G. F. H. PASTOOR - HAARLEM KASSIER EN COMMISSIONER IN EFFECTEN HEDEN GEËTALEERD NOUVEAUTÉS IN BONT Voornaamste Nieuws HERINGA WUTHRÏCH A WEILL BONTWERKER i 26 28 BARÏELJORiSSTRAAT 26 28 PiüUp's RadïO - ïosstelien Lijkrede Mgr. Taskin De absoutes De stoet in beweging NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 OP HET KERKHOF VEAU MORT NÉ AMERIC. BREITSCHWANZ VOSSEN MARTERS SNIPPERS Jubileum Zeevaartschool Vlissingen Siofzdgertmis MAERTENS Barteljorïsstr. 16 Tol. Ho. 16756 Hobby Vloerwfljvers I 123.— SP De veenbranden in Drentbe Gasversükking te Hilversum J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Het Olympisch Voetbaltournooi De Noordpool-vliegers Nieuwe aardbevingen in Conrinthe HAARLEMMERMEER OVERVEEN rust en het eeuwige licht verlichte Hem." Het is als de stem van vrienden, die hulp bieden aan hem, die aan de overzijde van het graf is aangekomen. En onmiddellijk daarop dat dringende „Kyrië", „Ontferm u onzer, Heer." Be Aartsbisschop draagt het H. Misoffer op, stilaan vordert de Pontificale plechtig heid in al de heerlijkheid van onze spre kende, ontroerende liturgie. Beklemmend is de belangstelling van hen, die het geluk hebben goed op het altaar te kunnen zien. De toegang tot de Kathedraal was aan geen beperkingen onderhevig, behalve voor de gereserveerde plaatsen. Wie dus het eerst aanwezig was, kon zich een goede plaats verzekeren. Wierookgeuren hullen de Kathedraalruim te in een paradijselijke sfeer. Dan de con secratie met een eerbiedig biddende menigte, de communie, het laatste Evangelie. Plots is de Mis uit. De celcbrans en de overige as sistenten nemen plaats op de voor hen ge reserveerde plaatsen. Dan bestijgt de statige figuur van den praeses van Warmond, nu Vlearis-Capitu- laris, Mgr. H. J. M. Taskin, den ambo en zijn stem wordt door de Radio in alle hoe ken van de Kathedraal, Ja door geheel Ne derland, door de wereld zelfs gedragen om de woorden te verbreiden van den eerbied, de liefde en de waardeering, die dezen grij zen priester, zelf een der béste onder de besten, voor zijnen Bisschop bezielen; Hij zegt; Ipse praececjet in spiritu et virtute Eliae, parare Deo plebem per- fectam. Luc. 1, 17. Wij staan hier geschaard rondom de lijk baar van een groot man; groot was hij door het hooge ambt van bisschop, hetwelk hij ge durende bijna 25 jaren heeft bekleed; groot was hij ook door zijn oprecht, eerlijk, onkreuk baar karakter; groot was hij nog veel meer door de wijze, waarop hij de plichten van zijn verheven ambt heeft opgevat en vervuld, zoo dat zijn veeljarig bestuur voor het Haarlem- sche Bisdom een groote zegen is geweest, waarvan de vruchtbare nawerking nog lang zal gevoeld worden. Wel heeft hij, die zoo groot en krachtig was in de uitoefening van zijn bestuur, ein delijk ook moeten bukken voor de macht van den dood. Vele, telkens terugkeerende aanvallen Waren noodig, vele telkens heviger aankomende slagen moest de dood toebren gen, om dit sterke, taaie gestel te sloopen. Maar zijn groote en krachtige geest bleef tot nagenoeg het laatste oogenbük onverlet. En het is die groote on krachtige geest, die nu, na zijn verscheiden, nog tot ons spreekt, en zal blijven spreken ook nog langen tijd, nadat wij zijn eerbiedwaardig stoffelijk omhulsel zullen hebben toevertrouwd aan den schoot der aarde, waaruit het op den jongsten dag glorievol en verheerlijkt in verjeugdigde kracht zal verrijzen. Mgr. Aug. Jos. Callier was een man, een priester, een leeraar, een bisschop van bui tengewoon geestelijk postuur. Hij was een Israchtfiguur, zooals er in de tegenwoordige wereld met haar slappe beginselen helaas te weinig gevonden worden. In alle ambten, die hij gedurende de bijna 56 jaren van zijn priesterleven achtereenvolgens bekleedde: als kapelaan, als leeraar van Hageveld, als Vicaris-Generaal van Mgr. Bottemanne, maar vooral als diens opvolger op den bisschoppe- lijken stoel van Haarlem, heeft hij een kracht ontplooit, die doet denken aan twee groote bijbelsche figuren: Elias en Joannes den Dooper. Elias: bij dien naam rijst voor onzen geest de krachtige figuur van den Thesbiet, den ijveraar, die was als een vuur, en wiens woor den brandden als een fakkel; quasi cinis, et verba eius quasi facula ardebant (Eccli. 48,1). In de dagen van Achab en Jesabel stond Elias alleen als priester en profeet van den waren God tegenover de 450 valsche profeten en afgodspriesters van Baal. Aan zijn onver schrokken moed was het te danken, dat Israels volk bewaard bleef voor den gruwel der afgoderij en den geheelen afval van Jahweh. De geest en de kracht van Elias, zoo sprak de Aarstengel Gabriel tot Zacharias, zouden komen over diens grooten zoon, Joannes den Dooper. Inderdaad, in den Voorlooper van Christus vinden wij van den vurigen ijveraar Elias een waard'g evenbeeld. Gestreng van levenswijze en teruggetrokken van de wereld trad hij op als leeraar voor zijn volk. Als eeD machtige bazuinstoot klonk zijn woord langs de oevers van den Jordaan, wijzende aan de toestroomende menigten den weg naar het rijk Gods. Aan alle standen, zonder onder scheid te maken tusschen machtigen en ge ringen, zonder eenig aanzien des persoons, hield hij de plichten voor, die zy te vervullen hadden. Zelfs aan het wufte hof van Hero- des, den viervorst, liet hij onverschrokken zijn non licet hoorenEn wanneer zij tot hem kwamen en vroegen van wien hij zijn zending had, gaf hij vrijmoedig ten ant woord: Ik ben de stem des roependen: be reidt derf weg des Heeren. Niemand zal het betwisten, een dergelijke machtige figuur in den stijl van Elias, in den stijl van Joannes den Dooper was onze over leden Bisschop. Streng was hij voor zichzel- ven, afkeerig van een wereldsche leefwijze: en van alle wereldsch gedoe, sober en verstorven in 't gebruik van voedsel, gewoon te vasten ifl den vorm van het kerkelijk gebod, lederen dag. Hoe weinig behoeften hij had voor zijn persoon, kwam vooral uit in zijn laatste 'ziekte; toen zijn hart reéds docdeUJk geraakt was, kon hij niet dan met groote moeite er toe gebracht worden, zich een behoorlijke verpleging te laten welgevallen. In deze sobere en verstorven levenswijze, die als een protest is tegen de weelde en genotzucht van den tegenwoordigen tijd. ligt een treffende trek van gelijkenis met den Boetgezant. Van dezen immers getuigde Christus in zijn onder richt voor de scharen, dat Joannes niet be hoorde tot de in zachte kleeren uitgedosten en weelderig levenden, die verblijven ln de paleizen der aanzienlijken. Nog een andere getuigenis gaf Jezus aan gaande Joannes den Dooper: dat hij niet was al» een onstandvastig riet, her- en derwaarts gebogen door den wind. Evenmin was Mgr. Calier een riet; heen en weer bewogen door den wind van de volksgunst, of van mensche- lijk opzicht, of van wisselende stemmingen. Zeeuw van afkomst had hij de standvastig heid, die het kenmerk is van het Zesuwsche volk, van zijn voorvaderen geërfd. Deze natuurlijke karakteraanleg was in hem gesu blimeerd tot de heilige onverzetteiykbe'd van een Elias en van een Joannes den Dooper, zoo vaak hij zich geïnspireerd voelde door het hooge verantwoordelijkheidsgevoel hetwelk hij bezat als gezagvoerder op het schip van Haarlems kerk. Als zoodanig was het zijn heilige en dure plicht zijn volk te be waren en het behouden te brengen in de veilige haven des hemels. Had hij op het kompas van zijn helder en scherpziend oor deel de goede richting verkend en in die richting koers genomen, dan stuurde hij, het goer met vat te hand omklemd houdend, in de eenmaal gekozen richting voort, zonder aarzelen, zonder weifelen, in geloovig ver trouwen op God. Zoo ooit iemand, dan heeft zeker hij gestand gedaan het devies, dat hij schreef in zijn wapen en als program van zijn bisschoppelijk bestuur: In fide nihil haesi- tans. Ipse praecedet in spiritu et virtute Eliae. parare Domino plebem perfectam. Zoo ging hij als een andere Joannes ons voor in den geest en in de kracht van Elias, om voor den Hoer te bereiden een volmaakt volk. Dit is het verheven levensdoel, dat onze Bis schop zich gesteld had, dat in hem vleesch en bloed was geworden, omdat God hem dit als zending had opgelegd, door hem te plaat sen aan het hoofd der Hsarlemsche Kerk: Voor den Heer een volmaakt volk te berei den. AI zijn doorzettende kracht heeft hij met de zuiverste bedoelingen steeds daarop ge richt. Zijn geheele bestuur beoogde niets anders dan degenen, die hem waren toever trouwd, te beschermen tegen het voortwoe kerend ongeloof, het wild om zich heen grijpend zedenbederf. Hij vreesde niet daarbij den vinger te leggen op de wonden: wel pijnlijk soms, maar ter genezing. Hoe heeft hij tegen de ontkerstening, waarmee hij zijn katholiek volk bedreigd zag, als een ware Boetgezant in zijn vastenmandementen in zijn synodale voorschriften, en in het van den kansel gesproken woord zijn waar schuwende stem verheven Niet alleen af werend, maar ook richting gevend en op bouwend waren zijne vermaningen en raad gevingen. Breed van omvang en beteekeni3 i3 het goed, wat door zijn stuwkracht tot stand kwam. Ik noem hier zijn zorgen voor het oprichten van nieuwe parochies in bui tengewoon groot getal, zijn zorgen voor het uitbreiden der Seminaries, zijn bemoeiingen ten gunste van de katholieke dagbladpers, zijn bevorderen van het katholieke vereeni- glngsleven, zijn belangstelling voor het op lossen der sociale vraagstukken, zijn bijzon dere bezorgdheid voor het jeugdwerk, zijn hervorming van het katechismusonder- richt, en nog zooveel meer wat aan deze vluchtige en daarom onvolledige opsom ming behoort te worden toegevoagd. Al deze maatregelen droegen- het merk van zijn kracht: met kracht voerde hij ze door, zon der aanzien van personen en zonder zich door moeilijkheden te laten tegenhouden. Veel moest hij natuurlijk aan zijn priesters overlaten een bisschop kan nu eenmaal niet alles zelf doen maar telkens opnieuw vermaande hij zijn anderhoorige geeste lijken, dat zij in het doorvoeren van een krachtig bestuur aan zijne zijde zouden staan, en waar 't noodig was, evenals hun bisschop, onverschrokken het non licet zou den laten hooren. Zelf bezield met den geest van Elias en van Joannes den Dooper, poogde hij voortdurend dezen geest ook ln zijn priesters over te gieten, om zoo met ver eende krachten samenwerkend voor den Heer te bereiden een godsdienstig en zoo veel mogelijk volmaakt Christenvolk. Ziedaar wat het levensideaal van onzen overleden bisschop geweest is, en hoe hij dit met zijn buitengewoon krachtig bestuur ge tracht heeft te bereiken. Met dit ideaal vc»r oogen heeft hij gearbeid, daarvoor heeft hij gearbeid, daarvoor heeft hij gestreden, daar voor heeft hij geleden, daarvoor heeft hij ge beden dag in dag uit nu bijna 25 jaren lang. O, hoe gaarne hadden wij met hem de komende Octobermaand in deze dcor hem gebouwde en ter zijner eer door ons voltooide Kathedraal zijn zilveren bis- schopsfeest gevierd. Die dag zou een schoo- ne gelegenheid geweest zijn om hem openlijk en plechtig bljjk te geven van onze liefde en dankbaarheid voor alles wat hij in zijn va derlijke bezorgdheid voor ons gedaan heeft. Nu heeft de dood die blijde verwachting ver nietigd. Maar onze plicht van dankbaarheid is daarmee niet tenietgedaan. In plaats van de Juichende en jubelende hulde die wh hem zouden gebracht hebben op den 28sten October komt nu de stille en biddende hulde hem gebracht bij zijn uitvaart. Zoo., heeft God het beschikt, en wij aanvaarden deze beschikking in nederige berusting, Bidden wij voor hem, dat God hem beloone voor al het goede, wat hij voor ons gedaan heeft. Bidden wij voor de rust zijner ziel. Zij die in overheid gesteld zijn, zegt de H. Geest (Sap. 6. 6). zullen een zeer strenge reken schap moeten afleggen: want hiet alleen voor zichzelven, maar ook voor allen, die aan hunne zorgen waren toevertrouwd, heb ben zij te verantwoorden. Bovendien, welk kind van Adam is zonder fouten, zelfs a! heeft de olie der bisschoppelijke zalving over het hoofd gevloeid. Daarom is ons aller ^licht. hem onze dankbaarheid en liefde te blijven toonen niet slechts door zijn aanden ken in eere te houden en zijn vermaningen en voorschriften op te volgen, maar door een hartelijk en vurig gebed voor de rust zijner ziel. God, die onder de Apostolische priesters uwen dienaar Augustinus Josephus de bisschoppelijke waardigheid met zoovee! kraoht hebt laten bekleeden geef, bidden wij, dat hij voor eeuwig in hun zalig gezel schap worde opgenomen door Christus On zen Heer, Amen Van den ambo worden dan eenlge maat regelen van orde afgekondigd om straks rustig de Kathedraal te doen ontruimen. E entreffende plechtigheid wacht nu nog: de absoutes. Mgr. Möllmann, de vicaris-ge neraal, verricht de eerste. De vier bisschop pen stellen zich op elk aan een der vier hoeken van de lijkbaar en weer klinkt die aandoenlijke kerkzang: nu het ontroerende „Sub Venite", „Help mij, Heer," Na Mgr. Möllmann verricht Z. D. H. Mgr. Diepen de tweede absoute; Z. D. H. Mgr. Hopmans de derde en Z. D. H. Mgr. Schrij nen de vierde en tenslotte Z. D. H.. Mgr. H. d. Wetering de vijfde. Het is afgeloopen. De mensohenmennigte ontruimt de Kathedraal en stelt zich in de nabijheid van het kerkgebouw op om straks den lijkstoet te zien passeeren. maar dat zal nog wel eenigen tijd duren. Te vjjf minuten voor één, precies, wordt de baar, gedragen door de leden van de R.K. Begrafenisvereeniging, onder net- zin gen van „In Parad isum" naar buiten ge dragen en in den lijkwagen geplaatst. Eenige oogenb'.ikken later wordt de lijk koets de poort uitgereden, gevolgd tot aan de straat door talrijke eerw. heeren gees telijken, eevw. zusters, enz., en houdt stil voor de pastorie. De vele volgrijtuigen, die op de Wester gracht zijn opgesteld, sluiten zich op een sein aan bij de lijkkoets. Te ongeveer 10 minuten over één zet de stoet zich dan langzaam in beweging. De kickken van de Kathedraal luiden den Bisschop een laatste afscheid toe. Een enorme menigte heeft zich bij en in de omgeving van de Kathedraal opge steld. Stralend ligt de stad in den jongen, groe nen lentedag. De teerfijne blaadjes der olmen, die nu als reuzenpluimen geheven staan op de zwarte stammen, laten onder het bewegen van den wind een liefdelijk geruisch hooren. Langzaam gaat de rouwstoet verder, over Emmaplein, Emmabrug, Emrnastraat, rich ting Groote Houtstraat. De duizenden, langs den weg geschaard, brengen den hoogen overledene een eerbie digen groet. Niet alleen de straten, waar langs de stoet trekt, ook de aangrenzende, i bieden een ongewone drukte. Niet alleen langs den weg, ook in de aanliggende hulzen is de belangstelling groot. Het kost da politie weinig moeite deze ongewone drukte te beheerschen. Allen, die hier zijn gekomen, om van dezen laatsten uittocht getuige te zijn, doen dit ln een devote, vredesgezinde stemming en onder- j werpen zich gedwee aan de regeling en de instructies der politie. De stoet bestond uit de lijkkoets, 21 rij tuigen en 8 auto's. In de volgrijtuigen zijn gezeten: Eerste rijtuig: Mgr. M. P. J. Möllmann de heer Julien CaHier. Secretaris v. d. Tuyn; Secretaris Pichot Tweede rijtuig: Hoogeerw. Vicaris Capitu- laris Mgr. Taskin; Kanunnik Bootsma, als vertegenwoor diger van Z.D.H. Mgr. Heylen; Hoogeerw. Kanunnik Ebbinkhuysen; Hoogeerw. Kanunnik Westerwoudt. Derde rijtuig: Hoogeerw. Kanunnik Aen- genent; Hoogeerw. Kanunnik Dessens; Hoogeerw. Kanunnik Stroomer; Hoogeerw. Kanunnik Van Noort. Vierde rijtuig: Hoogeerw. Eere-Kanunnik Holierhoek; Hoogeerw. Eere-Kanunnik Dr. Bey- sens; Hoogeerw. Provinciaal der Francisca nen; Vijfde rijtuig: Hoogeerw. Pater Provinciaal Hoogeerw. Provinciaal der Dominicanen der Augustijnen; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Ca- pucijnen; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Car- melieten; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Je zuïeten. Zesde rijtuig: Hoogeerw. Pater Provinciaal der Redemptoristen; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Pries ters v. h. H. Hart; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Mis sionarissen v. h. H. Hart; Hoogeerw. Pater Provinciaal der Pa ters van de H.H. Harten. Zevende rijtuig; Hoogeerw. Pater Provin ciaal der Passionisten; Zeereerw. Deken van Dam; Pastoor De Voghel; De Weledele Zeergel. Heer Dr. Proot. Achtste rijtuig: Zeereerw. Deken Hellegers, Zeereerw. Deken v. Heeswijk; Zeereerw. Deken Jansen; Zeereerw. Deken v. d. Aa. Negende rijtuig; Zeereerw. Deken Schraag; Zeereerw. Deken W. Wijtenburg, Hoorn; Zeereerw. Deken P. Wijtenburg, Gouda; Zeereerw. Deken Guilonard. Tiende rijtuig; Zeereerw. Deken HoBenberg Zeereerw. Deken. Lucassen; Zeereerw. Deken Maat: Zeereerw. Deken Jonekbloedt. Elfde rijtuig: Zeereerw. Deken Borsboom; Zeereerw. Deken Rengs; Zeereerw. Deken v. d. Cammen; Zeereerw. Heer Pastoor Sondaal. Twaalfde rijtuig: Zeereerw. Provisor v. h. Seminarie, Pastoor IJzermans; Zeereerw. Provisor v. h. Seminarie, Pastoor Dr. Vlaming; Zeereerw. Heer Prof. P. Groenen; Zeereerw. Heer Prof. J. Visser. Dertiende rijtuig: Zeereerw. Heer Pastoor Schrandt; Zeereerw. Heer Pastoor Wentzel; Zeereerw. Heer Pastoor Reynenberg; Zeereerw. Heer Pastoor v. d. Pavoordt. Veertiende rijtuig: Zeereerw. Heer Pastoor W. Dessing; Zeereerw. Heer Directeur Speet; Zeereerw. Heer Directeur Dartkelman; Zeereerw. Heer Rector Bekkers. Vijftiende rijtuig: Zeereerw. Heer Rector v. d. Heuvel; Zeereerw. Heer Directeur v. d. Burg; Zeereerw. Heer Oeconoom Brfïgemann; Zeereerw. Heer Sub-regent Hennlng. Zestiende rijtuig: Weleerw. Rector Aal- berse; Weleerw. Rector de Wolf; Weleerw. Rector Kok; Weleerw. Rector Dr. Hamer. Zeventiende rijtuig: Weleerw. Heer Kape laan Keyzer; Weleerw. Heer Kapelaan Bangert; Weleerw. Heer Kapelaan Sprenger. Achttiende rijtuig: Weledelgestr. Heer Jos. Cuypers; Weledele Heer Jan Stuyt; Weledele Heer Bruning; Weledele Heer Bomert. Achttiende rijtuig: Weled. Heer Kerk meester W. Jacobs: Weled. Heer Kerkmeester Nieuwenhuys; Weled. Heer Kerkmeester Heslenfeld; Weled. Heer Kerkmeester Weustink Twintigste rijtuig: Weled. Heer H. Strack van Schijndel; Weled. Heer J. Strack van Schijndel; De Heer G. Hoogeveen; De Heer W. Bloem. In de Groote Houtstraat is de belang stelling bijzonder groot. Langs de geheele straat waren van weerskanten de wachten den opgesteld, nog lang vóór de stoet pas seerde. Op die plaatsen, waar zijstraten in de hoofdstraat uitmonden, groepen de be langstellenden bijeen. Het is een grootschs en aangrijpende hulde, welke Mgr. ge bracht wordt door de bisschopsstad. Over de Groote Markt en door de Jans straat gaat het langzaam verder naar de Nieuwe Gracht, waar eenige oogenblikken voor het Bisschoppelijk paleis wordt halt gehouden. Volgens de aangegeven route wordt daarna verder gereden, tot te ongeveer half drie de begraafplaats in Overveen wordt bereikt. Hetkerkhof rust in de jonge schoonheid van een schoenen Meidag. Van de wegen ln de omgeving klinkt auto-geraas en gezang van kinderstemmen, blijde om een zonnigen Meidag; het groen van gras en bladeren is frisch en schoon. Langs den weg toonen de bootnen hun ont- bloeiende pracht* Er is leven en kleur Van een weidsche boomen-kroon in de overdaad van roode, bruine en witte bloesems. Het water blinkt in den zonneschijn, een milde wind speelt met bloemen en blaren, het leven bloeit op. Alles leeft. Doch onder de boomen liggen, dicht op en door elkaar, de bloesems, door den wind van de boomen gerukt, verwaaid en ver trapt, misschien door kindervoeten. Vernield in de lente van het leven. Het is de tragedie van alle leven van den mensch, die bij de hoop en blijdschap der geboorte, ,t drukkend besef in zijn ziel draagt van het onontkoom baar einde, de vernietiging van den dood. De geboorte, het begin, is de eerste stap naar den dood, het einde. En temidden van het bloeiende leven, midden tusschen de jacht en de bedrijvigheid van arbeidende menschen, wijzen de steenen en kruisen de graven aan, waar menschen den laatsten slaap slapen, die eens hoopten, arbeidden, zich verheugden, leefden. Voor slechts een korten tijd. Maar de graven zijn geteekend met het kruis en het kerkhof ligt naast de kerk, waar de torenklok ons herinnert aan de ijdelheld van dit leven, waar de spits wijst naar om hoog, naar het bovenaardsche, naar God. Op den doodenakker herinneren de kruisen en de torenspits aan de belofte van het eeuwige leven. Tegen de kerk aangebouwd, dicht bij het altaar, waar het Liefdewonder der Eucharis tie wordt omsloten door het Tabernakel, ligt de Bisschoppelijke grafkelder, de laatste rust plaats van Haarlems Kerkvorsten. De zware deur, waarboven de wapens der Bisschoppen zijn geteekend, lijkt de sombere afsluiting tusschen den doodenkelder en het licht der zonnige levende natuur. Maar zinrijk en troostend, opheffend door de kracht van het geloof en de hoop van Christus' beloften, is op een grafsteen gebeiteld: Hic resurrectio- nem exspectaat: Hier verwacht de overledene de verrijzenis." Menig oog ging naar die woorden, terwijl men wachtte op het oogen- blik, dat Mgr. Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem, in den grafkelder zou worden bijgezet, bij de voorgangers in het Hoogwaardig Ambt. Reeds om twaalf uur verzamelden zich enkele belangstellenden bij de parochiekerk te Overveen. De Bloemendaalsche politie zorgde voor het handhaven der orde en een onbelemmerd verkeer. Zoodra de stoet van de Kathedraal was vertrokken, werd de weg voor de kerk door de politie afgezet. Het verkeer werd niet onderbroken; slechts was verboden dat voertuigen tusschen het Zand- voorterpad en het Brouwersvaartpad stopten en werd het verkeer gestremd, toen de stoet vóór de kerk naderde. Dadelijk na het aan komen van den stoet, reden de volgrijtuigen naar het Brouwersvaartpad. Aan de grens van de gemeente, bij het be gin van het Zandvoorterpad werd de stoet van de Haariemsche politie overgenomen door de Bloemendaalsche politie, onder lei ding van den brigadier J. Ronner. Naarmate het later werd groeide de me nigte langs den weg, dien de stoet zou vol gen en bij de kerk te Overveen. Verschil lende belangstellenden, die de plechtige be grafenis wilden bijwonen, war enreeds vroeg aanwezig, o.a. de Zeereerw. Heer O. H. M. Hoogewegen S.J., directeur der Reinilda- huizen in het Bisdom Haarlem en mode rator der R. K. Universiteit te Nijmegen en de heer E. H. J. M. E. Jaspar, praeses van het Nijmeegsche studentencorps. Het was reeds vrij laat in den namiddag, dat de stoet aan het R. K. Kerkhof te Overveen aankwam. Daar waren ter ont vangst van den Doorluchtigen doode aan wezig behalve den pastoor der parochie Over veen, de Zeereerw. heer v. Niekerk, de Kerk meesters van de parochie Overveen en Bur gemeester en Wethouders der gemeente Bloemendaal met den gemeente-secretaris. De beaardingsplechtigheden werden ver richt door den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, geassisteerd door de beide secretarissen van het Bisdom, de wel- erw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot. De Bisschoppen gaan, gezien hun leef tijd, niet mede naar het R.K. Kerkhof te Overveen. Na eenigen tijd in het Bisschop pelijk Paleis vertoefd te hebben, zijn zij weer afgereisd naar hun residenties. Het hoogkoor was gereserveerd voor de geestelijken. Priesters, broeders en zusters hadden daar een plaats gevonden. De laat sten in de Sacramentskapel. Wij schatten het aantal geestelijken dat tegenwoordig was, veilig op vijfhonderd. Voortdurencf moesten nieuwe zitplaatsen gemaakt wor den en steeds bleken er nog te kort. De Pers had een gunstige plaats gekre gen in den kooromgang nabij de Sacra mentskapel. Door de kerk, in 't bijzonder in het hoogkoor, waren draden gespannen ten dienste van de uitzending der plechtigheden per radio. De Lauden begonnen om ruim kwart over tien, de H. Mis om tien min. over half elf. Aan de genoodlgden werden boekjes uitge deeld. waarin de gebeden voorkwamen bij de plechtige uitvaart van Z. D. H. Au gustinus Josephus Callier. Een aard'ge at-' tentie. Het boekje was keurig uitgevoerd. Vermeldenswaard is het, dat Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, die nu de Pon tificale Requiemmis opdroeg voor de z'ele rust van Mgr. Callier, ook degene was, die hem in 1903 consacreerde. Zooals bekend is Mgr. de Aartsbisschop 33 jaar bisschop A.s. Maandag zal voor de zieierust van Monseigneur ten overstaan van het Hoog waardig Kapittel een plechtige H. Mis van Requiem in do Kathedraal worden gecele breerd. Tijdens de plechtige" H. Mis van Requiem arriveerden nog in de Kathedraal een neef en een nicht van wijlen Mgr. Callier, n.l. de wed. E. Blij en de heer E. Blij, beiden uit Antwerpen. Na de plechtigheden in de Kathedraal werd een bidprentje uitgedeeld, waarop aan de eene zijde het portret van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier en aan de andere zijde de vol gende tekst: In het H. Misoffer der Priesters en in de gebeden der Geloovigen wordt aanbevolen de Ziel van Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid Monseigneur Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem, Huispre laat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken Troon, Eere- Kanunnik v. h. Kathedraal Kapittel van Na men, Lid van de Derde orde van den H. Franeiscus, Romeinsch Graaf, Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Eere-Kruis van het Hongaarsche Roode Kruis» Geboren te Vlissingen 29 Mei 1849; Priester gewijd 15 Aug. 1S72: Kapelaan te Volendam 27 Augustus 1872; Kapelaan te Amsterdam O.L.V. Onb. Ontv. 23 Sept. 1873; Kapelaan te 's-Gravenhage, H. jacobus 23 Aug. 1875; Leeraar a. h. Seminarie Hageveld, Voorhout 13 Oct. 1875; Vicaris-Generaal v. d. Bis schop v. Haarlem 18 Maart 1892; Kanunnik v, h. Hoogw. Kapittel v. Haarlem 18 Maart 1892; Benoëmd tot Bisschop van Haarlem 11 Sept. 1903; Geconsacreerd tot Bisschop 28 Oct. 1903. Na op den 26 December 1927 overeenkom stig de voorschriften der H. Kerk voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, in het zilveren jubeljaar van zijne Hoo- gepriesterlijke waardigheid, overleden in den Keer te Haarlem, den 28sten April 1928 en bijgezet in den Bisschoppelijken Grafkelder te Overveen op 3 Mei d.a.v. Gebed. God, die ender de Apostolische Priesters Uwen dienaar Augustinus Josephus door de Hoogepriesteriijke waardigheid hebt doen schitteren, verleen, smaeken wij, dat hij eeuwig in hun gezelschap opgenomen moge worden. Door Onzen Heer Jezus Chris tus, Uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid des Heiligen Geestes, God, door alle eeuwen der eeuwen. Amen. Mijn Jezus, Barmhartigheid. (300 dagen aflaat). Het Emmaplein werd door de politie als parkeerterrein voor auto's gebezigd. De orde werd goed bewaard. De Plechtigheden "werden per Radio uit gezonden. In de kerk waren microfoons op gesteld, waarvan de draden vooral op het hoogaltaar zichtbaar waren. Per Rijkstele foonkabel werd het geluld naar Hulzen overgebracht, waar het door den K. R. O. werd, uitgezonden. De geluidsversterker stond opgesteld ln de gang naast de Bis schoppelijke sacristie. VLISSINGEN, 3 Mei. Gisteren werden de feesten ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Zeevaartschool de „De Ruyterschool" voortgezet. Des morgens ar riveerde Z.K.H. Prins Hendrik te Vlissin gen om deel te nemen aan een boottocht met het sis. „Mecklenburg", aangeboden door de Stoomvaart-Mij. Zeeland. Te on geveer half twaalf vertrok het stoomschip voor een korten tocht buitengaats, welke door heerlijk zomerweer begunstigd werd. In de Wielingen voor de „De Ruyterschool" werd ten slotte geankerd en werd aan boord de lunch gebruikt. Hierbij zaten o.m. aan Z.K.H. Prins Hendrik, Jhr. Feith als vertegenwoordiger van den Minister van O. K. en W„ de burgemeester van Vlissingen de heer van Woelderen, Dr. de Groot, insp. generaal van het Nijverheidsonderwijs en vele andere autoriteiten. Het woord werd gevoerd door den heer J. Smit Azn., voor zitter van het Schoolbestuur van de ,.De Ruyterschool", Z.K.H. de Prins, Jhr. Feith, e.a. Jhr. Feith deelde mede, dat H.M. de Koningin den Directeur van de school den heer S. de Visser, benoemd heeft tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De stemming aan boord was uitstekend. Te ongeveer half vijf keerde de „Meck lenburg" in de haven terug. Des avonds werd den leerlingen en oud- leerlingen der school in hotel „Brittan- nia" een diner aangeboden. -i Onder enorme belangstelling heeft be den de plechtige jiitvaart en begrafenis plaats gehad van K\et stoffelijk oversc. van wülen Mgr. A. J. Callier, Het wrak der „Caflisto" is gevoelden; omtrent het lot van de bemanning is niets meer vernomen. De deelnemers aan de reis van St. Ta- phaël" naar Rome zijn door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Monumentenzorg; een internationaal rei zend congres in ons land. De tweede Europeesche leerfilmconferen- tie te 's Gravenhage. De dader van den afschuwelijker moord te Capelle aan den IJssel is in hooger be roep tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld! Te Utrecht is overleden de heer L dc Vries, Chr.-Hist. lid deflr Eerste Kamer. Het Britsch-Egyptische conflict kan als beëindigd worden beschouwd. Het nieuwe Fransche kabinet zal, met uit zondering van het ministerie van arbeid, gelijk zijn aan het oude. Sinds gistermorgen is de staking bij de Duitsehe Rijnschcepvaart volledig. De Hongaarsche autoriteiten vragen de uitlevering van Bela Kun. Een aanslag op de Portugeesche regee ring verijdeld. Het Italiaansche „Italia" van Stolp naar Spitsbergen vertrokken. EMMEN, 3 Mei De Commissaris der Koningin begeeft zich heden naar de veen branden onder Valthe, waar het vuur hevig woedt en de woonhuizen bedreigt. HILVERSUM, 3 Mei Gistermorgen om streeks tien uur werden In het perceel Brem laan 6 te Hilversum door de politie de lijken gevonden van de 22-jarige mej. M. L. en haar dochtertje van een half Jaar. Door de sterke gaslucht, die viel waar te nemen, ver moedt men, dat de belde slachtoffers door gasversükking om het leven zijn gekomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Barometerstand 9 uur v.m. 7.58 achteruit, Licht' op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.59. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Karlstad. Laagste barometerstand 751.7 m.M. te Rochefort. Verwachting: Matige O. tot Z.-O. wind. licht tot half bewolkt, droog weer en iet koeler. De twee en twintig gekozen spelers AMSTERDAM 3 Mei Dp Technische Commissie van den Nederlandschen Voetbal bond heeft de navolgende twee en twintig spelers voor het aanstaand Olympisch Voet- baltournooi opgegeven: Deze luiden ln alphabetische volgorde; J. de Boer Jr. (Ajax); P. O. van Boxtel (N. A. C.)W M. Buitenweg (Hercules)H. L. B. Denis (H B. S.); J. J. G. H. Elfring (Alcmaria-Victrix)B. Freeze (Heracles): J. van de Griend (Hermes-D. V. S.); G. van Heel (Feyenoörd); A. H. van Kol (Ajax); C. W. Kools (N. A. C.)G. J. Krom (R. C. H.) P. H. Massy (Roermond); A. G. van der Meulen (H. F. C.>; E. R. Ruisch (D. F. C.>; J. J. van Run (P S. V.i; F. J. Schipper (Heracles); H. H. Schreurs (Roermond); F. Smeets (H. B. S.)W. Tap (A. D. O.) R. Vis (H. V. V.)J. G. Weber (Sparta)C. P. M. van der Zalm (V. U. C.). Tot 17 Mei a.s. bestaat gelegenheid even- tueele veranderingen hierin aan te brengen. LONDEN, 3 Mei De schoener „Mina", aan boord waarvan zich journalisten, foto grafen en filmoperateurs bevinden, is giste ren in Green Harbour op Spitsbergen aange komen om de Noordpoolvliegers kapitein Wilkins en luitenant Eyelsen te halen. LONDEN, 3 Mei In Corir.the werden gisterenmiddag twee nieuwe aardbevingen waargenomen. De hulpverleening is thans in vollen gang en de meeste bewoners van Corinthe en de omliggende dorpen zijn thans in tenten ondergebracht. Deze tenten zijn door de Grieksche regeering en door de bui- tenlandsche oorlogsschepen, die tn de haven liggen, ter beschikking gesteld. Het afbreken der ruïnes zal deze week beginnen. Hollantfsche Maatschappij van Landbouw De afdcoling Haarlemmermeer van de Hol- landsche Maatschappij ven Landbouw hield in hotel de Beurs te Hoofddorp een ver gadering onder leiding van den heer Char les Reinders Folmer uit Heemstede. De secretaris, de heer Joh. VerkuiJl Pzn. memoreerde het overlijden van den heer J. II. M. Evelein, die reeds in 1875 lid van het bestuur was als opvolger van wijlen den heer H. F- Bultman. Hij aanvaardde toen zijn voorzitterscha p om. met deze woorden: „De vergadering kan zich verzekerd houden dat ik naar mijn beste vermogen aan den bloei der afdeeling zal arbeiden. Gedachtig aan den voortdurenden vooruitgang op landbouwge bied die onzen tijd kenmerkt en waardoor het voor groote afdeelingen als de onze 'n gebiedende noodzakelijkheid is alle krach ten in te spannen, teneinde een ons toeko mende plaats te blijven innemen, doe üc daartoe een beroep op de leden om een drachtiglijk samen te werken. Van het toenmalig bestuur is alleen de heer S. W. de Ciercq nog in leven; ach tereenvolgens zijn overleden de heeren P. VerkuiJl, Jac. van Zij verden, B. Bies- heuvel, Jan Kooij en T. Folmer. De heer Verkuijl herinnerde er aan dat hij den heer Evelein als secretaris geduren de meer dan 15 jaren had bijgestaan, met vpel voldoening en gaf de verzekering dat diens nagedachtenis in eere zou worden gehouden. Ook de heer W. Slooten sloot zich hierbij aan. Als bestuurslid werd gekozen de heer Adr. Breure Jzn. Bij de rondvraag beklaagde de heer Kis- temaker zich over de vele beperkende maatregelen van het binnenland en voora.' ook de regelingen van het buitenland, waardoor de ontwikkeling van den land bouw wordt belemmerd; hij was er niet al te gerust over of het hoofdbestuur in alle opzichten wel voldoende actief naar voren getreden was. De voorzitter meende, dat het hoofdbe stuur niet stil zit en achter de schermen veel meer wordt gedaan, dan door de leden wordt gezien. Bloembollencultuur. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollencultuur", dat op de vergadering van de afdeeling Over veenBloemendaal in beginsel is besloten het 50-jarig bestaan der afdeeling in het volgend voorjaar te herdenken met een tentoonstelling van gebroeide bolgewassen. Een voorstel van enkele leden om een vollegrondstentoonstel!:.v; te houden,, kon gezien den betrekkelijk korten tijd van voorbereiding en de hooge kosten er van •/layhfiiH vlnHon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2