamp van kunstsmeedwerk, welke in de hall van de school zal worden opgehangen. Gisteravond vond in hotel „Brittania" een groot soiree plaats. De feesten worden he den voortgezet. Z. K. H. Prins Hendrik ar riveerde te ongeveer 11 uur te Vlissingen. n Zooals gemeld hield bovengenoemd comité Maandag te 's Hertogenbosch de algemeene jaarvergadering van Kringafgevaardigden. 21 Kringen in 't land waren vertegenwoordigd. Na opening der vergadering deed de secre taris, de heer J. Pastoor, een aantal mede- deelingen: o.a. dat de Centr. Commissie tot uitzending van kinderen heeft toegezegd Kath. kinderen bestemd voor Koloniehuizen, voortaan naar een Kath. Koloniehuis te zul len uitzenden. Het Bestuur hoeft voor de uitzending van kinderen van Nederlandsche ouders in Duitschland naar Nederlandsche koloniehuizen een subsidie van 500 ver leend. Een groot aantal afdeelingen zal dit jaar door verschillende bestuursleden worden bezocht. Een groote actie is begon nen tot het oprichten van afdeelingen en correspondentschappen in het geheele land. Onderhandelingen zyn gaande cm een Ka tholieke Inrichting voor prae-tuberculose kinderen te krijgen. Het jaarverslag, waarvan wij reeds een uittreksel publiceerden, werd met een woord vart dank van den voorzitter Mgr. Prinsen aan den secretaris ongewijzigd goedgekeurd. De reorganisatie-voorstellen lokten nage noeg geen besprekingen uit. Ze werden on- gewyzigd aangenomen. Medegedeeld werd, dat het bestuur aan Den Haag heeft toege staan een subbureau op te richten, waarvan ook de overige Haarlemsche afdeelingen, kunnen gebruik maken, zonder dat daartoe eene verplichting wordt opgelegd. De nieuwe reglementen treden 1 Juni a.s. in werking. De bestaande fmancieele regeling blijft voor dit jaar gelden. Het bestuur blijft gehand haafd tot de jaarvergadering van 1929; dan zal een nieuw bestuur worden gekozen. Tot plaatsvervangende hoofdbestuursleden werden gekozen: Mevr. Ummels, te 's Her togenbosch, Rector Braakman te 's Graven- hage, Mevrouw Dankelman te Hoorn, Me vrouw J. Sluys-Brugman te Rotterdam, de heeren P Sprangers te Breda, H. Thomeer te Horst en Alb. L. Hulst te Utrecht en Mej. W. de Haer te Arnhem. In zyn slotwoord sprak Mgr. Prinsen zyn verheuging uit over het gelukkige en gun stige resultaat van het werk der commis sie tot herziening der reglementen, aan welke hy dank bracht. Hij vertrouwde dat het tijdperk van praten en wijzigingen nu voor goed was afgesloten en met alle kracht de kinderactie zou kunnen worden ter hand genomen. Tram-radio-storingen zijn thans vooral in onze groote steden een actueel vraagstuk. Echter een afdoende oplossing is nog geens zins gevonden. De commissie uit den Haagschen gemeen teraad, welke maatregelen ter bestrijding van tram-storingen in onderzoek heeft, heeft haar eerste rapport aan B. en W. van 's-Gra- venhage doen toekomen. De commissie deelt mede, dat zij haar taak nog geenszins heeft beëindigd en de verkre gen resultaten tot dusver slechts negatief kunnen worden genoemd. Over haar proefnemingen deelt de com missie o.m. het volgende mede Allereerst werd met uitgeschakelde ver lichting gereden met een wagen, voorzien van een gewoon alumunium-sleepstuk. Bij het passeeren van de goede bovenleiding was slechts een licht geruisch hoorbaar, doch bij het passeeren van de slechte bovenleiding traden scherpe knakkende geluiden op. Ver volgens werd zonder motorstroom met inge schakelde verlichting gereden. De storingen traden ook toen scherp op en waren ook bij het passeeren van de goede bovenleiding duidelijk waarneembaar. Het strooien van Z2nd op de rails bleek geen merkbaar grooteren invloed te hebben. De proeven werden herhaald met 5 andere typen van sleepstukken. De commissie heeft echter moeten constateeren, dat noch het A. E. G.-sleepstuk, noch het Conratti-, Fisscher-, Siemens,- en Van Viersscn-type betere resultaten gaven dan het gewone alu minium sleepstuk. Ook bij deze speciale sleepstukken deed Zich het verschijnsel voor, dat bij het rijden met ingeschakelde verlichting de storingen in sterke mate optraden. Deze proefnemingen werden herhaald met een gewoon, lang gebruikt aluminium- en met een Fischcr-sleepstuk. Het eerste, van het type dus, dat algemeen in gebruik is, leverde geen slechtere resultaten op, dan de bijzondere sleepstukken. Tevens werd waar genomen, dat een sterk vonkende collector practisch niet stoorde. Opgemerkt wordt hierbij, dat de motoren niet van hulppolen waren voorzien. Toen een in goede conditie verkeerend aluminium-sleepstuk werd be proefd en wel op een wagen met hulppool- motoren, was het resultaat zoowel tijdens het rijden onder een goede als onder een slechte bovenleiding teleurstellend. Bij de herhaalde beproeving van het Fischer-sleepstuk, waarbij de beugel beter ge spannen was dan bij het eerste onderzoek, tra den wederom storingen op. De commissie resumeert tenslotte haar mededeelingen als volgt a. dat zij zoowel op goeden als op slechten rijdraad een aantal proeven heeft genomen. Zoowel met de gebruikelijke sleepstukken der H. T. M., als metsleepstukken, welke ter bestrijding van tram-radio-storingen in den handel zijn b. dat het resultaat van deze proefnemingen Zeer teleurstellend is geweest c. dat het der commissie vooralsnog niet duidelijk is, waardoor men elders met kool- en andere speciale sleepstukken volgens be richten in de pers goede resultaten heeft verkregen d. dat blijkens verkregen inlichtingen de proefnemingen in andere plaatsen hier te lande nog geenszins afgesloten zijn e. dat met de persberichten omtrent zeer gunstige ervaring, elders met koolsleepstuk- ken opgedaan, geheel in strijd schijnt de practijk hier ter stede ten aanzien van lijn 11; f. dat de hinder van radio-storingen, waar onder begrepen tram-radio-storingen, be paaldelijk minder gevoeld zal worden, wan neer de radio-uitzendingen plaats vinden door omroep-stations, welke krachtiger zijn, dan de bestaande. Door het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp zijn aan den Minister van Finan ciën de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat vele plattelandsgemeente-besturen, wegens de daling der inkomens hunner ingezetenen, in groote ongerustheid en onzekerheid verkee- ren? 2 Zoo ja, is dan de Minister bereid om aangezien de wetteiyke regeling der finan cieele verhouding tuschen Rijk en Gemeen ten nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, zoodanige maatregelen te nemen, dat bedoelden plattelandsgemeenten een voorloopige uitkeering uit 's Ryks schatkist kan worden versterkt? Thans heeft, naar de „Tel." verneemt, de Vereeniging „De Vrije Luistervink" zich tot den minister van Waterstaat te 's-Graven- hage gewend met een protest-telegram. Naar gemeld wordt, zal het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon eenige schrifte- lyke vragen aan den minister van Water staat in verband met deze kwestie stellen. Naar aanleiding van bovenvermeld geschil tusschen den A. V. R. O. en de V. A. R. A. wordt van officieele zyde de volgende mede- deeling gedaan: De verdeeling van de radio-programma's, is een gevolg van de door de betrokken om- roep-organisaties in overleg getroffen rege ling, een regeling te vorigen jare tot stand gekomen in April 1927. Van deze verdeeling wijken af de plaats gehad hebbende publicaties der programma's van 30 April. De publicatie van het A. V. R. O.-pro- gramma de organisatie zorgt voor de pu blicatie, de Postery'en en Telegrafie hebben hiermede géén bemoeienis steunde op by- zonderen uitleg van de eerder genoemde af spraak: „1 Mei en den vooravond" welke in de afspraak ter beschikking van de V. A. R. A. is zou moeten beteekenen: „1 Mei en het voorgedeelte van den avond op 1 Mei." Ware dit juist, dan zou de 30ste April niet bezet zijn en dus vry voor een A. V. R. O.- programma. De bewoordingen echter laten zulk een uit legging niet toe. Bij een geschil als zich hier voordeed, en op een avond als dien van 30 April, is de samenstelling der programma's geen onver schillige zaak. Zooals bekend, gaat de samen stelling van de organisaties uit. Het prcgramrria van den A.V.R.O. werd ge noemd „populair concert ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana." De nummers vormen echter geen ge heel met het karakter van een nationale her denking. Het programma der V.A.R.A. bestaat uit een wijdingsavond met het oog op den 1 Mei-dag, in het gebouw van de Vrije Ge meente te Amsterdam. In de samenstelling dezer programma's was geen aanleiding lastte geven, dat van een eenmaal getroffen regeling moest worden af geweken. Ook te vorigen jare was er geen aanlei ding het gelijksoortige programma van de V. A. R. A. op 30 April toen het eenige, voor een ander te doen plaats maken. De wetsontwerpen, houden nadere wyzi ging en aanvulling van het reglement op het beleid der Regeering in de kolonie Suri name, betreffende de Surinaasche Bankwet 1928 en tot toekenning van de hoedanigheid van wetttg betaalmiddel in Suriname aan de biljetten van De Surinaamsche Bank zijn ondorzocht door een Bijzondere Commissie in overleg met de ftegeering. Blijkens het verslag kon de commissie zich met de voornaamste strekking zeer wel ver eenigen. Daar de tot heden toe gevoerde onder handelingen van de Duitsche omroepleiding met het N. O. C. op niets uitgeloopen zyn, omdat het Comité-1928 het oude standpunt van geen uitzending wenscht te handhaven, heeft de West-Deutsche Rundfunk A. G. te Keulen besloten, eenige sportverslaggevers naar Amsterdam te zenden, welke de wed strijden zullen volgen. Als proef zal voorloopig het Olympisch voetbal- en hockey-tournooi per radio wor den verslagen. Dit zal op de volgende wyze gebeuren: een der sportredacteurs van de „Werag", vermoedelijk dr. B. Ernst, zal van- i uit een cel in het Olympisch stadion voort durend mededeelingen doen van hetgeen zal plaats vinden in de kampplaats. Per telefoon worden deze berichten naar Keulen over gebracht en daar door de West-Deutsche Rundfunk A. G. verder uitgezonden. Door deze wijze van werken zal het mogelijk zijn, enkele oogenblikken na de wedstrijden de luisteraars op de hoogte te stellen van den toestand van het oogenblik. Hoewel deze oplossing van het uitzend- probleem door de West-Deutsche omroep leiding aardig gevonden is, is men in offi cieele kringen lang niet over de houding van het N. O. C. te spreken. Naar- men officieel uit Keulen aan de „Tel." mededeelde, heeft het Comité 1928 tot nu toe zelfs geweigerd eenige reden van het niet toestaan op te geven. Naar het blad verder verneemt, heb ben ook eenige omroep-maatschappijen in andere landen, n.l. Tsjecho-Slowakye, Zwitr se-land en Denemarken plannen voor 'n even tueele uitzending vanuit het stadion. Daar ook dezen omroeporganisaties uitzending vanuit het stadion niet toegestaan werd, zal, indien het mogelyk blykt, op initiatief der West-Deutsche Rundfunk A. G.. tot een ge meenschappelijke actie worden overgegaan, ten einde het Comité-1928 alsnog te over tuigen van de wenschelijkheid eener uit zending der Olympische Spelen. Op 't wetsontwerp, houdende nadere voor schriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst, is een gewijzigd amende ment van de Bijzondere Commissie inge komen. Het bedoelt o.m., een tandheelkun dige, als bedoeld in de wet van 30 Dec. 1926, die zich by de toopassing van de volledige tandprothese schuldig maakte aan nalatig heid, waardoor ernstige schade ontstond voor een persoon, te wiens behoeve hem tandheelkundige raad of bijstand gevraagd werd of aan wien hy dien raad of bystand verleende, of die in de toepassing van de volledige thansprothese blijk geeft van grove onkunde, onverhinderd zijn aansprakelijk heid ingevolge het Burgert. Wetboek of het Wetboek van Strafrecht, aan een van de vol gende maatregelen te onderwerpen: le. waarschuwing; 2e. berisping; 3e. oplegging van een geldboete van ten hoogste 2000; Een verbod van uitzending Het diocesaan orgaan van het bisdom Leit- meritz van 15 April 1928 publiceert, naar een Kipa-bericht meldt, een verbod van de H. Congregatie van het H. Officie, gedateerd van 17 Maart 1928, als antwoord op een desbe treffende vraag van den aartsbisschop van Praag. Blijkens dit verbod der H. Congregatie is het niet geoorloofd de liturgische gezangen van een Hoogmis of van andere kerkelijke diensten geheel of ook gedeeltelijk door de radio te verspreiden, ook niet, wanneer de door den Celebrant of diens assistenten ge zongen gedeelten achterwege blijven. Indien de radio-verspreiding tot dusverre toch in verschillende Katholieke kerken ge schied is, gebeurde dit zonder verlof van het H. Officie. Zooals reeds gemeld, is op last van den minister van Waterstaat de uitzending over het station Hilversum op Maandagavond 30 April toegestaan aan de V.A.RA. (socialisti sche Omroep) inplaats van aan den A(lge- meene) V(ereenlging) R(adio) O(mroep), zulks uit hoofde van vooraf gesloten over eenkomst tusschen de omroepvereenigingen. Hierdoor verviel dus het aanvankelijk op gemaakte nationale programma, dat in ver band met de verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana door den A.V.R.O. zou worden uit gezonden. 4e schorsing in de toepassing van de volle dige tandprothese voor ten hoogste één jaar 5e ontzegging van de bevoegdheid de volle dige tandprothese toe te passen. By de uitvoering van een grootschen op zet, welke een zeer uitgestrekt arbeidster rein heeft gekozen, moet een vlotte regeling van het verkeer den gang der werkzaamhe den belangryk bevorderen. Vandaar, dat ook by do uitvoering der Zuiderzee-werken aan een gemakkelijken onderlingen seindienst veel waarde werd gehecht. Het behoeft ook geen verwondering te wekken, dat de radio-tele- fonie het aangewezen middel werd geacht om een vlugge onderlinge verbinding tus schen de verschillende punten en posten tot stand te brengen. Een directe onderlinge verbinding van de belangrijkste kantoren van de Maatschappij toj; Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) te Den Oever (Wieringen,) Harlingen en Medemblik werd zeer wenschelijk geacht, terwyl een verbinding met de voornaamste uitvoeringswerken, n.l. op het Komwerder- zand, Oude Zeug en Meerdyk, noodzakelijk was; deze laatste verbindingen waren prac tisch alleen met de radio te verwezenlijken. Aan de Nederlandsche Seintoestellen Fa briek (N.S.F.) werd het installeeren van de zes radio-telefonie installaties, die hiervoor noodig zyn, opgedragen en door de direftie van deze fabriek werden wy in de gelegen heid gesteld deze installaties te bezichtigen. De radio-eenders zyn kleine telefonie-zen- ders met ongeveer 50 Watt antenne-energie, die elk op vyf verschillende golflengten tus schen 135 en 175 Meter kunnen werken. Als zendlamp wordt een Philips T. B. 1/50 ge bruikt en als modulator een zelfde lamp, ter wyl anode-modulatie wordt toegepast. De ont vangers zyn superheterodyne ontvangers, met drietraps-middelfrequent-versterking en ééntraps-laagfrequent-versterking. Om met een zestal telefonie-stations het onderling verkeer mogelijk te maken, is een gemakkelyke wyze van oproepen gewenscht. Dit wordt in het onderhavige geval bereikt door, zooals aangegeven, de ontvangers alle op een verschillende golflengte af te stem men en eiken zender uit te rusten met een schakelaar, die de golflengten van de vyf tegenstations geeft. Deze schakelaar is met de plaatsnamen van de op te roepen stations gemerkt. Op den zender bevindt zich een knop, waarmede het mogelyk is den zender te schakelen voor „telefonie" of voor „oproep". In het laatste geval wordt een terugkoppel- spoel op de modulatorlamp aangesloten, zoo dat deze in een 1000 perioden-toon genereert. Door te drukken op een daartoe aanwezigen drukknop, wordt nu het zend-ontvangrelais gesloten, waardoor met den zender teekens met 1000 perioden-toon kunnen worden ge geven. De bedoeling is, dat het roepende station zyn eigen naamsein in een combina tie van strepen en punten geeft. By den ontvanger behoort een bedienings kastje, bevattende een haak met schakelaar voor de tele-microfoon, een toonversterker met relais in de anodeleiding, een zend-ont- vang schakelaar een een schakelaar, die het mogelijk maakt, dat de zender vanuit de bedieningsruimte of vanaf een telefoonlijn besproken wordt, of dat de bediende-telegra fist zelf op de iyn spreekt. Hangt de tele- microfoon aan den haak, dan is de toon versterker op den ontvanger aangesloten en zal een inkomend oproepsignaal via het re lais in de anodeleiding van den toonverster ker op een alarmbel worden overgebracht. Wordt nu de telefoon van den haak geno men, dan wordt de toonversterker uit- en de tele-microfoon ingeschakeld en kan de oproep beantwoord worden. Een vyftal van het totale aantal installa ties is reeds gemonteerd en werd dezer da- !r gen met succes beproefd. Na indienststelling zal de verbinding tusschen de verschillende afdeelingen van de M.U.Z. op het uitgestrek te werkterrein zeer zeker belangryk worden verbeterd. Binnenkort zal een groot Nationaal Mu ziekconcours te Leidschendam by gelegen heid van het 20-jarig bestaan der Harmonie „St. Cecilia" gehouden worden. Het concours zal gehouden worden op 3 en 10 Juni a s.; aan dit le concours van den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen zullen een 20-tal vereenigingen deel nemen. Het concours zal staan onder de bescher ming van een Eere-Comité, bestaande uit: Pastoor Kammers, eere-voorz., kapelaan Th. Nyman, kapelaan N. Pronk, de wethouders C. Weardenburg en F. van Heiningen (tevens als voorz. L. T. B.) uit Veur en de wethouders N. W. de Groot en J. C. M. van wyk uit Stompwijk, de Gem. Secr. H. J. van Delft, Dr. F. van Zeeland, C. Scholtes, voorz. der Hanze, J. de Langen, voorz. R.-K. Volksbond, B. Al, voorzitter v. d. R.-K. Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen te Loosduinen en B. van Veen, voorz. van St. Cecilia, Eere leden. Beschermheer is Burgemeester W. Keüaer, terwijl deze tevens optreedt als voorzitter van het Uitvoerend Comité. Drie muziekkenners, met name N. A. Bouwman, gep. kapt. Dir. K. M. K. te Den Haag, M. J. Ogier, dir. sted. muz. school te Maastricht en P. Knllenbach, dir. sted. muz. school te Den Bosch, zullen de Jury vormen, die de verschillende afdeelingen plaatsen zal in klasse uitmuntendheid, le, 2e, etc. Het beloven prachtmiddagen te worden, besloten met avondconcerten, als men mag hopen op mooi weer, want alles geschiedt buiten op het A. V. V. Voetbalterrein. Zondag ontmoette de Stormvogels-reser ves de hekkensluiters van de Reserves le klasse ten tweede male. Leverde de eerste ontmoeting den Vogels een 32 overwin ning op, thans werd niet minder dan een 40 zege geboekt, hetgeen men zeker niet verwacht had, toen kort vóór het einde de stand nog slechts 10 was. De stand van deze competitie is thans: Stormvogels II 3 2 0 1 4 95 Hercules II 2 1 1 0 3 4—3 D.E.C. II 3 0 12 1 3—8 Zooals hier uit blijkt, is de kans op pro motie voor de Vogels lang niet denkbeeldig, vooral daar Hercules II nog in IJmuiden moet komen. In bovengenoemden wedstrijd bezorgde een D.E.C.-verdediger in de eerste helft Stormvogels het eerste doelpunt. In de tweede helft was Stormvogels in de meerderheid. D.E.C. verdedigde echter hardnekkig en daardoor was de stand 8 mi nuten voor het einde nog 10. Toen wist v. d. Werff uit een corner fraai te scoren, (20). En nauwelijks waren de Amster dammers van den schrik bekomen, of Blink- hoff had er (30) van gemaakt. Van den af trap af, nam de Stormvogel-voorhoede weer den bal mee en het was Es, die D.E.C.'s de gradatie-vonnis eens krachtig onderstreepte. De door het overlyden van Mgr. Cahier uitgestelden Roomsclien Sportdag, wordt nu gehouden a.s. Zondag 6 Mei. Terrein, uren van aanvang en samenstel ling der elftallen, zyn precies hetzelfde als gepubliceerd in t|p N. H. Crt. van IX Zater dag. H. H. Vereenigingssecretarissen worden beleefd verzocht er voor te willen zorgdra gen, dat de gekozen spelers tijdig op het terrein aanwezig zyn. Nadere bijzonderheden zullen in de N. H. Crt. van Donderdag en Zaterdag worden be kend gemaakt. De secretaris van bovengenoemd District H. VAN TURNHOUT, Spaanschevaartstraat 90 Haarlem. VEREENIGING VAN POSTDUIVEN- LIEFHEBBERS „DE LUCHTGIDS" TE HAARLEM Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 29 April hare eerste wedvlucht in dit seizoen met oude duiven vanaf Roosendaal, afstand 95 K.M. In vrijheid gesteld te 8 uur 4 min., met een deelname van 440 duiven. De prijzen werden als volgt behaald: L. v. Bragt le, 21e, 62e, 70e, 79e B.H. Gort 2e, 17e, 32e, 33e, 69e, 71e H. Koele- meyer 3e R. N. Heiloo 4e, 8e, 55e J. W. Radsma 5e, 44e, 46e E. v. Bree 6e P. F. Boer jan 7e, 19e, 59e, 63e J. Kordelaar 9e, 10e, 48e T. Cornet lie J. J. v. Staveren 12e, 43e, 61e; J. v.d. Pol 13e, 2Ce, 27e, 35e, 38e, 53e, 6Ce A. J. Timmermans 14e, 65e, 78e K. Wits 15e, 57e P. M. Kok 16e, 47e P. Brakel 18e, 42e A. J. Kloek 22e J. v. Duin 23e, 51e, 64e, 68e H. J. Pbilippo 24e, 34e, 41e, 75e G. J. Kors 25e, 29e, 4Ce, 88e J, F. Harmse 26e, 56e A. v. Heerden 28e, 87eT. Mens 30e, 37e, 5Ce, 54e, 84e P. Kruyer 31e J. G. N. Leurs 36e H. v. Oldemark 39e, 81e P. Verputten 45e H. Bannink, 49e, 67eW. Smit, 52e; J. H. Somers, 58e. 85e; J. W. v. d. Horst 66e P. Bannink, 73c, 7/e, 80e M. Eurger 74e Jan J. Lasschuit 76e, 82e, 83e Joh. G. Kors 86e. Eerste duif arriveerde te 10 uur 9 min., met een snelheid van 759 meter per minuut, laatste prijswinnaar te 10 uur 33 min. Door zwaren tegenwind en onwedersverschijnsele» had de thuiskomst onregelmatig plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9